FEESTELIJKE INTOCHT VAN SINT NICOLAAS f (Hü) kol a as GEMEENTERADEN fUPERBE in SCHOONHOVEN aan, op de OPWEG Nu s. w. n. van nooten De fatale keus Woensdag 15 November om c.a. 4 uur komt Sint Nicolaas ORukkeRi] Wijkgebouw „Groene Kruis" Koningiq Julianastraat wordt spoedig verlengd. BURGERLIJKE STAND. Oude Genever MARKTBERICHTEN. kerk en school. Alle ouders en kinderen uit Schoonhoven en omgeving worden uitgenodigd Sint Nicolaas en Zwarte Piet in te halen. Hij brengt voor alle kinderen een verrassing mee. Woensdagen 22 en 29 November, J. Brouwers. 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG IS NOVEMBER 195# Lrxmond. In café „De Gouden Leeuw" werd Woensdag de algemene vergadering ge houden van de afdeling ..Groene Kruis", waarbij 31 leden aanwezig waren. De voor zitter. burgemeester Pellikaan .sprak een ope ningswoord. waarna de secretaris, de heer M. van Eekkum. het jaarverslag las Het ge tuigde van vooruitgang der vereniging. Er werd ook in het afgelopen jaar wat mate riaal bijgekocht. De voorzitter gaf hierna antwoord op een vraag, die gesteld werd in de rondvraag der vorige vergadering. Toen werd gevraagd of „Het Groene Kruis" ook voor massa-door lichting ter bestrijding van TB.C zorgt. De voorzitter zei. dat misschien volgend jaar, er een massadoorlichting komt, niet vanuit, maar met inschakeling van het ..Groene Kruis". De bedoeling is. dat deze doorlichting om de twee jaar gebeurt. „Het Groene Kruis" zal dan moeten zorgen voor de voorbereidingen en assistentie. Deze doorlichting is geheel vrijwillig, maar gebleken is. dat 92—96 pCt. van de bevolking doordrongen is van de ernst der bedreiging van TBC. De kosten zullen zijn f 0.75 per persoon. Uit het financieel jaarverslag van de penningmeester, eveneens de heer Van Bekkum. bleek, dat er, ondanks het feit. dat de vereniging niet zo bijzonder goed geboerd heeft, toch nog een reserve is van f 476.24. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Af tredend waren de heer H de Jong en mej. C. van Luyt (die niet aanwezig was. Beiden werden herkozen. De heer H. de Jong nam zijn benoeming aan Daarna behandelde men het voorstel tot stichting van een wijkgebouw. De voorzitter zeide. dat het reeds lang in het brein der Groene Kruis leden heeft geleefd, een eigeVi wijkgebouw te bezitten. Thans heeft het be stuur gemeend, dat in een dorp van 1800 zie len. waar zulk een groot werkterrein ligt. er een wijkgebouw nodig is. dat voor alle doel einden kan gebruikt worden. Ten eerste als bergplaats voor het materiaal, dat thans nog al eens moeilijkheden oplevert. Tevens is het van groot belang, dat de wijkzuster bij het gebouw woont Zo'n gebouw is verder nodig als consultatiebureau en voor gezondheids zorg. Voor de financiering is eerst nodig een grondkapitaal. Daarvoor stelde men zich voor een bazar te organiseren en met de opbrengst daarvan met de subsidie van het rijk. die te verwachten is. zou men in de nabije toe komst tot stichting van zulk een gebouw kun nen overgaan, al moeten er dan natuurlijk nog leningen worden aangegaan De aanwe zige leden bleken er alle in principe vóór te zijn zo'n gebouw te stichten, doch enkele le den maakten bezwaar, dat er al een comité was gevormd voor de bazar, zonder dat de leden daarvan in kennis waren gesteld. De voorzitter zei. dat het eigenlijk de bedoeling was de leden te laten zien. dat er mensen Zijn. die bereid rijn wat op te offeren. Het is de bedoeling dat het comité wordt uitgebreid. De voorzitter wilde toegeven, dat het bestuur misschien wat te snel was geweest, doch daaruit blijkt ook, dat het geval urgent is. De leden moeten boven alles vertrouwen schen ken aan het bestuur. Op een vraag, of nu ook de contributie zal verhoogd worden, zei de voorzitter, dat dit niet de bedoeling is Het wijkgebouw zal geheel apart staan wat dat betreft. Persoonlijk zou spreker er ook sterk tegen zijn de contributie te verhogen Eender leden maakte de voorzitter er op attent, dat veel leden nog niet precies wisten, hoe dit •lies in elkaar zat. De voorzitter zei, dat hier voor gezorgd «ou worden. Het voorstel tot stichting van het wijkgebouw werd daarop aangenomen. Nadat men in de rondvraag nog een kleine discussie gehouden had bver de verkoop van het materiaal, dat voor het Groene Kruis on geschikt wordt, sloot de voorzitter deze ver gadering met een kort woord. Spreker dankte zuster Van der Griend voor haar trouwe diensten, betoond in het afgelopen Jaar. Meerkerk. De heer v. d. Ham. commies der directe belastingen, is overgeplaatst naar Wijk en Aalburg. Moordreeht. Voor het staatsexamen acte U Vrouwelijke handwerken slaagde te 'a Gra- venhage mej. T. van der Kleij. DRIE JUBILARISSEN. Nieuw-Lekkerland. Bij J. C. de Jong's pijp- leidingfabriek waren in de afgelopen week drie werklieden, gedurende 25 jaar onafge broken werkzaam. Het waren de heren P. Schaddelee. J. Molenaar en P. de Gruijter. De heer De Jong nodigde de jubilarissen te zij nen huize en schonk aan ieder als blijk van waardering een gouden horloge. Nlenw-Lekkerland. De heren P C. Os kamp en P. den Ouden Pz. die aan de beurt van aftreden waren als notabel van de Ned. Herv. kerk. zijn met algemene stemmen als zodanig herkozen. De collecte langs de huizen voor de electrische verwarming van de Ned. Herv. kerk bracht f 658.50 op. ZILVEREN JUBILEUM. Nleuwpoort. De heer P. Vermeulen was dezer dagen 25 jaar als monteur in dienst van de fa. Minkema en Zonen, welk feit niet on opgemerkt voorbij gegaan is 's Morgens werd de jubilaris me.t zijn gezin per luxe auto ge haald. waarna in de recreatiezaal de huldi ging plaats vond. De heer Minkema richtte zich in een hartelijke sneech tot de jubilaris, waarbij hij zijn blijdschap uitsprak over dit niet alledaagse feit. Metterdaad toonde hij dit door de aanbieding van een fraai gouden hor loge. Namens het fabrieks- en kantoorperso neel sprak de heer C. Terlouw. die zijn ge lukwensen eveneens gepaard deed gaan van een stoffelijk blijk van waardering De „zil veren" monteur sprak tenslotte een hartelijk dankwoord. Papendrecht In de kleuterschool van de Brandweerkazerne hield drs. van Praag uit Dordrecht een cursusavond voor leden van de Party van de Arbeid over het Humanisme. Drs. van Praag schetste het ontstaan van het Humanisme, dat na de oorlog door de politieke partyen. die by de doorbraakgedachte waren betrokken, een nieuwe bloei tegemoet ging. Vervolgens behandelde spreker bet wezen van het humanisme, dat hy met vele voor beelden uit het dagelijks leven staafde. Voor vele buitenkerkeiyken heeft het Humanisme zeer veel te betekenen. Ook behandelde spre ker het Humanisme in verband met de PvdA. Het oprichten van een werkgemeenschap was voor de partij een prachtig instituut om de zakelijke problemen, die beide organisaties gemeen hebben, te bestuderen en te verwe zenlijken Aan het einde van zyn causerie Werden een aantal vragen gesteld, die door de Inleider tot volle tevredenheid werden be antwoord. Sliedrecht. Gevonden: enkele mutsen; eortemonnaie, wanten; das; armband; jasje; Broodzak; zak met kolen; schoolétui; sjaals; rol zeil; hond; enkele tasjes: speldje; bril; haarstrik; enkele ballpointpennen; ringetje; sleutel; handschoenen; damespolshorloge; bro che; das; huissleutel; autoped. Inlichtingen by de politie. 8tolwyk. In de eerste openbare lagere school hield de heer B. A- van den Bosch, di recteur der I.M.O.-cursus, voor de I.M.O. jon gerenorganisatie en de middenstands-cursis ten een inleiding over het geldwezen en ook besprak hy het boek ..De Alchimist van Stol wijk". Er was veel belangstelling. Eerst gaf de heer van den Bosch een schets over het ontstaan van het geld als ruilmiddel en de veranderde functie die het in de loop der tij den kreeg. Hy verduidelijkte begrippen als omrekeningseenheid, stokbeurzen. gesnoeid geld. metaaldekking, muntwet en beantwoord de vragen over devaluatie. Inflatie, deflatie, revalorisatie enz. Na de pauze besprak de heer van den Bosch het boek IsaSk Hollandus de alchimist van Stalwyk, door dr. E. Wage naar te Utrecht. Hy vertelde van de hogere motieven van deze alchimisten en schetste hun moeizame arbeid. Jaarvergadering Usclub. Stolwijk. De ysclub hield haar 71e Jaarver gadering in de zaal van de heer Joh. Noo- men. waarbit 96 leden aanwezig waren. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental met enigen was teruggelopen en momenteel 445 bedroeg. De inkomsten met hetgeen in kas was by het begin van het boekjaar bedroegen f 2915.60, de uitgaven f 1922 29, batig saldo f 993 31. Als bestuursleden werden herkozen de heren D. Burger. C. Mak. C. J. Scheer en A. Speksneyder In de rondvraag werd ver zocht pogingen in het werk te stellen om van de vermakelykheidsbelasting te worden vry- gesteld daar dit verhoging van de contribu tie tot gevolg heeft gehad. De voorzitter deel de daarop mede. dat gezamenlijk met zuster verenigingen een poging zal worden gedaan. Tot slot volgde de gratis verloting van spe culaaspoppen. In het verloop van deze ver gadering bleek nog dat de voorzitter gedu rende 35 jaren in het bestuur zitting heeft, waarvön de laatste 20 jaar als voorzitter. In de laatste dienst van ds. H. van Ewijck bracht de extra collecte voor de nieuwe kerk f 88.58 op Het verjaringsfonds bracht over de maand October f 141.30 op. Waddinxveen. Geslaagd. De heer J. T. Warnaar slaagde voor het candidaats-exa- men rechten. Mooie opbrengst. De collecte, die tijdens de dankdienst voor de oogst In de Ned. Herv Kerk werd gehouden, bracht f 1222.05 op. Gevonden: handschoen, huissleutel en nummerbord. Inlichtingen ter gemeente-se cretarie. ARKEL. De gemeenteraad kwam Woens dagavond in openbare vergadering byeen. Met aantekening van enige kleine opmerkingen van de heer Den Besten werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. De voorzitter deed mededeling van de goedkeuring van Ged. Staten van de rekenin gen 1947. 1948 en 1949 van het grondbedryf, van de rijkswaterstaat betreffende spoedig herstel van de brug over de Arkelse sluis. Besloten*werd voor de hoogste klasse der school dertig abonnementen voor reke ning der gemeente te nemen van de verkeers- krant, een orgaan van de bond voor veilig verkeer. De heer Den Besten drong aan op be handeling van deze leerstof in de school door het onderwyzend personeel- Een crediet van f 2840.voor het plaatsen van nieuwe toi letten in de woningen aan de Folkertsstraat werd verhoogd tot f 3157--*. Besloten werd financiële medewerking te verlenen aan een aanvraag van gebr. Kooy tot het splitsen van hun eigendom in twee woningen. Met een bydrage van f 630 wordt hier de gemeente een woning rykeren verdwynt iemand van de ïyst van woning zoekenden Met algemene stemmen werd hier toe besloten. De aansluiting van dé gemeente by het kraamcentrum „Het Groene Kruis" Voor de Alblasserwaard en Vyfherenlanden, werd op voorstel van B. en W. niet In discus sie gebracht, maar door het college terug ge nomen tot de volgende vergadering. Besloten werd in verband met de tydsduur die nog gelegen zal zyn voor de gemeente 't recht van eigendom verkrygt op de te ontei genen gronden ln 't bebouwin^splan. de Konin gin Julianastraat nu reeds door te trekken, opdat er in 1951 dan plaats is voor 23 wo ningen op gronden die nu reeds ter beschik king der gemeente zyn. Men bouwt ook voor deliger op plaatsen waar straat en riolering klaar zijn. Niemand verklaarde zich hier tegen De begrotingswyzigingen voor 1950 en 1951 werden vervolgens goedgekeurd. Het biykt dat het onderhoud der Folkertsstraat ten las te van de gemeente moet worden gebracht, hoewel de straat eigendom van het ryk blyft. Dit komt nu voor f 10.000 ten laste van het grondbedrijf waaraan nu de gemeente gedu rende 10 jaar f 1000 zal aflossen. In de be grotingen der gemeente voor 1950 en 1951 ia deze afschryving reeds opgenomen B. en W. deden vervolgens mededeling dat spoedig een voorstel was te verwachten tot regeling van de ziekenfondspremie voor hen die ondersteuning van sociale zorg genieten, uitkeringen uit de sociale wetgeving genie ten of anderszins door deze verhoogde pre- mieën ln moeiiykheden dreigen te geraken. In de rondvraag informeerde de heer Den Besten hoe het gesteld was met de riolering in het nieuwe stratenplan. Hy vreesde ver zanding daar veel zand via de straatriolerlng in het buizennet komt. B. en W. hebben dit zelfde gevreesd maar volgens deskundigen be hoeft hiervoor geen vrees te bestaan mlt» binnen twee jaar de rioolwaterzuiveringsin stallatie maar staat, die de taak van da t«r'~ dan over gaat nemen. Hierna sluiting. NIEUWE LEERMIDDELEN VOOR LICHAMELIJKE OEFENING OP BIJZ. LAGERE SCHOOL BERKENWOUDE. De gemeenteraad kwam op 8 November ln vergadering byeen. waar bij de heer L. Both met kennisgeving afwe zig was. Een aantal ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen- In ver band met een contróle door de pensioenraad en voor het ODmaken van een kaartsysteem door voornoemde instelling, verzoekt men nog enlpe pensioengrondslagen vast te stellen voor ambtenaren of personen die op enige wyze Inkomsten van de gemeente hebben genoten over de jaren 19*1 tot en met 1947. 't Voor stel van B en W de pensioengrondslagen vast te stellen, wordt met algemene stemmen goedgekeurd. De heren A. D. Boelhouwer. J. Schep en K. M. Hailing berichten dat zy hun benoeming tot lid van de adviescommissie woonruimte- wet aannemen. Een rapport van het Tech nisch Bureau in de Krlmpenerwaard omtrent het lezen van de WC 's in het polderwater, waaruit biykt, dat in de kom der gemeente van drie personen de inrichting niet aan de gestelde eisen voldoet, wordt aangehouden. Enkele belanghebbenden stellen voor tot wyziging van artikel 26 lid 2 der bouwver ordening. waarbij ls bepaald dat bij 't oprich ten van woningen bulten de kom van 't dorp, men een afstand tussen wonlrtgen moet heb ben van 30 meter. B. en W. stellen voor de ze afstand te bepalen op 20 meter. Na enige bespreking wordt dat voorstel aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. voor tot wyzi ging van de verordening straatbelasting. B en W. stellen voor een heffing van 3% op de ge bouwde en 1% op de ongebouwde eigendom men. Verwacht kan worden een opbrengst van f 1200.—. Na enige bespreking wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met twee stemmen tegen. Het voorstel de ver ordening op de drankwet te wyzigen als volgt wordt met algemene stemmen aangeno men. Voor een nieuw bedryf voor de eerste maal een vergunningsrecht van f 170.—, thans verschuldigd f 100.—. Hotelvergunnings recht ten hoogste f 45.— (thans f 25.—); recht van verlof A. f 45.— (thans f 25. Enkele verordeningen welke ln 1943 door de burgemeester zyn vastgesteld, ter waar neming van de taak van de raad der gemeen te Berkenwoude. moeten opnieuw worden vastgesteld. Op voorstel van B en W. wordt hiertoe besloten. Dan volgt de vaststelling van het percentage te betalen aan het G.E.B. voor door het G E B. gestort overtollig kasgeld De raad stelt B. en W. voor het percentage voor 1950-'51 vast te stellen op 2%. Aldus wordt besloten. De kasgeldlening met de bank voor Nederlandse Gemeenten groot f 20.000. loopt af op 10 November. Voornoemde Bank is evenwel bereid de kasgeldlening met 1 jaar te verlengen» tegen een percentage van 1* 4%. B. en W. stellen voor de kasgeldlening op nieuw voor een jaar aan te gaan B. en W. verzoeken eveneens machtiging kasgeldlenin gen aan te gaan tot een bedrag van f 50.000 zonder dat een speciale vergadering van de raad hiervoor wordt belegd. Dit wordt goed gevonden. Van Ged. Sstaten is terugontvan gen de rekening 1947 met enige administra tieve opmerkingen. B. en W. stellen voor de rekening oDnieuw vast te stellen, waartoe besloten wordt. In de begroting 1950 moeten enige wyziglngen worden gebracht. Hieraan za' de raid gevol» geven. De bouw van de woningen ls steeds gefi nancierd door middel van kasgeldleningen. Thans ls de Coöo. Boerenleenbank te Utrecht bereid 'n geldlening te verstrekken van f 27000 met een looptyd van 40 Jaren en een rente voor de eerste tien jaren van 3% en daarna zonder dispensatie. Besloten wordt de geldlening aan te gaan. Nadat B em W. de begroting 1951 aangebo den hebben, wordt gunstig besloten op een achryven van B. en W. van Krimpen aan de Lek om de wedden van het personeel der vleeskeuringsdienst én de wedden van de keurmeester vast te «tallen op f 3456f 4056 en van de hulpkeurmeester op f 3156—f 3758. Het voorstel yan JB*ysn W. het vermenlg- vuldigcyfer van ham schoolgeld te brengen van 1 op 2 wordt nf toelichting van de voor- xitter aangenomên. Tip een verzoek van de bijzondere lagere school een bedrag beschik baar te stellen van f 874.10 voor aanschaf fing van leermiddelen voor lichamelijke oefe ningen, besluit de raad medewerking te ver lenen. In de rondvraag vraagt de heer Loeve of by de nieuwe hulzen ook straatverlichting kan worden aangebracht. De voorzitter zegt dit te zullen bespreken in B. en W. Hierna sluiting. NIEUWE SCHOOLBORDEN EN BETERE VERLICHTING IN OPENBARE SCHOOL. MOORDRECHT. De gemeenteraad kwam ln openbare zitting byeen onder voorzitter schap van burgemeester K. H.-Brandt. Na opening der openbare zitting wordt di rect overgegaan in geheime zitting. Na her opening wordt de agenda verder afgehandeld. De raad besluit zonder hoofdeiyke stemming de woonruimte-commissie samen te stellen als volgt. In kamer I worden herkozen de heren C. Bogaart. J. H. v. d. Eyk. J. W. de Jong .J. Kasbergen en P. M. van Kersber gen. terwyi in Kamér II worden herkozen de heren J. H. v. d. Eyk, J. W. de Jong. J. Kas bergen. A. A. A. van der Kley en K. Oudyk. Als secretaris van beide Kamers fungeert de heer J. A. Jong. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanschaf fing van nieuwe schoolborden voor de loka len 3 en 4 der openbare lagere school, als mede tot het aanbrengen van een nieuwe verlichting in de lokalen 5 en 6 van genoem de school De heer De Jong (K.V.P.) deelt mede te kunnen instemmen voor wat betreft het aan brengen der schoolborden, doch dat zulks niet net geval is ten aanzien van de aan te brengen verlichting, aangezien toch overdag CopwtjWP, B. Als men de werkloosheidcyfers van enkele Europese landen van het afgelopen jaar naast elkander legt. ziet men daarin een sprekende daling. België had bijvoorbeeld ln Januari van dit jaar nog 216 000 werklozen en in Augus tus nog maar 145.000, in Denemarken daalde dit cyfer zelfs van 113.000 tot 24 000; in Duits land van byna 2 millioen in Februari tot 1.340.000. Het Engelse cijfer geeft een minder belangryke daling aan. maar kwam toch van 395.000 op 303.000. Men zou dus geneigd zyn te zeggen, dat de economische toestand in de loop van dit jaar aanzienlijk is verbeleid. ge tuige de toenemende arbeidsgelegenheid. Maar deze afneming van de werkloosheid heeft een heel sombere achtergrond. Het verschynsel is nl. voor een zeer groot deel toe te schryven aan het wederopnemen van de bewapenings wedloop. Overal wordt koortsachtig gewerkt strieën tot hun hoogste productie te brengen, tineinde een militair apparaat op te bouwen, dat voldoende sterk is om by een eventuele aanval de invallers te künnen weerstaan. Hierdoor ls het begin van een economische crisis, zoals die het vorige jaar enkele maan den in Amerika dreigde, tegengehouden. Ten eerste worden grote hoeveelheden goederen om de staalindustrie en de chemische lndu- onttrokken aan het normale verbruik en ten tweede wordt er door de militaire orders zo- vee^ geld door de staten uitgegeven, dat de circulatie van geld Joenéemt. Dit ls in feite 'n Inflatie, want voor de betaling nemen de sta ten crediet op. waartegenover te weinig dek king staat Het is duidelijk, dat militaire uit gaven geen gezonde productieve besteding van het geld zyn en wanneer de koopkracht van bepaalde delen van het volk toeneemt tenge volge van militaire bestellingen, dan is dit geen reële verbetering van de economische toestand, doch een schynwelvaart waarvan de debetpost luidt: stygende «taatsschuld. Intussen is hierdoor toch tot nader order t gevaar van een economische crisis en de daar aan verbonden werkloosheid vermeden, terwyl ook overproductie in de landbouw niet meer zo dreigend is. Er is weer zo'n geweldige vraag naar levensmiddelen-conserven. naar grondstoffen voor textiel en naar agrarische stapelproducten, dat de dalende prystendens is omges'agen in een stygende. De wereld haalt verlucht adem nu die gevaren afgewim peld schynen te zyn. maar vergeet daarbij maar al te gemakkelijk, dat dit slechts kon geschieden dank zy de herbewapen1 ng. Het is wel een hoon aan onze tegenwoordige maat- schappij. wanneer wy dank moeten zeggen aan militaire uitgaven om ons voor economischs moeilijkheden te beschermen! Wy moeten dus de bittere conclusie trek ken. dat de wereld van vandaag heeft te kie zen tussen bewapening en militairisme ener- zyds en werkloosheid en onverkoopbaarheid der producten anderzyds. Een weinig verhef fend en nog minder opwekkend beeld. Dit is de erkenning, dat wij ondanks alle plannen- makery er nog niet in zyn geslaagd een sta biele welvaart op te bouwen, noch een even wichtige samenleving. Wij zullen dus geneigd zUn een beetje laatdunkend te spreken over al die plannen, waarvan de ontoereikendheid so duideiyk gebleken is. En toch moeten wy ook erkennen, dat het enige middel om aan de bovengenoemde fatale keus ten langen leste te ontsnappen ligt in versterking van 't stre ven om onze maatschappelyke toestanden te beheersen Daarom zullen we ondanks alles en ondanks teleurstellingen, ondanks vergissin gen en blunders, toch voortgaan plannen te maken, want wie zelfs dat niet meer durft zal aan de toekomst de naam „Toekomst" niet meer kunnen geven. les gegeven wordt. Een andere mening is mevr. S c h u d d e be ur s-Pr u m m e 1 (Arb toegedaan en zy verklaart zich voor het ge hele voorstel .daar zy met B. en W. van me ning is. dat de verlichting in de lokalen 5 en 6 der school veel te wensen overlaat. Op don kere middagen en in de winter is de slechte verlichting en de daaruit voortvloeiende glim mende schoolborden zeer hinderiyk voor de kinderen. Nadat beide raadsleden door de voorzitter beantwoord zijn. besluit de raad zonder hoofdelijke stemming tot aanneming van het voorstel van B. en W. Zonder hoofdeiyke stemming besluit de raad vervolgens overeenkomstig het voorstel van B. erl W. een bedrag van f 1059.33 be schikbaar te stellen voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten bate van het vak handenarbeid op de School met de Bybel. Eveneens wordt zonder hoofdeiyke stemming besloten tot het toekennen van een subsidie van f 100 aan de Kring Gouda van de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond ten bate van tien uit deze gemeente afkomstige leerlingen. Hierna komt in behandeling met prae-advies van B en W inzake het verzoek van het re gionaal Bureau Gouda van de Katholieke Paedagogische Beroepskeuze Bureaux ln het Bisdom Haarlem om voor het jaar 1951 een subsidie te mogen ontvangen. De heer De Jong (K.V.P) merkt op. dat het in casu geen particulier bureau betreft en dat deze bureaux over bet gehele land verspreid zyn. Hy zou het op prys stellen, indien een kleine bUdrage verleend werd. Vollens de voorzitter kan hier welde- geUJk van een particulier bureau geaproken worden en hy merkt onder meer op. dat het bedrag van f 225.—. dat jaarlyka aan het Nutsdepartement wordt verstrakt, voortvloeit uit een contractuele bepaling verband hou dende met een schenking aan de gemeente van het saldo van de indertijd opgeheven Nutsspaarbank. B. en W. adviseren de raad af wy zend op het verzoek te beschikken in verband met het eventueel scheppen van een precedent ten aanzien van andere particuliere bureaux. De raad besluit hierna afwyzend op het verzoek te beschikken. Zonder hoofde lijke stemming besluit men voorts tot intrek king van het raadsbesluit van 2 Mei tot par tiële herziening van het uitbreidingsplan re gelende de bestemming in hoofdzaak van het landeiyk gebied der gemeente Moordrecht. Eveneens zonder hoofdeiyke stemming en discussie wordt vastgesteld een nieuwe ver ordening tot heffing van vergunningsrechten voor de verkoop van sterke drank in "t klein en een nieuwe verordening tot heffing van verlofsrecht voor de verkoop van zwakalco- holische drank in het klein. Ook het voorstel om aan het gemeente- personeel een uitkering van 5 pCt. van de jaarwedde of het jaarloon toe te kennen over het 3e én 4e kwartaal 1950 en een tweede uit kering van 5 pCt. te verstrekken over het vierde kwartaal 1950, gaat zonder moeite on der de hamer. Tenslotte wordt de gemeente-rekening, dienst 1949 vastgesteld en de begrotingen voor de dienstjaren 1949 en 1950 worden gewy- eigd. zigd. Hierna sluiting. BERGAMBACHT. Ondertrouwd: J. da Wit, 29 j. (te Gouda), en A. van Renswoude. 40 j. BLESKENSGRAAF. Geboren: Dirkje Cor nelia. «1. van W. Jongeneel en A. M. Tukker. Getrouwd: C. Verhoef. 22 J. (te Leerdam), en H. C. Nugteren. 24 J. BRANDWIJK. Geboren: Aaltje Leentje, d. van N. Muilwyk en E. Kool. Ondertrouwd: M .Mourik, 24 j.. en P. van Dieren. 27 J. Getrouwd: T. Maasland, 28 j. (te Bleskens- graaf)„ en G. Rietveld, 27 j. Overleden: A. Kersbergen. 83 j., weduwe van L. de Haas. CAPELLE AAN DE USSEL. Geboren: Sa muel Leendert, z. van P. de Bruin en A. Stam Jannigje, d. van J. Bonte en D. Trouwborst. Sophia Wllhelmina en Willem Pleter, d. en z. van A. J. Koolmees en W. Vrijhof. On dertrouwd: A. van Oudheusden, 32 J., en A. Koolmees. 28 J. Overleden: G. Sterk, 60 j., echtgenote van B. Daim. GIESSENDAM. Geboren: Gerritje, d. van J. Druyff en J. Ryken. Arie. z. van A. Korte- land en L. van Houwelingen. Andries, z. van H. Romeyn en M. A. Arentze. Arie, z. van B. de Jong en J. Korevaar. Onder trouwd: G. Roodnat, 24 j., en H. Bakker. 24 j. Getrouwd: P. I* Huis. 26 j„ en N. Bouw meester. 22 j. A. Hoekwater. 25 J., en J. Baggerman. 25 j. Overleden: B de Krey, 76 j., weduwnaar van M. van den Dool. J. van den Hil. 45 j., echtgenote van P. de Rover. D. den Uil, 82 j., weduwnaar van J. Kwa- kernaaic. HARDINXVELD. Geboren: Cornells, van J. P. van den Hil en P. Versluis. Arie, z. van B. Vogel en A. Versluis. Ondertrouwd: A. de Haas en G. van Enkhuizen. Getrouwd M. Muller en A. P. de Jong. Overleden: G. Vlot, 80 j., weduwnaar van E. de Jong. daar voor van A. Muilwyk. G. Schippers, 47 J.t echtgenote van P. van der Linden. J. W. Muilwyk, 59 j., echtgenote van A. Kouwenho- ven. C. Koorevaar, 79 echtgenote van P, JKabouw. daarvoor weduwe van F. Damen. HOOG-BLOKLAND. Getrouwd: T. de Bruyn en C. Buizer. HOOG-BLOKLAND. Geboren: Rokus. z. van A. Vonk en A. JongeneeL Overleden; H. Rietveld. 73 j. HOORNAAR. Geboren: Cornelia Teuntje, d van T. J. Vink. KRIMPEN AAN DE IJSSEL. Geboren: Evert, z. van W Twigt en N. C. van der Wal. Bastiaantje Adnana Johanna, d. van J. Verhage en A. v. d. Heuvel. Teunis, z. van M. Deelen en C. de Winter. Paul. z. van J. Ryswyk en M. Uzelenberg. Huig. z. van H- E. Rook en A. Zwart bol Nicolaas Hen drik. z. van W. E. van Schelven en M. G. Os kam. Krijntje. d. van J. Nobel en A. M. Visser. Johannes, z. van D. Terlouw en M. den Hollander. Ondertrouwd: J. Boers. 24 j.. en M. Boudestijn. 23 j. C. de Rooy, 27 j., (te Krimpen aan de Lek), en A. M. van Vliet. 24 j. Getrouwd: L. de Boom. 27 j-, en L. Jongste. 24 j. T. Versluis. 37 jen T. Vis. ser. 41 j. Overleden: W. A. Braanker. 66 j., echtgenoot van A. N. Trompert. N- dt KRIMPEN AAN DE LEK. Geboren: Adxla- nus. s. van A. Verboom en A. Mudde. Jo« han Karei, z. van O. C. Voogd en A. A. Cor- nelisse. Ondertrouwd: O. Ooms. 22 J„ en T. Milort, 21 j. Overleden: J. H. Roelofs, 63 J., echtgenoot van P. Horsman. H. de Borst. 72 j„ weduwe van J. M. van der Ent HEI- en BOEICOP. Geboren: Otto. z. van G. de Gans en G. Verkerk. Elizabeth, d. van J. van Zanten en N. Burggraaff Kaatje Frederika. d. van D. de Jong en M. E. de Jong Overleden: K. F. de Jong. 3 d. LEERBROEK. Geboren: Neeltje Adnana, Francina. d. van T. Boom en F. M. Ghysels. Gerrit Jan, z. van A. den Besten en A. Pons- sen. Dirkje, d. van G. de Jong en J. M. da Vor. Getrouwd: N. Sterk. 37 j.. en C. den Besten. 87 J. Overleden: A. Liefhebber. 87 j. LEKKERKERK. Geboren: Teuntje. d. van J. van Vugt en T. Baan. Ondertrouwd: W. van Buuren. 21 J., (te Krimpen aan de Us- sel). en'J. de Jager. 20 J. LEXMOND. Geboren: Lena, d. van G. J. A. de Vaal en A. Holler. Merrigje Janna. d. van T. van Dieren en W. E. Vermaat. Jan Cornelia, z. van P. Uittenbogerd en W. 't Lam. Cornelia, d. van M. van den Heuvel en A. Rol. Gerda Maagje, d. van F. 't Lam en M. de Jong. Overleden: H. de Jong. 77 j., we duwnaar van M. de Groot (won. t« Noorde- loos), G. Versluis, 3 j. MEERKERK. Geboren: Teuntje, d. van G. van Middelkoop en G. Vuurens. Cornelia Johanna, d. van C. van den Berg en M. van Hof. Elizabeth, d. van K. Oosterurn en J. E. Bikker. Marrigje, d. van A. P J. de Vries en A. Versluis. Jan. z. van J. van Peet en W. Streefkerk. Herber. z. van A. Wink en A. Jansens. Roelof, z. van R. Vuu rens en L. Z wee ren. Maagje, d. van A. de Jongh en A. Both. Maria Adrlana, d. van J. A. Bikker en G. van Daalen. Jannigje, d. van W. R. van KUj en J. Verhoeven. Getrouwd: P. E. Stek. 27 J. (te Leerdam), en G. den Hartog, 26 J. T. A. Lakerveld, 29 j. (te Lexmond). en M. Oosterom, 29 J. G J. Woudenberg. 23 1. (te Ameide), en C. van Ringelesteijn, 25 J. G. den Braven, 25 j-, (te Ameide). en G. de Lengen, 27 j. Over leden: (te Utrecht) T. J. den Hertog, 78 J. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Gebo ren: Jan. z. van G. B. van Vliet en C. Ver burg. Ondertrouwd: A. Hoogendoorn, 28 j-, en L. Berkhout. 29 j. W. C. Hermus. 19 J-, en H. A. Baas. 18 j. Getrouwd: J. A. Doom- heim, 29J. (te Waddinxveen). en M- Palsgraaf, 26 j. Overleden: J. van der Ham, 88 J., we duwnaar v«n M. van Brandwyk. NIEUWLAND. Geboren: Adrians Corne lia. d. van A. de Ruiter en H. Satter Ge trouwd: B. Groen, 27 j. (te Leerdam), en A. den Besten. 20 j. NOORDELOOS. Geboren: Cornells, z. van A. de Jong en A. Bikker. ARKEL. Geboren: Hermina, d. van A. J. J- Jacobi en A. van Straaten. Dievertje. d. van Y. Inpijn en G. Muller. Getrouwd: J. J. Havelaar en A. M. den Besten. Overleden: K. van Houwelingen, 77 j., weduwe van 1* BUJ. NOORDELOOS. Geboren: Willem, z. van P. van den Berg; en H. de Jong. Getrouwd: W. C. Slob en N Bos. H. J. Beens en A. M van der Schee. Overleden: (te Lex mond) H. de Jong, 77 J., weduwnaar van M, de Groot. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Getrouwd: D. M. Ringlever. 21 j. (te Rotterdam), en T. W. de Wildt, 18 j. POLSBROEK. Overleden: J. Zyderlaan, 70 J. B. de Bruin. 91 j. STOLWIJK. Geboren: Jan, z. van A. G. do Kovel en F. Verhoef. Janna, d. van A. Scheer en M. van Vliet. Dirk Adrianus, z. van D. A. Anker en J. M. de Jong. Ge trouwd: C. Lingen. 32 j. (te Gouda), en A. K- Bouter, 30 j. G. W. C. van Bekkum. 20 j-. en N. van den Heuvel, 17 j. NIEUWSBLAD VOOR RUJD-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 FA. A. J. OVEFDIJKINK SCHOONHOVEN Distilleerderij „HET ANKER" Voor Synode de eind-redactie wordt vastgesteld. Eerst dan zal de eindstemming over het ont werp kunnen wordan gehouden. Alleen wan neer «en meerderheid van twee-derde der 90 leden haar «tem aan het ontwerp geeft, kan het in de kerk kracht van wet verkrijgen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. POLSBROEK en VLI3T Woensdag 15 No- vember, 's avonds 7 uur, ds. Van Tuljl. van Lopik- Dankstond. NIEUW-LEKKERLAND Woensdag 15 No vember. nm. 2 uur en avonds 7.30 uur. d«. Vroegindewei. van Papendrecht. Dankdag voor het Gewas. STOLWIJK Evangelisatie. Dinsdag 14 No- vamber, vm. 9 30 uur en 's avonds 7 uur. da heer Da Redelijkheid, van Ouderkerk aan de IJseeJ. Dankdag. GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE USSEL. De Ruyter- etraat. Woenadag 15 November, vm. 10 uur. nm 3 uur en 'a avonds 7 30 uur. ds. Blok. van Rotterdam. Dankdiensten. STOLWUK. Woensdag 15 November, vm. 9.80 uur, nm. 1.45 uur en 'e avond» 7 uur ds C. Steenblok, van Gouda. Dankdag. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE USSEL. Buffelstraat. Donderdag 16 November, 'e avonds 7.30 uur. de heer De Jong. lJsseldyk. Donderdag 10 November, "s av. 7 30 uur, d«. H. Visser, van Rotterdam-Zuid. Goudenregenstraat Woénsdag 15 November, 'e avonds 7 uur. ds. Vlot. Bermweg 554 Woensdag 15 November vm. 10 uur. nm. 2 30 uur en 1 avonds 7 uur. ds. Mieras. van Krimpen #an de Uasel. Dankdag voor het Gewas. SLIEDRECHT. Wo-msdag 15 November, 's avonds 7 uur. de heer Bykerk. GEREF. KERKEN H V. SLIEDRECHT Woensdag 15 November, 'a avonds 7 uur. ds. Overduin. KAASMARKT GROOT-AMMER9. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aangevoerd 8 partijen met te zamen 162 stuk# kazen, wegende 1134 kg. Prijzen: met rijks- merk le soort f 205—210. Handel matig. Ti koop: Ford BasMwagaa 50# K G. 1931. In prima staat. B M. VERWAAL - Achter- broek - Berkenwpude. winneor U tick houdt aan da raad van vela Nederlands* doktoren dia eenparig van oordaal lijn. dal hat bait* corsal voor aan goada gezond held en vplkomen bewe gingsvrijheid da SUftME (0RSETBAND it. Hat ideale corset voor da werkende vrouw Prijzen tan i 13.75 tot I 21 TK^De schuins elastieken ||pL hoekstukken beletten het lila "«'«Huiven en vindt U I N «"één In de ^(ORSETBAND /0A Ook In de bekend* „WALA" Corsstton en Bustehouders Hebben wij steeds een uit gebreide keuze, voor Iedere dame een petsend model. Alleenverkoop voor koven en omgeving. Vakkundige bediening Paskamer aanwezig firma STEKELENBURG Loplkerstraat 10 Schpenhgygoi Tal. 2M NED HERV. KERK. Bedankt voor Hei- en Boeicop. W. L. Mul der te Maartenadljk; Voor Molenaarsgraaf D. j. v. d. Graaf te Leerbroek: voor Muiden W. Vroegindewey te BléUwijk. CHR. AFGE6CH. GEMEENTE. Beroepen te Waddinxveen ds. G. van den Breevaart te Hendrik Ido Ambacht. Ds. J. P. C. TEN BRINK, t In de ouderdom van bijkana 55 jaar is |n het Van Iteisonxiekenhuli te Gouda orarleden ds J. P. C. ten Br nk. predikant bU de Geref Kerk van Nunspeet, die van 1929--1847 pré- dikant was te Gouda. Da. ten Brink werd ln 1926 predikant te Westmaas, vertrok vandaar naar Gouda en ging in 1947 naar Emlichhalm. vanwaar hy In December j.l. intrede deed te Nunspeet. Zijn stoffelijk overschot zal Dins dagmiddag op ..Ysselhof" te Gouda worden taraardebesteld, na een rouwdienst in de G«ref. Kerk GENERALE SYNODE VERMOEDELIJK DRIE WEKEN BUEEN. Op Maandag 20 November zal de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk op Woudschoten- Zeist bijeenkomen voor een zitting, die waar- schljniyk drie weken zal duren. In deze ver gaderingen zal het ontwerp kerkorde met bij behorend# ordinantiën in laatste lezing aan het oordeel der Synode worden onderworpen, waarna in de vergaderingen van de tot dat doel m verdubbeld# aamenatélhng aanwezige Stmmlgi «dvtri-iili»'» worden onder nummer geplaatst omdat d# ad verteerder zijn adrei niet wil bekend maken •n wij kunnen die adres sen dan ook onder geen enkele voorwaarde verschatten. Navragen naar dergelijke adi eisen zullen dus iteedi te vergeef# zijn. DE UITGEVERS kunnen Openbars Vrijwillige Verkoping. Notarissen A. T. VAN DER LEEDEN te "Ouderkerk a.d. Uasel, en M. E. VERSTEEG te Bergambacht, zullen op telkens des voorm. II uur. in Café „T CENTRUM" te Bergambacht, ln het open baar verkopen, ten ver zoeke ven de Erven Mej. N BLANKEN: HET WOONHUIS, get-d. B 189. met SCHUUR en GROND, gelegen te Bergambacht, GROOT 23.16 ARE. OMF* Vry van buur te aan vaarden by de betaling der kooppenningen vóór of ©p 27 December 1950. T« bezichtigen op Dins dags en Vrydags van 10 tot 11 uur v m. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde Nota rissen. TROUWLUSTIGEN! Wij hebben le koop: 2 Fauteuils en 4 Stoelen met pluche 79.-; wit Fornuis 39-; Linnenkant 45-; klein Kastje 19 -; klein Kaatje 39: eiken Dresiolra 69.-; eiken Dreesoir 79.-; Rookstoel met kuasena 39.-: Theemeubel 19.-; 4 Clubs en Tafel (nieuw) 196-.. 2 Fauteuils en 4 Stoelen /I 2 Fauteuils en 4 Stoelen 179.-; gothische Slaapka mer 398.-; 3-delige Bedstel- len vanaf 65.-. SmUdt dus Uw geld zo niet weg, maar komt eens een kykje nemen. W(j bezorgen alles franco by U thuis. SLUTS MnubaHiandel Voorstraat 42 - VIANEN Telefoon 347. Tn koop: EEN BOERDERIJ met Vee en Inventaris, tvaarbU 11 H.A. prime Weiland te huur ls. Aanvaarden na overeen komst. Geen tussenperso nen. Alleen kapitaalkrachtigen komen In aanmerking. Brieven, onder No. 1213, aan J DE BRUIJN, Agent van dit Blad. te Bergambacht, HYPOTHEEK. Particulier kapitaal beeehik- kaar tot elk bedrag, als plaatsing onder eersto hypothecair verband van landeryen en hulzen tegen billijke voorwaarden. Aanvragen te richten aan Beëdlrd Makelaar J, C. J U E Oz. WESTHAVEN S TE GOUDA Wie winnen wil, zal moeten waqen, 't Wordt heus met zó binnengedragen Komaan zakenman Vooruit en pak dn, Door adverteren zalt zakendoen slagen f vlot geleverd worden. Met Nieuwjaar heeft U ze toch nodig. Bestelt ze daarom NU 111 Opanbart Kennis geving. o HET HOOFD VAN HET GEMEENTEBESTUUR van C root-immers maakt bekend, dat h#t ontwerp van het plan tot herziening van het Plan van Uitbreiding in uitvoerige kaartan uit gewerkt, met bebouwings voorschriften. ter secreta rie dezer gemeente te Nieuwpoort voor een ieder ter Ullage ligt van 9 No vember 1950 tot en met 6 December 1950 en dat be langhebbenden vóór 7 De cember 1950 hun bezwa ren tegen het ontwerp en da babouwingsvoorschnf' ten kunnen inbrengen by da Gemeenteraad. Groot-Ammer». 9 Nov. 1950. Het Hoofd v#n het Ge- me«ntab#stuur voornoemd: vindt bij ons een enorme sortering kleine meubelen en heerlijk zittende fauteuil». I» moderne en klassieke atijt Leuke, practiache cadeau», z a- Fmmieuitê Boek enk aaien B^aeiiofeU Damea bureautje» IHimita/ele Bandmeubelen Schoor ate euloper a - loeiaokkeu, erna. èe Ud«r# prijaklaaa# Volledige garantie fgmnco levert door Nederland Meubelen Tapgten Gordijnen sinda I860 Bedden - Dekens Hoofdmagazijn t Nieuwe Binnenweg 166 -168 - 170 - 172 Filieeli Nieuwe Binnenweg 1 {hoek Westersingel) Spedaalfiuia Pettiache tapiltca Mauriuweg 58 naaal Dykshoom

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3