Bestrijding van runderhorzels Taak voor goede vaderlanders Wat zegt De Bilt? SCHOONHOVEN. ©- 'n Rollux fiets Verbeteringen «sit Nieuwigheden zullen de historie completeren Alcohol-drama in gezin Dure defensie van het Noord-Atlantisch gebied LAATSTE BERICHTEN 'n Rollux Nederland gaat meer stikstof produceren' Bestemmingsplan van melk niet mogelijk Uit de Radio-programma's. Ptaff cdtijcL Ik ck shuxok,! f2.- per UtorfUdVreuu/t Uw u/UJueUer. Angstige Dagen t NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenache courant WOENSDAG S MEI 195# Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Wisselende bewolking. Plaatselijk ochtendmist. Overigens wis selend bewolkt met vooral aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wjnd tussen West en Noord. Van nacht op de meeste plaatsen iets kouder. Mhrgen overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Op- en Ondergang der Zon. 3 Mei: Op 5.08, onder 2007. 4 Mei: Op 5 06. onder 20.09. 5 Mei: Op 5.04. onder 20.10. MAANSTAND. Afnemende Maan. 3 Mei: Op 22 49. onder 5.15. 4 Mei: Op onder 5 48. 5 Mei: Op 0.15. onder 638. 8 Mei Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven. 3 Mei 6.25 uur; 4 Mei 7.20 uur. 5 Mei 8.08 uur; 6 Mei 903 uur. Keulen, 3 Mei, stand 3.10, val 0.31. de verhouding tot a'les was ons omringt de gehele natuur, waarvan wij zelf weer tijd genoot en deelgenoot zijn De natuur is een geheel waarvan wij deel uitmaken. Die na tuur heeft soms een vijandige houding te genover de mens maar de mens is evenzeer vijandig nan de natuur en aan zich zelf. El ke poging die wij doen om onze verhouding tot de natuur te regelen is cultuur. Het is dus een eigenaardig gebruik om slechts de muziek, de kunst en de geestesontwikkeling cultuur te noemen. De boer die goed zijn land cultiveert heeft zijn eigen stijl. zoals het handschrift van de een anders is dan van de ander. Cultuur is dan ook de oplegging aan de natuur door onze eigen onvervang bare persoon van onze stijl. Daarom mag men cultuur niet beschouwen als een zaak van ontwikkelden. Cultuur is niet het onderkennen van een gedicht of een bouwwerk maar het deelnemen van ieder aan de omringende natuur en aan de maat schappij. Een geheel daaraan onttrokken zijn is met mogelijk Wij allen moeten meeleven met de cultuur, met het heelal, evenals wij moeten ademhalen. Ieder is cultuur. la het, wanneer wij cultuur zo zien. mo gelijk dat wij een cultureel streekplan opzet ten? Kan levensvreugde ln een systeem ge perst worden Neen. Het is een grote ver gissing van deze eeuw te menen dat een mens iets kan zijn op bevel. Op elk huiselijk feest zal iets gebeuren en dat zal uitdrukken hoe de gevoelens van de kring zijn tegen over het middelpunt, de oorzaak, van het feest m Voor een wS* groter feest trekken wij het Zondagse pak aan; wij willen als het kan een andere huid aantrekken. De buren hebben «ich ook verhuld; ze zijn niet meer de ge wone mensen, ze wijden deze dag aan iets, aan het feest. bijv. Koninginnedag. Ze treden elkaar vriendelijker tegemoet, ze voelen vreugde. En vreugde kan men niet regelen. Men kan trachten het te begrijpen en dan is nog niet eens eenvoudig We kunnen alleen apontaan feestvieren. Maar die viering kun nen we wel voorbereiden. We kunnen ons zelf zijn. wij kunnen onze stijl manifesteren in een feest. Wanneer er een streekplan ontworpen kei» worden dan moeten ook de feesten of de culturele" bijeenkomsten een stijl hebbed en wel de styl van de eigen streek, van de bewoners. Als wij samen feest vieren moe ten wij van onze persoonlijkheid enigszins afstand doen. We moeten een beetje van ons verstand opzij zetten Maar daarin schuilt het gevaar dat wij iets van onze atijl opge ven; dat gevaar is te vermijden wanneer wij geen misbruik maken van alcohol. In droefenis is het net eender. Gedeelde vreugde is dubbele vreugde, gedeelde smart is halve smart. In de manier waarop iemand deelt in de smart van een ander en waarop hij feestviert drukt zich de stijl van die mens uit. Wanneer men het leed van de eenling op vangt in de gemeebschap doet men meer cultuur dan wanneer men naar een muziek avond luistert. Hierop legde de spreker vooral de nadruk, dat hij de cultuur wilde zien en wilde ont wikkelen in het alledaagse. Zoek geen tu- felkleedje uit, zo riep hi), met de gedachte dat het wat duurder moet wezen dan het geen de buurman kocht. Kies een tafelkleed- zoals de gebruiker het zelf mooi vindt es naar eigen smaak en wees wie gij zijt. Er schuilt meer cultuur in, zijn vrouw en het spel zijner kinderen te begrijpen en te waarderen dan te pogen naar een treurspel van Shakespeare te luisteren. In de ver houding tot de naaste ligt het begin v an alle cultuur. Daar en in kunstuitingen, die men go vaak als de uitsluitende cultuur wil zien, moet alle schijn vermeden worden. Men kan een streek niet veredelen door opgedrongen cultuur. Het gaat in de allereerste plaats om het eigene, waarbij de mens met wijzer moet willen zijn dan Die hem gemaakt heeft. Ge maakt met zyn eigenaardigheden en zijn eigen stijl Laat de mens die styl gebruiken tot het door Hem in de mens gelegde doel. Het is niet waar dat de cultuur schuilt in moeilijke verzen of onbegrijpelijke schilde rijen. Evenmin is het waar dat de mensen te beroerd zijn om die poezie en die schil derkunst te begrijpen. Veeleer is het waar dat die kunst te beroerd is om de mensen te begrijpen, aldus prof. Asselsberg. Men moet de mensen niet vervelen ter- wille van de z g cultuur* men moet rekening houden met de smaak en de stijl van de •treek Die streek, de mensen die daar wo nen, hebben evenzeer recht op het genieten van cultuur als de enkele gestudeerden die kunnen genieten van de dichtkunst van Vondel. Daaom. zo besloot Anton van Duinkerken: begin met alles op eigen peil en poog dan het eigene te veredelen Zoek het hoge bij de eenvoud en denk niet dat de cultuur bo ven die eenvoud zweeft Die eenvoud draagt de eultuur en men moet dan ook geen .ho gere kunst" opdringen Wanneer men het eigene uitbouwt en ontwikkelt dan beoefent men cultuur. Na deze welsprekend maar niet ethorisch uitgesproken r„ede werden eigen vragen ge stéld. Op sommige punten had men de spre ker verkeerd begrepen, op andere verschil de men van opvatting met hem en op nog weer andere bleek een miskenning van de diepste zin van sprekers bedoelingen. Het debat leerde echter, behalve dan dat prof. Asselsberg een buitengewoon kundig, maar ook handig debater is. dat de overgrote meerderheid der aanwezigen met hem in stemde in het vaststellen van de richting, waarin de cultuur van de Krlmpenerwaard bevorderd moet worden. KERKELIJKE BEVRIJDINGS HERDENKING. Ter herdenking van de bevrijding van ons land. zal op Donderdag a Mn. half vier. in de Grote Kerk een bijzondere dienst worden gehouden, waarvoor het volgende program ma is vastgesteld: 1. Opening: Zingen. 1. Looft, looft den Heer der legerscharen. 2. Een net bejemmerd onze schreden. 2. Gemeenschappelijk zingen. a. Gelukkig is het land, dat God de Heer beschermt. b. Gedankt moet %ijn de Heer. de God die •eeuwig leeft. 3. Ds. A. Zwaan (legerpredikant) bespreekt ..Onze nood". 4. Gemeenschappelijk zingen. a. O God. die droeg ons voorgeslacht. b. Gevlucht naar uwe vaste troon, c Gij zijt van voor Gij zee en aard. d. En duizend jaar gaan als de dag. e De tijd draagt alle mensen voort. f. O God. die droeg ons voortgeslacht. 5. Ds. W. J. de Ruiter bespreekt „Onze be vrijding". 6. Gemeenschappelijk zingen. a. Dankt, dankt nu allen God. b. Lof. eer en prijs zij God. 7. Ds. J. van den Heuvel bespreekt „Onze roeping". 8. Gemeenschappelijk zingen. a. Lof zij den Heer, de almachtige Koning der ere. b. Lof zij de Heer, die uw bevende vrees zal beschermen. 9. Gemeenschappelijk zingen. Wilhelmus. Vers 1 en 6. 10. Sluiting. a. Dankgebed. b. Slotzang. a. De Heer is mijn Herder, 'k Heb al wat mij lust. b. De Heer is mijn Herder. Hij waakt voor mijn ziel. c. De Heer is mijn Herder. Hem blijf ik gewijd. Er zal gecollecteerd worden voor de Stichting 1940—1945. STILLE TOCHT. Evenals vorige jaren begint de herdenking van onze bevrijding reeds op de 4e Mei met een stille tocht ter nagedachtenis van hen die vielen. Hiervoor is het Volgende programma qpgesteld: Des avonds 1930 uur vefttemelen op het plein bij de Katholieke KerkVEen kwartier later begint, onder klokgelui, e\ tocht naar de begraafplaats vla de Wal. manneer pre cies om 30 seconden vóór acht Me klokken zwijgen .betekent dit het begin vmi de twee minuten stilte. Wanneer die voorbij Vijn, vindt de kranslegglng plaats De plechtigh\d wordt besloten door het Schoonhovens Oumengd Koor, dat zal zingen „Wilt heden nu weden". JAARVERGADERING „ARTO". Bijna alle leden waren aanwezig, toen de waarnemend voorzitter van „Arto Post La- boro" gisteren in de leeszaal van het Nuts- gebouw de jaarlijkse algemene vergadering opende. Na de gebruikelijke agenda-punten als no tulen en jaarverslagen, waaruit o.m. bleek, dat ondanks de zware offers welke van de kas werden geëist, de financiële positie van de vereniging gezond genoemd kan worden, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De heer W. Lammers die talrijke jaren de voorzittershamer gehanteed heeft, was na melijk door drukke werkzaamheden genood zaakt het verenigingsleven te verlaten. Het bestuur werd gecompleteerd door de verkie zing van de heer A. J. van Vugt. terwijl de plaatsvervangend voorzitter, de heer B Smith, voorzitter blijft. Deze laatste roemde de bij zondere verdiensten die de oud-voorzitter ge had heeft voor de toneelvereniging en bracht het voorstel om de heer Lammers te bena men tot erelid, in behandeling. Met gro'.e meerderheid van -stemmen werd dit voorstel aangenomen. Niet alleen in het bestuur, doch ook in de regie komen belangrijke wijzigingen. De heer V. Berghegge moest zich om gezondheids redenen tot zijn spijt terugtrekken en drukte in een brief zijn beste wensen uit voor de vereniging, waarvan hij acht jaar de regie gevoerd heeft. Uitvoerig stond de voorzitter stil bij het werk dat de heer Berghegge gedaan had, waardoor hij Arto belangrijk heeft doen stij gen op de toneelladder. Er bestond echter geen andere mogelijkheid dan het ontslag van de heer Berghegge te aanvaarden en het voortvarende bestuur had reeds contacten ge- lugd met een nieuwe regisseur, de heer Pol man uit Rotterdam ,die terstond zijn werk zaamheden zal beginnen. DENK EN ZET De damvereniging ..Denk en Zet" «peelde Maandag in café P v. Veen de volgende competitiewedstrijden A. Bouter—P. de Jong 2—0 D. Veer—H. Duel 2—0 J. MaaslandB. de Hoop 02 J. Liedorp—A. Bouter 0—2 H. Duel—D Veer 0—2 B. de Hoop—J Mesker 20 C. de BestenP. de Jong 02 H. DuelJ. Liedorp 02 N. W. Veer—M Visser 0—2 A. A. DriessenA. v. d. Leeden 20 W. v. d. Horst—M Visser afgebr. Tweede Kamer voor de Partij van de Ar beid en C. van der Hooft, burgemeester van Willemstad, een bekend illigaal werker uit het Zuiden en lid van de A.RZij be spraken de volksvrijheden welke niet door het communisme worden geduld. Processen, bekentenissen en verbanning volgen elkaar daar in snel tempo op. Duizenden zuchten reeds in gevangenkampen, terwijl 75 pCt. van de kleine broedervolken uit Estland en Litauen zuchten in ijshutten van Siberië. Spreker noemde het laksheid wanneer men zegt. „Als het zover is. dan kom ik", maar dan is het te laat. Men moet goed gewapend en getraind zijn om eventuele stoten te kunnen opvan gen. Tot slot werd de bekende film „Gouden banden" vertoond. GEREF. KERKEN. Beroepen te Gorcum R. Bakker, Leger Pred. te Doorn. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Gouda2 e pred. plaats W. Rijk- hoek, "Zendings Pred. te Dordrecht. STOLWIJK Ondertrouwd: R. Graveland. 25 j. tte Haastrecht), en G. de Vries. 22 j. G. H. van Rijm, 29 j. (te Zevenhuizen), en C. Graveland. 21 j. WADDINXVEEN. Geboren: Edward Barend Pieter, z. van E. Vermeij en A. E. Vellekoop. Nicolaas Willem, z. van G. Graafland en J. A. W. Baas. Petronella Cornelia, d. van D. van der Heijden en H. van Leeuwen. Pie ter Cornelis, z. van J. Vermeer en A. Slob. Anton, z. van A. Bonefaas en L. Slappendel Ondertrouwd: G. M. Vergeer en N. Hendriks- se. M. Haagsman en M. A. van Vliet. Getrouwd: E. Vermeij en C. J. Uitbeijerse. Overleden: S. Bakker, 67 j echtgenote van G. van Eijk. J. Hofman. 32 j.. echtgenote van P. Broer. G. W van Es, 78 j-, echtgenote van T. A. van der Hee. In zpn en regen die kan er tegen ege Vreemdelingen naar Schooft/toren. Maat, blijf U zelf. De tUd begint te naderen, dat het fraai* oude stedeke Schoonhoven een gesocht oord voor vreetndellngverkeer cal worden. Het heeft dat alt^d kunnen sijn, maar do stad was niet bereikbaar voor wegverkeer. Zolang de Lekboot voer, bood die een gemakkelijke en rustige manier om Schoonhoven te bereiken, waarvan dan ook gedurende een somer vele honderden gebruik maakten. Sinds die verbinding is weggevallen, kunnen nog slechts de weinige «toutmoedigen naar Schoon hoven komen, die de angstkreten van paaaagiers in hun auto willen riskeren om langs de bestaande wegen het doel van hun tocht to bereiken. Er blijken Blechts weinig van die vreem delingen met stalen zenuwen te zijn. De mees- |ten komen nog met speciale bussen, gechar terd döor reisbureaux of reisverenigingen, alweer van ondernemingen, die beschikken over chauffeurs met voldoende vermogen om millimeters te schatten, nodig voor het berij- iden van de wegen, die nu naar Schoonhoven 'leiden. Wanneer evenwel de nieuwe wegen klaar |zijn, zal Schoonhoven een knooppunt zijn in de secundaire verbindingen tussen Noord en .Zuid, Oost en West. Dan zal het (vernieuwde) [veer aansluiting geven tussen de provinciale weg van Gorinchem op die naar Gouda en ide ringbaan om Schoonhoven zal de nieuwe [wegen van Utrecht naar Schoonhoven en van Rotterdam naar Schoonhoven aan elkaar kop pelen. fat, In de stad zelf zal dan het Doelenplein be schikbaar zijn voor het parkeren van toer- fcmssen en particuliere auto's, die bezoekers haar Schoonhoven brengen. In de thans door de gemeente in eigendom verworven lande rijen nabij het voetbalveld zal gelegenheid gevonden kunnen, worden grote gezelschap pen zich te doen vertreden. Daar zullen im mers naast het bestaande terrein een speel weide. een grasbaan en een klein parkje ko men. Dat is dan wat het nieuwe betreft. Het oude en bezienswaardige behoeven we niet breed uit te meten, hoezeer de historische ge bouwen en oude straten hier ter stede, dat ook waard zouden zijn. Officiële ontvangst. Toen gistermorgen hier ter stede een ver gadering gehouden zou worden van het hoofd pestuur van de sectie toerwagen-ondernemers lilt de F.N.O.P. (Federatieve Nederlandse Or ganisatie van het Personenvervoer) was dat Voor het gemeentebestuur aanleiding dat be stuur voor een officiële ontvangst ten stad- buize uit te nodigen, om wél eens met nadruk Uiteen te zetten hoeveel aantrekkelijkheden Schoonhoven te bieden heeft voor reisgezel schappen. Loco-burgemeester Deerenberg ver telde daarvan in zijn begroetingsrede tot de acht bus-ondernemers, die onder aanvoering van de heer W. van Iperen een plaats ge zocht hadden op de zetels van de raadsleden. Op de publieke tribune zaten stil en beschei den drie Schoonhovenaars alsof zij aan het officiéél gebeuren binnen het hek geen aan deel haddeiv Maar zij hadden hun oren wyd open: die voorzitter en (nieuwe secretaris van de winkeliersvereniging en die andere, voorzitter van „Ons Belang de organisatie van hotel- en caféhouders. De aanwezigheid van het dagelijks bestuur d«r winkeliersvereniging is misschien met djndelijk voor degenen die niet weten, dat deze mannen zich ook de belangen van het V.V.V.-werk hebben aangetrokken. Tot voor kort waren zij de enigen, die dat deden, maar ook hierin zal verandering komen. In overleg tussen de loco-burgemeester en deze drie vreemdelingenlokkers is besloten een speciale commissie in het leven te roepen, die zich uitsluitend zal belasten met al het werk. dat gedaan moet worden om Schoonhoven een waardige plaats te bereiden m het vreemde lingenverkeer. Die commissie zal ook leden opnemen uit de andere organisaties die be lang hebben bij het vreemdelingenverkeer of die van belang kunnen zijn voor het vreem- delingenbezoek. Met het gemeentebestuur zal een nauwe samenwerking bestaan en dat al les moet maken dat Schoonhoven, zodra het „ontsloten" Is, gereed zal zijn voor de ont vangst van touristen. Aan de hand van teke ningen toonde de heer Deerenberg aan. dat voorzover hierbij een taak ligt voor de dienst van gemeentewerken en stadsontwikkeling gezegd mag worden dat aan alles gedacht is. En al die plannen zullen binnenkort het geen in dit verband een slordige twee jaar zal betekenen volkomen uitgevoerd zijn. Dat maakte heus wel indruk op de bussen- mannen. die belangena niet afkerig zijii van een nieuw punt op hun reisprogramma's. Zij toonden zich bijzonder voldaan over de asfal- tering van het Doelenplein en de aanwijzing van dat terrein tot parkeerplaats voor auto bussen. die niet-in lijndienst rijden. Daar mede was Schoonhoven practisch alle Neder landse gemeenten een stap vooruit. Een par keerplaats tot dit doelbestaat slechts in enige gemeenten en dan nog altijd ver buiten de bebouwde kom. Er was nog meer: iets nieuws in het oude, dat het gemeentebjsstuiff bij monde van loco burgemeester Deerenberg en wat er aan V.V.V. in Schoonhoven bestaat bij monde van de heer C. de Gruyter, om het hardst aan kondigden. Dat mocht ook wel, want het zal blijken van groot belang te zijn voor het vreemdelingenverkeer: In de ruimte boven de Veerpoort zal een toonzaaltje voor typisch Schoonhovensche producten worden ingericht alsmede een informatie- en oriëntatiegelegen heid voor alle vreemdelingen. In dat kantoor zal men dus een overzicht kunnen krijgen van wat Schoonhoven maakt en van wat het te bieden heeft Waarlijk er komt leven in de brouwerij. Wanneer men op de ingeslagen weg voort gaat zal het aan Schoonhoven niet liggen De busondernemers beloofden dat het aan hen ook niet liggen zou. maar zij spraken de hoop uit. dat Schoonhoven, wanneeT het bezocht wordt door duizenden vreemdelingen, zich zelf zou blijven: „een mooi zindelijk stadje met prettige bewoners", die het tourisme naar hun veste niet misbruiken. GEVONDEN VOORWERPEN. Kindermutsje, shawl, kam. mesje, twee das sen. sjerp, kinderkussen met sloop, padvin- dersnem. Inlichtingen op het politiebureau. PLAATSELIJK NIEUWS. Beroepen predikant op bezoek. Benschop. De bij de Ned. Herv. Gemeente beroepen predikant ds. N. Kleermaker, van Genemuiden, (Ovhoopt Donderdag de ge meente te bezoeken. De gemeenteleden wor den daarbij in de gelegenheid gesteld, ken nis met de predikant te komen maken, 's av. geven uur in de consistoriekamer. Slledreebt. De afdeling van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" hield Vrijdag een propaganda-avond in het CJ.M.V. gebouw waarin als sprekers optraden de heren H. van Sleen, burgemeester van Brielle, lid van de GEMENGD NIEUWS. ENGELAND WIL COMMUNISTEN NIET VERBIEDEN. De Engelse regering heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat zij niet het voornemen heeft een wetsontwerp in te dienen met het doe! de communistische party buiten de wet te stellen. RUSSISCHE 8TRA AL JAGERS VOOR CHINESE COMMUNISTEN? Van nationalistische Chinese zijde is ver klaard. dat aan de strijdkrachten der Chinese communisten ..straaljagers van de Russische luchtmacht zijn toegevoegd". In een officieel communiqué van de natio nalistische luchtmacht wordt gezegd, dat op de vliegvelden bij Sjanghai elf vliegtuigen met straalmotoren zijn waargenomen. Communisten meester van Hainan Van nationalistisch-Chinese zijde is offici- Van nationalistisch-Chinese zijde is offi cieel bekend gemaakt, dat het eiland Hainan geheel in communistische handen is. Volgens een nationalistische woordvoerder verloren de communisten op Hainan 7.191 man aan doden en gewonden. Er werden 1.169 krijgsgevange nen gemaakt. Achthonderd invasieschepen zouden tot zinken zijn gebracht. GUERILLA-STRIJD TEGEN CHINESE COMMUNISTEN. Aanvoerder een Amerikaan? Volgens een Maandag te San Francisco op gevangen bericht van de communistische ra dio in China zijn de legers van Mao Tse Toeng slaags geraakt met guenllatroepen in de pro vincie Sinkiang. Meer dan 5000 „bandieten" zouden door de communisten zijn gedood, gewond of gevan gen genomen zijn. De guerillabeweging wordt aangevoerd door Douglas MacKernan. voor malig vice-consul van Amerika in de provin cie Sinkiang, die daar na de sluiting van het consulaat is gebleven. Vader bU handgemeen gedood Ten huize van de familie H. te Rotterdam speelde zich Maandagavond een drama af, waarvan de 48-jarige vader het slachtoffer is geworden. Het gezin H. bestond uit zes personen: va der, moeder, een dochter van 21 jaar en drie zoons. resp. van negentien, zeventien en zes tien jaar oud. De laatste drie weken kwam H., die van de steun trok, bijna iedere avond in beschonken toestand thuis en trad dan zo onhebbelijk op tegen vrouw en dochter, dat de politie reeds veertien dagen geleden ingreep en de man opsloot Maandagavond kwam hij weer dronken thuis. In de kamer gekomen begon hij met zym vrouw en dochter te twisten, zodat deze een verdedigende houding aannamen. Later op de avond kwamen de drie zoons thuis Een heftige twist ontstond, die weldra in een vechtpartij ontaardde De kinderen wilden hun moeder beschermen en overmeesterden hun vader, die zich verweerde. De dochter greep een pook en de oudste twee zoons na men een strijkijzer en een stok en gezamen lijk gingen zij de vader te lijf. Hun angst en woede was zo groot, dat zij hun vader, die nog poogde een scheernjes te grijpén, met de voorwerpen op het hoofd sloegen, zodat zijn schedel verbrijzeld werd, tengevolge waarvan hij overleed. De vrouw en haar kinderen zijn op het politiebureau in bewaring gesteld- DERTIG DODEN DOOR AMMUNITIE- ONTPLOFFING. In een opslagplaats van ammunitie in een oud fort van Patiala. in het Oostelijke ge deelte van de Pendsjaab (Voor-Indië, heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke de dood van 32 mensen heeft veroorzaakt, ter wijl veertig anderen zijn gewond. Een gedeelte van de hoge muur van het fort viel door het geweld van de ontploffing om, winkels werden onder het neerstortende puin begraven. Ook de meeste slachtoffers werd onder het vallende gesteente bedolven. In een officiële bekendmaking werd mede gedeeld dat de ontploffing is veroorzaakt door een brand. ITALIAANSE NIET-COMMUNISTI8CHE VAKBOND. De twee belangrijkste niet-communistische vakbonden van Italië, de grotendeels chris- telijk-democratische arbeidersbond (1.100000 leden), en de sociaal-democratische en repu blikeinse Italiaanse arbeidersbond (500.000 leden), hebben zich verenigd in een nieuw niet politieke groepering, de Italiaanse bond van arbeiders. De nieuwe bond wil een te genwicht vormen tegen de onder communis-, tische leiding staande algemene vakbond (5 milliqen leden). VIJFTIG POLITIEAGENTEN VERDRONKEN Doordat drie politieboten in de Hoogly- rivier ten Zuiden ven Calcutta omsloegen, zijn 50 politieagenten verdronken. De vyftig andere opvarenden konden door viaaers wor den gered. SIGARETTENSMOKKEL De Duitse politie deelt mede vijf millioen Amerikaanse sigaretten in een vrachtauto mèt aanhangwagen in beslag te hebben ge nomen. D.t geschiedde in het afgelopen weekeinde. De vrachtauto kwam uit Neder land en de kartonnen dozen waren geboekt als „papier-materiaal bestemd voor Zwitser land". LONDENSE HAVENSTAKING GEËINDIGD Het werk in de Londense havens is Maan dag volledig hervat. De staking heeft elf da gen geduurd. De stakers waren met ontslag gedreigd als zij Maandag niet aan het werk zouden gaan. COMMUNISTISCHE ONDERGANG IN TURKIJE? Te Ankara is een ondergrondse communis tische organisatie ontdekt en verschillende personen zijn gearresteerd, zo meldt een Turks blad. De Turkse autoriteiten hebben geweigerd Verdere mededelingen te doen, zolang het on. derzoek nog voortduurt. Men verwacht .dat de Europese leden van het Noord-Atlantisch verdrag op hun bijeen- komst te Londen op 15 Mei zullen besluiten meer geld en inspanning aan de defensie te besteden, aldus wordt in welingelichte krin gen te Washington verklaard. De ministers van defensie waren op hun bijeenkomst te Den Haag reeds tot de slot som gekomen, dat hogere uitgaven noodzake lijk waren. De som van de defensiebegrotin gen der 12 bij het Noord-Atlantisch pact aan gesloten landen bedroeg verleden jaar 20 mil liard dollar. Het percentage van de» totale na tionale begroting, dat de verschillende lan den op het ogenblik aan de defensie beste den. is als volgt- Engeland 20 pCt.; Frank rijk 17 pCt.; België 12 pCt Luxemburg 3pCt.; Nederland 23 pCt.; Italië 25 pCt.: Portugal 21 pCt.Noorwegen 17 pCt.- Denemarken 14 pCt. FIN8E SPOORWEGMANNEN IN STAKING Ingevolge de mislukking van de onderhan delingen met de regering over een pensioens verhoging, gaan heden 4500 machinisten van de Finse spoorwegen in staking. Hierdoor zal het spoorwegverkeer in geheel Finland stil liggen. OUDE MOORD OPGEHELDERD? Bij graafwerk in de tuin stootte de zoon van de slagersfamilie Maas te Roosendaal op iets hards, dat bij nader onderzoek een men selijke schedel bleek te zijn. De politie nam het graafwerk verder ter hand. Men is in Roosendaal van oordeel, dat deze opgraving de sleutel zal blijken te zijn tot de oplossing van een vijf jaar oud mysterie. Omstreeks de bevrijding verdween namelijk de winkelier Driessen, alleen-wonend man. zonder dat ooit een spoor van hem werd ontdekt. De stoffelijke resten zijn gevonden in d» onmiddellijke nabijheid van de vroegere wo« mhg van Driessen. TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL. Het anderhalf jarig zoontje vande heer Staat, te Zwijndrecht. is in een teil met wa ter verdronken. Het kind is .terwijl het een ogenblik zonder toezicht was, voorover in de teil gevallen. DADERS VAN MOORD OP TWEE AMERIKANEN GEARRESTEERD? Het Indonesisch* persbureau Antara heeft van de militaire politie te Bandoeng verno men dat vier peifbnen zijn aangehouden, on der verdenking de daders te zijn van dt moord op de twee Amerikanen. Robert Doyle en prof Kennedy, die verleden week Donderdag is gepleegd. LANDING VAN FRANSE PARACHU TISTEN OP ZUID-BEVELAND. Op 16 Mei zullen honderd Franse parachutis ten in de nabijheid van het kerkhof van Kapelle op Zuid-Beveland landen. Dit feit houdt verband met de onthulling van het ge denkteken. dat op het kerkhof te Kapelle werd opgericht voor de Franse soldaten, di* van 1940 tot 1945 op Nederlandse bodem vie* len. OPSTANDELINGEN OP MOLUKKEN WILLEN NIET ONDERHANDELEN. Het Indonesische korvet Hang Tuah, dat met de missie onder leiding van dr. Leinjena naar Ambon reisde, heeft gedurende een uur op de rede gelegen. Men weigerde vóór be sprekingen mar het schip te komen. Teven» weigerde men het gezelschap van dr. Leunen* te ontvangen. Een woordvoerder zeide. dat. naar de al gemene opinie op Ambon en de omringende eilanaqn. de situatie op Ambon geheel in hariden is van de K.N.I.L.-troepen en in het bijzonder van het korps speciale troepen, di* na de gebeurtenissen te Bandoeng op Ambon gedemobiliseerd zouden worden. De missie-Leimena zal via Makassar te rugkeren, Op grond van hjar rapport zal dg regering beslisserr over de te treffen maat regelen. RODE KRUIS TEGEN ATOOMWAPENS Het internationale Rode Kruis heeft een beroep gedaan op de regeringen van de 6J landen, die de nieuwe „oorlogsregels" van) het Rode Kruis hebben aanvaard. ...alle in haar bereik liggende maatregelen te nemen, om tot een overeenkomst te komen., waar in het gebruik van atoomwapens wordt ver boden". DE WERELDVOEDSELPOSITIE. De rijst- en graanoogsten in China hebben in het afgelopen jaar ernstige schade geleden tengevolge waarvan de voedselnood zich heeft uitgebreid In Argentinië heeft de maisoogst ook aanzienlijk van de droogte geleden, zo dat in 1950 iedere uitvoer onmogelijk dreigt te worden. Daarentegen zijn de graanoverschotten in Amerika merkbaar toegenomen, terWijl d* Uitvoer belangrijk is verminderd. Canada heeft, wat de uitvoer betreft, met soortgelijk* moeilijkheden te kampen. ONDERNEMINGEN OP MIDDEN-JAVA TERUG AAN EIGENAREN Naar ons uit Solo gemeld wordt, heeft dl militaire gouverneur van Soerakarta besloten aan, 25 cultuurondernemingen een voorlop.g* bedrijfsvergunning te verlenen en dtie on dernemingen aan de Europese eigenaren te» rug te geven. ARBEIDSPLICHT IN FINLAND De Finse redering heeft vanochtend alle in 1910 of daarna geboren treinmachinisten, die in staking zijn. voor arbeidsplicht opge roepen. Zij moeten hun normale werk ver richten. maar zullen slechts all dienstplicht tigea betaald worden. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG S MEI 1*|® LANDBOUW EN VEETEELT. Het optreden van de runderhorzel betekent ln ons land nog steeds een plaag voor het rundvee en voor de veehouders, aangezien eoals bekend dit insect zeer veel onrust onder het vee teweegbrengt en voorts grote achade aan de runderhuiden veroorzaakt. Het Is echter mogelijk de Nederlandse rundvee stapel in een klein aantal jaren van deze plaag te bevrijden, mits de veehouders bij de bestrijding hun volledige medewerking ver lenen. Deze medewerking is overigens bij de wet op de runderhorzelbestrijding verplicht, aangezien iedere veehouder krachtens deze wet zijn runderen regelmatig dient te „ont- horzelen". Nu bekend is. dat een waterige emulsie van rotenon-houdende poeders een doeltreffend bestrijdingsmiddel is. dat de run- derhorzellarve doodt, is de bestrijding zelve een betrekkelijk eenvoudige zaak. Larve-pop-vlieg. De zich onder de huid van het rund ont wikkelende larven van de runderhorzel zijn op een gegeven ogenblik rijp en vallen op de grond, waar zij zich verpoppen. In de pop toestand verandert de horzellarf in de horzel (een grote vlieg met roestbruine aftekenin gen). die een warme dag afwacht om de pop huid te doorbreken en te voorschijn te ko men. De horzel leeft als vlieg slechts een fiaar dagen, waarin de wijfjes haar eieren eggen. Het rund heeft een instinctieve vrees voor de horzel Toch steekt de horzel met; zij heeft ln haar korte bestaan zelfs geheel geen voed- *el nodig. Het wijfje legt haar eieren op de haren van de runderen en bij voorkeur op die van de kalveren. Elk wijfje legt 100 of meer eieren. Uit de bij het leggen aan de haren van het rund vastgekleefde eieren kruipen kleine larfjes. die zich door de huid boren en vervolgens een grote reis door het lichaam van hun gastheer maken. Tenslotte kiest het larfje zich een meer de finitieve verblijfplaats, ergens onder de huid van het rund, veelal aan de rugzijde. Hier boort het een gaatje door de huid. dat zich weer met een korstje kan sluiten. Onder dat gaatje (met het korstje)groeit de larve en vormt een bult. de runderholzelbult. Op een gegeven ogenblik is de larve volwassen; zij werkt zich door het gaatje, dat zij in de huid maakte naar buiten, valt op de grond en ver popt zich daar weer. De meeste horzels vliegen in de maanden Juli en Augustus. De larfjes. die uit de in die periode gelegde eieren komen, komen ln Maart tot Juni van het volgend jaar onder de huid van hun gastheer. De tocht, die zij door diens lichaam, maken, duurt niet voor alle larven even lang. De uit de vroegst ge legde eieren gekomen snelste trekkers kan men al in April duidelijk onder de huid waarnemen. De laatste arriveren daar eerst in Juli. Van het begin van April tot in Juli en soms nog later kunnen dus telkens weer nieuwe larven van hun reis door het lichaam van hun gastheer onder diens huid arriveren. ook Uw rijwiel Bestrijding. Men borstelt met een niet te harde en niet te zachte borstel een emulsie van rotenon- houdende stof (derris- of lonchocarpuspoe- der. gemengd met water) op de huid van de koe. juist met zoveel kracht, dat de korstjes van de gaatjes, waaronder de horzels liggen, worden verwijderd. De emulsie kan dan de larve bereiken, die afsterft en onder de huid verdroogt tot een dor draadje, dat tenslotte wordt verteerd. Borstelt men te hard. dan kan de larve onder de huid worden stuk ge drukt. of kan etter, die zich altijd om de lar ve bevindt, m de omringende weefsels wor den geperst, waardoor zich ontstekingsver schijnselen kunnen ontwikkelen. Het doel van de bestrijding is uiteraard alle larven te doden. Men zou dus in de periode van begin April tot eind Juli herhaaldelijk de inborsteling met rotenon-houdende mid del» n moeten toepassen. Be practijk leert echter, dat volstaan kan worden met drie be handelingen. namelijk respectievelijk in April. Mei en Juni. Doet men dit. dan kan men aan nemen. dat alle zich bij het rund ontwikkel de runderhorzellarven gedood worden Als de larven gedood zijn, ontwikkelen zicVi ook geen horzels meer Dus wanneer gedurende één jaar alle runderen driemaal gebprsteld wor den met het middel zullen de parasieten ge heel verdwijnen. Teneinde dit te bereiken, hebben enkele Provinciale Gezondheidsdiensten, respectieve lijk zuivelfabrieken en verenigingen uitvoer ders in dienst genomen .die voor de behan- déling vüi de door de horzellarven aange taste runderen zorgdragen. Dit brengt uiter aard iets meer kosten met zich mede dan het bedrag, dat door de Runderhorzelbestrijdings- commissie kan worden verstrekt. De resulta ten. die dan worden bereikt, zijn echter deze kosten ten volle waard. Verleden jaar is gebleken dat. waar de be handeling aan de veehouder zelf werd over gelaten, zij-in veel gevallen niet of onvol doende is uitgevoerd. Daarom dient men ook daar. waar dit jaar de behandeling nog aan de boer zelf wordt overgelaten, nauwkeurig de voorschriften van de Provinciale Gezond» heidsdienst op te volgen. „VLIEGENDE VLEUGEL" NEERGESTORT Een De Havilland 108". een voor experl- menten gebruikte. met straalaandrijving voortbewogen „vliegende vleugel is Maan dag enige kilometers ten Noorden van Ba singstoke neergestort. De piloot vond de dood. Het vliegtuig is van hetzelfde type als dat waarmee de betaamde testpiloot Geoffrey de Havilland in 1946 verongelukte, toen htj. naar men geloofde, met een snelheid vloog sneller dan het geluid. Ook voor export. Voor onze voedselvoorziening is het bezit van stikstofindustrieën van vitale betekenis Stikstofmeststoffen moesten tot dusver voor een belangrijk deel worden geïmporteerd. Het laat zich aanzien, dat door de verhoogde na oorlogse binnenlandse productie eerlang, on danks het sterk toegenomen eigen verbruik, een overschot zal ontstaan, dat voor export beschikbaar komt. In het seizoen 1950'51 na melijk zal de Nederlandse productie aan zui vere stikstof tot 200.000 ton zijn opgevoerd. Aangezien het verbruik van onze eigen land bouw dan gestegen zal zijn tot 150.000 ton. mag verwacht worden, dat 50 000 ton in het buitenland, voornamelyk in de sterlinglanden. kan worden afgezet, tot een bedrag van 40 a 50 millioen gulden per jaar Een krachtige stoot aan deze productiev erhoging heeft ge geven de thans gereed gekomen uitbreiding van de Mekog (Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen) te IJmuiden, welker capaciteit verdrievoudigd wordt, namelijk van 16 000 ton tot ongeveer 51.000 ton stikstof per jaar-* In tegenstelling tot de oude Mekog-fabriek. zo deelde de directie mede. zal hier het hoofd product van de Nederlandse markt, namelijk kalkammonsalpeter vervaardigd worden. Ter illustratie van de betekenis der pro ductie van Mekog voor de agrarische op brengsten werd nog meegedeeld, dat elke ki logram gebonden stikstof een bodemopbrengst geeft van ongeveer 20 kg. graan, of ongeveer 20 liter melk, of ongeveer 20 k.g. suiker, of ongeveer 100 kg. aardappelen. Onder presidium van prof. ir. W. de Jong werd in Juni 1948 een commissie ingesteld die tot taak kreeg aan dë Stichting voor de Landbouw en aan de Algemene Nederlandse Zuivelbond een rapport uit te brengen, waar uit een bestemmingsplan voor melk zou kun nen worden opgebouwd. In een uitvoerig rapport concludeert deze commissie, dat het opstellen van zulk een plan i\jet mogelijk is. Zelfs keert men zi<* tegen een te diepgaande ordening Het oor deel luidt, dat een zodanige dunimumprijs moet worden gesteld als verenigbaar is met een zekere bestaansmogelijkheid van de vee houders. Tot welke producten de melk wordt verwerkt is volkomen afhankelijk van de vraag naar zuivelproducten. Deze is. mede gezien de structuur van de buitenlandse markt bijvoorbeeld door steeds weer voor komende regeringsmaatregelen elders, uiterst variabel Nederland zal. aldus de commissie een soepel verwerkingsapparaat moeten op bouwen. dat in staat is zich snel aan te pas sen aan Wisselende mogelijkheden van afzet. Stimuleren van variabele productie moet echter mogelijkheden tot goede beloning in houden. Anders is investeren in nieuwe in stallaties en gebouwen voor de auivelproduc- tie niet aantrekkelijk. Daarom sjelt de com missie, dat het opstellen van eèn bestem mingsplan voor melk niet mogelijk is. maar dat de verantwoordelijkheid voo( productie en afzet met inbegrip van baten en nadelen effectief zal moeten worden teruggegeven aari de zelfstandige industrieën. Men wil niet weten van productiebeperkende blpalingen omdat deze tot verstarring van productie en productiecapaciteit leiden. Met de vraag naar zuivelproducten zal de melkprijs voor de boer dus moeten meebewegen. Hoger vetgehalte consumptlemelk In het algemeen acht de commissie het perspectief van onze Nederlandse zuivelindu strie voor wat de naaste toekomst betreft „niet zodanig, dat in dit verband van opti misme mag worden gesproken Ter zake van de positie in de naaste toekomst van de Afzetmogelijkheden wisselvallig Nederlandse boter „schijnt voor een ernstige bezorgdheid alle reden te zijn". Vooral daar om mag „niets worden nagelaten ter bevorde ring van de afzet van boter en andere zui vel- en melkproducten". In verband hierme de dringt de commissie aan op een verho ging van het vetgehalte van de gestandaardi seerde consumptiemelk en op een opheffing van het verbod om melk in brood te verwer ken. De kwaliteit van verschillende zuivelpro ducten bijvoorbeeld van kaas zal naar oor deel van de commissie kunnen worden ver beterd indien de melk op de boerderij beter wordt gekoeld, al blijft het tweemaal per dag ontvangen van melk door de fabrieken van een nog grotere betekenis. Bijzondere aandacht schenkt de commissie nog aan verschillende besmettelijke vee ziekten. die een ongunstige invloed oefenen op de kwaliteit van de melk. Een meer doel treffende bestrijding daarvan zou tevens be vorderlijk blijken voor de afzet van zuivel producten en zou zeker ook de productie kosten gunstig kunnen beinvloeden. Wat dit laatste betreft staat de commissie trouwens op het standpunt dat. ook al zou een verge lijking met het buitenland geenszins ten na dele van ons land uitkomen, nog heel wat zal kunnen en moeten worden gedaan in ver band waarmee aangedrongen wordt op een meer algemene toepassing van de melkcon- tróle. een doelmatiger selectie van het fok- materiaal. een meer rationeel gebruik van de beschikbare arbeidskrachten, alsmede een verhoging van de veevoeder- en melkproduc tie per eenheid cultuurgrond. Onze voeding. Uit de commissie De Jong werd een sub commissie gevormd, die het vraagstuk bestu. deerde van de gewenste bestemming van melk uit een oogpunt van de voeding Uitgaande van de naar Inzicht dezer sub commissie voor verbetering vatbare voedings toestand der bevolking en van de eisen, wel ke volgens dit standpunt aan een goede volks voeding moeten worden gesteld concludeert dit college, dat van de totale productie een zo groot mogelijk deel ten goede zal moeten komen aan de mens; aan het vee evenwel niet meer dan het nodige. Als veelzijdige en goedkoop voedsel wor de de melk als zodanig in een ruimere hoe veelheid en met een vetgehalte van tenmin ste drie procent geconsuróeerd. Voor de vetvoorziening iS het raadzaam, dat alle leeftijdsgroepen, doch vooral de kinderen, tenminste een deel van het vet ge bruiken in de vorm van boter. Nog nimmer werd afdoende bewezen, dat de voedings waarde van margarine gelijk Is aan die van boter, zo meent dit college. Evenals het gebruik van melk zal ook het gebruik van kaas gunstig zijn voor de kwa liteit van de voeding en voor de kosten van levensonderhoud. Voorts kan de voeding worden verbeterd door het drinken van melk vooral te bevor. deren op de scholen, onder de (industrie) arbeiders, bij het leger en de marine en dor alle soorten bruin en wit brood met melk of melkproducten te bereiden. Bij de voeding der Nederlandse bevolking vormt de eiwitvoorziening nog een zwak punt. dat behalve door een hogere consump tie van melk en kaas zal kunnen worden ver sterkt door de voedingswaarde van het brood met melkproducten te verbeteren. Bijzondere waarde hecht deze subcommissie aan het gebruik van consumptiemelk ln een hoeveelheid van gemiddeld tenminste 200 li ter per hoofd en per jaar. Thans consumeert een groot deel der bevolking aanzienlijk min der dan dit minimum. Ve. HET BEGIN VAN DE WEIDETIJD. In het landbouwkwartier zal Ir. S. Iwema, belast met het consulentschap voor veevoeding op Maandag 8 Mei van 19.4519.55 uur over da zender Hilversum I een causerie houden, waar in belangrijke aanwijzingen zullen worden gegeven met betrekking tot de voeding van da rundveestapel in het begin van de weidetyd. Donderdag 4 Mei. HILVERSUM I. 402 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Gramofoon. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8 00 Nieuws en weerberichten. 813 Gramofoon. 9 00 Voor de vrouw. 930 Water standen. 9 35 Gramofoon. 9 40 Schoolradio, 10 00 Gramofoon. 10 15 Morgendienst. 10 43 Koorzang. 1100 Voor de zieken, 11.45 School radio. 12 00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12 30 Mededelingen 12 33 Lunchconcert. 12 55 Zon newijzer. 1300 Nieuws en Katholiek nieuws, 13 20 Pianorecital. 14 00 Promenade Orkest en Solisten. 14 45 Voor de vrouw. 15 30 Fluitre- Cital; 16 00 Bijbellezing; 16 45 Gramofoon; 17 00 Voor de jeugd. 17 30 Friese liederen. 17 45 Nieuws; 18 0020 15 Nationaal programma Heldenherdenking«: 18 00 Inleiding; 18 03 Of ficiële herdenkingsplechtigheid; 18.30 Psal men 18.45 Omroepkoor en -orkest en Solisten; 19 30 Reportage. 20 00 Trompetsignaal en Stil te 20.02 Wilhelmus. 20.03 Gramofoon. 20.10 Nieuws. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. Gemengd Koor en Vocaal Ensemble. 2130 Haak in": 22.05 Gramofoon. 22 15 Buitcnlanda overzicht; 22 35 Gramofoon. 22.45 Avondover denking. 23 00 Nieuws, 23.15 Strijkkwartet, 23.35—24.00 Gramofoon. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.19 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon. 7.50 Dag opening 8.00 Nieuws- en Weerberichten. 8.15 Gramofoon 8.55 Voor de vrouw. 9 00 Gramo foon. 10 00 Morgenwyding. 10.15 Populair con cert 1050 Voor de kinderen. 1100 Sopraan en Piano. 1130 Gramofoon. 1145 Tuinbouwpraat- ie 12 00 Gramofoon. 12 30 Mededelingen. 12 33 In 't Spionnetje". 12 38 Tenor en Orgel. 13 00 Nieuws. 13.15 Accordeon Orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet 13.50 Gramofoon, 14 00 Voor de vrouw. 14 30 Fagot en Piano. 15 00 Vooi* de zieken, 16 00 Gramofoon. 17 00 Voor de jeugd. 17.45 Nieuws. 18 00—20 15 Nationaal Programma (Heldenherdenking) 18 00 Inlei ding 18 03 Officiële herdenkingsphchtigheid, 18 30 Psalmen. 18.45 Omroepkoor en -orkest en Solisten. 19 30 Reportage. 20 00 Tiompetsignaal en Stilte. 20 02 Wilhelmus. 20 03 Gramofoon. 20 10 Nieuws. 20.15 Orgelconcert. 20 50 ..Zij vie len ook voor ons Klankbeeld, 21 30 Piano voordracht. 22 00 Klankbeeld over het werk van de landelijke stichting clubhuizen. 22 25 Strijkorkest. 23 00 Nieuws. 23 15 Sportactualx» teiten. 32.30—24.00 Gramofoon. Zo langzamerhand begint 't tot ons volk door te dringen, dat de oproep van het Na tionaal Instituut Steun Wettig Gezag om zich aan te sluiten bij één van de reserve-organen, niet maar de uiting is van een particuliere liefhebberij. Dit blijkt uit het feit enerzijds, dat. hoe wel nog zeer onvoldoende, de belangstelling voor het streven van het Instituut toeneemt, en anderzijds, dat er uit een bepaalde rich, ting tegenkanting en verzet komt. die er op wijzen, dat we op de goede weg zijn. Vooral dit laatste moet voor vele warme vaderlanders een aansporing zijn ernst te ma ken met de vraag of het met tijd wordt, dat zij zich in de SW.G. gelederen scharen. In de organisatie van S.W G. is voor ieder, die het wel meent met volk en vaderland, vrijheid en vorstenhuis een plaats. Een volgende oorlog God moge hem ver hoeden zal ook voor ons land. een totale oorlog zijn. waarin geen man en geen vrouw gemist kan worden en waarin aan elke man en aan elke vrouw een taak zal worden toe gewezen. De voorbereidingen, die van Overheidswege worden genpmen om in het kade'i* van de West-Europese Unie en het Atlantisch Pact de burgerlijke, zowel als de Militaire Verdedi ging te organiseren, moeten dit wel voor ieder duidelijk doen zijn. Alleen reeds omdat ons land de aangegane verplichtingen moet nakomen, staat 't vast, dat deze organisatie tot stand komt. uit een oogpunt van doeltreffendheid en van de las ten. die ons volk. als gevolg van een en an der. te dragen krijgt, is het met hetzelfde op welke wijze ons land de algehele verdediging "fhTjuiste man op de juiste plaats, heeft ook voor de verdediging grote betekenis, inzon derheid voor hei vervullen van taken, die de binnenlandse veiligheid raken. Van groot be lang is daarbij de betrouwbaarheid» van de man of de vrouw, die een bepaalde taak te vervullen heeft. Voor het leveren van ons aandeel in het geallieerde leger, kan in hoofdzaak alleen middels het opleggen van dienstplicht het ge wenste aantal manschappen worden verkre gen Bovendien speelt de vraag of een be perkt aantal mannen minder betrouwbaar is. bii het organiserep van een leger, dat naar buiten optreedt, niet zulk een belangrijke rol. Bij het treffen van maatregelen voor de veiligheid binnenslands, is het echter van het allergrootste belang, dat daarvoor betrouw bare elementen kunnen worden gebruikt. Om hiervan verzekerd te zijn. is daarom voor het toetreden tot de verschillende re- Rattenverdelflng. serve-organen tot grondslag genomen de vrij willigheid. welke de gelegenheid opemamf degenen, die zich melden, te toetsen op hun betrouwbaarheid. Met deze vorm van vrij willigheid wordt dan tevens voorkomen, dat, indien geen voldoende aanmelding plaatj vindt, op meer kostbare wijze in de binnen landse beveiliging moet worden voorzien en het ecohomische leven zou worden ontwricht. Gelijk reeds werd opgemerkt, zal ons land zijn verplichtigen hebben na te komen. De nodige veiligheidsapparaten komen er dus i» leder geval. 't Is nu de taak van alle goede vaderlaiw ders er voor te zorgen, dat de organisatie van de binnenlandse beveiliging op basis vanvrij- wiligheid slaagt. Dat is een nationaal belang; dat is ook ons aller persoonlijk belang. Iedere oprechte vaderlander, die niet diens»» plichtig is. heeft nu nog de gelegenheid «m zelf de plaats te bepalen, die hij bij de bevei liging binnenslands, in tijd van oorlog, wil innemen Nu kan ieder nog op een toekom stige taak worden voorbereid. Nu kan er nog voor worden gezprgd. dat de te vervullen taken worden gelegd in handen van betrouw bare Nederlanders Op een andere basis di* der vrijwilligheid, is dat niet mogelijk. Wacht dus niet langer. Meldt U als vrijwil* liger voor: De Nationale Reserv* De Reserve Grensbewaking De Reserve-Politie of Het Algemeen Vrijwilligersdepêt. In het algemeen vrijwilligersdepêt worden opgenomen allen, die niet tot de andere re serve-organen kunnen of willen toetreden, doch zich wel beschikbaar stellen voor hel verrichten van andere diensten. Voor de gewestelijke commissi* „STEUN WETTIG GEZAG" ZUID-HOLLAND (ZUID-OOST), J A. J. Jansen Manenschijn, voorak C. van Hee8en. secretaris. gaan." Joan's adem ging steeds sneller. Ze kon zich met in zijn blik vefgissen. ln zijn sten* trilde de belofte van een nieuw geluk, 't EnW ge dat ze kon zeggen. Was: „Dus je vergeeft me?" „Mijn lieveling. Er is niets te vergeven. Ala een van ons biaam fréft belt fk het. Ik heb aan je getwijfeld, aan jou en aan je liefde. Nu twijfel ik niet meer. En toch ben ik nog niet voldaan. Ik wil weer van je horen, dal je van me houdt. Joan Ze hief haar ogen naar hem op, ..O. ik houd van je. ik houd zo vreselijk veel van je Als je niet was teruggekomen, zou ik van verdriet gestorven zijn. David." Ze greep met een angstige beweging zijd arm. ..Je zult je er niet in kunnen schikken, 1 jlat vader ...Je vader zal nooit meer tussen ons ko men." viel hij haar in de rede. ..Jouw vader en ik maken geen ruzie meer. We zijn vrien den geworden." ..Vrienden!" Joan's gezichl straalde. „Ho* is dat gekomen?" ..Ik v eet het niet. Ik geloöf omdat we al lebei ontdekt hebben, dat we ons in elkaar hebben vergist." ..Hebben jullie elkaar dan gesproken?" ..Ik ben juist vooruitgelopen: we gingen samen naar het station Ik verdenk hem er van. dat hij me vooruit heeft gestuurd, zo dat ik jou moest ontmoeten." David lachtn (Wordt vervolgd), FEUILLETON. 36 Lewis Pryce haastte zich om aan dit ver zoek te voldoen. En terwijl Dorian Favers- ham schreef, verdween de glimlach van Le wis Pryce's gezicht en zijn mond vertrok kwaadaardig Hij nam zich op dat moment voor. dat Dorian Faversham voor die duw betalen zou, betalen en nog eens betalen, tot hij uitgeperst was als een citroen. En dan mocht de sterke arm der gerechtigheid met hem doen wat hij wilde. Toen het plan, dat in David Fairlie s brein was opgedoken, besproken was. begeleidde hij Abel Netherby naar het station. Het lag met in David's aard te wrokken en hij wenste niets te doen. waardoor de vijandschap tussen Netherby en hemzelf zou voortduren. Hij was getroffen door de volkomen overgave van de oude man en Netherby's berouw had inder daad iets roerends. De schellen wa-en van zijn cgen gevallen en hij wist nu. dat hij een verradersrol had gespeeld. Zelfs tegenover Fairlie gedroeg hij zich als een man. die zich vernederd en beschaamd voelt. Terwijl ze voortliepen, trachtte David hem op zijn gemak te zetten. Hij vermeed zelfs behoedzaam het onderwerp, dat hém het meest ter harte ging. ..Hoe bevalt 't nieuwe werk je. Netherby? vroeg hij. „Geeft het je voldoening?" Abel schudde mistroostig het hoofd. „Neen. Ik ben te oud om opnieuw te be ginnen. En ik heb dé kwekerij te haastig ge kocht. Ik heb er al mijn geld in gestoken, maar ik betwijfel of in het ooit terugzie. „Dat moet je niet zeggen. Een kwekerij is zo slecht niet en er zijn niet veel kwekers zoals u." „Och. dat is wel zo. als ik ten minste be hoorlijke grond heb," gaf Netherby met iets van zijn oude trots toe. „Maar die grond is om te huilen. En het huis. dat er op staat, zegt Joan, is even slecht als de grond." Het horen van de naam van het meisje, dat hem nog zo lief was. gaf David een steek. „Joanmaakt zij 't goed?" vroeg hij op gedempte toon. „Matig." antwoordde Netherby en hij beet zich op de onderlip. Zijn manier deed David schrikken. „.Wat is er?" vroeg hij scherp. ..O, niets, niets. Ten minsteoch, het is niet makkelijk om uit te leggen." „V^elt zij zich gelukkig?" „Neen. absoluut niet. Daar wringt de Bchoen juist. Ze is niet gelukkig, man!" Abel Ne therby verhief zijn stem. „Wat heb ik de boel t ch hartgrondig verknoeid." „Veftel het mij eens precies." drong David. „Neen. Het is te laat. Ik kan het je- niet vertellen. Het zou zijn.... alsof ik je een gunst vroeg Ik ben een oude man. een trotse koppige, oude man en het valt me zwaar om te zeggen wat er in mij omgaat „Heeft het iets met my te maken?" Netherby knikte. David pakte zijn arm beet. „U bedoelt toch niet, dat Joandat Joan nog om me geeft?" „Ja. Dat is het. Haar hart breekt door jou." „Is dat werkelijk zo?" „Ja. En ik ben er de oorzaak van. Ik heb jullie beiden onrecht gedaan." „Wilt u beweren, dat Joan nog van me houdf hijgde David. „Maar ze heeft me zelf te verstaan gegeven, dat ze niets meer van me wilde weten! Daar begrijp ik niets van." „Neen: daar heeft Joan geen cchuld aan. Dat was mijn werk. Daar! Nu is het er uit. Maar vandaag zijn mij de ogen opengegaan. Jij bent een Ijeter mens dan ik. David Fair lie. Jouw wegen zijn wèl niet mijn wegen, maar ik heb geen recht te oordelen. O! wat zeg ik allemaal?Het komt omdat het ge- zirht van mijn kind een nachtmerrie voor mij is. Het is het ergste dat ik gedaan heb jullie twee van elkaar te halén." „Maar. beste man. dat hebt u immer? niet gedaan David schreeuwde het bijna uit „U zegt zelf. dat ze nog van me houdt. En ik ik aanbid de grond, waarop haar voeten staan Zeg haar dat ik bij haar kom Zeg haar waarom ik nu niet dadelijk kom. Vertel haar Neen." en hier begon David even hartelijk te lachen „Neen. dat zal tk haarzelf wel vertellen U hebt! mij vandaag gelukkiger gemaakt dan ik ooit dacht, dat ik nog wor den zou!'' „Dus je" bent nog dol op mijn meisje'''' „Vraagt u dat nog? Toen ik dacht, dat ik haar verloren had. is de zon uit mijn leven verdwenen. Tot op dit ogenblik was j»r niets meer. wat ik waard vond om voor te leven. Te bedenken, dat Joan nog van me houdt O. kon ik toch maar even naar haar toegaan." Abel Netherby kuchte zenuwachtig. .Hier in dit huisje woont een man. die ik nog even moet spreken, voor ik terugga." zei hij. „Loop jij maar vast door naar het^tation en wacht daar op me. Ik kom je dadelijk achterop." Hij bleef voor de deur van een der kleine huisjes aan de weg naar de spoorweghalte staan en David Fairlie wandelde in peinzen de stemming verder. Bij het hek van het sta tion zag hij een meisje staan... en het meisje was Joan Netherby. Zijn hart stond bijna stil. Hij kon zijn ogen haast niet geloven. Even aarzelde hij, toen vloog hij op haar toe. „Joan! Wat .doe jij hier?" - „Vader is naar meneer Faversham lk ben mee naar Beatdh Craig gegaan en wacht hier op hem." Joan was bleek geworden tot aan haar lip pen haar woorden kwamen stamelend Ze had de stille hoop gehad, een glimp van Da vid te zullen zien Maar tegelijkertijd vreesde zij de mogelijkheid van een ontmoeting. „Neen." hernam David. „Je wachtte npmij- Je wist het misschien zelf niet. maar het is toch zo. Want het was de bedoeling, dat we elkaar zouden ontmoeten Wij hadden nóóit, nooit moeten scheid*" Je bent by me terug gekomen, Joan. En nu laat ik je met meer

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2