(favuni de Beste Bromfiets PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERADEN TOPPERS Geldlening voor schcolbouw D.D.D. Bikini, nog steeds atoom-laboratorium Van Rondom Het tragische lot der Irakese Joden ivir.nvSBI.flD voor ZIIIP-HOIXANI) EN DTRECHT lehotmhoTciuclK Cnnr.it <RIJDAO 17 APRIL 1951 Serf ambacht. Van de 12 ingeschrevenen voor de dienstplicht van de lichting 1952. zijn er tien goedgekeurd en twee voorgoed onge schikt verklaard. Moordrecht. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer S. Hol. in dients bij de firma W. J. Vis. alhier, slaagde te Utrecht voor het rijksdiploma hoefsmid. De N.V. Radion had waarschijnlijk niet gedacht, dat haar propaganda in deze ge meente suk een succes zou worden. Moor drechts huisvrouwen voelden zich namelijk to tot deze demonstratie aangetrokken, dat reeds lang voo rde aanvang de zaal van het Posthuis tot de laatste plaats bezet was en de toegangsdeuren gesloten moesten worden, waardoor tientallen belangstellenden teleur gesteld werden. Degenen, die tot de bevoor- echten behoorden om deze demonstratie bij te kunnen wonen hebben niet alleen een nut tige. doch ook een aangename avond mede gemaakt. Voor de pauze demonstreerde men hoe men op de voordeligste, vlugste en op de beste wijze de was kan behandelen. De de- monstratrice- beschikte over vele 'hulpmidde len en bepaalde zich in hoofdzaak tot een zogenaamde kookwas. Na de pauze een ver dere behandeling van dé was van onder an dere wollen en zijden stoffen. Goochelaar Crochet zorgde ln de pauze voor de vrolijke noot en wist in minder dan geen tijd de «al voor zich te winnen met 'tin trucs. Een aardige attract e was. dat het nummer van het toegangsbewijs der aanwe zigen dienst deed als lot voor een loterij. WERKTUIGKUNDIG INGENIEUR Nieuw poort. De heer C. M. Stout ls aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig Ingenieur^ Nieuwpoort. De Emmabloemcolleete ten ba te van de t.b.c. bestrijding, heeft f 30.19 opge bracht. Nieuwpoort Het bevrijdingsfeest dat 5 Mei gevierd wordt, vormt het sluitstuk van een winkelweek, welke georganiseerd wordt door de oranjevereniging „Juliana van Stolberg". Het programma voor die bevrijdingsdag ver meldt 's morgens een kinderfeest en 's mid dags volksspelen. Om 6 uur is er een voorstel ling met een poppenkast. Tot slot 's avonds 'n concert, wat gegeven wordt door de muziek vereniging „T.A V.E.N.U." uit Schoonhoven met een mars door de gemeente. TWEEKAMP D.O.S.O.K.K. Ouderkerk aan de IJssel. In de bovenzaal Tan ,.D# Harmonie" vond deze week de gym- nastiekwedstrijd pulaats tuesen de gymnastie nastiekwedstrijd laats tussen de gymnastiek vereniging ..O.K.K." alhier en „D.O.S." uit Schoonhoven. In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter, dat beide verenigingen in de af gelopen winter 30 jaar hadden bestaan. In die jaren had men al vele malen met elkaar gekampt op het athletiekterrein met de Schoonhovenarenen lets in de meerderheid, maar deze ontmoeting op het gebied der gymnastiek was pas de tweede maaL De wedstrijd verliep vol spanning, want nadat persoonlijke vrije oefeningen, rek. paard en ringen waren verwerkt, was de stand 701.9 punten voor OK..K. en 699 9 punten voor D.O.S. De einduitslag was: O.K.K. 964.4 pun- tèa ent D.O.S. 959 punten. Dé1 dames van O.K K. waren ver de meer dere van D O S., maar daar stond tegenover, dat de heren van D O S. veel beter waren dan de turners van O.K.K. Hierin had de lei der van D.O.S., de heer Van Arkel, een groot aandeel. De persoonlijke rangschikking was voor de dames: 1 C. J. Neef O K.K. 92.7 punten; 2 M. Stam O.K.K. 80.5 punten; 3 A. Bos en M. K. de Bruin. O.K.K.. ieder 85,4 punten. Bij de heren wts no. 1 T. van Arkel D.O.S. 97 punten; 2 J. Hoogendijk D.O.S. 86.5 punten; 8 H. J. Looren de Jong D.O.S. 86.5 punten. De beste heer van O.K.K. was G. Heu velman met 74,4 punten. Het geheeL was een prettige sportieve wed- atrijd. De jury bestond uit de heren W. van Herk en K. van der Wouden uit Lekkerkerk, W. Maarse uit Krimpen aan de IJssel, en A. van den Heuvel uit Moordrecht. VIERING EILVERJEN PRIESTEREEEST. Oadewater. Nadat Maandagavond te zeven Uur onder grote belangstelling van Oudewa ters burgerij in de tuin van de pastorie door het fsnfarekorps ..Juliana" aan pastoor Vsn Genuchten en zijn familie een serenade was gebracht, werd te acht uur in het parochie huis een begin gemaakt met de voortzetting van het feest van de pastoor. Deze avond was uitsluitend voor genodigden, onder wie 200 mensen met hun dames die op de een of •ndere wijze werkzaam waren geweest om dit feest voor te bereiden en te doen slagen. Er gaat maar één roep uit van deze festivi teiten en dat ia dat dit feest buitengewoon is geslaagd. De gehele parochie heeft hieraan medegewerkt en het is de jubilaris een grote voldoening dit te weten. Om acht uur de zaal was inmiddels tot in alle hoeken ge vuld kwam de Jubilaris, vergezeld van zijn familie, binnen. Alle aanwezigen zongen staande een speciaal voor dit doel door de heer Schoonderwoerd gemaakt welkomstlied uit volle borst mee. De heer Schoonderwoerd richtte het woord tot de jubilaris, namens de gehele parochie en elle organisaties. Allen, aldus spreker, hebben U Zondag persoonlijk geluk gewenst en de hand gedrukt, doch thans willen wij gezamenlijk met U feest vieren; wij willen trachten dit Jubileum voor U onvergetelijk te maken. Met het prachtige geschehk U door de gehele parochie aange boden. hebben wij u willen eren. Deze 25 Jaar zijn zo maar niet zonder meer voorbij gegaan. Spreker stond even stil bij de ge dachte. dat de pastoor wegens illegaal werk door de bezetter werd gearresteerd. Spreker was niet bij machte woorden te vinden om te spreken over de priesterlijke waardigheid. Niettemin weet men allen, wat een genade- en ïegenrijk werk door de pastoor in die ja ren is verricht voor het heil der zielen; niets was hem te veel om ean de zieken en ster venden bijstand te verlenen voor -hun laat ste reis. aldus spreker. Nog een enkel woord richt spreker tot de familie, in het bijzonder tot de moeder van de pastoor. Met recht mag U. mevrouw Van Genuchten trots zijn op Uw pr esterzoon, die op betrekkelijk jeugdige leeftijd tot pastoor werd benoemd van deze 'parochie. Spreker noemt het een groot voorrecht, dat mevrouw Van Genuchten dit feest nog heeft mogen meemaken. Hij hoopt, dat sij nog vele jaren getuige sal kunnen zijn van de arbeid van de pastoor. Het gemengd koor onder de bekwa me leiding van pater Bannier, kapelaan van deze parochie, bracht vervolgens zeven lie deren ten gehore, welke op goede wijze wer den gezongen. De toneelvereniging „Cornelia Vtlarius" bracht het toneelstuk „Kinderen van ons volks" voor het voeüicht. De spelers hebben •er vu hun werk gehad. Het stuk werd goed gespeeld en de spanning welke het wist te veroorzaken was in de zaal goed merkbaar. Na afloop bracht de jubilaris d*mk aan allen die hadden medegewerkt aan dit feest. De jubilaris dankte ook voor het mooie ge schenk, dat hij van de parochianen mocht ontvangen. De heer Schoonderwoerd. die veel voor dit feest heeft gedaan, het koortje en pater Bannier .benevens de spelers van het toneelspel en pater Van Swelm, werden al len in zijn dankwoord betrokken. ZOMERPROGRAMMA „VERENIGINGSDAG" Papendreeht. ,.Vcren^ein''sd■f,, heeft haar romerprogramma samengesteld. Op 30 April ral de muziekvereniging „Excelsior" het sei zoen openen met een uitvoering in de tent. 19 Mei „Oefening Baart Kunst" en de gemengd# rangvereniging ..Harmonie": 28 (Mei de mu- riekverenleing „Excelsior"; 2 Juni de Arbef- dcrsrangv,erenigin" „Morgenrood": 20 Juni de mondaccordeonclub „Oefening Baart Kunst"; 23 Juni Windhondenrennen; 29 Juni de mu- ziekverenitring „Excelsior"; 30 Juni de voet- balverenieln" organiseert een sportdag: 19 Juli Gecombineerd concert; 21 Juli Gymnastiek vereniging „Olympia"; 11 Augustus nondac- C'Udeonvereniging ..Oefening Baart Kunst"; 24 Augustus demonstratie-tocht; 25 Aucustus ..Verenigingsdag": terwijl op een nog nader te bepalen dag ln September de muzlekveitnf- ging „Excelsior" het programma zal besluiten. Papendreeht. Ten overstaan van notaris H. S Ens vond deze week in café Panorama de afslag plaats van vier percelen onroerende goederen. Perceel I. De woonhuizen Westeind 248 en 250. met erven, groot circa twee aren en vier centiaren. Ingezet door de heer A. A. Tuijtel te Alblapserdam op t 3200. Niet gemijnd. Perceel 2. De woonhuizen Westeind 252 en 254, met erven, groot circa één are. en 48 centiaren. Ingezet dtor de heer A. A. Tuijtel te Alblasserdam op f 3200. Niet gemijnd. Perceel 3. Het woonhuis, Westeind 256. met tuin, groot circa zes aren en 96 centiaren. In gezet door de heer W. J. Verzijl te Nieuw- Lekkerland op f 3300, Afgemijnd door de heer J. van Dalen te Papendreeht op f 200. Te- samen f 3500. Combinatie van de percelen 1 en 2. Stonden in bod op f 6400. Niet gemijnd. Massa der percelen 1 tot en met 3. Stonden ln bod op f 9900. Niet gemijnd. Perceel 4. Het woonhuia Kerkbuurt 130 met erf en tuin. groot vijf «re en 31 centiaren. In gezet door de heer J. van Velen op f 3400 Ge- mennd door de heer J. van Dalen op f 700 daarboven. Totaal f 4100. Alle percelen werden gegund. Voetbal. Zondag zal Papendreeht 1 als gastheer optreden van Zwijndrecht 1. De rood-zwarten hebben iets goed te maken, om dat de uit-wedstrijd verloren werd. zodat de revanche-gedachte bij Papendreeht groot ia. Pakken de roodbroeken deze wedstrijd goed aan, dan blijven de puntjes in Papendreeht en kan men zich veilig achten. Het tweede* elftal heeft geen gemakkelijke tegenstander in D.F.C. 4. Misschien dat het terreinvoordeel hier de doorslag geeft. Papendreeht 4 ontvangt Emma 6. terwijl Papendreeht 3 naar 's-Gravendeel trekt, om daar uit te komen tegen ,a-Gravendaal 2. Het vijfde elftal heeft vrij./ Het programma der junioren voor Zaterdag luidt. D.F.C. b—Papendreeht a; Papendreeht bEmma b; Papendrgcht cDJ.C. h. Collectanten van „De macht van het klei ne" hebben in de afgelopen drie maanden de som vnn f 133.75 bijeengebracht, welke be reidt aan het hoofdbestuur is afgedragen. Papendreeht. Dammen. De vereni ging „Papendreeht" apeelde voor de bordbe zetting de volgende partijen. De u tslag n waren: le tiental: P. v. d. AaW. v. d. Graaf 11. 2e tiental: A. D. v. d. SteltD. Donk 0—2 A. B Visser—G. J. v. d. Graaf 0—2; K Zegelaar—J. Kraal 2—0: T. de Heer—J. da Heer 20; M. Komijn—P. Klop 02. Tevens v.erd in het clublokaal een wedstrijd ge speeld om het kampioenschap van Zuid-Hol land tussen de heren Ph. Ham uit Rotterdam en A. Visser uit Sliedrecht, welke partij in remise eindigde. Feursum. De olieventer C. B. was dezer da gen klanten aan het bedienen. Bij de Karper- brug. waar hij zijn driewieler met olietank had neergezet, is plotseling de rem van zijn voertuig afgeschoten, waardoor de gehele olia voorraad in het water terecht kwam. Feursum. Ds. Van Bekkum, gereformeerd predikant, thans legerpredikant te Oldebroek is als zodanig overgeplaatst naar Harderwijk. GAS- EN ELECTRICITEITSTARIEVEN. Waddlnxveen. In overeenstemming met het advies van de bedrijvencommissie hebben B. en W. aan de gemeenteraad voorresteld om de tarieven voor afname van gas en electrlfclteit te verhogen. Deze verhoging is een gevolg van de gestegen kolenprijzen. Men stelt voor de tarieven te verhogen met een cent pér ku bieke meter of per K.W.U., Ingaande 1 April 1951. Indien de gemeenteraad met dit voorstel accoord saat zullen zowel de gasprijzen als de electriciteitstarieven met een cent verhoed worden. Verder is er een voorstel om ook de cokes-prijzen te verhogen en vast te stellen als volpt: voor de groothandel f 43.50 per ton. voor particulieren f 2 50 per hl. en voor de kleinhandel f 2.32Mr of f 2.37V4, naar gelang van de afname. In de maanden Mei en Juni wordt de prijs verlaagd met f 0 35 per twee hl- In de maanden Juli en Augustus bedraagt deze verlaging f 0 15 per twee hl. Daartegen over staat een verhoging van f 015 per twee hk ln de maanden September tot en met Maart In hun voorstel aan de gemeenteraad merken B. en W. op. dat ook na Invoering van deze nieuwe cokesprijzen. deze nog steeds belang rijk la-er zijn dan de van overheidswege toe gestane ihaidmum-prijzen. UITBREIDING SCHOOLGEBOUWt Waddlnxveen De Ned. Herv. „Rehoboth"- ichool aan de Onderweg ls zo langzamerhand te klein geworden voor het toenemende aan tal leerlingen van die school. Dit houdt voor namelijk verband met de toename in het 7c en 8e leerjaar, wat voor de Ned. Herv. acholen in de lokalen aan de Onderweg geconcen treerd is. Aanvankelijk was het aantal leer lingen in deze klassen 29. doch bij de aan vang van de nieuwe cursus op 1 April was dit uitgegroeid tot «54. Hieribor is het onmo gelijk geworden in het tegenwoordige school gebouw aan a'le leerlingen een goed onder dak te verschaffen, temeer nu vóór het 7e en 8e leerjaar een extra leerkracht aangesteld kan worden. Het schoolbestuur heeft zich ln verband hiermede tot de gemeenteraad ge wend om medewerking te verkrijgen voor de uitbreiding van dit school-ebouw. De oplos sing wordt gedacht in die zin. dat boven het trappenhuis een eenvoudig vertrek geprojec teerd ls. Verder is het nodig een grotere rij wielbergplaats te bouwen. De oude ruimte wordt dan benut voor het opbergen van de leermiddelen voor het fvmnastiek-onderwijs. B. en W. stellen ln de eerstkomende raads vergadering voor op deze aanvrage gunstig te beschikken. HET UITBREIDINGSPLAN. Waddlnxveen. Het uitbreidinsplan voor da Noordkade in deze gemeente behelst thans, dat aan de Oostzijde van de weg. op enkele uitzonderingen na. geen bebouwing wordt toe- ge'staan Deze kant 1$ namelijk in de toekomst bestemd voor los- en laadterrein lanps de Gouwe. Het gemeentebestuur heeft thans van de heer J. C. P. J'anmaat een vsflpoek ontvan gen tot uitbreiding van diens graanpakhuis aan de Noordkade. Op grond van het geldige uitbreidingsplan zog, dit verzoek afgewezen moeten worden. Aangezien sij in het geheel Seen reden hebben om te bevorderen, dat dit ed/ijf geheel zog verdwijnen of om de uit breiding daarvan.te verhinderen, hebben B. en W. thans aan de gemeenteraad voorgesteld in principe aan deza uitbreiding goedkeuring te geven. Voor het vrijwillige brandweercorps van de gemeente geldt thans een vergoeding van f 1.per uur bij h«t uitrukken bij brand. Bij de behandeling van de iemeente-begroting voor 1951 gingen er fa de gemeenteraad «tem men op om deze belpning te verhogen. Nadat B. en W. zich entat overtuigd hebben, dat hiertegen van hogerhand geen bezwaar be staat. stellen rty |an de gemeenteraad voor deze vergoeding tl verhogen tot f 1.50 per uur, met ingang v^n 1 Januari 1951. OUDEWATER. De gemeenteraad kwam on der voorzitterschap van wethouder Van Enge len in openbare vergadering bijeen. Burge meester Arke en de heer G. A. Schoonder woerd waren afwezig. De ingekomen stukken werden voor kennis-eving aangenomen. Ver volgens kwam een schrijven van een groot aantal ingezetenen in behandeling, hetgeen 'n verzoek inhield om bemiddeling ter beëindi ging van de door enkele fabrieken veroor zaakte rook- en roetplaag. Wethouder Van Engelen deelt mede, dat diverse adviezen zijn gevraagd, doch dat dit een mofilijke kwestie is. De enipe oplos sing is zijns inziens het verhogen van de fa brieksschoorstenen met tien meter. De slech te vetkolen zijn de oorzaak van deze onver kwikkelijke geschiedenis en het rijkskolenbu- reau zietggeen mogelijkheid hierin verande ring te brengen. De heren Van der Lee en Reijngoud dringen er bij B. en W. ten sterkste op kan naar een oplossing te zoeken, aangezien hier toch iets gedaan moet worden. Wethouder Van Engelen zegt dit-toe. Een regeling voor de inning van de woonwasenbehstinc wordt vastgesteld. Aan de gemeente Vleuten wordt een bij- draee toegekend ad f 20.64 in de kosten van het bezoek van de rijks laeere tuinbouwschool aldaar voor twee uit deze gemeente afkom stige leerlineen. Aan de pachter van het vis water van de gemeente, de heer G. Burger, alhier, wordt toegestaan de kerkwetering meermalen per jaar met de zegen te bevjssen. On verzoek van de minister van binnenlandse zaken besluit men tot wijziging van de veror dening) op de heffing van rechten voor inlich tingen, welke worden verstrekt uit het bevol- kings- en verblijfregister der gemeente. De gemeenterekening, dienst 1949, wordt met al«emene Stemmen voorlopig vastgesteld, waarbij de wethouders zich van medestemmen onthouden. De ontvangsten van de gewone dienst bedragen f 567 865,90. de uitgaven f 506 092 28. zodat het batig slot van de gewo ne dienst f 61.773.71 bedraagt. De ontvangsten van de kapitaaldienst bedragen f 1.054.626 50. de uitgaven f 769.330.89, zodat het batig «lot f 285 295 61 bedraagt. Een verordening tot verhaal van inkoop sommen wordt vastgesteld. De raad neemt ten aanzien van de financiën der gemeente be langrijke besluiten. Op de eerste plaats gaat men voor f 250 000 een rekening courant over eenkomst aan ter financiering van de bouw der nieuwe Rooms Katholieke meisjesschool. Verder besluit men tot continuatie voor de tijd van een maand van een kasgeldlening groot f 200 000 en tot verhoging van het reke ning-courant crediet bij de boerenleenbank, alhier, van f 250 000 tot f 400.000. De verorde ning, regelende de bezoldiging van de vakon derwijzeres bij het openbaar lager onderwijs, wordt aangevuld. Een nieuwe verordening op de heffing van een recht wegens diensten van de gemeente reiniging voor het ledigen van privaatputten en voor het ophalen van faeca- liën en het reinigen en terugbezorgen van pri vaatbussen wordt van kracht Men besluit 18 wonincen van het bouwplan 1950 te verhuren. De raad komt overeen de gasprijzen met één cent per kubieke meter te verhogen per 1 Januari 1951; Hierna «telt men een regeling vaat voor de incasserlng der verordenjng van de gemeentebedrijven wegem levering van gas. water en eleetriciteit. Het volgende punt dat ln behandeling komt een voorstel van B. en W. tftt |ankoop van het perceel Vinkenbuurt B 166 van mej. J. J. van Vliet, alhier, voor de prijs van f 600. Wethouder Van Engelen mVrkt op. dat dit pand eertijds voor opruiming in aanmer king komt De heer Hoogenboom acht dit een gevaarlijk geval. Bij het huisje van de heer Stekelenhurg. dat de gemeente kortge leden heeft aangekocht is de «ituatie ook s'echt. Men kan met nat weer binnen niet droog zitten. Naar zürt mening heeft de ge meente de morele plicht de mensen goed te laten wonen. Spreker betreurt het. dat de ge meente het andere pand in de Vinkenbuurt dat kortgeleden verkocht werd. niet heeft aan gekocht. De heer P r i n Is het met dit laat ste eens. Het voorstel van B. en W. wordt met algemene stemmen aangenomen. De bedrijfs- inventarissen per 31 December 1950 wolden met algemene stemmen voorlopig vastgesteld. In de rondvraag zegt dc heer Prins een lans te willen breken voor de woningen van de wonin bouwvereniging „Volkshuisvesting". De verbetering van deze woningen is thans reeds lVi jaar in de pen. terwijl tot op heden niets gebeurd is. ondanks pertinente toezeg- ginpen van het bestuur. Het is treurig zo de situatie thans is en on-elukken moeten wor den'gevreesd, zodat hier'«nel ingegrepen moet worden, aldus spreker. De heer S p r u ij t, (^ie als boekhouder van het woningbedrijf de administratie dezer wo ningen «edert 1 April 1951 beheert, deelt de raad mede. dat het bestuur van de woning bouwvereniging destijds heeft verzuimd ge bruik te maken van de gelegenheid om twee jaar onschorting te verkrijgen van de betaling van aflossing op de fijksvoorschotlet). Met dit geld had extra onderhoudswerk kunnen wor den gedaan. Op herhaalde malen door de heer Spruijt. namens B. en W. gedaan verzoek, werd echter door het bestuur niet gereageerd, waar door dit bestuur aanspraak op aanvullende voorschotten heeft verbeurd. Bij besprekingen met ambtenaren van het ministerie van we deropbouw werd de boekhouder van het wo ningbedrijf échter mede"edeeld. dat alsnog zal worden getracht voor de verbetering gelden beschikbaar te stellen. De heer Prins wijst op de schuur van de heer Kraan, die aan de Biezenwal juist als 'n «teenpuist vooruit steekt. Wethouder Van Engelen antwoordt, dat met de heer Kraan reeds besprekingen zijn gevoerd om tot een oplossing te komen. Verschillende leden wezen verder op de aanwezigheid van minder smake lijke bergplaatsen als mesthopen in de ge meente. De voorzitter zegt toe. dat hier tegen maatregelen zullen worden genomen. De heer Van der Lee merkt op. dat d« gemeente een nieuw waterleidingbedrijf heeft met moderne pompen, welke veel geld gekost hebben. Maandag zat men echter toch zonder water. De heer Prins merkt op. dat juist des middags om vier gur (de melk- en voertijd) de watertoevoer naar Hekendorp werd afge sloten, hetgeen zeer ongewenst ls Wethouder H a g o o r t antwoordt, dat de pompen geauto matiseerd zijn en er even een klein defect wai aan de automatisering. De heer Van der Lee merk^ op. dat bij een defect toch direct de re serve pompen dienen te worden ingeschakeld, opdat men niet zonder water zal komen te sit- ten. hetreeh vooral bij brand zeer gevaarlijk is De voorzitter zegt dit toe. De heer Hoogenboom wil met de wo ningbouwvereniging „Volkshuisvesting" zo spoedig mogelijk tot een oplossing komen. Gaat de liquidatie niet door. dan dient er zijns inziens een actief bestuur te komen. Wethou der Van Engelen zal dit bespreken met het bestuur. De heer Hoogenboom stelt voor over te gaan tot afschaffing van het bur gerlijk armbestuur en tot instelling van een sociale dienst. Wethouder Van Engelen zal dit ln B. en W. bespreken. De heer Nota vraart alle raadsstukken te cyclosiyleren en aan de raadsleden te zenden. B. en W. zullen de mogelijkheid hiertoe bezien. De beer N o- t a dringt nogmaals aan op toekenning van 'n tegemoetkoming in de kosten ven verzekering tegen ziekte aan het vaste personeel ln dienst der gemeente. Naar het oordeel van de minis ter k#n een vergoeding van maximaal f 80 per jaar worden toegekend. Ingaande 1 Janua ri 1950. Wethouder Van Engelen antwoordt dat hierover een bespreking zal worden ge houden met de ambtenarenorganlsatlea. waar na een voorstel van B. en W. kan worden te gemoet gezien. Hierna sluiting. SLIEDRECHT. Geboren: Neeltje Jannlfja, d. van A. P. de Waard en E. A Bombek. Ariaantje. d. van J. Schlieker en N. de Groot. Ondertrouwd: J Pijl. 27 j en J Meij- waard, 26 j. J. 't Jong. 24 j.. en M. Bot, 23 j. Getrouwd: J M Janssens. 29 J.. cn N. Boeren, 24 J. E. Peters. 26 J., en W. Duim, 30 J. A. Hartog. 24 j., en H. S. Hagenaar, 23 j. J. W. J. Alblas, 27 J.. en J Schild. 24 j. M. van Andel. 24 j.. en L. de Waard 21 j. Overleden: (te Papendreeht) H. Boer, 8 m. (te Dordrecht) W. Cleton, 67 J., w«- duwe van K. Prins. GOEDHART EN DE BKUTN, Loptkerstoot 75, lchoonhoven NIEUW RAADSLID BE8DIGD HEKENDORP. De gemeenteraad kwam Dinsdag onder voorzitterschap van burgemees ter L. C. Brinkman ln openbar* vergadering bijeen. Na da opening werd door dt voorzitter het nieuw benoemde raadslid, de heer C. Vonk, als zodanig beëdigd. De voorzitter heette de heer Vonk van harte welkom ln da raad en sprak de hoop uit. dat hij zich spoe dig thuis zou voelen. Nadat vervolgens enige stukken voor kennisgeving waren aangenomen besloot men aan het ministerie van aociale zaken een verzoek te richten om de gemeente Hekendorp aan t* wijzen als gemeente, waar de verordening „Jodiumhoudend zout 1940" van toepassing zal zijn in verband met 't feit, dat het drinkwater in deze gemeente Jodium- arm is. waardoor het percentage struma pa tiënten zeer is toegenomen. Een verzoek van de heer G.- C. van Dam om een bijdrage in de kosten van de vernieuwing van de afrastering langs de HekendornsedHk als gevolg van de achade. aangebracht door de afgraving van een ronding langs de weg. werd aangehouden tot een volgende vergadering. Vervolgens verleende de raad zonder hoof delijke stemming aan het Rooms Katholiek centrum voor kraamverzorging te Bodegraven een subsidie van f 1.per verzorgingsdag on der dezelfde voorwaarden als waaronder da provincie subsidie verleent. Hierna stelde men enkele verordeningen vast. waarin de beken de verhogingen in verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud ook op de gemeente-ambtenaren van toepassing werden verklaard. Een tijdelijke ziektekosten-regeling werd voor de ambtenaren vastgesteld. De reed besluit voor de comptabelen van het algemeen burgerlijk armbestuur en van de gemeente nieuwe contr61e regelen vast te stellen, waar bij de geldelijke contr&le werd opgedragen aan het centraal bureau voor vereflcatie en financiële adviezen der vereniging van Neder landse gemeenten te 's Gravenhage. In de rondvraag informeerde de heer A. Vermeer hoe het stond met de extra-kosten voor het hebben van een watercloset, welkt door de gemeente Oudewater in rekening wer den gebracht. De voorzitter deelde mede, dat dit door Oudewater dan ten onrecht* ge schiedt, aangezien dit niet in het betreffende contract is geregeld. Hij zou de mensen willen aanraden in dit geval te weigeren de aange boden kwitantie te betalen. Hierna sluiting. (Advertentie l.M.) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren verfrist en aterkt de buldweefsela. VOORSCHOT AAN CHR. SCHOOL. FAPEKOF. De gemeenteraad kwam Dime» dag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. C Brink man. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad op voorstel van B. en W. de diverse maat regelen der regering betreffende de salarissen der ambtenaren op de salarissen van het ge meente-personeel van toepassing te verklaren. Een tijdelijke zlektenkosten-repeling werd vastgesteld, waarbij aan de ambtenaren 50% van de kosten van verzekeringspremie tegen ziekten en ongevallen wordt uitgekeerd met een maximum van f 50.per jaar. Op een verzoek van het Rooms Katholiek centrum voor kraamverzorging te Bodegraven om een subsidie van f 1.— per verzorgingsdag werd gunstig beschikt. De raad verleende aan het bestuur vah de ChHstelljke school een voorschot op de exploitatievergoeding voor 1951 en een voorschot op de vergoeding voor de vakonderwijzeres voor nuttig handwerken. De geldelijke contréle van de penningmeester van het algemeen burgerlijk armbestuur, de ontvanger e.. de overige rekenplichtige amb tenaren werd opgedragen aan het centraal bu reau voor de verificatie en financiële advie zen der vereniging van Nederlandse gemeen ten te 'a Gravenhage. Hierna sluiting Horizontaal; 1 Ned. Spoorwegen: 2 vracht. 6 plaats. 9 water in Friesland. 11 klop je. 13 grondtoon. 15 lengtemaat. 16 naaldboom. 17 soort. 10 schande. 22 lor. 24 deel van een huis. 26 goud (Fr 28 meisjesnaam. 29 stoom schip. 30 windrichting, 81 zweep, 34 staf, 35 kleur, 37 vr. munt tmeerv.). 39 pl. in België; 41 speelgoed, 42 vochtig, koud. 44 gelaatsvorm 47 laan met Bomen. 50 veroordeling. 62 rivier in Utrecht, 53 uitbouw, 55 lidwoord (Fr.). 56 anonymus, 57 uitroep van afkeer. 58 bevel. 50 kermisvermaak (mv.), 61 huisdier. 62 politie man. 63 ijle stof, 65 vloerbedekking, 66 ver laagde *000. 67 koude lekkernij. 68 zeepwater 70 bijwoord. 71 steenklomp. 72 rivier in Duits land. 73 ihoeder. Verticaal: 1 deel van de bijbel. 2 Eng. titel. 4 uitroep van pijn. 5 duw. 7 muziekterm, 8 reeds. 9 gelofte. 10 voegwoord. 12 betaal- plaats, 14 Europeaan* 16 Spaanse titel. 18 zee vaart. 20 afkomstig uit Noorwegen. 21 plaats in Duitsland. 22 xtearborg. 23 lekkernij. 25 eetgerei. 27 zangnoot. 30 op dit ogenblik: 32 voetafdruk. 83 den lezer heil. 35 voormiddag (Eng). 36 enig. 38 bid (Lat 40 vis. 43 stad ln Europa, 45 klaar, 46 soepel. 47 eiland in Indonesië, 48 lidwoord (Fr). 49 rijstbrande wijn. 51 voorzetsel, 54 landbouwwerktuig: 56 voorzetsel; 57a immer. 69 aanw. vnw., 60 eet gerei. 61 vervoermiddel; 64 rekenkundige op gaar; 65 pers. vnw., 66 en omgekeerd (alk.), 67a selenium (afk.), 69 familielid. 1 «lEUWsBLAO VOOR ZUID-HOLLAND EN DTRECHT Rchoonhovensche Courant VRIJDAG 27 AFRIL 1951 D, mennen, die weenden op hel eilend Bikini In de Stille Ocee.n en nier veor- onderi de «tol «edert eeuwen her bevolkten, kennen me «teed, niet naar hun lana- atreek ternkkeren. Hun eiland 1. een r.dlo-aetlet laboratorium „worden, naar proe ven verricht werden, die van kroot belank alp. voor de kehele menahetd. I ,ai 11. netleve uit.trallnken, dl. ont.londen tenkevol». van de •toom-ontploinnk In 1»«. het tot toen toe enbekende Bikini ln het midden van de belank«telllnk der „hele we reld plaatste, sUn nog niet uitgewerkt. Sinds Juli 1946 hebben geleerden elk jaar het eiland onderzocht alsof het een levend wezen was. Zij trachtten uit te vorsen wat er gebeurd was met de grote hoeveelheid radio activiteit. die vrij kwam bij de ontploffing van de atoombom. De enige betrouwbare ont hulling over de explosie en de gevolgen daar van gedurende de drie jaren na 1946 is thans gedaan door Neaf O. Hines. die deel uitmaak te van de groep geleerden, die in 1949 de on derzoekingen op Bikini verrichtte De oefening ..Crossroads", zoals de proef neming op Bikini officieel heette, was bedoeld als 'n reeks waarnemingen omtrent de kracht van de atoom-ontploffing en de gevolgen van de uitstraling. Voor deze experimenten was de Bikini-atol bijzonder geschikt. De eilanden groep heeft namelijk de vorm van een grote ovale schotel, waarvan de rand gevormd wordt door tien eilanden, die groter zijn dan de test Hierdoor en ook doordat deze „schotel" een entree had. die ruim en diep genoeg was om alle vaartuigen, die benodigd waren voor de proefneming door te laten, werd Bikini be schouwd als het ideale gebied voor het ver richten van atoomproeven. De uitrusting voor deze proeven was veel omvattend Men beschikte namelijk over 242 schepen. 156 vliegtuigen. 750 camera's en 25 000 apparaten, die de radio-actieve uitstra ling registreerden Ongeveer 42 000 man mili tair- en wetenschappelijk personeel woonden de proeven bij. Er werden twee bommen tot ontploffing ge bracht. een boven de verlaten vloot, die als doelwit diende en een onder de waterspiegel. Deze laatste explosie is de belangrijkste, maar de volledige betekenis ervan openbaarde zich niet ogenblikkelijk. De ontploffing onder water was belangrijk, omdat zij het eerste, zo niet het enige geval vormde, waarin een atoombom op een dus danige manier werd gebruikt, dat een radio actieve stof werd vermengd met water, dat opspoot, maar dat toch voor een groot ge deelte weer neerkwam in bet gebied van de explosie. Dit water kon dus later onderzocht worden. Toen de ontploffing onder water plaats vond kwam een grote vurige bal naar boven als 'n enorme luchtbel, die aan de oppervlakte uit elkaar spatte. Millloenen tonnen water, ver mengd met modder en staal van de schepen spoten op en vormden «en kolosaale zuil, die vele seconden lang boven Bikini bleef «taan. In de top van de zuil. meer dan anderhalve kilometer hoog. bevonden zich enkele grote «chepen van de proef-vloot. die door de enor me kracht van de ontploffing de lucht in g«- •lingerd waren. Toen de watermassa met don derend geraas neerviel werd het proefgebied een kolkende stroom van radio-actief water. Er werd een ondiep bekken met een middel lijn van ongeveer 800 meter gevormd door de kracht van de explosie en na afloop van de proef rond men die streek gevuld met 500 000 ton modder, die middelmatig radio-actief was en dit dit thans nog is. Een week na da proef neming verrichtten de wetenschapsmensen verschillende metingen met hun speciaal voor dit doel gebouwde instrumenten. Daarna zette men de onderzoekingen stop tot 1947. En het beeld, dat men toen kreeg verachafte 'n vol lediger inzicht ln de Invloeden, die de Ter- schillende stoffen tengevolge van de radio actieve uitstraling hadden ondergaan. Onge veer vijftig geleerden verrichtten dit onder- zoek. Terwijl duikers foto's maakten van da gezonken séhepen en terwijl modder en ver schillende andere voorwerpen van de boten naar boven werden gebracht, onderzochten de geleerden de planten en de dieren op 't land. Ook maakten zij een studie van de invloed, die de vissen en de waterplanten hadden on- d*Zu"kwamen tot de conclusie, dat de radio activiteit in het proefgebied nog in aanzien lijke mate aanwezig was. maar dat de eilan den. en het water over het algemeen het ge- Vaar van dodelijk uitstralende radio-activiteit verloren hadden. Er bleven echter twijfelge vallen bestaan. Hier en daar handhaafden zich haarden van radio-activiteit. De atoomgeleer den gingen Bikini, beschouyfen als een labora torium. dat hen yele jure# in opeenvolging verschillende onbekende eigenschappen van de radio-actieve stralen zou openbaren. Zij constateerden, dat de radio-act'viteit in gewerkt was op de planten en de dieren van het eiland en dat zij bleef béstaan in de weef sels van de levende wezens, ook in die welke door voortplanting ontstonden. Daarom beslo ten de wetenschapsmensen hun onderzoekin gen over een groot aantal jaren uit te «trekken Op de vraag, wat nu de gevolgen van een atoomontploffing onder water zijn met be trekking tot een streek, die bedoeld is voor bewoning door mensen, kan nog geen defini tief antwoord gegeven worden. Misschien zou thans een mqns op het eiland Bikini kunnen leven zonder zich bloot te stellen aan 'n dode lijke dosis radio-activiteit. Maar doordat de uitstraling hardnekkig is en vele jaren duurt, blijft het gevaar voor de mensen, die op Bi kini zou gaan wonen, jarenlang niet denkbeel dig. GEMENGD NIEUWS. ONBEVOEGD OPGETREDEN ALS ARTS? Aan vier getuigen stelde mr. J. Meihuizen, president van de Amsterdamse rechtbank. Maandagmiddag dezelfde vraag „Hij deed zich dus eigenlijk voor als dokter, nietwaar") De getuigen bevestigden noch ontkenden dit. De verdachte de vulpen-reparateur J. B. uit Landsmeer, had hun aangeraden eczeem te bestrijden met een extract van kienden, die hij hun verkocht had voor f 15Zij bleken te bestaan uit inheemse bloemen. Het mid deltje had weinig of geen succes^gehad. We gens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde had de kantonrechter verdachte vier maal twee dagen voorwaardelijke gevan genis af opgelegd. Van dit vonnis ging de ambtenaar bn net O M in hoger beroep. Maandag liet verdach te voor de rechtbank verstek gaan De offi cier van justitie eiste vier maal f 50 - boete. OUDE VROUW GESLAGEN EN BEROOFD. Een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen een 61-jarieelos werkman J. J W S. uit Rotterdam. H i zou op 16 December van het voriee jaar zijn 70- jarige buurvrouw in haar woning met n stof fer op het hoofd hebben geslagen en haar van f 24 hebben beroofd. Verdachte, die bekende betuigde zijn split over het gebeurde. Zijn raadsvrouwe drong aan op clementie, uit spraak over veertien dagen. STAKINGEN IN ENGELAND. Ongeveer 6 000 arbeiders van de „Cadbury Bournvllle "-chocoladefabrieken te Birming ham zijn in staking gegaan uit protest tegen de. na het lnbedrijfstellen van nieuwe ma chines, ingevoerde accoordlonen. Voorts hebben 89 procent van de vakarbei ders van het tuighuis van Woolwich zich uit gesproken tegen het maken van overuren. In 13 andere bedrijven, die voor de bewape ning werken, hebben 15 000 arbeiders gepro testeerd tegen overuren. GECOMPLICEERDE FAMILIE VERHOUDINGEN. Op 9 Mei zal dorpje Achteveld ln de ge meente Barneveld een zeldzaam voorkomen de gebeurtenis beleven, want dan zullen twee zoons en een d- - vnn de familie Van de Burgwal in het huwelijk treden met twee dochters en een zoon van de famil-e Van Hamersveld Marie van Hamersveld gaat dan trouwen met Henk van de Burgwal: Eefje van Hamersveld met E ert van de Burgwal en Jan van Hamersveld met Truus van de Burgwal. Jan van Hamemeld wordt dan de zwager van zijn zusters en Truus van de Burgwal de schoonzuster van haar broers. REGERING BLIJFT ATTENT OP ZAAK LOUWERS. Naar aanleiding van berichten over de vrij lating uit Hongarije van de Amerikaan Voge- ler hebben wij ons tot het ministerie van Buitenlandse Zaken gewend ter verkrijging van nadere inlichtingen omtrent de positie van de heer Louwers. die naar men weet. door een Tsjecho-Slowaakse rechtbank tot een gevangenisstraf van 15 jaar werd veroordeeld Men deelde hieromtrent mede. dat s'ndjde veroordeling van de heer Louwers de Neder landse regering niet in gebreke is gebleven bij voortduring de aandacht van de Tsjechi sche autoriteiten te vragen voor deze kwestie Het gezantschap te Praag heeft herhaal delijk stappen gedaan bij het Tsjecho-Slo waakse ministerie van Buitenlandse Zaken, zowel ter ondersteuning van het door de echtgenote van de heer Louwers voor deze ingediende gratieverzoek, als ter ve-zachting van diens lot. door hem te doen bezoeken door een lid van het Nederlandse gezantschap en het zenden van levensmiddelenpakketten, hetgeen emge malen werd toegestaan. ZF.S MAANDEN VOORWAARDELIJK VOOR POGING TOT DOODSLAG. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde de 45-jarige schilder G. Th. B. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf i van zes panden voorwaardelijk met een groeft ld van drie jaar. Hem was poging tot doodslag subsidiair zware mishandeling ten la«te gelegd. Op 12 Januari van dit jaar heeft met fenme^ in de hand z|jn vrouw gedreigd. Hij liep op haar toe en omdat zij achteruit week. kreeg zij alleen een schram aan de hals. De eis luidde een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, mei een proeftijd van drie jaar. ATOOM-CONFERENTIE IN ENGELAND Van 16 tot 21 Juli zal te Oxford een inter nationale conferentie voor het gebruik van de atoom-energie voor heilzame doeleinden gehouden worden. Vertegenwoordigers uit twintig landen .onder welke Nederland, zul len da conferentie bijwonen. Geleerden en onderzoeker* op het^gebied van medicijnen, Industrie, landbouw en andere gebieden wor den verwacht. Behalve Amerika maken alle landen die vertegenwoordigers zenden, regel matig 'gebruik van radio-actieve materialen uit Engelse atoomovens. Verbazingwekkend succes. Aan hat treurige lot der duizenden Irakese Joden, die gedwongen zijn Irak te verlaten, whdt „Th* Manchester Guardian' een uitvoe rig artikel. Het blad schrijft onder meer; Sinds onheuglijke tijden zijn de Joden van Irak in dit land gevestigd geweest. Ze waren daar reeds, toen de Arabieren het land ver overden. toen de Abbasaiden van Bagdad de metropolis van hun r|Jk maakten en ble ven hier wonen onder het Juk van da Mon goolse. Perzische en Turkse bezettingen pe riodes ven wanorde, tyrannle en chaoa wel ke voor de geschiedenis van Irak zo kenmer kend zijn. De Irakese Joden hebben door al die eeuwen heen belangrijke posities ingeno men. zowel ln de ambtelijke els in de financi ële wereld. Ze onderhielden betrekkingen met andere Joodse groepen, zowel langs de Mid dellandse Zee als aan de Indische Oceaan. Hun handel droeg bij tot de welvaart van het land. een welvaart, welke bijna verloren ging na de Mongoolse Invasie Deze eeuwenoude vestiging legt getuigenis af van de vitaliteit en de vindingrijkheid van een syseem. waar culturele en religieuze minderheden niet als verschoppelingen beschouwd werden, die uit geroeid moesten worden. Europa, dat zelf nog onder raaaenvoor oor de len gebukt gaat. heeft gemeend zijn begrippen omtrent een zelfstandige natie, ook op het Midden Oosten te moeten overbrengen. Het Midden-Oosten is niet West-Europa en is niet verdeeld in hechte nationale bevolkingsgroe pen. elk met een eigen bewuste nationale le venswijze Het is in Irak een wir-war van godsdienstige, oólturele groepen van nomaden, boeren en stedelingen, met eigen tradities, er ls een zekere anate van zelfbestuur binnen n staat, die geen Rationale grenzen kent. maar waar rassen, nationaliteiten en godsdiensten dooreen gemengd zijn. De tragedie van de Ira kese Joden is de laatste manifestatie van een ontbindingsproces, dat nog in volle gang is. De omvang van deze ramp kan men zich pas realiseren, wanneer men bedenkt, dat de over grote meerderheid van de Joden in Irak be sloten heeft het land te verlaten met achterla ting van al hun bezit. Van de 100.000 Joden, woonachtig in Bagdad hebben er 80 000 be sloten naar Israel uit te wijken. Dit is moge- liik na de aanneming van een wet in April '50, waarbij de Joden, met achterlating van hun bezittingen, hun Irakese nationaliteit mogen verwisselen voor die van Israel. Al deze be zittingen gaan over in handen van de I«kese staat. Verleden laar Juni begon de uittocht en deze neemt nog steeds in omvang toe. De emigranten werden eerst per vliegtuig naar Cyprus vervoerd en vandaar naar Israel: deze gang van zaken was noodzakelijk omdat het koninkrijk Irak het bestaan van de staat Is rael niet erkende. Sedert Maart van dit jaar kunnen vüegtuipen rechtstreeks van Bagdad naar Lydda oversteken. Deze landverhuizing is ontaard in een paniek; er moeten wel zeer ernstige redenen bestaan, dat de Irakese Jo den. die zo hecht verankerd waren in dit land hun posities, hun eigen levenswijze en hun ei een cultuur kunnen vaarwel zeggen. Die pa niek ls het gevolg van een hevig gevoel van onzekerheid, een gevoel dat al twintig jaar vaeeMjk heerst Men kan zich thans een beeld vormen van het proces, waardoor een minder heid. die 2000 jaar welkom is geweest, zich overbodig is gaan voelen. De moeilijkheden op scholen en universitei ten. de geleidelijke uitschakeling van Joden uit onenbare ambten, de groeiende bemoeiing van de staat in interne culturele zaken, mo lestaties. moorden, aanslagen, welke onge straft ble- 'n, de toenemende beperking der beweginesvrijheld. het z'jn de symptomen, wélke ook het Euronese anti-semistisme eigen zijn Men kan de Joden geen geMèk aan loya liteit jegens de regering aanwrijven Men kan niet aanvoeren, dat de Mohammedaanse be volking de Joden vijandig gezind is «weesL Kort na het uitroepen van het koninkrijk Irak in de twintiger jaren, werd er al op de lagere en middelbare scholen door de regering een geschiedenisboekje verspreid, wwrin veel plaats was Ingeruimd voor de groei van het nationaliteitsbegrip in Japan, Duitland en Italië. En. zo eindigt het Engere blad. «r schijnt verband te bestaan tussen dit geach]«- denisboekje en het lot der Irakese Joden se dert 1930. Nog luttele m««ndén en het emigra- ti«-v«rbod wordt van kraeftf én dan zal Irak voor de Joden, die gebleven zijn. één grote gevangenis wordenl SCHERPE MUNITIE BIJ OEFENING CRESCENDO. Naar het ongeval, dat gebeurd is bij de oefening Crescendo in de maand Maart, waar bij een soldaat licht gewond werd door een schnt afgevuurd uit een met srherp geladen wapen, is een nauwkeurig onderzoek inge steld. waaruit is gebleken, dat drie soldaten ten onrechte in het bezit waren geweest van enkele scherpe patronen. Hiervan werd pro ces-verbaal opgemaakt en de auditeur-mili tair bij de Krijgsraad te Velde Oost moest nu beslissen of een strafrechtelijke vervol ging zal worden ingesteld. Daar de juiste oorzaak van het ongeval thans nog niet vol ledig bekend is. wordt het onderzoek voort gezet. DE CHOLERA-EFIDEMIE IN CALCUTTA. De cholera-epidemei. die eerder in deze maand in Calcutta is uitgebroken, heeft in deze stad Van twee en een half millioen in woners reeds 275 mensenlevens geëist. On geveer 860 patiënten zijn in de ziekenhuizen toegelaten. De pokken-epidemier' die in No vember van het vorig jaar in Calcutta uit brak en gemiddeld 400 slachtoffers per week vroeg, is thans onder controle. Twee millioen mensen werden tegen pokken ingeënt. ZWARE STRAFFEN VOOR HORLOGE- DIEVEN. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde gis teren de 29-jarige fabrieksarbeider C P. J uit Rotterdam, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 9 maanden met aftrek Omdat hij op 21 November 1950 te Dordrecht medeplichtig zou zijn geweest aan diefstal van gouden hor loges. was tegen hem een gevangenisstraf van twéé jaar en zes maanden met aftrek geë.s.. De 26-jar;ge wielrenner A. van D. uit Rot terdam. die te Dordrecht en Schiedam enige gouden' horloges zou hebben gestolen, werd veroordeeld tot 3 ]aar met aftrêk. Tegen hem luidde de eis drie jaar en zes maanden met aftrek. De 28-jarige fabrieksarbeider J. van A uit Rotterdam, die te Rotterdam een aan tal gouden horloges zou hebben gesto en werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan S m»«nd™ voorwaardelijk met een proetnld tan drie jaar. De eis luidde één jaar met aftrek. MOEDER STUURDE DOCHTERTJE NIET NAAR SCHOOL. Tot een week hechtenis was veroordeeld de 32-jarige weduwe F P. S.. uit Amster dam. die erkende haar 13-jarig dochtertje in Juni van het vorig jaar thuis te hebben ge houden om op drie jongere kinderen te pas sen. De kantonrechter achtte dit overtreding van de leerplichtwet. Gistermiddag vertelde deze moeder, die hoger beroep had aangetekend, voor de Am sterdamse rechtbank, dat haar man in de oorlog was gedeporteerd en nimmer terug was gekomen. Een tweede man had haar het vorig Jaar in de steek gelaten, zodat zij zelf moest gaan werken. Weliswaar kreeg «steun als oorlogsweduwe, doch dit was niet vol doende. Het oudste dochtertje, dat ten ge volge van de oorlog al veel te weinig school opleiding had genoten en met haar 13e jaar pas in de vijfde klas van de lagere school zat. was haast niet naar «chool te krijgen, omdat ze zich tussen de andere kinderen te groot voelde De moeder had van de nood een deugd gemaakt en het meisje thu.s op de kleintje» laten passen. Het kind ia thans 14 en dus van school af. De officier van Juitttle. zeide te geloven, dat dit drama niet zo dramatisch ls als het ons wordt opgediend". Verdachte was «1 eni ge maanden geleden voor een zelfde Ie it tot een boete veroordeeld en wist dus wët haar te wachten stond. Hij eiste beves^ging van de opgelegde week hechtenla. Uitspraak op 1 Mei. Advertentie I. M. JAN KIJKUIT. Een paar weken geleden zijn wij in onze kring terloops tot de uitspraak geraakt, dat het voor de gemeente Vlist niet veel zin had een uitbreidingsplan te laten maken. Het ging toep om de lelijke tramwagens die vlak langs de weg zijn neergezet als woongelegenheid en dat viel natuurlijk buiten het uitbreidings plan. Maar toch. nu we er nog eens over na peinzen had die Jod het nog zo slecht niet gezien dat een uitbreidingsplan voor de ge meente Viiat weinig zin zo» hebben. Zoals elk jaar is tante gaan helpen bi] ae schoonmaak, die een van hakr vage relaties net zo nodig houden moest als alle rechtge aarde huisvrouwen.- Die schoonmakerij heelt tante een paar dagen in Vlist gehouden en als ik het resultaat zo aanhoor, dan hebben die twee schoonmaaksters meer gekwebbeld dan gesopt en gestoft. Tante Betje kwam on der andere thuis met een verhaal over een Vlister uitbreidingsplan en ze viel Jod aan. dat hij gezegd had. dat zoiets niet nodig was. Dat had tante natuurlijk eerst zelf breed uit gemeten gekregen, daar in de Vlist en nu ventileerde zij die gramschap weer op onze schuldeloze neef. Ze hebben het me haarzuiver verteld, prut telde tante. Vlist krijgt een echt uitbrerdings- Ëlan. dat in Rotterdam gemaakt is en de lijbaan wordt het centrum van de gemeente. Koet het weer anders worden, vroeg Jod Ik dacht dat de kwakel al centrum ge noeg was. Hi. hi. grinnikte Teun. de prefester is verstrooid. De Kwakel en de Glijbaan das toch effectief hetzelfde. Jod geraakte hierdoor nog meer veronge lijkt dan door tantes verwijten en hij keek hulpzoekend rond. Hij vond geen andere steun dan bij mij en hij blikte mij dan ook diep in de trouwe ogen. Ik zal het wel even rechtzetten, troostte ik bem. Dat is trouwens gemakkelijk genoeg want tante en jij hebben alle twee gelijk. Vlist heeft of krijgt inderdaad een plan. maar het mag geen uitbreidingsplan heten. Het is een bebouwingsplan. Dat ia toch zeker hetzelfde, verweerde tante .Zeker, sprak ik sussend lp een boel ge meenten wel. maar in de Vlist niet. De Vlist kent zijn eigen waarde en burgemeester Le pelaars weet die waarde naar waarde te schatten. Dat is «en waardevolle boel. grinnikte Jod -1 Jij zegt hét goede woord, hielp ik hem over zgn somberheid heën. Het waardevolle voor de Vlist is niet een industriefiat of een fabrieksgebouw, waar toch al een paar an dere gemeenten om vechten. Nee de Vlist moet en wil het houden bij het typisch Hol landse polderlandschap, bij het zuiver agra risch karakter van de gemeente. -— Dat is zeker weer een van je praatjes voor de vaak. Jan. vroeg tante, want wat je nu zit te beweren zou zoveel betekenen als dat alles bij het oude blijft en dan hebben ze geen plan nodig. -,1Uu Dat doch' jij maar. riep Teun. terWijlhij breedvoerig zijn rug langs de deurpost schuur de Jij heb nog n'e door dat der teugeswoor- dig voor alles en nog wat plannen nodig benne wat of dat vroeger uit zijn eigen gong* Teun. vermaande ik henf. praat nu niet over het plan-Schuman of het plan-Stikker of het Marshall-plan want we hebben het over de Vlist. over het Zuid-Hollandse pol derland. En als je nu beweren wilt dat vroe ger de molens en boerderijen ook gebouwd werden zonder een plan uit Rotterdam, dan mag je alleen maar pleiten voor het volhou den van die methode als je ook de ouder wetse timmerlui en metselaars erbij levert. Die ambachtsmensen met een zuiver gezicht op verhoudingen in hun ogen en met een door generaties geheiligde traditie voor eer lijke gevels in hun handen. 't Is temet een hele predekatie. vond Teun. die verschrikt op een stdel gezakt was. maar as je nou dacht dat ik nou weet waarof dat die planne voor de Vlist nou feitelijk voor zijn dan heb je 't glad mis Jan wil maar zeggen dat sinds de wet op het nationale plan voor elke gemeente e.-n ruimtelijk ordenend plan voor bebouwing naast de technische bouwvoorschriften nood zakelijk is. poogde Jod te verduidelijken Maar Teun begreep er niet veel vart eo nu was hij het die schichtig en om uitleg vra gend naar mij keek, 't "Zit hem hierin, vertelde ik daarom, dat de Vlist, zoals die is. zo mooi is Dat mooie moet behouden blijven en gelukkig willen alle instanties dat ook Het gemeentebestuur en „Stad en Landschap" weten natuurlnk ook wel dat het met aangaat om domweg alles te houden zoals het is. Er ipoet nu en dan gebouwd worden en soms verbouwd en nu gaat het er om dat dat bouwen op de plaats en op de manier zal gebeuren zoals dat het beste past in het bestaande beeld van de Vlist. Geen .museum en geen fabrieken, maar levend en toch in stijl. Tante zuchtte, ze wist niet of ze nu gelijk gekregen had of niet. Poor de jongedames SPORTIEVE In zuiver wol geheel crêpe de phine gevoerd, slechti GOUDA OFFICIER PLEEGDE VERDUISTERING. Op 21 Februari van dit jaar is de gewezen eerste luitenant H J. W. M. bij vonnis van de Krijgsraad-West veroordeeld tot een ge vangenisstraf van veertien maanden met af trek. Het beroep, dat M. tegen dit vonnis heeft 'aangetekend, diende gisteren voor het hoog militair gerechtshof. De krijgsraad heeft bewezen geacht, dat M. zich in zijn functie van hoofd van de af deling financiën van een bijkantoor van het Ministerie van Oorlog te Amsterdam, heeft schuldig gemaakt aan verduistering van f 10 000 in midden '45. van f 6900 in Sep tember '45 en van f 4.500 in Octobér 45. Voorts heeft de krijgsraad bewezen verklaard dat M. in October 1947 onder valse voor wendsels meubilair heeft weten te bemach tigen bij het beheersinstituut. Voor het hqpg militair gerechtshof ver klaarde Mdat hij zich aan geen enkel van de hem ten laste gelegde feiten had schuldig gemaakt. Hij bestreed alle bezwarende ge tuigenverklaringen. („Zouden al deze getuigen dan melneeé hebben gepleegd?", vroeg de president) en herriep ook een eigen verklaring. Hij vond „niets geks" in de manipulaties, die hem wa ren ten laste gelegd. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer. was wan oordeel, dat het hier een weerzinwekkend misbruik betreft van een liefdadigheidsinstel ling „Uit de dossiers waait ons de lucht van knoeierijen tegen". Mr. Zaayer achtte. de getuigenverklaringen en M s manipulaties bewezen, dat M. de tienduizend en de vijf en veertfghonderd heeft verduisterd. Verduis tering van de negen-en-ze«tig-honderd gulden achtte de advocaat fiscaal niet bewezen. HIJ veroordeelde in felle bewoordingen het ge knoei met de meubels. Daze meubels heeft M. losgekregen onder het voorwendeel, dat hij ze nodig had voor het Prina Bemhard- fonds. Hij meubileerde er echter zijn algen huls mee. Wel liet hIJ bestuursleden van het Prins Bernhardfonds in enkele kamers van zijn woning vergaderen, doch daar moeathet fonds „woekerprijzen" voor betalen, aldus da advocaat-fiscaal. HU vroeg beveatlglng vao de door de krijgaraad opgelegd# straf. BOT8INO TUSSEN TWEE WETT1N. De 31-jacige Duitse vrouw I. G. Z., huwde ln 1945 met een Nederlandse man, maar ver kreeg daarmede tengevolge van da uit de oorlog voortgevloeide bepalingen nog niet automatisch de Nederlandse nationaliteit, zo dat zij niet in ons land werd toegelaten. Ten slotte" overschreed zij vorig jaar illegaal de grens, toen haar schoonmoeder gestorven was en haar man haar verzocht voor herrt en zijn vader het huishouden te komen doen. Thans stond zij voor de Amsterdamse rechtbank te recht. waar zij vertelde in October een of- ficièle verblijfsvergunning te hebben gekve- gen. In Februari werd zij opgeroepen voor het Amsterdams kantongerecht, waar zij werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens illegale grensoverschrijding Op da vraag van de president of de kantonrechter haar deze straf dus had opgelegd, nadat haar in October een officiële verblijfsvergunning was verstrekt, antwoordde zij bevestigend. President en raadsheren overlegden toen ld hoeverre hier de huwelijkswet in conflict komt met de strafwet De huwelijkswet schrijft namelijk voor: De vrouw is aan ha ren man gehoorzaamheid verschuldigd. Zij is verplicht met de man samen te wonen en hem overal te volgen waar hij dienstig oor deelt zijn verblijf te houden". In zijn requi sitoir achtte mr. B Kist het besluit van de vrouw om naar Nederland te komen „niet bevreemdend" Hij geloofde, „dat heel velen het haar zouden hebben nagedaan'. Boven dien is zij volgens Nederlands recht „ver plicht haar wettig echtgenoot te volgen". Dat neemt niet weg. <iat sij de grens illegaal i» overschreden. Mr Kist achtte de opgelegde straf van een maand te hoog en eiste in plaats daarvan f 20.boete of 10 dagen. De verdediger voerde aan. dat in dit geval sprake is van overmacht, zodat hij de reentbani: verzocht verdachte van alle rechtsvervolging te ontslaan. Uitspraak op 1 Mei. SMOKKELAARS VAN MORFINE IN ARREST. De Amsterdamse centrale recherche en de Amsterdamse douane-recherche hebben in nauwe samenwerking gistermiddag een ben de smokkelaars in verdovende middelen on schadelijk gemaakt Er werden zes Neder landers gearresteerd en een partij van 600 ampullen morfine in beslag genomen. De morfine is. naar uit het onderzoek bleek, uit Duitsland afkomstig en op clan destiene wijze ons land binnengebracht De beide recherchediensten, die op de hoog te waren van het voornemen, de morfine in Amsterdam aan de man te brengen, hebben toegeslagen op het moment, dat men tot ver koop wilde overgaan. Enkele arrestaties wer den gedaan in een café aan het Damrak, de overige in verschillende plaatsen in het mid den van ons land. De zes verdachten zijn in Amsterdam op gesloten en zullen nog nader aan de tand worden' gevoeld. De douane en de politie menen met dit ingrijpen een belangrijke bende te hebben ingerekend. Het onderzoek zal nog worden voortgezet. PETAIN MOCHT BED VERLATEN. Op zijn verzoek heeft ex-maarschalk Pétain,- «iie Woensdag 95 jaar is geworden, zijn bed mogen verlaten en enige tijd in een leunstoel gezeten. Het officiële communiqué zegt. dat zijn algemenen toestand enigszins, is verbe terd. De patiéntfis wat levenslustiger en heef' meer voedsel taf zich genomen.

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 4