HANIJTO JR I PLAATSELIJK NIEUWS HOOFDPHM Hanijto 1950 geopend BEZOCHT U de !Ce Sh&Cl* EEN WAKKER DRIETAL Grootse bouwplannen. 'n Rollux fiets Spaart de vogels Opium, bondgenoot van Tsjang Kai Sjek, vloek van China AKKERTJES Ets Kosthui 1, Donderdag 11 Mei, Bakkersleerling dagmeisje Bargimbécht Donderdag 11 Mei, kotfslezs inenting an herinenting Boekhoudingen A. 6. OE RUYTER Glasgordijnstof te GORINCHEM nog niet? -k Een unieke expositie Ta koep: RIJWIELEN Hardboard KLAVER a Zn. "'""jjjjjjje? NIEUWSBLAD VOOR ZUID-BOLLAND EN ÜTREUHT acnoonhovensche Courant MAANDAG 8 MEI IBS» len helpen, maar het aanzien van de gemeen te wordt, als het verzoek wordt toegestaan eeuwigdurend geschaad, hetgeen gemakkelijk kan worden voorkomen door-de bouw langs de nieuwe straat. B. en W. kunnen niet in- tien dat. als hier een galerij komt van acht winkels, en wanneer deze straat wat aantrek kelijker wordt uitgevoerd, met als uitgang 't stationsplein, en waar hier nu al het vereni gingsgebouw van de Ge.r. kerk staat en nog het wijkgebouw van, het Grbene Kruis zal verrijzen, deze plaats schadelijk voor deze Winkeliers kan zijn. De standpunten ondergingen generlei wij- eiging. en zodoende werd het verzoek toege staan met acht tegen drie stemmen. Tegen stemden de beide wethouders en de heer Slob Hierna kwam B. en W. met een voorstel tot grondaankoop en het beschikbaar stellen van een crediet voor straataanleg vanaf de Jan Dorrekenskade naar het terrein van de meubelfabriek van Kempes, vlak achter en parallel aan de Zuidkade. Hiertoe dient grond te worden aangekocht van de Stichting voor Ouden van Dagen, wel ke na langdurige besprekingen een aanbod aanvaardden van f 1.50 per m2 zonder de schadeloosstellingen, door de gemeente ver schuldigd voor pacht enz. De voorzitter deelde mede. dat dit voorstel was gekomen ter voldoening aan de contractuele verbintenis mét N V. Kempkes. reeds in 1931 gesloten, waarbij de gemeente de aanleg van een toegangsweg op zich had genomen Het gemeentebestuur van voor de oorlog had hieraan nimmer uitvoering gege ven. B en W. wilden nu de oplossing zoeken. Maar nu is na de besprekipg met de Stich ting aan het college ter ore gekomen, dat er een testamentaire verplichting aanwezig is, waardoor de gemeente naast de prijs van de grond nog aanzienlijke hogere bedragen moet uitkeren. Dit achtte het college onuitvoer baar, en daarom stelden zU"He\ raad voor goed te vinden dat stappen worden onderno men om tot onteigening van de grond van de Stichting over te gaan Na langdurige be sprekingen en opname van de situatie ter plaatse volgens tekeningen, besloot de raad hiertoe met algemene stemmen. Na vaststelling van enkele begrotingswijzi gingen en een korte rondvraag sloot de voor zitter de vergadering op een reeds vergevor derd uur NIEUWE DIENSTREGELING VEER- BEDRIJF GEMEENTE DORDRECHT. Ingaande 15 Mei 1950. zal een nieuwe dienst regeling voor de veren Dordrecht-Zwijndrecht, Dordrecht-Papendrecht. Wieldrecht- s-Graven- deel en Kop van 't Land (Eiland van Dor drecht)—Brabantse oever (Werkendam) voor elk verkeer van kracht worden. De dienst in het veer DordrechtPaperi- drecht zal belangrijk worden uitgebreid, na melijk tot een tien-minutendienst tussen acht en achttien uur voor elk verkeer. BERICHTEN AAN ZEEVARENDEN. Er is een wijziging verschenen in het ..Be richt van Zeevarenden." van 17 Augustus 1947. houdende mededeling, van de in Nederland door het aanwezig zijn van anti-invasie-mijn- versperringen voor alle scheepvaart gevaar lijke gebieden. De betreffende ..Berichten aan Zeevaren den" liggen op iedere gemeente-secretarie in Zuid-Holland ter inzage. HERDENKING GEVALLENEN. Bergambacht. Evenals vorige jaren werd ook dit jaar de Stille Tocht gehouden, waar aan onder anderen deelnamen familieleden*, der oorlogsgevallenen, het volledige college van burgemeester en wethouders en het be stuur der Oranjevereniging. De belangstel ling voor aarlsluiting bij de stoet was groter dan het vorige jaar.-Onder klokgelui begaf men zich naar de begraafplaats te Bergstoep. waar burgemeester Diepenhorst een krans bij het monument legde. Nadat 2 minuten stilte in acht warett genomen, werd de terugtocht naar het raadhuis ondernomen. In aansluiting daarop werd om half negen ln de Ned. Herv. Kerk een gemeenschappe lijke herdenkingsdienst gehouden van de Ned. Herv. Gemeente, de Burgerlijke Ge- jneente en de Geref. Gemeente, georganiseerd door de Oranjevereniging. Na een openings woord door de voorzitter dier vereniging, de heer C. Zijderlaan, werd het woord gegeven aan ds. J. Fokkema. Ned. Herv. predikant te Delft, die naar aanleiding van Psalm 103 2 woorden vair vermaning sprak in verband met het feit dat zo vaak vergeten wordt, dat God de vrijheid heeft geschonken Burgemeester Diepenhorst herdacht de ge vallenen, „die hun leven hebben gegeven, op dat wij weer in vrijheid kunnen leven", zo zei spreker. Tenslotte verkreeg dr. J. Firet. de plaatse lijke predikant der Geref. Kerk. het woord Naar aanleiding van de woorden van Psalm 100 10 en 13 stond hij stil bij de gebeurte nissen tijdens de bezetting, hoe Nederland zijn vrijheid verkreeg en weer met Gods hulp aan het Vorstenhuis verbonden werd. Aan het einde van deze indrukwekkende herdenkingsdienst, welke veler belangstel ling had getrokken, werden staande twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. De aan de uitgang gehouden collecte ten ba te van de Stichting 1940—1945 bracht f 98 45 op. Het laatste kwartier functioneerde de electrische verlichting niet meer tengevolge van een storing in de hoogspanningskabel van Gouda en moest men zich met een paar olie lampen tevreden stellen. Onder meer voor postkantoor en achool. Capelle aan de IJssel. Het gemeentebestuur heeft aan het architectenbureau Kuiper. Gou- wetor en De Ranitz te Rotterdam opdracht gegeven plannen te ontwerpen voor de bouw van een postkantoor en twee woningen. Aan dit bureau is voorts opgedragen het ontwerpen van plannen voor de bouw van een flink verzorgingshuis, ruimte biedende aan ongeveer vijftig personen, alsmede voor do bouw van tien flatwoningen, elk bevat tende zes kleine woningen, bestemd voor be jaarde personen. Vorige week werden drie woningblokken aanbesteed, te weten een blok van zes wonin gen voor grote gezinnen, een blok van zeven en een van negen woningen, waaronder der tien duplexwoningen. zodat in deze woning blokken totaal 35 gezinnen gehuisv^ft kun nen worden. Verder ontving de gemeente van de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting een extra toewijzing voor de bouw van vijftig eensgezinswoningen, welke in de Bloemen- wijk (Polder) gebouwd zullen worden. Deze woningen worden gebouwd door de gebr Bui tendijk. aannemers te Capelle gan de IJssel. Ir. Meischke te Rotterdam werkt aan een plan voor de bouw van een acht-lokalige school. Met het schetsplan hebben de Ned Herv. kerkeraad en het gemeentebestuur zich Verenigd. Een en ander maakt het verder noodzakelijk dat spoedig (eind dit jaar of begin volgenf jaar) begonnen wordt met het maktn van een rioolzuiveringsinstallatie in de polder. Ir J. G. Christiaanse te Rotterdam heeft de plan nen daartoe nagenoeg gereed. Gouderak. Tussen de damclubs H G B. en C-ouda werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. De uitslagen waren: G. Melgers— A. A. de Jong 0—2; J. Overes—P. van der Lin de 0—2; C. J. Pols—J. Goudriaan 0—2; N. Bos —Th. van der Veer 0—2; R. Overes—J. Hoo- gendoorn 2—0; J. Burggraaf—D. v. d. Broek 2—0; G. SnoeijG. van Ardeftne 11; B. Bos -A. den Ouden 1—1; C. Bos—(niet opgeko men) 2—0; A. de Kwaadsteniet(niet opge komen) 2—0. Totaal 1010. Lexmond. Dinsdag werd in café „De Drie Snoeken'' voor bijna vijftig personen een film avond gegeven over het werk der p.TT. Dit ging uit van de Bond van Plattelandsvrou wen. Een spreker uit Den Haag vertelde over het ontstaan en het werk der P T T Daarna werden vier filmen vertoond over het P.T.T. werk in het algemeen, de P.T.T. in de Bies bos. Scheveningen Radio, en de P.T.T. in Zwit serland en Nederland Ondanks het feit. dat het agntal bezoekers groter had kunnen zijn, was de stemming zeer goed. HERDENKINGSDIENST. Hoornaar De Hervormde Kerk was Donder dagavond geheel gevul<\ met belangstellenden, toen ds. F. van Dieren een bevrijdingsdienst leidde. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Schakel met zijn echtgenote en de voltallige gemeenteraad. De dienst ving aan met het zingen van Psalm 33 vers 5, waarna ds. Van Dieren voorging met gebed. Vervol gens werd gelepen Psalm 2. gevolgd door het zingen van drie coupletten van ..Wilt heden nu tredenIn een korte meditatie herdacht ds. Van Dieren de slachtoffers van oorlog ep verzet, ook de gevallenen van onze bondgeno ten Spreker wees er op. dat tegen de wer ken Gods niets bestand is. en wy gedenken hier niet het werk des mensen, maar het werk dat hen door God is opgedragen Ver der sprak de dominee een enkel woord over de klok. die door de Duitsers was geroofd. Van kwart voor acht tot acht uur luidde de nieuwe klok. waarna in twee minuten van diepe stilte de doden werden herdacht. Na het zingen van 2 coupletten van het Volkslied, sprak burgemeester Schakel. Deze wees er op dat tot acht uur overal in den lande de klok ken beierden om te gedenken de gevallenen in de strijd tegen de vijand. Telken Jare zul len de klokken 'óp deze avond beieren als een stille wijding over ons vaderland. De klok ken zijn onze mond. Hoog was de prUs die het Zeeuwen volk in de oorlog heeft gebracht. Hij her dacht ook de gevallenen in de slag in de Ja va Zee, de mannen van de marine en koop vaardij, en ook de militairen, die rusten in de graven in Indonesië. Wy zijn pandbewaar- ders van geestkracht, naastenliefde en ver trouwen. Partdbewaarders van het beste, dat onzé zonen en dochters gaven. iets. dat rijke vruchten kan afwerpen, zo God dit wenst. Zich wendende tot de jeugd van Hoornaar, wees spreker op de gebeurtenissen die achter ons l;ggen en wat in de toekomst kan gebeuren. Hij eindige met een vermaan, tot God te bid den in uren van gevaar. Hierna betrad ds. Van Dieren weer de kan sel en gezamenlijk werden twee coupletten van ..Gelukkig is het land" gezongen Nadat ds. Van Dieren in dankgebed was voorgegaan en na Psalmgezang, sprak de predikant de ze gen uit. Bij de uitgang der kerk wertl een collecte gehouden voor de Stichting 1940—1945. Hooi-Blokl»nd De Emmabloemcollecte bracht f 60 60 op. Hij beval de zorg voor de nagelaten betrek kingen van alle verzetsstrijders van harte aan Vervolgens werd namens de Oranjevereni ging „Oranje Nassau" een krans gelegd aan de voet van het monument voor de gevalle nen op de oude Alg Begraafplaats, Hier sprak de heer J. C. van Reeuwijk enkele gloedvolle woorden en dankte de trouwe verzorger van het rrtonüment, de heer Ab. Mourik voor de liefde waarmee hij steeds dit werk verrichte. Nadat om acht uur twee minuten stilte in acht waren genomen, werd de plechtigheid besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Er was veel belangstel ling. DE KERKDIENSTEN IN DE NED. HERV. KERK. Stolwijk. De Vrijz. kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente heeft met het bestuur van de afdeling Stolwijk van de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk een regeling ge troffen voor de beschikbaarstelling van de nieuwe kerk voor de vervulling van de pre dikbeurten aan de Gereformeerde Bond voor de dienst op Zondagavond, uitgezonderd de laatste Zondag van iedere maand, waarvoor een middagdienst in de plaats wordt gesteld, in verband met het feit dat dan de Ned Herv. Gemeente zelf altijd een jeugddienst houdt. Deze regeling is voorlopig voor een half jaar aangegaan. De eerste avonddienst van de Ger Bond werd gisteren gehouden. De heren L. Qosterom en W. Both Hz., werden toen respectievelijk als ouderling en diaken beves tigd. In verband met deze overeenkomst zal in het Evangelisatiegebouw in het vervolg op Zondagavond geen kerkdienst meer worden gehouden. In de vergadering van het algemeen be stuur van het waterschap Stolwijk werd de rekening over 1949 vastgesteld. De ontvang-i sten bleken te hebben bedragen f 84738. de uitgaven f 77311. alzo een batig saldo van f 7427. De begroting voor 1950 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f 47055 met een omslag van f 4 50 per H A Voorts werd besloten om ook de andere oude zuig gasmotor te vervangen. Door het breken van een stang in de stuurinrichting reed een vrachtauto geladen met melk in de Goudsevliet. Ongeveer 200Ö liter melk ging daarbij verloren. De chauf feur en nog twee inztitenden kwamen er met een nat pak af. De auto werd later weer op het droge gebracht. Het verkeer ondervond geen vertraging. In de vergadering van bestuur en ge- commiteerde ingelanden van de polder Stol wijk werd de rekening vastgesteld over 1949 De ontvangsten en uitgaven bedroegen res pectievelijk f 42889 54 en f 4145181. alzo een batig saldo van f 1437 73. De begroting voor 1950 werd in ontvangsten en uitgaven ge raamd op f 36312.74 met een omslag van f 7.— ped H.A. ERNSTIGE AANRIJDING. Stolwijk. Op de Goudseweg onder deze ge meente had een aanrijding plaats tussen de 16-aarige wielrydster, mej. P. H. de H., uit Bergambacht en een luxe auto bestuurd door de heer H uit Stolwijk Mej. de H. moest naar het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda worden overgebracht. Zij bleek een hersen schudding te hebben bekomen en inwendig ernstig te zijn gekneusd. Zij reed met enige vriendinnen per rijwiel van uit Gouda, ter wijl de luxe auto vanaf Stolwijk kwam. Om deze te willen laten passeren, gingen de meis jes achter elkaar rijden. Mej de H. kwam daarbij in aanraking met de fiets van haar vriendin en viel midden voor de auto. waar door zij overreden werd. Waddlnxveen. Gevonden: want; kettin gen; bril; schakelarmband; herdershond. In lichtingen bij de politie. IN DE GOUWE VERDRONKEN. Waddlnxveen. Sedert Maandagnacht werd vermist de 47-jarige H P. Ravestein. .werk zaam op de meubelfabriek Kempkes, en wo nende te Boskoop. Kort daarop werd een rij wiel onbeheerd aangetroffen op de Afscheep- plaats langs de Gouwe, welk rijwiel door de familie werd herkend als eigendom van de vermiste Na het dreggen Donderdagmorgen in de Gouwe bij de Afscheepplaats werd het stoffelijk overschot opgehaald Het schijnt, dat R od Maandagavond onder dp invloed van sterke drank verkeerde. Hij zal toen in het duister in de Gouwe zijn gevallen. HERDENKING. Waddlnxveen. De gevallenen ln oorlogstijd zijn Donderdagavond op zeer stijlvolle wijze herdacht. Onder diepe stilte vertrok een lan ge stoet vanaf het raadhuis naar het monu ment bij het station Deze gtoet werd *e' vormd door burgemeester, wethouders en raadsleden, bestuursleden van de oranje- en buurtverenigingen, deputaties van leerlingen van alle scholen, padvinders erf vele anderen. Bij het monument werden kransen en bloe men gelegd. Na afloop van deze plechtigheid werd een herdenkingssamenkomst gehouden in de Ge ref Kerk. welke werd geleid door burgemees ter Warnaar Na samenzang van twee couplet ten van „Wilt heden nu treden", herdacht de burgemeester in gebed en openingswoord de gevallenen. Deze gelegenheid werd tevens benut voor de uitreiking van aan verschillende inwoners verleende onderscheidingen door de minister van Oorlog, als waardering voor hun gedra gingen in de strijd van Mei 1940 of in Indonesië De heren 3 Hogebrug. L. C. 't Hart. C van Elswijk. P J. C. Dijs. C. W v d Burgh. P de Bruin en C. van der Vlist ontvingen het Oor logsher mneringskruis. terwijl de heer H van der Flier het Ereteken voor Orde en Vrede in ontvangst nam. Na een toespraak van de burgemeester zon gen alle aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus. ..Om de toekomst van ons volk" was hierna het onderwerp, waarbij de heer Warnaar de aanwezigen bepaalde. Men moet niet slechts blijven staan bij hen die vielen voor het va derland. maar zij die bleven, moeten werken. Werken op velerlei wijze. In de eerste plaats door daadwerkelijke steun aan de nagelaten betrekkingen, waarvoor de Stichting 1940—'50 arbeidt. Verder is er de dringende noodzaak om te werken voor onze nationale zelfstan digheid. door mede te oefenen, slechts enke- le uren per week om paraat te zijn. Vielen achter het IJzeren Gordijn zouden deze kans willen hebben. Hier is nog de kans. Grijpt deze aan' En dan niet in 'het minst: bezinning op onze geestelijke waarden en op de saam horigheid en eenheid. Het kerkgebouw was. geheel gevuld met be- langstellenden. onder wie zeer veel jon^ereit Zevenhuizen. De op 23 Maart 1950 gehou den collecte voor het Leger des Heils heeft f 5650 opgebracht Zevenhuizen. Onder grote' belangstelling had de herdenking plaats voor hen die vie- len. Onder Volkomen stilzwijgen maakten kinderen der drie hoogste klassen van de openbare school en bijzondere scholen en vele burgers de stille tocht van hotel ..Vos" naar het gemeentehuis. Nadat aan de voet van het mon^fe ment door de schooljeugd en de plaatse- Ujke afdeling van de Stichting 1940-1945 blo®, men waren neergelegd, begaven de belang, stellenden zich naar de Ned Herv. Kerk. In dit kerkgebouw had een herdenkingsbijeen komst plaats, waar als sprekers optraden burgemeester A Boer. ds. J. J. Stoutjesdijk en ds. A. P. Heiner. terwijl het Ned Herv. kerkkoor, onder leiding van de heer J. de Jager muzikale medewerking verleende. Ds Heiner had als onderwerp gekozen: „Dodenherdenking" en ds. Stoutjesdijk „Ik wil realist zijn Burgemeester A. Boer rele veerde in het kort iets over de organisatie dezer bijeenkomst en dankte als burgemees ter en namens de Stichting voor de spontane medewerking der burgerij. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten Na afloop werd er gecollecteerd voor de Stichting 1940- 45 Deze collecte bracht f 155.27 op (vorig jaar f 109). loopt één op niets GEMENGD NIEUWS. VLIEGTUIG VERMIST. Een burgervliegtuig met een piloot die drie passagiers aan boord, is - zo wordt op het vliegveld van Londen gemeld over tijd. HERDENKINGSBIJEENKOMST. Langerak. Uitgaande van de Oranjevereni ging werd in de recreatiezaal van de fa Min- kema een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer A. van Middelkoop, sprak in zijn ope ningswoord over de oorlogsjaren met al zijn ellende. Na twee minuten stilte declameer de de heer Karei van Dorp verzets-poëzie. afgewisseld door s^lo-zang van de heer R. van 't Woudt. Zowel de Inhoud als de voor dracht was ontroerend. Ook de plaatselijke gemengde zangvereni ging verleende haar medewerking. Burge meester Brouwers sprak een slotwoord, waar na de heer Van Dorp eindigde met dankge bed. CAFE BOERENKLAAS BESTOND ZESTIG JAAR. Molenaarsgraaf. Veel bloemen tooiden Maandag het café van de familie Voorsluis. Alle familieleden waren bijeen 'n de Wilhel- minazaal en onder hen bevond zich mevr. Voorsluis, die zestig jaar geleden aan de zijde van wijlen haar man. Job Versluis, in het café haar intrede deed. Een stukje streek- geschiédenis is aan Boerenklaas verbonden. Uit alle windstreken van de waard stroom den bij sterk ijs de schaatsenrijders naar de Graafse buurf en bezochten Job Versluis, die altijd voor .'rPbijzondere attractie zorgde. Het is geen wonafer. dat op deze dag de belang stelling zo overgroot was. Laat in dé avond bracht Graafstrooms Fanfare een serenade. Ottoland. De heer S Stuij. penningmeester van de polder Laa»-Blok'end. heeft als zo- Ouderkerk aan de IJssel. Moedercur sus. Te beginnen Woensdag 10 Mei zal bij voldoende deelname vanwege de atdeling van Het Groene Kruis een moedercursus worden gegeven in de Openbare Lagere School aan de Kei weg. De cursus zal geleid worden door v.uuntc.i ir.wüjCS uo«en de au.U-enjaai kunnen er aan deelnemen. Jeugdvoetbal. De jeugdvoetbal club S.D O. II speelde Woensdagmiddag een wedstrijd tegen W.W.W. II en won met 10. Ouderkerk a.d. IJssel. Op waardige wijze hééft de burgerij aan de vooravond van de nationale bevrijdingsdag haar gevallenen 'her dacht. Onder klokgelui begaf de stille stoet zich op weg naar de Nieuwe Alg. Begraaf plaats. waar een krans werd gelegd namens de voormalige B S.-leden op het graf van G W. Slappendel, die op de bevrydingsmorgen sneuvelde bij het vervullen van zijn plicht. In een korte toespraak riep res-kapitein A. W. Goudriaan, dit in de herinnering terug Gorcum. Het is nu Mei. si leek het Za terdag. toen oe Hanijto geopend werd meer op November, zo koud en zo winderig. Maar toch is het Mei. het is vijf jaar geleden dat Nederland bevrijd werd van de Duitse druk. Ondanks de zea» vele woorden die gesproken zijn bij de opening van de tentoonstelling was er geen enkele klank, die herinnerde aan de bevrijding, die toch de dag tevoren herdacht was. Hoe nuttig en hoe beeldend zou zo n her innering juist op die Hanijto geweest zijn. Van de grote drom genodigden, die de* ope ning Zaterdagmorgen meemaakten, waren de meesten welgekleed én weldoorvoed. Er wa ren er velen, dié tijdens de rondgang over 't terrein aan de zuivelstand een aangeboden blokje kaas versmaadden, anderen waren in staat zowaar glimlachend en met opgeheven hoofd een kopje voortreffelijke soep aan een andere stand te laten staan. Wanneer men deze houding vergelijkt met die van vijf jaar geleden, met de tijd van de eerste leniging na de hongerwinter, met de tijd waarin we uitgeput en verzwakt uren lang ih de rij stonden om kaakjes en reuzel te bemachtigen, dan mogen we vast stellen dat we cp voedingsgebied zeer grote schre den voorwaarts hebben gemaakt. Zo is het met alleen met onze leeftocht De gehele Hanijto weerspiegelt hetzelfde beeld: de Gorcumse middenstand laat een overvloed van. kostelijke en kostbare producten zien. welker bestaan wij vijf jaar geleden alleen maar in een droomwereld mo gelijk waanden. Nu staan en liggen die goe deren daar; iedere bezoeker kan ze zien. ze betasten en ze zelfs in eigendom verwerven, zo hij dat wenst. Hij kan alle mogelijke huis raad uitzoeken, luxueuze stukken en practi- sche gebruiksvoorwerpen, hij kan zich ver meien in de demonstratie van de nieuwste vindingen, binnen van allerhande apparaten voor huiselijk gebruik, buiten asn landbouw machines. die voor de niet-ingewijde in onbe grijpelijke verscheidenheid worden aangeboden Wanneer we eerlijk zijn geven we toe. dat het alles veel meer is dan we vijf jaar gele den voor mogelijk gehouden hadden. We had den gezien hoe betrekkelijk langzaam de weg bergafwaarts was gegaan, hoe veel langer zou de moeizame weg bergop moeten duren. Hoe veel sneller hebben we het materieel herstel gevonden dan we verwachtten. Ja. materieel herstel, want al wat we tot hiertoe vermeld hebben betreft uitsluitend het materiële .voor onze eigen generatie. Maar er is meer op de Hanijto. Natuurlijk hebben de Gorcumse win keliers zoals tijdens de openingsplechtigheid werd öpgemerl$f de opzet hun zakelijke be langen te dienen Maar zij voegen daaraan iets toe Daarom is de Hanijto meer dan een markt of een beurs waar men zijn goederen prijst. Men denkt niet alleen aan winst, men wenst ook te bouwen. Men weet dat Gorcum een stad is met. in vergelijking tot vele ge- ijksoortige steden, ontzaglijk veel zwaarder zorgen Problemen die niet opgelost kunnen worden door de werkzaamheid van een paar burgerlijke bestuurders alleen. Geheel Gor cum moet daaraan meewerken en niet eens tot eigen heil. Veel van het werk dat gedaan moet worden, zal verzet worden ten bate van de volgende generatie. Wanneer evenwel die volgende generaties dezelfde geest en dezelf de wil tot bouwen tonen als het geslacht dat de stoot gaf tot de Hanijto dan zal Gorcum bloeien. In de aanhef zeiden we reeds, dat er veel gesproken is tyij de opening van de Hanijto 1950 Daar was wel reden toe want deze middenstandstentoonstelling is aanzienlijk uitgebreider dan de vorige, zij is gehuisvest in speciaal daartoe opgetrokken tenten en zij omvat bovendien een sprookjeè- tuin. die voornamelijk bij kunstlicht een grote magneet zal blijken. Overdag staat daar als centraal punt de reizende beiaard, de enige ter wereld. van de fa. Eijsbouts te Asten, die bespeeld vwordt door de Gorcumse atadsbei- •ardier. De eerste spreker. Hanijtovoorzitter J J v. d. Steenhoven bepaalde zich hoofdzakelijk tot een welkomstwoord aan de genodifden en dank voor de medewerkers. Burgemeester Van Rappard deed het geheel anders. HU spreekt zeer gemakkelijk en was daardoor gemakke lijk te verleiden zeer uitvoerig de verschillen de aspecten van de tentoonstelling en de waarde daarvan voor stad en streek te be lichten. Hij rekende er op dat 30 000 tot 40 000 mensen de tentoonstelling zouden bezoeken en hij achtte dat zeker verdiend omdat de Hanijto veel grootser van opzet is dan de vo rige, omdat Gorcum iets biedt, wat men slechts van een veel grotere stad zou verwach ten. aldus de burgemeester, die zich tenslotte speciaal tot mevrouw Kesper. echtgenote van de commissaris der Koningin richtte, omdat hij het een eer voor Gorcum achtte dat zU als afgevaardigde van de commissaris de ten- toonstelllngsopening bijwoonde Het Hanijto- beatuur bood een grote fruitmand aan voor de commissaris, die nog maar juist hersteld uit Zweden is teruggekeerd Tenslotte sprak de referendaris van het di rectoraat Middenstand, mr J J Waltheer. nn- mens de minister van Economische Zaken de openingsrede uit. Het is regel dat de minis ter zich niet doet vertegenwoordigen op plaat selijke of regionale tentoonstellingen omdat er zoveel zUn. Van de HanUto is evenwel zo'n roepuitgegaan, aldus de heer Waltheer, dat het ministerie voor deze gelegenheid een uit zondering gemaakt heeft. Hij wees erop hoe steeds de middenstand I» achtergebleven in organisatie bij de arbeiders en de boeren die reeds lang het beginsel „eendracht maakt macht" hebben toegepast Deze Hanijto geeft evenwel blijk van een sterke verbetering in deze houding van de middenstand, aldus de heer Waltheer. die zich zeer getroffen toonde over de energie die de middenstand steeds weer weet op te brengen. Met de beste wen sen voor het slagen ook van deze Hanijto verklaarde hij tenslotte de tentoonstelling voor geopend. Die verklaring accentueerde hij nog door het hijsen van de Hanijto-vlag in de hoogste top, terwijl mevrouw Kesper de Nederlandse driekleur en burgemeester Van Rappard de stadsvlag van Gorcum ontplooiden Het gehele gezelschap maakte daarna een rondgang over het tentoonstellingsterrein Aan vele van de 90 stands toonden de autoriteiten bijzondere belangstelling voor het daar uitge stalde Dat was ook het geval bU de inzen dingen van de cultuurtechnische dienst (her verkaveling) en de gemeente Gorcum die ont wikkeling in het verleden en toekomstige groei in overzichtelijke maquettes uitbeeldde Toen dit officiële gedeelte geëindigd was kwam het eerste glimlachje op het gelaat van voorzitter v. d Steenhoven omdat de eerste zonnestraal althans de bel ofte inhield van beter weer dan op deze sombere openingsmor gen Oudewater. Donderdagavond vond de Hel den-herdenking plaats. Om zeven uur ver trok de stille stoet van het Arminius-plein In de Waard werden bloemen gestrooid bij de voor deze gelegenheid geplaatste kruisen op de plaatsen waar op 5 Mei 1945 enkele leden der BS zijn gesnouveld. Bij het monument voor de gevallenen werden kransen gelegd door het gemeentebestuur, de Kon. Wilhel- mina-vereniging, de voormalige BS. en de voormalige L.O. Verder werd nog een grote hoeveelheid losse bloemen bij het monument neergestrooid. Na de kranslegging speelde het fanfarecorps ..Juliana" een plechtige doden mars. waarna om acht uur twee minuten stilte in acht werd genomen. De plechtigheid werd besloten met het spelen van het Wilhel mus. Om kwart over acht werd de herdea Men gelooft, dat het vliegtuig tussen Cap Gris Nez en Dover in zee is neergestort. Er zjjn reddingsboten vertrokken om te zoeken, IN TANKGRACHT VERDRONKEN Een tweejarig kindje is bU bet spelen ln een oude tankgracht aan de Stadhouderslaan te Den Haag gevallen en verdronken. Uit dt tankgracht aan de Boorlaan is het stoffelijk overschot van de Hagenaar W. B. opgehaald. Deze laatste was sinds enige dagen spoorloos verdwenen. Er zUn geen sporen van geweld op het lichaam aangetroffen, zodat de politi« een ongeluk aanneemt. JONGEMAN PLEEGDE ROOFOVERVAL. Zaterdagmorgen heeft een 18-Jarlge HBS.» er een roofoverval gepleegd op een sigaren winkel te Den Haag De winkelier hoorde op een gegeven ogenblik de bel van de winkel deur overgaan Hij kwam uit zUn huiskamer en zag in zijn winkel een jongeman bij de- kassa achter de toonbank staan „Hé. wat moet dat"" riep de sigarenwinkelier „Ik moet vloeitjes hebben", zei de jongeman. „Dan moet je vóór de toonbank wezen", antwoord- de de winkelier Op dat moment trok de jon gen een dolkmes. Hij sprong op de hevig ont stelde winkelier toe Deze bukte zich. waar- door de dolk zijn hoofd slechts schramde li een daarop volgende worsteling werd hij te gen een glas-in-lood-deur gedrongen. Het ver weer van de winkelier alarmeerde ondertus sen diens vrouw. Toen ^jj te hulp schoot sloeg de overvaller op de vlucht. De winkelier ging hem achterna en zUn geFoep vestigde de aan dacht van voorbijgangers op de vluchteling, die tenslotte gegrepen werd. waarna hij aao de politie overgeleverd werd. ARBEIDER TUSSEN KAMRADEREN GEDOOD. Op een drijvende bok in de Scheepmakers haven te Rotterdam heeft zich Zaterdagmor gen een ongeval voorgedaan, waarvan een arbeider het slachtoffer is geworden De man stond op een trómmel toen hij uitgleed De kabels, die hij m zijn hand hield, moest hij los laten en deze vielen op een handle, zodat de machine begon te lopen. Het lichaam van de man ging tussen twee trommels door en viel vervolgens tussen de kamraderen Het slachtoffer was deerlUk verminkt en vrijwel op slag dood. KOLENDAMP DOODT VIER-JARIG MEISJ1 Donderdagmorgen vond mevrouw K., die té Barneveld een als woning verbouwd kippen hok bewoond .haar vierjarig pleegdochtertje dood naast haar in bed De dokter, die ge waarschuwd werd. kon geen doodsoorzaak vaststellen, zodat ambtshalve een polltie-on- A derzoek noodzakelijk was. uit welk onderzoek bleek, dat de kleine door kolendampvergifti ging om het leven gekomen is. WRAAKZUCHTIGE HUISHOUDSTER STICHTTE BRAND. De politie in Den Haag heeft een 51-jarigt vrouw gearresteerd, die brand heeft gesticht in het huis van haar ex-\yerkgever te Sche veningen. ZU werkte als huishoudster bU een oude heer. die haar ontsloeg. Op 5 Mei moest zU de woning van haar werkgever, die in middels in een ziekenhuis was opgenomen, verlaten. Uit wraak heeft deze vrouw op 4 Mei tegen de avond op vier plaatsen brand in de woning gesticht Zij gebruikte daartos twee liter petroleum, die zU in de bedden van drie slaapkamers en op de grond van een vierde kamer uitgoot. De buren hadden ech ter spoedig in de gaten, dat er brand was. zodat de brandweer in korte tijd het vuu* 4 kon blussen. 8POORWEGDIEVFN GEARRESTEERD. De Maastrichtse politie heeft in samenwer king met de spoorwegrecherche vier mannen, afkomstig uit Maastricht en omgeving gear resteerd. die zich schuldig hadden gemaakt aan een reeks diefstallen, die zich over meer dan een half jaar uitstrekten. Voor duizen den guldens aan textiel en ancfere goederen wét-den uit de loods van het goederenstation Boschpoort gestolen en men was druk doendf deze artikelen aan de man te brengen. TREINRAMP IN INDIA; 50 DODEN. Gistermorgen is 150 k m. ten Oqsten van Patna (India) de poStérein van de Pendsjaab ontspoord, waardoor 50 personen de dood von den en 70 personen verwondingen opliepen. I Vier wagens en de locomotief zijn totaal vernield. Functionarissen te Patna hebben het vermoeden uitgesproken, dat er sabotage in het spel is. daar een maand geleden op dezelfde plaats lasplaten bleken te zijn ver- wijderd. Door inderhaast verrichte repara ties kon toen een ongeluk worden voorkot men. I NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoon hovensche coortnt JMAANDAG I MEI 1MB MONTAGEBOUW NADELIG VOOR VOLKSGEZONDHEID? Het schynt, dat ondanks de woningnood, het beter is. dat de zogenaamde montage- bouw niet gebruikt wordt ter leniging van,1" het woningprobleem, tenminste wanneer we letten op de ervaringen, die men in Engeland met deze bouwmethode heeft. In dit land bouwde men namelUk vanaf het einde der oorlog tot aan het eind van het vorige jaar 157.000 geprefabriceerde woningen en van dit aantal worden thans 55 000 huuen niet meer bewoond En waarom? Het is namelijk ge bleken. dat de schijnbaar zo nuttige wonin gen ongezond zijn voor de volksgezondheid Ter illustratie diene het onderzoek, dat een Engelse arts in deze kwestie had. Hy consta teerde dat er in 'n bepaald gebied waar 188 be woners van geprefabriceerde huizen waren, er 56 mensen ziek werden. TegelUkertijd ob serveerde deze arts 214 mensen, die gewone huizen bewoonden. Bij hen constateerde hU slechts 23 ziektegevallen OPIUM IN BESLAG GENOMEN. In een winkel te Rotterdam toebehorende aan een 61-jarige Chinees, die reeds jaren in Nederland woont, werd vyf pond ruwe opium in staafvorm Jn beslag genomen. Hij had de opium in zUn winkel verstopt. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt en na onderzoek is hy weer op vrije voeten ge steld. BRAND IN AUTOBUS; TWAALF DODEN. Donderdagavond heeft zich in de straten van Rio de Janeiro een ontploffing voorge daan in een bus. die door hoog water was blUven steken. De bus geraakte in brand Twaalf inzittenden verbrandden levend en 21 andere liepen verwondingen op. van wie twee in ernstige mate. De passagiers verdrongen elkaar om de bus te verlaten. Doorat debus een meter onder water stond werd het red dingswerk ernstig belemmerd. De ontploffing gebeurde toen de chauffeur probeerde de motor weer aan te zetten. Hevige regenbuien hebben in Rio grote overstromingen veroorzaakt. Duizenden waren genoodzaakt de nacht in tramwagens en Lus sen door te brengen Tn het hart van de stad waadden brandweerlieden tot aan hun knieën in het water om mensen te bevrijden, die in huizen en voertuigen door het water waren" geïsoleerd. Elders moest een roeiboot gebruikt worden om passagiersuit een Bus te halen. In verscheidene wijken van Rio stortten huizen in, waarby in sommige gevallen de bewoners om het leven kwamen. Men heeft wel eens gezegd; „Wie niet van dieren houdt, kan ook met goed voor de men sen zijn". Inderdaad: wie de dieren in nood niet bystaat en helpt en beschermt, heeft een inborst waaraan nodig nog veel verbeterd moet worden. Onder de dieren in nood kunnen we vooral rekenen de vogels in de Mei-maand: Immers: „In Mei leggen alle vogels een ei". We weten dat daaraan voorafgegaan is een gesjouw van vader en moeder-vogel met allerlei nestma- teriaal. teneinde het bedje voor hun toekom stige kindertjes te spreiden. En wat kundig en mooi is dat. Maar nu komt er een bericht by de Die renbescherming. luidende: ..Jongens waren op de mupr geklommen en konden er toen eindelijk bij. Al een paar da gen hadden ze het geprobeerd. Geklommen langs de stam en gekropen op de takken. maar het was nog niet te bereikenZe waren weggejaagd. Toen kw am er en op het onzalig idee om een lange stok te halen. Daar- mee gewapend op 't oude verweerde muurtje geklommen en toen gepordgepord met de srherp gepunte stok tot alle eitjes op de grond te pletter lagen De ouden kryaten ra deloos en vlogen schreeuwend om de vlegels, die er plezier in hadden, maar 't was gebeurd Het nest was uitgehaald, of juister: uiteenge slagen." Waaraan hebben de vogels dat verdiend" En weten de mensen, met name de jeugd, niet dat dit, behalve dat't laf en wreed is. n grote, schade betekent voor de landbouw" Wij kun* nen immers de vogels met miafen! Ze jxfjn zulke geweldige msectcnvangers en daarnaast geven ze ons zoveel geluk door hun bonte verscheidenheid en aangename zang. We moeten daarom de vogels zoveel moge- lijk sparen, vooral in deze maand Mei. Mogen ouders en onderwijzend personeel er bU de kinderen met klem op wijzen, dat zU dj»ze dieren met rust moeten laten De Koningin zélf heeft gevraagd eerbied te bevorderen jegens alles wat leeft en groeit dus ook wat de gevleugelde diertjes betreft. Spaart de vogels! JACHT OP ZWART GEBROED. Kuikens in de slaapkamer. Speciale opsporingsgroepen van de C.C.D. ontwikkelen in deze dagen, nu de boer zijn pluimveestapel verjongt of uitbreidt.'een gro te activiteit welke er op gericht is paal en perk te stellen aan de clandestiene kuiken- broederyen. Op de West Veluwe kamen deze illegale in richtingen nogal eens voor en de C C D. is dan ook dag en nacht in de weer om de overtreders by hun bedryf te betrappen Bij een inval, die ambtenaren van voornoemde dienst deden by een landbouwer nabij Ede. troffen zy een broedkast in vol bedryf aan. Niet minder dan 6000 eieren lagen er. prach tig op temperatuur, te vrachten op het grote moment De gehele apparatuur met inhoud werd in beslag genomen. De landbouwer ver- huirde naar een der cellen van het Edese po litiebureau. Tegen een andere ingezetene van Ede bestonden soortgelijke vermoedens ert toen men te zijnen huize een onderzoek instel de bleek de slaapkamer van de familie tege lijkertijd dienst te doen als broedery. Twee broedmachines waren volop in werking en er atond ook nog een ordentghjke party eieren te wachten op behandeling. VOOR BEHOUD VAN DE ST. PIETERSBERG De Belgisch-Nederlandse wetenschappelijke Commissie vergaderde onder leiding van de Luikse bioloog, professor Marechal. op het kasteel Caestert, dat ligt aan de Nederlands- Belgische grens op de St. Pietersberg De com missie schonk bi.i haar besprekingen bijzon dere aandacht aan het probleem: behoud van kasteel Caestert. dat door de afgravingen van ée St. Pietersberg op Nederlands gebied ern stig wordt bedreigd Daarnaast vroeg ook het deel van de St. Pietersberg. waar het kasteel Nedercanne ligt. de bijzondere zorg der com missie Immers, dit deel van de berg vormt een natuur-\\etenschappeiyk gebied met on vervangbare waarden: er zUn natuurlijke plan- «amenlevingen op het b' .astrichtse krijt, die uniek zijn. alsmede bospartyen, die grote Bo tanische betekenis hebben. De commissie wil bij de betreffende auto riteiten stappen doen teneinde te komen tot behoud van kasteel Caestert en tot bescher ming van de belangrijkste delen van de St. Pietersberg, bijvoorbeeld door aankopo van bepaalde stukken grond als natuur-reservaat. Jean Perrigault. die vóór de oorlog een langdurig bezoek bracht aan China, heeft t sprookje weerlegd, als zou in dit land het opiumverbod enig effect gesorteerd hebben Maar nu is de communistische leider Mao Tse Toeng meester over China. Zal het hem gelukken om deze Chinese plaag met wortel en tak uit te roeien? Over deze kwestie bestond tussen de Vol kenbond en Nanking (waar Tsjang Kai Sjek de scepter zwaaide) een verschil van mening. Dat gaat terug tot het jaar 1928 toen de Volkenbond zich plotseling herinnerde (vier jaar te laat!), dat er een besluit genomen was om het gebruik van opium te verbie den. Men vroeg daarom aan de Chinese af gevaardigde. hoe op dat ogenblik de situatie in China was „In China woédt alleen nog maar smokkelopium gerookt éen gevolg van de restricties Daarna slaakte de Chinese afgevaardigde een diepe zUcht en vervolgde met luide stem: Tengevolge van de restricties, die trouwens een belediging van onze nationale onafhankelijkheid zijn; we zullen blijven hameren op opheffing van deze bepalingen De waarheid was echter anders. Ongetwij feld importeerden Europese (en vooral Brit se) handèlaren hoeveelheden Perzische en Indische opium via Sjanghai, maar die opium waa zo weinig clandestien, dat de regering te Nanking per kist een heffing van 2000 dollar incasseerde. Op 15 Juni 1933 b.v. ver voerde een Noors vrachtschip een lading van 1800 kisten naar Sjanghai voor rekening van de heer Doe Joe Sen. de intieme vriend van Tsjang Kai Sjek. die van de regering voor dit soort zaken het monopolie had we ten te verkrijgen Nanking zond dadelijk twee hoge douaneambtenaren en deze incas seerden ten bate van de schatkist een bedrag van 3.800.000 dollar alvorens ze de kisten voorzagen van het vereiste zegel: Vertrou- weiyk". Daarna werd de voorraad verdeeld onder de verschillende kitten in de buurt. Maar deze import -viel in de schaduw verge leken by de voorraad welke de landbouwen de bevolking moest opbrengen onder bedrei ging van een „traagheidbelasting" bij nala tigheid Reeds in 1921 werd de opiumproduc tie geschat op 15000 ton en in 1934 op 17 5U0 ton 90 procent van de wereldproductie) Maar laten we haar Genéve terugkeren. Er werd tenslotte een Volkenbondscommis sie benoemd die een bezoek zou brengen aan de, steden waar internationale concessies be stonden Sjanghai. Tientsin. Kanton. Hankau. Men kwam toen tot de volgende conclusie: Over het algemeen is de toestand in China slechter dan in de voorafgaande 20 jaar Inderdaad was in het jaar dat ik China doorkruiste de productie hoger dan 17 500 ton. waarvoor per koelielèst 200 dollar ac- cyns gerekend werd. Men begrijpt dan ook licht dat mijn bezoek niet in goede aarde viel Het was mij op straffe van de dood ver boden foto's te nemen. In mijn pleisterplaatsen werd ik met veel ceremonieel èntvaHgen doo mandarijnen en z:nger*.e kinderen. Maai des nachts werd ik opgesloten en was myi deur versperd door een haag van bajonet ten. Zowel Tsjang Kai Sjek bIs zijn vriend Do Joe Sen. de koning der opiumhandeiaars hadden de gouverneurs van de provincie ge last de verkoop en het gebruik van opiun te stimuleren Het gevolg van dit alles is ge weest dat de generaals, vergiftigd als ze wa ren door de opium, hun divisies met wapens en al verkochten. Eb na De communistische legers hebben thans 't opiumgebruik verboden. Om dit verbod wer kelijk krachtdadig door te voeren, zal heel wat werk verzet moeten worden. Het verbod van het opiumgebruik dateert al van het jaar 1729. toen keizer Jong Tsjeng Europa mede deelde dat hij de opiumhandelaren tot het beulablok veroordeeld had. Diezelfde lugubere grap werd herhaald in 1760. 1800, 1809 en in 1850. De laatste maal werd het toen ernst Een uitstel van zes maanden werd verleend om het opiumschui ven af te leren. Zij. die na die datum nog verslaafd waren. zouden ter dood gebracht worden In 1906 echter verscheen weer een vebod met twaalf artikelen teneinoe bin nen tien jaar alle misbruik van opium de kop in te drukken.." In diezelfde tijd ging men ertoe over om anti-opiummiddelen in de handel te brengen, waarin een uitzonderlijk hoog percentage morphine was verwerkt, zodat opiumschuivers, die van hun kwaal ge nezen waren, daarvoor in ruil 'n nog perfióer verdovingsmiddel leerden kennen. Een ,.an- ti-opiumliga" wed opgericht Deze werd be stuurd door de grootste gifrnengers. Het was op één der kantoren van deze Liga dat ik enige jaren vóór de oorlog voor de prijs van 2 dollar per ons de beste opium kon krygen In 1934. op 14 Mei, wtrd een laatste verbod bestaande uit 20 artikelen uitgevaardigd, waarbij het de boeren verboden werd papa vers te kweken. Bepaald werd dat allen de doodstraf zouden krijgen die opium fabri ceerden. vervoerden of zich door opium ver rijkten. Wanneer men dit alles werkeiyk had doorgevoerd, zou Chiqa in één dag in een enorm kerkhof herschapen moeien zijn waarby de laatste beul nadat hij alle gent raals en maarschalken een kopje kleiner te- maakt had. zichzelf de doodsteek zou hebben moeten geven. In Sjanghai was men alge meen van oordeel dat de hoge functionaris die dit decreet uitgevaardigd had. waar schijnlijk op een zachte divan uitgestrekt onder het genot van een opiumpyp de ver schillende artikelen gedicteerd had. Het zal my benieuwen. zo eindigt deze verslagge ver zyn relaas, hoe Mao Tse Toeng het opiumprobleem tot een oplossing zal bren gen PREDIKBEURTEN. NED. HERV KERK BENSCHOP. Donderdag 11 Mei nm 2 30 uur. ds. G. J. Koolhaas, van Lopikerkapel. Hu welijksinzegening. GEREF GEMEENTE. ^NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Dinsdag 9' Mei. 's avonds 7 uur, ds. C. Steenblok, van Gouda. Qfc'D GEREF GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL IJsseldijk. Dinsdag 9 Mei, 's avonds 7.30 uur. de heer Vv ynne. Goudenregenstraat Woensdag 10 Mei. 's av. 7 uur. ds. Vlot Buffelstraat. Donderdag 11 Mei. 's avonds 7.30 uur, de heer De Jong CHR. GEREF KERK. AMEIDE. Dinsdag 9 Mei, 's- avonds 7 uur, ds. Smits, van Driebergen. - migraine, schele hoofdpijn <%ij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijdenl Eén of twee AKKERTJESen wegisdepljn AKKERTJES ztirt ware pijnverdrijvers. h /te/pen direct BURGERLIJKE STAND. AMEIDE. Geboren: Cornelis. z. van A. G. van Gent en M C. Verweij. Janpigje. d. van P de Langen en A van Bruggen. Be- rendina, d. van J. van Oort en A. M van Veen. Arie, z van J de Zeeuw en Joh. de Vroome. Marinus. z. van L. Plieger en D. van der Haar Getrouwd: N. Schrijvers hof, 24 j.. en J van Bruggen. 22 j J van der Leeden. 24 j., en J Gijsen. 19 j. Over leden: W. H van Wijk. 77 j. (won te Ede). A. van den Heuvel, 85 j. J M. van den Boezem. 89 j.. wed. van J. Verhey. A. den Hartog. 84 j. GOUDERAK. Geboren: Paulus. z. van S. P Sterk en A. H Duran. Arie, z. van C. Baars err Z. van Mejjeren. Cornelis. z van D. Evegroen en A. Slingerland. Bastiaan. z van H. Hoogendijk en G. van Dijk. On dertrouwd: D. de Groot en W van Herk. Getrouwd: G. J. Bos en A Krijgsman Overleden: P. G. Blanken. 66 j. H. Ver wet). 76 j. NIEUW-LEKKEBLAND. Geboren: Gerrit. z van F. van der Plaat en M den Ouden. Adnana Maria. d. van G Hak en M. van Wijnen. Adriaantje. d. van Jac. Stam en B. Hak. Ondertrouwd: F van der Werf, 29 j. (te Raamsdonk). en P Goudriaan. 24 j. J. Bongers 26 j. (te Oud-Alblas), en Chr v. d. Berg. 22 j. W. Rozendaal. 26 j. (te Groot- Ammers). en P. J. Meerkerk. 24 j Ge trouwd M de Graaf. 26 j. tte Oud-Alblas). en G. K. de Groot. 23 j. Overleden: C. H. Blom. 23 j. A. Verzee, 73 j., echtgenoot van P N. de Beeld. OTTOLAND Getrouwd: C. Korevaar, 28 j, en M. A de Klerk. 23 j. WADDINXVEEN. Geboren: Maria Johanna, d. van H Roubos en J. M van der Neut Ondertrouwd: J. C. van Eijk en W van Rin- gelenstien. Overleden: M. L. Kroes. 52 j.t echtgenote van R. van Eden Petersman A. Zalm. 54 j. C van der Klooster, 83 j„ weduwe van M. Paase. OUDEWATER. Geboren: Jan. z. van J. Boe le en J. Hofstede Maria Theodora Cornelia, d. van A P. Vergeer en W. C. yan Leeuwen Overleden: G. W. Morsink, 68 j., echtgeiv van A. Bode. REEUWIJK. Geboren. Adriana Wilhelmina Maria, d van A J van Leeuwen en J M. de Wit. Leonardus Theodqdus Antonius, e. van J P. Vergeer en M. A. van Tijlingen. Ge trouwd: C. M Mouris. 28 j. (te Zegveld), en A. M. G. van Leeuwen, 28 j F. J. va» Zoest. 30 j., en M. C. de Jong. 25 j. SLIEDRECHT. Geboren Cornelia Willemi- na, d. van C Boogaard en C. W Leeuwestein. Margot Louise Blom en Laurens Blom. d. en z. van J. vafi 'Mastrigt en S Koppelaar. Teunis. z. van F. van de Graaf en M. J. Dane. Hendria Huibert, z van H. H Elshout en T. Kegel .Adrianus en Geiard. zoons van H. van der Weiden en H van Iperen. Josina Maria. d. van G. Volker en M. L. iVsser. Leonora Gesina Maria. d. van L. B Romers en P J. A. van Hattem. Adriaan Jacob, z. van P van Asperen en W. van der Vlies. Ger-- rina, d. van J. Meywaard en J. van Gende- ren. Arie. z. van A. Kleyn en J. Petrie. Maria, d. van J Stuy en H M. Egas. Teunis, z van G Nederlof en C M Vroege Jannig- je, d. \an N. Koppert en M. Bouw. Jaap. z van P. Verhoef en M. Kriek. Cornells Gerrit. z. van R. E. Groeneveld en T. L. Byl. Arie. z. van W. Koppelaar en J. M. van Noor loos. Leendert Jan. z. van L. Vogel en F Veth. Gerrit Arie. z. van J. A. van der Heijden en A. de Groot Ondertrouwd: J. C Knibbe. 26 j en A. Kadijk. 24 j. Ge trouwd: J. H. Uitterlinden, 30 j., en M. de Bruijn. 20 j. Overleden: H. van Genderea 89 jweduwnaar van G. Bogaard. STOLWIJK. Geboren: Leendert. z. van W Kool en W. N. van den Heuvel. Teunis Jo hannes, z. van C. Renes en J. van Buren. Jan, z. van J de Jager en M. Deelen. Jo hannes, z. vah J. Verstoep en M. Dekker. Maria Pieternella. d van P. C. Lakerveld en T. Sprong. Christina, d. van W. Anker en J. de Jong. Klaas. z. van W. J. van de? Willik en P. A. Kool. Getrouwd: J. de Jong, 27 j., en H. van Bemmel. 21 j. L. Rijkaart, 24 j. (te Ouderkerk aan de IJssel), en M. de Jong. 30 jA. van der Gryn. 24 j(te Ameide). en M. van Dam. 19 j. Overleden; T. Markus. 52 j., echtgenoot van H. de Vry. Gavraagd: voor een jonge getrouwde man-alleen, te LekkerkerK of Nieuw-Lekkerland Brie ven. letter B. aan GEBR. v d WOUDEN - Boekhandel Lekkerkerk. VERGADERING van de Afdeling Molenaarsgraaf ao. van het Nadtrl, Rood* Kruis op 's avonds half acht. in de Bovenzaal van Café ..BOE RENKLAAS BrandwUk. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Vaststellen Afd. Statuten en Huish. Reglement. 4. Aanvrage Rechtspersoon- lykheid. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Voorzitter- P INGELSE. Secretaris: G J. v d. BRUGGE. Gavraagd: Ftraa BAAN. Dorpsstraat 9, Bleskansgraaf MevT. ANTVELINK. Spoor straat 24, Schoonhoven ▼raagt of nette werk eter voor 4 ochtenden per week. Afwezig van 7—15 Mei: W.J. LEEUWENBURG ARTS Ouderkerk a d IJssel Waarnemers: Dr. VISSER. Krimpen aan de Uhsel. Telef K 1895-309 Spreekuur 11—1230: en Dr BOUMAN. - Gouderak. Telef. K 8127-312. Spreekuur 89. De Apetheek biyft geopend. Aanvragen voor visites vóór 9 uur. Donderdag 18 Mei geen consultatiebureau voor zuigelingen. BEKENDMAKING. e BURGEMEESTER EN WET HOUDERS van maken bekend, dat op dea namiddags om vier uur. gelegenheid zal i||n open gesteld tot tegen pokken en diphterie voor hen. die zich daartoe ten Raadhuiae aanmelden. Bergambacht. 4 Mei 1950. Burgemeester en Wethou ders voornoemd: De Burgemeester: J G DIEPENHORST. De Secretaris: W SCHIPPERS. HANIJTO - GORKIM pantser-emaille e.a keuken gerei - -serviesgoed en waa stellen - speelgoed en kin dermeubelen - woensdag (kinderdag) en zaterdag 13 mei (moederdag) speciale pry zen. bazar ..de potteman" gebouw B - u kykt - u koopt - u neemt mee. ELASTINSZAKEN Accountant Leraar Boekhouden M O. LEKKERKERK, Korkwag 149 GOUDA, GrJacoba.tr.4«.Tol 2255 Wie bi) vergissing Zondag sen ring met 2 sleutels mee nam. wordt verzocht deze terug te bezorgen in Café Ukxicht Schoonhoven. P. VAN VEEN. Spidilt iinkiadlng Was U oen van de veie teleuigesteldén Waar om zou U nu nog wach ten, onze altijd ijvere inkoper ging weer eens piaten met de fabrikant en het resultaat Wederom 4500meter vitra ge die geen 90 maar liefst 112 breed met picot is. die normaal ongeveer 2 <45 per meter moet kosten maar als U er nu vlug bij bent. kunt U weer pro h:eren van onze speciale aanbieding, want Dinsdag 9 uur betaalt U de oor- spionkeiljk vastgestelde prijs van 1.65 per meter n et maar 1.05 p. motor Haait Uil! W.v.Maaren Zn. Hoogstraat 12 Gorinchom - Tol 2529 Don moet u dit toch zeker doen! De HANIJTO ié een tentoonstelling, die o niet mag missen Handel - landbouw - nijverheid Geopend tot en met 15 Mei Entree f 0.75 H U W E L IJ K. Nette serieuze JONGEMAN. 29 jaar. ambtenaar ter se cretarie. vrijzinnig van op vattingen, zoekt kennismaking met aardig beschaafd MEISJE, zacht karakter; leeftyd 20 tot 27 jaar. Liefst omtrek Schoonhoven of Gouda. Uitsluitend seri euze jongedames gelieven te reflecteren. Brieven, onder No. 9040 aan het Bureau van dit Blad. 6 cyl. VAUX-HALL van Aug. 1947. zonder enig gebrek. Bevragen: Burgem. Martenssingel 81, Gouda. ZIET NU.' omxm grot* collectie ia do Toonzalen Tol 12 en Voorstraat 1 Uitsluitend de betere merken Stadhuiistraat 7-9 Tolofoon 431 Schoonhoven Reclamepriji 122 x 244 cm. f 6 30; 122 x 183 cm. f 4 40; 122 x 122 cm. f2 90 122x91 cm. f 2 20; 122 x 61 cm. f 1.45. De i d e a I pielen voor het bouwen van kamertje», plafond en wandbetimme- ring Alleen deze meend orders f 50.— franco. Houthandel Slok 70, Alblacserdaai Tel. (K IS Jé) 209. 279 Het gevaar was spoedig afgewend en met een zucht van verlichting klauterde Rob weer aan boord. 280. Samen gingen Rob en Daan nu de moeiten langzamerhand de bewoonde we- nodige herstellingen aanbrengen, terwijl gastvrij. Ans gemakkelijk uit het venster leunde 28! Toen na een pooi alles weer hersteld reïd weer opzoeken "om him "rapporten "iut Van verdere lichtplannen werd niet meer was. steeg ..de Vis" weer vlug oo. Ze te brengen, gesproken. De omgeving bleek al te op-

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3