f e Rioleringsplait De hiervan Dulverton Wat zegt De Bilt? SPORTNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN SCHOONHOVEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Afscheid D. Stolk Telefonisch opgegeven advertenties Ook Giessendam over de (Baanhoek)brug DE Uiteet HOED feÜuujcei Uit de Radio-programma's. FEUILLETON. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHl MAANDAG OCTOBER 1950 Geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 uur). Enige regen. Geleidelijk toenemende bewolking met morgen enige regen. Zwakke tot matige, in de kuststreken later krachtige Zuid- Westelijke wind. Stijging van tempera tuur. Op- en Ondergang der Zop: 9 Oct.: Op 6 53, onder 18.01. 10 Oct.: Op 6.55, onder 17.58. 11 Oct.: Op 6.57, onder 17.50. MAANSTAND. Afnemende Maan. 9 Oct. Op 349, onder 17.17. ff 10 Oct.: Op 5.15, onder 17.28. 11 Oct.: Op 6 43, onder 17.41. 11 October Nieuwe Maan Hoog water te Schoonhoven: 9 Oct 4.34 uur; 10 Oct. 5 14 uur. 11 Oct. 5.51 uur; 12 Oct. 6 29 uur. Keulen. 9 Oct., stand 1.42. val 0.08. Advertentie I. M. STEKELENBURG JUBILEERT! 70 jaar in Schoonhoven. ONZE JUBILEUM-RECLAME DUURT NOG VOORT! FeestelUke aanbiedingen met feestelijke prijzen in alle textiel, o BU aankoop van 2.50 een ballon cadeau. Iedere morgen en Iedere middag loopt In onze zaak de wekker af en ontvangen alle aanwezige dames en heren een verrassing. PERON GAAT VERDER. Argentinië 4s weer eens overstag gegaan met zijn financiële politiek en heeft wederom zijn geld gedevalueerd. Daarbij zijn tegelij kertijd verschillende koersen voor de peso vastgesteld, waarbij onderscheid gemaakt wordt tussen koersen bij invoer en koersen bij uitvoer, terwijl ook deze muntsoorten nog eens gevarieerd worden al naar gelang het goedereri van verschillende aard betreft. De waarde van de peso is daarmee vrijwel een fictie geworden en op de Vrije markt is het Argentijnse geld dan ook veel lager gezakt dan de laagste officiële koers aangeeft. Tot op zekere hoogte schijnt dit een debacle voor generaal Peron, die een jaar geleden zijn voornaamste economische adviseur al moest laten vallen en die sindsdien vrij wat conces sit aan de wereldhandel heeft moeten doen. Maar als men het goed beschouwt is Peron. al is hij nu financieel overstag gegaan, toch dezelfde doelstelling in het oog blijven hou den. Zijn doel is n.l. de industrialisatie van het land te bevorderen en in dit opzicht gaat Attentat inderdaad vooruit. Bij de nieuwe geldkoers wordt daarom bijv. het kopen van onbewerkte grondstoffen in Argentinië min der aantrekkelijk gemaakt dan het kopen van industriële producten of halffabrikaten. De ongunstige koers geldt daarom voor graan, vlees en andere grondstoffen, terwijl een be tere koers wordt toegestaan bij de uitvoer van vleesconserven, zuivelproducten en an dere voortbrengselen van de industrie. Om de belegging van kapitalen aan te moedigen is weer een derde verrekeningsmethode in gevoerd, die het voor buitenlands kapitaal aantrekkelijk maakt In Argentinië belegging te zoeken. Verschillende Noord-Amerikaanse maatschappijen maken van deze faciliteiten gebruik. Zo is Argentinië thans het eerste Zuid-Amerikaanse land, waar autp's worden gemaakt en binnenkort zai ook met de ver vaardiging van schrijfmachines en papier worden begonnen. Intussen speelt het uitbre ken van het conflict in Korea Argentinië in de kaart, gezien de algemene prijsstijging. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat dit land ondanks tal van dictatoriale maatrege len, er toch in zal slagen het eerste grote industriële land van Zuid-Amerika te wor den. Daardoor zal Argentinië in betekenis en invloed vrij spoedig vooraan staan tussen de Latijns-Amerikaanse Staten en waarschijnlijk een welvaartspeil veroveren, dat veel en veel hoger ligt. Maar de methoden, die Peron ge bruikt om zijn doel te bereiken, zijn niet al tijd aangenaam en zij zijn dat zeker niet voor andere landen, die de terugsla* van Perons industrialisatie-politiek ondervinden. VOETBAL Bergambacht. Het le elftal ging op bezoek Bij Unio 1 te Oudewater en kreeg met 2—0 klop. Hoewel Bergambacht de gehele wed strijd sterk in de aan'Aa! was. kon de voor hoede het doel maar niet vinden, en Unio kroop menigmaal door het ooff van 'n naald. Voor de rust maakte de rechtsbuiten met ,«en hoge bal die door de wind van richting veranderde voor Unio het eerste doelpunt en spoediff daarna joeg de linksbuiten nummer 2 in de touwen. Hoewel in de tweede helft Bergamabacht er no ff een schepje opgooide en het een harde wedstrijd werd, wist Unio -het doel schoon te houden en kreeg hierdoor meer dan haar toekwam Het tweede elftal speelde thuis tegen Gou derak 2. De gasten maakten bet eerste doel punt. waarna Van Vliet de gelijkmaker scoor de. In de tweede helft maakte Gouderak het winnende doelpunt. Het derde elftal ging eveneens op bezoek bij U.N.I.O. 3 en in de eerste helft maakte Bot en Veuger ieder een doelpunt. Na do rust wist U.N.I.O. de stand te brengen op ge lijk 2—2 Het vierde elftal ging naar Oudewater 3. doch door de vele invallers, die de andere elftallen opeisten, kon deze wedstrijd geen doorgang vinden, daar Bergambacht maar met zes spelers verscheen De junioren soeelden Zaterdag weer een vlot partijtje in Oudewater en Stalenburg en Van der Bas maakten de eindstand 2—0 voor Bergambacht. TIN VOORSPIEGELEND MATERIAAL. Vroeger leerden we op school, dat spiegels worden gemaakt door een laagje kwikzilver op glas aan te brengen. Maar de laatste jaren wordt spiegelend materiaal (zij het nog geen vlakke spiegels) ook vervaardigd door in- plaats van kwikzilver een legering van tin en koper te nemen. Dit materiaal is veel goed koper en kan langs electrische weg in een uiterst dun laagje worden aangebracht Het Is alleen nog moeilijk te polijsten, en daarom voor vlakke spiegfls minder geschikt. Het ..verzilveren" met deze goedkope legering wordt thans toegepast voor de vervaardiging van lampspiegels in autolampen, voor het glas in thermosflessen, voor het afwerken van vorkepj lepels en messen en voor koelkasten (omdat spiegelende oppervlakten warmtestra len weerkaatsen). Het bureau voor tinonder - zoek deelt mede. dat installaties hiervoor in 6panje en Nederland met succes in gebruik ■{jn genomen. Ook heeft eea lMtring van tin en zink bij zonder goede eigenschappen, vooral bij het afwerken van stalen voorwerpen. In Zweden gebruikt men deze legering bij de productie van stalen schaatsen, m Engeland in de ra dio-industrie en bij «nelblusse-s en in Neder land en België bij de afwerking van gordijn rails. PLASTIC UIT VIS. Noorwegen is een land, dat arm is aan grondstof ren. maar dat met zijn grote vrsseis- vloot bijna opbeperkte hoeveelheden vis kan aanvoeren. Het ligt dus voor de hand. dat men heeft onderzocht, of vis nog voor iets anders geschikt is dan alleen als levensmiddel. Zo is men begonnen eiwit te winnen uit het vis afval. waarvan dé droge stof nog 70 tot 80 pCt. eiwit bevat. Dit viseiwit bleek geschikt te zijn voor een soortgelijke technische be werking als de kaasstof uit de melk, waaruit sinds jaren caseïne wordt bereid en deze ca seïne wordt weer de grondstof van knopen, kammen, vulpennen, en zelfs biljartballen. In het bezit van de nieuwste kennis omtrent de bereiding van kunsthalen of plastics, heeft men toen dit eiwit verder bewerkt, tot dat men thans een artikel verkregen heeft, waaruit allerlei harde voorwerpen geperst kunnen worden. Men verwacht dan ook. dat Noorwegen zich op deze wijze onafhankelijk kan maken van de import van grondstoffen waren: Ona a—Schoonhoven a 50: Ona c Schoonhoven b 05; Olympia eSchoonho ven d 19. Thuis verloren de c-jongens op het nippertje met 10 van Haastrecht a Kee per Murk was hierbij voor de blauw-witten- een prima kracht. AMERIKAANSE TANKS IN NOORD-KOREA De hoofdmacht van de Amerikaanse eerste tankdivisie is over de 38ste breedtegraad ten Noorden van Kaesong opgerukt en ontmoette daar onverwachte tegenstand van ingegraven Noord-Koreanen. ZUID KOREANEN IN WONSAN? Toen de Zuld-Koreaanse derde divisie van morgen de aanval op de Noord-Koreaanse Havenstad Wonsan hervatte. schenen de Noord-Koreaanse troepen zich binnen Won san of op een voorbereide stelling aan de an dere zijde van de stad terug te trekken. De Zuid-Koreaanse voorhoeden vorderden Zon dag ruim drie kilometer. GRIEKSE TROEPEN NAAR KOREA. De Griekse ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat de V.N een Grieks aanbod van troepen voor Korea hebben aanvaard, 't Griekse contingent zou drie- 4 vijfduizend man tellen. STAATSLOTERIJ. In de tweede klasse van de 511e Staatsloterij le lijst viel de prijs van 20.000 op nr. 16300. VISVANGST De heer Kavelaars wilde de Zat<- 'igmld- dag gebruiken om een angeltje uit te êffgen. Deze verwachting ging in vervulling want 'n geweldige ruk aan de hengel deed vermoeden dat een vis van groot formaat in het aas ge beten had. Met veel moeite, wrarbij de be nen van de hengelaar niet droog bleven, kwam een snoek van bijna een meter boven wrater. Het beest woog ruim elf pond. DE VOETBALRESULTATEN VAN ZONDAG Merwede 1Schoenhoven 1 00 Dat Merwede een zeer sterke verdediging heeft, hebben de blauw-witten bij hun bëzoek aan Dordrecht kunnen ondervinden. De voor hoede, die in de eerste drie wedstrijden toch blijk heeft gegeven niet voor de poes te zijn, zag geen kans de Dardtse doelman té passe ren. Ook de Merwede-aanvallers slaagden er niet in het van Dam lasti? te maken en zo doende eindigde de wedstrijd zoals hij be gonnen was. Vlak na het berin dachten we. dat onze stadgenoten door Duhen de leiding zouden nemen, maar de keeper der thuisclub wist dit schot te keren. Over en wee»- werden aanval len opgezet, maar de verdedigers gaven niet toe. De uitslag gaf overigens de verhouding goed weer. Schoonhoven 2Olympia 2 12 Weer zijn de Schoonhovense reserves er niet in geslaagd de punten binnen te halen. Hoewel de rust met een 10 voorsprong in ging. moesten de blauw-witten ten slotte toch met een nederlaag genoegen nemen. Het zag er aanvankelijk niet n-»ar uit, want zin der dat er goed spel te zien werd gegeven, kon men toch van een levendige, aardive wed strijd genieten. De blauw-witten hadden hierbij zeker het beste van het spet. maar ook de gasten waren niet ongevaarlijk Eenmaal za«en we de Jong 'n prachtig doelpunt sco ren. maar terecht kende de scheidsrechter dit wegens hands niet toe. Even later werd 't toch 1—0 voor Schoonhoven na goed door zetten en een prachtig schot van mid voor de Lange. Even later keerde de Olympla-doel- man een schot van W. Kavelaars op u'tstpken- de wijze. In de tweede helft knalde J. Kave laars al direct hard tegen de paal maar de gasten werden nu toch sterker en brachten de Schoonhovense verdediging in moeilijkheden. Een der backs wist, toen de keeper was ge passeerd, de bal nog uit het doel te slaan, maar de toegestane strafschop werd door de linksbuiten van Olympia keurig benut. Twee doelpunten zagen de gasten daarna afgekeurd één wegens hands, het andere voor buitenspel Maar tenslotte wist de rechtsbuiten toch het winnende doelpunt te maken. Enkele blauw- witten toonden zich onsportieve verliezers, zodat de scheidsrechter nog even streng moest optreden, hetgeen hem overigens goed afeing. zoals hij trouwens de gehele wedstrijd goed had geleid. Schoonhoven 3Waddinxveen 2 1—0 Het derdfe elftal speelde een zeer slechte wedstrijd, tegen de reserves van Waddinx veen. die er trouwens nog minder van terecht brachten. De verdediPingen konden meestal het werk wel af en de keepers kregen zeer weinig te doen. Voor de rust konden de Schoonhovenaren uit een vrije trap van de Lange de leiding nemen, en daar bleef het bij. De derde elftallers hebben hierdoor hun eerste punten in de Res. kl. van de Onderaf deling Gouda binnen. Lekkerkerk 4—Schoonhoven 4 1—1 Sportclub 4 was de gast van de vierde elf tallers van Lekkerkerk. waarbij de aangewe zen scheidsrechter verstek liet gaan. 'n Lid van de thuisclub trad als zodanig op en zag zijn vereniging eerst de leiding nemen. De blauw-witten lieten het er echter niet by zitten en zorgden er voor. dat zij nog onge slagen bleven door het gelijkmakende doel punt te scoren. Juniorenvoetbal Drie junioren-elftallen moesten Zaterdag naar Gouda en keerden met twee overwin ningen tn een nederlaag terug. De uitslagen ONGEVAL. Capelle aan ie iJssel. Donderdagavond 9 uur keerde de 20-jarige kok L. van het m s. Setas, dat zich voor herstelwerkzaamheden op de helling van A. Vuyk Zonen's Scheeps werven bevindt, van een trip aan de wal te rug. Door de duisternis misleid stapte hij in een geopend luik. waardoor hij zijn linker been zodanig verwondde, dat medische hulp van dr. E. Boonstra moest worden ingeroe pen. Deze constateerde een grote scheurwond aan de knie. Bergambacht Na bijna vier-jarige arbeid als hulpprediker in dienst der Ned Hen- Kerk nam de heer D. Stolk m de Zondag avonddienst afsche d van deze gemeente Toen de heer Stolk de zegen uitsprak, was het kerkgebouw vol. Onder zijn gehoor De- vond zich burgemeester Diepenhorst. Na het zingen van Ps. 115 6 volgde de schriftHking uit Handelingen 11 19—30. Na dat de scheidende godsdienstonderwijzer in gebed was voorgegaan, bracht hij dank aan God. dat hij elders, in dienst van de Gerei. Zendingsbond en Ned. Herv. Gemeente van Reeuwijk, een volledige dagtaak mocht vin den. Hij prees'zich gelukkig zijn werk in Bergambacht te hebben verricht onder bid dend opzien naar God en dat hij er voor be waard is gebleven zijn prediking in een be paalde vorm te gieten, hetgeen hem wel ge adviseerd is. Als afscheidstekst had hij gekozen de woor den uit Handelingen 11 23b: „Hij (Barnabas) vermaande hen allen, dat zij met een voor nemen des harten bij de Heere zouden blij ven", een goed bedoelde vermaning, zo zei hij In 't kort formuleerde hij deze tekst: „Blijf bij de Heere". Allereerst ging «preker na In Welk verband de tekstwoorden voorkomen. Er is een gemeente ontstaan in Antiochië door de arbeid van vervolgde gemeenteleden uit Jerpuzalem. Deze gemeente werd door Bar nabas en Saulus verzorgd. Barnabas, de ge nade Gods ziende, vermaande de Antiochiërs bij de Heere te blijven. Is dezelfde vermaning als tot die gemeente ook n et voor ons nodig, zo vroeg hij/zUn toehoorders De mens. van nature vijand van God. zoekt liefst redding buiten Hem. Hij wees er op, zo geen raad bij mensen meer gevraagd kan worden, het wel mo gelijk is bij God. zich beroepende op de woor den: „Ik ben een toevlucht voor al de Z'inen". Degenen, die het niet bij zichzelf of bij an deren zoeken, maar alleen bij Hem, die zal ook door Hem geleid worden. Buiten God is geen zaligheld, maar verderf. Spr erkende volmondig gedurende zijn arbeid in deze ge meente vele gebreken gehad en vele fouten gemaakt te hebben, maar nimmer echter meende hU verzaakt te hebben de zondaar op het kruis van Jezus Christus te wijzen. Hij vroeg, of Jezus al gevonden was als Zalig maker; zo niet. bekeert TJ dan. want de we reld gaat voorbij met al haar begeerlijkheden „Blijf bij de Heere", dan kan van een blij vooruitzicht worden gesproken. Nadat Ps. 27 7 was gezongen, richtte de heer Stolk zich Th et woorden van dank voor de goede samenwèrking tot de kerkeraad, zo- we! tot de Vroegere als de tegenwoordige ouderlingen en -diakenen, tot kerkvoogden en notabelen, tot oua-catechisanten en alle jeugd verenigingen, waarvan hij deze week in een vergadering van Centraal Verband nader af scheid hoopt te nemen. Tot zijn genoegen stelde hij vast, dat het Verenigingsleven zich in een toenemende belangstelling meg ver heugen. Voorts dankte hij organist en koster voor de goede verstandhouding en allen, die zijn werk hebben vergemakkelijkt. Enkele families zegde bil dank voor de genoten gast vrijheid. Allen wénste hij Gods Zegen toe De tegenwoordigheid van de Edelachtb. heer bur gemeester stelde hij zeer op prijs; hem wenste hij de beste zegen toe bij de vervulling van zijn moeilijke en verantwoordelijke taak. Zeer erkentelijk was hy allen, die hebben medege werkt ln het Comité voor de Jongens Overzee Ga voort met naastenliefde te bricacht'-n, want er staat geschreven: „Hebt uw naasten lief als U zelf'. Tenslotte zag hij met bliid- schap en dankbaarheid tart'? op de periode, gedurende welke hij met ds. Ewoldt op de beste wijze had mogen samenwerken. Namens de kerkeraad sprak ouderling A. de Pater hartelijke woorden van dank voor het ve'e werk. dat de heer Stolk heeft verricht, speci aal voor de zieken en de jeugd Na'sHeeren Zegen toegewenst te hebbr - v.e-d hem ooziln verzoek staande Ps. 121 1 toegezongen Ten slotte g'ng de heer Stolk voor in dankgebed en liet Ps. 84 6 zingen, Langerak. Stellig had ds. Vroegindewey van Veenendaal, die voor de Ned. Hervormde Jeugdverenigingen een rede hield, een groter gehoor verdiend. Weliswaar was de belang stelling voor éen dienst ln de week behoorlijk maar een zo begaafde spreker verdient on getwijfeld meer belangstelling. Ds. Vroefindewey had voor deze jeugd dienst gekozen Richteren 11:35 b: „Want lk heb mijnen mond open gedaan tot den Heere en ik zal niet terug kunnen gaan", waarbij hl) tot onderwerpt nam: „Beloven en volbren gen, hetwelk hij verdeelde in: de belofte ge geven, de belofte bestreden en de belofte ge houden. Spreker schetste in het kort de loopbaan van Jefta als richter. Hoe hij eerst als uit gestotene leefde en daarna door God als rich ter werd uitgeroepen. Vervolgens behandel de spreker Jefta's belofte aan God. namelijk dat hij degene, die hem het eerst uit zijn huia tegemoet zou komen, nazijn veldslag tegen de Ammonieten offeren zou aan den Heere. Als dan biykt, dat dit z'n dochter is. strijdt Jef ta een zware strijd. Maar gelukkig, Richt. 11: 35b zegt ons. hoe hij met Gods hulp overwon. Jefta offert zijn dochter, niet op het brand altaar. maar op de wijze, als aangegeven ln de laatste verzen van Richteren 11. Tenslotte wees spreker er op, dat allen, zowel jong als opd. een belofte hebben aan God. Denk aan de geloofsbelijdenis, de doop, bet Avondmaal, aan de belofte om God te dienen in de vanen van onze jeugdverenigin gen. hiervoor is hulp ven Cod nodig. „Beloven en volbrengen", ze horen wel bij elkaar, maar ze zijn niet altyd bij elkaar', zo beëindigde ds. Vroegindewey zijn gloedvol betoog, dat een aandachtig gehoor vond. Tijdens de dienst werd gecollecteerd t«n bate van de Jontrelings-verenlging. Deze col lecte bracht f 42.90 op. Lekkerkerk. De heer J. Dogterom is aan de Rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen geneeakunde. Niéuw-poort. Gedurende September werd bij de Rijkspostspaarbank f 1645.43. verdeeld over 47 handelingen, ingelegd. Daartegen werd o var 21 handelingen f 2931.68 terug be- PRACHTIGE STRIJD IN DE GOUDSE SINGELLOOP-ESTAFETTE Zaterdagmiddag om vijf uur lost* de bur gemeester van Gouda het startschot voor één van de mooiste wedstrijden in de reeks van Singelloop-estafettes, elk jaar georganiseerd door de Goudse Athletiek Commissie. Vooral op de eerste 800 meter was de strijd buiten gewoon spannend en de Ned. kampioen Wol- aink, Knop van D.O.S., en van Kreuningen van Trekvogels gaven practisch zonder ver- Schil de stok over De 400 meter-man. Ver- wey van Trekvogels, wist zijn ploeg echter 'n flinke voorsprong te geven en met Slijkhuis op de tweede 800 meter wisten de Hagenaars circa 8 seconden op D.O.S. uit te lopen. In de tweede groep werd intussen een uiterst fel gevecht geleverd tussen A V. '47 (Boskoop1. Nurmi uit Bodegraven en Schoonhoven. Dan lagen de Boskopers voor, dan de blauw-wit ten De laatste 100 meter ging in met Bos koop aan de kop. op 2 meter gevolgd door Schoonhoven en daar weer op 3 meter ach ter Nurmi De onderlinge verschillen werd-n in een verwoede sprint nog kleiner, maar de Boskopers wisten toch hun eerste plaats te behouden. In de reserve-klasse ging de strijd aan de kop tussen D.O.S. 2 en 3 en de tweede ploeg Van Trekvogels. Tot ieders verrassing was het tenslotte D.O.S. 3. dat in de eindspurt zijn clubgenote wist te slaan. De enige reserve- ploeg uit de Goudse omgeving. Schoonhoven 2. liep een aardice wedstrijd en de achterstand was veel kleinér dan verwacht werd De ge havende ploeg van Ammerstol kwam zelfs no» na de blauw-witten binnen. De publieke belangstelling was zeer eroot en voorzitter Heyneman kon dan ook bil de prijsuitreiking terecht van zijn voldoening biyk geven. De volledige uitslag was: Groep I: 1 Trekvogels (Den Haa") ln de nieuwe recordtijd van 6 59 4 sec 2 D.O.S. (Rotterdam): 3 Holland (Le'den); 4 Parthe non (Dordrecht); 5 A AV '36 C (Al'en aan de Riin). 6 Siomo (Den Haa*»); 7 Virea et Celeritas (GotHa), 8 A.V. '40 (Delft). 9 Achilles (Gouda). Groep II: 1 AV '47 (Boskoon) 2 Schoon hoven 3 Nurmi (Bodegraven); 4 A.S.V. (Am merstol). Reserve groen: 1 DOS 3: 2 DOS. 2: 3 Trekvogels 2; 4 Vires et Celeritas 2. 5 A A V 36 6 A.V. '40 2; 7 Achilles 2; 8 Schoonho ven 2. Zwemmen. IRMA EN GREETJE NAAR NIEUW- ZEELAND. Naar wü vernemen is het thans zeker, dat Irma Schuhmacher (RDZ) en Greetje Gal- liard (A.D.Z.) met Engelse zwemsters in De cember een tour naar Nieuw-Zeeland zullen maken Het viertal vertrekt uit Londen, vlieg» naar Nieuw-Zeeland en keert na een tournee van enkele weken naar Europa terug. VOETBALUITSLAGEN. .K N. V. B. G.D.A.—Gouda 1—2; O D.S.—Moordrecht 3—2 OlympiaHillesluis 0—3; O.N.A D C.L. 5—1; U: R.V.C.—G.S.V. 1—5; D.S.O.—D.O N K 3—1; Waddinxveen—Kranenburg 4—0; Gouderak— Alphia 2—3; Stolwijk D.UN.O. 1—4; Amm. S.V.—St. Lode wijk 4—1; Martini t—Bodegra ven 7—1; Lekkerkerk—Transvalia 1—2; Woer den—Haastrecht 2—2; Aeolus—V.E.P. 32; R.DJM.—OudeWater 5—3; MerwedeSchoon hoven 0—0; Moercapelle—P.F.C. 3—2; Zwer versAlblasserdam 2—1. Reserveklasaen: H V.V. 2Gouda 3 O—l. Gouda 2Xerxes 3 1—1; Excelsior 4O.N.A. 2 0—1Schoonhoven 2—Olympia 2 1—2; GSV 2—H O V 2 3—1; Moordrecht 2—Lekkerkerk 2 5—1; O.N.A. 3—Dindua 2 8—2. Zaterdagmiddagcompetitie K.N.V.B.: Woer den—V.W.S. 3—1; PTT—Jodan Boys 2—3; Jodan Boys 2—Excelsior M 2 1—2. K.N.V.B. Afdeling Gouds. le klasse: BoskoopNieuwerkerk 21; Unio—Bergambacht 2—0; Groot-Ammers— Nieuwkoop 2—1; Nic. Boys—Groeneweg 3—1. Res. le klasse: Gouda 4—Woerden 2 1—8, Vep 2—Ona 4 0—5; Bodegraven 2—Amm. S.V. 2 1—3; Donk 2—Lekkerkerk 3 31; Schoon- hoven 3—Waddinxveen 2 1—0. 2e klasse A: Esto—RVC 2—2; Haastrecht 2 —Ona 5 5—1; Gouda 5—Boskoop 2 4—2; Olympia 3GSV 3 32. 2e klasse B: Bergambacht 2Gouderak 2 1—2; Haastrecht 3—GSV 4 2—5, Nieuwerkerk 2—Stolwijk 2 0—4. 2e klasse C: Gouda 6Olympia 4 6—1; Stol- wijk 3—Woerden 3 1—4; Ona 7—Nieuwkoop 2 8—5; RVC 2—GDS 2—2. 3e klasse A: Unio 3Bergambacht 3 2—2; Oudewater 2Groot-Ammers 2 101; Lek kerkerk 4Schoonhoven 4 11; Amm. S.V. 3—Stolwijk 4 9—0. Se klasse B: Waddinxveen 3Gouderak 3 21; CDS 2Groeneweg 3 1—6. 3e klasse C: Woerden 4—Esto 2 1—0; Donk 4Bodegraven 3 42; Vep 4Nic. Boys 2 «-1. 3e klasse D: WSE 2—Donk 5 2—0; Boskoop ♦—Ona 8 2—8. Olympia 5—Gouda 8 21. 3e klasse E: Groeneweg 3—Amm. S.V. 4 7—1; Moordrecht 4—Gouda 7 2—4; Oudewater 3—Bergambacht 4; Bergambacht niet opge komen. 3e klasse T: Esto 3—Donk 8 1—6; Nieuw koop 3—Ona 9 4-3. GSV 6-RVC 3 5-0. Zaferdafmiddagcompe title. le klasse: Verheul—Boskoop Z 1—0; Spirit —Rijnstreek 4—2; Sportlust 2—Ibis 2—1: HSCSportlust 1 1—4; ZVV—Waddinxveen L 6-4. 2e klasse A: Jodan Boys 3—SSVG 5-0; SKG—Spirit 2 1—3. 2e klasse ZVV 2—Rynstreek 2 3—3; Ver heul 2WGJ 2 16—0; Bodegraven—WDS 15—2 Sportlust 3Woerden Z 2 3—2. 2e klassq C: HSC 2—Ibis 2 2—2; WDS Z- Jodan Boys 5 3—14; SKG 2—Spirit 3 2—6. HET BOTERHAMTROMMELTJE M~* NAAR SCHOOL. Ondanks de steeds groter wordende ver voersmogelijkheden is niet ieder schoolkind of oudere scholier in de gelegenheid om „tus sen de middag" thuis te komen voor de kof fiemaaltijd. Vele moeders hebben dus dagelijks de zorg voor het vullen van een boterhammenzakje of -trommeltje met het twaalfuurtje voor hun. kroost. Een trommeltje is hiervoor nog het handigst, vooral het soort. dat. nadat het ge leegd is. in ëlkaar geklapt kan worden en zo 6lechts wemlg ruimte in de schooltas inneemt. Gemakkelijk is het verzorgen van zo n over blijvers-maaltijd lang niet altijd Niet alleen moeten de boterhammen smakelijk blijven, het is ook van belang, dat het twaalfuurtje goed wordt samengesteld Een goede voeding is immers voor de opgroeiende jeugd, die vaak ook nog grote afstanden door weer en wind moeten afleggen, zeer nodig. De kinde ren moeten dagelijks voldoende bouw- en be schermende stoffen opnemen om flink en ge zond te blijven en daarin moeten ook de broodmaaltijden hun aandeel leveren. Het vullen van ae maag zonder meer is niet vol doende. Behalve' aan het brood zelf. besteden we dus aandacht aan hetgeen er bij gedronken wordt en aan de broodbelegging. Als drank kunnen we geen betere kiezen dan melk. Dit product is nl. zeer rijk aan bouwstoffen (eiwit, kalk) en beschermende stoffen (o.a. vitamines). Als variat.e op melk kan ook chocolademelk gegeven worden. Koffie is voor kinderen niet aan te raden. Beter is thee met veel melk. Wat het brood betreft: U geeft uw kinde ren toch niet alleen wit brood mee? Bruin- brood en roggebrood zijn beter voor het ge bit en bevatten méér beschermende stoffen. Als belegging kunnen we geven: kaas. ei. groente, vruchten, vlees en vis in allerlei vormen. Deze levensmiddelen hebben de meeste waarde voor de voeding. Een of twee boterhammen kunnen van een zoete beleg ging worden voorzien (bruine suiker, hagel slag. koek, speculaas, chocoladepasta, panne- koek enz doch deze belegsels hebben voor de gezondheid practisch geen waarde. Beter zijn de eerstgenoemde producten. Van kaas behoeven niet steeds de duurdere soorten genomen te worden; kinderen hou den vaak het meest van de zachte «naak van jonge kaas. 40+ kBas en kruidkaas bevatten minder vet dan volvette kaas. maar zijn daar entegen ryker aan eiwit Eieren zijn duur. Men kan echter van l ei. losgeklopt met twee lepels melk of wateren iets zout of suiker een grote omelette bak ken, waarmee 2 4 boterhammen belegd kun nen worden. Ook eendeneieren (10 minuten koken) kunnen, in plakjes of fijngewreven met wat slasaus of margarine, tot een sma kelijke belegging verwerkt worden. Ditzelf de kan men met vis doen. Gestoomde bok king laat zich goed tot een smeersel verwer ken Ook makreel of ansjovispasta leent zich hiertoe. In vleeswaren is er weer een ruime keus. In plakjes gesneden koud gehakt en de goed kopere bloedworst of leverworst doen in voe dingswaarde voor de duurdere soorten dik. wijls niet onder. Als groente of fruit noemen wij dan nog in plakjes gesneden appelen, peren, tomaten, wortels, komkommer, radijs, ramenas. ainatr gelang het seizoen. Ook met slaatjes, zoal» geraspte wortel, fijngesneden sla of andijvie met wat slasaus vermengd, voorkomt men uitgedroogde boterhammen. Zeer smakelijfc. zyn ook boterhammen, besmeerd met een dun laagje gistextract (hallite. reformite, marmite e.d), waartussen plakjes komkommer zijn ge legd. Deze hartige smeersels zijn rijk aanvi- tamme B. evenals ook pindakaas. Tenslotte iets ov«r het Inpakken van het trommeltje: maak dunne sneetjes en leg deze twee aan twee op elkaar met de belegging ertussen. Maar de boterhammen liefst op de dag. waarop ze gegeten worden, klaar, zodst de inhoud van het trommeltje zo fris moge lijk blijft. Tegen het uitdrogen helpen boven dien enige gewassen blaadjes sla of andijvie, welke men langs de kant van het trommeltje legt. Meen niet te vlug. dat deze dingen er niet zo op aankomen! Het gaat hierbij immer» om een goede voeding en dus om de gezondheid van de opgroeiende jeugd! HET COCA-COLA OFFENSIEF Coca-cola is een drank, die hoofdzakelijk bestaat uit spuitwater en stroop, waaraan een aftreksel van bladeren van de coca-boom is toegevoegd Deze bladeren bevjitten een ze ker gehalte van coffeïne, zij het ln een an dere vorm dan ln koffie. In Afrika was hel gebruik van cola-dranken Inheems en de be volking zei. dat men geen vermoeidheid en geen honger voelde, wanneer men maar cola had. In Zuid-Amerika, worden cola-dranken reeds voor de komst van de Spanjaarden ge dronken. In Europa heeft deze drank nooit ingang gevonden tot na de bevrijding. Thans wordt ln alle Europese landeti een geweldige pro paganda gevoerd. Dagelijks worden er 34 millioen flesjes verkocht. Geen wonder dan ook, dat bierbrouwerijen en wijnproduceren- de landen een groot gevaar zien in de coca cola mode. In Bazel hebben alle caféhouders besloten geen coca-cola te verkopen, aange zien er in Zwitserland voldoende nationale dranken te verkrijgen zijn. In rrankryk is 't coca-cola verbod slechts onder grote Ameri kaanse druk opgeheven. In West-Duitsland is het verbruik aan coca-cola op minder verzet gestuit en bedraagt thans het vijfvoudige van voor de oorlog. In Nederland schijnen de brouwerijen de conairrentie sterk te gevoe len. terwijl ook de limonade-fabrikanten en zuivel/abrieken een deel van hun afzet san coca-cola verliezen. Typerend i* een bericht uit Frankrijk, dat de bekende likeurfirma Pernod zich verbonden heeft met de coca- cola-maatschappU en nu deze drank voor het Franse afzetffebied bereidt. Overigens schijnt het dat talryke mensen, die eerst enthousiaste cola-drinkers waren, er alweer genoeg van beginnen te krijgen Voor Advertenties, welke on» tele fonisch worden opgegeven kunnen wty geen verent- woordeltfkheJd een- veerden omtrent de juiste Inhoud. S TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courent (MAANDAG S OCTOBER 1S50 GEMEENTERADEN. GIESSENDAM. De gemeenteraad kwam Dinsdagavond in voltallige vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester H. C. Vermaat. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van de heren D de Rooij. A. van Dommelen en B. M. van Noordennen om de raadsvergaderingen niet alleen met gebed te openen, maar ook met dankzegging te slui ten. Tot leden, om de volgende vergadering daarover rapport uit te brengen, worden ge kozen de heren Sluimer, Huisman en de Groot Van Ged. Staten zijn enkele goedgekeurde raadsbesluiten binnengekomen en de goedkeu ring van het uitbreidingsplan te Giessen-Ou- dekerk. Voorts berichten Ged. Staten dat de gemeente in het ongelijk wordt gesteld aan gaande het lozen van rioolwater van de nieu we woningen in de polder Giessen-Oudebene- denkerk. De rekening van het waterleidingbedrijf, over het dienstjaar 1949 wordt voorlopig vast gesteld. De voorzitter deelt mede dat de raadscommissie die deze rekening heeft on derzoent geen op- of aanmorxiagen heeft. Daarna wordt de gemeenterekening over 't dienstjaar 1949 aangeboden. Deze zal ook eerst door de raadscommissie worden onderzocht. Vervolgens komt een voorstel aan de orde tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het uitgebreid lager onderwijs, voor 1950. Daar er geen gelijksoortige openbare school ln deze gemeente is, hebben B. en W. om over vergelijkende cijfers te kunnen beschikken bij drie andere gemeenten naar kosten geïn formeerd en komen de kosten gemiddeld op f 30.07 per leerling, waartoe wordt besloten. Eveneens wordt besloten tot verlening van een voorschot als vergoeding voor het bijzon der uitgebreid lager onderwijs in deze ge meente. Ook voor het gewoon bijzonder lager onder wijs over 1949 worden de vergoedingen vast gesteld. Het voorstel tot toekenning van subsidie ten behoeve van de kleuterschool te Giessen- Oudekerk gaat er evenwel niet zo gemakke lijker door. Door de zeer verspreide bevol king in de naaste omgeving van deze school, heeft deze school geen 25 leerlingen boven vier jaar. zodat B. en W. in dit geval onthef fing willen verlenen van het bepaalde in de subsidievoorwaardenverordening en de ge vraagde subsidie met ingang van 1 Juni 1950 willen toestaan. De heer D u k e 1 (c.h.) ziet er een gevaar in om aan die ontheffing te verlenen en wil het voor één jaar toestaan, daar dan inmiddels de wet regelende het kleuteronderwijs wel in Werking zal zijn getreden De voorzitter zegt. dat B. en W dit een apart geval vinden, daar Giessen-Oudekerk meer een aparte buurtschap is. De heer Van Noordennen (c.h.) is het daarmede niet eens en vreest, dat als de wet er is, de bestaande toestanden toch blijven. Wethouder De RooU (s.gp.) zegt. dat men daarvoor niet bang behoeft te zijn. De heer Stam (P.v.d.A.) wijst op de uitge strektheid van die omgeving en hij zou het niet goed vinden om de bewoners, die buiten gewoon veel voor de school over hebben, sub sidie te weigeren. De heer Kazen (s.gp.) wijst et op. dat Giessen-Oudekerk ook bij deze gemeente be hoort en evenals de andere scholen ook recht op subsidie heeft. De heer Tukker (v.v.d.) vindt het ook een uitzonderingsgeval en is voor het voorstel. De heer De Groot (P.v.d.A) zou het on billijk vinden als Giessen-Oudekerk uitgeslo ten werd. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Het volgende punt der agenda om een ho gere bijdrag van f 2800 ln de kosten van het maken van een hefbaar gedeelte in de spoor brug bij Baanhoek te Sliedrecht ontmoet meer tegenstand. De heer Van Noordennen wijst er op. dat het is gegaan zoals de c.h. fractie ge zegd heeft en meent, dat het B en W. niet zo zwaar op de maag zit ora met een prae-ad- vies te komen. De kosten zijn voor Giessen dam tweemaal hoger dan voor Gorinchem. welke gemeente er met haar industrie veel meer belang bij heeft Spreker zegt. dat men er ook met de andere gemeenten in d« Al- b'.asaerwaard over had dienen te spreken. Ze ker had Giessendam met een veel lager be drag kunnen volstaan. Op deze tweede ver hoging zal zeker een derde volgen, die nog veel hoger zal zijn. De staalprijzen zijn met 50 pCt. verhoogd en de lonen met 7V4 pCt. Spreker vraagt, waarom B. en W. niet eer der daarmede in de raad zijn gekomen. Gies sendam wordt nu voor een voldongen feit ge steld. daar de andere gemeenten de verho ging hebben goegekeurd. mits ook de andere gemeenten hun bijdragen verhogen. In de vorige raadsvergadering had daarover ook een beslissing genomen kunnen worden. De c.h.* fractie zal tegen stemmen, daar het voor Gies sendam een te groot offer is. Voor Sliedrecht ia de brug een levensbelang. Als de aanne mers van de baggerbedrijven er zoveel last van hebben, dan gaan ze naar een andere laats en zou Sliedrecht wel een» een arme- Jjk beataan kunnen hebben. Maar voor Gies sendam is de zaak anders. Waarom zoveel geld uitgegeven, terwijl er als er in de gemeenta te wat gebeuren moet. geen geld is. De voorzitter zegt, dat het voor een buitenstaander moeilijk is om te beoordelen of men al of geen belang daarbij heeft. B. en W. zijn van oordeel, dat het behalve een belang voor Giessendam ook een streekbelang is. B. en W. zijn dan ook bereid met 'n prea- advie ste komen, over het hefbaar maken van de Baanhoekbrug. Langdurige besprekingen zijn er gevoerd om tot een oplossing te ko men en hoewel deze verdeling van kosten niet onaanvechtbaar is, zijn B. en W. toch van oordeel, dat de Baanhoekbrug hefbaar ge maakt moet worden en de verhoging van f 2800 moet worden betaald. De heer Tukker zegt. dat Giessendam. hoewel niet direct, toch indirect belang heeft en vele Giessendamse arbeiders werken aan de scheepsbouw. De heer Dukel zou het billijker vinden, als ook andere genfeenten. zoals Werkendam, hadden bijgedragen. De heer Van Noordennen spreekt ook over de binnengemeenten. De heer Kazen zegt lang halsstarrig te gen deze verhoging te zijn geweest, maar hij vindt de zaak te veel gecompliceerd. Spreker vraagt, als deze verhoging is goedgekeurd, zijn we er dan? De heer Van Noordennen: Absoluut niet. De heer Kazen zegt. voor deze verhoging te zullen stemmen. De heer Dukel vindt het vreemd, dat Sliedrecht geen aanmaning heeft gestuurd, om een beslissing te nemen. Wethouder Van Dommelen zegt. dat men geen aanmaning maar een verzoek van B. en W. heeft ontvangen van Sliedrecht. De heer St a m kan zich ten volle met de heer Kazen verenigen, maar wil evenals Har- dmxveld deze verhoging als de laatste goed keuren. Met 9—2 stemmen wordt besloten de ver hoogde bijdrage van f 2800 toe te Staan. Tegen stemmen de heren Van Noordennen en Du kel (beiden C.h.). Als leden van de commissie ingevolge de woanruimtewet worden de aftredende leden, de heren A de Jong. J. Kazen. J. Stam, D. Muilwijk en H. W. van der Meijden herko zen. Vervolgens wordt het voorstel tot aankoop van grond in het uitbreidingsplan te Giesen- Oudekerk goedgekeurd. De heer Tukker vindt de prijs, die de eigenares er voor vraagt billijk en kan zich er mee verenigen. Spreker vraagt of volgend jaar de woningen gebouwd zullen worden. De voorzitter zegt, dat dit jaar nog begonnen zal worden. De bedoeling van deze uitbreiding is, nu de mogelijkheid zich voordoet om de beschik king teverkrujen ovee de benodigde gronden in het uitbreidingsplan te Giesen-Oudekerk om naast de tien gebouwd* woningen nog acht woningen te laten bouwen, waardoor ge bruik zal worden gemaakt van een belang rijk gedeelte van het aan deze gemeente voor 1950 toegewezen bouwvolume Aangezien het bouwrijp maken van voormelde gronden van betrekkeUJk weinig betekenis ls. tal aldaar op korte termijn overgegaan kunnen worden tot de bouw. Het voorstel tot vaststelling van het uit breidingsplan voor gronden nabij de Boor- stoep wordt goedgekeurd. 1 Nadat een begrotingswijziging ls goedge keurd, deelt de voorzitter naar aanlei ding daarvan mede, dat de meerdere kosten van f 1300 voor het üitdiei>en van de Karne- melkshaven door Hardinxveld. Giessendam. en het Sluisschap gezamenlijk zullen worden gedragen, elk e«n derde gedeelte. Naar aanleiding van een vraag van de heer Stam io vorige vergadering* over onvoldoen de capaciteit van het waterleidingbedrijf, zegt de voorzitter, dat de oorzaak daarvan is vindt U bij: FRANS VAN CAMP GOUDA. dat veel water verspild wordt. De politie zal opdracht krijgen scherp toe te zien. Aangaande de aanleg van gas in de uitbrei ding nabij de spoorwegovergang, zegt de bur gemeester. dat verschillende moeilijkhe den zich voordoen, en ook het gebruik door velen van butagas werkt concurrerend. In de rondvraag wijst de heer Tukker er op. degenen, die grond kwijt raken in ver* bqnd met de uitbreidingsplannen, zo veel mo gelijk tegemoet te komen. Aangaande de waterverspilling, merkt de beer Tukker op. dat hem bij het nazien der rekening van het waterleidingbedrijf, is opgevallen, dat in 1949 ongeveer 22.000 M3. water is verspild tegen ruim 11 cent, hetgeen een bedrag van f 2500 betekent. De voorzitter zegt, dat watermeters veel te duur zijn. De heer Stam zegt in de krant te hebben gelezen, dat weer prijzencommissies in het leven zijn geroepen. Hoe staat het in deze ge meente daarmee? De voorzitter zegt, dat B en W daar over gesproken hebben, maar hij meent, dat het dikwijls moeilijk is, voor kleine gemeen ten zulk een commissie vast te stellen. Hij vindt het beter, dat toezicht van gemeente wege plaats vine® Daarna sluiting. RIOLERINGSPLAN. GROOT-AMMERS. De gemeenteraad kwam Maandagavond in vergader,ng bijeen. Wet houder Mourik kwam later ter vergadering. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede dat de open bare verkoop van de woningen garage aan 't B F Plein heeft plaats gevonden en de per celen zijn verkocht voor de som van f 6475. Voorts is er een prijsopgaaf van de heer E. van Andel. betreffende het maken van een tweede schakelpunt ten behoeve van brand alarm. Er is ook een opgaaf van het Staats bedrijf der P.T.T., hetwelk neerkomt op een vergoeding ineens en daarnaast nog een be drag per maand. De voorzitter zegt. dat B. en W. de kosten vrij hoog vinden en nog zoeken naar een andere gelegenheid, daarbij vooropstellend op verschillende plaatsen te kunnen alarme ren. Het college denkt daarbij aan de kerk telefoon. De leden van de woonruimtecommissie wor den voor een jaar herbenoemd. Het zijn de heren C. van der Wolf, Joh. Terlouw, J. W. Spek, Adr Bouter en D. Hendrikse. De voorzitter zegt. dat het wenselijk is een verordening vast te stellen regelende de samenstelling en de werking van deze commissie. Dit wordt goedgevonden. De vooorzitter zegt voorts, dat de overeenkomst met de gemeente Dordrecht in zake stroomlevering op 2 Februari 1951 ein digt en van het bedrijf e?n nieuwe ontwerp overeenkomst is ontvangen, waarin enkele be langrijke wijzigingen zijn opgenomen, nl.. dit het verschil tussen de tarieven in Groot- Ammers en Dordrecht is vervallen en dat er een artikel is opgenomen, hetwelk aan Gr - Amraers onder bepaalde voorwaarden een uit kering in de winst yerstrekt. Spreker zegt, dat het bedrijf heeft berekend, dat, indien er in 1948 een dergelijke bepaling had bestaan, de gemeente een iiJkering zou hebben ont vangen van f 1664,19. B. en W. hebben nog een onderhoud gehad met de directeur van het bedrijf, waarin ter sprake is geweest de vraagt of 't niet in de bebouwde k°m ni6ton dergronds kon worden, doch de kosten hier van zijn zo formidabel hoog, dat er voorlopig niets van kan komen. B. en W. stellen voor de overeenkomst met de gemeente Dordrecht weer aan te gaan op 2 Februari 1951 over eenkomstig het toegezonden concept, welk voorstel met algemene stemmen wordt aan genomen. De voorzitter zegt, dat aan da aanne mersfirma Van Leeuwen nog een bedrag van f 551,68 moet worden betaald voor risico bU da bouw van vier woningen aan het B. F. Plein en stelt daarom voor aan de woning stichting tot dit bedrag een voorschot te ver strekken, welk voorstel eveneens met algeme ne stemmen wordt aangenomen. De onderwijsvergoedipg over 1949 wordt vastgesteld voor de vereniging Een School met de Bijbel, op f 4224. en voor de vereni ging Groot-AmmersStreefkerk op f 1736. Vervolgens komt aan de orde het voorstel tot verkoop van 2200 M2. grond aan de N V. Joh. Mourik en Co's. Aannemingsmij. a f 5 per M2., benevens het onderbands aanbeste den van de aanleg van een weg en het bouw- rijpmaken van het verkocht* terrein. De voorzitter zegt. dat er een wijzi ging van het uitbreidingsplan ontworpen is. Hierdoor zai de grond niet bestemd worden voor de bouw van middenstandswoningen, maar voor industrieterrein. Dit schept de mo gelijkheid 2200 M2. grond te verkopen. De heer Kortleve vraagt, of onder het bedrag van f 15.058,75 als genoemd in het voorstel, begrepen is het sloten dichten, enz., waarop de voorzitter antwoordt, dat dat niet het geval ia, doch apart nog in rekening wordt gebracht. De heer Maat vraagt ot het niét beter ia ook aan de andere zijde van de te projecte ren weg de aioten te dichten, waarop de voorzitter zegt, dat dit niet direct nodig is Voorts vraagt de heer Maat wat de reden is. dat er in de gemeente zo weinig wordt ge bouwd. waarop de voorzitter zegt. dat het toegew ezen bouwvolume zeer gering is en dat in vele industrie-gemeettton de industrië len zelf nog al eens tegemoet komen in de ho ge bouwkosten, waardoor het bouwen ook ge makkelijker gaat. Hl»rna wordt het voorstel van B. en w. met 'algemene stemmen aangenomen, waarhij weth. Mourik zich buiten stemming houdt. In de rondvraag vragen diverse leden het woord. De heer Bouter zegt. dat de aanvraag van een firma om een reclame te mogen plaat sen bij de nieuwe stoep is afgewezen om schoonneidsoverwegingen. doch hij vraagt zich af of andere reclames schoner zijn. Spre ker zou willen adviseren deze reclame alsnog toe te staan. De heer K o r t le v e zegt. dat de heer Van Dieren zijn eigen electrische kachel gebruikt in de brandweerkazerne en vraagt of het niet mogelijk is. dat de gemeente deze aanschaft De heer Maat vraagt of het niet mogelijk is. de raadsvergaderingen, welke met gebed worden geopend, ook met dankzegging te sluiten. De heer N o b b e zegt, dat riolering achter de brandweerkazerne zeer noodzakelijk is en vraact of er deswege geen stappen kunnen worden gedaan. Tevens vraagt hetzelfde lid inlichtingen over de bouw van tien wonin gen en nij geeft in overweging een stopcon tact in de toren aan te brengen, nu toch iets aan de leiding moet gebeuren om de spits van .de toren bij gelegenheden te kunnen verlich ten. De heer Bouter zegt. dat de subsidie-aan vraag van de vereniging Symphonia is afge wezen. omdat B. en W. van oordeel zijn, dat er uit eigen kring te weinig middelen zijn bij eengebracht. Spreker zou willen voorstellen, alsnog subsidie toe te kennen. Voorts vraagt spreker of het geen overweging verdiént dat driemaal per week «en ambtenaar ter secre tarie zitting komt houden, omdat het voor de inwoners van de grootste der drie gemeenten toch prettig is als ze in de eigen gemeente terecht kunnen. De heer Burggraaf zegt. dat het hem en velen in de gemeente bedroefd heeft, dat er des Zondags gevoetbald wordt. Is er geen mogelijkheid, dat dit op Zaterdag of op ande re werkdagen gebeurt? De voorzitter beantwo^dt de sprekers achtereenvolgens. Wa'nneer de reclameborden bescheiden van omvang zijn, is daar niet zo veel bezwaar tegen. De door de heer Bouter bedoelde reclame is zodanig van omvang, dat de schoonheid ernstig wordt verstoord, temeer daar de gemeente wil trachten door wat groen te planten, het geheel een aardig aanzien te gever). Van het gebruik van een electrische ka chel in de brandweerkazerne is spreker niets bekend en wanneer de heer Van Dieren bier- op B. en W. attent maakt, zal zeker hierin worden voorzien. Het is B en W opgevallen dat het bedrag dat uit eigen kring van de vereniging „Sym phonia" wordt bijeengebracht, zeer gering is. Wordt echter aangetoond, dat betere pogin gen zijn gedaan, dan belet niemand het be stuur met een verzoek aan de raad te komen. Om driemaal per week een zitting in de gemeente-secretarie te houden, lijkt spreker practisch onuitvoerbaar. Wel zijn er plaatsen met hulpsecretaries. maar dat ia iets anders. Spreker zal echter naar een en ander informeren. Betreffende de dankzegging na de raads vergadering zegt spreker, dat hij hier ook wel eens over gedacht heeft, doch dat dit afhangt hoe men het gebed ziet. Het moet een amb- telyk gebed zün. Onlangs is er nog een en- qaette geweest over familiegebeden en hier over zal dezer dagen een boekje verschij nen. Spreker zou op deze verschijning wil len wachten om een en ander eens te be zien. De riolering is door B. en W. besproken en bij de begroting 1951 zal aan de raad een cre- diet worden gevraagd voor het maken van een ontwerp rioleringsplan voor de gehele kom. dat dan in onderdelen kan worden uit gevoerd. Betreffende da plannen van de bouw van tien woningen, zegt spreker, dat deze week de architect met zijn plan zal komen. Op de vraag van de heer Burggraaf zegt de voorzitter, dat deze kwestie al meer dere malen is besproken. De heer Maat zegt nog. dat men onlangs oq Zondag bézig was met het trekken van kalkstrepen op het voetbalveld, waaraan ve le kerkgangers zich hebben geërgerd en hy vraagt of dat niet voorkomen kan worden. De voorzitter zegt. er geen bezwaar tegen te hebben een verzoek aan het bestuur te doen ora zulks op Zaterdag te doen. De voorzitter zegt. dat het niet de be doeling van de rondvraag is. ora lange dis- ei :ssies te houden, doch dat men tijdig voor stellen bij B. en W. kan indienen. Hierna sluiting. SL Maandag 9 October. HILVERSUM I. 402 M 18.00 Voor de kin deren; 18.15 Sport; 18.30 Ver zoekprogramma; 1900 Nieuws; 19.15 Engelse les; 19 30 Boekbe spreking; 19.40 Radiokrant; 20 00 Nieuws; 20.05 Philharmonisch Orkest; 20.30 Hoorspel; 21.30 Vocaal Kwartet; 21 50 Mariniers Kapel; 22.30 Causerie; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524 00 Gramofoon. HILVERSUM II. 298 M. 18 00 Nieuws; 181» Gramofoon; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Film programma; 19.30 Muzikale causerie; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws 2p05 Ra- dioscoop; 22.30 Pianorecital; 23.00 NieuWs; 23 15 Lichte muziek; 23.40—24.00 Gramofodn. BRUSSEL VLAAMS. 324 M. 12.00 Gramo foon; 12+5 Melodisch Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon; 14 00 Voor de vrouw; 15.00 Om roep Orkest en Soliste; 16.00 Internationale Radio Universiteit; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Licht Orkest; 18.00 Franse lés; 18.25 Financiële kroniek; 1830 Voor de Solda ten; 19.00 Nieuws; 19 30 Baletmuziek; 19.50 Radiofeuilleton; 20 00 Kamerorkest: 21.00 Ac tualiteiten. 21.15 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoon; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 Gramofoon. Dinsdag 10 October. HILVERSUM I. 402 M 7 00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon: 9.30 Waterstanden; 9.35 Lichtbaken; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Po pulair Concert. 10 40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 03 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Piano recital; 14.30 Residentie Orkest; 1520 Gramo foon; 16 00 Voor de zieken; 1630 Ziekenlof; ;7 00 Voor de jeugd; 17 45 Metropole Orkest; 18.15 Klokkenspel; 18.30 Volksuniversiteit; 19.00 Nieuws: 19.15 „Dit is leven" en Actuali teiten; 19 23 Gramofoon; 19.52 Politiek over zicht; 20 00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 2012 Radio Philharmonisch Orkest: 2150 Clavecimbelrecital; 22.20 Dubbelkwartet; 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoon. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 en 8 00 Nieuws-, 8.15 Gramofoon; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gra mofoon; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gramo foon; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Sopraan en Piano; 1130 Voor de zieken; 12.00 Gramo foon; 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Fi nancieel overzicht; 13.25 Promenade Orkest; 14 00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoon; 16.30 Voor de jeugd; 16 50 Kinderkoor; 17.15 ,.D* stem van Amerika 1Z.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Fanfare Orkest; 19.25 Parijs; 19.30 Musette Orkest; 20 00 Niuews; 2005 Ac tualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.30 Gramofoon: 22 00 Causérie; 22 15 Viool én Pia no; 22 45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoon. BRUSSEL VLAAMS. 324 M. 12.00 Zang; 12.32 Orkestmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Koor zang; 13.30 Gramofoon; 14.00 Schoolradio; 15.00 Voor de kinderen; 15.30 Gramofoon; 16.00 Om roep Orkest en Soliste; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 17.30 Lichte muziek; 17 50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Ballet muziek; 19.50 Spotvogels; 20.00 Hoorspel met muziek; 21.30 Gramofoon; 2145 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.13 Licht Orkest! 22.45 Gramo foon; 23 00 Nieuws; 23.05—24.00 Omroep Sytn- phonie Orkest. CONCOURSSUCCESSEN. Fapendrecht. Op het 4 October te Slik kerveer gehouden zangconcours, uitgeschreven door het Slikkerveers Chr. dameskóor, be haalde de Chx. zangvereniging „Asar' de vol gende prijzen: Het kinderkoor behaalde een eerste prijs met 304 punten in afd. B; het da meskoor kreeg in de eerste afdeling met 310 punten een eerste prys en het manneujtoor in de eerste afdeling met 313 punten een eerste prys. Het kinderkoor werd gedirigeerd door de heer G. H. Hubers en het dames- en mannenkoor door de heer B van Wyckhuise uit Zwyndrecht. De pianobegeleiding van het kinderkoor was bij mevr. van Wuijckhuifé in goede handen. Benoemd. Tot onderwyzer aan d* De Visser Smitsschool. leerschool van de Chr. Kweekschool te 's-Gravenhage is benoemd de heer G. H. Huibers, thans onderwijzer aan de byz. school te Alblasserdam. Faillissement opgeheven. Fapendrecht Het faillissement van A. Bo- gert, Hogenlijk 188. is opgeheven wegens ge brek aan actief. LEERBROEK. Geboren: Ifendrikus, z. van A. Burggraaf en L. de Keijzer. (Jetrpywd; D. Bassa. 22 j„ en G. de Stigter. 31. J. NIEUWLAND. Overleden: P. ven Loon, 68 j. door JOS HOCKING- 69 „O. ik zal hem nooit n»er terugzien." klaagde zij. „nooit meer. En hU lijdt erger dan ik. Hy lijdt om mij en hy heeft alles vaarwel gezegd." „Maar hij heeft jou onrecht aangedaan, hij heeft je bedrogen, hij hééft ledereen bedro- 4 «en:" „En nu boet bij daarvoor,... hij betaalt tUn schuld." „Luister eens." zei de jonker, „laten wij er niet meer over praten. WU hebben je verlo ving nog aan niemand bekend gemaakt, be halve aan Borlase. Dat hadden wy afgespro ken, zoals je weet. omdat JU vreesde, dat het Arthur's gevoelens te zeer zou kwetsen. Bor lase heeft ook beloofd, niets te zullen zeggen, voor wy ar toestemming voor gaven- De be dienden zullen wel iets vermoed hebben, maar zy weten niets. En ik ben over tuigd. dat ook hy niets verteld heeft." „Neen, hU heeft het tegen niemand gezegd." „Dus „Ja vader, ik begrijp het. Wij hoeven na tuurlijk niets te zeggen." u „Neen. niets, wij hoeven niets te zeggen," mompelde de jonker. Da daaropvolgende dagen was iederaen vol vgn het gebeurde. Er was geen huis mUlen in de omtrek, waar het gevgl niet lang en breed besproken werd. Het bedrog was zo gedurfd en ongehoord, dat bijna niemand wilde ge loven. dat bet inderdaad bedrog was geweest De oude Peters hi?l<J hardnekkig vol. dat het mr. Bob wél was geweest, en mrs. Dixon on dersteunde zUn bewering. Zyn gedrag ver klaren konden zij niet, maar toch waren zy ervan overtuigd, dat hy het geweest was. Mr. Borlase daarentegen verklaarde, dat hy aldoor wantrouwen had gekoesterd en dat hij niet twyfelde. of zij waren allen bedrogen. En toen advocaat Duiver top de inhoud van de brief bekend maakte, waren er natuuriyk bijna onweerlegbare bewijzen, dat hy Bob Dulverton niet geweest was. Maar wie was hy dan? Waar kwam hy vandaan, en hoe kon den twee mannen zozeer op elkander ïyken? Enkelen deelden d«ze opinie, anderen weer een andere, maar niemand vermoedde de waarheid. Eén ding stond echter vast: de jongeman had de streek verlaten zonder een spoor ach ter te laten- Even plotseling als hy Jn het dorp was opgedoken .had hy het weer verla ten. Maar niemand sprak hard of onvriende lijk over hem. Neen. veeleer scheen de bevol king ertoe geneigd, het gedrag van de advo caat en diens zoon af te keuren, die niet ge draald hadden, van Dulverton Manor onmid dellijk bezit te nemen, en de onrechtmatige eigenaar van oplichterU te beschuldigen. En nog meer was men hiertoe geneigd, toen be kend werd. dat er seen cent vermist werd. Waaraan de vreemdeling zich ook mocht heb ben schuldig gemaakt. Verkwistend was hij niet geweest. Hy had zich ook niets van de opbrengsten van het landgoed toegeëigend, integendeel, zowel rar. Dolgeth als mr- Binns verklaarden, dat da landerijen door aijn goed beheer nog in waarde waren toegenomen. De boeken, die hijzelf had bygehouden. waren perfect in orde. en het bankconto wee* uit, dat oplichtery niet het motief van zyn "n-er- klaarbare daad kon zyn geweest. Van iedere cent was rekenschap gegeven, en niets van het geld. dat door zUn handen was gegaan, had hy voor zichzelf gebruikt. Zoals gemakkelyk te begrypen valt, maak ten deze feiten het mysterie om de vermeen de Bob Dulverton nog vreemder. Noch advo caat Dulverton. noch zyn zoon konden zich indenken, dat een man zulk eep bedrog kon plegen zonder zichzelf te verryken. Hy had het in zyn macht gehad, zich een heel ver mogen toe te eigenen, en toclv had hij niets ontvreemd. Zelfs de kleren, die hy jn die tyd gekocht had, had hy uit zUn eigen beurs be taald. „Dat is het enige, wat ik niet begrypen kan en, om eeriyk de waarheid te zeggen, dat is ook het enige, waar ik my ongerust over maak." Het was advocaat Dulverton. die deze woor den sprak, toen hU na het diner mat zyn zoon Arthur in de bibliotheek op Donaithorne Hall zat. „Waarom maak je Je daarom ongerust?" vroeg de jonker. „Wel, omdat ik myzelf afvraag, of het ten slotte toch niet Bob zelf is geweest. Hij is tot alles in staat, als hU mU er een poets mee kan bakken." „Dus je denkt." er speelde een bittere glimlach om de lippen van de Jonker „dat Bob zyn huis en en alles zou hebben op gegeven om een plannetje te verwerkelij ken?" „Ik weet. dat het gek klinkt, maar Welkj andere uitleg kap ervoor gevonden wordend Ik vraag je. Donnithomef acht je het waar- scbünlyk. dat een man. die brutaal genoeg is om eén valse naam aan te nemen en zich voor de eigenaar van een landgoed uit te ge ven. zo zonder meer weer met de stille trom vertrekt?" „Misschien." antwoordde de jonker lang zaam, „misschien was hy in zyn hart niet slecht. Misschien wie weet het Maar hy kan ook een geweten hebben gehad, dat hem niet toestond, een leven van leugen te blijven voortzetten?" „Dus je gelooft niet, dat het Bob is ge weest?" „Neen." antwoordde de jonker zacht. „En toch heeft niemand hem hartelijker verwelkomd dan u. jonker. U waart het. die de publieke receptie organiseerde, en u hebt hem behandeld, alsof hij uw eigen zoon was. Zoals u weet. heeft Miriam hem nooit ver trouwd, zij heeft hem zelfs meer dap eens er van beschuldigd, dat hy een masker droeg en in haar oog was hy een comediant Het was Arthur, die dit zeide, en hy keek de jonker onderzoekend aan. „Heeft Mirry dat gezegd'" vroeg fgge „Meer dan eens." verzekerde Arthur, en s ij heeft mU dikwijls genoeg verklaard, dat hy haar niet sympathiek was." „Vrouwen zijn niet te doorgronden," ant woordde de jonker. „Wat er ook van zU, hy is weg." vervojgfle Arthur, „en ik geloof niet. dat wy jiem nog ooit zullen terugzien. Wij kunnen fiapkbagr zyn. Zoals u weet. heb ik hem nooit graag mogen lijden, maar ik geef toe. dat hU «n handige kerel was. Hij heeft iedereen bedro gen. en toch hield iedereen van hem" „Ik geloof niet. dat hij een bedrieger was. Hij heeft niemand tekort gedaan." „In ieder geval heeft hij al die m**JHleojn ons huis gewoond," antwoordde Arthur. ..Hij heeft onze paarden gebruikt, ons voedsel ge geten en onze naam gestolen. Als dat geen oplichterij is. dan weet ik niet, wat het wel is Ah. daar is Mirry' Wat zeg jij ervan. Mirry? Je VBder wil niet toegeven, dat die ker«Ii.di« ons allen bedrogen heeft, een opüchtgr was. Wat is jouw mening?" t^iriam, die zo juist de kamer was binnen gekomen keek zwygend van de een naar de ander. Het viel haar moeiiyk. haar zelfbe heersing te bewaren, nerveus klemde zy haar handen in elkaar. „Ik geloof, dat het onnodig voor ons is. iemand te becritiseren. wiens motieven ?o zo hemelsbreed van de onze verschillen." antwoordde zy toen. (Wordt vervolgdX i

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2