ABdusiroOP PLAATSELIJK NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Goudse annexatie-plannen vinden ingang bij Ged. Staten PiH ATOGe}/ Een zeldzaam molenaarsjubileum Het dwaze hart I NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOI LAND EN UTRECHT Schoonhovensehe Courant WOENSDAG 1 NOVEMBER 1950 Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Veel bewolking. Zwaar bewolkt met in het Westen van het land plaatselijk en.ge lichte regen, waarschijnlijk gedurende de avond of nacht. Elders overwegend droog weer met later op de meeste plaatsen enkele opklaringen Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Op- en Ondergang der 7,on: 1 Nov Op 7.34, onder 17.13. 2 Nov.: Op 7.36, onder 17.11. 3 Nov.: Op 7.37, onder 1709. MAANSTAND. Afnemende Maan. 1 Nov.; Op 21.21. onder 14.13. 2 Nov.: Op 22.38, onder 14.38. 3 Nov.: Op 23 59. onder 14.56 3 November Léatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 1 Nov. 927 uur; 2 Nov. 10.09 uur. 3 Nov. 11.03 uur; 4 Nov. 12.25 uur. Keulen, 1 Nov.. stand 0.62, val 0 04. Nederland voor V.N.-betrekldngen met Spanje. In het debat over de kwestie-Spanje in de speciale polft.eke commissie van de Algeme ne Vergadering der V.N. te Lake Success heeft de Nederlandse afgevaardigde mejuf frouw, dr. M. Klompé, verklaard, dat Neder land voorstander Is van het voorstel der acht mogendheden om de resolut.e der Algemene Vergadering van 1946 betreffende de diplo matieke vertegenwoordigers in Spanje, te her roepen. Volgens de resolutie werden de ge zanten en ambassadeurs uit Spanje terugge roepen en werd Spanje geweerd uit de ape- c.ale bureaux der V.N. Dit houdt echter niet ln. dat de Nederland se regering enige sympathie voor het regiem van franco heeft. „Wij allen hebben vertegenwoordigers bij regeringen welker binnenlandse politiek wij zelfs verafschuwen; waarom zou er dan ln dit bijzondere geval een uitzondering gemaakt moeten worden?" aldus mej. Klompé. Zoals de Nederlandse delegatie in 1946 vreesde is het regiem van Franco sindsdien niet ver zwakt. doch versterkt'De Verenigde Naties dienen de moed te hebben een gemaakte fout toe te geven, vooral daar het \asthouden aan een besluit van vier Jaar geleden nadelig zou kunnen v/orden voor de nationale en interna tionale economische betrekkingen. Honderd Nederlanders nit Russische kampen ontslagen De Russische ambassadeur in Den Haag heeft ten departemente van Buitenlandse Za ken medegedeeld, dat dezer dagen ongeveer honderd Nederlanden, die stads de oorlog daar nog in kampen vertoefden, uit Rusland op transport naar Nederland zijn gesteld. Re gelingen zijn in voorbere.ding om deze groep Nederlanders aan de grens van de Oost-Duit se zone in ontvangst te nemen. Geen vliegveld op Schieveeo. De aanleg van een tweede luchthaven ln het Westen van ons land is niet wenselijk, maar Ypenburg moet zich kunnen ontwikke len tot een veld van de E-klasse voor onre gelmatig handelsverkeer. De mogelijkheid van de aanleg van een tweede Westelijk vliegveld rou open moeten blijven, doch van een keuze tussen Ypenburg en Schieveen kan thans geen sprake zijn en wel om de centralisatie van het luchtverkeer op Schiphol niet te beper ken. Tot deze conclusie komt het rapport van de Op 5 Januari 1949 door de minister van Ver keer en Waterstaat ingestelde commissie, Welke een onderzoek heeft ingesteld naar de poodzaakelijkheld van de herziening van de beslissingen betreffende de plaats van een tweede luchthaven in het Westen van het land en da bestemming van het vliegveld Ypenburg, DE LICHTING 1949 O. De dienstplichtigen van de lichting 1949II, die enkele weken geleden opnieuw in wer kelijke dienst werden opgeroepen, zullen met langer onder de wapenen worden gehouden dan tot 1 April 1951. Gisteren ie een desbe treffend wetsontwerp bij da Tweede Kamer Ingediend. Schietpartijen te Djakarta. Djakarta heeft een paar onrustige dagen beleefd, met verschillende schietpartijen in Ver uiteenliggende stadsdplVn. Deze schermut- eelingen hebben echter geen slachtoffers ge ilst. Toen een langdurige schietpartij was geëin digd werden 30 K.L -militairen, merendeels Nederlands, gevankelijk weggevoerd. Zij wer den echter spoedig weer vrijgelaten en kregen hun wapens terug. SAMENWERKENDE LANDEN. INVLOED VAN DE WEST-DUIT8K 11 ER-BE WAPENING. Paul Griffith, de Amerikaanse assistent- minister van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard. dat het aantal Amerikaanse soldaten, dat naar Europa zal worden gezonden, ervan cal afhangen of West-Duitse troepen in de Atlantische defensie worden opgenomen. Rusland zal Trygve Lie niet erkennen. Rusland heeft in een besloten zitting van de Veiligheidsraad medegedeeld, dat het in ge val Trygve Lie als secretaris-generaal der Verenigde Naties wordt herkozen, hem niet zal erkennen. Conferentie van defensie ministers geëindigd. De conferentie van de ministers van de fensie der twaalf bij het Atlantische pact aangesloten landen is gisteravond na drie da gen geëindigd. De defensiecommissie is in een impasse ge raakt over de Duitre kwestie. ZIJ verwees dit vraagstuk dringend naar het militair co mité en de raad van plaatsvervangers van het Noord-Atlantische Pact. Marshall, die voorzitter van de vergadering was. verklaar de na afloop te hopen, dat de kwestie ..in slechts enkele weken" geregeld zou worden. De ministers hebben de voorzieningen van de commissie voor militaire productie en be voorrading goedgekeurd, evenals de aanbe velingen van het militaire comité aangaande de bijdrage aan strijdkrachten van ieder der leden. Het laatste moet door de pactlanden afzonderlijk worden goedgekeurd. Voorts zijn plannen opgesteld en ter goed keuring aan de leden voorgelegd betreffend» de opleidingsmethoden en mob'lisatieregelin- gen. teneinde een constante stroom aan ge trainde manschappen naar de strijdkrachten te verzekeren. Tevens hebben de ministers het plan goedgekeurd om. indien zulks wen selijk is. een organisatie voor het oppercom- mando voor het Noord-Atlantische gebied in te stellen. Een beslissing over de benoeming van een opperbevelhebber in West-Europa is uitge steld. in afwachting van een nieuwe poging om het vraagstuk der West-Duitse herbewa pening op te lossen. Marshall-gelden voor Betalingsunie De Marshall-organisatie heeft 350 mlllioen dollars van de Marshall-hulp beschikbaar ge steld voor de Europese betalingsume. DE EUROPESE TOLUNIE. Gisteravond Is te Brussel de bijeenkomst van de studiegroep voor een Europese tol- unie beëindigd. De besprekingen hebben ge leid tot het opstellen van drie ontwerpen, te weten: 1. Een ontwerp voor een tolovereenkomst. 2. Een ontwerp-overeenkomst met betrek king tot de tolwaarden; en 3. Een ontwerp tot oprichting van een raad voor internat onale samenwerking op het ge bied van de douanerechten. GEMENGD NIEUWS. MEISJE MET DOLK GESTOKEN. Maandagmiddag werd Weert opgeschrikt door een g diende vrouw, die in de richting van het politiebureau holde. Op de hoek van een straat teeg zij in een en het bleek, dat zij diverse wonden van dolksteken over het gehele lichaam had. De dader, een 21-jarige jongeman, 'uit Eindhoven, werd direct daar op door de politie aangehouden met de dolk nog in zijn handen. Het slachtoffer is levens gevaarlijk gewond. De aanleiding tot dit dra ma is vermoedelijk een liefdesaffaire. De messentrekker zou het meisje, dat kortgele den de omgang met hem had verbroken, ln Weert hebben ontboden. Hij beeft haar toen met de dolk gestoken. ONTAARDE MOEDER GEARRESTEERD De recherche te Nijmegen heeft een 24-ja- rlge vrouw gearresteerd, die ervan verdacht werd een pasgeboren kind in een jute zak op de vuilnisbe'.t der gemeente te hebben gelegd. De vrouw heeft een volledige bekentenis af gelegd. VLAGGEN VOOR KONING LEOPOLD. Voor het eerst stade de bevrijding zal van de Belgische regeringsgebouwen Vrijdag op de verjaardag van Koning Leopold, de vlag uitgestoken worden. Het besluit hiertoe is door de homogeen katholieke regerlng-Pho- llen genomen. De kornng zal Vrijdag 49 jaar worden. DE BEGRAFENIS VAN KONING GUSTAAF Het stoffelijk overschot van koning Gustaaf van ZwecJen, die Zondag overleden ia, zal op 9 November worden begraven. BRUG OVER SUEZKANAAL. De Egyptische regering en de maatschappij Suez-kanaal zijn overeengekomen een brug te bouwen over het Suez-kanaal bij Ferdan, in de nabijheid van de spoorweggrenspost te El Kantara. Deze brug zal het Egyptische vasteland verbinden met het schiereiland Sinai en de onder Egyptische controle staan de kuststreek van Gaza. De maatschappij van het Suez-kanaal was oorspronkelijk tegen de bouw van een brug gekant met het oog op de mogelijkheid, dat deze het verkeer in het kanaal zou bemoeilijken. CHOLERA-EPKDEMIK IN BOMBAY. In het Zuiden en Noorden van de staat Bombay woedt de cholera. In de derde week van October overleden daar 166 mensen aan de gevreesde ziekte, tegen 20p in de vooraf gaande week. Van de twee millioen inwoners zijn er thans ruim een mlllioen ingeënt. PLAATSELIJK NIEUWS. Alblasserdam. Hengelsport De hen- gelvereniging organiseerde vorige week haar jaarlijks kasconcours om prijzen bestaande uit huishoudelijke artikelen. De eerste tien prijs winnaars zijn; 1 I. Rlsseeuw; 2 C. Veth; 3 W. G. Dijk; 4 G. Visser; 5 C. Keesmaat: 6 J. W. Julink; 7 P. Verschoor: 8 B. Lerensfeld, 9 A. Lodder en 10 Joh. de Snoo. Dezelfde vereniging hield Zaterdag 28 Oc tober te Bleskensgraaf een corpsconcours. De prijzen waren voor de corpsen: beker, tak en medailles en de persoonlijke prijzen bestonden uit luxe- en huishoudelijke artikelen. Corps- prijzen: 1 De Ruisvoorn; 2 De Karper; 3 De Noord en 4 Sportlust. Persoonlijke: 1 I. Risseeuw: 2 J. M. Sala: 3 P. Kortlever 4 C. Veth: 5 A. van Homoet; 9 D Veen; 7 K. Snijders: 8 B. Lerensfeld: 9 J. Middelkoop; 10 J. Plezier; 11 C. Keesmaat en 12 H. Dam. GYMNASTIEK. Arkel. Zaterdagmiddag vonden ln het gym nastieklokaal van de school de jaarlijkse per sonele wedstrijden plaats van de gymnastiek vereniging „Omos". De uitslagen waren: Adsp. meisjes I: le prijs Aantje van Nifteril; 2e prijs Rie van Straten; 3e prijs Hennie den Besten. Adsp. Meisjes n: le prijs Miep Scherpenis- se; 2e prijs Niesje van Kuilenburg. Dames I: Ie prijs mej. W. den Besten; 2e prijs mej. J. de Jong. Dames II: I prijs mej. B. van Buuren. Adsp. Jongens I: le prijs Andries de Groot; 2e prijs Jan Brandwijk. Adsp. Jongens II: le prijs KI. de Ruiter; 2e prijs Tonnle den Ouden. Heren Ir le prijs L. Schreudera. Heren II: le prijs H Dirks. Heren III: le prijs A. de Jong; 2e prijs G. van Houwelingen. Be wisselbeker werd dit jaar bij de dames na een spannende strijd gewonnen door mej. W den Besten, die hiermede voor de tweede achtereenvolgende keer de beker won. Ook bij de heren bleef voor de tweede maal de bekzr in handen van de heer L. Schreu- ders. Hier was de kamp door ziekte dit jaar min der spannend. Arkel. De gemeenteraad is tegen Woensdag 8 November, des avonds om 8 uur. in open bare vergadering bijeengeroepen. De agenda vermeldt een voorstel tot woningsplitsing en een bespreking over het kraamcentrum van h"t Groene Kruis voor de Alblasaerwaard en Vijfherenlanden. Arkel. De gemeente rekening van de ge meente Arkel over 1949 werd dezer dagen reeds goedgekeurd van Ged. Staten terug ont vangen. Jubilerende Boerenleenbank. Bergambacht. Tijdens de feestviering van de Coöp. Boerenleenbank alhier, welke vergade ring werd gehouden in „Het Centrum", werd het veertig-jarig bestaan herdacht van deze bank. Bij deze gelegenheid werd aan de heer J. A. v. d. Straaten door de burgemeester de zilveren ere-medaille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau uitgereikt, omdat hij ge durende 40 jaar secretaris van de Boerenleen bank is geweest. Capelle aan de IJssel. Tafeltennis. Een half Jaar geleden werd in deze gemeen te een tafeltennisclub opgericht. „Slagvaar dig" genaamd. Het bestuur besloot nu on langs om aan de competitie van de Rotter damse Tafel Tennis Bond deel te nemen met vijf teams. Verleden week speelden deze teams in de eerSte tonde. De uitslagen waren: Lange Ruige Wfeide Drankwet. Bij Koninklijk Besluit is het maximum aantal ver" gunningen ingevolge de Drankwet met ingan* van 1 Januari 1951 vastgesteld op 2 Gevonden: pakje wasgoed Inlich tingen bij de postcommandant der rijkspolitie. Molenaarsgraaf. Donderdagavond wordt een verkiezing gehouden van drie notabelen der Herv. kerk. Aftredend Zijn de heren C. Vonk en N. Houweling. Er is een vacature van wijlen J. Boon. Nieuwland. Als opvolger van de heer Oude- sluijs, die naar- Amersfoort is vertrokken, is tot secretaris der afdeling Volksonderwijs be noemd de heer H. W. R. C. Raak, hoofd der Openbare School. ZILVEREN WIJKVERPLEEGSTER. Ouderkerk aan de IJsael. Woensdag 1 No vember is het vijf en tyint'g Jaar geleden, dat zuster C. de Booij als wijkverpleegster al hier in functie trad. Iedere ingezetene zal er van overtuigd zijn, dat Het Groene Kruis in die kwart eeuw in haar een verpleegster had. die met trouw en grote toewijding haar taak heeft vervuld. Pr.pekop. De wed. Verwoerd viel, toen zij de trap naar de deel opging, van de tweede trede Zij kwam zo ongelukkig terecht, dat haar bovenbeek brak en zij moest ter behan deling naar het ziekenhuis te Oudewater wor den overgebracht. wijngaarden. De collecte voor de Ned. Herv. kerk bracht f 168.49 op. Hierbij was 'n gave van f 25.— en vijf giften van f 10.—. Zevenhuizen. De gemeenteraad is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen hedenavond half acht. Aan de orde komt o a. een voorstel van B. en W. om te besluiten tot stichting achter het gemeentehuis van 'n kan toorgebouw voor de technische dienst, annex bergplaats voor gemeentewerken, rijwielenen brandstoffen. Voorts stellen B. en W. voor 'n bijdrage van f 800.ineens te verlenen voor de aansluiting van de percelen aan de Capel- seweg aan de drinkwaterleiding der gemeen te Rotterdam, het nadelig saldo van het Oran jefeest van de Oranjevereniging Oud Verlaat te dekken, een geldlening van f 100 000.— te gen 3 pet. met de Rijkspostspaarbank te slui ten ten behoeve van de recontructle van de Dorpsstraat en een grenswijziging aan te gaan met het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeen te tot terugplaatsing van het hek voor de pas torie. Van mej. A. H. Dernison is ingekom°n een verzoek om eervol ontslag als onderwij zeres aan de openbare lagere school. HEKENDORP. Geboren: Maria Adriana Cornelia, d. van G C. van Dam en M. van Os. Ondertrouwd: C. J. Th. de Wit. 25 J (te Lange Ruige Weide), en C. A- Hoogenboom, 26 j. 8HAW WORDT SNEL MINDER. George Bernard Shaw, de 94-jarige Engel se toneelschrijver „wordt snel minder", zo hebben zijn dokters verklaard. Ofschoon Shaw van twee operaties na een val in zijn tuin goed opknapte, kreeg hij Zon dag koorts. Zijn toggtand is sedert dien veei slechter geworden. Sinds vanmorgen half elf Is Shaw buiten bewustzijn. Vliegramp eist 28 doden. Gisteravond ls een vliegtuig van de Engelse luchtvaartmaatschappij bij de landing op het Londente vliegveld verongelukt. 25 passagiers en drie leden van de bemanning kwamen om het leven. Een Encelse stuwardess en feen Engelse passagier, die op een afstand van het uitgebrande vliegtuig op de landingsbaan werden gevonden, zijn ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond. De omgekomenen zijn 22 Engelsen, drie Fransen, een Amerikaan, een Zuid-Afrikaan en een 'reiziger uit Casablanca. Men acht het waarschijnlijk, dat het vlieg tuig goed geland is, doch door de mist van de landingsbaan is afgeraakt' en tegen een hin dernis is opgereden. Spanje-resolutie aanvaard. De speciale politieke commissie der VN., heeft besloten de regeringen der bij de V.N. aangesloten Staten toe te staan volledige di plomatieke betrekkingen met Spanje te her vatten. Zij besloot tevens het verbod op de deelne ming van Spanje aan het werk van de ge specialiseerde bureaux van de V.N. op te hef fen. GueriLla-activiteit in communis tisch China. De anti-communistische guerllla-actlvitelt heeft in Mandsjoerije toegenomen sedert „de Amerikanen herhaalde malen het Chinese grondgebied hebben gebombardeerd en ge mitrailleerd", zo meldt de Chinese communis- tische radio. De guerillastrljders zouden me nen dat het uur gekomen is voor een groots opgezette activiteit. Sedert de maand Juli zouden ondergrondse operatiebases in Mands joerije zijn gesticht en de bewegingen van het communistische leger zouden worden be spied. Over het algemeen wordt de openbare orde verstoord. MARKTBERICHTEN. SCHOONHOVEN. VERKEER8TAFEL. Van 2 tot 7 November zal hier ter stede ln de voormalige synagoge de verkeerstafel van de rijkspolitie worden opgesteld. Aan de hand van die tafel van 8^4 X 5V4 meter Kunnen verkeersproblemen opgelost worden en kun nen de regels voor het verkeer aanschouwe lijk gemaakt worden. Op die tafel komen alle soorten weggebruikers voor. alsmede prac- tisch alle stituaties, die in het verkeer kun nen* optreden. Overdag zullen aan deze verkeerstafel door een daartoe bevoegde leerkracht op verkeers gebied met assistentie van de rijkspolitie al hier, korte cursussen gegeven worden aan de schooljeugd. Van de lagere scholen komen daarvoor alleen de leerlingen der vijfde tot Rotterdam Zuid I—Slagvaardig I 9—1: .Slag- en met de achtste klasse in aanmerking, vaardig II—Gas I 64: Slagvaardig 3—M F.K. In de avonduren, waarvoor wij mogen v 5—5; Reesink 4—Slagvaardig 4*3—7; Nationale Slagvaardig V 9—I. Gouderak. Voetbal. Zoals verwacht, moest Gouderak Zondagmiddag tegen Wad- dinxveen het onderspit delven. Het was een snelle wedstrijd. waaWn Gouderak voor de rust iets meer in de aanval was dan de gast heren. Na ongeveer een half uur spelen schoot Van Ringelenstein onhoudbaar in. Na de rust was Waddlnxveen in de meerderheid; nau welijks was het spel voortgezet, Ot uit een kopbal werd de stand gelijk gemaakt. De gastheren bleven daarna in de aanval en brachten de stand op 3—1. Zes woningen gereed. EERSTE NIEUWE HUIZEN SINDS 1940. Gouderak. Nadat vanaf 1940 nagenoeg geen woningen meer gebouwd waren, zijn thans zes huizen gereed gekomen en betrok ken. Deze zes woningen vormen het begin van de noodzakelijke uitbreiding van het dofp, mede, doordat tijdens 't bezettingssloop- mogen ver wijzen naar de speciale bekendmaking in dit nummer, zal de burgerij gelegenheid kunnen vinden de tafel in ogenschouw te nemen. Van die gelegenheid maakt de loco-burgemeester (die reeds in Augustus het overleg voor de verkeerstafel had afgesloten) gebruik, teke ningen ten toon te stellen betrekking heb bende op het uitbreidingsplan aan de Opweg. Daartoe zal gebruik gemaakt worden van de tekeningen, die gebezigd zijn bij het bezoek van de commissaris der Koningin. EMMERSTELSEL. In de Halve Maan en de omgeving daar van bestaat nog steeds een hoogst onbevre digende toestand op het gebied van riolering. In feite bestaat er geen riolering met het ge volg dat hier nog een tonnetjesstelsel wordt gebezigd. Om aan deze onhygiënische toestand een einde te maken is overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Lopik en de diensten voor volksgezondheid van Zuid-Holland en Utrecht. De Nassaukade bijvoorbeeld gaat goeddeels mank aan hetzelfde euvel en dat geldt ook voor de woningen van andere VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH Op de Bossche veemarkt van 31 October werden aangevoerd 4486 stuks vee. zijnde: 1610 runderen: 125 vette kalveren: 259 nuch tere kalveren: 54 zeugen: 840 lopers. 1920 big gen. 147 schapen en lammeren. 31 gelten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf- koeien f 700—950; guiste koeien f 475—700; ka'fvaarzen f 625925; klamvaarzen f 575— 650; guiste vaarzen f 500—600pinken t 350— 500; graskalveren f 180325: nuchtere fokkal- veren f 95120: nuëhtere slachtkalveren f 42 —62; zware nuchtere slachtkalveren f 70—90; lopers f 60—80- biggen f 2540; drachtige zeugen f 190—220: schapen f 60—80; vette schapen f 105; vellammeren f 40—55: zuig- lammeren f 6085; geiten f 15—50. tAlles per stuk). VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd 6024 dieren w.o. 165 paarden, 13 veulens, 2091 gebruiksvee. 768 vette koeien en ossen. 83 vette kalveren. 665 schapen of lammeren. 122 varkens. 854 nuchtere kalve ren. 384 graskalveren, 809 biggen. 70 bokken en geiten. Prilzen per kg Vette koeien f 2 40—2 60, f 2.10—2.35. f 185vette kalveren f 3.20— 3.40. f 2 80—3, f 2—2.50; slachtpaarden f 170 —1.65—155. Prijzen per stuk: Kafl- en melkkoeien f 940 -840-740; vare koeien f 300—325—473; vaar zen f 650—COO—525; pinken f 450-400—350; graskalveren f 300—200—150: b:ggen f 42—37 —28; nuchtere kalveren f 55—48—43: schapen f 110—85—65; lammeren f 90-75-60. KERK EN SCHOOL. werk tien woningen werden gesloopt en 10 Schoonhovenaren, die op Lopiks grondgebied pCt. der gebouwen gerekend moet worden on- «wonen. Uit dit voorlopig overleg is een ge- der onbewoonbaarverklaarde. mengde Lopiks-Schoonhovense commissie ont- Het is toe te juichen, dat reeds zes wonin- staan, die op korte termijn een oplossing van gen beschikbaar zijn gekomen, maar hiermede dit probleem zal aanwijzen, ls het probleem nog lang niet opgelost. Er is in deze gemeente een groot tekort aan woon ruimte. Dit heeft echter de volle aandacht van het gemeentebestuur. BOUWFONDS BAZAR. Al sinds geruime tijd heeft de Chr. kleuter school te kampen met een tekort aan lokaal- ruimte, doordat er slechts nlantx is vnnr t r. h 297 H.A. met 2100 inwoners Wisjinsky verklaarde, dat Rusland zich om Haastrecht. De annexatie-plannen, die Gouda ln 1948 heeft ingediend, hebben voor een groot ge deelte ingang gevonden bij Gedeputeerde Sta ten. Gouda had verzocht, dat delen van Haas trecht, Stolwijk. Gouderak. Moordrecht. Wad- dinxveen en Reeuwijk ter gezamenlijke op pervlakte van ongeveer 520 H.A. met 2 ;36 in woners aan de stnd zou worden toegevoegd. Volgens de plannen van Ged. Staten zal ech ter in totaal een gebied van ongeveer 297 H.A. met ongev'.er 2100 bewoners worden ge annexeerd. Volgens de wijzigingen, die Gedeputeerde Staten zullen bevorderen, gaat Ótolwljker- sluis naar Gouda over .evenals der aangren zende gebieden behorende tot Gouderak en de volgende redenen tegen Lies herbenoe ming verzet: 1. Lie steunde de vorming van „Kleine as semblee". 2. Hij steunde de vorming van de commis sies voor de Balkan en voor Korea. 3 Hij steunde bet Noord-Atlantisch Pact. dat „een van de grootste bedreigingen an de V.N. is". 4. Hij steund geheel en al de .Amerikaan se militaire agressie in Korea". 5. Lie s zogenaamde vredesp.jn. dat nij mee paar Mosko na.n was nie+s ..^ers .-bleken dan een „uiting van de geest van de Ameri kaanse militaire politiek". Wisjinsky ontkende, dat de /oergenomen boycot van Lie zich zou uitstrclikei tot de gahal* V.N. Van Moordrecht zal een gebied van pl.m. 32 H.A. met 19 inwoners aan Gouda worden toegevoegd. Hierdoor zal worden bereikt, dat de aldaar aanwezige werken van Rijnland en de Provinc.e. met inbegrip van de voorhaven, op het gebied van één gemeente en wel van de gemeente Gouda, die daarvoor het meest is aangewezen, komen te liggen. Het van Waddlnxveen naar Gouda over gaande gebied beslaat een oppervlakte van 103 H.A. met 312 .Inwoners. Ter plaatse van de kruising van de spoorbaan met de Gouwe zullen volgens het plan van Gedeputeerde Staten zowel de spoorbaan als de daarlangs lopende Rijkstoegangsweg naar de tunnel. Gouds grondgebied worden. De overgang van een deel van de polder Bloemendaal naar Gouda, noodzakelijk geacht voor stadsuitbrei ding in de toekomst, zal de gemeentegrens aan de Bloemendaalseweg ongeveer 300 M. doen opschuiven. Van de bewoners der aan de Bodegraafte straatweg gelegen woningen, die met het centrum van Waddinxveen nage noeg geen eontact hebben, doch op Gouda en ReeuWljk zijn gericht, zullen 213 Gouds in gezetenen worden. De overige 118 bewoners zullen tot de gemeente Reeuwijk gaan beho- De overgang van gebied van Reeuwijk naar Gouda ia beperkt tot een strook langs de Tiendweg en de Wethouder Venteweg. waar van de bebouwingen geheel bij de stadsbe- bouwing aansluiting. De Platteweg langs de plas Elfheeven met zijn geheel landelijke be bouwing en aangrenzend poldergebied zal bij Reeuwijk blijven. Het overgaande gebied heeft een grootte van pl.m. 31 H.A. met 1070 bewoners. Behalve dit project zijn bij Gedeputeerde Staten in behandeling twee plannen tot her ziening van de grenzen in naburige gebieden, waarbij de gemeente Reeuwijk eveneens be trokken ls en wel in zodanige zin, dat haar gebied niet onaanzienlijk wordt vergroot. Er zal echter ook een wijziging tot stand komen die een verkleining van het Rceuwijks grondgebied betekent. Deze wijziging betreft de overgang van teen deel van de polder Stein van Reeuwijk naar Haastrecht, een gebied ter grootte van pl.m. 400 H.A. met 340 inwoners, die geheel op Haastrecht zijn gericht ruimte, doordat er slechts plaats is voor tach tig kinderen, terwijl het aantal gegadigden al tot ve* over de honderd gestegen is. Men heeft in dit euvel voorzien door een gedeelte der leerlingen onder te brengen in de school op de Oude Haven, maar deze oplossing kan slechts tijdelijk zijn. Bovendien zijn er plan nen in de toekomst een nieuwe Chr. kleuter school te bouwen. Hiervoor Js echter ongeveer f 40.000 nodig; vandaar dat men besloot 'n bazar te organiseren ter stijving van 't bouw fonds. dat nog slechts f 8000 groot ls. Voor deze bazar werd alle medewerking van winkeliers en particulieren ondervonden, hetgeen bleek bij de opening Dinsdagavond in het Le~er des Heilsgebouw ln de Koestraat. Stands op velerlei gebied, met artfkelen welke nagenoeg alle gratis beschikbaar waren gesteld, noodde de velen die reeds direct op de opening aanwezig waren, tot een bezoek, en daarbij wachtten aardige verrassingen. De bazar, welke Donderda "avond gesloten wordt, werd geopend door de heer Wesseldijk, die na gebed en Schriftlezing nog een kort woord wijdde agn de herdenking van de kerk hervorming. NED. HERV. KERK. Bedankt voor: Vinkeveen, J. J. Moll te Waddinxveen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Noordeloos P. dë Smit te Zeist. WERELDRAAD HELPT VELE ZIEKE PREDIKANTEN. Met financiële steun van kerken uit Australië, Zweden en Amerika hebben de eerste ne gen maanden van 1950 bijna 600 zieke pre dikanten en werkers in kerkelijke arbeid uit verschillende landen medische hulp ontvan gen door middel van de afdeling voor Inter kerkelijke Hulp van de Wereldraad vanKer- Deze patiënten, afkomstig uit Oostenrijk, België. Engeland. Finland, Frankrijk, Duits land. Italië en Nederland, hebben vier tot zes weken voor herstel van gezondheid kunnen doorbrengen in „Casa Locarno'het herstel lingsoord van de Wereldraad van Kerken in Zuid-Zwitserland. Tweederde van de kosten wordt gedragen door de Wereldraad, de rest door de Zw.t^erse kerken. Een aantal pa tiënten, dat lijdend® is aan tuberculose en anciere ziekten, is opgenomen in sanatoria te Da vos en Leysin. Doordat de gonoemde buitenlandse kerken in zo belangrijke mate financiële steun heb ben verleend, konden bovendien dit jaar nog geneesmiddelen worden gezonden aan zieke predikanten en kerkelijke arbeiders in Bul garije, Hongarije, Polen, Roemenië en Joego slavië. IU8TRUM-VIERING „KERK EN WERELD" Op 18, 19 en 20 November 1950 zal op „Kerk en Wereld" te Driebergen het eerste lustrum worden gevierd. Op Zaterdag 18 No vember zal de openingsrede worden uitge- DENK Fv 7FT" sproken door dr. J. C. C. Rupp. Zondagavond 19 November wordt een dienst De damvereniging „Denk en Zet" speelde iehouden in de Ned. Hervormde Kerk te Maandaj! in café P. van Veen de volgende Driebergen, die door het I.K.OR. wordt uit- com petit.e wedstrijden: C. den BestenA. A. Driessen W. Rietveld—A. Bouter B. de Hoop—J. Ltedorp J. J. van der Horst—M. Droog G. A van Egmond—M. Visser W. van der Horst—A. Mesker H. DuëlP. de Jong 1—1 2—0 2—0 1—1 2—0 0-2 2-0 GEVONDEN VOORWERPEN. Paar kinderwanten, musketon-haak van ketting, alpino-muts. rozenkrans, want, cein tuur, hond, kinderportemonnaie. handschoen, ceintuur. Inlichtingen op het politiebureau f «zonden Maandag 20 November wordt 'igi te Zeist een spel opgevoerd, dat geschre ven is door dr. F. Boerwinkel. De lustrum viering wordt die dag besloten met een rede van ds. F. J. Pop. „CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS" ZESTIG JAAR. De vereniging „Christelijk Volksonderwijs" herdenkt vandaag in haar algemene vergade ring haar 60-jarig bestaan. De algemene ver- gddering is vanmorgen in „Esplanade" te Utrecht aangevangen onder voorzitterschap van de heer H. W. Tilanus. S TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 1 NOVEMBER 1959 LANDBOUW EN VEETEELT. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft een adviesbureau voor oor logsschade opgericht ten behoeve van de be- drijfsgenoten. die door de oorlog getroffen lijn. De wettelijke regeling der oorlogsschade Js zeer ingewikkeld geworden. In sommige provincies werkt het adviesbureau reeds, in andere zal dit binnenkort het geval zijn. Modelmelkbesluit ingetrokken Destijds is bij een commissie ingevolge de warenwet de vraag aanhangig gemaakt, of het model-melkbesluit diende te worden in getrokken, zulks naar aanleiding van in Het Gooi bij een aantal kinderen geconstateerde gevallen van t.b.c.. welke vrij zeker waren veroorzaakt door het gebruik van rauwe mo- delmelk, uit een modelmelkinrichting. Het rapport van deze commissie is thans gepu bliceerd. De meerderheid der commissie bleek te zijn tegen bedoeld besluit, doch de medi sche leden en enkele andere hadden bezwaar tegen elke rauwe melk, dus ook tegen model- melk. Zij waren van mening, dat aan een product als modelmelk geen behoefte bestaat en het product, gezien het eraan verbonden bezwaar, diende te verdwijnen. Thans is het model-melkbesluit ingetrokken. ENORME VEEFOKKERIJ IN AFRIKA. De Engelse maatschappij voor koloniale ontwikkeling zal in Noord-Beetsjoeanaland in Zuidelijk Afrika een enorme veefokkerij ves tigen. die een oppervlakte zal beslaan van 40.000 vierkante kilometer. De ontwikkeling van deze veefokkerij, die niet ver van de Victoria-watervallen zal worden gevestigd, zal 18 a 21 jaar duren en 2.250.000 ponden kos ten. Naar verwachting zal zij op de duur meer dan 50.000 stuks slachtvee per jaar gaan opleveren. Verbetering cultuurgron den in Land van Heusden en Alten.* In het rapport van de Provinciale Planolo gische Dienst in Noord-Brabant inzake de agrarische toestand en de ontwikkelingsmo gelijkheden in het Land van Heusden en Al- tena. wordt over de afwatering van dit ge bied gesproken. De polders van het Land van Heusden en Altena behoren tot het Maasge bied. waarop zij goeddeels hun afwatering hebben. De grootste der dertig polders is de Zuid-Hollandse polder met een oppervlakte van 1151 H.A. Verschillende polders langs de Maas tussen Aalburg en Giessen slaan hun wa ter op uit de Alm. een riviertje, dat vermoe delijk zijn oorsprong had in de Bommeler- waard. Daar het afwateringsgebied der Alm bijna 3000 H.A. groot ia, is het van grootbe lang, dat thans het kleine riviertje over een lengte van 8 KM. wordt uitgebaggerd. Al bedragen de kosten ruim f 70.000.de uit gaven zijn alleszins verantwoord, omdat de waterstaatkundige toestand der langs de Alm gelegen polders er zeer door verbeterd wördt Het rapport noemt de waterstaatkundige toe stand in het Land van Heusden en Altena globaal genomen niet bevredigend. Verder is hoognodig een totale reconstructie van de weg Andel-Babiloniënbroek naar de plaatsen langs de Bergse Maas en voorts van de weg AndelGiessenWaardhuizenAlmkerk en Nieuwendijk. Volgens het rapport moeten nog tal van H.A. bouwland beter gedraineerd worden en vele grienden omgezet in bouw en weiland. Voorts ligt de cultuurgrond in het Land van Heusden en Altena zeer ver snipperd en is ruilverkaveling voor deze ge bieden zeer aan te bevelen. (Advertentie I.M.). Advertentie I. M. Bronchitis ontstaat vaak uit een ver onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron chitis,diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt. AKKER"s ABDIJSIROOP is hét middel dat, als een heerlijke balsem, Uw ademhaling I verruimt, Uw aangetaste luchtwegen i zuivert. Uw hoest stilt en spoedig die Vondragelijke kortademigheid wegneemt Het Zenuwsterkende Voedsel Alblasserdam. Geslaagd. Voor het examen stuurman bij de kustvaart slaagde aan de Zeevaartschool te Rotterdam, de heer W. van Beveren. Alblasserdam. Ondanks slecht weer werd de bazar georganiseerd in de Manege ten bate van het intrumentenfonds Soli Deo Gloria door ongeveer 1300 personen bezocht. De op komst van het publiek was Zaterdagavond bijzonder groot. HET KASTEKORT BIJ „WILHELMINA". Alblasserdam. De Oranjevereniging „Wil- helmina" kwam Vrijdag in buitengewone ver gadering bijeen, daar het bestuur het wense lijk oordeelde de leden volledig op de hoogte te stellen van de stand van zaken met be trekking tot de financiën der vereniging. De voorzitter gaf een volledig verslag van de genomen maatregelen in verband met het ge constateerde kastekort. Het mankerende be drag, is. dank zij de medewerking van de be schermheer. door de heer v. L* aangezuiverd, zodat dus thans geen sprake meer is van be nadeling der vereniging, doch uitsluitend en alleen van een schuld van de penningmees ter aan de heer v. L. De penningmeester is Inmiddels reglemen tair ontslag uit zijn functie aangezegd.. Van de zijde der Justitie is verklaard, dat bij onderzoek is gebleken, dat overigens in de boeken der vereniging geen fraude ls te constateren, üodat hiermede tevens is komen vast te staan, dat alle opmerkingen over de overige bestuursleden van alle grond ont-/ bloot zijn. De vergadering verklaarde zich volkomen accoord met de in deze affaire door het be stuur genomen maatregelen. De heer S. wenste er de nadruk op te leggen, dat op deze vergadering is komen vast te staan, dat de vereniging volkomen gezond moet worden geacht De heer B. wenste tenslotte, namens de vergadering, zijn grote dank uit te spre ken aan de beschermheer en de heer v. L. voor de wijze waarop zij de belangen der vereniging hebben behartigd. Alblasserdam. De „Wielclub", onderafde ling van de hengelaars vereniging „Ons Be lang" viste zesmaal in de Rijzenwiel. De prijs winnaars waren. 1 A. den Boef. 2 M. Ver kerk; 3 Corn. Smit; 4 J. Roodnat; 5 A. van Henningen; 6 P. Roodnat; 7 C. A. 't Hoen; 8 J. W. van der Kuil; 9 E. van Walsum; 10 P. Boele; 11 J. Herwig; 12 A. van der Kuil; 13 A. de Jong; en 14 A. Streef. Hun echtgenoten mochten in het S.V.K. Huis huishoudelijke artikelen uitzoeken, welke bedoeld waren als prijzen. Alblasserdam. Gevonden: Ceintuur; enkele handschoenen; kano, zadeldekje sleu tel; kinderhandschoen; dekzeil .Inlichtingen bij de rijkspolitie. Tafeltennis. De eerste resultaten van de bondscompetitie tafeltennis zijn mat g te noemen voor de T.T.C NK-F. I. Ofschoon er spanning in de wedstrijd zat. verloor N K.F. I van U.S.V. 8 met 4—8; N.KF. verloor van Van Uden I met 7—3; N.KF 3 werd met 8—2 verslagen door U.S.V. 9 NKDF. 4 incas seerde een stevige nederlaag van GTV. 91. Alleen het damesteam hield 'zich kranig ert versloeg N.A.T. 5 met 9—1. Tenslotte keerde N K.F. 6 met een nederlaag van 8—2 van Ne- may 3 terug. Ammerstol. Voetbal. Het Schiedamse .Excelsior" maakte Zondag een vergeefse reis naar Ammerstol. daar de scheidsrechter de wedstrijd wegens het slechte 'weeë aflastte ASV 3 en Lekkerkerk 4. die morgens be gonnen weren, kwamen nog net voor de re gen klaar met spelen, na een geiyk spel 1—1 bereikt te "hebben. Het was een matig partij tje met weinig goed spel. ASV nam in de tweede helft de leiding, toen Chr. den Hoed een penalty benutte, maar Lekkerkerk kwam toen stevir* opzetten en wist tenslotte de ver diende gelijkmaker te scoren. Ook ASV 4 kwam nog in het veld. met een 30 neder laag kwam dit elftal terug van het bezoek bij Oudewater 3. LATE HOOIOOGST. Ammerstol. In September was er geen ge legenheid om goed hooi te maken. De land bouwer De Kluijver heeft echter in October van een uiterwaard hooi gewonnen van uit stekende kwaliteit. Op 11 October werd het gras gemaaid en op ruiters gedroogd en op 28 October werd het binnen gehaald. Onder leiding van het hoofd der school, de heer Hofwegen, werd ln de openbare lage re school een druk bezochte ouderavond ge houden. De heer Swaneveld, directeur der Ambachtsschool te Gouda, hield een causerie over doel en streven van die school. Ook wer den enkele filmpjes vertoond. In de pauze konden de ouders het werk der kinderen be zichtigen. Bazar. De gemengde zangvereniging „Aurora" heeft Zaterdag en Zondag ln het gymnastieklokaal een bazar gehouden, welke goedg eslaagd is. Ondanks het slechte weer was de belangstelling groot. De heer C. v. d. Vlies opende de avond en direct was er Voor de stands veel publiek. Ook waren er verschil lende attracties. Zo had een bakker gratis 'n krentenbrood van ruim 23 pond beschikbaar gesteld, waarvan men het gewicht raden moest Bergambacht. Het eerste tiental van de damclub bleef met 119 de meerdere van Beijerse 1. De uitslag le: W. ValstarC. Mo lenaar 11; G. GraaflandJ. van Vliet 11; A. PostJ. Benschop 11; C. DeelenJ. Bot 11; A. C. P. de LangenA. de Groot 20; D v. d. Berg—P. Nommen 02; A. de Joode J. de Jong 20; L. NoorlanderJac. Ver burg 02: H. KamerC. Slappendel 11; F. den OudenJ. Buijense 20. Aanrijding. De heer W Breedveld te Lekkerkerk kwam met zijn luxe auto op de Enige Dijk zover aan de linker zijde van de weg. dat hij de manufacturier C. Speksnijder, die naast zijn rijwiel stond, aanreed, 't Slacht offer liep verwondingen aan zijn hoofd op en er moest geneeskundige behandeling ingeroe pen worden. Bleskensgraaf. Zodra de nieuwe ketel bij de Coöp. Zuivelfabriek „De Graafstroom" in gebruik wordt genomen zal met olie worden gestookt inplaats van met kolen. Voor dit doel zijn twee olietanks geplaatst, elk met 'n inhoud van 50000 liter. Capelle a.d. IJssel. In de Donderdagavond gehouden vergadering der afdeling Capelle ad. IJssel/Kralingsche Veer van de Chr. Me- taalbewerkersbond werd voorzien in de va cature van voorzitter, ontstaan door de be noeming van de heer C. van Dijk tot afde lingsbestuurder van deze bond. In zijn plaats werd de huidige secretaris, de heer F. Jonge- neel gekozen, die de benoeming aanvaardde. Aan het bestuur werden voorts nog door stemming toegevoegd de heren I. Verbaas en A. Valk. In de Coolhaven viel Donderdagmiddag de 21-jarige M. S. van het schip „Nooit Ge dacht". De 30-jarige M den B., uit de Anti- lopertraat te Kralingsche Veer, redde het meisje door haar een bezem toe te steken. Oudste Inwoonster overleden. Capelle a.d. IJssel. Een bekende figuur uit het leven te Kralingsche Veer is verdwenen met het overlijden, na een kortstondige ziek- t. van mej. de wed K van Leeuwen-Visser. Zij was met haar leeftijd van 93 jaren de oudste inwoonster van deze wijk. Opoe van Leeuwen was ondanks haar hoge ouderdom nog zeer kras en Zondags begaf zij zich nog vaak te voet naar de Ned. Herv. Maaskerk. welke zich ongeveer 20 minuten van haar woning bevindt. Opoe Van Leeuwen aan vaardde enkele jaren geleden het ere-lid- mgatschap van de jeugdvereniging „De Jonge Garde" te Kralingsche Veer. Glessendam. De in de Ned. Herv. kerk gehouden extra collecte ten bate van de Her vormde Stichtingen voor geesteszieken heeft f 323 82 opgebracht. De heer J. van 't Verlaat heeft ontslag ge nomen als diaken van de Ned. Herv. kerk, wegens vertrek naar Vlaardingen. De opbrengst van de collecte voor de ge zamenlijke Militaire fondsen was ruim f 153. Familietraditie in de Alblauerwaard „Ik hoop de veertig vol te maken", zei de molenaar Frans Vogel, toen hij in Maart van dit jaar 65 jaar oud werd. En die „veertig" sloeg dan op het aantal jaren van zijn mole naarsloopbaan, die begon op 1 November 1910 op de Giessendamse molen in het gebied van de polder Giessen, Oudebenedenkerk. En Woensdag 1 November is het dan zover. Reeds op zijn verjaardag diende de molenaar een ontslagaanvrage in, omdat dit nu eenmaal ambtelijk la voorgeschreven, maar zijn mole- naarshart ie nog jong en met vreugde gooit hij nog de vang los. ala de wind op de wieken aanvalt en de wolken aan komen zeilen. Frana Vogel en zijn vrouw Geertruida Konijnenburg vormen een bekend paar in heel de Alblas aerwaard. De molenaar atamt dan ook uit een bekende familie, welke zich al van oudsher thuia voelt op een Hollandse molen. Hoever die molenaarstraditie teruggaat weet Frans zelf niet goed. Wel was zijn grootvader reeds molenaar, n.l. op de Daetse molen in Giessen- Nieuwkerk en toen die overleed volgde zijn veertienjarige zoon' (de vader van Frans) hem op, gesteund door zijnjmoeder. Wijlen deze Jan Vogel was ook een\s«hte molenaar met een stevige body en een goede kijk op weer. wind en molens. Hij kwam aan de vierenveer tig dienstjaren, en kon het malen nog niet lafen. toen h(j de zeven kruisjes al achter de rug had. Frans, de Jubilaris, is dus als molenaarskind geboren, ergens in de buurtschap Muusbroek van Giessen-Nieuwkerk. Deze molen stond op de plaats, waar later een gemaaltje werd ge bouwd. want toen Frans veertien was. werd de ouderlijke molen door blikseminslag ge troffen en brandde tot de grond toe af. Wijlen vader Vogel werd later machinist op het ge maal, maar Frans gaf de voorkeur aan een molen en toen hij 25 was, waagde hij een kansje door te solliciteren bij de polder Gies senOudebenedenkerk. Dat lukte. In Novem ber 1910 betrok hij met zijn jonge vrouw de molen' aan de Tiendweg in Giessendam op 'n wedde van f 90 per jaar! Dat was trouwens een aardige kluit geld. want vader Vogel had het ln zijn tijd met f 70— moeten stellen en hetgeen er verder nodig wës kwam binnen door seizoenarbeid bij de boeren, akkerbouw, visserij enz. Maar ja. een vetpot was het nog niet. Goed bekeken kwam die jaarwedde neer op een uurloon van ongeveer neren centen, want een molenaar moet minstens duizend uren per jaar ln touw zijn om het wr.ter op peil te houden; soms zelfs wel 1500 uren. Wat dit betreft is er intussen wel wat verbeterd en het molenaarsleven bevalt Frans Voffel best. héél best. Wat hem betreft; bij zou best nof. wat jaartjes onder de hoede van de „v'er ouwe wijven" blijven, want aan de dijk is het ook al wat. Maar zijn C-eertruida voelt wel wat vpor een kmis einen hbisje. dat rnJnder eenzaam en a'-'elcen staat dnn d'* oude mo len. waarin zijn vier kinderen zdn nronfe- bracht. die intussen allen getrouwd zijn. Twee zoona waren er bij. maar géén molenaar Enerzijds vindt de vader dat wel Jammer. want hy Is nu de laatste telg van het oude molenaarsgeslacht, dat de traditie heeft hoog gehouden. Maar ja. anderzijds heeft een min der ongewone burgerbetrekking veel voorde len en je moet er nu eenmaal wat voor vóélen om Je leven ln een molen te alljten. In Augustus was het molenaarspaar veertig jaar getrouwd en toen zijn ook vele herinne ringen opgehaald aan dit huwelijksleven. En Woendsdag 1 November zullen de wieken weer „biy" «taan. een bepaalde etand, waar mee de molenbewoners de omtrek op de hoog te stellen van een heuglijk feit. Hoeveel wa ter zou Frans Vogel met zijn mplen verplaatst hebben: hoeveel Uren zou hij voor het belang voor de boeren in touw geweest zijn? Het is moeilijk na te gaan. Wel herinnert hij zich hoe er direct na zijn benoeming in 1910 een abnormale hoge waterstand kwam, waardoor de molen vijf weken achtereen moeet blijven draaien. Toen was Geertrui er danig van overtuigd, dat zij een molenaar had getrouwd! Maar zij heefTer geen spijt van gehad. Zij heeft ln die periode veel vrienden gemaakt en ontelbare bakjes koffie geschonken, voor hen die een kuiertje maakten naar de molen van Frans Vogel. En Woensdag houdt zij de koffie bruin voor de heren van het polderbe stuur, die ongetwijfeld hun gelukwensen zul len komen aanbiedenl jr-"«f - «-rv.fw «f De molen van Frans Vogel. „OUDE" JONGELINGSVERENIGING Glessendam De jongelingsvereniging op Ga- ref. Grondslag „Obadja" bestaat dit seizoen 65 jaar. Dit feit zal worden herdacht in een jaarvergadering op Maandag 6 November in de Chr. school, hoofd de heer Wilschut. KUNSTAVOND Glessendam. In het stemmige atelier van de Giessendamse kunstschilder A. van Bennekum kwam Zaterdagavond een kleine groep geno digden bijeen, om met oog en oor van de kunst te genieten. De wanden van de oudo kamer waren behangen met schilderstukken van Van Bennekum, die zich op zijn best toont ln de uitbeelding van het Alblasserwaardse polder landschap. Toen de potkachel gloeiend stond nam da Giessendamse schrijver Kees Baardman het woord. Hij vertelde dat het ln da bedoeling ligt om regelmatig, bijvoorbeeld eens per maand, een kunstavond te houden, waarop verschillende kunstenaars van hun werk zullen vertellen. Aan de dlchter-schrijver Kooa van Doorn® viel voor het eerst de eer te beurt de kleine kring te mogen bezig houden met een cause rie. Hij had daarboven geschreven „Levens dilettantisme". In dit vrij dicht samengeper ste onderwerp, dat meer bedoeld was als aan loop tot een algemeen gesprek, gaf spreker eerst een overzicht van dit dilettantisme in 't algemeen, om vervolgens de invloed hiervan op de kunst te bespreken. Hij had voor dit verschijnsel interessante en juist gevonden oorzaken opgespoord en bezag het geheel van- ui. zijn overtuiging als Calvinist. Belangwek kend was ook de bespreking over 't werk van de Prot. Chr. auteur, die deels in de causerie. deels in het volgende gesprek ontwikkeld werd. De heer Van Doorne constateerde veel zwakke plekken iri deze schrijverskring en een sterke gebondenheid aan sommige ver worvenheden en tradities, die de kunstenaar in zijn ontwikkeling remmen. De Prot. auteur komt er daarom gemakkelijk toe. om conces sies te doen aan publiek en uitgever, door zich op de vlakte te houden bij de diepere behandelihg van de kerkvraagstukken. Ook de erotiek is taboe in deze kring. Het gesprek verliep uiteraard af en toe in een goedmoedi ge discussie, daar vogels van diverse pluima ge aanwezig waren en de heer Van Doorne, evenals zijn collega Baardman, zijn mening vormde naar zijn overtuiging als Christen. Bij vele aanwezigen bleken vragen en critiek te leven op de Prot. Chr. letterkunde in t alge meen. Tenslotte verliep de praatavond in een intiemer gesprek over religieus® vragen, waar bij al zoekend en tastend de weg tot elkander werd gezocht. In veel opzichten heeft deze confrontatie van meningen en principes en kunstopvattingen in de oude hoerenkamer ver helderend gewerkt. Getracht zal worden om voor een volgend® samenkomst de dichter Gerard den Brabander en de schilder Sluijters te laten optreden. Glessen-Nleuwkerk. De uitslag van d® voetbalwedstrijd op het terrein van PVV tus sen PVV 3 en Kerkwijk 2 was 6—0 voor PW. Zaterdagavond ward in da zaal van de heer De Baat, de bazar geopend van de voet balvereniging PW. Ondanks de minder aan gename weersomstandigheden, was de zaal Seheel met belangstellende gevuld. De heer [oogenboezem sprak een kernachtig openings woord, waarna de vele aanwezigen hun hart konden ophalen aan de diverse attracties welke aanwezig waren. Zaterdagavond zal da bazar voor het laatst opengesteld zijn. Einde vorige week is ds. Luteyn vanuit het Diaconessehuis te Utrecht thuisgekomen, "na een goed geslaagde operatie. Hij zal achter nog enige tijd rust moeten houden. i VOETBAL. Groot-Ammers. In een aanhoudende regen werd de wedstrijd tussen Groot-Ammers 1 en Nieuwerkerk 1 gespeeld. Direct werd aan bei de zijden goed aangepakt, en vooral de vleu gelspelers van Nieuwerkerk bleken vlugge spelers te zijn. Na tien minuten scoorde de midvoor onhoudbaar 1—0. Groot-Ammers kwam er nu beter in en na dertig minuten kwam de verdiende gelijkmaker 11. Vijf minuten voor rust werd de stand na goed samenspel 21. Na de rust nam Groot-Am mers het spel volkomen in handen en binnen het kwartier Wist het de stand op 4—1 te brengen. Nieuwerkerk leek een geslagen ploeg en Groot-Ammers ging het kalmer aan doen, maar dit werd haar noodlottig. Nieuwerkerk kreeg achter elkaar enkele corners te nemen en uit twee hiervan wist het te doelpunten 43. Even later was de stand 44. Groot- Ammers maakte daarna nog een doelpunt maar dit werd door de grensrechter geannu leerd. Nieuwerkerk kan met deze uitslag ruim tevreden zijg, want Groot-Ammers was over wegend sterker. Groot-Ammers 2 herstelde zich prachtig na de nederlaat van vorige week. In een aemre- delijk partijtje slaagde het er in op Stolwijk een 101 overwinning te behalen. De rust ging in met een 20 voorsorong. Als Groot- Ammers zo b'ijft spelen znl bet spoedig de onderste plaatsen kunnen verlaten Zaterdag speelden de Groot-Ammers a en b junioren te Schoonhoven tegen respectievelijk Schoonhoven a en b. De b-jun'oren waren zeer gehandicapt doordat him doe'verded'"er dom» b'essure veranderd was. Aardig combinerend trok de voorhoede vele malen ten aanval. Na twlnti" minuten beoordeelde de invaller-doel man van Groot-Ammers de situatie verkeerd en gemakkelijk icoorde Schoonhoven 10. Na FEUILLETON. Roman van MAGDA TROTT. Vertaald door F. VAN VELSEN. f Onder het eten wierp *U slechts steelse blikken op de nieuwe gast. Dr. Detlev West- phal was een knappe man, hU had een ka rakteristiek gelaat, donker haar. warme grijze ogen. kortom, hij was een persoonlijkheid, die een diepe indruk op Henrietta maakte. Indien mynheer Westphal was. wat xyn ogen uitdrukten, dan was hU ongetwijfeld een eer lijk. vastberaden mens, die het hart op de rechte plaats had. Het gesprek was zeer opgewekt. Detlev Westphal verstond meesteriyk de kunst, zijn disgenoten met zyn humoristisch getinte ver halen ln spanning te houden. Zijn natuurlijke en toch hoogst beschaafde wijze van spreken, lijn aangename manieren namen allen voor hem in. Ook Senta's ogen rustten met wel gevallen op de gast. Zij voelde zich gevleid, dat hij zich zo dikwijls tot haar richtte en met ongeveinsde bewondering zijn glas in haar richting ophief. Plotselingeen lichte kreet. De rode wijn uit het glas van Henrietta stortte over het tafellaken. Weliswaar snelde onmiddel- UJk een bediende te hulp om het onheil te verhelpen, maar Henrlette's gelaat was bloed rood geworden. Milan zat naast haar en grin nikte. Het deed hem genoegen, dat het hem was gelukt, ongemerkt het glas van de ge hate gouvernante om te stoten. Ofschoon men ean deze kleine stoornis verder geen aan dacht schonk, bleef Henriette gedurende de maaltijd gedrukt en gaf op de tot haar ge richte vragen slechts korte en verlegen ant woorden. Zij vermoedde, dat het Milan was, die haar deze poets had gebakken. Opeens hoorde zy tot haar ontsteltenis haar naam noemen. Haar gedachten waren ver weg; zo doende had zij de vfaag van dr. Westphal niet gehoord. Dat maakte haar nog meer van streek. „Ik concludeer dat uit uw manier van spre ken. juffrouw." Toen moest'zij bekennen, dat zij niet wist. wat hij van haar verlangde en Detlev West phal inforlneerde. opnieuw, of zij uit Ham burg kwam. Zij antwoordde bevestigend. „Hamburg heeft voor mij vele aangename herinneringen. In het ouderlijke huis van een mijner vrienden hebben wij heel wat grap pen uitghaald. Kent u misschien rijksadvo caat Llibcke?" De lepel, die Henriette Juist ln haar hand hield, viel kletterend op haar bord. Enige seconden sloot ze haar ogen. Ze kreeg een gevoel, of ze van de stoel af zou glijden. Een plotselinge bleekheid trok over haar gelaat. Detlev Westphal merkte onmiddellijk, dat er Iets niet in orde was. „Is u ongesteld?," Met inspanning van al haar krachten dwong zij zichzelf, haar schrik te onderdrukken. Die naam. die vreselijke naam. die hier genoemd werd. dat huis. waar zij de verschrikkelijkste uren van haar leven had doorgemaakt, daar van werd hier gesproken. „Dank u. het is alweer over." Toen ze ech ter het haar aangeboden glas water vatte, beefde haar hand zo sterk, dat Detlev West phal gedienstig vlug bij haar kwam, om het glas aan haar lippen te brengen. Rijksadvo caat Lübcke! Het woord schalde in haar oren. De zoon des huizes wa» een vriend van mijnheer Westphal. Hoe dikwijls zou ze die naam nog moeten horen! Zou ze dan nooit tot rust komen? Wat een rampzalige speling van het noodlot, dat het Juist nu mijnheer Westphal in het huis moest voeren, waarin zij woonde. „Indien u niet wel is. Juffrouw Grape en u zich wenst terug te trekken, kunt u gerust gaan." klonk de doffe stem van baron Sig- mund aan haar oor. Neen. nu Juist niet weggaan, niet tonen, dat zij door iets van haar stuk was gebracht. Indien men bemerkte, dat zij met de familie Lübcke bekend was. dan zou ze deze betrek king moeten opgeven. Of wist mijnheer Westphal misschien alles reeds? Zou hij per slot van rekening met opzet die naam ge noemd hebben? Was het een bedekte tydrei- ging? Logen die ogen misschien dan toen, die ogen, welke zo openhartig in de hare keken? Een onhoorbare zucht van verlichting ont snapte haar. toen het diner was geëindigd en Sigmund zijn vriend uitnodigde, in de aan grenzende kamer een after-dinner te roken. „Ik kom direct. Sigmund. doch eerst wil ik even zien, hoe het bleke gouvernantetje bet maakt." Hy ging naar Henriette toe. die bij e— der vensters stond en naar buiten keek. „Een beetje frisse lucht zal u goed doen. Heeft u meer last van dergelijke aanvallen?" „Neen, nooit, ik begrijp zelf niet, hoe ik opeens zo duizelig werd. Misschien", vervolg de ze met een gedwongen lachje, „bekwam mU de wijn niet." Westphal beantwoordde haar lachje met een vrolijk: „Te veel wijn zal u vandaag niet gedronken hebben. Uw kleine tafelbuur heeft het meeste op het tafelkleed gestort." Zij wendde haar gelaat van hem at. Een bedrukt gevoel wilde haar niet loslaten, zo lang zij naast die man stond. Was het we derom met opzet, dat hy nu een gesprek met haar aanknoopte? Zou hij weer over Ham burg beginnen? Jawel, op hetzelfde ogenblik deed hy het. „Het doet me buitengewoon veel genoegen een Hamburgse dame te ontmoeten. U moet mij eens over mijn geliefde stad vertellen, want het is jaren geleden dat iW er was. Het zal er wel zeer veranderd zijn. Bij mijn aan komst heb ik niet veel van Hamburg gezien. Ik moest eerst naar huis. Maar later hoop ik er toch enige weken heen te gaan. U wilt misschien wel zo goed zijn. mij alvast te ver tellen. wat er daar voor nieuws ia, niet waar?" Henriette antwoordde niet. Zij trachtte on opgemerkt haar gelaat nog meer van Detlev Westphal af te wenden, opdat hij niet zou bemerken, dat het wederom lijkbleek werd. Aangezien zij zo halsstarrig «weeg. nam de ontdekkingsreiziger na enige ogenblikken met enige vriendelijke woorden afscheid van haar en volgde zyn vriend naar de aangrenzende rooksalon. ra. „Ik wil helemaal geen rekensommen meer maken, dat heb ik niet nodig; Ik ben een ba ron en rijk genoeg." „Nog eenmaal de tafel van vier." „Ik wil niet!" „Toe Milan, wees nu niet stout. Zeg de tafel van vier op- ik gebied het je." „U hebt hier niets te gebieden." Henriette zuchtte zwaar. Nu had die Jon gen weer zo n trotse bui, waartegen zij zo moeilijk op kon. Indien zij nu geweld ge bruikte. dan werd hU zo woest, dat hij alle zelfbeheersing verloor, zy wilde het nog een» met zachtheid proberen. Juist omdat je een baron bent, Milan, moet je veel leren. Je kennissen en vrienden zou den jé uitlachen, als je niet eens kon reke nen. De tafel van vier is trouwens helemaal niet moeilijk. Kom, laten wy het nog eens proberen." „Ik wil niet rekenen!" Milan stampte met zijn voet en sprong van zijn stoel. Met een woeste ruk smeet hy het rekenschrift op de grond. „Raap dat schrift eens op." (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2