VAN PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERADEN Van Rondom GEMENGD NIEUWS Samenwerking van 4 Chefariite ,4' Uitbreiding waterleidingbedrijf Grondaankoop ZONDAGSDIENST v/mm/Mm/am/M Tips om nachtvorstschade te voorkomen. SAMENWERKENDE LANDEN. houdt gebit in goede sfaafen verlengt levensduur van landen en bezen Wees practisch! U NIEUWSBLAD VOOR ZTJtD-HOLLAND EN* UTRECHT Schoonhorensche Courant VRIJDAG 98 APRIL 1950 EXAMEN GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Voor het dezer dagen afgenomen exameff gemeente-administratie, eerste deel. slaagden de heren B. Advokaat te Hardinxveld. ,L A. den Boer te Dordrecht. M. Bouter te Oud-Al- blaa, C. Hanemaaijer te Leerdam en A Smit te Sliedrecht. NIEUWE HOOFDLEIDINGEN. In de vergadering van het Algemeen Be- Stuur van de Drinkwaterleiding Alblasser- waard en Vijfherenlanden, gevestigd te Meerkerk, werd de rekening over het dienst jaar 1947 vastgesteld en werd besloten aan het personeel van het bedrijf vijf procent loonsverhoging toe te kennen, overeenkomstig de regelihg voor het Rijkspersoneel. Aangezien het vooralsnog niet in de bedoe ling ligt een nieuwe directeur voor het be drijf aan te stellen, besloot men dat de laat stelijk door deze bewoonde ambtswoning zal worden betrokken door de voorzitter van het bestuur. Aan het ernstige gebrek aan ruimte voor de administratie van het bedrijf zal toegemoet gekomen worden door het uitbreiden van de kantoorlokalen, terwijl voorts nog werd be sloten contact op te nemen met de bevoegde instanties tot het verkrijgen van vergunning voor het bouwen van twee dienstwoningen op het terrein van het pompstation te Lexmond, onder voorwaarde dat gebouwd zal kunnen worden krachtens de bekende financiering» regeling woningbouw. Men besloot aan de waterwinningsmidde len, filter-installatie en pompen van het pompstation te Lexmond een zodanige uit breiding te geven, dat het bedrijf in de naas te toekomst in staat zal zijn het leidingnet in het gehele verzorgingsgebied steeds on der een voldoende druk te houden. Men zal verder gaan met de geleidelijke vervanging van die gedeelten der hoofdlei dingen met de daarop aangesloten dienstlei dingen. welke ernstig door bodemcorrosie zijn aangetast. In de loop van 1950 zullen onder andere worden vernieuwd de leidingen in de Groe- neweg te Hoornaar ,de Tiendweg in de ge meente Tienhoven, en een gedeelte van Broek en de Prinses Marijkeweg te Meer kerk en de dienstleidingen in de gemeente Wijngaarden. Voor de definitieve financiering van de reeds in 1949 tot stand gekomen vernieuwin gen van hoofd- en dienstleidingen en van de thans voorgenomen werken zal. tegen een rente van 31/4 pCt., een geldlening van f 400.000.worden gesloten bij de Rijkspost spaarbank te Amsterdam. Alblasserdam. De Zaterdag stond bij de padvinders in het teken van de St. Jorisdag. 's Morgens om zeven uur waren in de tuin van „Het Huis" te Kinderdijk aanwezig de Satrouillgs van de Louis Wesselgroep der 'ed. Padvinders Vereniging voor de dag opening. Nadat de vlag gebroken was.' werd de Padvinderswet opgezegd en klonk de hor- de-groet der welpen. Hierna hield de hopman een korte uiteenzet ting over de betekenis van de St. Jorisdag. 's Avonds nam men deel aan padvindersfestij nen te Dordrecht, staande in het teken van het Veertigjarig bestaan van de N.P.V. Studie-conferentie. Arkel Bestuurders van de afdelingen van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkers- bond uit de Alblasserwaard. Dordrecht en de Vijfherenlanden hielden het afgelopen week end een studie-conferentie in deze gemeente Onder leiding van wethouder 't Lam maakten de 35 deelnemers Zondagmorgen een rond wandeling door ons dorp. Op hun excursie naar de industrieën in Rotterdam, de Scheepsschroevengieterij in Drunen. de waterstaatkundige werken bij Tiel en het waterkundig proefstation te Wa* geningen, bezochten leerlingen van de M.T.S uit Haarlem en Leeuwarden Dinsdag en Woensdag onze gemeente en verbleven de nacht in de jeugdherberg. De Haarlemse MTS.-ers waren opgetogen over de aan winst in het Crutfus-museum van een der historische krachtwerktuigen van het oude Arkelse stoomgemaal. Bleskensgraaf. In 1850 zijn reeds tien sterf gevallen in de gemeente voorgekomen welk aantal zeker groot is. gezien het feit. dat Bleskensgraaf slechts ruim 1200 zielen telt. Groot-Ammers. Zaterdag j.l. maakte de reisvereniging .Groot-Ammers". onder leiding van haar voorzitter, de heer D. den Besten, in een touringcor van de firma Janse. een middagtocht naar de bollenvelden, met be zoek aan het bloemencorso te Noordwijk en Lisse. De Emmabloemcollecte heeft in deze ge meente opgebracht 1 141.89, tegen f 173.52 in het vorig jaar. ONDERSCHEIDING. Hardinxveld. Deze week mochten onze Groepscommandant en zijn echtgenote de dag herdenken, waarop zij 25 jaren geleden in het huwelijk traden. Onder de vele belang stellenden. die dezer dagen het echtpaar ge lukwensen aanboden, behoorde burgemeester De Boer. die daarbij namens de Minister van Oorlog, de heer Vermerris een onderscheiding mocht uitreiken voor de in Mei 1940 aan den lande bewezen goede diensten. Het was dus voor de familie Vermerris een dubbel feest. Arkel. Voor een goed gevulde zaak gaf het harrfioniegezelschap ..Kunst na Arbeid" in Odina haar tweede winteravond-concert. De muziek nummers werden zeer goed uitgevoerd en verdienden aller waardering Een klucht in twee bedrijven besloot deze welgeslaagde avond. Hel- en Boeicop. Zondag hoopt ds. Verwe- liiis afscheid te nemen van de Herv. Ge meente in verband met zijn vertrek naar Bo degraven. ZWAAN8KUIKENBRl'G OPGEKNAPT. Hei- en Boeicop. De Zwaanskuikenbrug is na een grondige reiniging van de oude verf laag in een nieuw pak gestoken. De nieuwe verflaag in aluminiumkleur. afgezet met groen heeft de brug als nieuw te voorschijn doen komen. Gevonden herenhandschoen. Inlichtin gen bij de politie. VERKEERSBRl'G OVER DE BOEZEM IN SEPTEMBER GEREED. Hoog-BJokland. De grote verkeersbrug over de Boezem, die de verkeersschakel in de nieu we weg BazelbrugVuilendam is, zal ui September gereed komen. Hoog-BIokland. Op de plaats, waar de oude kastanje gestaan heeft, hebben ingezetene/I een wUgepoot geoiani- Hoornaar. In de ledenvergadering van de afdeling Volksonderwijs, welke onder leiding stond van de heer D. Baron, werd het finan cieel gi^rzicht van de penningmeester goed- gekeurd^met een batig saldo van f 161 40. Als afgevaardigden naar de vergadering van de Merwekring werden aangewezen de heren P. H. van Alphen. D. Baron en Chr. de Kok. Verder werd nog gesproken over het aan staand schoolreisje van de kinderen der hoog ste klassen en over een bezoek aan de in de zomer te houden landdag. Hoornaar Het ligt in de bedoeling 's avonds 4 Mei in d® Ned. Herv. Kerk een bevrijdings- dienst te houden en daarbij de^nieuwe kerk klok. die dan mogelijk aanwezig is, in te wijden. Hoornaar. Ongeveer 65 belangstellenden waren Vrijdagavond fh de Herv Kerk aan wezig toen ds. J. de Lange uit Nunspeet een rede hield over de Nieuwe Kerkorde Van de gelagenheid tot vragen stellen werd door ver schillenden gebruik gemaakt. In hoofdzaak golden de vragen artikel tien der Nieuwe Kerkorde, handelende over Geloofsbelijdenis. Molenaarsgraaf Mej. J. Maasland herdacht 22 April dat zij 25 jaren het kantoor van de Coöperatieve Boerenleenbank heeft schoon- gehoüden. Van de kassier kreeg zij een fraai geschenk. E.H-B.O. NIeuw-Lekkerland De afdeling EHBO. organiseerde op Vrijdag 21 April een onder linge wedstrijd voor de leden, waaraan acht groepen deelnamen. De groepen, die elk op haar beurt hetzelfde ongeval moesten behan delen. waren samengesteld uit een gediplo meerd leider met een helper(ster) die voor de tweede maal, en een. die vbor de eerste maal de cursus volgt. De uitslag was als volgt: groep mej. C. de Ridder 127 p., leidster 85 p., groep de heer P. Verzee 125 p.; leider 85 p.; groep de heer C. de Bode 113 p.; leider 89 p.; groep de heer I. de Jager 111 f>. .leider 69 p.; groep de heer J. Verhaar 109 p., leider 87 p.; groep de heer E. van Werkhoven 107 p., leider 76 p groep mej. J. KruisBorsje 105 p.. leidster 73 pnt.; groep mej. J. de Bie 100 p.. leidster 86 p. De voorzitter, de heer S. M. Busé, sprak een slotwoord. Noordeloos. De A R. kiesvereniging Neder land en Oranje hield onder leiding van de heer W. Schakel een vergadering, waarbij de heer A. van Middelkoop, uit Langerak, een rede hield over: „Kracht en doel van een Chr. politiek". Na afloop werd onderling van gedachten gewisseld. Noordeloos. Toen bekend werd. dat aan de gemeente twee woningen waren toegewezen, heeft de heer J. de Groot gevraagd een wo ning te mogen bouwen, wat werd toegestaan. De burgemeester heeft toen in Den Haag ge daan gekregen, dat aan de gemeente nog een woning, dus drie in totaal, werden toegewe zen. Hoog-Blokland kreeg er vier. die in be gin Mei al worden aanbesteed Hoornaar is wel een beetje stiefmoederlijk behandeld, want die gemeente kreeg piets. De woningbouwinspecteur. de heer Kiers, heeft een bezoek aan Hoog.-Blokland gebracht om de, plaats te bekijken, waar men van plan is een gemeentehuis te bouwen. Die plaats stond hem goed aan en hij zegde zijn volle dige medewerking toe. De oudercommissie van .de Hoog-Bloklandse school heeft B. en W. verzocht aan het gemeentehuis een zaal te bouwen, voor het geven van gymnastiek onderwijs en voor het houden van vergade ringen. Ottolsnd. Op 20 April werd de eindlesvan de kaascursus gehouden bij de heer T. J. Bos alhier. De leiding was bij de voorzitter der A.J.BTO.. afdeling Alblasserwaard „Cen trum". welke deze cursus georganiseerd had. Er bleek ijverig gestudeerd te zijn. De heer Woudenberg, uit Montfoort. ver tegenwoordiger van de Bond van Kaaspro ducenten. reikte de diploma's uit aan: mej. D. Aantjesde Vor. mej B. Arendscnvan Gils, mej. A. BosDamsteeg! mej. M Bos, mej. J. van Gils, mej. M. L. Groeneveld; mej. A. van Houwelingen en mej. E. C. Schep, bei den te Peursum; mej. A. de Jong en de heer F. van Vuren te Goudriaan; de andere zijn allen woonachtig te Ottoland. Aan de heer Schrooders en Verdoolt werd als blijk van waardering voor de leerzame lessen die de cursisten genoten hadden door de heer F. van Vuuren een stoffelijk bewijs ter herinnering van de kaascursus aangebo den Verder bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen en werd er door de dames M. L Groeneveld en D. Aantjesde Vos een zelf samengesteld gedicht in samenpraak naar voren gebracht over de cursus. De voorzitter der C.J.B.T.O. zegde hierna allen dank voor het slagen der cursus en wekte allen op om aanstaande zomer eens te laten zien wat men kan presteren door een kaas in te zenden naar de kaasdag in deze gemeente. Papendrecht. Voetbal. Zaterdag middag trekken Papendrecht 1 en 2 naar Klaaswaal om daar nederlaagwedstrijden te gen S.S.S.K. 1 en 2 te spelen. Om 4 30 uur begint de wedstrijd SSSK 2Papendrecht 2 en om 6 30 uur SSSK 1Papendrecht 1. Het eerste elftal van Klaaswaal speelt in de der de klas van de Zaterdagmiddagcompetitie. Junioren-competitie: Papendrecht a speelt Zaterdag zijn laatste wedstrijd tegen Zwijn- drecht a om 3 uur te Zwijndrecht. Bekerwedstrijden K.N.V.B. 'afd Dordrecht. Het programma van de bekerwedstrijden, die Zondag beginn en luidt als volgt Terrein Pa pendrecht 10 uur Papendrecht 2—Merwede 2 In verband met de te spelen nederlaagwed strijd te Klaaswaal zal verzocht worden de ze wedstrijd uit te stellen. 10 uur Papen drecht 4—Gelukvogels 4. Terrein RCD 2 uur RCD 2Papendrecht 3. Schellulnen. De ledenvergadering van de afdeling Volksonderwijs heeft Maandagavond de heren M. C. de Bruijn en M. Stoutjesdijk als bestuursleden herkozen. De rekening vrp de penningmeester de heer A. Prins werd goedgekeurd met f 97 aan inkomsten en f 77 aan uitgaven. Een feestavond in Februari was ook in financieel opzicht een succes Het jaar verslag wees op het nut van contact met an dere afdelingen ten in verband daarmee op het lidmaatschap van de Merwekring van Volksonderwijs. Het wekte op tot een druk bezoek aan de landdag, die deze Merwekring over enkele maanden in Meerkerk denkt te houden. Het bestuur zal overwegen. Hoe het 25-jarig bestaan der afdeling feestelijk zal worden herdacht. Sliedrecht Geslaagd. Aan het handels instituut Sliedrecht behaalden 15 dames en 10 heren het diploma typen A. terwijl mej. Kop pelaar het diploma B verwierf. Vier leerlin gen behaalden het diploma steno. Voor het rijksdiploma hoefsmid slaagde te Utrecht de heer J. van Drunen. RAADSVERGADERING. Sliedrecht. De gemeenteraad komt in open bare vergadering bijeen op Vrijdag 28 April, des namiddags 7.15 uur. Te behandelen onder werpen: Beëdiging van het nieuw benoemde lid van de raad. de heer P. Beijer. Benoeming van een wethouder. Benbeming van een direc teur van gemeentewerken, tevens directeur van het G E B. Voorstel tot het verlenen van een gratificatie op het pensioen van de wed. A KegelVermaas (in de vorige vergadering aangehouden). Idem toi het verlenen van een tegemoetkoming ex art. 13 der L. O. wet 1920 voor het bezoeken van een leerling uit deze gemeente,van de openbar® b.l.o. school te Go- rinchem. Idem tot terugkoop van een perceel bouwgrond aan de Merwesingfl van G. Eijke- lenböom alhier. Idem tot toekenning van vijf pCt. loonsverhoging aan het gemeenteperso- neel over het tweede kwartaal 1950, overeen komstig de rijksregeling. Idem tot verhuur van lokalen van school 1 aan de Vakschool voor meisjes. Vaststelling comptabiliteitsbesluiten. Afscheid van de oud-wethouder de heer A. W. de Landgraaf. Bouwrijp maken van terreinen voor woningbouw. NIEUW-LEKKERLAND. De gemeenteraad kwam op Maandag 24 April, s avonds om acht uur in spoedeisende vergadering bijeen odder voorzitterschap van burgemeester F. M. A. v. d. Rovaart. Bij de ingekomen stukken is bericht van de directie van Oostwouds fabrieken te, Fra- neker. dat het Sanders zaktoestel voor be grafenissen eerstdaags zal worden afgeleverd. Besloten wordt om na ontvangst een demon stratie met het toestel te geven en het te ac« cepteren, als het aan alle eisen voldoet. Van Ged. Staten is goedkeuring van het raadsbesluit tot het bouwen van 24 woningen. Ook is goedkeuring van hetzelfde college ingekomen van de begroting 1950. Met algemene stemmen en zonder discussie wordt op voorstel van B. en W. besloten by de incassobank te Amsterdam, een kasgeld- leing aan te gaan groot f 100.000 voor wo ningbouw. en bouwrijp maken van terreinlft voor de tijd van een jaar tegen een rente van 13 4 pCt. Men besluit met algemene stemmen een commissie van voorbereiding te benoemen, die advies zal geven in gemeentezaken. De voorzitter Wjjst als leden aan de heren J. C. de Jong. G de Kraaij en T. Oosterwyk, eerst genoemde als voorzitter. In de rondvraag bepleit de heer Kam steeg reparatie aan de woningen van de bouwvereniging aan de Middelweg. De voorzitter verzoekt urgente geval- len te noemen, dan zal het bestuur er mede ui kennis worden', gesteld. De heer T. Ooaterwyk vraagt hoe het staat met de nieuwe brandspuit. Voorts vraagt hij inlichtingen over het verwaarlozen van de grafkelders en of de persoon die de liguster heining langs de Dorpslaan heeft gezet. ga< rant is. De antwoorden luidden, dat toezegging ia gedaan van levering in Mei of Juni en dat B en W. hieromtrent vol actie bijn; dat B en W. zich inzake de grafkelders in contact héb ben gesteld met de eigenaars en dat laatstbe- doelde persoon in de vraag van de heer Oos terwyk gerant iB. De heer De Kr a a U vraagt het metselwerk aan de huizen van de stlchtihg voor woning bouw niet elk jaar aan dezelfde metselaar te gunnen. Dit zal onderzocht worden. De heer Huisman vraagt naar de vorst- wering in het brandspuithuis. De voorzit ter antwoordt, dat daarvoor reeds is gezorgd. Hierna sluiting. Aansluiting op riolering van woningen Akkerstraat? HARDINXVELD, De gemeenteraad kwam op 25 April 1950 in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester K. de Boer. Bij de ingekomen stukken zijn bezwaar schriften- van P. de Blaauw gn, anderen tegen het uitbreidingsplan „Wïlhtótflnalaan", van- de raad van Giessendam. Langeveld en anderen tegen het „uitbreidingsplan Peulen. Verder is nog irjeekomen een verzoek van de vereniging KiAderuitzending om een bij drage Deze stukkien worden in handen van burgemeester en wethouders gesteld om prae- advies Aan de heer T. Rietveld wordt, op zijn ver. zoek, eervol ontslag verleend als onderwyzer aan schooi IV. Tot onderwijzer aan de open bare lagere school IV wordt benoemd de heer J N. Akkerman te Dordrecht. Deze benoe ming zal ingaan op 1 Mei. Hierna wordt be sloten tot de verkoop van enkele perceeltjes grond lang» de Siuisweg. Het betreft hier de voortuinen van da woningen Siuisweg 1. 3, 5, door JAN KIJKUIT. Toen ik gistermorgen met een slaperig ge zicht en een verfomfaaid costuum in de hui selijke kring trad. werd ik bespied door grin- r.ekende gezichten van tante, Teun en Jod. Zy wilden aan my ontdekken of ik wel goed wakker was en ze hadden kennelijk een plan gesmeed om me op de proef te stellen. W#nt nauwelijks was ik klaar met de eerste flinke geeuw of tante vroeg mij een draad in het oog van haar naald te prutsen, omdat zij het zelf niet zien kon. Ik weigerde resoluut, niet omdat tante naar ik wist het wel de gelijk zien kon, Inaar omdat ik mijn ogen nog niet ver genoeg open had. Slechts een uur had ik onrustige slaap genoten, want de ge hele nacht waren we op de krant in de weer geweest ihet de verkiezingsuitslagen. Mijn huisgenoten hadden de uitslagen al uitgeplo zen toen ik verscheen en zij wilden nu van mij als ingewyde nadere byzoralerheden ver nemen. Een van de zaken, die hen het meest ge troffen had was de toeneming van de com munistische stemmen imLopik. Hoe is dat nou mogelijk, vroeg tante; ift kan me niet voorstellen dat er nu nog nieu we klanten bij het communisme komen. Net zo je zegt, vond Teun, maar ik heb zo gedacht Verder kwam hU niet. want de deur werd opengestoten en er trad een zwaarmoedig uitziend ons onbekend man binnen. Teun klau terde evenwel uit zijn peinzende houding overeind en begon de vreemdeling op zijn rug te kloppen en hem zo hard hy schreeu wen kon goeiemorgen te wensen. Uit dit schouwspel maakten wij op. dat onze bezoe ker een van Teuns ongetelde makkers was en dat de man bovendien hardhorend was. Teun legde ons uit, dat hier een oud-collega van hem was binnengetreden, genaamd Gerrit. Als fijne bijzonderheid vertelde hij. dat Gerrit uit Benschop kwam en dat hij dus beslist wel meer zou weten van de communistische stem men. waarover wij ons het hoofd gebroken hadden. Jod stak een omstandig, relaas af tegen Gerrit .maar die verstond er mets van en hij keek hulpzoekend naar Teun en naar my. Ik besloot kort maar krachtig te roepen wat de moeilijkheden waren. Communisten, Gerrit? vroeg ik en zijn gezicht klaarde op. Ikke niet, sprak hij bedachtzaam, maar de buren wel. -- Oh ja. schreeuwde ik. Hoe dan' Ze wazze in de war, verduideiykte Ger rit. De communisten? schalde ik weer aan «ijn oor. Nee zei Gerrit, die ondanks zijn eigen doofheid een zachte stem van spreken be zigde, de communisten waren niet in de war, maar de buren. Dat zit zo. Bij ons in Ben schop of liever in heel Utrecht, hadden de communisten lijst 5. Daar heb ik ook op gestemd, liet tante zich ontvallen, zienderogen bleker en ouder wordend. Hou je gemak Bet, gebood Teun. Wij wonen in Zuid-Holland verduide lijkte ik. Gerrit had het woord Zuid-Holland opge vangen en hy meende dat wy iets van de ver warring begonnen te begrijpen. Ben je der achter, vroeg hij. Dat is het hem nou. De buurman en zijn vrouw en die der buurvrouw en die der vriendin zijne met de bus naar het stembureau gereje, bij ons in Benschop en onderweg hebbe ze uitgemaakt dat ze maar christelijk historisch stemmen zouwe. Nou en toen zei der een dan motte we lijst 5 hebbe. want ik weet sekuur dat ik der een pepiertje van gezien heb. Lijst 5 riep ik zo hard ik kon. Ja. zei Gerrit en zijn gezicht stond weer somber. Dat hebbe ze gedaan ook en dat zijn nou die communisten by ons op het dorp. In Lopik ook? informeerde ik met uiter ste stemverheffing. Allicht wel. veronderstelde Gerrit. die nu geheel teruggezakt was in de zwartgallige houding waarin hij binnengetreden was. Dat konden we begrijpen; we konden ons echt verplaatsen in de verkiezingskater van de Utrechtenaren. Benne die effe in de war geweest, zucht te Teun na enige tijd. Net als die lui in Brandwijk, overdacht Tante. Hebben ze daar ook de communisten door elkaar gehaald, vroeg Jod verbaasd. Dat nou niet, verduidelykte tante, maar daar hebben ze in de afgelopen maand zeker twintig ongeldige munten in de kerkebusjes gevonden. Vierduitstukken en zo. Zouden die by vergissing gegeven zijn, vroeg ik argeloos, maar tante vatte het ver keerd op. Ze antwoordde tenminste tamelijk vinnig: Jy ben altijd zo achterdochtig. Wie zou zo iets nou opzettelijk doen! 7. 9, 11. 13. 15 en 17. Deze grond heeft voor de gemeente geen bijzondere betekenis. Hierna is aan de orde het voorstel van B. en W. tot aankoop van percelen bouwland en erf. respectievelijk groot 1 44 40 h.a en 0.08.50 h a voor f 9054.-. Wanneer de gemeente be doelde grond in bezit heeft, kan een begin worden gemaakt met de ontsluiting van het Noord-Oostelijk gedeelte van de Peulen. De heer H e y k o o p meent dat het beter was geweest, gezien de bezwaren die tegen dit plan zyn ingebracht, dat de koop voorlo pig werd uitgesteld. De heer Sterrenburg meent, dat de prijs van f 0 60 per M2 te hoog is. De heer Leenman is het niet eens met vorige sprekers. Men moet met de zaak zo spoedig mogelijk voortgang maken. De voorzitter zegt dat er geen en kele reden is om uit te stellen. De heer Ster renburg denkt dat het aan te kopen ge deelte niet best ia Er zijn greppela en er is water, maar hij is het eens met de heer Leen man. Het land is toch wel goed We moeten laten zien dat het ernst is en van deze ge legenheid gebruik maken om dit land te ko-, pen. De prijs is volgens spreker niét te hoog. Het voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. Aangegaan wordt met de Sjfaarbank „Har dinxveldGiessendam" een geldlening, groot f 23000— tegen een rentepercentage van 37c. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot het inbrengen in het grondbedrijf van gronden, gelegen ten Oosten van de 32 wo ningen van de Ver. Volkshuisvesting langs de Siuisweg Hierna volgt nog de verpachting van enkele perceeltjes grond aan diverse per- sonen. Besloten wordt, op verzoek, van de vereni ging Geref. Schoolonderwijs te Giessendam en Neder-Hardmxveld. medewerking te verle nen 'voor het beschikbaarstellen vsn gelden voor de aanschaffing van nieuwe leer- en hulpmiddelen voor de school te Neder-Hnr- dinxveld. zulks in verband met de in het leer plan aangebrachte wijzigingen en wegens ver oudering van de in gebruik zijnde methoden. In de rondvraag verzoek de heer Van der Was) van D ij k voortaan t n de voor waarden voor het ophalen van as en ander huisvuil te willen opnemen een bepaling, dat alle vuil. waaronder ook blik wordt medegenomen. Wanneer het door de ophaler niet wordt medegenomen, komt het in de sloot terecht. De heer Stout vraagt naar de wethou derssalarissen. De heer De K r ij g e r informeert naar het speelterrein. Hij zou gaarne zien dat B. en W. met deze zaak zo spoedig mogelijk voortgang maakten. Verder deelt hij mede, dat het wandelpad op de Siuisweg wordt ge bruikt als rijwielpad. Is het niet mogelijk hiei bordjes te plaatsen? De heer Havelaar is het met het ge sprokene van de heer Van der Waal van Dijk eens. Verder vraagt hij of het niet mogelijk is om de woningen van de Akkerstraat op de riolering aan te sluiten en of het niet gewenst is de heer van Deuesén in vaste dienst te be noemen. De heer Leenman wil ook nog iets Zeg gen van de vuilnisophaaldienst. Hij vraagt of mensenhaar huisvuil is of industrievuil. De ophaler heeft dit bij een kapper niet medege nomen. De voorzitter zegt dat hij aan de za ken. betreffende de vuilnisdienst zijn aan dacht zal schenken. Hij verzoekt de heer Van der Waal van Dijk na de vergadering enkele gevallen te noemenHij zal deze dan met de aannemer bespreken en onderzoeken Wat de wethouderssalarissen betreft, deelt .de voorzitter mede, deze te bevoegder plaatse te zullen bespreken. Hij kan echter mededelen, dat deze zaak niet in het vergeet boek is geraakt. De heer De Krijger deelt de voorzit ter mede. dat met de speeltuin zo spoedig mógelijk voortgang zal worden gemaakt, zo dra de diverse instanties de zaak hebben be keken. Wat betreft de wandelpaden zal hij hieraan de nodige aandacht schenken ep met de politie spreken. Ook zal de nodige aandacht worden ge schonken aan het gevraagde van de heer Ha- velaar, alleen wil hij nog mededelen, dat aan sluiting op öe riolering van de door de heer Havelaar bedoelde woningen, vrij hoge kos ten zal betekenen voor de eigenaren. - Hierna sluiting. FINANCIËLE TOESTAND VAN GEMEENTE NIET ROOSKLEURIG. NOORDELOOS. Op Donderdag 20 April kwam de gemeenteraad voltallig in openbar# zitting bijeen. De voornaamste ingekomen stukken waren do goedkeuringen der beslui ten tot het aar^aan van een geldlening van f 28.000 en tot de vaststelling van de begroting van de keuringsdienst van waren. Een verzoek van Het Christelijk .schoolbe stuur om 'gelden beschikbaar te stellen voor betegeling van de speelplaats werd op verzoek van de voorzitter in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van een inwoner om zijn huis huur van f 208 te brengen op f 150. omdat hy nu zelf de waterleiding en het eleetrisch licht moet betalen, werd alleszinds billijk ge vonden en toegestaan. Verder verzocht deze inwoner, die huis huur niet meer in rekening te brengen, doch hem daarvoor in de plaats het gemeentehuis schoon te laten houden (dit doet hy al sinds een paar jaren voor f 150). Hiertegen was geen bezwaar. Het Groene Kruis kan zonder subsidie van de gemeente niet bestaan en vroeg l 150 voor 1950. f De voorzitter was van de noodzasfc overtuigd, maar hij stond er toch schouderop halend tegenover, want hem was de mening toegedaan, dat de gemeente aan het einde van het jaar geen geld heeft. Het staat er met de cijfers op de rekening namelijk niet best voor en het gemeentebestuur weet toch al niet hoe de eindjes aan elkaar geknoopt moeten worden. Besloten werd dat f 150, zal worden ver leend. als het geld er tenminste is en is het bedrag er niet. dan krijgt Het Groene Kruis het batige slot op de rekening. Aan de gemeente-ambtenaren werd 5 pCt salarisverhoging toegekend. Een schrijven van de commissie voor drank bestrijding werd voor kennisgeving aange nomen. omdat hier niet teveel cafè's zijn. Op voorstel van B. en W. werd van B. Ver hoef een perceel grond van 853 M2. tegen f 2 per M2. aangekocht, om hierop woningen te bouwen. De grond is gelegen aan de Nieuwen Dijk in het uitbreidingsplan. Deze plaats werd gunstiger beoordeeld dan de grond in het uitbreidingsplan achter de Herv. Kerk. waarna sluiting volgde. Voor de rondvraag was geen belangstelling. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Krimpenerwaard. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag ochtend 8 uur zijn aanwezig de artsen: J G. Antvelink te Schoonhoven, Tel. K 1823432; H. Frese te Bergambacht. Tel. K 1825—2 ij; W. J. Leeuwenburg te Ouderkerk aan de Dj. iel. Tel. K 1894—206; C. G. A. von Lindernfc Krimpen aan de Lek, Telefoon K 1895451. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordelool en Giesscn-Nieuwkerk. De medische dienst in deze plaatsen wordt vanaf Zaterdagmiddag 29 April, n.m. 2 uur, tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter B. J. Yff te Arkel. Tel. 19, en dokter L. J. Bastiaans te Meerkerk. Telef. 16. Capelle aan de IJssel. Van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen wordt de artSendienst waargenomen door d& K. Zandbergen. Telef. K 180022340. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. Deze dienst wordt van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen waargenomen door dr. Mühring te Polsbroek. Telefoon K 1822—203. Moordrecht - Nieuwerkerk aan de IJsel. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Maandagochtend 8 uur zal de doktersdienst in deze gemeenten waargenomen worden door dr. S. J. Hage te Nieuwerkerk aan de Ussei, Telefoon K 1803—305. Zevenhuizen - BlelswUk. Medische dienst: dr W H. Verduyn den Boer te Zevenhuizen. Telefoon K 1802—204. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven - Bergambacht. Deze dienst wordt Zaterdag en Zondag waargenomen door de heer Scheygrond t« Schoonhoven. Telefoon K 1823-379. 5 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT - Schoonhovenscho Courant VRIJDAG 28 APRIL 1950 Dr. Bouman thuis. Gouderak. Dokter Bouman is dezer dagen van zyn verblijf in Indonesië teruggekeerd. Bh zUn thuiskomst wapperde van vele hui gen in de Dorpsstraat de driekleur, 's Avonds bracht de muziekvereniging hem een serena de. Het Nlwin-comité en andere instellingen waren ter verwelkoming aanwezig HANIJTO. Gorinchem. In hotel-restaurant „Central" op de Markt heeft het bestuur van de HANIJTO Maandagavond mededelingen ge daan over de aanstaande Hanijto. De land bouw zal op deze Hanijto een grote plaats in nemen. Op het grote terrein buiten de Wa terpoort waarop de Hanijto wordt gehouden komen drie grote tenten, een restaurant, een paviljoen, een poffertjestent en wat verder zal worden aangeboden. De totaal oppervlak te is met inbegrip van het plantsoen 16000 M2 Behalve de winkelstand en fabrieken zal aan het onderwys ook de nodige aandacht worden besteed. HierbU wordt het landbouw onderwijs niet vergeten Het Departement van Landbouw en de Zuid-Hollandse Zuivelbond verlenen hun medewerking Men zal demon streren met landbouwwerktuigen van het nieuwste type, die ook te bezichtigen zijn Ook zUn een bodemkartering en verschillen de grondmonsters niet vergeten Ook de t.b.c. bestrijding heeft de aandacht. De stadsbeiaar- dier zal het rijdende carillon bespelen. De verlichting van het terrein zal schitterend verzorgd zijn. Zeven straten zijn in het ter rein verlicht en er zullen ook schijnwerpers worden opgesteld. De beschermheer van de Hanyto. mr. L. A. Kesper. commissaris der Koningin in deze provincie is wegens een hem overkomen on geval verhinderd de Hanyto te openen, doch hij zal worden vervangen door de waarne mend commissaris mr. Bolsius. Namens het Departement van Economische Zaken zal mr Waltheer spreken, terwijl ook Gorcums bur gemeester het woord zal voeren. De officiële (Adv) Het Nederlandse nierk met wereldreputatie. opening vindt plaats op Zaterdag 6 Mei om 10.30 uur, waarbij alleen genodigden tegen woordig zullen zijn. De Hanyto wordt voor het publiek opengesteld op 6 Mei 's middags om twee uur en blijft die dag tot elf uur geopend. Zondag daaropvolgende is de Hanijto gesloten. De Woensdagmiddag is voor de kinderen gereserveerd. Dan zal de miniatuurkermis van de heer Teo den Uyl te zien zijn. Dinsdag om 2 en 4 uur is er een modeshow, verzorgd door de heer Worm. Door de Rembler Mo- chers zal worden geconcerteerd Het geheel geeft het overduidelyk bew-ys dat de Gor- cumse middenstand alles doet om haar klan ten ter wille te zyn. HaastrechtHermandad 21. Haastrecht. Haastrecht heeft voor de twee de maal in deze competitie de strijd aan moe ten binden tegen haar meerdere. Hermandad, want dat zijn de politiemannen in deze afde ling onbetwist, maar ,net als in Rotterdam, waar de geel-zwarten een 4—0 achterstand (Van onze weerkundige medewerker). Wanneer wU nachtvorstschade willen tegen gaan. moeten wy ervoor zorgen dat de tem peratuur in de boomgaard of op het land waarop onze jonge groenten en vroege aard appelen al welig groeien, boven het vries punt blijft. Al enkele tientallen jaren geleden is ko men vast te staan, dat de temperatuur, naar gelang men dichter bij het aardoppervlak komt, steeds lager is. Hieruit kan men al da- deiyk de conclusie trekken, dat het een heel wat makkelijker opgave is een boomgaard waarin de tere bloeiknoppen op ongeveer 2 tot 6 meter hoogte van de grond zitten, te vrijwaren tegen rtachtvorst. dan percelen waarop de gevoelige plantendelen juist boven het aardoppervlak zijn gelegen. Nachtvorst is een gevolg van sterke uitstra ling. De zon verwarmt overdag de bovenste grondlaag sterk, maar deze koelt bij heldere nachten even gauw of soms nog vlugger weer af. Nu is het zaak om deze uitstraling van de warmte, welke de grond overdag van de zon ontvangt .tegen te gaan De temperatuur daalt het laagst op plaatsen waar de lucht het rustigst is. dus op beschutte plekken, daar bU de geringste beroering de lucht al wordt gemengd met de warmere lucht, die aich aangrenzend op 1. 2 en meer meters hoogte bevindt. Daar nachtvorsten veelal vol gen op een zonnige dag met schrale Noorde lijke winden en een zeer droge lucht, komt het soms voor. dat vooral volkstuiftders een mat of iets dergelijks aan de windzijde langs het te beschermen gedeelte trekken, omdat de jonge groenten of aardappelen volgens hun zeggen dan wat beschut liggen tegen de koude wind en zodoende niet zo gauw bevriezen Dit is echter het domste wat men doen kan, daar hierdoor de uitstraling juist wordt be vorderd inplaats van tegengegaan. Voorboom- gaardbezitters zyn in ons land in gebruik de bekende rookpotten. die aan de windzijde van de boomgaard worden opgesteld en de gehele nacht, ofwel voorpameiijk in de nanacht, de hele boomgaard in de rook hullen, waardoor de temperatuur niet kan dalen: niet doordat deze rook warmte afgeeft, maar doordat zy de uitstraling tegengaat. Deze rookpotten kun nen en worden ook veel door tuinders ge- gebruikt, wier percelen veelal te groot zyn om deze te kunnen afdekken. Ook worden wel bakken met water uitgezet of de tuin nat gespoten, daar er bij bevriezing warmte vrijkomt, ^lle soms juist voldoende kan zijn om de temperatuur in de omgeving boven nul te houden. Volkstuinders met veelal kleine akkertjes kunnen beter afdekken: aardappelen zijn ste vig genoeg, zodat men die wel met een niet te zware mat kan afdekken, maar voor vele jonge groenten is een mat te zwaar en kan men beter papier gebruiken. Weest niet al te bang. dat dit weg waait, want. mocht er in de nacht wind opsteken, dan vriest het ook niet. In het buitenland, o.a. Engeland, ge bruikt men voor grote percelen reeds grote ventilatoren die de gehele nacht draaien en «en flinke wind veroorzaken; in Amerika ge bruikt men zelfs al apparaten die ultra violette stralen uitzenden, om het nachtvorst gevaar tegen te gaan. Wij moeten ons echter over het algemeen nog met meer primitieve middelen behelpen, welke echter toch met succes worden toegepast en heel .wat schade kunnen voorkomen. Wanneer de lucht helder is. de barometer stand hoog en er afnemende Noordelijke tot Oostelijke winden zijn. Weest dan op Uw hoede! (Nadruk varboden). „GOUD LIGT OP STRAAT". In de hoofd straat van het dorpje Wedderburn, 150 m(jl ten Noorden van Melbourne (Australië) werd een goudklomp, ter waarde van 800 pond ge vonden In een uitholling van de weg. (Zie rechts op de foto). Dexe gebeurtenis was snel in de gehele omgeving bekend en ieder ging kuilen graven om goud te xoeken. Tot nu toe echter xonder succes. Overslcht van de opengegraven sti n straat. in een overwinning om wisten te zetten, brach ten ze ook nu de strijd tot een goed einde. Geestdrift en open spel waren de twee wa pens. waarmee uiteindelyk de overwinnig uit het vuur werd gesleept. De thuisclub kreeg reeds in de eer ste minuten een kans om de leiding te nemen, maar de doelman pikte de bal juist voor de voeten van W. de Wild weg. De gasten de monstreerden a) ras hun kunnen, met tech nisch goed spel en prachtig positie kiezen, legden ze de thuisclub hun wil op. Haas trecht verdedigde stug, zelfs nam ze een kleine periode het initiatief en wist in tien minuten tijds twee doelpunten te scoren, het eerste van G. Kompier, een schot in de uiterste benedenhoek 1—0, en een buitenge woon fraai doelpunt van Arie Baan. die uit een pass van H. Boer ineens onder de lat knalde 2—0. In de tweede helft was het over wicht van Hermandad nog groter. Een half uur aan één stuk stond Haastrecht met de rug tegen de muur. maar Haastricht hield goed stand: slechts eenmaal trilde het net bij een geweldig schot van linksbuiten Loef 2—1. Het laatste kwartier was de thuisclub echter de baas. De stand bleef 2—1. Langerak. Intrede nieuwe pre dikant De datum van intrede van de nieuwe predikant bU de Ned. Herv. Gemeen te. cant) van Kooten. is bepaald op 4 Juni. Met ingang van Zondag 30 April zullen de avonddiensten in de Ned. Herv. Kerk weer aanvangen om 6 uur, inplaats van om half zeven. OMGEKEERDE WERELD. Lekkerkerk. Verschillende veehouders heb ben wegens het zeer slechte weer hun vee weer uit de weide gehaald en op stal gezet. KINDERKOLONIE. Lekkerkerk. Door en voor rekening van „Het Groene Kruis" zijn deze week weer zes kinderen uitgezonden naar het koloniehuis „Ons Genoegen" te Oostvoorne. Het is wel aan te nemen, dat deze kinderen, die hier door in staat worden gesteld gedurende zes weken onder goede leiding en verzorging aan zee door te brengen, gezond en sterk zullen terugkeren. Moordrecht. Bij de administratie van het verjaardagfonds, dat ten doel heeft de aanleg van een centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk is over Januari f 47.65 en over Februari f 51.09 verantwoord. Gevonden: een paar handschoenen, tn- lichtingen bij de politie. Moordrecht. De damvereniging Moordrecht speelde haar eerste wedstóyd om de IJssel- wisselbeker tegen L.U.T.O. te Ouderkerk aan (Jen IJssel. Indien Moordrecht erin slaagt MOEDER EN VIER KINDEREN BEGRAVEN Onder enorme belangstelling der bevolking is Woensdag in Den Bosch de Mis van Requiem opgedragen voor de slachtoffers van de aan varing op Zaterdag bij Dordrecht. Het betrof de vrouw van de schipper Veewey en haar vier nog jeugdige'kinderen. Honderden men sen, die zich langs de weg van het ziekenhuis naar de kerk en by de kerk hadden opge steld. waren getuigen van deze droeve stoet en grote deernis ging uit naar de echtgenoot en vader, de enige overlevende van de ramp. Veel bloemen dekten de kisten welke in drie ïykwagens werden vervoerd. De St. Jetcobskerk was tot de laatste plaats bezet. Op het kerkhof in Orthen volgde daar na. eveneens onder grote belangstelling, dé begrafenis. BEJAARD ECHTPAAR DOOR AANRIJDING GEDOOD. In de late avond van Woensdag heeft een auto-ongeluk op de Rijksweg tussen Wouw en Bergen op Zoom het leven gekost aan het bejaardfe echtpaar Meeuws van der Zandeuit Heerlen (N.Br.) De 77-jarige M. A. Meeuws en diens 76-ja- rige echtgenote werden in het avondlijk duis ter plotseling door een passerende personen auto gegrepen toen zij na het verlaten van een bus de Rijksweg wilden oversteken De man was op slag dood. De vrouw overleed nog tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Roosendaal. VOEDSELVERGIFTIGING OP NEDER LANDS SCHIP. Twintig leden van de bemanning van het Nederlandse schip „Coolhaven" hebben aan boord voedselvergiftiging gekregen door het eten van bedorven conserven. Drie hunner moesten in een ziekenhuis te Carthagena in Spanje worden opgenomen, omdat hun toe stand reden tot ongerustheid gaf. De anderen zijn aan boord gebleven. ANTWERPSE GANGSTERS. Twee leden van een Antwerpse gangster bende hebben Woensdag opnieuw gezegevierd in een vuurgevecht met de Franse en Belgi sche grensbewaking. Drie twintigjarige ban dieten, voor wie na de arrestatie van vijf hunner makkers de Antwerpse grond te heet «mder de voeten was geworden, waren er Dinsdag in geslaagd na een pistoolstrijd met de grensbewaking bij Kortrijk. naar Frankrijk te ontkomen. Nadat zy door de Franse poli tie in Berck waren opgespoord in de trein naar Parijs, slaagden twee hunner er op nieuw in ai schietende aan hun achtervolgers te ontkomen. De derde werd ingerekend. Zij sprongen op het stationsplein in een taxi en dwongen de bestuurder onder bedreiging van hun revolvers hen buiten de stad te rijden. Woensdag hebben de beide revoiverhclden weer met evenveel sensatie de terugreisnaar België ondernomen. Zy hebben de grenspos ten bij La Panne verrast. De Antwerpse bende bestond uit acht jonge mannen, die sedert weken sensationele over vallen hadden gepleegd te Antwerpen en an dere plaatsen. De oudste was 22 jaar IN STEMBUREAU OVERLEDEN. Toen de 84-jarige inwoner van Bussum. J de Jager, zyn stemplicht had vervuld en zyn biljet in de bus wilde stoppen werd hij plot seling onwel. Hij overleed korte tijd later. GROTE VERSPILLING. Een van de punten in de Engelse begro ting. die men met spanning tegemoet zag. was de kwestie van de kosteloze algemene ge neeskundige hulp Zoals men weet. werk deze regeling thans enkele jaren, waarbij tot nu toe iedere begroting te laag bleek te zijn. Toen men in 1946 met de wet te voorschijn kwam,, werden de kosten begroot op 126 mil- lioen pond (een pond is f 10 60). Dit bedrag bleek echter veel te laag te zijn, er was n.l. ongeveer tweemaal zoveel nodig. Voor het dienstjaar 1948~-'49 werd dan ook een be groting ingediend van 260 milboen pond. doch de kosten bleven stygen en later moest een aanvullende greep in de rijkskas worden ge daan om de werkelijke kosten van 359 mil- lioen pond te kunnen dekken. Voor 1950—'51 heeft men veiligheidshalve de schatting nog maals verhoogd tot 393 millioen pond. wat belangrijk meer is (}gn 4 milliard gulden. Er gingen dan ook vele stemmen op om de bur gerij althans iets te laten betalen voor de ver strekte geneesmiddelen; men sprak van een shilling (45 cent) per recept. Maar zelfs dat heeft Cripps niet aangedurfd en de gehele ge neeskundige zorg zal dus kosteloos blijven, hoewel iedereen ervan overtuigd is. dat het kosteloze systeem tot een grenzeloze verspil ling van geneesmiddelen geleid heeft. Nu heeft de Engelse staat wel een brede rug. maar het is toch zeer de vraag, of men daar maar onbeperkt lasten op kan blijven stape len. BLOEDIG INCIDENT. Leden van een inheemse stam in Noord - West-Kenya, hebben drie Engelsen, een Afri kaanse politieman en 20 Afrikaanse burgers gedood. Volgens een officiële verklaring, trachtte de politie de leider van een fanatieke godsdien stige secte. die de laatste twee jaar vele on geregeldheden had veroorzaakt, te arreste ren. Driehonderd leden van de stam der Soeks, onder wie. de gezochte zich bevond, vielen daarop de politie aan. Onder een re gen van speren opende de politie het vuur. Onder de doden was de gezochte. VLIEGENDE SCHOTELS GEHEIME DUITSE WAPENEN? De Oostenrijkse vliegtuigbouwer Erich Meindl. verklaart, dat zyn Oostenrijkse colle ga Doblhoff in de oorlog was begonnen met het maken van een op een vliegende schotel gelijkend vliegtuig als een van Hitiers gehei me wapens. Meindl zegt, dat Doblhoff in de oorlog in het geheim een „revolutionnatr vliegtuig maakte, dat zeer snel was en geleek op een schotel". Meindl zegt, dat Doblhoff thans in Ameri ka werkt voor de Amerikaanse regering. wederom beslag te leggen op de eerste plaats is zij definitief winnaar van deze fraaie be ker De persoonlijke uitslagen luiden als volgt: P Palsgraafn.o20 P. TwigtA. W.SGouririaan G M. van JeverenS. Neef H. AdmiraalG Spoormaker J VerhoefJoh. de Koning M. C. Terlouw—n.o M Boere—J. van Vliet J. Blom—P. van Vliet W. van der PanneM. Vuijk A. van der Ree—L. Krijgsman Moordrecht won met 13—7 Voetbal Moordrecht II. dat zonder zelf te spelen afgelopen Zondag kampioen van de reserve derde klasse werd. doordat Schoon hoven II een overwinning behaalde op de concurrent S.M.V. II. speelt thans Zondag op het terrein aan de Middelweg tegen Schoon hoven II. Veel belang Is dus niet meer bIJ de ze wedstrijd. Nieuwerkerk aan de IJssel. Gevonden.: Sleutels: wanten; handschoen: en portemon- naie. Inlichtingen op het politiebureau. De 4 bestanddelen van Chtfarine „4" zijn eik stuk voor stuk al beroemd voor hot bostrijdon van zware hoofd- en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Maar tezamen in één tablet verenigd werken zo nog botor. Ook in dit goval dus: Eendracht maakt machtI BUREAU TEGEN COMMUNISTISCHE PROPAGANDA? Lester Pearson, Canadees minister van bui tenlandse zaken, heeft voorgesteld, dat de Westelijke mogendheden een bureau zullen oprichten, dat de propaganda van Rusland moet beantwoorden. Hij deelde de commissie voor buitenlandse zaken van het Canadese Lagerhuis mede, dat hij dit onderwerp als agendapunt voor de bij eenkomst van de Atlantische Raad van minis ters van buitenlandse zaken, die de volgende maand te Londen wordt gehouden, had voor gesteld. EEN „GATT" IN DE TOLMUREN? Tot de vele nobele, doch weinig resultaat opleverende strevingen, waaraan onze tijd zo rijk is, behoort ook het voornemen om een gat in de tolmuren te breken door middel van de „Gatt" Dit woord Is de afkorting van de „General Agreement on Tariffs and Trade", d.i. de Algemene Overeenkomst inzake Invoer rechten en Handelsverkeer. Aan deze over eenkomst wordt sinds 1947 gewerkt, eerst in Geneve, later in Annecy (Frankrijk), terwijl voor dit jaar een bijeenkomst op het pro gramma staat in Torquay (Engeland). De be doeling van deze besprekingen is in geza menlijk overleg de invoerrechten en invoer regelingen te herzien teneinde een grotere on derlinge handel mogelijk te maken. Bij de voorlopige besprekingen is reeds gebleken, dat de landen, die hieraan deelnemen, verdeeld kunnen worden in twee groepen, n.l., die met hoge er. die met lage invoerrech ten. Nederland is een voorbeeld van lage in voerrechten en de voorzitter van de Neder landse dëlegatie, de heer D. P. Spierneburg. heeft er daarby de aandacht op gevestigd, dat ons land alleen de invoerbeperkingen kan opheffen, wanneer ook de landen met hoge invoerrechten aanpassen bij de tarieven van de andere groep. Als dat niet gebeurt, zou deze laatste groep dadelijk in moeilijkheden komen, daar zy open zouden komen te lig gen voor invoer uit de landen met hoge in voerrechten. doch daarentegen naar die lan den niet zouden kunnen exporteren. Het standpunt van onze gedelegeerde werd op de conferentie gedeeld door België. Luxemburg, Noorwegen. Zweden en Finland. Intussen heeft de Amerikaanse regering een lijst van 2500 producten samengesteld, die in bespreking zullen komen, maar het zal van de houding van het Amerikaanse bedrijfsleven voor een groot deel er yan afhangen, of de handel inderdaad gemakkelijker zal wordèn gemaakt. Wat de Europese landen betreft, die vinden elkander wel naarmate hun produc tie zich herstelt, de kwaliteit van hun artike len beter wordt en de tekorten op de han delsbalansen verminderen. OEFENING EUROPESE STRIJD KRACHTEN. Meer dan zestienhonderd officieren en manschappen van de strijdkrachten van zeven Europese landen, waaronder Nederland, zul len door het Amerikaanse leger in Europa ge oefend worden in het gebruik en het onder* houd van Amerikaanse uitrusting, die in het kader van het programma voor wederzijdse bijstand aan de betrokken landen is geleverd De oefenperiodes varieren van een tot tien weken. De oefening geschiedt op verzoek van de betrokken landen. De eerste cursussen beginnen op 8 Mei op sein- en ordonnansscholen van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Europa. (Adv.), Hoe dikwijls gebeurt het niet. dat het klein tje. dat naast moeder aan tafel zit. met kle verige of vette handjes moeder plotseling bij de arm grijpt en bijna onuitwisbare sporen nalaat. De kleine is niet wijzer, maar moeder zal er zeer zeker verstandiger aan doen. haar japon door een practische huishoudjas van wasbare stof te beveiligen! Voor een huisvrouw is een schort onmis baar. Wij hebben, ook al is er hulp voor het ruwe werk aanwezig, toch nog tal van werk jes, zoals eten koken enz. te doen, die gevaar van vlekken voor het goede japonnetje ople veren. De vrouw, die er prijs op stelt er ook in haar werk aardig uit te zien. zal maar niet zo zonder meer een schort maken, doch er de gelijk op letten, dat het een aardig model is. U kunt dit model met lange mouwen maken, dit is vooral voor moeders met kleine kinde- deren aan te bevelen. Mouwen, zakken, kraag en ceintuur worden met dubbele stiksels ge garneerd. Het aparte van dit model wordt ge vormd door de gezellige diepe zakken en de ceintuur, die door een gesp middenachter wordt aangetrokken. Voor onze lezeressen hebben wy knippa tronen van dit model beschikbaar in de ma ten 40, 42. 44 en 46 U kunt deze bestellen bij S. en W. N. van Nooten, Schoonhoven, onder nummer P 4855, tegen vooruitbetaling van 1.25. WAAROM MELK #IJ DE BROOD MAALTIJD? door dr. C. den Hartog. Onze broodmaaltijd kan alleen dan volledig worden genoemd, wanneer deze ons alle voe dingsstoffen. die ons lichaam nodig heeft, in voldoende hoeveelheden en in goede onder linge verhouding verschaft. Deze voedings stoffen zyn: eiwitten, vetten, koolhydraten (meel- en suikerstoffen)minerale zouten, vi tamines en water. Het brood zelf. het hoofdbestanddeel van da broodmaaltijd, bevat de meeste van deza stoffen. Enkele stoffen ontbreken echter ge heel. terwijl er van sommige voedingsstoffen in brood onvoldoende voorkomt. Een menu van „water en brood" is daarom niet alleen weinig aantrekkelUk, maar ook onvoldoende, ai zou men zelfs enorme hoeveelheden brood gebruiken. Andere levensmiddelen moeten de voedingswaarde van het brood aanvullen en daardoor verbeteren. In de eerste plaats is melk daarvoor aange wezen. Melk is rijk aan eiwit van hoge kwa liteit, Ook in brood komt eiwit voor, maar da wetenschap maakt onderscheid tussen de verschillende soorten eiwit; de ene soort ia voor de opbouw en instandhouding van ons lichaam van groter waarde dan de andere. Melk is voor de opbouw van het lichaams eiwit van grote waarde. Een eiwitsoort van hoge waarde kan vaak een minder goed ei wit aanvullen, zodat ze. tezamen genuttigd, een eiwit van zeer hoge waarde geven. De broodeiwitten n# kunnen uitstekend door de melkeiwitten worden aangevuld. By iedere broodmaaltijd behoort dan ook melk of een melkproduct voor te komen, hetzy in de vorm van een beker melk, of kaas op de boterham, of als karnemelk, yoghurt of een ander melk product. Een bord pap doet dezelfde dienst. Melk is verder rijk aan kalk- en fosforzou- ten, die voor onze gezondheid van veel be lang zyn; het melkvet bevat voorts dezelfde vitamines als boter. Vanwege al deze goede eigenschappen is het dageiyks gebruik van melk speciaal bU de broodmaaltijd zdfcvel voor volwasse nen als voor kinderen aan te bevelen. Een halve liter per dag. is zeker gewenst; voor a.s. en Jonge moeders wordt het minimum op een liter per dag gesteld. Is onze broodmaaltUd met melk volledig ge worden? Neen, voor de vitamine C-voorziening is ook wat fruit of groente (bijv. plakken ap pel. radijs, ramenas. sterrekers. tomaat, kom kommer of een slaatje als broodbelegging) nodig .terwijl deze ook nog kan worden aap- gevuld met wat vlees, vis of met een ei. Doch van deze laatste artikelen is slechts betrek- keiyk weinig nodig, wanneer men voldoend» melk of melkproducten gebruikt. Het gebruik van melk kan zeker niet duut genoemd worden. In vergelijking met andere eiwitrijke levensmiddtelen (vlees. kaas. eieren) is melk zelfs de goedkoopste bron van dier lik eiwit.

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3