PUN 35Ü0 AKKERTJES Hoofdpijn PLAATSELIJK NIEUWS Intrede Ds. Lekkerkerker Als de aarde zich opent Nederlandse bosbouwers bezochten Amerika. LMTSTE KM6KTEH De heer vin Duiverten NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOIiAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG 16 OCTOBER 1950 Wat zegt De Bilt? Geldig van Maandagavond tot Dinsdag- avohü (opgemaakt te 10 uur t. Overdag meer wind. Vanacht en morgenochtend weinig wind. plaatselijk mist en tameiyk koud Morgen overdag half tot zwaar bewolkt n et later voornamelijk in het Westen van het land enige lichte regen of mot regen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag en tot matig toenemende Zuid-Westelijke wind. Op- en Ondergang der Zon: 16 Oct.: Op 7.06, onder 17 45. 17 Oct.: Op 7.07, onder 17.43. 18 Oct.: Op 7.09, onder 17.41. MAANSTAND. Waasende Maan. 16 Oct.: Op 14.08. onder 20.27. 17 Oct.: Op 14.59. onder 21.45. 18 Oct Op 15.31. onder 23 10 18 October Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 16 Oct. 9 09 uur; 17 Oct 10 00 uur. 18 Oct. 10 54 uur; 19 Oct. 12.12 uur. Keulen, 16 Oct., «tand 1.22. val 0 03. ben. Radio-Ambon doet echter nog een be roep op de N.V.-comrrftssie, zich zelf een oor deel te vormen omtrent de steun, die de ver zetsbeweging onder de plaatselijke bevolking hgeft en het resultaat, die de verdediging Ueéd Afpbon moet tenslotte terugkeren tot flfljflprtflt, waarmede zijn belangen samenval len. doch de Indonesische regering kan haar houding in het oog der wereld slechts recht vaardigen. indien zij de V.N.-commissie ten minste de gelegenheid geeft de feiten in ogen schouw te nemen en, indien het redelijker wijze mopelljk is. een overeenkomst te berei ken. Enige andere pollt'ek zou een staat, die op het punt staat, zowel de verplichtingen op zich te nemen als de voordelen te genieten van de toelating tot de Verenigde Nakies, schaden", aldus besluit de „Times". HATTA VICE-PRESIDENT. Het Indonesische parlement heeft met gro te meerderheid van stemmen de voormalige minister-president Mohammed Hatta tot vice- president van de rupubliek gekozen. Presi dent is dr. Soekarno De communistische le den verlieten uit protest de vergadering, daar naar hun mening het ambt van vice-president overbodig is. NATIONALISATIE INDONESISCHE ELEKTRICITEITSBEDRIJVEN. Het Indonesische ministerie van Openbare Werken is voornemens alle electriciteitsbe- drijven ln het land te nationaliseren. De be palingen van de voorlopige Indonesische grondwet staan nationalisatie toe. GEMENGD NIEUWS. DR. LOUWES NAAR AMERIKA. Dr. S. L. Louwes. directeur-generaal van de voedselvoorziening, is met de „Veendam" naar Amerika vertrokken. Hij zal in opdracht van de Nederlandse regering zitting nemen ln de „Voedsel- en Landbouworgamsat.e" van de Verenigde Naties. Verder zal dr. Louwes besprekingen voeren betreffende de Neder landse export. Hij hoopt begint December dt thuisreis te aanvaarden. DE HANDEL MET AMERIKA. De Marshall-missie in Nederland zal binnen enkele dagen een adressenlijst verspreiden van kleine Amerikaanse firma's, fabrikanten en exporteurs, welke geintersseerd zijn in ex port naar Europa bmnen het raam van het programma der Marshall-organisatie. De gids, welke ruim 15 000 namen en adressen uit vrij wel alle takken van industrie bevat, zal voor namelijk aan importeurs worden toegezonden. Men hoopt hiermee de Nederlands? impor teurs van dienst te zijn bij het uitbreiden van hun Amerikaanse zakenrelaties en bovendim een doeltreffender gebruik te laten maken van de Marshall-gelden. Daar de Amerikaan se zaken tegen concurrerende prijzen kunnen leveren, zal het voor de Nederlandse Impor teurs aan de hand uan deze adressenlijst mo gelijk zyn een leverancier in Amerika te vin den. die producten van betere kwaliteit of producten tegen voordeliger prijzen kan leve ren. Bergambacht. Voor de Ned. Herv. Gemeente van Bergambacht was het gisteren een blijde dag. Na een vacture van slechts één jaar op 25 September van het vorige Jaar nam ds. H. Ewoldt afscheid van de gemeente deed haar nieuwe predikant ds. J. Lekkerkèrker. van Westbroek 's avonds zijn intrede, na in XJ-* de morgendienst bevestigd te zijn door ds. J. J. Het Nederlandse internationale wegvervoer Timmer te Nieuwerkerk ad. Ussel. Het was v erd onlangs opgeschrikt door het bericht, dat voor hem niet de eerste keer. dat hij deze DE NAVORDERING VAN BELGISCHE VERKEERSBELASTING. ting met 1950 af in België verhoogde verkeersbelastii terugwerkende kracht van 1 Januari zou worden nagevorderd. De verhoogde verkeersbelasting is een com pensatie voor de derving aan inkomsten van de Belgische fiscus door de verlaging van de benzine-accijns op 15 Januari 1950. Aangezien de Nederlandse ondernemingen van deze ac- cijnsverlaginf niet hebben geprofiteerd, acht te men het van Nederlandse zijde niet juist, dat zij de verhoogde belasting zou moeten be talen. De bezwaren tegen de verhoogde verkeers belasting werden door Nederlandse vervoers organisaties bij de bevoegde autoriteiten te Brussel ter sprake gebracht. Hoewei nog geen beslissing is genomen, kon worden bericht, dat een onderzoek is,toege zegd en dat de invordering door de douane diensten tot nader order is opgeschort. OPLAP-RECORD. De 59-jarige Amerikaanse textiel-fa brikant Gerry Fitzgerald, die bij een vliegongeluk in Zwitserland in 1940 vrijwel al zijn beenderen brak, is thans herstellende van zijn twee cn dertigste operatie ln vier jaar tijde De 33ste. wel ke in Januari aanstaande te Londen zal worden verricht, zal, naar hU hoopt, de cyclus voltooien. teiwMiMiii BUITENLAND. AMERIKAANSE TROEPEN IN BERLIJN WORDEN VERSTERKT. De afzonderlijke Amerikaanse bataljons te Berlijn zullen worden georganiseerd en ver sterkt tot eij infantene-i egiment om de ge- vechtsracht van de Amerikaanse troepen in deze stad te vergroten. Het regiment, dat gedeeltelijk in West- Duitsland zal worden gevormd, zal voor 1 Ja nuari voor dienst te Berlijn gereed zijn. De Oost-Duitse verkiezingen. Stembiljetten met naam en adres. Duizenden jonge communisten in blauwe hemden bevolkten gisterochtend vroeg de straten van steden in de Russische zone van Duitsland. Toen de stemlokalen open gingen, begonnen fabrieksfluiten te blazen en luid sprekers in de straten verspreidden verkie zingsleuzen. Alles wees er op. dat er een record aantal stemmen voor de regering zou worden uitge bracht. De uitslag van de stemming zal waarschijn lijk niet voor 21 October worden bekend ge maakt. Binnen een uur ne het openen der stem- bureaux onderbrak de Noord-West-Duitse ra dio-omroep haar programma met de medede ling. dat „de eerste voorbeelden van gedwon gen stemming" waren gesignaleerd. In twee w m niv stembureaux te Potsdam kregen de kiezers de deur"Van"uw ha"rï' Hoe "h^rUjk'JbinnVnaTe stembiljetten met hun naam en adres er op. j^an in de eeuwige schaapskooi. Kiest daar- predikant aan een gemeente verbond, reeds enige keren was hem de eer te beurt geval len. ook ongeveer 22 jaren geleden bevestig de deze nestor ds. Lekkerkerker in zijn eers'e predikant sgemeente Molenaarsgraaf. De be vestigingstekst van ds. Timmer bestond uit de eerste veertien verzen uit de profetieën van Ezechiël 37. handelende over het visioen van het dal met de dorre doodsbeenderen en de herleving van het dode volk. Hij sprak de hoop uit. dat ds. Lekkerkerker zijn nieuwe gemeente mag prefeteren, zoals God Zijn volk in genoemde geschiedenis verzekerde, dat HJ de doden zeker uit de gevangenis van Babel za lverlossen en in hun land wederbrengen. Na de handoplegging zong de gemeente staan de de nieuwe predikant Ps. 20 1 toe. Was in de ochtenddienst de kek reedl tot in alle hoeken gevuld, in de avonddienst, toen ds. Lekkerkerker voor het eqrst de kansel be trad. was het gebouw zo vol. dat velen zich met een bescheiden plaats moesten tevreden steilen; een aantal moest zelfs plaats nemen in de consistorie. Nadat ps. 95 1 gezongen was. las de do- m nee de Geloofsbelijdenis. De schriftlezing uit Johannes 30 1—16 handelde over Jezus openbaring de Goede Herder Zijner schapen te zijn. Hieruit koos hij als tekst het elfde vers. eerste gedeelte; „Ik ben de Goede Her der". Bij de behandeling bracht hij tot uitdruk king de goedheid van deze Herder en de heer lijkheid om van Hem een schaap te zijn. Hij noemde het beeld van Herder en schaap een rijk beeld, dat zowel in het Oude als het Nieuwe Testament wordt gebruikt. De ware Herder geeft zijn leven voor Zijn schapen, hetgeen Jezus Christus heeft gedaan, toen Hij het hoogste offer bracht in de dood Jezus hfng aan het Kruis, dragende de schuld tot de laatste penning, niet gedongen door over macht. maar geperst door begeerte, gpjeker memoreerde het borgtochtelijke y/erk van Christus; ftauwelijks gestorven en opgestaan, was Hij weer de Goede Herder, die nooit an ders dan verderf van Zijn schapen heeft ge zien en nochtans de belangeloze en liefdevolle Herder blijft. Zijn schapen heeft Hij gekocht met Zijn derbaar bloed. Hij beschermt" ze en brengt ze in grazige weiden Zalig en liefelijk worden deze woorden pas. als de mens er door vertroost wordt en indien ze gehoord wor den door ootmoadigen. God zoekt het verlo ren en afgedwaalde schaap. Steeds dwaalt de mens opnieuw. En waarom zou men zlchmet laten zoeken. Zoals een schaapsherder met een staf het onwillige schaap bij zijn kudde brengt, zo ook kan de Goede Herder de mens treffen, dit met doende U't lust of plagen maar om hem te brengen op de plaats, waar hij behoort. Wij zijn. zo ging spreker verder, vaak zo dwars als een schaap, geestelijk blind. Jezus heeft gezegd; „Ik ben de deur;, indien iemand door Mij ingaat, die zal behouden worden". Zalig is het daarom een schaap van Jezus te zijn. Zijt gij reeds een schaap van deze Herder, zo vroeg hij zijn aandachtig ge hoor. Hij nodigt u uit. Hij klopt. Hij staat aan zijn prediking, welke zowel het Recht als de Genade Gods zal zijn. Nadat Ps. 119 88 was gezongen, richtte de nieuwe predikant zich met hartelijke woorden tot zijn leermeester en bevestiger ds. Timmer. Ds. Lans te Willige-Langerak was hij dank baar voor het werk. dat hij in de vacature periode onder moeilijke omstandigheden heeft verricht. Met hem en de andere ringpredikai:- ton. die helaas verhinderd waren aanwezig te zijn. hpopt hij op prettige samenwerking. In hartelijke bewoordingen wendde hij zich daarna tot ouderlingen .diakenen, kerkvoog den en notabelen, voor de wijze, waarop ze hem zijn tegemoet getreden en het hem en zijn gezin aangenaam hebben gemaakt om de opgeknapte pastor.e te betrekken. Ook woor* den van dank richtte hy tot allen, die hebben geholpen bij zijn overkomst en de inrichting van zijn woning. De tegenwoordigheid van het dagelijks be stuur van de gemeente stelde hij zeer op prys. Dat de kerkelijke gemeente de ma gistraat der burgerlijke gemeente tot steun moge hebben, uitte hij als zijn wens. Hy sprak de hoop uit in goede verstandhouding samen te mogen werken met de Geref. Kerk. welke was vertegenwoordigd door twee ouderlin gen. Voorts betrok hij in zijp toespraken de ca techisanten. van wie hij leergierigheid en een gewilig oor vroeg! het Centraal Verband, dat een belangrijke taak in het kerkelijk leven vervult en waarvoor hij belangstelling zal hebben; de voorlezer, organist en koster ver gat hij niet. Als principieel voorstander van het Christelijk onderwijs hoopt hij op een goede verhouding met leiding en personeel vsn de scholen van die richting. Een grote vreugde vond hij het. dat zijn bejaarde moeder-weduwe nog aanwezig kon zijn. Na nog gesproken te hebben tot de aan wezigen u!t zijn vorige gemeente Westbroek, riep hij de gehele gemeente op trouw naar Gods huis te komen. Hij zou het betreuren, indien de jeugd en de intellectuelen zouden wegblijven, menende, dat de kerkdiensten niet voor hen zijn. Vervolgens werden tot de nieuwe dienaar welkomstwoorden gesproken door ds Lans, namens de Ring en de kerkelijke veren gin gen. In een kernachtig betoog schetste hij het leven van een dominee ln de gemeente. Ouderling C. van den Oever sprak met toe passelijke woorden namens de kerkeraad Burgemeester Diepenhorst was de kerkeke- raad zeer erkentelijk voor de uitnodiging. Hij heette ds Lekkerkerker welkom en hoopt op voortzetting van de goede verstandhouding zoals deze was tijdens ds Ewoldt en de heer Stolk Nadat nog een ouderling van Westbroek net woord had gevoerd, werd d» Lekkerker ker staande toegezongen Ps 134 3 Dat 's Heeren Zegen op V daal". Naar schatting woonden achthonderd mensen deze dienst bij. Bom opgehaald. Lekkerkerk. Bij het terrein van de firma P. Neef in Opperduit ligt in de rivier een drij vende bok met knijper zand op te halen, om het terrein uit te breiden. Zaterdag werd een projectiel tussen de knij per omhooggeDracht Men zette direct de ma chine stop en de politie werd gewaarschuwd. Deze atelde zich in verbinding met de oprui mingsdienst en plaatste intussen een post. om ongenode gasten op een afstand te houden. Tegen de avond kon personeel van de oprui- voor de Goudse Singellpop en sloeg Trekvo! min»KrtlonBt «fMuII.I Arr-., >.1. I„21vu- Het vertonen van deze film draagt een mooi doel. De baten van de voorstelling zijn na melijk bestemd voor de oprichting van een monument te Amersfoort ter herdenking van de mannen en vrouwen, dfe gedurende de oorlogsjaren in het concentratiekamp „Amers foort" het leven lieten. De heer Miedema •telt zijn filmtoestellen en de heer Voorsluis het Nutsgcbouw gratis ter beschikking vao deze voorstelling. EERSTE PUNT VOOR SPORTCLUB 2. Terwijl het grootste gedeelte der sportlief. hebbers voor de radio zat te smullen van óe sensationele wedstrijd Zwitserland—Nederland bevocht Sportclub 2 gistermiddag zijn eerste gelijke spel in deze competitie tegen het zeer ster*e O.N.A. 2 De wedstrijd stond op vrij be hoorlijk peil en was zeer spannend. Uit een strafschop ontstaan door hands van rechts- achter Hol wisten de gasten in de eerste helft de leiding te nemen, maar daarna liet keeper De Weger zich met meer passeren en het was midvoor De Lange, die nog voor de rust da partijen weer op gelijke voet w.st te bren- gen. Ondanks vele pogingen wisten de par- tijen het doel daarna niet meer te vinden on hadden de Blauw-Witten hun verdiende eerste punt binnen. Minder succesvol waren het derde en het vierde elftal bij hun bezoek aan Unio 2 en Ammerst Sportveren. 3. Het derde kreeg met 2—0 klop .waarbij de Blauw-Witten een ne- nalty misten en Unio er een benutte Het vier de elftal kreeg met 4—1 zijn eerste nederlaaa te slikken. Sportclub 5 had Haastrecht 5 on bezoek en wist ook al de eerste punten bin- nen te halen. De Blauw-Witten kwamen met 3—1 voor. maar in het laatste half uur werd Haastrecht sterker, maar dank tij of mis. schien wel ondanks de wonderbaarlijke ca priolen van keeper Schep, slaagden de gasten punt'64 hCt Verder te bren8en dan éën doel. 2L ®lf,allen verloren geen enkel# wedstrijd. De A-jongens speelden tegen Olym- p a a met 0—0 gelyk. B won van 01ympi« e met 1—0. De c-jongens en het d-elftal trok- ken resp. naar Bergambacht a en Ammerstol a en de uitslagen waren hier een 2—2 gelilk spel en een twee-nul overwinning. OPNIEUW TWEEDE PLAATS VOOR SCHOONHOVENSE ATHLETEN. .1H®t de Schoonhovense niet gelukt in Alphen a d Rijn de Boskoopse ploeg te slaan Opnieuw waren de bloemkwekers onze ver- zwakte stadgenoten-combinatie de baas' het verschil was ditmaal zelfs iets groter. Toch was de strijd weer buitengewoon spannend In de voorhoede vochten DOS. en Trekvo- gels om de kop on de voet gevolgd door Hol- nu Leiden- Vires Celeritas en A A V V J elnde daarachter kwam Boskoop .gevolgd door de Reserveploeg van Vires en A.A.V en onze stadgenoten Cees van Enge len moest de Boskoper al tien meiers laten gaan en ook Cock van Holte kon hierin geen verandering in brengen. De twee veteranen Heyneman en Wiezer vochten als in hun beste dagen en hielden de reserve-ploegen goed bij. Toch wist A.A.V enige voorsprong te nemen en ook Gijs de Heer en Gerard Weyland kon- den die achterstand niet inlopen Dick Rous kreeg een felle aanval van Vires 2 af te slaan maar slaagde erin de loper naast zich te hou den en J. v. Os v. d. Abeelen klopte de Vires- voorzitter in de eindspr nt. De tyd van Schoonhoven was 6 min 27.3 ser en de ploeg won hiermede de tweede prijs in de B-klasse h reTA* kla"* nam DOS -revanche A ihB-»-»1» T M Wie pijn lijdt leeft maar half. 4 r Bestrijdt Uw pijnen met yi Het officiële Oost-Duitse nieuwsbureau A.N.D. deelde nog geen dr,e uur na het begin van de verkiezingen mede. dat in elf gemeen ten van (Je staat Brandenburg 100 pCt. van de kiezers hun stem hadden uitgebracht. WYSJINSKT OVER LIE'S HERKIEZING. Wysjinaky, de Russische minister van Buiten landse Zaken, heeft te Lake Succes verklaard, dat Rusland „te zijner tijd" de redenen voor haar oppositie tegen herverkiezing van Tryg- ve Lie als secretaris-generaal van de Ver enigde Naties zou uiteenzetten. 1RYGVE LIE IS BEREID AAN TE BLIJVEN. Trygve Lie. de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, heeft medegedeeld, bereid te zyn een verlenging van zijn ambtsperiode te aanvaarden, zo l»U daartoe door de Algemene Vergadering verzocht mocht worden. DRINK ZOUT WATER BIJ ATOOM-ONTPLOFFING „Drink in geval van een atoom-ontploffing, een glas zout water", maakt de Amerikaanse openbare gezondheidsdienst bekend. Een groep vooraanstaande artsen heeft de gezondheids dienst aanbevolen de zoutwaterbehandeling toe te passen „bij elke de burgerbevolking treffende ramp op grote schaal". om heden wie g\j dienen wilt. HIJ noemde zijn taak een Herder te mogen zijn onder de Goede Herder, zeer moeilijk Hij hoopt de rechte weg te mogen wijzen door mingsdienst het projectiel demonteren. Tij dens dele werkzaamheden was het verkeer over de dijk stopgezet. De bom heeft waarschijnlijk vanaf 1944 daar gelegen. In die omgeving werden toen ver schillende aanvallen op schepen gedaan. Op een bijeenkomst van Boabouwvereniging te Wageningen. Nederlandse hebben prof. dr. G. Houtzagers, dr. Th. C. Oudemans en prof. dr. J H. Becking voordrachten ge houden over hun ervaringen gedurende een studiereis door Noord-Amerika. Noord-Amerika met een klimaat, dat op vele plaatsen gelijksoortig is aan dat van West-Europa, heeft een veel grotere verschei denheid van boomsoorten die. mits oordeel kundig gebruikt en uit de goede gebieden ver zameld, in belangrijke mate ons bomensorti- ment kunnen vergroten en onze bossen tot hogere opbrengsten voeren. Allereerst sprak prof. dr G Houtzagers over „Bosbouw en bosbouwkundig onderzoek in Amerika". Spreker heeft eerst in O E E.6.- verband met een internationale commissie de populierencultuur in Noord-Amerika bestu deerd en daarna ln een Marshall-commiskie verschillende andere houtsoorten, die van be tekenis kunnen zyn of worden voor de Neder landse bosbouw. Het derde deel van al het hout. dat jaar lijks wordt geveld, komt uit de staten Oregon en Washington. Het grote Oostelijke Ameri kaanse loofhoutgebied bevat bijna geen zware boasen meer Amprika heeft, wat sijn hout- Voorraden betreft, tot nu toe steeds te veel „van de hoge boom" geleefd, door in de mees te gevallen wel uit te kappen, maar zich ver der van de vernieuwing en herbebossing niet veel aan te trekken. Vooral in het Oosten is deze tactiek niet atraffeloos doorgevoerd Amerika gaat echter ook inzien, dat het by 't toenemend houttekort, in het byzonder van pacht hout voor constructiewerken, noodzake lijk is door doelbewuste bosbouwkundige maatregelen de jaariykse houtproductie sterk op te voeren. Spreker wees op het werk van de „Foreet Experiment Service", die overal in de rijks- houtvesteryen en in de grote bosbezittingen van particuliere maatschappijen zijn proef- bossen heeft. Hier wordt onder meer gede- Baoastreerd, boe beaaen moeten worden aange legd, zonodig door aanvulling van de natuur- ïyke bezaaiingen met economlach waardevol le soorten. Dank zy het werk van verschillende organi saties wordt veel gedaan voor het particulier bosbezit. De „American tree farm system." is een sedert 1940 zich snel uitbreidende bewe ging. die ten doel heeft, het particulier bosbe zit zoveel mogeiyk coöperatief en volgens goede regels van deskundig bosbeheer te ad ministreren. Prof. dr. J. H Becking sprak over de Dou- glasbossen van de Pacific North West Spre ker zette uiteen, van welke enorme betekenis dit laatst overgebleven houtrijke gebied in Amerika Is. De Douelasdennenbossen beslaan slechts 5.6 pet. van het totale productie-bos- ereaal: zij bevatten echter ongeveer een der de van de totaal staande zaa»voorraad Op sommige plaatsen in de staten Oregon en Washington bereikt de Douglasden in de oeroude bossen kolossale afmetingen, hoogten tot 75 meter en diameters van IVt meter zijn niet zeldzaam. Prof Becking vestigde de aan dacht op de weelderige en fraaie ondergroei van het Douglasdennenbos ln zlin natuurlijk verspreidingsgebied en opperde de suggestie, naast de Douglasvelden zelve ook haar na tuurlijke gezelschappers en bodemflcra te importeren in ons land. daar dit zeer tot het natuurschoon van onze bossen zou bijdreeen en ook de bossen in 'n betere toeetand houden Het jonge Douglasdennenbos la zeer gevoe lig voor brand Het wordt daardoor volkomen gedood, door het ontbreken van zaad ia de kans op een natuuriyke herbebossing veel geringer. Door dergeiyke branden zijn in Amerika niet minder dan twee millioen on voldoende terreinen "iil||gaii nfi i kunnen slechts door kunstmatige herbebossing weer productief worden gemaakt Prof Becking heeft enkele gebieden gevon den. d'e voor de Nederlandse zaadwinning 't beet zyn. Door de over het algemeen veel slechtere bosgronden in ons land zal de ge- middeid te verwachten groei hier zeker een eirde met oen 7—6 overwinning voor Zwit- trap lager zyn dan die in Amerika. serluuL^^^^^^^^^^H Zwitserland-Nederland 7-5 „Geordende wanerde". In een der merkwaardigste wedstrijden uit de geschiedenis van het oranje-elftal heeft Ne derland te Bazel een 75 nederlaag tegen de Zwlt3ers geleden. Merkwaardig om het grot# aantal doelpunteh. dat deze kamp opbracht, maar vooral ook merkwaardig door het spel- verloop, door de wijze waarop deze twaalf treffers ter wereld kwamen. Op hoog peil stond deze kamp zeker niet, dnarvoor werden op het stugge, knobbelige veld van het Rankhof-stadion te veel fouten gemaakt, daarvoor ook was het spel van het Nederlandse elftal ln zijn geheel te zwak. maar wat de Zwitsers de ruim 25 000 toeschou wers voorzetten was toch vaak wel buitenge woon fraai en wanneer we' de wedstrijd wil len zien els een strijd tussen de snelle en ver rassend goed combinerende Zwitserse aanval en het laatste bolwerk van de Oranje-elf, te vens de beste Nederlander, Kraak, dan dur ven we zeggen, dat het een voetbalgevecht van de eerste grootte is geweest. Want wat spelers als Fatton. Bickei. Bader. Antenen en ook FriedlSnderk aan voetbalkunst ten beste flaven en wat Kraak daarbij onder de Neder- andse lat presteerde was alleen reeds een gang naar het rommella-gezellige. maar veel te kleine veld van de F.C. Nordstern waard. Eigenlijk kan men wat deze ontmoeting be treft niet van systeem praten. Het is waar, Terlouw probeerde het systeem spelen, on ze kanthalves bewogen zich in net binnenveld, en bij da gastheren speelde Eggimann aan vallend apll met pal achter zien de baida backs, maar in hgel veel gevallen kwam er niets van terecht éft zou men hei begrip sy steem beter door de uitdrukking „geordende wanotde" kunnen vervangen. Na een kwartier spelen gaf do Zwitserse midvoor Friedlfcnder zijn land de leiding, waarna Clavan. in de 26e minuut geluk maak te met 'n schot, dat doelman Stuber had kun nen houden. Twee minuten voor tyd scoorde de uitstekend spelende rechtback van Zwit- eerland, Neury. na een voorzet van De Graat. in eigen doel en ln de laatste seconde was 't rechtbuiten Antenen, die de stand weer ge lijk maakte 2—2. In de tweede helft scoorde Rijvers ln de eerste minuut van korte afstand, waarmede Nederland de leiding had genomen. Nadat de Oranjehemden en Zwitserland elk een buiten spel doelpunt hadden gescoord, dat door de scheidsrechter werd afgekeurd, maakte rechts buiten Antenen de stand in de twaalfde mi nuut weer gelijk. 3—3 Een minuut later was het midvoor Friedllnder die de Zwitsers de leiding gaf. 48 Onmiddellijk daarop zorgde Van Melis voor de gelijkmaker. Ir was toen een kwartier gespeeld ln de tweede helft. In de 28e minuut was het Fatton. de linksbui ten. die opnieuw de Zwitsers de leiding gaf. maar twee minuten later zorgde De Graaf er voor dat de acore opnieuw gelijk werd 55. Een strafschop tegen Terlouw werd door Fat ton in een doelpunt omgezet fr—5 en twee mi nuten voor tyd was het dezelfde speler dia midvoor was geplaatst omdat Friedllnder was uitgevallen, die een zevende Zwitsers doelpunt aan de score toevoegde. Zo kwam *t KERK EN SCHOOL. NED. riERV. KERK. Bedankt voor Nleuwland W. h. Mulder t, Maartensdyk. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zwartsluis A. J. Stolte te Al» blasserdam. GEREF. KERKEN (Art. 31 K.O.). Beroepen te Capelle aan de IJseel J. J. Ver leur te Lisse. ELFDUIZEND GEESTELIJKEN VERVOLGD IN OOST-EUROPA. Het Vaticaan heeft de balans uitgegeven over de vervolging van de Katholieke kerk in de communistische landen van Oost-Euro pa. Hierin wordt verklaard dat ongeveer 11.000 geesteiyken zUn ter dood gebracht, gevangen gezet of gedeporteerd, drie bisschoppen te rechtgesteld. een kardinaal en twqe bisschop pen in de gevangenis en e enaartsbisschop in huisarrest. PREWKBEURTEN. NED. HERV. KIRK. AMMERSTOL. Herv Geref. Evangelisatie Gebouw. Dinsdag 17 October, 's avonds 7 bur. de heer De Redelijkheid, van Ouderkerk aan de Ussel. Dankstond voor het Gewas. NIEUW-LEKKERLAND. Woensdag 18 Oc tober. 's avonds 7.30 uur, ds. Van de Graaf, van Leerbroek. OUD GEREF. GEMEENTE. SLÏEDRECHT Woensdag 18 October, 's av. 7 uur, de heer Bykerk. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Dinsdag 17 October,' 's avonds 7 uur, ds. D. Djriessen. van Vlaardingen. GEREF. KERKEN H.V. SLÏEDRECHT Woensdag 18 October, 'a av. 7 uur, ds. Overduin. SCHOONHOVEN. KIND DOOR HEET WATER VERBRAND. De jnelkhandelaar D. M. uit de Molenstraat had Zaterdagmiddag aan de melkfabriek ptmilko" een melkbus vol heet water ge haald en hij keerde met dit voorwerp op zijn bakfiets huiswaarts. Onderweg moest hy echter nog bij iemand zijn, dus hij zette het voertuig op de rem en liet het zo op straat staan. Een paar kinderen klommen tijdens zijn afwezigheid op de bakfiets met het noodlotti ge gevolg, dat deze kantelde. Het zevenjarig dochtertje van de fam. Lensen uit de Molen straat kreeg hierdoor heet water over het on derlijf Het kind werd met tamelijk ernstige brandwonden naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. „VOOB BEULEN GEEN GENADE". In da Nutsbioacoop wordt morgenavond „Voor Beulen geen genade vertoond, een uitstekende film. die als hoofdthema de be rechting van oorlogsmisdadigers, de leiders en de beulen van concentratiekampen heeft. En kele jaren geleden stond deze rechtspraek nog ln het midden van de belangstelling en ook thans is het zeker de moeite waard de con frontatie van on-raensen met het recht te alen. f -«««» 41 üA VU— derde ni*UW* recordtUd. Holland werd ,In. de reserve-klasse wae A.A V '36 C. de sterkste In de tweede groep was Boskoop dus winnaar voor Schoonhoven De stemming tli«~ dena de wedstrijd was uitstekend. WEDEROM AVONDKLOK VOOR WEST- JAVA. Met Ingang van vandaag wordt de avond- klok van 01.00 tot 05.00 weer van kracht voor geheel West-Java (te Djakarta la zy niet op geheven geweest). Hiertoe wordt overgegaan ln verband met de toenemende onveiligheid. TELEGRAM AAN V.N.-COMMISSIE. Het bureau Zuid-Molukken heeft vanmor gen een telegram aan de V.N.-commissie ta Djakarta gezonden, waarin namens de rege ring van de republiek Zuid-Molukken gepro- testeerd wordt tegen de wandaden van da T.N.I. te Suli. waar gepensioneerde militairen vrouwen en kinderen vermoord en burgen gedwongen werden munitie naar het front ta brengen. De Zuid-Molukkers zyn geen rebel- len, zij wensen slechts hun onafhankelijkheid te verdedigen op het militaire front in de pa cific en op het politieke front voor de Vei ligheidsraad te Lake Success, zo zegt 't tele gram Volgens genoemd bureau zyn op Ceram alle belangryke plaatsen weer in hanJEfi van de Ambonesen. Slechts hier en daar Ismen langs de kust bezig Indonesische soldaten, die niet meer geëvacueerd konden worden, onschade- ïyk te maken. SPOEDIG BESLISSENDE SLAG OM PJONOJANG. De beslissende slag om Pjongjang, de Noord- Koreaanse hoofdstad, wordt „binnen enkel# dagen verwacht, zo werd vandaag in gewoon lijk welingelichte kringen van het hoofdkwar tier van het Amerikaanse achtste leger ver klaard. Er is nog geen melding gemaakt van con centraties van Noord-Koreaanse troepen op de weg van de Amerikaanse speerpunten, die naar de hoofdstad doordringen. De opmars naar het Noorden geschiedt langs de hoofd- i wegen, omzoomd door met struikgewas be- groeide heuvels, die zich uitstekend lenen voor infiltraties en guerilla. FRANSEN ONTRUIMEN QPNIEUW FORT IN INDO-CHINA. Het Franse leger heeft vanmorgen het fort Natsjam, naby de grens tussen Indo-China en het communistisch China ontruimd. Thans zyn alle Franse posten langs de 100 K M langs de grens tussen Caobang en Dong- aang geëvacueerd. KAASMARKT OUDEWATER. Aanvoer 30 partijen. Prijzen: Rykamerk la ■oort f 210—218; Ryksmerk 2e soort f 202- 209; extra f 220. Handel flauw. Oplossing Kruiswoordraadsel. Horizontaal: 1 Asthma; 5 hoogte: 9 nuance ren; 10 «ntre: 11 basta; 12 grenspaal: 13 berg pas; 15 ochtend; 17 lommerd; 19 antenne: 21 vergaaser; 23 Korea; 24 nonna. 25 overtochk 26 sextet: 27 sprits. Verticaal: 2 stadstram: 3 Hacha: 4 aardgas; 8 Hengelo; 6 overschot; 7 tetra: 8 beklad; 9 nabob: 14 preparaat. 16 eendracht: 17 levend; 18 despoot; 19 alreeds; 20 elaet. 22 rente, 21 koter. t TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG 16 OCTOBER 1956 NATUURRAMPEN IN ASSAM Tot de dag van heden zUn slechts enkele byzonderheden bekend geworden over de al- les-verwoestende aardbeving, die Assam, een provincie van Oost-India. teisterde geduren de de laatste dagen van Augustus en de eer ste dagen van September. Sir Percival Grif fiths. adviseur van een groep Indiase thee- ondernemingen. die de ramp van naby mee maakte. heeft thans zyn ervaringen op schrift gesteld. Het is ontzettend belangrijk 's nachts te kunnen slapen zonder angst te hebben. Het volk van Oosteiyk Tibet kent deze zegen niet. want aardbevingen teisteren het land veelvuldig en zaaien dood en verderf maar ln West-Europa wordt weinig bekend van de ze verschrikkingen. De dichtbevolkte provin cie Assam ligt tegen Tibet aan. In dit gebied ontspringt de machtige rivier Brahampeetra en hier strekken zich de enorme theeplanta ges uit. Het 10 millioen zielen tellende volk van Assam heeft niet zo onder aardbevingen te Ujden gehad a's de Tibetanen. maar op 15 Augustus deden zich de eerste schokken voe len van een reeks aardbevingen, zoals het land nog niet gekend had Vier weken duur den de schokken. Honderdduizenden mensen «liepen 's nachts in de open lucht, maar ook buitenshuis voelde men zich niet veilig, want vaak opende zich de aarde ineens en ver dwenen mensen, huizen en bomen in een enor me kloof. De ergste aardschok duurde twee minuten, deze was zo hevig, dat in Calcutta, dat 500 myi verder ligt. de naald van de seis mograaf viel. De geleerden hebben daarom niet kunnen nagaan, hoe hevig de aardbevin gen waren, doch de mensen in Assam weten het maar al te goed Een Engelse planter rende de trap van zyn huis op om zyn baby in veiligheid te bren gen. Het huis zwaaide hevig, zodat hy nau- welijks de slaapkamer kon bereiken. Hij rende met het kind naar buiten, naar de vei ligheid. naar hij meende. Doch buiten geko men. opende zich de grond eensklaps en ver zwolg de man tot aan zyn middel en hield hem als het ware in een greep. Hij reikte het kind aan een voorbijganger over. wie echter hetzelfde lot overkwam. Opnieuw wist men het kind te redden en na enige tijd slaagden beide mannen erin zich uit te gra- en de rivieren opdrogen ven en liepen verderzonder hun schoe nen. Grote stralen water schoten op uit de grond en spoten de schoenen van de mannen weer naar boven! Als deze mannen dit ver haal later aan hun kleinkinderen vertellen, zullen deze hen niet geloven Nog vreemder dingen gebeurden by de Brahmapoetra. OnmiddelUjk na de eerste schokken droogde de Subansiri-rivier. die be kend is om zijn overvloedige vis. op. Vier dagen later verscheen het water opnieuw in de rivierbedding, met grote hevigheid, en de rivier trad nu buiten zijn oevers. Korenschu ren werden vernield, huizen liepen onder en de mensen vluchtten de bomen in. By Dibru- garh. een grote stad. verscheen met donderend geweld een vloedgolf uit de Brahmapoetra. Korte tyd later viel het water acht voet en rookwolken stegen uit de rivier opTwee dagen later steeg het water weer razendsnel, even plotseling als het gezakt was en mil- lioenen dode vissen verschenen an de opper vlakte. Niemand wist of deze vis eetbaar was of niet. maar het voedsel was schaars en de vissérs misten hun kans niet In Golaghat. in hët centrum van Assam, stortten de gevan genismuren in en de gevangenen wandelden weg. doch korte tyd later keerden ze terug; ze hadden honger. De hoofdweg door Assam is ais een nacht merrie Overal ziet men enorme gaten en sple ten. Het zal maanden duren vóór deze be roemde weg. waarlangs in de oorlog zovele Engelse. Indische en Amerikaanse troepen trokken, op weg naar Imphal en Kohima. her steld zal zijn. De spoorlijn, die parallel met de ze weg loopt, is ook vernield en de bruggen zyn ingestort. Assam is het land van de thee en grote thee tuinen liggen in het getroffen gebied. Fabrie ken zyn ingestort, de bungalows van de plan ters zitten zonder licht en zonder water. Kerken, scholen, kantoren en arbeiders woningen zy in groten getale vernietigd. Al leen al in de stad Jorhat zyn 5'000 mensen dakloos. Er is nog geen sprake van dat het normale leven in Assam weer hersteld is. het volk zit nog gevangen in de greep van een panische angst voor nieuwe aardschokken. NIEUWE MALLINMAKERIJ IN DE MERWE8TREEK. In Hardinxveld. Sliedrecht. Zwyndrecht. Alblasserdam. Nieuw-Lekkerland. Leymuiden en diverse andere plaatsen zijn verschillende aannemers en architecten van oordeel, dat de fé-mal zal biyken dè mal by uitstek te zyn. Fé-mal is een uitvinding van Hardinxveld's gemeente-architect, de heer F Fennema en omvat «en nieuwe werkwijze voor het storten van beton-stiepen. waarover wy reeds eerder •chreven. De heer Fennema heeft octrooi gevraagd op zyn vinding, die in Hardinxveld een nieuw bedryf met goede toekomst heeft doen ont staan Het systeem is veel goedkoper. Onge schoolden kunnen het werk verrichten en toch gaat het veel vlugger dan by de normale methode. De heer Fennema junior Is in Hardinxveld een bedryf begonnen, waar de Fé-mallen wor den vervaardigd Er werken reeds vyf perso nen in het fabriekje en de vraag neemt steeds toe. ook buiten de Merwestreek. De mal wordt in vele maten en typen vervaardigd en da bekende handel in bouwmaterialen, de firma Luijten te Lekkerkerk. organiseert al leen de verkoop. Er komen steeds meer prach tige referenties binnen en sommige aanne mers gebruiken alleen nog de Fé-mal. waar mee zij zich veel besparen en beter werk le veren. Een architect te Zwijndrecht was van oordeel, dat het gebruik hiervan in het be lang van de gehele wederopbouw was. Mo menteel wordt de Fé-mal nog met de hand vervaardigd, waarby men enkele speciale ap paraten gebruikt, die door de ondernemers zelf zijn vervaardigd. Op deze wUze kunnen driehonderd mallen per week worden ge maakt. Indien het octrooi wordt verleend zou de Merwestreek straks wel eens kunnen bo gen op een specifieke industrie, waar onge schoolden wtrk kunnen vinden en die belof ten inhoudt voor de toekomst. TWEE EN EEN HALF DUIZEND GULDEN VOOR KANKERBESTRIJDING. Alblasserdam. Behalve de opbrengst der atraatcollecte. groot f 929$9 ten behoeve van de kankerbestryding. gaven zich by de stand op de Almidco 128 leden op voor de vereni ging Koningin Wilhelminafonds. Aan contri butie bracht dit f 364 op. Verder leverde deze ■tand nog f 724 op. Het hengelconcours van „De Ruisvoom" bracht een batig saldo van f 510. Alblasserdam heeft dus in totaal aan het hoofdbestuur kunnen afdragen f 2527.59. PERSONEEL-AVOND KLOOS. Alblasserdam. In een goed bezette zaal van .Het Vergulde Paard" gaf de personeelvereni- ging Kloos Woensdag een zangvond. In zyn welkomstwoord deelde de voorzitter, de heer J. Hardam. mede. dat ei plannen zUn voor het oprichten van een hengelaarsclub. Hierpp heeft het talryke publiek volop ge noten van de mooie zang van het matrozen- koor onder leiding van Theo van E lieren. Het koor zong behalve composities uit de 15e. 16e en 17e eeuw. ook verschillende oud-Hol landse liederen. Ook de voortreffeiyke soli voor de jongens-sopranen hadden een dank baar gehoor. Eervol ontslag aan kantonrechter By Koninkiyk Besluit is op zyn verzoek aan mr. E. R. van Eibergen Santhagens met ingang van 1 December 1950 eervol ontslag verleend uit zyn ambt van kantonrechter te Gorinchem onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. BOERENKAASPRODUCTIE: VOORNAAMSTE INDUSTRIE VAN HAASTRECHT. Zeer geslaagde kaaskeuring. Haastrecht, Reeds Uit de tegenwoordigheid van het dagelijks bestuur der gemeente Haastrecht op de Woensdag gehouden kaas dag bleek, hoezeer het gemeentebestuur mee leeft in het wel en wee van de vele zelfka- zers, die Haastrecht telt. Maar nóg positiever kwam dit tot uiting in het openingswoord, dat de burgemeester, mr Lepelaars sprak en uit het feit. dat da gemeente een zilveren me daille schonk voor de beste inzending. Niet minder dan 35 inzendingen pronkten in gebouw ..Concordia", waar belangstellende kaasmaakster^ en haar echtgenoten kermis kwamen nemen van de keyringsresultaten en bereidingsstaten. Na een inleidend woord van de voorzitter der kaasdagcommissie, de heer C. J. Spruyt. sprak de burgemeester, mr. L. C. A. Lepelaars een openingswoord. Sedert de vorige kaasdag, ongeveer 14 jaar geleden, is de activiteit op dit gebied niet groot geweest. Daarom felici teerde de burgemeester de kaasdagcommissie gevormd uit de samenwerkende standsor ganisaties met het opgenomen initiatief Spreker verklaarde zeer verheugd te zyn over het resultaat van de daags tevoren gehouden keuring; zowel voor de organisatoren als voor de veehouders betekende dit een aansporing FEUILLETON. door JOS HOCKING. 62 Toen mr. Gilchrist die morgen om tien uur op kantoor verscheen, zaten beide bezoekers reeds op hem te wachten. „Ik zal u alles vertellen, wat ik weet." ver volgde de advocaat. „Het is echter slechts heel weinig .Enige dagen geleden vervoegde zich by ons een man. die ons verzocht, een zaak voor hem op te knappen. HU noemde zich George Roberts en zeide. dat een vriend hem verzocht had. ons 500 pond ter hand te willen stellen, die verzonden moesten worden aan mr. Duiver ton, Dul verton Manor. De vonshire. Hy weigerde ons te zeggen, van wie het geld afkomstig was, of ons zyn adres te geven. Naar my voorkwam, was het een man uit de gegoede arbeidersklasse, of misschien een farmer. Het geval kwam ons natuurlijk wel wat vreemd voor, en ik ondervroeg hem nauwkeurig maar zonder resultaat. Hy zei my alleen, dat ^yn vriend mr. Dulverton 500 pond schuldig was aan huur. en daar hy toch naar Londen ging. had hy hem gevraagd, die in handen te stellen van een goede advoca ten-firma, die ervoor moest zorgen, dat het geld zyn besteraming bereikte, en het re?u in ontvangst te nemen. Wij stemden daarin toe «n enfin, dat is alles." „En heeft de man u de'500 pond betaald'" „Ja Daar het bedrag in orde was, zonden wy mr. Dulverton een chèque van die waarde" „Maar dat ia toch zeker niet alles?" „Neen. maar toch wel byna. Daar de man ons geen adres had opgegeven, behielden wij het regu van mr. Dulverton tot hy terug zou komen. Gisterenmorgen vroeg was hy weer hier. Toen ik hem het regu ter hand stelde, vertélde hy my. dat hU een heel voornaam gedeelte van de opdracht vergeten had. en wel. dat ik u van het gebeurde op de hoogte moest stellen. Ik vroeg hem. of u ook enige uitleg moest worden gezonden, maar hy ant woordde. dat hy er verder niets van afwist, doch dat zyn vriend hem had gezegd, dat he* u wel duideiyk zou zyn. Hy stond er erg op. dat dit gedeelte van de opdracht naar behoren zou worden ten uitvoer gebracht, en hy ver zekerde my. dat de eerste vraag van zyn vriend zeker dit gedeelte van zyn opdracht zou betreffen." „Heeft mr. Dulverton u het re?u gezonden?" vroeg Miriam. „Ik meen. dat ik dat reeds vermeld heb. juffrou^," antwoordde de advocaat. „En heeft mr. Dulverton u geen uitleg ge geven'" De man aarzelde en keek het meisje aan. „Ik weet niet. of ik wel gerechtigd ben. u op die vraag te antwoorden." zei hy. „maar dat is niet het geval geweest. Hy zond een zakelijk recu en verder niets." „En hoe zag die Roberts eruit?" vroeg het meisje gretig. „Het was een man van om en by de vyftig," antwoordde da advocaat „Kort en gezet met om op ^de ingeslagen weg voort te gaan. en hy gaf uiting aan de hoop. dat op dit goede begin meer kaasdagen zouden volgen met nog groter aantal deelnemers. Spreker eindigde met het uitspreken van gelukwensen aan al de inzenders, die boven de 85 punten kwa men en hy complimenteerde de overige in zenders. die hun kaas tenslotte toch niet heb ben thuisgehouden, waarna mr. Lepelaars nog verzekerde, dat het gemeentebestuur van Haastrecht alle pogingen in de richting van kaaskeuringen en kwaliteitsverbetering met veel belangstelling gadeslaat! Daarna ging hy over tot de prysuitreiking aan de volgende inzenders: le prys 98 punten. B Streefland. medaille van de gemeente Haastrecht en medaille van „De Producent". 2e prys 96 pnt. C. J. Spruyt. medaille van de Mij. „Gouda" en medaille van ..De Produ cent". 3e prys a: wed. K. Graveland. 92 pnt.; 3e prijs b: L. Hoogeveen, Steijn, 3e prys c; W. Schoondetwoerd. Roozendaal. De heer ir. J Brinkman, assistent Rijkszai- velconsulent te Gouda gaf vervolgens een toe lichting op de gevolgde werkwijze by de keu ring der inzendingen. Ir. Brinkman wenste de zelfkazers te Haastrecht geluk met de zeer bevredigende resultaten; het gemiddeld pun tental bedroeg niet minder dan 86, hetgeen het hoogste gemiddelde is. dat dit jaar tot nog toe behaald werd. De inzendingen werden dan ook als volgt gerubriceerd: le soort kaas 17 inzendingen. 48.6 2e soort kaas 16 inzendingen. 46 - 3e soort kaas 2 inzendingen. 5.4 Voorts gaf ir. Brinkman nog commentaar op verschillende onderdelen van de keuring. Na a/loop hiervan was. tijdens het verdere bezichtigen der inzendingen, nog ruime ge legenheid tot vragen stellen. De opening van de kaasdag werd onder meer bijgewoond door de wethouders Straver en Van der Linden, de gemeente-secretaris G B Gabry. de voorzitter van de Bond van Kaasproducenten A. C. Streefland en assisten ten van het Rijkszuivelconsulentschap. Deze kaasdag mag zeer geslaagd heten; met name komt een woord van lof toe aan de heer J Brouwer de Koning, die persoonlyk de stoot gaf tot deze keuring en de gehele voorberei ding verzorgde Moge de samenwerking, die de Standsorganisaties hier aan de dag legden, spoedig weer een keuring te Haastrecht mo gelijk maken. De winterkeuring. aan deze najaarskeu ring verbonden, zal ove* ongeveer twee maan den gehouden worden. WACHTLOKALEN. Nieuw-Lekkerland. De bouw van het wacht lokaal aan de Middelweg, ten behoeve van de busreizigers, vordert goed. Thans is ook een aanvang gemaakt met het voormalig spuithuis onder de toren in te richten als wachtlokaal. ZILVEREN JUBILEUM. Nieuw-Lekkerland. Het zal Woensdag 25 jaar geleden zyn. dat te Kinderdijk een afdeling werd opgericht van de stichting „Vallende ziekten te Heemstede De afdeling is in de loop der jaren sterk uitgegroeid en telt een groot aantal leden Op genoemde datum zal het feit 's avonds in de Chr. school worden herdacht. De heer Smit. diacoon van de stich ting, zal die avond aanwez-g zijn en in een kleurenfilm het werk van de stichting laten zien. Transport. een grijze sik en dik grijs haar. Zoals ik u reeds gezegd heb. hield ik hem voor een far mer of een vooruitgekomen arbeider. Ik zou het echter niet met zekerheid durven bewe ren." „Was het een Engelsman?" „Hij sprak vloeiend Engels, maar met een vreemd accent. Hy kon wel uit Canada, uit Australië of Afrika afkomstig zijn." „Kon u helemaal met uit zijn gesprek op maken, waar hij vandaan kwam?" „Neen, juffrouw." „En u weet ook niet. waar hy nu is?" „Ik zou u 500 dollar geven, als u my het adres kon geven van de man die die zijn vriend met het geld naar u toezond on derbrak de jonker hem heftig. „Onmogelyk, mr. Donjiithorne Ik heb niet het minste aanknopingspunt. De man heeft mij goed voor myn diensten betaald, maar hU wilde my niet inlichten. Zoals ik u reeds zei. weet ik absoluut niet. waar hy vandaan kwam U zoudt evengoed naar de speld in de hooi berg kunnen zoeken. Ik zou niet weten, waar mijn navorsingen te beginnen." De jonker zuchtte. „U hebt geiyk." gaf hij ontmoedigd toe. „Wy zyn absoluut machteloos in dit geval. Mirry," zei hij tegen zyn dochter, toen zy weer in Devonshire terug waren. „Klaarbiy- kelyk wil hy niet. dat wy zyn verbiyfplaats vinden, hoewel hy ons wilde doen weten, dat hy zyn schuld tot het laatste toe heeft vol daan. en dat bij het goed maakt." „Hy leeft, en hy denkt nog aan. ons," ant- Dames-handbalclub. Oudewater. Woensdagavond j.l. werd in het Patronaatsgebouw een vergadering be legd om te komen tot de oprichting van een afdeling dames-handbal van de R.-K. sport vereniging „Unio". De opkomst was zeer' slecht, maar deson danks bleek er toch een grote animo voor het oprichten van bovengenoemde afdeling te be staan. Na een korte uiteenzetting door de voorzit ter. werd besloten deze afdeling op te rich ten. In het bestuur werden gekozen de da mes; N. Kraan. D van Achthoven, C. Over boek, en B. Stolwijk. Voprts werd besloten reeds Woensdag 18 October een aanvang te nemen met de in door-training door een bekwame trainer uit Gouda. Dit zal geschieden in het gymnastiek lokaal van de nieuwe lagere openb. school aan de Waardschedijk. Oudewater De leden van de afdeling voet bal van de sportvereniging „Unio" kv.amen Donderdagavond ter vergadering bijeen in de bovenzaal van café Rykeiykhuizen Men be sprak uitvoerig de training en men besloot voorlopig nog met de veldtraining voor de se nioren door te gaan. Tot leden van de k^artcommissie werden benoemd de heren J. dé Koning, en A. Tege lenbosch. wegens het bedanken van de heren J. L. van Vliet en J. van den Berg. Men be sloot reeds hedenavond een kaartconcours te houden in de bovenzaal van café Rykeiyk huizen. Met aller instemming werd tenslotte tot lid van de juniorencommissie benoemd de heer A. Streng. (Advertentie IM). l Plotseling opkomende of langaan- 1 houdende hoofdpijnen zijn een ware gLkwelling. Bestrijdt ze onmiddellijk metë Gemeenteraadsvergadering. Oudewater. De burgemeester heeft een ver gadering van de gemeenteraad belegd tegen morgenavond 7 uur. De volgende punten zul len in behandeling komen: Beëdiging van het nieuw-benoemde lid S. Nota. Voorlopige vaststelling der bedrijfsrekeningen. dienst '49. Voorlopige vaststelling gemeente-rekening, dienst 1948. Voorstel Inzake verbetering van het brandweermateriaal. Voorstel tot herbe noeming van de leden van de woonruimte commissie. Voorstel Inzake brandverzekering der gemeente-eigendommen. Wijziging be- heersverordemng der gemeente-bedrijven, alsmede twee wyzigingen der gemeente-be grotingen, dienst 1948 en 1949. Mond- en klauwieer. ReeuwUk. Een eerste geval van mond- en klauwzeer onder het vee. werd door de vee houder v. Z. in de afdeling Sluipwyk, bU do burgemeester aangegeven. JONGETJE VERDRONKEN. ReeuwUk. Een vler-jarig jongetje van de heer Knol in de afdeling Oukoop .is spelen- derwijze in de sloot geraakt en verdronken. BRAND. ReeuwUk. In een schuur van de kaashan delaar V. aan de Reeuwal. wierp een der aan wezigen, een eindje brandend sigaret neer. waar even te voren benzine was gemorst. In een minimum van tijd kraaide de rode haan Victorie; maar gelukkig echter van korte duur Door krachtig optreden met snelblus-appara- ten was men het vuur spoedig meester en de inmiddels gearriveerde motorspuit behoefde geen dienst te doen. Men kon echter niet voor komen dat twee damesrUwielen een prooi der vlammen werdan. Sliedrecht. De Neerbosch-cent-actie heeft over het afgelopen kwartaal weer een totaal bedrag van f 285.95 opgeleverd. De C.J.M.V., ring Dordrecht en omstre ken is weer gestart met haar winterwerk. Dit werk is ingeluid met het landelijke onder werp: „Zo kan het ook", door de secretaris voor Noord- en Zuid-Holland, de heer H. Slettenhaar. De provinciale commissie en het bonds- bestuur werden vertegenwoordigd door de heer Kroeft. Voordat de heer Slettenhaar het woord kreeg wenste de heer Kroeft. de nieu we voorzitter van de ring. de heer W. C. van den Herik, geluk met zijn benoeming. De heer Slettenhaar had zijo betoog in vieren gesplitst namelijk: variatie in het tweede gedeelte der vergaderingen, en zang op de vergaderingen, bijbelbesprekingen in discussiegroepen en de kernvorm. Na dit referaat, werden enkele vragenstellers beantwoord. Sliedrecht. In de loop van September werd op spaarbankboekjes van de rijkspostspaar bank ingelegd f 38.811.21 en terugbetaald f 87983.27. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 46. woordde Miriam, met een blik ln haar ogen, die haar vader niet begreep. De jaren gingen voorbU. doch van Ralph Endellion hoorden zU niets meer. Wel kwa men er op Donoithorne Hall kranten uit alle streken van de wereld, maar zijn naam werd in geen van deze ooit genoemd. Behalve het zo Juist verhaalde incident hing een zware sluier over het verdere leven van degene, dia zo kort de bewoner van Dulverton Manor was geweest. Miriam Donnithorije werd van jong meisje tot vrouw, en menige jongeman dong naar haar hand. doch zij bond zich aan niemand. Het verwonderde ledereen. dat zy niet trouw de. en velen geloofden, dat zU de verdwenen jonker ven Dulverton Manor liefhad en trouw bleef. Maar behalve mr. Borlase wist niemand het met zekerheid, terwijl ook hy geen na dere bizonderbeden kende Niemand dacht er echter aan. haar te beklagen. Zij was de goede engel van de streek, en bracht troost en hulp in de gezinnen der armen, behoeftigen en lydenden. Vijf jaar nadat Endellion het district ver laten had. stierf de oude advocaat Dulverton en werd Arthur jonker. Endellion was nu nog slechts een herinnering by het volk. hoewel Arthur Dulverton nog menige keer in angüi zat. dat zyn mysterieuse neef terug zou ko men. Aan het einde van het zesde jaar bracht Arthur een vrouw op Dulverton Manor, een meisje uit Somersetshire. De gëbeurtenis werd echter niet met groot enthousiasme door het Uit de Radio programma's. SL RATTENBESTRIJDING. Zoals de laatste jaren gebruikelyk is, zal de Plantenziektenkundige dienst ook in de ko mende winter een rattencampagne organise ren ter bestrijding van deze schadelijke die ren. In verband daarmede zal ir. A. J. Ophof op Maandag 23 October in het Radio Land- bouwkwartier van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening (1945 20.00 uur) over de zender Hilversum II een causerie over dit onderwerp houden. In deze causerie zal hoofdzakelyk de aandacht wor den gesqhonken aan de schade, welke de rat ten aanrichten. Maandag 16 Octobfr. HILVERSUM I. 402 M 18.00 Voor de kin- deren; 18.15 Sport; 1830 Verzoekprogramma; 19 00 Nieuws; 19 15 Engelse les; 19 30 Boekbe spreking; 19 40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Koor en Solist; 2050 Hoorspel; 2145 Strijk orkest; 22.20 Internationaal Evangelisch com mentaar; 22.30 Muziék in eredienst; 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.0( Gramofoon. HILVERSUM II 298 M. 18 00 Nieuws; 18 15 Strijdkrachten; 18.35 Promenade Orkest; 1900 Parlementair overzicht: 19.15 Viool en Piano; 1945 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws: 20 05 Actualiteiten; 20 15 Sextet; 20 45 Cabaret; 2120 Populaire melodieën; 21.50 Causerie; 22.05 Radio Philharmonisch Orkest; 23 00 Nieuws; 23 15 Nieuws in Esperanto; 23 2f Orgel; 23 45—24.00 Gramofoon. BRUSSEL VLAAMS. 324 M. 12 15 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Omroep Orkest en Solisten; 16 00 Radio Universiteit; 16.30 Gramofoon; 1700 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Franse les; 1825 Luchtvaartcauserie; 1830 Voor de sol daten: 19 00 Nieuws; 1930 Zang; 19 40 Gra mofoon; 1950 Radiofeuilleton; 20.00 Houtbla zers Trio; 2100 Actualiteiten; 21.15 Gramo foon; 22 00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Symphonie Orkest Dinsdag 17 October. HILVERSUM I. 402 M 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 930 Waterstanden; 935 Lichtbaken; 10.00 Voor de kinderen. 10.50 Lichte muziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Vooi de vrouw; 1130 Schoolradio; 12 03 Metropole Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Pianorecital; 14.30 Gramofoon; 15.10 Ka merorkest en Solist; 16 00 Voor de zieken; 1630 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Fe licitaties; 17 45 Omrpep Orkest en Solist; 18.15 Sport; 18.30 Volksuniversiteit; 19.00 Nieuws; 19 15 Dit is leven; 19.23 Lichte muziek; 19 52 Politiek overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man; 20.12 Hoorspel: 22.45 Avondgebed; 23 00 Nieuws; 23 15—24.00 Gramofoon. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9 00 Morgenwyding; 9.15 Gra mofoon; 9 30 Populair Concert; 10.30 Voor de vrouw; 1035 Grafhofoon; 10.50 Voor de kin deren; 1100 Volksuniversiteit; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Orgel en Viool; 1233 Voor het platteland; 12.40 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Financieel weekoverzicht; 13.25 Musette Or kest, 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Strijkkwar tet; 15.45 VragenbeantWoording; 16.00 Gra mofoon; 16 30 Voor de jeugd; 16.50 Kinder koor; 17.15 Gramofoon; 17.35 Causerie; 17AB Regeringsuitzending, 18 00 Nieuws; 1815 Pla- nb: 18.30 Semi-klassieké muziek; 19 00 Parijs; 19.05 Promenade Orkest en Solist; 19.45 Cau serie over Griekenland; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 2135 Gramofoon; 22 00 Causerie; 22.15 Piano concert; 22 45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws: 23 15—24 00 Gramofoon. BRUSSEL VLAAMS. 324 M 12.00 Gramo foon; 12 32 Lichte muziek: 13 00 Nieuws; 13.15 Gramofoon; 1630 Fanfaremuziek: 17.00 Nieuws; 17.10 Voor de kinderen; 17 30 Uitzen ding voor de U.NO.. 17 50 Boekbespreking; 18 00 Voor de jeugd; 1830 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19 30 Gramofoon; 19 50 Voor dracht; 20 00 Nieuws; 22.15 Lichte mu ziek; 22 45 Gramofoon 23.00 Nieuws; 23.0&v 14 00 Verzoekprogramma. Begin van brand. StolwUk. In een woning gelegen aan de Be- nedenkerkseweg. bewoond door de familie A Versluis ontstond een begin van brand In «en der woonvertrekken was een petroleumstel omgevallen, waardoor het behang ln brand was geraakt. Met behulp van buren kon men met emmers water de brand blussen. De In middels gearriveerde brandweer behoefde geen dienst te doen. In dit pand dat met een rie ten dak ls gedekt, wonen vier gezinnen. Sliedrecht. Gevonden; enkele mutsen, sjaal, hamer, kolenzak. enkele kettingen, kous. dop van vulpen, geld. kano, speldje, portemon* naie, pop, ring. Inlichtingen by de politie. volk ontvangen. ..Als het nu nog meneer Bob en miss Miriam waren geweest, dan hadden we er nog eens een feest Van gemaakt." zeiden de mensen. „Zou het geneer Bob toch zijn geweest?" vroegen weer velen zich af „M^ar als hij het was. waarom is hy dan weggegaan en waar om komt hy niet meer terug? HU was eer goede meester voor ons." Maar .Meneer Bob" kwam niet terug. De echte Bob lag in zijn eenzaam graf ln Austra lië, en de ander was verdwenen. „Wat dunkt je van het meisje dat Arthur getrouwd heeft?" vroeg de jonker. „O, zy zal een heel goede vrouw voor hem zUn," antwoordde Miriam. „Ik had niet gedacht, dat hy ooit een ander zou trouwen dan jou. Mirry. Hij heeft mU meer dan eens gezegd, dat hy aan memand anders kon denken dan aan jou." „Ik ben biy. dat hU van gedachten veran derd is," luidde haar antwoord. De jonker zuchtte. „Ik geloof wel, dat ik nog een paar jaar meekan." zei hU toen. „maar ik vraag mij wel eens af, wat er van jou moet worden, als ik er niet meer ben. Miriam. Ben je niet van plan. öm ooit te trouwen, lieveling?" Miriam antwoordde niet. doch terwijl hij sprak, was er een vreemde, starende blik iD haar ogen, die de oude man niet begreep. „Kun je hem nog steeds niet vergeten, Mlri'y? Denk je dat hy ooit terug zal ko men?" Zy schudde het hoofd. „Ik vrees van niet. Maar als hij komt

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2