ZVfrTSALfl^j Vijf mannen verdronken De mens in bet nieuws LAATSTE BERICHTEN Fatsoen Bij Griep en Kou helpt DAMPO trouw Aardappelmoeheid wordt krachtig aangepakt De strijd om de macht in West«Duitsland Liefdes zegepraal DE TWENTSCHE BANK N.V. ZITDAG NIEUWSBLAD VOOR ZUID-IIOTXAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 18 JANUARI 1881 Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele regen- of hagelbuien Kracht ge tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets kou der met hier en daar lichte nachtvorst. Op- en Ondergang der Zon: 12 Jan.: Op 8 45. onder 10.52. 13 Jan.: Op 8 44. onder 16.54. 14 Jan.: Op 8 43. onder 16 55. 15 Jan.: Op 8.42. onder 10.57. MAANSTAND. Wassende Maan. 12 Jan Op 11 02. onder 23 04. 13 Jan.: Op 11.12, onder 14 Jan.: Op 11.22. onder 00.19. 15 Jan.: Op 11.33, onder 01.34. 15 Januari Ee sie Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 12 Jan. 9 10 uur; 13 Tan 9 57 uur. 14 Jan. 1034 uur; 15 Jan. 11 15 uur. Keulen, 12 Jan., stand 3.70, val 0.26. nemen, dat die C.H.U-ers in de Tweede Ka mer. d e tegen de overdracht van de souve- reiniteit hebben gestemd wat Indonesië be trof ook nu wel weer hun stem zullen ve-- heffen. De SGP. zal zich achter de A.R scharen, wat waarschijnlijk ook wel het geval zal zijn met de heqr Óud. Deze leeft in onmin (politiek gesproken) met minister Van Maar- seveen en het aftreden van minister Schok king is ook in niet onbelangrijke mate aan zijn optreden te danken. Van de kant van de V.V.D. is dus ook niet op veel steun te reke nen. De K.V.P. en de P.v.d.A. hebben samen 59 zetels, terwijl de twee derde meerderheid 66 stemmen moet halen. Van de één of andce zijde zullen er dus zeven stemmen moeten komen. L'gt er een Kabinetscrisis in het ver schiet? Of zal er nog een .fractie zijn, die van Standpunt verandert? De moeliijkHeid i ech ter. dat het niet makkelijk zal zijn or® een nieuw Kabinet te formeren, dat deze kwes'ie kan oplossen. Het is niet in te denken, dat bijv. de K.V.P.. P v d A. en A R. dit gezamen lijk zouden gaan doen. Daarvoor bestaat er teveel verschil van mening. Men kan alle mo gelijke combinaties maken, maar het is moei lijk er een te vinden, die kan rekenen op twee derde meerderheid. Kamer-ontbinding zou. wanneer een nieuw kabinet n;et te for me-en blijkt, de enige mogelijkheid zfjn. Nieuwe verk'ezingen dus en dan maar af wachten of ons volk zich duidelijk in een be paalde richting zal uitspreken. Dat is dan noodzakelijk, daar er anders nog niet veel verandert. Binnenkort horen we meer. Dan gaat de Kamer deze aangelegenheid bespre ken en dat debat zal ongetwijfeld du'del'lk de mogelijkheden en moeilijkheden belichten. (Nadruk verboden). De halve cent Zullen boeren de melk- levering stop zetten? De verlacing van de melkprijs voor de boeren met een halve cent heeft in de land- bouwwereld heel wat deining veroorzaakt, doch minister Mansholt heeft zich niet laten overtuigen van de noodzaak, dat hy terug moet keren tot de prijs van 18 cent. In het bijzonder in Fries'and is de teen- stand groot. Hoewel nog ajtljd de mogelijk heid bestaat, dat er over deze kwestie in de Tweede Kamer wordt geïnterpelleerd, heeft de Friese maatschappij van landbouw reeds op 28 December een circulaire aan de voor zitters en secretarissen van de afdelingen ge zonden om hen in te lichten over de voorbe reiding van maatregelen wélk het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, federatie van provinciale landbouwgenootschappen. in een vergadering op 22 December, zou hebben be sproken Die maatregelen zouden betreffen tijdelijke stopzetting of vermindering van de melkleve- ringen aan de consumptiecentra in overleg met de zuivelfabrieken; advies aan de boeren om de productie te verlagen en advies aan de boeren om eventueel tijdelijk het zakelijk contact met ambtenaren van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te vermijden. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE MIDDENSTAND. Met ingang van 1 Januari 1951 is de direc tie van de middenstand gewijzigd in een di rectoraat-generaal Tot directeur-oeneraal is benoemd dr. W. L. Groencveld Meyer. Dr. Groeneveld Mejer is sinas lJ-iö direc teur van de middenstand en was voordien ad ministrateur bij het departement van eco nomische zaken, belast met middenstands aangelegenheden. Hij is de grondlegger van de huidige middenstandspolitiek. Dat de re gering thans een directoraat-generaal heeft ingesteld, betekent een erkenning van het maatschappelijk belang van de middenstand, welks zaken nu op het hoogste ambtelijke ni veau kunnen worden behandeld. De nieuwbenoemde directeur-generaal be kleedt tevens de functie van regeringscom missaris voor het vreemdelingenverkeer en is voorzitter van het economisch instituut voor de middenstand en van het internatio naal instituut voor de middenstand, dat te Brussel is gevestigd. België wil geen koelhuisboter. De Nederlandse regering heeft aan België officieuze voorstellen gedaan betreffende de verkoop van koelhuisboter aan dat land. De Belgische regering zal dit aanbod niet aan vaarden. daar België enkel verse boter wenst te kopen. BUITENLAND. de de huidige Amerikaanse dienstplichtwet aangevuld te worden m< t een stelsel van al gemene dienstplicht ook voor bovengenoem de leeftijdsgroep. President Truman heeft zijn volledige goed keuring aan het p'an gehecht. Op het ogen blik zijn alleen mannen van 19 tot 20 jaar dienstplichtig. West-Duitse herbewapening. De Westerse geallieerden hebben tijdens te Bonn gehouden besprekingen met voormalige Duitse generaals over een eventuele West- Duitse herbewapening de vraag gesteld of de West-Duitsers de voorkeur aan het invoeren van dienstplicht in West-Duitsland gaven, of dat zij meer gevoelden voor een stelsel van vrijwillige dienstname Men meent, dat de En gelsen voor dienstplicht zijn. indien 'n West- Duits contingent voor een Europees leger de vorm zou hebben van een nationaal Duits le ger, Indien de West-Duitse militaire bedra gen evenwel niet groot zijn, zouden de En gelsen de voorkeur geven aan vrijwillige dienstneming. De West-Duitsers vingen de besprekineen aan in de mening, dat de Westerse ver bondenen hun een volledig uitgewerkt plan zouden voorleggen, dat zou voorzien in het instellen van. een West-Duits leger Ter con ferentie bleelfvechter, dat de Westelijken geen enkel concreet ^voorstel kunnen doen, voordat de Atlantische opperbevelhebber, generaal Eisenhower, zal hebben uitgemaakt welk aan deel de West-Duitsers zullen hebben in de or ganisatie van de Europese verdediging, aan genomen dat zij hieraan willen medewerken. Wetsontwerp tot verbod van dienstplicht. De West-Duitse Katholieke Centrumpartij heeft bij de Bondsdag een wetsontwerp inge diend. houdende een verbod tot het invoeren van dienstplicht of registratie voor de mili taire dienst in West-Duitsland. Rusland accoord met (be perkte) bewapening van West-Duitsland Rusland is tot aanzienlijke concessies be reid, wanneer de West-Duitse bewapening binnen bepaalde grenzen blijft en tot vijf A tien divisies beperkt wordt, aldus zou Otto Nuschke. vice-mimster-president van de Oost-Duitse staat hebben verklaard. Nuschke zou verder gezegd hebben opti mistisch gestemd te zijn ten aanzien van de mogelijkheid van het tot stand komen van Duitse eenheid en van een snelle oplossing van de Duitse kwestie in haar geheel. Volgens inlichtingen zowel van Russische als van Wes terse zijde zou reeds met een viermogendhe- den conference in 't komende voorjaar re kening gehouden kunnen worden. RUSSISCHE OFFICIEREN LEIDEN „VOLKSPOLITIE" OP. De politieke en militaire vorming van de Oost-Duitse volkspolitie is onder direct be heer van de Russische bestuurscommissie voor Duitsland gesteld. Bij elke politie-eenheid zijn twee Russische officieren aangesteld, die op de politieke en militaire vorming toezicht moeten uitoefenen. GEEN OORLOGSMATERIAAL NAAB CHINA. De Amerikaanse minister van Handel, Sawyer, heeft ontkend, dat zijn departement zou hebben toegelaten, dat nog strategisch materiaal naar communistisch China werd ge zonden na het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Senator o'Connor, hoofd van een subcom- miss e van handel heeft onlangs verklaard, dat het departement de verschepingen naar China niet tijdig had stopgezet DE 8TRIJD IN KOREA Nederlanders nemen aan gevechten deel Amerikaanse. Franse en Nederlandse troe pen in Korea hebben een tegenaanval uitge voerd, waarbij zij het bllangrijke wegen knooppunt Wondjoe bereikten. Het bezit van deze plaats was echter van korte duur, want spoedig moesten zij weer wijken voor de rode overmacht. Na verschillende bittere gevech ten slaagden de verbondenen er echter in hun posities drie kilometer ten Zuiden van Won djoe te handhaven. In dit geb ed heerst thans patrouille-activi teit. De verbonden troepen gorden zich aan om de stoot van een nieuw offensief der com munistische troepen, dat in het Westen wordt verwacht, op te vangen. Men meent, dat het stand houden door de verbondenen in de centrale frontsector heeft gemaakt, dat het tijdschema der communis- ten voor een grote omtrekkende beweging, met een stoot door Midden-Korea .bedeeld om het achtste Amerikaanse leger af te snijden, in de war is geraakt. De Amerikaanse verliezen. De Amerikaanse verliezen ln Korea bedroe gen tot Woensdag 42.713 man. wat 2537 meer is dan een week geleden. Dit aantal bestaat uit 7023 gesneuvelden en 7160 vermisten. Amerika bereid tot besprekingen. Amerika heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met andere landen over het Koreaanse conflict, zodra er een wapenstil stand gesloten is. Deze andere landen zyn Rusland en Engeland. Jacob Malik, de Russische vertegenwoordi ger bij de V.N., gaf te kennen, dat hij een plan voor een conferentie over Korea niet verwerpt, maar de tot dusverre gedane voor stellen niet kan steunen. aan drie moorden en het aanzetten tot zes tien moorden. De openbare aanklager noem de haar ,.de volledige belichaming van het nazi-sadisme". Zij was de eerste beklaagde in een eoncentratiekampproces. die zich niet kon beroepen op het ontvangen van orders van hoger geplaatsten, want zij deed alles op eigen initiatief. Tijden Tijdens de rechtszitting heeft Ilse Koch nog een scène gemaakt. Zij werd met stoel en al door twee politiemannen uit de zaai gedragen. Drama op de Gelderse IJsel Op de Gelderse IJsel heeft zich Woensdag middag een drama afgespeeld, dat groot leed gebracht heeft in vijf gezinnen. Zes arbeiders, die werkzaam waren op een steenfabriek te Oldenburg misten, toen zij van hun werk huiswaarts keerden, de pont. die hen zou overvaren naar Dieren. Dit overkwam de man nen wel eens vaker, maar zij behoefden nooit te wachten, want zij hadden altijd de beschik king over een roeiboot, waarmee zij dan naar de overkant voeren. Dat deden zij ook Woens dagmiddag. ondanks het feit. dat de snelstro- mende rivier er tengevolge van de hevige wind onstuimig uitzag. De zes mannen stapten dus laadden ook hun riiwielen fn dat door deze last tamelijk diep kwam te lig gen. Toen de arbeiders zich op het midden van de rivier bevonden geraakten zij plotse ling in paniek. De veerpont kwam namelijk terug van de bverkant en de kabel, waarlanes dit vaartuig opgetrokken werd. kwam strak te staan. De zes mannen za»en de draad steeds verder boven water komen en zij bemerkten tot hun grote schrik, dat zij zich juist boven het gedeelte van de kabei bevonden, dat nog onder water was De roeier deed nog alle moeite om de boot van de gevaarlijke plaats weg te krijgen, maar het gelukte hem niet. De kabel van de pont kwam onder het roei bootje. dat kantelde. Onder luid hulpgeroep verdwenen de zes mannen in het onstuimige water. Een van hen slaa"de erin een roei spaan te grijpen, waardoor hij drijvende kon blijven totdat hij door een ijlinss naar de plaats des onheils "ertiri"eerde roeiboot oo- gepikt werd. De vijf overige inzittenden kwa men jammerlijk om. Vier van hen laten een weduwe met een of meer kinderen na. van ae nevige i in de hj&t en In het vafttuig, Qriep eiste reeds 200 doden. De griepepidemie heeft In West-Europa tot dusver tweehonderd doden geëist, waarvan 150 in Groot-Britannië. Daar liegen overigens nog duizenden grieppatiënten in de ziekenhuizen. Op sommige fabrieken in Midden-Engeland is een op de tien arbeiders ziek. In Frederikshaab. een gehucht van vijfhon derd zielen op Groenland, eiste de griep ze ventien doden. Aan de Noord-Duitse kust achten de doktoren de griep de ergste sedert vijftien jaar. Hier kwamen 23 sterfgevallen voor. Ook ln Berlijn wordt een groot aantal grieppatiënten gemeld. In Zweden is de eni- demie de ergste sedert tien jaar. Met Kerst mis brgk zij uit in Noord Lapland en ver spreidde zirh vandaar over geheel Zweden. In de provincie Vaesten Noorland zijn meer dan achtduizend gevallen geregistreerd. KERK EN SOIPOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Waddinxveon (2e pred. pl.) J. van d«r Haar te Neerlangbroek. Aangenomen naar Soest W. R. Ambrosius te Leerdam. Bedankt voor AméideTienhoven G. H. van Kooten te Brandwijk. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Giessepdam A. de Blois te Rotterdam-Zuid. OUD GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Waddinxveen J. van der Poel te Giessendam. GRONDSTOFFENBESPARING IN WEST- DUITSLAND. De West-Duitse regering zal in de eerstko mende weken ingrijpende maatregelen tot be sparing van verschillende schaarse grondstof fen nemen. In de loop Van deze week zal zij ln het parlement een wetsontwerp indienen, waarbij wordt voorgesteld het verbruik van deze .grondstoffen voor de vervaardiging van bepaalde producten te verbieden of te beper ken. Wordt Amerikaanse dienstplicht wet aangevuld? De Amerikaaanse minister van Defensie, George Marshall, heeft voor een subscommis- aie van de Senaat aangedrongen op onmiddel lijke oproeping van 450.000 ongehuwde jonge mannen van 18 jaar voor de militaire dienst, teneinde de sterkte van de Amerikaanse strijd krachten op te voeren. Volgens Marshall dien- GEMENGD NIEUWS. „GROOTE BEER" AANGEKOMEN. Het hosoitaalschip ..Groote Beer" is gister avond in de haven van Amsterdam aangeko men. Het schip heeft repatriërende militai ren uit Indonesië naar ons land gebracht. Hedenochtend 9 uur is de ontscheping begon nen. Hond beet 115 kippen dood. Een hond heeft 115 kippen van een pluim veehouder te Uden (N.-Br.) dood gebeten. Het. beest was des nachts het kippenhok binnen gedrongen en had daar 'n ware slachting aan gericht. Voor de kippenhouder betekent dit een strop van f 600. De gemeentepolitie maakt jacht op het bloeddorstige dier. Tot dusverre echter nog zonder resultaat. LEVENSLANG GEEIST TEGEN ILSE KOCH De openbare aanklager heeft tegen Ilse Koch. „de rode heks van Buchenwald", le venslange gevangenisstraf geëist. Zij werd on der maer beschuldigd aan medeplichtigheid Zestig jaar geleden lagen ln Voor- Indlë 65.000 hectaren seer vruchtba re gronden braak terwijl elders In datselfde deel van Asië vele men sen de hongerdood vonden. Ongeveer zestig jaar geleden bleef Ali Gha- din. een oude man uit het dorp Indoorl (Voor- Indië) staan in een bocht van de weg, die hem het laatste uitzicht oo de plaats, waar hij se dert zijn geboorte lief en leed meemaakte, zou ontnemen. Het was een treurige blik. die Ali Gbadin vonr de laatste maal op zijn wo ning richtte, die lee* was. want de malaria, de gesel van A-Me. had zijn vrouw en acht van zijn ne®en kinderéh we"aerukt. En twee vrn zijn vier broers wareji de hongerdood gestor- De inwoners van Indoorl hadden hard ee- werkt om de vruchtbaarheid van het land te benutten, om het renenwater te verzamelen, zodat het in de lan^e d»-oo"teper)ode van Au gustus tot Mei gelijkmatig over de akkers ver deeld kon worden, Maar de arbeid, die zij overdag verzetten, werd elke nacht teniet ®e- dnan door de bewpners van de wildernis. Wil de dieren verwoestten telkens opnieuw het pewas. En a's de mor«en aanbrak kwamen de muskieten, die malaria en dood bracMen. Ali Ghadin wendde z'in blik van zijn bijna geheel verlaten woonplaats af en keek naar zijn zoontje, het eni"e kind dat hem nog niet ontnomen was. Misschien, dacht de vader, zal mijn kind nog eens naar deze plaats kunnen terugkeren, wanneer de grond van Indoorl weer in staat zal' zijn voedsel te verschaffen. Daarna richtte All Gh"din zijn schreden naar de stad. naar Bombay om te trachten daar een nieuw bestaan te vinden. De vruchtbare velden van Indoor! werden zo geheel verlaten en na een korte tijd was er alleen nog wildernis. Tot dat. twee jaar geleden, een Jon"e man terugkeerde naar ae plaats, waar eens Indoorl ge'e"en had Deze man was een kleinzoon ven AH Ghadin. Hij werd vergeze'd door 'n aan tal helpers, die direct na aankomst aan het werk togen om de verwilderde velden van Indoorl opnieuw te ontginnen. Toen 't land weer bebouwd kon worden begon de strijd te»en de ma'ariamuggen. Dank zij moderne middelen eindigde ook deze in een overwin ning voor de pioniers. Spoedig konden zich verschillende mensen, die tengevolge van on lusten in een ander gedeelte van India de vlucht moesten nemen, zich vestigen in d® vruchtbare omgeving van Indoorl. En thans heeft de ontginning een dergelijk hoogtepunt bereikt, dat de regeripg van India plannen uitwerkt om honderdvijftigduizend mensen in dat gebied onder t® brengen. PLANNEN VOOR ATOOMPROEVEN. In Amerika is men met plannen bezig voor de eerste proef piet atoomwapens op het vas teland sinds de atoomontploffing in Nieuw- Mexico in 1945. Deskundigen geloven, dat men nieuwe uit vindingen heeft gedaan op het gebied van materialen, die bij het vervaardigen van de atoombom worden gebruikt. Volgens de of ficiële bekendmaking zullen proeven worden genomen met „het vrijmaken van kernen- re g e". Volgens de deskundigen zou dit een der wijzen op proeven met een nieuw mecha nisme om de uitwerking van de bom te ver hogen dan op geheel nieuwe bommen. ASPIRANT-EMIGRANTEN MOETEN ZICH TOT DE ARBEIDSBUREAUX WENDEN. De stichting landverhuizing Nederland deelt mede. dat een deel van het publiek er niet ven op de hoogte schijnt te zijn waar men zich dient te vervoegen voor inlichtingen om trent emigratie. Voor zover men zich daartoe niet richt tot de emlgratie-bureaux van de standsorpansia- ties van de landbouw, dient men z'ch hiertoe schriftelijk of mondeling te wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux en hun bijkan toren. DRIE OOST-DUITSERS TER DOOD VEROORDEELD Een Russisch militair gerechtshof te Berlijn heeft drie Oost-Duitsers, die ervan worden beschuldigd voor de Britse geheime dienst te hebben gespionneerd, tot de dood door de ko gel veroordeeld. MEER AMERIKANEN ONDER DE WAPENEN. Wegens verliezen In Korea. Het Amerikaanse ministerie van oorlog heeft onthuld dat de legerleiding heeft voor gesteld 50.000 miliciens meer onder de wape nen te roepen .dan aanvankelijk was bepaald zulks in verband met de in Korea geleden verliezen. SCHOONHOVEN. ONDERW1JS-CENTRUM? Toen enige maanden fceledrn voor het eerst sprake was van de mogelijkheid ln Schoon hoven een landbouwhuishoudschool te vesti gen. hebben wij in dat verband gewezen up de centrumpositie van Schoonhoven. In aan sluiting daarop is in de gemeenteraad een en ander maal gesproken over die mogelijkheid Schoonhoven onderwijs-ccntrum te doen wor den. Daarbij is het evenwel gebleven. Vror- zover wij weten is sindsdien geen doeltref fende stap meer genomen om verwezenliining van die plannen naderbij te brengen. Het gaat immers niet alleen om een landbouwhu s- höudschool .maar evenzeer om de lagere tech nische school als zogenaamde onderbouw voor de vakschool, om een nieuw gebouw voor de rijkskweekschool en om het onderzoeken van mogelijkheden in hoeverre in deze omgeving behoefte bestaat aan een landbouwschool voor jongens. Wanneer Schoonhoven het volle profijt wil trekken uit zijn centrum-positie, dan zal het ook de verplichtingen die zo'n positie oplegt moeten aanvaarden. In onderwijszaken lopen belangen en verplichtingen ongeveer paralel. Het blijkt evenwel nuttig te zijn, dat op dit gebied niet te lang getalmd wordt. Ook an dere colleges zien de behoefte aan goede on derwijsinstellingen en met name willen w(J h er wijzen op een uitlating van het provin ciaal bestuur van Utrecht. De commissie van rapporteurs uit de Pro vinciale Staten van Utrecht heeft de vraag aan Gedeputeerde Staten gesteld of „in vol doende mate voorzien kan worden in de on derwijsbehoeften ten plattelande nu door de verhoging van de leerplichtige leeftijd en de toeneming der bevolking bepaaldelijk aan voortgezet onderwijs meer aandacht besteed moet worden". De commissie noemt het voor gezet lager onderwijs, lager nijverheidsonder wijs, huishoud- en landbouwonderwijs. In het voortgezet lager onderwijs kan Schoonhoven door zijn u.l.o.-scholen welvoor zien. maar voor de drie andere takken van onderricht moet nog vo'staan worden met de plannen en beloftes in die 'richting. Wanneer wij hierbij, overeenkomstig de bedoeling van de commissie van rapporteurs, alleen het oog vestigen op Utrecht dan moet er op gewezen worden, dat voor de op Schoonhoven georiën teerde hoek van die provincie, reeds voorzien is in het huishoudonderwijs door de stichting, enkele jaren geleden, van een chr. landbouw huishoudschool te Jaarsveld. Het is evenwel reeds gebleken, dat voor het Schoonhoven omringende deel van Zuid-Holland nog wel degelijk behoefte bestaat aan eean landbouw huishoudschool. Dit alles betreft onderwijs aan meisjes. De jongens zullen in grote mee-derhe'd aangewezen zijn of op industrie of op de landbouw. Voor geen van beiden kunnen zij in Schoonhoven een daarvoor opleidende on derwijsinstelling aantreffen. Zomin een land bouw (dag) school als een lagere technische school kunnen de vorming b eden, die indus trie en landbouw van de nieuw toetredende krachten verlangt. Moge de provinciale Utrechtse opmerking een aansporing zijn in de leemten te voor zien. DIEFSTAL VAN GEREEDSCHAPPEN. Reeds enige weken werden op de loodwit- fabriek van de firma Schreuder af en toe ge reedschappen vermist, wat tot het vermoeden leidde, dat deze door een lid van het perso neel ontvreemd werden. Gisteren heeft de politie huiszoeking verricht bij Van der M. met als resultaat, dat een kleine hoeveelhe d gereedschappen gevonden werd. Tegen Van der M. is procesverbaal opgemaakt. EIGENZINNIGHEID. Dat materialen wel eens anders willen dan degene die er mede te maken heeft, onder vond de bestuurdér van de A.T.O. vrachtauto die de goederen naar Schoonhoven vervoert, in plaats van het destijds gesmade en thans betreurde stoomtreintje. Het was deze bestuurder al eens eerder ge beurd dat hij de aanhangwagen achter zijn auto verloor en ook gisterenmiddag omstreeks 1 uur, toen het auto-span op de Lekdijk reed in de richting Berpstoep. volgde de aanhang wagen zijn eigen weg en stortte zich van de dijk. waarop hij ondersteboven op de Schoon- hovense zandplaat bleef liggen. Een tlentons kraanwagen van de Ned. Spoorwegen uit Utrecht was spoedig ter plaatse en bracht zijn machtig mechaniek in werking, met het ge volg dat de eigenzinnige auto binnen 't kwar tier weer, licht beschadigd, op de dijk stond. ZILVERPRIJS OPNIEUW VERHOOGD Nadat Woensdag de zilverprijs te Amster dam reeds sterk was gestegen, is de prijs met ingang van gisteren opnieuw verhoogd, na melijk van f 116.35f 118.60 per kg. (fijn) tot i 118.35f120.60. Ook deze stijging houdt ver band met hat prijsverloop te New York en Londen. BELGIE FV LUXEMBURG. De Volks Universiteit had voor Woensdag avond de heer H. C. Verkruysen uitgenodied het een en ander te vertellen over onze Zui derburen België en Luxemburg. Nu heeft de heer Verkruysen niet gesproken over de economische banden welke wij met deze twee landen hebben en ovtewelke zove'a woorden gesproken worden, maar over de lan delijke bekoring en de archtectonische schoon heid welke deze Benelux-partners hebben. Bij woorden heeft de inleider het zelfs niet gela ten. In feite was hetceen hij zeide, een korte toelichting op heteeen zijn films duidelijker lieten zien dan welke woorden ook omschrij ven kunnen. De heer Verkruysen toonde ons namelijk ziin film. die hij in Belcië en Lu xemburg heeft opgenomen en die liet zien hoe fraai het gewone kan zijn indien wij daar slechts op leren letten. Wij zagen prachtige vergezichten in het bergland en rustieke hoek jes van boerderijen, een originele kilk op de bewegelijkheid van kinderen of de loomheid van een koe. De film toonde ons de onverge lijkelijk schone stadhuizen en kerken die de oude stadjes als Bru«ge, Lier cn Gent rijk zijn. de sierlijke lijn der trao- en tongeveltjes en een overweldigende schat aan bouwwer ken van enkele eeuwen oud. Dank zij deze film konden wij ook een blik wernen op het smeuiice Pallieterfeest dat jaarlijks ter ere van F'^'x Timmermans te Lier wordt gehouden. Zeer indrukwekkend was ook het slot van de avond dat een uitvoe- ri» overzicht gaf van de Processie van het Heilig Bloed te Brugge. Vrijwel de gehele bevolking neemt hier aan deel en brengt taferelen uit de Bijbel ln beeld. Als slot van de processie komt dan. ge dragen door twee bisschoppen, de schrijn waarin zich het Heilig Bloed bevindt en dat naar het A'taar wordt gevoerd, waar Het ge toond wordt aan het aanbiddende volk. NÜTSSPAARBANK. Gedurende de maand December werd bij de Nutsspaarbank f27 205.66 Ingelegd e» f 32.896,18 terugbetaald. ONGELUKKIGE VAL. De waarlijk nogal stevig gebouwde tnej. D. de Witv. d. Grpaf is gisteren in de na middag in haar woning aan de Oude Singel van de trap gevallen. Met een knie kwam zU op ongelukkige wijze terecht op een scherpe rand onder aan de trap. op een moment dat de vaart van haar val nog niet gebroken w*s. Aan dat been liep zij dan ook zo ernstige ver wondingen op. dat zij naar het Van Iterson- ziekenhui te Gouda vervoerd moest worden, waar zij ter verpleging is opgenomen. VOLKSONDERWIJS. Het waren meest gunstige geluiden, die gis teravond in de jaarvergadering van de afde ling Volksonderwijs, welke in de Stadsher- be-g gehouden werd. gehoord werden. De secretaris de heer Stuurman kon d® woorden van de voorzitter, de heer Pee'bolte, dat het openbaar onderwijs goede vorderin gen maakt, onderschrijven en ook de penning meester. de heer Intveld, had reden om een tevreden gezicht te zetten. Uit zijn jaarverslag over 1940 bleek nanje- lijk. dat er over dat jaar een nadelig saldo van slechts f 1.04 was: 1950 werd ingezet met f 359.70 in kas. Op dat tijdstip waren er 246 leden, terwijl 193 leerlingen waren ingeschre ven. De heer De Jager kon daar als hoofd der openbare school nog aan toevoegen dat dit aantal o# het eind van dat jaar gestegen was tot 209. De bestuursverkiezing vergde niet veel tijd daar de aftredende voorzitter met algemene instemming herkozen werd Ook het volgende voorstel, zich te verzeke ren van.de medewerking van de toneelvere niging „Arto Post Laboro" voor de jaarlijks® propaganda-avond vond aller goedkeuring Hiermee was de officiële agenda afgewerkt en beperkte men zich tot enkele huishoude lijke zaken welke in de rondvraag ter sprak® kwamen De voorzitter roemde daarbij-nog d® grote verdiensten welke de. heer Bezemer. die naar elders is vertrokken, voor de vereniging gehad heeft. Men besloot hem daarom als nog te benoemen tot erelid. NUTSBIOSCOOP. Zang. dans en vrolijkheid meldt het pro gramma voor deze week Zang en dans zijn echter wel de hoofdbegrippen van toch schijnt de zon", want de vrolijkheid jn deze ■howfilm is goedkoop en draagt een gemaakt karakter. De liefdesgeschiedenis, die de vloed van shownummers aan elkaar moet lijmen la eveneens van een goedkoop genre. Wie houdt van lichte amusementsmuziek en van excen trieke danskunst zal echter wel voldoening kunnen vinden in het bezichtigen van dez® rolprent, d'e in techn'eolor is u'tgevoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Maria. d. van A. Sluit en P. C. M. Fransen. Theodora Jacob® Maria. d_ van Th. J Broere en J. Th. Broek- hof. Linda, d. van A. de Lange en T. G Barendrecht. MARKTBERICHTEN. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH Op de markt van 10 Januari werden aan gevoerd 5609 stuks vee. zijnde: 2241 runderen. 197 vette kalveren. 723 nuchtere kalveren. 10» zeugen. 298 lopers. 1925 biggen. 69 schanen en lammeren. 47 geiten. De prijzen waren als volgt Melk- en kalfkoeien van f 700—f 975, kwa liteiten hepen tot f 1025; guiste koeien van f 500—700; ka'fvaarzen f 650—950 met papie ren boven noterinc: klamvaarzen van f 575— 650: guiste vaarzen van f 550—825: pinken van f 375—525; graskalvercn van f 170—300; nuch tere fokkalveren van f 95—135; nuchter® slachtkalveren van f 45—65; zware nuchter® slachtkalveren tot f 00: loners van f 55—70- ?I-!!n-ïan f 26—40; drachtige zeugen van f 215—290; schapen van f 80—115, lammeren van f 70—oe: re"en van f 20—55. KAASMARKT WOERDEN. Op de kaasmarkt te Woerden werden aan gevoerd 103 partijen. De prijzen waren als volgt: le soort f 2 28—° 32. 2e soort f 2.22—2 27. zware tot f 2.40. Har'el matig. VEE?" Jr GOUDA. Aangevoerd 43 0 varkens f 1 55—1 62; 423 magere var! t 1.301.42: 546 b.ggen f 2032; Handel ïrr.tig; 43 nuchtere kalveren f 4055; Handel vlug; schapen geen aan voer; bokken en geiten, geen notering. KAASMARKT GOUDA. Aanvoer 109 partijen. Prijzen: Eerste kwali teit met rijksmerk f 2.28-*2.33. tweede kwali teit met rijksmerk f 2.23—2.27, extra kwalv teit tot f 2.37. Handel kalm. MARKT BARNEVELD. Eiermarkt. Heden trage handel. Totale aan voer steeg tot c.a. 1.500.000 stuks. Prijzen f 11 13 per 100 stuks. De marktprijs kwam neer op een gemiddelde kiloprijs van f 2. KAASMARKT MEERKERK. Aanvoer 2 partijen. Prijzen: Rij nerk 1» soort f 2263.29. Handel matig. t TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovennche Courant VRIJDAG 18 JANUARI 1951 LANDBOUW EN VEETEELT. DUITSE BEZWAREN TEGEN NEDERLANDSE MELKLEVERANTIE In het Duitse zuivelblad de Molkerei und Kkserei Zeitung kwam onlangs een protestar tikeltje voor tegen de levering van Neder landse melk aan het Amerikaanse bezettings leger in Duitsland. Zoals men weet is dit ge garandeerd t b c. vrije melk. die door de Do mo in Drenthe in samenwerking met de Ste- rovita in Amsterdam dagelijks naar Frankfort wordt gestuurd. De hoeveelheid bedraagt op het ogenblik 60.000 liter per dag. waarvoor 'n speciale melktrein is ingelegd Daar zijn de Duitsers nu kwaad over. Ze vinden dat node loze luxe, want de kosten van het bezettings leger worden op Duitsland verhaald, waarmee ze alleen ondervinden hoe prettig ze de Ne derlanders en andere bezette gebieden hebben behandeld toen zij de overhand hadden. Zo hebben ze onlangs ook 8Ms^ millioen mark voor koelkasten moeten betalen, 31V4 millioen voor meubelen en 2 Mi millioen voor tapijten (welke laatste in Nederland werden besteld). Het bovengenoemde blad schrijft dat Duits land over voldoende moderne melkinrichtin gen beschikt, die eerste klas melk kunnen le veren. Maar daarbij wordt het feit niet ver meld. dat meer dan 60% van de Duitse vee stapel met t.b.c. besmet is. En de Amerikanen willen nu eenmaal voor hun soldaten alleen maar melk gebruiken uit een gebied, waar geen runder t.b.c. meer voorkomt. Alleen De nemarken. Friesland, een deel van Drentheen enkele andere kleinere gebieden in Nederland voldoen aan die eis en daarom zullen de Duit sers er voorlopig nog wel genoegen mee moe ten nemen, dat de Amerikanen zich de luxe van Nederlandse t.b.c. vrije melk veroorloven. (Advertentie IM-L *t Melkwolproefbedrijf Casolana te Leeuw arden. een coöperatieve instelling, vervaardigt op het ogenblik ongeveer 20 ton melkwol per maand. Onlangs zijn 15 ton van dit materiaal aan Engelse textielfabrieken verkocht, die buitengewoon tevreden waren over de kwali- teit. Deze Nederlandse melkwol wordt be schouwd als de beste kunstvezel in de wol- len-stoffen-industrie. Melkwol laat zich met evenveel succes als natuurwol verven en ver toont niet de stueheid van celwol en andere imitatie wolsoorten, die gemaakt wortfen van cellulose. Dit komt doordat melkwol evenals schapenwol bestaat uit dierlijk eiwit. De be langstelling voor melkwol spruit voort uit het feit. dat de zuivere schapenwol op helr fgen- blik op een pond sterling per Engels pond komt. terwijl melkwol op nog geen derde van die prijs staat, namelijk op 6 shilling 2 pence. Stoffen uit melkwol voelen iets anders aan dan gewone wol, namelijk meer als 'n meng sel van zijde en katoen. Zelfs experts kunnen echter op het gevoel niet uitmaken of men met een bijzonder zachte soort natuurwol, dan wel met melkwol te doen heeft. Zij kon den het verschil alleen bepalen door de vezel stuk te trekken en onder de loupe te bekijken. Uitstekende stoffen zijn geweven met 'n kwart melkwol en drie kwart schapenwol, maar ook de combinatie van half schapenwol, half melk wol voldoet heel goed. De Engelse spinnerijen zouden, naar verluidt, gaarne de exclusieve leverantie van het Casolana-product willen verwerven. Het jarenlang voortgezette re- search-werk van de Nederlandse coöperatieve zuivelindustrie om de melkwol te verbeteren, waartoe de gezamenlijke fabrieken zich grote geldelijke offers hebben getroost, begint thans vruchten op te leveren. Dit jaar zal straffer dan ln 1950 de strijd tegen de aardappelmoeheid worden gevoerd. Zoals men weet is de aardappelmoeheid een Infectie van de bodem met een microscopisch klein „aaltje", welke parasiet zich zo sterk kan vermeerderen, dat de aardappelteelt er onmogelijk door wordt Het vorige jaar heeft men nog vele overtredingen door de vingers gezien, maar dit jaar zal scherp gecontroleerd worden en zal men de overtredingen bestraf fen. aangezien thans iedereen dient te weten waar hij zich aan te houden heeft, 't Voor naamste voorschrift is dat men op zijn bouw land slechts éénmaal in de drie jaar aardappe len mag verbouwen en dat men om een rede lijke indeling van de vruchtwisseling te krij gen dus hoogstens ieder jaar één derde van zijn grond voor dit gew*as mag bestemmen. Hierbij verstaat men onder bouwland alle grond, die geen blijvend grasland is. Kunst welden. die na enkele jaren weer gescheurd worden, worden dus tot het bouwland gere kend. Er zijn In d® regeling enkele tegemoetko mingen gedaan voor bijzondere gevallen. Zo ■ouden vele mensen, die maar over één hec tare bouwland of nog minder beschikken in moeilijkheden kunnen komen, wanneer zij bijvoorbeeld in 1950 meer dan een derde van hun land met aardappelen hebben bezet. Vel® van deze kleine stukjes worden voor meer dan de helft met dit gewas verbouwd en als men d® regeling strikt toepast, zou dit betekenen, dat xU in 1951 bijna geen aardappelen zou den mogen telen. Men zal deze kleine teler> echter toestaan maximaal een derde van hun bouwland daarvoor in het lopende jaar te be- ■temmen. Verder kan men ontheffing Krijgen van de voorschriften, wanneer een akker dit jaar voor het laatst met aardappelen wordt beteeld. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer het perceel bestemd wordt voor bouwterrein en dus aan de landbouw wordt onttrokken Ook wanneer op jonge boomgaard aardappelen als tussenteelt worden geplant en de boomgaard zo ver onreschoten is. dat dit in 1952 niet meer mogelijk zal zijn, kan men ontheffing krijgen. Verbouwt men bijzonder vroege aardappelgewassen en worden deze voor 20 Juni aanstaande gerooid, dan mag men reeds na een jaar op dezelfde grond weer aardappelen telen Perceeltjes landbouwgron den (dus geen tuinen of volkstuinen) van min der dan 10 are mogen dit jaar desgewenst ge heel met aardappelen worden bezet, mits men er daarna twee jaar lang geen aardappelen verbouwt. Voor tuinen en volkstuinen geldt de regeling dat maar één derde van de op pervlakte voor de aardappelteelt mag worden gebruikt. Op pas ontgonnen gronden, die dit jaar voor het eerst een gewas dragen, mag men drie jaar achtereen aardappelen verbouwen Ook kan in dit geval worden toegestaan dat men op deze grond om en om aardappelen teelt gedurende vijf Jaar. maar dan moet men na het vijfde Jaar twe® Jaar lang andere gewas- ten verbouwen. In heel bijzondere gevallen, als bijvoorbeeld bU wisseling van pachter of eigenaar kunnen ook nog andere tegemoetkomingen worden gedaan. Voor al deze gevallen moet men ont heffing aanvragen en deze wordt slechts ver leend als bij grondonderzoek blijkt, dat de grond vrij is van aardappelaaltjes. De kosten van het onderzoek (f 2.— per monster) komen voor rekening van de aanvrager. Van 8 Januari af kan men bij de Plaatselijke Bureauhouders ontheffingen aanvragen. Men dringt er op aan deze aanvragen in de loop van Januari in te dienen, zodat het onderzoek op tijd kan plaats vinden en de aanvrager de beslissing kan ont vangen voor het begin van de poottijd. In verband met de aardappelmoeheid ver melden wij nog. dat men in Amerika op het ogenblik proeven neemt met nieuwe chemi sche middelen, waarmee men de aaltjes in de grond kan doden. Tot nu toe was dit niet ge lukt. Het zijn uiterst giftige stoffen, die ln de bodem gassen ontwikkelen, waartegen de aal tjes niet bestand zijn. Men noemt deze stof fen nematociden. omdat zij de aaltjes doden, dl® officieel nematoden heten. Als deze nieu we middelen Inderdaad bruikbaar blijken, heeft men hierin wellicht een wapen gevon den waarmee paal en perk gesteld kan wor den aan de aardappelmoeheid. Extra rundveevoeder. Voor wintermelkbedrUven. Veehouders, die hun veestapel hebben in- eesteld op productie van wintermeik. kun- nen in bepaalde gevallen voor een verhoogde toewijzing rundveevoeder in aanmerking ko hl's voorwaarde hiervoor wordt gesteld, dat gedurende een aaneengesloten penode van acht weken, vallende in de maanden Novem ber en December 1950. per melk- en kali koe. die per 3 December 1950 op het bedrijf aanwezig was. minstens 450 kg. melk aan een zuivelfabriek of -inrichting moet zijn afgele- V6De veehouders, die hieraan hebben vol daan. kunnen zich onder overlegging van de melkafrekeningsbriefjes bij hun P.B.H. ver voegen voor het aanvragen van een extra voedertoewijzing. Deze voedertoewijzing zal eerst eind Fe bruari 1951 worden verstrekt terwijl de aan vragen voor 1 Februari moeten worden Inge diend. GARANTIEPRIJS VOOR DE MELK IN 1949/ 50 RUIMSCHOOTS GEHAALD Men heeft nagegaan welke prijs de melk heeft opgeleverd in het melkprijsjaar, dat liep van 6 November 1949 tot 4 November 1950. De minister had gegarandeerd, dat de melk. die in deze periode aan de zuivelindustrie werd geleverd, gemiddeld 18 cent per kg. zou opbrengen bij een vetgehalte van 3(4%. De garantiepfijs voor de consumptiemelk bedroeg 18 25 cent Op deze garantie zal echter geen beroep behoeven te worden gedaan aangezien uit de becijfering bleek, dat de industriemelk gemiddeld 18 48 cent heeft opgeleverd en de consumptiemelk 18.65 cent. In totaal werd in dat melkprijsjaar tot zuivelproducten en con- supmtiemelk 5 milliard kg. melk verwerkt, om precies te zijn 4963 millioen kg. Een der gelijke hoeveelheid was nog nooit eerder be reikt. Over het kalenderjaar 1950. dus van 1 Januari tot 1 Januari werd aan de zuivelfa brieken en melkinrichtingen afgeleverd 4770 milloen kg. melk met een gemiddeld vetge halte van bijna 3 62%. De totale melkproduc tie werd berekend op 5740 millioen kg., dit is 9% meer dan ln 1949. Ongeveer een milliard kg. bleef dus op de boerderijen voor bereiding van kaas. voor opfok van jongvee en voor gezinsverbruik. De totale kaasproductie beliep 130 millioen kg. waarvan 22 millioen kg. boe renkaas. De boterproductle bedroeg 93 mil lioen kg. Per koe werd een gemiddelde pro ductie bereikt van 3780 kg. melk. wat 3(4% meer is dan in 1949 werd geregistreerd. Toen was de gemiddelde productie namelijk 3650 kg. melk Ook deze productie per koe is een recordcijfer, zowel voor ons land als voor de gehele wereld. Eind Januari nieuwe varkens- prijs. Sinds enkele maanden wachten de varkens houders op het bekend maken van de nieuwe richtprijs voor de varkens. Voor het afgelopen jaar was die op f 1.85 per kg. levend gewicht bepaald, maar de prijzen waren daar in het algemeen bovenuit gekomen. Die richtprijs werd trouwens als te laag beoordeeld, daar de voederkosten nog steeds toenemen. Het advies van de Stichting voor de Landbouw luidde dan ook voor het jaar 1951 een richtprijs te stellen van f 2.06 per kg. met 5 cent speling naar boven en naar beneden. De prijzen zou den daarbij dus kunnen variëren tussen f 2.01 en f 2.11 zonder dat er ingegrepen behoeft te worden. Er is echter door de regering nog steeds geen beslissing genomen en daarover heeft men de minister vele verwijten gemaakt Het is ook inderdaad heel moeilijk te weten hoeveel zeugen gedekt moeten worden of hoe veel varkens men op kan leggen als men niet weet tegen welke prijzen ze straks verkocht kunnen worden. Naar wij vernemen is de reden van het uit blijven van de beslissing, dat de onderhande lingen met Enteland over het nieuwe bacon- contract nog niet zijn afgesloten. De Denen zijn erin geslaard hun prijzen enigszins ver hoogd te krijgen, maar van Nederlandse zijde ■vil men de onderhandelingen niet bemoeilij ken door reeds thans een binnenlandse prijs te bepalen Verwacht mag worden, dat de on derhandelingen in Engeland in de loop van deze maand tot een goed einde gebracht zul len worden, waarna in de laatste week van Januari, waarschijnlijk op de 24ste. 'n bespre king zal worden gehouden, waarin de nieuwe pr(js zal worden vastgesteld. Het Franse landbouwplan. De Franse ministerraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het plan van de minister van landbouw. Pflimlin. voor het scheppen van een gemeenschappelijk agrarische markt der Europese landen naar het voorbeeld van het plan-Schuman. Het plan zal thans door een Inter-ministe- riële commissie aan een nader onderzoek worden onderworpen, alvorens de andere lan den van Europa zullen worden uitgenodigd aan de uitvoering deel te nemen. Het ligt in de bedoeling ln de eerste plaats gemeenschap pelijke markten te vormen voor granen, sui ker. wijn en zuivelproducten. ARBEID EN KAPITAAL Van invloed op internationale verhoudingen Midden In d. nnnnlni om Kore», midden In het conlllel lumen de Werterm Wereld en Builend treedt vrUwel onverwechU een nieuw element op ln de internetionele politieke verheudlnien. n.l. de lelie ele uen de Weet-Duit,, erbeld.r. om op kort. termijn een be- lenerUk .ondeel In dp lpldlnp der onderneml nten toefeweien te krüfen. Dete elt om me- deieffen.chep ko.dt 'n de eer.t. pleeto ln, dot het permneel der bedrijven het recht el krijten minstens de helft ven de commisserlsten. die de ondernemlnfen besturen, te be noemen. Om meer den «in reden li die els ven historisch, bctoksnle Vergeten brettls. Wij hebben hier n.l. ni®t slechts te doen met een forse poging om de zeggenschap van de arbeiders over de bedrhven vast t® leg gen maar tegelijk met het wederoptreden van de Duitse arbeiders als politieke factor. Dit is het nieuwe element, dat zich thans tus sen Rusland en Amerika indringt; de gehele opstelling van de stukken in het wereld schaakspel kan daardoor gewyzigd worden De laatste jaren streden het Oosten en het Westen verbitterd en hardnekkig om juist dat „zware stuk" .de West-Duitse arbeiders massa onbedreigd tn handen te krijgen en nu maakt dit stuk plotseling ®en beweging uit zichzelf. Veelal wordt gemeend, dat de beslissing over de macht over West-Duitsland en daar mee over West-Europa zal vallen in een open lijk militair conflict tussen Rusland en de de mocratische landen. Dit is een mogelijkheid, maar geenszins zo waarschyniyk als men doorgaans denkt. Daarvoor is Rusland in stra tegisch en vooral in economisch opzicht te kwetsbaar. Een aanval op West-Europa iso.i. dan ook niet waarschijnlijk. Veel meer voor de hand liggend en ook veel beslissender zou een politieke overwinning ln West-Europa zyn, waarbij men nog niet behoeft te denken (Advertentie I.M.) Schrale huid aan een stembusoverwinning van de commu nistische partyen. De kans hierop is uitermate gering, maar het zwaartepunt van het poli tieke evenwicht kan ook op het economische terrein worden verlegd, o.a. door de verove ring van de fabrieken en andere ondernemin gen door de arbeidersmassa. Dat de DuiUe arbeldera thans in let- terlijke aln een greep naar de macht doen. la een treffende Illustratie van de gewyzlgde toestanden. Nog slechts en kele jaren geleden, neen, slechta enkele maanden geleden, zouden de bezettings- autorltelten een dergeiyke eiz eenvou dig niet geduld hebben. Doch nn men de Duitse Industrie nodig heeft voorde herbewapening, voelen de Duitsers on- middellijk, dat zy weer een veer van de mond kunnen blazen. De arbeiders maken daar gebruik van. daar zowel de Duitse regering als de bezettende mogendheden zich in een dwangpositie be vinden. Zy durven de arbeiders niet y°orhet hoofd te stoten uit vrees, dat deze zich hetzy door de communisten zullen laten inpalmen, hetzy de hernieuwde wapenproductie zullen saboteren en dat dientengevolge de regering- Adenauer zal vallen. Maar willigt men de els ln dan zal dit een enorme weerslag hebben op de houding van de arbeiders in andere West-Europese landen. Soortgelijke eisen ■uilen dan apoedig overal worden ge steld. Het gevaar van deze vorm van medezeg genschap is. dat het personeel zyn eigen werk- FEUILLETON. door WILLIAM J. LOCKE. Jonge paartjes kon zy niet meer zien. zy haatte ■e - op haer een-en-twintigste jaar - omdat zy dwazen waren, omdat zij zich verleiden lieten tot de waan. dat de wereld rose en blauw «n goud was, terwijl zU uit bittere ervaring wist dat die vaal en grauw was. En wat was nuttelo zer dan te trachten uit een vale en grauwe wereld kleur te halen. Schoonheid bracht haar geen ontroering, omdat deze in werke- ïykheid geen basis had. De mooiste kleren, welke zy vroeger» zo graag aangehad had. wierp zy minachtend ter zijde. Grof linnen was de enige dracht- Men moet bedenken, dat Clementina in die tijd jong was en dat alleen aan de jeugd ge geven is de diepten van het leven te peilen. Zy was jong. sterk van zenuwen. Zy had haar thuis verlaten en iedere sympathie van zich gestoten. Aan niemand kon zij haar zielemar- teling laten zien. aan niemand de wroeging en de schande, die haar verteerden, beken nen. zy was een mislukking in al het essen tiële Zij had de man. die haar liefhad, in de dood laten gaan. Zy. Clementina Wing, was een mislukking. Zij. Clementina Wing, was in de wereld. Daarom was de wereld een mis lukking. ZU zag het laven vaal en grauw. Haar blik was onfeilbaar. Dus was het leven vaal en grauw. Het werken redde haar ver stand. Zy wUdde er zich koortsachtig, onver moeibaar aan. zoals slechts een vrouw dat kan en dan nog alleen een vrouw, die all® gevoel voor waarden verloren heeft. Haar talent was groot in die dagen wees zy het opperen van genie niet minachtend af en door haar ontembare inspanning verkreeg zy de wonderbaariyke techniek, die haar roem gebracht had. De jaren verstreken. Plotse ling ontwaakte zU- Voor een tentoongestelde schildery kreeg zy de gouden medaille. Zij was niet zo dood als zy gedacht had, daar zy nog in staat was de trilling van triomf te voelen. Geld veel meer dan nodig was. om in haar bescheiden behoeften te voorzien rinkelde met vrolijke klank in haar zak. Men sen. die zy snauwend op een afstand gehou den had. fluisterden vleitaal in haar oren. H&ar philosophie. die zy in haar periode van somberheid aangekweekt had. stelde haar in staat vleierij op haar juiste waarde te schat ten; maar geen philosophie ter wereld kon het strelende daarvan wegnemen. En zo kwam het, dat Clementina op haar weg naar succes besefte, dat er zowel in het leven als op schil deren zo iets als licht en donker is. Maar hoe wel zij uit de onderwereld kwam als een andere vrouw dan degene, die daar vertoefd had. was zy nog een heel andere vrouw dan het jonge meisje, dat er zich hals over kop in gestort had. Zij kwam er cynisch, ruw, heers zuchtig. excentriek in taal. gewoonten en kle ding uit te voorschyn. De jeugd was vroeg gevloden en daarmede de frisheid, die beko ring gegeven had aan haar jong gezichtje. Rimpels waren gekomen, harde trekken ver toonden zich om haar mond. Jaren van wei nig of in het geheel geen corset dragen had den haar figuur bedorven. Zelfs al zou zy zich opschikken en mooi maken, welke man zou dan nog met welgevallen naar haar ky- ken?. Vrouwen liet zy rustig haar gang gaan. Zy had nooit de zwakheden, gebreken en ydelheden van haar sekse kunnen uitstaan, vooral ais zy zich aanstelden door een uiter- ïyk vertoon van kracht. Vrouwen konden haar gestolen worden, om dat zy haar niet nodig had. Mannen konden eveneens opvlie gen. omdat zy haar niet hebben wilden. Op die wyze het gehele menselijke ras van zich zettend, vond zy vergoeding in de vryheid. welke zy daarvoor verkreeg. Als zij bloots hoofds en met afgetrapte hakken de King's Road wilde oplopen en weer naar huis gaan met een stuk vlees, gepakt in een bloederig stuk courantenpapier, wie ter wereld had daar dan iets mee te maken? Als zy een hui verende schooier van de straat mee naar huis wilde nemen, om hem voor het vuur te war men en vol te stoppen met sandwiches en cake. die voor haar klaar stonden, wie kon het haar dan beletten? De bezoekers, die de aanblik en de lucht van de schooier met ver dragen konden, moesten maar opstaan en vertrekken. Het liet Clementina koud. Lang zamerhand begon men haar excentriciteit als iets gewoons te beschouwen en er niet meer op te letten. Tot deze benydbare hoogte van vryheid had Clementina zich opgewerkt. Overweldigd door herinneringen, zat zy by het vuur. Zij waren opgeroepen door het ion- ge meisje met de angst diep in haar ogen; maar het gewicht ervan was niet langer ver pletterend. Zy was de tragedie onpersoonlijk gaan beschouwen, als ware het een melodra matisch verhaal, geschreven door een jonge, onervaren schryver. waarin de karakters overdreven en niet levenswaar waren. Het lezen van het verhaal liet op haar de indruk achter, dat Roland Thome een beginselloze zwakkeling en Clementina Wing een hyste risch klein gekkinnetje was. Zij stond op. wreef haar gezicht met beide handen wat ten gevolge had. dat de verf zich *iog meer over haar wangen verspreidde schoof de ezel ter zyde. nam een boek uit een kast en ging lezen, tot het dienstmeisje haar voor haar eenzaam diner kwam roe pen. Nauweiyks was zy de volgende ochtend in haar atelier en begonnen haar palet in orde te brengen, toen Tommy Burgrave met een: „Hallo. Clementina", op de warande verscheen en vlug de wenteltrap afliep. Clementina bleef met een verfbusje in haar hand staan „Zeg eens even. jeugdige vriend, je woont hier niet", zeide zU koel. „Over een halve seconde knyp ik er weer uit" antwoordde hy glimlachend. „Ik heb nieuws voor je. Je moest me heel dankbaar zUn. Ik heb een opdracht voor je". „Wie is die idioot?" vroeg Clementina. „Het is geen idioot", zeide Tommy, terwyi Wanneer een jaar geleden een overeen komst gemaakt is met een tegenparty. die zich nadien als onbetrouwbaar cn niet altijd oprecht heeft doen kennen, moet dan toch de overeenkomst door de eerste partij nageleefd worden? Wanneer in het algemeen bepaalde onge schreven wetten van fatsoen gelden die door één belanghebbende worden misbruikt, moe ten dan die regelen geheel overboord gezc' worden? Het zijn typische vragen van de moderne samenleving. Het overdragen van de Tjerk Hiddes aan de republiek Indonesië is een voorbeeld van het eerste probleem: het mis bruik door Russische gezanten van diploma tieke voorrechten een voorbeeld van het tweede gestelde. Maar het zyn alleen maar voorbeelden. Allerminst kan gezegd worden dat dit op zich zelf staande voorvallen zijn. Met enige inspanning zou integendeel een lange lijst van soortgelijke voorbeelden ge maakt kunnen worden Alle zouden neerko men op de botsing tussen loude) fatsoensnor» men en (moderne) practijken. De Nederlandse regering steunt tiaar be sluit tot overdracht van de Tjerk Hiddes op de schone spreuk „Pacta sunt servanda": af spraken moeten nagekomen worden. In het algemeen gesproken is dit een uitstekend be ginsel. maar de vraag is juist, moet een over eenkomst ook nagevolgd worden tegenover ontrouwe verdragspartners. Zegt men. zoals de Nederlandse regering deed dat inderdaad ook onder moeilijke om standigheden het fatsoenbeginsel gehandhaafd moet worden, dan komt men in botsing met gevoelselementen in het volk. met de eerste reactie, die luidt: Thans zUn wy van onze verplichtingen ontslagen. Zou men evenwel zeggen, dat onder deze en dergeiyke omstan digheden het nakomen van afspraken niet nodig is dan komt men niet alleen op gespan nen voet met de fatsoenvoorschriften, maar het verkeer tussen mensen onderling wordt er op de lange duur onmogelijk door. Het ge weten geeft inderdaad dezelfde influistering als waarop de Nederlandse regering haar be sluit ten aanzien van de Tjerk Hiddes grondt. Het is soms moeiiyk maar het goede dient nagestreefd te worden, ook als door dat stre ven het kwade ogenschynlijk gediend wordt. Zou men anders handelen, dan „zou de weg der waarheid gelasterd worden". (Advertentie I M t® LEKKERKERK, Voorstraat 9. leder® Woensdag i te NIEUW-LEKKERLAND. Lekdijk B 4a tedere Donderdag. Kantooruren: 10 uur v m. tot 3 uur nm- Ook Toor omxettina gen Grootboek 1946 ln 3% obUgattin gever wordt. De directie wordt immers be noemd door de commissarissen en als de hein van de commissarissen afhankeiyk is van het personeel, betekent dit. dat de directie onder contröle van haar arbeiders komt te staan. Men kan zich voorstellen hoe moeiiyk aan het handhaven van de orde in het bedrijf wordt en hoe gemakkelyk dit aanleiding geeft tot daling van de productiviteit. In Frankrijk is dit de laatste jaren reeds gebleken by som mige genationaliseerde bedoven. In Rusland is de consequentie dan ook geweest, dat de macht, die de arbeiders op deze wijze kregen spoedig tot een dode letter werd gemaakt door de politieke partij de controle op te dra gen op de bedryfsleiding. In feite werden daarmee de arbeiders tot bedrijfsslaven ge maakt. Het nationaal-socialisme. dat trachtte kapitalisme en socialisme te verzoenen, ont dook de medezeggenschap van de arbeiders, door het leidersprincipe in te voeren. Hierby had volgens de letter het personeel wel in vloed op de bedrijfsleiding, maar de onder nemer of directeur werd uitgeroepen tot „Betriebsfuhrer" en werd aldus dictator ovef het personeel. De West-Duitse socialisten, die de nieuwe eis naar voren brengen, zullen thans moeten aantonen of een democratische oplossing van dit vraagstuk mogelijk is. Lukt dat niet. dan kan in het critieke stadium, waarin de wereld zich op het ogenblik bevindt, dit nieuwe con flict tussen arbeid en kapitaal van beslissende betekenis worden op de politieke en staav kundige ontwikkeling van West-Europa. hy de ceintuur van zyn jasje dicht knoopte, als om zich gereed te maken voor de strijd, „Het is myn oom". „Bewaar me!" riep Clementina uit. „Ik dacht, dat het een grote verrassing voor je zou zijn", zeide Tommy. Clementina haalde ha r schouders op en ging verder met het drukken van verf ui» haar tubes. n „Hy moet hersenverweking hebben'. „Waarom?" „In de eerste plaats, omdat hy zyn portret wil laten schilderen, en in de tweede plaats, omdat hy het door mij wil laten doen. Zeg hem maar, dat ik geen caricatuur-schilderes ben!' Tommy zette een schilderstoeltje midden m het atelier en ging daar met wyd uitgespreid® benen zitten. „Laten wq nou eens zakelyk praten. Cle mentina. In de eerste plaats heeft hij er niets medfe te maken. Hy wil zijn portret niet la ten schilderen, maar de andere fossielen, waarmede hij omgaat. Gisteravond heb ik er een paar aan het diner ontmoet. Zij behoren tot een gemeenschap, zie je. en ze dazen over diluviaanse stenen en beenderen en stukken ijzer en mijn oom is president. En nu wil len zij zijn portret hebben om dat op te han gen in het hol. waar zij vergaderingen hou den. Zij praatten er aan myn kant van de tafel over. Zy wisten niet naar welke schil der ze moesten gaan en daarom vroegen ze mij om raad. (Wordt vervolgd'

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 2