Werk genoeg in 1951 PLAATSELIJ EUWS CLOVINE Liefdes zegepraal Russische troepen in China? PMim LAATSTE BERICHTEN Een half jaar landbouwervaring. OVERAL OVERALLS mïtrWSBlAD VOOR ROID-nOIiAND EN UTRECHT Scnoonfiovemclie Cm rant VRJIDAO 5 JANUARI 1151 Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). VrU xaoht. Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen, voornamelijk in de nacht en ochtend. Later plaatselijke opklaringen. Matige tot kracht ge en langs de kust tijdelijk wellicht harde Zuidelijke tot Zuid-Westelyke wind. Vrij zacht. Op- en Ondergang der Zon: 5 Jan.: Op 8.48, onder 16.43. 6 Jan.: Op 848. onder 1644. 7 Jan.: Op 847, onder 16.45. 8 JanOp 8 47. onder 16.47. MAANSTAND. Afnemende Maan. 5 Jan Op 6.44, onder 13.36. 6 Jan.: Op 8.07, onder 14.31. 9 7 Jan.: Op 0.10, onder 15.48. 8 Jan.: Op 9.52. onder 17.19 7 Januari Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven: 5 Jan. 3.12 uur; H Jan. 4 10 uur. 7 Jan. 5.08 uur; 8 Jan. 802 uur. Keulen, 5 Jan., stand 2.10, was 0.29. (Advertentie I.M.). Winterhanden? P||ROL „EVERTSEN" KREEG DE POST TERUG Weken lang hebben familieleden en kennis sen van opvarenden van Hr. Ms. torjpedoboot- jager „Evertsen", die in de Koreaanse wate ren opereert, het zonder bericht van deze oorlogsbodem moeten stellen. Door een vergissing, welke vermoedelijk werd begaan op een postkantoor van de Britse marine werden namelijk vier postzak ken met de brieven, welke de bemanning van de „Evertsen" tussen 6 en 22 December ver zond, naar dit schip teruggezonden. DE GRENSKWESTIE MET DUITSLAND. In het Jaaroverzicht van het West-Duitse ministerie wordt ondermeer opgemerkt: Aan de Nederlands-Belgische grens werden pogin gen ondersteund om de eenzijdig uitgevoerde zogenaamde grenscorrecties ongedaan te ma ken en tevens om plannen op het gebied van de landschapscultuur en de ontwikkeling der bewoners te bevorderen. Ook in de overige grensgebieden werd het cultureel bedrei"de Duitse volktffoed met bescheiden materiële middelen ondersteund. ZILVERPRIJS IETS HOGER. Volgens mededeling van H. Drijfhout en Zoon's edemetaalbedrijven N.V. is de zilver- prijs met ingang van heden met f 0.60 per kg. (fijn) verhoogd tot f 106.35f 108 60. Dit ge schiedt in navolging van de prijsstijging in Londen. De goudprijzen zijn onveranderd ge bleven. SCHOONHOVEN. BUITENLAND. AMERIKAANSE LOON- EN PRIJS- CONTROLE. PKÉiident Truman heeft gisteren verklaard, dat loon- en prijscontroles in Amerika zo spoedig mogelijk in werking zullen treden. Naar hij zeide. zullen de controle-maatregelen uiteindelijk van algemene toepassing moeten worden. Canadese regering stimuleert immigratie. De Canadese regering heeft een nieuw pro gram aangekondigd om de immigratie van burgers uit de West-Europese landen te be vorderen. Dit plan zal 1 Februari van kracht worden. De Canadese regering zal een soort van lening toestaan voor 4e betaling der reiskosten van de immigranten en hun gezinnen. De betrok kenen zullen van de haven van inscheping tot hun bestemming in Canada slechts de tegen waarde van 30 Cari. doll, moeten betalen, doch zU zullen een arbeidscontract moeten tekenen voor de duur van een Jaar, tijdens hetwelk een deel van hun loon zal worden ingehou den voor de terugbetaling van het voorschot. Hel Europese leger. Een woordvoerder van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt. dat Frankrijk vertegenwoordigers van West-Duitsland. Italië en de drie Benelux-lan- den zal uitnodigen, deel te nemen aan be sprekingen te Parijs over een Europees leger binnen 24 uur na ondertekening van hetplan- Schuman. Volgens de woordvoerder zou het plan-Schuman waarschijnlijk op 13 Januari getekend worden. Engeland zou worden uitgenodigd, de be sprekingen over een Europees leger bij te wonen. De conference zou trachten een op lossing te vinden voor de kwestie van de Duitse deelneming. NIEUW ORGAAN VOOR MILITAIRE PRODUCTIE. President Truman heeft een nieuw orgaan Ingesteld voor de Amerikaanse militaire pro ductie om de productie-organen meer te coör dineren en controle over de militaire inkopen uit te oefenen. William H. Harrison, leider van de productie-afdeling van het ministerie van handel. Is aan het hoofd van het nieuwe orgaan gesteld. Onder dit orgaan zijn ge schaard het nationale productie-orgaan, de verschillende organen van het ministerie van binnenlandse zaken voor de controle op mi neralen. electriciteit en brandstof en de in stantie voor het vervoer op militair gebied. Volgens onlangs in Hongkong uit China ge arriveerde reizigers zouden eenheden van 't Russische leger in China zijn aangekomen. Russische soldaten met volledige uitrusting waaronder pantservoertuigen zouden volgens zegslieden in de tweede helft van November via Peking naar Sjanghai vervoerd zijn. Een reiziger verzekerde, dat toen hij de stad tegen midden December verliet, een vol ledig gemotoriseerde .divisie, samengesteld uit Russen en Europeanen, in de stad gestation eerd wss. Volgens dezelfde bron zouden ook vele Russische artsen zich in Sjanghai bevinden waar zij een nieuwe geneesmethode voor tu berculose zouden proberen. ONTPLOFFING IN PERU. Bij een ontploffing op een scheepswerf in de buurt van Chimbote (Peru) zijn minstens 60 arbeiders om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde WoensdagMen was bezig de schade te herstellen .die eerder was aange richt door een steenstorting, waarbij 23 per jonen de dood hadden gevonden. ZAND EN GLADHEID. Al sinds enkele weken zijn de wegen glad in Neaerland en dus ook in Schoonhoven. Dat is een onaangenaam verschijnsel en men spant dan ook de krachten in om dat te keren. Nu verwondert het ons dat wij bij dat zand strooien slechts zelden gebruik zien maken van de mechanische strooier, welke de ge meente enkele jaren geleden gekocht heeft. Ook Woensdag kon men gedurende de ge hele dag vier mannen, glijdend en moeizaam een handwagen trekkend, door de stad zien gaan om met schoppen, zand op het gladde wegdek te storten. Dat dit een weinig doel matige manier van werken is hebben ver scheidene Schoonhovenaren reeds pijnlijk on dervonden! De Woensdagavond bracht het bewijs dat de gemeentelijke zandmolen zeer nuttig werk kan doen. In enkele uren waren alle straten, ook die welke veelal vergeten worden, van een gelijkmatige zandlaag voorzien. Als het op deze goede manier kan. waarom geschiedt het dan veelal op minder goede en veel duur dere wijze? Zeker er zijn fluisteringen vol gens welke ntet altijd een vrachtauto be schikbaar is om daarachter de zand strooier te bevestigen, maar dat Is een onjuist gerucht, want de gemeente-auto is met opzet zo ge construeerd dat die ook voor het verspreiden van zand geschikt is. VEE-AVTO VAN DE DIJK. Drie koeien dood. Toen de heer Borst uit deze gemeente Woensdag met zijn vee-auto op weg was naar Den Bosch, verloor hij op de Lekdijk onder Lopikerkapel, in verband met de gladheid de macht over het stuur. Tengevolge hiervan stortte het voertuig van de hoge dijk. ïn de auto bevonden zich tien runderen; twee kqeien waren op slag dood en een pink moest worden afgemaakt. De chauffeur wed met een gebroken been uit de cabine bevrijd. Hij moest in het ziekenhuis te Utrecht wor den opgenomen. De auto werd fink bescha digd. VEROORDEELD WEGENS HELING De Rotterdamse rechtbank heeft tegen da 23-jarige A. S. f 25.boete subsidiair 10 da gen hechtenis gevorderd wegens schuldhe- tin". Zij had in September 1949 van haar ver loofde. de soldaat J. B., dienende op de rust kamer. een polshorloge, een handbas. een gou den ring en een poederdoos als geschenken aangenomen, waarvan zij had kunnen vermoe den. dat deze van misdrijf afkomstig waren, omdat B. als soldaat slechts f 9.per week verdiende en bekend was, dat er nogal wat ledergoederen van de rustkamer ontvreemd werden, pok had B. de kosten betaald voor 'a verlovin°sfuifje ten huize van het meisje. B. is indertijd voor diefstallen van leger- goederen uit het depot te Schoonhoven ver oordeeld. Uitspraak 16 Januari. „De gevierendeelde stad". Nntsbloseoop. Als er een stad ia. waarover gedurende de afgelopen jaren zeer veel gesproken en ge schreven werd. is het wel Berlijn. Eerst was dat het geval gedurende de oorlogsjaren, maar ook na het einde van de laatste wereldstrijd luwde de belangstelling voor de hoofdstad van Duitsland niet. Integendeel, die werd eerder groter. En hoe kon het anders. Berlijn werd immers het raakpunt van het Oosten en Westen, d« stad ,die gevierendeeld werd door Amerikanen. Engelsen. Fransen en Rus sen. Deze laatsten hebben er voor gezorgd, dat de aandscht van bijna de gehele wereld meer dan ooit op de stad gevestigd werd. Zij stelden namelijk de beruchte blokkade in, tengevolge waarvan de bewoners van de Ame rikaanse sector van Berlijn niet meer de noodzakelijke levensbehoeften uit het Westen konden ontvangen. Maar de Amerikanen za ten niet voor één gat gevangen. Zij ontwier pen een plan om de geïsoleerde moot van Berlijn toch van voedsel, brandstof en medi camenten te voorzien: de luchtbrug. Onop houdelijk dreunden de Amerikaanse transport vliegtuigen boven de puinhopen van Berlijn en landden op het vliegveld Tempelhof. Zo konden duizenden tonnen voor de Berlijners hoogstkostbare waar aangevoerd worden. En de Russen faalden in hun pogingen de West- Berlijners voor zich te winnen. Deze gigantische stryd (zonder wapenen) om het behoud van een belangrijk stadsge deelte. leverde genoeg stof op voor «en film en wat meer zegt, voor een uitstekende film. Want dat is „De gevierendeelde stad" (The big lift) geworden. Deze rolprent, die geheel opgenomen werd tussen de Berlijnse ruines en op het vliegveld Tempelhof, is voor een gedeelte een documentaire over de gebeurte nissen rond de luchtbrug, maar blijft niette min een amusant blijspel, dat de bioscoopbe zoekers zeker zal vermaken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Theodorus Alberthus. zoon van A. A. Peltenburg en van P. J. Murck. Overle den: J. Met- f"td 71 jaar, weduwnaar van H. van de Werken. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen: M. J. Koppenol naar Zoetermeer, Dorpsstraat 18; W. J. Meijer naar 's-Gravenhage. Zuidwal 83; A. J. van Vliet naar Lopik, Cabauwsekade 60; C. A. Backer naar Zuilen, J. van der Doesstraat 42; A. M. de Mol naar Breda, Dr, Batenburglaan 180; J. H. Stiekema naar Rotterdam, Westersingel 12; B. P. Wendels naar Brunssum, Pelgrims weg 41; E. R. Fr. de Jager naar Slieürecht, Merwestraat 58; J. Ph. Hooijkaas naar 'i-Gra- venhage, Beeklaan 22; C. J. P. Merkestein naar Rotterdam (Hoek van Holland). Stationsweg 82; M. van den Berg naar Sas van Gent, Nico Uijt den Bogaardstraat 1; A. van der Pauw naar Voorburg. Havenstraat 4; A. Bezemer naar Winschoten, Sint Vitusholt 59: F. de Vries naar Groningen, Poelestraat 3a; A. Blokland naar Bleskensgraaf. D 68; R. Stalenburg naar Zeist. Am. van Solmslaan 2; P. Nienhuis naar Den Helder, Sluisdijkstraat 78: G. Borst naar Groot-Ammers. C 80; A. A. van Zeideren naar Voorburg. Fransstraat 3; M. H. C. Stekelen burg naar Bergambacht. Lekdijk B 27; K. Hartman naar Dordrecht. Herradesstraat 34; M. C. Spek naar Groot-Ammers. Gelkenes A 47; I. M. F Kovacsevits naar Utrecht. Ab- stederdijk 303; J. Mets naar Utrecht, Nieuwe Koekoekstraat 50; A. Happel naar Waddinx- veen. Lljsitcrbesstraat 71; K. Verbree naar Nieuwe Schans. Molendwarsstraat 7; W. G. Nikkels naar Wageningen, Kon. Julianastraat 79; M. Teeuw naar Polsbroek 83. Ingekomen personen: A. de Bruin, van Lopik naar Buiten de Veerpoort 5; Ch. G. M. Reg- gers, van Amsterdam naar Lekdijk 8a; A. P. Slappendel en gezin, van Apeldoorn naar Ha ven 69; S. Verschoor, van Krimpen aan de Lek naar Lange Weistraat 28; A. A. van der Heide, van Rotterdam naar Wal 5b; D. A. J. Volman, geb. Derks, van Wehl naar Oude Ha ven 7; G. J. R. P. Oostenga van Bandoeng naar Ol. van Noortplein 27; K. G. KleUwegt, van Bandoeng naar OL van Noortplein 27; H. A. Beekhuizen, van Indonesië naar Mofênstr. I; J. van de Plassrhe, van Rotterdam naar Voor haven 18: D. van Staveren, van Rotterdam naar Voorhaven 18; J. A. M. Hooginboezem, van Huizen naar Koestraat 20; C. J. P. Merke stein, van Amsterdam naar Wal 6b; H Wol- drlngh, van Uithuizen naar le OL van Noort- atraat 25; E. van Hijum, van Dantumadeel naar le Ol. van Nooitstraat 44; W. Kraster, van Veendam naar Oude Singel 20; N. Stigter, geb. Borman, van Waddlnxvcen naar Lopiker- weg 60; T. Korteland, van Rotterdam (Hoek van Holland) naar Wal 5b; J. Th. de Lange, van Bergambacht naar Lange Weistraat 61; L. A. Peters en gezin, van Oegstgeest naar Tol 9a; C. J. Slager, van Leiden naar Koestraat 73; C. A. M. van Vliet, van Nieuwkoop naar Lo- p.kerstraat 73; S. Stekelenburg. van Norg (België) naar Kruispoortstraat 9; B. P. Wen dels, van Brunssum naar Ol. van Noortstraat 54; J. P. Hanegraaf. van Utrecht naar Kerk straat 2; J. Kersbergen, van Lopik naar Koe straat 16. H. F. W. M. Groenen, van Tilburg naar Kerkstraat 1; J. Renes, van Kedichem naar Halve Maan 27; A. A. van Ketten. van Zuidlaren naar Havenstr. Wal 2h; A. F. Is raël. van Amsterdam naar Spoorstraat 48; W. H. Beurskens van Laren naar Lekdijk 4; H. A. Reekers, van Leiden naar Langerakker- weg 8; G. Cb. Dorresteyn, van Abcoude naar Havenstraat 126; N. L. Constandse, van Spij- kennisse naar Havenstr. Wal 114; A. J. Koe nen, van Utreeht naar Ol. van Noortstraat 27; C. Sterrenburg, van Langerak naar Haven 22; B. L. J. Lemmens. van Tilburg naar Stadhuis- straat 18; W. A. Harms, van Rotterdam naar Oude Singel 58; P. H. M. de Graaf, van Til burg naar Ol. van Noortplein 12; W. H. Gel dermans. van Amsterdam naar Langerakker- weg 6. J. P. M. Bertoen, van Baarn naar Ha venstr. Wal 114; E. S. J. Werz, van Rosendaal naar Kerk straat 7 Ch. Overweel. van Amster dam naar Spoorstr. 48; A. Allerman, van Am sterdam naar Haven 59; P. H. den Hartog. van Lopik naar Provenierstraat 3; B. J. van de Bunt naar Utrecht. Voorstraat 12; A. J. Veld huizen, van Nijmegen naar Oude Haven 7. SMOKKELENDE PRINS. Prins Hans von Liechtenstein, een neef van de regerende vorst Van Liechtenstein, zal binnenkort terecht staan onder beschuldiging van medepllcht gheid aan het smokkelen, van 20 000 Zwitserse horloges. De 40-jarige prins werd op 22 December te Lindau, aan da Duits-Oostenrijkse enj aangehouden. Sindsdien verblijft hij in de gevangenis, omdat hij weigert 20.000 Mark borgtocht te betalen. De regering van Liechtenstein heeft offi cieel verklaard, dat noch de chauffeur noch de auto van de prins iets met smokkel van horloges te maken kan hebben. PLAATSELIJK MEUWS. Ammerstol. Bij de Rijkspostspaarbank is over December ingelegd f 14284 10 en terug- betaald f 1986.64. De IJsclub „Vooruitgang" hield Zaterdag een wedstrijd voor haar leden, pe uitslag was le prijs C. Stuurman f 15.— 2e prys T. Bak ker f 10.—; 3e prijs R. van der Wouden f 5. en G. Looren de Jong f 2.—. Zondagmiddag werd een wedstrijd gehouden voor mannen op de korte baan. Het resultaat hiervan was: 1 C. Renes te Nieuwnoort f 40 2 Kruithof te Strijen f 20.—: 3 A. van Dijk. Moercanel'e; 4 Tettero. Pijnacker. 5 van Don gen, Strijen. De heer Tettero schonk zijn prijs aan de kankerbestrijding. Touw over ijsbaan veroorzaakte ongelukken. Haastrecht. Op de ijsbaan zou Vrijdagmid dag een wedstrijd gehouden worden in ver band waarmee een touw over de baan wat gespannen. Mej. M. Roe'and merkte deze draad niet on en reed er in volle vaart tegen aan. Zij sloeg achterover en moest met een brancard worden thuisgebraeht. Zy bleek 'n zware herienschudding opgelopen te hebben. Op dezelfde dag. 's avonds, reed de heer C. Bakker CJ»o e'tegen de draad en kneusde een sleutelbeen. De zestien-jari e c,oo Boer die in Papekop een zware val had gemaakt, werd per auto naar huis gebracht. Bij de Vrijdag gehouden hardrydery om prijzen van f 30.—. f 15.— en f 5.— werden winnaars de heren L. Visser alhier, eerste pr., B de Graaf te Vlist tweede prys en C. Ver schoor te Lopik derde prys. BURGERLIJKE STAND. ALBLASSERDAM. Geboren: Willem, t. van W. Rijkee en C. de Zwart. Kunigunde Bea trix. d. van H. J. van Syll en K. P. Waltner. Maria. d. van C L. de Kryger en J. van Houwelingen. Alida Cafcharina Elisabeth, d. van B. P. van der Graaf en B. de Jong. Ondertrouwd: W. van Rijnsbeijen. 25 j., en A. Kleyn. 24 j. Getrouwd: P. de Jong, 27 j., en J. W. Bothof, 26 j. Overleden: A. G. Vlot, 70 J.. eentgenoot van P. A. Benschop. AMEIDE Geboren: Arie Nicolaa», x. van D. Versluis en M. Bouter. Pietertje Dirkje, d. ZONDAGSDIENST Krlmpenerwaard. J. G Antvelink te Schoon hoven, Telefoon K 1823432; A. Blom te Knmpen aan de IJssel, Telefoon K 1895—355; Joh. Bouman te Gouderak. Telefoon K 1827— 312; J K. Hoogenzoezem te Lekkerkerk, Tele foon K 1805—303. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordelooa en Gienen-Nieuwkerk. B. J. IJff te Arkel, Telefoon 19; en L. J. Bastiaans tc Meerkerk, Telefoon 16. Capelle aan de IJssel, K. Zandbergen, Te lefoon K 1800—22340. j» Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. Dr. Mo ving te Oude water. Telefoon 57. Moordrecht - NieuVverkerk aan de IJssel. S J. Hage te Nieuwerkerk aan de IJssel. Te lefoon K 1803—305. ReeuwUk. J. van der Goot. Telefoon K 1829 —254. Waddinxvesn. Dr. I. M. L Hemming* Dorpstraat 66, Telefoon 278. Zevenhuizen - BleiswUk. Dr. J. Tol te Blei* wyk. Telefoon K 1892—f00. Dierenartsen Schoonhoven - Bergambacht. De heer Scheygrond te Schoonhoven, Telefoon K 1823—379. van A. B. Versluis en T. Labee. Antonie. van A. G. de Bruin en C. A. Huijgen. An- NIEUW! BESPREKINGEN OVER KOREA De twaalf Aziatische en Midden-OostelUke landen waarvan het verzoek tot staking van het vuren ln Korea ts uitgegaan, alsmede de zes landen van de resolutie, waarin China wordt aangespoord zHn troepen uit Korea te rug te trekken, zyn bezig aan nieuwe voor stellen betreffende de kwestie Korea. Ook Intsjon ontruimd De Chinezen en Noord-Koreanen hebben na de bezetting van Seoel de verbonden legers geen kans gegeven zich te herstellen. De ro den bleven onophoudeiyk doorstoten ln het centrale front en tengevolge daarvan werd 'n stroom vluchtelingen en manschappen van de V.N.-legers. die terugtrokken op de haven plaats Irrisjon aan de Westkust, bedreigd met omsinrelirfg. In de afgelopen nacht zijn de bedreigde eenheden in Intsjon ingescheept en over zee weggevoerd Tijdens de terugtocht naar Int- aion beschoten oorlogsschepen onophoudelijk de weg, waarlangs de vijand oprukte naar Intsjon. De strijdkrachten der V.N. zullen thans weer geheel nieuwe verdediginrsstellingen in moeten nemen. Het nieuwe verdedl*,in*»sol8n is een stren" bewaakt militair geheim. Waar nemers te Tokio spreken van een nieuwe li nie door het ongeveer dertig kilometer ten Zuiden van Seoel gelegen Soewon. Ook acht men het mo-elijk, dat nog vijftien kilometer ZuJdelijker door Osan lopende stellingen zul len worden betrokken. t Gaat prachtig. Luitenant-generaal Matthem Ridgwov. com mandant van het Amerikaanse achtste leger, heeft na een bezoek aan de n'euwe verdedi gingslinie ten Zuiden van de rivier de Han, verklaard, dat alles daar „prachtig" gaat. Hij zei op een persconferentie te Taegoe. dat hij twee legercorpsen heeft bezocht en mededelingen uit de eerste hand over de toe stand heeft ontvangen. Hii verzocht de ver- Slaggevers de wereld te vertellen over de grote menselyke tragedie" van de honderd- dtrizehden Koreaanse vluchtelingen d:e naar het Zuiden uitwijken- Hij noemde deze mas sale vlucht van ..vers&eidene mlllioenen man nen. vrouwen, kinderen en grootmoeders met al hyn aardse bezitt'ngen" mogelijk de groot ste tragedie d'e Azië heeft meegemaakt. FRANSE SENAAT VFRWFRPT NIEUWE BELASTINGEN Met 173 tegen 181 stemmen heeft de Fran se senaat vandaag de tekst van het bewaoe- ningsvoorstel. dat Zaterdag door de nationale vergadering Is aangenomen, verworpen. Het voorstel beoogt nieuwe belastingen tot een bedrag van 140 milliard francs ter finan ciering van de hevapenlngskosten ten bedra ge van 355 milliard. De senaat zal vandaag een tegenvoorstel be- snreken. inhoudend, dat de bewapening mo gelijk moet zyn zonder nieuwe belastingen. MAANDAG INDONESISCH REGERINGS- ANTWOORD. over Nteaw-Gufnes. De debatten In het Indonesische parlement over de regeringsverklaring naar aanleiding van het mislukken van de Nleuw-Guinea-con- ferentle zyn nog niet geëindigd. Nog vier sprekers moeten vandaag 't woord voeren. Het re gerin geantwoord zal Maandag ochtend bekend gemaakt worden. WEER DUITSE GENERAALS. Generaal Hans Speidel. voormalig chef van de generale staf van wijlen veldmaarschalk Rommel en generaal Heusinger, gewezen hoofd van de afdeling strategie der vroegere Duitse legerleiding, hebben bondskanselier dr. Konrad Adenauer medegedeeld dat zy hun benoemingen tot militaire raadgevers van de federale West-Duitse regering aanvaarden De beide Duitse generaals zullen met geallieerde collega's deel uitmaken van een commissie, die ermede belast ia de verwezenlyking van de op de conferentie van Brussel genomen besluiten voor te bereiden. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Randwyk W. Kranendonk te Hagestein. tonetta. d. van Chr. Versluis en B. de Jong. Cornelia Pieter. z. van P. G. Vermcij en A. M. den Oudsten. Overleden: H. de Gans, ♦3 j. BLESKENSGRAAF. Geboren: Janna Wil- lempje, d. van A. C. Hofland en J. Slob. Arie, z. van G. Vonk en M. Roest. Corne lls, z. van N. A. Breedveld en M. Wemmers. Teunia. z. van A. A. Meerkerk en D. Beuze- kom. Overleden: W. Snut, 78 j., weduw naar van E. Pot CAPELLE AAN DE IJSSEL. Geboren: Wil- helmina Neeltje, d. van A. M. de Bruin en J. van der Bas. j0Jannigje, d. van C. Bonte en E. Twigt. Maria Johanna Cornelia Mathilua, d. van A. W. van der Meer en N. BuOs. Ge trouwd: J. Mulders. 27 j.. en N. Twigt. 23 j. W. van Prooijen. 27 j.. en T. Molenaar. 23 j. Overleden: A. G. Hordyk, 79 j., weduwe van J. KoppenoL HAASTRECHT Geboren; Jan Antoon. z. van G. M. Bronk en P. Donk. Johanna Maria, d. van N. Stolwijk en A. M. Captain. On- lertrouwd: L. M. Degenkamp, 22 j. (te Oude water). en C. Th. Steenkamer, 23 j Ge trouwd: A. P. Hoogendoorn. 30 J., en C. Voor- aiuys, 80 j. Overleden: K. Baas. ;0 j„ echt genote van T. D. Both. P. van aer Kloot, 74 j., echtgenoot van N. Hoogendoorn. C. Vergeer. 66 j„ echtgenoot ven W. C. Helder. HARDINXVELD. Geboren; Rubina Adria ns, d. van R. A. Vogel en H. Egaa. Corne lls, z. van C. Ippel en J .de Haas. Elisabeth, d. van P. den Breejen en T. J. J. Blom. Willem, z. van W. van Wijngaarden en L. den Dunnen. wyntje, d. van J. Verschoor en P. Klop. Rokua Pieter Adrianus, z. van C. J. van der Linden en K. van Noordennen. Jo hannes, z. van G. van der Stelt en A. van Aken. Ondertrouwd: L. Ritmeester en J. K. den Breejen. Overleden: M. Bakker, 46 J., echtgenote van J. de Koning. H. Egas, 91 j., echtgenoot van A. van Herwynen. C. A. van Berchum, 51 j., echtgenoot van A. Klop. HEKENDORP. Geboren: Fijgje, d. van Th. Zuidam en G. E. Jansen. HOENKOOP. Geboren: Dirkje Willemyn- tje, d. van H. Broere en A. P. Rozendaal. LEKKERKERK. Geboren: Gerard Kryn, z. van P. Slingerland en K. Beijer. Cornelia Bastiaan, z. <van J. K. Koogenboezem en M. J. van Zoest. Neeltje Petronella. d. van M. C. Hoogeruyk en A. Lzaalwtjk. Overleden: A. van Wynen, 69 J., echtgenoot van M. Korpo raal. J Slingerland, 60 j., echtgenoot van K. den Ouden. LANGE RUIGE WEIDE. Geboren: Gerard, z. van N. Slappendel en D. van Duuren. MOORDRECHT. Geboren: Dirkje, d. van C. W. Arreman en G. E. Tempelman. Kla- zma Wilhelmina, d. van W. C. van der hoe ven en N. Sekeris. Ondertrouwd: T. van Randwyk, 23 j. (te Bergambacht), en H. A. Verdoold, 26 j. Overleden: J van Vliet, 66 j NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL Onder trouwd: W. Smit, 25 j., en A. M. Hoogen doorn, 22 j. G. Vink, 47 j., en W. van E», 51 j. Overleden: C. Borst. 78 j., wed. van Th. A. Kool. M. Eindhoven. 22 j. A. van Sprang. 88 wed. van L. van Vliet. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Geboren: Catharina Elizabeth, d. van B. Dekker en C. E. Pols. Overleden: A. J. Visser. 67 J. N. H older mans, 55 j.. echtgenoot van M. Heu velman. A. W. van den Berg, 72 j. OUDEWATER. Geboren: Cornelia Helena, d. van N. van Dam en J. Verhoog. Johan na Petronella Maria. d. van W. SiuU en C. E. Vermond (te Polsbroek). Johannes Wilhel mus, z. van J. W. Spek en T. J. Hanngsma. SLIEDRECHT. Geboren: (te Utrecht) Bas tiaan Johannes, z. van B. Meijdam en A. M. van Kooten. Cornelia, d. van J. van Andel en M. Pyl. Gerrit, z. van Z. J. Kroa en G. Vink. Stefanie, d. van A. Bergwerf en S. Bergakker. Cornelia Johannes, z. van K. C. van Santen en H. K. Redelijkheid. Annigje, d. van L. Gort en C. van Tricht. Antonie, z. van B. J. van der Vlies en G. C. Huijzer. Jan Hendrik, z. van J. H. Krijgsman en G. M. van der Vlies. Ondertrouwd: A. Neder- lof. 50 j., en S. E. de Wit. 46 j. M. J. Pyl, 25 j., en P. Kwakernaak, 24 j. Getrouwd: H. Breedveld, 31 j., en E. van den Bos, 27 J. D. van Dooren, 34 j.. en C. E. Nederlof. 31 j. R. Danel. 24 j.. en R. A. TUsen. 19 J. Overleden: M. Boogaard, 88 j., echtgenoot van W. B. Dekker. STOLWIJK. Ondertrouwd: A. R. Deelen, 25 j.. en J. J. Suijker. 23 J. (te Berkenwoude). TIENHOVEN. Overleden (te Utrecht): M, Wierks, 29 J., echtgenote van H. van Buren. VLIST. Geboren: Jan, z. van G. J. Uitten» bogaart en W. M. de Jager. GEMENGD NIEUWS. SCHUIVENDE BLANKENBERG IN BELGIK De 60 meter hoge slakkenberg in de buurt van Bergen (Belgie). die Woensdag in bewe ging is gekomen, heeft 12 huizen van het dorpje Boussu vermorzeld, meer dan 100 ge zinnen uit hun woningen verdreven, de spoor» iyn geblokkeerd, en een brug voor voetgan gers over de spoorlijn bedolven. 3000 myn» werkers zijn tot werkloosheid gedoemd. TREIN urr DE RAILS. Op het rangeerterrein van het Amstelsta- tion te Amsterdam is vanmorgen een leeg treinstel van vijf electrische personenwagens uit de rails gelopen Vermoedelijk is een ver keerde wisselstand de oorzaak. Er ontstond materiële schade maar er deden zich geen on gelukken voor. JACHTOPZIENER SCHOOT STROPER NEER De particuliere jachtopziener Suylen uit Susteren (L.) ontdekte Donderdag op zijn inspectietoch drie stropers in het veld ten Zuiden van Susteren. Hij sommeerde het drie tal te blijven staan. Twee liepen weg: de der de trok een mes en keerde sich tegen de jachtopziener Deze laatste maakte van zijn vuurwapen gebruik en trof de stroper (Ehlen uit Sittard) aan de hals. E. werd levensge- vaariyk gewond naar het ziekenhuis te Sit tard vervoerd. ZUn toestand was Donderdag avond nog zorgwekkend De beide andere stropers werden gearresteerd. 7WARE STRAFFEN VOOR INBREKERS BIJ STICHTING 1940/1948. De Haagse arrondissementsrechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vyf Am sterdammers die betrokken waren bij een in Juli 1949 gepleegde diefstal in het Leidae kan toor van de Stichting 1940/1945. waarby on- geveer f 58000 werd ontvreemd. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen de SO-jarige emplov# bij de Stichting 1940 1945 W. Ede 46-jarige Am sterdamse bootwerker N. K. en F. van E.. drig jarr gevangenisstraf met aftrek. Tegen de 52-jarige Amsterdamse politie agent P H. K.. die 30 dienstjaren achter de rug had) en de Amsterdamse rywielherstel- ler J. S. werd een gevangenisstraf van twe» jaar met aftrek geëist De rechtbank veroordeelde N. K. en T van E. ieder tot drie jaar gevangenisstraf met af» trek; W. E. tot vier jaar met aftrek; J S. tot één jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en P H. K. tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. Kantongerecht Gorinchem. A. M. de Ameide had een lichtkogelpistool gevonden en dit was in handen van zijn zoon terechtgekomen. Ten slotte kwam het in han- den van de politie. M kwam er met f 2.ot 2 dagen met verbeurdverklaring van het pi. stool, goed af. B. C te Lexmond zou met een vrachtauto het verkeer In gevaar hebben gebracht. Daar slechts één getuig# in deze zaak was en C. 'f feit ontkende, werd hy vrUgesproken. J M. uit Ameide was op de polder aange troffen met een hond die wild opspoorde. Hij zou de hond niet teruggeroepen hebben. D« eis was f 30.of 14 dagen met verbeurdver klaring van de hond. De uitspraak was f 20.— of 10 dagen. M. krijgt de hond terug. P. van de W te Gorinchem verleendtoen hy op een tandem reed aan een auto geen voorrang. Er volede een aanrUding en de tan dem werd vernield. W. kreeg f 1of 1 dag. G. den H. te Schoonrewoerd had op zijn werkboekje verschillende malen foutief Inge» vu'd. Dit kostte hem f 25— of 5 dagen. De zaak tegen vier jongens uit Schellulnei, werd aan-ehouden omdat de verbalisant we gens ziekte niet kon verschijnen. M. M. te Leerbroek had met zijn auto het verkeer in gevaar gebr-cht. Hy moest die be boeten met f 15.— of 7 daven C. B. uit Schoonrewoerd had met een zo grote snelheid over de smalle Heicopse weg gereden, dat een aanrijding ontstond met d« auto van J B. Hy werd veroordeeld tot f 40.— of 20 dagen. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT GOUDA. Aangevoerd 90 partijen. Prijzen: Eerste kwaliteit met ryksmerk f 2.25—2 29. tweede kwaliteit met rijksmerk f 2.20—2.24, extra kwaliteit tot f 2 34. Handel kalm. KAASMARKT WOERDEN. Op de kaasmarkt te Woerden waren Woens dag aangevoerd 82 partijen. Pryzen: le soor| f 225—230. 2e soort f 218—223, zware f 233 Ha.ndel matig. EIERMARKT BARNEVELD. Heden trage handel. De totale aanvoer steeg tot ca. 1200 000 stuks. Er was niet veel export wat de prijzen drukte. De grote eieren deden f 13.50—14.50. de jongehenneneieren f 11.50— f 12.50 per 100 stuks, terwyi de kilopry» f 2.10 was KAASMARKT MEERKERK Aanvoer 7 partyen. R.M. le Soort 225—3 Handel vlug. 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOIXAND EN UTRECHT Schoonbovensche Courant nrribAa i januari im ii LANDBOUW EN VEETEELT. DE MAISTEF.LT ONTWIKKELT ZICH SNEL Nu het verbouwen van mais van jaar op Jaar grotere afmetingen gaat aannemen, laat het zich aanzien, dat de teelt van dit gewas van blijvende en grote betekenis voor ons land zal worden. Tevens is te verwachten, dat de cultuur meer en meer gemechaniseerd zal worden, aangezien op die wijze belangrijk op arbeidskosten kan worden bespaard Zowel voor het zaaien als voor het oogsten bestaan uitstekende machines, die in coöperatief ver band ook voor het kleinbedrijf bereikbaar zijn. De beste Amerikaanse mais-zaaim&chine. waarvan er thans drie in ons land aanwezig aijn, zaait volkomen zuiver in het vierkant en legt op leder punt nauwkeurig hét aantal zaden neer, dat men wil poten. Ook de diepte van zaaien kan uitstekend geregeld worden! De nauwkeurige regeling ^an de afstand tus sen de plantplaatsen wordt verkregen door dat een lange draad met knopen over deleng te van de akker wordt uitgelegd Deze draad loopt door de machine bij het passeren van iedere knoop wordt het gewenste aantal raden losgelaten Desgewenst brengt de ma chine tegeiykertljd kunstmest in stroken naast de zaairyen ondiep in de grond Vermengt men deze kunstmest met hexiclan. dan be strijdt men tevens de ritnaalden De op deze wijze gezaaide mais kan gemakkelijk machi naal geschoffeld worden en ook goed machi naal worden geplukt. Natuurlijk kan men ook wel zonder zulke machines goede resifltaten bereiken maar dan moet men er veel meer uren arbeid aan besteden. MAGNESIUMGEBRFK BEDREIGT FRUITTEELT. In Zeeland heeft men de laatste tijd aller lei narigheden met de fruitteelt gehad, die op een tekort san magnesium in de bodem ble ken te berusten. Men ontdekte, dat de bodem vooral snel magnesium kwijtraakt, wanneer men zwaar bemest met kalizout van 40 r:dat behalve kali ook Veel chloor bevat. De com binatie van chloor en kali is het juist, die de uitspoeling van magnesium sterk bevordert Daarom wordt aangeraden in de fruitteelt alleen chloorarme kali te gebruHftn. bijv. zwavelzure kali 48 pCt of patentkali. Bestaat er reeds een magnesiumtekort, hetgeen ook elders dan in Zeeland wel meer zal voorko men dan men weet. dan kan men dit op de beste wijze aanvullen door per hectare boom gaard 500 kg kieseriet te geven. Deze stof bestaat voor 80 pCt. uit magnesiumsulfaat. Is de grond zeer sterk verarmd, dan moet men dit enkele jaren volhouden. (Advertentie I. M.) HET KAN VRItiiN EN HET KAN DOOIEN Juist bi) die telken» opiredende temperatuur wisselingen herinneren Uw gevoelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw al» het ware slui merende rheumatiek en lendenpi|n oponverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen op dagen Wrijf Uw pijnen weg. Uw spieren weer soepel en Uw gewrichten weer lentg met de beroemde Akkers Kloosterbalsem, waarvan al drie geslachten zeggen .Geen goud zo goed" Als we by het begin van het nieuwe jaar gaan opsommen, wat er in de landbouw zo-al te doen is. wordt het een lijst van respectabele lengte. Er zijn nog zoveel bedrijfsverbeterin- gen mogelijk, dat de boeren en tuinders daar voor niet alleen al hun tyd en al hun be kwaamheid. maar ook in vele gevallen al hun financiële reserves nodig zullen hebben. Bij voorbaat kan men dan ook zeggen, dat van een dergelijke opsomming slechts een deel en dan nog maar door een beperkt aantal men sen zal worden uitgevoerd Als wij thans de voornaamste punten noemen, heeft dat dus meer het karakter van een verlanglystje dan van een werkplan. Als een der eerste te stellen doelen moet genoemd worden het scheuren van het slecht ste grasland Het staat vast. dat het handha ven van weiland van onvoldoende kwaliteit een van de zwakste punten van het Neder landse boerenbedrijf is. Op dergeiyke gron den groeit te weinig en slecht gras, er staat te veel onkruid, het kpmt in het voorjaar slecht aan de groei en ls in de zomer te snel uitgedroogd. Wanneer men daarentegen der gelijk land scheurt, kan men er veel meer van trekken door er jfewone akkerbouwge wassen of veevoedergewassen op te telen Men krygt dan niet minder voer voor zijn koeien, doch integendeel veel meer. aangezien men van een hectare n-oenvoeder of kunstweide veel meer afhaalt dan van een hectare slecht grasland. Het kost alleen wat meer arbeid, wat meer mest en zaad. maar dia uitgaven worden vrywel altyd ruimschoot» gedekt doot de betere opbrengst. Ala vanzelf volgt hierbU het tweede punt van het programma, de uitbreiding van de veevoederproductie Enerzijds zUn wij wel een beetje huiverig voor een te grote uitbrei ding van de veestapel .maar aan de andere kant staat het toch als ten paal boven water, dat we een zeer uitgebreide veestapel nodig hebben om de arbeid van de boeren en hun personeel zo productief mogelijk te maken. Nu ia het niet onmogelijk, dat in 1951 de in voer van veevoeder nog weer moeliyker zal «yn, nog niet eens door een tekort aan de viezen, maar ala gevolg van de Internationale spanning. Daar dit bovendien gepaard zal gaan met prysstygingen zal men sterker staan «n goedkoper uit »yn wanneer men van eigen bodem zoveel mogeiyk veevoeder wint. Voor de zandstreken betekent dit minder rogge en meer mala en. waar dit met het oog op- de aardappelmoeheid mogelMk is .uitbreiding van de aardappelteelt. Is men met dit gewas aan *yn limiet, dan zal men het moeten zoeken ln het verbouwen van hooggehaltige voeder bieten of van groenvoedergewassen, die een goed ailagevoer opleveren. Vooral de eiwit rijke producten dienen zorgvuldig gewonnen te worden, want ondermelk en nr zou ln 1951 wel een te duur er de varkens tnee te voeren. Verder zal de landbouw ook dit Jaar weer aanzleniyke sommen moeten uitgeven voor machines en werktuigen. Niet alleen voor tractoren, maar ook voor mestspreiders, zproeimachlnes, drooginstallaties, Hardeland- machines, silo's en gierkelders. Reeds, veroor zaken deze uitgaven een grote geldbehoefte by de boeren, wat men by de boerenleen banken duideiyk merkt Het la heus niet zo, dat de boeren op het ogenblik „potten", want al lz er het laatste jaar behooriyk verdiend, na aftrek van de belastingen en by de steeds stygende kosten van levensonderhoud is het restant maar nauwelUks voldoende om de noodzakeiyke bedrijfsverljeteringen te kun nen aanbrengen. Ook. zal de bestryding van doorgaans zeer groot, wy zagen de laatste weken zelfs op vele plaatsen gier sproeien over besneeuwd land. Men kan er zeker van(J zijn dat op die manier van de bemestende waarde van de gier niet veel terecht zal ko men. Als straks de dooi invalt, zal met het dooiwater de meeste gier naar de sloten weg lopen en de stiksto* Ln hoofdzaak verdampen eer de ondergrond ontdooid is. Het Deense apparaat voorkomt deze verliezen door dg gier rechtstreeks van de tank in de grond te brengen. Daartoe wordt ee« werktuig achter de giertank gekoppeld, dat voorzien is van negen tanden, die in de grond dringen. Ach ter iedere tand loopt een buis, waardoor de gier toestroomt. Dit gaat natuurlijk het ge makkelijkst op geploegd bouwland, maar men kan het ook doen op kunstweiden en zelfs. RATTENBESTRIJDING BEGINT VANDAAG Zoals reeds bekend is heeft de Plantenziek- tenkundige Dienst te Wageningen ook voor deze winter zogenaamde streekacties ter be stryding van de bruine rat georganiseerd. Deze acties worden achtereenvolgens in de verschillende delen van ons land gehouden. In Noord-Holland ten Zuiden van het Noord zeekanaal. in Zuid-Holland ten Noorden van de Lek en in de provincie Utrecht wordt de campagne van 5 tot 8 Januari gehouden. de runder t b c., vooral in de zwaar besmette provincies, grote uitgaven vergen. In de stre ken. waar men thans geheel of bijna geheel vry is. dus vooral Friesland en Drenthe, en daarnaast ook Voorne-Putten *én Rozenburg, zal men daarentegen vruchten kunnen pluk ken van het goede werk. dat reeds verricht werd. aangezien deze streken in staat zullen zyn te voldoen aan de toenemende vraag naar t.b c -vry vee. Tenslotte nog een enkel woord over de schapen. Het aantal schapen is sinds 1945 in versneld tempo verminderd. M^ar de wol is thans duur en zal nog wel geruime tijd duur blyven. Men zal dan ook goed doen de scha- penfokkery weer uit te breiden, ook al om dat het schapen houden tot verbetering van het grasland leidt. Maar dan moet men ook voldoénde zorg aan zijn dieren willen beste den en ze niet half laten verkommeren op besneeuwd land zonder behooriyke beschut ting en voeding. Men kan moeilijk verwach ten. dat een schaap wol. vlees en vet voort brengt als het alleen maar voorzien wordt van sneeuw en koude lucht! GECONDENSEERDE MELK IN CARTON. Een Amerikaanse condensfabriek brengt kleine vierkante cartonnetjes in de handel, waarin condensmelk voor hulshoudeiyk ge bruik wordt afgeleverd. De doosjes hebben een model van de blikjes, waarin men tegen woordig vaak specerijen aflevert, maar ze zyn iets groter De doosjes zijn vervaardigd van geparafineerd papier, zoals ook voor het verpakken van stroop ed wordt gebruikt. De sluiting geschiedt eenvoudig met een stop van hetzelfde materiaal, die In een opening wordt geperst, welke in de bovenkant van het doosje is aangebracht De inhóud bestaat uit onge suikerde condens, die tot ongeveer èen derde van het volume is teruggebracht. Wanneer men de inhoud dus aanlengt met een dubbele hoeveelheid water heeft men weer melk van gewone samenstelling. Het schijnt, dat dit ar tikel zeer gewaardeerd wordt, vooral in melk- arme streken en voor cantines. kampeer plaatsen. enz Men kan deze gecondenseerde melk natuurlijk niet «o lang bewaren als ln blikverpakking. EEN DEENSE „GIER-ONDERBRENGER"- Binnenkort zal men in Nederland' beginnen met de verkoop van een Deense machine, die de gier niet over het land sproeit maar recht streeks in de grond brengt. By de aanwen ding van gier door middel van een sproeier gaat altijd een zeer groot gedeelte van de stikstof verloren, doordat er ammoniak ver dampt. Daar in het algemeen veel te slordig met de gier wordt gewerkt, zijn de verliezen KAMER VAN KOOPHANDEL DORDRECHT EN OMSTREKEN. g is dat deze spoedig ge- De minister van Economische Zaken heeft met ingang van 1 Januari 1951 hénoemd tot leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Dordrecht en omstreken: Ir. H. G. Gentis te 's-Gravenhage. ïr. R. J- Jas te Dordrecht. J. H. von Lindern te Al- blasserdam. H A. Cooijen te Gorinchem. ir. E. J. de Veer te Dordrecht. M. van der Vel den te Dordrecht, mr. C. T de Vries Robbé te Gorinchem; dezen hebben zitting voor de industrie; F. J Ludérus te Dordrecht K. den Oudsten te Groot-Ammeré. L. I. Over- water te Strij -.i. 5 van Rees te Dordrec t. P. D. Sieling te Melissant, dezen hebben zit ting voor de groothandel en tussenpersonen; G. van Andel te Gorinchem. Th. Boekhoven te Sommelsdijk. J. B. Dekkers te Dordrecht. G den Dikken te Sliedrecht. C. Mol te Put- tershoek. J. Versloot te Leerdam, H. Verspui] te Dordrecht, dezen hebben zitting voor de detailhandel; B. van der Eijk te Dordrecht. J. Schipper te Gorinchem. en A. J. Veringa Dordrecht, dezen hebben zitting voor het am bacht; A M. de Lange te Dordrecht. H. L. Mullti- te Dordrecht en L. Th. Verbeek ft» Doitttfcht (Verkeer) en L Bos te Dordrecht (Ban^g^en). IJSSPORT. Alblasaerdam. Ondanks het minder gunsti ge weer was de 35 K M .tocht, die Zaterdag georganiseerd werd door de Aibiasserdamse IJsclub, succesvol. Er startten 150 deelnemers. Zij bereikten allen het eindpunt en ontvingen een berinnerings-medaille. De eerstaankomen- de was C. Stehouwer uit Hendrik Ido Am bacht met een tyd van 1 uur 37 minuten. als men maar een stevige tractor heeft, blijvend grasland. Er ontstaan aan wel spo ren, doch de heel dichtgroeien Óp het ogenblik beschikt men over een dergelijk apparaat op de proef- boerderij te Heino in Overijssel. Tegen het voorjaar zal men ze ook in andere streken van het land gaan beproeven. Het apparaat kost ongeveer f 170zodat de bezuiniging op bemestmgskosten de aankoopkosten al heel spoedig zal dekken. VOEDERPROEVEN. Naar wy vernemen zal de Philips-Roxane fabriek haar proeven met kippen binnenkort op veel grotere voet gaan organiseren, waar toe aan de rand van het Gooi (de fabriek staat te Weesp) een hoenderpark zal worden Ingericht met voorlopig 1000 proefdieren. Men wil hier talrijke nieuwe voedermiddelen be proeven. vooral met het oog op de toepassing van vitamine-preparaten en groeistoffen. Ook is op het ogenblik een proef gaande met het toevoegen van vitamines van deze fabriek aan ondermelk. die door een zui velfabriek «an varkenshouders wordt terug geleverd. Deze proef wordt uitgevoerd aan de zuivelfabriek te Varsseveld in de Achterhoek en staat onder toezicht van dr. Grashuis. Men hoopt na te gaan of door het vitamineren van ondermelk het gebruik van levertraan in vee voeder overbodig wordt. (Advertentie I.M.). BROCADES GROTE TUBE I 0.90 DE TAAK VAN DE LANDBOUW. De directeur-generaal van de landbouw, ir. C. Staff, zal in het radio-landbouwkwartier op Maandag 8 Januari van 194520 00 uur (zender Hilversum I een lezing houder De heer Staf zal onder meer spreken over de taak van de landbouw onder de huidige tyds- omstandigheden, mede op het gebied van de internationale samenwerking. De Amerikaanse graanboer. zet grote ogen op als je hem vraagt hoe hy de onkruidbe- atryding uitvoert. Hij denkt daar eenvoudig niet aan; het laat hem volkomen onverschil lig of de opbrengst van zyn tarwe door het welig tierende onkruid enkele procenten lager blyft dan zou kunnen worden bereikt, wan neer hy zyn velden schoon hield. Maar zo kun je alleen redeneren wanneer je er. een paar honderd bunder op na houdt In Neder land, waar Je uit één hectare alles moet ha len, wat erin zit. ben Je wel gedwongen er anders over te denken. En zo is het feitelyk helemaal met de landbouw in Amerika ge steld De geweldige oYnvang van de landeryen houdt in, dat alleen datgene wordt gedaan, dat noodzakelykerwijs aan de orde komt. Zou de Amerikaanse boer evenveel aandacht aan bemesting, grondbewerking en onkruidbestry- ding aan de dag leggen als in Nederland ge beurt. dan kosttte hem dit duizenden dollars aan extra-personeel. De opbrengst van zyn land is in totaal genomen meer dan voldoen de om behooriyk te kunnen leven en hy neemt daar dan ook genoegen mee. Met deze uitspraak gaf één. van de 49 jonge Nederlandse boeren en landarbeiders, die met de „Veendam" na een half jaarlijks verblijf in Amerika in Rotterdam aankwamen, zijn mening weer over de ervaringen, die hy in zyn practyk by graan boeren in diverse dis tricten van Amerika had opgedaan. Een an- (Advertentie I. M.) J. t. 4. Heirel, PoUhroek N IS, Beaachop N ITS Boa, Noordelona Lesaaoad Bleakeaagras! DE STER. mile» fmrnj, Haaatrecfcf B. t#b Vliet, Krtaapea aaa de Lek Iedere werker én PK. sterker! d. Heavel. Polakroek N II. Beaackop N ITS Boa. Noordelona Lesaaoad Bleakeaagraa! DE STER. «rtlfeia Faajr. Haaalreeki B. vaa Vliet, Krtaipea aaa de Lek Jae. Nerea S Za„ Veerttraat isf?Cekkarfcerfc DR KON, Harem T4, Sekonakorea dere deelnemer aan deze studiereis, welke in het kader van het Technische Hulpprogram ma van de Marshall-hulp is totstandgekomen had een speciale studie gemaakt van de vee houderij in Amerika. Deze roemde het prima peil van de rundveestapel en uitte vooral zijn waardering voor de hygiënische wyze. waar op wordt gemolken en de melk wordt ver zorgd Niettemin achtte hy het uitgesloten, dat de hiervoor gebezigde methoden pasklear in Nederland kunnen worden overgenomen. Wel kan dit zonder enig bezwaar voor enkele onderdelen gebeuren, maar over het algemeen dienen hiervoor machines te worden aange schaft, welke voor het gemiddelde Neder landse bedryf te grote investeringen vragen. De belanrrUkste winst De belangrijke winst van hun verbiyf za gen de meeste Jonge boeren ln de enorme practische kennis, welke zy van de landbouw werktuigen hadden opgedaan. De Amerikaan se boer verricht zelfstandig vrijwel alle re paraties aan zijn tractoren, combines, zaai- en andere machines. Zyn technisch inzicht hier in is opvallend en de voordelen hiervan heb ben tal van deelnemers zich eigen gemaakt Het gebruik van de mechanische middelen zelf verschilt echter hemelsbreed met dat in Nederland. Het Amerikaanse bedryf heeft practisch voor iedere werkzaamheid een af zonderlijke tractor: voor het ploegen, voor het zaaien, voor het oogsten, etc. De Neder landse boer beschikt niet over een dergelijk assortiment, hetgeen tevens inhoudt, dat zijn tractor niet in alle opzichten even doelmatig kan worden gebruikt. Ook dit is evenwel een kwestie van bedryfsgrootte. Hoewel de practische ervaring, in de Ame rikaanse landbQUW opgedaan, niet zonder meer in ons land kan worden toegepast, wa ren de meeste deelnemers het erover eens, dat één van de grote voordelen van hun ver blijf was gelegen in de erkenning, dat de be drijfsvoering met andere methoden en met niet minder succes als op het Nederlandse bedrijf kan worden toegepast. Hun gezichts kring was aanmerkeiyk verruimd en zy ver wachtten. dat de nieuwe ideeën, die hiervan het gevolg zUn. bruikbaar zouden biyken voor de bedryfsvoering in Nederland. ;el uit Alblasserdam met ging "ten gevolge van dn, ira Tweede 3 1 uur 38 mlï Met Nieuwil dooi de grote tocht door de Alblasserwaarc niet door. Er warentgcilter zoveel deelnemers by de start versdhenen (ruim f50), onder an deren uft Zee-uws-Vlaanderen. de Noord-Oost polder en ze|!fs uit^Dusseldorf dat het be stuur besloo* een rondrit van 50 K M. alsnog te laten doorgaan. Nummef één werd hier het duo Stolk en De Ruiter met een tijd van 2 uur 7 minuten. De buurtvereniging^ ,,'t Hoekje" organiseer» de Zaterdag -een geslaagd ysfeest op de Boe zem. 's Middags werden wedstrijden voor jon geren en 's avonds op een verlichte baan wed stryden voor ouderen gehouden. Verkeeri-ongeval. Alblasaerdam. Vermoedelijk door de glad heid kwamen ZaterSag twee auto's op de West-Kinderdyk met elkaar in botsing. Eer. inzittende dame liep enkele blessures op. Er was materiële schade en het verkeer onder» vond enige tyd vertraging. Alblasserdam. Gevonden: Paar heren schoenen; berenmuts; handschoen; das; porte- monnaie met inhoud; huissleutels; autobuiten band; muntbiljet; riem van lederen jas. he renhandschoen; paar handwanten. Inlichtingen by de rykspolitie. Bergambacht. Via het postkantoor alhier ia gedurende de maand December 1950 op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 12.303,02 en te rugbetaald f 15.53J.54. Uitslag competitiewedstrijd damclub: M, VisserB. Vermeij 1—1; F. van Dalen—P. Vermaat 2—0; A. de JoodeG. Graafland 0—2; I Noorlander—A. C. P. de Langen 0—2; D. van den Berg—A. Post 20; Joh. Graaf landW. Kroone 02; C. DeelenW. J. Ra- vensberg 1—1; L. NoorlanderC- Kentie 20; J. IJ. ten KateL. Noorlander 20; A. de Joo de—C. Kentie afgebroken; B. van Herk—D. van den Berg 11; B. van HerkC. Teeuw en 12; J. SpeksnijderJ. Graafiand 20. G, Graafland—W. J. Ravensberg 2—0; C. Teeu- wen—A. Post 0—2; C. Deelen—L. Noorlandeï 2—0; J. IJ. ten Kate—J. Graafland 1—1. Berkenwoude. Voor de wedstryden van da ijsclub „Nooit Gedacht" in de Achterbroek be stond goede belangstelling. Bij een hardrijde- ry op de korte baan werden de volgende re sultaten bereikt: 1 J. Lekkcrkerker te Vlist; 2 A. den Boon te Krimpen aan de IJssel: 3 J. de Redelijkheid te Waddinxveen; 4 W. Bos te Ouderkerk aan de Ussel; 5 J. v. d. HengeJ te Stolwyk. Estafetteryden voor paren (29 paren): 1 mej. J. Verburg en de heer R. van der Bas; 2 mej. H. Rijkaard en de heer J. van der Bas; 3 mej. R. Stam en de heer J. Bak; 4 mej. J. Verstoep en de heer W. Verstoep. Bleskensgraaf. Op de door het bestuur van de polder Bleskensgraaf opgemaaket lijst voor het dljkleger komen 55 namen voor. Tot hoofdlieden zyn aangewezen de heren A. da Hoop, A. de Jong en A. Tukker Bz. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heren N. Bons en C. P. de Haan Beide hebben de herbenoeming aange nomen. GEBOORTE-RECORD. Bleskensgraaf. Het jaar 1950 ia, wat de ge boorten betreft, een record-jaar geworden. Niet minder dan 41 kinderen werden geboren, wat voor deze gemeente een bUzonder hdog aantal ik LOOP DER BEVOLKING. Bleskensgraaf. Het aantal inwoner» op 1 Januari 1950 bedroeg 645 mannen en 592 vrou- wen. totaal 1237. Dit aantal vermeerderde door de geboorte van 18 jongens en 23 meisjes, to taal 41. Ingekomen zyn 64 mannen en 75 vrouwen, totaal 139. Er overleden 9 mannen en 6 vrouwen, totaal 15; en er vertrokken 67 mannen en 51 vrouwen, totaal 119. Er la du» een totale vermeerdering van 20 inwoner». El werden tien huweiyken gesloten. Verkiezing ambtsdragers. Capelle aan de IJssel. Het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk heeft als ouderling her kozen de heer A. de Gier en M. J. van der Kooy, en als diaken de heer G. van der Voet. Voorts werd tot ouderling in de vacature—» H. Rietveld gekozen de heer A. v. d. Boom gaard. Glessen-Nieuwkerk. De loco-burgemeester heeft met een toespraak de commissie voor de voorbereidende werkzaamheden tot onder zoek van de T B C. voor alle ingezetenen, ge ïnstalleerd. Leider van deze commissie is dr. Den Duyn. Ook mevrouw Van der Wolf— De Vries is by de werkzaamheden ingescha keld. De voorbereidende commissie telt 25 Ier den. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden col lecte voor de door de oorlog getroffen ge meente IJzendoorn. heeft f 157 32 opgebracht. De Chr. gem. zangver. „De Lof stem" directeur de heer A. Schakel te Peursum. gaf in de Geformeerde Kerk. met medewerking van mevrouw Van der KooyPlat, sopraan, en Kees Deenik. bariton, een uitvoering van het Kerstoratorium „Christus Geboorte" van R. Beintema. De zang stond op hoog peil. Hel FEUILLETON. door WILLIAM J. LOCKE. 1 Wanneer ge niet wist, dat ge door een paar hoeken om te slaan en vyf minuten te lopen, op een der grote, drukke, lawaaierige pleinen van Londen komen moet. zoudt g(j kunnen denken, dat Romney Place, in een door de wereld vergeten domstad je lag. Waarom het een „plein" genoemd wordt, vermeldt de ge schiedenis niet. Het is eenvoudig een straat, de kalmste, bezadigdste, oude-jongejuffrouw- achtigste straat, die gy u indenken kunt. Zij is streng gesloten voor orgeldraaiers en Duitse straatmuzikanten; en straatventers kunnen met evenveel succes "hopen* hun waren ln het Britsch Museum te verkopen als door hun schor geschreeuw klanten te krijgen in Rom ney Place. Het bestaat uit een dubbele rU kleine hulzen, die alle een door een hekje af gesloten sousterrain. een voordeur met een klein bordesje en een bovenverdieping heb ben. Drie kleinere huizen sluiten het ene. een slaperig, modern kerkje het' andere einde der straat af leder huis heeft een klein achter tuintje. dat door de geleidelijke afhelling van de grond naar de rivier gelijk ligt met het sousterrain en dus lager dan de straat. Enkele huizen aan de Zuidzyde hebben een atelier in de tuin ter gehele hoogte van het huis. Een schuin raam in het dak Iaat het gewenste Noord-licht door en openslaande deuren lei- jjpn naar de tuin. Een waranda loopt ter tSoogte van de eerste verdieping en vandaar komt men met een wenteltrap in de tuin. Van een dergelijke galery keek op een No vembermiddag Tommy Burgrave in het ate lier van Clementina Wing. Zij was niet alleen, zoals hü verwacht had, want voor een ezel met een bijna gereed portret zat het origi neel. een knap kittig jong meisje, met een goed geklede .weldoorvoede Jonge man met een rond hoofd en een grove nek. Toen Cle mentina voetstappen hoorde, keek zy op.. .Het spyt mij," begon hy. „Ze hebben me niet gezegd „Ga niet weg. Het poseren ls afgelopen. Kom maar hier. Dit is mr. Burgrave." stelde zy voor. „een buurman van my. die ook pro beert te schilderen miss Etta Coneannon kapitein Hilyard Het viertal bleef nog een ogenblik voor het portret staan, toen gingen het jonge meisje en de jonge man weg Clementina nam de schil- dery nog eens goed op. zuchtte, schoof de ezel in een hoek van het atelier en trok een andere in het' licht. Tommy ging zitten en stak een sigaret op. „Wie is die man?" „Deze?" vroeg Clementina, terwül zij op een nieuw portret dat van een stevige man wees. „Neen. De heer met Etta Dinges. Een aar dige naam, Etta." „Hy is met haar verloofd. Ik heb je toch voorgesteld, kapitein Hilyard. Hy kwam haar halen. Ik mag hem niet," antwoordde Cle mentina. „Hy lijkt me nogal ruw en zij zacht als zyde. Het moet hard zyn voor een meisje, wanneer zU het zo treft." „Daar heb Je gelijk in." zei zij. terwijl zy palet en penselen pakte. „Waarom verspil je het kostbare daglicht? Waarom ben je niet aan het werk?" „Ik voel me vanmiddag vrij lusteloos en heb een prikkel nodig. Daarom ben ik geko men. Kan ik blyven?" „Voor mijn part," zei Clementina, terwijl zy een kwak verf op het doek patste en wat achteruit ging. om het effect te zien. „Of schoon jullie lusteloze jonge mannen, die een •prikkel nodig hebben, me de keel uithangen net zo erg als de broek van deze afschu welijke. dikke man." „Ik begryp niet waarom je zijn broek moest schilderen. Waarom heb je hem niet tot de knie genomen?" „Omdat hy tot het soort behoort, die waar voor hun geld willen hebben Als ik hem tot zyn middel schilderde, zou hy vinden, dathy afgezet werd. Hij betaalt om zijn afschuwe lijke broek geschilderd te hebben, en dus Schilder ik die." „Maar je bent een artiste. Clementina." „Over die ziekte ben ik allang heen." ant woordde zij bitter, terwyi zU werken bleef aan het leiyke kledingstuk. „Een vrouw van myn leeftyd en myn uiterlyk heeft geen illusies meer. Als zy die heeft, is zij een dwaas. Ik schilder portretten voor geld. zo dat ik me vroeger of later uit de zaken te rugtrekken kan en een dame worden. Bah! Kunst! Kijk hier eens naar!" „Hei! Houd op!" lachte Tommy, zodra het resultaat van een nieuwe streek zichtbaar was. „Maak die afschuwelijke dingen niet leiyker dan ze al zyn." „Op die manier krijg ik er karakter in." zei zij sarcastisch. „De mensen mogen dat graag. ZU zeggen: „Hoe ruw! Hoe sterk! Hoe uitdrukkingsvol!" Kijk eens naar dat dikke zelfvoldane, oude zwijn! En ze betalen mij in ponden, terwyl jullie artisten shillings krij gen. Als ik de moed van mijn overtuiging be zat en hem met een snuit schilderde, zouden ze me met honderd-duizendén ropijen be talen. Kunst! Praat me er niet over! Ik heb er meer dan genoeg van." „Goed," zei Tommy, terwyl hij kalm aan zyn sigaret trok. „ik zal het niet doen. Kunst is lang en praten erover langer. En zo zal het wel blyven ook!" Hij> was een Jongen van twee-en-twintig met een fris gezicht en moot haar en de be voorrechte gast in Clementina's exclusief ate lier. Zyn oom, Ephraim Quixtus. was met een verre bloedverwante van Clementina ge trouwd. zodat hU in zeker opzicht familie van haar was. Daaraan had hij het dan te danken dat hy kennis met haar gemaakt had; maar de intieme omgang had hy te danken aan een zekere charme en openhartigheid, die hem genade deden vinden in haar veeleisende ogen. Hij zat. met zijn handen om zijn knie ge slagen vol bewondering naar haar schilderen te kyken Ondanks al haar cynische minach ting voor hBar kunst was zij een portretschil deres van de eerste rang. die de grote gave bezat de ziel zelf. slecht of edel, van het mo del op het doek weer te geven, zy had een ruwe. schitterende methode Haar aan het werk te ziën was voor Tommy Burgrave een verrukking en een wanhoop tegelijk. Was zij een jonge knappe vrouw geweest, dan zou haar manlyke ijdelheid pijnlijk hebben kunnen aandoen. Maar Clementina met haar lelijk heid en grofheid was voor hem nauwelijks een vrouw. Hy zou onmogelijk verliefd op haar kunnen worden, niemand kon ooit op haar verliefd worden. En zij van haar kant dacht er in het minst niet aan op iemand verliefd te worden. Voor zijn jongensfantasie was een verliefde Clementina een dwaas denkbeeld! Bovendien kon zij niet zo jong meer zyn. Hij schatte haar op vijftig. Maar wanneer gij haar grofheid en haar excentri citeiten door de vingers zag. wist gij. dat zy een goede vrouw was en er viel niet aan te twijfelen, dat zy kon schilderen. Natuurlijk had Clementina, als zij dat ge wild had. er veel jonger en aantrekkelijker kunnen uitzien en daardoor meer in de smaak vallen van Tommy Burgrave. In werkelijk heid was zij pas vyf-en-dertig. Maar Clemen tina Wing lette absoluut niet op de indruk, di» zy zou maken. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 2