PLAATSELIJK NIEUWS LAATSTE BERICHTEN lie mens in het nieuws Hel beslissende moment NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOIXANT) EN UTRECHT Schoonhovensehe Courant MAANDAG OCTOBER 1IB1. Wat zegt De Kit? Geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 uur). K«ud« nacht. Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Op- en Ondergang der Zon: 8 Oct Op 6.51, onder 18 04. 9 Oct.: Op 6.52. onder 18 02. 10 Oct.: Op 6.54. onder 18 00. MAANSTAND. Wassende Maan. 8 Oct.: Op 15.46. onder 2311. 9 OctOp 16 12. onder 10 OctOp 16.30, onder 0.41. Eerste Kwartier. V M. 15 Oct 8 Oct. 10.55 uur; 9 Oct. 12 17 uur. 10 Oct. 1.56 uur; 11 Oct. 2.55 uur. Keulen, 8 Oct., stand 0.96, val 0 06. Stolwijk Kuiapinken. geb na 15 Maart '50. Eerste priji Roza. J v d Broek. Stolwijk, tweede prijzen Metje. J. A. de Vries. Stolwijk; Karla 2. C. Verburg. Stolwijk; Karla J v. d Broek, Stolwijk. Drachtige vaarzen geb. tussen 1 Oct. '48 en l Oct. '49 Eerste prijzen Elsje, A. v. d. Berg, Gouderak; Klara 9. J. Vonk Noordergraaf, Ouderkerk aan de Ussel* Beatrix 2 en Janke 3. P. Bongert Hzn.. Stolwijk Hiltje 12. J. Vonk Noordergraaf. Ouderkerk aan de Ussel; tweede prijzen Emma 3, K. Baardman. Berg ambacht; Vlekje 9. J Vonk Noordergraaf. Ouderkerk aan de IJ sel. Melkvaarzen geb. tussen 1 Oct. "48 en t Oct '49 Eerste prijs Roorda 51. J. Vonk Noordergraaf. Ouderkerk aan de IJssel; tweed> prijzen Twilling 8. Boerderij ..Schouten", Bergambacht; Mien 2. Anth. Blok. Krimpen aan de IJssel; Grietje 6. J. Vonk Noordergraaf, Ouderkerk aan de IJssel. Schotten geb. tussen I Oct. '47 en 1 Oct. '48, ingeschreven in het register voor jongvee Eerste prijs Vlekje 8. J Vonk Noor dergraaf, Ouderkerk aan de Ussel: tweede prijzen Nijkerk 11, J Pons Pzn.. Bergambacht; Rosa 16 en Aafke 155, Boerderij „Schouten", Bergambacht; Margaretha, P. v d Linde, Haastrecht. Ouder melkvee volbloed N.R.S. (klasse 24). Eerste nrijzen Rookje. A. v d. Broek. Stolwijk; Geertsje, C. Bongera, Stol wijk; Peetje 11. W. Boer. Stolwijk tweede prijzen Dora 5, P Bongers. Stein: Pietje 6, A Boer, Beijersche; Marianne. C. Bongers. Stolwijk; Roza 4. A. v d Broek. Stolwijk. Ouder melkvee, volbloed N.SR. (klasse 24 Eerste prijzen Mieke. C. Bongers. Stolwijk; Puckje 4, P. Bongers Hzn.. Stolwijk; Marian ne 2. C. Bongers. Stolwijk: Janke 2. P. Bon- ers Hzn-. Stolwijk tweede prijzen Heiltje 7 J. Spek, Stolwijk; Grietje 6. W. de Vries. Stolwijk; Gijsje 7. P Bongers Hzn.. Stolwijk; Hermien. A Boer. Beijersche: Grietje 2, M J. Spek, Stolwijk. MELKVEE. Eerste prijs Rika. J v d Broek. Stolwijk; tweede pi ijzen Gerda 2. M. Hak. Berkenwou- de Kee 2. A. Boer, Beijersche Marijke, M. Hak, Berkenwoude. Productie klasse; Koeien met K S of S gebrand. Eers'e prijzen Pietje. J. v. d. Broek. Stolwijk; Gerrigje 10, P Bon gers Hzn. Stolwijk. Jouke. A. Boer, Beljer- ache: tweede prijzen Roza 7. P Bongers Hzn., Stolwijk; Mietje 8. C. Bongers. Stolwijk; Dirkje. A. Boer. Beijersche. Moeders met minstens drie nakomelingen Eerste prijs Miet je 8, C. Bongers. Stolwijk. Groepen kalveren van minstens vijf stuks van één vader en één fokker. Eerbte prijzen C. Verburg. Stolwijk; M. Oskam. S'olwijk. D v. d. Broek. Ouder kerk San de Ussel; tweede prijzen A. Uitten- bogaard. Stolwijk; A: Boe- Gzn., Stolwijk; M. C. Bogaard» Stolwijk. Groepen pinken *an minstens vijf stuks van één fokker. Eerste prijs P van der Linde. Haastrecht. Groepen eigengefokte volbloeden N.R S. of fokvereni- gjng. Eerste prijzen C. Bongers. Stolwijk: A. Boer, Beijersche; tweede prijzen A. van Dam. Stolwijk. J. Vonk Noordergraaf. Ouderkerk aan de Ussel. P. Bongers Hzn.. S'olwijk. Vrou welijke nakomelingen één of meermalen ge- kalft hebbende minstens vijf stuks van een vader van een bedrijf Eerste pra ten P Bonge-s, Stein; P. Bongers Hzn., Stolwijk; tweede prijzen A. van Dam Stolwijk. M. J. Spek." Stolwijk. W. de Vries. Stolwijk Vrouwelijke nakomelingen, één of meermalen gekalft hebbende, minstens acht ftuks van een vader. Tweede prija C. Verburg e i. Kampioen der dekstieren werd een 7t4-Ja- rige stier van C. Verburg. Deze won hiermee vHsr de vijfde maal de wisselbeker van de gemeente Stolwijk, zodat hij thans definitief eigenaar van deze beker werd Reserve-kam pioen der stieren werd de «tier Nel son van de KI. vereniging ..Gouda en om streken". Gedurende en na de keuring werd een levendige handel gevoerd in verschillen de klassen vee Na afloop werden de prijzen door wethouder Verdoold namens het ge meentebestuur uitgereikt f AFDELING VARKENS. Beren geb voor 1 Jan '50 Eerste prils A de Lely. Stolwijk; tweede prijs A. J. Grave- land. Stolwijk Beren geb. tussen 1 Jap. en 1 Sept. '50. Tweede prijs J. P v d Bas. Berg ambacht. Beren geb. tussen 1 Sept. '50 en 1 Maart '51 .Tweede prijs H van D'eren. Stol wijk. Beren geboren tussen 1 Maart en 15 Juli '51. Eerste prijzen A. de Lely. Stolwijk J P. v. d. Bas. Stolwijk tweede prijs A. de Lely. Stolwijk. Zeugen geb tussen 1 J»n. en 1 Sept. '50. Eerste prijs L, Verstoep. Goude rak. tweede prijs L Verstoep, Gouderak. Zeu gen geb. tussen 1 Sept. '50 en 1 Maart '51. Twee eerste prijzen C. Voorsluijs. Stolwijk le prijs C. Bongers .Stolwijk; tweede prijzen H. J Spek Stolwijk C. Bongers. Stolwijk. Zeugen geb. tussen 1 Maart en 15 Juli '51. Eerste en tweede prijs J P. v. d. Bas, Berg ambacht. Zeugen met biggen geb. voor 1 Jen. '50. Tweede prijs C. Voorsluijs. Stolwijk. Twee afs*ammelingen van één zeug Tweede prijs J Anker, Stolwijk. Drie afstammelingen van één beer. Eerste prijs A. de Lely. Stol wijk; tweede prys C. Voorsluijs, Stolwijk. KAASKEURING. Voor de kaasdag werden vijftig kazen in gezonden. over het algemeen van uitsteken de kwaliteit. Dat bleek wel uit het feit. dat aan vijf kazen het hoogste aantal punten, na melijk 100 werd toegekend. De prijswinnaars waren: C. Verburg. die de wsselbeker' van da gemeente Stolwijk ontving. De vier overi gen. die honderd punten behaalden. Boer. M. C. Bogaard. H. van Dam en W. de Jong kregen een medaille van de Produeens te Gouda Drie inzenders behaalden 98 pun-' ten .namelijk A. Jonkheid. M Oskam en C. van Wijngaarden P Verdoold Icreeg 97 pun ten Het gemiddelde aantal punten, dat be haald werd. bedroeg 87,0. Winter vol ontevreden heid wacht Engeland Men moet in Amerika. hoewel ongaarne toegaven, dat England's economische moei lijkheden niet zozeer het gevolg zijn van fou ten van het socialistische bewind dan wel van het feit, dat een dichtbevolkt eiland nog altijd 6o procent van zijn voedsel moet invoeren en thans gedwongen is op een tijdstip te herbe wapenen. waarop de kosten van de meest noodzakelijke importgoederen hoger zijn dan het bedrag, dat zelfs bij een zeer uitgebreide export, zou kunnen binnenkomen, aldus schrijft de Amerikaanse correspondent van het Engel se blad „The Manchester Guardian". Er gaan stemmen in Amerika op. die de slechte toestanden in Engeland toeschrijven aan de nationalisaties van de labour-party, maar Eden heeft tijdens zijn „tournee" door Amerika meermalen verzekerd, dat de geste gen kosten van de import, de noodzakelijk heid om handel te drijven met Rusland en de plicht om door exporteren de balans in even wicht te houden, de basis vormen, waarop el ke politieke partij in Engeland zou moeten ra- geren. Over het algemeen is men in Amerika de mening toegedaan, dat de conservatieven de overwinning zullen behalen bij de aanstaande Engelse verkiezingen. De „New York Daily News." die fel anti-Labour is. is van mening, dat de socialisten in Engeland thans zeer wel bereid zijn de moeilijkheden van het land aan de conservatieven over te laten, in de hoop, dat dezen er helemaal niets van terecht «ui len brengen. Attlee zou erkend hebben, dat hij kon kiezen tussen verkiezingen in dit najaar of komend voorjaar; Attlee is er zich zeer wel van bewust geweest, dat na een lange winter met kolen- tekort, uiterste soberheid en inflatie, de popu lariteit van de Labour ernstig zou kunnen af nemen. Men is in Amerika bevreesd voor de rol van Bevan ln het toekomstige politieke leven van Engeland. Als Bevan weer aan de macht mocht komen eventueel na een aanvankelij ke conservatieve overwinning dan zou de Engelse-Amerikaanse samenwerking wel eens een ernstiee crisis kunnen doormaken, zo zegt men in Washington. Bevan is namelijk een voorstander van een gematigde gang van za ken bij de bewapening. BURGERLIJKE STAND. AMMERSTOL Geboren: Neeltja Sijfje, d. van H v. d Werken en K. Brand. On dertrouwd:: A. den Hoed. 20 j, en H. Si. Krap, 18 j. (te Bergambacht). Getrouwd: L. M. Hoejenbos, 24 j., en N. de Jong, 22 j. BENSCHOP. Geboren: Chriatiaan Mattheua, r. van T. Achterberg en Chr. van Eden Pe tersman. Maria Geertruida Jonanna. d. van C. G. van Elteren en M. de Bruijn. Hendrik z. van J .|U)odenburg en T. J. van Koest. Dirkje, d. van H. J. Langerak en M. Blok. Mana Margaretha, d. van W. de Jong en 1*. J. W. den Toom. Ondertrouwd: B. Th. van Groemngen, 24 j., en A. L. van Baaren. 23 i. (te Lopik). Getrouwd:: J. Voskuil en M. La bee. Overleden: A. Rozenboom. 50 j. BERKENWOUDE. Getrouwd: B. de Bruin, 42 j. (te Bergambacht), en W. van Erk, 42 j. M. T de Jong. 30 j. (te Krimpen aan de Lek), en G. G. van der Wouden, 27 j. Overleden: C. Dekker, 86 J:, aebtgenota van W. Oom». BLESKENSGRAAF. Geboren: Steven. van M. A. aan Klei en M. v. d. Blink. Martinua Rotus. z. van RL R. Wemmers en T. van Muijlwijk. Jan. z. van K. Roo en A. Bos. Maria Cornelia Christina, d. van A Slingerland en J. Korevaar. Getrouwd: J. Roodnat en A. Vogel. J. W. Backker en B. A. Meerkerk. Overleden: Ca. Bongers. 80 j. echtgenote van M. Schakel. B. Baan, 58 j., echtgenoot van A. Boela. GOUDERAK. Geboren; Arina Jacoba. d. van C. P. Blanken en J. C. Hailing.Wil- helmina. d. van J. Brand en T. ScheUmger- hout. Teunis, z. van G. Schouten en E. G. Soet. Margaretha. d. van D. C. van Kekum en N. van Dijk. Getrouwd: J. N .W. Hen- neken. 24 j.. en J. W. Overes. 21 j. G. C. Van Hattum. 27 j., en M. N. Bouwman, 25 J. Overleden: G .de Bruijn, 86 j. OUDEWATER. Geboren: Wilhelmina. d. van G. v. d. Ussel en H. Vergeer (te Mont- foort) Roger Pancrat.us Andreas, z. van Th. G van Ooijen en A G. Vilpoint. Ge trouwd: J. J H. Vrancken, 26 j., en J. M. van Vliet. 20 Overleden. A. van den Engel. 40 j. WADDINXVEEN Geboren Hendrik, x. van B. C. Asscheman en E. D. van den Akker. Adnanus, z. van A. G. van Ommeren en K. HeiJ. Cornelia, z. van T. H. Twigt en J. M. Schouten. Elisabeth Margaretha, d. van H. H. Schoenmaker en E. Jaspers. Jacomina, d. van N. Versluis en E. M. Loef. Ge trouwd: J. van Dorp en H. L. van Beek. P A. Konijn en H Molenaar. - Overleden: C. van der Pouw, 10 j. GEMATIGDEN EN CONSERVATIEVEN BOEKEN WINST BIJ FRANSE VERKIEZINGEN. Meer dan de helft van de resultaten van de verkiezingen, die gisteren in Frankrijk ge houden werden hebben gematigden en con servatieven, wier pertijen beide in de rege- ring-Pleven zijn vertegenwoordigd, de mees te winst behaald, namelijk tezamen 47 zetels. De communisten verwierven tot nu toe slechts 28 zetels en verloren er negentien. Zij liggen verre ten achter bij de andere partijen De Gaullisten wonnen tot dusverre 44 zetels. Nieuwe conferentiepleafo? De Chinezen en Noord-Koreanen hebben generaal Ridgway voorgesteld de wapenstil standsbesprekingen voort te zetten in het plaatsje Pan Moen Djon. Dit stadje ligt drie kilometer dichter bij Kaesong dan Songjon- nix. de plaats dia generaal Ridgway voorge steld had. Wlnterilnle doorbroken? Op het gehele Westelijke front in Korea wordt nog steeds zwaar gevochten. Brigade generaal G. Taylor heeft verklaard, dat de winterlinie van de Noordelijken door de jong ste geallieerde aanvallen doorbroken is. In sommige veroverde heuvels trof men bunkers aan op zes tot zeven meter onder de grond, die waarschijnlijk voor de winterperiode Be doeld waren. VOGELPEST. In de buurt van Heerenveen is op enkele boerderijen ook speudo-vogelpest geconsta teerd. terwijl voorts onder de koppels van andere pluimveehouders verdachte gevallen zijn gesignaleerd. SCHOONHOVEN. ORANJE BOVEN. Sinds 1949, toen de protesten van de ker- kersden te'en de voorgenomen .kermis" werden behandeld heeft de vereniging Oranje Boven niet meer vergaderd. Waarom dat niet geschied is bleek niet op de ledenvergadering die Vrijdagavond in de Stadsherberg werd gehouden, maar gezien de activiteit die in de afgelopen maanden met groot succes aan de dag gelegd is was er ook niet veel belang stelling Voor bet hoe en waarom van een oud verzuim. Hoewel er slecht» weinig (negen) leden aanwezig waren was het toch een prettige vergadering, die onder lMding van de heer W. Groenen een vlot verloop had. De secre taris had het eerst en het langdurigst 't woord met de voorlezing van notulen en jaarverslag, het laatste handelde evenwel niet over de afgelopen twee jaren maar over het feest van vorige maand. De penningmeester kon laten horen dat het saldo van f 483. dat op 1 Januari 1950 bestond na alle feestelijkheden slechts geslonken was tot f 296. Dat bedrag viel de vergadering niet tegen en er werd 'n reden te meer in gevonden het beleid van het zittende bestuur goed te keuren. Dat trad evenwel in zijn geheel af omdat de periodie ke aftreding van enige leden van het be stuur vastgelopen was door het uitblijven van de vergaderingen. Met algemene stemmen werd evenwel besloten het gehele bestuur te herkiezen. Overeenkomstig het reglement werd dat bestuur daarna nog uitgebreid met twee leden, waarvoor werden benoemd de heren Voorsluys Jr. en Van Proqien. Met grote meerderheid van stemmen werd tenslotte de heer W. Groenen opnieuw als voorzitter aan gewezen. In de rondvraag werd gesproken over de mogelijkheid volgend jaar wederom een be kend gezelschap Ln Schoonhoven te doen op treden. De voorzitter kon daarover medede len dat reeds stekken gestoken worden een tournee van een buitenlandse ploeg artlsten ook in Schoonhoven te doen onderbreken. Na enioe gedachtenwissellng over ledenwerving deelde de voorzitter als sluitstuk mede dat reeds thans contact gezocht wordt voor een verdergaande samenwerking met andere ver enigingen. De medewerking van vele vereni- gin-en heeft ln de afgelopen feestweek zo veel succes en instemming gewekt dat een schriftelijk aanbod is binnengekomen van de bond van café en koffiehuishouders voor daad werkelijke steun bij een volgend feest Voorts heeft de wandelsportvereniging Schoonhoven reeds overleg gepleegd voor het volgend Jaar in de feestweek organiseren van een wandel evenement Met de verschillende groeperingen was voorlopfn overeengekomen de feestweek ln 1952 wederom eind Aurustus-bcin Sep tember te doen plaats vinden. MUZIKALE RONDWANDELING. Woensdagavond om half negen zal de mu ziekvereniging „T.O.A.G.E.NOeen rond gang maken door de stad, met de diepe trommen, die ter gelegenheid van het 31- a- rig bestaan van het korpa door de burgery werden aangeboden. GESLAAGD. De heer D. A- de Kuiper is te Utrecht ge slaafd voor het eandidaatsexamen genees kunde. DRENKELING GERED. VrUdagmiddag om vUf uur stond het acht jarig zoontje van de heer C. Roos by de hei werkzaamheden aan de nieuwe weg nabij de Populierenlaan onder Willige-Langerak te kyken. De knaap i» daarbU te water geraakt en kon. doordat hij voorover lag, niemand op zijn benarde pomtMfkfrttent maken. Gelukkig hoorde een der omstanders, dat er achter de biezen iets te water viel, waarop de heer C. de Hartog een nadar onderzoek instelde en het genoegen smaakte de knaap te redden. SPORTCLUB LKED NEDERLAAG. Het met enig optimisme tegemoet gezien bezoek van Sportclub aan L S V. In Leerdam beeft de blauw-witten een g-1 nederlaag op geleverd. Met de ruit wis de stand al 1-0 en deze was tot 3-0 opgelopen, voor de Schoonhovena- ren de eer konden redden en daarvoor moest back Kavelaars nog zorgen, nadat hij in zijn eentje in de richting van het Leerdamse doel was „gewandeld. Sportclub 2 kon het tegen Gouda 4 niet bol werken nadat het voor de rust nog aardig partij had gegeven. Vooral de voorhoede liet soms aardig werk zien. De uitslag was hier 5-3 Sportclub 4 stond S minuten voor het ein de te°en Oudewater 3 nog met 1-0 voor. maar tenslotte wisten de gasten de stand nog in hun voordeel te veranderen. PLAATSELIJK NIEUWS. RAADSVERGADERING. Greet-Ammers. De gemeenteraad komt Woensdagavond om 8 uur ten hui ze van de heer Bohré in openbare vergadering bijeen. Onderwerpen ter behandeling zijn: Benoeming leden der woonruimte com missie, Benoeming lid en plaatsvervangend lid der Qpmmissie inzake het geneeskundig schooltoezicht Adres van de buurtschipperi ln verband met de nieuwe verordening op de heffing van haven-, kade- en weeggeld, Voor stel tot splitsing van de verordening op de heffin» vsn haven-, kade- en weeggeld ln 2 verordeningen. nameUjk op de heffing van haven- en kadegeld en op de heffing van weeggeld; Verzoek van het bestuur der schoolvereni ging Groot-AmmersStreefkerk de benodigde gelden te mogen ontvangen voor de aanachafflnvan een radiotoestel. Voor stel tot uitbreiding der straatverlichting; Voorstel tot verhoging van het maximumbe drag der rekeningcourant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten: Voor stel tot afgifte van een verklaring voor de oprichting van een Chr. Landbouwhuiahoud- school. uitgaande van de Chr. Boeren- en Tuindenbond Holland-BrabantVastatelllne rekening Burgerlijk Armbestuur 1950; Voor stel tot het verlenen van een subsidie van f 50 over 1951 aan de commissie voor samen werkende brandweren: Crediet meubilering gerestaureerde raadhuis. Groot-Ammers. De collecte vóór de Gfcref. Zendingsbond heeft f 147 12 opgebracht. AMMERSTOL Ingekomen: N. de Jong. eehtgen van L. M Hoejenbos, van Gouda in LekdUk 70. De kerk wordt gevaarlijk. Lexmond. Deskundigen hebben vastgesteld dat de Ned. Herv. Kek wegen» bouwvallig heid nu werkelijk gevaarlijk begint te wor den. Het kerkbestuur staat nu vooi een grote moeilijkheid. Aan de .estauratie is de kerk ln verband met de subsidie blijkbaar nog niet toe en als er n'ets gebeurd, zal bet kerkge bouw eerstdaags op last van de autoriteitvn g-sloten mort - worden Overwogen wordt nu .om voorlopig de boog tussen schip k. uiS te stutten. Voorts zou het schot tussen kerk en koor worden verplaatst tussen schip (ADVERTENTIE LM.) en kruis en er zou dan kerk gehouden moe ten worden in het gedeelte kerk plus koor zonder net schip. In dit geval zoü het aantal zitplaatsen voldoende zyn en zou restauratie kunnen plaats hebben, zonaer dat de gemeen te het kerkgebouw behoeft te verlaten. VROUW ONTVREEMDDE ROOM EN MELK Nlemwerkerk san de IJssel. Voor de recht bank te Rotterdam heeft zich te verantwoor den gehad de 52-jarige huisvrouw C. J. v. d. S.-V. alhier verdacht in 1950 en in dit jaar hoeveelheden room en melk te hebben ont vreemd van de landbouwer C. van der Dussen De verdachte sinds twee maanden gede tineerd in het huis van bewaring bekende de diefstallen die zij gepleegd zou hebben, omdat haar man haar te weinig huishoudgeld verstrekte Zy verklaarde, dat zij tot de dief stallen alleen overging als zij tekorten had aan room en melk in haar gezin. Volgens de verdachte was haar echtgenoot erg op de penning en slechts met moeite kon zij hem ertoe bewegen de lopende rekeningen te betalen. Hy zou ook dwang op haar uit geoefend hebben, opdat de door haar geëx ploiteerde theetuin een bepaalde winst af wierp. die zij dan na sluiting van het sei zoen aan hem moest afdragen. Er was een reclasseringsrapport, dat 'n dui delijk beeld wierp op karakter en ontwikke ling van de verdachte en de moeilijkheden, die zich in het huweiyk telkens voordeden, deels door de schuld van de man, deels door die der vrouw. Het openbaar ministerie wilde zich by het reclasseringsrapport aansluiten waar het be trof een gedeeltelijke voorwaardelijk» ver oordeling. Hij vorderde zes maanden met af trek. waarvan vier maanden voorwaardaiyk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. A. D. Mijs. schetste de moeilijke jeugd van zijn cliënte en de desil lusie van haar huwelijk, waardoor telken» botsinren ontstonden. Het was pleiter een raadsel, hoe de vrouw tot deze diefstallen was gekomen, daar zij genoeg vrijheid had om van de opbrengst van de theetuin waarmee de man zich niet bemoeide gelden achter te houden Pleiter wees er op dat de detentla op zijn cliënte en ook op haar man die pe indruk had gemaakt, zodat wel te ver wachten was. dat als de vrouw weer thuis zou zijn de onderlinge verhouding zou verbeteren. Met het oog hierop vroeg pleiter aan de rechtbank zijn cliënte in vrijheid te stellen. De rechtbank heeft onmiddellijk u»W spraak gedaan en de vrouw conform de eta veroordeeld, tevens haar onmiddellijke invrU- heidstelling gelastend. BURENRUZIE. Waddinxveen. Bij een burenruzie tussen mevr. d. H -M. met haar buurman A. v. P. aan de Onderweg werden fle gemoederen dus danig verhit, dat- mevr A. H. een slag in het gazlcht moest Incasseren Het slot van het onderhoud was een kaakfrsctuur eb een pro- cea-verbaaL BRUG AFGESLOTEN. Waddinxveen. De brug over de ringvaart, aan het einde van de Burgemeester Troost- stnat. zal Maandag 8 en Dinsdag 9 October voor alle verkeer afgesloten zyn. Dit ia in verband met enkele reparaties die noodza kelijk aan deze brug verricht moeten worden. Waddinxveen. Gevonden: Bankbiljet, portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter geraeente-aecretarie. OUDERKERK AAN DE IJSSEL Getrouwd: J. H. van der Vlist. 25 j. en A. A. Berger. 24 j. A. de Jong 29 j. en A de Boom. 27 j. N. A van Beam, 26 j. en P. M. de Pater. 27 j. GEMENGD NIEUWS. Soldaten trachtten te «mokkelen. Een onderdeel van de Nederlandse troepen, dat deelgenomen had aan de manoeuvres in Noord-Duitsiand. werd Vrijdag, zoals bekend, aan u# grens te Beek by Nymegen aangenou- Oen. Deze aanhouding geschiedde in vernand met een opdracht, welke de Koninklijke Marechaussee te Nijmegen had gekregen, om een onderzoek in te stellen naar de gedra gingen van honderd militairen van de verzor- gingsafd. van 't leger. Deze militairen werden verdacht van het feit, dat zy de ter beschik king staande goederen, onder meer sigaretten met op de juiste en verantwoorde wijze onder de troep verdeeld hebben Het is voorgekomen, dat veel troepen in het veld niet op tyd of zelfa in het geheel Jeen sigaieten ontvingen De ofiiciele op recht luidde een onderzoek in te stellen naar de manier van optreden van deze afdeling en na te gaan. op welke wijze deze goederen verbruikt waren Daar het voor de douane ondoenlUk waa deze controle uit te oefenen aan de grens, werd de afdeling met haar 5i-militaire voer tuigen overgebracht raar het exercitieter rein van de Krayenhofkazeme te Nijmegen. Het personeel van de dienst invoerrechten en accijnzen oefende de controle uit, terwijl de KoninkUjke Marechaussee het terrein af zette en toezicht hield. Er werden 30 000 siga retten en verschillende voorwerpen ter waar de van honderden gulden» in beslag geno men .terwijl voorts velen blikken margarine bij zich bleken te hebben De douane liet eaan elke militair 100 siga retten vrij. omdat dit aantal zonder belast.ng mag worden ingevoerd. De in beslag geno men sigaretten waren ongebanderolleerd en kostten voor de soldaten in Duitsland 80 ct Esr patye. terwyi zij in Holland een waarde ebben van 75 cent. Het ia gebleken, dat duizenden sigaretten in Duitsland tegen hoge prUzen verkocht werden. Aan de grens werd aan de militairen gevraagd of zy 'et aan te geven hadden. De meesten zeiden „nee". De goederen blijven ln beslag genomen. Het onderzoek duurt voort ONZE IJZERMIJN. De lezer denkt misschien dat Nederland helemaal geen ijzermijn heeft, wy hebben Immers alleen steenkool en zout olie en aard gas en een aantal glpslagen, waaruit zwavel emaakt kan worden, maar van ijzermijnen heeft men nog nooit gehoord. Toch bezit Ne derland evenals leder ander land in zekere zin een ijzermijn in de vorm ven het overal verspreid en ongebruikt liggende oude mate riaal. Wanneer men overal bijvoorbeeld ver ouderde en onbruikbare machine» opruimde. *ou dat een ongehoorde hoeveelheid oud ijzer opleveren. Het verzamelen en smelten van oud ijzer is tot een van de grootste bevoor radingsbedrijven van de ijzer- en staalindustrie {[eworden. Wanneer de metalen goedkoop zijn i aan deze inzameling niet veel te verdienen, maar bij de huidige prijzen loont het dubbel en dwars de moeite. Wel zijn lood. zink, ko per en andere zogenaamde non-ferrometalen veel meer in prijs gestegen dan oud yzer. maar er staat tegenover dat er veel meer ijzer ln omloop is dan andere metalen. In 1950 werd in ons land ongeveer 400.000 ton oud ijzer verzameld, maar men is ervan overtuigd, dat de»e productie nog zeer belangrijk kan wor den vergroot. Jammer genoeg moest een deel van dit materiaal worden geëxporteerd, om dat men in het buitenland betere installatie» voor de verwerking van schroot heeft dan in Nederljyid. Dit is een uitvoer, die Nederland deviezen kost. want we moeten er meer erts en meer ijzer en staal tegen hogere prijzen weer voor invoeren. Het is dan ook dringend noodzakelijk dat de inzameling veel inten siever geschiedt en dat de verwerking indien enigszins mogeiyk in ons eieert land wordt ondernomen In dat geval zal onze ijzermijn een enorm bedrag aan deviezen uitsparen. VIER JAAR VOOR MANUS OLY. De Zutphense rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Manus Oly De be ruchte in- en uitbreker werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering na het beëindigen van de straf Hij h^d tere^M «o<stonn «veTens d-»fst-»llen te Hattum en te Heerde. doch aan de dagvaar ding waren 2 ande- e gevallen toegevoegd, zodat alle strafbare feiten, in het afgelopen jaar door O gepleegd, in deze straf zijn ver disconteerd De eis van de officier van justi tie was vijf jaar met aftrek en ter beschik kingstelling. STRAALJAGER VERONGELUKT. Zaterdagmiddag is op de vliegbasis Gilet Rijen een Engelse straaljager verongelukt Het toestel, een de Havilland „Vampire". een persoons-straaljager is op de staartbomen na verbrand. De piloot is omgekomen. Het schijnt dat het vl'eg'uig tegen een op het vliegveld staand obstakel is gevlogen en daarna op de rand van het veld ia terachtge* komen an in brand geraakt BOERDERIJBRAND. VrUdagavond brak brand uit in de boerde rij ..Oud-Gelkenhorst" van da 80-jariga P. van H. te Barneveld. Daar de boerderij zeer afgelegen ligt arriveerde de brandweer toe» het gebouw reeds een prooi der vlammeo was. De inboedel, twee hooibergen en de schu ren waarin da oogst geborgen was, gingen verloren. Het vee. dat reeds binnen was. kon echter worden gered. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in de ontplof fing van een butagasstel. Het gahelt complez was aiech-s voor een gering bedrag verze kerd. FiEUDO-VOGELPEST. Te Oirle in de gemeente Venray ia onder de pluimveestapel van de landbouwer Steegha vogelpest geconstateerd. De ongeveer 30 kip pen waren reeds dood -Bij de pluimveestapel van een andere landbouwer ia ook vogelpest geconstateerd. De veeartaenykundige dienst en de burgemeester van Venray hebben di rect de strengste maatregelen getroffen om verdere uitbreiding te voorkomen Maatrege len zijn ten zeerste nodig, daar het aenlal kippen in de streek om Venray al ongeveer 400 000 bedraagt. In Goes is paeudo-vogelpest onder het pluimvee van de heer A. Fokke geconstateerd De hele pluimveestepel is afgemaakt en er ti in de gemeente een ophok-gebod voor honden katten en pluimvee afgekondigd. GOUDSE SINOELLOOP. DOS. uit Rotterdam zegevierde Zaterdag in de Goudse Singelloop ne een zeer fel dittl tegen de Haagse Trekvogels. In groep B. wöOk- W I K terwijl in de voor de eerste maal In gestelde Goudse afdeling A.A.V. '36 C. uit Alphen zegevierde. Schoonhoven 1 bezette hier de zesde plaats, terwijl de reeerve ploeg de derde plaats bij de reserveploegen bereikte KERK EN SCHOOL NED. HERV KERK. Beroepen te Gouderak M. Ottevanger ta leiden; te GrootAmmers (toezegging) da. Vag der Smit te Onstwedde. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Nieuwpoort: Da Van Leeuwen van Delft, da. Van der Byi, van Katwijk sa» Zee. HUMANISTISCHE WIJSBEGEERTE Het ligt ln het voornemen ven het humanis- tlach verbond, behoudens koninklijke goed keuring. aan de Technische Hogeschool te Delft een bijzondere leerstoel te vestigen io de humanistische wUsbegeerte. FROTESTSCHRIJVEN INEARE PROCES TEGEN KERKORDE. De classicale vergadering van Breukel*. heeft aan de groep ..opposanten", welke een proces heeft aanhangig gemaakt tegen de Ge nerale Synode der Ned Herv. Kerk 'n achrij- ven gezonden, waarin zy haar verontwaardi ging uitspreekt over deze handelwijze. Hel komt de claasicale vergadering voor. det een dergelijke houding als die ven de opposanten tot spot voor de wereld en tot beschaming voor de kerk is. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. SCHOONHOVEN. Chr. Verenigingsgebouw Woensdag 10 October, 's avonds 7 30 uur, ds. J. van Dijk. van Gameren. Hjdrede. STOLWIJK Ned. Herv. Evangelisatie. Dinsdag 9 October, 'a avonds 7 uur, da. Var DUk, van Gameren. OUD KATHOLIEKE KERK- GOUDA Woenadag 10 October, vm. 930 uur, H. Mis. GEREF. GEMEENTE. BERKENWOUDE Woenadaa 10 October, '«av 7 uur, ds. K de Gier, van Lisae. GROOT-AMMERS Schoonh. Veer Woena dag 10 October, 's avonds 7 uur, ds. Lichten berg. van Rotterdam. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE Woensdag 10 October. avonds 7 uur, da. J G. van Minnen, van Huizen. Voor de Jongelingavereniging. LEGER DES HEILS. SLIEDRECHT. Dinsdag 9 October. 7.30 uur Soldatensamenkomst. Woensdag 10 Octo ber 8 uur, avond voor de vrouw. Donder dag 11 October. 7.30 uur, Heillgingadienst. Al le diensten staan onder leiding van luit. J. C- van Huizen. J NIEÜWSBIAD VÓÓR ZCTD-FIOLLA.VD EN UTRECHT Mchoonhorensrhe Courant MAANDAG 8 OCTOBER 1ML DIE ZIT UA3T. 5TUU0MRN/ ZENUWEN- KWWEi war uooquit gÊÊf STEEK MM# '3 EEN A I^SX NOflTH STATE ji .(k OP 'ntóJ'ifl UUUPPUL IN QJCHTINS EN 12-OJIHS TQD5 Ktflflfl HflKEN/ ZD'MOP MEESTER. ZOOG MT WE DE EERSTE Z'JN.' Zes en twintig Jaar geleden klopte een onbekende hand driemaal op de deur van het vondgltngengesticht te Bilbao. De iuster, die de wacht had, ontsloot de deur en sag buiten een mandje staan, waarin een baby lag te slapen. Een niet- ondertekend briefje hing aan het korfje, waarop stond: „Pas goeden mijn baby; haar naam Is MWla del Rosarlo. Moge God haar beschermen". Spoedig na deze gebeurtenis bezochten de arbeider José Trigo Villar en .zijn vrouw Concepción het gesticht en gaven de wens te kennen een baby te willen adopteren. Ze ko zen de blauw-ogige. blonde Maria. „U neemt een echt markidlnnetje mee", zei één van de zustersI José Trigo defht vaak aan die opmerking gedurende de vff en twintig jaren, die volg den. toen hij em zyn gezin door armoede en burgeroorlog opgejaagd werden door het land Z(jn geadopteerde dochter» die gedoopt werd els Carmen, groeide op tent een aardige vrouw José had haar nooit verteld, dat zy niet zyn echte dochter was In 1949 werkte Carmen in een gietery te Valencia en daar kreeg ze een huwelyksaanzoek. Haar aanbidder was een arbeider en daar de echtgenoten niet dik gezaaid zyn. zet Carmen „ja". De avond voor dat de huwelijksaankondiging officieel plaats vond. vertelde José en Concepción haar. wat hun bekend was omtrent haar geboorte. Ze herhaalden de opmeting van de non. die haar een „echt markiezinnetje" genoemd had en de jonge bruid ging dromen over haar romantische afkomst. Dit voorjaar werd meermalen een bezoek gebracht aan de over bevolkte flat. waar Carmen, haar echtgenoot en baby. alsmede haar stiefouders woonden, door Faustino Valentin, die zeide advocaat te zyn. Geboeid had hy naar Carmen's ver haal geluisterd. Het duurde niet lang of Faustino zeide. dat hy aanvankeiyk wel kans zou zien het ge heim van Carmens geboorte te ontsluieren. Op een dag kwam hy naar de flat met een tas vol documenten. „Hier", zo zei hy. „heb ik het wettig bewijs, dat je niemand anders bent dan de onwettige dochter van de overleden Dona Maria del Rosario Heredia de Fonte Uberta. Markiezin van Escalona del Valle. Grandee van Spanje en hofdame van H. M. Koningin Victoria Cugenie van Spanje. En hier", zo ging hij verder. ..Is een cople van je moeders laatste wil. waarby je al haar ti tels. privileges en eigendommen worden na gelaten". Al Carmens dromen werden door deze do cumenten bewaarheid: een paleis in Sevilla. een landgoed in Andalusië. drie huizen in Granada, een woning in San Sebastién. fond sen en aandelen en millioenen pesetas in baar geld. De Trigos waren buiten zichzelf van vreug de. Goede vrienden werden uitgenodigd en de kurken van de wynflessen vlogen rond. De volgende morgen had het nieuws de kranten reeds bereikt Modehuizen en parfumzaken •tuurden geschenken. Een plaatselijke bank gat Carmen 100.000 pesetas ter beschikking, 'n Aristocratische oude juffrouw, die gehuurd werd om Carmen omgangsvormen by te bren gen, verklaarde: „Ik heb geen wettig bewys nodig om te weten, dat Dona Maria blauw bloed in haar aderen heeft" Vijftien dagen lang woonden de Trigos in •en nieuw, modern appartement. Toen. als een IrilTa wind. kwam de desillusie. In een brief aan een Spaans weekblad •ehreef Markiea de Castelvel. dat de titel Es calona del Valle nooit in Spanje bestaan had. De bladen zonden hun reporters onmiddellijk op onderzoek uit en men ontdekte, dat er geen huis in San Sebastian was en geen land- ADVERTENTIE I. M.) met Mascotte gaat-ie goed! door EL1NOB GLYN. 48 „Het kleinsta topje van je vinger is my meer waard dan de gehele wereld, lieveling!" protesteerde hij vurig. „Ik zal geduldig zyn. Ik zal alles zyn wat je wenst. Ik zal je zelfs niet weer aanraken, eer je my daartoe verlof geeft. O! ik aanbid je zo gabine. ik wil al les verdragen, als je my maar niet weg zendt". De smart, en tederheid op zUn gelaat deden haar pyn in het diepst van haar hart. Zij ver- wyderde zich van hem. maar keerde dan te rug en strekte haar armen uit, terwijl zij toet een snik uitriep ..Ja kus my; kus mij tot ik niets meer gevoel; ik bedoel Henry, je hebt gezegd, dat je my zou leren te vergeten!" Hy sloeg zyn arm qm haar heen en brachx haar naar een sofa. haar vurige, liefdevolle beloften toefluisterend, en daar zette hU zich naast haar en kuste en liefkoosde haar. ten wijl zy het ïydeiyk toeliet, even wit als de viooltjes in haar ceintuur, doch zy had het wel kunnen uitgillen, da marteling was te groot. Eindeiyk kon zy het niet meer uithou den, maar maakte zich los uit zyn armen en ging op een laag stoeltje zitten .met haar rug naar het vuur. huiverend als van koude. Lord Fordyce had een te fyn gevoel, om goed in Andalusië, geen paleis in Sevilla. geen aandelen en geen contanten. Toen bemoeide de politie van Valencia zich met de zaak en de waarheid kwam aan het licht; Faustino was geen advocaat, maar een student in de rechten, zijn documenten waren vervalst En nu zit Faustino in de gevangenis. Mar kiezin Carmen is weer uit werken gegaan fcn schrobt nu de vloeren in het ziekenhuis van Valencia. Ze heeft al haar mooie kieren, sie raden en meubelen verkocht om haar schulden te betalen; alleen een paar duizend pesetas heeft ze van djt avontuur overgehouden. Straatjongens roepen haar thans na: „Daar gaat de Markiezin!". En de vriendeiyke non nen in het ziekenhuis schenken Carmen een knipoogje als ze met haar dweil over de be tegelde vloeren schuift EERSTE BIJEENKOMST COMMISSIE VAN TWAALF. De nieuwe commissie van het Atlantisch Pact voor een nauwere samenbundeling van de inspanningen op hel gebied van de defen sie en van de economie zal morgen in Parys voor het eerst byeen komen. CURSUSSEN IN MACHINAAL MELKEN. Evenals andere jaren zullen vanwege het Rykszuivelconsulentschap in Zuid-Holland in het komende winterhalfjaar weer cursussen worden georganiseerd ten behoeve van melk machinegebruikers. Alblaaaerdam. De eerste Alblasserdamse hengelvereniging De Ruisvoorn. hield in het waterschap haar jaarlijks kasconcours Na afloop werden in zaai Vogelensang de prUzen uitgereikt. De winnaars waren: 1 C. Veth 446 gram, tevens een prijs vóór de grootste vis; J Vogel 277 gram. grootste aantal; I. Ris- seeuw 354 gram; Joh van Steenis 331 gram; P. Keesmaat 235 gram; C. Keesmaat 225 gr.; B. Leensfild 223 gram; J. Jalink 205 gram; H. Punt 192 gram; W Bezemer 160 gram; C. Pors 156 gram; A Rikkers 145 gram A Lod der 129 gram; B Tom 128 gram: M K. van Steenis 122 gram; P Verschoor 111 gram: A. Herwig 104 gram; KI. de Groot 97 gram; en V Singewald 80 gram. De Algemene Nederlandse Metaalbewer kers Bond heeft voor de technische perso neelsgroep onder leiding van de heer L. Smit ïn de Raadskelder een vergadering belegd. De spreker van deze avond was de heer P. Vingerling, van Dordrecht, die de actuele kwesties Inzake de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst onder de loupe nam. Alblaaserdajn. De plaatselyke afdeling van de E.H B.O heeft Dinsdag. Woensdag en Donderdag drie nroDSganda feestavonden ge houden in da zaal van Het Vergulde Paard. Op de eerste avond sprak wegens ziekte van de voorzitter, de heer J K van Opijnen, de secretaris der afdeling .de heer A. Stam. een welkomstwoord tot het college van B. en W-, de gemeente-secretaris, de heer B. Stam. als mede tot afgevaardigden van plaatselijke en zusterverenigingen én tot de leraar, dr. T. A. Ïlooftman. uit Den Haag. die hU een plaid, en fruitmand en een boekwerk overhan digde. Dr Hooftman hield een leerzame rede. waarin hij tal van voorbeelden uit de prak- tyk behandelde Alleen in ons land hebben jaariyk» 2»/. millioen ongevallen plaats bij de huishoudelijke werkzaamheden Spreker richtte een verzoek tot de aanwezigen, vooral de EHS.O. cursussen te bezoeken Vooral de middelstand is volgens spreker nalatig een goede l.H B O - r te worden. Nu bestaat de ze mogelijkheid nog vrywillig. gezien de ge spannen toestand zou dit wel eens gedwongen kunnen worden, aldus spreker. Het feestelijk gedeelte werd geopend met succesvolle Hawaiian zang van de Kalohas Hawaiian». Een toneelgroep, onder leiding van de heer A. L. Sparenburg, voerde een klucht ten tonele, getiteld „Die brave me neer Pot" De komische spelmomenten brach ten het publiek in opperbeste stemming. Elk bedrijf werd met een verdiend applaus be loond. Bergambacht, Duivenvlucht. De postduivenvereniging De Gevleugelde Bode. hield een wedvlucht vanuit Quievrain. Af stand 185 KM. Gelost 1215 uur. 1 G. v. d. Berg; 2 en 6 B. P. van Zoest; 3 B. van Vliet; 4 en 5 P. de Langen: en 7 A. Verhagen. Snel heid eerste duif 914.38 meter per minuut; aan komst 15.37.J6 uur. Snelheid laatste duif 819.3 2meter per minuut, aankomst 16.0.55 uur. Onder voorzitterschap van burgemees ter J. G. Diepenhorst, hield de Volksbiblio theek zyn jaarvergadering De aftredende be stuursleden. de heren M E. Versteeg, A. Prins en C. Verhoeven, werden herkozen en namen hun benoeming aan. Er bleek een na delig saldo te zün. De uitreiking zal in het vervolg plaats vinden in het gebouw voor bijzondere doeleinden aan de Kerksingel. Het leesgeld weri verhoogd. De heer J. Hakkesteegt heeft zijn her benoeming als lid van de Gemeentelyice Dienst- voor Sociale Bystand. aangenomen. Capelle aan de IJaael. De gezameniyke collecte ten bate van vier Protestant» Chris- niet te begrypen. wat dat wilde zegyen. Of schoon hy zich nopit veel om vrouwen be kommerd had. had hy ze vroeger dikwijls ge kust, en geen van haar had zijn liefkozingen zo ontvangen. Maar zy stiet hem niet terug, hij moest dus niet wanhopen. Zij was mis schien niet gewend aan liefkozingen, zoals zij immers zeide. en hij moest zich meer beheer sen en wachten. Daarom begon hij. met een innerlijk gevoel van pijn en verkilling in het hart, haar af te leiden, over boeken te pra ten. waarvan zy beiden hielden, en toen de h of meester aankondigde, dat de lunch gereed was, lag er reeds weer enige kleur en bezie ling ep haar gelaat. Maar toen zy alleen in haar kamer was keek »U uit het hoge venster en strekte drif tig de armen uit. ..De kan het ni«t uithouden!" kermde zij. „Ik voel mij zo ongelukkig en vernederd!" By de lunch sloeg Pére Anselme haar op lettend gade. Hy bemerkte, dat er weer iets was voorgevallen dat haar hinderde. Hy zou de Kerstnacht op het kasteel blijven logeren, omdat het te koud voor hem was. na het diner naar zyn huis' terug te ke ren. en Sabine koy hem onmogelijk missen, zij verzekerde hem dat hU aan al hun maal- tyden moest deelnemen. Hij was zo onderhoudend en hield met be hulp van mevrouw Imogen het gesprek vro- iyk aan de gang. Maar hij zag. evengoed als Henry, dat er iets niet in de haak was. En later, toen hij naar het dorp ging, zei hy half luid tot zichzelf, diep bewogen door teiyke verenigingen voor t.b.c. bestrijding, na- me'ilk Draavt Elkanders Lasten. Zuid-Ne derlands Sanatroium Sonnevanck en Zonne gloren. neeit I 2U6 opgebracht. LENING ONDER DE BEVOLKING. Glessendam Het gemeentebestuur van Giessendam heeft bealoten een obligatiele ning uit te schrijven voor de woningbouw, in stukken van 100, 500 en 1000 gulden, tegen een rente van 4 pCt.. aflosbaar in uiterïijx 25 jaar Slaagt men erin een flink bedrag bij een te krijgen, dan kan rechtstreeks met de woningbouw worden begonnen. Glessendam. Op uitnodiging van de contact commissie der Herv. Verenigingen, «prak Donderdagavond in de Ned Herv. Kerk ds. W de Bruyn, van Usselmuiden, over het on derwerp „Voorwerpeiyke en Onderwerpely- ke prediking". De bre.ende. hakende en mazende vrou wen van de Herv. Zendingskrans. kunnen met genoegen terugzien op de tentoonstelling en v-rkoping van door haar vervaardigde werkstukken Na aftrek van de kosten zal er rond f 1000 overgemaakt kunnen worden aan de Geref Zendingsbond. Het diploma typen werd behaald door tr.ej. C. M. Bezemer te Giessendam en mej. J. Vermerris te Neder-Hardinxveld. ONDERSCHEIDING Goads. By Koninklijk Besluit is de ere medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons, toegekend aan de heer J. van Loon, boekbinder in dienst van N.V. Drukkery voorheen Koch en Knuttel. AANRIJDING. Haastrecht Dinsdag had een aanrijding plaats tuasen twee mqtorrytuigen. Terwyl een veeauto aan de rechterzijde van de weg geparirpnrd stond om vee te laden, kwam uit de richting Oudewater een truc met opleg ger. i^ooi ue uuibtenus en door het feit, dat de achterverlichting van <ft geparkeerde auto onzichtbaar was. kon dé bestuurder van de truc met oplegger deze auto eerst op het laatste moment onderscheiden. Hy haalde daarom plotseling nakr links uit en kwam toen Jn aanrijding mét >en tegenligger. De tegenligger had hU tevoren wel gezien. Het rin tegenwoordigheid van geest van de bestuurder van de trruvk met oplegger te ua.iAbu, ua- er geen ü'ouen waren te betreu ren. Tegen de bestuurder van de geparkeerd# vrachtauto i> procesverbaal opgemaakt. Haastrecht. Ongeval. Tengevolge van een ernstige val. heeft een twaalfjarig meis- i* van wed. IJ de Graas op de Provinciale Weg (O.) een schedelfractuur opgelopen. Haastrecht Van de afdeling E H B O. Haas trecht. Vlist en Stein. hebben Dinsdag zet le den het eenheidsdiploma EHBO. behaald. Eén candidaat was niet opgekomen. Het aan tal gediplomeerden bedraagt hans 23. PATER BENEDICTUS. t Haastrecht. Zaterdag vond de begrafenis plaat» van Pater Benedictus, Pasaionist. die in de nacht van Dinsdag op Woensdag over leed in het R.-K. ziekenhuis te Oudewater op 40-jarige leeftyd en in het 13e jaar van zUn priesterschap. Pater Benedictus (A A. van den Enfei). werd op 23 Januari 1011 te Vleuten geboren. Na de lagere school te Benschop te hebben doorlopen, kwam hij in 1926 als seminarist in het Passionistenklooster te Haastrecht. Pater Benedictus was een man van grote wilskracht en wist daardoor zijn ernstige kwaal jarenlang te verbergen als gevolg waar van hij midden uit zijn werk werd wegge nomen. Zijn scheiden is een groot verlies vóór het klooster, temeer daar hij in het seminarie de prefect der studiën was. de uitdrukking van smartelijke berusting in de ogen van zyn Dame d'Héronec „Zy ia te jong om zo te iyden. Geen gentleman kon zulk een offer aanne men. Indien Lord Fordyce zelf niet begreep, dat de zaken veranderd waren, dan moest hij. Pére Anselme. tussenbeide komen Het mocht dan heel mooi en edel zijn, zijn woord ge stand te doen. maar het werd al te ongerijmd als men daardoor zichzelf en aen ander in het ongeluk stortte' De goede priester gipg eerst naar zijn pas torie en toen naar zün kerk. om te zorgen, dat alles gereed zou zyn voor de Kerstnacht, en keerde juist weer naar het kasteel terug, om daar te gaan theedrinken, toen hy Henry ontmoette, die een wandeling deed. Na de lunch was Sabine met Moravia naar Girolamo's kinderkamer gegaan, en Lord For dyce had er behoefte aan gevoeld, een lucht je te scheppen. HU begroette Pére Anselme met blUdschap. De beschaafde geest van de oude priester was hem steeds een bron Van genot. Daarom vergezelde hij hem naar de tqln en langs de zeemuur. lnplaats van over da brug naar het kasteel te gaan. Henry had zich, toen hij alleen ronddwaal de. meer en meer ongerust gemaakt. Hy kon het zich niet ontveinzen, dat er een grote verandering in Sabine was voorgevallen en hU hunkerde nu naar sympathie en raad. .Mevrouw Howard ziet er niet heel goed uit mon pére". merkte hij op. nadat zy een poosje over de bloemen hadden gepraat „zy FLIEREFLtTTERS' OPONTHOUD. Hardinxveld. De toneelvereniging „Ernst en Luim" heeft het seizoen geopeua met eeu opvoering van „Flierefluiters Oponthoud", van A. M. de Jong, onder regie van de heer J. W. Dekker. Het is geen gemakkelyke taak voor boven-Moex dijkers, om het sappige dia lect en de sfeer van een Brabants dorp te vertolken. Bovendien zit er weinig vaart in de geschiedenis. Weliswaar zyn de vyf be- dryven kort gehouden, zodat de aandacht tel kens verspringt, maar er i? geen toespits ng van de aandacht op een bMiaalde intrige. Een wijze pastoor, die op zijn/einde wacht, geelt levenslessen, een leutige zwerver met een goed hart getuigt van zijn rnogal warrige le vensbeschouwing en tuisen hen in staat Me- rijnlje. het opvliegende, gevoelige arbeiders- joch, dat ook al een beetje mee philoso- pheert. H^t is dan ook e°n grote verdienste van de zes spelers, dat zy een volle zaal van be- g.n tot emd nebueh geooeia. D«> sobr-e. elverzorgde décors war n van de 4teer M. M Weppelman. Ook de Rotter- c-amse gruneur levetae goed werK. De geuroe- f""-s Van der Wie! sneeën na no en accor deon en vormde een prima duo voor popu laire quatu- iains Gnaer de vele aanwezi gen zaal De Harmonie was totaal uitver kocht bevonden zich ook burgemeester De Boer en zijn echtgenote. Hsrdinxveld. De Herv. verenigingen van GiessendamNeder-Hardinxveld hielden een contact-avond in de Chr. School, waarvoor veel gemeenteleden belangstelling toonden- De bUeenkomst werd geleid door de heer Terlouw en gesloten door ouderling Van der Plas. Een koort'f van Zondagsschoolpersoneel en leden van M.V. en J.V. zong verschillen de psaimen en liederen, de heer N. Nomen hield een inleiding over „De voorbede voor Sodom" en mej. N Advocaat sprak over Tho mas Kempis. Ook werd geluisterd naar ge dichten en een vry onderwerp. (ADVERTENTIE L M.) RAADSAGENDA. Hoornaar De gemeenteraad is tegen mor genavond acht uur in openbare vergadering oepta. ue agenua vermeldt. Beëdi ging nieuw benoemd raadslid B. Bikker. Vast stelling onderwysvergoeding over 1950 aan H*t best'-'ir der bijzondere school. Benoe ming leden adviescommissie woonruimtewet er ra C -O :- ken) en A. Blqkland. Vaststelling verordenilng öruyn en C. verspui). B-iioeming leuen com missie tot wering van schoolverzuim (Aftre dend zyn: J. W. de Klerk. F. Eikelboom, C. Verspui. H. van Genderen (vertrokken). G. de Raad (vertrokken). C .de Kok (Vertrok ken) en A Blokland. Vasstelling verordening op de heffing van begrafenisrechten (goedge keurd 1 T-»r»"pri '952). Wüziging herroting dienst 1951. Vaststelling pensioensgrondslag ge meente-ontvanger. Vaststelling gemeente-be groting. dienst 1952. Goedkeuring rekening burgerlUk armbestuur 1948. Hoornaar. De heer J. de Ruiter is benoemd tet koster van de Ned. Herv. Kerk. Dammen. In de competitie hoofd klasse verloor Hoornaar met 5—15 van Slie- drecht Debuut Lagronl. Langerak. Groot-Ammers en Nieuwpoort Onlangs werd in de gemeenten Langerak. Groot-Ammers en Nieuwpoort een toneelver ia zo zenuwachtig wat is daar de oorzaak van. weet u dat? Misschien deugt het klimaat hier des winters niet voor haar. Het is zo koud". ..Ja. het is koud. maar dat is de oorzaak niet", en Pére Anselme trok zyn oude zwarte jas dichter om zich heen. „Er zyn andere en ernstiger oorzaken voor de toestand, waarin wy madame Sabine vinden". Henry zag hem angstig in het gelaat in het grijze avondlicht. Hy begreep, dat die woor den een onheilspellende betekenis hadden, en zijn stem was enigszins onvast, toen hij vroeg: „Wat zyn de oorzaken mon pére? Zeg het me. indien zulks u vrystaat. Het welzyn van die dierbare vrouw is het hoogste belang, dat ik ken". De pastoor van Héronac kuchte aven en zei toen zacht „Ik heb reeds eens tot u gesproken van de vonken, die onder de as gloeien, en de onze kerheid. of ze geheel uitgedoofd waren. Dat maakt haar zo rusteloos, zy heeft gemerkt, dat zy nog gloeien". Lord Fordyce was een moedig man. doch hij werd zeer bleek. Het scheen, dat de vrees, die in zyn hart had gesluimerd, ofschoon hy ze zocht weg te redeneren, voor hem oprees „Maar de scheiding wordt uitgesproken", riep hy een beetje driftig. „Zy heeft my gis teravond verteld; in Januari wordt zy vry, en dan zal zy myn vrouw worden". Hy zou zich zyn geluk niet laten ontruk ken zonder wanhopige strijd. Da stem van de priester was zeer droevig, eniging opgericht, welke zich behalve het brengen van een goed toneelstuk, steun van J'e^'adice doe^inden ten doel stelde, door de netto opbrengsten van uitvoeringen hiervoof te wesibuiiiieu. De nieuwe vereniging is met veel enthou siasme gestart. Het ledental groeide gestadig en de bestudering van een toneelstuk werd flink aangepakt. Thans is men zo ver. dat bin nenkort de eerste uitvoering door de nieuwe vereniging verwacht kan worden. Het eerste optreden bal Joestaan in de op voering van het drama „Geef mij Uw hand Deze première wordt opgevoerd in de recrea tiezaal van de firma Minkema. De netto-op brengst zal bestemd worden voor een rei» voor de ouden van dagen waartoe het tot dus verre nog nimmer gekomen is in deze ge meenten. Lekkerkerk. De postduivenvereniging „Da Postduif" hield een wedvlucht vanuit Qui- vraui. In concours 72 duiven. Snelheid eerste duif 961.55 meter per minuut. Gelost 1215 uur. Aankomst eerste duif 15-21.43 uur. Aan komst laatste duif 16.01.2J uur. De pryswin- naars waren: A. de Bruin 1 en 17; Adri van Risp 2; KI. Roest 3 en 9; Abr. van Risp 5 8 en 12; A. Eikelboom 6 en 10; E. Hofwegen 7; Joh. de Vry 13; W Kok 15. J. Graafland 18. M. Hoogenboezem overduif. Gevonden: Een damesarmbandhor loge. gouden armbandje, visfuik, muntbil» jet, damesjasje, ball-point-pen. drie vulpen nen. alpino muts., sleutel met een knipmes, drie bankbiljetten, ceintuur, broche, konijn, colbertjasje, zak zilveruitjes, armband, han gertje, kindertasje. das. herenportemonnaie, broche met steen, damesarmband, kinderpor- temonnaie. mondharmonica, gouden ring. In lichtingen op het politiebureau. De onderlinge brandwaarborg maat- schappU Lekkerkerk en omstreken, heeft over het 43e boekjaar een wmst gemaakt van f 8.577.52. De collecte voor de samenwerkende Pro testants Christeiyke t.b.c. organisaties, heeft f 290,97 opgebracht/ KAASKEURING. Lopik. Woensdag vond in de kolfbaan van de heer W. van Baaren een kaaskeuring plaats, uitgaande van de kaascommissie Lo pik. De deelneming was zeer tklrijk. Nadat Ta middags de keuring was geschied, vond 's avonds de prysuitreiking plaats, in aan wezigheid van een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en vele publieke belang stelling. De voorzitter van de kaascommisaü, de heer J. Schep, heette allen harteUjk weikon» in zyn openingswoord en wees op het doe' van deze dag De heer Van Rijswijk, een der keurmees ters. vestigde de aandacht op vele gebreke* van bouw, vorm. smaak, reuk en inhoud. De uitslag van de kedring was: Zware ka zen de heer J. Vermond Sr eerste prija met 96 punten; A. J. van Kats 2e met 90 punten; J. Vermond 3e met 84 punten. Lichte kazen: J. de With eerste prys; A. van Garderen 2e; C. J. Sluis 3e. Moordrecht De postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht vanaf Quivrain. Afstand 188 KM. Gelost 12.15 uur. Aankomst eerste duif 15.24.12 uur. Laat ste duif 16.06.12 uur De uitslag luidt al» volgt: 1 2 3 4 en 6 J. Vermeer. 5 P. Twigt, 7 G. de Bruin. 8 W. de Wit. 9 J. Fluit, 10 Joh. Multem. 11 A. Offerman, 12 J. van Ardenne. Nutsavond. Het nutsdepartement MoordrechtGouderak organiseerde haar eersts nutsavond van dit seizoen in Het Post huis. De voordrachtkunstenaar Maarten Kap- toiin. bekend als directeur van het Rotter dams volkstoneel en door zyn optreden in ve le radio-programma s, opende deze reek» kunstavonden. Na een welkomstwoord van de voorzitter van het Nut. de heer H. A de Wil de. droeg de heer Kapteyn „De droom van een belachelijk mens" voor. Van het begin tot het einde hield de kunstenaar de zaai m een haast beklemmende spanning gevangen. Na cie pauze bracht hij „De naumachie". waarbij de talenten van de heer Kapteyn als toneel speler sterk naar -o-en kwamen. Het uitbeel den van de verschillende typen was bewon derenswaardig. Tot slot vertolkte hij de Nar renscène uit de Koopman van Venetië. toen hij antwoordde „Dat is zo. Zy zal ongetwyfeld bereid zijn met u te trouwen, als u het vraagt het staat aan u. u zelf af te vragen, of u haar otter wilt aannemen". ..Offer.' Ik zou geen enkel offer verlangen. Een vreselijke pijn kwelde nu Henry's ziel; hy bleef stilstaan en zag de priester recht in het gelaat, terwijl zün trekken door smnri verwrongen waren. Père Anselme dacht bij zich zelf. dat hij zeer geschikt zou zyn ge weest als model voor een martelaar uit vroe ger tyd. Het smartte hem diep. zijn lijden te zien en te weten, dat er nog meer zou vol gen. „Haar geluk is alles, wat ik verlang dat weet u toch wel, maar wat heeft die veran dering bewerkt? Heeft zij haar echtgenoot weergezien? Ik Hier hield Henry op. hij gevoelde zieh als verdoofd wan smart. Wat kan dat beduiden? ..Wy hebben nooit over die zaak gespro ken". antwoordde de priester hem. „Ik weet het niet. maar ik denk ja. zij is zeker weer onder zUn invloed gekomen. Heeft u er ooit over gedacht, meneer, wie de echtgenoot ko» zijn?" „Neen! Hoe had ik dat kunnen doen? Ik ben nooit in myn leven in Amerika geweest". En toen ontmoetten zyn ogen een veelbetekende blik van de oude priester. „U wilt zeggen, dat het iemand is, dien ik ken!", riep hy. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 2