immucHTPum PLAATSELIJK NIEUWS Nieuwe burgemeester benoemd Nog steeds verslappend verweer 'ABDUSIROOI De mens in het nieuws Prijsaanduiding nagelaten LAATSTE BERICHTEN De heer van Dulverton nieuwsblad voor zuid-holland en utrecht Schoonhovenkcne Courant WOENSDAG 18 OCTOBER 195t Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder- dagavond (opgemaakt te 10 uur' Overwegend droog. Zwaar bewolkt met plaatselijk opklarin gen en overwegend droog weer met in het Zuiden van het land in de ochtend hier en daar regen of mist. Weinig ver andering in temperatuur. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Op- en Ondergang der Zon: 18 Oct.: Op 7.09, onder 17.41. IP Oct.: Op 7.11, onder 17 39. 20 OctOp 7.12. onder 17.37. MAANSTAND. Wassende Maan. 18 OctOp 1541, onder 23.10. R 19 Oct.: Op 15.53, onder 23.10. 20 Oct.: Op 16 08. onder 00 35. 25 October Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 18 Oct. 1084 uur; 19 Oct. 12.12 uur. 20 Oct. 1.54 uur; 21 Oct. 2 53 uur. Keulen. 18 Oct., stand 1.12, val 0.06. Regering oorzaak van Mijlpaal- strop segt Arnhem. In de Arnhemse gemeenteraad is de vraag gesteld of de regering zich kan onttrekken aan de met Arnhem gemaakte afspraak inza ke da natiorgle lentoonstelling ..Mijlpaal 1950". In een door alle partijen aangenomen motie werd verklaard, dat het thans geen tijd is voor detah critiek. Dit komt later aan de orde bij de behandeling van de nota over het beleid yan B. en W. inzake de Mijlpaal ten toonstelling. Wel werd vastgesteld, dat in het overleg destijds tussen regering en gemeente van begin af aan» is gerekend op een millioen bezoekers. Arnhem zou daarbij voor de ten- toonstellingstererinnen en de gebouwen zor gen en de regering voor de inzendingen. Alle critiek. die vernomen werd. richtte zich voor namelijk op de inzendingen van de regering. In de motie wordt vastgesteld, dat het bezoek zo slecht was. Men neemt derhalve het stand punt in, dat de regering in ieder geval mogelijke juridische aanspraken buiten be schouwing latend moreel aansprakelijk is. In de toelichting wordt gezegd, dat Arnhem deze zomer wel degelijk ruim een millioen bezoekers geteld heeft. Sigaretten boven 90 cent worden duurder. In de vergadering van de Tweede Ksmer van gisteravond verwierf het voorstel van de minister van financiën om de omzetbelasting op sigaren gedurende twee jaar op te heffen «n die op sigaretten, welke duurder zijn dan zeventig cent per pakje, te verhogen, niet al ler instemming. Er bestond in het bijzonder bezwaar tegen de verhoging van de sigaretten prijs. Teneinde een dreigend amendement te ont wijken, accepteerde de minister tenslotte een Uit de Kamer gekomen suggestie om de om zetbelasting op sigaretten eerst te verhogen bij een detailprijs van 90 cent. Het wetsont werp werd daarna zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. I Loongrensverhoging voor de Ziektewet. In de memorie van toelichting op het wets ontwerp tot wijziging der invaliditeitswet, der ongevallenwet 1921. der land- en tulnbouw- engevallenwet 1922, der zee-ongevallenwet 1919, der ziektewet en der kinderbijslagwet, wordt gezegd, dat de toenmaals geldende loongrenzen voor de invaliditeitswet en de Ziektewet, in verband met de na de betrij- «ling plaats gehad hebbende stijging van de lonen van f 3750 tot 4500 zijn verhoogd. Nu inmiddels met ingang van September 1950 de lonen andermaal zijn verhoogd, is het naar de mening van de regering redelijk de thans voor de genoemde wetten geldende loangrenzen aan deze nieuwe loonregeling aan te passen. Daar de huidige loonsverhoging met 5 pCt. is gebonden aan een maximum van t 180, dient naar het oordeel van de minister ook bU het bepalen van de nieuwe loongren zen met dit maximum te worden rekening ge houden. De voorgestelde regeling voorziet dan ook in een verhoging van de loongrenzen tot f 4680. Een loongrensvedhoging, als hlervoren be doeld. voor de ziektewet brengt mede, dat deze grens voor de toepassing van het zieken- fondsenbesluit reze laatste is immers de zelfde als de loongrens voor de ziektewet oveneens tot f 4880 stijgt. TREINONTSPORING. Gisteren is te Best een kolentreio in aan raking gekomen met een goederentrein. Van de kolentrein ontspoorden zes wagens, van SAMENWERKENDE LANDEN. Eerste Amerikaanse steun voor betalingsunie. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de O E E S. en het bureau van de Mars hall-organisatie te Parijs, heeft het Ameri kaanse ministerie van financiën ongeveer 24 millioen dollars gestort bij de Federale Re servebank ten behoeve van de Europese be talingsunie. De Federale Reservebank zal dit bedrag overmaken naar de Bank voor Inter nationale Betalingen te Bazel, die als ban kier voor de O.E.E.S. optreedt Zoals bekend is. heeft de Marshall-organi satie te kennen gegeven, dat zij 350 millioen dollars zal beschikbaar stellen als beginkapi taal voor de Europese belaüngsunie. Amerika gaat accoord met Frankrijks militaire p'annen. Amerika heeft in principe de plannen van de Franse regering om haar strijdkrachten in Europa tegen het einde van 1951 op 10 divi sies te brengen goedgekeurd. De afgevaardig den van de Franse regering, die thans te Washington vertoeven, is de verzekering ge geven. dat de Amerikanen financiële steun zullen verlenen om tegemoet te komen aan de kosten van deze strijdkrachten. Migratie-overeenkomst Nederland- Nieuw-Zeeland. Te Wellington is een migratie-overeenkomst getekend tussen Nederland en Nieuw-Zeeland. Ter bevordering van de uitvoering van de ze overeenkomst zal de regering van Nieuw- Zeeland te Den Haag een immigratiekantoor vestigen. Gedurende het eerste jaar kunnen uit Nederland 1200 ongehuwde mannen en 800 ongehuwde vrouwen tussen 18 en 35 jaar in Nieuw-Zeeland worden toegelaten. (Advertentie I.M.) GARAGE MET ZELFBEDIENING. Amerika is thans een garage rijk. waar da klanten zelf hun auto kunnen repareren. Een automobilist kan hier een werkplaats en ge reedschappen per uur of per dag huren en tegen de normale marktprijs de nodige reser ve-onderdelen kopen. Ray Woolley. die dezer dagen deze merkwaardige garage in Los An geles (Califnornië) opende, is het eerst op dit Idee gekomen. Zijn vrouw voert het be heer over het magazijn van onderdelen en houdt de administratie bij Bekwame monteurs onderzoeken wat er aan de auto mankeert, vertellen de klant hoe het euvel verholpen kan worden en stellen hem of haar een handleiding ter hand. waarin de nodige wenken gegeven worden. Van tijd tot tijd komen deze monteurs, zes man sterk, eens kijken, hoever de klant gevorderd is en geven nuttige aanwijzingen. Deze deskundigen bedie nen speciale machines, die gehuurd kunnen worden tegen standaard-tarieven. De klant kan ook tien minuten of een half uur van hun diensten gebruik maken, of een gehele dag tegen een loontarief, dat aan alle georga niseerde arbeiders in de automobielindustrie wordt betaald. De garage kan bogen op een record in vei ligheid sedert de opening van de garage heeft er nog geen enkel ongelukje plaats ge had. Een der employé'! doei voortdurend de ronde in de 22 werkplaatsen om te zien of de auto's op de juiste wijze met de pneumati sche liften worden gelicht. Woolley >s van oor deel. dat auto-eigenaars 25 tot 50 procent op de onderhoudskosten van hun wagen kunnen besparen door zelf de reparaties te verrich ten. ATOOM-VLIEGTUIGEN. Atoomkracht zal het mogelijk maken dat vliegtuigen verder en sneller kunnen vliegen met een grotere betalende lading dan welk vliegtuig ook van nu. zo deelde sir William Hildred, directeur-generaal van de internatio nale vereniging van luchtvaartmaatschappijen (I.AT.A.) mede op de zesde algemene verga dering dier vereniging. Deze bijeenkomst wordt te San Francisco gehouden. Wanneer vliegtuigen, die door atoomkracht worden voortbewogen ter beschikking staan. "kortenow". luitenant ter Ke "d bestaat de kans, dat de luchtvaartmaatschap pijen dan vliegmachines zullen hebben waarmee werkelijk geld te verdienen is. Atoomkracht belooft, wat krachtbron voor vliegtuigen betreft, een resultaat, dat onbe reikbaar is met de huidige soorten brandstof. Er zullen vliegtuigen komen, die een zeer gro te snelheid en een bijna ongelimiteerde actie- oaii |NH8! IHHM radius in zich zullen verenigen. De economi- gtond te SChudden met een Australiër. Dat ELECTRA-8 RADIO-SERVICE sche voordelen zullen zeer aanzienlijk zijn. SCHOONHOVEN. DOOR VALLEND VAT GEWOND. Op de melkfabriek „Amilko" heeft zich gisteravond een ongeval voorgedaan, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien.' maar dat later toch mee bleek te vallen. Toen de arbeider Van R. uit Langerak en de chauffeur K. uit Bunschoten voor het fa brieksgebouw aan het werk waren, werden zij plotseling opgeschrikt door een klap Op hetzelfde ogenblik kregen zij een slag tegen het hoofd, waardoor zij beiden neervielen. Een leeg houten vat was boven in de fabriek uit het touw, waarmee het opgehesen werd. losgeschoten. Het gevaarte kwam eerst op de ui: j. begane grond terecht ,maar veerde toen nog Maandagmiddag is een yHegmachme bü_de m« gr(*e kracM op, waardoor de arbeider en de chauffeur het tegen hun hoofd kregen Dokter Barten. die geassisteerd werd door leden van de Rode Kruis afdeling, consta teerde. dat de hoofdwonden, die de mannen opgelopen hadden, niet van zeer ernstige aard waren. Zy werden per ziekenauto naar hun woningen vervoerd. Een van hen werd nog even ter observatie in een ziekenhuis te Utrecht opgenomen, maar hij kon deze in richting spoedig verlaten en naar huia over gebracht worden. Twee doden bij vliegongeluk. landing op het vliegveld Volkel verongelukt. Een der vleugels kwam met de landingsbaan in aanraking, waardoor het toestel omsloeg en in brand vloog. De beide inzittenden kwa men hierby om het leven. De machine was een sportvliegtuig van de Gooise-Stichtse Aeroclub. dat door de eerste luitenant K. Rithagen van de K L. voor een dag gehuurd was. De tweede inzittende was de heer P. Wingers, uit Nistelrode. ONTMOETING NA ZEVEN JAAR. Toen de Nederlandse torpedobootjager „Kortenaer", die een bezoek brengt aan Australië en Nieuw-Zeeland, gisteren de ha ven van Brisbane binnenvoer, stond, op het schip een officier scherp naar de kade te turen. Deze officier was de scheeosarts van ver- stege Maar wat was er de oorzaak van. dat hij ijverig de kaden van die vreemde haven plaats afspeurde? Het antwoord op deze vraaè kwam spoe dig. nadat het schip voor anker was gegaan. Dokter Verstege was de eerste, d e san wal ging en hy had nog maar nauweiyks een voet aan de vaste grond, toen hy al druk handen stond te schudden met een Australiër. Dat leek althans zo, maar de man. d!e aan de ha ven had staan wachten was geen Australiër maar een rasechte Hollander, een broer van dr. Verstege. In de afgelopen oorlog streden deze broers in Nederland zij aan zy voor het ondergronds verzet, maar zij konden dat niet tot de be vrijding blijven doen. want zU werden door de Duitsers gearresteerd en naar een con centratiekamp overgebracht Dr. Verstege bleef tot de bevrijding geïnterneerd, maar zijn- broer slaagde er in December 1943 in te ontsnappen. Na verschillende omzwervingen kwam hij na de oorlog in Australië terecht, waar hij met een meisje uit Brisbane in het huweiyk trad. Daarom was de ontmoeting aan de haven van Brisbane wel een heel bijzondere, want sedert 1943 hadden de broers elkaar niet meer gezien. Na zes maanden: A.R. hoofdcommies ter secretarie in Voorschoten In de reeds ses maanden bestaande burgemeestersvacature Is thans voorzien. Met Ingang van 1 November is, bfj Koninklijk besluit, benoemd tot burgemeester van Sohoonhoyen de heer J. Aten, tot dusverre hoofdcommies en waarnemend secre taris ter gemeente-secretarie van Voorschoten, GEMENGD NIEUWS. KOE DOODDE VEEHOUDER. De rijkspolitie te Groesbeek by Nytnegen heeft een onderzoek ingesteld naar het tra gisch etyde van een 28-jarige veehouder, wiens lijk Zaterdag werd gevonden in een weide al daar. Het lichaam vertoonde een diepe wonde in de buik en rondom de plaats waar het lag. v/aren bloedsporen. Een onderzoek heeft thans uitgewezen, dat de man het slachtoffer is geworden van een aanval door een koe. die hem zodanig ver wond heeft, dat hij suoedig daarna moet zijn overleden. Een kopje koffie kostte gisterochtend op de Prinsengracht te Amsterdam f 20.een Edammer kaasje noteerde dezelfde prys en een aangesneden stukje leverworst haalde zelfs de f 40-—. Voorwaarde tot deze enorme pryzen. vast gesteld door de bijzondere politierechter was: het ongeprijsd zyn van deze waren. De officier van justitie gaf by de eerste van de 20 zaken te.gen winkeliers uit Amsterdam «n omgeving, die verzuimd hadden hun wa ren op duideluke wijze te pryzen, een kort overzicht waarom wederom tegen dit euvel streng wordt opgetreden: de verplichting de prijzen der artikelen duidelijk aan te geven is een van de machtigste wapens in de stryd om de prijzen omlaag te krygen. noodzakelijk in deze tyd van spnnoingen tussen lonen en prUzen. Het is een stimulans tot concurrentie. De minister heeft dit onlangs nog duideiyk gezegd. Wie thans nog niet weet. dat de klant in een oogopslag dient te kunnen zien. wat het artikel, dat hy wenst. kost. moet hetmsar voelen. Vandaar. dBt de C.C.D. is begonnen een scherpe controle in te stellen, die tot re sultaat had. dat 20 winkeliers ter "verant woording werden geroepen. De politierechter had voor de nalatigen. die voor de eerste keer zondigden, een eenheids- straf vastgesteld: f 20— of tien dagen. de goederentrein één. Er ontstond geruime tijd kruideniers, melkslijters en garagehouders. vertraging in de treinenloop. EET MEER RAT. Professor Albrecht Hase, een bioloog ln de Amerikaanse sector van Berlijn, heeft in een verhandeling over de stryd tegen ongedierte een lans gebroken voor het eten van ratten- vlees, omdat dit een groot proteïne-gehalte heeft. Volgens de professor, die verklaart dat hy en zyn gezin zelf reeds enige tijd lang ratter, op het menu hebben, doet de smaak van rattenvlees niet onder voor die van wild ai gevogelte. Kosten van levensonderhoud stegen met 10 pCt. Blykens door het internationale arbeids bureau te Geneve gepubliceerde cijfers, zijn de kosten van levensonderhoud gedurende die reeds eerder met de „prysaanduidingaver- ordening" in aanraking zyn gekomen, hoor den zich veroordelen tot geldboeten ven f 30 of f 40. eventueel te vervangen door 15 res- pectieveiyk 20 dagen hechtenis Het verweer der overtreders bleef even standvastig als de strafmaat van de polit erechter: „wy dachten dat het niet meer nodig was". Jan Aten werd In September 1911 geboren te Appelscha (Fr waar hy zyn Jeugd door bracht en vanwaar hU zyn intrede deed inde overheidsadministratie, waarvan hij de draad opvatte tbr gemeente-secretarie van Uithoorn. By zJjn eerste promotie vertrok de heer Aten naar Ouder Amstel. welke gemeente hü dien de tot 1936. In dat jaar werd hij benoemd m zijn huidige standplaats. De nieuwe burgemeester is lidmaat van de Gereformeerde Kerk en aangesloten bij de anti-revolutionnatre partij. Hy is gehuwd en heeft vier kinderen, drie meisjes van 10, 8 en 5 jaar en een zoontje van 1 jaar. Burgemeester Atyn is een man. weliswaar gevormd in en voortgekomen uit de gemeen te-administratie. die niettemin een brede be stuurlijke belangstelling heeft. In het bijzon der gaat die uit naar onderwys- en huisves tingszaken. Toert geruime tyd geleden op ini tiatief van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland een contactcommissie tussen de ge meentebesturen werd ingesteld ter ultwlsse- ling van ervaringen in huiivestlngsaangelegen- heden werd de heer Aten uitgekozen als se cretaris van die provinciale woonruimtecom missie. Voor d'e functie viel de keus natuur lijk op iemand die getoond had daadwerke lijke interesse te hebben voor het grote so ciale probleem der woningnood. Schoonhoven, dat op het ogenblik de (moeiiyke) geboorte doormaakt van een be hoorlijk wegennet, waarvan het zelf knoop punt zal worden, zal voorts in de nieuwe bur gervader een krachtig en technisch geschoold bevorderaar van de belangen op verkeersge bied vinden. De heer Aten is nameiyk reeds vele jgren secretaris van de vereniging voor Veilig Verkeer. Niet elleen door zijn functie in het gemeen telijk bestuursapparaat van Voorschoten, maar ook door zyn sympathie in dis richting is de heer Aten secretaris van de plaatselijke com missie voor Steun Wettig Gezag en van het demobilisatie-comité. Koevele de functies van de heer Aten oqIc zyn, zijn gezin lydt daar onder niet. Hy hecht grote waarde aan de vorming in en de band door de huiseiyke kring Daarnaast weet hij evenwel ook de noodzakelijkheid van goed onderwijs, dat hy naar vermogen stimuleert door zijn bestuurs lidmaatschap van de schoolvereniging. De nieuwe burgemeester kent Schoonhoven niet; het Is dan ook te verwachten, dat hij voor de installatie, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zyn nieuwe gemeente zal ko men bezoeken om daarvan reeds een indruk op te doen. Het mag gezegd worden, dat ondanks de vele persooniyke kwaliteiten, die de n'euwe ambtsdrager biykbaar bezit zyn politieke richting niet die is. die vry algemeen ver wacht werd. Gedurende de vacature won steeds meer de mening veld. volgens welke de nieuwe burgemeester gezocht moest worden in de kringen van c.h. of prot. chr groep van de p.vd a. Dat de keuze van de nieuwe bur gemeester niet Is overeenkomstig deze ver wachting heeft onmiskenbaar voordelen. Door het feit dat de nieuwe voorzitter van het col lege van burgemeester en wethouders behoort tot de ar. party behoeft in dat college, naar politieke samenstelling gesproken, geen ver andering gebracht te worden. Dat is gunstig voor de zo gewenste continuïteit in het ge- meenteiyk bestuursbeleid. GEORGETTE HAGEDOORN. De befaamde voordrachtskunstenares Geor- gette Hagedoorn opend vanavond de reeks van acht voorstellingen welke in het kader van de Volks Universiteit, gedurende het ko mende seizoen worden gegeven. WU hebben Georgette Hagedoorn het vorig jaar hier reeds leren kennen als een artiste die haar publiek ongemeen weet te boeien. DE MOEITE WAARD. Wellicht aangemoedigd door het succes van de heer Kavelaars ging de heer G. VermeU Maandag gewapend met zyn hengel, naar de Bonrepas ui de hoop daar een snoek te ver schalken. Dat lukte, en hoe! Een hevige ruk deed de hengel breken, maar na tien minuten worste len had de heer Vermeij een snoek van 84 cm. lengte, die ruim 9 pond en twee ons woog op het droge. „DENK EN ZET". De damvereniging „Denk en Zet" epeelda Maandag in café P. van Veen de volgende competitiewedstryden: J. Lledorp—H. Duel 0—2 A. Mesker—P. de Jong 0—2 M- Droog—A, ven der Leden 20 A. A. Drlessen—C. de Besten 02 J. MaaslandA. Bouter 02 P. de Jong—B- de Hoop o2 W van der Horst—O A ven Egmond 2—0 J. J. van der Horst—N. W. Veer 0—2 ONFORTUINLIJKE AUTORIT. De heer J. A. O., die vertegenwoordiger ie by een Schoonhovense fabriek, reed Maandag in een personenauto ter hoogte van de ge meente Zuilen, toen plotseling een jongen op zijn fiets de rijweg overstak. De heer O. wierp teneinde een aanrijding te vermijden, 't stuur om. Dit had echter tot gevolg dat de auto te gen een boom botste en later door 'n kraan- PRFDIKRFIIRTFN wagen naar Schoonhoven gesleept moest wor- i l,in. den. De heer O. bekwam geen letsel en de knaap op de fiets verwyderde zich met be kwame spoed. NEDERLANDER OMGEKOMEN BIJ ENGELSE VLIEGRAMP. By de ramp met het Engelse passagiers vliegtuig. dat gisteren neerstortte en waarby 28 mensen omkwamen is een Nederlands slachtoffer te betreuren. De heer J. van Eik. die als ladinginspecteur werkzaam was bU C. A. van Wankum's scheepvaartmaatschappij te Rotterdam. Hy was gehuwd, maar had geen kinderen. Gisterochtend was hij voor 'n dienst reis naar Engeland vertrokken, waar hy te Glasgow een ladinginspectie van een schip zou verrichten. DERDE SLACHTOFFER VAN AUTO ONGEVAL OVERLEDEN. Vanmorgen is ook een derde slachtoffer van het ernstige auto-ongeval, dat gisteren te Har- degarijp gekeurde, overleden. namelUk ee» 73-jarige paardentaxateur uit Franeker. Staatssecretaris Moorman blijft Vice-admiraal H. C- W. Moorman biyft aan als staatssecretaris van marine. Het ligt te vens in het voornemen om vice-admiraal Moorman met de datum van ingang van het ontslag van mr. W. H. Fockema Andreae voorlopig ook te belasten met de functie van staatssecretaris van oorlog. RUSLAND WEIGERT DEELNEMING Rusland heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de commissie voor hulpverlening aan Korea van de hand gewezen. De Russische afgevaardigde verklaarde da^ uitnodiging niet te kunnen aanvaarden, omdat de raad zijn voorstel om afgevaardigden van Noord- zowel als Zuid-Korea aan het werk der commissie te laten deelnemen, had ver* worpen. RUSLAND VRAAGT BIJEENROEPING VEILIGHEIDSRAAD. Rusland heeft verzocht vandaag da veilig- heidsraad bUeen te roepen. Men verwacht, dat het zal voorstellen een Indiër tot secre taris-generaal van de Verenigde Naties U benoemen. In een besloten zitting van da Veiligheidsraad had Rusland reeds eerder zijn veto uitgesproken over een herverkiezing van Trygva Lie. DE STRIJD IN KOREA Pjongjang bereikt aen Engelse troepen zyn vanmorgen doorgesto ten tot aan de buitenwijken van Pjong jang. Achter de Engelse troepen, die de Noord- Ko'reaanse hoofdstad van het Zuiden naderen, komt een regiment van de eerste Amerikaan se divisie cavalerie. De Zuid-Koreanen hebben aan de Oostzijde de stad bereikt. Binnen enkele dagen zal hier de beslissing gevallen zyn. Generaal Lie Soen Koen. hat hoofd van hat Inlichtingenbureau van het Zuid-Koreaanse 4 1 o-*?.In Peraauav^aaven de denartement van defensie, verklaarde een fevenionderhow? S2£ Sobood.ch.p f hebben opgeven,ven kosten van stUging te zien, namelijk van 50 pCt. Van de Europese landen vertoond# Finland met 15 pCt. de acherpste stijging. Daarna volgden Frankrijk en Nederland met elk 10 pCt. In Oostenrijk was de styging van de kosten van levensonderhoud 9 pCtin Noorwegen en De- Noord-Koreaanse opperbevelhebber aan zyn troepen, waarin deze bevel krygen allt ma teriaal en voorraden, die zij niet kunnen mee nemen te vernietigen. Engelse bombardementen. Var.af een vllegdekschip opgestegen Engel se marinevliegtul"en hebben een groot aantal nemerken 5 pCt., en in Engeland en Zweden jnstaiiatiM van de haven van Tsjinnampo met .fchtt pCt de grond Eel(Jk gemaakt. Tsjln. iampo ligt aan In Iran daalden zU met 23 pCt in Birma \Vestkust en het is de dichtst hij Pjong- met 19 pCt.. ln Japan met 10 pCt., en in West- jan)» gelegen haven. Duitsland met.6 pCt. Vier Noord-Koreaanse jonken, die voor het leggen van mynen werden gebruikt en groot motorschip werden vernietigd. Andere Engelse vliegtuigen hebben een spoorwegbrug vernield, die werd gebruikt door op Pjongjang terug trekkende Noord- Koreaanse troepen. Ook bruggen in wegen, en zwaar varsterkte punten in het ftebled. waar door de terugtocht der Noordelijken plaats vindt, ziin uit de lucht aangevallen en met raketprojectielen beschoten. BCassa-electroentle. De Noord-Koreanen hebben ln Moentajon. 15 km ten Noorden van Wonsan. 420 Koreanen Seëlectrocuteerd. De Koreanen moesten met e handen op de rug gebonden een schuilkel der binnengaan en op de grond gaan liggen waar zy door middel van electrlsche draden geëlectrocuteerd werden. Koreaanse nationale feestdag. De commissie der Verenigde Naties voor Korea heeft bekend gemaakt dat de Zuid-Ko reaanse regering heeft besloten 24 October, de „Dag der Verenigde Naties", tot een nationa le feestdag uit te roepen. De commissie zegt. dat er geen land ter we reld is. waar de Verenigde Naties groter aan zien genieten dan in Korea, ONGEWILD VUURWERK. Het avondlijk duister werd eergisteren in de Lanve Weistraat plotseling verjaagd door dat da hulpmotor op de fiets van de heer Dek kers met een felle steekvlam in brand vloog. De heer Klip, die steeds belust is op het blussen van branden, greep zijn snelbluseer en doofde met een welgerichte straal het vuur GEVONDEN VOORWERPEN Armbandhorloge, broche, kinderregenkapje, twee muntbiljetten, jekker, houten autoped, speelgoedauto, boodschappentas, klndervest, Inlichtingen op het politiebureau. Dertig procent leest geregeld de Bijbel. In zUn laattsa opiniepeiling heeft het Ne derlands Instituut voor de Publieke Opii^e (N.I.P.O.) aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid, en uit alle lagen van de bevolking de vraagt gesteld: „Leest u geregeld in de BUbel of niet?" De resultaten, die het N.I.P.O. kreeg, zijn als volgt: Leest geregeld in de Bybel: 30 plo- cent; leest niet geregeld in de Bijbel; 68 pro cent; geen antwoord: 2 procent. Grote verschillen traden op naar de gods dienstige overtuiging van de ondervraagden. Leest in de Bijbel: Gereformeerden gere geld 97 procent, niet geregeld 3 procent; Ned. Herv. geregeld 53 procent, niet geregeld 45 procent; Niet aangeslotenen by kerkgenoot - schape geregeld 8 procent, niet geregeld 89 procent; Katholieken geregeld 3 procent, niet geregeld 97 procent. Twee Amerikaanse mijnenveger» gezonken. De twee Amerikaanse mijnenvegers „Pirate" en „Pledge" zyn voor de Noord-Koreaanse Oostkust ter hoogte van Wonsan op mynen gelopen en gezonken. Een lid van de beman ningen kwam om het leven en elf worde* vermist. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK Beroepen te Meerkerk G. Willemsen te Hierden; te Groot-Ammers W. VroegindeweiJ te Blelswyk. Bedankt voor Bodegraven J. W. van dag Linden te Kamerik. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Uitgetredenen Ned. Herv. Kerk. Donderdag 19 October, 's avonds 7 uur. ds. Mieras. van Krimpen aan de IJssel. GROOT-AMMERS Donderdag 19 October. avonds 7 uur, ds. R. Bartlema, van Giessen- dam. Rede voor de Chr. School. KINDERDIJK. Donderdag 19 October, 's av. 7.30 uur. de beer Wakker, van Rotterdam. STOLWIJK. Evangelisatie. Woensdag 18 Oc tober. 's avonds 7.15 uur, ds. Van Dijk, van Gameren. GLREF. GEMEENTE. 6TOLWUK. Donderdag 19 October, 's av, t uur, ds. L. Rijksen. van Lelden. VRUE GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM. Woensdag 18 October, 's av 7 uur, de heer B. Hennephof. van Dordrecht OUD GEREF. GEMEMENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Goudenregen straat. Woensdag 18 October, 's avonds 7 uur, ds. H. Vlot. Buffelstraat. Donderdag 19 October, 's av. 7.30 uur, de heer De Jong. NIEUW-LEKKERLAND. Lokaal v. d. Beek. Vrydag 20 October, 's avonds 740 uur, ds. Woudwijk, van Rotterdam. CHR. GEREF. KÉRK. NIEUWPOORT. Woensdag 18 October, av, T i^fur. ds. P. de Groot, van Meerkerk. VRIJE EVANGELISATIE. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Zsal Har monie. Vrydag 20 October, 's avonds 7 "uur, ds. P. J. Dorsman, van Scheliuinen. EVANGELISATIE. GIESSENDAM. Gebouw Rehoboth. Donder dag 19 Oct.. 's avonds 7 80 uur. ds. Zijlstra, van Eindhoven. Evangelisatie-samenkomst 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 18 OCTOBER I960 Ammerstol. Het verjaringsfonds der Ned. Herv. Kerk heeft over September f 55.43 op gebracht Ammerstol. Voetbal. ASV 2 ging Zon dag voort op het goede pad, door Gouda 4 op eigen terrein te verslaan, waardoor ASV thans met twee punten voorsprong bovenaan staat. Het was een meer spannende, dan fraaie wedstrijd. Vooral in de tweede helft werd soms te fors gespeeld, waardoor het spelpeil danig zakte. Voor de rust nam ASV door rechtsbuiten IJsselstijn al spoedig de leiding, waarna G. Stigter met een tam. effectvol schot de voorsprong vergrootte (02Tegen de rust moest de ASV doelman ook éénmaal vissen (1—2). Na de pauze warend e ploegen afwis selend in de aanval, maar tot doelpunten kwam het niet meer. Vooral de ASV-defensie was in goede vorm. ASV 3 werd eveneens twee punten rijker door een 4—1 zege op het bezoekende Schoon hoven 4. Het was een aardige wedstrijd met gering krachtverschil. De thuisclub bleek ech ter beter de kunst van doelpunten maken te verstaan dan de gasten. ASV 4 kon het voorbeeld van haar hoger geplaatste broeders niet volgen, maar het ge lijke spel (00) tegen het leidende Groene- weg 3 was niettemin een goede prestatie. Doelman G. Ooms verrichtte deze middag be- langryk werk. Tenslotte waren de junioren Zaterdag tegen hun Schoonhovense collega's niet opgewassen. Het d-team der blauw-witten won met 0—2. Ammerstol. Gevonden: eon muntstuk en een hoofddoek. Inlichtingen bij de politie. Benschop. De busdiensten. Naast de wyziging van de busdiensten op Zondagen is er nog een wijziging op werkdagen niet .op alg. Chr. feestdagen in de dienstrege ling aangebracht. De bus van 9 uur 's mor gens uit Utrecht naar IJsselstein. geeft daar om 9 25 uur aansluiting op een bus naar Ben schop-dorp deze vertrekt weer om 9.40 uur van het dorpsplein naar Utrecht. Te 's-Hertogenbosch slaagden de Gebr, P. en St. Oskam voor het vakd'ploma „Aard appel-. groente- en fruithandel". In de Zondagmorgendienst ln de Ned. Herv Kerk werd een extra gift van f 100.— gecollecteerd. UITBREIDING TELEFOONNET. Bergambacht. Het Staatsbedrijf der PTT. Is voornemens ten behoeve van de uitbreiding van het telefoonnet kabels te leggen in Sta tionsweg. Kerksingel, Raadhuisstraat en Hoofd straat. Zodra deze kabellegging heeft plaats gehad zal het mogeiyk worden aan meerdere verzoeken om telefoonaansluiting te voldoen. Belanghebbenden zullen ongetwyfeld uitzien naar het tydstip, waarop deze werken zijn voltooid. JEUGDDAMCLUB. Bergambacht. Onder leiding van enige ener gieke leden van de damclub D.I.D. is een jeugddamclub voor Jongens van 12 tot 16 jaar opgericht De animo bUjkt daarvoor groot te rijn, want reeds thans bestaat de club uit 26 leden, die elkaar iedere Maandagavond in de saai van De Kovel bekampen. NAAR ARGENTINIË. Bergambacht Het gezin S. P. van Dam—van Nieuwland. bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, zal zich deze week inschepen voor emigratie naar Argentinië. De heer Van Dam zal zich als veehouder vestigen in de gemeen te Buchancn. provincie Buenos Aires. Voor de dienstplicht, lichting 1951 zyn voor deze gemeente zestien personen inge schreven, van wie elf geschikt zijn verklaard, drie voor goed ongeschikt, terwyi twee uit spraken syn aangehouden. De uitslagen van de onderlinge compe titie wedstryden van de damclub zyn: Jac. SpeksnijderH. Kamer 20: B. van Herk J. C. van Sprang 2—0: H Kamer—K. Mak 0—2; Jac. Speksnijder—B. Vermy 0—2; A. d« Joode—A. C. P. de Langen afgebr.; A. Post— B. van Herk 0—2; D. v. d. Berg—J. C. van Sprang R0- F. den Ouden—W. Kroon 2—0; G. GraaflandW. Valst en C. DeelenM. Vis ser afgebr Joh. .GraaflandC. Kentie 02; L. NoorlanderC. Teeuwen 11: H. Kamer— Adr. van Sprang 2—0 en B. Vermij—J. C. van Sprang afgebr. Tijdelijke onderwijzeres. Bergambacht Ter tijdeiyke voorziening in de betrekking van onderwyzer aan de open bare school voor g.l.o. (hoofd de heer Ver hoeven). tengevolge van het opkomen inwer- keiyke dienst van de heer C. Kok te Schoon hoven, is mevr. G. van Zyil Langhout—Mole naar bereid gevonden als zodanig werkzaam te zyn. Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de coöperatieve Boerenleenbank „Bergambacht" zal op 31 October in hotel „'t Centrum" een feeeteiyke bijeenkomst wor den gehouden. Alle leden met hun dames zyn daarvoor uitgenodigd. Bergambacht. Onder leiding van de voot- u heer D. Stolk. kwam vorige week net Centraal Verband van Herv. verenigingen in de consistorie bijeen. Het verband blijkt ,he,t jaarverslag van de secretaris bij- ii teden te tellen. De avond werd ge- Vuir ,met verslagen over zomeruitstapjes, een gedichten-voordracht wedstrijd en een onder werp over het doel der verenigingen. Aan het einde nam de voorzitter, tevens de man die de stoot tot de oprichting gaf. afscheid, we gens verandering van werkzaamheden. Hem werd een boekwerk en het ere-voorzitterschap aangeboden. Tot tydeiyk voorzitter werd de neer A. Boer gekozen. VOEDSELVERGIFTIGING? Capelle aan de IJssel. In Ket begin van de ze week werden enige mensen onwel in deze gemeente, naar dokter Boonstra constateerde, waarschijnlijk door het eten van gebakken tong. Deze bleek afkomstig van de vishan delaar H. M. Laatstgenoemde liet, toen hij zulks vernam, onmiddeliyk de politie komen om vis zowei als olie, in beslag te laten ne- °ienj keurmeester van de vismarkt, zowel als de keuringsdienst van waren, keurden vis en olie. maar bevonden deze in prima staat. Ook de gevonden resten en graten van de vis werden goedgekeurd. De toestand van de be trokken patiënten is bevredigend. Capelle aan de IJssel. In het begin van vol gend jaar bestaat de afdeling „Het Groene Kruis" 50 jaar. en het bestuur is voornemens dit jubileum niet ongemerkt te doen voorbij gaan. Het ligt in het voornemen omstreeks de geboortedatum van de vereniging een groots opgezette „Groene Kruis '-bazar te organise ren. Deze organisatie is in een zo uitgestrekt rayon als Capelle aan de IJssel moeilijk van uit één punt te regelen. Vandaar stelt het be stuur zich voor vier wykcomité's te vormen voor de wyken Polder. Dorp. Keten en Kra- lingseveer elk één. Een overkoepelend comité zal tezamen met het bestuur de centrale lei ding ter hand nemen. Gouderak. De polderlasten over 1950 zUn vastgesteld voor Kattendyksblok op f 5 per H.A., voor Middelblok op f 6 per H A., en voor Veerstalblok op f 3 per H.A.. echter met dien verstande/ dat aanslagen beneden f 1 opwaarts tot f 1 worden afgerond. ORANJEVERENIGING „JULIANA". Haastrecht. Het Haastrechts feestcomité hield een druk bezochte vergadering. De voor zitter, de heer M. A.-W. Oskam, opende met een toelichting op het voorstel, het comité op te h.effen en de naam Oranjevereniging aan te nemen. Spreker lichtte een ontwerp regle ment toe. waarin onder méér de contributie op f 2.50 per jaar werd bepaald. By de be raadslagingen werd deze terug gebracht op f 2.Van verschillende buurtverenigingen werd toezegging gedaan zich by de Oranje vereniging aan te sluiten en bloc of persoon- ïyk. Als naam der vereniging werd aangeno men „Juliana". In het bestuur werd gekozen de heer M. A. W. Oskam als voorzitter; als leden de heren: L. Mimpen, C. Eegdeman. A. Griffioen. M. Kleijn. F. van der Stok. C Mul der; mevr. Faaij—van Zuilen en C. Uitten- bogert. Voorts werden nog een aantal com missarissen benoemd voor het mede organi seren en uitvoeren van de feesten. Nadat de voorzitter gedankt had voor de goede samen werking volgde sluiting met het zingen van een couplet van het Wilhelmus. SCHOOL HEROPEND. Jaarsveld. Maandagmorgen werd de ver nieuwde Ned. Herv. school officieel geopend, in het byzyn van het gemeentebestuur van de gemeente Lopik en talryke genodigden. Na dat de prachtige nieuwe lokalen waren be- zichtigd, werd de byeenkomst geopend door ds. J. Enkelaar, die in 'n korte toespraak er op wees, dat God het was die alles deed ge lukken. Vervolgens nam de burgemeester het woord. Hy wees er op. dat men in deze tyd, nu de staat voor de materiële behoefte van het onderwys zorgt, niet met de handen in de schoot alles rustig moet afwachten maar (Advertentie I.M.) Vatbaar voor vocht en tocht? Niot nodig de hele winter te hoesten I Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver zachtende, slijmoplossende, AKKERS met ijver en liefde het pand der vaderen ge trouw moet bewaren. Daarna sprak het hoofd der school een kort woord tot de kinderen. Ds. Enkelaar sloot de byeenkomst. De Zwerver I«—Hoogvliet I 52. Kinderdijk Er was voor deze wedstryd enorme belangstelling door het feit. dat Hoog vliet nog ongeslagen op de lijst stond. Het is van de Zwerverboys een mooi stukje geweest de Hoogvlieters met een 52 nederlaag naar hpis te sturen. Wat de stryd zelve betreft, deze liet aan technisch spel niets bijzonders zien. Na vyf- tien minuten scoorde de linksbuiten Leen van Genderen. van Hoogvliet, het leidend doel punt 0—1. De Zwervers hadden geen kans ta scoren, daar de vefdediging van Hoogvliet paraat blééf. Na de thee 'n heel ander beeld, namelijk een actiever Zwerver-team. Na 17 minuten scoorde de midVoor A. van Pelt de gelijkmaker 11. Na 25 minuten heen en weer golvend spel, scoorde een der backs van Hoogvliet in eigen doel 21. gevolgd door een doelpunt van Pelt 31. Nu kwam er by de gas ton een merkbare inzinking en het was de linksbinnen B. Vonk, die de stand op 41 bracht. Uit een schermutseling voor het Zwer ver-doel gelukte het de linksbuiten Herman Groenendijk, van Hoogvliet, de stand te ver kleinen tot 42. Kort voor het einde maak te een der backs van de gasten hands. De toegewezen strafschop werd door keeper Ger- rit Slagboom onhoudbaar ingeschoten. De Zwervers II en III verschenen niet in het veld. G. VAN DER VOS TERAARDEBESTELD. Lekkcrkerk. Zaterdagmiddag werd onder zeer grote belangstelling het stoffelyk over schot van de heer G. van der Vos, die Maan dag geheel onverwacht was overleden, ter- aardebesteld. Nadat de kist. welke bedekt was met een schat van uloemen, in de groeve was neerge laten. sprak de schoonzoon mr. J. van Zuuren over de werkkracht en belangstelling voof het maatschappelijk leven, en de liefde voor het gezin van de overledene. Naast droefheid was er dankbaarheid, dat zyn enige zbon uit Indonesië nu thuis was. De heer J. Hekking sprak namens zyn zus ter Martina en zich zelf woorden van dank voor hetgeen de overledene voor hen ge weest was. De heer C. van der Vos sprak als zoon van de oudste broer, die door ziekte niet aanwezig kon zijn. De heer J. Aalbers, burgemeester van Krim pen aan de IJssel, en voorzitter van de com missie van Beheer der Waterleiding „Lek en IJssel", waarvan de overledene lid was, sprak over het rechtschapen karakter van de over ledene. Mr. G. C. van Willigen sprak niet alleen voor de afdeling Het Groene Kruis en de on- dar-afdeling Ziekenhuisverpleging. waarvan de overledene deel van het bestuur had uit gemaakt, maar namens de gehele gemeente en wees op de belangstelling, die de overledene voor de gemeente had en op het medeleven, dat hy met leder toonde. De heer A. J. Tom te Zwolle bracht de overledene dank voor de vruchtbare samen werking met zyn vader. De heer B. Streefland, directeur van de Coöperatieve Boerenleenbank, bracht dank Coöperatieve Boerenleenbank, brengt dank voor hetgeen de overledene als voorzitter van de Raad van Toezicht voor de Bank gedaan heeft. De heer A. J. den Ouden sprak namen* het kantoor- en fubriekspersoneel van de N V. Touw- en Staalaraadfabriek „Holland" van de verslagenheid, toen het overlijdensbericht •werd ontvangen. Fr waren in de 45 jaren van aamenwerking banden gegroeid, vooral met de ouderen. Ds. Ligthelm, Ned. Herv. predikant, sprak over het leven van de overledene. Hy sprak over twee figuren uit de Bijbel. Mozes. waar over het volk rouwde en zo rouwt gans Lek- kerkerk om deze gestorvene, en de Slaaf uit de gelijkenis der Talenten. De slaaf had vyf talenten cnlvangen en er mede gewoekerd en ook de overledene heeft er mede gewoekerd voor de gemeenschao. waarin hy gesteld was. Spreker besloot met het bidden van het Onze Vader. Mr Van Zuuren dankte namens de nabe staanden alle sprekers voor hun woorden. Lekkerkerk. Biljarte n. De biljart vereniging „T.O.P." te Schoonhoven en „Am- stelbron", hielden een onderlinge tweekamp om een zilveren biljart. De prijs werd ge wonnen door „Amstelbron" met 24—16. De heer D. van der Wouden is gekozen tot tweede secretaris van het Grafisch Bu reau Gouda en omstreken van de Federatie van Werkgeversorganisatiën in het Boekdruk ker sbedrijf. Voetbal. Voor de juniorencompetitie werd Zaterdagmiddag gespeeld tusen Lekker kerk junioren B en Jodan Boys junioren D. In de éerste helft wist L.F.C. een 1—0 voor- l sprong te veroveren. In de tweede helft ging het veel beter en werd de stand opgevoerd tot 7—2. Lekkerkerk. VoetbaL Het tweede elftal bracht een bezoek by R F C. IV te Rot terdam. Na een spannende strijd wonnen de Rotterdammers met 32. Het vierde elftal had bezoek van Haastrecht IV. Onze plaats genoten moesten met een 13 nederlaag ge noegen nemen. Proefalarm. De Vrijwillige Brand weer hield deze week 's nachts een proef-alar- mering. Na vyf minuten waren er zoveel manschappen dat men had kunnen uitrukken. Twee minuten later waren nagenoeg alle man schappen aanwezig. Jongveedas;. Lekkerkerk. Onder begunstiging van fraai najaarsweer werd Vfüdag de eerste Jongvee dag gehouden van d» beide plaatselijke fok- verenigingen De Hoop en Verbetering zij ons Streven, op het hiervoor beschikbare ge meenteterrein bij het Beatrixplantsoen De ju ry had waardering voor het aangeboden ma teriaal. Dit kwa mtot uitdrukking in 19 eer ste, 17 tweede en 23 derde pryzen De uitslag is; Klasse I. Kuiskalveren geboren tussen l-9-'9 en 31-12-'49. la Anna 59 van H. de Jong Mz lb Paula van G. Dogterom, 2a Finie 2 van P. S. Hak; 3a Bella van G. Dogterom; 3b Nel ly 2 van P. S. Hak. Klasse II. Kuiskalveren geboren in Januari 1950. Eerste prys niet toegekend; 2a Clazien 9 van C. Streefland; 3a Huibertje 3 van gebr. Huijzer; 3b Margriet 6 van H. de Jong Mz. Klasse III. Kuiskalveren geboren tussen 1 en 13 Februari 1950 la Beatrix 2 van W. G. Bouter; lb Dora 12 van H. de Jong Mz.; twee de prys niet toegekend; 3a Miena van A. v. d. Hoog; 3b Janna van A. v. d. Hoog. Klasse IV. Kuiskalveren geboren 10 tot en met 28 Februari 1950. la Itty van G. Dogte rom: lb Johanna 17 van W. G. Bouter; 2a Gootje 2 van J. de Vries; 2b Marie 10 van gebr. Huyzer: 3a Trees van A. Blanken; 3b Foppa 3 van W. G. Bouter. Klasse V. Kuiskalveren geboren 1 tot en met 14 Maart 1950. la Annie van T. den Ouden; 2a Teddy 4 van H. de Jong Mz2b Dit van T. den Ouden; 3a Hilde 2 van W. de Jong Az. Klasse VI. Kuiskalveren geboren na 15 Maart 1950. la Lukke 9 van W. G. Bouter; lb Thea 2 van W. M van der Graaf; lc Mary- ke 2 van C Streefland; 2a Jansje 2 van P. Hailing; 2b Dora 14 van H. de Jong Mz.. 2c Truus 3 van W. H. van der Graaf; 3a Sientje van A. Blanken; 3b Bertha's Alida 3 van W. H. van der Graaf. Klasse VII. Pinken geboren van l-9-'48 tot en met 31-l-'49. la Loesje 2 van W. A. C. de Jong; lb Emma 3 van H. de Jong Mz2a Truus van A. van der Wouden; 2b Roosje van T. den Ouden; 3a Lena 29 van P. R. de Jong; 3b Lena 28 van P. D. de Jong; 3c Janna 8 van gebr. Huijzer. Klasse VIII. Pinken geboren van l-2-'49 tot en met 15-3-'49. la SUgje 2 van J. de Vries; 2a Geertje van A. van der Wouden: 2b Cha- trien 2 van J. de Vries; 3a Trijntje 24 van P. S. Hak: 3b Annie 2 van J. de Vries; 3c Dora 2 van C. Streefland; 3d Dineke 2 van J de Vries. Klasse IV. Pinken geboren na 15-3-'49. la Trees 2 van J. de Vries; lb Neel 2 van J. de Vries: 2a Antje 5 van W. H. van der Graaf; 3a Annie van A. van der Wouden; 3b Ella 2 van J. de Vries. Klasse X. Groepen kalveren (3 stuks) van één fokker en één vader, la Vader Socrates' Adema. eigenaar C. Streefland; lb vader Landheer, eigenaar H- de Jong Mz.; 2a vader Thomas, eigenaar J. de Vries; 2b vader Sjou- ke's Adema, eigenaar W. G.. Bouter; 3a vader Socrates' Adema. eigenaar W. H. van der Graaf; 3b vader Frederik, eigenaar T. den Oudea Klasse XI. Groepen pinken (1 stuks) van één eigenaar en één vader. Ie vader Geêszet 35, eigenaar J de Vries; lb vader Ceéazet 35, eigenaar J. dé Vries; 2a vader Marius. eige naar A. van der Wouden; 3a vader Socrates' Adema, eigenaar C. Streefland. EERSTE NUTSAVOND. Moordrecht. Voor de afdeling Moordrecht- Gouderak van de maatschappy tot Nut van t Algemeen traden met groot succes op mevr. Lien de Jong en de heer Marinus Smit, uit Hilversum, leden van het toneelensemble „De nieuwe Egelantier". Het was een byzonder ga- slaagde avond, waarbij de aanwezigen goede kunst werd voorgezet. Voordracht, gedichten en schetsen wisselden elkander af. waarby de veelzydigheid van het toneelduo tot uiting kwam. De voorzitter, de heer H A. de Wilde, bracht aan het slot van de avond de dank van bet Nut over onder aanbieding van Goudse si roopwafelen. Een amateur-orkestje het zich tussen de verscillende voordrachten en ln de pauze op verdiensteiyke wyze horen, en bracht een prettige sfeer in de zaal. Moordrecht. De uitslagen van de voor de wintercompetitie gespeelde wedstryden van de schaakclub Moordrecht luiden als volgt: H. BlomH. Hoek 01; H HoekH. Blom 1-0; C. Verwoerd—F. Vink Dz 0—1; F. Vink Dz—C. Verwoerd 1—0; D. Meulenberg—D. Uit de Radio-programma's. Woensdag 18 October. HILVERSUM I. 402 M. 18 00 Fanfare Or kest; 18 30 Mandolmemuziek; 19.00 Nieuws; 1915 Voor de jeugd; 1940 Gramofoon; 19.40 Radiokrant; 20 00 Nieuws; 2005 Radio Phil- harmonisch Orkest en Solist; 2110 Zendipgs- vragen, 2140 Salonorkest; 22.05 Causerie, 22 15 Orgelconcert, 2245 Avondoverdenkmg, 23 00 Nieuws; 23 15 Sextet, 23 45—24.00 Gramofoon. HILVERSUM II 298 M. 18.00 Nieuws; 13 20 Actualiteiten; 1845 Kwartet; 19 00 Causerie; 19 15 Gramofoon; 19 30 Voor de Jeugd. 20 00 Nltuws; 2005 Politiek commentaar. 20 15 Ope ra; 21.10 Hoorspel; 2225 Lichte muziek; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23 15—24 00 Gramo foon. BRUSSEL VLAAMS. 324 M 12 00 Gramo foon en Kamermuziek. 13 00 Nieuws; 13.15 Gramofoon; 17.00 Nieuws; 17 10 Gramofoon; 17 30 Voordracht. 17 45 Gramofoon; 17 50 Boek bespreking; 18 00 Zang en Piano, 18 30 Voor do soldaten; 19 00 Nieuws; 1930 Gramofoon; 19 50 Radiofeuilleton; 20 00 Omroep Orkest en So listen; 21 00 Actualiteiten, 21.15 Ethnische mu ziek; 22.00 Nieuws; 22 15 Kamermuziek; 2340 Nieuws; 23.05—24 00 Verzoekprogramxna. Donderdag 19 October. HILVERSUM I. 402 M. 7 00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofooffi, 9.30 Waterstanden; 945 Gramofoon; 9:40 Uitzending voor Schoolra dio; 10.00 Gramofoon; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon. 1100 Voor de zieken; 1145 Schoolradio; 12.03 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.20 Gramofoon, 13.30 Bariton en Piano; 14.00 Promenade Orkest en Solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Zang en Orgel; 16 00 Bybellezlng; 16 45 Vocaal Ensemble; 17 00 Voor de jeugd; 17.30 Streekprogramma; 17.50 Regeringsuitzen ding; 18.00 Pianoduo; 1815 Gramofoon; 1830 Land- en Tuinbouw; 18.45 Gramofoon; 19.00 Nieuws; 19.15 Levensvragen; 1930 Gramofoon; 19.40 Radiokrant; 20 00 Nieuws 20.05 Gevari eerd programma; 22.00 Gramofoon; 22.15 Bui tenlands overzicht; 22.35 Kerkkoor en Solis ten; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuw* 23.15—24.00 Gramofoon. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 en 8 00 Nieuwst 8.15 Gramofoon; 9 00 Morgenwyding; 9.15 Gra mofoon; 9.30 Amusementsmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gramofoon; 10.50 Voor de kin deren; 11.00 Gramofoon; 11.45 Causerie; 12.00 Kwartet; 12.45 Zuid-Amerikaans Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansorkest; 14.00 Voor do vrouw; 14.30 Viool en Piano; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 Aseortimento"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18 15 Voor tafeltennissers; 18.20 Sport; 18.30 Orkestconcert; 19.10 Gesprek met de brandweerman; 19.20 Zang en Piano; 19.45 Reportage of Grairtofoon, 20 00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.20 Concertgebouw Orkest en Solist: 21.25 Gramofoon; 21.45 Ronde tafel dis cussie; 22.15 Let op de bel; 23.00 Nieuws; 28.13 Sport; 23.30—24.00 Gramofoon. BRUSSEL VLAAMS. 824 M. 12.00 Oramo- foon; 12.40 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.30 Gramofoon; 14.00 Voor de jeugd, 15.00 Engelse lei; 15.15 Gramofoon 15.40 Franse les; 16.00 Gramofoon; 10.15 Causerie; 16 30 Gramofoon; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramo- focn; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Graipo- foon; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Vlaamse liederen; 19.50 Politieke cause rie; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Klank beeld; 21.30 Gramofoon; 21.45 Actualiteiten; 2200 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 23.00 Nieyws; 23.05—24.00 Gramofoon. Vink 0—1; C. Verwoerd—J Mols 0-1; H. Hoek B. Spek 1—0; A. Barendregt—L. J. van der Post Moordrecht Sport Moordrecht 1 i_ de ter gelegenheid van de opening van het nieuwe terein van de v.v. „Donk", nabij do Julianasluis in deze gemeente tegen de club van die naam. Moordrecht behaalde in deze vriendschappelijke wedstryd een grote 5—0 overwinning. Moordrecht 2 verloor op eigen veld van H O V. 2 met 14. terwyi Moordrecht 3 tegen Gouderak 3 een dozyn doelpunten fij «Uuair schopte en dus met 12—0 won. Nieuwer kerk aan de IJsoeL De restauratie- collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht in Sep tember f 320,22 op, die voor de diaconie f 249.65, die voor de Chr. kleuterschool f 249.65. De prikkaartenactie ten behoeve van het sanatorium „Sonnevanck" heeft f 100 op gebracht. Gevonden: Insigne ïndië: zweep en Uzerzaag. Inlichtingen op het politiebureau. FEUILLETON. door JOS HOCKING. «3 De man nam het paard, en Endellion liep alleen verder. Enkele ogenblikken later stond hy voor een eenzaam graf. Op de steen las hij: AAN DE NAGEDACHTENIS van ROBERT GRANVILLE DULVERTON gestorven 10 Februari. 18 in den ouderdom van 28 jaar. Hy stierf met zyn gelaat naar het Licht gewend. Endellion zuchtte. Het scheen, alsof de tien Jaar. die sedert de dood van zyn vriend ver lopen waren .waren uitgewist. „God handelt met ons op vreemde wyze," dacht hy. Enkele minuten later keerde hy naar het huis terug. „Naar het graf geweest?" vroeg Akron. Endellion knikte. „De dingen zijn sedert dien geweldig ver anderd." merkte Akron op „Een man. die hier langs kwam. heeft me van uw rede in het parlement gesproken. Hy zei. dat u binnen kort wel premier zoudt borden. alst de koning u tenminste niet voor Engeland opeist. Ik heb gehoord, dat ze daar aan een man als u be hoefte hebben." „Ze hebben me in Engeland niet nodig, Akron." En wy willen u hier niet verliezen. Er is overigens één ding dat u nodig heeft. Jonker." „En dat is?" „Een vrouw." Endellion sprong op. „Kom. breng m'n paard naar buiten, was alles wat hy antwoordde. Na enkele uren gereden te hebben, bereikte hy een prachtig gebouwd en vriendeiyk uit ziend huis. Het leek wel een oud-Engels land goed. hoewel het helemaal niet oud was. Grote boïben omringden het. en een rivier stroomde door het dal aan zyn voet. De tui nen herinnerden veel meer aan Engeland dan aan de binnenlanden van Australië. Een man nam zyn paard over. en langzaam wandelde hy naar de hoofdingang van 'thuis. Een prachtig panorama strekte zich voor hem uit; gQlvende korenvelden en uitgestrekte weiden. „Een paar jaar geleden was dit alles nog wildernis." mompelde hy. „en nu is het schoon als een Engels landschap." De zon neeg ter kimme. „Tien jaar. en al die tyd heb ik niets meer gehoord." peinsde hij. „Tien jaar leef ik nu al in de wildernis; en tien jaar lang heb ik ge teerd op de herinnering aan die twee geluk kige dagen. Natuurlyk had ze gelijk, toen ze me wegzond. Wat zou ze anders hebben kun nen doen? Maar het was vreselijk Hy verwyderde zich van het huis, en peins de verder: .Alles hier. zover ik zien kan. is van mij- Ik ben een gefortuneerd man. Sedert mijn te rugkeer is my alles meegelopen. En nu wenst de premier me in de regering Iedereen is me genegen. Maar wat heb ik er aan. als alsAch. hoe verschrikt k-eeje ze me aan toen ik haar myn bekentenis deed. Geen won der. ikik...." Hy maakte een beweging, alsof hy kwel lende gedachten van zich afschudde. Hy kreeg een gevoel, alsof hy niet meer al leen was; iemand wiens tegenwoordigheid hy zich niet verklaren kon. scheen'dicht by hem. „Waarom denk ik toch nog altyd aan haar?" vervolgde hy. „Waarom kan ik haar niet uit myn geest bannen? Het is nu tien jaar gele den. dat ik haar verliet en naar de wildernis terugkeerde. Zij -moet nu de vrouw van een ander zijn. en ik heb geen recht om Er ging een «hok door hem heen. Hij zag een vrouw op hem toekomen. ZU kwam al nader en nader, en het was. of zyn hart op hield te kloppen. Zy stond nu vlak by de plaats, waar hy stond. Hun ogen ontmoetten elkander; de hare vol hoop en liefde en vreugde; de zijne, wyd opengesperd van verbazing en ontsteltenis. „Miriam!" riep hij uit. Zy sprak niet. maar hij zag. dat zy over haar hele lichaam beefde. ..Miriam!" herhaalde hy. Nog sprak zy niet. Zij scheen iets te wil len zeggen, maar zij kon geen woord over haar lippen krygen. Doch haar ogen keerden zich niet van hem af, en zyn hart begon te branden. Hy opende zyn armen en deed een stap voorwaartseen minuut later rustte haar hoofd tegen zyn borst. „Ik zal uw zonden achter my stellen". Hij Wist niet, waarom hij juist nu aan dezs woorden dacht, en evenmin wist hy. dat deze woorden door een profeet in het begin der tyden gesproken waren. „Heb je me vergeven. Mirry?" „De heb niets te vergeven. Ik.... ik heb alleen maar lief." Ein^elyk had ze gesproken, en haar woor den klonken hem zo zoet in de oren als het gezang van engelen. „Myn God. ik dank u." zei hy ontroerd. Gedurende enige tyd sprak geen van hen een woord. Woorden waren overbodig. Zy wisten de waarheid van elkander, juiat als een kind de liefde van zyn moeder kent zonder dat het haar woorden begrypt. „Hoe wist Je. waar ik waa?" Hij wilde dit niet vragen, maar juist by hevige ontroeringen stellen de mensen vaak vragen, die van geen gewicht zijn. „Ik heb je gezocht vanaf het ogenblik, dat je wegging Enkele weken geleden lazen we in een Australische krant, dat Endellion lid waa van het Australische parlement; daarom kwamen we hierheen; en toen we het verslag van je rede lazen, wisten we ook waar je woonde „wy?" „Ja, vader is met me meegekomen." De avond viel. en nog bleven de beide ge lukkige mensenkinderen alleen Zij waren als de eerste man en vrouw in de tuin van het verloren paradys. en de wereld scheen weer jong en groen als na de scheppingsdagen „Laa^ ons naar binnen gaan," zei hij einde- lyk, en toen zy het huis binnentraden, kwam jonker Donnithome hen tegemoet. De beide mannen drukten elkander de hand. doch geen van beiden kon een woord uit brengen. „Op myn woord, je ziet er beter uit dan ik verwacht had. Ik ben blij. je te zien Dat was allesgeen spoor van toom of verwyt was in zijn stem hoorbaar. „Ik zal uw zonden achter my stellen". Weer kwamen deze woorden als vanzelf ln Endellion gedachten, en zy schenen hem door God zelf gesproken. „Ik heb getracht iets goed te maken," vu alias, val bu antwoordde. Tot diep in da nacht spraken zy met elkan der. Duizend dingen werden geaegd. De duis tere oorden schenen door een nieuw en helder licht beschenen, de woestenyen werden open en vertrouwd als tuinen, en de smart van de nacht, waarin hy zo lange tijd geleefd had, maakte plaats voor de vreugde van een bljjde lichte ochtend. „M®ar u zelf. Jonker?" vroeg Endellion ten slotte. „Zelfs als Miriam hier wil wonen, is dit toch geen plaats voor u." „O. maar jullie moeten naar Devonshire te rugkeren." antwoordde de Jonker. „Ik durf niet. Ik durf nietvylr uw naam." „Geen mens zal Ralph Endellion, de Austra lische staatsman in verband brengen met Bob Dulverton.' zei de jonker. „Je bent zo veran derd. dat geen mens je zal herkennen. „Kon ik maar," zuchtte hij na lang te heb ben gezwegen. Toen Endellion ten laatste naar zijn kamer terugkeerde, viel hij op zyn knieën en uit zyn hart welde een hartatochteiyke dankzegging op. God heeft myn zonden achter zich ge steld." zei hij. terwijl hy opstond. Hy ging naar het raam en zag. hoe de mor gen langzaam opging over het landschap In hy herinnerde zich dé tijd. toen hy Duiver- ton verliet en weer terugkeerde naar de wil dernis. Toen dacht hij aan de woorden vas de profeet: „De woesjenijen en de eenzaamheid zullen opgetogen om hem zyn. en de wildernis zal zich verheugen en ontbloeien als de roos." EINDE.

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2