HUNTER meert mar i K3C a tt m m m 3L3I Bouw van twaalf woningen. Zestig jaar Christelijke School Wat zegt De Bilt? Kans op een wanne. voorzomer vloeitje! Betere organisatie Noordatlantische Raad Trygvt Lie niet ontevreden. SCHOONHOVEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Moeilijke taak voor nieuwe Chinese regering Nederland-Engeland 3-0 -xn SPORTNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN - Techniek helpt de Huisvrouwen FEUILLETON. Angstige Dagen NIEUWSBLAD VOOR Zt IQ HOLLAND EN UTRECHT «cooonhoMiuche Courant VRIJDAG 19 MEI 1959 Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Iet* zachter. Zwakke tot matige wind draaiend naar Zuidelijke richtingen. Vannacht flinke opklaringen, morgen overdag toenemen de bewolking met later in het Zuiden van het land plaatselijk enime regen. Iets zachter dan vandaag. 4r Op- en Ondergang der Zon: 19 Mei: Op 4.41, onder 20.32. 20 Mei: Op 4 40. onder 20.34. 21 Mei: Op 4.38. onder 2035. 22 Mei: Op 4 37, onder 20.37. MAANSTAND. Wassende Maan. 19 Mei: Op 5.25, onder 23 50. 20 Mei: Op 614, onder4a 21 Mei: Op 717, onder 0.37. W 22 Mei: Op 8.32, onder 1.11. 24 Mei Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 19 Mei 7.23 uur; 20 Mei 7.59 uur. 21 Mei 8.37 uur; 22 Mei 9 21 uur. Keulen, 19 Mei, stand 1.77, onveranderd. MUnhardtjss die da cachet, Aie^i|^efdrijf^nkoi^He^Doo,4^B75cL (Adv.) oogsten van de bodem en geven we alleen maar kunstmest, die de meest in het ooglo- pende stoffen bevat, dan wordt de natuurlijke Voorraad aan spore-elementen uitgeput en nu vermoedt men. dat daardoor het optreden van allerlei ziekten een plagen bij vee en gewas sen mede versterkt wordt. Er zijn echter ook kunstmeststoffen, die spore-elementen in de bodem terugbrengen. Dit is het geval bij de kunstmestsoorten, die niet in een chemische fabriek synthetisch uit enkele elementen worden samengesteld, doch die bewerkingen zijn van in de natuur als zodanig voorkomende stoffen. Dit is bijv. 't geval met Chilisalpeter, ruwe kalizouten, Thomas-slakkenmeel en superfosfaat. De Su- Serfosfaatfabnek te Vlaardmgen heeft over et gehalte aan spore-elementen in haar pro duct een aantal gegevens gepubliceerd, waar aan wij ontlenen, dat in superfosfaat, behalve fosforzuur. gips en enkele andere stoffen, ook nog geringe hoeveelheden voorkomen van mangaan, fluor, jodium, zink. koper, molyb- deen' borium en kobalt. De fabriek vesttgt er de aandacht op. dat nog niet voldoende be kend lf welke invloed daarvan op de mine rale rijkdom van de bodem uitgaat maar in ieder geval is het zeker, dat superfosfaat de grond in dit opzicht niet verarmt, doch ver rijkt. (Van onze weerkundige medewerker). Wanneer men hier en daar eens een huis kamer binnenkomt, dan is het opvallend tt merken hoeveel mensen er in het bezit zijn van een barometer (ook wel weerglas ge noemd). Bij velen is deze een meubelstuk ge worden. dat óf in de kamer óf in de gang hangt en waarop bij enkelen elke dag en bij anderen zo eens in de week gekeken of ge tikt wordt. De meeste gelukkige bezitters van een barometer is het echter niet bekend, dat dit wel het belangrijkste apparaat is. waar mede de weerkunde staat of valt. Over -lege- hele wereld wordt op duizenden meteorologi sche stations dag en nacht de barometerstand afgelezen. Er zijn helaas maar weinig huis barometers. die de juiste waarde van de heer sende luchtdruk aangeven en óf veel te hoog óf veel te laag wijzen. Denk met dat dit zijn oorzaak vindt in de ondeugdelijkheid van de barometer. De/.e gaan niet gauw stuk. maar wel kan. vooral wanneer ze al vrij oud zijn. de veer verslap pen. Laten we dan beginnen met bij een ieder, die in het bezit van een barometer is en er regelmatig naar kijkt en op tikt, te trachten dit apparaat correct te krijgen, zodat het dus niet te laag of te hoog aanwijst. U kunt dit doen door gedurende eèq 4 6 dagen achter een elke morgen om 7 of 8 uur de stand te noteren en deze op te stuken aan de redactie met opgave van plaats en tijd van aflezing en wij zoeken dan voor u uit of uw barome ter te hoog. te laag of correct aanwijst. Ook kunt u gedurende enige dagen de stand ver gelijken met de barometerstanden, die elke morgen om 8 uur. na het nieuws door het K.N.M.I. verstrekt, door de nieuwsdienst van het A NP. worden omgeroepen. Daar deze de internationale luchtdrukwaarde in mlllibaren opgeven, geven wjj bier een inleiding in mil limeters kwikdruk. Dus niet opgeven: op de V van veranderlijk, may b.v. 763 of 755 mm. Zo is 995 millibar gelijk aan 746 mm., 1000 mbar 750 mm., 1005 mbar 754 mm., 1010 mbar 758 mm., 1013 mbar 760 mm. ^de naald van de barometer staat dan rechtnaar boven), 1015 mbar 762 mm. 1020 mbar 765 mm. en 1025 mbar 769 mm. Later hier over nog eens meer! Warme voorzomer? Er zijn enkele weer kundige amateurs, die menen een warme voor zomer te mogen verwachten. Dit is dan ge heel buiten het K.NM.I. om, dat zich sinds de verwachting van een te koude Januari maand (hetgeen uitkwam) nog niet op lan gere termijn heeft laten horen. Men baseert deze verwachting op het feit, dat er op een te koude Aprilmaand veelal een warme Juni maand volgt. Inderdaad komt dit nogal eens voor, maar een regel is het geenszins. (Nadruk verboden). SAMENWERKENDE LANDEN. In een communiqué, dat gistermiddag aan 1 einde der vergaderingen van de Noord-At lantische Raad te Londen is uitgegeven, wordt gezegd, dat de ministers van Buitenland^ Za ken bereid blijven elke gelegenheid aan te grijpen om een ware en duurzame regeling van de internationale problemen te bewerk stelligen. De ministers van Buitenlandse Za ken geloven, dat de handhaving van de vrede en de verdediging van de vrijheid de organi satie van voldoende militaire maatregelen vereisen. ..Daarom, zo wordt in het communiqué ge zegd. ..hebben zij besloten een systeem van verdediging op te bouwen, waarbij over mo derne wapens kan wofden beschikt en waar door aan elk gevaar van buiten af. dat voor een of meer van de aangesloten landen dreigt, het hoofd kan worden geboden" J)e ministers bevelen aan, dat elke partij ten volle zal bijdragen tot de beveiliging van het Noord-Atlantische gebied door wederzijd se bijstand in alle uitvoerbare vormen De ministers maken bekend, dat zij een Noord-Atlantische Raad voor de Oceaan- scheepvaart hebben opgericht, die bij de or ganisatie van de defensie nauw met andere defensie-organen zal samenwerken in alle aangelegenheden, die de handelsscheepvaart betreffen Op militair gebied Is de strategische opzet van het pact goedgekeurd, terwij1 een verde digingsplan is ontworpen. Er wordt een schat ting van de dienovereenkomstig noodzakelij ke strijdkrachten gemaakt De volgende fase zal bestaan in de uitvoering van die plannen door het nemen van nieuwe maatregelen met het oog op een doeltreffende gemeenschappe lijke verdediging, de verdeling van de finan ciële lasten en de aanpassing en ontwikkeling van de vereiste strijdkrachten. Om het de Raad mogelijk te maken zijn ver antwoordelijke taak doeltreffend en doorlo pend te kunnen volbrengen zal elke regering •an haar vertegenwoordiger in de Raad een plaatsvervanger toevoegen. Om de Raad in de uitoefening van zijn functie bij te staan zullen de plaatsvervan gers, handelend namens hun regeringen, uit hun midden een vaste voorzitter kiezen Op advies van de voorzitter zullen de plaats vervangers een geschikt vast orgaan tot stand brengen, dat zal bestaan uit bevoegde per soonlijkheden. benoemd door de regeringen van de statenleden. De regeringen van de staten-leden zullen zo spoedig mogelijk de plaatsvervangers be noemen ten einde de verkiezing van een voor zitter en instelling van de organisatie moge lijk te maken en zo spoedig, mogelijk een op lossing te vinden voor de problemen, waar voor de Raad gesteld is. De secretaris-generaal der Verenigde Naties. Trvgve Lie. heeft Woensdag te Moskou ver klaard. geen reden te hebben om ontvreden te zijn over de besprekingen, welke door hem met Stalin en met andere Russische leiders zyn gevoerd eVrder zeide Lie: ..Een definitief oordeel kan eerst over twee of drie maanden, of mo- gelyk nog later, worden geveld". Trygve Lie verklaarde op de persconferen tie te Moskou onder meer „Ik ben op de i vriendschappelijk# wijze ontvangen, er is op positieve wijze vah gedachten gewis seld. Ik heb generalissimus Stalin, vice-pre mier Molotof. minister van buitenlandse za ken Wisjinski, dien plaatsvervanger Gromyko en Sobolef, voormalig assistent-secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, gesproken. Wij hebbein gesproken over de algemene in ternationale situatie. De vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties en de zoge naamde „koude oorlog". Ook is gesproken over de periodieke bijeenkomsten van de Vei ligheidsraad en de controle van de atoom energie. Ik kan u hier verder niets meer over mededelen. In antwoord op de vraag, of hij tevreden was met de resultaten van zijn besprekingen met de regeringsleiders in de vier door hem bezochte Europese hoofdsteden, verklaarde Trygve Lie: „Ik zou er in dit verband öp wil len wijzen, dat de secretaris-generaal der Ver enigde Naties niet tevreden kan zijn, voor dat de machinerie der Verenigde Naties normaal werkt, de koude oorlog is beëindigd en vriend schappelijke betrekkingen tussen de Staten-le den der organisatie tot stand zijn gebracht." BU8SENMISERE. De nieuwe dienstregeling van de bussen die van Schoonhoven naar Gouda rijden, heeft heel wat stof doen opwaaien. De gemeenten Schoonhoven en Bergambacht hebben daar over telegrammen naar de Rijks Verkeersin- spectie te Rotterdam gezonden. Ter nadere uiteenzetting is thans een gezamenlijke brief van de gemeenten Schoonhoven. Bergambacht. Ammerstol en Stolwijk uitgegaan naar „De Twee Provinciën" en de R.V.I. Wij laten deze brief hier volledig volgen: Ten vervolge op de door ons aan U gezon den telegrammen naar aanleiding van de op 14 Mei j l. in werking getreden nieuwe dienst regeling dar autobussen, voor wat betreft het traject Sehoonhoven-Bergambacht-Gouda (lijn 20) en voor de gemeenten Bergambacht en Stolwijk bovendien, voor zoveel betreft het traject Krimpen aan den IJssel-Bergambacht- Gouda (lijn 21/23), voelen wij ons gedrongen ons nader met het volgende tot U te wenden: Uit het schrijven van 9 Januari 1950, nr. 612 PA van de heer Rijksinspecteur van het Verkeer in 't District Z.-Holland. gericht aan de burgemeester in de prov. Z.-Holland. blijkt dat de Verkeersinspectie met de Nederland- sche Spoorwegen en de betrokken autobus ondernemers uitgebreid overleg pleegt vóór dat tot de goedkeuring van een nieuwe dienst regeling wordt overgegaan. Genoemde func tionaris zegt voorts het zeer op prijs te stel len. indien de burgemeesters in de toekomst alle wensen met betrekking tot de dienstre geling en eventuele opmerkingen en klachten omtrent de dienstuitvoering te zijner kennis brengen. Zeer terecht wordt dan verder in die brief gezegd, dat het orgaan, dat de dienst regeling goedkeurt, op de hoogte moet zijn van de wensen en klachten, die in de streek léven, wil dit orgaan zijn taak naar behoren op dit punt kunnen verrichten. Nadat gê- maakte opmerkingen door meergenoemde in stantie zijn getoetst aan de mogelijkheden, zou de burgemeesters medegedeeld worden in hoeverre met verlangens rekening ia of kan worden gehouden. Deze werkmethode wordt door ons temeer ste toegejuicht en wij hebben dan ook gaarne van de gelegenheid gebruik gemaakt om on ze verlangens in Januari J.l. naar voren te brengen hetgeen moge blijken uit de brieven van de burgemeesters van Bergambacht, Schoonhoven en Stolwijk van respectievelijk 18 Januari 1950. no 82, 24 Januari 1950. no. 8711 en 31 Januari 1950. no. 19, gericht aan meergenoemde Rijksinspecteur. Gelet op het vorenstaande menen wij niet te mogen nalaten. U te doen weten, dat wij zeer teleurgesteld zijn, met alleen omdat met onze verlangens geen rekening werd gehou den. maar ook omdat tot op dit ogenblik op generlei wijze werd gereageerd op onze hier voor aangehaalde brieven. Hoewel de zomer-dienstregeling inmiddels in werking is getreden, dit is ons intussen in op de belangen van alle hierbij geïnteresseer den genoodzaakt, daartegen onze zeer ernsti ge bezwaren naar voren te brengen Wij zijn ervan overtuigd, dat ook U het een eerste vereiste acht. dat de bussen goede aan sluiting geven op de treinen, welke het station Gouda passeren, zowel bij de aankomst als het vertrek, in het bijzonder voor wat betreft de verbindingen met Den Haag en Rotterdam, de steden, waarop onze gemeenten in hoofd zaak zijn georiënteerd Onder de werking van de vorige dienstregeling was deze aanslui ting. behoudens dan dat de aansluiting op de bus te Gouda met de uit Den Haag komende trein iets te "krap was, zeer goed te noemen. Over de aansluiting uit Den Haag en Rotter dam is ook bij de nieuwe regeling geen reden tot klagen. In omgekeerde richting echter, dus naar genoemde steden, is de treinaansluiting geheel komen te vervallen. Het is toch wel een zeer onbevredigende toestand, indien de bussen in Gouda aankomen, al^ de electr.sche uurtreinen naar Den Haag en Rotterdam juist zijn vertrokken (aankomst bus 25 minuten over het uur en vertrek treinen respectieve lijk 17 en 20 minuten over het uur). De alge mene regel is dan. dat de reizigers bijna een uur in Gouda moeten wachten om de reis per trein naar genoemde steden te kunnen ver volgen. Het is ons bekend, dat men om de twee uren na ongeveer 20 minuten wach ten gebruik kan maken van een tussen- trein. ware dit ook een uurdienst, dan zou den onze bezwaren gedeeltelijk ongegrond 2ijn. niet helemaal echter, want een wachttijd van twintig minuten betekent toch een ach teruitgang vergeleken bij de vroegere aan fluiting. Het is geenszins onze bedoeling het onmo gelijke te verlangen van een vervoermaat schappij Dit doen wij zeer stellig niet, wan neer wij, gelijk in casu. een enkele jareft be staand hebbende goede aansluiting gaarne hersteld willen zien. Hiervan uitgaande, zouden wij het wel zeer op prijs stellen, indien bedoelde verslechte ringen onverwijld ongedaan werden gemaakt en dat daarmede dus niet gewacht wordt tot de winter-dienstregeling in October as. het licht ziet. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de nieuwe dienstregeling op weinig bevredigende wijze is gaan functioneren De normale gang van zaken is toch. dat een wijziging vóór de in werkingtreding verkrijgbaar is. Op dit tijd stip is dit echter nog steeds niet het geval, zodat men genoodzaakt is op mondelinge In lichtingen af te gaan. Wij vleien ons met de hoop. dat U met on ze bezwaren ernstig rekening wilt houden en dat de algemeen nodig geoordeelde wijzigin gen terstond worden aangebracht. Burgemeester van Schoonhoven. A. C. A. DEERENBERG. LB. Burgemeester van Bergambach* en Arnmerstöl, J. DIEPENHORST. Burgemeester van Stolwijk, J. VERDOOLD, L.B. MUZIEK- EN ZANGCONCOURS. Schoonhoven streeft er de laatste tijd naar meer dan ooit te voren om vreemdelin gen te trekken Op verschillende wijzen tracht men belangstelling te wekken voor tourisme naar onze stad. Het grote nationale zang- en muziekconcou. s, dat TOA.GE.N.O gisteren en morgen organiseert is een der middelen om aan Schoonhoven meer bekendheid te geven. Hierop wees loco-burgemeester A. C. A. Dee- renberg. toen hij gisterochtend het concours met enkele woorden opende in de bar op het voetbalveld .waarin zich verschillende mede werkers en genodigden verzameld hadden De voorzitter van de muziekvereniging T.O.A.G.E.N.O.. de heer H. A. de Langen, sprak zijn hartelijke dank uit aan al diegenen die er toe hadden meegewerkt, dat het con cours kon worden gehouden. De vereniging hoopt .met dit concours verbetering te bren gen in haar financiële toestand, die volgens de voorzitter uiterst slecht is. Ondanks de regen gistermorgen, die 's mid dags gelukkig achterwege bleef, hebben de twaalf zangverenigingen en acht muziekver enigingen zich geen ogenblik uit het veld la ten slaan en hebben zij keurige prestaties ge leverd. Ook de marswedstrijd, waaraan des avonds enkele verenigingen deelnamen, mocht er zijn. We geloven dat de drie juryleden lang geen gemakkelijke taak hadden Wat de pres taties betreft, hierop komen we in ons blad van aanstaande Maandag terug Dan geven wij de lezers de uitslagen van gisteren en van morgen. Morgen is het de beurt aan elf muziek- en negen zangverenigingen en 's avonds zullen nog zeven muziekverenigingen hun beste beentje voorzetten in een marswedstrijd. NUTSBIOSCOOP. Tot de auteurs wier werk van een derge lijk gehalte is. dat zij buiten hun landsgren zen bekendheid verwerven, behoren de Scan dinavische schrijvers zeker niet tot de min sten. Ook in ons land hebben deze Noord- Europese publicisten een groot aantal bewon deraars. Het is moeilijk een vergelijking te maken tussende Nederlandse en de Scandinavische literatuur. De laatste heeft een geheel' eigen sfeer. We zien in die literatuur aan de ene kant realisme en aan de andere zijde een ken merk. dat we ..passie der mens" zouden kun nen noemen. Het beschrijven van een mens in moeilijke omstandighecen is dikwijls een geliefkoosd onderwerp bij de Scandinavische schrijvers. Deze beide verschijnselen treffen we onder andere aan in de werken van de bekende Selma Lagerlöf. Een dezer werken ..Het meis je van de veenhoeve" komt deze wee# in een verfilming in de Nutsbioscoop. Het Is het verhaal van een ongehuwde moeder. Zondag en Maandagavond zal deze film vertoond wor den. „Herald, de Zweedse Robin Hood" De Zondagmiddag te draaien rolprent han delt over een Zweedse vogelvrijverklaarde, wiens belevenissen veel overeenkomst vér- tonen met die van de Engelse Robin Hood vandaar de titel. VOETBAL. De tweede beslissingswedstrijdvan Schoon hoven tegen Hilligersberg is geëindigd in een verdiende overwinning van Hilligersberg De techniek van Hilligersberg was beter, hetgeen vooral op het gladde veld een groot voordeel bleek. Schoonhoven heeft zeker niet minder kansen gehad dan de tegenstanders, maar de afwerking liet te wenaen over. Bovendien was de keeper van H. in uitstekende vorm. Direct na de aftrap onderneemt Schoonhoven een offensief op het vijandelijke doel en vele ma len weet de voorhoede de verdediging van H. in gevaar te brengen. H. weet zich echter los te werken en onderneemt enkele aanvallen, die steeds gevaarlijker worden. Uit een voor zet van rechts, weet de linksbuiten, gebruik makend van een verkeerde opstelling der backs, van dichtbij zijn club de leiding te ge ven. Het spel blijft op en neer golven, maar H. is gelukkiger dan de Schoonhovenaren. Bij een doelworsteling krijgt de middenvoor de bal voor zijn voeten en zijn schot is onhoud baar. Schoonhoven zakt nu wat af. maar hier van weet H. geen gebruik te maken. Het laat ste kwartier van de eerste helft wordt Sch. zelfs weer sterker en het doel van H. komt onder hoge druk te staan, maar enkele prach tige kansen kunnen toch niet in winst wor den omgezet. Na de pauze zijn het weer onze stadgeno ten. die de toon aangeven Buitengewoon jam mer is het daarom, dat door een misverstand tussen de keeper en de linkshalf, de laatstede voorsprong van Hilligersberg vergroot. Hilli gersberg gaat nu verdedigend spelen, waar door Schoonhoven het spel in handen neemt. Telkens verschijnt de bal voor de vijandelijke doelmond. maar steeds faalt het beslissende schot. Het is tenslotte de linksbuiten Loren de Jong. die één minuut voor het einde de stand op 31 brengt. Even later fluit de scheidsrechter voor de laatste maal en dragen de enthousiaste supporters van 'Hilligersberg hun favorieten van het veld. Teleurstelling dus over de verrichtingen van Sportclub I. maar vreugde over het 3e elftal. Door een 31 overwinning op O.N.A. 6. werd dit elftal kampioen van de 2e klasse van de afdeling Gouda en promoveert hierdoor naar de le klasse. WANDELSPORT. Gok de wandelvereniging „Schoonhoven" is Hemelvaartsdag op „concours" geweest en wel naar de bosrijke omgeving van Soest. Bij de aldaar door de Politie Sportvereniging geor ganiseerde tocht over 35 en 20 K.M. wegens de regenval ingekrompen tot 20 en 10 K M behaalden de Juioren voor de tweede achter eenvolgende maal de le prijs, terwijl de Se nioren de 4e prijs in de wacht sleepten. Vooral van de „kleintjes" weer een mooite prestatie. ZWEMMEN. Vandaag wordt, weer of geen weer. het zwembad open gesteld voor het publiek. De tarieven voor abonnementskaarten e.d. zijn gewijzigd overeenkomst.g het besluit geno men in de jongste raadsvergadering. GEVONDEN VOORWERPEN. Een militaire vrachtauto, genummerd 62673, ■taande nabij de Vischbrug. Kinderkoor. Ammerstol. Het kinderkoor van „Aurora" behaalde op Hemelvaartsdag op het zangcon cours te Lekkerkerk een eerste prijs met 371 punten ii> de derde afdeling. OPENBARE U LO. BLIJFT IN HET BEZIT VAN VIERDE LEERKRACHT. Hardlnxveld. Zoals wij reeds berichtten ver trekt de heer W. P van Heiningen, onderwij zer van de openbare ul.o. school naar Suri name Opdat het onderwijs aan deze school op peil zal blijven hebben Burgemeester en Wethouders, ter voorziening in de vacature, welke door het vertrek van de heer Van Hei ningen zal ontstaan, een vierde leerkracht op geroepen, welke in het bezit van u.l.o be voegdheden moet zijn, in het bijzonder van de akte Engels. Hoornaar. Voor de vereniging „De Macht van het Kleine" is f 36 ingezameld. Economische problemen- Teneinde enigszins de omvang van de eco nomische taak welke het Chinese volk de ko mende jaren moet volbrengen, te kunnen be grijpen, moet men zich allereerst realiseren hoe en wat China was vóór de grote omme keer van het afgelopen jaar. China heeft een bevolking van 475 millioen inwoners, de grootste bevolking van één land ter wereld en in oppervlakte is China de tweede mo gendheid ter wereld (na Rusland). China heeft 200 millioen inwoners meer dan heel Wset-Europa en Is zes millioen vierkante ki lometer groter dan West-Europa. Het vaste land van China is vruchtbaar en telt vele machtige induatrieën. De vruchtbare vlaktea en valleien van Oost-China, waar men geen winter kent. stellen de boer in staat twee tot viermaal per jaar een oogst binnen te halen. Voorts is het land zeer rijk aan alle soorten mineralen. Vreemde mogendheden hebben al tijd de industrie in China in handen gehad en men kan gerust zeggen dat China steeds een seihi-koloniaal bestuur gehad heeft Bui tenlandera controleerden Chinas handel, in dustrie. financiën en transportwezen. In 1937, loen de oorlog met Japan uitbrak was 74 pro cent van alle kapitaalsinvesteringen in China in handen van buitenlanders. Daar de buiten landse mogendheden er alle belang bij had den dat China een agrarische „aanvulling" vormde, werd de industriële ontwikkeling van het land vertraagd. In de jaren tussen '30 en '40 vormde de industrie maar 10.7 proeent van China's nationale inkomen? Niet alleen oor logen teisterden het land. In de 25 jaar, wel ke tuasen 1904 en 1929Jagen. waren er 16 mis oogsten. dat betekent elke drie jaar twee mis oogsten! In 1927 stierven negen millioen Chi nezen de hongerdood. In 1928 37 millioen en in 1929 24 millioenDe landarbeiders en boeren vormden in de Jaren voor de oorlog 70 procent van de totale bevolking. Men kan zich dan ook gemakkelijk de levensstandaard van dit volk Indenken als men weet dat elke boer negentig procent van ztjn oogst als pacht pan de landheer moet afstaan. De taak van China'» nieuwe regering la on metelijk groot. De wereld la benieuwd hoe China's nieuwe heerser» dit alles zullen aan pakken. Doelpunten van de nieuwe Oranje-voorhoede. Het tot de nok toe bezette Olympisch Sta dion beleefde Woensdagavond de sensatie van een prachtige 30 overwinning door het Ne derlands elftal op Engeland b. Hoewel de En gelsen qua tebhniek stuk voor stuk meer in hun mars hadden dan de Nederlandse spelers; wij mogen zeggen dat het een verdiende zege was. Tegenover het frisse doortastende spel van de Oranjehemden legden de Engelse profs een fijn netwerk van geraffineerd shortpas sing op het veld, dat de Nederlanders in het middenveld wel uiteen trok. doch dat steeds op mets uitliep door zijn doorzichtigheid. Meestal liep zo'n aanval vast op de hechte Nederlandse verdediging. De Engelse bleven volharden in hun korte spel. waarmee in de meeste gevallen het straf schopgebied al niet meer werd bereikt. De af- weerpogingen van Potharst en Van der Sluys leverden enkele hoekschoppen op. die echter geen van allen op iets uitliepen. Het laatste kwartier voor rust werd ingezet met een sterke druk van de Engelse voor hoede op ons doel. Het achter-trio met Ter louw als grootste struikelblok voor de Engel sen, hield echter uitnemend stand en werden ónze verdedigers gepasseerd dan stond daar achter nog altijd een Kraak, die weer een prima wedstrijd speelde. Nauwelijks was het offensief der gasten wat geluwd of Nederland nam de leiding. In de 34e minuut van de wedstrijd werd het eerste Oranje-doelpunt sedert Helsinki (verleden jaar Juni) geboren. Een mooie combinatie tus sen Lenstra en Hofma bracht de bal voor de voeten van de toestormende Rijvers, die in eens hard en onhoudbaar van zeker een me< ter of zestien in de rechterbovenhoek schoot. In de 23ste minuut van de tweede helft scoorde Rozenburg uit een door Lenstra aan gegeven bal Nederlands tweede doelpunt. Vijf minuten later bracht Lenstra uit een voorzet van Hofma met een heel hard schot van verre afstand in het uiterste rechterhoekje van het doel de stand op 30. In de volgende seconde werd Abe doorzijn enthousiaste teamgenoten naar het midden gedragen, terwijl Kraak en Terlojiw het fees' met een rondedansje vierden. Het was ook wel een ongekende weelde om tegen een ploeg met zulke klinkende namen als het Engelse elftal met 30 voor te staan. Misschien was het ook wel geflatteerd, deze voorsprong, maar het waren drie doelpunten, gemaakt door een homogene ploeg, die voor elke duim grond vocht. Het elftal der Engel sen miste deze eenheid en de onblusbare? geestdrift en dit gebrek bleek zelfs met een grote meerderheid in techniek niet goed tf maken. Eenmaal had Lentra nog een goede kans de score te verhogen, maar hij speelde de bal met zijn hand. zodat deze kans verloren ging. Met het Nederlands elftal in de aanval kwam tenslotte in de vallende schemering het einde van deze aantrekkelijke wedstrijd, een 30 overwinning, die des te verdienstelijker is, indien men bedenkt, dat de Engelse ploeg hier niet kwam om een vacantiewedstrjjd te spelen, maar wel degelijk om te laten zien of er nog materiaal in school voor de wereld» kampioenschappen te Rio de Janairo. J .-J- Export-Virginia (Advertentie) VOETBALUITSLAGEN. K N VB. Afdeling Gouda. Hemelvaartsdag, le klasse: UNIO—Boskoop 1—2. Reserve le klasse: Gouda 4—Goudarak 2 7-1. 2e klasse A: Boskoop 2—Gouda 5 2—2. 2e klasse B: ONA 6Schonhoven 3 1—3; Gouda 6—Nleuwerkerk 2 2—3. 2e klasse C: ONA 7-Stolwyk 3 4—4. 3a klasse A: GSV 5—Schoonhoven 4 afge keurd. DONK 4Oudewater 3 afgekeurd. 3e klasse D: Gouda 7—Haastrecht 4 53; GSV 6—Groeneweg 3 2—3; ONA 8Zwervers 3 1-3; DONK 5—UNIO 4 afgekeurd. 3e klasse E: ONA 9—DONK 6 afgekeurd; Gouda 8—WSE 2, W.S.E. niet opgekomen. DE ONGEREGELDHEDEN TE MAKASSAR. De schietpartijen te Makassar, die Maandag begonnen, houden aan. Vojgens voorlopige te Djakarta ontvangen berichten .zijn negen le den van het K.N.I.L. en drie leden van de In donesische troepen bij de schietpartijen ge dood. Het aantal gewonden beloopt meer dan twintig. BESPREKINGEN OVER EENHEIDS STAAT BEGONNEN. Heden zijn onder voorzitterschap van de mi nister-president der V.S.Ide heer Hatta. de besprekingen tussen de V.S.I. en de Republiek Djokja over de vorming van de eenheidsstaat begonnen. De algemene, verwachting is. dat nog heden over de vorming van de eenheids staat overeenstemming zal worden bereikt. LIE UIT MOSKOU VERTROKKEN. Trygve Lie. de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, is hedenochtend vroeg uit Mos kou vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken. Gromyko. Lie, die zeven dagen te Moskou is geweest, heeft besprekingen gevoerd met Stalin en an dere Russische leiders. HET UNIEHOF HEEFT VOORZITTER GEKOZEN. Nadat de twee Indonesische leden van het Uniehof van arbitrage mr. dr KoesoemhaAd- madjah en mr. Wirjono Prodjodikoro gister avond op het vliegveld Schiphol warer^, aan gekomen. hebben zij onmiddellijk vergadcd met de Nederlandse leden van het hof, prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, mr dt J Donner en dr M. J. Prinsen. Er werd besloten, dat mr. Donner in het eerste jaar van de werk zaamheid van het Uniehof het voorzitterschap op zich zal nemen. Als vice-voorzitter zal op- treden mr. dr Koesoemah Admadjah. De Indonesische leden van het Hof zullen veertien dagen in Nederland blyven. Vandaag worden zij door de Koning ui beedigd 3 1VVEEDF Bl.AD NIEllWSBUAO VOOR ZOD HOJ.LANIi EN tITRECHÏ - Schoon horanscbo Courant VRIJDAG 19 MEI 195# GEMEENTERADEN LEKKERKERK. De gemeen erdudsverg&dc- ring die op 10 Mei gohoui'.en werd was er een met bizondcre belangstelling. De leerlin gen van de hoogste klas van de Openbare Prinses Beatrix Uloschool met het hoofd de heer Oornick zaten op de tribune, om eens een indruk te krijgen hoe het in zo'n verga dering toegaat Twaalf ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen Mededeling wordt gedaan dat het schetsontwerp van het herzie ningsplan van uitbreiding v. de volgende raads vergadering in bezit is en voor de ter-visie- lcgging aan de leden ter inzage gegeven zal worden. Van de streeksecretaris van de Na tionale Demobilisatieraad. is bericht dat ten behoeve van gedemobiliseerde militairen aan deze gemeente een duplex-woning. buiten het voor dit jaar reeds toegewezen contingent, zal worden toegewezen. De bouw van een wacht- Jokaaltje voor autobuspassagiers is na gehou den aanbesteding opgedragen aan D Slijk en Zonen voor f 2092— en de slootdemping aan de Wilhelminastraat aan de firma A. T. de Waard en Zonen voor f 7220 Tot vakondcrwijzeres in de nuttige hand werken aan de Prinses Beatrixschool voor openbaar uitgebreid lager onderwijs wordt met algemene stemmen benoemd mevr. De Jong-Van Pieterson. Besloten wordt om op nader te bejMlen voorwaarden bouwterrein aan de oostzijde van de Wilhelminastraat in erfpacht te geven aan de woningbouwvereniging ..De Goede Woning" voor de bouw van twaalf woningen. Besloten wordt enkele aangekochte percelen grond in te brengen in het Grondbedrijf. In verband met het 1 April in werking ge treden Zuidhollandse Wegenreglement wordt besloten tot wijziging van art. 15 van de Al gemene Politieverordening. Goedgekeurd wordt het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke rege ling inzake het openbaar voorbereidend on derwijs met de gemeente Krimpen aan de Lek. waarbij is bepaald dat voor iedere leer ling uit deze gemeente f 23— per jaar bijge dragen zal worden Besloten wordt tot wijzi ging der legesverordening, waarbij voor de afgifte van een bewijs van Nederlandschap inplaats vpn f 5.— in het vervolg f 3.— zal worden geheven. Dan volgt een voorstel om de subsidie aan de Nienhuijs Luijtenschool. welk thans f 900— per jaar bedraagt te ver hogen tot f 2500-—. De heer Blommers vraagt of het be kend is hoeveel leerlingen njet geplaatst kun nen worden wegens ruimtegebrek De voorzitter zegt dat er al eens over wogen is om in de buitenwijken gelegenheid te scheppen, maar dat is zeer kostbaar in ver band met gediplomeerde krachten. Als de fi nanciën op een vaste basis' zullen zijn geko men zal het bestuur wellicht gaan overwegen om 'de bestaande school uit te breiden Door ingezetenen wordt f 800per jaar bijgedra gen. gaarne wordt het voorstel aangenomen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot ver lenging van de overeenkomst met de NV. ..Gekro" te Rotterdam betreffende destructie van cadavers met terugwerkende kracht van 1 Januari 1950 tot 31 December 1950. Goedgekeurd wordt het voorstel tot het toe kennen van een salaris van f 1800per jaar met Ingang van 1 Mei 1950 aan de Opzichter der Algemene Begraafplaats In verband met het vorig voorstel wordt besloten tot wijziging van de Verordening op de heffing en invordering van begrafemsrech- t«n Dan is aan de orde eep voorstel tot het ver lenen van een rentedragend voorschot en een Jaarlijkse subsidie tan de Lekkerkerkse speel tuinvereniging Voorgesteld wordt het verlenen van een voorschot van f ÏOOÓ— tegen een rentepercen tage gelijk aan het voor de gemeente voor opgenomen kasgeld verschuldigde renteper centage. af te lossen in tien jaar. alsmede toe zegging van een jaarlijkse subsidie van maxi maal f 100.welk voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot het verlenen van een cre diet van f 500.— voor de aanschaffing van een bevolkingskast wordt aangenomen, evenals 't voorstel tot intrekking van de gemeenschap pelijke regeling inzake de Lager Onderwijs wet 1920 nret de gemeente Gouda. "Daarna gaan nog een aantal voorstellen tonder discussie onder de hamer door n.l. tot uitkering aan een deel van het gemeente- personeel over het tweede kwartaal 1950 in verband met de Ministeriële circulaire van 1 April 1950: tot wijziging van de salarisveror dening „Ambtenaren der Gemeente Lekker kerk" 1948; tot wijziging van het besluit tot verlening van voorschotten aan de Woningbouwvereni ging „De Goede Woning" en tot het aangaan van een deposito-rekening met dezelfde: het verlenen van een crediet van f 230 voor de aanschaffing van nieuwe gordijnen voor de openbare Uloschool. tot wijziging van de gemeentebegroting 1950 betreffende verschillende onderwijsposten: tot het opnieuw#, vaststellen van enige ver ordeningen en wijzigingen van verordeningen ln verband met het bepaalde in een artikel van het Besluit Bezettingsmaatregelen. Daarm biedt de gemeenteontvanger de re kening 1948 aan. Goedgekeurd wordt het loegevoegde voor stel tot het verlenen van een crediet voor onderhoud polderwegen volgens overeen komst. De voorzitter deèlt mede dat de ver goeding van het salaris van een onderwij zeres in nuttige handwerken aan de Bijzon dere School voor V B.L. Onderwijs is toege wezen door Ged. Staten en stelt voor om in beroep te gaan bij de Kroon op principiële gronden. De heer Hoogerwaard meent dat het schoolbestuur in het gelijk gesteld zal wof den en is tegen het voorstel. De heer Den Ouden is onafhankelijk van zijn standpunt en voorstander van een uitspraak van de Kroon. Bij de rondvraag meent de heer Hooger waard dat bij de aangebrachte parkeer- en draaigelegenbeid aan de Tiendweg West ook nachtverlichting, dient te worden aangebracht aangezien dit nogal eens moeilijkheden op levert. Er zal een onderzoek naar worden in gesteld. Hierna sluiting. GRIND NAAST HET GEMEENTEHUIS. HOENKOOP. Onder voorzitterschap van burgemeester Schreuders kwam de gemeen teraad bijeen, tar behandeling van een korte agenda. Men besloot aan het Economisch Technolo gisch Instituut voor de provincie Utrecht een jaarlijkse subsidie toe te kennen van f 10. en aan de Opbouwstichting voor maatschap pelijk werk in deze provincie, eveneens een jaarlijkse subsidie, doch tot een bedrag van f 5.—. De begroting voor 1949 werd gewijzigd en een nieuwe verordening op de inning van leges en keurlonen werd vastgesteld. lp de vorige vergadering had de raad de vleeskeuringsverordening vastgesteld met schrapping van de bevoegdheid voor de keu ringsveearts, zijn uitspraak hoogstens 48 uur chocoladb o^j te schorten. De raad meende, dat in de zo mer bij een dergelijk Uitstel een noodslach- ting steeds afkeuring tot gevolg zou hebben. Ged. Staten waren het daarmede niet eens. Wanneer de veearts geen bevoegdheid heeft zijn uitspraak even op te schorten, dan zal hij in twijfelgevallen steeds tot afkeuring moeten overgaan, terwijl het niet onmogelijk is. dat bij enig uitstel alsnog tot goedkeuring kan worden besloten. Op verzoek van Ged. Staten ging de raad er tenslotte mede accoord. dat voorschrift als nog in de verordening op te nemen. De over gangsbepaling van twee belastingverordenin gen in de vorige vergadering vastgesteld, kon niet de goedkeuring wegdragen van» de minis ter. Vandaar dat die bepaling even anders geredigeerd werd. waardoor aan de wensen van de minister is voldaan. In de rondvraag vroeg de heer v. d. Hoek of er geen grint naast het gemeentehuis aan gebracht kon worden. De voorzitter zeide. dat dit de bedoe ling was. maar dat even gewacht werd op het voldoende inklinken van de pas aangebrachte grond. De heer Van Os vroeg of het mogelijk was. dat particulieren in 1950 een woning bouwgp. De voorzitter zeide. dat voor geheel Nederland 3500 woningen voor dat doel zijn geraamd Als dat aantal nog niet verbfuikt is, dan is bouw in deze gemeente nog mogelijk. De heer Benschop drong er op aan te trachten het bouwvolume voor de gemeente verhoogd te krijgen. De voorzitter zeide dat dit zeer moei lijk is. omdat de provincie niet meer be schikt over volume welke nog te verdelen is. Hierna sluiting. PLAATSELIJK .NIEUWS. Amelde. De belangstelling bij de herden- ding van het 60-jarig bestaan der Christelijke School was enorm. Het aantal aanwezigen in de school bedroeg meer dan vijfhonderd In de gang kon men via een versterker het in de school gesprokene volgen. De leiding was in handen van de ere-voorzitter der school vereniging. ds. C. van Dop. Herv. predikant. De voorzitter van de schoolvereniging, de heer A. de Kruijk. was wegens ziekte afwe zig. De bijeenkomst ving aan met het zingen van Psalm 77 7. gevolgd door het lezen van de eerste twaalf verzen uit psalm 147 Na het gebed, waarin ds. Van Dop voorging, sprak deze een openingswoord. Hij wees op de stichting van de school zestig jaar geleden. Toen ds. Van Dop de rij der aanwezigen na ging werd een kórt herdenkingswoord gespro ken in verband met het onlangs overleden schoolhoofd de heer M. de Kuiper. Nadat ds. Van Dop de bijeenkomst voör geopend had verklaard, trad de vorige predi kant ds. J. J. Poot uit Barneveld naar voren. In de avond van de 9e Mei 1940 had dominee ter herdenking van het vijftig-jarig bestaan van de school een kerkdienst geleid, en de volgende dag. 10 Mei. zou voor Ameide een feestdag zijn Deze dag werd voor Vaderland en Vorstenhuis, voor School én Kerk echter een donkere dag Het herdenkingsfeest werd afgelast Ds. Poot wees op de internationale verwikkelingen en de toestand in het Oosten. Door Gods goedertierennhgld zijn wij in de oorlog gespaard en is de school niet vernield Het Christelijk onderwijs noemde ds. Poot het verlengstuk van de Christelijke leer in het gezin. De heer Koekkoek, inspecteur bij het Lager Onderwijs in de Inspectie Gorinchem, dankte voor de wijze waarop zestig jaren is meege werkt aan het welzijn van land en volk. Uw strijd is een strijd om de plaats van het kind, aldus spreker. Met dankbaarheid herdacht de heer Koekkoek hen, die ons hier zijn voor gegaan Spreker verzocht de aanwezigen twee coupletten van het Volkslied te zingen. Na de pauze gaf de secretaris der school vereniging. wethouder C. van der Zijden, een historisch overzicht, dat zeer interessant was. Hij wees er in zijn verslag, dat tot 1885 terug ging op. dat toendertijd ds. van Beuningen. Hervormd predikant, de leer niet verkondig de zo men dit wenste, wat tot gevolg had. dat de kerkelijke Ameidenaren zich uit de kerk terugtrokken en godsdienstoefeningen gingen houden in de timmerwinkel van Verheij. waar ook spoedig een Zondagsschool 'werd gehou den Na het vertrek van ds. Van Beuningen kwam ds. De Klerk, waardoor het verband met de kerk werd hersteld. Op 15 Mei 1889 werd een vergadering gehouden door voor standers van Christelijk onderwijs en er werd die avond ten vereniging tot stichting en in standhouding van een School met den Bijbel opgericht met als bestuursleden ds. De Klerk, de heren A. van Kekum. F. van der Leeden. C. Terlouw en H. Spek. Op 28 Juli 1889 ver wierven de statuten de koninklijke goedkeu ring en op 23 Augustus 1889 werd in een le denvergadering de schenking van f 3000 mee gedeeld voor de oprichting van een school. Dat jaar bracht de eerste Unie-collecte f 121.13 op. Men kocht toen een stuk grond. De be stuursfuncties werden in een vergadering ver deeld als volgt: Voorzitter ds. De Klerk: secretaris F. van der Leeden en penningmees ter A. van Kekum. Toen de bouw van de school gereed gekomen was werd op 13 Maart 1890 als eerste hoofd benoemd de heer Wel- linga uit Heemstede. De school opende met vier klassen met ongeveer tachtig kinderen. Op 1 Juli 1890 werd een onderwijzer be noemd. De school werd öp 1 Mei 1890 offi cieel geopend en het ia treffend hierbij te vertellen dat de secaretaris F van der Lee den deze dag niet heeft mogen belevên. daar hij enige weken hiervoor stlert In 1912 heeft men de school moeten uitbreiden tot vijf lo kalen Vanaf 1921 tot 1928 was hoofd de heer E de Kuiper, thans hóófd der sëhrfol te Schoonhoven en toen deze vertrók tverd zijn broer, wijlen de heer M de Kuipej. uit Hoog- Blokland benoemd, die dit is gebleven tot aan zijn dood in de afgelopen winter Thans is hoofd de heer J. de Haan Heden zijp zes leerkrachten aan de school. Het leerlingen aantal bedraagt ongeveer tweehonderd. Een plan tot de bouw van een nieuwe school kon door de ingetreden oorlogstoestand niet ver wezenlijkt worden. In verband hiermee heeft men de school alleen opgeknapt.. Na dit uitvoerig verslag voerde de heer Wiegel uit Meerkerk het woord namens de Bond van Christelijke Scholen in de Alblas- serwaard en Vijfherenlanden. de heer E. de Kuiper uit Schoonhoven als oud-hoofd der school te Ameide. namens de oud-leerlingen de héér I. Streefkerk, die op treffende wijze het oud-hoofd. de tachtig-jarige heer Blokin herinnering bracht: namens de Schoolvereni gingen te Meerkerk en Langerak de heren Joh. Boer en Van Houwelingen; wethouder Spek uit Tienhoven namens de gemeentebe sturen van Ameide en Tienhoven. Verder spraken nog de gemeente-ontvanger Van der Zouwen en de heer De Haan, hoofd der school. Ook de oud-plaatsgenoot, ds. de Kruijk. gereformeerd predikant te Vrijhoef- Cappelle, die hier als kind zijn eerste onder wijs op school genoten heeft, behoorde tot de aanwezigen en hij sprak een rede uit naar aanleiding van de inhoud van Psalm 78 vers 4 In de middaguren werden de schoolkinderen onthaald Verscheidene bloemstukken sierden de school. Ameide en Tlenboven. De oud-leerlingen van de School met de Bijbel hadden in ver band met het zestigjarig jubileum der school gelden bijeengebracht. waarvoor enkele prachtige cadeaux waren aangekocht. Op de jubileum-avond had de overdracht plaats aan het bestuur. Met een toepasselijk woord dooi de heer K. Verhoef, werd een prachtg blank eiken ameublement voor de bestuurskamer en een groot compleet tropisch aquiarium aange boden. Het hoofd der school, de heer J. de Haan. bood namens het personeel der school een kapstok aan voor de bestuurskamer, terwijl de leerlingen een electrische klok ten geschen ke gaven. De ere-voorzitter. ds. C van Dop. aan vaardde dit alles in grote dankbaarheid. Ammerstol. Na bespreking met verschil lende instantiesis besloten, ook dit jaar met de ouden van dagen een reisje te maken. Ged. Staten hebben aan Gebr. De Man. eigenaars van het Snackerveld. vergunning verleend tot het onfzanden van d;t terrein. Volgeps onderzoekingen van de bodem be vindt zich hier een laag zand van 20 meter dikte, welke dan geheel weggehaald zal wor den voor het aanleggen van de nieuwe we gen. Het verjaringsfonds van de Ned. Herv. Kerk heeft over de maand April f 24 00 op gebracht Dinsdagmorgen zijn paard en wagen van de olieventer De J. in de Capellelaansloot ge raakt. doordat het dier schrok. Door het los snijden van het tuig. kon het paard uit zijn benarde positie, worden bevrijd. Laatste bualichting vervroegd. Benschop. In verband met de wijziging van -de dienstregeling van de autobussen is de laatste lichting van de brievenbus aan het poststation op het dorp, die om 19.30 uur plaats vond. vervroegd tot 18.15 uur. SAMENWERKING INZAKE KANKER BESTRIJDING. Capelle a.d. IJasel. De plaatselijke afdeling van de vereniging „Het Koningin Wilhelmina- fonds" hield Donderdag een samenspreking met de besturen van muziek-, zang- en sport verenigingen om tot samenwerking te gera ken voor h%t grote volksbelang: de kanker bestrijding. Men nam in overweging een voet balwedstrijd. een konijnententoonstelling, als mede muziek- en zanguitvoeringen te organi seren. De postduivenvereniging „De Snelvlie- ger" hield Zaterdag een wedvlucht vanaf Venlo. De eerste tien prijzen werden als volgt behaald: 1 W. Koolmees: 2 en 8 J. v. d. Hee- rik; 3 J. Koster: 4 P. Vuyk Wzn 5 P. Uitten- bogaard, 6 M. de Reuver; 7 M. v. d. Zijde; 9 L. Rook; 10 T. Visser. OPDRACHTEN VOOR SCHEEPSWERF VUYK. Capelle a.d. IJssel. De firma A. Vuyk Zo pen ontvmg opdracht voor de bouw van een vrachtschiD van 7800 ton J5.W. Het schip zal de vólgende afmetingen hebben, lengte 140 M breedte 18 M holte 8 30 M De hoofdmotor is een 6300 APK. Dieselmotor, welke het schip in geladen toestand een snelheid van 15 knoop meet geven Van de Franse rederij Worms Cie te Parijs kreeg de fa Vuyk opdracht voor het bouwén van een 1250 tons kustvaartuig. Dit achip krijgt als hoofdmotor een 1200 APK M.A.N. Dieselmotor Beide schepen krijgen hun motorinstallaties geheel compleet gele verd door het Scheepsinstallatiebedrijf ,?Ne- derland" te IJssèlmonde. Gerepatrieerde militairen bfjeen. Capelle aan de IJsael. Het ..Thuisfront Ca pelle" organiseerde Vrijdag voor de gerepa trieerde militairen en hun verwanten een Contact-avond in het gemeentelijk gymnas tieklokaal aan de Bermweg. Na opening der vergadering door ds. J. Verlare sprak de hoofdvlootpredikant kapi tein ter zee ds J. H Sillevis over het onder werp „Terug uit Indonesië en Nieuw-Guinea" Na de pauze, waarin een verversing werd aangeboden, reikte burgemeester J. van Dijk aan de navolgende militairen de ere-pennin- gen uit: D Blom. H. G Blonk. J. de Bode. G. Bonte. A. Bos. L de Bruin. E. N. Costerus C. Dalhuisen. J. L. Elshout. M. van Genderen. S. van do Graaf. A. Hansum G. van Herk. P van de Heuvel J W. F. Hoffman. D. Holder- mans. A. van Holst. P. Hoogendoorn. A. M. Hoogendiik. C. Kok. J. Kortenoeven. W. Kreuk.» W J Larsen, Adr. Middelkoop, M. Milort. W. Multem. S. den Ouden. L. van Roon. W. van de Ruit. G. A. C van Rure- monde. H. Schipper. J. H Schippers. D. Schouten. A. Seip. M. Spek. D Staring. C. Stuivenbérg. A Swets. P. Twigt. J van Veen J Verkaik, E. Visser P van Vliet. C. Vuik, M. van Wagcningen. H. W. de Wit en P. van der Wijngaard. Goqderak. Een anderhalf-jarig, kind van dc tuinder N. j. van Dijk. dat in een onbewaakt ogenblik in een sloot geraakte, is verdronken. Hoewel de E.H.B.O. spoedig ter plaatse was gelukte het niet /ie levensgeesten op te wek« ken. GOUDEN ECHTPAAR. Meerkerk. De echtelieden K Vroon en J. Klein, wonende aan de Zou' -ndijk. zullen op 2: Mei de dag herdenken, waarop zij vijftig jaar in de echt zijn verbonden. De heer Vroon en zijn echtgenote zijn 72 jaar oud. maar on danks deze leeftijd verrichten zij nog werk zaamheden en genieten zij nog een goede ge zondheid- De heer Vroon staat bekend als 'n ijverig werker, die het grootste gedeelte van zijn leven op de voormalige suikerfabriek Hollandia" te Gorinchem en bij de N.V. Be tond ak t" Arkel werkzaam was. Gedurende deze halve eeuw was het echt paar Vroon ononderbroken geabonneerd op het „Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht". Na dienstperlode van 27 Jaar In Nederland terug Haastrecht. De oud-Haastrechtenaar de heer J Veerman verbond zich op 2 October 1923 als ziekenverpleger aan het Kon. Ned. Indi sche leger. In 1934 keerde hij met verlof te rug in de rang van Sergeant-Majoor verple ger- Op 15 Mei keerde hij met vrouw en kind (hij was in 1946 getrouwd) in de familiekring terug. Hij had 27 dienstjaren achter de rug en is pensioengerechtigd als onderluitenant van het Koninklijk Nederlandse leger in In donesië. De muziekvereniging ..Concordia" bracht onder grote belangstelling een se renade. INGELANDEN-VERGADERING. Hoornaar. In de ingelanden-vergadering van „Het land der zes Molens", besloot men het personeel een salarisverhoging van 5 pCt te verlenen, van terugwerkende kracht tot l Januari 1950. De rekening van 1949 werd goedgekeurd in ontvangsten met f 33.269.83 en uitgaven met f 28 437.19. In de kascommissie voor 1950 werden aangewezen de heren Aart Kroon te Schelluinen. E. de Kuiper en B. Slob Hz. te Hoornaar. De begroting voor 1950 werd vastgesteld op f 43 000 aan ontvangsten en uitgaven. De polderlasten werden voor al le onderdelen van f 8 op f 7 gebracht en voor het onderdeel Schelluinen per H A. met f 1 verhoogd. Verder werd nog besloten de we gen in het onderdeel Arkel voor onderhoud over te dragen aan het waterschap „De Over waard". Dit besluit moet door Ged. Staten worden goedgekeurd. Aan 't bestuur werden de reglementaire jaarlijkse machtigingen ver leend. De voorzitter deelde mede. dat het zo- merpeil ongewijzigd blijft, doch dat het win- terpeil wordt gebracht op 1.45 m. A.P. Toenemend succevan opzienbarende vinding LABORATORIUM METHODE NU VOOR IEDEREEN. Dat de techniek ook voor de huisvrouw werkt, weten wjj allen. Op een Amerikaanse ten toonstelling moeten zelfs een automatisch dienstmeisje en een mechanische huisknecht te zien zijn geweest, die de vrouwen zowat alle werk uit handen konden nemen. Dat be richt lijkt wat overdreven. Maar hoe het zij, van tyd tot tijd ontmoeten wij op huishoude lijk gebied werkelijk opzienbarende vindin gen. Talloze vrouwen hebben in het laatste jaar kennis gemaakt met de verbluffende werking van het Actief Wit, dat is verwerkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Het goed wordt vele malen witter en helderder, dan iemand ooit voor mpgelijk hield. Kleuren hernemen hun luister, texfielweefsels worden blijvend soe pel en zapht Actief Wit stelt de huisvrouw namelijk in staat tot het z.g. „optisch bleken", een methode, die tot voor kort alleen in chemische laboratoria kon worden toegepast (Adv). 48 Een hartstochtelijk verlangen kwam in hem op. om naar Beaton Craig terug te gaan en Freda alles te vertellen. Hij had gevreesd, dat hij haar moest missen en nu was daar geen reden meer voor: geen reden ook voor die geheimzinnigheid, die als een druk op zijti leven was geweest. Toen hij tot de ontdekking kwam. dat zijn gedachten alleen om zichzelf draaiden, keerde l»ij zich vlug tot Fairlie, en zei. met uitge strekte handen: „Dat heb je allemaal voor mij gedaan! Eni ge maanden geleden kenden we elkaar nau welijks en nu heb je een bewijs gegeven, dat je mijn allerbeste vriend bent. Je hebt me gered. David, van „O. praat er niet over." „Dat wil ik wel. Ik ben er trots op, zo'n vriend te hebben. Als ik het aan Freda ver tel..." Er werd op de deur geklopt. „Alstublieft, qpneer." zei een stem. „me vrouw Faversham zou u graag willen spre ken." De twee mannen vlogen naar de deur. maar Dorian was er het eerst en holde de trapper of. Bij de ingang zag hij Fredft staan, bleek en nerveus. Ze kwam langzaam naar hem toe ^Dorian, ik moest komen," sprak ze, „ik kon niet wegblijven. Zie je. ik weet Hij antwoordde niet. Verscheidene ogen waren op hen gericht. Hij bracht haar vlug naar de trap en terwijl ze de trappen oplie pen naar zijn kamer, drukte hij haar hand. ..Liefste." stamelde hij hees, „vertel me eens, hetj je me |vergeven?" „Jou vergeven! Hoe zo. mijn jongen?" „Omdat ik je niet verteld heb. „Kijk me aan. en vraag dan nog eens of ik je vergiffenis geschonken heb." hernam ze. Hun ogen ontmoetten elkaar, ze keken elkaar tot in het diepst van hun ziel. „Wat \fat is er gebeurd?" hijgde ze. „Alles is in orde." „Alles in orde? Hoe is dat mogelijk?" „Dat moet je David Fairlie vragen. Hij is hiy. Hij is in mijn kamer We gaan nu naar hem toe Fairlie Dorian zweeg even. niet in staat zijn grote waardering uit te spre ken. „Fairlie heeft iets gedaan, dat niemand anders had kunnen klaarspelen. Hij heeft me gered. Begrijp je het? Ga met me mèe." Hij trok haar mee naar zijn kamer. Spre ken was hem niet mogelijk De onuitspreke lijke opluchting en dankbaarheid, en de vreugde Freda bij zich te hebben, dat alles was te veel voor Dorian Faversham. Al die emoties overweldigden hem en hij liet zich -.aan; op dat ogenblik had hij geen kracht enoeg. er zich tegen te verzetten. Hij maakte een deur open en Freda liep aar David Fairlie, die haar verlegen aan- eek. Het enige dat hjj «i, was: „Hallo! Hoe bent u hier gekomen?" Wat zij zei. was: ..Ik weet niet wat er ge beurd is. maar Dorian zegt me, dat je hem gered hebt." Toen stak ze haar beide handen uit, nam de zijne en drukte ze innig. God zegen je:" fluisterde ze. „God zegen je!" Wat nu volgde, kan niet in een paar nuch tere woorden verteld wofden Er is zo'ndom- mepraat, die alleen aan de wijzen herhaald zou kunnen worden, omdat die er wat van zouden begrijpen. Er zijn vertrouwelijkheden, te heilig, om aan het daglicht te brengen De ontmoeting van Free n. Dorian en David moet een trouwe herinnering zijn aan een avond van liefde en kameraadschap ja. ook van humor, die 's levens beste eigenschappen aijn Een uur verstreek en ze waren aan het praten over allerlei dingen, toen de liftjongen weer verscheen: hij had een kaartje in zijn hand en op dat kaartje stond: Inspecteur Gourlay". De detective stapte de kamer binnen; hij droeg een pak onder zijn arm. Hij scheeneen beetje verlegen, toen hij niet alleen Dorian Faversham. maar ook mevrouw Faversham en David Fairlie vond. Dorian stak zijn hand uit. „Fairlie heeft me juist verteld, wat u alle maal voor me gedaan hebt." begon hij. „Hoe kan ik u daarvoor danken?" „U kunt me het beste bedanken door ner gens over te praten." lachte Gourlay. ..Wat gebeurd is. druist tegen alle voorschriften in en ik zou een massa ellende krijgen als het bekend werd." „Dat maakt mijn verplichtingen tegenover u des te groter." .Tezelfdertijd." voegde de detective er aan toe. „hebben mijn superieuren onofficieel een beetje begrip van wat er gebeurd is. Er zul len geen vragen gesteld worden. Feitelijk wis ten we niet goed. wat we met Lewis Pryce moesten beginnen. Het is natuurlijk duidelijk dat hij onder het voorwendsel een liefdadige instelling te hebben, verschillende oude. mens lievende dames geld afzette, maar er was geen werkelijk bewijs van zwendel tegen hem. We waren heel blij. de kans te krijgen, hem ge weldig 'aan het schrikken te brengen." „En u bent overtuigd, dat ik niets met de dood van die vrouw te maken heb?" vroeg Dorian flink. .Volkomen overtuigd." was het rustige ant woord. Jk heb niets kunnen vinden wat er op wees. dat haar dood niet aan een ongeluk te wijten was. De feiten zijn doorgegeven en ik kan u verzekeren, dat deze zaak verder zal blijven rusten." Dorian Faversham zuchtte diep. Eindelijk was de wolk. die zo lang zijn leven verduis terd had. verdwenen en scheen de zon hoog aan de hemel. „Ik heb u een massa onnodige last veroor zaakt. wat me heel erg spijt." zei hij. „Ik had in de eerste plaats naar u toe moeten gaan." „Dat had u zekar." glimlachte de detective. ..Het is onze taak de mensen te helpen, die in moeilijkheden zitten, en niet om ze nog die per in de put te helpen, zoals zovelen gelo ven. Maar eind goed. al goed." „Dank u zeer." „Hoofdzakelijk moet u uw vriend danken." voegde Gourlay er aan toe. „U wist niet. dat hij een geboren acteur 'was. wel? Hijzelf ook niet. De omstandigheden hebben onvermoede gaven in hem wakker geroepen. Toen ik hem bij Pryce zag. had ik moeite niet in lachen uit te barsten. Dat doet me er aan denken laat ik u uw eigendommen teruggeven." Hij gaf het pakje aan Dorian. „Dat is een buis van u. Ik vond het ineen kast bij Lewis Pryce." legde hij uit. „Hij schrok zich een ongeluk." Dorian kreeg een kleur. „Ik schaam me nu om te bekennen," sprak hij. ..dat dit buis mij ook een geweldige schrik bezorgd heeft. Toen ik ontdekte, dat het uit mijn tas verdwenen was. dacht ik minstens, dat u me op de hielen zat." Gourlay lachte. „Fairlie heeft dat netjes opgeknapt, vindt u niet?" Uit zijn zak haalde hij een stukje papier. „Dat is ook uw eigen dom." zei hij. Het was de cheque van vijfduizend pond, betaalbaar aan Lewis Pryce. Dorian's gezicht betrok. „Ik voel er niet veel voor dit te behouden. Ik heb veel te wei nig voor mijn dwaasheid betaald." Toen nam Freda glimlachend het woord. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2