(m m v ^SHEERS Een Europese eenheidsmarkt voor landbouwproducten LAATSTE BERICHTEN De mens in het nieuws ZWITSALETTEN Raad contra hoogheemraadschap Liefdes zegepraal NIEUWSBLAD VOOR Zl'ID-HOLLAND EN UTRECHt - Schoonhovenwclie Courant MAANDAG 16 ATRIL 1951 Wat zegt De Bilt? Geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 uur). WestelUke wind. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige tot mat.ge Westelijke wind. Iets kouder overdag. Op- en Ondergang der Zon: 16 April: Op 5 44. onder 19.38. 17 April: Op 5 41, onder 19 39 18 April: Op 5 39. onder 19 41. MAANSTAND. Wassende Maan. 16 April: Op 12 52. onder 4 01. 17 April: Op 14.11, onder 4.16. 18 April: Op 1531. onder 4 28. Eerste Kwartier. V.M. 21 April. Hoog water te Schoonhoven: 10 April 1 42 uur; 17 April 2.14 uur. 18 April 3.25 uur; 19 April 415 uur. Keulen. 16 April, stand 3.20. val 0.19. GEMENGD NIEUWS. ERNSTIG ONGELUK TE ZANDVOORT. Drie jongens waren Vrijdagmiddag op het rijwielpad van de Zendvoortselaan te Zand- voort met hun autopeds aan het spelen. Plot seling staken rij ronder op 't verkeer te letten de rijweg over, juist toen een auto. bestuurd door een dame uit Amsterdam, pas seerde. Zij kwamen allen onder de wanen te recht, waarbij een zes-jarige jongen op slag werd gedood. De twee speelmakkertjes wer- den rwaar gewond. De bestuurster van de auto werd in overspannen toestand naar huis gebracht. Haar auto is door de politie in be slag genomen. MAN STAK VROUW IN DE RUG. Vrijdagavond heeft een kapper te Amster dam rijn vrouw met een mes in de rug ge stoken. De man was kennelijk in overspan nen toestand. De verwonding was niet ro heel ernstig en de vrouw kon. nadat de wond ln een der riekenhuiren was gehecht en ver bonden. naar haar woning terugkeren. De man is voorlopig opgesloten. Nieuwe centrale te Dordrecht nu al te blein Op het o?enblik zijn onderhandelingen gaande tussen de gemeente Dordrecht en het „Electriciteitsbedriif Zuid-Holland" over een mogelijke uitbreiding van de op het ogenblik ln aanbouw zijnde centrale in de West-Mer- wedt-polder te Dordrecht. De vraag naar electriciteit stijft namelijk met de dag en vooral de Industrieën worden steeds «rotera afnemers. De gemeente Dordrecht heeft voor de bouw van deze centrale, die een van de mooiste electrlsche krachtstations van Neder land ral worden, een cred'et van f 46 000.000 in totaal verleend. De prijzen voor de wer ken rijn echter zodanig gesteeen. dat voor de financiering daarvan een aanvullend crediet van f 7.875.000 nodig zal zijn. TWAALF ARRESTATIES IN LAREN. In verband met de oprolling van een speel bank in hotel Hamdorff te Laren zijn twaalf arrestaties verricht. Zeven der gearresteerden zijn voor de officier van justitie van Amster dam geleid. Onder hen bevindt zich de orga nisator H. K.. directeur van een totalisator in Nederland en België. Drie andere bestuursleden zijn na een ver hoor door de politie weer on vrije voeten ge- ateld. Een bedrag van f 17.000 werd in be- alag genomen alsmede alle fiches en twee speeltafels Alle speelbanken in Den Haag Amsterdam en het casino in Scheveningen aijn nog volledig in bedrijf. HARDLEERS. Zondagmorgen heeft een 54-jarige arbeider ep de zolder van zijn wonin? aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam een 10.5 cm. luchtdoel- granaat met een beitel bewerkt. Het projec tiel ontplofte, waardoor hij zulke ernstiee ver wondingen aan zijn linkerhand opliep, dat de ze vermoedelijk zal moeten worden geampu teerd. JONGETJE VERDWENEN. Qf De commissaris van politie te Rotterdam, verzoekt namens de ouders opsporing van Peter de Waard, geboren te Rotterdam in Mei 1945 Hij is spoorloos sinds de namiddag van 11 April 1961. Vermoedelijk is hij aan de Oostkousdijk of Schiemonde te water ge raakt en verdronken. DE EERSTE HEIDEBRAND BIJ 1JIEPFEL. Een dag was het droog en zonnig en reeds wordt de eerste heidebrand van dit jaar gemeld Zondagmiddag omstreeks drie uur is op het militaire oefenterrein op de Havelterherg bij Meppel die heidebrand ontstaan. Voor de blus- •ingswerkzaamheden werden vrijwilligers en militairen uit de kazerne te Steenwijk aange voerd. De brandweer uit Assen behoefde geen assistentie meer te verlenen. Op zes a acht meter van een groot boscomplex kon de brand bedwongen worden, maar niettemin ging der tig tot veertig ha heide in vlammen op. De brand werd vermoedelijk veroorzaakt door on voorzichtigheid met vuur door publiek. PLAATSELIJK NIEUWS. Capelle aan ée IJsael. Andermaal trad de plaatselijke afdeling van het Koninain Wilhel- minsfonds voor de kankerbestrijding voor het voetlicht. Nu gaf Woensdag de gemengde zang vereniging ..Zang en Vriendschap" 'n concert ln de oude dorpskerk. Het koor met vale goed geschoolde stemmen bracht onder leiding van zijn dirigent, de heer J Groeneveld van Krim pen aan de Lek. werken van Mozart. Mendels sohn Bartholdy, J S. Bach. Haydn. Hfindel en Diepenbrock. terwijl de dirigent enige soli op het orgel ten beste gaf Voor He pianobegelei* .ding zorgde de heer Jan de Pevnder De on geveer 300 aanwezigen genoten zeer. zowel van de koorzang «Is van de orgelsoli. Het was Jammer, dat het kerkgebouw waarschijnlijk door de slechte weersomstandi«heden niet volledig bezet was. Zoals reeds gezegd, zal de concerterende vereniging de netto-opbrengst van deze avond aan het comité voor de kan kerbestrijding afdragen. Feeatweek ..Het Groene Kruis". Capelle aan de IJssel. Niet alleen de afde ling Zuid-Holland van ..Het Groene Kruis" herdacht deze week haar 50-jarig bestaan, ook de plaatselijke afdeling Capelle aan de IJssel kon dit feit herdenken. De daartoe geprocla meerde „feestweek" werd Dinsdag geopend met een officiële receptie in de met feestge waad getooide cantine van de firma A Vuyk en Zoon op het dorp. waar het gehele bestuur aanwezig was Vele notabelen, onder andere burgemeester J van Dijk. maakten van de ge legenheid gebruik om de jubilerende vereni ging te complimenteren. Menigeen liet deze felicitatie vergezeld gaan van een cadeau. Het mooiste geschenk was ongetwijfeld het bedrag dat de firma Vuyk overhandigde, bestaande uit een uur overwerk van haar personeel, ver dubbeld door de directie Na de opening der feestweek door de voorzitter, dr K. Zandber gen. be-aven de genodigden zich naar de lood sen. waar aan het eind van de week een ba zar werd gehouden, waarvoor van de zijde van het publiek grote belangstelling bestond. HONDENBELASTING. Capelle aan de IJssel. Zoals men weet. nam de gemeenteraad vorig jaar met zeven tegen zes stemmen een voorstel van B. en W. aan om de hondenbelasting van f 10.op f 15.per jaar te brengen. Dit voorstel werd toen juist aangenomen, doordat één der fractieleden van de P.v.d A. per abuis voor het voorstel stem de. De plaatselijke afdeling van de dierenbe- sct»ermin« heeft nu het initiatief genomen om \an de zijde der burgerij aan het gemeentebe stuur een petitionnement aan te bieden, waar in verzocht wordt de hondenbelasting weer op f 10.te brengen. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Geboren: Dirk Hendrikus. z. van M. Nijman en P. Schouten. Maria Anny, d. van A. Nell en W. P. Oudijk. - Johanes Jacobus, z van A. Looij» en J. Kaat. Lijsbeth. d. van R. van Wijk en L. Vos. Saartje. d. van W. van Dam en J. B. Blok. Ondertrouwd: W. van der Kooij, 24 j.. en S. Stam. 22 j Z. A de Jong. 23 j., cn D. E. Roo-rmond. 20 j. P. van der Graaf. 27 j.. en J. Baas. 18 j. N. Stam. 26 j., en S. de Vos. 22 j. N. Kranendonk, 35 j., en T Smouter, 32 j. Getrouwd: J de Kreij, 33 j-en J. Dane. 25 j. J. Molenaar, 27 j.. cn G. Milort, 23 j. C. Kelder. 27 jen J. Blom. 26 j. Overleden: C. van Schelven. 68 j.. echtgenoot van C. M Baas T den Ouden 3 j. R. van Wijk, 43 j., echtgenoot van L. Vos. EINDLES MACHINAAL MELKEN. Groot-Ammers. Uitgaande van de Christelij ke Jonge Boeren- en Tuindersorganisatie af daling AlblaSserwaard centrum, had in de christelijke school de eindles plaats van de cursus machinaal melken. De heer Wesseling. leraar van de cursus, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord tot de deel nemers en bet bestuur van de organiserende vereniging. Hij vertelde over de centrale melk machine en toonde met verschillende licht beelden aan. hóe het mélken op dé diverse bedrijven nlsats vindt. Aan het einde dankte hij de cursisten voor de prettige samenwer king. waaronder de lessen waren verlopen. De voorzitter sprak een woord van dank tot de leraar en hoopte, dat de eursisten in de praktijk hun voordeel zouden doen met het geleerde. De deelnemers waren: N de Vos Gz.. D. Meerkerk. L. Eijkelenboom en W de Jong van Groot-Ammers. P Brand. T. Lekkerkerker. J. W, Bongerg, T. Spek. N. v. d. Wal. L. de Vries A. de Jong, A. C. Kortleve. A. Verhoef. D. de Haan en D. de Jong van Streefkerk. D. Ro- zendaal van Lan«erak. J. Baan en J. Bos van Ottqland, M. Spek. N. Pek en Verweij uit Ameide. ke familie aan Parijs; en de reis van Prins DE EEN-MAKING DER ACCIJNZEN. Bernhard fiagr Zuid-Amerika in 1950. In de torf»™lZr.Y!%dd"v';^dd.'!D(l0/.T»ï' wUntalu»"» Se# »l?h opnieuw tót de leden lieren tot aanmelding als lid van da plaatse- Je TweeHp Kamer rier ^tatpn-Generml ÏÏÏÓt.'ird*'^nfPn'tnl!,d;binL^ ,d™. inzake het wetlok wei p tot ^keuring e" uitvoering van het Qit pantal nog belangrijk te kunnen uitbrei- op 18 Februari 1950 te 's-Gravenhage tussen den. SCHOONHOVEN. STROOM VOOR DE OPWEG. In een van de jongste raadsvergaderingen is een crediet toegestaan om een transformatoren huisje op te richten aan de Opweg. Dat ge bouwtje moet daar verrijzen om tegemoet té komen aan de in de loop van dit jaar sterk toenemende vraag raar stroom in die omge ving. In de. bij gebrek aan een betere naam. als ..buitenstand" aangeduide wijk. komen im mers binnen afzienbare tijd vijftig woningen gereed, alsmede vijf middenstandswoningen. Bovendien wordt daar een grote garage ge bouwd en moet rekening gehouden worden met een aanzienlijke uitbreiding van de opënbare Nederland. België en Luxemburg gesloten verdrag tot eenmaking van accijnzen en het waarborgrecht. NIEUWE GOUVERNEUR DER ANTILLEN Bij Koninklijk Besluit is mr. A. A. M Struy- cke»\ voormalige minister van justitie, be noemd tot gouverneur van de Nederlandse an- tillen. HAVENSTAKING IN LONDEN. Ongeveer 9000 Londense havenarbeiders zijn hedenmorgen in staking gegaan als pro test tegen het vervolgen van zeven haven arbeiders, beschuldigd va nhet aanzetten tot onwettige stakingen. Deze staking is de ze verlichting. wanneer eenmaal de ringweg met vende sedert de havenarbeiders werden ge- het daarin gelegen kruispunt, het Kesperplcin, arresteerd. De voorgaande acties waren steeds gei eed zullen zjjn. voor een dag, maar volgens berichten uit de Zaterdagmorgen hebben B. en W annbe- havens zou het haven-arbeiderscomité vnn slcding gehouden voor de bouw van het trans- plan zijn de huidige staking langer te laten formatorenhuisje. Er werden zeven biljetten duren. Vandaag werden reeds ongeveer 100 ingeleverd met de volgende bedragen: schepen door de staking opgehouden. Gebr Van der Pauw f 9067: A. van Mamë- D ren f 9182; B Molenaar f 9900: Firma J. C. KOUdl trekken Weer teillg. Peltenburg en Zn f 9960; Firma Van den Berg v en De Lange te Bergambacht f 10 872; J. C. _ontro°«tten verbondenen bij van Kleef te Brandwijk f 10.925; P. Bouter f 10.9*9. De gunning zal waarschijnlijk niet lang op zieh laten wachten, want het ligt in het nemen d« bouw zoveel mogelijk té bespoedi gen. Hoog bezoek. Ernstige aanrijding Haastrecht. Terugkerend van de voetbal wedstrijd Nederland—België in het Olym pisch Stadion in Amsterdam is een auto met Haastrechtse ingezetenen in Alphen a d. Rijn in botsing gekomen met een andere auto. Op het kruispunt van de grote weg werd de Haastrechtse auto. bestuurd door Str. uit Gouda, aangereden door de personenauto van een arts. De gevolgen waren zeer ernstig: de heren A. Versteeg en C. Mulder werden zwaar aan het hoofd gewond Zij moesten naar het St Jozefpaviljoen te Gouda worden overgebracht. Een broer van de zwaar ge wonde V., de heer P. Versteeg, werd slechts licht gewond en behoefde niet in een zieken huis opgenomen te worden. De beide ernstig gekwetsten zijn ieder vader van een groot gezin cn verkeerden hedenmorgen nog in groot levensgevaar. Smds de botsing zijn zij nog niet tot bewustzijn gekomen. De vereniging „Nut en Genoegen" heeft Zaterdag voor een geslaagde toneelavond ge zorgd. In het geheel met publiek gevulde Concordia werd opgevoerd het toneelstuk- „Wie kust de mummie". De avond werd be sloten met een gezellig samenzijn KANKERBESTRIJDING. Oudewater. In het Patronaatsgebouw werd Vrijdag een grote propaganda-avond gehou den om te komen tot de definitieve opricht.ng van een plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelmina Fonds. De voorzitter, de heer G. A. Schoonder- woerd, sprak een kort woord ter inleiding, waarna het Oudewaterse mannenkoor onder leiding van de heer Tiemens. cirie nummers op voortreffelijke wijze ten gehore bracht. De burgemeester, de heer Arke. hield «en enthousiaste toespraak, waarin hij het sympa thieke doel van deze actie naar voren bracht. Hij legde er de nadruk op. dat wij in de be- bestrijding van deze vreselijke ziekte een fnoetcn zijn, zoals het Nederlandse volk dat ook was en nog is bij de strijd tegen de tu berculose. Het is de naastenliefde, die ons hier dringt tot het brengen van een offer Spreker betreuiA het, dat de zaal niet vol is, maar hy doet een beroep op de aanwezigen, om goede propagandisten te zijn en hetgeen zij heden horen, naar buiten uit te dragen, zo dat deze actie in de toekomst toch nog vele vruchten zal dragen. De heer Krol, propagandist van het hoofd bestuur, noemt verschillende cijfers, waaruit blijkt, dat er de lar.tste 50 jaar een ontstellen de toename ia te constateren van het aantal kankerpatiënten en het aantal sterfgevallen door deze vreselijke ziekte veroorzaakt, wa ren er in 1898 bij een bevólking van nog slechts vijf millioen 3700 sterfgevallen, in 1948 bij een verdubbelde bevolking was dit toege nomen tot 15500 sterfgevallen. Er was voor dé bestrijding doorlopend gebrek aan geld. Het Van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam is ver ouderd en heeft geen moderne inrichting. Vernieuwing is derhalve zeer gewenst, wat échter enorm veel geld kost. Millioenen gul- dens zijn nodig en wil er een goede basis zijn, dan moeten er honderdduizenden leden zijn Het vorig jaar hééft Schoonhoven nog al wat hoog en internationaal bezoek te ver werken gekregen De belangstelling sch'int eerder in stijgende dan in dalende lijn te be wegen. want reeds tegen hedenmidag is bet eerste officiële buitenlandse bezoek aan deze stad aangekondigd. Vanmiddag om twee uur wordt hier verwacht de areb»*spde"r v»n Siam. die met zijn attachee en twee Siamese poHt'eofficieren offieieel ten stadhuize zal worden ontvangen. Het gezelschap, dat in totaal uit ongeveer tien mensén zal bestaan, maakt van deze ge legenheid gebruik om tevens kennis te ma ken met een Specifiek Nederlandse instelling, de politie te water. Die bevaren polR'e zal de hoge functionaris met zijn gevolg te on geveer twee uur afleveren aan bet Veer. üp»r- na volgt dê ontvangst ten stadhu'ze en bet eigenlijk doel van het bezoek: de bezichti ging van een zilverfabriek en van de pla teelbakkerij. STIER UIT CALIVORNIE. Wij mogen gerust zeggen dat bet toneel spel ..De Stier uit Californië", dat gister avond door E-M.O.G. in het Jozefgebouw word opgevoerd, rondweg gesproken een kol derstuk is. Van de acht personen, d e er in optraden waren er minstens zes die zeker niet voor normale mensen kunnen doorgaan. Het waren allemaal éarricatuurfiguren. De enige werkelijke uitzondering was Mieoe. d e een bijzonder liéftallige. speelse en aanvaard baar vlotte verschijning op het toneel was. Het was een rol die de vertolkster véél be'er lag dan dia van bejaarde huishoudster, die haar bij een vorige gelegenheid was toege dacht. Een tussensoort van normaal en carricatuur vormde Emmy, de professorsvrouw. wier grime, in tegenstelling tot die van de ande ren, slecht uitgevallen was. Van de andere zes spelers wa? er geen zoals men die in de werkelijkheid kan tegenkomen. De professor vermoeide zichzelf en de zaal nodeloos met «en gemaakt stemgeluid. Nodeloos vooral omdat de (jeugdige) speler er bijzonder goed in slaagde dodr houding en gebaar een veel oudere figuur uit te beelden. Een figuur dié de onverdeelde sympathie van de zaal genoot was de keukenmeid Mina, met bravoqr en verve op de planken gebracht door een speel ster d e een natuurlijk talent blijkt te bezit ten, omdat zij in bet vastenavond stuk een rol van tegengesteld karakter eveneens vol komen in toon wist uit te beelden. De kantonrechter, de huisknecht en de woesteling, bijgenaamd de stier, gaven alle drie de carricaturale uitbeelding van de fi- guren die zij moesten zijn. Mét de secreta resse van de professor was dat ook het ge val. doch door haar (voorgeachreven) zwijg zaamheid en ingetogenheid was zij een wei nig opvallende figuur, wat zy overigen» ook moeat zijn. De vrij goed gevulde zaal heeft zich uit stekend vermaakt met dit dwaze stuk, dat hoge eisen stelde aan het aanpassingsvermo gen van de spelers. Deze opvoering was het sluitstuk van het seizoen en daarin vond pas toor Poppen aanleiding enige hartelijke dank woorden tot E.M.O.G. te richten. hun zigza«s«ewijze opmars aan het Westelijke en Oostelijke front in Korea minder tegen stand. Zij maakten sleehts ..beperkte vorde ringen". de teruptrekkende tegenstanders vol gend. De door de Noordelijken achtergelaten uitrusting was in brand gestoken. Luchtver- kenners melden, dat d^ Noordelijken ook pak huizen in brand steken. Luit.-generaal Stratemever. commandant van de Amerikaanse luchtmacht in het verre Oosten, heeft verklaard, dat sinds h»t beein van de Koreaanse oorlno 314 Noordelijke vlieg tuigen zijn vernield of beschadigd. Ramp dreigt in Midden-Oosten. Volgens Perzische regeringskringen zou een ramp voor het gehele Midden-Oosten kunnen ontstaan uit het huidige meningsverschil met Engeland over de Perzische olie, als het niet b nnen zes weken is bij«eleed. De speciale oliecommissie van het Pérzische parlement heeft namelijk zes weken de tijd gekregen om m'ddelen te bestuderen tot uitvoering van de beslissing om de olie te nationaliseren. Stand vastigheid en diplomatie zouden nodig zijn om gedurende deze tijd verdere incidenten te voorkomen, aldus Engelsè en Perzische kringen Half millioen Japanners deed MacArthur uitgeleide. Generaal Douglas MacArthur is hedenmor gen tegen half acht per vliegtuig van Tokio naar Amerika vertrokken. De zestien kilometer lange weg van de Ame rikaanse ambassade naar het vliegveld was door vijfduizend man van leger, vloot en lucht macht van Amerika en tienduizend man Ja panse politie afgezet. Naar schatting waren 500000 Jhpanners op de been. Velen hadden reeds voor middernacht een plaats langs de weg ingenomen. Op houten en kartonnen bor den waren afscheidsgroeten te lezen. De gene raal werd vergezeld door zijn vrouw cn zijn zoontje. Bij zijn aankomst op het vliegveld speelden de muziekkorpsen van leger en luchtmacht de Generaalsmars. terwijl de sa luutschoten van negentien kanonnen weer klonken. MacArthur werd hier door het vol tallige Japanse kabinet en talrijke diploma ten en hoge officieren van vijftien landen op gewacht. Herhaaldelijk klonk applaus van de toeschouwers. Bleek pn met strakke lippen ging MacAr thur het vliegtuig binnen, terwijl de menigte wuifde en juichte. De Japanse keizer. Hirohito. had gisteren generaal MacArthur een afscheidsbezoek ge bracht op de Amerikaanse ambassade te To kio. Dit was de eerste maal. dat een Japans vorst een bezoek bröcht aan een buitenlandse particulier, wat generaal MacArthur is snds zijn ontslag door president Truman. De premier van Japan. Joshida, bezocht Za terdag MacArthur in zijn woning, teneinde hem „dank te betuigen voor zijn grote ver diensten bij de wederopbouw van Japan". Nog een betrekking voor MacArthur. Zaterdag is aan generaal MacArthur nog een betrekking aangezboden. De eigenaar van een zaadfirma heeft aan de generaal een telegram gezonden met het voorstel de leiding op zich te nemen van een nieuwe Europese afdeling der firma, met een jaarsalaris van 100.000 dol lar. Donderdag voor Congres. Het republikeinse lid van het Huis van Af gevaardigden Joseph Martin, heeft meegedeeld dat generaal MacArthur Donderdag om 18.30 uur beide kamers van het Congres zal toe spreken. Te I.ondrn is in de ouderdom van 70 jaar overleden Ernest Bevtn. tot voor kort Engel» minister van Buitenlandse Zaken. In 1885 overleed de moeder van een vier jaar oud Engels jongetje, dat zijn vader niet gfkend had. Een tante nam de wees tot zich en dat ventje. Ernest heette hij, werkte in zijn jonge jaren reeds als boerenknechtje. Hij toonde echter een rusteloze natuur en scherpt geest te bezitten en toen hij 13 jaar was, liep hij weg van de boerderij naar Bristol, de dichtstbijzijnde stad. Daar kreeg hij een baan tje in een restaurant voor een shilling per dag plus de kost. Later werd hij vrachtauto-, chauffeur voor tien shilling per week. Toen begon hij ook aan het vakverenigingswerk. Op twintigjarige leeftijd was hij secretaris van een „recht op werk" comité van de werk lozen te Bristol. Van toen af besteedde hij zijn meeste tijd aan de vakbeweging. Op der tigjarige leeftijd was hij voorzitter van een afdeling van de vakvereniging van havenar beiders. Hij werd de oprichter van de .Tran- sportwerkersbond". waarin vele kleinere vak verenigingen opgingen. Van deze organisatie bleef hij achttien jaar lang secretaris-gene raal. Ernest Bevin was toen een machtig per soon in de arbeiderswercld. en hij begon in vloed te krijgen in de binnenlandse politiek. Hij speelde een grote rol bij de algemene staking van 1926. die negen dagen duurde. Toen Churchill in 1940 een oorlogskabinet vormde, koos hij Bevin uit voor de post van minister van Arbeid en Nationale Diensten, omdat hij in hem een man zag die het ver trouwen van de arbeiders genoot. Tevoren had Ernest Bevm tot tweemaal toe vergeefs gepoogd een zetel in het parlement te krij gen. Bevin wist 25 millioen personen van de 46 millioen zielen tellende bevolking te mo biliseren in de verschillende takken van „na tionale diensten". Voor het eerst in de ge schiedenis werden, onder zijn leiding, ook vrouwen opgeroepen. Hij deed zijn uiterste best voor de verzorging van het welzijn der arbeiders, voor wie overal cantines en tehui zen werden ingericht. Hij veroordeelde krach tig wilde stakingen tijdens de oorlog. Toen in 1945 de macht in handen van La bour kwam. werd Bevin minister van Bui tenlandse Zaken, volgens sommigen tot zijn eigen verbazing Hij had geen speciale on dervinding van buitenlandse politiek, daarge laten zijn bekwaamheid als onderhandelaar, in de jaren van zijn vakverenigingswerk aan gekweekt. Met de Britse ministers van bui tenlandse zaken uit het verleden, goedgekledt ex-leerlingen van deftige kostscholen, vorm de Bevin. als voormalig boerenknecht met provinciaal accent en vierkante manieren, wel een grote tegenstelling. Zo kwam hij te recht in de doolhof der intrigues van de in ternationale politiek in een der meest roerige tijden van de wereldgeschiedenis Terstond na zijn ambtsaanvaarding moest hij zich be- z'gho.uden met de onderhandelingen te Pots dam. die voorlopig over het lot van Duits land zouden beslissen, en als leider van de Britse delegatie bij de V.N. kreeg hij met het ene wereldprobleem na het andere te maken. Onversaagd als hij zelf optrad, was Bevin toch zeer gevoelig voor critiek. Hij had ook een droge humor over zich. Op een bepaald moment, toen er overal verwarring en op schudding heerste Indonesië. Triëst, Egypte zeide hij tegen zijn collega'!: „Wan neer er ergens vrede uitbreekt, zal ik hef jullie laten weten". Bevin lïet zich docr de gewone man gaarne „Ernie" noemen. Op een bijeenkomst van havenarbeiders te Londen, bekende hij eens. toen hij werkloos was. gestolen te hebben om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien „Ik verontschuldigde mij er niet voor", zeide hij. „Ik zal niet verhongeren wanneer mij werk wordt geweigerd. God noch de natuur vraagt dat van ons. en wanneer de mens het dan wel eist. dan zal ik de sociale wetten, door die mens gemaakt, overtreden. (Advertentie I.M.) Of ANTI-PIJN TABLETTEN KERK EN SCHOOL. Internationaal vrijwilligersleger MARKTBERICHTEN, in Mandsjoerije? Volgens de jongste berichten van niet-Arrte- rikeanse inlichtingendiensten in Noord-China zou zich in Mandsjoerije een „Internationaal vrijwilligersleger" bevinden. In dit leger zouden vrijwilligers uit elf lan den dienst genomen hebben, onder meer uit Rusland. Korea. Mongolië. Japan. Polen. Hon garije en Tsjecho-Slowakije. Volgens deze be richten zou het hoofdkwartier van dit leger even ten Noorden van Moekden in het gebouw van de universiteit gevestigd zijn. Opperbevel hebbers zijn Russische- en Chinese maarschal ken. Dit leger zou naar het voorbeeld der Rus sische legers zijn samengesteld. De Infanterie zou ongeveer degtlg duizend man tellen. In September zou te Moskou tot de vorming UTRECHT. 13 April. Groenten- en Vruch tenveiling Utrecht en omstreken. Veilingbe- richt van 13 April. Radijs 6—12 per bos; bl^em kool 58—100. komkommers groen 37—80. sla 5—25. alles per stuk; andijvie 2658, bieten g«gookt 7—28, dunsel 20—132, kool gele 12— 15. kool rode 31—36, prei 8—16. raapstelen 17 26. rabarber 5—29. stoofsla 22—49. spinazie winter 12—56. spinazie zomer 34—79. uien 2— 11 waspeen 20—27, winterwortels 12—13. wit lof 543, alles per kgaardbeien 2—14, perzi ken 40—90. beiden per stuk. VEEMARKT TE UTRECHT. Op de veemarkt te Utrecht werden Zaterdag aangevoerd in totaal 4663 dieren. Runderen 909. graskalveren 84. nuchtere kalveren 1634. schapen 174. lammeren 43. varkens 486. zeu gen 264. biggen 1037. bokken en geiten 35. De prijzen varieerden voor: Stieren van f 400650; kalfvaarzen f 625875; graskalve- staatsvijand no. 1 De nummer» door het Oudewater» mannen koor voor de pauze gezongen, vielen zeer in de smaak van het publiek De voorzitter, de heer Schoonderwoerd. echtte het dan ook zUn taak na afloop het Oudewaterse mannenkoor een woord van dank te brengen voor de be langloze hulp. In de pauze werden tien taarten, door de Oudewaterse bekkers voor deze avond ter be schikking gesteld, verloot. De opbrengst hier van was f 90 50 Een goede keuze was ook de vertoning van drie film. tewet-n de Jubileum feesten bij het regeringsjubileum van Konin gin Wilhelmina; het bezoek van de KonmkliJ- van dit leger besloten zijn bij het bezoek van f J75L38O; nuchtere kalveren f 40—50; de minister-president van communistisch Chi- Din\,tn f 35O—460 melkkoeien f 600—875 kalf- na. Tsjou en Lai. Het leger zou ressorteren rnri-n f «50—920; vaarskoeien f 475—650; ichapen 70-140; l.mmaran f "O-K": ma- ,er« varkens I 45-80: seugen 200-300. big- gen f 30—45; bokken en geiten f 20—50 Spreker prij!t de offervaardigheid van het - .ÜCieu wwv— Nederlandse volk en noemt in dit verband de onder Russische militaire commando in het fch„en t 7()140; lammeren f 110—200 succesvolle ..Haak-in actie„De kanker is nu Verre Oosten en zou voor drie kwarf door de c inn_™n Chinezen en voor een kwart door Koreanen worden gefinancierd. De uitruating en"3e be wapening zou uit Rusland, Tsjeeho-Slowakije en Polen stammen. In December zou het leger definitief tot stand zijn gekomen. Op 28 Februari 1951 zou maarschalk Klenkof officieel het opperbevel ÉS® handel was: Rundvee matig, schapen kilm. varkens matig, biggen Rauw. nuchtere kalveren vlug. KAASMARKT GROOT-AMMERS. Aan de kaasmarkt waren Zaterdag aanje- GEREF. KERKEN (Onderh. Art. 31 K O Beroepen te Capelle aan de IJssel H. Am» link te Langerak. VACATURES BIJ HET LAGER ONDERWIJS Per 16 Jgnuari jongstleden bedroeg het aan tal vacatures in het verplichte personeel bü scholen voor gewoon lager onderwijs, voor bereidend gewoon lager onderwijs en uitge breid lager onderwijs .openbare 661. rooms- katholieke 232, prot. christelijke 199 en an« dere bijzondere scholen 19. LANDBOUWONDERWIJS-CONGRES. Op 10 Mei a s. zal in Utrechte en landbouw- onderwijs-congres worden gehouden, georga niseerd door het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité en de Algemene Nederlandse Landarbeiders Bond. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwcomité, zal het congres openen: dr. H. G. W. van der Wielen, hoofd der Volks hogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen. zal spreken over „Het probleem van het lager land- en tumbouwonderwijs voor het platte land". Het onderwerp „Landbouwvakonder- wijs en de landarbeider" wordt behandeld door de heer D. Tiggelaar. vice-voorzitter van de Alg. Ned. Landarbeiders Bond. De heer A. S. Planting, hoofd der langere tuinbouw school te Paterswolde. zal tenslotte „Het prac- tijkonderwijs bij de opleiding tot tuinbouwer" bespreken. ONDERWIJZERSSTAKING. Goed voorbeeld doet goed volgen. Het onderwijzend personeel van de Belgi sche Lagere Scholen wil morgen een staking van twee uren houden om salarisverhoging van vijf procent. De scholieren zullen gedu rende de stakingsuren evenwel in df schotel» worden gehouden. PREDIKBEURTEN. IR ntniRut oiijuicci no wpRt» 'v. Aan uc RaRoiu«>»> r op zich genomen hebben in tegenwoordigheid Voerd 4 partijen met te zamen 88 stuks kazen, van Mao Tse Toeng en de Chinese generaal wegende 616 KG. Prijzen: met rijkamerk ie Ts;oe Teh. Het leger heeft een rode vlag p«t Mort f 185—196 Handel matig, elf gele sterren KAASMARKT OUDEWATER. De taak van het leger is niot tot Korea be- prii,-n- Riiksmerk le perkt, maxr «rekt rich uil tot de .leemene eertllen. Prijzen. verdediging van het Verre Oosten, eldus deze be»- rhten Aanvoer 4 partijen. - ioort f 1 86—193; rijkzmerk 2e aoort f 183 1.85. Handel matig. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. UsseldtJk. Dinsdag 17 April, 's avonds 7.30 uur, de heer Wijnne. Goudenregenstraat. Woensdag 18 April, 'sav 7 uur, ds Vlot Buffelstraat Donderdag 19 April, 'z avondf 7 30 uur. d« heer De Jone. 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Sctioonnovensch» Courant MAAND,'.G **'L 1951 CAPELLE AAN DE IJSSEL. De gemeente raad kwam vorige week in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burge meester Van Dijk. Toen om kwart over zeven de gehele fractie van de p.vd a. behalve wethouder L. Verhoef, nog niet ter vergade ring aanwezig was. liet de voorzitter de ver gadering toch maar beginnen. Een aantal inge komen stukken. merendeels goedkeuringen van Gedeputeerde S'aten, werd voor kennisgeving aangenomen. De heer A. Lagerwaard was af wezig. Bij de behandeling van het derde punt van de agenda moest even worden onderbro ken, doordat de leden van de p.v.d.a. arriveer- ^De voorzitter richtte zich hierop tot de heren H. Heuvelman en W. Schouten, die bei den na een langdurige ziekte weer aanwezig konden zijn. Hij wenste beide heren een vol ledig herstel toe. zodat zij alle krachten weer aan hun werk zouden kunnen geven. De raad ging vervolgens zonder hoofdelijke stemming accoord met het voorstel -van B. en W. om de contributie voor het centraal ar chief en inlichtingen bureau maatsehanpelijk hulpbetoon voor Nederland te Amsterdam te brengen op f 20.per jaar. Hetzelfde lot on derging het voorstel om de salariëring van 't gemeentepersoneel in verband met de 5% loonsverhogingen over I960 definitief te rege len. alsmede om B. en W te machtigen deze materie voor de jongste toegestane duurte- toeslag te regelen. B. en W. zaeen geen motie ven aanwezig om aan de heer F. A. W. Becker te Capelle aan de IJssel een vergoeding in reiskosten ten behoeve van zijn stiefdochter Maria Hesselmans. die de Rooms Katholieke school te Rotterdam bezoekt, toe te kennen. Waarmede de raad instemde. De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Capelle aan de IJssel. op wiens verzoek de gemeenteraad ver leden jaar toestemrhing gaf tot het bouwen van een zes-klassiee bijzondere lagere school, waarvan de gunning onlangs werd verricht, vreesde, dat deze school, in verband met de gerezen financiële moeilijkheden niet gereed zal komen voor September, dus voor de aan vang van het cursusjaar. Daar de dubbele kleuterschool, thans in aanbouw, waarschijn lijk in Augustus 1951 klaar komt. zond de ker keraad een verzoek aan de gemeente om tij delijk de beschikking over dit gebouw te krij gen voor het gewoon lager onderwijs. B. en W. adviseerden dit echter niet te doen. In de eerste plaats was de vergunning voor de bouw van de kleuterschool juièt gegèven met het oog op de zeer primitieve huisvesting van de kleuters en ten tweede moest bij de aanvang van het cursusjaar voor de scholen voor voor bereidend lager onderwijs ongeveer 70 leer lingen wegens plaatsgebrek afgewezen wor den. Het zou dus. aldus B. en W onbillijk zijn de Ned. Herv. school voorrang te verlenen. Daar komt nog bij, dat de inrichting van een kleuterschool niet is ingesteld op de oudere leerlingen. Bovendien zijn de moeilijkheden voor de leerlingen, die de Ned. Herv. school rullen bevolken, voorlopig nog op .te vangen door een in te stellen parallelklasse aan de Prins Alexanderschool. De leden van de raad vonden deze argumentatie blijkbaar voldoen de om 't verzoek van de kerkeraad af te wijzen De Capelse bestuurdersbond richtte zieh om •ubsidie voor het N.V.V.-t b.c -fonds tot het gemeentebestuur. De meerderheid van B. en „Vredes-acue W stond echter op het standpunt, dat subsi diëring aan een vereniging op niet neutrale basis achterwege moest blijven. Naar de me ning van het colleve verricht de vereniging „Het Groene Kruis" reeds gedurende vele ja ren pioniersarbeid op het gebied van de t.b.c - bestrijding. De gemeente waardeerde deze ar beid door nog onlangs de subsidie aan deze vereniging drastisch te verhogen. De heren A. en H. Heuvelman waren het hiermede niet volledig eens. De heer H. Heuvelman betwistte de bewerine in het voorstel tot af wijzing, als zou het N.V.V, een neutrale basis missen. De heer A. Heuvelman vertelde, dat in de af«elopen tijd meerdere malen reis gelden uit dit fonds zijn betaald, die anders voor rekening van de gemeentelijke maat schappelijke zore zouden zijn gekomen. De heer A. W. Verhoef vond de argumentatie van het niet neutraal ziin in het voorstel even min voldoende. Naar zijn mening zou men be ter kunnen sDreken van „een benaalde groep arbeiders". Niettemin zou snreker zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven. De stem ming wees uit. dat het verzoek van de Capel se bestuurdersbond werd afeewezen met ze ven tegen vijf stemmen, die der p.v.d.a.-frac tie tegen. Voorts kwam in behandeling het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan ..'t Slot". Tegen dit uitbreidingsplan waren van de zijde van de burgerij geen bezwaren bin nengekomen. De bebouwinesvoorschriften voor de industrie gaven enkele leden van de raad nog stof tot discussie Zo merkte wethouder A. van Duist op. dat het niet aanging om nu reeds een afstand van twaalf meter vanaf de dijk vast te stellen voor het oprichten van industriegebouwen. De heer H. Heuvelman en ook de heer A. W. Verhoef waren het hiermede eens. De heer N. Roodnat stelde voor een clausule op te nemen, waardoor de bevoegdheid aan het college van B. en W. werd overgelaten om de juiste afstand afzonderlijk te bepalen. De voorzitter voelde hiervoor niet veel. want '°ze bepaling door een klein college kon allrht een steen des aanstoots worden, omdat bij voorkomende moeilijkheden veel sneller aan willekeur gedacht zal worden dan wanneer de raad deze kwestie kreeg te beoordelen. Spreker wilde daarom een clau sule opnemen, waardoor de raad de bevoegd heid hiervoor zou krijgen. Aldus werd besloten De heer H. Heuvelman zag 'n soortge lijke kwestie in het voorschrift, dat de indu striegebouwen aan de wegzijde een afschei- dingsmuur zouden krijgen van tenminste 2Mi meter hoogte Hij meende, dat dit punt voor punt bekeken diende te worden. De voorzit ter ging hiermede accoord. dat de betreffen de beoaling aldus zou wordert gewijzigd, dat B. en'w. de afscheiding geval voor geval zal kunnët» bezien. Tenslotte kwam in bespreking de door het hoogheemraadschap Schieland voorgenomen verbetering van het buitentalud van de di,jk ter hoogte van het oude brandspuitenhuisje aan de Nijverheidsstraat. Over een lengte van ongeveer 900 meter bevindt zich terplaatse een gemetselde muur. welke eeuwen trotseer de Deze moet immers nog uit de tijd van Prins Maurits dateren. Nu is deze muur in verval geraakt, zodat Schieland zijn plannen hieromtrent aan de gemeente voorlegde. Deze behelzen het aanbrengen van een betonnen buitentalud, waardoor naar de mening van Schieland echter een gedeelte van het dwars profiel zou kunnen verdwijnen. Mocht het gemeentebestuur er prijs op stellen, de breed te van de dijk ter olaatse te handhaven, dan moet Canelle aan de IJssel de kosten voor het gedeelte, dat Schieland geen vereiste vindt, voor gemeenterekeninp nemen. B en W. leg de inzake deze aangelegenheid geen voorstel aan de raad voor. daar men kenneliik met de kwestie geen raad wist. waarom zij een be spreking nuttig achtten. Algemeen was de raad van oordeel, dat de wegbreedte voor het veilig verkeer beslist gehandhaafd diende te worden, terwijl de bevoegdheid van Schieland om de gemeente on kosten te iagen ten sterk ste werd betwijfeld. Anderzijds vesti«den de heren H Heuvelman en J. Kgptein er de aandacht op. dat eveneens om veiligheids redenen een neervoet aan de dyk evenzeer gehandhaafd moet worden. De heer W. Schouten stelde voor §chieland te ant woorden. dat de gemeente geen bijzondere wensen heeft, maar slechts prijs stelt on hand haven van de bestaande toestand, wat 't weg dek betreft, en niet inziet, waarom voor haar rekening kosten aan dit project zouden zijn verbonden. De raad ging met dit voorstel ac. coord. Na sluitipg ging de raad in comité- generaal vergaderen. MOGELIJKHEDEN EN MOEILIJKHEDEN De noodzaak van een toekomstige Europese samenwerking oek op agrarisch ge bied is bU de te Koblens gehouden besprekingen tussen Nederlandse en Duitse landbouworganisaties, sowel van Nederlandse als van Duitse sUde h» beginsel erkend waarbij evenwel tegelijk moest worden vastgesteld, dat de uiteenlopende omstandig heden In de verschillende landen niet te onderschatten moeilijkheden opleveren. Hese reserves werden van Duitse zijde met veel nadruk naar voren gebracht. De delegaties hebben in een communiqué opgemerkt, dat de onderhandelingen in de geest van wederzijds begrip voor de bijzon dere moeilijkheden v»n de partners werden gevoerd. De beide organisaties, de Stichting van de Landbouw en het Duitse Boerenver- bond. hebben besloten tot een verdere samen werking van hun deskundigen. De besprekingen betroffen de mogelilkheid van de vorming van'een Europese eenheids- markt voor landbouwproducten Dit vraag stuk is in de laatste maanden in Duitsland zeer omstreden. De principiële bereidheid der Duitse boeren om aan de vorming van een eenheid mede te werken is reeds vorig jaar op de landbouwconferentie te'Stoékholm geuit en nadien nog herhaald door prof. Niklas, de Westduitse minister van Landbouw Steeds ls daarbij «venwel deze bereidheid met vele reserves omgeven en in Duitsland zelf hebben deze tot vaajt scherpe discussies tussen landbouw en industrie gevoerd Mr. B. Biesheuvel, secretaris van de Stich ting van de Landbouw, hééft een uiteenzet ting gegeven van de beginselen van hetplan- Mansholt. Hij wees daarbij op de grote ge varen. die een handelsverkeer voor de land bouw tussen twee lande» met zich brengt De slechte ervaringen, die sommige landen tot dusverre met de liberalisatie van de handel hadden opgedaan, mochten er volgens de heer Biesheuvel niet toe leiden, dat het systeem werd veroordeeld. Deze ervaringen bewezen volgens hem veeleer, dat een wij dere en betere organisatie op landbouwge bied nodig is Mr. Biesheuvel sprak de over tuiging uit. dat een vrij verkeer op basis van het plan-Mansholt tenslotte ook aan deDuttae boeren feroterë waarborgen zou bieden dan de voortzetting van de huidige politiek. De president van het Duitse Boerenver- bond. dr. Andreas Hermes, heeft het stand punt der Duitse boeren uiteengezet en daar bij duidelijk doen uitkomen, dat deze. on danks een principiële instemming met de ge dachte van een Europees landbouwplan. toch hun vrees voor de gevolgen van een loslaten van overeenkomsten tussen twee landen op de voorgrond blijven stellen De weg naar een eenheidsmarkt voor de landbouw is volgens de Duitse boeren met doornen bezaaid. Men vreest voor de gevol gen van de natuurlijke verschillen in de Europese landen. Bovendien meent men. dat de Duitse landbouw de druk van bijzondere lasten heeft te dragen, die sdms een veel voud bedragen van die der Nederlandse boe ren. Wat de landarbeiderslohen betreft, deze liggen thans in Frankrijk reeds zestig pro cent beneden het Duitse peil en bovendien zien de Duitse boeren zich genoodzaakt tot aanzienlijke loonsverhogingen. Al deze punten .moeten naar Duitsg opvat ting in aanmerking wordép' gerfomen. voor dat men tot een eenheid kan toetreden Daar naast is de Duitse boerenorganisatie van me ning. dat de eigen landbouwproductie steeds op een zodanig peil gehouden moet worden, dat de afhankelijkheid van invoer niet te groot wordt. De taak van een Europese land bouwpolitiek moet naar Duitse opvatting zijn, een samenvoeging te bereiken van de zeer uiteenlopende belangen van de nationale landbouwgroepen. Van Duitse zijde werden de moeilijkheden voor de landbouw in de Benelux aangegre pen als bewijs, dat in een groter verband nog aanmerkelijk sterkere tegenkantingen zobden optreden. Van Nederlandse zijde werd hierop geantwoord, dat uit het. bestaan van moei lijkheden in Benelux-verband niet mocht worden geconcludeerd. d?t dere in West- Europees verband van g«!ijke aard zouden zijn. Overigens werd duidelijk gemaakt, dat de Nederlandse landbouw de resultaten van de Benelux niet zo pessimistisch beziet als men blijkbaar aan Duitse zijde gedacht bad. Zo was bijvoorbeeld de zuivelexport in over leg met de Belgische landbouw tot beider zijdse tevredenheid geregeld. Tegenover de angst van de Duitse boeren voor een verdére vrijmaking werd door de Nederlandse afge vaardigden gesteld, dat de landbouwmoeilijk- heden vorig jaar voor een belangriik deel het gevolg zijn geweest van de overvloedige oogst en daarom de Nederlandse boer even zeer voor problemen hebbest gesteld alï de Duitse De tweedaagse bijeenkomst van de Stieh- ting van de Landbouw en het Duitse boeren- verbond werd besloten met een bezoek aan een aantal coöperatieve instellingen in de buurt van Koblenz. GEMEENTERADEN Nieuwe schoolbanken. MOLENAARSGRAAF. Na een langdurige ziekte was o:ok de heer J. C. Tukker vorige week weer in de openbare gemeenteraadsver gadering aanwezig, waarbij hij op hartelijke wijze werd toegesproken door burgemeester Brouwer, die hem geluk wenste met zijn her stel. Er was bericht binnengekomen dat Ge deputeerde Staten de begroting 1951, de ver koop van grond achter de kerk aan mej. Span en de vaststelling van de straatbelasting had den goedgekeurd. Met algemene stemmen be sloot men medewerking te verlenen aan de stichting van een streekcentrum om te komen tot doorlichting van de bevolking voor t.b.c - onderzoek. Verzoeken tot ontheffing van hon denbelasting *werden in handen van B. en W. gesteld. Het voorschot on de exploitatiereke ning van de bijz.ondere school werd voor 1951 bepaald op f 2610.De verschillende salaris verordeningen voor de gemeente-ambtenaren werden overeenkomstig de overheidsrichtlij- nen gewijzigd. Men stelde vervolgens 'n ver ordening vast inzake het vergunnings- en verlovenrecht voor café's. Voor Molenaars graaf heeft deze verordening geen zin. daar in de gehele gemeente geen café of vcrlofzaak aanwezig is. In verband met de gewijzigde ge meentewet werd in een bepaling voorzien be treffende de controle van de kas van de pen ningmeester van het burgerlijk armbestuur en van de ambtenaar van de burgerlijke stand. Aan het bestuur van de bijzondere school werden de nodige gelden toéceze«d voor aan koop van veertien nieuwe schoolbanken. In de rondvraag kwam het formuliergebed ter sprake. De paar voorlaatste vergaderingen heeft de burgemeester bij de opening der ver gaderingen het formuliergebed niet voorgele zen. dat naar aanleiding van de gebeurtenis sen tijdens bijeenkomsten, die werden gehou den om besprekingen te voeren voor het ver lenen van onderdak aan het gezin Muilwijk, dat op last van de huiseigenaar gerechtelijk uit de woning was gezet. Na het lezen van de notulen informeerde de heer J. C. Tuk ker reeds naar deze ontwikkeling en in de rondvraag werd ook door de heren Vonk, Baan en wethouder a r i s over dit feit gesproken. De voorzitter zeide. in over weging te zullen nemen voortaan het formu liergebed weer te lezen. Wethouder Maris was van mening, dat destijds een raadsbesluit is genomen om de zittingen met formulierge bed te openen, zodat dus de voorzitter ver plicht is dit raadsbesluit uit te voeren. De heer Baan zinspeelde op beplanting van de oever van de Graafstroom. Hij maakte er echter geen voorstel van. Hierna sluiting. Oplossing Kruiswoordraadsel. Horizontaal: 1 varen. 5 baron. 10 lel. 11 ba. 13 aap. 15 tot. 17 spoken. 20 ade. 22 e.d., 23 inkt, 24 re, 25 Lek. 27 attest. 29 gas. 30 Ida. 32 er. 33 are, 35 beeld 37 fiets. 39 Aruba. 40 aldus. 42 ene, 43 kg.. 45 lei, 47 tin, 49 solide. .42 dor. 54 Ee. 55 Deli, 65 ma. 57 erg. 59 Leiden. 61 lam, 62 ade, 64 ne. 65 ara. 67 sloot, 68 stift. Verticaal: 2 alt. 3 re. 4 els. 0 Aan. 7 ra. 8 opa. 9 stelt. 11 bonte. 12 akker. 14 leest. 16 ode. 18 pit. 19 ets. 21 dra. 20 kieren. 27 aalbes. 28 taille. 29 getuid. 31 deun. 34 rede. 35 ba, 36 da. 37 fa. 38 s s.. 41 steen. 43 klein. 44 gilde. 46 kram. 48 Ier./O ode 51 die 53 oma. 58 gal, 53 Leo. 60 nat. #1 laf. 63 do. 66 ri. (ADVERTENTIE LM.) PLAATSEUJK NIEUWS. BENOEMING HOOGHEEMRAAD. Bij Koninklijk Besluit is benoemd in de pro vincie Utrecht tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Lekdijk Beneden- dams en vap de Ussejdijk. mr. E. L. J. Be gier te Utrecht GOUDEN ECHTPAAR. Brandwijk. De echtelieden J C van Kleef- Buiser herdachten in de zaal van de heer J. Voorsluis het feit. dat zij 50 Jaar geleden in de echt werden verbonden. Uit dit huwelijk zijn elf kinderen gfeboren/Hlie allen ln leven en getrouwd zijn. In totaal hebben deze echt paren 30 kleinkinderen Kinderen, behuwd en kleinkinderen waren allen op de gouden brui loft aanwezig, 's Avonds bracht Graafstroom's fanfare het gouden echtpaar een serenade De gehele dag heerst* er een gezellige drukte, want behalve de familie, kwamen velen een felicitatiebezoek afleggen. Jan Cees is niet al leen te Brandwijk, doch ver daarbuiten bekend want hij heeft altijd in het bouw- en aanne mersbedrijf gewerkt. Een groot aantal bloem stukken prijkten dan ook deze dag in de gro te zaal. Bleskensgraaf. De afdeling Bleskensgraaf— Wijngaarden van de Zuid-Hollandse vereni ging Het Groene Kruis, kwam Woensdag on der voorzitterschap van dr. P. Ingelse in al gemene vergadering bijeen in de zaal van ge broeders Van Houwelingen. Er waren 19 leden aanwezig. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental is gestegen en thans 404 bedraagt. Aan subsidies werd in totaal f 1436.10 ontvan gen. Op het consultatiebureau voor zuigelin gen waren 45 zuigelingen ingeschreven. On der toezicht voor t.b.c. bestrijding stonden 15 gezinnen. De wijkverpleegster, zuster Hamer- pagt. had 610 bezoeken voor gewone zieken verpleging afgelegd. 202 bezoeken voor t.b.c. bestrijding, en 156 voor zuigelingenzorg, in f' totaal 968 bezoekn. Zij verleende elf maal de laatste hulp. Van de verplegingsartikelen werd 133 maal gebruik gemaakt. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 3479.23 bedroegen en de uitgaven f 3478.24. De kas sloot met een voordelig saldo van f 0.99. Het bezit der totale geldmiddelen (ka! en tegoed boerenleenbank) was f 1296,73. In de rondvraag deelde de voorzitter jne- de. dat zuster Hamerpagt in verband met de pensioengerechtige leeftijd de vereniging gaat verlaten, en dat in haar plaats is be noemd zuster D. van Duijn, momenteel werk zaam in het sanatorium „Zonnegloren" te Soest. De nieuwe wijkverpleegster zal per 1 Juli in dienst treden. Vervolgens gaf de voor zitter te kennen, dat door de stijgende kos ten. men genoodzaakt zal zijn de contributie te verhogen. Hij merkte hierbij op, dat in ver- lijking met andere gemeenten, de contributie hier zeer laag is. Dit punt zal in de najaarsvergadering ter tafel worden gebracht. Gorinchem. De jaarvergadering van de af deling Gorinchem en omstreken van de Alge mene Nederlandse Bond van Oepensionneèr- den. heeft Woensdag als bestuursleden herko zen de heren M. Stoutjesdijk te Schellumen. en W. Schouten te Arkel. eerstgenoemde als voor zitter. De heer Schouten wordt als penning meester vervangen door de heer T. Bosserf alDer'rekening van de penningmeester over 1950 is goedgekeurd met een batig saldo van f 58.05. Blijkens het jaarverslag, van da se cretaris. de heer H Voordendgg. alhier, nadert het aantal leden de 300. De afdeling zal ech ter leden uit het Gelderse deel van haar res sort moeten afstaan aa.n de zo juist ln het le ven geroepen afdeling Tiel. a Op de algemene vergadering in Amsterdam zal de afdeling worden vertegenwoordigd door de heren W. N Koppers, uit Leerdam, én M Stoutjesdijk. van Schelluinen. De heer C. J .M. Foppele. uit s-Kertogen- bosch, lid van het hoofdbestuur, heelt in een rede onaer meer aandacht geschonken aan de op het eind van 1950 aan de gepensionneer- den uitgekeerde bijslag, speciaal aan de kin derbijslag. waarkan toen.3' millioen gulden is besteed, hetgeen aantoond. dat nog heel wat gepensionneerden Jonge kinderen te verzorgen hebben. De geweldige duurte, aldus de heer Foppele. is oorzaak, dat met grote spanning gewacht wordt op publicatie van het ln uit zicht gestelde wetsontwerp, dat verbetering der pensioenen beoogt. Als de overheid in de ze teleurstelt, rekent spreker op de trouw van de 52 000 leden van zijn bond voor het voeren van een actie in samenwerking met dei ge- pensionneerde psoorwegmannen en militai ren. MOOIE CONCERTAVOND. Gorinchem. Tientallen liefhebbers van zang en muziek heeft Toonkunst van Qorjnchem Dinsdag door weer en wind uit de naaste om geving van de stad. naar de grote kerk ge trokken. waar zij met koor-versterking uit Dordrecht, de vertolking bracht van JosHaydn Oratorium „die Jahreszeiten". Zangers en zangeressen van de dorpszang- ko-en en spelers van de dorpsfanfares en an dere muziekvereni«ineen heeft Toonkuns op deze avond aan zich verplicht door deze waar dige afsluiting van het winterseizoen. Als solisten werkten mede Mea Naberman. sopraan. Wiebe Drayer tenor, Leo Rommert» .-eUILLETON. door WILLIAM LOCKE. 39 Hij had de hoop uitgesproken, dat zD in Marseille van zijn diensten gebruik zou ma ken. én was toen naar zijn eigen coupé ge gaan. Etta had haar armen om Clementina's hals geslagen. „O. Clementina, lieveling, kom gauw te rug! De Jacksons zijn hartelijk, maar. o zo verv-lend! En Tommy gaat naar Barbizon en ik zal hem niet zien. en als je niet gauw te rug komt, zal hij me helemaal vergeten." Tommy had Clementina een zoen gegeven. „Tot ziens, beste meid. Kom gauw terug. We kunnen niet buiten jou." En """zmentina, die op de treeplank stond, had haar hand opgeheven en gezegd: „Tot ziens, zelfzuchtige. onuitstaanbare, verliefde kinderen!" En geen van beiden hadden zij geweten wat zij bedoelde. De lange trein donderde voort door de streek dit Clementina ongeveer een maand geleden doorgetuft had. De dingen waren smds dien veranderd. Toen was een heerlijke herjon- ging door haar aderen gekropen; toen had zij zich geamuseerd met het denkbeeld een dame te zijn. Nu was zij de oude Clementina weer, die alleen haar strijd uitstreed, ongelukkig, smalend, zonder gevoel, niet langer een dame. slechts een kladschilderes, bereid om weer magnaten tegen idem zoveel te schil derenZij zuchtte en lachteDat wa ren heeriyke tyden geweestDat zU nu met Quixtua door dezelfde streek moest rei zen. scheen een gedrochteiyke gril van het noodlot. 's Ochtends om negen uur refd de trein het station te Marseille binnen. Quixtus kwam vlug naar Clementina, toen zij op het per- rond stapte en bood haar zijn diensten aan. Hy hoopte, dat zij goed geslapen en een goede reis gehad had. „Ik heb geen oog toegedaan." zei Clemen tina. ..En jy?" Quixtus antwoordde, dat Fjij maar even ge dommeld had. Het vreemde en onverwachte van de reis had hem wakker gehouden. „Je ziet er slecht uit vandaag." zei Cle mentina terwyi zy hem scherp opnam. „Wat heb je?" Hy scheen afgetobd, koortsachtig en een onnatuuriyke schittering was inplaats van de gejaagde blik in zyn ogen gekomen. Clemen tina wist niet hoe de na<%rende voltrekking van een echt slechte daad de zachtaardige man schrik aanjoeg. Tot dusverre waren zyn slechtheden slechts fantastische geweest en onmiddeliyk als het ware werktuigeiyk weer goed gemaakt door het daaronder liggende instinct van edelmoedigheid; maar nu doem de de wraak, die hy in zyn brein ontworpen had. vreseiyk en afschuweiyk voor hem op Zo waggelt en beeft de pocher, die gezwo ren heeft een leeuw levend op te eten. wan neer hy het gebrul van een leeuw hoort. Die nacht had zyn ziel als op een pUnbank gelegen. Hy antwoordde vaag Die vraag bad hem in de war gebracht. Hij moest nu denken Hij herinnerde zich. zei hy. hoe Hammersley hem. toen zy nng jongens waren, geroepen had, om een stervende vlinder op een roze- knop te zien. De gele vleugels klapperden flauwtjes; dan al langzamer en langzamer; dan begaven de krachten hem en trilden zy in een laatste inspanning; en dan viel de vlinder op de grond dood. ..Wat wil monsieur met de bagage?" vroeg de kruier, die. zonder er veel van te begry- pen. naar het lange en tragische verhaal ge luisterd had. Quixtus streek zyn hand over zyn voor hoofd en keek naar de kruier alsof hy uit een droom ontwaakte. „Doe maar wat je wilt," zei hy. Zo hulpeloos leek hy. dat Clementina een diep medelijden met hem in zich voelde op komen. Zy herinnerde zieh de woorden van de rechter in het proces van Merrable: „Zulke mannen als u moesien niet vry rond mogen lopen! Haar moederiyk instinct deed haar handelen. „De bus van het Hotel du Louvre!" zei zU tegen de man. waarna zij Quixtus by zyn arm nam en hem als een kind het station af bracht. „Stan in." zei kil met ruwe harteliikheid. terwijl zij hem naar de treeplank van debus duwde. Maar hy ging terzijde staan, om haar te laten voorgaan Clementina zeide: „Onzin" en stapte in. Zy speelde nu niet langer meer dè rol van dame Quixtus volgde haar en de bus rammelde door de drukke (rtraten. De ochtendzon scheen fel. pe trottoirs blaker den. „Foei'" hijgde Clementina. Wat een hitte!" „Ik vind het vry koel!" zei Quixtus. Zy keek hem aan. terwyi hy zijn klam voorhoofd afveegde Wat scheelde hU toch? Toen zy de vry frisse vestibule van het hotel binnen gingen, kwam de eigenaar hun tegemoet en gaf hun kamers ZU vroegen naar Hammersley. Helaas, zeide de eigenaar hy was heel ziek. De dokter was juist by hem. Een vry oude man. in een dun tweed pak. die in een hoek met een kind van een jaar of vyf zes. onder toezicht van een Chi nese kinderjuffrouw, had zitten praten, kwam naar hen toe en groette hen. „Zyt u de vrienden, om wie Mr. Hammers ley getelegrafeerd heeft? Miss Wingg en dr. Quixtus? Myn naam in Poynter HU was een medepassagiei* van mr. Hammersley op de Mororiia. HU was al ziek Rij het vertrek en is onder weg erger geworoën Onmogeiyk te Brindiai aan land te gaan* Toen hy hier kwam. was hU niet in staat verder te gaan HU was helemaal zonder hulp. waarom ik gebleven ben tot zyn vrienden konden ko men. Ik heb telegrammen verzonden." „Dat was heel harteiyk van u." Quixtus maakte een vage buiging, maa" zei niets. ZUn lippen waren wit. Poynter'» stem klonk ver weg HU begreep nauweiyks de betekenis van diens woorden. Een dynamo klopte in zijn hoofd inplaats van hersens. ..Ié hij stervende'" vroeg Clementina. Mr. Poynter maakte een veelzeggend ge baar ..Ik ben bang van Ja Hij heeft van nacht een. flauwte gehad en vanochtend heb ben ze hem zuurstof gegeven Gisteren ver langde hU vreseiyk naar u beiden „Is het mogelijk of verstandig nu naarheiF toe te gaan?" „U .kunt het vragen. Als u het goed vindt, zal ik u de weg naar zijn kamer wijzen" HU ging hun voor naar de lift. ZU stapten in. Voor Quixtus hadden de twee anderen op gehouden te bestaan. HU was zich slechts be wust. dat hU naar een stervende man ging; en de dynamo klopte, klopte. Tijden» het naar beven gaan vroeg Clfmentina plotseling »an Povnter: „Hoe lang is het geleden, dat tl in Enge land geweest bent?" „Vyf-en-twintig jaar." antwoordde hij met een Wfttere glimlach. „En het is tien jaar lang de droom van mijn leven geweest .En u bent terwille van een zieke vreem deling hier gebleven" U moet een goed iemand zUn!" „U zou hetzelfde gedaan hebben" „Ik niet." (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 2