PLAATSELIJK NIEUWS Nu bedreigt Formosa de vrede „Gratis" wapenleverantie? LAATSTE BERICHTEN -oo o )'o° a? 9}iandumru^n De heer van Dulverton 4 NTErWSBlAO VOOR Zl'II) HOLLAND ÏN CTRECHT sch»onho*enscbe Courant «IfOBNiVAG S3 AUGUSTUS IBM Wat zegt De Bilt? Geldig vgn Woensdagavond tot Donder* dagavond (opgemaakt te 10 uur). Weinig verandering. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele regenbuien. Hier en daar wellicht met onweer. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Op- en Ondergang der Zon: 23 Aug Op 5.38. onder 19 48. 24 Aug Op 5.37, onder 19 46. 25 Aug Op 5 39. onder 19 44 MAANSTAND. Wassende Maan. 23 Aug Op 18.16, onder k 24 Aug Op 18 58. onder 049. J 26 Aug Op 1921. onder 2 13. 27 Augustus Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 23 Aug. 1.05 uur; 24 Aug. 2.41 uur. 26 Aug. 4.17 uur; 26 Aug. 8.04 uur. Keulen. 23 Aug.. stand 1.20. val 0 03. BTAATSSECRETARIS VAN OORLOG NIET NAAR INDONESIË. Het voorgenomen bezoek van de staatsse cretaris van oorlog, mr. Fockema Andraoi aar» Indonesië is voorlopig om gezondheidsrede- lien uitgesteld. De staatssecretaris zou met Indonesische autoriteiten besprekingen gaan voeren over de afvloeiing van voormalig K.N.I.L. perso neel. Dr. Hirschfeld in Nederland aan gekomen. Met het K L M.-toestel ..Djakarta" is Maan dagavond de afgetreden Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, dr. H M. Hirsch- fald. in zijn vaderland teruggekeerd. Te zij ner begroeting waren op het vliegveld aan wezig de ministers Stikker en Götzen. de heer A. Th. Lamping, toekomstig Hoge Commissa ris en andere hoge autoriteiten. Dr. Hirschfeld zeide bij zijn aankomst, dat hij er van overtuigd is. dat een vruchtbare samenwerking tussen Nederland en Indonesië op velerlei gebied een practisch realiseerbare mogelijkheid is. Ondrmks alle moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn. werd op dit ge bied reeds menig resultaat bereikt. Uit mijn vele contacten is my gebleken, dat de op lachte wil daartoe er aan beide zijden is Het valt niet te ontkennen, dat er zich sinds de souvereiniteitsoverdracht een aantal moeilijk heden van ernstige aard voordeed. Voor een deel vonden deze hun oorzaak in het feit. dat het tijdsverloop tussen het accoord ter ronde tafel-conferentie en de eigenlijke souvereini- teitsoverdracht zeer kort was. waardoor een aantal zaken, die jpet het verleden waren ver bonden. ee-st na de overdracht konden wor den afgewikkeld. Zodra de finale 8/wikkelintr van deze zaken zal zijn voltooid, kan op een aanzienlijke vermindering van de stof. die aanleiding geeft tot conflicten, worden gere kend. Bij de uiteindelijke oplossing van een aantal moeilijkheden, waarmede lk in aanra king kwam bleek van weerskanten steeds de wil aanwezig te zijn de goede verstandhou ding te bewaren en te dienen. Wanneer er zioh desondanks ook verder nog moeilijkheden kunnen voordoen, dan ls het ons beider be lang. deze tot de geringst mogelijke omvang tarug te brengen. Over zijn toekomstplannen vertelde dr. Hirschfeld allereerst een flinke vacantie te willen nemen en dan zijn oude werkzaamhe den als directeur van het Marshall-plan voor Nederland te hervatten. Advertentie I. M. a HAARD pf KACHEL kopen li hm zaak van vartrou wen Kooot daar waar U zeker ben van vakkundige vootllcht ng Keuzo uit grote voorraad. G. Trompetter Loplkerotraat 49-31 Schoonhoven - Tal. 393 ARRESTATIE IN VERBAND MET MOORD OP L AHA UT. De politie te Luik heeft, in verband met de moord op de Belgische communistenleider Lghaut. een arrestatie verricht. De betrok kene is met mevrouw Lahaut geconfronteerd Zij erklaarde dat de aangehoudene g-ote ge lijkenis vertoont met een der moordenaars van hasr echtgenoot. De gearresteerde heelt de politie een alibi opgegeven, waarnaar thans een onderzoek wordt ingesteld. Adenauer wil meer soldaten. De West-Duitse bondskanselier Adenauer heeft de Westelijke bezettende mogendheden gevraagd om toestemming voor de oprichting van een West-Duits polit'eleger van 65 000 man. Amerika zou de wapenen voor deze troepen moeten leveren. Verder heeft Adenauer verzocht om uit breiding van de geallieerde bezettingstroepen om West-Duitsland te behoeden voor hetgeen er in Korea is gebeurd. Hij zou graag zien, dat er tenminste tien Amerikaanse gepantser de divisies in West-Duitsland werden gesta- tionneerd. De leider van de Duitse socialisten. Schu macher. heeft zich tegen dit verzoek ver klaard. Russen maakten foto's van ver boden militair gebied. De Ru.ss sche marine-attaché te Stockholm, commandant Dmitri Laritsjef. heeft gewei gerd da films uit handen te geven, die hü met een aantal medewerkers op een tocht in de Stockholmse Archipel van verboden mili taire gebieden heeft gemaakt Commandant Laritsjef was op het ministe rie van oorlog ontboden, waar men hem er ernstig over onderhield, dat hij dc geldende bepalingen had overtreden. De commandant ontkende foto's te hebben Voordat Laritsjef met zijn assistent en twee andere Russische functionarissen, die n et op de officiële lijst van Russische ver tegenwoordigers in Zweden voorkomen, de tocht met het jacht begon, gaven de Zweedse militaire autoriteiten hem opdracht de route alleen over bepaalde nauwe kanalen te nemen door het verboden gebied. Het gezelschap bleef ..binnen of langs deze kanalen", aldu.- het communique, doch ..volgen» de eenstem- m ge verkla - ng v n ooggetuigen we-den fo to's genomen en op de oever wga-nemingen gedaan Toen Zweedse politiemannen hen ln verboden gebied aanhielden, maakten de Rus sen aanspraak op onschendbaarhe'd. Zij deel den de politie mee. dat zij van de koers wa ren afgeraakt. doch volgens ooggetuigen lieo de hulpmotor onmiddellijk nadat de hen bevolen had »(rh t* v»ruriM»f<" WEER AANSLAG OP BELGISCH COMMUNIST. Maandagnacht is weer een aanslag gepleegd op een vooraanstaande Belgische communist, namelijk op de voorzitter van de afdeling Tongeren van de communistische partij, de heer Raskin. Een onbekende man vuurde zes schoten op hem af. Raskin werd in de arm getroffen. De dader is ontkomen. Aanval op Joego-Slavië aan staande? Topalovitsj, de verbannen voorzitter van de Joegoslavische socialistische partij, heeft in het gebouw van de Raad van Europa te Straatsburg verklaard, dat een aanval door landen van de Kominform op zijn land aan staande is. Hij zei: ..Wij zijn getuige van een reeks fei ten. die men onmogelijk anders kan ver klaren. Aan onze grenzen met Albanië. Roemenië en Hongarije werd de burgerbevolking geë vacueerd. De radiostations van Boekarest. Tirana en Boedapest slaan een oorlogszuchtige toon aan Deze zenders sporen aan tot ontwrichting van de productie, tot gewapende opstand en in bepaalde gevallen zelfs tot moord op de lei dersTopalovitsj behoort tot de tien uit Cen traal- en Oost-Europa uitgeweken politici, die deel uitmaken van de Europese beweging. Drie minuten voor twaalf. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft kort geleaen een handboekje uitgegeven, waarin da lee« kan lezen wat hij doen moet bij een atoombomaanval. Voor de uitgave zyn enige bladen uit dit boekje ver- wijoerd. Het is volkomen duidelijk dat de autori teiten ervoor teruggedeinsd zijn om een uit voerige uiteenzetting te geven omtrent de gevolgen, welke radioactieve stralen op het menselijk lichaam in de loop van honderden jaren kunnen hebben. Het zijn deze gevol gen. welke veel zwaarder wegen dan ont- ploffing of verbranding. Het atoomwapen la een geheel nieuw wapen, dat van een dui velse kracht is. Het kan de draad van het menselijk geslacht afbreken. Het kan wijzi ging brengen ln erfelijke kerakter-elgen- schappen. Over het gevaar van steriliteit van hen. die aan een atoombomaanval blootge steld zijn geweest, is de Britse handleiding geruststellend. ..Tijdelijk kan onvruchtbaar heid optreden. Maar onderzoekingen te Hiro shima en Nagasaki hebben aangetoond, dat dit slechts tudelijk is". Er wordt echte- niet gesproken over de onderzoekingen op d eren die aangetoond hebben dat vruchtbaarheid bij volgende geslachten achterwege kan blijven Onderzoekingen bij die-en hebben verder aangetoond dat deze steriliteit n et direct op treedt. Natuurlijk hea/t acn handboekje over de gevolgen van een atoomaanval niet de morele gevolgen te vermelden, welke deze aanvallen met zich brengen. Het boekje be weert allerminst dat er tegen de bomaanval zelf enige verdediging mogeiyk i» of dat er enige hoop bestaat voor hen. die zich in de naaste buurt van de explosie bevinden. De maatregelen, welke aanbevolen worden, gel den dus al.'een voor hen, die buiten het ex- plosiegebied van de bom waren. Toch zal er een atoombeschermingsdlenat in het leven geroepen moe'en worden. Alleen een bom van het type Hirosjima maakt 400.000 mensen dakloos. Maar hoe dan ook. de leting van het atoomhandboek lee t dat dit wapen van een gans andere geaardheid i» als het gewone wapen. Maar de tijd staat niet stil Het Bul'etin van de Amerikaanse atoomgeleerden heeft een omslag, waarop gedurende de periode, waarin Amerika alleen het atoomgeheim bezat, een symbolische Wok tien minuten voor twaalf aanwees. Nu de Russen er ook achter zijn, staan de wij zers op drie minuten voor twaalf SAMENWERKENDE LANDEN, Canada heeft een plan ontworpen om lan den van het Noord-Atlantisch Pact in Europa „gratis" van wapenen te voorz'en. Men ver wacht. dat het plan. dat door het parlement moet worden goedgekeurd voordat het kan worden uitgevoerd, besproken zal worden op de bijeenkomst van de plaatsvervange-s van het Atlantisch Pact. die gisteren ln Londen begonnen is. Canada zou volgens dit plan een gedeelte van zijn geschut, vliegtuigen en an dere militaire uitrusting zonder enige beta ling aan West-Europe3e landen overdragen. In ruil hiervoor zou Canada eventueel en'ge uitrusting ontvangen van andere landen van het Atlantisch Pact. Tanks voor Europa verzonden. Vanu.t Amerika zijn reeds dertig tanks ver zonden naar Frankrijk. Binnenkort zal een aantal voor België en Nederland volgen. E.C.A.-plan voor kleine firma's. De Marshall-organisatie (E.C.A.) heeft een uit gebreid plan opgesteld, aat ten aoei heeit ae kleine Amerikaanse firmas te helpen bij het zoeken naar investerings-mogelykheden in de Marshall-landen. Dit zou kunnen geschie den door met Europese firma's, die daartoe bereid zijn. overeenkomsten aan te gaan be treffende het gebru.k van patent, n en dien sten. Voorts zullen volgens het plan de Euro pese firmas woioen geholpen bij het maken van dergelijke afspraken betreffende hun pa tenten en dienst-n ln Amerika. Vertegenwoordigers van de E.C.A. te Was hington neoben dezer dagen ovef aeze kwes tie, voor wat Naderland betreft, reeds bespre kingen gevoerd. Het plan zal de Europeae landen in stéat stellen te besparen op hun dollar-uitgaven, daar zd de producten der Amerikaanse firma's onder licensle in hun eigen land kunnen ver vaardigen en bovendien dollars kunnen ver dienen door hun Europese patenten en dien sten ln Amerika te verkopen. De E.C.A. zal slechts als contact-orgaan optreden tusaen de Amerikaanse en Europese firma's. Tot nog toe ligt de zaak zo. dat de produc ten van de kleine Amerikaanse firma's de Europese markten moeilijk kunnen bereiken, wegen» het dollar-tekort, waarmee de Europe se landen hebben te kampen, en door het feit, dat de verscheping van vele en dergelhke goederen niet door de E.C.A. kan worden be taald. Het plan. waarvoor in Amerika grote be langstelling bestaat, zal z*ker de rconom zchr stabiliteit bevorderen. Op het ogenblik i> men bez.g met het treffen van maatregelen, teneinde een berin te maken met de uitvoe ring van het plan in ons lend. Mettert'ld rr'l i OVERZEESE GEBIEDEN. Voorzitter Celi-planiersvereflljjing in arrest. De voorzitter van de Deli-planteravereni- ging, de heer Spoor, i* te Medan door dc In donesische militaire politie gearrestee-d. De redenen van deze arrestatie zijn niét bekend, doch men vermoedt, dafzij in ver- band staat met de activiteit van de sociale dienst der plantersvereniging, die tich "be woog op het gebied van onderzoek nagr de politieke overtuiging van de arbdidérs. Wordt kwestie Nieuw-Guinea aan V.N. voorgelegd? Volgens de Australische radio zal Australië de kwestie-Nieuw Guinea aan de Verenigde Nat'cs voorleggen. Naar aanleiding van dit bericht verklaarde een woordvoerder van het Indoncs sche ministerie van Buitenlandse Za ken: ..De kwestie-Nleuw-Guinea zal door Ne derland en Indonesië worden opgelost vol gens dc richtlijnen van de Ronde-Tafel-Con- fcrentie. Zolang dc besprekingen Iverover aan de gang zijn. hebben de Verenigde Na- tjes niet het recht tussenbeiden te Komen" Hij voegde hier aan toe. dat het Internatio nale Hof van Arbitrage in Den Haag om een oordeel kon worden gevraagd, als de bespre kingen tussen Nederland en Indonesië even tueel geen resultaat opleverden. Australische tegenspraak. Dc Australische ambassade te Djakarta heeft verklaard, dat er geen enkele offieiëie grond bestaat voor dit berioht. dat ontstaan t* door een verklaring van Garret, die kort geladen in Indonesië vertoefde en wiens ..sympathie voor het nieuwe Indonesië bekend is", maar wirni verk'aring n«tm«rH«k in bet Seheel niet als officieel" beschouwd kan wor- en, aldus de Australische ambassade. Stakingen ten einde. Gistermorgen hebben de Rotterdamse ha venarbeider» hrt werk hervat en vanmorgen is dit voorbeeld opgevolgd door de stakers in Amsterdam. Sedert vorige week staakten daar de havenarbeiders, de bouwvakarbeiders en de steenzetters. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd 4401 dieren, w.o. 272 paarden. 105 veulens. 1437 gebruiktvee. 780 vette koeien en ossen, 372 schapen en lammeren, 267 var kens. 338 nuchtere kalverc: 383 graskalvercn 399 biggen. 60 bokken en geiten. Prijzen: Kalf- en melkkoeien f 1025925 800; varekoeien f 725625550: vaarzen f 750 650550: pinken f 575475375; graskalve ren f 360—260—160: biggen f 50—40—35: nuchtere kalveren f 6560—55: schapen f 95 75—60; lammeren f 857055. Prijzen per kg.: Vette koeien en ossen f 2 752.85, f 2.55 —2.75, f 2 25—2.55; slachtpaarden f 1.90—1.80— 1.60. SCHOONHOVEN. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Bennebroek (toez.) J. J. Stout- jesdijk te Zevenhuizen (Z.-H). Bedankt voor Molenaarsgraaf J. van dar Haar te Neerlangbroek. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Vlaardingen dr. C. Steenblok te Gouda. GEMENGD NIEUWS. SMOKKELBENDE OP MILITAIRE LEEST GESCHOEID. Aan de beruchte ..Rabatz "-smokkelbende aan de Nederlands-Duitse grens bij Aken is een gevoelige slag toegebracht door de arres tatie van 31 van haar leden. De vorige week had de Duitse grensbewaking reeds meer dan twintig leden gearresteerd. Twintig van hen stonden te Aken terecht Er werden gevan genisstraffen opgelegd tot vier maanden en geldboeten tot 300 markt. De Rabatz-bende is bijna op militaire leest geschoeid en heeft zelfs een eigen hed. Meisje verbrand. Bij een brand in een boerderij in de om geving van Delden is Maandagochtend een jonge vrouw van 25 Jaar om het leven geko men. Zij sliep met drie zusters boven de deel, waar in alle vroegte brand uitbrak. Een van de meisjes bemerkte de brand, meer toen greep het vuur reeds zo snel om zich heen, dat slechta drie Van hen zich in veiligheid konden stellen. De vierde kwam jammerlijk in de vlammen om. De boerderij brandde tot de grond toe af. Wegens gebrék aan water, kon de brandweer nieta uitrichten. NIEUW SCHANDAAL ROND KONING FAROEK. Een speciale eo[re»pondent van ..The Sun day Express" meldt; Zij die van rojldelpfaatjes en schandaaltjes houden, doen het Jteste het volgende yliegtuig naar Cairo of Alexandrië te nemen, zo schrijft ..The Sunday Express De ongelooflijke ge beurtenissen, die zirii rond en in de Egypti sche koninklijke familie afspelen, hebben de ganse NJjldelta in een roddelende gemeen schap veranderd. De opschudding over koning Faroek's lief de voor de mooie 16-jarigeJ4afriman $adek en het huwelijk van 's konjggs jongste zuster Fathia In San Francisco, ur-nog maar nau welijks iets geluwd, of een gloednieuwe heeft zich voorgedaan. Dit heeft ?ich wederom rond Narriman en de koning afgespeeld. Van een romance is deze aangelegenheid tot een mysterie gewor den. Sedert twee maanden is het meisje, dat, zoals men aannam de uitverkorene des ko ning» was. verdwenen Eind Mei landde, ze in een particulier vliegtu'g van de koning bij Rome en men gelooft dat ze thans in Genève vertoeft. Faroek'» belangstelling voor Narriman heeft zijn popularite t bij zijn volk ernstig geschaad, zo ernstig zelfs, dat hij on langs tot tweemaal toe zijn gewezen echtge note Farida .verzocht heeft opnieuw met hem te trouwen. Farida heeft geweigerd, zij ver klaarde de haar aangedane vernederingen niet te kunnen vergetenKoning Faroek's politieke positie is de laatste tijd niet veel beter geworden. Zijn aartsvijand Nahas Pasja i» thans zijn nauwste medewerker. Maar on danks het politieregime. dat in Egypte heerst en ondanks de oosterse geheimzinn'gheid rond het koninklijk paleis, kan memand het geroddel stuiten PRODUCTIE VAN GEHEIME WAPENS. De productie van geheime geleide wapens zal in Engeland opgevoerd worden, zo heeft het Engelse ministerie van bevoorrading me degedeeld. KIND IN ZWEMBAD VERDRONKEN. Bij het «luiten van het zwembad ..De ijzeren vrouw" te 's-Hertogenbosch werd een bun deltje kinderkleren gevonden. Het bleek, dat deze afkomstig waren van een tongetje, dat tijdens het zwemmen in het bad verdronken i». Hedenochtend werd het lijkje opgehaald. SPOORWEGONGELUK BIJ AMSTERDAM. Vanmorgen om zeven uur ls op het baan vak Weesp—Amsterdam bij het passerep van een wissel, een personentrein ontspoord. Vol gens de eerste berichten, zouden er enkele gewonden fijn. Nieuwe landingen op Korea. Engels* stoottroepen hebben hedenmorgen een aanval gedaan op het eiland Palmi, op 13 K M. afstand van de West-Koreaanse haven Intsjoe. en een radiostation vernietigd. Deze ëanval was evenals vorige bedoeld om de Westkust te blokkeren, waar de Noorde lijken ln kleine boten troepen trachten aan te voeren. Op de eilanden Jonghing en Ejah bij Intsjon wöar d« Zuid-Koreanen 48 uur geleden land den. zijn de Noord- en Zuid-Koreanen nog in atrijd gewikkeld. De Zuidelijken rukken ech ter in flink tempo op. OOK MEVR. WESTERLING NAAR NEDERLAND. Mevrouw Westerling is vanmorgen per vliegtuig uit Indonesië naar Nederland ver trokken. Haar drie kinderen heeft zij bij haar ouders in Soekaboemi achtergelaten omdat «ij Indqnesië niet mochten verlaten. Zij hoopt op ongeveer dezelfde tijd als haar man in Amsterdam te zijn. Mevrouw Westerling ver heugde zich er op hem na zovele maanden weer te zien, zo zeide zij. SPORTNIEUWS. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL GORINCHEM e.o. Programma Zaterdag 26 Augustus. Veen 1Andel 1; Noordeloos 1GJS 1; Amei- de 1—Wijk 1; Peursum 1Aalst 1; Brakel 1 Zuilichem 1, Woudrichem 2—Almkerk 1; Aalburg 2—-Ameide 2; GJS 2—Schelluinen 1; Stedoco 2Aalst 2; Peursum 2Brakel 2; Atlena 1—Koz. Bosy 3; Sleeuwijk 2—Wijk 2; Veen 2—Kerkwijk 1; Aalburg 3—Altena 2; GJS 3—Noordeloos 2: Dr Boys 1—Well 1; Zui lichem 2Andel 2: Almkerk 2SlepuwUk 3; Herovina 2—Heilouw 2: Wijk 3—Altena 3; Brakel 3—Herovina 3; Well 2—Aalst 3. Schelluinen. Voetbal. De voetbalclub D.O.S. I heeft hier Zaterdagavond een wed strijd met 8—1 gewonnen van Hellouw 1. Bij de rust was de stand 1—0. HEKENDORP. Geboden: Cornelia Gerardus Maria. z. van J". G. van D*jk en E. M. van Leeuwen. MEERKERK. Getrouwd: J. Korevaar en W. Willemse. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Onder trouwd: W. M. Baas, 27 j.. en K. Terloaw, 22 j. NA KOREA: Isjang Kai Sjekcorrupt intrigant? De Engelse politiek in Azië ls erop gericht de oprechte natonalist.sche bewegingen in Azië te sterken en het is de taak van Enge land het Westenen met MoSkou tot vriend en steun te maken van de grote Aziatische re volutie van onze dagen. Deze politiek, die van. Pakistan tot Indonesië Jiet kolonialisme heeft uitgeroeid, heeft de «panning n tussi'. het Westen en Azië verminderd en heeft een nieuwe gemeenschap van vrije en bevriende naties in het leven geroepen, aldus toonaange vende meningen in Engeland. Moet men hel dan thans veronachtzamen, dat bijna al deze naties zich solidair voelen met- communistisch China en aan de kant van Mao staan in de kweatie Formosa? Moet de ganse Engelse Azse-politick ".rnietigd orden om de. wilu van het behoud van een nietig eiland in de onbetrouwbare handen van Tsjang Kai Sjek Amerika wil dat niet Inzien en het brengt daarmede de verhoudingen tussen het Westen en Azië in gevaar. Ala er een oorlog losbreekt tussen China en Amerika over de kwestie Formosa, dan zul len de communisten ditmaal niet de aanval lers zijn. Een dergelijke oorlog, die wellicht nauwelijks tot Azië beperkt zal blijven, zou uitgelokt «yn door Mc Arthur, die blijkbaar een persoonlijk bondgenootschap met Tsjang Kai Sjek heeft aangegaan aldus de Engel se opvatting dia als vele hoofdartikelen in tol van Britae bladen, een steeds sterker geïr riteerde toon te zien geeft tegen Tsfang Kai Sjek. sedert in toenemende mate Britse sche pen in de wateren van het Verre Oosten door Nationalistische strijdkrachten worden aange houden mn opgebracht. De militaire besprekingen van generaal Mac Arthur met Tsjang Kai Sjek gescmeden geens zins op gezag van do Verenigde Naties. Mc Arthur's steun aan Tsjang Kai Sjeks blokkade van China, is in strijd met de instructies van president Truman, en de verklaring van Har- riman, r.a a.ens bezoek aan Tokio, waarin hij zeide. dat de Amerikaanse politiek ten op zichte van Formosa niet was veranderd, was absoluut onwaar Iedereen kan constateren, dat tegen de bevelen van president Truman in de strijdkrachten van Tsjang opnieuw begonnen zijn met het bombarderen van het vasteland van China. Als Amerika prijs stelt op het behoud van zijn leiderschap, dan moet Washington onmiddellijk een einde maken aan de provocaties van Tsjang. Men moet de openbare mening in Azië niet onderschatten, en het is van groot belang te weten, dat er geen land in Azië is. dat niet van oordeel is. dat Mao zijn overwinning moet completeren door het reg.me op Formosa te liquideren Ook in Washington zijn tal van mensen, die reeds gezien hebben, dat Tsjang Kai Sjeks blokkade van China geen militair doel heeft, doch alleen bedoeld is om Amerika in een oorlog met Mao te slepen. En als Tsjang Kai Sjek slaagt, wat zullen de Chinese communisten dan anders doen dan de Fransen uit Indo China slaan en de Britten uit Malakka? Terwijl alle Europeanen kans lopen van het Aziat.sche vasteland afgegooid te worden. De Engelsen w«ns»n niet. dat het Britse Gemenebest zich door generaal Mc Ar thur in een „interventie" zal laten slepen, wel ke alle Aziatische volken in het ci-rrm's- tische kamD zou drijven OUD EN NIEUW- Er zijn nieuwe kwartjes en er zijn oude. Hetzelfde is hét geval met de stuivers, maar in beide categorleen geldt, dal de oude pas munt verre in de meerderheid is. En toch is die oude spec e geen wettig betaalm ddel meer. Dit laatste schijnt nog onvoldoende tot het publiek te zyn doorgedrongen. De oude kwartjes en stuivers worden niet per 45 No vember ongeldig, maar zy zijn dat geworden op 15 Augustus. De mogelijkheid ls er om in de komende elf weken de oude pasmunt om te wisselen, zodat niemand verlies belioeft te lijden, maar dat Inwisselen moet' geschieden op het postkantoor. Niemand anders behoeft de oude munten nog aan te nemen en strikt genomen is het strafbaar wanneer men wil betalen met dat oude geld: het is geen wet tig betaalmiddel meer. De gang naar het postkantoor voor de in wisseling schijnt evenwel bijzonder zwaarte zijn; zeer velen geven er de voorkeur aan te blijven handelen met het verouderde geld. daarbij dikwijls de klacht uitend dat er geen nieuw ls. Wanneer zij evenwel een poging zouden doen om nieuwe pasmunt te verwer ven zullen zij ervaren, dat het postkantoor grif bankbiljetten en een deel iveuwe pas. munt geeft voor de waarde van het oude geld. De banken zijn bovendien in staat bil jetten te wisselen in nieuw klein geld. zodat fan de behoefte aan pasmunt voldaan zal kunnen worden Het ls wel de bedoeling van de regering dat de totale circulatie aan kwartjes en stuivers geringer zal worden en daartegen is ook geen bezwaar. Wat minder nieuwe kwartjes en stuivers betekent even wel niet dat er in het geheel geen ziin. En dat laatste wil nu juist het publiek geloven Maar het is niet waar. J. TH. R. SCHREUDER 80 JAAR. De bekende onderwijsman, de heer J Th. H. Schreuder. zal op 28 Augustus zijn tach tigste verjaardag vieren. In 1870 werd de heer Schreuder te Schoon hoven geboren. Op 13-jarige leeftijd reeds stond hij als ..hulpje van de meester" voor de klas en studeerde in zijn avonduren voor zijn acte Lager Onderwijs. In 1896 nam hij ln Am sterdam een Instituut over voor leerlingen van de lagere school. Ook richtte hij een drie-jarige handels H BS. en een school voor zwakzinnigen op van welke schoolbesturen hij tientallen jaren secretaris was. De heer Schreuder is zeer bekend gewor den als algemeen voorzitter van het examen M U L.O Onder de millioenen M U L O.-diplo ma's staat zijn handtekening als algemeen voorzitter. Deze functie heeft hij tot 1944 ver vuld. Voorts was de heer Schreuder lid van de Vereniging voor Christelijk M.UL.O van de oprichting in 1902 af In 1909 werd hij tot voorzitter gekozen. Dit is hij gebleven tot 1940. Toen de heer Schreuderi in 1935 op 05-j*ri- ge leeftijd werd gepensionneerd. kon hll on mogelijk inactief blijven. Hij richtte in Haar lem. waar hij sinds 1924 woont, het bureau examen M.U.L.O. op. Onder zijn leiding is dit bureau uitgegroeid tot een groot administra tie-bureau waar het M U L O.-examen voor Nederland wordt georganiseerd. de ruim 160 000 candidaten in ploegen worden inge deeld en de examinatoren aangewezen. De heer Schreuder is ridder in de Orde van Oranje Nassau. OUDEN VAN DAGEN HADDEN GENOEGELIJKE DAG. Met twee van de allernieuwste autobussen van de V A V O hebben zes-en-tachtlg ouden van dagen Maandag onder leiding van mevr. Peerboltev. d Bergh de tocht gemaakt, waarover wij vorige week reeds schreven. Het reisplan was zo uitstekend in elkaar ge zet. dat alles op de minuut af klopte. Geen van de oudjes had last van bus-ziekte. Om kwart voor negen 's avonds werd het gezel schap bij hotel Belvéd,ère afgehaald door de muziekvereniging Toögeno en voorafgegaan door dit muziekcorps bereikte men de Ste- nenbrug. waar vele Inwoners zich verzameld hadden om de grijze toeristen te begroeten. NIEUWE KAPELAAN. Tot kapelaan van de Bartholomeus-parochl» is benoemd kapelaan Loerakker uit Leider dorp. GEESTELIJK VERZORGER. Ds J. Rinks, die als reserve-legerpredikant uit Indonesië is gerepatrieerd, is benoemd tot geestelijk verzorger van het garnizoen Schoon hoven. De predikant heeft als standplaat» Den Haag. „HET BAARSJE". De hengelsportclub „Het Baarsje" organi seerde een kasconcours met 24 deelnemers, in de Lopikse Wetering. Na tweemaal één uur gevist te hebben, werden de fraaie prijzen all volgt gewonnen le prijs D van Trierum; 2« prijs T. Vendrig; 3e prijs H. van Putten; 4« prijs Adr. Korevaar; 5 prijs L. de Jong; 6« prijs H. Benschop; 7e prijs J. van der Linden: 8e prijs B. Verveer; 9e prijs A. Sterrenburg, 10e prijs H. Pardoel; 11e prijs C. Suur; 12» prija Jac. Koorevaar; 13e prijs G. de Graaf. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen: P. Polderman, wed. van Franckc. naar Ze.st, Zinzendorfferlaan 19; C. E. Horninge. gcb. Francke, naar Zeist, Zinzendorfferlaan 19: J. Nieveen naar Hoor naar 121b; E. van den Hooff en gezin naar Voorhout, Rijnsburgerweg; P. A van Oort naar Zeist. Laan van Cattenbroek 7; D. Koo- ïevaar naar Hocnkoop. Utrechtse Straatweg 56; P. M. Jongeneel naar Rotterdam. Berg weg 323; P C. van Bork en gezin naar 's-Gra- venhage. Troelstrakade 561; J. Dicke naar Dordrecht. Matthijs Bal, nstraat 7; F. C. Geei"- ling naar Rijswijk, Da Costglaan 110; G. Osk.am naar Axel. Bankertstraat "34; F. J. de Boer naar Canada. Auburn. Rr 1: J de Heer naar Oud-Beierland. Oosterstraat 20; J Cramer naar Hoek van Holland. Stationsweg; M. van der Sluis naar Lopik. Wieischekade 64: G A. G. Bers naar 's-Hertogenbosch. Simon Pelgrom straat 45; J'. H. Berends en gezin naar wad- dinxveen. Ieplaan 52; S. B. van Arum naar Amsterdam, le v. d. Helststraat 64 III; L. S. van Meggeien naar 's-Gravenhage. Gr He-to- ginnenlaan 105; J. M. Sluis naar Woerden. Nieuwe Mart 4; G. A. H. van Beek naar Stol wijk, Tiendweg 16; J J. Gerhards naar Rans- bach, Duitsland, Westerwald. Oststrasse 7; A. Scheer naar Stolwijk. Koolwijkseweg 19; W. M. J. Eijck naar Eindhoven. Marktstraat 8; F. H. Oldeman naar Ommen, Brugstraat 2. Ingekomen personen: J. W. van Dam. van Voorburg naar Ol. van Noortpleln 31; A H. van Meteren, van Apeldoorn naar Lange Wei straat *3. J. J Brands, van Langerak naar Oude Haven 22: A. Scheer, van Stolwijk naar Haven 22: C. E. van Schaik. vrn Montfoort naar Lopikerstraat 53: J van Engelen, van Ze'st naar Kon. Julianastraat 18; C. Bouw man. wed. van Kervers van Leerdam naar Koestraat 109: N. A. Verlaan. van Mook naar Haven 53: J. G. Wegen g»b. Van Beek. van Ede naar Kerkweg 2: M. van den Berg. van Oorinehem naar Wal 4h TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT 8c hoon hoven ar he Courant WOENSDAG M AUGUSTUS - LANDBOUW EN VEETEELT. VERGOEDING VAN BEDRIJFSSCHADE DOOR VOGELPEST. Ingevolge de Sociaal-Economische Hulpver leningsregeling voor zelfstandigen van het Ministerie van Sociale Zaken kunnen bona fide zelfstandigen, die buiten hun schuld niet in staat zijn in het onderhoud van zich of hun eventueel gezin te voorzien en d'e tevens aan de overige in die regeling gestelde vereisten voldoen, geholpen worden. Dit wordt voor ieder geval afzonderlijk nagegaan. Betrokke nen dienen zich hiervoor tot het bestuur van de gemeente hunner inwoning te wenden. Al dus deelt minister Mansholt mede in ant woord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 'de heer Borst betreffende de wenselijkheid, dat in geval van pseudo-vogel pest naast het scha debedrag tevens een vergoeding van bedrijfs schade wordt uitgekeerd totdat de betrokken pluimveehouder zijn bedrijf kan hervatten. DENK AAN DE WET BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID! Wanneer men voor het jaar 1951 pootaard- appelen reserveert of bestelt, dient men hier bij terdege rekening te houden met de bepa lingen van de Wet Bestrijding Aardappelmoe- heid. Deze wet schrijft voor. dat na de teelt van aardappelen gedurende de twee daarop volgende jaren dit gewas niet op het betrok ken stuk land mag worden verbouwd, één en ander ter voorkoming van de zo gevreesde «ardappelmoeheid. Het verdient daarom ten zeerste aanbeve ling per jaar niet meer dan i3 van het voor deze teelt geschikte bouwland met aardappe len te betelen, teneinde in volgende jaren voldoende land voor de aardappelteelt ter be schikking te hebben. Op reeds met aardappel moeheid besmet terrein mogen natuurlijk in het geheel geen aardappelen worden geteeld Uiteraard dient men bij het opstellen van het bouwplan (dus ook bij het reserveren of be stellen van pootaardappelen) met het boven staande rekening te houden. Particuliere tuinen. Voor volks- en andere particuliere tuinen (kleiner dan 1000 M2 geldt zelfs de verplich ting. dat niet meer dan i3 gedeelte per jaar met aardappelen mag worden beteeld. In 1951 mag dus hoogstens op i/3 gedeelte van de tuin de aardappelteelt worden toegepast en wel op dat gedeelte waar in 1950 geen aard appelen werden verbouwd. In 1952 zullen alechts op dèt gedeelte aardappelen mogen worden geteeld, waar in 1950 en in 1951 het gewas niet groeide. Ook de telers voor eigen gebruik dienen dus bij de aanschaffing van hun pootgoed terdege rekening te houden met genoemde wettelijke bepalingen, teneinde eventuele fi nanciële stroppen te voorkomen. BESTRIJDING AARDAPPELZIEKTE. ln het gehele land heeft het aardappelge was ernstig te lijden van de aardappelziekte (Phytophthora infestans). Uit door de Plan- tenziektenkundige Dienst genomen proeven is gebleken, dat bespuiting met koperhouden- de middelen dit jaar veel betere resultaten geeft dan bespuiüng met andere middelen, bijvoorbeeld zinkethyleen bisdithiocarbamaat. In verband hiermbde wordt de aardappel telers aangeraden hun aardappelen alleen te bespuiten met de bekende koperhoudende middelen, zoals Bordeauxse- of Bourgondische pap, koperoxyduulpreparaten of koperoxy- ehloriden en niet meer met zinkethyleen bis- dithiocarbamaten. DE AGRARISCHE SECTOR VAN DE NAJAARSBEURS. De 55e Jaarbeurs, die van 5 tot 14 Septem ber te Utrecht wordt gehouden, zal ook dit maal weer tal van nieuwe uitvindingen naar voren brengen. In de agrarische sector komt een Gorin- chemse firma uit met de ^„Hexe" ensileerma- chine. een geheel nieuwe instructie voor het inkuilen van groen veevoeder. De machine bestaat uit een speciale hamenroien m-t aan gebouwde ventilator. Het door da molen ver werkte matrtuaal worcit aoor eui ventuaior via een gepatenteerde mengkamer in de silo geblazen. Het groenvoer wordt dus stukgesla gen en met het conserveringsmiddel gemengd. Het is de eerste machine, aie naast gras met suikerbieten, ook' gras met melasse en gras met gestoomde aardappelen kan verwerken. Men zou er proeven mee hebben genomen tot het verwerken van compost (humus) in ver gelijking met andere machines, waarbij de .Hexe" de gunstigste resultaten, zowel kwali tatief als kwantitatief zou hebben opgeleverd. Een Amsterdamse firma zal uitkomen met de Agma universele machines, onder welke een grondfrees met nieuwe toebehoren, zo als een kunstmeststrooier en plantenzetmachi- 51 Er zullen ook verschillende soorten tracto ren tentoongesteld worden. De ..Rübenmeister". die eveneens aanwezig tal zijn, is '•"n vo'»utn^M chine, eenrüig nr. 1. voor 'n rijenbreedte van 40—45 c.m. en nr. 2 voor een ryenbreedte van 16—50 c.m. BLIKSEMINSLAG IN BOMEN. Onlangs is een bericht verschenen, dat tot doel had te waarschuwen tegen het behoud van bomen in grasland, omdat deze bij on weer bij voorkeur door de bliksem zouden worden getroffen, waardoor het onder dc bomen schuilende vee zou kunnen worden gedood. Voorts vermeldde het bericht, dat in één jaar tijd ruim 100 runderen en 20 paar den door de bliksem werdey gedood en het raadde de veehouders aan onverwijld alle bomen in het grasland op te ruimen. In verband hiermede vestigt het Staatsbos beheer er de aandacht op, dat lang niet alle houtsoorten door de bliksem worden getrof fen en dat dit-bij de beuk vrijwel nooit en bij andere houtsoorten, bijvoorbeeld de paarden- kastanje en de linde, in mindere mate voor komt. Bovendien gaat er van bedoelde bomen een gunstige werking uit met betrekking tot het geven van schaduw en beschutting aan het vee. Dit bevordert de gezondheidstoe stand van het vee. hetgeen onder meer tot uiting komt in een grotere melkproductie. Tenslotte wordt er de aandacht op geves tigd. dat in het algemeen voor het vellen van bomen een kapvergunning nodig is. zodat niet zonder r«-er tot het kappen va» bomen meg worden overgegaan. Dr. T. VINKf Te Amsterdam overleed 16 Augustus de be kende aardrijkskunde leraar dr. T. Vink. Hij was geboren 3 Januari 1881 te Lekkerkerk en tn het door hem zo geliefde Berkenwoude op gegroeid. Omtrent de eeuwwisseling was hij onderwijzer te Alblasserdam en lats^in Am sterdam; hij ging in Utrecht geografie stude ren waar hij in 1926 promoveerde. Als leraar was hij hoofdzakelijk werkzaam aan 't Bar- laeus gymnasium in Amsterdam. Dr. Vink kende onze streek als geen ander Omstreeks 1920 was de Lekstreek een van de minst bestudeerde gebieden van ons land Het ook voor leken interessante boek „De Lekstreek" trok daardoor alom de aandacht Velen hebben in de gepasseerde 30 jaren de heer Vink in onze polders geholpen of gade geslagen wanneer hij de grondsoorten onder zocht. In zijn levensavond heeft hij de resul taten van dit onderzoek kunnen voltooien en hopelijk zal ovèr enige tijd een boek „De Ri vierenstreek" verschijnen. Dr. Vink is in de wetenschappelijke wereld vooral bekend geworden door de studie over de donken, de plaatsen, waar de zandgrond aan de oppervlakte komt. en de verlande ri vieren. Vooral het nagaan van de loop vah de talrijke rivierarmen, die eens door het veen een weg naar het Westen zochten^ zand en klei in hun beddingen afzettend en, die. nu het veen ingeklonken is. als ruggen of hoogten boven het maaiveld uitsteken, wag een tijdrovend en moeilijk werk. Heeft men belangstelling voor de wordings geschiedenis van dezé streek, voor de beteke nis van kwellen, het ontstaan van wielen, de geschiedenis van oude dijken, vraagt men zich af of de nu als boezem in gebruik zijnde wa teren als de Alblas. de Giessen. de Goudriaan de Vlist natuurlijke rivieren zijn. dr. Vink heeft hierover in zijn boeken veel medege deeld. Dr. Vink dankte in zijn proefschrift boe ren. daggelders, vissers, jagers, stropers, kod debeiers, veldwachters, burgemeesters en pal-, dermeesters en allen die hy zijn medewer kers noemde. Hij bundelde en louterde de kennis van deze brede stoet tot wetenschap. Hij was voor velen een stoot tot het ontdek ken van het belangwekkende en schone van het gebied dat wij bewonen. VEMftllINO WEGDEK. Bleskensgraaf. Men is Maandag begonnen de Wijngaardse Steeg van een nieuw aslalt- dek te voorzien. WONINGBOUW WORDT VERTRAAGD. Brandwijk. Mej. de wed. Blom heeft zich door niet te antwoorden op een brief van het gemeentebestuur, met accoord verklaard met het raadsbesluit van Woensdag 16 Augustus tot het verkopen van bouwgrond op het uit breidingsplan tegen de prils van 7648 cent per vierk. meter. Nu zal tot onteigening wor den overgegaan. Hierna wordt de bouw van de aanbestede woningen op zijn minst voor een half jaar vertraagd. Dit is de tweede maal dat mej de wed. Blom grond door de gemeen te laat onteigenen. Nieuw politiebureau. INGRIJPENDE VERANDERINGEN IN HUISVESTING OPENBARE GEBOUWEN. Gouda. Burgemeester en wethouders heb ben het plan emge ingrijpende veranderingen aan te brengen inzake de huisvesting van openbare gemeentelijke gebouwen. In verband met de restauratie van het raadhuis is de op lossing van dit huisvestingsprobleem dringend geworden. B. en W. stellen de gemeenteraad thans het volgende voor: Bouw van een dienstgebouw voor een deel van de gemeente-secretarie »n het kantoor van de gemeente-ontvanger aan de Markt ter plaatse van „Arti Legi" eh aangrenzend pand Markt 29; bouw van een politiebureau aan de Houtmansgracht ter plaatse van de voormali ge ambachts-avondschool en eventueel aan sluitend terrein en bouw van een gebouw te verhuren aan het Kantongerecht en de Ka mer van Koophandel aan de Graat Florisweg op het terrein van de villa Nelly". Men verwacht, dat na de restauratie van hat stadhuis in 1951 of 1952 slechts de helft •n de secretarie daar in kan terug keren. Voor het nu gedachte secretarie-gebouw met ontvangkantoor achtten B en W het oude politiebureau Markt 72 te klein, zodat nu an dere panden van de gemeente in aanmerking komen, namelijk de in het voorstel genoemde panden. B. en W. wildpn het nieuwe politie bureau zo dicht mogelijk in het hart van de stad. Na lahg zoeken en overwegen, lieten zy hun keuze vallen op de Houtmansgracht op het terrein van de voormalige ambachtsavond school. B. en W. achten deze plaats, die aan de rand van de binnenstad ligt. bevredigend in verband met de centrale ligging van verkeers verbindingen. Het Mussenhms en de Weef kamer van de vereniging Zorf voor geesteluk misdeelden. die gehuisvest zyn in de school, zullen ergens anders ondergebracht worden. In verband met de gewijzigde bestemming van het gebouw ..Arti Legi". zal het daarin geves tigde kantongerecht moeten verdwenen. Er leent zich slechts een plaats en dat is het ge meente-terrein van villa .Nelly aan de Graaf Florisweg. Ligging in de binnenstad zou voorkeur ver diend hebben, maar in verband met de te ver wachten stadsuitbreiding in het Noorden, komt het terrein meer centraal te liggen. (Advertentie I.M.) 'it Vlicgmachicn kan U nlat batalan ga daarom'n vdltBJK halan ZESTIG JAAR GETROUWD. Krimpen aan de Lek. Het echtpaar G. de Bruin en M. E. de Bruin—Van Wijnen vier de Vrydag zyn zestigjarig huwelijksfeest. Ve len kwamen de oudjes, die nog over een goe de gezondheid beschikken, gelukwensen. Des avonds bracht de muziekvereniging Cres cendo een serenade. Vanwege het gemeente bestuur boden de loco-burgemeester, de heer H van der Velde, en de gemeente-secretaris, de heer J. Visser, hun gelukwensen aan. Krimpen aan de Lek. Concert. Zater dagavond gaven de muziekvereniging „Cres cendo", het mannenkoor „Inter Nos" en de *nandolineverehiging „Steeds Hoger" een ge zamenlijk concert in de tuin van de heer P. ff. den Boer. Er werd een mooi programma af gewerkt. De opbrengst van de collecte, die gehouden werd. kwam ten goede van de vaan delactie „Inter Nos". VIJF EN TWINTIG JAAR POLITIEMAN. Lange Ruige Welde. De posteommandant der rijkspolitie, de wachtmeester eerste klas se J. J. de Muynck, herdacht Vrijdag het feit. dat hy voor 25 jaar in dienst trad by de po litie. Op 18 Augustus 1925 nam hij als vrijwilli ger dienst by het toen bestaande korps Poli- tietroepen en op 4 October 1926 ging hij over naar het wapen der Koninklijke Marechaus see. Op 16 December 1932 werd hy benoemd tot gemeente-veldwachter te Sint Laurens (Walcheren), om vervolgens op 1 Maart 1943 by de reorganisatie der Nederlandse Politie, wederom te worden ingedeeld bij de Mare chaussee. Daarna kwam hij terecht by zijn te genwoordig korps. Hoewel nog kort in onze gemeente geplaatst mocht de jubilaris zich in een druk bezoek in zyn woning verheugen, onder anderen van zijn suaeripuren. collega s uit zijn omgeving, de waarnemend burgemeester, de gemeente secretaris en de ambtenaren ter secretarie. Hij werd in zyn woning tap hartelijke wyze toegesproken door de adjudant Baëkes. als waarnemend districts-cpmmandant. en door de groepscommandant te Oudewater, als zyn onmiddellUke chef. door de opperwachtmees ter J. Merk als bestuurslid van de afdeling Zoetermeer en omstreken van de Nederlandse Politiebond. De opperwachtmeester Vos bood de jubila ris. namens het personeel der groep Oudewa ter een fraaie rookstander aan en de opper wachtmeester Merk overhandigde hem een enveloppe met inhoud, namens de Bond een fruitschaal van Delfts blauw pocelein als ge schenk van de afdeling. INTREDE DS. W. LIGTHELM. Lekkerkerk. In de Ned. Herv. kerkdienst van Zondagmorgen, waarin voorging ds. L. J- G. Veenenaaal. uit Oudshoorn, werd de nieu we predikant ds W. Lighthelm, uit Lopper- sum. in zUn ambt bevestigd. By de binnenkomst zongen de talrijke aa«^ wezigën Psalm 138 vers 1 en 4. Na geoed de Schriftlezing van ds. Veenendaal Jesajr^U vers 27—31 en Brief van Paulus aan de Ro meinen 3 vers 31—39. De predikant had als tekst voor de predi king gekozen Jasaja 40 vefs 28: HU geeft de moeden kracht en hy vermenigvuldigt de sterkte dien. die gene krachten heelt. 1» een uitvoerige beschouwing paste spreker deze tekst toe op de houding en de taak van de kerk en de mensen in de tegenwoordige tyd. Na de bevestiging van ds. Ligthelm zong de gemeente de nieuwe herdef en leraar toe Psalm 134 vers 3. Ds. Veenendaal sprak nog een persoonlU* woord tot zyn studievriend, die hy nu beves tigd had. de ouders en familie, waarna de dienst beëindigd werd met Gezang 274 vers 5, dankgebed en zegen. Uit de Radin-programma's. Woensdag 23 Augustus. HILVERSUM I 402 M. 18.00 Nieuws: lf.20 Actualiteiten of Gramofoon; 18 30 Volksuni versiteit; 1900 Parlementair overzicht: 19.15 Gramofoon; 19 30 Voor de jeugd; 20 00 Nieuws 20.05 Politiek commenta;ar; 20 15 Gramofoon; 21.00 Hoorspel. 22.00 Zang; 22.15 Metropole Or kest: 22 45 Gramotoon; 23.00 Nieuws; 23.19 Gramofoon. HILVERSUM II 298 M. 18 00 Orkest Con cert: 18.30 Strijdkrachten: 1900 Nieuws: 1915 Boekbespreking; 19.30 Gramofoon; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws; 2005 Philharmonisch Orkest en Soliste: 22 15 Gramofoon; 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra« mofoon. M BRUSSEL VLAAMS. 324 M 12.00 Gramo- 1 foon. 12 32 Sexte'. en Solist. 13 00 Nieuws; 13 15 Gramofoon; 1700 Nieuws; 17 10 Gramofoon; 17 30 Voordracht: 17.50 Piano-recital: 1815 Causerie. 18 30 Voor de soldaten: 1900 Nieuws 19 30 Gramofoon; 19 50 Radiofeuilleton: 20 OU Omroep Orkest en Solisten: 21.00 Actualitei ten; 2115 Lichte muziek; 22 00 Nieuws; 22 15 Gramofoon; 2300 Nieuws; 23.05—24 00 Qramo- foon. \o igeucu bh zegen. de avondgodsdienstoefening deed ds. Ligt helm onder nog grotere belangstelling dan '5 morgens, zijn intrede. Bij het binnenkomen werd gezongen Psalm 68 vers 10 en na gebed was ae Scnriftlezing handelingen 3 vers 1—10. Hy gaf als tekst voör de prednting Handelingen 3 vers 8. wat ik heb geef ik U Uitvoerig ging hy op de tekst in en bracht die ook in verband met zyn eigen werk en de zwakheid zyner krachten v.egens verblijf in gevangenis en concen tratiekamp. Maar ook verwachtte hy de ge negenheid der gemeente. Hy bracht dank aan de ouderlingen en diakenen voor het uitge brachte beroep, aan de kerkvoogden die het mogelijk gemaakt hebben, dat hy het beroep kon aanvaarden, en voorts richtte hy het woord tot de koster, de organist, de voorzan ger en de verzorgster van het mooie Ge-Ar- bebouw. met wie hy allen te maken heeft en deed vooral een beroep op de jeugd, waarvan hy hoopte het vertrouwen te winnen, om ge zamenlijk het werk voor de kerk te verrich ten. Hierna richtte hy woorden van welkom tot burgemeester en wethouders en de secre taris. HU bracht dank aan ds. Van Ewyck uit Stolwijk, die ongeveer negen maanden als Geen discussie mogelijk. consulent wa", opgetreden, naast 't werk v jr van de Vrljz. Hervormden te Krimpen, de heer Van Veen afgevaardigde van het Pro- •vinciaal Bestaiur van de Vryz.nnig Hervorm den in Zuid-Ho'.Iand. en zijn studievriend die hem had bevesitgd. De predikant wees er ten slotte op. dat hU met andersdenkenden hoopte op een samenwerking in Christelyke geest. Daarna «prak burgemeester Van der Willi gen woorden van welkom namens de burger- lyke gemeente, de heer N. Broer namens de kerkeraad hoopte op een prett.ge »fmen^«r; king, ds. Priester, uit Berkenwoude. heette de nieuwe pastor welkom m de ring van ambtsbroeders en namens het Convent van VrUz Herv. predikanten; de heer Van Veen. secretaris van 't Provinciaal Bestuur van de Ver van Vrijz. Hervormden m Zuid-Holland heette de. Ligthelm welkom ln deze P™"'": cie Hii drong er bij de aanwezigen op aan de dieuwe predikant trow te bhlven wanneer hij zijn jonge ideeén naar voren bracht, en hem in zijn werk te steunen De heer K. J. Verwaal sprak welkomstwoorden namens ae kerkvoogdij- Hij zdde. dat de inrichting der pastorie mogelijk gemaakt was door de gaven der gemeenteleden. Tenslotte nam de consulent ds. Van Ewijck afscheid van de gemeente en dankte de ca techisanten voor de trouwe opkomst Hy sprak vervolgens een Woord van welkom tot de meuwe predikant en verzocht de gemeen te deze staande toe te zingen Gezang 96 met enigszins gewUzigde tekst. Ds. Ligthelm dankte hierna de sprekers en de aanwezige familieleden, vrienden en ken nissen en liet a's slotzang zingen Gezang 221 vers 1 en 4 Hij besloot met het uitspreken van het dankgebed en met de zegen. HILVERSUM I. 402 M. 7 00 en 8 00 Nieuws; ,8.15 Gramofoon; 9.30 Waterstanden: 9 35 Gra- \mofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Metro- pote Orkest; 10.50 Voor de kinderen; 11 00 Gra motoon1145 Causerie; 12.00 Orkest Concert; 12.38 Piano. 13 00 Nieuws; 13.15 Lichte mu ziek J4 00 Voor de vrouw; 14 05 Nederlandse liedjes; 15.00 Voor de zieken, 16.00 Residentie Orkest: 17 00 Voor de jeugd, 17 50 Regerings- uitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 18.30 Semi-klassieke milziek: 19.00 Kamerorkest; 19 20 Reportage; 193^ Gramofoon: 20 00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten: 20 15 Radio Phil harmonisch Orkest.f 2115 Hoorspel: 22 20 Dansmuziek, 23 00 Nieuws; 23.15 Sportactuali» teiten; 23 30 Lichte muziek. HILVERSUM II. 298 M. 70.0 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9 00 Voor de vrouw; 9 40 Lichte muziek; 10.00 Gramofoon; 1015 Mor gendienst: 10 45 Vocaal Ensemble; 11.00 Voor de zieken: 1145 Pianoduo; 12.03 Lunchcon cert: 13 00 Nieuws: 13 20 Gramofoon: 13.35 Pianorecital: 14.00 Militaire Kapel: 14.45 Voor de vrouw: 15.30 Viool eti Piano: 1600 Bybel- lezing; 16.45 Vocaal Ensemble en Soliste; 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Metropole Orkest; 18 00 Leger des Heils: 18.15 Christelyke Vak beweging: 18.30 Strijdkrachten; 19 00 Nieuws; 1915 Lichte muziek: 10.40 Radiokrant: 20 00 Nieuws: 20 05 Gramofoon: 21 00 Causerie over Canada; 21.20 Strijkorkest; 22 00 Gramofoon; 22.15 Buitenlands overzicht: 22 35 Gramofoon; 2245 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.19 Gramofoon. BRUSSEL VLAAMS. 324 M 12.00 Gramo foon; 12.15 Licht Ensgmble; 13.00 Nieuws; 13.15 Italiaans Concert; 14 00 Operamuziek; 15.00 Omroep Orkest en Soliste; 10 00 Gramofoon; 17.00 Nieuws; 1710 Gramofoon; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Orgel: 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19.30 Gramofoon; 1950 Cause rie; 20 00 Verzoekorogrammn; 21 00 Klank beeld; 21.30 Gramofoon: 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 2240 Gra mofoon; 23.00 Nieuws, 23.05—24.00 Gramofoon, (Advertentie IM.I rjeneean nel fttf ZWITSAL Levertroanzalj U moet hrt m hun hebben BRANDWEER-JUBILEA. Lekkerkerk. De Lekkerkerkse vrijwillige brandweerlieden vereniging „Dbor Oefening Paraat" hield een ledenvergadering in cafë „De AmstelbronIn deze vergadering reikt» de voorzitter, tevens commandant van de biandneer. de heer Joh. Nobel Mz.. met een toepasselijk woord hennocringsspeldjes uit aan degenen, die 12^4 jaar aan de brandweer verbonden zijn geweest, n.l. de heren G- Slijk, C. Slijk. L. B. J. Hoogstraten. J. E. Eerland, G. J Oskam, C. Klerk. A. van Donk. J. W. van Zoest. I. Noordeigraaf. W. Mudde. Jac Ro#st, A. Stoppelenburg. B Nobel. T. Koutstaal. Joh. Nobel Wz.. H. van Zoest Az.. Jac. Mudde, L. de Jong. en de oud-commandant G. van de» Voet. De voorzitter, die in dezelfde omstandighe den verkeerde, ontving/het speldje uit han den van de secretaris, ijf heer J E. Ouweneel. De uitreiking zou jfanvankelijk geschieden door de burgemeester, maar die was verhin derd. FEUILLETON. door JOS HOCKING. 99 In het begin was hij erg nerveus. Hij stot terde en scheen geen woorden te kunnen vin den om zich goed uit te drukken. Maar dat ging al spoedig $>ver. en nqgrmate hij meer op zijn gemak raakte, slaagde hij er ook in. de mensen enthousiast te maken. Hij was zo verstandig om in zijn toespraak te gewagen van verschillende voorvallen uit de jeugd van Bob Dulverton. Hij vertelde van stre ken. die hij met de dorpsmensen had uitge haald. van dingen die velen al waren verge ten, maar die zij zich herinnerden, nu hij er over sprak. Hy deed het op een eenvoudige, geestige manier, die de harten van al zyn toehoorders won; er ging zelfs een daverend applaus op. toen hij vertelde van een boks- partij tussen hemzelf en een welbekende dorpsfiguur. Dorpsmensen zijn gerrfakkelijk te bewegen door herinneringen uit het ver leden. hetzU vrolijke of droevige, en Endel- lion maakte een dankbagr gebruik van de dingen, die hij door Bob Dulverton te weten was gekomen Mocht er nog enige twyfel be staan over zijn identiteit, dan nam deze apfech die toch zeker weg' En die zekerheid maakte hem hem gemakkelyker om ook pun ten aan tf roeren die niet met Bob Dulver ton'» natuur overeenkwamen. Hij sprak over de opvattingen van zijn vader omtrent de plichten van een landheer, en dat bracht hem niet alleen op grotere sociale en politieke kwesties, maar ook op sijn eigen idealen en toekomstplannen. De predikant luisterde met open mond naar al die welsprekendheid, en jonker Donnithorne was zichzelf niet meer meester van enthousiasme. „Drie hoera's voor de nieuwe heer van Dulverton!" schreeuwde hU. en toen dat ge beurd was. stond hy erep. een tweede toe spraak te houden. „Verschillenden van Jullie zU" bang ge weest. dat hij zijn oude aard weer zou gaan tonen." zeide hij. „en wat zeggen jullie nu? Maar ik wist het. ik heb zelf vee gefokt, en ik geloof in het goede ras. De Dulverton's zyn altijd uitstekender kerels geweest, hoe wel sommigen een beetje te veel van vro- ïykheid hielden, en daarom was ik er zeker van. dat ook deze jongen .vroeger of later goed zou terechtkomen. Ik wilde, dat zijn vader deze dag had mogen beleven! Hij zou trots zUn geweest op zijn zoon! Ik ben' trots op hem. wij zijn allen trots op hem. Ja, het hele graafschap zal trots op hem zijn!" „Hy moet naar het Parlement, jonker!" riep een stem uit de menigte. Daarna brak opnieuw een daverend ge juich los. en als niet juist op dat ogenblik de tractatie was aangekondigd, zou men Endel- lion ongetwijfeld tot een tweede speech heb ben gedwongen. Arthur Dulverton stond op het tennisveld tUden» de toespraak v»n zijn neef. want zo wel vader als zoon hadden het 't verstan digst geoordeeld op de receptie te verschij nen. Naast hem stond Miriam Donnithorne. en beiden hadden zU aandachtig geluisterd. „Hij heeft weer een nieuwe goede eigen schap kunnen luchten", zei Arthur spijtig. Miriam antwoordde niet. Endellion's speech had ook op haar grote Indruk gemaakt. Ver schillende van" ae feiten uit zijn jeugd had zU "lf bijgewoond, en het horen daarvan verzachtte haar hart jegens hem. En meer dan dat. zij was het volkomen eens met zijn meningen op politiek en maatschappelijk ge bied. Hij had onder woorden weten te bren gen. wat zU allang gevoeld had. maar nooit had kunnen uitdrukken Zij, bewonderde hem en voelde meer dan ooit. hoeveel mijlen ho ger hij stond dan de man. die zij zich als haar echtgenoot had trachten voor te stellen. Nooit zo pijnlijk als nu had zy' gevoeld, hoe onbeduidend Arthur was. T^ij was niet in staat tot ruimere' inzichten en dacht altijd voor alles aan zUn eigen voordeel. Ook zijn schampere opmerking deed haar onaangenaam aan Al voelde hij dan ook geen sympathie voor Endellion, dat was toch geen verontschuldiging om de verdiensten van diens prachtige toespraak te ontkennen. Het was laag van Arthur om te spotten met iets. waartoe hij nooit in staat zou ziin ..Denk je dat dat allemaal echt is?" zei de jongeman. „Toeeegeven. dat hij knapper is dan een van ons ooit vermoedde., denk 'je. dat de echte Bob Dulverton ooit zo zou kunnen spreken?" „Misschien laten wij ons allebei door onze gevoelens misleiden", zei het meisje. „Ik merk, dat JU je ook al zand in de ogen hebt laten strooien", antwoordde hU bitter. „Je bent van mening veranderd sind* de dag de dag na zijn terugkeer toen hij ons gesprek onderbrak. „Neen", zeide zij. „Ik voel nog even weinig gymoathlf voor hem als toen. en toch weet ik. dat ik hem te kort doe Misschien heb ik hem vroeger wel nooit goed gekend". Even later reed Arthur Dulverton weg. op gewekter dan hij zich ooit gevoeld had Hij was absoluut zeker van Miriam's onverschil ligheid ten opzichte van. de nieuwe meester van Dulverton. en hij was ervan overtuigd, dat zij hem spoedig haar jawoord zou geven. Pas laat in de avond had Endellion gele genheid. het meisje alleen .te spreken, en Miriam vond. dat hy er bleek en bezorgd uit zag. „Ik heb al minsten» tien keer geprobeerd om je te pakken te krij*en. maar telkens kwam er weer iets anders tussen", zeide hij. „Het lot schijnt mU niet gunstig gezind te zijn". „Nu toch wel. naar het schUnt". antwoord de zij. „Ik ben niet van plan om mU ooit door 't lot te laten dwarsbomen waar het jou be treft. Miriam". Er was een klank in zijn stem, die zij er nooit tevoren in had gehoord, en zUn gezicht drukte een vastberadenheid uit. die zijn woorden nog meer kracht bijzette ..Miriam, het i» een heerlyke avond", ver volgde hij. „kom een beetje met my mee het park in. wil je?" Iet» dreef haar ertoe, aan zUn wen» gehoor te geven, en even later wandelde zij naast hem onder de hoge bomen in het "park. Er waren reeds enige weken verlojfcn sinds^ den dag. dat Ralph Endellion zijn in trede had gedaan op Dulverton Manor, maar hy moest zichzelf bekennen, dat hij bU Mi riam nog weinig succes had gehad. Hij voelde zich nooit erg op zyn gemak in haar nabij heid. en eerlijk gezegd was hy een beetje bank voor haar. Zij had hem nooit ook maar de minste aanmoediging gegeven, en terwijl alle anderen zyn lof zongen, zweeg zij. Hoe graag hu het ook wilde, hy was niet in staat, de klove te overbruggen, die er tussen hem en hgar bestond. Soms dacht hy. dat zij hem bewonderde, maar zij had hem nooit iets van de vriendschap betoond, die er in vroeger ja ren tussen haar en Bob Dulverton had be staan. Erger nog. de gedachte (dat Miriam de waarheid vermoedde, liet hem geen ogeriblik met rust. Hij begreep de blik niet. waarmee zij hem aanstaarde, als hU in haar gezelschap was. Dat maakte hem achterdochtig. Hoezeer alle anderen hem ook verafgoodden als dit eeriyke meisje hem doorzag, dan kon hij beter onmiddellijk het oude huis verlaten, dat hem met de dag dierbaarder werd. Daarom besloot hy. geNvatogd spel te spe len. om - een hoge inzet, Misschiën waren het de emoties van cfie dag die hem »o roe keloos maakten, maar er was ook iet» heel aanlokkelijks in de gedachte, nu eindelijk de muur van koude terughouding d:e zij tussen hen beide had opgetrokken, neer t« halen. (Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2