D.D.D. Terug naar de potstal? LAATSTE BERICHTEN Zonder papieren en zonder geld Waarom Het beslissende moment t NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT flchoonnnvensche Courant VRTJDAG 27 JtTLI 1981. Waf zegt De Bi It? Geldig van VriJdagavoiW tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uu». VrU warm. Droog en vrij warm weer met overdrij vende wolkenvelden Zwakke tot ma tige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Op- en Ondergang der Zont 27 Juli: Op 4.52. onder 2040. 28 Juli: Op 4.94. onder 2038. 29 Juli: Op 4.93 onder 20 30. 30 Juli: Op 4.57. onder 20.35. MAANSTAND. Afnemende Maan. 27 Juli: Op 23 87. onder 16.02. 28 Juli: Op onder 17.x*. 29 Juli: Op 0 08. onder 18 18. 80 Juli: Op 0.47, onder 19.11. Laatste Kwartier. N.M. 2 Aug. Hoog water te Schoonhoven: 27 Juli 12 31 uur: 28 Juli 1 42 uur. 29 Juli 218 uur; 30 Juli 3.16 uur. Keulen. 27 Juli. «tand 2.83. val 0.01. SCHOONHOVEN. Dl KONINGIN NADERT. WIJ mogen er. ten behoeve van de Oranje- lievende Schoonhovenaren. de aandacht op vestigen, dat de Koningin morgenochtend aan de rand van deze gemeente zal passeren. Te tien minuten voor tien wordt immers de Ko ninklijke stoet, die een bezoek brengt aan de Alblasserwaard. aan de Zuidgrens van de ge meente Niauwpoort verwacht. Daar zal de Koningin de auto verlaten om te voet near het raadhuis te gaan. H M. wandelt daarbij over de B.nnenhaven West. terwijl aan de andere zijde van het water gelegenheid zal zijn Voor het publiek om zich op te stellen. Na het bezoek aan het stadhuis, stapt de Koningin weer in de auto. Volgens het pro gramma zal dat zijn om vijf minuten over tien. Over de Lekdijk en langs het Schoon- hovense Veer begeeft da stoet zich dan in Westelijke richting. Terug naar de middeleeuwen Telefonerend Schoonhoven zal Woensdag met wrevel bemerkt hebben dat het niet mogelijk was per telefoon plaatsen te bereiken welke buiten 9choonhoven gelegen zijn. Dat was voor vele particulieren hinderlijk, maar voor de be drijven was het bepaald bezwaarlijk dat men zo van de buitenwereld was afgesloten. Deze moeilijkheden golden niet in de laatste plaats het redactie-kantoor van dit blad. dat bijzon der op contact met de wereld, ook buiten Schoonhoven, is aangewezen. Geduld is een schone deugd dus hebben ook wij ons neergelegd bij het onvermijdelijke en de telefoon een dag rust gg.-even. Toen echter gisteren uit de telefoonhoorn alle mogelijke op gewonden geluiden kwamen in plaats van de zo vertrouwde bel- en zoemertoon, wanneer 'n niet-Schoonhovens nummer werd gedraaid, leek de tijd gekomen om pogingen in het werk te stellen de buitenwereld op het Schoonho- vens isolement attenf te maken. Eenvoudig was dit niet want de storingsdienst bleek even zeer geblokkeerd als ieder ander nummer, dus ten einde raad. stelden wij ons in verbinding met het postkantoor. Wij weten en wisten dat men op het kantoor hier sinds jaren geen be moeiing meer heeft met de telefoondienst, maar dat het «choonhovense kantoor nog slechts dient voor post- en teleTaafverkeër. Dit laat ste leek een schitterende kans: niemand in Schoonhoven kon contact krijgen met dat deel van Nederland dat buiten de stadswallen is gelegen, maar op het postkantoor heeft men •en telegraaftoestel, dat zich van telefoonsto- rinren niets aantrekt en dus vroegen wij om van die telegraaf gebrul te piaken om de technische dienst der PTT. er op attent te maken dat er in Schoonhoven Iets niet In de haak was. Het leek ons namelijk beoaald ge vaarlijk dat ook geneesheren, brandweer en politie uitsluitend op zich zelve aangewezen waren. De beretlheid om Schoonhoven weer te doen delen In de moderne techniek was on t postkantoor hier echter niet aanwezig. Wij kre°en het verbazingwekkende antwoord dat telefoon n'et meer tot de bemoeienis hoorde van hét Sehnonhovense kantoor, dus diende men rustig af te wachten of de moeilijkheden ook zonder ingrijpen van hieruit opgeheven zouden worden. Dat kon één of twee. maar ook zeven of tien da-en duren Niet tevreden met deze gang van zaken zon den wij zelf een telegram naar de technische dienst in Rotterdam en een uur later was het weer redelijk mogelijk om naar believen Berg ambacht. Utrecht. Noorderstroe of welke an dere plaats dau ook op te bellen. De scheiding tussen de verschillende letters P. T. en T. moet wel zeer volkomen zijn! INDIE GANGERS ONDERSCHEIDEN. Van het stadhuis woei gistermiddag de vlag (en teken dat daarbinnen iets bijzonders zou geschieden Het uitsteken van de nationale driekleur was hier wel zeer op z'n plaats om dat het een plechtigheid betrof, welke verband hield met het hooghouden van de nationale eer. Om zeven uur des avonds verzamelden zich ln de. voor dit doel te kleine, raadzaal de uit Indonesië teruggekeerden militairen en hun familie plus genodigden, om namens gemeen tebestuur en burgerij 'n huldiging in ontvangst te nemen. De burgemeester heette de aanwezigen wel kom en zelde dat hij gaarne gezien zou heb ben dat allen die als militair naar Indonesië waren gegaan ook hier verzameld hadden kun nen zijn. God had het echter anders beschiklt Barend v. d. Scheur was namelijk op 7 Decem ber 1946 gesneuveld. Ter nagedachtenis aan deze en de vele andere Nederlandse gevalle nen werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. y Burgemeester Aten zeide voorts dat hij de militairen niet als grote helden wilde eren. maar hij wilde een persoonlijk woord tot hen richten en hij bracht hun daarom dank voor hun voortreffelijke plichtsvervulling onder de tropenzon. Hij sprak de wens uit dat. mochten de gedemobiliseerden een slag achter zijn ge raakt in de maatschapnij. de verschillende or ganisaties hen dan zouden helpen een slag voor te raken, waarbij hij er op wees dat zij niet alleen de strijd om het bestaan behoeven te voeren omdat de Hemelse Vader hun kracht en steun zal bieden De burgemeester was er dankbaar voor dat hij zijn woorden kon onder strepen met een blijvend bewijs van waarde ring. namelijk een zeer fraai uitgevoerde oor konde en een verzilverd bronzen legpenning, waarvan het opschrift luidt: ..Uit dankbaarheid na eervol volbrachte dienst In Indië". Nadat deze fraaie geschenken aan de familie van de gesneuvelde en aan de teruggekeerden, in totaal 67, waren uitgereikt, stond de spre ker noe even stil bij de vrijwilligers die thans in Korea strijden tegen onrecht en voor de handhaving van orde en vrede en hij besloot met de woorden welke de Koningin bij haar inhuldiging sprak: „God helpt hen. die zich zelf helpen". Voorafgegaan door muziek van TOAGENO ging het gezelschap hierop naar het Nutsge- jouw Tijdens deze rondgang daalde een bloe menhulde van een der huizen op de Haven neer op de krijgslieden. In het Nutsgebouw werden verversingen aangeboden en veldpredi ker Wielinga sprak een kort maai: krachtig woord. Met voldoening dacht hij terug aan de tijd in Indonesië waar de mannen, hoewel op de drempel des doods levende, toch in stille momenten bijeen konden komen om het woord Gods te horen. D§. Wielinga hoopte dat de boodschap die de mannen in Indonesië hadden gekregen hun het hele leven zou bijblijven. Het belangrijkste, of eigenlijk het enige, pro grammapunt van de avond vormde de verto ning van de kleurenfilm „Java's pracht en praal", een opmerkelijk staaltje van artistieke en verantwoorde filmkunst. De film die door de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is vervaardigd, en dan ook een lichtelijk propa gandistisch karakter draagt, geeft een indruk wekkend beeld van een zeereis per „Oranje'" naar Indië en van de onvergelijkelijke pracht die daar te bewonderen is op gebied van bouw kunst. landschapsschoon en folklore. Uitvoerige en treffend mooie beelden uit vele plaatsen van Java gaven de gewezen militairen vele vrolij ke momenten als zij bekende plaatsen zagen en de overige toeschouwers een n'et licht te vergeten impressie van deze kleurrijke archi pel. Zeer terecht zei kapelaan Loerakker dan ook dat hij genoten had van de film. Hij drukte zijn spijt er over uit dat hij niet zelve in Indië was geweest omdat htf nu de mannen, die met een zo brede visie uit de tropen terugkwamen, minder goed kon begrijpen. Hij vergeleek Ne derland met een klein, burgerlijk dorpje en verzocht de jongemannen die hun blik ver breed hadden, te helpen bij de opbouw van het vaderland. Aan hét einde van de zeer geslaagde avortd dankte burgemeester Aten de heer Koppend voor het calliTafisch Invullen der oorkondes en de heer Batelaan voor het versieren van de zaal. Inderdaad een prestatie die bijzondere dank en het spontane applóus ten volle ver diende Met gebatikte doeken, planten en vlag gen had de zaal een Indisch aandoend cachet gekregen, terwijl het toneel met vaderlandse kleuren en een statie-portret van het konink lijk paar. een stemmige, vaderlandse indruk gaf Dank cin* uit naar TOAGENO en TAVENU voor de muzikale verzorging, naar de heer Van Tiggelen die de gehele organisatie met opof fering van zeer veel tijd had gedragen en naar mevrouw Den Broeder, de enige vrouw in het huldIgin"s-comtié, d'e met vaardigheid de kas beheerd had Voor haar bijzondere insoannlng ontving mevrouw Den Broeder terecht het fran'ste bloemstuk uit de zaal.' Met het zin»en van twee coupletten van het Wilhelmus werd de avond besloten. GESLAAGD. De volgende cursisten van de Mldden- atandscursus zijn te Gouda geslaagd voor het diploma algemene handelskennis: mej. R. Renes en de heren W. van den Berg, Jos Faaij. B Kaasschieter. R. Kool. W de Leeuw. M van Loosbroek. C. van der Maai, W. Pel- tenburg, H. Spee en C. Schilt Cx. VIERDAAGSE. Zes leden van de wandelsportvereniging Schoonhoven nemen thans deel aan de vier daagse te Nijmegen. Zaterdagmiddag 3.20 uur worden de wandelaars met de bug uit Utrecht thuis verwacht om door de W.S.V. Schoonho ven afgehaald te worden. DE FEBE EN PE ARK. wy hebben reeds gemeld, dat het Leger dei Heils besloten heeft het motorschip de „Febe" een driedaags bezoëk aan Schoonhoven te la ten brengen. Het schip zal Maandag te Schoonhoven aan komen waarna men onmiddellijk zal aanvan gen met het bouwen van een tent. plaats bie dend aan 500 personen op het Doelenplein. Het Is de bedoeling om in de volgende dagen samenkomsten te houden te weten om 5 uur voor de k'nderen en om half acht voor vol wassenen. Behalve deze samenkomsten zal de bemanning huisbezoek doen. openlucht samen komsten houden en muziek ten gehore brengen REDDEND ZWEMMEN. Begunstigd door fraai zomerweer ging gis teravond de groep reddende zwemmers naar het Spaardersbad te Gouda teneinde een van de avonden voor het reddend zwemmen aldaar bij te wonen. Schoonhoven werd hartelijk ont- vancen en direct ingeschakeld in de oefenin gen. Hoewel uitgenodigd voor de volgende avon den. ligt het in de bedoeling de vacantietijden te benutten voor het bezoeken van andere plaatsen, teneinde zoveel mogelijk te oefenen, te zien en te leren. NUTSBÏOSCOOP. Astrid en Bjarne Henning, de makers van de wereldberoemd geworden Deense film Ditte. hebben zich in Kinderen van de Straat tot een gegeven van geheel andere aard gewend, dat zij echter opnieuw met bewonderenswaardige vakmanschap hebben gerealiseerd. ZIJ hebben in een film. waarin de blijspeltoon overheerst, iets willen laten zien van de problemen, die het moderne leven aan de opvoeders stelt en van de richting, waarin een oplossing te vin den is. Men zou onmogelijk kunnen zeggen dat deze film een Oplossing geeft voor alle proble men ven de zogenaamde „mapsa-jeugd". maar zij heeft zich in één daarvan op sympathieke wijze verdiept en brengt op dit punt de wereld een boodschap, die in haar eenvoudige waar heid niet is mis te verstaan: geef de kinderen het beetje levensblijhè'd dat hun toekomt, ver bied hun niet alles wat met hun natuurlijke aanlee overeenkomt, geef ze de speel- en werk- ge'evenheid hoe simpel en geïmproviseerd ook die zij nodig hebben en laat ze hun ac tiviteit uitvieren ln constructief werk Het is geen wonder dat een film. die dergelijke ge dachten tot gemeengoed wil maken en dat op zulk een charmante wijze doet. in krin°en als die van de Jewd Actie met gejuich besroet is. Deze film draait deze week in de Nutsbioscoop. WEDVLUCHTEN DUIVEN. De postduivenvereniging „De Luchtpost" hield een wedvlucht met oude duiven van uit Bordeaux. Afstand pl.m 870 K.M. Prijzen werden als volgt behaald: Zondag: H. J. Sa- veur 1 en 3; A. Korevaar 2 en 4: Maandag: A. Korevaar 7 li en 13; C. J. S. van Vliet 5 en 6; A. van der Heul 8; Jac. Lensen 9 C. van Wijk 10; L de Lange 12. Aankomst eer ste duif Zondag 3.19 32 uur; laatste duif Maan dag 12.33.33 uur. Snelheid eerste duif 762.52 meter per minuut; snelheid laatste duif 438 40 meter per minuut. Uitslag Roosendaal, jonge duiven. Afstand 50 K.M. Prijzen werden als volgt behaald: B. van Breukelen 1 4 40 64 en 68; B. den Oudsten 2 5 7 48 en 66; N. Halewijn 3; A. Kleijn 8; G van Putten 8 10 44 45 en 67; J. de Jong 9 en 13; N. Hegeman 11 en 57; A. van der Heul 12 22 47 en 49; P Gubbels 14 15 23 en 24; R. van Witzier 16; H. J. Saveur 17 33 34 46 55 58 59 60 en 63; J de Lange 18 19 25 en 69; L. Schriek 20 en 52: K Koremans 21 en 43; A Korevaar 26 27 28 29 32 38 39 50 61 en 65; C. J. S van Vliet 30 31 en 42; W. Vis ser 35: H. Bubberman 36 37 en 41; G van Gessel 51; Groenen 53 en 54; Jac Lensen 56. B. Goedhart 62. Aankomst eerste duif 10 5.19 uur; aankomst laatste duif 10 34.85 uur. Snel heid eerste duif 1058.19 meter per minuut; snelheid laatste duif 668 52 meter per minuut. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. van Toor, 27 j., en J. Se- ton, 25 j. Utopisten zetten tijd 2000 jaar terug. In Engeland heeft een groep mensen, die zich geen zorgen meer maakt over oorlog of werkloosheid, ove" eenzaamhe-d of persoon lijke onveiligheid of over de huishuur. Zo lang de aarde voedsel kan voortbrengen om hen te kleden en andere gewassen om hen te voeden, kunnen zij rustig voortleven. Zij noe men zichzelf de Gemeenschap der Broeders. In de Engelse Shropshireheuvels. nabij Brom- don, bezitten ze een boerenbedrijf met een enorm stuk grond. Als men zich bij deze ge meenschap voegen wil. behoeft men alleen alle persoonlijke bezit te verkopen en de opbrengst daarvan in het gemeenschappelijke fonds van de Broeders te doen en dan kan men de rest van zijn leven doorbrengen zo als de eerste Christenen dit deden. Men ruilt gewopn de luxe van de moderne beschaving tegen de simoele veiligheid, die de Gemeen schap der Broeders gevonden beeft door de tijd ongeveer 1900 jaar terug te zetten. De Broederschap bezit 300 hectaren houwgrond. 200 stuks vee op weidegrond; 400 schaoen grazen verder op de gemeenschappelijke grond en 50 varkens en 2000 kippen vinden er ook hun voedsel het bedrijf wordt ge completeerd door een groentetuin van 20 hectaren Het grootste deel van de opbrengst van dit alles dient om de 180 mensen en kin deken zelf te voeden, de rest wordt verkocht en het geld gaat in het gemeenschappelijk fonds. Als een I'd vah de gemeenschap naar een familielid in de buitenwereld wil schrij ven. wordt de daartoe benori'gde postzegel uit dit fonds betaald. Brandstof voor de trac toren. bouwmateriaal, werkkleding en tele foonkosten het wordt alles uit het fonds bekostigd. Misschien blijft er wel eens wat geld over voor een beetje tabak, maar de Broeders onderzoeken hun geweten eerst zeer ernstig, alvorens ze zich arn een derge lijke luxe wagen. Ze hebben hun eigen school, een timmermanswerkplaats; de vrouwen zor gen voor de gemeenschappelijke was en keu ken. Er bevinden zich onder hen 23 gehuwde paren, negentig kinderen en tien oorlogswe zen uit Duitsland. De huwelijken worden binnen de gemeenschap gesloten, doch in een plaats in de omtrek wettelijk voltrokken. Men heeft zijn eigen vroedvrouwen en begra fenisplechtigheden. Men bestudeert tezamen economie, talen en geschiedenis en er is een radio voor het nieuws. Zij willen de waarde van het leven terugvinden zeggen zij. Maar wat zullen zh doen als hun kinde ren onder de wapenen geroepen worden? LIJST VERMISTE PERSONEN. In een afzonderlijk bijvoegsel van de «taata- courant is weer een lijst opgenomen van ver miste personen, van wier overlijden vanwege de minister van juatitla aangifte is gedaan. Het betreft hen die niet teruggekeerd zijn uit concentratiekampen. COMPLOT TEGEN TSJECHO-SLOWAAKSE REGERING. De New York Times meldt heden in een bericht uit Parijs: „De communistische rege ring van Tsjecho-Slowakije heeft klaarblijke lijk een complot tegen de veiligheid van de staat ontdekt". Vier generaals zouden hierbij zijn gearresteerd of zelfmoord hebben ge pleegd. voordat zij döor de veiügheidapoli- tie konden worden aangehouden. De regering te Praag doet alles om de bij zonderheden van de samenzwering in de doof pot te stoppen. TARWE VOOR NEDERLAND. In het kader van de Internat!* 'e tarwe- overeenkomst werden voor het ja "d 1 Au gustus begint, aanzienlijke hoer en Ca nadese en Amerikaanse tarwe t ver kocht. De Canadese tarwe ging voornamelijk naar Israel en Noorwegen, de voornaamste af nemers van Amerikaanse tarwe waren Brazi lië. India en Nederland (23.000 ton). INDONESISCH! CONSUL NAAR DE WEST Met de K L.M.-machine. die vanmorgen van Schlnhol naar de West vertrok, reisde Raden Soedarto Had moto. de eerste oommisaarii van de republiek Indonesië te Paramaribo. DE ONDERHANDELINGEN TE KAESONO De Verenigde Naties hebben bekendgemaakt, dat men „in principe overeenstemming heeft bereikt" ten aanzien van procedure- en admi nistratieve kwesties, die betrekking hebben op het bespoedigen van een definitieve wapenstil stand. „KONINKLIJKE" EENDEN WAREN GEVLOGEN Een tuinman van het paleis kwam gisteren de Soester politie vertellen, dat enkele man nen op een eendenvangst waren ln de vijver bij het koninklijk paleis. Een agent trok op on derzoek uit. maar de vogels bleken, in twee betekenissen, al gevlogen te zijn. De dieven werden echter opgespoord, en la ter konden ook de „koninklijke" eenden, die inmiddels opnieuw van eigenaar waren ver wisseld. worden achterhaald. Ze zl)n naar da paleistuin teruggebracht. GEMENGD NIEUWS. SONDE TAFELCONFERENTIE MET DE WERT. De staten van de Nederlandse Antillen heb ben in antwoord op een brief van de voorzit ter van de regeringsraad geantwoord er me de in te stemmen, dat een werkcomité wordt gevormd, bestaande uit enkele leden van de staten en een lid der regering, ter bestudering en voorbereiding van de vraagstukken met betrekking tot de ronde tafel-conferentie. Als streefdatum voor deze conferentie wordt het eind van dit jaar aan te houden. ONDERNEMING AANGEVALLEN. De thee-onderneming „Mariwati" te Tjiandjoer is Donderdagmiddag aangevallen door een bende. De administrateur en een employe wisten zich in de tuinen te verschul len en bleven ongedeerd. Voorzover uit de eerste mededelingen valt op te maken, is een aantal arbeiderswoningen in brand gestoken en de administrateurs-wo- ning beroofd. De bende was 200 man sterk. BRANDSTICHTER GEPAKT. De recherche te Enschede heeft de 21-jarlge B N. gearresteerd, die bekend heeft in de af gelopen maanden drie branden te hebben ge sticht, namelijk twee in de fabriek van de N V. v.h. Enschedese handelsonderneming Echfa. ten gevolge waarvan eigendommen ter waarde van f 225 000 verloren gingen. Vorige week stichtte hij brand in zijn eigen wonintf. hetgeen de po litie op 'n spoor bracht. Hij is naar het hui» van bewaring overgebracht. HOE DUITSLAND BOUWT Montagebouw is gebleken geen voordelen te bieden boven het traditionele beton- en metselwerk, dat Is de mening van de Duitse minister van Woningbouw, die onlahgs 'n over zicht gaf van het herstel van de woningvoor raad in zijn land Men heeft de montagebouw op grote schaal geprobeerd, maar de ervaring was. dat men daarmee niet goedkoper en niet beter bouwde dan op de ouderwetse wijze. Voor Duitsland is de woningbouw een nog groter probleem dan voor Nederland, omdat Jn de steden zoveel meer is verwoest. Men heeft tot nu toe niettemin 850 000 woningen hersteld of nieuw gebouwd en in 1950 een record bereikt van 355000 nieuwe wonineen, wat tweemaal zoveel is als voor de oorlog jaarlijks aan de woningvoorraad werd toege voegd. Waarschijnlijk zal d;t in het lopende jaar in hetzelfde tempo voortgaan, maar het zal toch nog tot 1965 duren eer de achterstand is ingelopen. Het kan echter zijn. volgens de minister, dat de woningnood voor die tijd is verdwenen doordat tal van mensen gewend raken aan hun barakken en noodwoningen en zich een beter huis eenvoudig niet kunnen veroorloven. Het algemene sociale peil van de huisvesting is dus aanzienlijk gedaald. Het is eigenaardig dat tegenover deze erva ring in Duitsland het Nederlandse ministerie van Huisvesting de montagebouw onmjgbaar blijft achten Minister In 't Veld z?et. dat hij er zonder dit systeem niet komen kan Toch 'is men in de practljx ln ons land van oordeel, dat de montaeebouw veel te duur is. terwijl men nu ook niet bepaald roept over de kwa liteit en het uiterlijk van de montagewoninf TEXTIELOORLOG IN JAPAN. Naar het Jitpanse nieuwsbureau meldt, heb ben buitenlandse kopers in de eerste 6 maan den van dit jaar 17% van de orders voor Ja panse katoenen stof geannuleerd, hetgeen Ja pan meer dan 42 millioen dollars zal kosten. SCHORSING POSTDUIVENHOUDERS OPGEHEVEN. De rechter heeft geen uitspraak behoeven te doen in het kort geding, dat vier Amsterdamse postduivenhouders aanhangig hadden gemaakt tegen het bestuur van de algemene bond van Nederlandse postduivenhouders. De Vier dui- venliefhebbers waren door de bond geschorst, nadat zij geweiperd hadden hun klokken in t bondslokaal te laten controleren en eisten nu opheffing van de schorsing en een dwangsom van vier maal f 25 voor elke wedstrijd, waar aan zij na de uitspraak niet zouden mogen deel* nemen. Nadat Dinsdag de president van de Amster damse rechtbank belde partijen had gehoord, trachtte hij de partijen tot een minnelijk» schikking te bewegen. Deze schikking is inderdaad tot stand geko men en hedenmorgen heeft de raadsman van de bond aan de president medegedeeld, dat de schorsing Is opgeheven, waarmee ook de eisen de partij accoord is gegaan. BURGERLIJKE STAND. GOUDERAK. Geboren: Maria Johanna, d. van D. van DatR en J. G. Evegroen. Cor nelia Johanna, d. van J. J. Pronk en J. M. Th. van Montfoort. Doris, z. van G. Dijksman en N. de Groot. Getrouwd: A. Kreuk en H. Honkoop. F. van Dam en E. Eegdeman. Overleden: F. H. Verkerk, 16 m. HARDINXVELD. Geboren: Adriana Catha- rina, d. van D. P. van der Linden en L de Bas. Johanna Francina, d. van P. J. Kwak en A. Lemkes. Jannigje. d van A. Ursinu» en M K. Klop. Ondertrouwd; G van Hoog* dalem en P. Versteeg Getrouwd: C. J. van der Vlies en N. Tukker. G. den Bree- Jen en M. J Kamsteeg. D. Boer en C. Wea- terhout. G. van der Vlies en L. M. van Bergen. T. van Houwelingen en E. den Breejen. Overleden; C. Tromp, 77 j., echt genoot van J. Blokland. HEKENDORP. Geboren: Bart Cornells, x z. van J. Raaphorst en W. Verweij. LEKKERKERK. Geboren: Wouter, z. van G. den Boon en P. Turenjëout. Dirkje, d. van R. van Dam en W. de Bruijn. Onder trouwd: W. J. Verboom. 34 j.. en C. Hongen- boezem, 30 J. Overleden: J. A. den Boon 13 j. SLIEDRECHT. Géborén: Flipplna, d. van B. A. Ambachtsheer en W. A. Groenevelu. Jan Willem, z. van J W. Bot en E. C. Over- dmn. Maartje Martjtje, d. van Ph. J. Hoo- geveen en H. de Ruiter. Aarxaan, z. van H. Nieuwendorp en E. Schippers Onder trouwd: E. Erkelens, 25 j., en A. van der Lin den. 23 j. C. de Ruiter. 25 jen J A. de Wit. 19 j. J. C. Vlot. 51 j en P de Bruin, 51 J. Getrouwd: D. van Bennekum. 25 j en A den Dunnen. 23 j. T. Groeneveld. 28 jen A S C. van der Starre. 23 j. J. JL de Groot, 24 J.. en M. Nederlof. 23 J. LOOP DER BEVOLKING. HARDINXVELD. Ingekomen: Mej. N Tuk ker. Vèn 's-Gravenhage naar Rivierdijk B 205; W. H. Ostendort en gezin, van Delfzijl naar Kon. Julianastraat 7; mej T. Kraaijeveld. van Sliedrecht naar Rivierdijk A 539; mej. J. M- Jansen, van Rotterdam naar Rivierdijk B 138a mej. G. van Enkhuizen, van Giessen-Nieuw- kerk naar Rivierdijk A 316; W. Vermeulen en geziif. vari Giessen-Nieuwkerk naar Kon. Ju lianastraat 30; A. Groenenbergh, van Maars ten naar Rivierdijk A 452. Vertrokken: A Melgers. wed. van H. Groen, van Parallelweg 93 naar Bussum. Melkweg 8; N. van Noorden nen. van Rivierdijk B 456 naar Giessendam B 221. Avontuurlijke emigratie Twee Jonge Nederlanders, die nn hnn teregkeer alt Indonesië besloten te emigreren nur Australië, kwamen op het Idee niet te wachten, tot ze alle administratieve rompslomp ach ter de rag hadden, maar stapten enkele weken geleden aan boord van de „Grootc Beer". dia hen als verstekeling de lange reis van ons land naar Australië liet maken. „In het veen kUkt men niet op een turfje" moeten de baide vrienden gedacht hebben en al was het zeker niet gemakkelijk om in Am sterdam aan boord ,van het emigrantenschip te komen, ze wisten een gaatje te vinden. Sterker zelfs, ze waren de eerste passagiers, die scheep gin'en. Om ln het nog ledige schip niet op te vallen, verborgen ze zich de eerste vijf uur dan ook liever op een toilet. Toen er eenmaal enkele honderden emigranten aan boord waren gegaan, mengden zij zich dood leuk onder de passagiers en voeren s avonds uit Amsterdam weg. Voor de verstekelingen en de enkele pas- sa gitrs. die op de hoogte waren, herleefde ge durende de reis de romantiek. Zou het goed gaan om de jongens zes weken lang te laten ontkomen aan de administratieve controle en hen gedurende die tijd de nodige maaltijden ie verschaffen? In de eerste plaats was er natuurlijk het probleem van slaapgelegenheid. Nu gaat er geen emigrantenschip zo volgeladen weg of er blijven altijd nog wel een paar kribben le dig. Dank kij hulp van kameraadschappelijk aangelegde medereizigers wisten de jongens aan lakens en dekens te komen., die. omdat ze nu eenmaal op de kribben lagen, ook regelma tig werden verwisseld. Met de maaltijden ging het ook gemakkelij ker. dan de avonturiers ln hun stoutste dro men verwacht hebben. Afgezien van de eerste da-en werd aan de tafels n'et meer gecon troleerd op maaïtijdkaarteii Een evena bed den zijn er op een groot schip ook altijd wel stoelen aan eettafels vrij Een belangrijke steun voor de illegale emigranten was bij voorbeeld het grote percentage zeezieken, dat gedurig bij de maaltijden afwezig was. Behalve enkele ingewijde passagiers. die bij de twee vrienden in de buurt alienen. heeft niemand iets bemerkt van hun nosltie als verstekelingen. De stewards behandelden hen met evenveel respect als alle andere op varenden en zelfs aan de gebrekkige ver- tnaaksgelcenheden op de „Groote Beer kon den ze volop deelnemen. Koelbloedig besloten de beide makkers dan ook om tot het einde van de reis toe vol te houden, inolaats van in de eerste Australische haven Freemantle te trachten aan land te komen. Natuurlijk nam de spanning toe. naarmate Svdney dichter werd genaderd. Hoe zou het zijn met de contrftle door de douane? Per slot van zake bezaten ze niet de vereiste papleren om in Australië aan land te stappen. Een van de twee had zelfs geen paspoort op zak' Ge zien de ervaringen in Melbourne waren de verwachtingen zeer hoog gespannen. Immers, iedereen kon daar op en af het kadeterrein wandelen, toen het schip eenmaal goed en wel gemeerd lag. En zo liep in Sydney alles op rolletles. Na dat de „Beer" een half uurtje aan de kade had gelegen mochten familieleden en vrien den van de passagiers aan boord komen en door zich als ervaren emigranten voor te doen met het air van „vraag-me-maar-niets. ik- woon-hier-al-een-paar-maanden". stapten ze het nieuwe land binnen. Ook hun bescheiden bagage wisten ze veilig over te brongen. Na tuurlijk kwam daar de hulo van een paar vrienden bij kijken, doch zonder hulp kom je nu eenmaal niet voor nieta van het ene naar het andere eind van de wereld. En zo wonen thans in Sidney twee Hollan ders, die geen cent hebben neergeteld om hier te komen, maar nu nog zonder papleren zitten Reken maar. dat ze ook die nog wel bemachtigen. De Australische ambtenaar is heel waf sportiever dgn Zijn Nederlandse col lega en ongetwijfeld vinden de vrienden wel een hulpvaardig mens. die hen ook deze hin dernis helpt nemen. En verder hoeft er nie mand aan te twijfelen, dat deze ondernemen de Hollanders het hier best zullen rooien Landbouwtentoonstelling te Dordrecht. Gisteren is te Dordrecht de traditionele „Landbouwtentoonstelling Dordrecht" ge houden in het Sportpark Reeweg. Deze ten toonstelling was tevens bondsfokveedag van de Bond van Rundveefokverenigingen in Zuid-Holland en centrale keuring van de af deling Zuid-Holland der V.L.N. Van heinde en verre waren inzendingen binnengekomen van runderen, paarden, var kens. geiten en schapen. Er waren ruim 200 runderen en 120 paarden. De tentoonstelx.ng werd geopend door de voorzitter van de Stichting „Landbouwten toonstelling Dordrecht", mr. W. O. de Kat An- gelino. Deze begroette de genodigden, onder wie leden van de gemeentebesturen van Dor drecht en Dubbeldam, verschillende land bouwdeskundigen en vertegenwoordigers van organisaties en corporaties. De voorzitter zei. dat het er om gaat, het beste van het bes te te brengen. De inzendingen van deze ten toonstelling getuigen van het streven hier naar. Maar aldus mr De Kat Angeiino, wtf mogen niet vergeten, dat er in Zuid-Holland betrekkelijk nog weinig aan veredeling is ge daan. Er ziin echter gelukkig veel veehou ders. die zich er intensief mee zijn bezig gaan houden. Aan deze tentoonstelling wa» ook een expositie van landbouwwerktuigen ver bonden. De voornaamste uitslagen der keuringen zijn: Stieren: Kampioen Herbald, van ver. voor K. I. „De Horizon", Rotterdam; reserve-kam- pioen Coert van ver. voor K. I. „De Een dracht". Maasland. Koeien: Kampioen Dinia 39. C. Roest. Heen- vliet; res. kampioen Marijke 20. jhr. J. A. G. Sandberg, Wassenaar. Rammen: Kampioen no. 838 P. Janknegt. Wateringen; res. kampioen no. 852 L. H. Pons, Pernis. Ooien: Karopiom no. 5106 P. Ripping. Wad- dinxvqen; res. kampioen no. 6961, A. v. d. Breggen. Waddinxveen. Beten: Kampioen no. 71039 J. Aantjes, Ot- toland; res. kampioen no. 2058. B. J. v. d. Meer. Rotterdam. Zeugen: Kampioen no. 7393, A van Pelt. Dubbeldam: res. kampioen no. 9700, C. de Jong Tz., Giess«n-Nieuwkerk. Bokken: Kampioen Hoop, prov. bond van geitenfokverenigingen in Zuid-Holland; res. kampioen Ferdinand, prov. bond van geiten fokverenigingen in Zuid-Holland. Geiten: Kampioen Margriet N. G. van Koo- ten, Rijsoord; res. kampioen Frannie, F.A.J. Paarden: Warmbloed Gronings type, oude re klassen: Kampioen Koteusi, Jos. Stehou- wer Az. .Willemsdorp. Jonge klasse: Nan ra, A- Stehouwer, Dub beldam. Warmbloed Gelders type. oudere klasse: Kampioen Jorinska, C. van der Berg, Bies- kensgraaf. Jongere klasse: Kampioen Omsijgje, gebr. De Jong tê Arkel. Paarden: Koudbloed: Kampioen Ivonne van Bouwlust, T. A. de Jongh, Zuid-Beijerland. S TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 87 JULI 1981. LANDBOUW EN VEETEELT. Melkaflevering zonder melk bussen. Een Amerikaanse melkinrichting heeft een nieuw systeem van melkverzamehng inge voerd. waarin de melkbus op de boerderij verdwijnt en op de melkinrichting de melk- ontvangst overbodig wordt. Het systeem is echter alleen geschikt voor bedrijven, die een grote hoeveelheid melk produceren en dat zo wel zomers en 's winters volhouden. Het zijn dan ook typische Amerikaanse hygiënische melkstallen met grote veestapels, die by dit systeem zijn ingeschakeld. Op deze bedrijven wordt de melk reeds electrisch in de bus ge koeld. maar nu heeft men de bussen vervan gen door een flinke tank De melk wordt rechtstreeks van de emmer in de tank gestort met gebruikmaking van een teems. De koeien moeten dus altijd vlak bij de plaats, waar de tank staat, gemolken worden. Zomers komt het vee daartoe in kleine groepjes in de melk- kamer naast het melklokaal De melk wordt electrisch gekoeld tot ongeveer 4 gr. boven nul en in de loop van de dag gehaald door een tankwagen. De chauffeur meet de hoe veelheid melk ln de tank van de wagen Zo worden alle boerderijen bezocht, terwijl van iedere partij natuurlijk monsters worden ge nomen. BU de fabriek loopt de melk weer in een nieuwe verzameltank en wordt vandaar uit gepasteuriseerd. Hoewel op die manier de melkontvangst en de bus8enspoeImachines afgeschaft kunnen worden, komt het ons toch voor. dat dit systeem voor Nederlandse toestanden niet ge schikt zou zijn. Bij ons moet de melk in klei ne hoevelheden van hónderden boerderijen worden opgehaald en bovendien wensen de meeste boeren (buiten consumptiemelkstre- ken) een zkeer percentage ondermelk of wei terug te ontvangen, want bij het Amerikaanse systeem ook niet mogelijk is. Ondanks de be zwaren. die aan het gebruik van melkbussen zijn verbonden, voorspellen wij de melkbus dan ook nog een lang leven. Maar koeling van de melk op de boerderij, dat is iets, dat wij warm zouden willen aanbevelen. 1639 P. Het bovenstaande cijfer zal de ge middelde lezer niets zeggen, maar toch is het een getal om te onthouden, want 1639 P is het artikel van het Burgerlijk Wetboek, waarbij bepaald wordt, dat 'n werknemer op staande voet ontslagen kan worden „wegens dringende rede nen" De werkgever heeft dan voor dit ontslag geen toestemming nodig van 't Gewestelijk Arbeidsbureau. 7o werd onlangs een arbeider ontslagen, omdat hij het rookverbod had overtreden in "n bedrijf, waar roken volstrekt ontoelaat baar is. De man werd met een week loon weggestuurd, maar om hem bij 't zoeken naar ander werk niet te dupe ren, werd in de ontslagbrief de ware reden van het ontslag niet opgegeven en gezegd, dat hij gedaan kreeg wegens gebrek aan werkzaamheden. De man had de brutaliteit met deze ontslagbrief in de hand naar het Gewestelijk Ar beidsbureau te gaan en daar kon men het ontslag om de opgegeven reden na tuurlijk niet goedkeuren. Had men er dus de juiste reden in vermeld, dan was er geen speld tussen te krijgen ge weest. De werkgever werd in dit geval dus het slachtoffer van zijn welwillend heid. (Advertentie I.M.) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en sterkt de buidweefsela. In het Fries Landbouwblad heeft ir. H. van der Molen enige tüd geleden na een beioek Amerika een nogal enthousiast stuk geschreven over het eerherstel van de potstal by Amerikaanse vrienden. Hl) vertelt daarin, dat bi) Amertkaanae proeven de potatal een runstlg figuur maakte in vergelijking met de gewone stal. Men kreeg minder on gevallen. oa. door betrapping en bespaarde bovendien aanzienlijk op arbeid^ Toch zou- 5en wil willen waarachtxwen tegen de opvatting, dat de potstal beter zou zUn dan een nor male ko«Ul waar Iedere koe haar eigen plaat, heeft. WU willen echter wel een plei dooi geven voor meer bewegingsvrijheid van de dieren en met name voor het vaker los laten tUd«ns de «talperiode. constateerde, doch men zal de nadelen van de Onder een potstal verstaat men een ruim te. waarin de dieren vrU loslopen en waaruit de mest maar eens per jaar wordt opgeruimd. Men geeft iedere dag volop stro, zodat de die ren aan het einde van de staltijd op een dik ke laag mest staan. Voor de zindelijkheid is een dergelijke stal niet bevorderlijk en als men niet voortdurend ramen of deuren open houdt. staat het vee in de uitwasemingen van de mest. wat nu niet erg fris is. Wel is een laag mest onder de poten van het vee warmer en veerkrachtiger dan beton met spaarzaam stro erop Waar men vroeger de potstallen in Nederland toepaste, maakte de veehouderij niet bepaald een mooi figuur. Het langst heeft de potstal zich gehandhaafd bij de schapenhouderij en schrijver dezes herinnert zich nog goed hoe vies de dieren er uit zalen. De verbetering van de melkwxn- ning ging in ons land dan ook gepaard met propaganda voor betere stallen en zonder die stalverbetering zouden wij lang niet zon voorname plaats in het wereldzuivelbedrijf hebben kunnen innemen. Daarom achten wij het gevaarlijk weer terug te grijpen op de potatal. De potstal eist trouwens grotere ruimten dan de gewone stal. omdat men per1 koe vol gens de heer Van der Molen minstens negen vierkante meter staloppervlak nodig heeft. Wat men dus eventueei zou winnen aan stal inrichting. zou men weer uitgeven aan een groter gebouw, want het is de oppervlakte veel meer dan het maken van de koestand. die de bouwkosten van de stal bepaalt. Ook moet men zich er rekenschap van geven, dat hetgeen men als voordeel van de potstal op geeft. de betere gezondheidstoestand van het vee. eveneens verkregen kan worden door de dieren iedere dag een paar uur los te laten lopen. Onze Nederlandse stallen zijn daarop niet ingericht met hun diepe groep of lage mestgang. terwijl onze landerijen in de win ter doorgaans te nat zijn om er het vee in te laten. De erven van de Nederlandse boer derijen zijn er al evenmin op berekend, dat de dieren er vrij zuilen rondlopen. In vrij wel alle andere Europese landen is dit an ders. Men treft er vaak de boerderijen met •en ruime binnenplaats aan, terwijl de hoge re grond in Engeland. Frankrijk. België. Duitsland. Denemarken enz. heel geschikt is om het vee ook 's (winters iedere dag op een klein kampje land los te laten. De stallen zijn in overeenstemming daarmee ingericht en hebben dus een lage groep en een brede tus- sengang Wanneer de dieren dagelijks los komen en dus volop lichaamsbeweging krijgen zal men dezelfde voordelen ondervinden, als ir. Van der Molen bij de Amerikaanse potstal potstal, de bevuiling, het zeer grote strover- bruik en de grote benodigde ruimte, niet heb ben. Een ruim stroverbruik is op zichzelf zeker geen nadeel, want wij gaan juist w«er meer waarde hechten aan een flinke voorrgjëd mest. Bovendien heeft men dan minder geboefte aan een gierkelder. omdat alle vocht in het stro wordt opgenomen. Maar in Amerika is stro waardeloos, terwijl het hier een belang rijk bedrag kan opbrengen. Bij hef dorsen wordt het stro automatisch gehakseld, omdat men er geen schoven in de breedte, doch in de lengte insteekt, waarbij een aantal draai ende messen de schoven kort snijden. In de prairieprovincies wordt dit stro op een hoop geblazen en yerbrand. Nu men combines ge bruikt. wordt het stro op het land achterge laten en ondergeploegd- Onder Nederlandse verhoudingen zou men echter uit financieel oogpunt wel zuiniger met stro moeten om gaan Daarom zal men voor een potstal ook geen stro genoeg hebben. Tenslotte nog één opmerking over het ar tikel van de heer Van der Molen Hij schrijft, dat de Amerikaanse silos van onderuit wor den leeggemaakt, waartoe luiken in de wand zijn aangebracht. Het sllovoer zou dan van zelf naar het gat rollen. Dit is niet juist. Ook bij hóge silo's werkt men van bovenaf en de luiken worden verwijderd, naarmate de in houd van de silo vermindert. Met een greep schept men de gehakselde mais dan over de rand van het luik heen Het is totaal on mogelijk om silovoer onderuit een gevulde silo te trekken; de luiken zijn trouwens aan de binnenkant in de sponning geplaatst en kunnen pas verwijderd worden als de silo zo ver leeg is. Nederland en de Kaasconventie. Vorige week Woensdag is in het Palace Ho tel te Scheveningen door de voornaamste kaasproducerende landen de „Kaasconventie" ondertekend, waarmee een werk van tien tallen jaren zijn voorlopige bekroning heeft gekregen. De eerste internationale bespre king over dit onderwerp werd reeds 60 jaar geleden te Madrid gehouden. Daarna liet men het onderwerp jarenlang rusten, totdat tus sen de eerste en de tweede wereldoorlog weer vrij veel aandacht werd besteed aan een in ternationale bescherming van de kaasnamen. Destijds heeft wijlen dr Swaning zich zeer veel moeite gegeven om de belanghebbende landen bij elkaar te brengen. De moeilijkheid was altijd om de landen met originele kaassoorten zoals Italië. Frankrijk. Zwitserland en Neder land in één overeenkomst tot een accoord te laten komen met de landen, die deze kaas soorten namaken, zoals Denemarken. België en Duitsland. Dit is thans eindelijk gelukt, ai <frjrioet de overeenkomst nog door de regerin gen der onderscheiden landen worden be krachtigd. Voor ons is het voornaamste, dat de imiterende landen, de landen dus. die geen eigen kaassoorten bezitten, de oorspronkelij ke namen slechts mogen gebruiken onder toe voeging van hun eigen landsnaam. De De nen mogen dus geen kaas eenvoudig aanbie den als Goudse of Edammer, doch vermelden: Deense Goudse of Deense Edammer. De imi terende landen kunnen hieraan overigens ont komen door eigen fantasienamen te beden ken om te trachten, die ingang te doen vin den. De Denen hebben dit laatste geprobeerd, doch er tot nu toe weinig mee bereikt. Belangrijker is dat de deelnemende lan den zich verplichten de originele kaassoorten niet na te maken in slechtere kwaliteiten. Als wij de Edammers uitsluitend maken met 40 pCt. vet in de droge stof en de Goudse alleen volvet, dan zullen andere landen dit ook moeten doen. willen zij hun kaas Edam mers of Goudse mogen noemen. Dit is voor ons van veel betekenis, omdat de Denen veel Nederlandse kaas in lagere vetgehalten na maken. Zij kunnen er echter wei aan ontko men door deze minder vette kaas. voorzien van eigen fantasienaam. in de handel te bren gen. De discussies van de laatste week gingen dan ook hoofdzakelijkheid over deze moge lykheid. waarbij Nederland tenslotte vrij gro te concessies heeft gedaan. Overigens ligt o.i. de beste bescherming van de kaas nog altijd in kwaliteitsproductie, gecombineerd met een krachtige propaganda voor ons artikel. De leiding, die wij op het punt van kwaliteit® productie bij Goudse en Edammer hebben, mogen wij niet verliezen. Amerikaanse landbouw-belang* stelling voor Nederland. Dat het Amerikaanse ministerie van Land bouw met belangstelling de agrarische ont wikkeling van Nederland gadeslaat, blijkt de laatste tijd maar al te goed. Was het de vorige week de minister zelf. die zich van één en ander op de hoogte kwam stellen, de ze week zal W. Dewey Termohlen, hoofd van de afdeling pluimvee van dat ministerie en tevens voorzitter van het Internationaal Genootschap op Pluimveegebied. Nederland met een bezoek vereren. De heer Termohlen is reeds op 2 Juli van dit jaar uit Washington vertrokken om in ze ven West-Europese landen besprekingen te voeren ter bevordering van de pluimveeteelt en daardoor die van de eierproductie. De tocht van de Amerikaan is in Engeland be gonnen. daarna volgden bezoeken aan Noor wegen en Zweden; op het ogenblik vertoeft hij in Denemarken (Kopenhagen). Vandaag arriveert de heer Termohlen te Amsterdam en reeds morgenavond reist hij door naar Pa- ^Het bezoek aan Nederland is geregeld door de Marshall-organisatie; 's ochtends zal het rijksinstituut voor 'de Pluimveeteelt te Beek bergen worden bezocht, daarna volgt een bij eenkomst te Apeldoorn met deskundigen op pluimveegebied. Kunstmest wordt duurder. Aan de kunstmestrekening zullen de poeren in het komende seizoen ondervinden, dat de algemene prijsstijging van het l»at»te JaM thans op hun bedrijfsuitgav^n gaat doorwek ken. Superfosfaat zal erg dudr worden, en zelfs stijgen met 70 tot 80 pCt. De prijsstij ging van de stikstof is veel geringer, maar zal toch ook nog ruim 10 flCt. bedragen. De ze laatste prijsverhoging valt erg mee. want men had een veel grotere stijging verwacht. Hoe de kaiiprijzen zullen uitvallen, zal men moeten afwachten, aangezien deze gevormd worden door het Kali-Egalisatiefonds. Daar- bu rekent men alle kali dooreen onverschil lig of zij door Rusland. Duitsland. Frankrijk of Spanje wordt geleverd Dit is de enige mo gelijkheid, om «en redelijke kaliprijs te bere kenen. Naar hoeveelheid zal er ruim voldoende kunstmest ter beschikking komen. De aan voer zowel van kali als van Thomasslakken- meel verloopt gunstig en van stikstofmest stoffen. superfosfaat en zwavelzure ammoniak produceren wij zoveel, dat er zelfs veel van wordt uitgevoerd. In de eerste vijf maanden van dit jaar bracht de kunstmestuitvoer van Nederland ruim 44 millioen gulden op. De zwavelzure ammoniak gaat bijna geheel naar het buitenland, dit is een meststof, die er in ens land geheel uitraakt. De Nederl. stikstof- mestmdustrie produceerde in de afgelopen 12 maanden 190 000 ton stikstof, waarvan het binnenland 167.000 ton gebruikte. In het vo rige bemestingsjaar (1949"50) was het bin nenlands verbruik 147.000 Jon. De vraag naar stikstof neemt dus snel toe. maar de produc tie is zo groot, dat er geen enkel gevaar voor schaarste is. Chilisalpeter zal er wel niet veel komen, want die is veel duurder dan onze Nederlandse stikstofmest. GEMENGD NIEUWS. (Advertentie 1M.). Met IVOROL: elke tand een brillant NEDERLANDER SMOKKELDE IN DENEMARKEN. Op het ogenblik staat te Saeby (Denemar ken) de 38-jarige Nederlander R Alberts te recht wegens poging tot smokkelarij. Op 8 Juli werd zijn schip, de „Cosmopoli tan", door de Deense douane aangehouden we gens het binnenvaren van de Deense wateren met de 'bedoeling om grote hoeveelheden cog nac en Amerikaanse sigaretten het land binnen te smokkelen. Alberts sprak de beschuldiging tegen Hij verklaarde voor de rechtbank, dat hij 1000 flessen cognac en 100.000 sigaretten op zee aan een Engelse relatie had verkocht, waarvoor hij 1000 pond sterling had ontvangen Hij weigerde verdere bijzonderheden te ge ven Albers, die zich sinds 8 Juli in hechtenis bevindt, wordt hangende het onderzoek vast gehouden. Brutale oplichter belaagt de boerenstand Bij de landbouwersfamilie O. te Lunteren klopte enige dagen geleden een keurig gekle de man aan. die zich voordeed als ambtenaar van het departement van Landbouw. Hij deed de heugelijke mededeling, dat de familie een bedrag van ongeveer 1300 gulden tegoed had voor schade, die de veestapel tijdens de oor logsjaren had geleden. Verder verklaarde de bezoeker, dat hij het geld wel zou meegebracht hebben, wanneer de boerenleenbank ter plaat se, gemachtigd tot uitbetalen, niet te kampen had gehad met een tekort aan klein geld, men had daar slechts biljetten van duizend gulden in kar. zo zeide hij. Het verhaal werd zo geloofwaardig voorge steld. dat de landbouwersfamilie de afgezant van het ministerie grif een bedrag van f 750 ter band stelde, waarna hij heeneing om de schadevergoeding te incasseren. Tot op dit ogenblik is de onbekend'e nog niet terugge keerd. Onmiddellijk werd hej politie-apparaat in werking gesteld en al spoedig kwam aan het licht, dat deze pseudo-ambtenaar ook in de gemeente Ede getracht had zijn slag te slaan, zij het dan ook zonder succes. In Barneveld had een landbouwer zich echter laten verlei den op de aanbiedingen van deze oplichter in te gaan. hetgeen hem f 700 kostte. Verder blijkt de man geopereerd te hebben in de provincie Utrecht en laatstelijk werd hij gesignaleerd in de Betuwe. Daar de onbekende zich ook wel aandient als belastingambtenaar, vertegenwoordiger van verzekeringsmaatschappijen of inspecteur voor de steun aan kleine boeren, is een waarschu wing op haar plaats. Bij voorkeur vervoegt hij zich bij bejaarde personen, die hij gewoonlijk door een of andere wisseltruc tracht te mis leiden. ERNSTIG GEWOND BIJ VECHTPARTIJ MET POLITIE. Bij een vechtpartij met de politie is A. B. te Veenendaal door een schot in de buik ge troffen. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar een ziekenhui» overgebracht. Een groepje mennen, bij wie ook B. «tond tegen het middernachtelijk uur nogal luid ruchtig te praten voor een Veenendaals café. Toen een politiepatrouille hen tot stiKe maan de. verzetten enige personen, vooral B. en H. G. zich daartegen. Het kwam tot een vecht partij. Een der agenten werd van achteren en van voren aangevallen en nadat hij een zijner armen had vrij weten te maken, greep hij zijn pistool en lost een waarschuwingsschot. Het tweetal deinsde achteruit, doch stortte zich la ter weer op de agenten. Een der agenten werd bij zijn arm beetgepakt, waarop het achot af ging en B. in het onderlijf getroffen neerstort te. G. werd gearresteerd en opgesloten. HOOGOVENS IN HET OERWOUD Venezuela, de belangrijkste olieproduceren de staat van Zuid-Amerika. schijnt aan 't be gin te staan van een periode van snelle eco nomische opbloei. Enige tijd geleden hebben wij in deze rubriek reeds vermeld, dat rf>en In het binnenland geweldige ijzerertsbergen heeft ontdekt, die door Amerikaanse maatschappij en in exploitat'e worden genomen. Het Plan was eerst dit erts naar Amerika te verschepen omdat in Venezuela geen steenkool gevonden wordt en men tct "ftu toe voir de ijzer- «n staalfnbricagc altijd georuik heeft gemaakt van cokes, welk product immers uit steenkool wordt gemaakt. Maar nu is een Zweed te voorschijn gekomen met een nieuwe werkwij ze. waarbij ook gas gebruikt kan worden voor het smelten van het ijzererts en gas heeft men in Venezuela in overvloed. Dit is namelijk aardgas, dat uit de diepe lagen van de aard korst komt. Men vindt dit gas doorgaans te gelijk met of in de nabijheid van aardolie. Op het ogenblik gaan in Venezuela dagelijks on gehoorde hoeveelheden van dit gas eenvoudig verloren. Daarom is het plan thans veranderd en ls men begonnen met het bouwen van een hoogovenbedrijf midden in de Venezolaanse oerwouden op het punt. waar een zijrivier in de hoofdstroom, de Orinoco, uitstroomt. Begin 1953 moet de fabriek klaar zijn en dagelijks 200 ton staal afleveren Behalve dit hoogovenplan heeft men nog andere objecten-*in uitvoering. Zo worden er bijvoorbeeld stuwdammen ggbouwd om elec- triciteit op te wekken en deze stroom zal wor den gebruikt voor het zuiveren van het alumi- Geen mens gaat door het leven zonder strui kelblokken op zijn pad te vinden of zonder door tegenslagen getroffen te worden. Dat moge soms verschrikkelijk zijn, het is nu een maal de gang van het leven waaraan niets te veranderen valt en onvermijdelijk zal dus ieder in aanraking komen met ondervindingen welke hij liever zou zijn ontgaan. Ieder weet dit en zou zich er bij dienen neer te leggen, maar zomin als de tegenwoordige mens er vrede mee heeft dat zijn dorp of zijn land be stuurd wordt zonder dat hij er rechtstreeks Invloed op kan uitoefenen, zomin kan hij er zich bij neerleggen dat hij niet de geringste wending kan brengen in 's werelds loop. Hij wil alles begrijpen, ook waarom hem 'n on geluk overkomen is of waarom zijn kind on gelukkig is. En bij velen die zoeken naar doel en reden van al wat in hun leven geschiedt komt dikwerf de vraag op „waarom?". Waarom word ik in mijn zaken door moei lijkheden achtervolgd? Waarom is mijn kind niet zo welgevormd als zovele andere kinde ren? Waarom is mijn vrouw, die ik toch zo innig lief had, mij ontnomen? Zo zijn er vra gen voor ieder mens en het steeds herhalen van deze vraag wordt veelal tot een obsessie voor degene die hem stelt. Het steeds graven en wroeten in het onvermijdelijke neemt be slag van het gehele denken en meestal ligt er een vorm van verwijt in het stellen van deze steeds herhaalde vraag. Waarom is iets wat goed en gelukkig was verstoord? Dit wil zo dikwijls zeggen: het ware beter indien het geluk had voortbestaan. Het is duidelijk dat dit standpunt niet het juiste is. Indien de mens het leven op aarde wil overzien, dan moet hij zich er boven verheffen en dat kan de mens niet en dus dient hij de Leiding vaa zijn leven te aanvaarden. Het zoeken naar een antwoord op de vraag „waarom" zal dan ook immer zonder resul taat blijven, indien men slechts een verklaring voor één feit wil hebben. Zakelijk gesproken zal het de vraagsteller niet duidelijk worden waarom zi/n huis verbrand of zijn zoon ge dood is. maar indien hij in vrede speurt naar een hogere bedoeling welke achter iedere oorzaak van droefenis verborgen ligt, dan zal hij daardoor wellicht tot inkeer komen of tot de overtuiging dat contemplatie zijn ziel kan verrijken en rust kan geven aan ziin hart. Ongemerkt zal dan de bedoeling duidelijk worden van zoveel dat onduidelijk i» in het leven van de mens. (Advertentie I.M> niumerta. dat de Amerikanen in het Neder landse gebied Suriname afgraven. En of dit alles nog niet genoeg was, wordt ook de opsporing van goud- en diamantmij nen met kracht nagestreefd. Een kapitaal krachtige maatschappij is speciaal voor dit doel gesticht Daar het klimaat in de berglan den van Venezuela veel beter is dan aan de kust. verwacht men dat de bevolking in de gebieden, die men voor nieuwe bedrijven gaat openleggen, snel zal toenemen. Men is dan ook bezig de Orinoco zover uit te baggeren, dat zeeschepen tot aan de hoogovens kunnen door varen. Wat thans het meest schaars in Vene zuela is. dat is geschoolde arbeidskracht. Hoe men deze puzzle moet oplossen, weten ook de Amerikaanse maatschappijen nog niet. PBEUDO-VOGELPEST. De pseudo-vogelpest in Oostzaan breidt zich nog steeds uit. Thans is b(j de pluimveehou- dersbedrijven van D. de Boer en C. Hotten tot deze ziekte bij de dieren geconstateerd. Totaal zijn 252 kuikens en 18 kippen vernie tigd. Op de beide bedrijven heeft zich vorig jaar ook deze ziekte voorgedaan. BUILENPEST IN JEMEN. Een epidemie van builenpest in Noord-Je men Is naar het Zuiden van Saoedi-Arabig overgeslagen. aldus meldt de gezondheids dienst van de Egyptische regering. Door da epidemie zijn in Saoedi-Arabië honderd per sonen om het leven gekomen. Er worden uit gebreide maatregelen genomen om overslaan naar Egypte te voorkomen. In Jemen heerst ook al een cholera-epidemie. Geheel Jemen heeft twee artsen. door ELINOR GLYN. 18 Sabine sprak hem niet tegen, zij was nooit conventioneel zij zou nooit een waarheid ont kennen uit bescheidenheid en beleefdheid. Mortvia was mooi en bekoorlijk, maar het was waar. dat zij ..het" niet bezat. -Ik geloof dat het meer toepasselijk is op mannen dan op vrouwen", was al. wat zij zei „U dacht dus zoeven aan een man?" •.Ja ik dacht aan een man maar het la geen interessant onderwerp". Lord Fordyce was dat niet met haar eens, maar ging er niet verder op door. „U moet mij alles van Héronac vertellen", vroeg hij. „en wat u daar zo aantrok dat u het zo plotseling kocht. Hoe is u daar geko men?" „Ik was juist uit Amerika gekomen in het laatst van Juli vier jaar geleden en ik hoorde, tpen ik te Cherbourg kwam. dat ik niet zoals mijn plan was. naar mijn vriendin de Prinses, kon gaan. omdat haar echtgenoot haar had meegenomen naar zijn buiten bij Napels. Daarom huurde ik een auto en trok alleen Bretagne door. Ik verlangde alleen te rijn. Zo reed ik voort, tot een hevige storm kwam. opzetten, stortregens en windvlagen. Juist op het ergste en prachtigste ogenblik kwam ik voorbij Héronac. dat een paar hon derd meter van het tegenwoordige dorp is verwijderd. Het verheft zich in de zee op een rots. geheel van het vasteland gescheiden door een diepe kloof, ongeveer dertig voet breed, waarover toen een gebroken brug leid de. welke eens een ophaalbrug was geweest. Het was een reusachtige, woeste ruïne, met slechts een paar bewoonbare kamers, waar- schynlyk in de dertiende eeuw gebouwd, en natuurlijk later uitgebreid en gemoderniseerd. Het nu tussen de grote torens staande huis is uit de tijd van Lodewijk XIV. Het stond daar, een donkere massa, en trotseerde de storm, ofschoon de woedende golven tot de vensters omhoogspatten". „Dat klinkt niet aanlokkelijk". „Dat was het ook niet woest en wild en schrikwekkend, en dat paste bij mijn stem ming. Daarom hielden wij bij de herberg stil. mijn oude kamenier. Simone en ik. en ik kreeg vergunning het te gaan zien. De her bergier had de sleutels. De laatste der Héro- nacs dronk zich te Parijs dood aan absinth, zodat het huis leeg stond en zeker te koop was. Simone durfde de wrakke brug niet overgaan, waaronder het water schuimde, en wij lieten haar naar de herberg terugkeren, terwijl de zoon van de herbergier mij verge zelde. Het was bijna vier uur in de middag. „Het verwondert mij. dat u niet bang was „Ik ben nooit bang. Ik zeg u. het beviel mij. Ér waren nog enige meubelen in het bewoon baar gedeelte op de binnenplaats en in de twee grote torens die zich aan weers zijden van het hoofdgebouw bevinden, maar daar ontbrak het dak, ofschoon het gezicht door de vensters, toen wij over de gebroken vloer er heen kronen, meer dan prachtig was -— recht over de oceaan, terwijl de golven er onder tegenaanklotsten Ik besloot diezelfde avond, dat ik het zou kopen, indien ik kon - en. zoals ik u reeds zei. dat deed ik de vol gende week". „Hoe zonderling van u". „Ik heb er veel plezier van gehad, en heb het veel verbeterd, zoals u zal zien. Ik heb het hoofdgebouw laten restaureren en modern en gemakkelijk ingericht, maar die ene grote kamer op de eerste verdieping is gebleven, zoals ze was. alleen het dak is hersteld. Daar zit ik urenlang op de brede vensterbanken naar de zee te kijken. Die heeft mij meer ge leerd van de betekenis der dingen dan al mijn boeken". „U spreekt, alsof u een oude vrouw was", riep Lord Fordyce uit; „en u ziet er uit als bijna een kind. U moet. toen u dat roverkas teel kocht, nog in de kinderkamer zijn ge weest!" Het was eenvoudig bespottelijk, dat u naar sombere kastelen en eenzaamheid ver langde. Wat en hier hield hij op; hij vol tooide zijn vraag niet. „Ik was werkelijk heel oud ik was bijna een jaar reeds oud geweest". „En is u van plan altijd oud te blijven, of zult u ooit iemand toestaan, u te leren jong te zijn?" Sabine staarde naar de sombere dennebo- men. Zij waren bij een gedeelte van de weg gekomen, waar het bos aan weerskanten don ker is als de nacht. „Ik weet hetniet", zei zij. heel zacht. Lord Fordyce kwam dichter bij haar. „Ik wou. dat u mij wilde laten beproeven, al die fombere gedachten te verjagen, die ik soms in die mooie ogen zie". „Hoe zou u beginnen?" „Door u heel lief te hebben en dan te trachten u ook liefde voor mij te doen opvat ten". „Verjaagt de liefde dan sombere gedach ten. of wekt ze die op?" „Dat hangt van de liefde af", haastte hij zich haar te zeggen. „Als die groot genoeg is dan moet zij zeker vrede en geluk brengen „Dat zijn goede dingen het is harmonie maar „ja wat zijn de maren? Zijn stem trilde enigszins. „Liefde schijnt mij toe iets woests te zijn. een woedende, verscheurende hartstocht- Kan ze ooit teder en vriendelijk zijn?" „Ik wou, dat ik u mocht bewijzen, dat ze dat kan". Zij zag hem ernstig aan. er lag niets dan een eerlijke vraag in haar viooltjesogen. „Met welk doel?" vroeg zij. „Ik zou gaarne met u trouwen". Hij had nu gezegd, wat hij nog niet had willen zeggen, en was doodsbleek. Zij deinsde een weinig terug. „Maar u weet toch. dat ik niet vrij ben!" „Als u wist, hoe lief ik u had! Ik heb nooit tevoren een vrouw werkelijk liefgehad. Ik dacht altijd, dat dat niet nuttig was maar zodra ik u zag. veranderde Ik geheel van me ning". Zij werd onrustig. „Ik wou. dat u mij dat niet gezegd had", zei zij aarzelend. „Ik weet niet. of ik mijn le ven wens te veranderen. Ik zou natuurlijk vrij kunnen zijn, denk ik. als ik het wilde, maar ik ben er niet zeker van. Wat zou het betekenen, als ik naar u luisterde? Zeg mij dat. Ik gevoel mij soms zeer eenzaam en ik houd veel van u". „Ik hoop u te leren meer voor mij te ge voelen dan dat. maar ik zal tevreden zijn met wat u mij wil geven. Ik geef er geen zier om welke donkere bladzijde er in uw verleden is. ik weet, dat het niet uw schuld kan zijn geweest, en al was het dat. dan zou ik er nog niet om geven ik geef alleen om u, Sabine, wilt gij mij niet zeggen, dat ik mag beproe ven u gelukkig te maken? Dat zou betekenen, dat jk mijn gehele leven zou wijden aan uw geluk". ..Daarmee zou ee i vrouw zeker tevreden moeten zijn", zei zij. En zo Henry Fordyce s critische natuur niet door liefde was beneveld, zou hij zeker cynisch geglimlacht en tot zich zelf gezegd hebben „De vonk is nog niet ontbrand, mijn vriend; in haar stem is geen geestdrift, en haar ge laat is kalm maar hij was gelijk alle min naars blind en zag en hoorde slechts, wat zijn hart goed deed, en greep de strohalm met blijdschap. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 2