Kou VAL DA PLAATSELIJK NIÉUWS LAATSTE BERICHTEN De mens in het nieuws Repatrierenden AKKERTJES WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het dwaze hart 2 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 Geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 uur) Meer wind. Aanvankelijk matige, later vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. In de nacht nog hier en daar mist, morgen overdag overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen Vannacht ongeveer dezelfde temperatuur als de afgelopen nacht. Morgen overdag geleidelijk iets zachter. Op- en Ondergang der Zon: 27 Nov.: Op 8.19. onder 16.30. 28 Nov.: Op 8 20, onder 16.35. 29 Nov Op 8.22, onder 16 34. MAANSTAND. Afnemende Maan. 27 Nov.: Op 18 03, onder 11.34. 28 Nov.: Op 19.11, onder 12.13. 29 Nov.: Op 20.25. onder 12.41. v-y 2 December Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 27 Nov. 7.34 uur; 28 Nov. 8 05 uur. 29 Nov. 8.36 uur; 30 Nov. 9.11 uur. Keulen. 27 Nov., stand 4.38, val 0 09. dekte, dat er in een slaapkamer aan de ach terkant brand was. Daar trof «i.i de 60-jarire gepensioneerde H.B S -leraar A. F M dood in bed aan. De man had ernstige brandwonden opgelopen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat het bed te dicht bij een brandende kachel heeft gestaan, waardoor de dekens xtjn gaön schroeien. MIST LEGT VERKEER STIL. Een dichte mist heeft gisteren in vele delen van Europa het lucht-, weg-, spoorweg- en scheepvaartverkeer stilgelegd. Het luchtverkeer tussen Engeland en verscheidene delen van 't vasteland kwam tot st'lstand. In grote gebie den van Zuid-Enpeland kon men slechts en kele meters ver zien. In delen van Londen en langs de Theems kon men geen hand voor ogen zien. Ook België was in mist gehuld. Alle inter nationale luchtvaartdiensten lagen stil. Het verkeer in het gehele land was ontwricht. Ook in ons land stremde de mist bijna alle verkeer Van Schiphol kon gisteravond slechts één vliegtuig opstijgen. Het verkeer te water lag eveneens geheel stil. Op de Westerschelde moesten meer dan vijftig schepen voor anker gaan. Slachtoffer heeft gevraagd vroegtijdig een voorstel in te dienen. De voorzitter zegt. dat men gebonden is aan de Rijksnormen. Het is de vraag of wel een gratificatie boven de rijksregeling mag worden gegeven. Hij wil echter in B en W. de zaak nog een bezien. Hierna gaat de raad in besloten zitting. (Advertentie I.M.) Neem een doos echte PASTIl_L.ES KEELPIJN Gisteravond werd onder Breda op de Rijs- bergse weg. de grote verkeersweg naar Ant werpen, het stoffelijk overschot aangetroffen van een bejaarde man uit Breda. Hij bleek overreden te zijn door een auto en tengevolge van een schedelbasisfractuur te zijn overleden Waarschijnlijk is dit ongeval ook veroor zaakt door de dichte mist. PRINS BERNHARD IN FRANKRIJK. Prina Bernhard heeft in het afgelopen week einde deelgenomen aan een jachtpartij, welke Vincent Auriol, president van Frankrijk, in de omgeving van Rambouillet heeft gegeven. Vandaag vertrekt de Prins naar Malta om de vlootoefeningen in de Middellandse Zee bij te wonen. Het K.N.L.C. en de melkprijsverlaging In de algemene vergadering van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité werd met grote instemming kennis genomen van het besluit van het dagelijks bestuur der Stichting voor de Landbouw om naar aanlei ding van de verlaging van de melkprijs de minister-president te verzoeken een onder houd te willen bevorderen van het hoofdbe stuur der Stichting voor de Landbouw met de Raad van Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad. De algemene vergadering van het K.N.L.C. kag in deze melkprijsverlaging opnieuw een symptoom van een groot verschil van inzicht tussen de georganiseerde landbouw en de re gering ten aanzien van de landbouwpolitiek. De Nederlandse boeren doen volkomen hun plicht in het nationale geheel: zij staan steeds gereed alle aanwijzingen te volgen welke door overheid en organisatie worden gegeven om hun bedrijfsvoering te verbeteren. Door deze verlaging, welke speculeert op «en toekomstige productiekostenvermindering, tengevolge van een hogere inspanning van de boerenstand, wordt de Nederlandse veehou der bij voorbaat het loon voor zijn grote in spanning ontnomen. Het K.N.L.C. onderschrijft het streven, dat verlaglpg der productiekos ten door grotere rationalisering moet leiden tot prijsverlaging, doch hier is zeer voorbarig Sehandeld. In welke andere bedrijfstak zijn het afgelopen Jaar de prijzen verlaagd? zo vroeg men zich af. Onze gehele landbouwpo litiek op het ogenblik is in wezen het druk ken van de in Nederland geldende prijzen beneden het niveau van de wereldmarkt?Wat de Nederlandse boeren minder ontvangen dan g(j zouden verkrijgen, wanneer de wereld markt in ons land zou gelden, loopt in vele tientallen millioenen per jaar. Deze politiek kan worden aanvaard in het vertrouwen, dat omgekeerd bij daling der wereldmarktprijzen beneden het Nederlandse kostenniveau ook «en positieve prijsverhogende politiek zal worden gevoerd. Dit vertrouwen dreigt on herstelbaar geschokt te worden, nu de minis ter op zo povere argumenten de melkprijs verlaagt in een tijd, dat alle onkosten voor d« veehouder stijgen. Dese vertrouwenscrisis tussen georra- nlseerde landbouw en regering Is hoogst ernstig: hier is een grove psychologische fout gemaakt, welke het streven van de boerenstand om sijn taak goed te ver^ vullen sal verlammen. Met name wordt door dese verlaging de ondernemers winst van de grote groepen boeren op de gemengde sandbedr|)ven, welke on geveer de helft van de melk produce ren, vrijwel geheel weggevaagd. De algemene vergadering van het K.N.L.C. •prak de hoop uit, dat in de Tweede Kamer bij de behandeling der landbouwbegroting duidelijk zou blijken, wat hier op het spel Staat. Etna werkt weer. Zaterdagavond schoten plotseling grote vlammen uit de Etna, de grootste nog werken de vulcaan van Europa. Omstreeks midder nacht werd uitstromend lava gesignaleerd. Uit minsten» vijf openingen op de Oostelijke en Noord-Oostelijke hellingen stroomt lava. Een lavastroom is genaderd tot minder dan geven K.M. van het dorp Milo. Deze stroom ls ongeveer 1500 meter breed. Een tweede dorp, Fornazzo, wordt direct door een der la va-tongen bedreigd. BOER VERKOCHT EIEREN EN BETAALDE ZE ZELF. De vertegenwoordiger G. uit Venlo kwam geregeld met zijn auto eieren kopen bij de landbouwer R. te Sevenum. De boer was wel niet zo bijster gesteld op deze handel, maar aangezien de heer met auto nogal indruk maakte, werd de relatie niet verbroken. In tussen miste men op de boerderij de laatste tijd geregeld geld uit een huishoudpotje en tenslotte rezen er verdenkingen tegen G. De boer merkte een aantal briefjes van een gul den en f 2.50 en bij de eerstvolgende keer. dat G. op de gebruikelijke joviale wijze eieren kwam halen, werd het geld eens grondig ge ïnspecteerd. Het bleek inderdaad uit het huis houdpotje afkomstig te zijn, zodat R. al die tijd zijn eieren met zijn eigen huishoudgeld betaald had gekregen. De politie werd in de zaak gemoeid en deze heeft proces-verbaal opgemaakt. OP BED VERBRAND. Zaterdagnacht heeft in een perceel In de Paul Gabriëlstraat te Den Haag een binnen brand gewoed, die een kamerbewoner 't leven heeft gekost. Qmwonenden waarschuwden diep in de nacht de hoofdbewoonster van het perceel. Zij hadden een brandlucht waargenomen. De hoofdbewoonster ging op onderzoek uit en ont- Vuilnisman ondergedoken. 23 November 1950. AMMERSTOL. De gemeenteraad kwam Maandagavond in openbare vergadering bij een. De heer J. W. Ooms was met kennisge ving afwezig. Enkele ingekomen stukken wor de voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede. dat overeen komstig het advies van de raad met ingang van 1 Januari 1951 het aantal vergunningen ingevolge de Drankwet voor Ammerstol op 1 is vastgesteld. Verder doet de voorzitter me dedeling van de samenstelling van de Com missie van deskundigen, belast met de waar debepaling van het door Bergambacht over te nemen concessiegebied. Het zijn de heren ir. G. Stam, functionaris bij het G.E.B. te Dor drecht, die door Ammerstol is aanrewozen, de heer P. M. Vleugels, in dienst van 't G.E.B. te Monster, aangewezen door Bergambacht en de heer Martini, oud-directeur van het G.E.B. te Rijswijk. Een verzoek van de „Bond te"en het schen den door het vloeken van Gods Heilige Naam" om subsidie wordt voor kennisgeving aangenomen. Gedeputeerde Staten hebben be zwaar te"en de zinsnede in de door de raad vastgestelde verordening, regelende het ver- gunnings- en verlofsrecht. waar als ingangs datum 1 Mei 1951 wordt genoemd. Zij zijn van gevoelen, dat dit zo moet worden gelezen, dat de verorden'ng voor de eerste maal zal wor den toegepast over het op 1 Mei beginnende vergunnfn»s- en verlofsjaar. De raad besluit de wijziging aan te brengen. Van B. en W. van Schoonhoven i» bericht binnen "ekomen. dat de verordening betreffende de Vleeskeu ringsdienst opnieuw moet worden vastgesteld in verband met de vervanging van het bezet tingsrecht door normaal geldend recht. B. en W. stellen voor, indien materieel nieta ver andert, met deze nieuwe vaststelling accoord te gaan. De raad besluit conform. Dan is aan de orde de voorlopige vaststel ling der gemeente-rekening en die van het Gem. Electriciteitsbedrijf over 1949. welke in de vorige vergadering zijn aangeboden. De raadscommissie, belast met het nazien der re kening heeft alles in orde bevonden. De re kening van het G.E.B. laat een verlies zlen- van f 1263.33. De gemeenterékening heeft aan inkomsten totaal f 102.3B9.e4, aan uitgaven f 117.668.24. Het nadelig saldo derhelve be draagt f 15.278.40. Dit Is echter het bruto-na- delig saldo. Over 1940 is nog te verhalen f 21 484 64. nog verschuldigd ls f5521.62. zodat In werkelijkheid de rekening 1949 «luit met een nadelig slot van f 684.62. De raad stelt daarop de rekening voorlopig vast conform het voorstel van B. en W. Het volgend punt der agenda handelt over het toekennen van een voorschot van 5% over de periode Sep tember tot en met December 1850 aan het ge meente-personeel. Naar analogie der rijksre geling wordt tot de toekenning van de tweede ,.5%" besloten. Aan de read wordt vervolgens aangeboden de gemeentebegroting en die van het G.E.B. over 1951. De voorzitter kan me dedelen. dat de begroting sluitend ls De be groting van het G.E.B. kan binnenkort wor den verwacht. Over enkele weken zal behan deling van beide kunnen plaatsvinden. Voor gewone- en kapitaalsuitgaven moet de gemeente kunnen beschikken over kasgeld. De kasgeldlening over 1850 loopt in December af. Besloten wordt te proberen voor 1951 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten wederom een lening aan te gaan groot f 20 000.— l»/4%. Eveneens loopt per 31 De cember af de rekening-CQurant-ovet-eenkomst met vorengenoemde Bank. Voor 1951 zal de overeenkomst worden verlengd. In de rondvraag brengt de heer Brand (c.p.n.) de ophaaldienst van huisvuil ter spra ke Zaterdag is er in 't geheel geen vuil op gehaald. Hij noemt het een beroerde ge schiedenis. Vooraf was al te zien geweest.dat het mis zou lopen. In den beginnen was het vuilophalen san twee personen gegund, van wier er één ziek was. Tot goéd beheer moet de ander niet worden in staat geacht, aldus spreker. De heer Brand verzoekt B. en W. om maatregelen, opdat de dienst beter kan func- tionneren. De voorzitter antwoordt, dat de man. die met het ophalen is belast momenteel niet te vinden is. Slechts aan één persoon heeft destijds gunning plaats gehad: deze is tegen over de gemeente verantwoording schuldi". Ook het college van B. en W. vindt, dat de gang van zaken zeer onbevredigend is. Wethouder P. de Leeuw denBouter (p.v.d.a.) komt op tegen de door de heer Brand gebezicde uitdrukking, als zou reeds van te voren te zien zijn geweest, dat het mis zou gaan. B. en W treft geen blaam. Bij de besteding ls destijds gezegd, dat het een ex periment betrof. Bij een inschrijving heeft de laagste het, anders zou door een keuring moe ten worden uitgemaakt of de persoon ln kwes tie geschikt is. In de Instructie is bepaald, dat op 2 dagen het ophalen moet plaats vin den. Geen bepaalde tijd is genoemd Men heeft dus niet te zeggen gehad tot op héden. Slechts Zaterdag is helemaal niet gereden. Dus nu moeten er maatregelen worden genomen. De heer Brand komt vervolgens met het voorstel aan de ouden van dagen en het ge meente-personeel een Kerst- of Nieuwjaars gratificatie te geven, bijvoorbeeld in de vorm van een dubbele uitkering voor de ouden van dagen of voor hen, die een maandsalaris heb ben van 2% van de jaarwedde. Dit moet wor den gezien los van een derde loonronde. De heer De Leeuw den Bouter zegt, dat de kwestie van de ouden van dagen niet B. en W. aanpaat. De heer Brand antwoordt, dat hij de administrateur van het G.E.B. Grondknoeierij? Nteawerkerk aan de IJssel. Een aannemer van grondwerken alhier is verdacht van op lichting door de Rotterdamse politie gearres teerd evenals een tuinman van de gemeente Rotterdam. Beiden werden in het Huis van Bewaring opgesloten. Verdachte had het ver voer van grond aangenomen naar verschillen de objecten in Rotterdam. De tuinman, die de wagens moest tellen, zou zijn opgekocht en schreef meer wapens op dan er binnenkwa men. Beiden zijn na enige dagen weer op vrije voeten gesteld. PLAN-SCHUMAN VOOR DE LANDBOUW? De Franse minister van landbouw, Pierre Pflimlin. heeft op een bijeenkomst van boeren ln Zuid-West Frankrijk een Plan-Schuman voor de Europese landbouw voorgesteld. Canadese wapens onderweg. Het 2338 ton metende Nederlandse schip „Johan Willem Friso" is met de eerste van drie Canadese wapenladingen uit Montreal naar Nederland vertrokken. Deze verschepin gen, die alle drie verricht worden, voordat de 6t. Lawrence dichtvriest, hebben een totale waarde van 50 millioen dollar en vormen een onderdeel van de Canadese bijdrage aan le landen van het Noord-Atlantisch Pact. Alle Uitrusting, genoeg om een infanteriedivisie te bewapenen, wordt voor het eind van Decem ber in ons land verwacht. Rode tegenaanval gedeeltelijk gestuit. Twee Amerikaanse divisies, van welke da rechterflank ongedekt is tengevolge van een grote en wanordelijke Zuid-Koreaanse terug tocht, verzetten zich tegen Noord-Koreaanse aanvallen om te trachten te voorkomen, dat de gehele verdedigingslinie der V.N. wordt opgerold. Vooruitgesctoven eenheden van de tweede en 25st« divisie in het gebied van Koedjangdong. ongeveer 25 kilometer ten Zuid-Oosten van Oensan. zijn onder de voet gelopen door de krachtige tegenaanval van Chinese en Noord-Koreaanse strijdkrachten. De Zuid-Koreanen leggen 11 kilometer ten Zuiden van Toktsjon een n'euwe verdedi gingslinie aan, na ongeveer 25 kilometer te zijn teruggedreven. Op de linkerflank van het front heeft de Amerikaanse 24ste divisie de tegenaanvallen algeslagen. Een zware communistische aanval in het gebied van Koedjang. 24 kilometer ten Zuid- Oosten van Oensan. is eveneens afgeslagen. Twee bogen van de internationale brug over de Jaloe bij Tsjongsong Djin. liggen thans in het water na getroffen te zijn door bommen ven Amerikaanse Superforten. die met 30 in het voordeel der blauw-witten eindigde. Alle doelpunten vielen voor de rust. Eerst was het de op de midvoorplaats spelende Du- hen die het net wist te vinden uit 'n voorzet van W Kavelaars. Vervolcens wist van Put ten zwaar gehinderd de thuisclub-keeper te passeren. De laatste goal kwam weer van Du- hen. Na de thee waren de gastheren kennelijk van plan de score tot redelijker cijfers terug te brengen, maar de blauw-witte achterhoede bleek goed in vorm en liet zich niet passeren. De mist maakte het de spelers erg moeilijk, maar het einde werd toch bereikt met een goede Schoonhovense overwinning. De opstelling van Sportclub was: van Dam J. Kavelaars Kok Rutten de Boer Hegeman W. Kavelaars v. d. Horst Duhen Stam v Putten Alle overige wedstrijden werden afgelast (Advertentie I.M.), jaargetijde SCHOONHOVEN. BAAD S AGENDA. Burgemeester Aten heeft een openbare ver gadering van de gemeenteraad uitgeschreven tegen Woenada|{ ,20 November, 's avonds 7 uur. De punten van behandelihg zijn: Benoeming van een ambtenaar van de Bur gerlijke Stand; Vporstel inzake geneeskundige verzorging van hét gemeente-personeel; Aan bieding gemeente-rekening 1949; Voorstel in zake uitvoering van het besluit bezettings- maatregèlen; Wijziging gemeente-begroting, dienst 1850; Voorstel tot het aangaan van een bijzondere rekening courant overeenkomst voor de woningbouwuttgaven. DEEL VAN UITBREIDINGSPLAN GOEDGEKEURD Het ln de gemeenteraad van 4 September aangenomen plan tot bouwrijpmaken van ter reinen aan de Opweg en het aanleggen van toegangswegen van de provinciale ringweg naar de nieuwe straten en naar de Spoorstraat is Vrijdag door Gedeputeerde Staten goedge keurd. De gemeenteraad had hiervoor 'n be drag van f 309.985.toegestaan Op dezelfde dag. Vrijdag, zijn de gestag neerde heiwerkzaamheden voor de vijftig wo ningen hervat. De langere palen en hogere stelling zijn gearriveerd en het iets gewij zigde funderingsplan vindt thans uitvoering TONEEL. De (actieve) St. Jozef vereniging mag zich gelukkig pryzen met het contact, dat zij on derhoudt met het KathoLek Rotterdams to neel. Tijdens de concoursen is deze club twee maai in Schoonhoven opgetreden en met zo danig succes, dat St. Jozef aanleiding genoeg vond, dezelfde spelers tot een uitvoering uit te nodigen, ook nu geen concours gehoudun zou woraen. Voor ten volle zaal kwamen de Rotterdammers gisteravond, ter opening van het seizoen, met „Per Luchtpost'5 voor het voetlicht. Het stuk zelf is vlot en fris ge schreven. maar nogal dwaas van inhoud. Het ■telt dus aan de spelers hoge eisen om het enigszins aanvaardbaar te maken voor het publiek. Het Rotterdams toneel heeft meer gedaan dan men in deze van amateurs ver wachten mag. Het bracht de zotte verwikke lingen niet alleen voor het voetlicht, maar het wierp de snel wisselende stemmingen de zaal in. Met verbluffend gemak wisten de spelers, mede door hun opvallend goede mimiek, het publiek te doen delen in de Amerikaanse hu mor en in de nogal verwrongen opvattingen van sommigen der personen. Jan Sengers. die tevens de régie voerde, oogstte groot succes met zijn creatie van Al- bert. een rol die een volledige overgave vroeg, vooral in de momenten van oppèrste opwin ding, die veelvuldig voorkwamen. Overigens was er weinig onderscheid in hoofd- en bij rollen, doch als verdienstelijke spelers willen wij toch nog noemen het paar Jeanne Keu- lemans en Jef Lupgens (als Ruth èn de lui tenant) die toonden ook de dramatische sco nes goed ingeleefd te hebben en die zij dan ook natuurlijk en aanvaardbaar wisten voor te stellen. De lieftallige Gusta Gillet als Mi riam wist het juiste, maar moeilijke midden te vinden tussen kinderlijke onnozelheid en bakvisachtige aanstellerij. De décors waren, als gebruikelijk in St. Jo zef. goed verzorgd, doch de (weinige) grime Het te wensen over. Voorzitter J. Deerenberg opende de avond en de tweede voorzitter W. Groenen, was de aangename taak beschoren de succesvolle spe lers namens de zaal te danken voor hun spel SCHOONHOVENSE ZEGE IN GRAVENDEEL. Sportclub 1 kwam ondanks de mist Zondag middag toch ln het veld in 's Gravendeel, waar een spannende wedstrijd werd gespeeld. KERK EN SCHOOL. NED HERV. KERK. Bedankt voor Benschop L. Brasser te Rijs- sen. Adventsboodschap Prinses Wilheimina. De commissie van bijzondere diensten der Nederlands Hervormde gemeente te Gronin gen heeft op 23 December'n bijzondere dienst belegd in de Martinikerk te Groningen. Tij dens deze dienst zal men kunnen luisteren naar een adventsboodschap van Prinses Wil heimina. welke boodschap vermoedelijk tevena zal worden.uitgezonden door de beide Hilver- sumse zenders en de Wereldomroep. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat Prinses Wil heimina deze boodschap persoonlijk in deze dienst zal uitspreken. Evenwel in verband met haar ho?e leeftijd en de vele vermoeienissen aan een dergelijke reis voor de Prinses, werd tevens de mogelijkheid onder de ogen gezien, dat de adventsboodschap door Prinses Wilhei mina in haar eigen om-eving zal worden uit gesproken en op een gramofoonplaat zal wor den opgenomen. CHRISTEN JONGE VROUWEN FEDERATIE BESTAAT 30 JAAR Dinsdag herdenkt de Christen Jonge Vrou wen Federatie (C.J.V.F.) haar dertigjarig be- ataan met een Jubileumdag in gebouw Tivoli te Utrecht. De Christen Jonge Vrouwen Federatie kwam op 3 November 1920 te Utrecht tot stand. Daarmee werden de bestaande orga nisaties op 't gebied van het christelijk vrou wen- en meisjeswerk. die voordien los van elkaar werkten, gecoördineerd. Het werk v.an de ruim 50.000 leden omvattende C.J.V.F. is verdeeld in drie hoofdgroepen: de vrije jeugd- vorming, waarbij het accent op het platte land ligt. het vrouwenwerk, dat zich voor een groot deel beweegt op het terrein van de ge zinsopvoeding en voorts het sociale werk. Het jeugdwerk is gericht op ontspanning voor de stadsmeisjes en de ontwikkeling van de fa- brieksjeugd. DE KINDERVACANTIE-BESTEDING. „Centraal Werkcomité Vacantie'. dat zich sedert zijn oprichting in 1946 bezig houdt met het opvoeren van peil en omvang van de va- cantlezorg voor de jeugd van de lagere school hield in Utrecht zijn eerste nationale confe rentie. Mej. B. Hus bracht rapport uit over de werkzaamheden van het comité en de huidige ■tand van het kindervacantiewerk in Neder land. Het comité is van mening, dat het ge hele kmdervacantie-bestedingswerk gezien moet worden als een aanvullend deel van de opvoeding. Er wordt in het rapport de ver wachting uitgesproken, dat de overheid zal inzien, dat hier een grote taak voor haar ligt. Wanneer maatregelen worden getroffen, waar door de leerstof op de lagere scholen in tien maanden kan worden verwerkt .blijven er jaarlijks twee maanden beschikbaar voor va- cantiebesteding. Aanbevolen wordt een kam- peervacantie van drie weken voor gehele scholen met het onderwijzend personeel voor kinderen van 6 tot 11 jaar en voor de oudere kinderen twee weken in dagkampen. Tot op heden is de situatie zo, dat 25 pCt. van de schooljeugd uit de steden en 45 pCt. van de jeugd op het platteland tijdens de vacantie niet uit haar omgeving komt. Er zal ook meer aandacht besteed moeten worden aan de va- cantiebesteding van de plattelandsjeugd. De burgemeester van Harlingen «e heer A. E. Hannema. heeft een besoek gebracht aan de stad Harlingen In de Amerikaans* staat Texas. Burgemeester Hannema is Vrijdag in oni land teruggekeerd, na een afwezigheid van elf dagen. Hij was naar Harlingen (Texas) ge reisd ter gelegenheid van de aanbieding van een groot stadspark aan de gemeente door de stichter van de stad Lon C. Hill. Toen burge meester Hannema Vrijdag op schiphol uit d« „Eclipse" van 'n Amerikaanse luchtvaartmaat schappij stapte, vertelde hij opgetogen overz'n bezoek aan Harlingen in Texas. Men heeft hem in deze 45 Jaar oude. 25.000 inwoners tel lende stad als een vorst ontvangen. Hij zei. dat men hem ere-burger van de staat Texas had gemaakt en hij toonde het daarbij beho rende geschenk, een paar cowboylaarzen en een breed gerande hoed. In San Benito had hij gesprokfin op een massa bijeenkomst van zakenlieden en ambtenaren. Hij heeft als ere gast een grote parade bijgewoond van cow boys mét hun vee Talloze muziekcorpsen en voertuigen, variërend van antieke huifkarren van de oude pioniers tot de nieuwste glanzen de luxe auto's uit Detroit. Een koor van scho lieren zong te zijner ere. ln uitstekend ver- staanbaar Fries en Nederlands 't Friese volks lied en het „Wien Neerlands bloed Van de burgemeester van het Amerikaanse Harlingen Hugh Ramsey, heeft hij een olieverfschilderij ontvangen. Uit een geschenkendoos kwam nog veel meer te voorschijn. Allerlei zuidvruchten houdbaar brood, dikke bundels kranten met complete beschrijvingen van de feesten en voorts allerlei souvenirs. Burgemeester Hannema heeft Inderhaast nog een kijkje genomen in het nabije Mexico en ook heeft hij de plaats Houston bezocht die zich gedurende de oorlog in enkele Jaren tilde heeft ontwikkeld van dorn tot grote stad, compleet met wolkenkrabbers en enorme luxe h°Vandaag troont de burgemeester weer in 't gemeentehuis van het Nederlandse Harlingen PREDIKBEURTEN. SPORTNIEUWS. NED HEBV. KEEK. BENSCHOP. Woensdag 29 November, 's av. 7 uur. ds. H. N. van Hensbergen, van Schalk wijk. Rede over: „Esther". STOLWIJK. Evangelisatie. Dinsdag 28 No- evmber, 's avonds 7 uur, ds. Dorsman, van Schelluinen. NIEUW-LEKKERLAND. Woensdag 29 No vember, 's avonds 7 uur, ds. Kruithof, van Monster. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. IJsseldyk. Dinsdag 28 November, 's avonds 7.30 uur, de heer Wijnne. Goudenregenstraat. Woensdag 29 November, 's avonds 7 uur, ds. Vlot. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Dinsc^ag 28 November, 's avonds 7 uur, ds, W. F. Laman N1EU w POORT. Woensdag 29 November, 's avonds 7 uur, ds. Smits, van Driebergen. Oplossing Kruiswoordraadsel. Horinzontaal: 1 nl., 3 mama, fl ober, 9 K.B., 11 mes. 13 de, 15 ei. 16 hor. 17 bak. 1» naald, 22 vee, 24 sluisdeuren, 20 al, 28 et, 29 n.m. 30 zo, 31 nappa, 34 Epe, 35 ebben, 37 As- tor, 39 neger, 41 adi, 42 tam, 44 egaal, 47 regen, 50 Annam. 52 Uzij. 53 order, 55 ra, 56 e.v.. 57 WP., 58 de, 59 verzekering. 61 pen, 62 enige, G3 gas, 05 rol, 66 j.l., 87 na, 68 les, 70 ir, 71 lijst, 72 stro, 73 t.s. Verticaal: 1 n.m., 2 leb, 4 ad, 5 menie, 7 Bedum, 8 e i.. 9 koe, 10 br, 12 sas, 14 rad, 16 hen, 18 klapsigaren, 20 aster, 21 lenen, 22 ver betering, 23 hand, 25 mond, 27 la, 30 ze. 32 pa den. 33 at, 35 eg. 36 brand, 38 ora, 40 Ede, 43 warm, 45 Am., 48 lijven, 47 rijweg, 48 go, 4» bres, 51 na, 54 e.d.. 66 ezels, 57a prent. 59 vel, 60 kip, 61 por. 64 set, 65 R.I., 66 j(j, 67a ar, 69 s.s. INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI Euwe op de vUfde plaats. Twee weken geleden ls in Amsterdam een internationaal ichaaktournooi begonnen, waar aan schakers uit verschillende landen deelne men. Na de eerste helft van dit tournooi. daI nog veertien dagen zal duren is de stand: 1 Najdorf 9 punten: 2. Stahlberg 8 punten 3 Reshevsky 7 punt en 1 afgebroken par tij; 4. Gligoric 6Mi punt en 1 afgebroken parity 5 Euwe 6Vi punt 6. Rossolimo 5>4 punt en i afgebroken parttJ; 7. en 8 Tartakower en O'Kelly 5% punt; 9. 10. en 11. Pi^ik. Plrc en Gudmundsson 5 punten en 1 afgebroken par tij- 12. en 13. Donner en Trifunovic 5 punten. 14 Van Scheltinga 4Vi punt; 15. 16. en 17. Szabados. Van der Berg en Kottnauer 4 pun- punten; 18 en 19. Golombek en Kramer 34 punt en 1 afgebroken partij; 20. Foltys 34 punt SCHEIDSRECHTER FRANKRIJK- NEDERLAND. De wedstrijd Frankrijk—Nederland, welks op 10 December te Parijs wordt gespeeld, zal geleid worden door de Belgische scheidsrech- ter Baert VOETBALUITSLAGEN. K. N. V. B. Waasenaar-Couda 2—2; ONA—The Rising Hope 4—1; Olympia—VFC 14; Vogel—Donk 4—2; Gouderak—BTC 5—4; Waddinxveen— SDO 31 (gestaakt); SMVAmm. S.V. 24; Vep—Haastrecht 3—2; Siod—Lekkerkerk 2—1 RDM—Woerden 2—2: 's-Gravendeel—Schoon hoven 0-3; CKCMoercapelle 2-3. Reserveklassen: ONA 3—DCL 2 4—4; Gou da 3—UVS 2 1—1. K.N.V.B. Afdeling Gouda. Ie klasse: Boskoop-WSE 2-0; Groeneweg Oroot-Ammers 2—2 gestaakt wegens mist. Res. le klasse: Amm. S.V. 2—Lekkerkerk 3 **~2e klasse A: Haastrecht 2—Olympia 3 5-3. 2e klasse C: Nieuwkoop 2—RVC 2 3—3. 3e klasse A Unio S—Oudewater 2 1—3. 3e klasse E; Amm. S.V. 4Gouda 7 3—12. Zaterdagmiddagcompetitie KNVB. Woerden—Ornas afgekeurd; Jodan Boys- Unicum 1—3; Zwaluwen Vooruit 2—Jodat Boys 2 1—0. Zaterdagmlddarcompetitle. Alle wedstrijden voor de Zaterdagmiddag- competitie zijn wegens terreinafkeuring afge last K.N.V.B. Afdeling Dordrecht Emma 5—ODS 5 2—1; Emma 6—SSW 3 3—lj OSS 3—ASW 4 0—2; OSS 4—Papendrecht I 0—6; IFC 1—Merweboys 1 1—4; Vuren 1—Pa pendrecht 2 0—3. Alle overige wedstrijden zijn wegens terrelD afkeuring niet doorgegaan. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT UTRECHT. Op de kaasmarkt te Utrecht werden aan gevoerd 34 partijen kaas. In totaal 1150 stuks wegende 9721 kilo. Prijzen: Eerste kwalitej» f 2.102 20. De handel was matig. Er was gees tweede kwaliteit. KAASMARKT GROOT-AMMERS. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aangevoerd 0 partijen met te zamen 132 atukt kazen, wegende 924 K.G. Prijzen: met rijks merk le soort f 212—216. Handel matig. VEEMARKT TE UTRECHT. Op de veemarkt te Utrecht werd Zaterdag aangevoerd in totaal 3624 stuks; 976 runderen.N 169 graskalveren, 253 nuchtere kalveren, 733 schapen en lammeren, 411 varkens. 256 zeu gen, 784 biggen, 40 bokken en geiten. De prijzen varieerden voor: 6tieren van f 400700; kalfvaarzen van f 050875; gras kalveren van f 150—270; nuchtere kalveren van f 4070; pinken van f 325475; me k- koeien van f 600875; kalfkoeien van f 600— 900; vaarskoeien van f 450650; schapen van f 95—125; lammeren van f 70—90; magere var kens van f 40—65; zeugen van f 180—300; b:g- gen van f 20—35; bokken en geiten van f 15— 45. De handel in rundvee was matig, schapen en lammeren redelijk, varkens en bigger flauw, nuchtere kalveren matig. EEN KOE OP DE MARKT. Op de dezer dagen gehouden Schelmarkt te Purmerend werd één koe aangevoerd. Gelukkig was er ook nog een koopman aan wezig. die wel zin in het dier had. Daarmed» was de markt voorbij. KAASMARKT OUDEWATER. Aanvoer 19 partijen. Prijzen: Rijksmerk f 213—218. Handel vlug. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR 2ITO-nOIJ,AND EN UTRECHT - Schoon,,,,..n,che courant MAANDAG 27 NOVEMBER 1956 Met het troepenschip „Tabinta" dat op 9 December in de haven van Amsterdam ver wacht wordt, keren de volgende militairen in het vaderland terug: Sold. M. de Groot. Slie- drecht; sold. I J. J Kersbergen: sold. C. Lan gerak. Krimpen ad. Lek sold. I C. Peele, Schelluinen; sold. C. Rikkers, Hardinxveld; sold. E. Schep. Lopik; sold. I C. van Toor. Lopik; sold. P. Clazing, Zevenhuizen. COLLECTE-OPBRENGST. De collecte ten bate van het t.b.c. bestrU- dingsfonds van het N.W., heeft ln de ge meenten Bergambacht, Ammerstol en Stolwijk I 684,94 opgebracht. Opening nieuwe weg DOOR COMMISSARIS REINALDA. Zoals wij reeds eerder berichtten is de nieuwe wCg BenschopLopik thans zover ge reed, dat het tijdstip van ingebruikneming nadert. In de laatste weken van dit jaar zal de weg vermoedelijk opgeleverd kunnen wor den, doch de officiële opening zal waarschijn lijk in de tweede week van Januari pas ge schieden. Op Benschops grondgebied zal de commia- ssris der Koningin, de heer Reinalda. de weg voor het verkeer open stellen door het door knippen van een lint. Bij die plechtigheid zul len waarschijnlijk de leden van het college van Gedeputeerde Staten aanwezig zijn als mede vertegenwoordigers van de verkeers- bonden, van de betrokken gemeenten en van de Kamer van Koophandel. Hun auto's zullen de eerste zijn die na de opening over de nieu we weg rijden. De tocht zal gaan in de rich- ling Lopik. waar de rit beëindigd zal worden ln het dorp Jaarsveld. Daar zal het gezel schap in het voor deze gelegenheid ter be schikking gestelde dijkhuis officieel ontvan gen worden. (Advertentie I.M.), rillerig, lusteloos W Neem U toch in acht bij de •arsta verschijnselen! Bestrijdt dadelijk die opkomende griep! Neem één of twee ■AKKERTJES'en ga vroeg naar bed'.ff helpen direct Alblaaeerdam. In «ün openingswoord op de vergadering van de muziekveremgihg Excel sior, deelde de voorzitter, de heer E. Bak ker, mede, dat de 21jarige pistonnist J. Schild, die lid is van de vereniging, een mars had gecomponeerd, genaamd „Excelsior roem". De verschillende verslagen wezen erop, dat Ex celsior een bloeiend bestaan heeft. Het corps oogstte in het afgelopen jaar vele successen in binnen- en buitenland. In het bestuur wer den de heren E. Bakker en A. van Dijk, respectieveUjk als voorzitter en secretaris, herkozen, Hengelvereniging. De perso neelsvereniging Kloos hield vorige week op het terrein van de nieuwe fabriek een hen- gelconcours. Na afloop hiervan werd op een vergadering in het achaftlokaal een henge laarsclub opgericht. ArkeL D i m m e nDe beide tientallen van D.S.A. speelden tegen Vianen 1 en 2. Met 5—15 verloor het eerste tiental, terwijl» het tweede won met 12—8. Bij het eerste t.entai gingen twee partijen verloren door het met opkomen van twee spelers. Woensdagavond hield de afdeling Arkel van de Holt Maatschappij van Landbouw haar jaarvergadering. De diverse verslagen van secretaris en penningmeester werden on der danksegging goedgekeurd. De aftredende voorzitter, de heer H. van IJzeren, werd her kozen. In de rondvraag was het vooral de melkprijs, die dé tongen in beweging bracht. Algemeen achtte men de verlaging onjuist. Na het huishoudelijk gedeelte hield de heer Lan- geraad, veearts te Peursum. een causerie over oe Kunstmatige Inseminatie. Aan de hand van voorvallen uit de practijk. toonde de spre ker de grote voordelen hiervan aan en na af loop der vergadering gingen er stemmen op om nader contact op te nemen met de Gies- •enstreek, waar al enige jaren de K. I. meer en meer ingang vindt. Asperen. Het architectenbureau Visser te Schoonhoven heeft de bouw vin drie woning wetwoningen in deze gemeente aanbesteed. De uitslag was: J. H. v. Amstel, Acquoy, bedrag woningen f 26931—, bedrag grondwerk f 500.T. de Swart. Heukelum f 26997—, f 500—; Gebr.de Swart, Asperen f 29080Schuite en de Graaf Leerdam f 29070 f 590—; J. Bakker. Hoog- Blokland f 30129 f 490.—; G. 't Lam. Leer dam f 30350 f 525.—; D. Boel. Leerdam f 30600.f 310.C. M. van Leeuwen. Rhe- noy f 30750.—, f 500.—; C. A. Boei. Leerdam 5 ÏS" f de Ruyter- Leerdam f 11407 son A B Verwey- Asperen I 31497 f 500.—. De gunning is aanfehouden Bergambacht. Middenstandsbond. Onder auspiciën van de winkeliersvereniging alhier, heeft de heer Pijl, propagandist van de Kon. Ned. Middenstandsbond, in 't Cen trum een lezing gehouden om tot oprichting van een aide ing tn deze te komen. Er waren a j a.ng e, nden ter vergadering. Op zeer duidelijke wijze gaf spreker het doel en stre ven van de bond weer. Hoe grotere orgini- sat.e over het land des te meer is er te be reiken. Daartoe kunnen behalve de leden van ^"kcliersvereniging. ook patroons van andere bedrijven in deze gemeente hun bij drage verlenen door toe te treden tot een af deling. Vooral de kleine middenstander komt in de verdrukking De bond kan in allevoor- plaatselijke belangen advies geven. Tot oprichting van een afdeling kwam het M.n L? i 8ezien de geringe belangstelling. Men besloot over de vraag zich al of niet aan te siulten bij de bond in een volgende ver gadering een beslissing te nemen. Mej. A de Kovel slaagde bij de Z-H Groene Kruis" te Rotterdam voor het diploma Wijkverpleging. IJsclub vergaderde. De iisclub „Berkenwoude" meld ln de za,l van me). Verwaal haar Jaar- J^tare vergadering, die druk bezoeht werd. De kas sloot met een batig saldo van f 90. £riSre ng van een schrijven van de K..NBB.. werd met alfemene stemmen beslo ten tot aansluiting bij deze bond BH «"cl-»*,. tie werden de heren E. v. Erk en D. P. Stol- ker als bestuursleden herkozen. Daarna werd de viering van het 70-jarig bestaan van de vereniging besproken. Het bestuur wil dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Men be sloot een cabaret-avond te organiseren, waar op een eerste klas gezelschap zal optreden. Capelle a.d. Usael. Donderdagavond kwam onder presidium van dr. K. Zandbergen de plaatselijke afdeling van „Het Groene ïfcruis" algemene najaarsledenvergadering bij een. De penningmeester, de heer N. de» Toom .betoogde, dat de vereniging door da ling van het ledental en relatieve terugloop van de gemeentelijke subsidie elk jaar voor grotere tekorten komt te zitten. In 1949 was er een tekort van f 2 000—, dat overgeschre ven werd naar 1950. terwijl in 1950 daar nog eens f 1.000 zou bijkomen. Spreker meende daarom, dat er bij het gemeentebestuur op moest worden aangedrongen, dat het percen tage van de vergoeding voor de T B C -be strijding wordt verhoogd en aangepast aan de huidige normen. N® ampele bespreking van het punt subsi die besloot de vergadering een verzoek tot de gemeente te richten om de subsidie te ver hogen tot het bedrag, dat enkele jaren gele den werd gevraagd. In de rondvraag stelde de voorzitter een betere regeling voor het ophalen van de contributie in het vooruit zicht. Tenslotte deelde hij mede, dat het be stuur goede berichten had ontvangen van de vier comité's. belast met de voorbereidingen voor de bazar ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan der vereniging op 23 Januari 1951. De vergadering was als gewoonlijk slecht be zocht. De collecte ten bate van het Nederlands Sanatorium te Davos heeft in deze gemeente f 214.23 opgebracht. Uitbreiding straatverlichting. Gieaeendam. In de nieuwbouw rondom bet station ls uitbreiding van de straatverlich ting noodzakelijk. Ingevolge de nieuwe con cessie met het G.E.B. komen de kosten hier van voor rekening van de gemeente. De kos ten voor 'het plaatsen van zes kunstgranieten lantaarnpalen in Alexander- en Prins Hen drikstraat en zeven dezer palen in de Sta tionsstraat. worden geraamd op respectieve lijk f 1350 en f 1575. B. en W. stellen de raad voor, dit crediet te verstrekken. Hardinxveld. De leden-vergadering van de afdeling Hardinxveld van Het Groene Kruis, die Woensdagavond in café Van Zwie- nen te Boven-Hardinxveld werd gehouden, was. zoals gewoonlijk, zeer slecht bezocht. Be halve het bestuur, was slechts één lid aanwe zig. Het hoofdpunt van de agenda voor deze avond, die geleid werd door de voorzitter, dr. Hilbrands. was de behandeling van de begro ting. De vijfers waren niet bijster opwekkend, want tegenover een inkomstenpost van f 11.130 (waaronder f 5600 van contributie), stond de som voor uitgaven van f 11.649,40. Prijsstijgingen en salarisverhogingen werkten dit nadelig saldo van f 519.40 in de hand. On der de inkomsten werd evenvfel al rekening gehouden met de verhoogde gemeente- en rijkssubsidie Er kon niet één twee drie een oplossing worden gevonden voor dit verbro ken evenwicht, zodat voorlopig maar gehoopt wordt op meevallertjes in het komende Jaar. Jubileum .Bang Veredelt". Hardinxveld. Het koor „Zang Veredelt" treft voorbereidingen voor de herdenking van het zestigjarig bestaan. Burgemeester De Boer van Hardinxveld, bleek bereid om ere-voor- zitter van de vereniging te worden. Er wordt nu druk gerepeteerd voor de Jubileum-avond. Hoornaar. De afdeling van het Groene in dit seizoen ln gebouw „Amicitia". Het stuk Kruis hield haar najaarsvergadering, waarbij dat die avond opgevoerd werd. was Loods behalve het bestuur, slechts twee leden aan- aan Boord", van Jan Fahricius De vertolking wezig waren. Na goedkeuring van de begro- was zeer goed. Aan het einde dankte de t ng 1951, werden tot bestuursleden herkozen zitter de heer Joh. de Gruijter de dona de heren A. Bongers, C. A. de Kuiper, C. Ver- spui en C. de Bruin. Als lid van Wijkverple- g.ng werd herkozen de heer A. Bongers. Voor de ijsclubvergadering bestond weer grote belangstelling. Het eerste agendapunt was een causerie door de oud-kampioen Siem Heiden, die de betekenis van de ijssport en reorganisatie van de Ijsbond toelichtte. Het voor- - Gruijter de donateurs voor hun steun en belangstelling, waarna een gezellig bal velen nog geruime tijd bijeen Eerste steenlegging Lopik. De kracht en voortvarendheid waar mede het gemeentebestuur de woningbouw een interessante uiteenzetting, welke met bevordert heeft reeds tot gevolg, dat de belangstelling werd gevolgd. De jaarverslagen van secretaris en pen- ningnood minder nijpend begint te worden, al kan nog niet gezegd worden, dat die tot ningmeester werden goedgekeurd Als be- het verleden behoort. Reeds zijn'sinds etinircli/4 rln lioar n C RTnh harlrnTAn An i- vrijding 49 huizen verrezen en Vrijdagdward de eerste steen gelegd voor andermaal acht woningen. Aan de S. L. van Alterenlaan verzamelden stuurslid werd de heer G. S. Slob herkozen, en als commissarissen de heren W. Groen, T. Groen, C. Verspui Fz. en A. de Jong Cz. Vorig jaar werd on de Giess~n e°n baan ge maakt. die goed voldeed. Ook deze winter zich daartoe ir. J. F Cussel. hoofdingenieur zal men in d e gee^t werken. Het organiseren van het provinciaal bureau voor volkshuis- van wedstrijden werd aan het bestuur overge- vestingen en wederopbouw uit Utrecht, ir R laten. De traditionele grat's verloting was het Visser uit Schoonhoven, architect, burgemees- sluitstuk van de geanimeerde vergadering. ter Schuman met wethouders en enige raads leden. de aannemers Strien en Van Baaren. alsmede de gemeente-opzichter. In hun mid den bevond zich de zes-jarige Ineke Hakke- steegt, jongste kleindochter van de eerste wethouder, die de handeling in plaats van haar grootvader zou verrichten. Op het werk RAADSVERGADERING Langerak. De gemeenteraad is in openbare vergadering bijeengeroepen te<ren Woensdag 29 November, 's avonds om 8.30 uur. ^pe om vangrijke agenda vermeldt onder meer: - -- ..vv Mededeling dat van Ged. Staten bericht Is £oerde burgemeester L. Schuman het woord, binnengekomen, dat zij hun beslissing op het )v®es,er °P hoe met deze acht woningen raadsbesluit van 25 April 1950 tot vaststel- het gebouwde aantal huizen zal stijgen ling van een plan van uitbreid'ng nabij de be- ,5'- terwijl met kracht gewerkt wordt om bouwde kom der gemeente Nieuwpoort. voor te hereiken dat in het komende jaar nog- ten hoogste zes maanden verdaagd hebben: P1 8. de^'£. z goedkope, woningen ge- herbenoeming van de leden van de woonruim- b°uwd zullen kunnen worden. Die zullen ge- tecommissie: aanpaan van een kasgeldlening aeeltelyk in Lopikerkapel en gedeeltelijk in bij de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. dorP L°Pik verrijzen. Wanneer ook die hui groot f 50.000.vaststelling van het bedrag, ze" voltooid zijn, kan door de dan verkregen dat de gemeente over 1949 werkelijk heeft uit- ruimte gedacht worden aan een begin van gegeven voor de kosten voor het gewoon la- krotopruiming, een probleem dat voor deze ger onderwijs; voorstel tot verstelling van 't gemeente ook zeer dringend is. Vervolgens bedrag der vergoeding over 1949 en 't bedrag spraken ook nog de heer Cussel en wethou der voor vergoeding in aanmerking komen- der Hakkesteegt, terwyl weth. Van Kats het de uitgaven over 1949 ten behoeve van de voord voerde in café De Gier. waar het ge- school van de Vereniging ..Een School met den zeischap zich na de plechtigheid verzamelde. Bijbel"; voorstel om de bijdrage van de ge meente Nieuwpoort in de kosten van het on derhoud van de Nieuwpoortseweg te brengen op de helft van het huidige bedrag, zulks met ingang van 1 Januari 1951: voorstel tot het verlenen van medewerking od een aanvraag snifing „Een verwarming aanbouw zijnde school: Voorstel tot het weer verhuren van de voormalige veldwachtqrs- woning en het maken van een nieuw schuur tje bij die woning: vaststelling begroting wo ningbedrijf 1950-1951; Idem bc?roting Burger lijk Armbestuur 1951; vaststelling gemeente begroting 1951. Propaganda-avond van C.N.V. Langerak. Slechts zelden zal de recreatie zaal van de firma Minkema, die dank zy de bereidwilligheid van de heren Minkema, voor allerlei doeleinden gebruikt kan worden zo goed gevuld geweest zijn als Woensdagavond, toen de Christelijke Besturenbond Alblasser- waard-Noord haar November Propagandaver- gadering hield. Uit alle omliggende gemeenten waren de belangstellenden toegestroomd, om de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Na- tionaal Vakverbond, te horen, die een pro- voorzitter en de secretaris voor de prettige paganda-woord zou spreken. samenwerking en stelde de vergadering voor De vergadering stond onder leiding van de hen tot erelid te benoemen, welk voorstel met heer J. Span. uit Bleskensgraaf. die de ver- «en daverend applaus werd aangenomen, gadering opende met gebed en het voorle- Als bestuursleden werden voor de afgetre- zen van een gedeelte uit de H. Schrift. denen met een meerderheid van stemmen ge- Na een ko.-t inleidend woord verkreeg de kozen de heren G. de Bru,ijn en C. de Bruin, J5*,coll*cte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft in deze gemeente f 84 opgebracht. IJ&CLUB VERGADERDE. met de Bijbel im.ke de verwarming der in deri„g Van de 160 leden waren er Iz tZ vfr' gadering aanwezig. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er over 1949 een nadelig saldo was van f 29.17. De bazar had evenwel een netto op brengst van f 900,42, zodat de kas thans weer aanlig is aangevuld. De voorzitter, de heer Vervoorn, deelde mede. dat hij zich niet meer herkiesbaar stel de. Hij was 43 jaar bestuurslid, waarvan 20 jaar voorzitter. Hij dankte alle leden voor het vertrouwen, dat zij al die jaren in hem stelden en hij sprak de hoop uit, dat de toe komst voor „Zederik" goed zou zijn. Ook de penningmeester, de heer H Beems, stelde zich niet meer herkiesbaar. da*r hy, evenals de voorzitter, de 65-jarige leeftijd had bereikt. Hij dankte ook voor het vertfouwen, dat hij zovele jaren ondervond. De secretaris, de heer A. B. Kok, dankte de heer Ruppert het Woord, die een interessant die beiden hun benoeming aannamen, referaat hield over: De vijand weerstaan" en J over „In de éanval". Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd een ruim gébruik gemaakt. Wegena tijdgebrek moesten evenwel enkele vragen onbeantwoord blijven. Geheel aansluitend aan het doel van deze avond en van het C.N.V. was de zang van het Christelijk gemengd koor „Z^nglust" uit Gou- driaan onder leiding van de heer KaaSschie- ter. Ds. Van Lokhorst, Ned. Herv. predikant te Nieuwpoort. sloot de avond met een opwek kend woord over geestelijke weerbaarheid, waarna hij in dankgebed voorging. Lekkerkerk. Ds. Ligthelm hield Donderdag avond de tweede byzellezing in het „Ge-Ar gebouw, dat geheel met belangstellenden ge vuld was. Het onderwerp was thans „God". De lezing werd met grote aandacht gevolgd De toneelvereniging „Nieuw Leven" gaf voor haar donateurs haar eerste uitvoering (Advertentie LM.). U aalt morgens „kiplekker" ■it bed tpriagaa. Klke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft, u reakt verstopt, wordt humeurig loom. Neem de pla LEVER PILLETJH te wekken en u loom. Neem de plantaardige CARtIR'S LEVERPILLETJBS om die liter gal pp te wekken en uw spijsvertering en stoeu |ang op natuurlijke wüze te regelen. i plantaardig zacht middel, onover^ troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Lsvsrpilletjss. De aftredende commissieleden de heren T- Boom. A. Schouten en J. B. Kersbergen, wer den allen bij acclamatie herkozen. In de rondvraag zeide de heer G. de Bruijn, dat hij gaarne de schoolkinderen, wier ouders lid zijn van de „Zederik". gratis op de ijs baan zou willen laten rijden by verschillende gelegenheden. De voorzitter zou dit voorstel aan het be stuur ter bespreking voorleggen. Thans is het bestuur als volgt samengesteld: de heer B. Kok. le voorzitter; G. Willemse, 2e voorzit ter; A. B. Kok, secretaris; en B. de Bruijn, penningmeester; en C. de Bruin. Tenslotte had de gratis verloting plaats. Nieuwerkerk a.d. Uasel. De RK. toneel vereniging „De Vriendenkring" voerde Woens dagavond in hotel Honkoop het dramatisch spel „Het verleden spreekt" op. voor een in grote getale opgekomen publiek. De vertol king was goed. De motorclub „The Skymasters" hield in de zaal van de heer Van der Schelde een feestavond. Daar werden de leden aangewe zen. die in het afgelopen seizoen de beste prestaties geleverd hadden en aan hen wer den prijzen uitgereikt. 1ste prijs behaalde de heer P. van Helden uit Moercapelle2e prijs C .van Loon; 3de prijs A. Via alhier en 4e pr. P. A. Stolk. d- Woensdagmiddag werden ln deze ge meente oefeningen gehouden door een groep militairen. Soldaat A. Holloos, pas uit Inaië gerepatrieerd, stond in uniform met klompen aan gezellig tegen zijn fiets geleund naar een en ander te kijkert. blij dat hij vrij was. Zijn vreugde duurde echter niet lang. want een officier wees hem op het onbehoorlijke van zijn schoeisel, waarna Rolloos met zijn fiets in een auto geplaatst en naar Rotterdam ge bracht werd. Uit de Radio-programma's. Dinsdag 28 November. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuw»- 7.15 Morgengebed; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 935 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Amusementsorkest; 10.40 Schoolradio; 1100 Voor de huisvrouw; 11.30 Schoolradio; 1203 Gramofoon; 12.33 Piano; 13.00 Nieuws; 13 20 Actualiteiten; 13.2J5 Gramofoon; 14.00 Klank beeld; 14.40 Kamerorkest en Soliste; 15.30 Zie- kenlof; 16.00 Voor de zieken; 10.30 Sluiting; 18.00 Gramofoon; 17.15 Maandoverzicht Marine 18.25 Populaire muziek; 18.48 Sport. „Dit is le ven" en Voor de jeugd; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.23 Programma over de Mars hall-hulp; 19.52 Politiek overzicht; 20.00 Nieuws; 20 05 Radio-schaakwedstryd Noorwe genNederland; 20.06 De gewone man; 20.15 Gemengd Koor, Orkest en Solisten: in de pau ze (ongeveer 21.25—21.55) „Gesprekken rond de tafel" en Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Wereldschaaktournooi 23.2024.00 Gramofoon. HILVERSUM II. 298 M. 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Sluiting: 9 00 Nieuws; 9 10 Morgenwijding; 9 25 Gramofoon; 10.30Q Voor de vrouw; 10.35 Gramofoon; 10.50 Voor" de kinderen: 11.00 Sopraan en Piano; 11 30 Voor de zieken: 12.00 Gramofoon; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Orgel en Accordeon; 13 00 Nieuws;; 13.20 Financieel weekoverzicht; 13.30 Kwartet; 14 00 Voor de vrouw; 14.30 Gramo foon; 15.15 Interview; 15.30 Gramofoon; 15.50 Boekbespreking; 16.10 Kinderkoor; 16.30 Slui ting; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Dans- orkest, 19.00 Parijs; 19.05 Promenade Orkest; 19.45 Causerie: 20.00 Nieuws; 20.05 Schaakwed strijd Noorwegen—Nederland; 20.00 Actuali teiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 „De antwoordman"; 21.35 Gramofoon; 22.00 Cause- rie; 22.15 Pianorecital; 22 45 Buitenlands over» zicht; 23 00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon. BRUSSEL VLAAMS. 324 M. 12.00 Operette muziek; 12.15 Amusementsmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse liederen; 15.30 Gevari eerd programma; 16.15 Kamermuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoon; 17.15 Voor de kin deren; 17.30 Gramofoon; 17.50 Boekbespreking; 18 00 Studentenleven; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19.30 Vioolrecital; 19 50 Voor dracht; 20 00 Hoorspel. 20.45 Omroepkoor; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22 15 Dansmu ziek; 22.45 Gramofoon; 23.00 Nieuws; 23.05— 24.00 Gramofoon. Nitawpoort Bij de postcommandant der rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen om trent een gevonden parapluie. Noordeloos. Do gemeenterekening, dienst 1949, der gemeenten Hoornaar, Noordeloos en Hoog-Blokland is door Ged. Staten goedge keurd. De belangstelling was groot, toen het stoffelyk overschot van de oud-gemeente- veldwachter J. de Raat werd teraardebesteld. Hoewel 't weer slecht was waren vele ingeze tenen naar de begraafplaats gegaan om de in gezetene, die zeer gezien was, op zijn laatste tocht uitgeleide te doen. Burgemeester Schakel sprak aan de groe ve woorden van waardering voor het werk van de overledene. -Als jachtopziener voor de polder Den Beemd is aangesteld de oud-veldwachter J. Schakel te Peursum. De heer J. den Hartog, voorzitter van de HolL Mij. van Landbouw, afdeling Noorde loos, heeft in een druk bezochte vergadering, in café Van Karsen te Hoornaar een uiteen zetting gegeven van de oprichting van een Jongerenafdeling. Een dergelijke afdeling kwam met aanvankelijk 33 leden tot stand. Algemeen voorzitter werd de heer Adr. Slob te Hoornaar. Verder werden .in het bestuur gekozen de heren M. Kwakemaak te Hoor naar. C. de Jong Jz., D. den Besten en W. Bikker Cz. te Noordeloos. en A. Bakker en T. de Bruin te Hoog-Blokland. Vier ton kasgeld. Ouderkerk aan 4e Uasel. B. en W. vragen aan de raad machtiging voor het aangaan van een kasgeldlening van maximaal f 400.000, voor 1951. RAADSVERGADERING. Ouderkerk aan de IJsseL De gemeenteraad ig hedenavond tegen 7 uur ter openbare ver gadering bijeengeroepen. De agenda ziet er als volgt uit: Benoeming hoofd o. 1. school; Voorlopige vaststelling gemeente-rekening, dienst 1949; Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het onderwijs; Mach tiging kaskeldlening; Wijziging verordening regende de heffing van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein; Aankoop grond in verband met onteigening; Vaststelling gemeente-begroting, dienst 1951. FEUILLETON. 17 Roman van MAGDA TROTT Vertaald door F. VAN VELSEN. ..Bah. ga toch heen. Paxweiten. Ik wens niet bewonderd te worden door een man. die tevens iemand van mijn personeel het hof maakt Als ik mij niet vergis, zit juffrouw ••Grape op het terras." Paxweiten plukte aan zijn kneveltje. „U miskent de getrouwste van uw vereerders. Wanneer ik mij eens een uurtje met juffrouw Grape bemoeide, dan hoopte ik u daardoor een grote dienst te bewijzen, mevrouw." Senta lachte spottend. Paxweiten vervolgde OP levendige toon: „Juffrouw Grape heeft grootse plannen in het hoofd. Ik wens in uw belang niet. mevrouw, dat een burgermeisje 111 de toekomst meesteres ob slot Robben wordt. Senta richtte zich plotseling op „Wat ■egt u?" „Heeft u niet reeds lang gemerkt, dat de gouvernante een listig spel met mijn goede vriend Sigmund speelt? Z(j wil hem inpalmen en dat wil ik voorkomen, mevrouw." „Is het reeds zover gekomen?" „••Maak u maar geen zorgen, ik waak. Ik wist. dat mijn veelvuldig samentreffen met da gouvernante mij vooral in uw ogen ineen verkeerd daglicht zou plaatsen. Ik wilde voorlopig nog zwijgen, doch uw verachting kan ik niet verdragen." Senta hijgde van verontwaardiging, haar handen balden zich tot vuisten. „Gelooft u, dat Sigmund dat kokette spel niet doorziet." Een toegevend glimlachje speelde om zijn mond. „Beste mevrouw, Sigmund heeft jaren lang onder de wilde volken vertoefd Wat be grijpt hij van het spel. dat de moderne vrou wen met de mannenharten spelen?" „Ik had het reeds lang moeten vermoeden. Sigmund is veel te dikwijls in gezelschap van de gouvernante. Vanmiddag nog. Maar nu zal ik zeker mijn wil doorzetten om met Milan vanavond het vuurwerk in de stad te gaan zien." „Dat ia lijnrecht tegen de wil van uw zwa ger en .yen juffrouw Grape." „Daarom gaan wij nu Juist wel. Dat beetje hoesten van Milan heeft niets te betekenen. Ik zou wel eena willen zien, of ik als moeder over mijn kind kan beschikken of niet." „Misschien is het practisch, mevrouw, dat u behalve Westphal ook uw zwager over haalt om het weldadigheidsfeest in de stad bij te wonen. Het is toch niet meer dan billijk, dat de goede zaak wordt gesteund, en dan „Dan is u met juffrouw Grape alleen, dat bedoelt u toch, niet waar?" „Daaraan heb ik werkelijk niet gedacht. Maar het verdient misschien wel aanbeveling dat ik deze gunstige gelegenheid aangrijp, om eens een hartig woordje met die jongedame te spreken." Senta stak hem haar rechterhand toe. „Doe dat. beste vriend en meld mij morgen wat u gehoord heeft." Bij de thee kwam de feestelijkheid van die avond ter sprake. Met een vleierig glim lachje verzocht Senta haar zwagar, haar naar de stad te vergezellen. „Blijft Milan thuis?" „Neen." „Hoe kun je de jongen, die duidelijke ver schijnselen van bronchitis vertoont, die verre weg laten rijden! Het wordt middernacht voor ja thuis bent." „Heeft juffrouw Grape Je dat advies ge geven?" „Neen, mijn gezond verstand! geeft mij dat advies. „Milan wil meegaan." „Wat Milan wil is bijzgak. Ik verlang, dat het kind thuisblijft." De jongen begon te schreien, „Ik wil naar het vuurwerk, ik hoest niet." „Wees maar stil, liefje, je gaat mee. Mijn heer Westphal, u heeft mij reeds uw gezel schap beloofd." Dan zei ze tegen juffrouw Grape, die op enige afstand aan een handwerkje bezig was: „Heeft u al de voorbereidende maatregelen voor de reis getroffen?" „Jawel, mevrouw. „Milan en juffrouw Grape zullen niet de enigen zijn die gaan vertrekken," zei West phal. „Ik heb hedenmiddag een brief van mijn vriend ontvangen, waarin ik wordt verzocht enige dagen over te komen, aangezien men in een gewichtige aangelegenheid mijn raad wil inwinnen." „Wonen die mensen misschien in Göhren?" „Neen, in Kopenhagen." antwoordde West phal droog. „Het betreft een goede oude be kende. Mijnheer Llibeke. de officier van jus titie heeft enige antiquiteiten aangekocht en daar ik enigszins vakman ben. vraagt hij mij om raad. Ik zou mijn vaderlijke vriend niet lang laten wachten en zal daarom spoedig op reis gaan." „Uw reis schijnt Juffrouw Grape bijzonder te interesseren." lachte von Paxweiten vro lijk. Deze opmerking deed aller blikken naar Henriette richten. De gouvernante had zich afgewend, zodat niemand de opwinding kon zien. welke op haar gezicht te lezen stond. „Ik hoop. dat u met haar belangstelling re kening zult houden en weer spoedig „Leo!" „Wat is er, Sigmund?" En toen von Paxweiten vqn baron Sigmund geen antwoord ontving, wierp hij vlug een blik naar Senta. „Het is hoog tijd," fluisterde hij. Inmiddels legde Henriette haar handwerkje weg en verliet het vertrek. Het was haar on mogelijk nog langer het voorwerp van die onbescheiden blikken te blijven. Zij smachtte naar de dag van het vertrek, doch met die reis was ook haar toekomst bedorven. Men zou op het slot Robben in die tussentijd ver nemen. wie bij hen onderdak was geweest. Wie weet, of zij het huis ooit nog zou weer zien. Westphal ging naar Kopenhagen. Zou het niet het beste zijn, hem alles te vertel len? Zij had ondervonden dat hij redelijken betrouwbaar was. Van hem behoefde zij niets te vrezen. Hij was geen Paxweiten, die haar met oneerlijke bedoelingen naderde, en haar met bedekte bedreigingen vervolgde, wanneer zij zich huiverend van hem afkeerde. Steeds vaster werd haar besluit om met Detlev Westphal te spreken. Het was abso luut onvermijdelijk, dat hij in Kopenhagen over haar zou spreken. Dan zou men vragen gaan stellen en hij kreeg misschien een heel andere indruk over haar. wanneer hij uit de mond van een vreemde zou vernemen, wie zij was. Mijnheer Westphal zou haar geloven, ook al waren de bewijzen tegen haar. Die avond bood zich juist nog de gelegen heid daartoe. Tegen zeven uur reed men naar de stad voor. bywotyng van het weldadig heidsfeest. Zij wist. dat Westphal gewoonlijk na de thee in de buurt van de vijver ging wandelen. Zou ze hem daar opwachten? Van daag had ze nog de moed der wanhoop, wie weet, of niet morgen angst en schaamte haar lippen zouden verzegelen. Langs omwegen, teneinde niet van het ter ras af gezien te worden, liep zy het park in en haasttte zich over de weide naar de vy- ver. In het dichte kreupelhout waren banken geplaatst. Henriette zette zich neer; hier zat ze veilig. Van hier uit kon ze ook zien, of mynheer Westphal aankwam. (Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2