m BQldQtf PLAATSELIJK NIEUWS Van Rondom Monumentenzorg in gebreke St. Margriet Geld voor kinderen en vliegtuigen KlETWSBtAD VOOR EUID-HOLLAND EN CTHECHt Scnoonhovenqche Courant Vacantie in de polder. Meprmalen komt het WECKEN. OirsM-n.Nl.uwkerk. Voor dc Chr. Plalte- vv.v- landersvrouwenvereniging gaf de heer Cal- NMtorlfriri rif?««f-nl8"**" Va'^ j u(t denbc,"8 vertegenwoordiger van de Feria la- 1 ga,drne en,gÜ Ujd *oude9 d0,)r- hnckerr een demonstratie van de weckmetho- ^fa„ Koerder?^n" 2° "*r J°br"1' In "d aaressen van boei deryen, de spreker er de nadruk op. dat ook dcZe ar- verzoeken waar zij hun tenten kunnen plaatsen. Nu bestaat er voor dit gebied geen opgave van boerderijen, waar het mogelijk is tegen betaling enige tijd door te brengen, of in de omgeving daarvan te kamperen Om nu de trek naar deze streek te bevor deren. verzoekt men ieder in de Alblasser- waard. de Vijfherenlanden. het Land van Heusden en Altena, de Bommelerwaard en de Tielerwaard. die zich beschikbaar wil stel len om huisvesting aan toeristen te verlenen of Dlaats kan bieden aan tenten van kam peerde: s. zich op te geven bij de V V V. Go- rinchem en omstreken, die dan in nader con tact met deze personen zal treden en bij voor komende gelegenheden deze adressen aan toe risten zal verschaffen. tikclen onder de Warenwet staan en aan alle eisen voldoen. Het was hem bekend, dat vele dames teleurstellingen hadden opgedaan, maar na onderzoek bleek, dat ze dan in de meeste gevallen alleen de druppels gebruikt hadden. Met k'em raadde spreker aan de gebruiksaan wijzing eerst gotd te lezen en druppels en ta bletten te gebruiken. Hij demonstreerde daar na de juiste behandeling van vruchten en groenten. De vele vragen werden allen tot tevreden heid beantwoord. De presidente, mevr. Van Engen, was wel de tolk der aanwezigen, toen zij de heer Cal- denberg dank bracht voor de duidelijke uit eenzetting Ongetwijfeld zal na deze demon stratie het gebruik van de Feria-producten verhogen. (•lessen-Nieuwkrrk. Het verjaringsfonds der Ned. Herv. Kerk hteft in het tweede kwartaal van dit jaar opgebracht de som van f 92.45 Op medisch advies zal ds. Luteyn. predi kant bij de Ned. Herv. Kei. voorlopig slechts één keer per Zondag voor de gemeente voor- 1 WEE VLECHTEN VAN „DE POSTDUIF" Alblasserdam. ..De Postduif" organiseerde twee vluchten. D.- eerste van Chateroux op 14 Juli. Eerste duif 6 1121 Vrijdag; laatste duif Zaterdag 2.42.18. In concours 136 duiven. De eerste tien prijswinnaars waren; D. de Kok 1 15 en 29; E Dijk 2; K Gras 3 25 en 32; J. A. de Heer 4; Joh. Gaal 5; C Koutstaal 6; Joh. Erkelens 7: K. van Steenis 8 13 27 en 34. Kort land—Vonk 9 en 10; en M. de Groot 11 21 24 28 SI en SS. De tweede vlucht werd gehouden uit Hel mond. In concours 585 jonge duiven. Los 1 uur. Aankomst eerste duif 2.12.37. snelheid 1162 3 m. per minuut; laatste duif 2.30 uur. Eerste tien prijswinnaars; J. D. de Groot 1 64 84 85 108 en 109; C. de Bruin 2 43 55 67 102 en 107; D. de Heer 3 4 24 26 29 en 33; PI Stout 5 21 60 en 116: A. de Boef en Zn. 17 18 70 en ring~nodif! heeft De aanbesteding had plaats E. de Boef 8 en 23, C. Koutstaal^ö 14 en ondf>r ,elding Vfln hpt archjtectenbureau Bil- derbeek en Bastcrs te Dordrecht. Ingeschre- Onbew oonbaarverkUring Hardinxveld. Het collége van burgemees ter en wethouders gaat voort met de krotop ruiming. Het stelt thans aan de raad voor mede het pand Rivierdijk A no. 470 onbe woonbaar te verklaren. De schooltandverrorglng. Hardinxveld. De schooltandvcrzorging schiet voor Hardinxveld en Giessendam maar slecht op. Het particulier initiatief schijnt de ze zaak te moeten regelen, maar dit is tot he den hiermede hopeloos in gebreke. Wanneer ral de overheid hier eens rechtstreeks optre den? Onze l'.L.O. School. Hardinxveld. De U.L.O School te Hardinx veld handhaaft haai* goede naam. Het over grote deel van de leerlingen, dat tot heden aan d* u.i.o. examens deelnam, slaagde. Onder deze zijn talrijke B-candidaten. Vele nieuwe leerlingen melden zich voor deze uitstekende inrichting. WONINGBOUW. Hardinxveld. De heipalen voor de 30 wonin gen. '•'elke op het uitbreidingsplan te Boven- Hardinxvcld zullen worden gebouwd, zijn ten del» reed gearriveerd; na de bouwvakvacan- tie, welke de volgende week alhier wordt ge houden. zal met het heien worden begonnen. HU de duplex-woningen zullen nog 6 schuur tjes worden gebouwd, waardoor dus alle 12 woningen een bergplaats krijgen. (Advertentie IM •este wnnk yoor een *om er- schenk Gevonden: Portemonnaie met JA- houd. Inlichtingen ter gemeente-secretarie AANBESTEDING RESTAURATIE KERK GEBOUW Giessen-Oudckerk. Dinsdagmorgen had de aanbesteding plafKs van het eerste gedeelte van de algehele restauratie van het kerkge bouw der Ned. Herv. Kerk van Gtessen-Oude- kerk en Peursum. Het betreft hier het boven ste gedeelte het dak, dat dringend verbete- H. op de De heer A J. de Vries slaagde M.T.S. te Dordrecht voor het eind- EERSTE PRIJS. Hel- en Boelcop. De gemengde zangverenj- r - Zat< ziekconcours te Kedichem. uitgaande van de ging ..De Lofstem" behaalde Zaterdagmiddag der vorige week op het groote zang zangvereniging U.D.I.. aldaar, met het zingen jiichte nummer „Lente" en het 85; G. Erkelena 10 12 28 32 66 80 en 97. DAMMEN. Alblasserdam. Voor het kampioenschap dammen, district Dordrecht, won Siem Boer van J.Huiser en bezet nu de vierde plaats. De clubavonden van de A D V: zullen na d* va cantie op 7 Augustus weer aanvangen met een prijzenwedstrijd. Moordenaar van zijn vrouw in hoger beroep. Caprlle aan de IJsael. De procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof requireerde Woensdag tot bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de 29-ja- nge los-werkman C. van L. uit deze gemeen te terzake van moord werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De man heeft, zoals bekend, op 12 October fijn vrouw op vreselijke wijze van het leven beroofd'door wurging en door haar met een mes in de hals te steken. Bij de behandeling van het hoger beroep verklaarde hij. dat hij bij zijn thuiskomst opgewonden was. omdat zijn vrouw naar zijn ouders was gegaan en zijn jongste kind by «en tante in zijn huis gelaten had. De hu welijksverhouding was met goed en bij te rugkeer wilde hij daarover nog eens met zijn vrouw praten. Hij verweet haar. dat zij nooit tijd voor hem had. wel voor haar familie. Hij verklaarde voorts, dat zijn vrouw de kinderen «iet graag mocht. Tijdens het gesprek, dat bo ven op bed plaats vond. raakte hij door de antwoorden van zijn vrouw geheed overstuur. Hij wurgde haar. stak haar met een mes. dat hij uit zijn broekzak gehaald had en ging toen weg om zich bij de politie aan te geven De proc.-generaal achtte bewezen, dat de moordenaar, die gedesilusionneerd was in zijn huwelijk, na rijp beraad en met overleg zyn daad gepleegd heeft en dus een moord be- dermalsen t 43 900; D. van Mameren te Gel- dermalsen f 43 200; N V, D. Huurman te Delft f 41 750; Firma B. Hubers en Zonen te Dor drecht f 40.879; N V. Van der Sluys en Van Dijk alhier f 39.950. Het werk is aan de laag ste inschrijver gegund. Met de werkzaamhe den hoopt men na verkregen goedkeuring zo spoedig mogelijk te beginnen. Gieaaen-Oudekerk. De begroting van de polder Giessen-Oudebqvenkerk is vastgesteld met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 12 420.67 De polderlasten voor dit jaar zijn van f 6 op f 7 gebracht. Deze verhoging is het gevolg van verbouwing van de woning van de machinist. ONDERSCHEIDING. Hardinxveld. Burgemeester De Boer heeft met enkele toepasselijke woorden een ereteken voor orde en vrede, met de gespen 1946. 1947 en 1948 uitgereikt aan de heer C. J. de Ko ning. wonende aan de Weteringstraat alhier, die zich in de militaire dienst onderscheidde. t Subsidie Welclft. Hardinxveld. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor in het tekort van Weizigt te Dordrecht over 1940 f 368.73 bij «e dragen. Ruimtegebrek op begraafplaats. Hardinxveld. Door de uitbreiding der ge meente dreigt wederom ruimtegebrek op de begraafplaats te Neder-Hardinxveld, Zoals men weet. is enkele Jaren voor de tweede we reldoorlog deze begraafplaats reéds uitgebreid. In verband hiermede heeft het gemeentebe stuur besloten bij de uitgifte van de eigen gVaven beperking aan te leggen. In het alge meen zuilen deze graven voortaan slechts aan ingezetenen worden uitgegeven. het verplichte nummer ..Lente vrije nummer ..Zangtoesonder leiding van haar directeur R H. Pot. een eerste prijs in de eerste afdeling. Lange Ruige Welde. De opbrengst van dc collecte ten bate van de sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren, bedroeg in deze ge meente f 80.82. Lexmond. Op het concours te Kedichem behaalde ..Brokkings Orkest" in de le afde ling een eerste prijs met 321 punten. Nleuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag .hield de geitenfokveiemging „Ons Belang" op een terrein nabij de Schoordijk haar zomerkeunng De aanvoer was niet groot; slechts 19 geiten en 7 lammeren stonden aan de lijn. Het oor deel van de jury was: jonge dieren matig, oudere dieren goed De prijzen werden als volgt toegekend: één jarige geiten: le prijs P Borsje; twee-jarige; le prijs A. van den Berg; 2e prijs P. Brand; 3e prijs P. Roodnat, drie-jarige en oudere: le prijs C. Noorlander; 2e prijs P Borsje; 3e pijjs J. C. Noorlander. 4e prijs J. Veenlam meren le prijs C. Noorlander; 2e prijs P. Brand: 3e prys J. C. Noorlander. Er werden vier geiten in het stamboek ingeschreven. Op de laqddag uitgaande van de Federatie van Hervormde verenigingen op G.G welke wordt gehouden op Zaterdagavond 29 Juli, zullen als sprekers optreden; Ds. Vroeginde- wéi. van Papendrecht. met het onderwerp: Achaz en het altaar; dg. Rooselaar, van Oud- Alblas. met het onderwerp: Welgelukzalig: en ds. Moll, van Waddinxveen, met het onder werp Ook reeds getekend? De leiding berust bij de heer C. J. de Groot, voorzitter van de Federatie De heer D W. L.'de Haan. werktuigkun dig constructeur bij de firma J. en K. Smit. is benoemd tot lejaar aan de ambachtschool te Sliedrecht. met ingang van 1 September. Zondagavond werderr in de Gereformeer- uit twee candidaten als zodanig geko; Helden Jt ging. Hij achtte de man een gevaar voor het he den en de toekomst. De raadsman, mr. J. v. d. Flier, bestreed de mening van de procureur-generaal, dat voor bedachte rade aanwezig was. Voorts ging hij uitvoerig in op de psychia trische rapporten, waarin naar zijn opvatting de psychiaters elkaar of zichzelf tegenspre ken. Tenzij het gerechtshof zou kunnen oordelen dat er van voorbedachte rade. dus niet van inoord, sprake was. vroeg hij verwijzing van de zaak naar de instructie, teneinde twee psy chiater* rapport te laten uitbrengen, met kla re conclusies en een wettelijk toelaatbaar ad vies. Volgens de raadsman leidden de rapporten thans niet tot een advies, waarop vonnis kan worden gewezen. Tijdens het requisitoir kreeg de man een toeval (hij lijdt namelijk aan toevallen) waar voor de zitting even moest worden onder broken. Uitspraak op 2 Augustus. Uit de Radioprogramma's. 1* Zaterdag tl Juli. HILVERSUM I. 402 M 7.00 en 8 00 Nieuws; f.18 Orgelspel; 8 45 Gramofoon: 1005 Morgen wijding: 10.20 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven; 11.35 Pianoduo; 12.00 Gramofoon; 12.30 Mededelingen: 12 33 Orgel en Zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon; 14 00 Het Neder landse lied; 14.20 Amateursuitzending; 14.50 Brabants programma; 15.15 Radio PhUharrqQ- nisch Orkest en Koor; 16.00 Causerie; 16.15 Dansmuziek; 1645 Sportpraatje; 17.00 Gra mofoon; 17.30 Voor de jeugd; 1800 Nieuws; 18.13 Propaganda-toespraak, 18.20 Fanfare corps; 1840 Zang en Orgel; 19.00 Artistieke «taalkaart; 19.30 Bijbellezing; 19 45 Causerie; 20 00 Nieuws; 20.15 Weens muziek; 20 45 Ge varieerd programma; 21.45 Socialistisch com mentaar; 22 00 Metropole Orkest en Solisten; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 298 M 7.00 en 8.00 Nieuw»; 8.15 Gramofoon; 9.30 Kamerorkest en Solis te; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Amusements orkest, 11.00 Voor de zieken; 1145 Gramo foon; 1203 Gramofoon; 13 00 Nieuws; 13.20 Amusementsorkest; 13.50 Gramofoon; 14 10 Harmonie Orkest; 14.40 Kroniek van letteren «n kunsten; 15.15 Piano en Voordracht: 1540 Populair Concert; 15.55 Gramofoon; 1605 Jon genskoor; 16.30 De schoonheid van het Grego riaans; 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Trio; 18.20 Journalistiek weekoverzicht; 1830 Voor de Strijdkrachten; 19.00 Nieuws 19.25 Gramofoon; 10.35 Lichte muziek: 20 00 Nieuws: 20 15 Licht baken; 20 40 Gramotoon; 20 43 ..Steek eens op. beren": 21.00 Gramofoon; 21.55 Populair Con cert 2235 Amerikaans commentaar; 22.45 A\ondgebed en Liturgische kalender; 23 00 Nieuw»; 23 15 Nieuws in het Esperanto; 23.20 Gramofoon. door JAN KIJKUIT. Samén met Teun ben ik er een dag uit ge weest. We wilden eens niets te maken heb ben met Korea, met Jod» juridische proble men of met tantes hamster-perikelen, ik mag er dadelijk aan toevoegen, dat wp niet ge slaagd zijn: we hebben geleerd dat het niet mogelijk i» de samenleving met al haar moei lijkheden te ontlopen. Maar dat wisten we niet toen we er op uit gingen en we ver wachtten het ook niet, want ons plan wat zo afdoende al» mogelijk. Morgens voor dag en dauw zijn we vertrokken naar èen plaats diep in het polderland, een plekje, verscho len tussen riet en wilgen, die zich spiegelen in breed water. Het was een Ideaal visoord. maar ook een stee geschikt om er een klui zenaarsstuip te bouwen. Volgens Teun» breed voerige verklaringen wgs de en ge levende ziel die er wel eens In de buurt kwam het stekeltrekkertje van de boerderij aan de ho rizon. En Teun kon het weten, want hij heeft zelf een aanvang gemaakt met zijn loopbaan als distelvordelger. In die functie had hij het dierbaar plaatsje ontdekt waarheen wij ons begaven. Hij was dan ook zo groos als een bezem toen wij het doel van onze tocht be reikt hadden en en mij kon tonen hoe liefe lijk en rustig zijn ontdekking was. Teun had ge'.yk. aanvankelijk. Bijna de gehele dag za ten of lagen we aan de waterkant, turend naar de dobbers of naar de wolken. "We ge noten volmaakte rust en we zagen geen men», tot laat in de middag Teun» beweringen ge logenstraft werden. Achter het riet hoorden we het regelmatig plenzen van een boomstok ten over wederzijdse kennissen, het weer.de polder en tenslotte, zoals het begonnen was. over de vangst Over onze vangst liet Teun zich wijselijk niet uit. maar Joost was des te mededeelzamer over de Zijne. - Als je het vak kent. zei Joost, is het niet zo n toer om elk etmaal een behoorlijke portie vis in je bun te laten glibberen. Maar daar ben je der niet mee. Het is niet de be doeling om vis te vangen alleen. Je moét het ook zien te verkopen Net. netuurlljk. beaamde Teun. Is dat dan wel moeilijk, informeerde ik. om tenminste niet voor helemaal doofstom aangezien te worden. Moeilijk, riep Joost, vervaarlijk een «tragi bruin sap naast onze dobbers spuwend, 't is onbegonnen werk. Een tijdlang is het nog wel gegaan met zeelt en paling, maar de rest was toen overal nik» Maar nou word! het helemaal ondoenbaar. Zo veel of zo geinig kan je niet vangen of je verdient er geen cent op. Bliek of baar» hoef je niet eens mee aan te komen, nou en de zeelt kan je ook aan de straatstenen niet kwijt tegenwoordig. Aten die vroeger dan zeelt, vroeg Ik on- gelnvlg. Teun en zijn vriend keken me verwijtend aan over zoveel wanbpgrip Ik wil maar zeggen legde Joost uit. dat het voor ons broodvisaera een bar slecht jaar is. Klagen hebbpn jelui al je leven gedaan, merkte Teun droog op. Man hou op, riep Joost verontwaardigd. Der is altijd wel es wat. maar zo slecht als nu kan ik me niet heugen dat het al es ge weest is. Al doe jij nou schamper dan zeg ik je dat je 't gerust aan alle broodvigsers vragen kan 't Is slecht, in een woord slecht. Ik denk dat het nu wel beter zal wor- - den. veronderstelde lk. Joost keek me onge- nendrYcht" 4 ên 5 respectievelijk Slilfkerveer even later kwam een schouw om de rand lovig aan en Teun mompelde dat ik er niets 4 en 5 voor het spelen van vriendschappelijke vair, de rietkraag De man die boomde was géén stekeltrekker, maar kennelijk een brood- visser; hif bracht de lucht van taan mee en in het midden van zijn schouw zat een bun. Ik keek Teun verwijtend aan. maar die deed of hij niets merkte. Integendeel, hij riep ,een vrolijk ..genamiddag" over he water, waarop ten antwoord kwam: Kan je re nogal van ge Teun Teun gaf geen antwoord op die vraag, maar begon een verward relaas om er achter te komen w e de onbekende visser was. die hem wel kende. Tenslotte wist hij hoe de vork in de steel zat en hij vertelde mij toen dat het natuurlijk „Joost van Geurt jewaetwel" was Ik knikte, ongeïnteresseerd, want we Wa ren niet uitgegaan om de stamboom van de- zo visser na te pluizen. Teun voelde zich evenwel tegenover Joost verplicht het ge sprek voort te zetten. Zo hoorde ik hem pra- 'an af wist. Dat zit zo. lichtte ik toe. De slagers heb ben nu afgesproken om het vlees een «tuk duurder te maken en het was toch al niet goedkoop Natuurlijk gaan de mengen nu minder vlees eten, maar dan ook meer vi». Zeg nou zelf. Joost kon mijn beweringen maar half on dersteunen. Niettemin ging hij wat opgewek ter op zijn boomstok staan leunen en na Teun nog een aangekeken te hebben, zei hij: k Geloof warempel wat er wat in zit Die dure vleespryzen zijn strak» nog goed voor de visser». Hij voer weg en wij pakten onzè bullen bij elkaar. Onze ru»t wa» toch verstoord en we W'aren midden in de economische moeilijk heden geplaatst, hoe ver we ons ook in de polder teruggetrokken hadden. wedstrijden. De Papendrecht veteranen zullen Zondag morgen om half elf de strijd aanbinden tegen de Dordtse veteranenclub W.O.J. Papendrecht. Voetbal. Papendrecht 1 speelde Zaterdagavond een nederlaagwedstrijd tegen E.0 O.H. I uit Dordrecht en verloor met 1—0. In de eerste helft wogen belde partijen aardig tegen elkaar op. E.B.O.H. maakte na een half uur spelen een doelpunt. Na de thee was E.B.O.H beduidend sterker, maar de hechte verdediging der rood-zwarten wi«t van geen wijken, zodat de score geen verandering onderging. Het tweede elftal speelde te Zwijndrecht eveneens een nederlaagwedstrijd tegen Zwijn drecht 2 De reserves speelden gelijk 22 Het vijfde elftal speelde een vriendschap pelijke wedstrijd tegen A.S.W. 4 en won met 3-2. Waddinxveen. Benoemd. De heer W G. Slob is benoemd tot secretaris-penning meester van de ..Tweemanspolder te Zeven huizen. De collecte voor ..Herwonnen Levert»- kracht" heeft f 180 opgebracht. Advertentie I. M. M n examen viel niet tegen, Ik heb er een rollux voor gekregen iMsia.iu de Kerk uit vier candidaten tot ouderling ge kozen de heren J. Stam en J. Mudde. zulks in de plaats van de aftredende heren R. Heij» koop en P den Ouden. In de plaats van de af- tiedcnde diaken de heer Van der Wal. werd de heêr C. De 48-jarige metaaldraaier Joh. den Ouden alhier, werkzaam bij de firma J. en K. Smit. te Kinderdijk, kreeg een werkstuk, dat uit de klauwplaat vnn de draaibank losschoot, tegen het voorhoofd. Hij liep een snijwond boven het linkeroog en een hersenschudding op. Dr. A van Waasbcrgen. die juist in de nabijheid vertoefd.-. verleende de eerste hulp. Daarna is het slachtoffer per ziekenauto naar ztjh woning overgebracht Hj— De aidel Jing over het tweede kwartaal voor de stichtingen vereniging „De Macht van 't Kleine" heeft over het tweede kwartaal voor de stichtingen te Haarlem en Heemstede aan contributie af- rdragen t 63 73 De afdeling Kinderdijk droeg 72 aan contributie at Het aantal leden van de afdeling ateeg met 4 De heer Joh Janse werkzaam bij de fir ma J. en K Smit te Kinderdijk, is met in gang van 17 Juli aangesteld als baas in de af deling scheepsbouw. ONVERWACHTE NEDERLAAG VAN O.N.A. Nieuwpoort. De uitslag van een voetbal wedstrijd is gewoonlijk moeiliik te voorspel len Wel in sterke mate is dit net geval in de huidige fabriekselftalleneompetitie O NA, van de lak- en verffabriek firma ge- btoeders Brink, de enige concurrent van de leidér en bekerhouder Migro. heeft wel een zeer onverwachte nederlaag geleden tegen de Houtboys. die tot heden hekkesluiters waren. Met eén 3—2 overwinning hebben de Hout boys practisch een einde gemaakt aan de kam- piöensülussies van O.N.A. Alleen al» O.N.A. zijn laatste wedstrijd tegen Migro die he denavond gespeeld wordt weet te winnen, eindigen deze beide ploegen geWjk en zal een beslissingswedstrijd gespeqjd moeten worden. Waarschijnlijk zal deze opgaaf voor O N A. wel te zwaar zijn en kan Migro de wisselbe ker in zijn bezit houden. De Houtboys speelden aanmerkelijk beter dan O.N.A. en namen al spoedig de leiding. Terstond werd echter gelijk gemaakt en voor het einde van de eerste helft wist O.N.A. zelfs de leiding te nemen Na de rust wisten de Houtboys nun overwicht meer effectief te ma ken en scoorden twee doelpunten. Toen de scheidsrechter het einde floot hadden de Hout boys éen alleszins verdiende 3—2 overwinning behaald Doordat zij de volledige buit binnen haalden, bezetten zij tezamen met de Zilver- boys de laatste plaats. Nieuwpoort. Geslaagd Mej. R Schip pers slaagde voor het mulo-diploma A. Noordeloos. Dinsdag kwamen een auto. die zand naar de nieuwe brug voerde en de bua. die de dienst Gorlnchem—Giessendam onder houd met elkaar In aanrijding. Er ontstond enige schade doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Schoolreisje Koningin Wllhelmlnaachool. Papendrecht. De hoogste klassen van de Koningin WUhelminaachool maakten een uit stapje per touringcar. De reis ging naar Baar- le-Nassau en vandaar naar de Oisterwijkse vennen en bossen Het dierenpark in Tilburg en verschillende speeltuinen werden bezocht. WeatelUke School. De hoogste klassen van de West. Openbare School maakten een schoolreisje naar Arn hem. In Roozcndaal werd genoten van de be kende bedriegertjes. Na Roozendaal werd een bezoek gebracht aan Burgers Dierenpark. Eveneens wérd het openlucht museum te Arn hem bekeken De terugtocht voerde langs de Pvramide van AutferÜtz. waar tevens de speeltuin door de kinderen bevolkt werd. Het was een prettige en leerzame reis. Papendrecht. Voetbal De a en b ju nioren van Papendrecht zullen Zondag per autobus een bezoek brengen aan Oostvoorne Om 11 uur zal n combinatie der Papendrecht junioren %e° wedstrijd spelen tegen de 0.0.V. junioren. Bes middags zullen de jongens een bezoek bren&«m aan het strand en de naaste 0rpapemfrecht I za! Zaterdagavond om 7 uur zijn nederlaagv»edstrijden voorzetten Ditmaal komt S V W 1 /uit Gorinchem op bezoek. Het krachtsverschil tussen beide ploegen 15 niet groot, zodat een spannende wedstrijd ver wacht kan worden. Tot nu toe hgéft de DFC- combinat e de rood-zwarten de grootste ne derlaag toegebracht (20). Zaterdagmiddag om 4 uur ontvangen Pa cht 4 en 3 DE HAMSTERWFT 18 NOG STEEDS VAN KRACftT.' Velen zijn bezig kleine voorraadjes te vor- I men. Men moet evenwel op het ogenblik zijn hoofd koel houden, niet alleen in politiek opzicht, maar ook in het dagelijkse leven. Het I kan zijn. dat bepaalde personen hetzij als een I uiting van paniek, hetzij welbewust met het w doel op de voorraden te verdienen, levens behoeften gaan opslaan in hoeveelheden, die noch door de omstandigheden, noch door de zaken van dié personen vereist worden Hel I is dan ook goed. dat de Prijsopdrijvingi- en I Hamsterwet ftog altijd van kracht Is Naar mate de prijsbeheersingsmastregclen voor I ieder product afzonderlijk zijn verdwenen is I bij het publiek langzamerhand de gedachte I.sterker geworden, dat alles nu weer volko- I men vrijgelaten is. Maar dat is niet het ge- I val De bovengenoemde wel. die uit de eerste I tijd van de oorlog \an 1940 dateert, is wel- I bewust noott- Ingetrokken, om zo nodig da- I delijk weer dienst te kunnen doen. Het blijft I dus. verboden om de prijzen ongemotiveerd te verhogen en om abnormale voorraden aan I leggen. Er il|n reed» enkele gevallen geweest, die aanleiding gaven tot Ingrijpen van de politie en het sal voor het publiek een geruststelling tijn. wanneer die wet Julat thans kraohüg wordt gehand haafd. Hoe meer selfbeheersing de ver bruikers In dit opslrht tonen, des te geringer Is het gevasr. dat distributie en prljsbeheersing séeer moeten wor» den Ingevoerd. HET WONDER-ARTIKEL PLEXIGLAS. Een Duitse chemische fabriek in Darmstadt I produceert een plasticaoort. die de eigen schappen van glas. hout en metaal combi- neert Deze stof noemt men plexiglas en het I is bijna fantastisch, wat men er mee kan I doen. Het materiaal is even doorzichtig als gl»s. even bestand tegen temperaturen als métaal en even gemakkelijk bewerkbear als hout. Men kan het zagen, vijlen, boren en lumen en onder toepassing van hitte in iedere gewenste vorm buigen of persen. Bij normale atmosferische druk verdraagt het zonder vormveranderingen hoge temperatu- I ren. waardoor het biiv gebruikt wordt om er ovens van te bouwen voor electnsche keu kenfornuizen Deze ovens zien er uit aleof ze van «las zun gemaakt, zodat men er dwars I doorheen kan zien De huisvrouw oehoe ft dus niet langer het deurtje van de oven open te doen als ze wil controleren of net gebax* 1 dat in de oven staat al gaar is. Een gezellige peignoir T Het i» heerlijk, een ochtendjas te bezitten, die men kan aanschieten, zodra men de» och- lends uit bed komt. Het zijn waarlijk niet alleen herstellenden en zieken, voor wie zulk een kledingstuk onmisbaar is. Ook jonge en aanstaande moeders rullen van sulk een peig noir veel plezier beleven. Het aardige van het model, dat wij hierbij afbeelden is wel de zeer eparte garnering, die van een andere kleur stof dient te wor den gemaakt Alvorens deze garnering op te stikken haalt men eerst de ruimte aan bovenkant eg taille van de japon in Daarna de garnering op de mouwen bevestigen, vervolgen» de mouwen dichtstikken en de mouwen in de armsgaten zetten. Is de garnering op de zak gestikt dat noop- en knoopsgaten msken en de peignoir op de juist# lengte afzomen. Klaargeknipte patronen van dit mftdelkunt u onder no. P 4793 bestellen bil S k W N. ^an Nooten. Schoonhoven, in de maten 40. 42. 44 en 46 iegen vooruitbetaling van f 1.35 P«r postwissel of in postugels luitaluitsnd lage waarden). VOOHP 'oxe*. in Korea NIEUWSBLAD VOOR ZUID ROLLAND EN UTRECHT Schoonhovrnsche Conrant VRIJDAG tl JULI 1056 Foto Niestadt - Gouda. „HERMJNA" komt er nog wat van? Het is inderdaad allerdroevigst gesteld met de beide molens van Ouderkerk, die )ar®n" lang zo n pittoreske aanblik gaven aan het dorp aan de Hollandse IJssel. Zij staan er nog. de ..Hermrna" en ..De Druiventros maar zij zijn in zo ernstige mate vervallen, dat een flinke windvlaag dikwljlz een gevaar kan opleveren voor de omwonenden en voor •.Hermin»" en „De Druiventros" Molendrama in 99Qeheim aantal afleveringen Ouderkerk a. d IJiiel. Hoog uitstekend boven de daken van de hulzen staren „Hermlna" en „De Druiventros" elkaar aan. Hun rijzige gestalten doen denken aan twee figuren uit een tragi sche pantomime, figuren, die verstarden, terwijl *U hun sierlijk 'spel te zien gaven voor de coulissen van het Hollandse polder land. Die coulissen tij» gebleven, maar zij hebben veel van hun bevalligheid verloren, want „Hermlna" en „De Druiventros", eens de hoofdvertolkers In een blijspel van zon. wind, water en groene weiden, zijn nu nog slechts vervallen figuranten van een einde loos lijkende tragedie. chaniek uit de molen en herschiep het inte rieur van ..De Druiventros" in een alleraar digste woning. Een dure woning evenwel, want Monumentenzorg wilde, dat de kap en de wieken op de molen bleven en dit bracht met zich mee dat de heer Dekkers jaarlijks een abnormaal hoge brandassurantie moet beta len. En dat. terwijl ook hij de rieten kap kort na de oorlog voor een hoge prijs had kun nen verkopen. De bewoner verkeert nog steeds in onzekerheid omtrpnt de plannen, die Monumentenzorg met „De Druiventros heeft, want het is niet eens zeker, dat de mo len ge-estaureerd zal worden Wanneer dit met het geval is en de heer Dekkers krijgt op een of andere dag toestemming het bo- Advertentie I. M. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen r Zuivert dé poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. vengedeelte te slopen, zal hij toch nog een schadepost hebben, doordat hij de kap. die nu jbigïëel stuk is. niet meer kan verkopen en door de grote sommen, die hij aan brandver zekering heeft moeten betalen. Bovendien bestaat er een grote kans. dat de nalatigheid van Monumentenzorg eenmaal, misschien al spoedig, funest wordt voor de omwonenden. De stelling is niet meer aan wezig. dus daze levert geen gevaar van neer komend hout meer op. maar met de staart- spruiten. die nog wol aanwezig zijn, is het allermiserabelst gesteld. Wanneer er een flinke wind staat, zwaaien de zware balken tot horizon tale hoogte op en beuken dan weer met grote kracht tegen de molcnwand. De ze is er wel tegen bestand, maar de hulzen, die aan de voet van „De Drui ventros" staan, lopen met de dag meer gevaar, dat zij door zo n balk. wanneer hij afbreekt, getroffen zullen worden. De schepen, die dicht b|J de molen lig plaats kiezen, zoeken bij winderig weer snel een - - - vr tiger ree. waar zij geen gevaar lopen door een stuk hout van het gewicht van een ton getroffen te worden. Maar er mag niets gedaan worden om dit gevaar op te heffen, want Monumentenzorg heeft haar hou ding nog steeds niet bepaald. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat een instantie, die het behoud van de typisch Hol landse monumenten beoogt, docr haar be moeiingen het verval van deze bezienswaar digheden in de hand werkt. GEMENGD NIEUWS. van belang voor hel weer gedu rende de komende zes weken? weerkundige medewerker). len zijn reeds brokstukken naar beneden ge komen. vooral bij „De Druiventros En on danks dit gevaar moet alles blijven zoals het is. De „Hermina". St Margriet (20 Juli) .de beschermster der kraamvrouwen en de patrones der tuinlieden is één van de meest populaire regenheiligen. Deze dag is, zoals de volksmond wil. belang rijk voor de eerstvolgende zes weken Zo zijn er verschillende bekende rijmpjes die op St. Margriet slaan, o a. ..Regent het op St. Mar griet. dan regent het zes week dat het giet" en ..Regen op St. Margriet Zes week boe renverdriet". Daar deze periode tevens bekend staat als "twintig De „Hermini" is een van de houtzaagmo lens. die nog slechts sporadisch in ons land voorkomen. Het is een zeskanter. gebouwd op een schuur. Tot 1907 deed deze boven kruier dienst als oliemolen te Delfshaven. In dat jaar werd hij aangekocht door de fa Docters Van Leeuwen te Ouderkerk aan de IJssel die hem verbouwde tot houtzaagmo- lèn. Door deze gewijzigde bestemming werd het uiterlijk evenwel met aangetast. Onge- vreesde regenbuien en zwoel, bedervelijk wèer. is het misschien gpen wonder dat men hierop vroeger tal van rympjes ging maken. Prof. dr van Everdmgen oud hoofd-direc- teur van het KNMI. te De Bilt. heeft in 1942 Si Margriet eens aan een nadere be- ■chouwmg onderworpen, om na te gaan of deze volksweerregeL als zou het zes weken fegenen. wanneer het op St. Margriet regent hellicht op enige waarheid berust. Letterlijk genomen, komt deze voorspelling nooit uit, daar er na een natte 20ste Juli nog nooit 42 natte dagen zijn gevolgd. Voor de Bilt heeft prof. van Everdingen die over het tijdvak van 1904 tot 1933 onderzocht. Daar uit bleek dat het aantal natte en droge da- Eeh na de 20ate Juli zo aterk wisaelt, dat de ans op regenachtig weer na een droge 20ste Juli (St. Margriet) bilna even groot is. als wanneer er regen valt op deze datum. Het li in deze periode van de zomer zo. dat wan neer het weer na een betrekkelijk droge en Warme periode omslaat, er veelal enige we ken aaneen koel en regenachtig weer voor komt. maar de datum 20 Juli. waarop St. Margriet valt. heeft hierop niet de minste invloed. Vacantiegangers en oogstende boe- dreven door de windkracht, zijn diensten voor de houtbewerking bewezen. Daarna werd de betekenis van zijn wieken geheel verdré ven door electrische machines. Het uiterlijk ia sedertdien sterk vervallen. Kert na de oerlof kon de eigenaar het bovenstuk, dus de wieken met de as en de kap. voor een goede prijs van de hand doen. Dtt werd hem evenwel belet door Monumentensorg. Van dese zijde werd verklaard, dat de molen ge restaureerd zou worden. Tot nu toe Is deze toezegging echter een holle phrase gebleven. De heer Docterz van Leeu wen heeft alles gedaan wat hij kon om zekerheid te verkrijgen over de bestem ming van zijn eigendom; herstellen of afbreken, maar die zekerheid beetaat nog steeds niet. De kosten van de res tauratie zijn geraamd op f 11.50».—. Er bestaat een vage hoop. dat nu binnen afzienbare tijd het herstel een feit zal wor den. maar dan moeten de gemeente, de pro vincie en Monumentenzorg bijdragen verle nen. Deze kwestie wordt thans door de be treffende instanties onder de loupe genomen De eigenaar zal dan tevens duizend gulden gen doen dan ook verstandig zich met onge- moelen bijdragen; hij heeft hierin reeds toe rust te maken Ingeval het dit Jaar op St. ge8temd. Voordat alles in kannen en kruiken Margriet eens niet droog zou zijn. Wel zegt i# zunen echter de «chaarae pieken, die er Sirof. Van Everdingen dat het een ongunstig op duiden dat er eens latwerk aan de wie eken ia als er in deze meestal droge tijd J -,-4 regen valt. welk karakter zich ook in Augus tus nog enigszins schijnt te handhaven. De voorzomer wa» mooi! Nu wij in de tweede helft van deze zomer zijn aangeko- pien, willen wij nog even een korte terug blik werpen op de voorzomer, waarvan en kele amateur» verwachtten, dat deze warmer *n beter zou zijn dan de nazomerWat zeggen maax^dat de8 voorzomer8 dank zij een fingen meer De molen stond leeg en geraak- prachtige zonnige en warme Juni-maand over te m verval. Na de oorlog kocht de heer het geheel mooi en warm was. behoeft geen ken zat. nog wel ettelijke maanden mistroos tig naar de lucht wyzen. Als het tenminste bij maanden blijft. „De Drulventroe". Nog groter is het probleem voor de stenen bovenkruier „De Druiventros", die tot om streeks 1940 dienst deed als korenmolen. Se dert dat jaar maakte de as geen omwent«- nader bewijs. De gemiddelde etmasltemperatuur. die tot de 10de van de maand Juli nog boven het normale bleef schommelen, daalde nadien tot onder normaal Op enkele stations, wo Twente, en m Bra bant en Limburg is reeds nu al meer geval len dan de normale regensom voor geheel Juli, die ruim 70 mm. bedraagt. (Nadruk verboden). De Philippijnen het volgende Korea Ook de Philippijnen zullen eerstdaags In de belangstelling komen te staan. Reeds heeft Amerika toegezegd versterkingen naar deze eilanden te zullen zenden en ondertussen strijden Huk-troepen in de bergen. Het voornaamste nieuws van de afgelopen weken zcheen geconcentreerd te zijn op Ko rea, maar achter Korea ligt groter nieuws: het gebeuren in geheel Azie. Het is niet al leen de armoede, die Azië in opstand ge bracht heeft, noch de politieke onrust d.e door oorlogsdreiging is ontstaan, noch is het «nkel en alleen de communistische aanvallen op Korea. Neen, alle n al deze feiten teza men brengen Azie in beroering. Millioenen Aziaten zijn er niet alleen niet zeker van van wie zij morgen de kom rijst toegewezen krij gen, doch evenmin weten zij of ze morgen de nieuwe dag nog wel zullen zien aanbreken. De meeate Amerikanen zeggen echter dat op de Philippijnen. waar gedurende Jaren Ame rikaanse goederen en mensen hun invloed hebben doen gelden, de zaken anders staan. Doch dezer dagen hebben zij ontdekt, dat ook hier de toestand gelijk is aan die in Azië Op de Philippijnen nl. zijn de door de commu nisten gelelde Huks voortdurend in opstand De Huks tijn In opstand t»gen het h i.d.„t regime van de Philippijnen. Dekkers .iDe Druiventros" en de grote schuur die er tegenaan gebouwd is. met het doel het geheel te gebruiken als werkplaats its. Di TWEEDE KAMER ten overladen programma op slagplaats. De nieuwe eigenaar, die houtbe werker is. werd evenwel door de woning nood op een idee gebracht, dat hij na ver loop van tijd uitwerkte. Hy haalde het me- Foto Niestadt - Gouda. ..DE DRUIVENTROS" gevaarlijk De Tweede Kamer wil met vacantie. En zij heeft groot gelijk. De honderd volksvertegen woordigers hebben het hard te verduren ge had Het programma is steeds overladen ge weest. Maar ja. voor men gaat uitrusten, moet men eerst dubbel hard werken. Dat is vaak het geval en de Kamerleden maken daarop geen uitzoitflering. Voorzitter Kor- tenhorst heeft een agenda klaargemaakt, die slechts afgewerkt kan worden als er tot diep in de nacht vergaderd wordt. Veel zaken moesten natuurlijk uitgesteld worden. Zo ook de begroting van Oorlog. Aan Unie Zaken is men nog toe gekomen. De defensie-proble men en de zaken, de landbouw-politiek be treffende het Landbouwegalisatiefonds komen echter niet eerder aan de orde dan 12 September a.s. „Men gaat Oorlog na de oorlog behandelen" merkte eert critisch man op Zo erg zal het wel niet zijn, maar het duurt toch wel heel erg lang. Confeaslonele meerderheid! De wijziging van de kinderbijslagwet was pen interessante kwestie. Vooral omdat er een zeer principiëel punt apft de orde werd ge steld. En dan is de Kamer vaak op haar best Deze veranderingen zijn in vele opzichten verbeteringen. Tot nu toe was het zo. dat de gezmsaanwas eenmaal per jaar geregistreerd werd. Voor de kinderbijslagwet althans In het ongunstigste geval kon men dus bijna één jaar op de eerste uitkering wachten. Nu gaat men eenmaal per kwartaal het aantal kinderen vaststellen Zodat men sneller een uitkering kan verwachten. Tevens zullen in valide kinderen van zestien jaar en ouder onder deze wet gaan vallen. Het principiële punt was de kinderbijslag voor natuurlijke kinderen, voor kinderen dus van ongehuwde moeders. Minister Joekes stelde zich op het stand- .punt, dat ook die moeders kinderbijslag moe ten hebben. Daarover was iedereen 't eens Nu had de bewindsman daarvoor een aparte regeling getroffen. In zoverre apart, dat bei de groepen dezelfde uitkering zouden krij gen, maar dat er in de wet een onderscheid gemaakt zou worden. Over dit onderscheid nu ging het juist. Dat was volgens de heer Hooy (K V.P veel te gering. Er moest dui delijk tot uiting worden gebracht, dat er een verschil bestaat tussen natuurlijke en wet tige kinderen. Hij grondde dit uiteraard op zijn Christelijke levensbeschouwing. En de anti-revolutionairen en de chr. historischen waren het daarmede roerend eens. Met die gedachte althans, want de heer Stapelkamp (a.r.) bracht duidelijk tot uiting, dat hij een andere oplossing wenste. Die kon hij echter zelf ook niet vinden. De v.v.d., de socialisten en de communisten voelden er niets voor om dit verschil zo uitgebreid in de wet vast te leggen Maar de confessinole groepen waren niet te overtuigen. Een stemming moest de uitslag brengen. Die was in het voordeel van de medestanders van de heer Hooy (k.v.p.L Met 45—36 stemmen werd het desbetreffen- de amendement aangpnomen. Het is nu zo, dat wettige kinderen een uitkering kraciLns deze wet ontvangen. Natuurlijke kintie en echter ook. alleen staat er dan in de wet. dat Ctj die uitkering krijgen krachtens een Alge mene Maatregel van Bestuur. Dus door een andere regeling ook in de wet genoemd krijgen zij dezelfde uitkering. Het is om een beetje duizelig te worden. En over de vraag of deze oplossing zo fraai is, valt nog wel te twisten. Ook al eerbiedigt men het princi piële standpunt van de voorstanders. De Kamers van Koophandel. Er was nog een wetsontwerp om de Ka mers van Koophandel in oude luister te her stellen. Dat w s wel nodig, want de Duitse bezetting heeft aan de organisatie van deze lichamen heel wat veranderd. Lang n.et al tijd ten goede. Twee grote vraagpunten wa ren er Ten ee.-ste: passen deze kaniers in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en ten tweede: moeten er ook werknemers in deze Kamers zitten. Het ee.ste punt wis n et zo eenvoudig. De organen van de publiekrech telijke bedrijfsoiganisatie zijn landelijk cn bectrijfstakgewijs samenge teld. Dc ivamers van Koophanael zijn zuiver regionale o-ga- nen. Toch bestond er een streven om de Ka mers in deze organisatie onder te b:«ngen. AI moet de bedrijfsorganisatie dan eerst neg wat gegroeid zijn. Daarom werd een amen dement Bachg (k.v.p.) om deze wet een be perkte tijdsduur te doen hebben, om na de oprichting van de Sociaal Economische Raad het toporgaan der bedrijfsorganisatie i' -» taak nog eens te kunnen bekyken. aan- -1 Bij enige technische problemen over A«a estie \e"$childe men echter nog wel eens van mening. Dat was echter niet het ge val toen het ging over de vraag of ook de arbeiders zitting in deze Kamers moesten hebben. Daar was een ieder het over eens. Alleen de heer Schilthuis (arb.) probeerde het onderste uit de kan de verkrijgen. Hij wilde persé, dat V« van het aantal leden uit werknemers zou bestaan. Maar daar wilde de Kamer niet aan. En een desbetreffend amendement moest dan ook ingetrokken wor den. De dure K.L.M. De K.L.M. heeft verleden jaar nogal wat stroppen geleden. Ook al omdat India en Pakistan verboden om over die landen te vliegen, waardoor de Indië-route over het eiland Mauritius moést worden gemaakt. Nu kwam de regering met een wetsontwerp om het kapitaal van deze maatschappij uit te breiden met f 116 millioen en tevens f 27.5 millioen uit te trekken voor een tegemoetko ming in de verliezen. Dat was n et gering. Stroppen maken en de belastingbetaler er voor laten opdraaien, is niet zo moeilijk. En dan nog wel belastingbetalers, van wie de meesten nog noöit in een vliegtuig hebben gezeten. Een groot bezwaar van alle fracties behalve de socialistische was dat de K L M een deel der verlie»en voorlopig maar gedekt had door gelden te nemen uit de pen sioenfondsen. Dan vond men ronduit onbe hoorlijk en een bewys. dat de commerciële opzet van de K.L.M. niet deugt. Alleen de P v d A. nam een ruimer standpunt in. De regering zou toch ook voor deze stroppen opdraaien, zo zeiden zij. het risico was voor deze afgevaardigden dus nog wel te dragen De heren Lucas k.v.p.)Algra (a.r.). Krol (c.h.) en Ritmeester (v.v.d.) wensten een goede contróle op het financiële beleid van d* K L M., ten behoeve van de belastingbe talers. Minister Spitzen voelde er niet zoveel voor. Maar na wikken en wegen kwam men toch tot een compromis, dat echter het meest tegemoet komt aan de eisen van de genoem de afgevaardigden. De Algemene Rekenkamer zal voortaan controle gaan uitoefenen. Zui- n gheid wordt bij de K LM dus wel gebo den. Want de heren van de Rekenkamer kun nen tellen als de beste. Dat hebben vele mi nister» al ondervonden. TWEE EN EEN HALF JAAR VOOR EEN HALF MILLIOEN SIGARETTEN. De Rotterdamse Rechtbank veroordeeld» gistermorgen ae 38-jarige bankwerker J. B, en de 27-jarige los-werkman W. C. A. de B, beiden uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek er. de 33-jarige F. Seveneens uit Rotterdam tot een jaar en zes maanden met aftrek. De eer sten werden ervan verdacht uit het particu lier entrepot van de N V. A. van Herwaar den aan de West Zeedijk een half njillioen sigaretten te hebben gestolen. Tegen henwa» drie jaar met aftrek geëist. S. zou op de uit kijk hebben gestaan en tegen hem was twe« en half jaar met aftrek geëist. ZWARE STRAFFEN VOOR HAMSTERAARS De Haarlemse politierechter heeft de 62- jarige Zandvoorter P. Skoopman in tweede hands schoenen, berecht wegens hamsteren. De veroordeelde had begin Juli bij verschei dene Zandvoortse winkeliers in levensmid delen massa-inkopen gedaan en op de vlie ring van zijn pakhui» deze voorraad opge slagen. De politie vond daar onder andere 200 pond rijst. 200 pond suiker. 55 pakjes thee. 220 pakjes vet. en nog diverse andere kruidenierswaren. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, concludeerde uit het feit. dat de man zijn hamstervoorraad verborgen had een opzettelijke overtreding van de prijsop- dryvmgs- en hamsterwet en deelde mede, dat voortaan zware straffen zullen worden geeist tegen volgende overtreders van de wet Ook de leveranciers zullen streng worden ge straft. Hij vroeg twee weken gevangenisstraf met verbeurdverklaring der goederen. De politierechter was van oordeel, dat het ham steren op dit tydstip zonder enige grond is, aangezien er geen oorlogsgevaar voor ons land aanwezig kan worden geacht. Hij legde 500 gulden boete op of vyf maanden hech tenis met verbeurdverklaring van de in be slag •jSfl'j^npcn goederen, plus een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. MA8SAAL T.B.C.-ONDERZOEK IN ZEELAND. In September zal een begin worden ge maakt met een massaal onderzoek der Zeeuwse bevolking op tuberculose-verschijn- selen. Alle inwoners van zes jaar en ouder zullen in de gelegenheid worden gesteld om éénmaal per twee jaar een röntgen-foto ta laten maken. In Zeeland berust het initiatief bU de Zeeuwse vereniging tot bestrijding van tu berculose. Deze vereniging heeft daartoe een commissie ingesteld, waarin ook de Kruis verenigingen zijn vertegenwoordigd. Een en ander geschiedt in samenwerking met de Ned. centrale vereniging tot bestryding van tuber culose Het bureau bevolkingsonderzoek stelt een transportabel toestel ter beschikking. kantongerecht Gorinchem. De Nieuw-Lekkerlandse chauffeur van De Twee Provinciën N die er van werd beschul digd te Ameide een damesrywiel stuk te heb ben gereden, werd wegens gebrek aan be wys vrijgesproken. S. te Leerbroek reed op een motorfiets zonder rijbewijs f 4 of twee dagen. De Gorcumer M. K. heeft al vele malen een verbaal gehad wegens dronkenschap. Ook nu stond hy er voor terecht. Hy schijnt in ca fés een vrolijke Frans te zijn, want als hij zich aan verscheidene borrels te goed heeft gedaan, zet hij op straat met een dansje de pret voort. Dat zullen we ie afleren, was de mening van de ambtenaar, en die stelde de voorwaarden scherp Hij werd veroordeeld tot twee dagen met twee jaar proeftijd' en als bijzondere voorwaarden, dat hy zich aansluit by een geheelonthoudersvereniging. Boven dien mag hy in geen twee jaren de Gorcum- se café s bezoeken. „Da's wel erg,", riep verdachte. „Dank je wel." zei de kantonrechter. ,.J« moet je nu maar eens sterk tonen, want an ders ga je er achter." Zekere R. te Gorinchem woonde in een wo ning. waarin ongedierte heer en meaater wa ren en terwllle van zyn kinderen had hij een ander onderkomen gezocht, echter zon der vergunning. Ook al geen paleis, zei d« man. toen hij voor het hekje stond, want volgens hem kijk je vanaf de derde étage neer op de vloer van de begane grond, maar in elk geval zit er geen ongedierte. Hy be weerde nu een vestigingsvergunning te heb ben. Hy kreeg f 20 of tien dagen. Van deze f 20 zullen hem f 15 worden kwytgescholden, als hy binnen veertien dagen op 't kantonge recht de vergunning komt tonen.

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3