Philips GEMEENTERADEN Achtlokalige bijzondere school. School met de Bijbel wordt uitgebreid. Invoering straatbelasting 1 Vechtpartij in café eiste twee doden. Rode Krnis doet beroep op publiek Christiaan Cornells v. d. Werken, C. C. v. d. Werken. Verloren: autoband Uit voorrssd kvsr bar Engelss Hark ZwstkMrdsr. Bodemstructuur Belawhilk ELKE MAANDAG Stüi-acüWitentie. Aangeboden: Dameshemdje 3.50 Buitenlandse Reis VRIJ DANSEN h me bw BBL AD VOOR ZtTIP-HOtLANP EN UTRECHT - Schoonhovensche Con rani MAANDAG 18 MEI 1950 bezocht. De zaal was echter als het ware in „Der zee ontrukt", welke ons beelden gaf uit een winkel van visserij-benodigdheden her- de Noord-Oostpolder, en van het vele pioniers schapen alle soorten hengels, schepnetten, werk dat daar geschiedt en als tweede Boe- werpmolens enz waren er uitgestald ter be- ren vechten". waarin werd vertoond de over- zichtiguig De heer E. Kuijper. uit Amster- stromingen en dam, was speciaal met de heren Loeb, uit Walcheren Gouda meegekomen om een causerie te hou- erwoestingen op het eiland in het laatste oorlogsjaar en het werk dat zo energiek werd aangepakt. De heer den over de hengelsport en alles wat daar- Vroom, vertegenwoordiger van de Centrale mede verband houdt. De heer Kuijper ving Raiffeisenbank te Utrecht, deed In een kort «adering bijeen, zijn betoog aan met de bespreking van de vis- woord ter begeleiding van deze films uitko- Naar aanleiding van de notulen der ver- senj in zijn beginstadium en na al de phases men. hoe de Boerenleenbanken een belang- «adering van 20 februari 1950 merkte mcj. Woninpbouwplan beperkt. CAPELLE AD. IJS8EL. De gemeenteraad kwam onder voorzitterschap van burgemees ter J. van Dijk in voltallige openbare ver- te hebben doorlopen, vestigde hij speciaal de rijk 'aandeel hebben in het aandacht op de hengelsport met het lichte kond werphengel in ket hijzonder bespre- Na deze causerie over het vissen, werd nog een enkel woord gewijd aan het vistuig zelf. Na deze vlotte en duidelijke uiteenzettingen bleef men nog geruime tijd bijeen om elkan- werk. dat op deze films werd vertoond. Waddinxveen. Gevonden: 1 sleutel en poi temonnale met inhoud. Inlichtingen op het politiebureau. IN HOGER BEROEP. A. Leusink (PvdA.) op. dat haar na in gewonnen informaties gebleken was. dat de voorzitter onjuiste gegevens inzake de wo ningbouwplannen in de raad had gelanceerd. De huizen van de woningvereniging bleken een huur te doen van f 5.60 inclusief water- leiding, en niet zoals door de voorzitter op- IJssrlstcin. Niet. omdat hij zich geheel on- «emerkt exclusief waterleiding Spreekster ders ervaringen en belevenissen mede te de- schuldig voelde aan het ongeval op 7 Augus- sPr*h er haar afkeuring over uit. dat lfcn. Schelluinen. Schoolvoctbal. Em elftal, gevormd uit leerlingen der Openbare School, heeft Woensdagavond een voetbal wedstrijd met 52 verloren van een groep jongens van de Openbare School No 2 te Bo- ven-Hardinxveld. DE GEWEIGERDE DOOF. Schelluinen. Het bericht in ons nummer Van 3 Mei over het weigeren van de doop aan Hervormde kinderen, dient op verzoek van kerkelijke zijde te worden aangevuld met de mededeling, dat met weigering bedoeld wordt uitstel van de doop. totdat de ouders blijk geven van kerkelijke belangstelling. Sliedrecht. In de loop van de maand April werd bij de Rijkspostspaarbank op spaarbank boekjes ingelegd f 52 649.12. en terugbetaald f 56 207,99 Het kantal nieuw uifigegeven boek jes bedroeg 28. Sliedrecht. Gevonden: medaille; hoofd doeken; broches; brandglas; portemonnaie met inhoud; portemonaies; rijwielsleuteltje; duimstokken; parapluies; wanten en hand schoenen: ceintuurs; ballpointpennen: parel snoer; regenjas; hoed; pakje met overall; acte tas wandelstok; schoudertas; pakje onder- Ïoed; doos rtiet shag en klein geld; baret; inderkruiwagen; springtouw; voetbal; kin derkous doek; pop; vulpotlood; autopeds kerkboekje; speelgoedvrachtwagen; armband; kaplaars, sjaal. Inlichtingen bij de politie. ALGEMENE VERGADERING BOERENLEEN BANK. Waddinxveen. Maandagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaarlijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer K. van der Torren. Deze memoreerde in zijn openingswoord het feit. dat de Bank ln Waddinxveen dit jaar 45 jaar bestaat, waar bij hij enige omzetcijfers noemde aedert het oprichtingsjaar 1905. Ook het schoolsparen werd onder de een dacht van de leden gebracht. Vijf scholen uit deze gemeente nemen hieraan deel. De eerste resultaten hiervan hebben de verwachtingen verre overtreffen. Bijeengebracht is door de kinderen over het vierde kwartaal 1949 f 2500 en ever het eerste kwartaal van 1950 reeds f 3500. Spreker brengt dank aan het onder- wiizend personeel voor hun medewerking. De winst van de Bank over 1949 bedroeg f 5994.63. In verhouding tot de grote omzet over dit jaar, is dit cijfer niet hoog. Het be stuur doet alles wat mogelijk is om de rente voor de spaarders zo hoog mogelijk te doen gijn. maar een verhoging op korte termijn zal niet mogelijk zijn, meende de voorzitter. Zonder hoofdelijke stemming worden de jaarrekeningen goedgekeurd. De heren K. van der Torren en P van der Eeijk. respectievelijk bestuurslid en lid van de raad van toezicht, werden herkozen. Burgemeester Warnaar, die ook aanwezig was. wees in de rondvraag op de prettige sa menwerking. die er steeds heeft bestaan tus sen het gemeentebestuur en de Bank. De ge meente verheugt zich in de bloei van de Boe renleenbank en spreekt de hoop uit. dat dé samenwerking tot in lengte van jaren besten digd zar mogen blijven. Na afloop van deze goed bezochte verga dering werden twee films vertoond namelijk tus van het vorig jaar (een botsing met een door hem .bestuurde Dodge, met een motor rijder op de Weg Utrecht—Jutfaas), was da 31-jarige meubelfabrikant J. H O. bij de Utrechtse Rechtbank in hoger beroep gegaan van 't vonnis van de kantonrechter te Utrecht waarbij hij tot f 200 boete en vier maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid was veroor deeld. De boete speelde hier intussen niet de hoofd rol. maar wel de opgelegde ontzetting uit de rijbevoegdheid. Deze was. naar de advocaat van de gedaagde uiteenzette, een zware han dicap voor de uitoefening van zijn functie, welke bestond uit het onderhouden van de relaties met de clientèle van de meubelfa briek in het land. Daarom verzocht hij dan ook vooral ontheffing van deze laatste straf bepaling. Met hem kwam de raadsman op te gen de bewering, dat O. op het moment van de aanrijding hoogst roekeloos zou hebben gereden Hij heeft zich alleen misrekend toen hij dacht, dat de motorrijder in kwestie, ze kere E. de Hbij de noodlottige wegkruising aan het viaduct te Oudenrijn, afstand deed van de hem toekomende voorrang. Toen de ze veronderstelling .onjuist bleek, was het te laat om een botsing te voorkomen. De Officier van Justitie meende daaren tegen. dat de verdachte inderdaad schuldig was man het gebeurde en eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 28 Mei. kor te tijd twee maal onjuiste gegeven voor de raad waren gebracht. De voorzitter antwoordde, dat hem door een ambtenaar deze gegevens waren ver strekt. Hij gaf toe. dat deze vergissingen be treurenswaardig waren, maar meende, dat zij zolang vergissen een menselijke eigen schap zou blijven niet altijd te vermijden zouden zijn. Van de directeur-generaal voor de Volks huisvesting jvas bericht Ingekomen, dat deze zich niet met het aanvankelijke plan tot bouw van honderd vereenvoudigde wonin gen volgens het Bouma-systeem kon ver enigen. Deze instantie wilde het plan be perkt zien tQt vijftig woningen, waarvan de bouwtijd zich over twee jaren zou moeten uitstrekken. Het college van B. en W had dientengevolge ook de exploitatie-rekening moeten wijzigen. De totale bouwsom zal nu globaal f 400.000.belopen, waarin door het Rijk jaarlijks met f 145.per woning zal worden bijgedragen. De huur zal f 5 70 belo pen, Mej. A. Leusink (PvdA.) vreesde, dat nu ook de beide andere scholen om hetzelfde crediet zouden vragen, en stelde daarom voor B. en W. hierbij tegelijkertijd te machtigen ook aan die scholen het crediet te verlenen. De voorzitter zeide. dat dit bezwaar lijk ging. Hij achtte de hoofden der betrok ken scholen capabel genoeg om met soortge lijke verzoeken bij de raad te komen, en stel de voor maar rustig af te wachten. Aldus werd besloten. Verder droeg het college van B. en W voor de woningen van de heer J. W. de Vogel aan de Kanaalweg. genummerd 51 en 53. onbe woonbaar te verklaren. Ook tegen dit voor stel bleek geen der leden bezwaar te heb ben. De heer J. K a p t e i n (S G P.) vreesfle. dat van de voorgestelde ontruiming wel niet veel zou komen, gezien de reeds jaren geleden on bewoonbaar verklaarde woningen aan de Nij verheidstraat tegenover de winkel van de wed. de Vries, die nog steeds gebruikt worden Mej. A. Leusink (PvdA) meende, dat deze toestand nu al 26 jaar zo was. en achtte het zeer gewenst, dat aan de bewoning nu eens definitief een einde kwam. De heer H. Heuvelman (PvdA.) stelde zich op het standpunt, dat krotten maar zo gauw mogelijk moesten worden afgebroken, en verzocht het college nu eens werkelijk ernst te maken met de ontruiming van on bewoonbare woningen. De voorzitter, zowel als wethouder Van Duist (C.H) deden een beroep op de bijzondere omstandigheden door de woning nood. waardoor de nood de wet wel eens moet breken. Toegezegd werd, dat met dit pro- de gemeente vrij deze weg zou kunnen op. knappen. De heer Van Ede (P v.<J A.) was dit voor stel uit het hart gegrepen. Ook hij was van oordeel, dat de niet bestrate Bermweg on houdbare toestanden bij grote regenval in het leven riep. Kunnen gemeentebestuur en pol derbestuur samen deze weg niet opknappen? zo vroeg de heer Van Ede. De voorzitter gaf ten antwoord, dat het hier ging om weggedeelten, die de ge meente reeds in beheer had. Uitvoering van liet voorstel van de heren Lagerwaard en Van Ede zou vérstrekkende financiële consequen ties voor de gemeente hebben, dlo op dit mo ment niet in overwoging» konden worden ge nomen. Weth. Van Duist (C.H.) zegde toe. dat het college zijn taak ten opzichte van de Bermweg niet zou veronachtzamen. Nadat het voorstel tot het verlenen van een crediet van f 630— voor de aanschaffinf van een nieuw begraaf toestel (een Sanders) zonder hoofdelijke stemming was aangenomen werden in het kader van de zuivering van bezettingsregelingen nog enige verordeningen nader vastgesteld Na voorlopige vaststelling van de gemeen te-rekening over 1948 en goedkeuring van de rekening van het burgerlijk armbestuur over ditzelfde jaar, werd de vergadering gesloten Mej. A. Lseusink (PvdA.) zeide, er niet bleem ernstig rekening zou worden gehouden *rg op gerust te zijn. dat de huren achteraf niet zouden moeten worden verhoogd. Boven dien meende zij dat het in de bedoeling der gemeente lag. de verkoop der huizen krach tig te bevorderen, terwijl nu bjeek. dat van verkoop voorshands niet vee) zal komen. De voorzitter antwoordde hierop, dat er geen vrees behoeft te bestaan voor huur verhoging in de toekomst, daar de huren op een goed sluitende exploitatie-rekening waren gebaseerd. Het Ministerie van Volkshuisves ting heeft zich verzet tegen de verkoopplan nen. hoewel Het wel heeft toegezegd, dat er in de toekomst verkoop aan bewoners zal worden toegestaan. De accoord-verklaring van de directeur-generaal met het plan voor vijf tig woningen werd hierna door de raad voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens kwamen enkele vooratellen aan de orde betreffende aankoop van enkele per celen grond in de polder ten behoeve van da woningbouw. B. en W. stelden voor het per ceel Goudenregenstraat 47 van de eigenaar, de heer A. Twigt, voor f 2 000.over te ne- Een regeling om studerende ambtenaren een toelage te verlenen in de studiekosten ten behoeve yan de secretarie-arbeid had ook al ler instefnming. Mej. A. Leusink (PvdA.) merkte op. dat zij gaarne zou zien, dat ook andere dan Christelijke ambtenaren bij «ollicitatiei in aanmerking kwam. De voorzitter riep mej. Leusink tot de orde. daar haar opmerking mets met het agenda-punt had te maken Hij raadde haar aan zich met een schriftelijk voorstel tot de raad te wenden. Overigens meende hij. dat de grief van mej. Leusink geheel misplaatst was. daar juist in het laatste halfjaar nog een kracht van met-Chrutelyke huize was aan genomen. Het volgend agendapunt was een be langrijk onderwerp; dit handelde namelijk over de nieuwe Ned. Herv. school. De raad had zich bij een bealuit van 28-11-49 in prin cipe uitgesproken om de kerkeraad der Ned. Herv Gemeente medewerking te verlenen tot stichting van een byzondere school in de U..1.J. men. vier huizen met toebehoren aan de Ca- Polder. Nu was er een principe-besluit aan de -- -- orde inzake de grootte van deze school. Zes lokalen werden door de kerkeraad gevraagd, pelseweg 15—21 voor f 6.230— van de heer C. Twigt over te nemen, alsmede het pand Goudenregenstraat 59 voor f 2.750— te kopen van de heer A. J. de Jong te Rotterdam. De heer A. W. Verhoef (SGP) meen de. dat de gemeente nu wel wat veel hooi op haar vork nam. Hij kon ook niet inzien, dat B en W. andermaal met dit voorstel (ten aan zien van het eerste punt) in de raad kwamen terwijl het in September 1949 nog door de raad werd verworpen. De.\hder W. SchOute-p (AR.) had ver maar B en W. meenden daaraan nog twee lokalen te moeten toevoegen. In de eerste plaats met het oog op de uitbreiding der be volking en de woningbouwplannen, en ook in verband met het beter aanzien, dat de school daardoor zal krijgen. Het voorstel aan de raad luidde nu: In principe te besluiten tot de bouw van een school, omvattende acht lokalen, waarbij de gemeente de beschikking houdt over twee lokalen, die. naar B en W. deze «(preker het vreemd, dat slechts een ge- deelt«;van het terrein van dt heer A. Twigt vereis^ jwas. Evéneips vreemd was het zijna inziens dat de gemeente aankoop van huizen aan de Capelseweg beoogde om deze af te breken en er weer andere woningen te gaan plaatsen. Ten aanzien van het huis van de heer De Jong meende hij. dat de raad te weinig ruim te liet aan het particulier initiatief .als zij al deze plannen aanvaardde. De gemeente koopt dit huis voor nog ver verwijderde plannen, en daarom heeft de aankoop hiervan niets te maken met de woningbouwplannen, aldus de heer Schouten. De voorzitter legde er de nadruk op. dat het hier om kleine perceeltjes gaat. en dat er reeds overeenstemming was bereikt met de eigenaars Dat de gemeente hiermee te veel hooi op haar volk nam. kon hij moei- jfc.. lijk inzien. Voorts verduidelijkte spreker de scholen met den Bijbel, om overeenkomstig verschillende plannen Voor een geprojecteer- het bepaalde in artikel 72 der lager onderwijs- de straatweg was het gevraagde terrein cv neer w. ocnquie'p t/vn naa ver- Uic. nam en ilfffnde vragen. In de eerste plaats vond verwachten, niet renteloos behoeven te blij- MOORDRECHT. De gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Brandt. Na behandeling der ingekomen «tukken wordt overgegaan tot de benoeming van een lid in het College van Regenten der Drost—IJaermanstichting. Op nummer een van de voordracht, de heer J. G. Dirkzwager wor den zeven stemmen, op nummer 2 de heer J. H. van der Eijk twee stemmen en op de heer P. de Bruin wordt een stem uitgebracht. Hier mede is de heer J. G. Dirkzwager benoemd, wet, medewerking te willen verlenen voor het bouwen van een nieuw leslokaal aan de be staande school, waarvan aldus het aantal les lokalen wordt gebracht ven vijf op zes. Het aantal leerlingen bedraagt 217, waarvoor zes leerkrachten beschikbaar zijn. terwijl vijf leslokalen aanwezig zijn. In de naaste toe komst kan niet verwacht worden, dat het aan tal leerlingen beneden het vereiste aantel van 211 leerlingen zal dalen. Het schoolbestuur raamt de bouwkosten van een nieuw leslo kaal op f 20.070. terwijl het bestuur zich over eenkomstig het bepaalde in artikel 73 der la- Hierna volgt een voorstel van B en W. tot ger onderwijswet verbonden heeft. om. voor bepaling van de plaats van vestiging van het dat met de uitvoering aangevangen wordt, als de heer A. Twigt vereist. Deze zou op de duur zich toch elders moeten vestigen Het reste rende terrein zou later ook nog kunnen wor den overgenomen en tot industrie-terrein wor den bestemd Aan de Capelseweg is de toe stand niet zo vreemd, als ze lijkt. Voor de nieuwe woningbouw zou juist ter plaatse een groot blok woningen komen. Alleen al uit een oogpunt van welstand is het gewenst, dat de bestaande woningen verdwijnen. Zij zijn ove rigens niet veel meer waard. De voorzitter gaf toe, dat er ruimte aan het particulier ini tiatief voor het bouwen moest worden ge laten. Hij achtte dit bij de woning van de heer De Jong toch mogelijk. Deze woning te bouwen gymnastieklokaal, waarbij door het waarborgsom een bedrag gelijk «taande met moet echter verdwijnen, en daar de prijs be- College wederom het terrein toebehorende aan de gemeente en gelegen tussen Kerklaan en Hoefvliet als bouwterrein voorgesteld wordt, aangezien onderhandelingen met an dere bouwterrein-eigenaren over aankoop van grond wegens prijsverschillen niet verant woord geacht worden. Omtrent deze aange legenheid ontspint zich een levendige discus sie. Tegen vestiging van een gymnastieklo kaal op het thans voorgestelde terrein wor den vele bezwaren naar voren gebracht. Ten Slotte wordt het voorstel van B. en W. met zeven tegen vier stemmen verworden. B. en W. worden echter gemachtigd uit te zien naar een andere bouwgelegenheid. Vervolgens besluit dé gemeenteraad zonder hoofdelijke stemming tot wijziging van het uitbreidingsplan, regelende de bestemming in hoofdzaak, in dier voege, dat het in het ver volg mogelijk is in het belang van de tuin bouw in het Oosteinde woningen te bouwen met een onderlinge afstand van minimaal vijf tien meter. Voorlopig ware dit te beperken tot de strook gelegen tussen het pand Oosteinde 81 en de Wetering. In verband met de aankoop door de ge meente van het pand Dorpsstraat 29 voor het vijftien pCt. van de uitvoeringskosten in de lachelijk laag is het is practisch «Heen de gemeentekas te storten, De raad besluit aan het «choolbestuur de gevraagde medewerking te verlenen. Voorts besluit de raad zonder hoofdelijke stemming tot wijziging van de ingestelde ri sico-reserve ten aanzien van de 32 woningen in de Graaf Willemstraat in dier voege, dat de woningbouwvereniging ontslagen wordt van de verplichting tot het jaarlij,ks storten in de genoemde reserve van een bedrag ge lijk aan 8i/i pCt van de jaarhuur, zodat de gemeente jaarlijks in het desbetreffende fonds een bedrag gelijk aan 7 pCt. van de jaarhuur stor^ Voorts besluit men tot de in stelling vair een afzonderlijk gemeentelijk re servefonds ten bate van voorzieningen in het belang van de volkshuisvesting. Voorts komt aan de orde een voorstel tot ophogen en herstraten van een gedeelte van de Kerklaan. een gedeelte van de Oostbuurt straat en een gedeelte van de Molenlaan. Na enige bespreking besluit de raad hiertoe. In de Kerklaan zal voorts de kabel van het G E B gelicht worden. De kosten van de uit te voeren werken, welke geraamd wor den op f 10.500. zullen bestreden worden uit grondprijs meende hij. dat tegen aankoop toch moeilijk bezwafen konden bestaan. De heer Roodnat (SGP.) was het hier mee eens. Niemand zou zich er voor interes seren. om dit huis nog te doen opknappen, en als en er geïnteresseerd voor was. zou men nog een bijdrage van de gemeente vra gen. Het voorstel van B. en W werd door de raad aanvaard Tegen het derde lid (Gouden- •regenstraat 59) stemden de heren W. Schou ten (AR.) en A. W. Verhoef (SGP). Een soortgelijk voorstel betrof de aankoop van de ten Oosten van de Oude Laan gelegen boerderij van de erven Hoogendijk met byna 14 H A. land voor de prijs van f 71.623.De aankoop was hier genoodzaakt door de wo ningbouwplannen en de eventuele bouw van een rioolzuiveringsinstallatie in de toekomst. De eigenaars hadden zich na langdurige on derhandelingen met het genoemde bedrag kunnen verenigen. De heer W. Schouten (A.R) bevreemd de het, dat er in het voorstel over een scha-' van leegstaan, maar integendeel hun nut den kunnen bewijzen voor een eventueel op te richten lagere tuinbouwschool en nijver heidsschool. Op verzoek van de heer A. W, Verhoef (SGP.) noemde de voorzitter de financiële conaequenties vaa dit plan. De bouw zou per lokgal compleet op f 15.000— komen te staan Voor centrale verwarming en meubilair d«n- de voorts nog op uitgaven van resp. f 15.000 en f 10 000 gerekend te worden. De heer H. Heuvelman (P.v.d.A opende het debat door te verklaren, dat zijn fractie niet verder tegen deze schoolbouw «ou blijven ageren, als er zou worden uitge sproken. dat de twee ex.tra-lokalen voor al gemene doeleinden op sociaal en cultureel ge bied zouden worden gebruikt. Hij dacht in dit verband aan de avondtekenachool. De heer Heuvelman verhief dit tot voorstel. Mej. A. Leusink (P.v.d.A.) was ven an dere gedachten dan haar fractiegenoten. Haars inziens hadden de resultaten op de Chr. scho len in de laatste dertig jaren zo weinig vrucht afgeworpen, dat het haar niet tot de over tuiging had kunnen brengen, dat de Gods dienst op de scholen behoorde. Zij zeide niet «nti-godsdienstig te zijn, meer meende, dat de Godsdienst buiten het onderwijs moest blijven. De heer W. Schouten (A.R.) meende, dat het voorstel voor twee extra-lokalen al leen gerechtvaardigd zou zijn, als er enige zekerheid bestond mzake de op te richten la gere tuinbouwschool. Hem was hlefvan echter niets bekend. Het was hem zeer de vraag, of het aanvaarden van twee lokalen met be stemming voor algemene sociale en culturele doeleinden niet in atrijd met de verordening was. De voorzitter deelde mede. dat inder daad een aanvraag voor de vestiging van een lagere tuinbouwschool lopende was. Aanvan kelijk waa gedacht aan een lokaal der open bare lagere school, maar deze gedachte moest worden prijsgegeven, daar deze school niet centraal genoeg gelegen is. Uiteraard was het ook moeilijk voor de Hollandse Mij. van Landbouw om tot vestiging van een derge lijke school in Capelle a.d IJssel te beslui ten. als sij er niet op aan kon, of er dan lo- caliteit aanwezig zal zijn. Een aanvrage tot vestiging zou zeker gegrond zijn. gezien het feit. dat zich reeds twintig scholieren voor dit onderwijs hadden gemeld. Bovendien moet er rekening mede gehouden worden, aldus de voorzitter, dat de school van zes lokalen spoedig te klein zal worden. Bij de bouw van een school met acht lokalen is er dus een stille reserve aanwezig in de twee extra lo kalen. De heer A. W. Verhoef (SGP.) zag het voorstel gaarna aangevuld met de bepaling, deloosstelling aan de gebr. en Gez. Kool kon dat de Ned Herv. Gemeente zodra nodig, de vestigen van een brandweergarage dienen en- de gewone middelen der gemeente, waarvoor kêle besluiten genomen te worden. Enkele ge deelten van het perceel werden als bergplaats verhuurd. Gedurende het tijdvak voorafgaan de aan de verbouw van het perceel voor het vorenomschreven doel besluit de raad de bergplaatsen te blijven verhuren aan de wed. E- de BruinVleggeert en de heer D de Knik ker. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad hierna tot aanschaffing van een nieuwe schrijfmachine voor de secretarie, waarvoor een bedrag van f 511.— uitgetrokken wordt. Voorts wordt zonder hoofdelijke stemming besloten tot aansluiting bij het Instituut voor Bestuurswetenschappen, waarvoor in de be groting een bijdragebedrag ad f 10.zal wor den uitgetrokken. Aan de orde komt éen verzoek van de Ver eniging tot Stichting en Instandhouding van gedurende een tijdvak van tien jaren te be ginnen met het jaar 1950 ten laste van de gewone dienst een jaarlijkse bijdrage ad f 1050 aan de kapitaaldienst verleend zal worden. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad tot uitkering van 5 pCt. van de jaarwed de of het jaarloon aan het personeel in dienst der gemeente over het tweede kwartaal 1950, zomede tot wijziging van de salarisverorde ning Moordrecht 1949. ten aanzien van de jaarwedde van de commies ter secretarie, en bet loon der gemeentewerklieden. Nadat nog een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1950 en een voorstel tot wijziging van de begrotingen van het ge meente electriciteitsbedrijf en het gemeente waterleidingbedrijf over 1950 zijn goedge keurd. sluit de Voorzitter de vergadering. worden gesproken, terwijl daaruit tevens bleek, dat deze mede-eigenaars van de boer derij waren. Wethouder A. van Duist (C.H.) beves tigde. dat het hier een vreemde kwestie was. De fam. Kool is pachter, maar tevens voor een heel klem gedeelte erfgenaam van het zelfde goed. Er moet echter nog boedelschei ding plaats hebben, waardoor de situatie zich zo zou kunnen wijzigen, dat deze familie al leen pachter van> de boerderij bleef. In dat geval zou zij voor een goed recht opkomen als zij bij ontruiming schadeloosstelling zou opeisen. Het voorstel werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. stelden vervolgens voor een cre diet van f 1300te verlenen aan de open bare lagere school 3 voor het doen vervan gen van verouderde leesboekjes door nieuwe, welke aan het nieuwe «pelling-onderwijs zou den zijn aangepast. Geen der leden had hier tegen bezwaren. beschikking over de resterende lokalen krijgt. De voorzitter nam dit voorstel over waarna tot stemming werd overgegaan. De raad prefereerde echter geen hoofdelijke stem ming. zodat dit voorstel zonder meer werd aanvaard, al verzocht mej. A. Leusink aan tekening in de notulen, dat zij had tegenge stemd. Het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van f 600 000— a 3 1/4 pCt. bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. alsmede het voorstel tot het uitlenen van tijdelijk overtollig kasgeld (ter vermijding van ren teverlies) aan andere gemeenten, ging onder de hamer door. BU de behandeling van het voorstel om en kele gedeelten van de Bermweg-West en Bermweg-Oost voor f 201.van het Polder bestuur over te nemen, verzocht de heer A. Lagerwaard (C.H.) het college van B. en W te overwegen ook de andere gedeelten van deze weg aan de gemeente te brengen, zodat en verhoging hondenbelasting, BERKENWOUDE. De gemeenteraad kwara op Dinsdag 2 Mei. 's morgena om 11 uur, in voltallige vergadering bijeen. Namens de raad stelde de voorzitter voor een telegram naar de Koningin te «tu ren van aanhankelijkheid en trouw, welk voorstel werd aangenomen. Verder deelde de voorzitter mede. dat hij weer voor zes jaren herbenoemd was en dat hij inmiddels de eed van trouw aan do commissaris der Koningin had afgelegd. Een schrijven van Ged. Staten, dat de be zoldiging van de beide wethoudera met in gang van 1 Januari 1948 is bepaald op f 200, voor elk, werd vöor kennisgeving aangeno men. Burg. en Weth. stelden de raad voor een kasgeldlening aan te gaan. groot f 60 000. waar van f 40 000 voor «flosaing en f 20.000 voor verdere financiering. De gemeenterekening 1940 vertoonde een batig saldo van f 2024 24 Van het riik zal ge tracht worden f 1600 terug te ontvangen van vroegere dienstjaren. Vervolgens kwam in behandeling balans, verliet- en winstrekening van het GEB. De winst over 1948 bedroeg f 969.25. De begroting 1930 was teruggekomen met administratieve opmerkingen. Ged. Staten drongen aan op invoering van straatbelasting en vermakelijkheidsbelasting, en verhoging van hondenbelasting. De voorzitter gaf hierover een brede toelichting. Van vermakelijkheidsbelasting zou spreker trachten ontheffing te krijgen, ge zien de geringe opbrengst hier ter plaatse. De hondenbelasting zou als volgt berekend wor den: voor een eerste klas hond van f 5 op f 10, voor een tweede kla* hond van f 3 op f 6; atraatbelasting zal eventueel 1 pCt. worden van de bebouwde en onbebouwde eigendom men. Over al deze onderwerpen ontspon zich •en levendige discussie. B. en W. willen nog proberen de belasting voor een bedrijfshond. dat is tweede klas, ln- plaats van f 0 op f 4 50 te krijgen. De heer Vonk zag liever ook de verma kelijkheidsbelasting ingevoerd, zulks ter ver lichting van de straat- en hondenbelasting- De heer Both vond het standpunt van B. en W. zeer jui^É Wethouder R^fcrst verdedigde het voor stel van B. en Men zeide. dat men de ta rieven van alle ingevoerde belastingen erg laag had gesteld. De heer Van Vliet vroeg, of de hond van een landarbeider een eerste of tweede klas hond ia, omdat een arbeider met zijn hond wel eens een molletje vangt. De voorzitter zeide. dat zijn eerste klas honden, waarvoor dus f 10 betaald moet wor den. Het voorstel in stemming gebracht, werd met algemene stemmen goedgekeurd. B. en W. stelden de raad vervolgens voor, om de prijs van electricltelt bulten de sper- maanden. voor hen, die een electrtsch warm waterapparaat willen aanschaffen, op 7 cent per K W. uur te stellen. Er komen aparte me ters voor. De voorzitter gaf ook hierover een uit» roerige toelichting en maakte bekend, dat voor het aanschaffen van deze apparaten veel belangstelling bestond en dat er al aanvra- ken waren binnengekomen voor goedkoper» stroom. Met alle stemmen voor, werd dit voorstel •ingenomen. Ook een voorstel tot ruiling van grond met de wed. Stoppelenburg ging zonder moeite onder de hamer door. In de rondvraag vroeg de heer Loeve, of op de onkosten, die destijds zijn gemaakt door verbouwing van het huis van de heer D. S., in verband met dubbele bewoning, en welk huis nu alleen door de he«r S. wordt bewoond, verhaal is. De voorzitter zeide. dat de gemeent» 3/4 van het rijk had terugontvangen. De heer Both vroeg hoe het met de nieuw bouw was. De voorzitter zeide. dat de heistelling iedere dag kon komen (deze is inmiddels ge arriveerd). De heer J. van E r k bad op de laatste pol dervergadering vernomen, dat er verscnil- lende W C.'s op de sloten uitlopen, wat niet bevorderlijk is voor de kwaliteit van het wa ter in vgrband met het vee. De voorzitter zeide. dat die riolerings kwestie in behandeling was bij het technisch bureau. v Hiena sluiting. of 'n schout hior on daar komt go nog wol to bovon. Moor woo alt Rhaumatiok zich vastzat.... Welk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de weldadige Kruschen-kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimule ren van de eerste dag af met de jaren ver slapte bloedzuiverende organen en brengen dia al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nie ren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen. kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw be wegingen belemmeren en U het leven vergal len. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.). NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT oenoonhovensetie Conrana MAANDAG 18 MEI 1980 !k Maandag 15 Mei. HILVERSUM I. 401 M. 13.05 Voor de jeugd; 18.20 Sport; 18.30 Koor ca Solisten, 19.00 Nieuws; 19 15 Engelse les; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.15 Strijkorkest en Soliste 21.00 Hoorspel; 22.15 Evangelisch com- schêidene mentaar; 22.25 Dubbel Mannenkwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoon. HILVERUSM II. 298 M. 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Zang; 19.25 Alt-Saxofoon en Piano; 20.00 Nieuws; 20.15 Sextet; 20 45 Ca baret; 21.20 Toespraak door mr. dr. J. In 't Veld; 2135 Dansmuziek; 21.45 Boekbespre king; 22 00 Radio Philharmonisch Orkest en Solist; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Dinsdag 16 Mei. HILVERSUM I. 402 M 7 00 en 8.00 Nieuws; 8 15 Gramofoon; 9.30 Waterstanden; 9 35 Licht baken; 10 00 Voor de kinderen; 10.15 Gramo foon; 10 40 Schoolradio; 11 00 Voor de vrouw; 11.30 Kamerorkest en Solist; 11.50 Godsdien stige causerie; 1203 Promenade Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Radio Phil harmonisch Orkest en Solist; 15 00 School radio; 15.30 Gramofoon; 16 00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Felicitaties; 17 45 Piano; 18.00 Amusements orkest; 18.30 Volksuniversiteit: 19.00 Nieuws; 19.25 Dit is leven; 39.45 Klankbeeld; 2000 Nieuws; 20.12 Piano-voordracht; 20 40 Repor tage; 20.55 Kamerorkest en Solist: 21.45 Zang en Plano; 22.05 Klein Koor; 22.40 Godsdien- AMFRIKAANS SOLDAAT WAS NEDERLANDSE OPLICHTER. Een familie te Delft kreeg bezoek van een man. die vertelde, dat hij Amerikaans mili tair was en uit Berlijn was gedeserteerd, om dat hij naar zijn moeder in Texas wilde. De man werd hartelijk ontvangen, kreeg een uit stekende maaltijd en het beste was nauwe lijks goed genoeg voor hem. Omdat de man geld nodig had wilde hij een pantalon ver kopen. De familie ging echter niet op dit aanbod in. waarna de Amerikaan bij de bu ren ging leuren. Dit trok de aandacht van de politie en de man werd meegenomen naar het bureau. Daar bleek, dat hij de 42-jarige van R. uit Haarlem was, die reeds ver- vonnissen wegens verduistering COOfEKATlES BOEKEN EEN SUCCES. LOOP DER BEVOLKING. achter de rug heeft en door de justitie werd gezocht. Donderdagavond ontstond in een café te Leyenbroek-Sittard een hooglopende ruzie, die al heel spoedig in een ware veldslag ont aardde. waarbij van messen gebruik gemaakt werd en ook een serie schoten uit een revol ver gelost werden. De kastelein waarschuwde de politie. Toen deze ter plaatse verscheen vond zij twee doden, de gebrs. B .een uit Noord-Brabant en ee^uit Zuid-Holland, bei de woonwagenbewoners. Verder was de 85-jarige H. uit Levenbroek levensgevaarlijk gewond en diens broer uit Sittard bleek lichtgewond te zijn. De overige leden van het gezelschap, dat bestond uit acht mannen en een vrouw, waren met de beide auto's, waarmede zij tevoren arriveerden, er tussenuit gegaan. HERREZEN. Wjj hebben nu weer een fabriek welke voor de eerste vijftig jaren aan de eisen van de moderne tijd kan beantwoorden" verzekerde etige causerie en Avondgebed; 23 00 Nieuws; ons de heer A. J de Jong. directeur van de 23.13 Utrechts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7 00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Gramofoon; 8.55 Voor de vrouw; 9 00 Gra mofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Politie- kapel; 11 00 Voor de vrouw; 11.30 Voor de zie ken; 12 00 Gramofoon; 1240 Pianoduo 13.00 Nieuws; 13.15 Financieel weekoverzicht; 13.25 Metropole Orkest; 14 00 Voor de vrouw; 14 Lever s Zeepmaatschappij N.V. te Vlaardin- gen. bij de ingebruikneming van het nieuwe fabrieksgebouw. In Februari 1945 werd de zeepfabriek door de Duitsers in beslag genomen en in twee maanden voor een groot deel geradbraakt, mede door een goedgerichte bomaanval van de R.A.F. op de V-l-startbanen. welke de Sopraan. Alt en Piano; 15.00 Gramofoon; 18.30 Duitsers midden tussen de fabriekscomplexi Vncr Ha louaH- 17 Sfl ni*.mAfAnn i o nn at h.HHpn aonopUorf Voor de jeugd; 17 30 Gramofoon; 18 00 Nieuw 1830 Strijdkrachten; 39.10 Musette Orkest; 19.25 Causerie voor, amateur-toneelspelers; 19.40 Mustte Orkest; 20 00 Nieuws; 20 30 Twee- landen Programma; 21 45 Buitenl. overzicht: 22 00 Accordeon Orkest; 22 30 Kamermuziek; 23 00 Nieuws; 23.15 Gramofoon GEMENGD NIEUWS. Het vliegongeval te Haarlem, PILOOT VERLOOR HET LEVEN. Het ongeval met het vliegtuig van de Ma rine Luchtvaart. Vrijdagochtend te Haarlem, waarover we Vrijdag reeds enige mededeling deden in de rubriek ..Laatste Berichten' heeft zoals dadelijk reeds vermoed werd. het leven gekost aan de piloot. Deze maakte met zijn toestel enige ..loopings'waarbij plotseling de motor afsloeg met het gevolg, dat het vlieg tuig, een ..Firefly" zich een eind in de grond boorde Hulpploegen zijn er in geslaagd het slachtoffer te bei eiken, waarna het stoffelijk overschot geborgen werd. De ..Firefly" stort te op nog geen honderd meter van de be bouwde kom neer. de bewoners in de nabij heid van het ongeval zijn er dus nog net goed afgekomen. TAXI-CHAUFFEUR BEROOFD. Vrijdagnacht is op de Haarlemmerweg, nabij Sloterdijk, een Amsterdamse taxichauf feur beroofd van zijn auto en f 13. De taxi is later op de Baarsjesweg teruggevonden. Aan het einde van de avond waren op het Dam rak t\¥>ee mannen en een vrouw in zijn wa gen gestapt. Zij gaven de chauffeur opdracht in de richting Sloterdijk te rijden. Daar aan gekomen. werd gezegd: ..Rij maar door naar HalfwegOp de grote weg aangekomen haal de een van de passagiers een revolver te voor schijn en gebood hij de chauffeur te ateppen. Toen de auto gestopt was, gaf de rover op dracht het geld te voorschijn te halen Uit zijn rechter binnenzak haalde de taxi-chauf feur zijn „oprijgeld", een bedrag van f 13 en uit zijn linker binnenzak een portefeuille met de autopapieren. Daarnaast zat een kleine portefeuille met «en bedrag van f 40 Deze wist de chauffeur handig op zijn schoot te laten glijden en onder het kussen van de auto te verbergen, zonder dat dit werd opgemerkt. De man met de re volver dwong daarna de chauffeur uit te stap pen. ging achte» het stuur zitten en reed met de wagen weg. Toen de auto een uur later op de Baarsjes- weg werd gevonden, lag de portefeuille nog onder Jiet kussen. MEISJE MAAKT DODELIJKE VAL. Gisteravond hing de 18-jarige dochter van de heer W. te Brunssum te ver uit een ream van de tweede verdieping, om naar de ronde van Limburg te kijken. Van acht meter hoog te viel zij naar beneden. In zorgwekkende toe stand werd zij naar een ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar zij in de loop van de nacht is overleden. HANDEL IN MORPHINE. Rechercheurs van de centrale recherche van de Amsterdamse politie hebben op het Rem- brandtplein te Amsterdam een man aange houden. die in verscheidene café s opium en morphine trachtte te verkopen Bij zijn aan houding bleek hij in hét bezit te zijn van twintig ampullen. De man verklaarde, dat hij deze al jarenlang in zijn bezit had en omdat hij zonder werk was probeerde hij aan de kost te komen door ze nu te verkopen. „BABY"-ATOOMBOMMEN. Amerika heeft ,.baby"-atoombommen ge maakt. die klem genoeg zijn om door straal vliegtuigen te worden vervoerd, zo is door ambtenaren te Washington verklaard. Het kleinere formaat betekende echter niet. dat de uitwerking minder krachtig zou zijn dan van de gewone atoombommen. De ambtenaren zeiden niet. hoe groot de Uitwerking van die baby -bommen kon zijn Het departement van defensie heeft mede gedeeld. dat het geen commentaar op de ont hulling had. GIGANTISCHE DAM IV AMERIKA. President Truman heeft Donderdag de „Grand Coulee dam" over de Columbiarivier een bouwwerk van 10' millioen kubieke meter hadden aangelegd Nauwelijks hadden de Duitsers hun hielen gelicht of met de opruimingswerkzaamheden kon worden begonnen In 1947 werd de toestemming verkregen de fabriek te herbouwen en nu staat aan de oever van de Nieuwe Waterweg een groot complex fabrieksgebouwen met een nieuwe Westelijke vleugel van geweldige afmetingen, sober en tegelijkertijd sierlijk van bouw en inrichting. In de geweldige fabrieksruimte bruist de kokende zeep en draaien en per sen de tientallen machines de gloeiende geu rige massa tot stukken en vlokken. JODEN NOG STEEDS VERAFSCHUWD IN DUITSLAND. Walgelijk „incident" in Hamborg. Vijftig politiemannen met twee overvalwa gen» escorteerden dezer dagen een half-Jood- se vrouw na het plaatsvinden van enkele an- ti-semitische demonstraties in Hamburg. De vrouw had getuigenis afgelegd tegen Veit Harlan, de voormalige Nazifilmproducer. Na dat Tarino Niehoff voor de president der rechtbank haar verklaringen had afgelegd, ontstond gejoel en gejouw op de publieke tri bune. De president liet vervolgens de zaai ontruimen De demonstranten wachtten de vrouw echter buiten op en «chreeuwden: „Joods zwijn, wat doe je hier. We willen je niet in Duitsland!" Toen Fraulfin Niehoff des middags opnieuw had moeten getuigen, ston den na afloop van de zitting 200 anti-semie ten op haar te wachten. De politie moest tus senbeide komen, doch achtte het niet de moeite waard om arrestaties te verrichten. Wel zou een onderzoek naar dit „incident" ingesteld worden. Veit Harlan was de be ruchte producer van de anti-Joodse film „Jud Süss VERBETERING VAN VLIEGVELDEN IN INDIA. Nn de Franeker verongelukt is- Als deel van het progremma. opgesteld naar aanleiding van het verslag van de commissie van onderzoek naar de ramp met het K.L.M - vliegtuig ..Franeker'' in het vorige jaar zal het vliegveld Santa Crux bij Bombay worden uitgerust met de modernste radar-apparatuur om het landen en opstijgen gemakkelijker te maken. De omgeving van het vliegveld zal door een nieuw systeem van nadermgslichten worden afgebakend. GEZELLEN IN DEN VREEMDE. In de Gildelijd trok de gezel om verdere kennis op te doen van stad tot stad en leerde zo zijn vak in ae puntjes. Dit systeem is to taal verdwenen, maar thans komt de behoef te terug om de jongelui een ruimere techni sche ontwikkeling te geven. Wij spreken nu riet m-»er van rondreizende gezellen, maar van uitwisseling van jeugdige arbeidskrachten die men met éen Frans woord „stagiaires" noemt. Voor ons eigen land is het hard nodig, dat er zoveel mogelijk jongelui een leertijd doorbrengen in buitenlandse bedrijven, ook wanneer zij niet voorbestemd zijn voor voor aanstaande functies. Aan de gemiddelde vak bekwaamheid valt juist in technisch opzicht nog heel veel te verbeteren. Ook in andce landen voelt men dat het nuttig en nodig is, wanneer de jongelui er eens een jaar uittrek ken. en zo zijn er tussen verschillend# Euro- In ons land bestond sinds enige jaren een Algemeen Reglement voor de Rijwielhandel en een soortgelijke Haarden- en Kachelrege ling Dit waren onderlinge afspraken bij de handel in de/e producten, waarbij de erken ning werd geregeld van grossiers en allerlei bepalingen werden ingesteld ten aanzien van kortingen, huurkoop, enz. Beide regelingen vertoonden een me-kwfcnrdige overe-nkomst in de beoaling. dat de deelnemers geen leve ranties san coöperaties zouden doen. tenzij bij bijzondere vergunning. Artikel 30 van de Haarden- en Kachelregeling luidt: ..Iedere in geschreven deelnemer is verplicht zich te onthouden van leveringen aan coöperaties. De Raad van Bijstand is bevoegd de deelne mers toe te staan leveringen aan coöner«ties te doen. indien door de Raad met zodanige ondernemingen speciale regelingen zijn ge troffen" Intussen is deze concessie aan de verbruikscoöperaties steeds geweigerd Iet» soortgelijks staat in het Algemeen Reglement voor de Rijwielhandel, n.l.Geen inschrij ving kan geschieden ten aanzien van bedrij ven. werkende op coöperatieve grondslag ook al mochten deze overigens aan de gestelde erkenningseisen voldoen". Van coöperatieve ziide is bezwaar gemaakt tegen deze uitslui ting van coöoeraties en de Minister van Eco nomische Zaken heeft thans dit bezwaar als gegrond erkend. In de Staatscourant van 24 Maart j.l werden dan ook twee beschikkin gen gepubliceerd, waarin de desbetreffende bepalingen onverbindend zijn verklaard Hier uit volgt, dat de combinatie van groothande laren dus geen uitsluiting van coöperaties kan opleggen. Op 8 Mei werd over de gehele wereld de geboortedag herdacht van Henry Dunant de stichter van het Rode Kruis, die veertig japr geleden arm en bijna onbekend in Zwitser land is gestorven. Zijn boekje „Souvenir de solferino" was een appèl. Thans omvat zijn geestelijke nalatenschap in 67 landen een barmhartigheidsorganisatie, die wordt beschouwd als een van de grootste in onze tijd en waaraan meer dan 100 mil lioen mannen en vrouwen medewerken. De werkzaamheid van het Rode Kruis strekt zich thans uit over de gehele wereld, dank zij de internationale organisaties te Geneve Door de bemiddeling van deze organisaties, verlenen de nationale Rode Kruisverenigingen elkaar wederzijda hu^p. Over de grenzen heen geven zij daarmede het voorbeeld van dat saamhorigheidsgevoel, dat tussen volken en landen behoort te bestaan Het is in de eerste plaats ten behoeve van de burgers van het land dat het Rode Kruis optreedt, zowel in oorlogs- als in vredestijd. De bloedtransfusiedienst, de hoornvliescentra, de hulpposten langs de wegen, de moeder- melkcentrala en het "Welfare-werk zijn daar om het te bewijzen. Dat de instandhouding van een doelmatig hulpverleningaapparaat en de uitvoering van de bovengenoemde en vele andere taken zeer grote bedragen vorderen, zal een ieder dui delijk zijn. Het Nederlandse Rode Kruis, dat zich ten doel stelt te allen tijde paraat te zijn voor ieder beroep dat op zijn hulp wordt gedaan, doet slechts één maal per jaar een beroep op het publiek, teneinde de fondsen te wer ven die voor een goede uitvoering van zijn arbeid onontbeerlijk zijn. Dit jaar zal dit beroep worden gedaan tussen 22 Mei en 4 Juni. Moge het van harte worden besmtwoord. AMMERSTOL Vertrokken; C. Kok en ge zin. van Lekdyk 204 naar Brielle, Nobel- straat 13. GIESSENDAM. Ingekomen: M. van Hou- welingen, van Ottoland naar B 76; L Nijsen en gezin, van Sliedrecht naar Emmastraat 3. Vertrokken E. C Monster—Van Houwelin- gcn. van C 188 naar Sliedrecht. Tropmstraat 25; M van Dijke. van C 260 naar Nieuwerkerk (Zeeland). Achterstraat 70; C. A. Deventer, van B 161 naar Hardinxveld. Rivierdijk B 472; D P. Schakel, van A 62 naar Valburg. Wageningsestraat 49; J. B Schep, van A 164 naar Goudriaan. no 82; D. van Toor. van A 133 naar Zandvoort. Pakveldstraat 2. HARDINXVELD. Ingekomen: Mej. J. den Breejen. van Rotterdam, in Rivierdijk B 500 (domicilie i; mej. W. Visser, van Giessendam. in Rivierdijk A 522; J. W. Busé. van Deven ter in Rivierdijk B 94. Vertrokken: E. iC. van Dijk. en gezin, van Kerkweg 52 natur Eindhoven. Bredalaan 87. LEXMOND. Gevestigd: J. den Ottelander, van Meerkerk naar Lakerveld 16; J. W. van der Weijden. van Eindhoven naar Korten- hoevendijk 18; J. Monteban. van Nieuwpoort naar Achthoven 81. Vertrokken: W. den Toom en gezin, van Oude Rijksweg 20 naar Veenendaal: H. de Jong. van Kortenhoeven- dijk 3 haar Utrecht; B. P. Versluis, van Acht- OTTOLAND Ingekomen- uit Haastrecht mej. E den Toom: uit Bleskensgraaf mej. B. Korporaal.Vertrokken: naar Bleskens- graaf mej. C. van den Berg: naar Ameide wed, D. van den Broek en gezin. Heden behaagde het de Heere van ons weg te ne men. na een langdurig, doch zeer geduldig gedra gen lijden, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom in de nog jeugdige leef tijd van 28 jaar en 8 maanden Uit aller naam: A. v. d. WERKEN Czn. G. v d. WERKEN— v. d. HAM. M. v. d. KUIL v d WERKEN. C. v. d. KUIL en Kinderen. ADRIE en RIE. GERRIT. Schoonhoven. 14 Mei 1950 Oude Singel 138. De teraardebestelling zal plaats vinden. D.V., Woensdag 17 Mei, n.m. 2 uur. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden na een langdurig ziekbed, van ona Lid De jongelingen zullen ge- wiaselijk vallen, maar die den Heere verwachten zullen de kracht vernieu wen. (Jesaja 40). BESTUUR EN LEDEN NED. HERV. J V. „JOZEF" Schoonhoven, 14 Mei 1950 bij de uitwisseling vicemde". zoals men de stagiaires zou kun nen noemen, wordt geregeld. Ons land heeft dergelijke overeenkomsten aangegaan met Frankrijk. Zwitserland. Zweden en Denemar ken. terwijl onderhandelingen lopen met Noorwegen. Ierland. Italië. Oostenrijk en Spanje. Voor België en Luxemburg is geen aparte regeling nodig, daar de veat.gingsrege- ling al binnen de Benlux-overeenkomst ligt. Engeland is kortgeleden binnen het kader van het Vijfmogendhcdenpact ook in de inter nationale uitwisselingsregeling opgenomen. In 1949 trokken volgens de offciële cijfers 239 Nederlanders op de grondslag van deze regeling naar het buitenland en kwamen 333 buitenlanders in ons land werken. Waar schijnlijk is het werkelijke aantal belangrijk hoger geweest. De stagiaires kunnen een ver- blijfvergunning krijgen van één jaar. die hoogstens eenmaal met zes maanden wordt verlengd.. Zij moeten, als het volwaardige ar beidskrachten zijn de gebruikelijke contract lonen ontvangen. Is de buitenlander daaren tegen een leerling, dan ontvangt hij voldoen- "laaaÜHM o»" hm,heeft zestien Jaar d« voor zijn levensonderhoud plus een klein meer. het Roosevelt meer. heeft een lengte K. N. V. B. GSV 2—DRL 2 5—3; Schoonhoven—Hillegers- berg 00 (na verlenging!. GSVVVP 2—2; ONA 2—Moordrecht 2 1—1. KNVB. Beker: Moordrecht—Blauw Wit 1—1. K.N.V.B. Afdeling Gouda. Reserve le klasse Gouderak 2—UNIO 2 4—0; VEP 2—DONK 2 2—4. 2e klasse A ONA 5—Boskoop 2 2—1; DONK I—GSV 3 6—3. l 3e klasse A Lekkerkerk 4—Bergambacht 3 j2; Oudewater 3DONK 4 41; Schoonho ven 4—Olympia 5 0—5. 3e klasse D' Zwervers 3—Haastrecht 4 6—0, ONA 8—VEP 4 1—2; DONK 5Bergambacht g 27 Se klasse E: ONA 9—Gouda 8 0—2; DONK 0—Nieuwkoop 3 1—3. Zaterdagmiddagcompetitie. 2e klasse A: Jodan Boys 3Rijnstreek 1 2. Spirit 3SK(J 0-3; ZVV-Woerd,» Z 2 3-2. Sportlust 4—Jodan Boys 5 28; Spint 2—WDS 2e klasse B: Verheul 2—Jodan Boys 4 0—4. K.N.V.B. AFDELING GOUDA. pese landen overeenkomsten gesloten, waar- p Donderdag 18 Mei (Hemeivaarta- bij de uitwisseling van de „gezellen in den rrogramm» u Rijdende van Nieuwpoort naar Sliedrecht, reserve- ▼an Opel. Gasme inlichtingen bij: Fa. Rljneveld - Haren 66 Sckoaahoren en te beslehtigen: PRIJS 783 GULDEN. I. J. MIDDELKOOP SMEDERIJ - LANGERAK Telefoon Nieuwpoort 43. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Aid. LEKKERKERK e.o. e Woensdag 17 Mei, 's avonds hall acht Spreekt IlTe Cleveringa ln Amicitla te Lekkerkerk over Belangstellenden zijn welkom. vindt U op deze plaats een waarin wij een speciaal artikel onder Uw aandacht brangan van prima kwaliteit en e e buitenga woon laag van prijs tl NIEUWE DUBBELW. HOUTEN WONIND, 0 x 8 M geheel uitneem- baar; beton fund; pannen dak: gemets. schoorsteen; bevat woomk. cn eetk.. keu ken. 1 sl k.. W C en douche cel Voldoet aan bouwveror dening - Direct leverbaar. Te bevragen alleen schrifte lijk AMERICAN IMPORT. ENSCHEDE, p a Pamont- straat 11. Deventer. van 250 KM Er zullen achttien generatoren komen, waarvan er reeds dertien geplaatst Ziin. Tijdens de oorlog, toen het werk nog met geheel voltooid was. werd reed» van krachtstroom van dit werk gebruik gemaakt voor het maken van de eerste atoombom. tenland gaan. wordt een klem bedrag aan de- vlezen verstrekt voor de eerste kostne. Wenst men inlichtingen over de mogelijkheid om op deze basis in het buitenland te gaan wer- Xen. dan kan men die verkrijgen bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux of bij het Rijks arbeidsbureau. dag). le klasse: UNIO—Boskoop. Reserve le klasse Gouda 4Gouderak 2. 2e klasse A Boskoop 2—Gouda 5. 2e klasse B ONA 6—Schoonhoven 3; Gou da 6—Nieuwerkerk 2 2, klim C; ONA 7-StolwUk 3. 3e klases A: GSV 5—Schoonhoven 4; GSV ^e "kla^D 'Gouda 7—Haaatrecht 4: GSV 0—Groeneweg 8; ONA 8-Zwervera 3, DONK 'üe^lasse E: ONA 9—DONK 0; Gouda 4— WSE 2. VOETBALUITSLAGEN. K.N.V.B. Afdeling Dordrecht. ASW 1—JFC 2 2—3; ASW 2—DFC 6 2—1; Em ma 3—Merwede 3 3—1: Emma 7—Merwesteijn 3 0—3; Emma 6—'«-Gravendeel 3 7—1; RCD 4 EBOH 5 1—7. OSS 2-OTO 1 1—1; EBOH 4 DMC 1 5—0; DMC 2—Stryen 3 3—2; SSW 2 winn RCD 3—Emma 4 4—1; Zwijndrecht 4— Gelukvogels 4 12—2: Hardinxveld 3—Zwijn drecht 5 1—1; Stryen 2—Merwesteijn 2 4—1. Zaterdagmiddagvoetbal Dordrecht e.o. De Zwerver 2—Pelikaan 2 1—4; Wiedrecht 2 -Oranje Wit 5 0-0; IFC Z 1-SBW 1 7-0; OO VD 2—Rijsoord 4 0—6; Maasdam 2—Pelikaan 4 40; WE 3—VVGZ 4 2—3; De Zwerver 3 —•'«-Gravendeel Z 1 04. Hallo, do hooitijd is weer daar! WU staan wat 2 tractoren klaar om él Uw grras ta snijden en sttaks dit geurig wmtv- voer, tot het gerief van menlq boer óók «nól naar kuie te rijden J. C. Kruiswijk, Tel. 495 (K 1823) VL1ST. Fantasie-zijden met schouderband, zeer elastische kwalMeH In geheel nieuw dessin gebreid 1.90 bijpassend broekj 1.60 compleet garnituur GOUDA Voor Iedere Ook voor a.s emigranten, worden de nodige rei# en paasagebiljetten, zowel voor boot, apoor als vliegtuig, ten onzen kantore verstrekt. Alle inlichtingen zijn kosteloos. Agentschap REISBUREAU LISSONE-LINDEMAN N.V. SLIEDBECIIT, M[lll>filHIEP8TRA AT 11. TEL. M» Radio PIE1 VERWtlJ F-RKEUDt PHILIPS SERVH ALBLASSERDAM Tfl K 1839 397 Bexoekt tijdens de Muziekfeesten te SCHOONHOVEN CAFE gelegen 2 minuten vanaf het feeetlerrein MUZIEK „D« Guto'»" (bekend van Radio- en Gramofoon ftiSM Co.,u»pH. B.I..M aanb.vol.nd, J- J. ROPS l

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3