mm Verwijten aan B. en W. Wat zegt De Bilt? Zuid-Holland niet tevreden over woningtoewijzing Gratie voor Duitse oorlogsmisdadigers De mens in het nieuws Veelsoortige kleine vraagstukken ZONDAGSDIENST HOEST <g> Echtpaar verdronken LAATSTE BERICHTEN Eisenhowe wenst veertig divisies Landbouwkalender in boekvorm Belofte Akkertje Een taart in de raad. FEUILLETON. Liefdes zegepraal 2 NIEUWSBLAD VOOR «UID- ROLLAND EN UTRECHT schoonhorensche Courant VRIJDAG t FEBRUARI 1951 Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Droog weer. Nevelig en droog weer met overdrijven de wolkenvelden en hier en daar opkla ringen. In de nacht en ochtend plaatse lijk lichte vorst. Morgen overdag de zelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Op- en Ondergang der Zon: 2 Febr.: Op 820. onder 17.28. 3 Febr Op 8.19, onder 17.30. 4 Febr.: Op 8.17, onder 17.32. 5 Febr Op 8.16. onder 17.34. MAANSTAND Afnemende Maan. 2 FebL: Op 5.46, onder 12.15. 3 Febr.: Op 6.57, onder 13.20. 4 Febr.: Op 7 46. onder 14.44. 5 Febr.: Op J.19, onder 18.16. Laatste Kwart er N.M 6 Februari. Hoog water te Schoonhoven: 2 Febr. 1.53 uur; 3 Febr 2A7 uur. 4 Febr. 4 02 uur; 5 Febr. 5 06 uur. Keulen, 2 Febr., stand 3.23. val 016. hebben deskundigen hiervan geen grote ver wachtingen. Wel acht men een ruime inzaai van voorjaarstarwe mogelijk. Dit laatste product geeft aanzienlijk min der opbrengst per hectare, dan wintertarwe. Vergelijkt men de gemiddelde oogstcijfers der laatste jaren, dan ziet men, dat de winter tarwe 1949 gemiddeld 4433 kilogram per hec tare opbracht tegen zomertarwe 3255 kg. ïn 1950 waren deze cijfers respectievelijk 3317 en 2415 per hectare. Hieruit blijkt, dat het zaaien van zomer tarwe voor de boer minder winstgevend is dan dat van wintertarwe. In hoeverre zulks van invloed zal zijn op de omvang van de uitzaai per zomertarwe is thans nog niet te bezien. Evenmin kan men met zekerheid voorspellen, welke invloed het gedeeltelijk mislukken van de uitzaai van wintertarwe op de voedselvoorziening zal hebben. Deskundi gen nemen aan. dat de voorziening met bin nenlandse tarwe meer dan voorheen met im port zal moeten worden aangevuld. Of de te verwachten geringere opbrengst van tarwe nog invloed zal hebben op een eventueel ac tiveren van de teelt van aardappelen, wordt bestudeerd. SCHOONHOVEN. VERNIEUWING GASFABRIEK. Hoewel dat op het ogenblik uit den boze is In verband met de kolenschaarste, bestaat toch het feit. dat de productie en levering van gas door de gasfabriek van jaar tot jaar stijgt. In 1950 werd bijvoorbeeld 847.000 kub. meter gas afgeleverd of 45000 kub. meter meer den vorig jaar. Om aan d e grote vraag te kunnen blijven Voldoen is het nodig, dat de productieappa- ratuur in goede conditie Is. Enige Jaren ge leden is een oven vernieuwd, doch de ande-e twee vragen thans dringend voorziening. Het ligt dan ook in de bedoeling om nog dit jaar de twee ovens achtereenvolgens onder han den te nemen. De gemeenteraad zal daartoe •venwel eerst nog een crediet beschikbaar moeten «tellen. WEES BEREID. Waarom geniet een handgemaakt product 4e voorkeur boven een machinaal fabrikaat* Omdat het eerste een warmte heeft, welke het voorwerp dat uit een machine komt mist. Een soortgelijk vfschil is er ook tussen dat gene wat beroepstonelisten presteren en dat wat uit plezier voor het voetlicht gebracht Wordt. Dat is gisteren gebleken toen de Padvlndsters •n Kabouters een propaganda-avond in het Nutagebouw hielden, welke geheel door eigen krachten werd verzorgd. Mevrouw Teyinck opende de avond met •en speciaal woord van welkom aan Schoon- hovens eerste burgeres en de burgemeester •n zette uiteen dat de verenigingskas njg al om contanten verlegen zit. omdat het nieu we onderkomen van de padvindsters. een ma- gazUnzolder, nog bewoonbaar gemaakt neet worden. Om geld in de lade te krijgen was dan ook deze avond bedacht, die begon met •en aardig spelletje van de kabouters, ge volgd door een klompendansje van de Kleine meisjes, van wie Marijke Brolsma ondubbel zinnig blijk gaf toneel-talent te bezitten. Vlot achter elkaar werd het programma afgewerkt en zelfs meer dan dat; want het optreden van de „Nachtegaaltjes", zoals me vrouw Wlezer de zangeressen Inge v. d. Hout •n Anneke v. d. Laan betitelde, was niet ver meld. Toch vormde dit een van de meest be minnelijke onderdelen van de avond. De stem men van deze meisjes waren zeer zuiver en 6e tedere liedjes die uit deze gave kelen klon ken. waren een streling voor het oor. Volgens het oro<»ramma zom een rythml- fche dans worden uitgevoerd door de senio ren. Nu denken wij bij het woord senioren steeds aan de categorie leden die contribut e mogen betalen, maar verder te oud zijn om deel te hebben aan het verenigingsleven. Wij verwachtten dan ook gerimpelde huiden en grijze haren op het toneel te zien, doch toen het doek vaneen spleet zweefden zes frisse maagdekens het toneel op. Zweefden. Inder daad. de soepele en sierlijke bewegingen van dit zestaj. de luchtige dansen, de harmonische gebaren gaven de indruk alsof de danseres sen de grond nauwelijks raakten. In samen- Stromende en weder uitwaaierende, een ge heel of groepjes vormende, nu compacte, dan Weder verspreide figuren, toverden de zes. in een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd, niettemin eenvoudig wit kleed gehulde padvindsters een beeld op het toneel, zo be koorlijk. zo gracieus en charmant, dat de toe schouwers met welbehagen dit luchtige spel met de ogen verslonden. Wij zagen geen be weging die niet zorgvuldig uitgebalanceerd *n ingestudeerd was. Het is begrijpelijk dat het publiek dit schone, boeiende schouwspel nog eens wenst» te genieten aan welk ver zoek natuurlijk werd voldaan. De ziel van dit dansje is mevrouw S. v. d. Hout. die op bekwame wijze deze Schoonhovense Pad vindsters heeft geleid naar het succes van gis teravond Terecht beschouwde men deze rhythmische dans als het hoogtepunt van da •vond. Als dank voor het vele werk dat me vrouw v. d Hout. zelf lós staand van de ver eniging. had gedaan, ontving zij van de jeug dige danseuses een fraaie azalea. Na het opvoeren van nog enkele schetsjes, waarbij Inge v. d. Hout en Bep van Vugt toonden over een natuurlijk toneeltalent te beschikken, kwam het gedeelte dat. uit finan cieel oogpunt bezien, het belangrijkste was. Verschillende spelen en een. defect, rad van avontuur trokken geruime tijd veel belang stellen. Mogen wij een conclus e trekken uit het gedrang dat om grabbelton en theetent bestond .dan geloven wij dat de padvindsters weldra in een huiselijke omgeving hun devies ,Wni b«r«id" kunnen hooghouden VROUW VOND DRONKEN KOSTGANGER IN HAAR BED. De 26-jarige grondwerker B. H te dezer stede, heeft z.ch voor de Rotterdamse poli tie echter moeten verantwoorden wegens mis handeling en belediging van zijn kostjuf- frouw. Toen de hospita in de nacht van 20 op 21 December van het vorige jaar thuis kwam kon zij haar woning niet binnenko men, daar de deur aan de binnenkant geslo ten was. Zij besloot daarom door een der vensters naar binnen t« klimmen. Bij aan komst op haar slaapkamer bemerkte zij even wel. dat haar kostganger In beschonken toe stand in haar bed lag te slapen. Zij maakte hem wakker en gelastte hem vol verontwaar diging haar appartement te verlaten. H. wei gerde echter hieraan gevolg te geven. Daar op was een worsteling ontstaan. H had zijn hospita bij de keel gegrepen, waardoor zij pijnlijk was getroffen. Bovendien had zij en kele verwondingen opgelopen. De vrouw had nog gelegenheid gevonden haar dochtertje om hulp naar de politie te zenden, die spoedig was verschenen. In tegenwoordigheid van de politie-agenten .had H. daarop zijn kostjuf- frouw zwaar beledigd. Het Openbaar Ministerie eiste tegen H. een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaren proeftijd. De verdediger, mr. Q. J. Blaauw bracht naar voren, dat de jeugd van zijn cliënt veel te wensen had overgelaten. Hij was enige tijd in Duitsland geweest en daar was hij er niet op vooruitgegaan. Toen hij in het vaderisnd teruggekeerd was hadden slechte vrienden hem nog verder van ide goede weg doen af dwalen. Pleiter vroeg daarom verlichting van straf. Het vonnis luidde conform de eis. ATHLETIEKKAMPIOFNSCHAF IN AMMERSTOL. De wegwedstrijd om het 10 km. athletiek- kampioenschap van Zuid-Holland zal dit jaar in Ammerstol worden gehouden en wel op Zondag 18 Maart. De organisatie berust bij de athletiekefdelingen van de Ammerstolse Sportveren. en de Voetbal- en Atletiekver eniging „Schoonhoven". VOETBAL. SPORTCLUB ONTVANGT HERMANDAD. Zondag speelt Sportclub op het sportter rein alhier tegen Hermandad, uit Rotterdam. Deze politiemannen kunnen een zeer zware tegenstander zijn en onze stadgenoten kun nen dan ook op alles voorbereid zijn. Wil^n de Blauw-Witten mee blijven tellen, dan d'e- nen ze te winnen en met het voordeel van eieen terrein moet dat ook kunnen. De vier andere elftallen gaan naar buiten, waarbij het tweede en derde elftal tegen Slik kerveer 2 en Woerden 2 weinig kansen heb ben voor een succes. Het vierde en het vijfde elftal hebben ech ter tegen Unio 3 en Haastrecht 5 stellig kans op enkele punten. AANRIJDING. Bijna elke dag komt het voor dat wielrij ders of voetgangers op de hoek Aopelstraat- Koestraat vreemde capriolen moeten maken om een aanrildlng te voorkomen. Wanneer echter twee fietsers een aanrijding hebben zijn de gevolgen meestal niet zo ernstig. An ders wordt dat wanneer er een auto in het snel komt. Dat was Woensdag het geval toen de heer J. Hegeman per fiets van de Haven kwam. Op de bewuste hoek reed hij t*»en de •uto van de dierenarts Schellgrohd. De man wend tegen de grond geslingerd. Dr. Antve- link. die spoedig ter plaatse was. oordeelde het niet noodzakelilk het slachtoffer haar een siekenhuis over t« brengen, daar de man slechts enkele lichte wonden en kneuzingen had opgelopen. De transportcolonne van het Po de Kruis bracht hem over naar zijn wo ning. Het zou niet te verwonderen zijn. wanneer binnenkort elders in de stad een ernstiger ongeluk gebeurt, door toedoen van de zand- auto's. die elke dag de straten onveilig ma ken. De snelheid, waarmee deze voertuigen de hoeken omgaan, kan bijna niet zonder (tr'este) gevolgen blijven. Woensdag is reeds een inwoonster van Schoonhoven ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen zij de étalage van de zaak van P. Groenen stond te bezichtigen. Een chauf feur van e°n zandauto liet zijn wagen onbe heerd op de Dam staan en tijdens zijn af wezigheid begoh te auto te rijden. Mensen. die het gevaarte zagen aankomen, trokken od het laaste moment, voordat de auto de gevel van Groenen ramde, de étalage-kijkende dame opzU. STALEN HAAIEN Nntebloseoop. Er zijn sedert de bevrijding al heel wat oorlogsfilms in roulatie gebracht, gewone, maar ook die boven het middelmatige peil uit staken. Het Is echter «geen gemakkelijke op gave een oorlogsfilm te vervaardigen met 'n inhoud, die spannend is. die aan de werkelijk heid getoetst kan worden zonder evenwel de gruwelijke realiteit tot in finesses uit te beel den. In bijna a)le striidtonelen. die op het wit te doek geproiecteerd worden, is sprake van moed. En moed bestaat zeker ook in de hui dige oorlogvoering, maar dikwijls in een ae- heel andere vorm dan in de oorlogsfilms wordt gesuggereerd. In de namaak-gevechten is het immers gemakkelijk genoeg „moedi"" te zijn en juist daardoor helt die moed van 'n hoofdrolspeler vlak over naar overmoed, naar gedurfdheid. Een van de grote verdiensten van „Stalen Haaien", de film. die deze week in de Nutsbloscoop verschilnt ls. dat geen der snelers in zijn rol afdwaalt naar de onwerite- liikheld. En dat brengt het gehele verhaal op een hoog peil. Er zit snanning in. adembenemende span- nin" dikwijls, vooral wanneer de onderzeeër on zijn eentje een Duitse basis In een Noorse Fjord binnendrinfft. Deze passage is tot In de kleinste bijzonderheden gefilmd en zM draa"t een zeer suggestief karakter. Toch^ is „Stalen Haaien" niet alleen een geschiedenis-van bit tere ernst: zij is ook doorkruid met goede hu mor Een tweede verdienste van deze film is, dat hij zich niet zoals nagenoeg al zijn voor gangers. afspeelt te land of in de lucht. De toeschouwer maakt in „Stalen Haaien" op 'n uitstekende manier kennis met de strijd ter zee. De oncnstelling (voor het oo«) van dit nog tamelijk onbekend terre'n is al belangrijk genoe» om Velen belangstelling in te boeze men. De aantrekkelijkheid van „Stalen Haa ien" wordt noe verhoogd, doordat de film in technicolor is uitgevoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus, z. van J Vermei] en T. Benechop. Maria Leentje. d. van L. Roth en C. A Goedhart. Abraham Gerrit, z. van J Betzema en M. Muilwijk. Cornelia Al- berdina Maria. d. van W. J. A. Kavelaars en M. Muilwijk. - Ondertrouwd: P. de Korte, 26 j. en T Brink, 23 J. J. Pluut, 23 J en F. L"gerweij. 2D j. - Getrouwd: W J Stra- ver. 27 j en C. J Snel, 23 J. - Overleden: C. van Soolingen. 78 weduwe van J. Versluis. W. Hoogendonk, 77 J., weduwnaar van J. Bordewij k. De provincie Zuid-Holland heeft voor de jaren 1951, 1952 en 1953 in totaal een bouw volume toegewezen gekregen voor 33 000 wo ningen. Dit is 22 pet. van het landelijk bouw volume over die jaren. In 1950 kreeg Zuid- Holland 27 procent van het totaal. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat dit bouwvolume voor de provincie te gering is. Zij zijn van plan de minister van Weder opbouw en volkshuisvesting te verzoeken de verdeling te wijzigen en het aandeel van Zuid-Holland te verhogen. Van dit totale provinciale bouwvolume is voor nieuwbouw beschikbaar een volume van 30700 woningen. Een bouwvolume voor 2300 huizen is gereserveerd voor de herbouw van verwoeste wonineen. Dat is dus op het gehele bouwvolume gerekend 6,9 procent. In 1950 waa dit 10 procent. VERKEERSONGELUK EIST TWEE DODEN. Op de Overtoom te Amsterdam is gisteren een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft geëist van een wielrijdster en van iemand, die op de vluchtheuvel van de tram atond. De wielrijdster kwam uit de Gerard Brandt- straat en wilde linksaf de Overtoom opiwen- ken. Tegelijkertijd naderde en vrachtauto met aanhangwagen. De wielrijdster. een 17-jarig meisje, weifelde en dwong daardoor de be stuurder van de vrachtwagen naar links, uit te wijken om een aanrijding te voorkomen, 't Meisje werd niettemin toch aangereden. terwijl de wa"en de vluchtheuvel opschoof, waardoor een 59-jarige monteur, die daar op de tram stond te wachten, eveneens werd gedood. De vrachtwapen, waarmede het ongeluk Is gebeurd, was eigendom van een expediteur ie Hoornaar. De politie heeft de auto in be slag genomen en aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Hierbij is komen vast te staan dat de remmen van de wa»en niet in orde waren. In hoeverre dit op het gebeurde ven Invloed is geweest, staat nog niet vast. De slechte toestand der reminrlchtlng is te wijten aan verwaarlozing. (Advertentie I. M.) Vrouwen! Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal. de grote pijnverdrljver. Toga! is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 10.83, 12.08 en 17.94. Krupp krijgt alle besittingen terug Een en twintig doodvonnissen, opgelegd aan Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg, zijn in gevangenisstraffen ver anderd. De Amerikaanse Hoge Commissaris ln Duits land. McCloy. deelde dit mee in zijn definitie ve besluit omtrent de gratieverzoeken voor oorlogsmisdadigers, die door het tribunaal van Neurenberg veroordeeld zijn. De zeven andere doodvonnissen zijn beves tigd. Voor een aantal andere gevangenen is ook vermindering van straf bepaald. Ex-offlcieren hadden gezegd, dat executie der gevangenen een ernstige hinderpaal zou betekenen voor de Duitse bijdrage aan de Westelijke defensie. Onder de niet ter dood veroordeelde mis dadigers zijn er enkelen, die onmiddellijk in vryheid worden gesteld. Onder hen is Alfred Krupp, die ook al zijn bezittingen terugkrijgt Het bevel tot confiscatie van zijn bezittingen is ingetrokken. Van de vijftien S S.-mannen, die voor het merendeel waren veroordeeld wegens hun optreden in concentratiekampen, bleef slechts één straf ongewijzigd: de doodstraf voor Os wald Pohl. Zeven zullen in vrijheid gesteld worden nadat zij nu ongeveer de helft van hun straftijd hebben uitgezeten. Alle negen veroordeelde leiders van het Krupp-concem worden in vrijheid gesteld. Zij hadden straffen van zes tot twaalf jaar gekre- AUSTRALISCHE MIJNWERKERS WILLEN 's MAANDAGS NIET MEER WERKEN. Het bestuur van het Australische mijnwer kersvak verbond heeft medegedeeld dat zijn leden niet meer zullen werken. Dit zal Maan dag voor de eerste maal het geval zijn. Amerika heeft besloten finan ciële en technisch hulp te ver lenen aan Indonesië voor de we deropbouw van de vissersvloot. „Kom. heer wind! Kom en geleid mijn vor stelijke prauw!" Deze woorden zingt Amat zacht voor zich heen terwijl zijn vingers bij na automatisch doorgaan met het breien van het visnet. Amat ziet niets van de werkplaats bedrijvigheid. die om hem heen heerst, want in gedachten vertoeft hij in een geheel ande re omgeving. Hij ziet zich enkel omringd door water en een blauwe lucht. Hij denkt aan de tijd. waarin hij nog met zijn vissersboot de zee opging om met een rijke buit terug te keren. Want Amat moet nu zijn brood verdienen met werk aan de wai. In de donkere oorlogstijd heeft hy zyn boot verloren en sedertdien heb ben hem de middelen ontbroken om een an der vaartuig aan te schaffen. Opnieuw spoedt zich een dag van saaie ar beid voor Amat ten einde. Het signaal, dat de cpening van de werkplaatsdeuren aankondigt rukt Amat weg uit zijn mijmeringen over de voorbije jaren van varen en vissen. Amat gaat naar huis. niet in een al te beste stemming. Hij is altijd neerslachtig wanneer hij terug denkt aan de dagen, die hij doorbracht op de eindeloze zee. Als hij zijn avondeten genuttigd heeft gaat Amat naar de steiger aan het vissershaventje, waar de voormalige vissers elke avond bijeen komen om te praten over de goede oude tijd. Als Amat daar aankomt ziet hij. dat zijn lot genoten heftig staan te gesticuleren en dat hun gezichten vrolijk staan. Van verre wordt hem al toegeroepen, dat het niet lang meer zal duren of zij kunnen de wijde plas weer op. Een van hen heeft namelijk een krant ge kocht en daarin staat, dat de Indonesische re gering met hulp van Amerika de vissersvloot weer spoedig zat opbouwen teneinde de jaar lijkse vangsten .in snel tempo tot een record hoogte te voeren. De vissers, die in de oorlog hun prauwen kwijtraakten zullen het eerste voor een nieuwe boot ln aanmerking komen. Eindelijk is er een lichtpunt gekomen ln 't bestaan zonder afwisseling, dat de vissers aan de wal gedwongen leidden. Nog werkt Amat aan de wal. maar hij heeft reeds de toezeg ging gekregen, dat hij over enkele maanden weer over een prauw zal beschikken. En dat maakt het saaie nettenbreien licht.' SCHOONHOVEN. De aanvang van de ge meenteraadsvergadering van Woensdagavond droeg een bijzonder karakter doordat de voor zitter, burgemeester Aten. allereerst deelne ming betuigde aan de heer v. Beusenkom. in het overlijden van diens echtgenote en voorts doordat de raad bijeenkwam op de verjaardag van prinses Beatrix, waaraan de voorzitter •veneens hartelijke woorden wijdde. De reed. die niet voltallig was door ziekte van de heer Ouweneel. stemde in met 4é*« woorden, waarop de voorzitter een zeer uit voerige Nlenwjaarsrede uitsprak, een overzicht over alle takken van dienst en beheer waaraan gemeentelijke zorg besteed wordt, een terugblik over 1950 voorzien van vele cijfprs, waarin evenwel de blik yoor- Uit ontbrak. In- deze beschouwing, die dus eigenlijk eudejaarsrede moest heten, behandel de de burgemeester allereerst de loop der be volking. Op 1 Januari 1951 had Schoonhoven 5238 inwoners tegen 5174 een jaar geleden. De financiële positie der gemeente Is .jiiet be paald onmnstig*. waarbij de burgemeester evenwel ook waarschuwde teen een te groot ootimisme. Bij de Jaarwisseling vertoonde het cijfer der werkloosheid een aanzienlijke stij ging ten opzichte van eind 1949. doch hierbij ls. naar wethouder Peerbolte later aanvulde, het vorstverlet in hoofdzaak schuldig. De pro ductiecijfers van pas en de aantallen verkochte K W.U. electriciteit vertoonden beide een flinke stijging, doch daarbij moest wederom weth. Peerbolte wijzen op de noodzakelijkheid thans 20 pCt. te bezuinigen in verband met de ko lenschaarste. Ten aanzien van de woonruimte somde de burgemeester de veelsoortige be hoeften op dit gebied on. hij herinnerde aan de flinke verruiming. d>e ontstaat door de nieuwbouw, doch hij deed een speciaal beroeo op huiseigenaren van bestaande woningen om volle medewerking te verlenen bij woning- ruil en toepassing van het opschulfsysteem, waardoor soms vele gezinnen geholpen kun nen worden. De burgemeester eindi"de met een beroep te doen op de burgerij om door een duidelijk halt toe te roeoen aan krachten van Intimidatie en geweld de vaderlandse rege ringsvorm en vrijheid te steunen. Hij vroeg daartoe de volle aandacht voor de organen van het instituut „Steun Wettig Ceza?" en deelde voorts njede. dat ln dit verband ook de verdediging en bescherming door en van de burgerbevolking voorbereid zal worden. De heer v Beusenkom dankte voor de tot hem gerichte woorden en de heer Simons snrak als oudste raadslid de wens uit dat het gemeentebestuur kracht en zeaen zou moeen ontvangen tot het verrichten van werk in het gezamenlijk belang. Hij drong aan op een goede samenwerking tussen het college van B. en W. en de raaa. Onder de zeer vele ingekomen stukken was ook een adres ven de raad van Finsterwolde met de (communistische) inzichten over ge meentebestuur. Alle stukken werden zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. Per begrotingswijziging werd beslóten het geld dat gereserveerd was voor een nu niet meer noodzakelijk noodriool aan de Opweg te bestemmen voor hoognodige verbeteringen van het riool ln de Csëmelletenstraat. In de be dragen verschuldigd voor verlofs- erj vergun- nin"sreeht werd een kleine differentiatie aan gebracht en de voorges^e'de verhoPin" van de gasprijs (14 cent per kub. m.) wérd zonder discussie goedgekeurd. De huurvaststelling voor de nieuwgebouwde 16 woningen bracht enl"e verwarring omdat het ministerie een gemiddelde huur van f £.70 had berekend, terwijl thans voorgesteld werd 1 5.80 voor de Havenstraat en f 8.— voor de Lanperakkcrweg. De heer Mal in pré begreep niet hoe f 5 70 het gemiddelde van die twee bedragen kon zijn. De heer Bron meende wel een mogelijk heid te zien om tot die uitkomst te geraken, doch wethouder Deerenberg zeide. dat de heer Mallngré inderdaad gelijk had. In de huurprijzen waren evenwel ook enige bijko mende kosten verwerkt. Op een Vraag van de heer Simons zette de heer Deerenberg hog uiteen, dat de vorig Jaar betrokken woningen in de Havenstraat een hoger» huurprija ver eisten omdat daar de stichtihgskosten tenge volge van duurder grond ook hoper geweest waren. De heer Simons vond dat de nieuwe hufeen dan ook duurder moesten zijn een rede nering waarmee de heer Van Schai k niet kon instemmen en die ook overigens n'et ge dekt werd door de feiten. De heer Van Schalk wilde de hoekpanden, omdat daarvoor veel liefhebberij is iets duurder maken, doch de heer Deerenberg vond dat de bouw per blok als geheel bezien moest worden overeen komstig de formulieren van het ministerie. De heer v. Os v. .d. Abelen, die na zijn ziekte voor het eerst weer aanwezig was. zeide dat de huurprhs in elk geval me^ viel omdat men oorspronkelijk rekende op een prijs van f 6.30 per week. Na dit tevreden geluid werden de huren conform het voorstel vastgesteld. De voorzitter deelde nog mede dat ln de volgende vergadering voorstellen gedaan zullen worden over de verhuring van de stuk ken grond achter de woningen aan de Lange- rakkerweg. Bij het punt aalarisverhoging van de hand- werkonderwijs aan de openbare u.l.o.-school ■telde de heer Bron een vraag die het col lege wel wat in verlegenheid bracht. Hij wilde weten wie de bekwaamheid en vakkundigheid van de onderwijzeres beoordeelde Het kou sen stoppen en kousen breien leek hem geen bezigheid, die door mannen beoordeeld kon worden. Het bleek evenwel dat het hier in hoofdzaak om een formele kwestie ging zodat het schertsenderwijs gedane voorstel van weth. Peerbolte om een raadscommissie te benoemen belast met het toezicht op het handwerko'n- derwijs niet in behandeling behoefde te ko men. De aanvullende verordening voor de ver goeding van kosten wegens geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel en hun gezinsleden werd thans in tweede lezing aan genomen. Bij het vooratel om de iepen aan de Groene Singel te doen rooien werden wel enige woorden van spijt geuit over het ten ondergaan van de sta- tire laan, maar de heer Kok merkte op dat geld de smart verzacht en dat f 5700.voor deze 33 bomen een aansporing is om or de ingeslagen weg voort te gaan. B. en W. vroe gen dan ook een machtiging ean de raad om de overblijvende ieoen op dezelfde wijze te verkopen. De heer Bron hpd teren dat voor atel bedenkingen, omdat hij voor kwade jaren ln de toekomst de bomen wilde sparen hetzij om een brandstoffentekort op te vangen het zij om een werkverschaffin',sob:ect bij de hand te hebben. Wethouder Peerbolte voelde meer voor de verkoop, wat de heer Kok deed opmerken dat deze wethouder „ook voor de centen was". Dat bevestigde de heer Peerbolte. waarop de heer Simons inter rumpeerde: „Ja. ja. dat wat je niet hebt". Ook dat beve-ti«»de de heer Peerholte. Tot de verkoop van de 33 bomen werd daarop beslo ten en B. en W. kregen de machtiging de rest van de iepen op dezelfde wijze ln het najaar op te ruimen. Daartegenover werd een cre diet van f 3000 toegestaan voor de aankoop van nieuwe bomen. In de rondvraag vestigde de heer Bron nog de aandacht op de gevaarlijke toestand waarin het wegdek van de Lopikersinpel ver keert. Voor herstellingen daaraan staat ech ter reeds een post op de begroting en bin nenkort zal met dat werk begonnen worden. De heer Meyers was ingenomen met de cijfers, die de burgemeester in zijn Jaarover zicht verstrekt had. doch hij zou gaarne zien dat vergelijkend materiaal verschaft werd in percentages van de gehele bevolkin" van Ne derland. Wethouder Deerenberg sloot zich bij dat verzoek aan en voorzitter Aten beloofde zijn best te zullen doen ln die rich ting. De heer Kok waarschuwde daarbij nog tegen statistische leugens. De voorzitter ontrolde toen een teke ning waarover de heren zich bogen om te zien ln hoeverre een plan van de burgemees ter verwezenlijkt kon worden om voor de nieuwe huizen aan d» Lan^erakkerweg geen hekjes en afgescheiden tuintjes te maken, maar een gezamenlijk plantsoentje in de geest als op de Albrecht Beylinvgracht. Men was daarmede ingenomen hoewel de heer Bron vreesde, dat dit plan veel werk voor de gemeentelijke plantsoendienst zou mede brengen. De heer Mallngré bedankte B. en W. voor de oplossing, die aan de Vlsbrug is be reikt met het omhakken van de eeuwenoude linde en de vervanging van dat natuurmo nument" door Jon"» boomples, waarna ten slotte de heer v. Os v. d. Abelen nog de belangstelling vroeg van B. en W. voor een nieuw consultatiebureau voor zuigelingen en t.b.c. onderzoek. Tevens vestigde hij de san- Krlmpenerwaard: Dr. H F. Adam te Stol wijk, Telefoon K 1824—327; dr. J. den Boon te I^ekkerkerk. Telefoon K 1805—333; dr. H. Frese te Bergambacht. Telefoon K 1825214; dr A. M. Visser te Kr unpen aan de IJsscl, Telefoon K 1895—307. Arkcl - Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos •n Giesaen-Nieuwkerk: Dr. B. J. IJff te Ar- kel. Telefoon 19; en dr. U. R. Brandama to Noordeloos. Telefoon 17. Capelle aan de IJaael: Dr. E. Boonstra, Te lefoon K 1800—22287. Haaatrecht - Polsbroek - Oudewater: Dr. Mühring te Polshroek, Telefoon K 1822203. Moordrecht - Nieuwerkerk aan de IJseel: Dr. S. J. Hage te Nieuwerkerk aan de IJsseL Telefoon K 1803—305. ReeuwUk; Dr. J. P. Hoeneveld, Telefoon K 1829254. Waddinxveen: Dr. P. van der Linde, Kerk- weg 214, Telefoon 450. Zevenhulsen - BIHswük: Dr. J. Tol te Bleis- wijk, Telefoon K 1892—500. Dierenartsen Schoonhoven - Bergambacht: de heer Scheijgrond to Schoonhoven, Telefoog K 1823—379. (Advertentie LM). Rode Hoestpoeders van Mijnhardr - a— docht op de gevaarlijke verkeerssituatie on de hoek Appelstrsat—-Koestraat. Beido zaken z>jd'-n tooi hat collega in behandeling wer den MtüvT Waarschijnlijk door de duisternis misleid is Woensdagavond laat een echtpaar te Hoo- gezand te water geraakt en verdronken. Het echtpaar dat negen kinderen heeft, waa op visite bij familie te Kiel-Windeweer. Do kinderen waren al naar bed en misten hun ouders eerst gisterochtend. Toen zij naar de bewuste familie toegingen om te informeren hoorden zij daar. dat vader en moeder tegen middernacht naar huls waren gegaan De po litie werd gewaarschuw d en ln de loop van de ochtend vond men de slachtoffers. DE KABINETSCRISIS. In verband met de kabinetscrisis heeft H.M. de Koningin hedenmorgen om half elf ten paleize Noordeinde wederom de minis ters Drees en Van Schaik in audiëntie ont vangen. NOORD-KOREAANSE LEGERCOMMANDANT GESNEUVELD Radio-Pjongjang heeft vanmorgen omgeroe pen, dat de Noord-Koreaanse legercomman dant en vice-premier Kim Tsjaik is gesneu veld. Kim Tsjaik bereikte de leeftijd van 48 jaai Hij was in Moskou opgeleid en men achtte hem de meest Invloedrijke Noord-Koreaanse communist na minister-president Kim Ir Sen Kim Tsjaik is de tweede hoge Noord-Ko reaanse militaire leider die op het alagveld is gesneuveld. TEGEN EIND 1952 Generaal Eisenhower heeft ln een besloten zitting van de Amerikaanse senaatcommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard.dat hij zich ten doel atelt tegen het einde van 1952 een Europese defensiestrijdmacht ge vormd te hebben van 40 divisies. Eisenhower vermeed een rechtstreekse ver klaring af te leggen over evenuteel voorge stelde Amerikaanse bijdragen tot de strijd macht. FELLE BRAND TE ZAANDAM. Een felle brand heeft vannacht éen deel van een graan- en veevoeder-malery te Zaandam in as gelegd. Vermoedelijk 400 000 kg veevoeder en maanzaad zijn door brand •n waterschade verloren gegaan. 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscne Courant VRIJDAG f FEBRUARI 1951 LANDBOUW EN VEETEELT. Dezer dagen is door het ministerie van Landbouw, een nieuw boekje uitgegeven, dat de titel draagt: „Werkkalender voor de Land bouw". Hierin worden de werkzaamheden beschreven, die van maand tot maand ver richt moeten worden in akker- en weidebouw en veehouderij, terwijl tegelijkertijd aange geven wordt hoe de weersomstandigheden in net algemeen in de verschillende maapden van het jaar zijn. Bij het woord kalender denken we meestal aan iets anders dan aan een boekje, maar we geloven toch. dat de directie van de Land bouw er verstandig aan heeft gedaan deze ka lender in boekvorm uit te voeren. Op die ma nier kan men verreweg het gemakkelijkst nagaan wat er in de eerstvolgende tijd moet gebeuren en tegelijkertijd de adviezen raad plegen, die voor de reeds verlopen maanden werden gegeven. Van een boekje raken im mers geen bladen zoek. De kalender is samen gesteld door de heren dr. J. J. Post van „De Bilt", ir. J M. A. Penders, rijkslandbouw- consulent te Utrecht, .en J. Berentschot. hoofdassistent van de rijlcslandbouwvoorlich- tingsdienst. Het werkje is 87 bladzijden groot en kost 40 cent. Bestellingen kan men rich ten tot de Dienst voor Landbouwdoeumenta- tie, Bezuidenhout 30. Den Haag. Bij grote aantallen krijgt men reductie. De kalender is ontstaan uit de behoefte, die men had aan een overzichtelijke rangschik king van de landbouw^yerkzaamheden voor het gehele jaar bij de voorbereiding van de radioberichten voor de landbouw. Deze be richten worden samengesteld in overleg met een aantal landbouwconsuleriten en 't spreekt vanzelf, dat men daarbij enige tijd vooruit moet werken. Tenslotte werd aan de drie bo vengenoemde heren de opdracht gegeven om een werkschema voor het gehele jaar vast te stellen. Zonder twijfel heeft de directie van de Landbouw met deze uitgave een uitstekend werk verricht. Voor ieder maand zijn de ad viezen samengevat in vier bladzijden korte raadgevingen, verdeeld in wenken voor bin nen- en buitenwerk, bemesting, veevoeding, inkuilen, verzorging van de gewassen, oogst- werkzaamheden enz. Daaraan vooraf gaat dan voor iedere maand een beschrijving van de normaal voorkomende temperatuurs- en regen verwachting voor die maand. Aan het eind is nog eens een tabel opgenomen van zaai en oogsttijden. Dit boekje is bestemd voor de praktijk en wij twijfelen er niet aan, Of vele ontwikkel de boeren, en vooral jonge boeren met een landbouwschool-opleiding, zullen er een dank baar en nuttig gebruik van maken. Het is ook een uitstekende handleiding voor hen. die zich met voorlichtingswerk bezighouden. Maar wij vrezen, dat het 't minst gebruikt ipl worden door de boeren, die het 't hardst nodig heb ben, namelijk door de groep, die onvoldoen de schoolontwikkeling heeft gehad en die ook niet genoeg belangstelling bezit voor bedrijfs- (Advertentle I.M.) verbeteringea Het zijn doorgaans juist deze mensen, die van een bedrijf het minst nuttig effect trekken en waar dus de grootste verbe teringen nog mogelijk zijn. Dergelijke boeren zijn er veel meer dan men denkt en juist voor hen, zouden de adviezen van de kalen der zo nuttig zijn. Nu hebben We de indruk, dat deze minst ontwikkelde groep niet gemak kelijk een boekje als dit zal gaan gebruiken. Zij zien er tegenop met ee» boek in de hand te werken en dat komt ook wel voor een deel doordat het boekje nog iets eenvoudiger ge schreven had kunnen worden. De samenstel lers geven wel practische adviezen, maar uit ervaring weten wij, dat de woordkeus erg eenvoudig moet zijn. wil men gelezen en be grepen worden. In dit opzicht zou misschien bij een volgende druk wel iets verbeterd kunnen worden. Zo is naar onze mening bijv. ook de mengingsvierhoek voor kunstmest- soortea* die er uitziet als kruiswoordpuzzle. te moeilijk voor eenvoudige boerenmensen. Niettemin is onze eindindruk, dat deze kalen der een grote aanwinst ts. waarvan een ruim gebruik dient te worden gemaakt. RODE BIETEN IN DE SILO. Op de proefboerderij te Hoorn heeft men een merkwaardige proef genomen op het ge bied van de Hardelandmethode voor het in kuilen. Zoals men weet bestaat de Hardeland- kuil uit een mengsel van gehakseid gras met tot moes fijngemalen voerbieten Nu had men te Hoorn, waar in de omgeving veel tuin bouw is, ook een partij rode tafelbieten ter beschikking, de zogenaamde „kroten". Soms zijn deze tafelbieten slecht verkoopbaar bij overmatige aanvoer aan de groentenveilingen en zo gebeurde het dat bij wijze van proef een der silo's werd gevuld met een mengsel van gras en kroten, deze laatste dus in de plaats van voerbieten. De kwaliteit van deze silo bleek buitengewoon goed te zijn er werd geen spoortje boterzuur in aangetroffen, wat voor de zuivelbereiding van het grootste be lang is. Waarschijnlijk is dit goede resultaat toe te schrijven aan het hoge suikergehalte van de rode biet. In het algemeen is immers een Hardelandkuil beter naarmate men bie ten gebruikt, die rijker zijn aan suiker. Ver der moet erop gelet worden, dat de bieten goed gewassen worden voordat men ze fijn- maalt, want grond in de kuil is altijd ver keerd. Een andere merkwaardige ervaring, die voor de koude kuil in het algemeen geldt, is dat giftige onkruiden, zoals paardestaart (heermoes) alleen bij hoge verhitting hun slechte eigenschappen kwijtraken, maar deze niet blijken te verliezen wanneer men vol gens de koude methode inkuilt. Kuilt men gras met paardestaart in volgens de warme methode, dan verdwijnt de giftige werking tengevolge van het broeien, doch toen men hetzelfde materiaal op de koude manier in kuilde, werden de koeien er zo ziek van. dat de gehele kuil opgeruimd moest worden Wie dus dit jaar overgaat van de warme methode op de koude kuil. teneinde eiwitverliezen te besparen, moet er wel rekening mee houden, dat men er geen gras in mag brengen, waar in een ruime hoeveelheid paardestaart voor komt. WAT KUNSTMEST BETEKENT. Kunstmest is een artikel, dat zijn voor naamste afzet vindt in West-Europa, terwijl het gebruik eryan de laatste twintig jaar ook in Noord-Amerika steeds groter afmeting gaat aannemen. Dit gebruik ia zo groot, dat hoewel in West-Europa en Noord-Amerika niet meer dan ten vijfde van alle cultuur grond' van de wereld ligt. in deze streken meer dan de helft van alle kunstmest wordt gebruikt, namelijk 50 pCt. van alle fosfor- meststoffen. 54 pCt. van alle stikstofmeststof fen en 77 pCt. van alle kalimeststoffen. Geen wonder dan ook. dat de landbouwproductie nergens ter wereld (met uitzondering van enkele gebieden, zoals Egypte. Indonesië en Japan) zo hoog is als in deze landen. Dit ver klaart waarom China. Siam. Birma, India, Pakistan en grote delen van Afrika en Zuid- Amerika zulke lage productiecijfers vertonen en hoe het komt, dat in dichtbevolkte gebie den ondanks goede grond en een warm kli maat toch telkens weer hongersnoden voor komen. Hongersnood veroorzaakt opstanden en opstanden belemmeren weer een goed ge regeld bestuur. Als men in deze streken een hoger ontwikkeld landbouwbedrijf had en men met behulp van kunstmest meer uit de bodem haalde, zouden de kansen op vrede en welvaart belangrijk toenemen. Maar daartoe zal dan de kunstmestproductie belangrijk groter gemaakt moeten worden. Op het ogen blik is alleen de productie vop kali iets gro ter dan de vraag. n.L een productie van 3.7 millioen ton bij een verbruik van 3,6 millioen ton. De wereldproductie van stikstofmest kan niet geheel aan de vraag voldoen, daar zij 3.86 millioen ton bedraagt bij een behoefte van 3,88 millioen ton. Bij de fosfaten bestaat een groot tekort, daarvan bedraagt namelijk de productie 4.3 millioen ton. terwjjl de vraag volgens berekeningen van de F.A.O. geschat moet worden op 5.6 millioen ton. Het klinkt wel vreemd, maar in feite is uitbreiding van de kunstmestfabricage een der belangrijkste middelen om de oorlogsgevaren te vermin deren. IETS VOOR MODERNE KOEIEN? Volgens sommige Amerikaanse vakbladen is er een nieuwe methode gevonden om ar beid op de boerderij te sparen, namelijk door gebruik van een installatie, die de koeien in staat stelt naar behoefte te eten. Nu zijn auto matische voerbakken helemaal niet nieuw en worden ze vooral voor varkens en kippen nogal eens gebruikt, maar het is de vraag of ze voor koeien gewenst zijn. omdat het toe dienen van een nauwkeurig berekend rant soen doorgaans veel voordeliger is Maar wel n euw is de naam. die men aan de Ameri kaanse automatische voerbakken geeft Men noemt ze „cowfetaria's". wat letterlijk ver taald zou kunnen worden met „Koe-voer- taria". De vondst is grappig, maar of men er zoveel betekenis aan moet toekennen als de Amerikaanse landbouwpers doet. wagen we te betwijfelen. DE PLOEG ER WEER IN. Gelukkig is in vrijwel alle streken van ons land de wateroverlast aan het luwen en is op vele plaatsen het land alweer drooggeval len. Al heeft het hier en daar lelijk gespan nen en zijn versche'dene lage stukken over stroomd onoverkomelijke rampen zijn geluk kig uitgebleven. De vorige week is het land zo snel opgedroogd, "dat wij op tal van plaat sen alweer de ploegen aan het werk zagen. Dat was wel nodig ook. want de vorige herfst had men tengevolge van de nattigheid het najaarswerk niet op tijd klaar kunnen krij gen Grote oppervlakten aardappel- en bie- tenland zijn toen onbewerkt blijven liggen. Men kan de invloed van dat slechte weer ook duidelijk herkennen in de resultaten van de telling der wintergewassen, want terwijl er in December 1949 bijna 80.000 H A. win tertarwe werd geregistreerd, telde men in December 1952 niet meer d^n nauwelijks 59.000 H A. Het is echter met alleen het slechte weer, dat hierop, van invloed is ge weest. de te lage tarweprijs is er ook met onschuldig aan. Van deze prijspolitiek is trou wens niets te begrijpen, want nu daardoor de tarweteelt achteruit is gegaan, mp"' de rege ring meer tarwe invoeren tegen een veel ho gere prijs .Het zou dus verstandiger zijn ge weest de tarwetelers een paar gulden per 100 k g. meer in het vooruitzicht te stellen. De oppervlakte winterrogge nam eveneens 152.000 H A. De oppervlakte gerst steeg een kleinigheid, n.l. van 11 900 tot 12200 H.A., maar de koolzaadteelt werd meer dan gehal veerd en verminderde van 39 000 tot 14 000 H A. Bovendien is er nog een grote kans. dat er nog veel uitgevroren is, zodat de kool- zaadoogst in 1951 wel niet veel te beduiden zal hebben. GEMEENTERADEN. Inzake Woningbouw Men behoeft geen „terug naar de natuur' ideeën te verkondigen en men behoeft geen Robinson Crusoë-lot te verlangen om tham troost en sterkte te putten uit hetgeen voor elkeen zichtbaar is langs wegen en dreven. Het kale hout. dat daar maanden lang storm, sneeuw en vorst getrotseerd heeft, blijkt niet dood te zijn. De knoppen zwellen al is-er nog geen groen te zien. Zonder dat er bloei ot jong leven te aanschouwen is. toch kan men waarnemen, dat de naargeestig kale takkeo zullen leven, dat zij een belofte inhouden. De mens weet dat van jongsaf. Na de win ter komt de lente en in de lente gaan de bo men weer blad dragen. Maar het groen aan de bomen, de zomerse volle pracht is toch van geheel andere invloed dan juist de stille belofte, de secondewijzer van de eeuwigheid, de sluimerende maar altijd aanwezige kracht van de schepping, die de mens kan doen be seffen hoe groot het verschil is tussen de grote waarden van het heelal en de actuele problemen, waarover hij piekert. De bezigheden van Stikker en Drees. de reizen van Eisenhower en MacArthur. de wo ningnood in Nederland en de moeilijkheden met Nieuw Guinea, de vliegramp in Zuid- Amerika en het verkeersongeval op de hoek van de straat het zijn allemaal tikken van onze tijdelijkheid, die geen invloed oefenen op de klok der eeuwigheid. Dit gaat gestaag voort met seizoenen als seconden en met het bij elke seizoenwisseling weer tonen van de kracht der schepping. Wanneer de mens daarvoor de ogen open heeft, dan zou hij een stap op weg zijn de problemen van deze wereld in de juiste ver houdingen te zien en de problemen van zijn eigen ziel daarin te passen. Dan zou hij ge waar worden dat een kabinetscrisis niet van levensbelang is. Wanneer de staatslieden zelf dat ook zou den zien. wanneer die formateurs nu en dan een weldoordacht ogenblik wijdden aan de beschouwing van het uitbottend gewas, dan zou er zelfs in een kabinetscrisis nog een sprankje geluk kunnen schuilen. NIEUWPOORT. De gemeenteraad kwam vorige week in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Brou wers. Na de opening der vergadering deelt de voorzitter mede. dat opdracht is gegeven de beschoeiing bil het Steiger door te trekken en aldaar een hek met een bank te plaatsen. De kosten van het maken van een urinoir zijn zo hoog dat B- en W. niet met een voor stel komen. De voorzitter brengt hierop het eerste voorstel van B. en W. ter tafel, namelijk om de huren van de woningen van het woning bedrijf met ingang van 1 Januari 1951 t« ver hogen met 15%. af te ronden naar boven op een veelvoud van 5 cent, en alzo vast te stel- 1 len op f 4 05, f 3 35 en f 2.70 per week. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorta stellen-'B. en W. voor eveneens de huur van de woning Binnenhaven 164 te ver hogen met 15%. De heer S t i £t e r vraagt of er al iets be kend ii over de huuradvies-commissie inge volge de huurwet en of de meerdere op brengst van de huur van de woningen van 't woningbedrijf ten goede van de exploitatie rekening komt. De voorzitter zegt dat de huuradviescommissies gevestigd zijn in de plaatsen waar de kantongerechten zijn. Betreffende de bestemming van de hogere opbrengst van de huren der woningen van 't woningbedrijf komen nog nadere richtlijnen van de minister van wederopbouw en volks huisvesting. Hierop wordt het voorstel zonder Jioofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter zegt. dat de Wegenver keerswet en het Wegenverkeersreglement in werking zijn getreden en dat de gemeente raad weder de bevoegheid heeft om regelen te stellen nopens het verkeer op wegen Het komt B en W. gewenst voor deze bevoegdheid aan hun college op te dragen. B. en W. stel len daarom voor een hoofdstuk betrekking hebbende op het verkeer, in de Algemene Po litieverordening op te nemen, -waarin deze be voegdheid aan hun college wordt toegekend. Ook dit voorstel wordt aangenomen. Do voorzitter deelt voorts mede dat 'n advies van de A.N.W.B. is ingekomen over de belemmering van het verkeer door de soms openstaande deur van de heer van Merkerk. B. en W. stellen nu voor dit advies te volgen en een artikel ln de Algemene Politieveror dening op te nemen dat verbiedt om binnen de bebouwde kom van de gemeente ramen. (Advertentie I. M.) Kou gevat? (Advertentie I.M.). luiken, blinden, deuren of vensters naar bui ten te openen of geopend te houden, wanneer daardoor voor het verkeer gevaar wordt ver oorzaakt of het uitzicht wordt belemmerd. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. In de rondvraag zegt de heer Baron met genoegen te hebben vernomen, dat de be schoeiing bij het Steiger zal worden doorge trokken. Voorts vraagt hij of het rapport van de brandspuit al binnen is. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend. Vervolgens merkt de heer Baron, op dat er steeds draden worden gespannen tussen de bomen, hetgeen niet best is voor de bomen. De voorzitter ant woordt dat de gemeentebode reeds bii de schuldigen heeft aangezegd dat deze draden veiwijderd moeten worden. De heer S t i g t e r merkt op dat het met de woningbouw in 6e gemeente niet zo best gesteld is Hij zegt. dat men in het be^in van 1950 een toewijzing van vijf wningen had en dat ook toen al spoedig plannen waren ge maakt en grond was gekocht. Spreke: vraagt zich af hoe het komt. dat de woningen niet gebouwd zijn voor September. Ligt het aan B en W dat er niet gebouwd is: heeft het college het niet te kalm opgenomen* Waarom wordt, indien er moeilijkheden zijn, de ge meenteraad niet bijeen geroepen. Spreker vraagt zich af wat de wethouders in deze ge daan hebben. Tenslotte spreekt hij de hoop uit. dat B. en W. er spoedig in zullen slagen tot woningbouw te komen, omdat zulks in het taelang van de industrie en de middenstand ls. De voorzitter zegt. dat de rondvraag niet is bedoeld voor dergelijke vragen als de heer Stigter heeft gesteld, doch voor slechts korte eenvoudige vragen, die ook kort be antwoordt kunnen worden. Wil men dergelij ke vragen stellen dan is het nodig dat die van te voren bij B. en W. bekend zijn, om een en ander te onderzoeken opdat er een nauw keurig en goed antwoord kan worden gege ven. Niettemin wil spreker wel antwoorden op de vragen van de hoer Stigter Allereerst merkt hij op. dat er geen verschil is tussen de burgemeester en de wethouders, hetgeen de heer Stigter wil beweren. Het verwijt is ook tot de burgemeester gericht, aldus spre ker De voorzitter gaat hierop de ge schiedenis van de woningbouw na en zegt dat het niet-kunnen-bouwen B. en W. evenveel spijt als welk raadslid ook. Spreker merkt op dat het eerste bezwaar was dat er te weinig open grond bij de woningen was. Hieraan was tegemoetgekomen door vereenvoudiging van het plan, doch toen waren de grondkosten weer te hoog. Na aanbesteding was de aanne mingssom te hoog. Er werd weer bezuinigd en niéuwe plannen werden Ingezonden Daar na kwam een mondelinge mededeling dat de bouwkosten nog te hoog waren, zodat de plan nen opnieuw moesten worden veranderd. Hieraan werd voldaan en toen kwam de bouw- stop. Thans is telefonisch medegedeeld dat een prijs moet worden opgegeven. Hieraan wordt nu weer hard gewerkt, doch de prij- ien zijn in de laatste tijd dusdanig gestegen dat gevreesd wordt dat de aannemingseom weer te hoog zal zyn. Spreker ontkent dat de stagnatie van de woningbouw de schuld is van B en W. Dit college ls op geen enkel* wijze tekort geschoten. Spreker ziet ook niet in waarom de gemeenteraad hierover bijeen geroepen zou moeten worden. Die kon hier zijns inziens ook niets aan doen. Na enige be spreking sluit de voorzitter de discussie. De heer S1 o b wijst er op. dat de weg naai het veerhuis nog niet is opgeknapt. Hij zegt dat het hinderlijk is voor de mensen. De voorzitter belooft nogmaals bij de aan nemer op spoed te zullen aandringen. Voorts vraagt de heer Slob hoe het staat met de straatverlichting en de verlichting van de klok. De voorzitter zegt dat er op de straatverlichting 25% moet worden bezuinigd Men heeft daarom besloten de verlichting op de avonden met volle maan niet te ontste ken. De verlichting van de klok is aangesloten op de straatverlichting. Hierna sluiting. MOERCAPEI.LE. In zijn nieuwjaarsreda die burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen in de jongste raadsvergadering hield, kon hij er gewag van maken dat zich in 1950 opnieuw het eigenaardige verschijnsel voor deed. dat er in deze gemeente evenveel vrou wen als mannen woonden. De voorzitter zei de. dat het vorige jaar ln vele opzichten voor deze gemeente een goed jaar was geweest. Een van de ingekomen stukken viel wel bijzonder in de smaak bij de raadsleden. Dit was namelijk een taart, een geschenk van de heer J. vgn Kralingen, lid van de raad en voorzittes van de middenstandsvereniging. Na de smulpartij ging de raad over tot da •fhandeling van de agenda. Een verzoek van door WILLIAM LOCKE. IS „De huichelachtige schoften." prevelde hij, terwijl hij naar zijn museum terugging. „Die huichelachtige schoften!" Met een gebaar van woede en walging stak hij zijn handen diep in zijn jaszakken. Zijn vingers vonden de verfrommelde brief. Hij Voelde zich duizelig worden en greep zich op het portaal vast aan de leuning van het hek. „Is de hele wereld tegen mij?" zeide hij. Ongelukkigerwijze moesten er nog een paar donderslagen komen. „Aan mijn neef Ephralm vermaak ik ter wille van zijn zieleheil mijn wijn, die ik hem bezweer met zorg. aandacht en appreciatie te drinken, daar ik overtuigd ben. dat hij een goed wijnkenner is of op weg is te worden een Kenner van mensen en dingen, wat mijn neef Biet is." Quixtus staarde naar de ironische met Mathew Quixtus' scherp handschrift geschre ven woorden en wendde zich met een bleek gezicht tot de advocaat, die hem erop gewe ien had. „Is dat het enige wat er ovtr mij in het Wstament staat, Mr. Henslow?" ..Helaas, ja. Mr. Quixtus. Kijk u zelf maar". En hij gaf hem het document. Mathew Quixtus had grote sommen nagela ten aan liefdadigheidsinstellingen, kleinere aan oude bedienden, de wijn san Ephrairp en d# rest aan een onbekende Quixtus. die zich dertig jaar te voren te New York geves tigd had. Zelfs Tommy Burgrave, met wie hij op goeden voet gestaan had. werd niet ge noemd. Maar hij had jaren geleden ruzie ge had met zijn nicht. Tommy's moeder, omdat z(j met een arme man trouwde. Het testa ment was enkele Wfken te voren gedateerd, terwijl de butler en de koetsier g)s getuigen opgetreden waren. „Ik stel er prijs op te zeggen", zeide Hens low. „dat ik, voor we de enveloppe vonden, niet het flauwste Idee had. dat uw oom een nieuw testament had gemaakt. Ik ben hier gekomen met het oude. dat ik opgemaakt heb en dat vijftien jaar in mijn safe gelegen heeft. Ik behoef u niet te zeggen, dat u krachtens dat testament, een paar kleine le gaten daargelaten, de enige erfgenaam was. Het spijt me ontzettend" „Laat me de datum nog even zien". Hij druk'4 zijn handen voor zijn ogen en dacht na. Het was de dag voor zijn laatste bezoek. Het telegram, dat Mathew Quixtus' plotse linge dood meldde, had een lichtstraal ge bracht in een ziel. die ,een week lang in het donker geweest was door ellende. Het maak te hem wakker tot een besef voor uiterlijke dingen. Zijn gehele leven lang had hij een oprechte sympathie voor de oude man gevoeld Het besef, dat hij niet meer leefde, gaf hem een schok. Hij had Tommy Burgrave. het enige andere familielid in Engeland, getelegrafeerd, maar Tommy had niet kunnen komen- Hij had met schilderen in de open lucht kou gevat en lag met een lichte longontsteking te bed. Quix tus maakte alleen de regelingen voor de be grafenis. De oude man werd op het stil kerkhof van Croxton ter ruste gelegd. Het halve graafschap kwam de laatste eer bewij zen en Quixtus de hand drukken. Dadelijk daarop werd in tegenwoordigheid van een paar oude bedienden het testament voorgele zen. Het was gedateerd de dag voor zijn laatste bezoek en had. getekend en verzegeld, al die tjjd. dat de oude man hem verwelkomd, ge vleid en hartelijk met hem gesproken had. in de gesloten kast in de bibliotheek gelegen. Al die hoffelijkheid en hartelijkheid was voor-de-gekhouderij geweest. Quixtus lichtblauwe ogen werden harder en h(j keek de advocaat met een uitdruk kingloos gezicht aan. „Ik ben bang. dat het nift mogelijk zijr zal", zeide Henslow. „het testament ongeldig te laten verklaren op grond van seniliteit van de testateur". ..Mijn oom was in het bezit van al zijn geestvermogens, toen hij het schreef zeide Quixtus, „en bovendien van een meedogen loze wreedheid". „Het was een harteloze grap", stemde de advocaat toe. „Als u mij een dienst wil bewijzen. Mr. Henslow. zeg dan aan een van de bedienden, dat hij mijn koffer pakt. en die naar mijn adres in Londen nazendt Ik ga nu naar het station". De advocaat keek op zijn horloge. „Er gaat de eerste twee. drie uur geen goede trein". „Ik zou nog liever naar Londen lopen dan langer in dit huia blijven". Hij ging naar het station, zond vantjaar een telegram naar zijn huishoudster, die hem de eerste dagen niet thuis verwachtte, en nam de eerste trein naar Londen. In zijn hoek van de coupé zat de zwaar beproefde man roerloos te peinzen. Alles, wat het geloof van een mens in de mensheid kon doen wankelen en doen verdwijnen ln de donkerte van een afgrond, was gebeurd. Plotseling als door een voorafberaamd plan had ramp na ramp hem biagheid. trouweloos heid en wreedheid van het mensdom geopen baard. Waren ze hem geopenbaard in de na tuur van hen. die hem in de wereld het naast geweest waren: Angela. Will Hammersley, Marrable, Huckaby. Vandermeer. Billiter, Mathew Quixtus? Als dezelfde trek door de zielen van dezen liep. dan moest hij onge twijfeld lopen door de zielen van alle zonen en dochters van Adam. Maar nu kwam het grootste raadsel. Waarom zou hij. Ephraïm Quixtus, anders zijn dan het verdere men senras? Waarom waren tot dusverre laagheid, trouweloosheid en wreedheid even vreemd aan zijn natuur geweest als neiging tot brand stichting en moord? Waarom was hU niet toegerust geweest met deze eigenschappen, die stervelingen schenen te dienen als wape nen. om er de gewone levensstrijd mede te strijden. Dat hij ze niet bezat was duidelijk. Dat hij door gemis daarvan het onderspit ge dolven had. was ook duidelijk. Ware hij ge wapend geweest, zoals de anderen, dan zou hij Marrable verschalkt hebben in zijn eigen spel. zijn vrouw in heilzame vrees voor zijn jaloezie gehouden. Huckaby en de zijnen reeds lang geleden gezonden hebben naar de gevangenis, waar zij thuis behoorden, zijn oom hebben doen geloven, dat hij een flinke kerel was. en nu met slaande vleugels en kraaiende stem triomfantelijk op deze wereld staan. Maar hij was hopeloos overwonnen.. Degene, die de verantwoordelijkheid op zich genomen had om hem uit te rusten voor de levensstrijd, had zich schuldig gemaakt aan ongelooflijke onachtzaamheid. Maar tot wie kon hij zich wenden, om dat gebrek te her stellen. Mensen wenden zich tot God om hen goed te maken; maar het zou heiligschennis zijn zich tot Hem te wenden om iemand slecht te maken Hoe moesten dan de eigenschap pen van laagheid, trouweloosheid en wreed heid verkregen worden? Misschien zou de duivel kunnen helpen. Maar de eenvoudige ziel van Quixtus kon niet helemaal in zijr bestaan geloven Ongeduldig schudde hij zijn gedachten los (Wordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 2