Gemeente raden hffwiiimu-jihrri NEEM 2ÈLF PE PROEF! Discussie over doorlichting Ziek of half ziek Hogere etrnatbelasting voor midddenetanders Gemeentebestuur contra Ged. Staten Straatverlichting wordt uit gebreid. e: Industrialisatieplannen. Toutooi Nikn De bouw van een bijzondere school 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Bcfioonhovensche Courant VkijDaü 6 jnnv/kKi im oeuvre werd met overgave en gevoel gezon den. In de zaal van de heer De Baal weid de algemene najaarsvergadering gehouden van du Coop. Landbouwvereniging ..Samenwerking Ongeveer honderd leden waren tegenwoord.g. Nadat de voorzitter, de heer D. Hakkesteegt. de vergadering met een welkomstwoord had geopend, volgden enkele zakelijke mededelin gen In het jaarverslag werd tevens dc ba lans met winst- en verliesrekening behan deld. Deze s'oten met een totaal bedrag van respectievelijk f 562 554.71 en f 66.C82.62. Van het winstsaldo werd voor afschrijving be stemd f 22 589,63 en voor storting in het reser ve-fonds f 4 443,99. HET AFGELOPEN JAAR. Gouderak. Het afgelopen Jaar 1950 was voor Gouderak een jaar van weinig ingrijpende ver anderingen. Wel zijn enige nieuwe woningen gebouwd, en werd een aanvang gemaakt met de verbouwing van de O. L. School. Het bedrijfsleven mag met tevredenheid te rugzien op het vervlogen jaar. Landbouw. Iteenproductie. touwslagerij en scheepsbouw floreerden goed De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente kon ondanks het actief beroepings- werk geen succes boeken in de vervulling van de predikantsvacature. De gymnastiekvereniging THOR. vierde in het afgelopen jaar het 40-jarig jubileum. De jongelingsvereniging bestond 25 jaar. De oudste inwoonster. Opoe Blom. werd 101 jaar. De echtparen De Kwaadsteniet—Vink en Eve- groen—Van Rijswijk vierden hun 50-jarig hu welijksfeest; het echtpaar Van Leeuwen— Brussee was 55 jaar getrouwd. Alle Gouderak- se ..Indonesische" militairen zijn in 1950 ge repatrieerd. Gouderak."Kerkvoogden. Bij de Ned. Herv. Gemeente zijn tot kerkvoogden gekozen de heren G. J. Kraan en H. de Leede. Vergadering Woningbouwvereniging. Haastrecht. In de jaarvergadering van de woningbouwvereniging ..Haastrecht", gaf da waarnemend voorzitter, de heer A. A. Faaij, een overzicht van het driejarig bestaan der vereniging. Spreker merkte op. dat de ver eniging nog niet op eigen benen staat, maar hij noopte dit spoedig verwezenlijkt te zien Na het lezen van hel financieel verslag van de penningmeester werd aan alle leden «en reglement aandeelboekje uitgereikt. Het ledental is nog in stijgende lijn en bedraagt 62 leden. Do rondvraag gaf nog al discussie, waarbij de voorzitter de moeilijkheden bU de aanbe- gteding van de laatste vijf woningen besprak. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren A. A Faaij, G. B Gabry, G. de Kor te. en C. Straver In de vacature W. Straver werd gekozen de heer J. Stout. Haastrecht. oTt kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente is herbenoemd de heer P. Luteijn Sr. ONDERSCHEIDINGEN. Hardinxveld. Burgemeester De Boer heeft met enkele toepasselijke woorden, in opdracht van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, onderscheidingen uitgereikt aan de heren H. van Bennekom. W. J. Biesheuvel. A. Hoekwa ter, G. C. de Jong en D. van Wingerden, al len alhier. Voorts aan de heer H. L. Stasse. vroeger alhier, thans te Ammerzoden. Zij dienden als militair in Indonesië. TARIEVEN WATERLEIDING MET DE HELFT VERHOOGD. Hardinxveld. Da directie van het waterbe drijf van Hardinxveld heeft besloten de ta rieven voor de levering van water door dit be drijf. met ingang van het eerste kwartaal 1951 met 30 pCt. te verhogen. Aan deze verhoging heeft het Directoraat- Generaal van de Prijzen zijn goedkeuring ge hecht. De verhoging was onder meer nodig door de verbeteringen, welke het bedrijf heeft on dergaan. Tot nog toe golden de prijzen van 1924. (VERGADERING SCHUTTEVAER. Hardinxveld. De afdeling-Hardinxveld van Echuttevaer vergaderde in de Drie Snoeken, onder leiding van burgemeester De Boer. De opkomst der leden was goed. In tijn openingswoord heette de voorzitter allereerst welkom de afgevaardigden van „Giessenmunde", de heren Poleliers en J. W. Dekker Hij wierp daarna een blik terug in het jaar 1950. dat niet gaf wat men van de we reld in redelijkheid mocht verwachten. Spre ker hoopte, dat de groten ter wereld in 1951 de handen ineen zullen slaan ter verkrijging van de verhoudingen, welke in het belang der mensheid zulten zijn. Als bestuursleden wer den herkozen de heren G. de Jong, G. Pieter- se en A. A. Lock Verschillende onderwerpen zijn hierna be- aproken, welke voor de agenda van de te Nij megen te houden algemene vergadering zullen worden voorgedragen. Aan de directie van de werk „De Merwede zal vorden gevraagt "t licht op "t magazijn zó te plaatsen, dat het voor de scheepvaart op de rivier niet hinderlijk is. De voorzitter zal te Amsteraam nogmaals het ichriftelijk onderwijs voor de binnenvaart be spreken. Aan het slot der vergadering lichtten de voorzitter en het bestuurslid. De Jong. het plan tot havenaanleg en Jiet maken van een loswal met Industrieterrein toe. Men bleek grote waardering voor de planenn te hebben en sprak zich uit een voor spoedige totstandko ming. BRANDWEER. Hardinxveld. Op hun verzoek heeft de bur gemeester eervol ontslag verleend aan de brandweermannen T Verschoor. M. Eikelen boom en B. van Mill. In hun plaatsen zUn benoemd de heren C. H. van Garderen. J. Hae- ser en A. Swete. Hel- en Beelcop. Vandtweg. Een met •tenen beladen vrachtauto van de expediteur De J geraakte door de gladheid op de Heicop- persteeg van de weg. doch bleef schuin op de berm boven de sloot hangen. Deklading gleed er echter af en kwam in de sloot te recht Met een takelwagen werd de auto weer op de weg gebracht. De lading kon eveneens worden geborgen. Hoornaar. In de Herv. Kerk Is ten bate van de door de oorlog verwoest# kerk te Uzen- doorn f 143 gecoUecteerd. Voor het Jaar 1981 is de hees-O. de Vries aangewezen als administrateur voor het Bur gerlijk Armbestuur. Hoornaar. De uitalag van de nationale hard rijderij op d korte baan voor mannen, uitgp- sohreven door de IJsclub „Juliana is als volgt le prijt J Lekkerkerker te Bergam bacht; 2e prijs C. J Kruijthof te Strijen. 3e prtjs J Schakel; 4e prijs C. de Jong Jz. te Eeordeloos. 6e prijs G. de Jong Cz. te Noordfc- 1m». Begin van brand. Lekkerkerk ln de woonwagen van de heer |k van der Maat ontstond Zondagavond brand. v ater werd het vuur geblust. IJSSPpRT. Lekkerkerk. De IJsvereniging Lekkerkerk organiseerde enkele wedstrijden. De Uitslag is als volgt: Drie aan de stok voor jongens en meisjes. Aantal deelnemers 87. le prys f 12 D. Hoogen- boezem, 7'ine Boon en Tonm van der Graaf; 2e prijs f 9 M. Molenaar. J. Verhoef en J. Ber ger, 3e pnjs f 7.50 Jos van der Laan. T. van der Graaf en, C. Broerc; 4e prijs f 6 A. Luij- ton. J. Mudde en A. Holwegen; 5e prijs f 4.50 C. Ouwerkerk, A. Pottuit en C. Prins; 6e prijs f 3 W. Eerland. Tr. van der Wouden en A. Hofland; 7e prijs f 1.50 L. de Jong. G. van Eijk en A. van der Graaf. 8e prijs f 0 75 Corrie Ho- gerdijk, A. de Vos en T. den Besten. Nationale hardrijderij voor mannen. Aaa- atl deelnemers 12. le prijs f 100 A. van der Na gel Jr. te Zwammerdam; 2e pi ijs f 60 J. Lek kerkerker te Bergambacht; 3e prijs f 30 M. Schreuder te Bergambacht; 4e prijs f 10 A de Boom te Krimpen aan de Lek; 5e prijs f 5 W Bos te Ouderkerk aan de IJssel; 6e prijs f 2 50 A. van der Nagel §r. te Zwammerdam. Lexmond. In de Christelijke School werd de jaarvergadering gehouden van de Gerefor meerde Jongelingsveremging „Waakt en Bidt" en de Mcisjesveremgnig „Persis". Enkele le den behandelden Bijbelse onderwerpen, die verschillende vragen uitlokten. Deze werden naar tevredenheid beantwoord. De kerkeraad bracht zijn gelukwensen over aan de vereni ging. evenals enkele zusterverenigingen, die vei ugenwoordigd waren Men haa ditmaal ook een samenspraak op het programma staan en deze vond veel waardering by het pu bliek. Hardrijderij. Lexmond. De uitslag van de op 30 December gehouden hardrijdery op de lange baan. was als volgt; Ie prijs D. van Kckem te Lexmond; 2e prys A. Krouwel te Vianen; 3e prys T. Schrijvershof te Lexmond; 4e prys G. v. Dyk Hz. te Lexmond. Hardrijderij op de korte baan: le prys C. Timmer te Groot-Ammers. 2e prijs A. Mole naar te Lexmond; 3e prys Van Ewijk te Nieuw poort; 4e prys Duyzer te Arkel; 5e prijs Hoe vers te Heukelum. Mej. C. van der Hek. uit Groot-Ammers. ontving, als enige vrouwelij ke deelneemster, een troostprijs. Binnenbrand tydlg geblust. Meerkerk. Dinsdagmiddag werd de brand weer gealarmeerd voor een brand by de heer T V. aan de Kanaaldijk. Terwyl de vrouw te bed lag en de heer V. een boodschap was gaan doen. waren enige kinderen in de kamer aan het «pelen. Doordat een pan met vet op de kachel ging overkoken en hierdoor de vlam in de plan sloeg, tastte het vuur al spoedig de «choorsteenloper aan. Op het gegil der kinderen «prong de vrouw uit het bed en gooide de brandende loper naar buiten terwyl zij de kleren, welke boven de kachel te drogen hingen, er bijtyds wist af te halen. Het oudste meisje had inmiddels buiten zand gehaald, waarmee het vuur werd gedoofd. De brandweer behoefde niet uit te rukken. Door het kordaat optreden der vrouw, ia een groot onheil voorkomen. De laatste thuis. Nleuw-Lekkerland. Met de militair P. Beu- aekom. dia met het troepentransportschip Zui derkruis in Nederland arriveerde, zyn thans alle Nieuw-Lekkerlandse militairen uit Indo nesië in gezondheid in de gemeente terugge keerd. B irgemeester v. d. Rovaart bracht ze al le een welkomstbezoek en reikte ieder een oorkonde uit en een portemonnaia. Benoemd. Nleuw-Lekkerland. Met ingang van 1 Fe bruari is de heer K. Kok benoemd tot hoofd boekhouder van de PijpleidingfaBnek J. C. de Jong C.V. De heer Kok Is ruim dertig jaar werkzatyn bij de firma L. Smit en Zoon te Kinderdyk, waar hij een geziene figuur is. Nleuw-Lekkerland. De ruim dertigjarige C. de L, werkzaam op de betonfabriek van de firma Den Boer. verrichtte Dinsdagmiddag enige werkzaamheden bij een sterk verhitte kachel. Onverwacht® sloeg een steekvlam uit de kachel en trof De L. in het gelaat. Hij werd naar huis vervoerd, waar de hulp van dr. Roelvink, uit Streefkerk, werd ingeroepen. Kerkelijke verkiezing. Noordeloos BU de Chr. Geref. Gemeente zhn als ouderlingen herkozen de heren w. Trappenburg en M. van Kleij. Wegens ont slagname van de heer B de Jong werd tot diaken gekozen de heer Jacob de Jong Dz. KAASKEURING. Ottoland. Op Woensdag 10 Januari wordt in de Chnstelyke Lagere Landbouwscnool de tweede kaaskeuring gehouden. Des avonds zal gelegenheid bestaan de ka?en te bezichtigen en vervolgens zullen worden besproken de re sultaten der keuring, de zuivelregehngen voor 1951 en over 1950. Ten «lotte zal worden vertoond de film „Kaasbereiding op de Boerderij". Ottoland. De uitslag van de door de ijsclub „Wilhelmina" gehouden nationgje schoon- hardrijderij om turven voor paren is als volgt: le prys C. Schouten en mej. Adr. van den Heul te Lopik; 2e prijs G. van den Broek en me). Van Delsen—Van Vliet te Ameide; 3e prijs A. van Weverwijk en mej. N. van We- verwyk te Schoonrewoerd. Uitslag prijzen voor verliezers; le prys t». den Hartog en echtgenote te Ameide; 2e prys T. van den Broek en mej. A. Vuurens te Amei de; 3e prijs A den Boer te Ottoland en mej. N de WildtDen- Boer De heer Jac. Verbree heeft zyn benoe ming tot ouderling by de Gereformeerde Kerk aangenomen. Bij het schaatsenrijden viel de 16-jarige P. A. Terlouw zo hard op het ys, dat hy een dubbele beenbreuk opliep. Aute met broed te water. Oudewater. Woensdagmiddag parkeerde de heer M. DuUm de met brood beladen auto van de bakker Van Helden even voor het woon huis van laatstgenoemde. In de korte tijd, dat de heer Duijm in de winkel was. is de auto door Onbekende oorzaak de aldaar aanwezi ge hoogte afgereden. Precies tussen twee bo men door reed de wagen het water in. Door de geopende portieren stroomde het water naar binnen Des middags werd de auto weer op het droge gebracht. Ouderkerk ami de IJsael. Ter gelegenheid van de terugkeer uit Indonesië van de laatste Ouder kerkse militair, soldaat C. A. van Vuu- ren, lieten de buurtbewoners zich niet onbe tuigd. De buurtvereniging Kerkweg richtte een feestelijk verlichte erepoort op. Papendrecht. .O n g e v a 11 n. Mej. K. is op de ysbaan zo ongelukkig gevallen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Rietveld constateerde een hersenschud ding. Mej. K. werd per auto naar huis ver voerd. De gladheid van het wegdek heeft ook hier enige slachtoffers geëist. In de Kerkbuurt kwam mevr. M. uit het Oostemd zo ongeluk kig te vallen, dat ze een lichte hersenschud ding opliep. Hetzelfde lot overkwam de heer Van G.. d.e met zyn fiets een val maakte. Als alle Inwoners de straat voor hun wo ning van sneeuw ontdoen, of zand strooien, kunnen dergelyke ongelukken voorkomen worden. IJ8FEEST. Papendrecht. Ter gelegenheid van haar 25- jarig jubileum had de Papendrechtse ijsclub wedstrijden georganiseerd. Helaas moest de voorzitter, de heer C. Verdeorn, deze even voor het vastgestelde tijdstip afgelasten, we gens de ongunstige weersomstandigheden. De muziekvereniging „Excelsior" trotseerde even wel het weer en bracht te ongeveer 3 uur een serenade. De voorzitter van „Excelsior", de heer H. C. van Os. complimenteerde in de ijstent de ijsclub met haar jubileum en sprak de wens uit. dat de ysclub spoedig een eigen home mocht hebben. De voorzitter van de ysclub dankte voor de geste van de muziek vereniging met enige toepasselijke woorden. waarna de muzikanten nog enige marsen lie ten horen. 's Avonds was er op de verlichte ijsbanen een gecostumeerd ijsfeest waaraan diverse prijzen waren verbonden. Een jury bestaande uit enige bestuursleden en enige buitenstaan ders kreeg tot taak de prijzen toe te kennen. De dames Van Wijngaarden en Kliin. ijsfeeeo voorstellende deelden de eerste prijs met de groep „Appeltjes van Oranje", van de familie de» Jongden Breejen. De derde prijs ver wierven de dochtertjes van Alderliesten en Koolhaas met de „Vlucht uit Korea*", terwijl de vierde prijs toegewezen werd aan de heer J van Dijk. een kunstschilder uitbeeldende. De 9-jarige J. de Jong kreeg een troostprys als jongste deelnemer. De Kleuterschoolvereniging ..Papen drecht"" had ter stijving van haar kas een olle- bollendag georganiseerd. Gedienstige bezorg - sters en bezorgers brachten het gebak aan de "man. Aan het eind van deze actie waren on geveer 12 000 oliebollen afgeleverd, zodat het doel zeer zeker bereikt Is. Peursum In café Schreuders aan het Pin- keveer hield de reisveremging „V.OG." een contact-avond voor haar leden. De opkomst was zeer goed. Op een zeer gezellige wijze wist men eikaar bezig te houden, terwyl de band van P.V.V. haar muzikale medewerking verleende. ZESTIG-JARIG BESTAAN. stolwyk. De ysclub Beijerse. in het buurt schap Beijerse. zal op 19 Januari haar zestig jarig bestaan herdenken in een fees lelijke bij eenkomst, welke gehouden zal worden in de tweede Openbare Lagere School in het Beijerse. De vereniging, welke met dertig le den werd opgericht, telt er nu zestig. Auto door het Os. Stolwijk. Door het springen van een voor band. geraakte een vrachtauto van de Gcbr. Baas. uit Lekkerkerk, in de langs de weg ge legen Goudse Wetering. De auto. welke bela den was met vijf ton veevoeder, zakte door net ys De bestuurder kwam er met een nat pak nog goed af. De auto weid door een kraan wagen op het droge gebracht en wegge sleept. Een groot gedeelte van het veevoeder ging verloren. Rijkspostspaarbank. Stolwijk. Bij de Rijkspostspaarbank is ln December door 65 personen f 4622 ingelegd en aan 27 personen f 12.878 terugbetaald. Stolwijk. Het zoontje van de veehouder W. B kwam deze week op het ys zodanig te val len dat hij bewusteloos bleef liggen. By on derzoek bfeek, dat hy een lichte hersen schudding had opgelopen. GESLAAGDE BAZAR. Streefkerk. De ijsclub „Willem Barendtsz." hield verleden week gedurende drie dagen een bazar in de lokalen van de Openbare La- geve School I. D«e bazar Is een groot Hicces geworden. De bruto opbrengst was f 2840 Het bedrag is bestemd voor de bouw van een ys- tettt op de banen van de club. In de ver- Rillende lokalen waren stands opgebouwd, élke door firma's van hier en elders ryke- ïenk voorzien waren. Ook waren er vele at tracties. Waren de middaguren „stilletjes de avonduren brachten een gezellige drukte Da mes van de Plattelandsvrouwenclub ontpopten zich als goede winkeliersters of bemiddelaar- sters. Streefkerk. Door het kerkbestuur is tol ouderling benoemd de heer M. Mourik, en tot diaken de heer J. Kromhout van der Meen Beide heren hebben de beslissing of zij deze benoeming zullen aannemen, nog even aan gehouden. Verkeer hefbrug. Waddlnxveen. Gedurende de maand Decem ber Dasseerden in totaal 2928 vaartuigen de provinc.ale hef brug over de Gouwe in deze ge meente. Voor 2668 vaartuigen moest de brug omhoog gebracht worden, voor slechts 260 be hoefde dit niet te geschieden. In deze getallen komt duidelijk tot uitdrukking, dat het scheep vaartverkeer door de Gouwe gedurende de laatste dagen van December door het ys ern stig bemoeilykt werd. Schaatswedstrijden. Waddinxveen. De ijsclub „Nooit Gedacht" hield Zaterdag op de ijsbaan in deze gemeen te wedstrijden in hardrijden. Er waren vier geldprijzen beschikbaar gesteld, die gewon nen werden als volgt: le prija P. Versluis; 2e prys A. van Dijk: 3e prys W. van der ZU- den. en 4e prys F. Versluis. Er waren in totaal 13 deelnemers. (Advertentia I. M 1 door een griepaanval of gevatte koude? Sanapirta (Mi)nhardt) helpt U er in een paar dagen van af. Buisje 50 tabL 75 ct. 25 tabl. 40 cL GIE8SEN-NIEUWKERK. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, wethouder W. Boer. Er was een verzoek ingekomen van de ver eniging tot «tichting en instandhoyding van scholen met de Bijbel om de subsidie aan de Christelijke kleuterschool van f 10— te bren gen op f 20.—. B. en W. stelden echter voor het oude bedrag van tien gulden te hartdha- ven. De heer Win gelaar wilde voorlopig f 15.— verlenen m afwachting van een wet telijke regeling. De heren Verwolf, De KreiJ én Beusekom ondersteunden dit voorstel Ten slotte ging de raad er mee accoord. dat B. en W deze kwestie Trader zouden bezien. Aan gezien de heren C. Beusekom en C. Hartkoorn hadden bedankt als lid van de wo ningcommissie moest in deze twee vacatures voorzien worden. De heren C. Ewouds en P. Sterk werden gekozen. De voorzitter bracht daarna het onder houd van de Kerkweg ter tafel. Iedereen is er van overtuigd .aldus spreker, dat deze weg ln een zeer slechte toestand verkeert. Des tijds. toen dc provinciale weg naar Gorinchem gereed Was, ging men uit vim de veronder stelling. dat de Kersweg van het zware ver keer ontlast zou wórden. Deze verwachting js evenwel niet uUgekomen. In de jaren 1946/"47 kosttte heWenderhoud f 4500 en te genwoordig is ieder jaar opnieuw f 1000 no dig voor deze weg. Dit bedrag was echter niet voldoencte en thans is de toestand weer zodanig, dat een aanzienlijke som besteed zal moeten worden wil men de weg weer in een enigszins behoorlijke staat brengen. Ook deze verbeteringen zouden evenwel slechts van tijdelijke aard zijn. want de ondergrond van de weg blijft altijd zacht Daarom stelden B en W. thans voor te trachten de vergunning te verkrijgen om deze weg te sluiten voor motorvoertuigen en aanhangwagens, wier as- belasting het maximum van 1000 kg. over schrijdt. De heer W 1 n g e 1 a a r vond dit de beste oplossing De heer De Kr e ij betwijfelde het of dit wel de goede oplossing zou zijn. De heer Beusekom was wel bereid het voorstel van B. en W. te ondersteunen, maar hij wil de dan geen enkele uitzondering maken, ook niet voor melkwagens. Men besloot het voor stel van B. en W. ten uitvoer te leggen. Daarna kwam de straatbelasting aan de orde. Op 27 October W50 informeerde de heer Schakel naar de mogelijkheid van het afschaffen van de straatbelasting op de on gebouwde eigendommen. Over deze aange legenheid zijn inlichtingen gevraagd Vast staat dat een eventuele verlaging van de op centen op de ongebouwde eigendommen geen verlaging in de opbrengst dezer belasting ten gevolge mag hebben, dus in geval van af schaffing zouden de opcenten van de gebouw de eigendommen zodanig verhoogd moeten worden, dat eenzelfde opbrengst ontstaat dan in 195(1 Daarom stelden B en W. voor. voor lopig dezelfde tarieven te handhaven. De heer Schakel wilde de belasting voor de onge bouwde eigendommen verlichten. aangezien toch al zoveel last op de bunder drukt. De heren Wingelaar en Beusekom konden zich met het voorstel van de heer Schakel vereni gen, terwijl de heer Verwolf voorstelde het tarief van pCt. op de gebouwde eigen dommen te handhaven en 1 pCt. op de on ge bouwde te leggen. Dtt voorstel werd niet on dersteund. Het voorstel van de heer Schakel hie'd in 8 pCt. alleen op de gebouwde eigen dommen. De voorzitter zeide. dat dit voorstel bij eventuele aanneming uitsluitend zou drukken op de middenstand. Hij zou daarom de zaak gaarne willen laten zoals ze was. Het voorstel van de heer Schakel kwam in stemming en werd aangenomen met vier stemmen voor Tegen stemden de beide wet houders. terwijl de heer De Kreij zich van stemming onthield. De straatbelasting zal dus ten koste van de middenstandera vrij belang rijk verhoogd worden. Voorts werd nog besloten tot de aankoop van 500 M brandslangen. De heer De Kre ij drong er ln de rond vraag met klem op aan. dat bij gladheid vlug ger zand gestrooid wordt De voorzitter zeide. dat dit ook zou gebeuren, doch thans was hoegenaamd geen zand aanwezig. Ook sijn pogingen in het werk gesteld in samen werking met het waterschap ..De Overwaard" te strooien, doch dit voelt daar helemaal niets voor. Vervolgens zegt de voorzitter, is er ge ïnformeerd naar een strooier .doch deze kost f 1175. wat ta duur is voor deze gemeente. Men zou echter een kunstmeststrooier kun nen aanschaffen. De kosten daarvan bedragen •leehtg f 180—, In ieder geval zal aan deze zaak de nodige aandacht besteed worden. Men besloot pogingen in het werk te stelten om ln samenwerking met de gemeenten Peursum en Schelluinen over te gaan tot aankoop vaneen kunstmeststrooier. (Advertentie I. M De voorzitter sloot daarna de openbare vergadering en men ging pvar in geheime sitting. GRONDONTEIGENING. GOUDERAK. De gemeenteraad kwam ver leden week Woensdag in openbare vergade ring byeen. Deze vergadering was belegd op Donderdagavond 21 Decmeber. doch de voor zitter had gemeend deze met het oog op de weersgesteldheid en de gladde wegen. Woens dagmorgen te moeten houden. Afwezig wa ren de heren A. Huisman en H. de Leede. Het voorstel van de heer De Leede. om een subsidie van f 10 te verlenen aan de Bond te gen het vloeken, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten, wordt thans met 3—2 stemmen verworpen. De dienst voor volkshuisvesting en gezond heid heeft een schrUven aan de raad gericht, waarin geadviseerd wordt het pand. gemerkt B 1, definitief onbewoonbaar te verklaren. B en W. stellen voor hieraan gevolg te ga ven. waartoe de raad besluit. Van Ged. Stateh ia bericht ontvangen, dal goedkeuring is verleend op het raadsbesluit om een kasgeidlcmng aa nte gaan. Voorts deelt de voorzitter aan de raad mede, dat door de rechtbank taxateurs zyn aangewezen in verband met de onteigening van het voor het uitbreidingsplan benodigd land van de heer Van Dam. Van de commissie voor toezicht op het la ger onderwijs is aftredend de heer Bassa. dia herkozen wordt met 4 stemmen tegen 1 stem. De aftredende leden van de woonruimtecom missie, de heren J. C Vleggeert. J. A Nobel, P van den Hengel. G. Dijksman en M. vao Htrk Lz. worden eveneens herkozen. In de rondvraag vraagt de heer v Schie- v e e n of het mogelijk is de meubelen van da Openbare Lagere School, welke in verband met de verbouwing in het gymnastieklokaal zijn opgeslagen, elders onder te brengen. Spreker pleit voor de gymnastiekvereniging, welke hierdoor gedupeerd is. nu voor de oefe ningen geen gebruik van het lokaal gemaakt kan worden. De voorzitter zegt, dat geen oplossing denkbaar is. Dan verschynt de vlaggenist en oud-ge meente-opzichter, de heer J. W Ooms, ter vergadering, die daartoe uitgenodigd is. De voorzitter deelt mede, dat hy da pjensioengerechtigde leeftyd bereikt heeft, en stelt d® raad voor om de heer Ooms pgr l Januari 1951 eervol ontslag te verlenen. Hij dankt de vlaggenist voor hetgeen hij voor de gemeente gedaan heeft, ook als gemeente-op zichter. De raid wil haar waardering deer vergezeld gaan van een boekwerk. Na dit intermezzo sloot de voorzitter de vergadering. HOORNAAR. Vrijdag kwam de gemeente raad voltallig byeen. De vergoeding per leerling der Openbare School werd voor 1951 op f 22,32 vastgesteld. Een conceptbesluit to wijziging van de be groting 1950 werd aangenomen Met algemene stemmen werd de heer G. Slob herkozen als lid van het Burgerlijk Armbe stuur. De woning voor het hoofd van de Openbare School werd onder dezelfde voorwaarden als aan cie heer De Kok aan zyn opvolger, de heer M. van Vugt, verhuurd. Bij een voorstel van B. en W. om f 100 be schikbaar te stellen voor het organiseren van een contact-avond voor de Hoornaarse jon gens, die in Indonesië dienden, informeerde de heer Blokland naar de plaats en de aaid van de bijeenkomst. De voorzitter zeide, dat het plaatselijk Niwin-comité de avond in de Openbare School zou organiseren. Het is de bedoeling, ook een film van de Legervooclichtingsdienst te draaien. Hierna werd het voorstel aangenomen. Het voorstel tot aankoop van een regelings- klok voor. de straatverlichting, werd eveneens aanvaard. Verder werd besloten 's avonds de straat verlichting tot 12 uur te laten branden. De voorzitter zinspeelde er op, ook 's morgens de straatlampen te ontsteken, maar geen der leden was daar voor Een voorstel om de Oude Dijk vanaf de Dorpsweg tot aan het uitbreidingsplan voor onderhoud aan de Overwaard over te dragen, werd aangenomen. Aan het waterschap zal gevraagd werden of het de weg wenst te aan vaarden. Voor het uitgraven van een sloot en het dempen van een sloot in het uitbreidingsplan waren twee inschrijvingen ingekomen, name lijk Bunch en confraters te Hoornaar, en Vi tesse te Veendaai voor f 850. Na enige besprekingen werd het werk aan de laatste toegewezen. Daarna bracht de voorzitter een schrtj- ven van Ged. Staten ter tafel, waarin dit col lege zegt, geen genoegen te kunnen nemen met het gebruik van f 3500 op de begroting 1951 uit de reserve. Ged. Staten wensen verhoging van de straat- en hondenbelasting, het invoe ren van een vermakelykheidsbelasting en ver laging van de post onvoorziene uitgaven tot f 1200. Word taan bovenstaande wensen vol- f 1200. Wordt aan bovensfaance wensen vol» geput. De voorzitter was van oordeel, dat aan deze wensen niet moest worden voldaan; de gemeentebesturen hebben zo zachtjes aan niets meer te vertellen. Alle leden waren het met de voorzitter eens en zo werd het schrijven ter zyde gelegd. De heer Van Hoven vestigde de aandacht op het gemis van brandbyten op de Vaart ach ter het dorp. De voorzitter zeide, dat de ingezetenen op grond van de politieverordening kunnen worden verplicht bijten te hakken, maar hy achtte het gevaarlijk voor de kleine kinde ren. die op het ijs spelen. Ten slotte werd besloten, dat de brandweer zal uitmaken, waar de byten gehakt moeten worden. Hierna sluiting. S DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Bctioonhovensche Courant VRIJDAG 5 JANUARI 1MI HERENDORP. De gemeenteraad verga derde Dinsdapmorgen onder voorzitterschap van burgemeester L. C Brinkman Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad aan de gemeente-ambtenaren over September tot en met December 1950 een uitkering toe te ken nen van 5% der jaarwedden. Vervolgens werd besloten over te gaan tot uitbreiding van de straatverlichting ln de Buurt met vijf lan taarns en met twee lantaarns nabij de open bare lagere school, alsmede het verplaatsen van enkele lantaarns, waarvan de kosten door het electriciteitsbedrijf te Oudewater worden geraamd op f 950—, Op het verzoek van de Stichting Borgstellingsfonds Gouda en om streken om deel te nemen ln het stamkapi taal der stichting met een kapitaalbijdrage van tien cent per Inwoner werd gunstig be schikt. Voor het dienstjaar 1951 werd met de N V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Graven- hage voor de fiiteaven van de gewone dienst een rekening-courant-overeenkomst aangegaan met een crediet van f 7200. Op een adr es van de bewoners van de Ho- gebrug om de Rijgeweidse dijk tot aan de spoorbaan van gemeentewee te doen verhar den werd afwijzend beschikt, aangezien het onderhoud dezer weaen is opgedragen aan de polder Ruigeweide. Wel werd besloten aan de Rolder Ruigeweide een bijdrage in de onder- oudskosten van dit gedeelte weg te verstrek ken van 7'4 cent per strekkende meter, on der voorwaarde, dat het onderhoud van dit gedeelte weg geschiedt ten genoege van bur gemeester en wethouders. Onder gelijke voor waarde werd besloten aan de polders Groot- en Klein-Hekendorp een bijdrage in de on derhoudskosten van de Buurt te verstrekken van 15 cent per strekkende meter. De begro ting voor het dienstjaar 1951 werd vervolgens vastcesteld op een bedrag van inkomsten en uitgaven, groot f 49993 52 en een post van on voorziene uitgaven, groot f 1584 72. De be groting van het algemeen burgerlijk armbe stuur werd goedgekeurd op een bedrag aan inkomsten en uitgaven groot f 1160. BEGROTING 1951 GOEDGEKEURD TERUGONTVANGEN. LÊERBROEK. Vrydag kwam de gemeente raad in openbare zitting byeen Onder de in gekomen stukken bevond zich de goedkeuring van de begroting 1951. De raad besloot medewerking te verlenen tot stichting van een kraamcentrum voor de Albiasserwaard en Vyfherenlanden. Met de stem van de heer Zwijnenburg te gen werd besloten mee te werken aan een plan om te komen tot doorlichting van de gehele bevolking voor t.b.c. onderzoek. Op voorstel van de heer Zwijnenburg. gesteund door de heer P e 11 e k a a n. werd de vergoeding per leerling der byz. school op f 28 vastgesteld. B en W. hadden f 26 voorgesteld. Een verzoek van A. Kooij te Bodegraven, om het bevel tot verbetering van de woning Dorp 131 voor een jaar uit te stellen werd afgewezen. Bij de rondvraag werd gesproken over een straatlamp, die op een andere plaats beter tot zyn recht zou komen. B en W. zullen dit nader bekyken. Hierna sluiting. LEXMOND. De gemeenteraad kwam In openbare vergadering byeen. Alle raadsleden zijn aanwezig. De vergadering wordt geopend door de voorzitter, burgemees ter G B Pelllkaan De ingekomen stukken vragen, ofschoon z,e een lange rij vormen, geen grote discussies en worden voor kennisgeving aangenomen. Inge komen zijn een dankschrijven van de raad der gemeente Hei- en Boeicop voor de over name van het ameublement der raadszaal, 'n Uitnodiging van de raad van Finsterwolde ad- haesie te betuigen aan hun protest tegen de van regeringswege overwogen maatregelen.de raad uit zijn functie te zetten en een rege ringscommissaris te benoemen. Een verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods heilige naam door het vloeken, om alsnog 'n subsidie te mogen ontvangen. Een verzoek van de bedryfsraad voor het bouwbedrijf om ter voorkoming van dreigende stagnatie ln de eerstvolgende maanden zo weinig mogeiyk woningen ln uitvoering te geven. Hierna komt een wijziging der bouwver ordening aan de beurt. Het betreft 'n techni- eche wyzlging op voorschrift van de regering, waarmee men voorkomen wil. dat er wonin gen gebouwd worden, die ln de toekomst te klein blijken. De wijziging wordt goedgekeurd. Dan komt aan de orde verlening van een bouwvoorschot van ten hoogste f 12000aan da woningbouwvereniging „De Goede Woning" voor da bouw van een duplexwoning en uit gifte van de benodigde grond in erfpacht. Men had eerst het voorschot gesteld op f 11206. doch de bouw van een duplexwoning bleek extra kosten met zich mee te brengen, van daar dit hogere bedrag Op een vraag van de heer P. Rietveld, hoe hoog ongeveer de huur van een dergelijke woning wordt, zagt de voorzitter, dat deze een beetje aan de hoga kant komt. Men kwam bij een berekening op ongeveer f 8.80. Het voorstel wordt goedge keurd Op het verzoek van toetreding tot de stich ting „Bevolkingsonderzoek op tuberculose in het district Dordrecht", tegen een Jaarlijkse bydragf, voorhandg bepaald op 1 cent per inwoner, alsmede een garantie-verklaring voor ongedekte kosten van het bevolkingson derzoek en voor een eventueel exploitatie tekort der stichting stellen B. en W voor toe ta treden en een garantie-verklaring af te leggen De voorzitter vertelt, hoe het in de Albiasserwaard en Vjjfherenlanden. na veel besprekingen en onderhandelingen einde- ïyk zover is gekomen, dat er 'n stichting in 't laven zal gtroepen worden, die zorgt voor doorlichting eens ln de twee Jaar. De ervaring heeft geleerd, dat over 't algemeen meer dan 90% der bevolking deze gelegenheid aangrijpt en zich laat doorlichten. De kosten zijn ge middeld 75 cent per persoon en oqi alles gere geld te doen verlopen, worden afdelingen van het „Groene Kruis" ingeschakeld. Het is een zeer sociale instelling en men moet zulk een stichting waarderen ln een streek, waar t b c. vrU veel voorkomt. Op de .vraag van de heer J H. C. Rietveld, of dit onderzoek geheel vrijwillig is, antwoordt de voorzitter beves tigend. „Is dat bedrag (75 centl voor kleinen zowel als voor groten'''' vraagt de heer J. de Jong. „Dan wordt het voor grote gezinnen nog een keel kapitaal". Dan zegt de voorzitter, dat dit bedrag variëren kan. al naar de financiële draagkracht en dat dit door een commissie wordt geregeld. De heer F. A. den Hartogh. zegt ook tljn mening over deze zaak. Als deze doorlich ting verplicht zou zyn, zou hij er zijn stem niet aan kunnen geven, maar nu is hij er. al kan hU er 't geweldige nut niet van inzien, niet tegen. Als op de scholen, zoals tegenwoor dig regelmatig gebeurt, de kinderen goed worden onderzocht, vindt spreker «en onder zoek op grote schaal niet van zo erg grote noodzaak. Eén ding is er echter, waar spreker het niet mee eens kan zltn: de gemeente wil zich geheel zonder beperking garant stelW- Als men dat doet. Is de rem weg. Als de stJrh- tlng dan later eens nog groter plannen gaat maken, kun je. als gevolg van een onbeperkte garantiestelling, niet meer terug. Doch de voorzitter stelt de heer Den Hartogh gerust en zegt. dat deze Instelling zich geheel kan bedruipen en spreker kan niet inzien, dat dit de gemeente geld zou gaan kosten. Uit infor maties is gebleken, dat andere gemeenten al tijd een batig saldo hadden. De heer J d e Jong is toch nog bang, dat er in de Albias serwaard en de Vijfherenlanden niet zo"n hoog lercentage van de partij zal willen zijn. Als «iet nu niets kostte, zou "t nog weer anders zijn De voorzitter zegt. dat er ln de omstreken van Wateringen, zo hem werd medegedeeld. Esn enkele gemeente beneden de 90% kwam. u het ln deze streek dan zo tegenvallen? De voorzitter is van het tegendeel overtuigd Dan oppert wethouder Bikker nog de mo gelijkheid. dat er mensen zijn, die op de fa briek al zUn doorgelicht en nu zeggen „Ik doe 1 niet". Ook dit hoeft echter geen moeilijk heden op te leveren, want waarschtfrfl«K wordt de fabrleksdoorlichtlng hierbU inge- "CWethouder J. de Jong gelooft, dat dit lete ls. dat groeien moet, 't z u niet erg zijn als de gemeente eerst iet. bypassen. men zal het steeds meer g deren. Er zyn maar weiftlg mensen, d lar de dokter gaan. als ze Iets roeien, i ma ieder ken! de waarde van gezond zyn moeten gauw zeggen; „Ik voel er niets voor „Toen t zegt de heer Den Hartogh. „voel ik er niets voor het heft geheel uit handen te ge-% ven". ,.'t Is een streekbelang", zegt wethou' der De Jong laconiek, maar de heer Den Hartogh gaat nochtans verder: „Je geeft iets weg. dat je niet weer terugkrijgt". ..Maar je moet voor een dergelyke sociale zaak risi co durven nemen", zegt de voorzitter. „Zo zijn er zoveel dingen, waaraan een risico is verbonden Het Burgerlijk Armbestuur weet vandaag ook niet wie er morgen armlastig wordt. Als men zich bij een stichting aansluit, moet men die stichting ook ten volte vertrou wen en anders moet je er niet aan meedoen". Alle raadsleden blijken daarna vóór aanslui ting te zijn. De gemeente heeft enkele meevallers gehad onder andere liquidatie uitkering werklozen, gewetensgelden nog enkele posten, tezamen 'n bedrag van f 5300.—. Helaas bleven ook de tegenvallers niet ach terwege. Wel zeer tegengevallen ls de verlich ting en verwarming van het gemeentehuis. Daarbij kwam toen ook nog de verwarming van de brandweerruimte, wat beslist nodig was. Zo kwam men dan tot de slotconclusie, dat er een strop was van f 1400.Deze on kosten konden voor een groot deel worden betaald uit de lopende dienst en er bleef ten slotte maar 1 3 over voor afschrijving, van deze onkosten. Het eindbedrag van de begro ting onderging geen grote verandering. De wij ziging wordt goedgekeurd. De hoofdschotel la natuurlijk de gemeente begroting 1951 De voorzitter zegt. dat *t steeds moeilijker wordt, de touwtjes aan el kaar te knopen. Het zou iets minder moeilijk worden, als de regering het belastingoverschot zou willen uitbetalen, doch er wordt over ge dacht om van dit voorschot, een bedrag van f 283 000 000.een egalisatiefonds te stichten om de gemeenten te kunnen helpen, die tekort komen. Het gevolg zou dan echter zyn, dat de gemeente die door degelijk en economisch beheer de begroting nog sluitend kregen, ach terin kunnen kijken en de oneconomisch be herende gemeenten steun krijgen. Het rijk staat eigenlijk by onze gemeente nog in het krijt voor f 24000en dan ls men nog maar bij half 1948 met uitrekenen (van de onderne mingsbelasting). Dit kan tot nu toe ongeveer oplopen tot f 40.000Zou de gemeente dit krijgen, wat waarschyniyk alleen maar bij een wens zal biyven, dan zouden we voor 'n poosje klaar zyn. Wethouder Bikker vraagt, hoe het xlt met het bedrag voor de vleeskeuringsdienst. De voorzitter zegt. dat hier eigenlijk gerekend is met een volambtelijk directeur, maar er ia met het tekort ook rekening mee gehouden. Dit is lager gehóuden, dan dat van Vianen, daar er geen volambtelijk directeur ls. De heer A. F den Hartogh. is er van overtuigd, dat de begroting zó is opgesteld, dat zij de belangen der gemeente nergens in de weg staat en de secretaris zij daarvoor dank Spreker had echter nog graag één op heldering. Hij kan de exploitatie-rekening van het „Groene Kruis" niet terugvinden, die toch eerst wei verwerkt was. De voorzit ter zegt. dat het inderdaad eerst de bedoeling was, aan het „Groene Kruis" de ruimte boven de brandweergarage af te staan, maar bij na der inzien bleek dit niet mogelijk. Dan had de kap omhoog gebracht moeten worden en dan kon het tentmateriaal nog niet naar bo ven. Dit heeft ondertussen al een uitstekende plaats gekregen by de heer De Koning. Daar bij komt ook nog. dat de dames van Luyt. die nu de andere spullen bewaren, deze ook al tijd uitreiken, waarvoor je in het andere ge val ook weer iemand zou moeten hebben, die daar voor zorgde. Wethouder J. de Jong ze<rt, dat die f 100nog een dubieus getal was. Het zou, volgens wethouder De Jong. on- verantwoordelyk zijn, bedrijfsruimte af te staan aan een andere vereniging, als men die zelf zo goed gebruiken kan. De heer J. de Jong zegt. dat het hier niet gaat of die f 100Er is eigenlijk 'n ander verzuim: de raad werd niet tijdig genoeg in gelicht door B. en W. Dan zegt de voorzitter: Het blijkt uit het feit, dat deze kwestie al eens eerder ter sprake kwam. dat de raad het wel degelyk wist. Er is met de verbouwing van 't begin af rekening gehouden met het „Groen# Kruis" en men kwam telkens weer tot de conclusie, dat'het werkelijk niet kón. Enkele weken ge leden is de voorzitter zelf nog eens wezen ky- ken of er geen mogelijkheid meer was en toen besloot men eigenlijk pas definitief et van af te zien. Na dit uitstapje komt men weer terug op de begroting. De heer F A. den Hartogh vraagt, hoe men de riolering berekent. Er is op de be groting een post van f 3100.— voor uitgetrok ken. Als er huizen gebouwd worden moet de riolering toch diarby meegerekend worden. Nu zou de gemeente elgeniyk de riolering vanaf het huls voor zijn rekening nemen. De voorzitter zegt dat dit niet goed begrepen is. De afvoer tot in een der sloten hoort wel by het huis. Het is echter de bedoeling van af de negen nieuwe hulzen tot de woning van de heer Stok een overdelterlolering te maken. En dan bestaan er nog plannen, hoewel voor lopig nog helemaal onuitvoerbaar, om achter de Westzijde van de Dorpsstraat een riolering aan te brengen. Het is echter van zeer groot belang, dat de nu gebruikte slootjes goed achoongchouden worden. De heer J. de Jong vraagt hoe het staat met de prijzencommissie. De voorzitter zegt. dat het goed is de aandacht eens te ves tigen op deze commissie, daar het van belang is. dat zii actief bljjft. De commissieleden hebben onlangs nog een brief ontvangen van het ministerie, waarin werd gewezen op het feit. dat deze commissie, juist in deze tijd "n taak heeft. De heer Jde Jong vestigt nog even de aandacht op het verkeersbord aan de Hoge Dijk. dat reeds enkele keren ondersteboven werd gereden. Ook vindt spreker dat er aandacht moet worden besteed aan de tandverzoreing op de scholen. Dit is ook no dig. evenals de bestryding van t.b.c. De voorzitter zegt. dat er reeds lang overleg is ge pleegd met verschillende tandartsen en men hoopt een schoolonderzoek te stichten. De heer J. de Jong vraagt of bij gladde wegen niet gezand kan worden tot de Vijfhui zen. De voorzitter zegt. dat de heer de Jong hiermee een gevoelig puntje heeft geraakt, want er is juist deze week nor een discussie over geweest, wie er voor de Dyk moest zor gen. Daarover is reeds land verschil van me ning. Voteens de gemeente is het waterschap „De Vijfherenlanden" onderhoudplichtig, maar deze instelling op haar beurt, is van mening, dat de gemeente er voor zorgen moet dat er zand gestrooid wordt. Toen de „Twee Provinciën" met een ver zoek kwam om zand te strooien stuurde de burgemeester ze naar de ..Vijfherenlanden". doch deze weigerde. Toen heeft de burge meester direct bevolen, dat er gezand moest worden en gezegd tegen het waterschap, dat er nu toch een besluit genomen moest wor den. Dit is iets. dat nog principieel uitgevoch ten moet worden'. Men kan er om een ver schil van mening eeen mensenlevens aan wa gen. Het waterschap heeft echter toch ook medewerking verleend, door een paar weg werkers af te staan om te helpen. Weer een volgende kwestie: het muurtje van de oude begraafplaats. Het herstel hier van ('t begint onderhand gevaarlijk te wor den) is wat aangelopen, omdat er oude stenen uit Vianen moeten komen, die Lexmond voor 'n prikje kan krygen. Nogmaals teruggekeerd tot de kern: de be groting. alle raadsleden hechten er hun goed keuring aan. behoudens een opmerking van de heer J. H C. Rietveld, dat hij tegen alle verzekeringen is. De voorzitter brengt veel lof aan de secretaris, die wel een opgelucht gevoel moet hebben, nu dit geweldig werk voltooid is. De heer Janssen heeft ook deze maal de begroting weer met bewonderenswaardige accuratesse opgesteld, en daarvoor dankt de voorzitter hem namens de gehele raad. Dan volgt de begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1951. De gemeenteiyke sub sidie is deze keer geraamd op f 8000.dat ls f 1800— meer dan vorig Jaar. De voor zitter zegt: „Het la Jammer, dat ondanka de Noodwet-Drees. de zorgen weer zo groot worden, dat de gemeente voor meer bijsprin gen moet. Nochtans: de armen helpen is een Christenplicht en wy moeten naast de noml- natieve ook de idiële betekenis zien en nooit op deze post gaan beknibbelen". De heer J. de Jong haalt «ven op, hoe het vroeger was: dan zag Je de mensen met twee broden en een zak turf en dan wist je: „o, die is natuurlyk bij het B A. geweest", 't Is een geweldige vooruitgang, dat nu niemand behoeft te weten, wie bij het B A. moet aan- klopppn en spreker is daar dankbaar voor. In de rondvraag stelt de heer Piet Rietveld de vraag, of er nu een keer te weinig verga derd is dit jaar. of dat de officiële opening van het gemeentehuis erby is gerekend. De voorzitter zegt. dat de vergadering was uitgesteld tot de begroting klaar was. en zodoende inderdaad maar vijf keer is verga derd. Hierna sluiting. KOPERGIETERIJ. SCHELLUINEN. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van de loco-burgemeester, wethou der M. C. de Bruyn. Afwezig waren de heer J de Kuijper, en de secretaris, de heer P. Muilwyk. De raad besloot onder meer instemming te betuigen met een motie van de gemeente raad van De Wijk inzake onbillykheden by de wegenbelasting. Geen adhaesie werd betuigd met een motie van de communistische raad van Finsterwol de tegen de benoeming van een regeringscom missaris. „Het Kraamcentrum Het Groene Kruis" voor deze streek zal een subsidie van 1214 ct per inwoner ontvangen. De heer v. d. S te 1 d t vond het doel prach tig. maar eigenlyk is Schellluinen er zijns inziens te arm voor. De gemeente zal toetreden tot de Stichting, die het bevolkingsonderzoek op tuberculose in het district Dordrecht organiseert. Op vragen van de heren D e K r e y en v. d. Steldt, antwoordde de voorzitter, dat by dit onderzoek geen dwang toegepast wordt. Op voorstel van B. en W. besloot men tot wyziging der bouwverordening. Alleen als de ze wijziging vftn kracht wordt, i? er kans. dat een plan om in Schelluinen een kopergietery met werkgelegenheid voor een flink aantal mensen te bouwen, zal worden uitgevoerd. Een voorstel van B en W. tot verhoging der begrafenisrechten werd uitvoerig besproken, maar een beslissing werd aangehouden. De heer De Krey merkte by de rond vraag op. dat de electrische straatlampen "s morgens te lang branden, namelijk tot by- na negen uur. Het bleek, dat de klok. die de lampen auto matisch uit- en inschakelt, een uur achter loopt. Op vragen van de heer J. Kroon over het strooien van zand op gladde wegen, antwoord de de voorzitter, dat het Waterschap, dat de wegen onderhoudt, geen zand strooit. Thans geschiedde het voor rekening van de gemeen- te. mkl wat laat Inderdaad. De heer C. den Braven wees op de vel« putten op het Kerkplein en omgeving. Kan de gemeente hier niet met grint verbetering aanbrengen? Volgens de heer De KrU had het polder bestuur door gebrek aan grint onvoldoende voor het wegdek gezorgd. Hierna sluiting. (Advertentie L M.) Steek een» neut Uw gewone ngtret een •Boston op en U zult constateren: BOSTON,de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte mildheid. Ondanks vele hartelijke en zeker evenveei uit gewoonte uitgesproken wensen bij de jaar wisseling is de Nederlander dezer dagen som berder dan hy in lange tijd geweest is. Of het komt door de bëzinning op wat voor en achter ons ligt. waartoe de jaarwisseling aan- lAing geeft, dan wel of de veelmaals her haalde waarschuwingen over de „ondergang van het avondland" vruchtbare bodem heb ben gevonden, er zijn veel meer zwartgallige, pessimistische en cynische mensen in ons land dan in de laatste jaren het geval is geweest. Waarom? Wat vreest men? Vrees is Inder daad de oorzaak van veler sombere toekomst verwachtingen. Onbestemde vrees veelal, want nien weet niet precies onder woorden te bren gen waartoe men het nuttig acht starend of opstandig naar de toekomst te bMkken. Men spreekt wel over Korea en Russen, maar men kan toch niet duidelijk maken wat de ge vreesde invloed van die factoren op de Ne* derlandse toekomst zou zijn. Uit dat alles blijkt echter wel, dat men een definitief falen van menselijk pogen ver wacht. een fiasco dat op een of andere wijze tot een ramp of tot de chaos zal leiden. Meer dan zestien eeuwen geleden, zag Constantijn de Grote de toekomst ook somber in, toen hy met tyn leger ten strijde moest trekken te gen Maxentius. Constantyn was geen Chris ten, toen nog niet, maar hij had wel zoveel Godsvertrouwen dat hij een lichtend kruis aan de hemel vermocht te zien waaromheen geschreven stond Toutooi nika. In het Neder lands betekenen deze Griekse woorden: In (of onder) dit teken zult gij overwinnen. Constantyn maakte dat teken tot het zyne. ZUn troepen voerden® een zilveren kruis io hun banieren en Constantyn overwon. Sombere Nederlanders kyken veelal naar de grond. Constantyn keek naar de hemel. Hetzelfde teken is daar nog te zien en de zelfde woorden gelden nog altyd als toen Constantyn ze las. Begroting 51 aangenomen NIEUW-LEKKERLAND. De laatste ge meenteraadsvergadering in 1950 werd op Vry dag 29 December gehouden, onder voorzitter schap van burgemeester F M. A. v. d. Rovaart. Afwezig was de heer A. de Jong Gz„ die een paar dagen te voren in een ziekenhuis was opgenomen. Na het ambtsgebed stelt de voorzitter eerst een paar punten aan de orde. die niet op de agenda voorkomen. Eerstens de instal latie van het nieuw gekozen raadslid, de heer I C. Noordegraaf. Deze legt in handen van de voorzitter de belofte af. De voorzitter fe liciteert hem en heet hem welkom. Hy hoopt, dat hij zich spoedig zal inwerken en thuisge voelen. In de tweede plaats wendt de voorzitter zich tot de heer De Kraay. die op 6 Decem ber 70 jaar was geworden. Hy brengt in her innering. dat de heer De Kraaij vanaf 1915 tot heden lid van de raad is geweest met on derbreking van vier jaren van 1931—1935, en dat hij thans nog verschillende functies heeft. Hy is lid van de wonlygbouwcommissie en van de technische commissie. Verder is hy oprichter van de kinderspeeltuin „Middelweg". Ook opperde hij reeds 25 Jaar geleden het plan een nieuwe openbare school te bouwen, waarvan nu pas de eerste steen is gelegd Van 19141935 was hy voorzitter van de A.N.M B. afdeling Nieuw-Lekkerland. De voorzitter fe liciteert hem en brengt hem dank voor het geen hy voor de gemeente heeft gedaan. Hy wenst hem verder nog een gelukkige levens avond. De heer De K r a a ij dankt da voorzitter voor zyn waarderende woorden. Ingekomen zyn twee moties .nameiyk één van Finsterwolde met het verzoek adhesie te betuigen aan hun verzoek aan de regering het besluit inzake de raad ongedaan te ma ken. en een van De Wijk om adhesie te be tuigen aan het verzoek, om voor de wegen belasting een andere regeling te treffen. B. en W. stellen voor beide moties voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt be sloten. De gemeente-rekening 1948 wordt voorlopig vastgesteld met de volgende eindcijfers. Ge wone dienst: ontvangsten f 310271.42. uitgaven f 289356,50. batig slot f 20914.92. Kapitaal- dienst: ontvangsten f 360091.29, uitgaven f 358006.40. batig slot f 2084.89. Dan komt aan de orde de vaststelling van de gemeente-begroting 1951. De voorzitter zegt. dat van de heer A. de Jong Gz. vanuit het ziekenhuis een schrijven is ontvangen in verband met de be groting. waarin dit raadslid enkele opmer kingen maakt en enige verlangens en wensen- te kennen geeft. De voorzitter leest dit schry- ven voor. Daarna geeft hij. evenals andere jaren, gelegenheid tot het houden van alge mene beschouwingen. Hiervan maakt alleen de heer De Kraay gebruik. Deze begint met dank te brengen voor de aanbieding van deze begroting. Hy spreekt de hoop uit, dat de verstandhouding in de raad steeds goed zal blijven. Vervolgens bespreekt hij een aan tal punten. Eerst vraagt hy waar het zaktoe- stel voor de begraafplaats blijft. In andere gemeenten is zulk een toestel later besteld en reeds ontvangen. Komt er een nieuwe be graafplaats of wordt de oude vergroot? Hl] verzoekt het Burgerlyk Armbestuur om te zetten in Sociale Zorg en bepleit de noodza- keiykheid van een zwembad. Ook zag hy gaarne een vertegenwoordiger van de P.v.d.A, in het Burgerlijk Armbestuur opgenomen. Spreker vraagt dan of er van gemeentewege weer een Kerstgave wordt verstrekt aan ouden van dagen en aan armlastigen. Hij wil de post voor het ophalen van vuilnis verho gen in verband met de uitbreiding van de ge meente. Ook spreekt hij de hoop uit, dat uit te voeren werken voortaan publiek zullen worden besteed. Waarom is aan de dagelijks# opzichter van de in aanbouw zynde huizen, de heer De Groot, ontslag aangezegd? De post voor de verbouwing van de byzondere school op het Dorp vindt hy te hoog. Deze bedraagt f 116.000. Hy is van mening, dat Ged. Staten die post niet zullen goedkeuren. Ook vindt spreker de verhouding van de bij zondere school tot de openbare niet goed. Wethouder J. M. Stam wil geen algemene beschouwing houden en ook niet ingaan op alle punten, die de heer De Kraay heeft aan geroerd, doch slechts enkele onderwerpen be spreken. Hy zegt. dat de heer De Kraay goed is begonnen, maar slecht geëindigd. Hij be gon met over goede verstandhouding te spre ken. maar eindigde zo met. In de omzetting van Burgerlyk Armbestuur in Sociale Zorg ziet «preker geen verbetering, 't Is alleen een naamsverandering. Of armlastigen worden ge holpen door ouders, familie of instantie, blyft hetzelfde. Alleen, alles moet niet aan de staat worden overgelaten. Dat de P v d A. zou wor den uitgesloten betwist spreker. Daarvan is by B. en W. geen sprake. Als by een vacature in de een of andere commissie een nieuw lid moet worden benoemd, wordt er steeds ge zien naar de geschiktste en bekwaamste, zon der te letten op politieke kleur of richting. Dat de bouw en verbouw van de byzondere school op het Dorp te hoog zou zUn kan spre ker niet beoordelen. Er is een begroting op gemaakt. en mocht bij de aanbesteding onder de aannemers uit de gemeente de aanne mingssom boven die begroting gaan. dan zal een nieuwe, publieke aanbesteding volgen. Wethouder C. Stam zegt. dat de prys voor de bouw en verbouw van de school niet is overschreden. Er zyn veel bijkomende wer ken bij. Alle veranderingen en verbeteringen zyn bovendien door de onderwijsautoriteiten voorgeschreven. In vergelyking met de prys van de nieuwe openbare school, is de som van f 116000 niet .te hoog. Dat in de verbouw de bijzondere school centrale verwarming wordt aangelegd en in de openbare niet. vindt zijn oorzaak in het feit, dat de laatste slechte drie lokalen bezit, en de wet minstens vier lokalen eist voor de aanleg van centrale ver warming. De voorzitter acht het niet noodzake* lijk alle punten, die de heer De Kraaij aan roerde. te bespreken, omdat zij voor een groot gedeelte reeds door de wethouder zijn beant woord. Dat het zaktoestel nog niet is gearri veerd. is niet de schuld van B. en Waange zien er al enige malen over is geschreven. Zwembar, urinoirs bij de wachtlokalen enz., stuiten af op de hoge kosten. Dat de dage lijkse opzichter bij de in aanbouw zijnde hui zen öntslagen is. komt ook door het tekort aan gelden. Andere punten, zoals Kerstgaven en de verhoging van het salaris van de vuil nis-ophaler zijn door B. en W. al afgehandeld of besproken. Nadat de heer De K r a a ij in tweede in stantie nog het woord heeft gevoerd, waarbij hy zich hoofdzakelijk aanfluit bij zyn eerste rede. wordt de begroting met algemene stem men goedgekeurd met de volgende eindcy- fers: Gewone dienst: ontvangsten en uitgaven f 353161.42. Kapitaaldienst: ontvangsten f 57617.63, uitgaven f 3412M33. batig slo» 23490.80. Daarna komt aan de orde de vaststelling van het bedrag per leerling voor het lager onderwy8. Voor de opepbare en byzondere scholen wordt dit f 23.01. De rondvraag levert weinig op. De heer De Kraay vraagt .waarom de halte van de bussen te Kinderdijk is ver plaatst. Hij vindt de tegenwoordige halte niet gelukkig gekozen. De voorzitter zegt. dat de vorige stop plaats te smal was. De heer Odsterwyk vraagt waarom de straatverlichting in de afgelopen week'«mor gens niet heeft gebrand. De voorzitter: „Omdat het lichte maan was." De heer Oosterwyk wil ook wetep waarom op de Zydeweg geen zand gestrooid word' De voorzitter antwoordt, dat de Zydewe eigendom is van de polders Nieuw-Lekke land en Streefkerk. De voorzitter wenst aan het slot c' leden een goed uiteinde en hoopt, dat zij i het volgend jaar weer in gezondheid zul kunnen vergaderen. Hierna sluiting.

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 3