iï Ki De laatste reis.... PLAATSELIJK NIEUWS È- E GEMENGD NIEUWS TT De toekomst van de Biesbosch Koningin zal provincie Utrecht bezoeken. Om mensenlevens Dordrechts nieuwe centrale. IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf pra Wedloop om de eerste haring. Een oude Pinksterlegende ZONDAGSDIENST zuiD-HOLLAND EN DTRECHT SchoonhoTenache Conrant VRIJDAG 26 MEI I960 Het ligt in het voornemen van de Koningin om op 9 Juni een bezoek te brengen aan enkele gemeenten in de provin cie Utrecht. Hierbij zal H M. onder mee. een oponthoud hebben in de gemeenten Ben schop. Wijk bij Duurstede en Rhenen. Bij de te volgen route zullen de tussenliggende gemeenten worden bezocht, doch het zal in verband met de beschikbare t.jd niet moge lijk zijn overal te stoppen Wel zal in de be bouwde kommen langzaam worden gereden. In het Centraal Laboratorium van de Bloedtranrtusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis worden sera en medicamenten bereid uit mensenbloed. Om u een voorbeeld te noemen: Vroeger was het buna onmogelijk een zg. „bloeder" te opereren. Deze patiën ten. bij wie het geringste wondje een niet te stelpen bloeding veroorzaakte, konden zelfs geen kies laten trekken zonder levensgevaar Tegenwoordig k*n men deze mensen in spuiten met fibrinogeen en hun wond be dekken met fibrineschuim of met fibrinedra- den waardoor de bloedingen worden tegen gegaan of gestelpt. Ook het thrombine dat uit bloedplaatjes wordt gemaakt, is een be langrijk bloedstelpend middel. Aan dergelijke middelen, die in het Cen traal Laboratorium van de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis wor den bereid, hebben velen hun leven te cian- kgn. Zij zijn gevonden dankzij hot naarstig zoeken der wetenschapsmensen en zij kun nen vervaardigd worden dankzij de offer vaardigheid van mensen, die hun bloed vrij willig geven om het leven van anderen te redden. Het Nederlandse Rode Kruis brengt die mensen samen, getrouw aan de hoge Erlneipes van mensenliefde en hulpvaardig er waarvoor het steeds in strijdperk moet en wil treden Te allen tijde kan een beroep worden ge daan op de hulp van het Rode Kruis dat alechts ééns per jaar een beroep doet óp het publiek Dan vraagt het hulp om te kunnen helpen. Ook U! Verschillende gegevens gijn bekend gewor den over de nieuwe electrische centrale, die aan de Staart te Dordrecht zal verrijzen en die mede de Alblasserwaard van stroom zal vooralen De bedoeling is, dat een centrale wondt ge bouwd met twee machines, elk van (10 000 k w.. terwijl tevens een verdeelstation van 50 000 volt met voedingslijnen naar Slikker veer. Gorinchem en de Hoekse Waard en een verdeelstation van 150.000 volt voor voeding van de omgeving, onder meer de electro-oven van de N V. Kabelfabriek Delft, te Alblasser- dam. In uitvoering zullen worden genomen. Aanvankelijk wilde men aan de Noorden- dijk. waar de oude centrale staat, het niéuwe gebouwencomplex laten verrijzen .doch tegen deze plaats rezen verschillende bezwaren, zo dat tot de Staart werd besloten. Hier heeft men tevens de gelegenheid, om wanneer dit nodig blijkt, de centrale drie maal zo groot te maken. De centrale wordt gebouwd naar een ont werp van het Ingenieursbureau Dwars. Hee- derik en Verhey uit Amersfoort. Voor de aesthetiache verzorging is de architect H Fels uit Garderen Ingeschakeld. De haven, waar aan de gebouwen komen te staan. Is geschikt voor Rijnaken tot 2000 ton en voor kustvaar ders en zeeschepen tot 3000 ton. Tevens zal een spoorlijn langs de gebouwen lopen. De lengte van de kademuur zal 215 meter zijn. terwijl de capaciteit van de kolentransportinrichting 200 ton per uur zal zijn. Het kolenterrein van 75 bij 120 meter zal een capaciteit krijgen van ongeveer 40 000 ton. De machinezaal zal voorzien worden van •en 100-ton« loskraan De afmetingen zullen eljn: 19 meter breed. 83 meter lang. 16 meter hoog en een kelderdiepte van 9 meter. Het ketelhuis wordt 36.5 meter breed. 69 meter lang. 23 meter hoog van de stookvloer af en 82 meter hoog van de asvloer af. Dat er heel wat verstookt zal worden bewijst het volgen de: bij een verbruik van 100 000 ton kolen per jaar moet 15.000 k 20.000 ton as worden afge voerd De twee schoorstenen zullen ieder 90,85 meter hoog worden. Dat het bouwwerk heel wat geld kost be hoeft eigenlijk geen betoog. Eerst werd de Dordtse gemeenteraad een crediet gevraagd van 20 millioen gulden, dat later werd aan gevuld tot 43 millioen. De totale bouw van nieuwe centrales in Zuid-Holland, onder meer ln Den Haag. zal 100 millioen vergen, waar van ten laate van Dordrecht komen de kapi- taalalasten van 16 millioen. Ook voor distri butie-doeleinden ia een bedrag van 16 mil lioen nodig. De totale jaarlijkse kosten van 32 millioen komen dan ten laste van Dordrecht. Ameide. De postduivenvereniging ..De Snel- vlucht" hield een wedvlucht vanuit Maastricht afs and 133 km. De duiven werden gelost om 1 uur. Aankomst eerste duif 2 24.06. laatste duif 2.49 3-1. De ee ste tien prijswinnaars waren: P van der V.'pl; T Mesker; C. de Jong A. Tukker; F. Ve^heij Gebr. v. Toor; D Bouwmeester; Jac. Verheij: P de Langen; F. Tukker Voetbal Zaterdagmiddag speelde ASVA II een thuiswedstrijd tegen Andel II en verloor n et 4-1. ASVA I speelde een uit wedstrijd te Wijk en wist de wedstrijd te winnen met j-i. Op tweede Pinksterdag zal op het sport terrein een halve competitie worden ge speeld door de junioren-elftallen uit de om geving. Ammerstol De postduivenvereniging „De Reisduif" hield een wedvlucht fnet oude dui ven vanuit St. Quentin. De afstand was 225 K M. De prijzen werden als volgt behaald: W. de Jong 1 10 13 en 18; C. H. Zanen 2 8 19 en 24: F. G. IJsselstijn 3 en 17» A. Verwaal 4; J. Stuurman 5; J. P de Man 8 7 11 en 16; Joh te Hennepe 9 15 en 22; A Dubbeldam 12; E. C. Za- ner. 14; T. de Man 20; L. Slingerland 21; A. Dubbe'dnm Az. 23; P. Looren de Jong 26. Dui ven los 8 30 uur. Aankomst eerste duif 12.82.55 uur; laatste duif 13 28.38 uur. Bleskersgraaf. Met de hooioogst zal dit jaar wel later begonnen worden dan. anders. Door het koud» voorjaar en de élechte ont wikkeling van het gras. heeft men percelen hooiland tveemasl morten weiden. Zonnig warm weer kan echter nog veel goed maken. SCHIPrFR BE8CKAmr.DE STROOMNET Capelle aan de IJssel. Enige maanden ge leden voer de 34-jarige sch.pper W. de G. door het Rijnkanaal, hetwelk op dat tijdstip uitsluitend voor zandvervoerders was open gesteld. Hij bemerkte niet. dat arbeiders van de PUE.M. daar bezig waren met een elec- trisch bovengronds laagspanningsnet en riek te met zijn schuit het net, dat hierdoor werd beschadigd. Wegens dit feit moest de schipper zich Woensdsg voor de politierechter te Utrecht verantwoorden, waar hu zich verontschuldig de door te zeggen, dat hij de installatie niet had gezien. De politierechter achtte echter d« schuld van verdachte bewezen en veroordeelde hem tot een geldboete van vidian gulden, subs een week hechtenis, terwijl de schipper ook de rekening vin de P.UEM wel zal móeten- betalen. welke rond honderd gulden be draagt. HERV KERKDIENSTEN IN SCHOOI/GEBOUW? Glessendam. In de gemeenteraadsvergade ring die deze week gehouden wordt zal ook aan de orde komen een voorstel van B. en W. tot ingebruikgeving van de openbare la gere school in wijk A. In verband met de binnen korte tijd aan te vangen werkzaam heden betreffende de restauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk. B. en W. stellen de raad voor om gunstig te beschik ken op het verzoek van de kerkvoogdij der Ned Herv. Kerk om gedurende de restaura tiewerkzaamheden de kerkdiensten tijdelijk ln de openbare lagere School te Oiessen-Ou dekerk te mogen houden. B en W. wijzen er op det de plannen tot restguratie inmiddels zo ver aijn gevorderd dat spoedig oen aan vang zal worden gemaakt en aangezien het voor de kerkvoogdij zeer moeilijk is 'n ender gebouw dat daarvoor geschikt is te krijgen, stellen B. en -W. voof o mhet schoolgebouw tijdelijk en kosteloos daarvoor beschikbaar te stellen. Gieteen-Oudekerk. De iafdeling Giessen- Oudekerk van de NederlanAe Bond van Plat telandsvrouwen bezichtigde Dinsdag de Ge- ro-fabriek te Zeist. Des morgens bezocht men het kasteel De Haar ln Haarzuilen. Het kas teel is prachtig ge legen en werd in het be gin van deze eeuw gerestaureerd. Moeit# nog geld werden gespaard om het gebouw tot 'n buitengewoon mooi geheel te maken. In de zalen die voor het publiek toegankelijk zijn. zijn allerlei kunstvoorwerpen bijeengebracht, zoals prachtige Chinese vazen, Perzische ta pijten en Vlaamse gobelins. De Gero-fabriek te Zeist welke in 1912 werd opgericht met aanvankelijk dertig man personeel. ]s nu uitgebreid tot een groot com plex met 130(1 man personeel. De fabricage van verschillende artikelen werd besproken en daarna maakte het gezelschap in ver schillende groepjes een rondgang door de fabriek. Tot nu toe werd nog niet geëxporteerd, maar de artikelen komen alleen op de binnenlandse markt. Na afloop werd elk der vijftig bezoeksters een theelepel van gero- zilver aangeboden en bovendien een thé complet ln restaurant Figi. Gouda. De heer J. Menge slaagde aan de rljksunh'ersiteit te Leiden voor het docto- raal-examen Ned. recht. Hoog-Blokhuid. De Hervormde predikant ds. Wieman. deelt mede. dat verschillende keren klachten zijn ingekomen, over'jongens, die tijdens de kerkdiensten op de banken schrijven en papiertjes neerwerpen. Ds. van Kooten te Brandwijk verheugt er zich over, dat zoveel kinderen de kerk bezoeken en aan dachtig zijn. Toch beveelt hij familiebanken aan. waardoor 't hele gezin bij elkaar zit. zo dat de ouders toezicht hebben op hun kinde ren. Krimpen a.d. Lek. In de plaats van de he ren J de Jong en M. Liedorp die als zodanig bedankt hebben respectievelijk wegens hoge leeftijd en drukke werkzaamhedeu. zijn tot bestuursleden van de woningbouwvereniging „Ons Bëlang" gekozen de heren P. Burggraaf en J. A. Brouwer. Speeltuia geopend. Krimpen a.d. Lek. Op Hemelvaartsdag is de speeltuin van de Vereniging „Sport en Spel" v eer geopend. De tuin is intussen verrijkt met een keurig clubgebouwtje. Verheugend is verder het feit. dat in het vervolg op iedere werkdag vdn 46 uur de spelende kinderen onder toezicht staan van een daa< toe aange steld persoon. Het terrein is toegankelijk voor kinderen van leden, doch door het verkrijg baar stellen van dag- en weekkaarten kunnen ook kinderen van niet-leden naar hartelust genieten van deze mooie speelgelegenheid. VRIENDSCHAP RHENENKRIMTEN NOG MET VERSLAPT. Krimpen aan de Lek. Tussen de inwoners van Krimpen aan de Lek en Rhenen zijn in de moeilijke Meidagen van 1940 hechtte ban den van vriendschap gelegd, zulks in verband met de evacuatie van de fthcr.<m$e bevolking naar hier. Op Hemelvaartsdag kwam deze vriendschap weer tot uiting. Het fanfare korps uit Rh> iH-n, dat deelnam aan het con cours te Schoonhoven, kon niet nalaten om met de bus naar Krimpen te rijden en 's mid dags mareneerde het fraai geumformae muziek corps onder pittige marsmuziek door het dorp een spandoek meevoerende, waarop stond: „RhenenKrimpen aan de Lek 1940—1950'. Voor de w oning van burgemeester Van Oordt werden enkele extra nummers geblazen. „Amslelbron" provinciaal biljartkampioen. Lekkerkerk. In het kader van de lands- eompetitie der NBB is het C-team van de biljartvereniging ..De Amstelbron" bestaande uit da heren W. de Jong. L. de Bruin, A. v. Beem. C Alblas en C. van Gelder er tc 'l-Gravenhage in geslaagd kampioen te wor den van Zuid-Holland (Wegens ziekte van de heer C. Alblas. speelde hier een reserve!. f)e stand wes i Krimpenerwaard (De Am stelbron); 2 Den Haag; 3 Rotterdam; 4 Delft; 8 Gouda: 6 Schiedam 7 Leiden. Het team was si eerder kampioen van zijn afdeling en vervolgens van de Krimpener- waard ln Juli moet ln Utrecht gespeeld worden om het kampioenschip van Nederland Klas se C. Het roontje vin de heer A. van dar Graaf Gz geraakte Maandag in de sloot nsast de Wilhelminastraat. De heer G, Reb- bers. die in het schuurtje achter zijn woning was hoorde de plons in het water, ontdeed «ich snel van zijn bovenkleding en sprong erbij. Hij wist de jongen behouden op het droge te halen. Voetbal. Zaterdag 27 Mei wordt voor de juniorencompetitie GVB gespeeld tussen Lekkerkerk B en Donk E (Gouda). Zondag spelen vriendschappelijk: Lekkerkerk 3 tegen DHB 2 (Rotterdam) en Lekkerkerk 2 tegen DHB l. Maandag spelen Donk 4 en Lekkerkerk 4 voor de GVB De junioren kunnen mogelijk op beide punten besla* leggën nu ze voordeel van eigen terrein hebben. Het vierde elftal ls de laatste tijd zo goed ln vorm en op de ranglijst flink gestegen, dat ze haar positie opnieuw zal willen ver stevigen. NIEUWE ELFTALCOMMISSIE. Lekkerkerk. De voetbalvereniging Lekker kerk hield Maandagavond een bijzortdere al gemene ledenveigadering in de Sponbrr. ter verkiezing van een nieuwe elftalcommissie wegens bedanken van de tude. De heer Abr van der Velde was voor be den tot voorzitter aangewezen daar zo juist bericht was ingekemen dat de waarnemend voorzitter de heer A. C. Broere bedankt had als bestuurslid. Hij vroeg naar de reden van het bedanken van de elftalcommissie, waar op naar voren werd gebracht de geringe me dewerking der leden zoals het Zondagsmor gens pas zenden van bericht van niet mee spelen. Er zullen hierop strenge straffen toe- jfepast moeten worden. Na nog enige diacua- fgie werden met grotte meerderheid tot leden der elftalcommissie" gekozen de heren H. Burger. G. Deelen C. Hogerdijk. A. Polder man de Jong en J. van der Wal. In de junioren-commissie werden benoemd de heren A Hoogerdijk. M. de Jager. W van Kleij. M. Slijk en J. van de Wal. laatstge noemde tevens als voorzitter der commissie. Na bespreking van enkele huishoudelijke za ken. sloot de heer Van der Velden, met de hoop dat allen zouden medewerken ofn LFC tot groter bloei te brengen. Langerak. De collect* ten behoeve van de Stichting 1940—1945 heeft f 19.35 opgebracht. Bestaan van Cbr. beroepsvervoer In gevaar. Meerkerk. Vrijdagavond werd door het ini tiatiefcomité van de Ned. Bond van Protes tants Chr. Beroepsgoederenvervoerders een vergadering van beroepsvervoerders belegd in hotel ..Hof van Hollend". De heer v. d. Vlist te Hoog-Blokland sprak een kort ope ningswoord, waarbij hü in het bijzonder de spreker voor deze avond. mr. dr. P Ver- ker, burgemeester der gemeente Boskoop en lid der Tweede Kamer, alsmede het bestuur der Bond hartelijk welkom heette. Hierna werd mr. dr. Verkerk gelegenheid gegeven zijn onderwerp ..de toekomst en de gevaren voor het beroepsgoederenvervoer" naar voren te brengen Spreker begon met te zeggpn dat het vraagstuk van het vervoer het meest ingewikkelde is. Dit komt onder meer ook uit ln het politiek beleid, hetgeen spre ker uit liet komen bij de behandeling der richtlijnen in het personenvervoer. Waarom heeft de Partij v. d. Arbeid hier tegen ge stemd. zo vroeg spreker zich af. Hij stond ook in hat bijzonder stil bii het nieuwe ontwerp Wet Autovervoer Goederen Grot# gevaren zag hij in het eigen vervoer. ATO. Grootbe drijf ent. Wat is er van Wegtransport terecht gekomen? Wat gebeurt er met het saldo der W.AG.-actie? Waarom geen enkel bericht dat de heer Verkerk voorzitter geworden ia der Prot. Chr Bond? Spreker had indertijd het bestuur der N.O.l Wegtransport de weg ge wezen Waarom werd nimmer die weg inge slagen? De heer Verkerk wees op de dure plicht, die de vervoerders hebben die Chr georiën teerd zijn. om zich aan te sluiten bij hen die hen gezind zijn. „God heeft ons niet de vrij heid gegeven om te doen, hetgeen wij zelf willen. Normen van recht moeten voorop staan Anders wordt het nu niets en ook niet in de toekomst. De zelfmoord van onze ver voerders ls een welkome bondgenoot voor onze regering Spreker liet diverse gevaren die ons land en ook de vervoerders bedreigen de revue passeren, zoals die betrekking heb ben op de levensstandaard, de financiële po litie van ons land. het werkloosheidsvraagstuk en de deviezenkwestie Volgens de minister is het aantal beroepsgoederenvervoerders veel te hoog. n.l. 9400 met een vervoerscapaciteit van 100 000 ton. verdeeld over 22 000 vrachtwa gens. Bij met op de juiste wijze te organiseren dreigt de minister zelf in te grijpen. Dit is het grote gevaar. De minister wil het ver voer van Tucht, rail en water ordenen Het vervoer in de lucht is reeds weggegeven aan de K L M. Het busvervoer is voor 3 4 in han den gespeeld van de spoorwegen. Men wil een vergunningsstelsel invoeren. Aan welke regel zal het tonnage van het eigen vervoer gebon den zijn? Zal het platteland de gelegenheid ontnomen worden haar industrie te behouden of verder uit te breiden? Na nog verschillende vraagstukken naar vo ren gebracht te hebben, adviseerde spreker moedig de strijd aan te binden. ..We staan practisch alleen, doch alleen Godsvertrouwen zal ons uit de moeilijkheden kunnen helpen Nadat de heer v d. Vlist spreker dank had gezegd voor zijn duidelijke uiteenzetting, kreeg de heer Pronk uit Den Haag nog gele genheid enkele dingen naar voren te brengen en een opwekkingswoord te spreken. Hij wees op de open deur welke men door mr. Ver kerk heeft gekregen. Daarna werd nog gelegenheid gegeven m#t mr Verkerk van gedachten te wisselen en de nodige vragen te stellen, waarvan een drub gebruik werd gemaakt Tenslotte werd ook nog een opwekkingswoord gesproken donr de heer Molema uit Alphen a.d. Rijn. Verschil- ler.de aanwezigen gaven zich staande de ver gadering op als lid. Nieuwpoort. De collecte ten behoeve van het werk van de Stichting 1840—1945 heeft t 17 02 opgebracht. Paard op liol reslagen. Nieuwpoort. Toen de gebroeders Hakke. ateegt uit Groot-Ammers (Achterland) zich met paard en wagen op de Zuidwest-Achter- weg bevonden, sloeg het paard plotsel ng of hol. In flinke vaart vloog het over de wal waar de beide heren Hakkensteegt kans zagen van de wagen te springen. Het tien-jarig zoon tje van de heer Vianen. eveneens uit AoJuer- land. dat zich ook op de wagen bevond, werd bij het kantelen van de wagen aan het eini van de wal. uit de wagen gesli- gerd Dr vft Straten gelastte overbrenging naar de ouder lijke woning per auto .Het jongetje had een zware hersenschudding. Oudewater. De postduivenvereniging ..De fyvaluw" hield Zondag een wedvlucht van, uit Qulevratn. De afstand was 198 KM De duiven werden gelost om 8 45 uur. De eerste duif arriveerde om 11 45 22 uur en de laatste duif werd geconstateerd om 12 28 52 uur. Oe eerste duif behaalde een snelheid van 1087,2 meter De eerste tien prijzen werden behaald als volgt P J van Vliet 1 9 19 34 en 51; L. van Dam 2 17 en 27: J. Kuik 3 41 en 42; B. v Bun- nik 4 en 13; W an Bunnik 3; P de Jong 6- J J Merks 7; Th Ekelschot 8: P J van der Horst 10 16 21 3.5 49 en 52; H Koster 11 en 36. De R -K Kiesvereniging hield Maandag avond in hot Patronaatsgobouw haar jaarver gadering. Met inbegrip van het bestuur waren slechts negentien personen aanwezig, waardoor de voorzitter, de heer Mullink, opmeikte, dat dit wel de slechtste bezochte vergadering was, die hij ooit presideerde Spreker herdacht met enkele woorden wijlen de heer J P van Door nen, die bestuurslid- was. Meer dan twintig ja ren had spreker met hem samengewerkt op politiek gebied. Met hein ging iemand heen, die veel heeft gedaan op verschillend terrein op verenigingsgebied. ln dienst van de ge meente als raadslid en als wethouder, op so ciaal gebied en ook vooral op het arbeiders- terrein. Nadat de jaarverslagen van secretaris «n penningmeester waren gelezen en goedje- kdurd. volgde de verkiezing vanntwee be stuursleden w egens periodieke aftreding van de heren J. W. Naderendrfn C. F. Huogen- boom Eeiden werden met grote meerderheid van stemmen herkozen «n zij namen hun be- noejning aan. Daarnavolgde de verkiezing van een beatuuralid vanwege de vacature ont staan door het overlijden van de heer J P. van Doornen. De heer H. Kasbergen werd met grote meerderheid gekozen en nam even «ens zijn benoèming aan. De burgemeester en de heer Nouta gaven het bestuur in overuegipg te trachten over te gaan tot oprichting van een jongerenafdeling; de jeugd met zijn eigen, doch vaak verkeer de zienswijze opx politiek gebied, moet ge schooid worden en onderricht door bekwame lejders, waarna uit hun midden een propagan- da-club kan worden gevormd, die het bestuur tijdens de werkzaamheden bij verkiezingen kan bijstaan. Tot slot vroeg de heer Van En gelen of de contributie ln termijnen kon w or den betaald. De Voorzitter antwoordde, dat dü mogelijk was. - Ht*t r. Gerechtelijke dwaling. deze naam of die naam. het ls allemaal pre- cies hetzelfde Ik ben dus Richard en jij John. Kom. schuif bij en eet mee." Waarna John ging zitten en met een benij denswaardige eetlust zijn maal verorberde. „Is er nog iets anders?" vroeg hij. „Koud schapenvlees, of iets dergelijks?" De vrouw bracht het gevraagde en hij viel er met grote gretigheid op aan. „Nou, jij weet nog eens met mes en vork om te gaan. John!" „Ja. Richard." zei de ander. „In mijn fami lie vind je niets dan goede eters! Op mijn woord, ik geloof dat het voor Jou heel wat beter zou zijn, als je mijn voorbeeld volgde." „Ik lk heb mijn eten al naar binnen." antwoordde de ander; „en ondanks zijn po gingen om vrolijk te zijn, klonk zijn stem ernstig. Buiten huilde de wind en de regen viel op nieuw ln stromen uit de hemel. Het werd kouder en kouder, en. de mannen kropen dich ter bij het vuur, dat de vrouw ipmiddels had aangestoken. „Ik voel er niets voor om naar bed te gaan." zei Richard, terwijl hij een huivering onderdrukte. „JU?" „Neen," antwoordde de ander. ..daar voel ik ook niets voor." De beide mannen, die het toeval bij elkan der had gebracht, keken elkaar oplettend aan; de herbergier en zijn vrouw zaten te domme len en schenen moe en slaperig „Luister eens. set de man. die de naam van Richard had aangenomen. ..als Jullie naar bed wilt gaan. dan hoef je voor on» niet op te blijven." De vrouw keek hem achterdochtig aan. Het kwam haar verdacht voor. «Ut die twee man nen. die zo vreemd veel op èkander leken, in dezelfde nacht en ln zo n weer naar hun her berg waren gekomen Maar wat was er eigenlijk voor vreemds aan? Behalve hun ge lijkenis was er tenslotte niets ongewoons ln die samenloop van omstandigheden. In dit huis viel er niets te halen en ze zagen ar uit als gentlemen. „Heeft u niets meer nodig?" vroeg zij. „Neen, niets." „Kom dan mee, Alron," zei ze. „Ik ben moe en slaperig." Na wat gemopper volgde Aliron die een ware pantoffelheld bleek zijn vrouw naar boven en liet de beide reizigers alleen. ..Ik ben toch reusachtig blij, dat je geko men bent." zei Richard. „Nu heb ik tenmin ste iemand om mee te praten. Drink Je niet?" „Neen. Maar lk zal een pijp opsteken." Hij stopte zijn pijp, terwijl de ander hem oplettend gadesloeg. Het duurde enkele minuten, voor zij weer begonnen te spreken. De man. die de naam Richard had aangenomen, leunde moe ln zijn eenvoudige leunstoel achterover; hij keek naar de vlammen van het haardvuur, die omhooglekten en weer Ineenkrompen, en wierp van tijd tot tijd een vragende blik op de man tegenover hem. die rustig rookte. Ein delijk verbrak Rwhard het stilzwegen. „De oude vrouw had gelijk." zei hij. „Het is wel een hele tijd geleden, dat ik me zelf voor het laatst ln een spiegel heb bekeken, maar te oordelen naar wat ik me daarvan nog herinner, zouden wij wel tweelingbroeders kunnen zijn. We hebben ongeveer dezelfde lengte, en ons haar heeft ongeveer dezelfde kleur. Ja. we hebben zelfs dezelfde oogopslag en dezelfde kleur van ogen. De ander keek Richard oplettend aan. maar antwoordde niet. HU scheen geen spraakzaam zaan. „Maar voor de rest heb Je een hele voor sprong op mij." vervolgde Richard; „Je bent heel wat steviger en zwaarder dan ik. en lk durf zweren, dat je niet één plekje aan je lichaam ongezond hebt." „Ik weet tenminste niet, wat ziek-zijn ls." De ander zuchtte. „Ik zou er wat voor geven, als ik hetzelfde kon zeggen?" „Ja. je ziet er niet best uit." ..Niet te best? Ik ben ten dode opgeschre ven dat vrees ik tenminste Ik hoorde eigenlijk al in m n bed te liggen." „Waarom ga je dan niet?" „Ik ben bang. Ik lig niet graag in het don ker. Ik weet wel. dat het laf is. maar het ls een feit. Ik ben maar een samenraapsel van ziekte en zwakheid. Hart. longen, zenuwen niets is er meer in orde." Wéér keek de ander hem oplettend aan. „Delirium?" zei hij, en in z'n atem klonk iets van minachting. „Dat heb ik gehad. Maar dat la nog niet alles. Ik heb geen moedi meer. Ik hou er al niet van om overdag te liggen, maar 's nachts als het pikdonker is! Brr De man huiverde terwijl hij sprak. ..Dat begrijpt u niet," vervolgde hij ..Ubent sterk als een paard; maar wakker te worden en dan te b|^n in je zweet, te rillen en te huiveren fniPkelijk te voelen, dat je bloed kookt; en dan al die afgrijselijke voorstellin gen, die XRcD aan je opdringen dat is een hel. een hel!!" „Dat zal wel." „Ja, ik ben bang, dat het met me op een endje loopt; maar ik wil nog niet sterven. Bovendien, ik heb nog nooit zoveel reden ge had om te leven als nu!" „Niet?" Er was iets vragends in de ogen van de ander, maar behalve deze ééne letter greep zei hij geen woord. Wederom keek Richard de man tegenover zich onderzoekend sten. Hij scheen openhartig te Willen spreken, en er tegelijk bang voor te zijn. De ander hielp hem echter niet. Hij zat rustig te roken en staarde in de vlammen voor zich. Het zachte gesnurk boven verried, dat de herbergier en zijn vrouw reeds sliepen. ■Wil je niet iets drinken? Het is gemene brandy, maar altijd beter dan niets. Het helpt je bovendien vergeten." „Neen. ik drink niet." ..Natuurlijk. Je hebt gelijk; het sou wijzer zijn. als ik het óók niet deed!" „Ja. in dit klimaat is het iemands dood." „Alaof ik dat niet wiafcT De ander zweeg. Hij scheen zich weinii voor het geval van njn reisgezel te interes seren. „Zeg John." „Ja." 1 „Lang in dit land geweest?'! „Ja. een paar jaar." „Wat heeft je naar hier gedreven''" „Ja, wat drijft een mens hierheen?" „Succes gehad?" „Neert. Ik behoor niet tot dat soort. Zijl •tem klonk enigszins bitter. „En toch behoor je tot het oppassende, da gelijke soort En je bent sterk en bekwaam." „Wat schiet je er mee op" „Het is de basis van alles, het is de front pagina van het kasboek!" „Nu, mij heeft het niets geholpen!" Richard aarzelde een ogenblik voor hij var der sprak. Weliswaar hadden zij elkaar ont moet in een streek, waar de gewone conven ties met in acht werden genomen en vrijelijk confidenties werden gedaan; maar in de te genwoordigheid van deze man voelde hu zi toch met helemaal op zijn gemak. Hij nipte nog eens van zijn grog. voor hij wederom het woord nam. „Ik zou zeggen dat Je van Harrow of Oxford komt." zei hij. ..Clifton en Cambridge," luidde het ant woord. „Ah. ik dacht wel. dat lk er niet ver milt sloeg. Ik waa op Eton en Oxford." «Ja?" (Wordt vervolgd). 5 „EBDE B.M. «IEUWSBI.au VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT - Schooit t.ov„.»CP' Co-n-W VRIJDAG 26 MEI 1950 ACTIE VOOR GROTERE BESCHERMING VAN PLEEGOUDTRS. Fen aantal in Twenthe woonachtige pleeg ouders heeft zich met elkaar ln verbinding Besteld om te trachten te geraken tot wets wijziging. waardoor een grotere bescherming van pleegouders mogelijk zou zijn. Nu is de lituatie zo. dat zij. die kinderen adopteren nimmer volkomen zekerheid verwerven, nat »ii deze kinderen mogen houden. De beslis sing of kinderen eventueel terug kunnen keren tot de ouders of een der ouders, die het kind soms door omstandigheden daartoe ge dwongen afstonden, berust bij de rechter De Twentse pleegouders, die willen trachten in landelijk Verband een actie te ontplooien waarvpor reeds contacten werden gelegd stellen zich voor een wetswijziging, waardoor althans onder bepaalde omstandigheden de mogelijkheid geopend wordt, dat pleegkinde ren volledig in de rechten van eigen kinde ren treden en de pleegouders anderzijds alle plichten op zich nemen, welke zij zouden heb ben. indien het pleegkind een eigen kind was. Dinsdag 30 Mei 1950 zal in het teken staan Van de opening van het nieuwe haringseizoen Op die dag zal wederom een groot aantal drijfnetvissersvaartulgen uit de havens Vlaar- dingen, Scheveningen en IJmuiden het ruime sop kiezen, teneinde de voor ons zo kostbare buit binnen te halen Elk jaar opnieuw wordt aan deze gebeurtenis een feestelijk karak'er gegeven, waardoor de grote betekenis, welke het haringvisserijbedrijf voor onS land heeft, op duidelijke wijze wordt gedemonstreerd Zo voorziet dit bedrijf niet alleen in de binnen landse behoefte, doch het levert ook een be langrijke bijdrage in onze deviezenpot Wanneer de schepen Dinsdag uitvaren. »nt- staat er een race om de eerste te zi)n bij de aanvoer van de nieuwe maatjesharing Z"dra de schepen op de visgronden zijn aangeko men. zullen zij hun netten in zee brengen Het vissen geschiedt 's nachts en wanneer zij dan de volgende morgen hun vangsten hebben ge kaakt en voorzien van wat zout in de tonnen gedaan, dan zullen de snelste schepen uit die Nederlandse haringvissersvloot. waarvan de schepen als regel djcht bij elkander vissen, zich los maken om met de haring van andere schepen, die nog ter visserij blijven, naar de thuishavens terug te varen. Voor de eerst aan gevoerde haring wordt als regel de hoogste prijs betaald. AUTOBUS EN TRAM BOTSTEN TEGEN ELKAAR. Zeven doden. Te Glasgow is een volle dubbeldeks auto bus vlak voor een naderende tram gekanteld. De tram. eveneens vol. verpletterde de bo venste verdieping van de bus. Er zijn zeven doden en 40 gewonden te betreuren. ALKMAARSE DIEF AANGEHOUDEN TE LUBECK. Een jeugdige Alkmaarse bankbediende, die ongeveer veertien dagen geleden met f Juw naar Duitsland de wijk had genomen de zer dagen door politie-autoriteiten in Lubeck aangehouden en op transport naar Alkmaar gesteld. Hij wordt verdacht ^"verduiste ring van f 3000 ten nadele van de bankinstel ling in Alkmaar, waarbij hij werkzaam was. VAN STADSVUIL TOT COMPOST. De moeilijkheden, die de grote stedeni on dervinden met de afvoer van het hu svuü. - groeien nog steeds De gemeente Sck'5d*™ hoopt een belangrijke overw nmng behaald te hebben in de strijd met het 8r<*iendaan- tal vuilnisvaten door samenwerking met een vuil afvoer maatschappij te ze maatschappij verwerkt nu reeds *£enthe daarvoor geschikt stadsvuil tot compost, dat door verscheidene deskundigen beschouwd wordt als het redmiddel tegen uitmergeling van intensief gebruikte land- en tuinbouwge bieden Aan het onlangs «Pispoten nxexme Industrieterrein langs de Schle. zal de Amster damse maatschappij nu het eerste plaatselij -proefbedrijf stichten, teneinde minstens vijf tig procent van het Schiedamse huisvuil tot compost te verwerken. eindelijk een zoon Oehtel bulten d. order. morgen zullen de nieuwe Baarnse kerkklokken inge luid worden, galmde Woensdagmorgen reeds de nieuwe St. Josefklok over Baam. De heer Klaarwater. vader van zeven doch ters. was zo gelukkig bij de geboorte van zün achtste kind eindelijk een zoon dat hii in de kerktoren klom en een van de nieu we klokken, de St. Josefklok. ter gelegenheid van dit voor hem zo heugelijke feit, aan het luiden bracht. MEER INVOER UIT DUITSLAND NOODZAKELIJK. Terwijl ln bet algemeen de Nederlandse uitvoer niet groot genoeg is om de kosten van de invoer te dekken, is dit ten opzichte van de Duitse handel precies omgekeerd, blaart van dit jaar was onze totale mvoer 200 mil lioen gulden groter dan onze uitvoer, maar onze uitvoer naar Duitsland was me* waarde ven 8S millioen gulden in die maand 10 millioen groter dan onre invoer uit Duits land Dit betekent, dat terwijl in het alge meen in de eerste plaats rtioet worden ge zorgd. dat onze invoer moet afnemen en onze uitvoer moet toenemen. bU de handel met Duitsland de invoer groter moet worden. Smds in October van het vorige jaar de handel met Duitsland werd vergemakkelijkt, geliberali seerd. noemt men dat tegenwoordig, hebben wil reeds een vordering van niet minder dan 320 millioen gulden op dat land gekregen en deze vordering kan alleen worden goedge maakt. wanneer de Duitsers daarvoor steen kolen. machines, kunstmest of Bndere grond- Roffen terugleveren. Voor onze. tie is het onmogelijk om op crediet te blijven leveren, maar aan de andere kant is het even noodzakelijk, dat een belangrijk deel van ons jxport-overschot ln Duitsland kan worden ge plaatst. Met name is dit nodig yopr groenten bruit, eieren en kaas. terwijl misschien in de winter ook boter geleverd kan worden Ne derland heeft er daarom groot belang bij dat wij meer materiaal uit Duitsland terugkrij gen. Vooral zal het van betekenis zijn, wan neer de Duitse goederen het mogelijk maken de invoer uit de dollar-landen te verminde ren. want dollars hebben we niet en vorde ringen in marken veel te veel. Naar wij ver nemen komen er dan ook steeds meer Duitse fabrikanten in ons land om te proberen hun relaties weer aan te knopen of uit te breiden. Wanneer er hierdoor een evenwichtiger han delsverhouding tussen beide landen ontstaat, is onze deviezenpot daarmee ten zeerste ge baat. SCHIPPER AANGEVALLEN. Belgische beurtschippers hebben te Monsin met hun schepen de Maas geblokkeerd om de doorgang te beletten van een Nederlandse boot. waarvan de eigenaar met aangesloten schijnt te zijn bu een erkende vakorganisatie. Men heeft de boot geenterd en de Nederlan der duchtig toegetakeld. De Belgische rijks wacht was echter al spoedig ter plaatse en heeft een aantal processen-verbaal opgemaakt SIGARET VOORKWAM ZELFMOORD. De Paruzenaar Monsieur Verquere. die zelf moord-wilde plegen, draaide daarjoe een fles Butagas open en ging er naast liggqn. om sterven. Nu schijnt zelfmoord met Butagas een langzaam proóes te zijn en imonsieur Ver quere wilde de tijd korten met een laatste sigaret. De ontploffing, die volgde op- het aansteken van de lucifer, blies de voorgevel van het huis op en verwondde twee buren Monsieur Verqure zal waarschijnlijk spoedig het ziekenhuis gezond en wel kunnen verla ten. FRAUDE OP POSTKANTOOR. De ruksrccherche stelt een onderzoek in naar een vermoedelijk omvangrijke fraude bij het postkantoor te Laren, die voor zover het zich tot dusverre laat aanzien, bedreven zou zhn door het bestellend personeel. Verschil lende arrestaties zijn verricht. De fraude is aan het licht gekomen door een ingezetene uit Laren, die aan een bestel ler brieven Ier verzending had meegegeven, waarbij de man geld ontving voor de porto- kosten Inplaats van deze brieven behoorlijk te frankeren zou hij gebruikte zegels op de poststukken hebben geplakt en het geld in eigen zak hebben gestoken. Hulpbestellers uit andere plaatsen verrichten thans het werk der gearresteerden. NIWIN-LECTUURHUISJES IN ANDERE HANDEN. De bekende gele lectuurhuisjes van de Ni- win zullen per 1 Juli worden overgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis. Deze laat ste instelling zal het werk dat zij drie cn een half jaar long in samenwerking met de Niwin heeft verricht voortzetten, met allen ten ba te van militairen overzee (Nieuw Guinea. Nederlandse Antillen. Sijfiname etc maar ook vooral voor zieken m sanatoria en zie kenhuizen. Door de St. Elizabethsvloed in 1421 ging het veengebied van de grote of Hollandse waard verloren en ontstond de Biesbosch. Het spreekt wel vanzelf, dat wanneer in ons land gedacht wordt aan gebieden, die door drooglegging of ontginning., vruchtbare cultuurgrond kun nen opleveren, ook aan de Biesbosch wordt gedacht. Intussen levert de uitvoering van de plannen tot afsluiting van de Bicsbosch grote moeilijkheden cn bezwaren op. Bij de huidi ge Waterstaatkundige toestand in het Zuid- Wtfstcn van ons land speelt immers de Bies- bósch een rol, van betekenis. Het stormvloed- tvater vindt in de Biesbosch. n.l. een bergings- kom zonder welke, bij de bestaande hoogte van 'de dijken, niet alleen Dordrecht zou ge- imindeerd worden, maar ook verschillende polders gevaar zouden lopen voor overstro ming inclusief de gebieden rondom de Donge en het Oude Maasje, de Langstraat inbegre pen. De Biesbosch kan dus pas afgesloten wor den nadat de dijkverhogingen en -versterkin gen langs de Zuid-Hollandse eilanden en de Brabantse wal tot stand zijn gekomen, bene vens die aan de Zuid-Hollandse zijde. Voorts moeten bij Werkendam havenwerken worden aangelegd, en daardoor zal het nog wel een jaar of zeven duren, eer de Bies bosch. de Donge en het Oude Maasje van het vrije water kunnen worden afgesloten Dan zal echter onmiddellijk een nieuw be langrijk probleem óm oplossing vragen. Het transport van de agrarische producten in de Biesbosch geschiedt thans, en moet thans ge schieden. per vaartuig. Maar na de afsluiting van de Biesbosch zal het waterpeil zodanig dalen, dat deze vorm van transport vrijwel geheel onmogelijk zal worden. Met grote spoed zullen dan de killen gedicht en harde wegen moeten aangelegd worden om in een seizoen van het Waterverkeer te kunnen over gaan naar het land verkeer. Reeds nu worden voorbereidingen begonnen voor de aanleg van het wegenstelsel. Int waterlopenstelsel en de kernbouw van dorpen aldus it F. P. Mesu, de directeur van qe cultuurtechnische dienst te Utrecht. De Bi vlakte van ongevij thans 65.000 H A. De winst zal ecp uitsluitend schuilen bare oppervlakte. D jsbosch beslaat een oppcr- er 9000 H.A.. Hiervan is lin gebruik als bouw- en grasland. De rest bestaat uit water. riet. bie zen en griend. In de toekomst zal er 5 a 600 H A. water resterejn. ongeveer 500 HA. riet, biezen en griend, terwijl er een 1500 H.A. cul« tuurgrond zal worden gevormd. De winst zal echter, volg ns ïr. Mcsu. met in de winst aan bebouw- ie grond zal n.l. veel int:fi- siever kunnen worden bebouwd en alle cul- tures zullen er kunnen worden toegepast, om dat de kwaliteit vpn de grond zeer goed is. De ligging van het gebied in het centrum van het land iS bijzonder gunstig en metname zal het gebied zich zeór goed lenen voor de teelt van hard en zacht fruit, waarbij de ligging van het gebied nafeij de grote bevolkingscen tra van grote betekenis geacht moetworden. In bepaalde opzicflhten zal de Biesbosch als fruit land de Betuwe kunnen overtreffen, om dat de ligging in eén echt waterland de Bies bosch naar berekening minder last van nachtvorsten zal hebben Van grote socialle betekenis acht ir Mesu het voorts, dat tertvijl thans in de Biesbosch een bevolking woortt van 10 per H.A., dit aan- „„i bunnon wnrripn onBfl- tal na de afsluiting voerd tot ongeveer zal kunnen worden opge- 100 per H.A. DODELIJK ONGEVAL. Bij het leggen van anderhalve tons zware buizen voor het nieuwe rioolgemaal in de Marconistraat te Schiedam schoot de haak an de takel uit een der buizen Deze kwam op een 43-jarige arbeider terecht cn verwondde hem zo ernstig, dat hij in het ziekenhuis is overleden. VIB CONSERVEREN OP ZEE. Het grootste schip van de IJmuidense traw- lervloot. de „Viostoebehorende aan de re derij V.E.Mzal op zun eerstvolgende reis een proefinstallatie voor het conserveren van lever, kuit en vis meenemen. 'Het ligt m de bedoeling om. wanneer dit experiment slaagt de capaciteit uit te breiden Onder de brug van de trawler is een sterilisator opgesteld, waarin diverse vissoorten kunnen worden ge conserveerd. Een kleine felsmachine zorgt, dat de blikken hermetisch worden gesloten. Het product, dat dus kan bogen op een zo groot mogelijke versheid, wordt kant en klaar op het schip afgeleverd. Hiermede drukt Neder land de voetsporen van het buitenland reeds enige tijd zijn Engelse en Amerikaanse fa- brieksschepen op zee. die de vis ter plaatse conserveren of „diepvriezen". KINDERBIJSLAGWET MISBRUIKT. Voor de Alkmaarse politierechter stonden Woensdag terecht twee inwoners uit Warmen- huizen. W B en P. H.. wegens overtreding van de kinderbijslagwet. Tussen hen belden bestond een compagnonschap bij het voor ge zamenlijke rekening exploiteren van beider bouwland. B. gaf echter valselijk op bij H in dienst te zijn en H! verleende zijn sanctie aan deze bedriegelijke opgave door die te be krachtigen met zijn handtekening. Als gevolg van deze vervalsing had B va der van dertien kinderen, in de loop van ruim twee jaar onrechtmatig een bedrag van f 5000 aan kinderbijslag ontvangen. Nadat de offi cier tegen betden een gevangenisstraf van twee maanden had geëist en de advocaat ge pleit had. werden beide verdachten veroor deeld tot f 500 boete of twee maanden hech tenis. met een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. AMERIKAANSE BELASTINGHUMOR. Een Amerikaan betaalt al evenmin graag belasting als een Nederlander, al zijn in Ame rika de belastingen lang niet zo drukkend al» hier te lande en in andere Europese Staten. Toch klaagt men ook in Amerika, dat de fis- cale eisen veel te ewear cUn. VjlWM •R"; ders Digest" zou men ln Amerika het liefst de lonen van 1950 hebben bij de prijzen van 1932 en de belastingen van 1910. Dat zou wer kelijk erg aanlokkelijk zijn. maar het is nu eenmaal onmogelijk. Nee. de fiscus van van daag beschouwt men overal als een onbarm hartige bloedzuiger en in het Westen van Amerika loopt een verhaal, dat een gepijnig de belastingbetaler daar een halve liter van zijn bloed liet aftappen om aan de ontvanger te sturen Maar er zijn ook minder demonstratieveen meer geloofwaardige verhalen over de po gingen om de belastingaanslagen te vermin deren. Zo zette een Amerikaanse dame op haar aanslagbiljet een aftrek van 500 dollar voor oninbare schulden. Toen zij werd ver zocht deze post toe te lichten, zei ze. dat ze dit geld schuldig was aan verschillende leve ranciers in de stad. maar dat ze wist. dat de vorderingen waardeloos waren, omdat ïe de laatste jaren er niets op betaald had en ook niet van plan was er iets op te betalen De fiscus kon uiteraard deze redenering niet ac cepteren. Een ancjere belastingbetaler vroeg of hij een aftrek kon doen voor de aanschaf fing van nieuwe kleren in de plaats van ie- hoorlijke oude pakken, die door zijn vrouw aan liefdadigheidsverkopingen afgestaan wa ren. Maar het komt ook voor. dat men on danks alles te veel betaalt In Amerika sclnnt men extra aftrek te krijgen boven 65 jaar Toen men een aangeslagene vroeg of zijn vrouw de leeftijdsgrens bereikt had. ant woordde hij: mijn vrouw zegt. dat ze nog geen 65 is en dat ze het nooit zal zijn LEERLINGVLIEGERS NAAR AMERIKA. Woensdagmiddag vertrok een K L M -toestel van Schiphol naar het vliegveld ..Randolph bij San Antonio In Texas Aan boord bevon den zich 44 jonge Nederlandse leerling-vlie gers. die in het kader van de militaire samen werking tussen de lahden van de West-Euro- pese Unie en Amerika een militaire herscho ling rullen ontvangen in Texas, op de oplei dingsbasis bij San Aptonlo, een der modern ste ter wereld. De havenstad Surrey ls door een ontiettende ontploffing grotendeels verwoest Hierboven liet men het schip dat de waarschijnlijk clan destine lading aan boord had. vlak voor de ramp Na de explosie heeft men van dit schip niets meer terug gevonden. ITALIAANSE OPWINDING. Tijdens een concert dat in Napels plaats vond. zong de sopraan in een moeilijke passage een foute noot. waarna een groot deel van het publiek onmiddellijk begon te jouwen en de fluiten. Vier mensen stonden op en zongen de be wuste moeilijke passage foutloos voor. In de zaal bleef het uiterst rumoerig: toen de politie arriveerde was er al een spiegelruit gebruiker) en moest er een dame naar het ziekenhuis vervoerd wor den. 8 Krimpenerwaard. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Dinsdag ochtend 8 uur zun aanwezig de ai^en: H. F. Adam te Stolwijk. T^ K 1824~327. G. J. Barten te Schoonhoven, lelef. K 1823—339 A. Blom te Krimpen aan de IJssel Telef. K 1895 355; J. K. Hoogenboezem te Lekkerkerk. Telef. K 1805—303. Ouderkerk aan de IJssel en Gouderak_ Van Maandagochtend 8 uur tot DinsdagtKhtend 8 uur is aanwezig Joh. Bouman te Goude rak, Telefoon K 1827—312. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos en Giessen-Nieuwkerk. Van Zaterdagmiddag 27 Mei n.m. 3uur 1tot Dinsdagmorgen 8 uur wordt de rnediKhe dienst in deze plaatsen verzorgd door dokter U R Brandsma te Noordeloos. Telefoon 7; en dekter W. Fokkens te Leerbroek. Telefoon 11. Capelle aan de IJssel. Artsendienst. Deze dienst wordt dit week- einde waargenomen door dr. E. Boonstra. Telefoon K 180022287. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. De doktersdienst wordt van Zaterdagmid dag tot Maandagmorgen waargenomen door dr. Muhring te Polsbroek. Tel. K 1822—203. Moordrecht - Nleuwerkerk aan de IJssel. Od beide Pinksterdagen zal de doktersdienst in deze gemeenten waargenomert worden door dr S. J. Hage te Nieuwerkerk aan de IJssel. Telefoon K 1803305. Waddlnxveen. De medische dienst gedurende de Pinkster dagen wordt waargenomen door dr. E. M. L. Hemminga. Dorpstraat 66. Telefoon 278. Zevenhulsen - BlelswiJk. Medische dienst. Dr. J. Tol te Bleiswljk. Te lefoon K 1892—500. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven - Bergambacht. Deze dienst wordt Zaterdag. Zondag en Maandag waargenomen door de heer ScheiJ- giond te Schoonhoven. Telef. K 1823-379. „Wh hebben het ergste al weer gehad, mijn zoon. de grote reis is bijna volbracht. Je weet. dat het mijn laatste tocht was. Je bentnu voldoende ingewerkt en je hebt mijn hulp met meer nodig. Als we straks in Jeruzale terug zijn, zullen we alles nader kunnen re- De oude man, die deze woorden sprak, keek even op naar de jongeling, die met luchtige tred naast hem voortging. Hij was trots op zijn zoon. Die laatste reis had hem weer be vestigd. dat hij in de jonge David een waar dig opvolger zou hebben. Voor hem was nu de thd gekomen, van een welverdiende rust te genieten, waarbij Mj de zekerheid had. dat de belangen der zaak door z'n eigen, flinke zoon goed zouden worden behartigd. Als een verterend vuur brandde de zon over de woestijn voor hen zij brandde op de ruggen der kamelen en op de drijvers, die de kamelen tot groter spoed aanzetten en alechts langzaam kon de karavaan over de ztoffige wegen van Judea vorderen. ,Er komt onweer, vader", deed de jonge David zich plotseling horen. ..Wij moeten zo spoedig mogelijk de heuvels zien te berei ken". Bezorgd keek hij achterom, naar de dreigend donkere stapelwolken, die voor de reizigers met veel goeds beloofden. Die opko mende onweersbui zou het voortgaan gevaar lijk zo met geheel onmogelijk maken De we- een in het Joodse land boden de karavaan geen beschutting. Ze waren nog ver van de bewoonde wereld en in deze woestijn was zelfs geen eenzame hut te vinden. De opstekende wind deed het zand omhoog dwarrelen in ogen. neus en mond. Als flad derende vanen dansten de uiteinden van hun hoofddoeken achter de oren der drijvers. Zij bogen hun hoofden en trachtten met de vrije hand t gelaat enigszins te beschermen tegen de wolken droog stof. Gehoest ert gekuch klonk od uit de rijen. - Maar met gelijke snelheid als het aanzwel lend zwerk in het Noordwesten naderde nu ook de heuvelruggen van het Zuiden. Reeds slingerde het veelgebruikte pad zich voor hun ogen opwaarts langs de hellingen en torsten de kamelen hun zware lasten hoger en hoger. Toen het achter hem rommelde en de eer ste bliksemschicht een ogenblik het diepzwar te uitspansel ergens boven Samaria in felle gloed zette, ontdekte David met al te ver af in een afgebrokkelde bergwand een donkere opening. Enkele menselijke figuren, uit de te genovergestelde richting komende, zag hij in de lokkende schuilplaats verdwijnen. Een grot! Plotseling herinnerde hij zich de ze plek. Nog niet zo lang geleden had hij m het voorbijtrekken hier een profeet ontmoet, ten Jezus van Nazareth, die hem verkondig de" Nog één ding ontbreekt u. Verkoop alles, wat gu hebt en deel het onder de armen, en gij zult een schat hebben in de hemel. En kom herwaarts, volg Mij'" Hij had die profeet in zijn gezicht uitge lachen Stel je vuor. al z'n bezittingen te ver kopen en dat geld onder de armen te verde len Voor geen schat in de hemel wilde hij zijn 'aardse goederen cadeau doen en zo n ar me prediker achterna lopen .Vrede over u", klonk de bedachtzame groet van de laatst-aangekomene. „Vertelt verder. Wat is er met die profeet?" De gebaarde ge zichten zagen hem aan met enige verwonde ring in hun blik. „Waar komt gij vandaan, meester, dat gij niet weet wat er te Jeruza lem is geschied?" vroeg een hunner. ..Wij komen vón Damascus antwoordde David. Ik heb die Jezus van Nazareth op een van mijn vorige reizen hier op deze plaata ontmoet. Gij spreekt over Hem. Is er dan let» dat ik nog niet wfeef Het bleef even ótil in de k5in*12a"T,lw«}| het ontzettende niéuws over hun lippen. „HIJ is gekruisigd door| Pontius Pilatus en Hij 1» wederopgestaan!" Vele stemmen sprak dooreen. David hoor de van Golgotha én de gescheurde voorhang in de tempel. Hij iernam van de wonderlijke hemelverschijnselen en van Zijn hemelvaart. En er was nog veel meer. Veertig dagen lang waarden de wonderlijkste geruchten door Is raël en Juda Velbn hadden de verschijning gezien van Jezus Christus, de Nazaréner. al hoewel ieder wist dat Hij gekruisigd was. De oude vader I zag met bezorgdheid*noa zijn zoon zijn sterke David door de ver halen werd gegrelpen; hij zag. hoe hij van schrik en ontstellihg geen woorden kbn uit brengen. Hij leupde als verlamd tegen de rotswand, staarde als versuft in 't flakkerend licht van de olielatnp. en zweeg. „Verkoop alles viat gij hebt en deel het on der de armen", hap deze profeet hem gezegd^ „en gij zult een schat hebben in de hemel! Nu was de profeet zélf opgegaan ln da hemel Langzaam wankelde de jonge koopman te rug naar de ingang van de grot. om uit te zien naar het uitspansel en verder na te denken. Alleen. I En ziet. het was plotseling nacht geworden, zo donker dreigdeh de diepzwarte wolken massa's Een bloedrode plek alleen verraadde de plaats van de |zon Een geweldige wind woel rond het steénachtige pad waarlangs de karavaan daarstraks gekomen was. Het leek een orkaan, zo loeide de hete lucht langs de bergwand. Daarginds lag Jeruzalem. Vanaf deze hoog te kon hl] de tinneln van de tempel reeds dui delijk onderscheiden bij het felle hemelvuur, dat het gehele landschap in gloed zette. Drei gend rolde de donder, weerkaatsend nog tus sen de heuvels en nagrommend in de grot Het was de koopman wonderlijk te moede. Sprak daar niet een stem in de jioge? Waren het niet dezelfde voorden, die Jezus van Na zareth gesproken had: „Gij zult een schat heb« ben in de hemel. En kom herwaarts, volg Mij!" „Volg Mij", donderde het opeens met oor verdovende mokerslagen door de bergen. Da vid kromp ineen bij die galmende stem van de Onzichtbare. Dan ontwaarde hij plotseling vurige tongen en vlammen, die hem van alle zijden beroer den. Er voer een andere geest in hem en hij zag duidelijk weer de profeet voor zich. Die hij destijds had uitgelachen, omdat Hij wilde dat een koopman zijn goederen zou verkopen en het geld delen onder de armen. Maar nu lachte David niet meer. Hij wend de zich om. trad terug in de grot waar allen opsprongen bij zijn verschijning, omdat hij overdekt was met vuur. „Vreest niet. gijlieden", stelde hij de man nen en zijn eigen drijvers gerust. En leder werd ontzet, want zij hoorden hem allen in hun eigen taal. ook al sprak hij deze niet. .Vreest niet." zo sprak de koopman tot hen, „ik zal u de wonderen van deze dagen ver klaren. want zo is het geschied: Jezus Chris- tus de Nazaréner is waarlijk Gods Zoon!" En al degenen, die in die grot waren, ge loofden hem ook de oude vader

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3