Sociaal-economische problemen in de landbouw Programma van het Koninklijk bezoek aan de Alblasserwaard tiiniuissdunst LAATSTE BERICHTEN De overstromingen in Amerika Ogenkijker voor het Kantongerecht Toekomst Gras verreweg het goedkoopste voer Het beslissende moment S HIEUW NUL AD VOOR 7TTD-H0TXAND EN TTRFCIfT *«lUMmRoYenselie f*«T»n% Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Droog weer. Droog weer met aanvankelijk nog vrij veel bewolking, maar morgen perioden van zonneschijn. Zwakke winden hoofd zakelijk tussen Noord en West Vooral in het binnenland hogere temperaturen. Op- en Ondergang der Zon: 20 Juli: Op 4 42, onder .20 49. 21 Juh: Op 4.44. onder 20 48. 22 Juli: Op 4 45. onder 4 *6. 23 Juli; Op 4 47. onder 20 45. MAANSTAND. Afnemende Maan. 20 Juli: Op 22—, onder 6 3*1. 21 Juli: Op 2213. onder 8 05. 22 Juli: Op 22 25.' onder 9 31. 23 Juli: Op 22 38. onder 10.53. Volle Maan. L.K 25 Juli. Hoog water te Schoonhoven: 20 Juli 7.15 uur; 21 Juli 8 01 uur. 22 Juli 8 47 uur; 23 Juli 9.32 uur. Keulen. 20 Juli. stand 3.11, was 0.28. GEMENGD NIEUWS. DOODVONNIS ALS OPENBAAR VERMAAK. Volgens radio-Peking is te Hankou ten aan- schouwe van vele duizenden een zekere Tsjao Tsji Tsjoean ter dood gebracht, die ver oordeeld was wegens het aandeel, dat hij had in een botsing tusesn stakers en studenten in Hankou. 23 jaar geleden. Bij deze botsing kwamen vele studenten om het leven Tsjoean werd op de plaats vaft de botsing gefusilleerd KOREA-VRIJWILLIGERS VEROORDEELD Het hoog militair gerechtshof veroordeelde hedenmorgen de 28-jarige soldaat P A J. V. uit Heerlen tot een gevaneenisstraf van zes maanden met aftrek en de 30-jari?e soldaat G M. B. uit Breda tot acht maanden met af trek. de advocaat-fiscaal had tegen beiden acht maanden geëist. B en V.. beiden Korea-vrijwillicers. heb ben op 5 Maart van dit jaar tijdens 'n vecht partij. die beeon in een stadsbus in Den Haag de kolonel dr. H. J van der Giessen 'n pek slaat* toegediend, waardoor deze twee snij tanden uit zijn bovenkaak verloor. In eerste Instantie waren zij tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. Juist voor het afdrukken van dit nummer bereikt ong nog het thans vastgestelde pro gramma van het Koninklijk bezoek aan da Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. VRIJDAG 27 JfULL 14.00 uur. Aankomst op de brug over de Lek bij Vianen. Begroeting door mr. L. A. Kesper. Commissaris der Koningin. 14.05 uur. Ontvangst in het raadhuis van Via nen. Kort begroetingswoord en oriënte rende uiteenzetting over de Alblasser waard en de Vijfheerenlanden door da heer G. B. Pellikaan. burgemeester van Vianen. 14.25 uur. Per auto naar Ameide. 14.40 uur. Bezoek aan de manden- en hoepel maker!) ven N. de Wit. 14.50 uur Ontvangst in het raadhuis van Meerkerk Uiteenzetting over de veehou derij In de Alblasserwaard en de Vijfhee renlanden door F. A van den Berg. vee houder en voorzitter van de Coöo Zuivel fabriek ,,De Graafstroom" te Bleskens- graaf Aanwezig vertegenwoordigers uit de vee teelt c a 15.38 uur Per auto via Hei- en Boeicop en 't kerkdorp Zijderveld (gemeente Everdln- gen) naar Schoonrewoerd. 15 55 uur Aankomst te Schoonrewoerd. Op het Kerkplein zijn met medewerking van de Boerenwagenclub een aantal fraaie boerenwegena verzameld uit de Alblas serwaard en de Vijfheerenlanden. 1615 uur. Per auto langs de Wiel van Ba*«a naar Asperen Te voet door het oude etadje naar de kade. Vandaar met de ..Piet Hein" de Linge af naar de glasstad Leer dam. 18 50 uur. Aankomst te Leerdam. Bezoek aan da N V. Ned. Glasfabriek „Leerdam". 1T.45 uur Per auto naar Kedichem. Vandaar met de Piet Hein" de Linge af naar Ar- kel. Vervolgens per auto naar Gorinchem 16.30 uur. Ontvangst ten stadhulze. Kort be groetingswoord en uiteenzetting over de structuur van de stad Gorinchem in de loop der eeuwen door mr. L. R J Ridder van Rappard. burgemeester dier gemeente 1130 uur. Bezoek aan de personeelsavond in het bedrijf van de N.V. de Vrita Robbé en Co. 11.30 uur. Rit door de verlichte stad Parade van verlichte schepen op de Merwede. ZATERDAG 28 JULI. 100 uur Aankomst met de „Piet Hein" in Hardinxveld. Bezichtiging van het Linge- gemaal ..Mr. Dr. G Kolff". 130 uur Per auto via Schelluinen over de nieuwe Provinciale weg naar Nieuwpoort 50 uur. Aankomst in het oude vestingstadje Nieuwnoort: wandeling door het stadje en bezichtiging van het geroetaureerde stad huis. 10.05 uur. Per auto langs de Lek via Groot- Ammers en Streefkerk naar Nieuw-Lek- kerland. 10.40 uur Aankomst ta Nieuw-Lekkerland. Bezoek aan het Waardhuis van het water schap ..Da Overwaard". Uiteenzetting over de waterstaatkundige aspecten van de Al blasserwaard en de Vijfheerenlanden door F den Hartog. dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe. en Mr. Dr A. den Dekker, secre'aris-penningmeester van het waterschap ..De Overwaard". 1125 uur. Per auto via Kinderdijk naar Al- blasserdam. 11.40 uur Aankomst te Alblasserdam Rit lan«s de nieuwbouw. Kennismaking met de Jeugdpolitie. 12.00 uur. Bezoek aan de N.V. Kabelfabriek te Alblasserdam. Kennisneming van en discussie over de sociale aspecten van de industrieën langs de Noord (intern). 14.00 uur Aankomst te Pependrecht. Per auto de Binnenwaard in. Lan s de Alblas en Graafstroom via Oud-Alblas naar Bles- kensgraaf 14.25 uur Aankomst te Bleskensgraaf Bezich tiging van de wederopgebouwde dorps kern met als middelpunt de nieuwe kerk. 14.40 uur. Per auto via Molenaarsgraaf (boer derij met oude watersnoodstenen iVuilen- dam (gem. Brandwijk) en Ottoland naar Goudriaan. 15.00 uur. Aankomst te Goudriaan. Bezoek aan de boerderij van de familie De Baat. 15.30 uur Per auto naar Noordeloos. Bezichtiging ven de oude kerk. 15.45 uur. Per auto naar Hoornaar Vandaar een vaartocht1 over de Giessen naar Gies- aen-Nieuwkcrk en Peursum Vervolgens per auto via Giessen-Oudekerk (gem. Giessendam) naar Giessendam. 1630 uur. Aankomst te Giessendam Bezoek aan t wijkgebouw van de afdeling Gies sendam van de Zuid-Hollands# Vereniging ..Het Groene Kruia". 17 00 uur Per euto naar Sliedrecht Kort op onthoud bij het N H. Oude Mannen- en Vrouwenhuis aldaar. 17.15 uur. Ontvangst op het raadhuis te Slle- drecht. Uiteenzetting over het baggerbe drijf door A. Volker, pres. van de raad van bestuur van de N.V. Adriaan Vol kers Mij tot het uitvoeren van openbare werken. 18.00 Uur Afscheid door burgemeester Wink ler. De burgemeesters van alle gemeen ten in de Alblasserwaard en de Vijfhee renlanden doen de Hoge Gasten uitgeleide Vertrek van Koningin en Prins per „Piet Hein" van de steiger. De emigratie-kansen Het aantal Nederlanders, dat het land ver laat om elders in de wereld een nieuwe toe komst op te bouwen, beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. In de eerste vier maanden van 1951 werd een totaal bereikt van 14 000 emigranten, dat is evenveel al3 het totale aan tal in 19 9 Op 1 Juli j.l. was het aantal van "21 000 overschreden De grootste moeilijkheden werden de laat st- tijd ondervonden met betrekking tot de emigratie naar Australië Omstreeks 1 Mei is Australië nl begonnen met het invoeren van e-n veel strengere selectie. Toegelaten wer den toen alleen vakbekwame werkkrachten. Van de 7000 liefhebbers voor emigratie naar dit land. die op dat ogenblik stonden inge schreven. werden er slechts 700 toegelaten. Op het. ogpnbhk zijn er echter aanwijzingen. dat ook weer ongeschoolden zullen worden toegelaten. Momenteel blykt de grootste belangstelling van de emigranten uit te gaan naar Nieuw- Zeeland Juist vorige week is men met de Nieuw-Zeelandse regering tot overeenstem ming gekomen over het emigreren van Ne derlanders uit alle beroepen behalve voor administratief personeel en intellectuelen, terwijl ook een vooi behoud w ordt gemaakt ten* aanzien van gehuwden. Wel is er than! de mogelijkheid huizen mee te nemen» Wat Canada betreft, m het eerste halfjaar van 1951 vertrokken naar dit land 9000 emi granten. terwijl nog 4000 wachten op vervoer. Alle vliegtuigen en schepen zijn volgeboekt. De oorzaak van dit wachten op vervoer moet voor een groot deel worden gezocht in het fpit. dat men zich te laat aanmeldt. Wie van plan is het volgend jaar naar Canada te ver trekken. doet er goed aan zich nu reeds te melden. Met de Minister van Arbeid van Zuid-Afri- OUDEN VAN DAGEN GEWOND BIJ AANRIJDING. Een aantal ouden ven depen uit de kop van N-Holland heeft Woensdag 'n tocht met auto bussen en lyxe auto's door 't Gooi gemaakt. Op de rijkswei; AmsterdamLaren sloeg een der bussen linksaf op het moment, dat uit de richting Amersfoort een vrachtauto met aan hangwagen nad-rde De bestuurder van de vrachtauto remde af. doch reed. nadat de bus genasseerd vai. door. met het gevolg, dat 'n personenauto, die achter de bus reed en eveneens links af sloee. gegrenen werd. Van dje vier inzittenden worden de 67-Jarige heer 5. en de 74-iari"e P. zwaar gewond in het dfaconessenhuia te Naarden .opgenomen. De echtgenote van de eerst"enoemde bekwam minder ern*ti" letsel en is na behandeling naar haar hu's vervoerd. De bestuurder liep geen verwondingen op. De overige auto's zet ten de tocht met de oudjes voort naar hun woonplaatsen. HAAGSE KAASCONFERENTIB GESLAAGD. CenTentIc voor kaasbenamlngen onder tekend Op de internationale kaasconferentie, die op 17 en 18 Juli te Den Haag werd gehou den. is Nederland verdragsluit ~nde partij van de internationale kaasconventie geweest, ■d.w.z. nu Nederland als vierde land de con ventie heeft ondertekend is de internationale kaasconventie een feit geworden. De drie overige landen, welke de conventie ondertekenden zijn: Frankrijk, Italië en Zwit serland. Waarschijnlijk zullen de drie Scandi navische landen op 1 September a s. de con ventie ondertekenden, daar voor hun bezwa ren thana eón aanvaardbars oplossing is ge vonden. Oostenrijk zal waarschijnlijk voor deze da tum de conventie eveneens ondertekenen. President van de conferentie was. evenals te Stresa. de Italiaan dr. A. Pennetta, die zeer veel heeft bijgedragen tot de totstandkoming van deze conventie Ter conferentie waren voorts aanwezig een waarnemer van Spanje, alsmede de waarne mend secretaria-generaal van de internationa le zuivelbond. De conventie houdt in, dat. wanneer ande re landen, d.w.z. onze Goudse kaas namaken. zU deze naam slechts mogen voeren indien zij èn een aanduiding van het land van fa bricage vermelden èn deze kaas bereiden vol gens de karakteristieke eigenschappen, die Nederland voor de Goudse kaas heeft voorge schreven. Wat hier als voorbeeld is gegeven voor Nederland, geldt eveneens voor kaas soorten van andere landen. Bovendien wordt door deze conventie aan een gering aantal kaasnamen volledige bescherming geboden Hiermee wördt bedoeld, dat wanneer ande re landen dan het land van obrsprong. deze kaassoorten namaken, tij de kaassoorten nim mer onder die benamingen aan de markt mo- gmr bréngen. Voorbeelden hiervan zijn: „Ro quefort" *n ..Gorgonzóia" De grote waarde van deze conventie is derhalve, dat de loyale concurrentie toet kaasbenamingan in de in ternationale kaashandel onmogelijk wordt ge maakt. ka heeft de Nederlandse regering kort gele den besprekingen gevoerd Zuid-Afrika hoofdzakelijk geschoolde werkkrachten regering zal echter de mogelijkheden onder zoeken voor emigratie van andere groepen ar beidskrachten. In beginsel kan iedereen, die wenst te emi greren. recht doen gelden op subsidie, mits hij krachtens zijn persoonlijke welstand daai- voo" in aanmerking komt en rriitg er een voor de Nederlandse regering aanvaardbare rege ling bestaat met het betreffende land over het opnemen van ongeschoolden naast de vakbekwame arbeidskrachten De laatste tijd is gebleken dat van Je sub sidie-regeling in verschillende gevallen en op vaak zeer geraffineerde wijze misbruik wordt gemaakt door mensen, die zelf over voldoen de middelen beschikken Er zijn zeer stren ge controle-maatregelen genomen om ean die misbruiken een einde te maken. BROMFIETSWAANZIN maakt dode. De non-stop rit Gronlngen-Maastridht per bromfiets, die de 23-jarige Elzinga uit Gro ningen heeft willen meken. is gieren in de Beemster op onverwachte wijze geëindigd De jongeman is daar. vermoedelijk als ge volg vin oververmoeidheid, van zijn brom fiets gevallen Met een schedelbasisfractuur werd hij in het ziekenhuis te Purmerend op genomen. waar hij later is overleden. SAMENWERKENDE LANDEN. GEWERENRUZIE. Hoge functionarissen van Engeland. Frank rijk, Amerika en Canada zullen op 26 en 27 Juli bijeenkomen om de standaardisatie van lichte wapens te bespreken, zo verklaarde de Canadese minister van defensie Claxton De conferentie werd op zijn verzoek belegd met het oog op het verschil van mening tussen Amerika en Engeland over een standaard type geweer. ENGELSE MILITAIRE CENTRA IN BELGIE. Tussen België en Engelend is een overeen komst getroffen over de vestiging van twee tactische vliegvelden in Belgisch Limburg en twee militaire depots der Engelae troepen in de provincie Antwerpen. In de provincie Antwerpen zijn zestien honderd hectare beschikbaar gesteld, waar de Engelse troepen 28 kampen zullen vesti gen. Te Grobbendonk wordt een benzine-de- pot ingericht, teneinde de in Duitsland ge- atationneerde Engelse troepen te bevoorra den. De kosten van de installatie», die op 1200 tot 1400 millioen frank worden geraamd, zul len door Engeland worden gedragen. In da te stichten militaire centra zullen driehon derd gezinnen van Engelaa militairen worden gehuisvest. Het ligt aiet in de bedoeling de in Limburg aan te leggen tactische vliegvelden in vredes tijd te bezetten. Krimpenenvaard: Dr. H. F. Adam te Stol wijk, Telefoon K 1824—327; dr J den Boon te Lekkerkerk. Telefoon K 1805—333; dr. H. Frese te Bergambacht. Telefoon K 1825—214; dr. A. M Visser te Krimpén aan de IJssel, Telefoon K 1895—307. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordelooa en Gieesen-Nieuwkerk: Di. H. A ten Duyn te Giesscn-Nicuwkcrk, Telefoon 5; dr. W. Fokkens te Leerbroek. Telefoon 11. Capelle aan de IJaael: Dr. E. Boonstra, Te lefoon K 180022787 Haastrecht - Polsbroek - Oudewater: Dr Muhring te Polsbroek, Telefoon K 1822 203. Moordrecht - Nleuwerkerk aan de IJssel: Dr. S J. Hage te Nleuwerkerk aan de IJttel, Telefoon K 1803—305. ReenwUk: Dr. J. v. d. Goot, Telefoon K 1829—254. Zevenhuizen - BlelswlJk: Dr W H. Ver- duyn den Boer te Zevenhuizen. Telefoon K 1802—204. Dierenartsen Schoonhoven - Bergambacht: De heer Wensink te Bergambacht, Telefoon K 1825—357. HEDEN GEEN BIJEENKOMST TE KAESONG Officieel Is meegedeeld, dat de volcende bijeenkomst te Kaesong Zaterdagochtend zal worden gehouden. Manschappen van de genie zijn bezig do rivierovergangen te herstellen en amphlble- voertuieen staan klaar om de onderhandelaars Vice-admiraal Joy heeft de communisten doen weten, dat het tot zijn spijt onmoceliik is vandaag een bespreking met hen te hebben WEER EXECUTIES TE PEKING. Volgens officiële te Honkong ontvangen SCHOONHOVEN. berichten, hebben de autoriiteiton te Peking op 10 Juli na een masa-proces 277 personen laten terechtstellen Op dezelfde dag kregen nog 56 personen de doodstraf, welke echter werd opgeschort; 52 personen kregen levenslang: terwijl 178 personen tot kortere gevangenisstraffen wer den veroordeeld Thans is officieel ven com munistisch Chinese zijde meegedeeld, dst sinds het begin van deze maand te Shanghai en Peking 394 doodvonnissen zijn ten uit voer gelegd. PLAATSELIJK NIEUWS. Ouderkerk aan de IJssel. Schitterend succes De plaatselijke zangvereniging „Zang en Vriendschap heeft weer nieuwe lauweren aan haar vaandel gehecht. Zij be haalde op het Woensdag ie Reeu'wijk gehou den nationaal zangvoncours in de ere-afdehng een 1 eerste- een ere- en een directeursprijs. Wegenteer Met behulp van een teerspi oei wagen is het technisch personeel van het hoogheemraadschap „De Krimpener- waard" yog steeds bezig een nieuwe teer- grintlaag op het wegdek van de IJsSeldijk aan te brengen. Donderdag kregen de „Mo- lenplaats" en „De Zijdeeen beurt. Stolwijk. Het koor van de Ned. Herv. Kerk heeft onder leiding van de heer B. A. van den Bosch een re.sje gemaakt, welke als eind doel Nijmegen had. Zowel te Nijmegen als in ■ndere plaatsen op de reisroute werden ver schillende bezienswaardigheden bezocht, o». te Arnhem het openluchtmuseum. Het was voor de deelnemende n aan deze reis een zeer geslaagde dag geweest. Het 5-jarig zoontje van de veehouder T. A. van Os. dat uit de kleuterschool huiswaarts keerde .is op de Tentweg toen het al spelende uit een gang kwam draven in aanraking ga- komen Vnet een motorrijwiel. Hoewel hef kind enig letsel opliep, is het ongeval toch goed afgelopen. Dinsdag maakten de kinderen van da hoogste klassen der 2e O.L. School hun jaar lijkse schoolreisje Begeleid door Oudercom missie en personeel ging de tocht via Gouda, Leiden. Schiphol en Amsterdam naar Mon nikendam. waar overgevaren werd naar Mar ken. Hier werd een Markens binnenhuisje ba- zocht Vandaar terug naar Volendam. dat ook bezichtig werd. Hierna werd naar de speel tuin Oud-Valkeveen gereden waar de kinde ren naar hartelust konden spelen, baden en scoteren. Hier werden ze onthaald op panne- koel en en limonade. Om ruim 9 uur arriveer de het gezelschnn weer in het Beijersche. vol daan over de mooie tocht en het schitterende weer. NED. HERV. KERK. Beroepen te Noorden Joh. Bos, candldaat te Cap°ile aan de IJssel. Beroepbaarstelling; A. O. Zijlstra te Moer- capelle. Dn overstromió2ë% die In de Amerikaanse staten Missouri en K?nsas zoveel onheil heb ben aangericht, bedreigen thans het aan de samenvloeiing van Missouri en Mississippi ge- leen St. Louis. Men verwacht dat deze be dreiging Zondag het grootst zal zijn. In Kansas City eri omgeving begint het wa ter tharis te zakken!1 "Daarentegen worden in Mfdden-Missouri ttfeüwe gebieden bedreigd. Een aantal woningen va* Jefferson, de hoofd' si ad van Missouri, is Onder water gelopen. 350 nersonen moesten in veiligheid worden la- bracht. Het aantal doden tengevol-e van da over- «trnmin'*en bedraagt thans 23. Charles Wilson. Trümans rechterhand op economisch gebied, vérklaarde Donderdag dat de overstromingen in het midden-westen van Amerika, welkg een schade van 750 millio-n dollar hebben aaneériCht. in sommige opzich ten in hun verwoestende uitwerking met een atoombom kunnen -werden verreleken ,.De wederopbouw van het getroffen gebied zal een toetssteen vormen voor ons vermogen om pn« te herstellen van verwoe«tin"en". fce'de hij Het gebied van New York is «ete'sterd door h»v' -e onweders, die aanzienlijke schade aan richtten. ZEE EIST SLACHTOFFERS. Tn een half uur tijds zün vanmorgen in Den Haa» bij het zwemmen in zee twee jon eens verdronken. Om kwart voor twaalf is de 12- jariee J. G. in de golven verdwenen, de Jon gen kon bijna niet zwemmen. Om kwart over twaalf is de 20-iarlee D v. L. uit Overseble verdronken bij Kijkduin. Hij was aan het zwemmen met enige meisjes. Een van haar raakte in moeilijkheden. Toen van L. haar te halo wilde komen, verdween hij in de golven. Het meiaje slaa-de er In uit het water te komen De stoffelijke overschotten ziin nog niet gevonden. Laat in de middag eiste de zee een derde slachtoffer, het was de 30-jari«e Haagse hak ker J S. Hij had zich t| Schevenii-een in ze« bceeven Mensen oo hel strand zagen h<uri eert op borsthoogte in net water en later c-itdékfen zij de man dieper in zee Plotseling was S uit het gezicht verdwenen 'n StranJ- bowerd uit-'ez «t en spfurde ruJurendc a-t- drvha'f uur naar de man. Tot nu 'o* zlin deze op«noiin°spo"ln0en tevergeefs gebleken. LENING ZONDER RENTE, MAAR MET PRIJZEN. Men heeft weer wat pieuws verzonden op het gebied van staatsleningen. De West-Duitse republiek is namelijk begonnen met het uit geven van een lening, die in feite weinig meer is dan een verkapte loterij. Op 18 Juni is de verkoop begonnen van 50 millioen Duitse Mark premte-schatkistbewijzen van 10 mark per stuk. Er worden dus 5 millioen van deze kleine staatsitukies aangeboden. Om het lage bedrag noemt men ze met een Amerikaanse term baby-bonds". dat wil zeggen miniatuur staatsobligaties. De opbrengst van deze lening zal dienen voor de bouw van handelsschepen en huizen en voor het herstel van bruggen, wegen en kanalen Op dfze papieren wordt geen rente vergoed, maar van 1 September 1958 af kan men ze weer tegen geld inwisselen In die tussentijd Wordt hët bedrag dat anders voor een dergelijke lening "voor rente beschik baar zou zijn. eens per kwartaal in de vorm van premies uitgekeerd, welke premies bij het lot worden aangewezen. Er zullen telkens 270 prijzen vallen tot een gezamenjhk bedrag van 625 000 mark. Iedere keer worden uitge- keerd 5 prijzen van 50.000 mark. 5 van 25.000 mark. 10 van 10.000 mark. 50 van 1000 mark en 200 van 500 mark. Het stuk waarop een prijs is gevallen neemt ook aan de volgende trekkingen tot eind 1956 deel De premies val len niet onder de inkomstenbelasting. De bedoeling van deze lening is de huidige speelwoede van de bevolking dienstbaar te maken aan da geldbehoefte van da St&L CHRISTELIJK CULTUREEL CENTRUM. In Den Haag is opgericht het Ci-mistel ijk Cultureel Centrum, dat zich ten doel stelt het propageren, bevorderen en organiseren van de Christelijke kunst $n cultuur Het be- atuur ziet als eerste taak de christelijke ont- spannig door toneel, zang en muziek in geor dende banen te leiden door het oprichten van plaatselijke afdelingen, waar amateurs opge- le d kunnen worden tot het beroeps-niveau. Heta ligt in de bedoeling na verloop van ti;d de beste spelers, zangers en nuis'H uit te no digen om mede te werken aan de vervaardi ging van christelijke film». KAASMARKT MEERKERK. Aanvoer 74 partijen Prijzen: Extra f 211: rijksmc-k le soort f 202- 706; rijksmark 2é «oort l 197—201. Handel kalm. NOG EEN PENSIOENGERECHTIGDE. De heer J Sprong, incasseerder der ge meente-bedrijven alhier, heeft wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met ingang van 1 Januari 1952 eervol ontslag gevraagd al*zodan'g en tevens uit zijn functie als stadsdeurwaarder BENOEMING. Mej K G v d Beek. van de School mat de Biibel. is met ingang van 1 November be noemd tot onderwijzeres aan een Chr. Schoof te Rotterdam-Zuid GESLAAGD Voor het U L O -examen A slaagden aan de Openbare UL O-School ta Schoonhoven H Hendrikse, Groot-Ammers en H. Nouwen ta Den Hapg Van de Chr ULO -school slaagden te Gouda voor het U L O-diploma A T J Stui- ve en H G van der Vlist te Schoonhoven m A Veer ta Lopik. De heer J J Driesen la te Utrecht ga« shagd voor het examen etaleren an plakkaat» schrijven. SPORTCLUB ATHLETEN TEGEN OLTMPIA. De heren van Sportclub kwamen in #en tweekamp uit tegen Olympia uit Gouda. Na een gezellige spannende strijd verloren onze stadgenoten met 39 tegen 49 punten. De Gondte kantonrechter heeft Woensdag slch enige melen in «eer echerpe en ▼"aar- delende bewoordlglngen uitgelaten ovér de practljken ven de Schoonhovenaer A. «ie gedurende een lange reeks van Jaren specerijen verkocht had een lieden, die meenden aan een of andere kwaal te lijden. E. werd deswege vervolgd omdat hU onbevoegd de genees kunde uitgeoefend zou hebben. v m BIJ het politieonderzoek In deze zaak waren een groot aantal getuigen gehoord, menaen die door E. „behandeld" waren, doch aicchts een keuze uit deze verklaringen was ten laste gelegd. In die dagvaarding werd E. ervan beschuldigd door middel van een Iriskijker, al thans een kijkglas In de ogen van zijn klanten onderzocht te hebben welke «lekte «U »«"- den hebben en hen vervolgens ter genesing daarvan krulden of druppels verkocht te heb ben. De ogenkijker was zelf niet verschenen, evenmin als een aantal getuigen. Slechts be vonden zich tegenover de kantonrechter de gemachtigde voor E-, mr. Simons uit Utrecht en een vrouwelijke getuige. De gemachtigde verklaarde dat de ten laste gelegde feiten in het alëemeen werden toegegeven. slechts moest hier en daar een kleine verandering aangebracht worden in de vermelde data. waarop de overtradingen plaats gehad zouten hebben. Da gemachtigd» had namelijk uit een kaartsysteem van E. de juiste data overgenomen en die waren anders dan in de dagvaarding vermeld. Over die kaarten ontstond nog een uitgebrei de discussie omdat de kantonrechter ook van de andere „patiënten" vermoedde dat er kaar ten zouden zijti. doch de pemachtiade beweer de. dat slechts van juist de twee mensen wier namen op de dagvaarding vermeld stonden kaarten aanwezig zouden zijn. De gemachtigde vertelde verder, dat niet van patiërtten ge sproken mocht worden, doch slechts van klan ten. die Jn de winkel van de verdachte kwa men om geneesmiddelen te kopen. Waarom dan plotseling van twee gewone klanten, aan tekeningen in een kaartsysteem gemaakt wa ren kon de gemachtigde niet duidelijk ma- kon aan de kantonrechter, die daarnaar zeer belangstellend was. Uit de verklaringen van de klanten of pa tiënten. die bij de politie waren afgelegd, bleek voorts dat E door middel van zijn „to- verglas" zoals de kantonrechter het noemde, een diagnose had gesteld, waarop de onder zochte de mededelingen van een geneesheer hier ter stede had aangehaald, waaruit on geveer het tegenovergestelde bleek van wat E gezegd had. E. zou daarop geantwoord hebben: Zeg maar tegen de dokter dat hli het liegt. Hij had vervolgens voor f 3.50 medicij nen verkocht. Dit was een van de ogenblikken waarop de kantonrechter zijn afgrijzen over dergelijke praetijken niet onder stoelen of banken stak. Overigens stemde de .gemachtigde daarmede volkomen in. want ook hij vond dergelijk ge doe „grote nonsens". De kantonrechter en de gemachtigde namen In wederzijds debat de dagvaarding nog ver der door, waarbij de practijken van E. door de kantonrechter gebrandmerkt werden als „schijnmanoeuvres van wetenschap" en waar bij ook nog een geval werd aangehaald waar bij E. een meisje mgt zijn kijkglas in de ogen gezien had en haar vervolgens dus danige mededelingen ovar haas «aauldhairi A. Laumann, 27 j. gedaan had. dat zij volkomen overstuur ge raakt was. terwijl de bonafide arts geen en kele stoornis in de gezondheid van het meis je kon constateren. E. had dan ook later ver klaard. dat hij zijn mededelingen „slechts uit de grao" had gedaan. Ook over dergelijke grappen" uitte de kantonrechter zich in zeer scherpe quaüficaties van E. De gemachtigd» merkte evenwel on dat dit geval niet ten las te gelegd was. waarop men geraakte tot het verhoor van de enige aanwezige getuige me). B v T die in Januari van dit jaar met maag klachten naar E. gegaan was. waar til onder worpen was aan het onderzoek met het kijk glas Het slot was geweest dat zij voor f 2 medicijnen had gekocht, die evenwel nieta geholpen hadden, ondanks de mededelingen van E. dat het wel beteren zou. De kanton rechter verwonderde zich niet in het minst over die uitslag; hij vroeg alleen waarom de getuice de prijs van de medicijnen niet reeds bij het politieverhoor had willen vermelden. „De politie heeft er niets mee te maken", zet me). B„maar U wil ik het wel vertellen" De kantonrechter wees erop dat de politie slechts in het algemeen belang werkzaam was en dat getuige daaraan haar aandeel diend» te leveren. De ambtenaar van het openbaar ministerie stelde prijs op het horen van de nu niet ver schenen getuigen en de kantonrechter vond "t noodzakelijk dat verdachte E. ook zelf zou verschijnen ter zitting. Daarom werd de ver dere behandeling aangehouden tot 5 Septem ber Op die dag zullen de getuigen en de ver dachte moeten verschijnen en zo nodig met de „sterke arm" worden voorgeleid. Mr Si mons hield vast een begin van een pleidooi, waarin hij concludeerde dat bij gebrek aav bewys vrijspraak zou moeten volgen. NL TSBIO SCOOP. De liefhebbers van een avonturenfilm kun nen dit weekeinde near hartelust genieten. Johnny Weissmuller. die in „Het teken van de Gorilla" de boventoon voert, bindt de strijd aan met een dievenbende, welke het voorzien heeft op een verborgen schat. Het verhaal, dat het recht laat zegevieren, «peelt zich als alle Tarzan-avonturen af in het ondoordnng« bare oerwoud. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornèlis. z. van E. van der Heul en M van der Graaf. Jacob Leendert. z. van P. Verhoeff en A. de Vreugt. Teunis, z van N de Gier en C. S. Stalenburg. Ondertrouwd: M. Heijboer 24 j., en M. Sprong. 23 J. D. J. van der Hek, 52 j-, er 4 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT schoonhoreasche Courant VRIJDAG to JUU 1W. LANDBOUW EN VEETEELT. HOUDT DE VLIEGEN ERONDER. Met midzomer begint de grote vliegentijd en het is noodzakelijk tegen de vliegenplaag maatregelen te nemen. Vliegen bevuilen niet alleen uw huis. maar maken ook het vee on rustig en kunnen bovendien de kiemen van allerlei ziekten overbrengen, terwijl zii het bederf in het algemeen bevorderen. Zti zit ten immers graag op rottende stoffen en bren gen daardoor rottingsbacteriën over naar al le andere stoffen, waar zij vervolgens 'n be zoek aan brengen. Op een zindelijke boerderij zal men dus doen wat men kan om de vlie gen te verdelgen. Vroeger beperkten onze be strijdingsmiddelen zich tot geblauwselde kalk, glazen vliegenvangers met zeepwater en lijm- banden Dat waren weinig meer dan lapmid delen; wil men van de vliegen af. dan moet men twee bestrijdingswijzen combineren. Ten eerste moet men alle broedhaarden van de vliegen opruimen. Deze vindt men in mest en ondiepe gierpoelen. in hopen broeiende rot tende stoffen en dus op alle plaatsen, waar ontbinding van organische stof plaats vindt bij vrij hoge temperatuur. De bestrijding is dus te vinden in het droogleggen van erf en mestput, door het opruimen van rottende stof fen en door het bedekken van de voorraad mest met een laag grond. Gierkelders moeten zorgvuldig gesloten blijven en als men nog geen gierkelder heeft en de gier in een kolk of poel wordt verzameld, dan kan men een laagje petroleum op de gier gieten, waardoor larven van insecten verstikken. De uitgeko men vliegen kan men doden door de plaatsen op te sporen, waar zij 's avonds beschutting zoeken, dat is meestal onder een afdak of on der een overstekende rand van een dak. onder de bodem van wagens en derg^ijke. Wanneer men 's avonds deze plaatsen flink bespuit met een vliegendodend middel, zal men de over grote meerderheid opruimen. Bedenk: vlie gen zijn ziektenbrengers! VLIEGTUIG TEGEN KEVER. De Plantenziektenkundige Dienst heeft in samenwerking met de Shell proeven genomen met het bestrijden van Coloradokevers. Daar bij werd onderzocht of men door het spuiten van een vlooistofnevel uit een vliegtuig even goede resultaten kon verkrijgen als met een druknevelspuit Gewerkt werd met Supona. Arcotine en Vapona. Als proefveld werd een perceel aardappelen gebruikt aan de straatweg HoenderloDeelen van 600 meter lang en 275 meter breed. Daarop waren voor 't vlieg tuig banen van 30 meter breed uitgezet en voor de motorspuit banen van 20 meter. Op iedere baan waren 5 zogenaamde „telveldjes" afgebakend, bestaande uit 5 tot 9 aardappel planten, waarop voor de behandeling minstens 50 larven van Coloradokevers werden aange troffen. Bovendien stond in elk telveldje een glazen schaaltje, waarin 20 Coloradokevers waren geplaatst onder grof ijzergaas. De ke vers konden er niet uit. maar de sproeivloei- stof kon er wel door. Na de behandeling wer den deze kevers overgeplaatst in schone fles sen met onbespoten blad teneinde na te gaan of de kevers ook dood gingen van de bespui ting of dat alleen het vreten van bespoten blad dodelijk is. Verder was in elke vliegbaan dwars op de vliegrichting een serie glazen platen gezet, waarop de besproeiingsnevel neersloeg. Daarmee kon men controleren of de nevel fijn genoeg was verdeeld en regel matig gehoeg over de gehele breedte van de vliegbaan kwam. Het bleek, dat met het vliegtuig een even goede bestrijding werd verkregen als met de motorspuit De directe bespuiting van da ke vers deed de meesten ervan sterven. Met beide apparaten kon met geringe hoeveelheden spuitvloeistof een uitstekend resultaat worden verkregen op voorwaarde dat de vloeistof fijn genoeg werd verneveld. De minimum hoeveel heid was 20 tot 25 liter vloeistof per ha.. waarin 600 gram DDT. Het voordeel van het gebruik van een vliegtuig is. dat men er in zeer korte tijd behandelen. i grote oppervlakte r i kan De derde dag van de zestiende Nederlandse landbouwweek (11 Juli) was gewijd aan de ■ociaal-economische problemen in "de landbouw 's Middags werden twee lezingen gehouden, welke respectievelijk de loonvorming van de landarbeiders en de ondernemersfunctie in de land- en tuinbouw behandelden. De voordracht over het eerste onderwerp werd gehouden door drs. C. P. Hazenbosch, tot voor kort adjunct- eecretaris van de hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw. De loonvorming ln de landbouw sedert de bevrijding van ons 18^ verstaan onder het gezichtspunt van het atre- ven naar relatieve gelijkstelling. Dit streven brengt met zich mede de behoefte aan een zo nauwkeurig en objectief mogelijke maat staf. Deze maatstaf zoekt de georganiseerde landbouw in de werkclassificatie. Een raadgevend bureau heeft in opdracht van de Stichting voor de Landbouw een voor lopig werkclassificatie-onderzoek ingesteld. Het onderzoek is niet alleen van belang voor de landbouw zelf. doch ook voor de werk- classificatie-techniek Deze werd voor 't eerst ln een nlet-industriële bedrijfstak beproefd. Bovendien werd een poging gedaan tot een waardering te komen van een deel van het werk van een kleine ondernemer. Ook dit is uit werkclassificatie-oogpunt een nieuwigheid. Drs. Hazenbosch kwam tot de concluaie. dat het niet te ontkennen valt. dat hier door de Stichting van de Landbouw een in verschil lende opzichten belangrijk initiatief genomen werd. dat de belangstelling van ieder, die het met het welzijn van onze landbouw goed meent, zeer zeker verdient. De ondernemerafnnctle. Ala tweede spreker hield de fteer H. D. Lou- We?. voorzitter van de Stichting voor de Land bouw zijn inleiding over de ondernemersfunc tie in de landbouw. De heer Louwes zeide dat ln de loop der tijden wel veel is gedaan voor de werknemer, maar dat dit nog niet het geval ia voor de werkgever ln dit geval de ondernemer. De ondernemer is iemand, die er onder eigen ver antwoordelijkheid maar moet zien te komen, dit in tegenstelling tot de werknemer, die door de overheid beschermd wordt, aangezien hij van mening is dat de overheidsbemoeiing nog lang niet ten einde is. hetgeen een gevolg is van het zoeken van de mens naar een grotere bestaanszekerheid, is een logisch gevolg, dat als men'met de ene groep begint, men ook met andere groepen zal moeten volgen, wil men het gemeenschappelijk geheel handhaven. Naarmate deze overheidsbemoeiing met de economische en sociale verhoudingen in land en tuinbouw groter worflt, groeit ook de be hoefte aan feitenmateriaal als fundament voor het te voeren beleid. De heer Louwens rele veerde. dat door een studie van de werkclas- ■lficatie van de landarbeid een zeer waarde volle bijdrage is verleend voor de juiste waar dering van de landarbeid en hij oordeelde het nodig, dat dit ten opzichte van de ot.dern#- mersfunctie in de landbouw en land- en tuin bouw ook zal worden beproefd Deze ondernemersfunctie heeft bijzondere aspecten, welke hij zelf goed kan aanvoelen. en recht geven op een behoorlijke beloning, waarbij de noodzaak van kapitaalvorming voor het volgende geslacht eveneens erkenning ver dient. Het is een moeilijk geval, waarvan de juiste lijn nog niet te zien is. Het is de taak van de georganiseerde landbouw onder inschakeling van alle in eigen kring aanwezige deskundig heid. waarbij vooral aan het Landbouw-Eco- nomisch Instituut "valt te denken, de studie van deze vraagstukken met kracht ter hand nemen, aldus besloot de heer Louwes zijn voordracht. HYGIËNISCHE MELK WINNING. Ir. H. J Huisman, rijkazuivelconsulent voor de consumptiemelk, zal in de landbouwrubriek op Maandag 23 Juli des avonds van Ï9 45 20.00 uur over de zender Hilversum I de hy giënische melkwinning in het verband van de kwaliteitsverbetering bespreken. NEDERLANDSE VROUWEN NAAR AMERIKA. Twaalf jonge vrouwen uit Nederland. Oos tenrijk. Frankrijk. Noorwegen en Zweden zul len 23 Juli in Amerika aankomen om deel te nemen aan een nieuw opleidingsprogram ma op het gebied van de landbouw, een spe ciaal programma van vier maanden voor het zwakke geslacht. Het programma heeft ten doel de deel neemsters meer kennis bij te brengen van de voedselproductie, het conserveren van voedsel en het algemene werk in het boeren bedrijf en speciaal het werk van de vrouw bij het maken van zuivelproducten en het houden van kippen. De jonge vrouwen zul len gedurende het grootste deel van hun ver blijf opgenomen worden door Amerikaanse gezinnen. Zij zullen ook een speciale vier-weekse cursus aan de landbouwkundige faculteit van een der staats universiteiten volgen. Ruim de helft van ons totale cultnurgrondareaal ligt onder gras en dat is volgens de Landbouwtelling 1950 nog voor meer dan 95% blijvend grasland. Hiervan wordt ongeveer een vierde deel aangetroffen in typische graslandgebleden ln het Westen en Noorden van ons land, waar 85% van het land als blijvend grasland geboekt staat en het sulvere weidebedrUf met een overheersende bedrUfsgrootte van 15—25 ha. het kenmerkende bedrlJfstype vormt", aldus Ir. J. M. A. Penders, inspecteur van de landbouw. daar hij zelf ook ondernemer is. Deze functie is zwaar. De ondernemer moet niet alleen vin dingrijk zijn. maar hij moet ook in staat zijn tegenslagen op te vangen. Zijn taken zijn ve le. Naast bedrijfsleider is hij minstens nog ad ministrateur en in- en verkoper. De kleine ondernemer is ook nog arbeider Het grootste risico, waarmee alles samenhangt, is wel de factor „weer" Een verkeerde beslissing kan zyn invloed het gehele jaar doen voelen. De aard van het boerenbedrijf is zodanig, dat dit altijd min of meer moet doorgaan. In een slecht jaar kan hij het bedrijf niet sluiten, zoals een middenstander bijvoorbeeld zijn winkel twee dagen in de week sluit. Tenslotte is er de trage omloop van het gebruikte kapitaal. In ver houding tot de industrie is een grotere kapi taalsinvestering noodzakelijk om hetzelfde in komen te krijgen. Dit zou niet zo'n bezwaar zijn. als er niet het probleem is. dat de on dernemer niet alleen aan zichzelf en zijn vrouw moet denken, maar ook aan zijn kinde ren. De kapitaalvorming op zichzelf is al moeilijk. De boerderij is de spaarpot van de boer. waarvan hij op zijn oude dag moet le ven. Door de huidige pachtprijzen welke door de overheid kunstmatig laag worden gehouden is het niet mogelijk te sparen. Met andere woorden de lage pachtprijzen hollen de boerenstand uit en veroorzaken een te lage ge calculeerde prijs voor de produc(ten De con- aequenties van dit beleid zal men later wel tn versterkte vorm ondervinden. De verantwoordelijkheid van de overheid voor de grond en alles wat daarmede in ver band staat, wordt steeds groter. Men zou kun nen spreken van een nationalisatie van de grond. Ons innerlijk zegt ons. aldus spreker, dat de eisen, die aan een goed ondernemer in land- en tuinbouw wordt gesteld, zwaar zijn De gemiddelde vooroorlogse productie van het Nederlandse grasland van 2500 kg. zetmeel waarde en 500 kg. verteerbaar ruw eiwit per ha. dat is ongeveer de voederbehoefte van een melkkoe zou opgevoerd kunnen worden met 80% tot 4500 kg. zetmeelwaarde en 1000 kg. verteerbaar ruw eiwit, dat is de voeder behoefte van bijna twee melkkoeien, waardoor dus de huidige melkproductie van 3600 kg. melk per ha. grasland in de toekomst opge voerd zou kunnen worden tot bijna het dubbe le zonder noemenswaardige aankoop van krachtvoer. Als men voor de nabije toekomst een stij ging van 40%. dfls de helft van het theore tisch geraamde bedrag aanneemt dan bete kent dit een verhoging van de veevoederop brengst met 1.3 millioen ton zetmeelwaarde. gelijkwaardig met de totale vooroorlogse im port van bijna twee millioen ton krachtvoer, wat een aanmerkelijke deviezenbesparing be tekent. Deze veronderstelling is redelijk in dien men weet. dat de vooroorlogse grasland productie per ha. in de laatste drie jaren naar schatting reeds met 10% is overschreden en de aanvankelijk gestelde raming heeft over troffen. Het stikstofkunstmestgebruik per ha. grasland, dat gemiddeld 50 kg. N. bedraagt, nam in deze korte tijd toe met 100% over eenkomende met 6% productiestijging. Cul tuurtechnische verbeteringen inclusief de wa tertoevoer en de minerale bemesting met na me van fosfaat vinden gestage voortgang, waardoor men aanneemt een productieverho ging van 0.5% per jaar. Verhoging van het rendement der graslandproductie met 1% per jaar tenslotte is niet te hoog geschat wan neer men allerwege kan waarnemen een meer intensieve beweiding door gebruik van ver plaatsbare electrische afrasteringen, 'n doel matiger hooiwinning bij gebruik van hooi- ruiters en een betere ensilage bij een stijgend aantal silo's. Nu kan men tegen deze produc tieverhoging van het grasland aanvoeren als bezwaar, dat deze bij gelijk blijvend gras landareaal zou medebrengen een eenzijdige [iroductievergrotlng van melk van de vooroor- ogse hoeveelheid van rond 5,5 milliard tot 7.5 milliard liter oer jaar. waarbij het dus de vraag ia of hiervoor afzet gevonden kan wor den. En deze kwestie wordt actueel indien men ln aanmerking neemt, dat het tijdens de oor log ingekrompen graslandareaal slnda de be vrijding de vooroorlogse oppervlakte reeda nagenoeg weer heeft bereikt en de vooroor logse melkproductie intussen ook reeds is be reikt. ondanks een gelimiteerd gebruik van krachtvoer. Daarom propageert men momen teel reeds omleggen van 200 000 ha. grasland tot bouwland, waardoor overigens het wach ten is op een technisch-economisch verant- ADVERTENTIE I. M DE IDEALE COMBINATIE VAN RIJKE VIRGINIA-SMAAK EN PERFECTE MILDHEID woord plan. en blijft naast kwaliteitsverbete ring kostprijsverlaging van de zuivelproductie geboden om in het buitenland meer en con currerend te kunnen blijven afzetten Nu zal het scheuren van grasland in de typische gras landgebieden op grote technische bezwaren stuiten, omdat de hoedanigheid van de grond mede gezien de waterstand en de tradi tie van de grasboer een bouwlandexploitatie niet goed mogelijk maken. Bovendien hebben de productiekosten per voedereenheid voor rundvee, gras en grasproducten een voor sprong op voedergewassen van het bouwland. Zo valt op. dat weidegras verreweg 't goed koopste voer is en het is bovendien een volle dig rundveevoeder. Daarop volgt hooi en daarna kuileras. overigens op het bedrijf geen concurrerende, maar elkaar aanvullende pro ducten. De kosten van de eigen verbouwde graslandproducten in de vorm van hooi en kuil liggen voorts ver beneden de prijzen der aan te kopen voedermiddelen. Want houden we rekening met het gestegen kostenniveau in de voorbije winter dan zouden de productie kosten van weidegras gemiddeld op 10 cent, hooi op 14 cent en kuilgras op 16 cent de kg. zetmeelwaarde komen, terwijl in November 1950 dus voor de lange winter zich deed gevoelen natte pulp voor de weidestreken op f 13. f 14 per ton loco boerderij en aange kochte gestoomde aardappelen op ongeveer f 6.50 per 100 kg. kwamen, wat per kg. zet meelwaarde op een prijs van respectievelijk 22,5 en 25.5 cent neerkwam. Gedroogd gras blijkt ongeveer evenveel als graan te kosten per kg. zetmeelwaarde. Aangezien het op het weidebedrijf geprodu ceerde ruwvoeder het goedkoopst is doet men verstandig ook zoveel en zo goed mogelijk wintervoer uit eigen bedrijf te winnen met vermijding van onnodige verliezen. waarbU 't mogelijk blijkt met goed ruiterhooi en 'n ge slaagde koude graskuil de melkkoeien oo 15 liter te houden, zonder dat men gedroogd gras of krachtvoer behoeft aan te spreken. Het is allereerst zaak de veebezetting af te •temmen op de gemiddelde voederproductie uit eigen bedrijf en dus in een groeizaam gras- Jaar een reserve te vormen waarvoor 'n ex tra silo, waarvan de aanschaffingskosten zich reeds in ongeveer vijf jaren betaald alleen al door mindere kantverliezen, zich bil uitstek leent, aangezien een grassilage minder be- waarverliezen geeft dan hooi. Zodoende be vordert men zelve de voor het landbouwbe drijf zo nodige stabiliteit en maakt men zich zo onafhankelijk mogelijk aan de wisselvallige markt. Een grotere graslandproductie zal dus niet zonder meer gevolgd mogen worden door een grotere veebezetting, afgezien van 't feit. dat iridien de stalruimte uitgebreid zou moe ten worden dit bij de huidige hoge bouwkos ten oo ongeveer f 1500 investeringskosten per koe zou komen te staan. Ook de wintermeik- productie. al naar de data van afkalven, zal men zoveel mogelijk moeten afstemmen op de wintervoederproductie uit eigen bedriif. Nu zal zomergroei bij de intensivering vaak een zwak punt vormen. Verbetering van de zomergroei is ook te bevorderen door het ver- krygen en handhaven van een goede grasmat en een betere beworteling, waartoe kunnen helpen een goed graslandgebruik. afwisselend weiden en maaien, jong maaien, bossen slech ten. mestflatten spreiden, zo nodig rollen een goede minerale en met name fosfaatbe mesting. zo ook periodieke voorziening van stalmest en dit laatste vooral ook van de hooi- percelen. alsmede een voldoende ontwatering ln de winter; terwijl waar mogelijk opzetten van het slootwater en eventueel infiltratie in de zomermaanden veel profijt kan geven. Overigens zyn wil nog onvoldoende ingelicht over de noodzaak en het uitelndeiyk rende ment van de organische bemesting van gras land. Het grasbestand zal eenzydiger worden doordat het gehalte aan klavers en kruiden afneemt en dat van sommige grassoorten als ruwbeemdgras toeneemt met als gevolg een grotere gevoeligheid van de zode voor ongun stige weersomstandigheden als vorst en droog te en een eenzydiger voederrantsoen. Een aan- wyzing dat men het belang van de kruiden Iemand moet volgende week een examen afleggen en hy vreest de uitslag daarvan om dat hy zich niet voldoende heeft voorbereid op de vragen welke gesteld zullen worden. Een man weet dat zyn vrouw over een maand een operatie zal moeten ondergaan welke vol pynen en gevaren ia en hy maakt zich zorgen over deze medische ingreep welke toegepast wordt op iemand die hy liefheeft. Dit zijn enkele gevallen waarby de men» weet. of verwachten kan. wat er na verloop van enige tyd zal gebeuren. Deze voorbeel den kunnen worden uitgebreid met een on eindige reeks en steeds zal de mens dia meent een tip van de sluier, waarachter de toe komst verborgen gaat. te kunnen oplichten, zich zorgen maken over te verwachten narig heden Deze eenvoudige voorbeelden tonen aan dat het een geluk is dat wy da toekomst niet kennen. Weliswaar zouden wij ons bij voorbaat ook kunnen verheugen over te ver wachten geluk, maar deze vreugde zou toch getemperd worden indien wij de toekomst even goed zouden kennen als het verleden. Wij zouden er onder lyden indien wy zouden weten de volgende week getuige te zyn van een bloedig ongeval en voor vreugde zou wei nig plaats meer zijn indien wy besef ten dat een echtgenoot ziek zou worden of dat onze eigen dagen geteld zouden zyn. Toch zijn er mensen die er geen vrede mee hebben dat zy na een verkwikkende nacht, de dag moeten beginnen zonder te weten wat de volgende minuut brengen zal Zij willen weten wat er in de schoot der toekomst var- borgen gaat en de vele toekomstvoorspellers, die in het gemeen weinig geloof verdienen, danken aan deze nieuwsgierigheid hun be staan. Het belang dat sommigen stellen in hetgeen staat te gebeuren loopt echter veelal parallel met de gevoelens die degenen hebben die we ten welke moeiiykheden, van bijvoorbeek! examen of operatie, te wachten staan, zy hebben vrees voor de toekomst. Zy maken zich angsten omdat der kinderen gezondheid wel minder constant kan blijven of over het feit dat ook dierbare familieleden sterfelijk zyn. Zo gaan zy gebukt onder wat er wel eens zou kunnen gebeuren en zij knakken daar mede hun eigen levensvreugde en die van hun omgeving, zy hebben angst, want zy heb ben geen vertrouwen; vertrouwen in de Al machtige besturing van ieder mensenleven. Natuuriyk, ieder weet dat ook zyn dierbaar ste naaste eens weggenomen zal worden; itdar weet dat als hij kinderen heeft, zy wel een» ziek zullen zyn en ieder weet dat de toekomst tegenslagen en ellende zal brengen, maar de mens past ook hier aanvaarding Geen stuur loosheid en lusteloosheid: men blijft natuur iyk trachten de gezondheid op peil te houden en ellende te keren, maar men make zich geen zorgen over da moeiiykheden die zich onweerstaanbaar aan zullen dienen. Wanneer wy aanvaarden dat er een Opperbestuur van deze wereld is. dan is er geen reden voor on rust ten aanzien van de toekomst, welk» wij ln onze nederigheid niet kunnen overzien. Wie in God gelooft, vreest de toekomst niet. (Advertentie LM.» MIJNHARDTJESi sUrka JL bastrijdars van pijnan. niet moet overschatten moge gelegen sUn in het feit, dat op onze goede graslanden weinig kruiden voorkomen. Daarentegen zien wy nog al te veel schadeiyke onkruiden als distels en boterbloemen, en de giftige moeraspaerde- staart. De samenstelling van ons weidegras en van het te conserveren gras daarentegen zal by een verhoogde grasproductie door grotere stikstofbemesting en de hiermede gepaard gaande gereglementeerde beweiding en ver minderd gebruik van krachtvoer met als doel een zo groot mogeiyke zelfvoorziening in vee voeder wèl speciale aandacht moeten vragen opdat geen voedingsstoornissen optreden. Ten slotte zal omdat stikstof niet alleen meer maar ook sneller groeiend gras geeft, de beweiding intensiever en het maaien vroeger moeten ge beuren, niet alleen om het optimale rende ment te verkrygen. maar ook om zodebescha diging te voorkomen Stikstofbemesting brengt de drievoudige waarde aan voeder voort. Een kg. N geeft een nettomeeropbrengst van T kg. zetmeelwaarde of anders gezegd één ex tra weidedag dan wel een extra hoeveelheid van respectieveiyk 12.5 kg gedroogd gras. 60 kg kuil of ruim 25 kg. hooi. De intensieve be weiding wordt in de practyk door de verplaats bare electrische afrasteringen en vooral In die weidegebieden waar slootwater voor het ve» ter beschikking staat, zeer goed mogelijk ge maakt. Vroeg maaien gaat niet alleen zodebe- derf tes»en, het geeft ook eiwitryker en beter verteerbaar gras en eerder etgroen. Tydi| maaien maakt ten aanzien van de hooiwinning het gebruik van ruiters welhaast noodtske- ïyk, omdat men dan het hooiweer niet behoef! door ELINOR GLYN. 15 In de namiddag reden ze dikwyls per auto naar verschillende, niet te ver afgelegen, uit spanningsplaatsen en gebruikten daar de thee; maar nu haci het twee hele dagen geregend, en behalve by de maaltyden. waren de dame* onzichtbaar geweest. Op een Zaterdagmorgen was het lot me neer Fordyce echter gunstig en deed hem mevrouw Howard toevallig ontmoeten op de Belvedere in het bos. waar zy op het dal stond neer te zien. Zy was geheel alleen, en haar slanke gestalte tekende zich duidelyk af in het heldere zonlicht .toen zy op de ba lustrade leunend neerzag op het heerlyke to neel. Henry had in zyn vreugde wel willen uit roepen: „Eindeiyk!" maar hy bedwong zich en zei in plaats daarvan slechts „Hola!" Mevrouw Howard wendde zich om en zag hem aan. en beantwoordde zyn groet met vriendeiykheid. „Is u hier reeds eerder geweest? Ik vind het een der mooiste plekjes in het ganse bos. en om dezen tijd is er nooit iemand wat deed u zo ver gaan?" „De Fortuin! Tot nu toe is die my ongun stig geweest". Zij leunden nu samen op de balustrade. „Ik houd er altyd van, op een hoge berg te staan en naar beneden te zien, u ook niet?" zei zy. „Neen. niet altyd men voelt zich een zaam maar het ia er prettig in aangenaam gezelschap. Hoe ia het u. op uw leeftijd, toch gelukt, zo zelfstandig en onafhankeiyk te worden?" „De omstandigheden, denk ik. hebben mij de schoonheden der eenzaamheid geleerd. Ik breng maanden alleen door in Bretagne". „En wat doet u de meeste tyd lezen?" Hy was zo verrukt dat zy het gesprek niet op banale dingen bracht, dat hy besloot niets te zeggen, dat haar aanleiding kon geven, zich weer te verschansen achter vriendeÜJke be leefdheid. „Ja, ik lees heel veel. Ziet u. Moravia en ik waren in hetzelfde klooster, en daar. be halve dat ze ons leerden spellen, schryven. een paar sommen maken, de verminkte Fran se geschiedenis, een beetje muziek en heel veel borduren bleven we volkomen onwe tend men moet trachten zelf het ontbre kende aan te, vullen. Het is verschrikkelijk onwetend te biyven, zodra men beseft, dat men dat is". ..Kennis op elk gebied is interessant. Is u by 't algemeen begonnen of met een by- zonder doel?" „Ik hëb altyd gewenst rechtvaardig te zyn en de dingen te begrypen. Het gehele leven en bestaan scheen zo moeilyk ik begon, geloof ik. te trachten daar een «lfutel voor te vinden, en deze opende de deur voor alge mene kennis en zo komt men misschien toe vallig tot specialiseren". Hy was verstandig genoeg, haar niet ver der te vragen over dit onderwerp. Hy was een scherp opmerker en zag met genoegen, dat zy niet zo volkomen onverschillig was als gewoonlyk. Indien hy haar aandacht slechts een poos kon boeien, zouden zy een werke- ïyk interessante gedachtenwisseling kunnen houden. „Ik houd er ook van. over de dingen na te denken en te trachten hun betekenis te ont dekken en hoe ze ontstaan zyn. Wy allen zyn natuuriyk de slachtoffers van erfelykheid" „Dat mag waar zyn", stemde zy toe. „maar de wil kan alle erfelykheid controleren. Die vertoont zich alleen, als wij ons laten mee slepen. Het noodlottige daarvan is. dat wy ons soms te ver hebben laten gaan. eer wy leren, dat wy zelf de richting hadden kunnen bepa len, als wij slechts gewild hadden. Onwetend heid is naar het schijnt de ergste vyand. die wy hebben te bekampen, omdat wy weerloos zyn. niet wetende, dat "hij daar is". Zij zuchtte onwillekeurig, en zag neer op de prachtige boomtoppen tot waar het Kaiser Park zich vertoonde als een poppenhuisje te midden van stromen en groen. Lord Fordyce was zeer ontroerd. ZU was nog mooier en liever dan hy zich had voor gesteld. dat zij zou zyn. als hij haar ooit alleen mocht vinden. Hy sloeg haar tersluiks gade de fijne, zuivere tint en het zaghte bruine haar. eenvoudig en toch bevallig opgemaakt, dat alles trof hem; en die vreemde ronde viooltjesogen met de lange bruine wimpers. De omstandigheden moesten inderdaad haar karakter hebben gevormd, om zulk een zwaar moedige uitdrukking in hun onschuldige diep ten te leggen. Weldra ging zy voort, zonder zyn stilzwygen te bemerken „Erfelykheid maakt myn landgenoten ge woonlyk zo zenuwachtig en veranderlijk U houdt niet van ze. zoals ik weet", en zy glim lachte. „en ik vind dat u van uw standpunt gelyk heeft.. Ziet u. wy zyn byna allen als paddestoelen, die Jn een nacht zijn opgescho ten, wy hebben geen tijd gehad ons even wicht te herstellen en ons geluk kalm te aan vaarden. Wy hebben het nog altyd niet ge vonden en weten niet, wat wy willen". „Gy Amerikaanse vrouwen, zyt heel be- kooriyk", zei hy, voor het ogenblik geheel oprecht. „Ja. dat weet ik wy'kunnen innemender zyn dan andere vrouwen, omdat wy van alle andere volken hebben geleerd, en de rol spe len, welke wy wensen". „Ja", stemde hy toe. wel wat al te haastig en zy lachte harteiyk. Hy had haar zelden horen lachen, en het bracht hem in verruk king. ofschoon het hem ergerde, dat zy zyn gedachten raadde „Het ligt aan de mannen, dat wy wensen altyd dezelfde rol te spelen indien zy het aangenaam vinden". Weer zei by, „ja", maar ditmaal langha mer. „Gy. Engelsen, hebt uw aangeboren flegma te bestryden. Terwijl wij moeten berjroeven niet van de ene rol in de andere over te gaan. behoorde gy te leren, dat buigzaamheid in zyn soort ook een goed ding is". ..Daar ben ik zeker van. Ik wou, dat u mU wilde leren het te begrypen; maar u zelf ïykt zo rustig en kalm. Hoe is het u gelukt zo te worden?" Door de grote betekenis der dingen te be studeren denk ik. en my te bedwingen telkens als ik ook zo rusteloos begon te worden als myn landgenoten. Wij hebben een sterke wil. weet u, en als wy iets vurig wensen, kunnen wy het altyd krygen. Daarom zegt Moravia ook, dat wy zo uitstekend als voorname dames optreden in de verschillende landen waar wy door onze huwelyken komen. „Hoe cynisch! Uit de mond der kinderen!" en hij lachte. „Ik ben in 't geheel niet cynisch! Ik zeg u de waarheid. Ik bewonder en eerbiedig onze methoden veel meer dan de uwe. die ver ouderd zyn. ..Maar cynisme en waarheid zyn ongeluk kig synoniem. Doch u is te jong en behoort van geen van beide iets te weten!" „Ik weet en doe graag dingen, die ik niet behoorde te weten en te dben!" Haar ogen lachten. „Vertel mij Inter van uw landgenoten. Ik stel veel belang in ze en ben altyd door haar glans afgeschrikt on? zelf een onderzoek in te •tellen". (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 2