SLfr OVERZEESE QEBIEDEN. SAMENWERKENDE LANDEN. 'Meer vlootoefeningen. MATSTE BERICHTEN MARKTBERICHTEN. amandeltjespudding landbouw en veeteelt. Bewaren en verwerken van tuinbouwproducten. DE LANDBOUW HEEFT KADER NODIG 4krachtigepijnstiliende middelen in 1 tablet CKefariite 4 Natuur en mens. Kunnen Afrika's woestijnen weer vruchtbaar worden feuilleton. De heer van Dulverton 1 miEi'waBtiAD VOOR TOTT)- HOLLAND EN UTRECHT 8ehoonhovensche Courant VRIJDAG 26 MEI 1981 Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Verspreide opklaringen. Aanvankelijk nog veel bewolking met hier en daar nevel of mist. Morgen en kele verspreide opklaringen Bijna overal droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Op- en Ondergang der Zon: 26 Mei: Op 4<32, onder' 20.42. 27 Mei: Op 4.31, onder 20.43. 28 Mei: Op 4.30, onder 2045. 29 Mei: Op 4 29, onder 20 46. 30 Mei: Op 4.28, onder 20.47. 31 Mei: Op 4.JJ, onder 20.48. MAANSTAND. Wassende Maan. 26 Mei: Op 14,01, onder 2.18. Q_ 27 Mei :Op 15.27. onder 2.29. 28 Mei: Op 16.57, onder 2 41. 29 Mei: Op 18.32, onder 2.55. 30 Mei: Op 20.10, onder 3.14. 31 Mei: Op 21.43, onder 3 41 31 Mei Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 26 Mei 1.19 uur; 27 Mei 1.32 uur. 28 Mei 2.42 uur; 29 Mei 3 40 uur. 30 Mei 4.29 uur; 31 Mei 5.21 uur. Keulen, 26 Mei, stand 1.87, was 0.10. oorlogsvaart ter zee is veel enerverender ge worden door al die techniek. De ondergang van het schip kan veroorzaakt worden door kleine haperingen in de bediening van welk onderdeel dan ook. Dat is duidelijk genoeg wanneer we alleen naar de voelhorens voor vliegtuigen en onderzeeboten zien. Maar het is zeker ook het geval voor de bediening van de seinlamp. Is de tweede klasse seiner die met dit misschien wel eenvoudigste ap paraat aan boord, niet kwiek genoeg dan kan een bevel van het vlaggeschip verkeerd begrepen worden, met misschien fatale ge volgen. En toch wordt een mens in het zonnetje op het voordek van een onderzeebootjager niet verwaand. Hij heeft misschien reden om met trots om zich heen te zien en vast te ■tellen hoe al die ingewikkelde techniek be diend en gedeeltelijk zelfs uitgevonden wordt door Nederlanders Hij kan zich zelfs herin neren hoe deugdelijk en hoe dapper die Ne derlanders die technische middelen gebruikt hebben onj de belagers van hun rechten ter ■eer te bestrijden. Toch is dat alles betrekke lijk. Dat blijkt zeker op volle zee. waar de mens met al zijn techniek weer verkeert te midden van de natuur. Daar kan hij zien. van diezelfde zonnige plaats op het voordek, hoe de meeuwen met meesterlijke beheer sing van eigen kracht en van invloed van de wind meezweven met die kostbare menselij ke middelen om zich over zee te verplaat sen. Die meeuwen kennen geen benzinege- brek. maar wanneer zij honger krijgen zoe ken zij niet het land en zelfs niet het vlieg- dek van de Karei Doorman. Ze cirkelen om laag en strijken net buiten oe boeggolf van de Marnlx neer op zee. Ze eten wat de zee hen biedt en rusten wat. Dan vliegen re weer verder. En de mens zwoegt naarstiglijk op de Karei Doorman om een paar vliegtuigen weer klaar te maken voor een vlucht van zeer beperkte duur.... Warm Pinksterweer? (Van onze weerkundige medewerker). Dit jaar juist 90 jaren geleden, viel Pinkste ren ook vrijwel op dezelfde dagen als dit jaar het geval is. n.l. op 27 en 28 Mei. Het is echter niet te hopen, dat het weer. dat zich gedurende de beide Pinksterdagen van het jaar 1860 voordeed, zich dit jaar her haalt. De Pinksterstorm van 27 en 28 Mei 1860 is wel zeer berucht geworden en in de herin nering blijven voortleven en wel ten eerste om de grote kracht waarmede deze storm over ons land woedde en ten tweede om de zeldzaamheid, daar een dergelijke zware storm met .orkaanstoten zo„laat in het voor jaar maar zelden voorkomt'In het hoek -diet klimaat van Nederland", schrijft dr. C. Braak, oud-directeur van het K.N.M.I. te De Bilt, over deze storm het volgende: Op de 27e trok eeu kleine secundaire de pressie. die zich van de hoofddepressie welke in de omgeving van de Shetland-eilanden was gelegen, afsplitste, in Oostelijke richting over het Noorden van ons land. Vrijwel de hele dag woei' er toen al een stormachtige wind uit het Westen, waarbij in Utrecht al windstoten van ruim 120 k.m. per uur werden gemeten. De kern van deze secundaire depressie lag 's mor gens om 8 uur bij Leeuwarden, waar de ba rometerstand tdt 16 mm. onder normaal daalde: om 2 uur 's middags was de kern voorbij Groningen Oostwaarts weggetrokken. Dit was de eerste stormdag, maarde tweede dag kwam er nog een schepje bij op. Er vormde zich een nieuwe en nog actiever kern. welke zich om 2 uur 's middags even ten N.W. van Den Helder bevond, waar de barometer tot 740 m.m. daalde en die 's avond? iets ten N. van Groningen langs trok. De windkracht nam in de loop van de dag over het gehele land tot zware storm toe. In de namiddag meldde de waarnemer van het licht schip ..Noord-Hinder": „Vliegend weer met orkaanstoten, donkere lucljt. terwijl de wild verbolgen zee stoof als zand". De sterkste windstoten, die werden genoteerd, bedroegen in Utrecht om 7.20 uur 's avonds 122 k.m., voor Den Helder om 6.35 uur 130 k.m. en Voor Vlissingen om 5 uur 's middags 151 k.m. per uur. Deze storm was nog zwaarder dan die van 1 Maart 1949. terwijl de schade veel groter was. daar de bomen reeds in blad stonden. Een dergelijke zware storm zo laat in het voorjaar is dan nadien ook nog niet weer voorgekomen, zodat u zich over het weer tij dens de komende Pinksterdagen nog maar niet bezorgd moet maken. Hoewel wij nu nog niet met grote zeker heid een verwachting van het weer geduren de de komende Pinksterdagen kunnen geven, is het echter al vrij zeker, dat het heel wat aangenamer en rustiger zal zijn dan b.v. ge durende de Paasdagen en Hemelvaartsdag, daar het algemene weertype het achter ons ligende weekeinde een begin gemaakt heeft met het zomerprogramma. waarbij Zondag j.l. (behalve dicht langs de kust) overal het kwik boven de 25 gr. C. kwam. hetgeen voor de meeste plaatsen de eerste officiële zomerse dag betekende. Wij hebben tot op heden dan ook goede moed wat betreft Het weer op de beide .Pinksterdagen, daar de temperatuur in iederbgeval hoger zal liggen dan tijdens de voorafgaande feestdagen. (Nadruk verboden*. Ait Met een K-L.M.-vllegtuig. dat Dinsdag om twee uur van Schiphol was vertrokken, zfjn Koningin Juliana en Prins Bernliard twee uur later op het vliegveld Orly bU Parijs aange komen. President Auriol van de Franse repu bliek. mevrouw Auriol en vele andere hoog geplaatste persoonlijkheden waren ter begroe ting op het vliegveld aanweiig. Koningin Juliana wordt bij haar aankomst op het vlieg veld verwelkomd door de president van frankrijk, Auriol. SCHOONHOVEN. RAADSVERGADERING. Voor Vrijdag 2 Juni des avonds zeven uur zijn de leden van de gemeenteraad opgeroe pen ter vergadering, waar de volgende pun ten van behandeling zullen worden bespro ken: 1 Vaststelling der raadsnotulen van 8 Mei 1950; 2 Voorlopige vaststelling der gemeente rekening dienst 1948: 3 Wijziging van ge meentebegroting dienst 1950: 4 Vaststelling van een ontwerp-raadsbesluit inzake kasgeld- leningen: 5 Voorstel tot vermindering van de veertarieven: 6 Voorstel tot toekenning van een gratificatie aan het gemeenteperso- neel over 1950; 7 Eventueel verder te behan delen punten. NIEUWE VEERTARIEVEN. BelangrUke verlaging voorgesteld De tarieven van het veer over de Lek wel ke op het ogenblik van kracht zijn hebben de goedkeuring van de Provinciale Staten gedurende een termijn welke op 1 Januari 1951 eindigt. Ruim voor die tijd moeten dus nieuwe vdorstellen bij Provinciale Staten worden ingediend en daarover' zal de ge meenteraad op 2 Juni vergaderen Het voorstel dat B. en W. dan aan de raad zullen voorleggen houdt ingrijpende ver anderingen in die. indien zij worden aan vaard. een belangrijke besparing betekenen voor degenen die regelmatig van het veer moeten gebruik maken. Een uitvoerige studie van al wat me» het veerbedrijf samenhangt is in de afgelopen weken gemaakt en B en W. zijn daarbij tot de slotsom gekomen dat het mogelijk is in de tarieven zodanige wijziging U bren gen dat op sommige abonnementen een ver laging wordt verkregen van 30 pet. en soms zelfs 50 pet. Hiervoor noemen wij slechts als voor beeld de schoolmaandabonnementen die nu f 3kosten doch welk bedrag, volgens het voorstel gebracht zal worden* op f *1.50. Om met een rijwiel gedurende een maand elke dag eenmaal heen en weer over de Lek te varen moet men nu f 3.00 betalen. Men wil dat terugbrengen tot f 2 60 Er zijn ook klei nere wijzigingen, zo wil men de kosten voor een knipkaart brengen van f 084 op f 0.50, maar waar men ook in het voorstel speurt, overal worden de kosten lager, slechts het overzetten van auto's kan niet goedkoper worden, doch er wordt voorgesteld de re- duqtie op couponboekjes voor voertuigen te verhogen van 20 pet. tot 30 pet. Voor losse overtochten van een persoon, tenslotte zal de prijs van 8 tot 6 cents dalen en van een per soon met fiets van 15 op 12 cent. Dit alles, het spreekt vanzelf, eist offers. Er is geraamd dat de totale mindere ont vangsten zullen zijn f 13 000 per jaar en na tuurlijk zijn er voorzichtige rekenaars ge weest die bedenkelijk naar dit grote bedrag kijken omdat Schoonhoven voor de noodzaak staat een nieuwe pont aan te schaffen welke f 270 000 zal gaan kosten. De gemeentebesturen staan evenwel op het juiste standpunt dat de pont er is voor het publiek en dat het veerbedrijf dus niet im populair mag zijn. Om dit doel te bereiken willen B. en W. nog verder gaan. Zij willen niet te snel overgaan tot het verdubbelen en verviervoudigen Van het tarief, hetgeen bij bijzonder hoog water, ijsgang enz mbgelijk is. Het voorstel luidt om B. en W. de be voegdheid te geven om eventueel tot deze verhoging over te gaan. Dit zal dus geval voor geval bezien worden. De nachtelijke reizigers zal het goed doen te vernemen dat B. en W. ook het dubbele nachttarief afgeschaft willen zien. Dat tenslotte het onderscheid zal verdwij nen tussen de vrachtprijs voor een paard, een ezrt en een lam of tussen een muildier, een kalf of een big is slechts een logische vereenvoudiging die blijk geeft van een za kelijke en kundige behandeling van dit on derwerp door Burgemeester en wethouders NIEUWE KERKKLOK ZAL KOMST VAN NIEUWE PRIESTER INLUIDEN. Wanneer Zaterdagmiddag in de toren der R K. kerk eensklaps na vele jaren, weer een klok begint te beieren, zal dit niet alleen be tekenen de officiële inluiding van de nieuye klok. die de firma Eysbouts en Lips te Asten deze week geleverd heeft ter vervanging van de oude, welke in de bezettingstijd werd weggehaald, maar. ook het uur van ontvangst van een nieuwe priester uit de Bartholomeus parochie. Het is een zoon van de wed. Ver vloed. die bij zijn priesterwijding, enkele weken geleden de naam ontving van pater Odulphus. behorende tot de Orde der Paters passionisten. De plechtigheid" waarmede de jonge priester Zaterdag a&n de rand van de gemeente wordt verwelkomd, wordt Zondag morgen voortgezet in de kerk. waar hij zyn eerste H. Mis in zijn geboorteplaats opdraagt Voor het eerst na ongeveer zeven jaar, zal een klok de parochianen dan weer ter kerke roepen, een klok die een week lang heeft moeten zwjjgen, want zij arriveerde reeds Maandagmiddag en werd diezelfde avond door deken Bots uit Gouda, bij verhindering van de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers. plech tig ingewijd. De nieuwe klok weegt 420 k g. en draagt hetzelfde opschrift als haar voor ganger, namelijk: „Als Bartholomeus van weleer Verhef ik weder mijne stem Bij leven en bij Requiem." SPORTCLUB JEUGDELFTAL SPEELT TEGEN ENGELS JEUGDELFTAL. Zaterdagavond om 7 uur speelt op het sportterrein alhier het Sportclub jeugdelftal een internationale wedstrijd en wel tegen het Engelse jeugdelftal Drummond F. C. Dit elftal heeft reeds een aantal succesvol le wedstrijden achter de rug en de voetbal liefhebbers staat dan ook een interessante wedstrijd te wachten. Het zal dus cfruk worden aan de Opweg. We hopen op een sportieve en goede wed- CHR. L'.L.O. SCHOOL, De jaarvergadering en ouderavond, die Woensdagavond gehouden werd deed weer velen de gang naar de Willem de Zwijger- school maken. Zo groot was de belangstelling, dat ditmaal voor het eerst niet meer een der lokalen als vergaderplaats diende, doch dat daarvoor de ruime gang tot een gezellig zitje was gemaakt. In zijn openingswoord legde de voorzitter, burgemeester Schuman. van Lopik de nadruk op het fundament, dat êe belijde nis van de Here Jezus Christus ook voor het schoolleven vormt. De secretaris, de heer A. J. I. Visser memoreerde in zijn verslag een aantal bijzonderheden uit het voorbije school jaar en de penningmeester, de heer Rehorst verwees naar het op de agenda voorkomende financieel verslag. Namens de kascommissie bracht de heer P. Buijs een gunstig rapport over de boekhouding uit. Daarna verschenen de 28 leerlingen, die vorig jaar het A- of B-diploma behaalden. Ze werden door de tweede voorzitter de heerH. Scheer hartelijk toegesproken en ontvingen elk een zakbijbeltje als aandenken aan hun schooljaren. Namens deze leerlingen dankte de heer De Hartog voor dit geschenk en bood ais aandenKen aan deze groep geslaagden een fraai platelen wandbord aan. waarop in blauw het scHoolgeboaw is aangebracht. Het Werk der leerlingen, dat ter bezichti ging lag. oogstte vèet waardering. Inzonder heid de handwerken waren keurig verzorgd. Na de pauze besprak de heer W. Ovaa het komende cursusjaar, waarbij hij mededeelde, dat de school meer dan tot dusver aandacht gaal schenken aan de bestemming der leer lingen. Zo wordt dè examenklas gesplitst in een opleiding voor- 4 en B. waarbij laatstge noemde in de beginselen der scheikunde on derricht zullen krijftfrt ZU die voor de han delskantoren zijn bestemd, zullen in de der de klas voor het type-diploma worden opge leid. terwijl ook de mogelijkheid bestaat zo danig te worden gevormd, dat vrijstellingen voor het middenstands-diploma verleend zul len worden. Met instemming begroette de heer Ovaa de koitiehde lagere technische school. Tenslotte deden den aantal leerlingen zich nog horen met rrtutftek en zang en voerden daarbij een alleraardigst programma uit. Uit de vergadering werden bij de rondvraag verschillende stemmen besluisterd. die van veel waardering getuigden voor het onder wijs aan de school en voor deze avond De heer Scheer besloot de samenkomst met dankgebed. JEANNE D'ARC. Een aantrekkelijk filmprogramma staat on» met de Pinkaterdagen in de Nutsbioscoop te wachten. Niets minder dan de belevenissen van Jeanne d'Arc zullen zich op het witte doek aftekenen, in de film naar haar ge- fioemd, .welke een getrouwe weergave is van de beroemde en mysterieuze geschiedenis van de Maagd van Orleans", het eenvoudige meisje, dat, wanneer de dapperste mannen falen, kans ziet een geheel leger aan te voe ren en dat tenslotte het martelaarsschap moet ondergaan. In dit ip kleuren verfilmde, boelende ver haal speelt de bekende flimster Ingrid Berg man op uitstekende wijze de rol van de maagd van Orleans. Vflrt dit uitzonderlijk filmwerk worden zes voorstellingen gegeven en wel op de avonden van Zaterdag tot #n met Dinsdag en op de middagen van de beide Pinksterdagen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Merrigje Aartje. d. van I. Laker- veld en S. W. Duel. Dirkje Margaretha, d. van A. de Bruijn en M. den Besten. Hui- bertus Nicolaas, z. van K Renes en M. J. Schouten. Pieter, z. van y. J. Schep en P. de Jong. - MDndertrouwd: A. van der Pauw. 28 j. en H. Rond, 22 j. - Getrouwd: G. v. d. Ham. 25 j. en C. Rietveld. 20 j. H. L. Bub- berman. 24 j. en E. Kuzee, 25 j. Th. M- Vervloed, 21 j. en P. A. Overbeek. 21 j. Overledep: C C. van der Werken. 28 j, M. Lijklema, 66 j., echtgenote van J. A. J. de Jong. VERZOEK TOT UITLEVERING VAN WESTERLING AFGEWEZEN. Het gouvernenffent van Singapore heeft het Indonesische verzoek tot uitlevering van Wes terling. die sedert eind Februari te Singapore is gedetineerd, niet aanvaard. De onder-mi nister van koloniën, de heer J. Dugdale, heeft in het Huis van Afgevaardigden mede gedeeld. dat een formeel verzoek tot uitleve ring door een Indonesische vertegenwoordiger op 4 Mei bij de gouverneur te Singapore werd ingediend. Hij zeide: „De gouverneur heeft mij medegedeeld, dat het verzoek, dat men baseerde op het uitleveringsverdrag tussen Engeland en Nederland van 1898. niet verge zeld was van enig bewijsmateriaal, dat op da beschuldigingen betrekking had Zolang da gouverneur niet van mening is, dat aan de be palingen van het verdrag en de uitleverings wet is voldaan, kan hij geen maatregelen ne men ten aanzien van het verzoek der Indone sische regering". EUROPESE BETALINGSUNIE. Naar men te Londen aanneemt is er goede vooruitgang bereikt in de besprekingen, dia door een commissie van de Organisatie voor Europese Economische Organisatie te Parijs worden gevoerd over de plannen voor een Europese betalingsunie. De voorstellen, die de vorige week gedaan zijn door Engeland, dat het er thans geen be zwaar meer tegen heeft, dat de geprojecteer de betalingsunie het enige vereffeningsinsti- tuut voor de inter-Europese betalingen wordt zijn door de commissie aanvaard èls basis voor verdere besprekingen. De practische samenwerking ter zee in het kader van de Westerse Unie en het Noord- Atlantische Pact, zullen intensiever worden aangepakt. De oefeningen, die het Nederland se smaldeel, terugkerend van de Caraïbische wateren, tezamen met de Engelse marine heeft gehouden en de thans op gang zijnde „Activity'-oefeningen. zullen gevolgd worden door een reeks oefeningen, bezoeken en te genbezoeken. waarbij de Engelse Nederlandse. Franse. Noorse. Deense en Belgische marines betrokken zullen zijn. De periode van samenwerking zal evenwel langduriger zijn en de betekenis van de oefe ningen van 1950 overtreft die van vorig jaar Met name zal de samenwerking intensiever en veelomvattender zijn. De zeemachten van de genoemde West- Europese naties zullen deelnemen nan een reeks oefeningen, die in verschillende zeege bieden zullen worden gehouden. Tezamen zul len zij. naar men meent te mogen verwach ten. leiden tot een aanmerkelijke vooruitgang in de ontwikkeling van de gemeenschappe lijke opvattingen omtrent de tactiek van de zee-oorlog, terwijl ook de practische waarde dezer oefeningen voor een goed wederzijds begrip hoog wordt aangeslagen. Marshall-hulp 1950-1951. De Amerikaanse Senaat heeft Donderdag tenslotte zijn goedkeuring gehecht aan het compromis-voorstel voor de hulpverlening aan het buitenland, waaronder de Marshall hulp voor Europa en de hulp in het kader van het programma „punt vier" van president Truman vallen De/o laatste hulp woidt ver leend aan economisch minder ontwikkelde gebieden Het wetsontwerp werd met 47 te gen 27 stemmen aangenomen. Het door de Senaat goedgekeurde wetsont werp voor de hulpverlening aan het buiten land in 1950 1951 staat een bedrag van 3 248 450 000 dollar toe. waarvan 2.977 000 000 dollar gereserveerd zal worden voor het Euro pese herstelprogramma. Daar het voorstel reeds door het Huis van Afgevaardigden werd goedgekeurd wordt het naar het Witte Huis gezonden ter onderteke ning door president Truman, waarna het wetskracht krijgt. Hoffman wil verlaging. De administrateur van de Marshall-organi* satie. Paul Hoffman, hefcft bij de Senaatscom missie voor de toewijzingen, herziene ra mingen ingediend voor de Europese dollar behoeften in het jaar 1950 1051. Daarbij deel de hij aan deze commissie mede. dat het mo gelijk was de gevraagde toewijzing voor West-Duïtsland voor de aankoop van tarwe en met 36 millioen dollar te verminderen De raming voor Engeland werd met 129 mil lioen dollar verlaagd Oorspronkelijk was de raming voor dat land 165 millioen dollar groot Verder deelde Hoffman mede. dat de Mars hall-organisatie 165 milllioen dollar minder vraagt, dan het in de begrotingsboodschap van president Truman aan het congres genoemde bedrag van 3.1 milliard dollar. CANADA ALS WAPENLEVERANCIER? De Canadese regering heeft het parlement verzocht de Canadese strijdkrachten toe te staan militaire voorraden te verkopen en de opbrengst onmiddellijk te gebruiken voor de aankoop van ander materiaal Dit voorstel zou een nieuwe mogelijkheid openen voor uitwisseling van wapens tussen de Atlantische pactlanden. BESLUIT VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad, welks vergaderingen op GESCHENKEN VOOR DE PRINSESJES. De prinsesjes wacht vandaag menige verras sing. wanneer de Koningin en de Prins van hun driedaags bezoek aan Parijs terug zijn. Onder de vele geschenken, die uit verschillen de delen van Franrijk in deze dagen naar het pcleis van het Elyssee zijn gezonden, zijn er namelijk vele, die voor de jonge Oranjetelgen bestemd zijn. Daarbij zijn poppen in vele tra ditionele klederdrachten van de verschillende departementen. Onder de op het paleis aangeboden geschen ken is ook een gouden boek met handteke ningen van Franse oudstrijders. MINISTER IN T VELD TERl'G. De Nederlandse minister van wederopbouw en huisvesting In t Veld heeft per KLM- vliegtuig New York verlaten met bestemming Amsterdam. De minister heeft twee weken in Amerika doorgebracht, waar hij diverse verkavelingsplannen en plannen voor het bouwen van goedkope woningen te Chicagc Washington en in een aantal andere stede/ bestudeerd heeft. AUSTRALIË ZAL ENGELSEN OP MALAKKA BIJSTAAN. De Australische regering heeft ln prlncips besloten hulp te zenden aan de Engelse auto riteiten in Malakka bij haar campagne tegen de guerillastrijders. De hulp zal waarschijn lijk de vorm aannemen van transportvlieg tuigen en ander materiaal dat de Engelsen dringend nodig hebben. LOVINK AMBASSADEUR IN CANADA. Bij Koninklijk Besluit is de heer A. H J Lovink. voormalig hoge vertegenwoordiger van de Kroon tn Indonebië, benoemd tot am bassadeur in Canada. KAASMARKT WOERDEN. Op de kaasmarkt werden Woensdag aange voerd 161 partijen eerste soort f 192— f 197; tweede soort f 185f 190, zware f 205. Han del matig. KAASMARKT GOUDA. Aangevoerd 230 partijen kaas. Prijzen: la kwaltieit met rijksmerk f 1 901 96: 2e kwa liteit niet rijksmerk f 1.8518»; extra zwart graskaas tot f 2.02. Handel kalm. KAASMARKT MEERKERK. Aanvoer 29 partijen. Prijzen: le kwal. f 1.90 —1.95, 2e kwal. f 1 85—1 90 Handel matig. VEEMARKT S-HERTOGENBOSCH. Op de veemarkt van Woensdag werden aan gevoerd 5212 stuks vee. zijnde 1456 runderen, 555 nuchtere kalveren. 94 zeugen. 143 lopers, 2335 biggen, 802 schapen en lammeren en 27 geiten De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf- koelen van f 650—975; guiste koeien van f 500 —750; kalfvaarzen van f 625—950; klamvaar- zen van f 550—625; guiste vaarzen van f 500 620; pinken van f 3754ÏS. graskalveren van f 180—300: nuchtere foMalveren f 70 100; nuchtere siachtkalveren van f 3560. lo« pers van f 6580; biggen van f 3560; drach tige zeugen van f 260—330; schapen van f 60 8Q; lammeren van f 3045; geiten van f 20-* 50. alles per stuk. het ogenblik niet door Rusland worden bijge woond. heeft met algemene stemmen besloten ln bepaalde „zich daartoe lenende" gevallen mnnTuirruio een van zijn leden aan te wijzen om als be- br UK 1 INIfcUWo, middelaar op te treden in enig geschil, dat aan de Raad wordt voorgelegd Zolang de bemiddelaar met zijn werk be zig is. zal de Raad zich onthouden van enige verdere actie in het onderhavige geschil VEEMARKT GOUDA. Aangevoerd 24 slaehtvarkens f 1.401.50 pet kg; 127 magere varkens f 1 40—1.50 per kg.; 982 biggen f 3045: 2 runderen f 450500| 170 nuchtere kalveren f 3542: 127 lamme ren f 3544; 1 bok of geit geen notering. Voor de slaehtvarkens. magere varkens en biggen was de handel vlug, voor de overige diere/ traag. EIERMARKT BARNEVELD. Vlugge handel. Aanvoer ca. 1 500.000 »t. Voor tachtig procent der aangevoerde eieren was de prijs f 12.5012 70 per 100 stuks Van de rest deden de grootste f 13 en de kleinst# f 12 per 100 stuks. LENSTRA EN HOFMA NIÉT IN VOOR- mei ntg meer amenéelen (Adv.) KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Sliedrecht (vacature J. de Vries) E. J. Eichhorn te De Meern <U.); te Groot-Ammers J. T. Doornenbal te Oene. Bedankt voor Ridderkerk tC. van Dop te Ameide en Tienhoven. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Werkendam E. du Marchie van Voortbuijsen te Sliedrecht LOPIG NEDERLANDS ELFTAL. Het bestuur van de voetbalvereniging ..Hee renveen" heeft de spelers Hofma en Lenstra met het oog op de Maandag te spelen kam pioenwedstrijd Maur lts—Heer en veen. niet toe gestaan uit te komen in de wedstrijd voorlo- pig Nederlands elftal—Middlesex Wanderers, welke morgen te Utrecht plaats vindt. De linkervleugel zal thans worden gevormd door Clavan (ADO) en Lakeoberg (Blauw wit). Woensdag is weer de jaarlijkse wielerwed strijd de „Ronde van Nederland" begonnen met als startplaats Amsterdam. De eerste van de zeven étappes ging naar Appingcdam. De tweede étappe, die gisteren werd afgelegd, leidde naar Apeldoorn. Vervolgens gaat de tocht door Limburg. Noord-Brabant en op Dinsdag 30 Mei zullen de renners door onze ■treek rijden. Op het kaartje ziet men va» deze étappe, het is de zesde, de route. De wielrenner» zullen op dit traject op dit traject onder meer door Lexmon. Meerkerk, Gorinchem en Giessendam komen. Middags om 14.00 uur vertrekt de kara vaan uit Findhoven en zal omstreeks 19 50 uur in Rotterdam aankomen. Tussen half ses en seven uur zullen de wielrenners Gorin- 0E 6e ETAPPE 30 MEI J UTRECHT GELDERLAND X NOORD BRABANT RouN 22<km.in 5U.50 votirsrrwu- ART0-5066 S TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUTD-HOU ANP EN UTRECHT achoonhovenscno Courant VRIJDAG «8 MEI 1950 INTERNATIONAAL BODEMKUNDIG CONGRES. De minister van landbouw, visserij en voed- a-lvoorziening heeft zitting genomen in het •re-comité van het vierde Internationale Bo- demkundige Congres, hetwelk onder auspiciën van de Nederlandse Bodemkundige Vereniging van 24 Juli tot 1 Augustus 1950 in Amsterdam wordt gehouden. Voor dit aan de bodemwetenschap gewilde congres .waarvan de plenaire zittingen in het Indisch Instituut zullen plaats hebben, be staat grote belangstelling uit het buitenland. Tot nog toe hebben zich ruim 400 deelnemers uit tientallen landen afkomstig, voor het con gres aangemeld De laatste oorlog heeft het werk en de - rtsnisatie van de Internationale Bodemkundige Vereniging zodanig ontwricht, dat het tot her- 4 oprichting ln Amsterdam moet komen. De voorafgaande bodemkundige congressen wer den achtereenvolgens in Washington (1927), Leningrad, Moseou (1930) en Oxford (1935) gehouden. Op Maandag 24 Juli zal minister Mansholt dit vierde congres in het Indisch Instituut te Amsterdam officieel openen. Het congres zal overigens door prof. dr C. H. Edelman uit -Wageningen worden gepresideerd. Het wetenschappelijk terrein, waarmede het congres zich zal bezighouden, is over negen ■ecties vesdeeld. tw. bodemphysica. klei-mi- neralen. bodemchemie. bodembiologie. bodem vruchtbaarheid. tropische en sub-tropische gronden, bodembehoud en -verzorging, bodem- dassificatie en -waardering en zoute gronden TARWERAAD OPNIEUW TE LONDEN BIJEEN. Het Dagelijks Bestuur van de Tarweraad heeft een Nederlands verzoek om verhoging met 50 000 ton van het importkwantum tarwe onder de werking van de Tarwe-overeenkomst goedgekeurd. De aan Nederland gegarandeer de import-hoeveelheid. waarin begrepen de voor Indonesië en de West-Indische gebieden bestemde quanta, bedraagt thans 750.000 ton. Indonesië heeft inmiddels een verzoek tot toelating als afzonderlijk lid van de Tarwe raad ingediend, hetgeen betekent, dat bij in williging Indonesië zelfstandig als importeur binnen de Tarwe-overeenkomst zal optreden. De hoeveelheid tarwe, waarvoor lndonesiè le- veruigsgarantie zal vragen, bedraagt 75.000 ton. Eerste steenlegging nieuw instituut Het scheppen van mogelijkheden tot het be- w„rkinB met het bedrijfsleven gelegd worden, waren van tuinbouwproducten en het aange- tenslotte datgene, dat gevonden ven van een nuttige bestemming voor surplus- ln de ctijk moet toepassen. Al ging en mindere kwaliteit producten zijn volgens imtiatief £jet rechtstreeks van hen uit en de tegenwoordige inzichten onmisbare scha- f de Qverheid in hoofdzaak de totstand kels bij het bevorderen van een zo doelmatig knmin„ fin»neierPn toch meet rf» in. mogelijke afzet. Het vernietigen van hetgeen nog een voor de mens nuttige bestemming kan krijgen, roept terecht reacties bij de bevolking op en hoe verser de groente, het fruit en de bloe men bij de consument komen, hoe meer vol doening ze geven en hoe groter de mogelijk heden voor de producenten zijn. Zowel voor het bewaren als voor het ver werken werd door prof. Sprenger gedurende de laatste 25 jaar grondleggende arbeid ver richt en om die reden is aan hem dan ook ge vraagd om de symbolische handeling van de eerste steenlegging voor het nieuwe gebouw van het Instituut voor Bewaren en Verwer ken van Tuinbouwproducten te Wageningen te verrichten. Het instituut is veel dank verschuldigd aan de Landbouw Hogeschool, omdat deze jaren lang veel medewerking heeft verleend door het beschikbaar stellen van de nodige werk ruimte. die dientengevolge aan andere werk zaamheden moest worden onttrokken. De doel stelling van het instituut is niet alleen het verrichten van onderzoek, maar ook zal sterk de nadruk gelegd worden op de toepassing op grond waarvan het ook voorlichting en on derwijs zat geven aan hen. die dit wensen. Op deze wijze zullen de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek zich het snelst Verspreiden. Vooral moet voorts de nadruk op de samen- In tal van landbouwverenigingen. standsor ganisaties, coöperaties, enz bestaat een drin gende behoefte aan bekwame jongelui, die de geleidelijk openkomende plaatsen van oudere bestuurders kunnen overnemen. De oudere ge- k neratie is langzamerhand tot het tijdstip van «(treden Jenaderd, maar dikwijls ziet eigen kring onvoldoende jongeren, die in staat er. bereid zijn het werk verder voort te zetten. Het gevolg is, dat betrekkelijk weinigen ge noodzaakt zijn zeer veel werk op hun «hou ders te nemen. Dit bewyet dat er een zeker tekort U aan wat men zou kunnen noemen „officieren en onderofficierenkortom aan Wat men bU het leger het kader noemt. Dit Ij een vrij ernatig verschijnsel, niet omdat de Jongere generatie beu van de °r8®n/*fpt'e aou zijn, want dat i« het geval met. Het ern stige van de toestand ligt hierin, dat het maat schappelijk leven steeds ingewikkelder wordt en er dus juist voortdurend meer mensen no-r dig zijn, die de landbouw te bestemder plaat se kunnen vertegenwoordigen. Het Ij niet meer voldoende, dateen De- ■tuurder van een landbouworganisatiê zo on geveer weet wat er in zijn eigen vak om gaat. hij moet ook op de hoogte zijn van het geen zich in breder verband1 in ons volksleven «fspeelt. Zo moeten we op het ogenblik reke- ning houden met het tot stand komen van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, waarin waarschijnlijk de Stichting voor de Land: bouw binnen afzienbare tijd m1 worden om gezet en die een belangrijke taak zal kr"JSei» bil de uitvoering van tal van maatregelen, die co de dagelijkse praktijk van de landbouw be trekken hebben. Willen de bertuurders hun taak in deze organisatie goed en ten volle kunnen vervullen, dan moeten zij op de hoog te zijn van hetgeen die taak omvat. Merkwaardig is. dat men by gingen van de arbeiders reeds lang debe Poefte aan kader heeft ingezien. Daar heeft men dan ook speciale kadencholen. waar jon gelui met voldoende aanleg hun OPteMlng krijgen tot bestuurder. Men moet dit met ter zijde schuiven, ali iets van minder beteekems en menen, dat deze toekomstige bestuur ders die meestal weinig meer optel ling genoten hebben dan de lagere 8ch°2j- natuurlijk wel wat voortgezet onderwijs van node hebben Ook de ontwikkelde landbouwer zelfs hij. die een middelbare landbo"^k^ k beeft doorlopen, weet toch maar betrekkelijk wTmlg van de maatschappelijke af en juist deze zbn van zovee1 betekenis bij de toekomstige ontplooiing van de landbouw Crgftoefin zijn bedrijf komt er niet een toe. zich op dit terrein te specialiseren. Het bedriif ielf gaat immers steeds meer eisen SS Wanneer men bet uiterzte uit «n land en zijn vee moet haten, moet de aan dacht van de boer onverdeeld en onafgebro ken op de verschillende onderdelen van zijn bedrijf zijn gericht. Er worden hoge eisen ge steld aan de landbouwkundige en technische kennis van de akkerbouwer of veehouder, ook op een klem bedrijf. Bovendien moet hij veel meer begrip hebben van boekhouding dan vioeger en heeft hij veel meer bedrijfsadmi nistratie te verrichten dan voorheen het ge val was Daardoor is het voor iemand, die met hart en ziel bij zijn bedrijf is vaak büna on doenlijk bovendien nog veel tijd en aandacht aan de organisaties te besteden. Dit betekent, dat het ook in de landbouw noodzakelijk zal zijn. dat bepaalde, daarvoor geschikte perso nen zich gaan specialiseren op het geven van leiding in de organisaties. Maar dan moet men zich er wel van bewust zijn. dat dit vroeg of laat tot de consequentie zal leiden, dat men deze mensen ook financieel in staat moet stel len hun functie te vervullen. Tot nu toe ge schiedt dit alleen bij de hoofdbesturen maar wij voorzien, dat er een groeiende behoefte komt aan gespecialiseerd en dus gesalarieerd kader. De landbouw zou verstandig doen. wanneer hij zich hierop reeds thans ging in stellen en men zou overgaan tot systematische kader-training. Wil men met zover gaan. dat daarvoor een afzonderlijke school zou moe ten worden gesticht, dan is het toch wel no dig hiervoor afzonderlijke cursussen te laten houden met een werkelijke schoolopleiding. Hetgeen de volkshogescholen tot nu toe op dit terrein doen. verdient waardering, maar geeft toch lang met de mate van scholing, die dringend gewenst is. Wartnccr hevige pijnen U het leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARIHE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders ven rheumatiek, menstru atie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. koming moeten financieren, toch moet dit In stituut worden een instelling van het bedrijfs leven zelf. Om die reden is het dan ook een stichting en biedt de samenstelling van het bestuur daartoe de mogelijkheid. De eerste steenlegging van dit Instituut is een belangrijke gebeurtenis op tuinbouwge bied en vertrouwd mag worden, dat allen zich erin verheugen en eraan zullen medewerken, zijn arbeid vruchten te doen dragen in het be lang van onze voeding met tuinbouwproduc ten en de bestaansmogelijkheid van onze tuin bouwers. handelaren en verwerkers. Aldus sprak de directeur van de Tuinbouw, ir. A. W. v. d. Plasschc. ter gelegenheid van de eerste steenlegging voor het nieuwe ge bouw van het Instiuut voor Bewaren en Ver werken van Tuinbouwproducten op 16 Mei 1950 tentgehore van een groot aantal belang stellenden, vooral van de zijde van het be drijfsleven. Het nieuwe Instituut. Vervolgens sprak de directeur van het In stituut. ir. A. K. Zweede, die een toelichting .gaf op het nieuwe bouwplan. De opzet is. dat een bedrijfsruimte van 24 x 36 m. tot stand komt. waarin het wetenschappelijk onderzoek op semi-bedrijfsschaal kan worden uitgevoerd. In grote lijnen is de bedrijfsruimte in twee helften gedacht, en wel enerzijds de ruimte voor het bewaringsonderzoek met vijf koelcel len. drie vriescellen, machinekamer en twee njpingscellen en aan de andere zijde voor het verwerkingsonderzoek xnet vier gistingscel len voor constante temperaturen en een kel der. Centraal aan de achterzijde bevinden zich de constructie-werkplaatsen. Aan de Noordzijde zijn de laboratoria ge dacht aan de Zuid- en Westzijde de werkka mers: het geheel wordt in utiliteitsvorm zoda nig uitgevoerd, dat op eenvoudige wijze schei dingen zijn aan te brengen. Voor uitbreidings mogelijkheid in de toekomst leent zich deze opzet door de blokconstructie. daar zowel de bedrijfsruimte als koelcellen en leslokaal af zonderlijk door aanbouw zouden kunnen wor den vergroot. De heer Zweede sprak de ver wachting uit. dat het nieuwe gebouw in Juni 1951 in gebruik zal kunnen worden genomen. Nadat prof ir. A M. Sprenger de eerste steenlegging had verricht en drs. J. E Boeke namens het personeel van het Instituut had gewezen op de noodzakelijkheid van de mei het nieuwe gebouw te verkrijgen uitbreiding, dankte de heer A. Rijks, bestuurslid van de Stichting, de aanwezigen voor hun belangstel ling. KWAKZALVERIJ BIJ PE T.B.C.- BESTRIJDING. Noord-Brabant valt sinds 1 Juni ook onder de verplichte t o.c best-ijding Daarmee zijn thans alle provincies bij de jaarlijkse tuber- culinatie ingeschakeld, waarmee de sluitsteen is gelegd in de voorbereiding voor de lande lijke actie tot uitroeiing van deze ziekte. In tussen wordt reeds 90 pCt. van de Brabantse veestapel vrijwillig op tbc. gecontroleerd, zo dat men een redelijke grondslag heeft, waar op voortgewerkt kan worden. Maar dat er^^tog wel wat nodig is om de boeren in dis'provincie van te doordrin gen. wat er aan de bestrijding van de ziekte vastzit, bleek ons uit de mededelingen van dr. Kirch, de directeur van de Prov, Gezondheids dienst voor Dieren in Brabant. Er zijn bijv. bepaalde opkopers van vee. die er een studie van maken welke bedrijven door de veeart sen binnenkort zulten worden behandeld of waar reeds getuberculineerd is. om vervol gens uit de argeloosheid van de boeren, een voordeeltje te slaan. Zij komen bijv. een paar dagen na het onderzoek op het erf en bieden de boer aan zijn reageerriers te kopen. Me: allerlei verhalen over de onverkoopbaarheid van de dieren, v eten zij dit vee goedkoop los te krijgen waarna zij het op een verderaf ge- tegen markt brengen en verkopen voor ge jond vee. De kopers vragen meestal wel naar papteren, maar de koopman doet ol Mj dietoe- vallte vergeten heeft en belooft ze na te zen der. nrbtl geeft hij de raad het dier intus- sen te .aten inspuiten De boer doet dat en de koe reageert dan inderdaad niet. omdat een tweede tuberculinat.e niet binnen vier weken na de eerste kan worden toegepast Het Bra bantse boertje zegt dan: ..Die koopman was toch een eerlijk mens" en hij maakt zich er verder geen zorgen over. wanneer de papieren uitblijven Maar bij een later volgend bedrijfs- onderzoek blijkt de koe natuurlijk wel te rea geren. doch verhaal op de koopman heeft men dan niet meer. Ook komt het voor. dat knoeiers gen paar dagen voordat de veearts ergens moet komen, een middeltje aanbieden met de verzekering, dat de koeien niet zullen reageren, wanneer men ze dat medicijn ingeeft. Tien gulden kost dat maar per literfles.' De kopers komen be drogen uit, want de inhoud van de fles heeft niet het minste effect en zij zijn hun tientje kwijt. BÜ onderzoek bleek dit middel te be staan uit schoon water, waaraan een paar theelepeltjes ammoniak en een paar korrel tjes kamfer waren toegevoegd. LeergeM is nu eenmaal altijd duur. ER KOMT EEN NIEUWE PLANTEN- ZIEKTENWET. Op het Ministerie van Landbouw is men bijna gereed met de voorbereiding van een njeuwe Plantenziektenwet. die de oude wet van 1911 moet vervangen. De nieuwe wet krijgt een veel bredere opzet, zodat men daar bij ook de maatregelen kan onderbrengen, die thans onder afzonderlijke wetten vallen, zo als de Aardappelwet. de Coloradokeverwet. de Wet tot bestrijding van de aardappelmoeheid, enz. Van heel veel belang is. dat voortaan ook onkruiden en hun zaden onder de bemoeiin gen van de Plantenziektenkundige Dienst zul len vallen. Tot nu toe kon deze dienst zich al leen bemoeien met schadelijke organismen, d wz. met schadelijke dieren, schimmels en andere ziektekiemen. Dit begrip ..schadelijke organismen" zal men bij de nieuwe wet zo danig verruimen, dat de onkruiden er ook on der vallen. Dit maakt het mogelijk de on- kruidbestriifhng als een wettelijke verplich ting op te leggen. Het is n.l. gebleken, dat de provinciale verordeningen op dit gebied on toereikend zijn. Een voorbeeld van een provinciale regeling vindt men in de Utrechtse Distelverordening, waarbij enkele jaren geleden werd bepaald, dat men geen bloeiende distels op zijn grond mag hebben. Er was n.l. in Utrecht een distel- plaag opgetreden als nawerking van het onder water zetten van grote oppervlakten land aan het eind van de bezetting De grasmat van de weilanden werd daardoor vernietigd, waar door de distels vrij spql kregen. De provincie moest toen wel dwingend optreden In andere provincies heeft men plannen dit voorbeeld te volgen, maar elders wacht men op de nieu we wet. Hoewel deze wet reeds bijna klaar is om ingediend te worden, komt het ons toch voor. dat het niet verstandig is intussen pro vinciale verordeningen op te schorten, want de ervaring teert, dat er dikwijls een zeer lange tijd verloopt tussen het opstellen van de wet en de afkondiging in het Staatsblad. Nu niet alleen volgens de kalender, maar ook blijkens de weersomstandigheden de zo mer nadert, zulten veten de stedelijke huizen* massa's ontvluchten om verpozing te zocke» in de buitenlucht. Hierbij valt het op dat dit opzoeken van zee en bos in het algemeen meer geschiedt om liet dagje uit. dan om werkelijk rust te vin den. Want zie. bij voorkeur trekt men er ge zamenlijk met familieleden en vrienden op uit om aan het strand verkoeling te zoeken op een warme dag. Op zulk een dag pleegt zc'n recreatie-oord echter overstuwd te zijn van mensen die alle met hetzelfde doel daar heen trekken. En zo n strand is niet denkbaar zonder limonadekraampjes, zonder zuurstok ken en ijsjes of zonder luidruchtige luidspre ker die rumoerige muziek over de hoofden der vacantiegangers doet galmen en zo d# stilte weert. Want is dit niet wat wij hedendaagse men sen schuwen: de ware stilte. Het lijkt of de meesten onzer inplaats van zelf te teven, veel eer wórden geleefd; wij worden voortgestuwd door krachten welke wij niet kennen, wij worden beheerst door hartstochten welke wij niet beteugelen en wij hebben angsten waar van wij de oorzaak niet doorgronden. In deze onrust en wankelmoedigheid zoeken wij steun bij mensen. Bij mensen die aan dezelfde kwel lingen ten prooi zijn en die evenmin als wij zelf beseffen dat waarlijke steun slechts van God kan komen. De mens leeft, gij ziet het overal om U hepn. op een afstand van zich zelf. hij vreest zijn eigen innerlijk te benade ren en verbergt dat daarom achter lach en luchtig vermaakt. Hoe anders is het wanneer wij werkelijk tot de natuur gaan: wanneer wij zonder ge dachten langs een rustiek weggetje dwalen; wanneer wij in de bossen genieten van al wat leeft of wanneer wij op een stil stuk strand ons verwonderen over de veelzijdigheid der natuur; Boven onze hoofden het spel der vogelen en san onze voeten de imposante macht van de zee Ja. op zulke ogenblikken voelt men zich ruim in de oneindigheid, op gelucht onder de azuurblauwe lucht en krach tig bij de kracht der golven. Dan worden de door angst vergrootte visioenen teruggebracht tot hun ware verhoudingen, dan is het teven niet een verwarde aangelegenheid die langs ons heen jaagt, maar dan wordt het leven let» dat wij. binnen het raam dat de Voorzienig heid daarvoor heeft gemaakt, zelve kunnen leiden en besturen. Ritchie Calder schrijft: Het was met enige schroom, dat ik mijn vraag aan de militaire gouverneur van de Franse Sahara. Kolonel Quenard. stelde. „Waar." vroeg ik hem. „haalde Hannibal in Noord-Afrika de olifanten vandaan, waarme de hij over de Alpen trok?" Deze kinderlijke vraag behoorde tot een der onderdelen van mijn werk voor de Unesco, dat mij door de woestijnen van Noord-Afrika en het Midden- Oosten voerde. Ik was geprepareerd op een sarcastisch ant woord. zoals ik reeds zo vaak in deze gebie den op deze vraig had gekregen, zoiets van: „Maar dat weeftoch elke schooljongen. Deze vraag echter was voor nnj steeds het be gin van ernstige discussies in de meest afge legen uithoeken der woestijnen en steeds kreeg ik hierdoor de sleutel voor tal van mijn pro blemen. Immers, tal van experts beweren, dat de Carthaagse olifanten uit Aziè afkomstig zijn geweest omdat de Afrikaanse olifant niet ge temd zou kunnen worden een bewering, die inmiddels dikwijls is tegengesproken. Als zy echter toch bijv. uit India gekomen zijn. dan zijn de woestynen, die zij doorgetrokken zyn. niet altyd woestijnen geweest. De woestijnen, die ik gezien heb. moeten meer water en meer vegetatie gekend hebben. Aan de ande re kant, als Hannibal echte Afrikaanse olifan ten gehad heeft, die afkomstig zijn geweest uit Centraal Afrika, dan moet de Sahara of als zij door de Nijlvallei getrokken zyn de Lybische woestijn met geweest zijn. wat deze thans zijn; de grond moet vruchtbaar der geweest zyn en tenminste moeten de oases talryker geweest zijn. Waren de dieren wer kelijk afkomstig uit Noord-Afrika. dan moe ten de gebiëden. die thans troosteloze woesty nen zyn. bosrijk zijn geweest. Het schijnt we vast te staan, dat in de tussenliggende 2200 jaar het klimaat en de regenval niet drastisch veranderd zijn. zodat mijn „olifantenjacht te gebruiken is om een onderscheid te kunnen maken tussen „cbmatologische" en door men sen gemaakte''-woestijnen. Een climatologi- sche woestijn kan men het best omschryven nis een woestijn, waar onvoldoende regen valt om teven mogelijk te makrn Een woestijn door mensen gemaakt is er één. waar men sen en dieren eens hebben kuhnen leven, doch waar ingrijpen van de mens het leven vernie tigd heeft Dit geldt b.v. voor de verdwenen oases van de Sahara, sedert duizenden mijlen daarvandaan wouden omgehakt zijn. waar door het waterpeil aanzienlijk gezakt is. Kolonel Quenard dan. bleek ernstig op mijn vraag in te gaan Hij stond op van achter zijn bureau en liep naar een militaire kaart yan de Sahara. ..Hannibal", zei hij. „ving zijn oli fanten hier Dat ..hier" was de vallei van d# Guir een riviertje, dat ontspringt in de ber gen van Marokko en dat vier of vijfmaal per jaar uitstroomt in de dorstige Sahara. En dus reisde ik naar de Guir. Het legendarische woud van de Guir is nu barre"**«e*ti)n. maar dat zal het niet lang meer zijn. Ik zag het be gin van het enorme werk. dat 50 000 acres dorre grond opnieuw vruchtbaar zal maken. Binnen niet al te lange tyd zal hier voldoende graan verbouwd kunnen worden om alle n» madenstaten van de Sahara te voeden. Eind Mei komt de algemene vergadering van de Unesco bijeen in Florence; men zal dan eert raad instellen, die tot taak heeft een coördi natie tot stand te brengen tussen het werk en de onderzoekingen, dat in de verschillend# dorre zones gedaan moet worden. De dorr# zones noemt men de woestijnen, die in de ver schillende werelddelen liggen. Al deze leg# ruimten op de kaarten van Tripolitanië. Cy- renaica. Egvpte, Sinai. Irak en Iran en Israël worden te 'snel als hopeloze woestijnen ge brandmerkt. Zij worden veronachtzaamd als er gesproken wordt over de mogelykheaen om een wereldbevolking te voeden, die met iedere anderhalve seconde met een mond toe neemt. De olifanten van Hannibal zijn de symbolen van de rijke beschavingen, die eens gevoed werden door de grond, die thans tot stof verworden is. Thans moeten wij trach ten de fouten door mensen gemaakt, goed te maken. De' woestijn is geen hopeloze plek en de moed en de opofferingen van de mannen, die ertgecn vechten, en die ik ontmoet heb op mijn reis. bewijzen dit. Er zijn duizenden bronnon. vergaarbakken, die de taak kunnen hervatten, dio zy ook duizenden jaren geleden verrichtten Het wordt tijd dat de archeologen hun aandacht afwenden van paleizen en tem pels en zich gaan wijden aan de onderzoekin gen naar de watervoorzieningen van de oud# beschavingen. door JOS. HOCKING- „Hebt u nog trek ln koud schapenvlees?' vroeg de vrouw, toen hy gereed was. „Neen. dank u- Ik ben klaar." ,.U ziet er al heel wat flinker uit.' markte de man op. die hem oplettend had gadegesla gen ..Bent u een Engelsman?" „Waarom denkt u dat?" ,/t Is nu dertig jaar geleden, dat we Enge land verlieten, maar ik ben het niet vergeten U bent geen geboren of getogen Australiër. Bovendien „Nu. wat bovendien?" „Och, u bent zo helemaal anders." „Ja, u hebt gelijk. Ik ben geen Australiër. Ik ik maar wat doet dat ertoe. Wat een weer vanavond. Nog een geluk dat ik hier langs kwam. Ik zou de nacht niet overleefd hebben." „U was tenminste al een eind op streek De vreemdeling huiverde „Geef me wat whisky." zei hij. „Whisky is helemaal niet goed voor u." zei de vrouw bruusk. „U zou beter doen met naar bed te gaan." „Nog niet. Ik ik durf niet. Geef me whisky; Whisky heb ik werkelijk meer nodig. MMdwl" Brandy hebben'we genoeg." antwoordde de waard Brandy met warm water doet een mens goed ..Ja. ja." riep de man greUg 'n Brandy- grog zoals ze dat in Engeland noemen Waar komt u vandaan'" vroeg de vrouw. ..Van. van wat geeft het feitelijk! Je hoeft niet bang te zijn. moedertje; ik hen een eer- lUke kerel En het geld heb ik je al betaald. Vlug. ouwetje. ik zit te rillen!" De hepbergier goot het warme water in het glas en zette het voor hem neer. „Gebruikt u suiker'" vroeg hij „Natuurlijk. Wie heeft nu van brandy zon der suiker gehoord? Zo. dat is al heel .wat beter. Richard, ouwe jongen, je bent je zelf weer. hè?" „Richardwat?" ..Richard Green, of Smith, of Brown. Wat komt 't er op aan? Wat kan je dat schelen?" „Wanneer u maar fatsoenlijk bent!" zei de vrouw. „Fatsoenlijk heb ik u niet twep goy stukken gegeven? 'n Groter bewijs kan ik moeilijk geven! Wat een weer anders! Kom baas. drink eens met me! Het is zo "ongezel lig alleen te zitten drinken." „Maar niet meer dan één glas. Afiron. denk eraan," zei de vrouw ètreng. „Goed." antwoordde ASron. terwijl hij de drank bereidde, „niet meer dan één glas. Ik zou nu maar naar bed gaan. Mary. Van avond komt er toch geen mens meer. „Ik wacht maar liever tot je met me mee gaat." antwoordde d» «rauw „Ik geloof niet. dat het zo hard meer reg-nt als het gedaan heeft Hoor' er is iemand bij de deur. .Dat is de wind maar.' zei Akron, terwijl hij aan zijn g'og nipte. „Vanavond komt er geen sterveling meer." „Hallo! Hallo!" „Zie je wel! Had ik geen gelijk? En met een achterdochtige blik keek de vrouw naar de bezoeker. „Dat zal wel een tendloper zijn. die door het noodweer is overvallen." zei de vreemde ling. „Enfin, dan hebben we vanavond toch Wét gezelschap!" De man zag er opgewonden uit. Zyn ogen flikkerden, en men kon duidelijk aan hem merken dat de sterke drank niet zonder uit werking was gebleven. Aarcm opende de deur en keek naar bui ten. De late reiziger was van zijn paard ge sprongen en stond vlak voor de deur. Hebt u geen onderdak voor mij vannacht? vroeg de meuiy aangekomene. „In dit weer kan ik onmogelijk nog naar Nova. Het is bo-Q vendien zo donker, dat je geen hand voor ogen kunt zien." „Natuurlijk hebben we onderdak." riep de eerste retiiger. „Waar komt u vandaan?" „Van de Golders Creek, twaalf mijl van bier Het was goed weer. toen ik vertrok, maar nu ïyken al de elementen tegelijk los gebroken!" Enkele minuten later trad de tweede bezoe ker. nadat hij zijn paard verzorgd had. de ge lagkamer binnen. De vrouw keek hem ver baasd aan. Want met dit verschil, dat hij sterk, gezond en gebruind was. leek hij wel een dubbelganger van de eerste bezoeker. Hij was van dezelfde leeftijd, en ook hun gestal ten vertoonden veel overeenkomst. Maar op zijn gezicht las men geen* sporen van een los bandig leven en evenmin had hij die tering achtige kleur. Het regenwater droop van zyn kleren en vormde kleine plassen en stroompjes op de grond Het waren ruwe kolonistenkleren. maar desondanks bleek hij toch een gentleman. „Jullie zoudt wel broers kunnen zijn!" riep de vrouw verwonderd uit. j „Dat is mij ook al opgevallen." zei de eer ste vreemdeling; „alleen heeft onze vriend wel wat op mij voor! Maar ik bezweer je. moedertje, dat ik hem nog nooit van mn te ven gezien heb!" if „U lijkt op elkaar als twee druppels water, zei de vrouw weer. „En toch. als ik beter toe kijk. is er wel enig verschil." „Het voornaamste, dat mij op het ogenblik bezighoudt." zei de laatste, en zijn stem klonk diep en zwaar. ..ii de vraag of u voor mij misschien wat droge kleren heeft. „Nee." antwoordde de vrouw; „we hebben AMron's pak al aan mijnheer hier afgestaan. „Hij kan mijn plunje wel zo lang hebben. Ga maar eens kijken of m'n kleren al droog zyn. je hebt ze toch in de keuken voor de kachel gehangen?" 4 „Ja en ze kunnen nu wel droog zijn; het viel nogal mee." „Ga dan eens kijken, moeder. In zulke nat te kleren rond te sjouwen 4s ook geen oretial" „Als ze nog niet droog zijn. is het ook sl niet erg. hernam de ander „Dan wring Ik de mijne maar wat uit en ga voor de kachel staan de rest droogt dan wel vanzelf." „Dat is goed om je een ziekte op de hals t# halen „Een ziekte!" lachte de ander spottend „Daar ben ik te taai voor. Daarvoor heb ik te dikwijls drijfnat in de open lucht geslapen zonder dat het me iets gedaan heeft. Hoé- wel dat toch verre van aangenaam is!" voegd# hij eraan toe. De vrouw kwam terug. „Ja." zei ze. „de kleren lijn droog. En cs lijken bijna nieuw." „Zoudt u ze mij willen lenen?"* Maar natdurlijk. me plezter. Trek ze maar dadelijk aan en kom gauw terug Dan kunnen we nog een gezellige avond hebben" Enkele minuten later kwam de tweede rei ziger in de kleren van de eerste terug. Het leed geen twijfel: de beide mannen geleken opvallend veel op elkaar: met het grijze tweed costuum nog meer dan eerst. „Je ziet er onweerstaanbaar uit, op mijn woord! Als de oude vrouw gelijk heeft, ben ik een kerel die er zijn mag! Maar ga zitten en eet. en laat ons wat praten. Hoe heet je? Moedertje hier heeft mijRichard ge noemd." „Juist. Noem mij dan maar John. John volfr de Richard op. nietwaar?" „Ja: maar Richard Leeuwenhart was eén heel wat vrolijker snuiter dan John. want dst was een ploert. Meer wat doet dat artoa

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2