North State 1 Chefarine ,4 1 Ludwig II, de zwanenkoning LAATSTE BERICHTEN Be men» in het nieuws Voorstel straatnamen teruggenomen. Chefarine „4" c!oet wonderen! Zaak Fonteijn in hoger beroep. RHEIMIX m Het beslissende moment MFt lVSBl.Al) VOOR ZOIO-HOU.AND EN UTRECHT ScboontaoTensehe Courant WOENSDAG 17 OCTOBER 1|||. Wot zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Don derdagavond (opgemaakt te 10 uurt Droog en zonnig weer. Koude ochtend met op enkele plaatsen m.st. Overigens droog en zonnig weer met weinig wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Op- en Ondergang der Zop: 17' Oct Op 7 06. onder 17.44. 18 OctOp 7 08, onder 17 42. 19 Oct Op 7 10. onder 17 40 MAANSTAND. Afnemende Maan. 17 Oct Op 18 08, onder 10 19. 18 Oct Op 18.36. onder 1133. 19 Oct.: Op 19.18. onder 12.43 r Voile Maan. LK. 23 Oct. Hoog water te Schoonhoven: 17 Oct. 7.23 uur; 18 Oct. 7 57 uur. 1» Oct. 834 uur; 20 Oct. 9 08 uur. Keulen. 17 Oct., stand 069. val 003. (Advertentie I. M.) FIETSENDIEF. Hel- en Boeicop. De arbeider v. d. H uit Lexmona was met zijn nog nieuw rfjw.ei -naar de Achte kade alhier getogen om de ar beider B. behulpzaam te zijn op de polder Boeicop net het rooien van aardappelen. Voor alle zeke heid had hij zijn rijwiel op. geborgen m een schuur van de arbeider M Toen hij na gedane arbe;d zijn f!ets wilde gaan halen bleek deze verdwenen te zijn. Opbrengst collecte Tijdens de kerkdienst we d vanaf de kansel bekend ge maakt dat de gehouden Uni-collecte heeft opgebracht f 150 27. WOLHANOKRAB. Hei- en Boeicop. De heer de H. alhier, die geruime tijd getracht had per hen-el In het Merwedekanaal een visje te verschalken zon der ook maar iets te vangen kreeg op het laats e ogenblik flink beet. Tot zijn niet ge ringe verbazing zat er een grote wolhand- krab aan de hark. bloemt 13—23. kaneelzuur 12—26. zoete cam pagne 3—28, beurre d'anjou 15—59, beurre ale* lucas 15-50.50. beurre clairgeau 10- vlrIIW,* mvittrai rrriTaar nrNDlNr.? 50.00. beurre hardy 22 49. bonne lou se* 12— NIEUWE NEUTRALITEITgSCHENDING 69. brederode 5-37 calebas de tirlomont 12— Radio-Peking heeft vanmorgen medege- 43. conference 855.50, comtesse d® paris 8— deeld. dat op 15 October, enige uren nadat 35, doyenne du cornice 42—103. emile d heijst de communisten van generaal Ridgway het 847.10. giezer wildeman 642 groenpeer 14 bericht hadden ontvangen waarin de laatste —31. legfpont 5—55 90, maagdenperen 5—38. schending werd toegegeven, een Amerikaan- nouveau poiteau 3—3170, pondspeer 1928. se bommenwerper opnieuw de neutrale zone soldat laboureur 9—30, st. remv 11—30, ven- van Kaesong heeft geschonden. B. Manschot, f Jaarsveld. Gistermiddag is de heer B. Man schot. terwijl hij zich per fiets op de Lekdijk deurpeer 3—28. winterjannen 10—36. ijsbou- ten 8—31, zw. wijnpeer 340 40 Alles in gul dens per 100 kg.Handel willig. SCHOONHOVEN. STRAATNAMEN. Zoals uit het raadsveralag in dit nummer kan blijken heeft de gemeenteraad in het ge heel niet kunnen instemmen met het voor- «tel van B. en W. voor straatnamen in de nieuwe (naamloze) wijk aan de Opweg Daar om werd 'n commissie benoemd, die een nieuw voorstel zal uitbrengen Deze commissie heeft reeds dadelijk na de raadsvergadering van Maandagavond de eer- PLAATSELIJK NIEUWS. DRINKWATERLEIDING „DE ALBJ. ASSER WAARD EN DE VIJFHEERENLANDEN". Op de secretarieën der gemeenten gelegen In het verzor<Mn<»s«ebied der waterleidinj is gedurende veertien dagen ter inza -e gelegd de rekening over het dienstjaar 1950. met een technisch verslag. Daaraan ontlenen wij het volgende: Het aantal aangesloten percelen bedroeg op 31 December 1950 5618. Hiervan hadden er 1990 een meter. ODgepompt werd 1.087.839 kubieke meter water. Het aantal lekken in het hoqfdbuizennet bedroeg in 1950 in totaal 140 (in 1949 1621. terwijl het aantal lekken in de dienstleidingen bedroeg 618 (in 1949 742). De rekening sluit met een nadelig slot van t 21.315.41. Aan waterhelden werd ontvan gen een bedrag van f 166.072.89 De schuld van de waterleiding bedroeg op 31 December 1950 f 1,184.250. terwijl de waar de der vaste bezittingen op die datum be droeg I 962.595.23 Bit de waterle'djng zijn aangesloten 23 ge meenten. Door de aaneeslotenen in die re- meenten (het aantal is achter de naam der gemeente tussen haakjes vermeld) werd aan wa'er'eld betaald: Molenaarsgraaf (170). f 4953 89: Brandwiik (237) f 7109.21; Wfjneaarden (106) f 3384 62; Coudriaan (168) f 4980.70; Ottoland (168) f 4630.78; C-iessen-Nleuwkerk (323) f 9859; Pevsum (128» f 5924.63 Schellu'nen (126) t 317303: Noordeloos (329) f 10801.38; Hoor naar (204) f 565675; Hoog-Bloklnnd (224) f 6801.70 Meerkerk (542) f 16P53 30 T eer broek (223) f 7212 78- Nieuwland (147) f3863.54 Ame'de (496) f 1319840; Tienhoven (107) f 2699 15; T an erak (251) f 6526.63. Ntauwpoort (224) f 6603.32: T exmnnd (466) f 13156.40: S"hoonrewoerd (270) f 9°02 15. Fri- en cnr> (218) 5131.51. Eve'dingen (257) 17013.30 Hagestein (205) f 5794^07. HENGELCONCOUR* VAOR „HET GROENE KRUJfT. Alblasserdam. Het w»s Zaterdag een impo sant achouwapt' de 378 hengelaars in actie te t en bij het hengelconcours In het Waterschap ten bate van ..Het G-oene Kruis". Over het algemeen werden veel visjes onder de maat bet slachtoffer De hengelaars ve-trok'-en om 2 uur vanaf de Prinses Marijkeschool naar de Kortlandse brug waar om half drie het concours aanving gearrangeerd door de ben gelvereniging ..De Karper", 's Avonds weden prijzen uitge-eikt door wethouder J P. gendijk. die de dank overbracht van B. en W voor dit initiatief en van het bestuur van het Groene Kruis Hier volgen de clubwin- raorg; 1 Kijk naar dobber. Krimpen aan de Lek. 2 De Kgrner. Alblasserdam. 3 Vlctor'a. Dordrecht. 4 De Karoer. Dordrecht 5 T»e Ruisvoorn. Alblasserdam 6 Sport en Vriend schap. A1bla«se-dnm; 7 De Brasem. SI'edrecht 8 De Voorn. Slie^recht. De individue'e prij«- svinnaar* varen: 1 F Alblas rr»et 589 gr 2 .7 v. d Linden, 558 gr3 W Leesmest. 8*6 gr 4 C de Loreijn, 527 gr 5 J Hu'-zelman. 488 gram De tvh'»en waren door de burgerij beschikbaar gesteld. Alblasarrdam. Voetbal SSW 1— Alblasserdam 1 2—5 Het ia de Alblas«e-dam. mera gelukt SSW 1 od eigen terrein te «laan in een zeer sportieve strijd waarin ecMer Alblasserdam de meerdere was. Ook S S.W 2 werd door Alblasserdam 2 met e-n 2__n nede-laag naar huis gezonden. Minder gelukkig was Alhlf»«erdam 3 ZU trinet in Emma 5 met 14 hun meerdere erkennen Uitslag junioren: Alblasserdam eMe-we- de a 1—0; Alblaasardam bRtjsoorii b 21 tn Pelikaan cAlblasserdam c 71 Zor.dag sp«elt om 2 uur Alblasserdam 1 te gen Strijen 1. Commissaris der Koningin komt op bezoek. BenschopPolsbroek—Hoenkoop. De Com- irdscaris der Koningin in de provincie Utrecht de heer M A Reinalda. zal op 31 October een met-offiriee' bezoek bremzen aan d<»ze di ie gemeenten Het doel van de Commissaris ia Eich op de hoogte e stellen van de economi sche toestand in deze gemeenten Hij zal on der meer enkele bedrijven bezicht'gen F.r gal voor de ingezetenen geen gelegenheid be staan de Commissaris te spreken Gouderak. Met de collecte ten bate van het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk is ditmaal ruin. f 105 bijeen gebracht. KLEUTERSCHOOL GEOPEND. Gouderak. In een lokaal van de gerestau reerde openbare school heeit ^a.eifla^inid- dag de voorzitter van de plaatselijke afdeling van Volksonderwijs, de heer Ba«^-i de kleu terschool geopend, die thans met 28 kleuters kan beginnen. Deze opening werd bijgewoond door vele afgevaardigden van Volksonderwijs Burgemeester Bergman van Gouderak sprak namens het gemeentebestuur. Hij wees erop. dat dit resultaat moeilijk bereikt zou kunnen zijn zonder de medewerking van de gemeen teraad Namens de afdeling Zevenhuizen «prak burgemeester Bor Hij deed zijn wen- »en vergezeld ga«n van een fraai stuk kinder speelgoed Voorts werd nog het woord ge voerd door mej. Schaap, voor het hoofdbe stuur van Volksonderwijs en door de heer De Wilde, die «prak namens het Nutrdepartement Moordrecht. Vele Ingezetenen bezichtigden in de middaguren de kleuterklas. bevond, plotseling overleden. Door het vele 8<e vegadering gehouden. Aangezien de hui- werk. dat hij op sociaal en kerkelijk gebied zen zeer binnenkort voor bewoning gereed deed, was hij een zeer gezien persoonlijkheid komen is het immens nodig dat met spoed in deze gemeente Hij had «edert 1946 voor de namen voor de «traten vastgesteld worden A.R. zitting in de gemeenteraad. In de laatste raadsvergadering, die enkele weken geleden AFDELINGSVEBGADERING. gehouden werd. was de heer Manschot niet De leden van de gereformeerde joneelings- tc;enwoordig wegens 'n lichte ongesteldheid, vereniging, aangesloten bi| de Utrechtse at- Velen in de gemeente zullen een dankbare deling zullen Zaterdagmiddag hier in verga- herinnering bewarpn aan de man. die vooral dering bijeenkomen. Doordat onze gemeente in de slechte tyden zich geheel ga'f voor het welzfjn van Jaarsveld Zo deed hij voor de oorlog als agent van de Arbeidsbemiddeling zeer veel voor de werklozen. Hij ging op eigen risico naar aannemers en andere werk gevers in verschillende plaatsen van het land en trachtte op deze manier emplooi te krij gen voor de werkzoekenden in zijn gemeente. Hierdoor verwierf hij zich een grote plaats in de harten van de arbeidende bevolking, die hem zag als de schakel tussen de gewone man en de overheid. De overledene was tevens ouderling van de Nederlands Hervormde Kerk en bestuurslid van ..Het Groene Kruis". De heer Manschot had Juist Zondag de leeftijd van 74 jaar bereikt. Overledene herdacht. In een samenkomst van de raad, waarop de kringcommandant van de burgerlijke ver dediging in Zuid-West Utrecht, kolonel Mol. b.d. van het K.N.I.L. sprak over de burgerlij ke defensie, heeft burgemeester Schuman de heer Manschot herdacht. De raad nam enke le ogenblikken stilte in acht. Noordeloos. Op Vrijdagavond 7 December zal candidaat Bijleveld. uit Haarlem, in de juist op de grens geleden is. maakt zij voor het verenMn»8leven deel van ye Stichtse or ganisatie uit. doch anderzijds is zij uiteraard ook op Zuid-Holland Georiënteerdzodat ook van die zijde belangstelling verwacht wordt. GEVONDEN VOORWERPEN Muntbiljet, damesjapon, broche, stropdas zilverbon. een paar handschoenen, manlel- ceintuur, kinderstep. sok. Inlichtingen op het politiebureau. AANTAL DODEN DOOR WERVELSTORM REEDS. 450. Volgens de laatste berichten van de Japan se politie zijn door de wervelstorm 450 perso nen om het leven gekomen en 1755 gewond, 37 personen worden nog vermist. 1113 Japanse kustvaartuigen zijn gezonken en bijna 8000 beschadigd of losgeslagen. De wervelstorm heeft naar schatting een schade van onieveer honderd millioen gulden aangericht. Dit is de ergate wervelstorm in Japan sedert verscheidene jaren. Het Amerikaanse leeercommando heeft me degedeeld dat voor een millioen dollar scha de is toegebracht aan militaire installaties. RU8LAND GEEFT GELEENDE IJSBREKERS TERUG. De Russische regering heeft Amerika ver wittigd voornemens te zijn twee ijsbrekers te rug te geven, die zij tijdens de oorlog op grond van de leen- en pachtovereenkomst had geleend. ENGELSE GELEERDEN VERDWENEN. Twee* Britse geleerden, beiden werkzaam aan het nationale instituut voor medisch on derzoek in de afdeling radio-isotopen, zijn met hun gezinnen uit Engeland verdwenen. KERK EN HPOL. NED. HERV. KERK Beroepen te Gouda (Ver. v. Vr(jz. Herv.) J. Verdonk te Hauwert. Beroepen te Mastenbroek A. Baars te Sluip wijk. Verontschuldigingen over het hekje in de Lopikêrstrnnt. 8CHOONHOVEN. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft zich In de Maandagavond gehouden vergadering doen kennen ala een besturend col ego, als „het hoofd der gemeen te". als een liehaam met een eigen mening dat een selfstandlg oordeel bleek te kunnen ont wikkelen. Dat la wel eena anders geweest, te lang en te vaak heeft de raad alleen maar Instemmend klankbord gevormd. Nu had de raad «elf do teugels In handen en dat «tornt tot verheugenis. De opening v»n de vergadering leert dat is dan ook. behalve het Kesperplein waartoe de heer Meyers wegens ziekte afwezig is en al een raadsbesluit bestaat, het enige wat de stukken de gebruikelijke weg gaan. Bij die ingekomen stukken is de goedkeuring op het besluit, de wethouderswedden vast te stellen op f 750 's jaars. een bericht van B. en W. dat zij er nog niet toe gekomen zijn een ad vies uit te brenren over het verzoek, het slui tingsuur van cafés later te stellen en een brief van de Amerikaan Reeves met dankbe tuigingen voor de hartelijke ontvangst, hem In Schoonhoven ten deel gevallen. Na schriftelijke stemming wordt de woning adviescommissie herbenoemd verklaard even als de plaatsvervangende leden van die com- een doopfeest altijd harmonie heerst en het spijt hem dat die in dit geval reeds verstoord is: de heer Kok geeft dan als zijn mening te kennen dat bij dit namenvoorstel de „archief- lucht er wel erg dik dp ligt". Zelfs in de gro te reeksen jaartallen waarmede 't leven van de schooljeugd vergald wordt komen de namen en jaartallen niet voor die thans op de straten moeten prijken. Niemand heeft nog ooit van deze namen gehoord en wanneer men al hi storische namen wil geven dat verzoekt de heer Kok B. en W. te bedenken dat namen niet historisch zijn alleen omdat ze erg oud missie. Een stem wordt uitgebracht op dokter zijn. Daar komt nog bij dat de voorgestelde K xr.-b- - "-S"-"" c» ai een i aausueaiuii uemaai. net enige wal ae Donderdagavond 6 oUSTto aljn ómbt g ,Kok. k«" geuren. H,] meent dat bu vest.gd te zijn. Als bevestiger wordt genoemd dr Van Genderen. uit Zutphen. Waddlnxvéen. Tot tijdelijk onderwijzer ann de O. L. School is. in verband met ziekte van het schoolhoofd, de heer J. J. C Mastenbroek benoemd de heer Frank, oud-hoofd ener school te Boskoop. De onderwijzer B. van Gent alhier is tot waarnemend hoofd van de O. L. School B aangewezen. Zevenhuizen. Bij de wed. J. de Beukelaar aan het Noordeinde ontstond een schoorsteen brandje. De brant'weer behoefde gelukkig riet uit te rukken. De onderbrandmeester de Konfng bluste het brandje Hierbij werd hij zodanig aan de hand verwond, dat hij zich onder doktersbehandeling moest «tellen. (Advertentie 1M). Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ef hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door do samenwerking van 4 beroemde ge neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te deen. TEGEN FUNEN EN GRIEK - 30 labMon Ti Maandag is het feit herdacht, dat vijftig jaar geleden In ona land Lever's Zeepmaataebappy N.V. werd opgericht. De stichter van een van 's werelds groot ste zeepmaatschappijen ging reeds vroeg met het artikel zeep om, want William Hesketh Lever moest, toen hij nog op schooi ging. ir. zijn vrije uren reeds zeep snijden en verpak ken in de zaak van zijn vader, die grossier was in kruidenierswaren. In. die tijd Wil liam werd geboren op 17 September 1851 kwam de zeep nog niet in sierlijke omhulsels van de fabriek. De groothandelaren ontvingen toen de zeep nog in grote blokken van de fa briek en zij moesten die hompen dan maai snijden, afwegen en verpakken. Als William met deze taak bezig was dacht bij er meer malen over na hoe het mogelijk zou zijn de zeep direct op de fabriek in aantrekkelijke wikkels te verpakken en dan meer interesse te kweken voor het artikel. Toen William wat groter werd mocht hy verantwoordelij- ker werk gaan doen. Hij werd namelijk oe- last met de behandeling van suikerbroden Maar deze vooruitgang kon hem toch nel woord ..zeep" niet uit zijn gedachten bannen ook niet toen hij in de grossierdery van zyn vader een complete handelskennis had opge daan. Deze handelskennis was het juist, die hem er toe leidde 'n poging te doen carrière te maken door de productie van zeep. In 1883 begon William Hesketh Lever samen met zijn broer James een zeepfabriek in Warrington. William wilde zeep tot 'n aantrekkelijk merk artikel maken en zijn merk Sunlight werd 'n groot succes. Al in November 1886 had Sun- light-zeep de grootste verkoop ter wereld De zaken ontwikkelden zich zeer snel. Reeds in 1888 volgde de bouw van een nieuwe fa briek aan de oever van de Mersey en dl stichting van Port Sunlight, een tuinstad vooi het personeel, die nu nog bestaat. In het daar op volgende jaar uerd een algemeen agent schap van Lever Brothers in Nederland ge vestigd en in 1901 werd in ons land de Le ver's Zeepmaatschappij N.V. opgericht. In 1919 kwam in Vlaardingen een grote fabriek ge reed. waarin naast de Sunlightzeep verschil lende bekende zeepartikelen vervaardigd wer den. Niet alleen als zeepfabrikant heeft Willis» Hesketh Lever echter van zich doen spreken In 1906 werd hij tot lid van het Engelss parlement gekozen en vijf jaar later werd hij in de adelstand verheven: in 1917 werd Sir William Hesketh Lever baron en in 1922 kreeg baron Leverhulme. zoals z'n naam werd doos aanhechting van de meisjesnaam van zija vrouw, de titel van Viscount. Lord Lever hulme stierf op 7 Mei 1925. In deze dagen van herdenking gingen de ge dachten van duizenden in Engeland en eldera ter wereld, niet alleen uit naar de succesvol le zeepfabrikant, maar vooral ook naar da buitengewone persoonlijkheid die met zijn ideeën zijn tijd vaak vooruit was en die door zijn belangrijke giften en stichtingen yan gro te betekenis is geweest voor tydgenolen e® nageslacht. MASSA-ONTSLAG DOOR BRAND. Tengevolge van de brand bij de Coöp Aardappelmeelfabriek Musselkanaal en om- t,.reken te Ter Apeikanaai is met ingang van heden aan meer dan 100 arbeiders ontslag aangezegd. Op grond van een onderlinge af spraak van de fabrieken worden de voor de ze fabriek bestemde aardappelen nu verma len door andere fabrieken in de omgeving zodat er in het algemene product.eproces vrij wel geen stagnatie zal optreden. MARKTBERICHTEN. COdF. VEILINGVERENIGING VOOR GORINCHEM EN OMSTREKEN. AUington Pippin 34—52 Bellefleur Brabantse 18—22; Bramley s Seedling 9—19, Cox Orange 1 Pippin 48 68. Dubbele Bellefleur 18; Ellisons gewijzigd. Wel is dat het geval door het toe- Orange 3648. Franse Schijven of JJchijve- staan van een credlet van f 6300 voor het aan Anivelink en één op de heer N.N. Het contract waarbij de gemeente het ge bouw voor de rijkskweekschool aan het rijk verhuurt is verstreken. Er kan evenwel nog niet worden overgedaan tot verlenging, om dat nog geen onderhandelingen gaande zijn met het ministerie van onderwijs. Op voor stel van Ged. Staten worden de vergoedingen voor de ambtenaren van de burgerlijke stand (sluiten van huwelijksverbintenissen) ver hoogd met de ook in andere ambten gebrui kelijke twee maal vijf procent. T.b.e.-bestrijding en f 100.—. Een onverwachte uitvoerige en soms hefti ge discussie ontspint zich over het voorstel een bijdrage van twee cent per inwoner toe te staan voor de Goudse vee- en kaastentoon stelling (Qoveka). De heer Simons begint met de vrees uit te spreken dat de gemeente er met die twee cent niet „af" zal zijn, omdat straks nog wel een verzoek zal komen om te helpen het tekort te financieren. Hoewel B. en W. in hun toelichting op het voorstel had den gezegd dat de bijdraee verleend diende te worden omdat Schoonhoven belang had bij de tentoonstelling als centrumgemeente in 'n agrarische streek en dus ongeacht het gering aantal Inwoners dat de veehouderij bedrijft, bijtén de heren Kok en Van Beusekom zich vast juist in dat geringe aantal. Ze vin den geen aanleiding tot het verstrekken van de subsidie waarbij de heer Kok zest dat het toestaan aan Gouda moreel verplicht soortge lijke gebeurtenissen in Stolwijk eb Lekker- kerk eveneens te subsidiëren. De beide wet houders stellen daartegenover dat het niet gaat om de vijf of zes veehouders in Schoon hoven maar om het belang dat iedereen heeft bij de t.b.c.-bëstrijding onder het rundvee. De heer Simons verklaart daarop te zul len voorstemmen, doch de heren Kok en Van Beusekom blijven erbij dat de t.b.c. wel op andere wijze bestreden zal worden dan doof tentoonstellingen. Het voorstel wordt daarna zonder stemmirig aangenomen. De vergoeding voor het bijzonder onder wijs wordt formeel vastgesteld en het lid maatschap van de gasfabriek van de vereni ging ..Samenwerkende gasbedrijven" wordt overgeheveld -naar de nieuwe coöperatie „Sa menwerkende cokesproducenten". In de be staande verhoudingen wordt daardoor n et» inge -w. - - llng 24 Glorie van Holland 2228; Goudrei net e 1641, Laxton's Superbe 1626; Le- moenappel 14—24. Ossekop 17; Sterappel 14 —48; Zoete Bloemée 14—27 Peren: Beurré Clairgeau 1641 Bredero 22—37; Comtesse de Paris 31; Conference 26—37: Kleipeer 26 —.33 Nouveau Po teau 14—27; Pondspeer 16 —26. Sint Rémy 26—35. Winte-bc-gemot 26; I-Tsbout 32—37; Zwijndr. WTtnpeer 25—36; Le- giponds 31—39 A"es «e- k" KAASMAPKT BODEGRAVEN. Aanvoer 190 partijen. Prijzen: le soort f2 36 2.42. 2e soort f 2.30—2 35, extra tot f 2.58. Handel kalm.' COÖPERATIEVE GORINCHEMSE EIERVE'LING. Aangevoerd werdeh 32.347 eieren. Besteed Wfjd voor kippeneieren f 17-3020.20. hen- neneieren f 1220—17.20. vuilachalige f 13.50, eendeneieren f 12. Alles per 100 stuks. GROENTEN. EN VRUCHTENVEILING UTRECHT EN OMSTREKEN. Veilingbericht van 18 October AUington bren«en van een scheiding rondom de terrei nen van de gasfabriek en de watertoren. Dat geschiedt omdat met het lengen der nachten, het dalen van de temperatuur en het stijgen van de kolenprijzen de cokesvoorraad op het terrein daar ..niet meer veilig" ligt. Met een droge snik wordt het besluit geno men de 61 iepenbomen aan de Spoorsingel te doen vellen en te verkopen. Op 15 Juni van dit jaar heeft de raad een besluit geno men. waarbij de mogelijkheid geopend werd wat ruimer om te springen met gratificaties voor ambtenafen die een jubileum vieren Ge deputeerde Staten hebben echter bezwaar te gen dat „wat ruimer" en daarom wordt het besluit teruggenomen, zodat nu de oude rege ling weer geldt. Overeenkomstig een rijks- voorschrift wordt voorts besloten de finan ciële contröle bij armbestuur en weeshuis niet meer te doen geschieden door een parti culier accountantsbureau maar door het veri ficatiebureau van de vereniging van Neder landse gemeenten. Bij het uitvoerig gemo tiveerd voorstel van B- en W over het vast nemen ook practisch onbruikbaar zijn omdat ze veel te moeilijk in de mond en in het ge heugen liggen. Een uitzondering daarop maakt de Vllsterweg. doch die voert evenzeer naar Bergambacht als naar de Vlist. Het geheel overziende stelt de heer Kok voor dit punt aan te houden en door het uitschrijven van een prijsvraag te pogen een beter stel namen te verwerven. De heer Van Os v. d. Abelen steunt dit voorstel, doch het komt niet in stemming. De heer Bron deelt de meeste bezwaren van de heer Kok. H(j vindt het uit den boze oude planken op een nieuwe schutting te slaan en dus ook om oude namen op nieuwe straten te plakken. Hij stelt voor van die nieuwe wijk een bloemen- of vogelenbuurt te maken, waarbij hij speciaal het oog richt op het frisse Hollandse weiland rondom, zodat men namen zou moeten geven van weide- bloemen of weidevogels. Ook deze spreker wil het voorstel zoals het nu luidt aanhouden en zien of een speciale commissie niet iets beters kan verzinnen. De heren Os v. d. Abelen en Ouweneel steunen dit voorstel. De heer Van Schalk zou graag een straat genoemd zien naar Marrigje Ariens. de Schoonhovense heks. die op de stadhuisbrug verbrand werd. Wethouder Deerenberg vermoedt, dat het aan de burgerlijke staat van de heer Kok te wijten Is dat deze veronderstelt dat het steeds zo vredig en harmonisch toegaat bij doopfeesten. Ware hij getrouwd, hij zou we ten dat er In vele gezinnen nog wel eens een hartig woord gesproken wordt over de naam van een nieuwe spruit. De wethouder zet voorts uiteen dat een Kesperstraat naast het Kesoemlein wel verklaarbaar is omdat het plein in zijn tegenwoordige vorm kleiner is dan een jaar eeleden ontworndn was. Het voorstel van de heer Bron verdient nadere overweging en hij is er dan ook voor dat 'n commiAsie benoemd wordt, mits de namen Kesnerplein en -straat en Schreuderstraat reeds nu worden vastgesteld De voorzitter zegt blij te zijn uit de discussie opgemaakt te hebben, dat het hier een zaak van belang betreft. Niet elke dag komt het voor dat straten in een nieuwe wijk van namen voorzien moeten worden. Hij vindt het van belan» dat Schoonhoven deze straten originele namen geeft en de rijke historie van deze stad geeft daartoe ruimschoots de gelegenheid. Op voorstel van wethouder Deerenberg worden de heren Kok. Bron, Van Schalk en Van Os v. d. Abelen benoemd tot ..namen- commissie" met de burgemeester als voorzit ter. De namen Kesperplein. Kesperstraat en Schreuderstraat (overeenkomstig een schrif telijk voorstel van zeven raadsleden) worden vast-esteld. waarbij de fractie van de P. v. d. A. geacht wil worden te hebben tegenge stemd. De salarissen voor de ambtenaren in ge meentedienst worden vastgesteld overeenkom stig een voorstel dat reeds sinds 1947 in be handeling is. Dadelijk daarop worden daarin wijzingen aangebracht ten aanzien van de wedden voor de geldophaler van de bedrijven en de stadhuisbode. Tot nu toe was het zo dat de verschillende functies die door deze amb tenaren werden véTvuld afzonderlijk gehono reerd werden. Zo kreeg de gemeentebode bij voorbeeld f 300 voor het stoken van de cen trale verwarming in het stadhuis Besloten wordt nu de instructies voor deze tunctiona- LORD LEVERHULME goedgekeurd. Daarbij Is ook een post voor het doen vervaardigen van overdrukken der artikelen die Elsevlers weekblad aan Schoon hoven heeft gewijd. Aan de heren G. Veld huis en W. Blanken wordt op hun verzoek eervol ontalag verleend uit gemeentedienst, respectievelijk met ingang van 1 Januari 1951 en 16 October 1951. In de rondvraag vestigt de heer K o k rfs aandacht op het feit dat sommige straatlan tarens zo geplaatst zijn dat hun licht onder schept wordt door een boom. De heer S i- m o n s wijst daarbij nog op de zwarte duis ternis die heerst op het laatste gedeelte vat de Spoorstraat. Duister. De heer Simons vraagt voorts hoe hei gesteld is met de toekomst van het militair garnizoen hier ter stede, waarop de voor zitter kan antwoorden dat reeds een ver zoek aan de minister van oorlog is uitgegaan om het gemeentebestuur gelegenheid te geven in een audiëntie op de mogelijkheden dia Schoonhoven biedt te wijzen. De heer Beusekom verneemt op zijn desbetreffende vraag dat Schoonhoven voor lopige voorzieningen zal treffen voor riolering van de Halve Maan met omgeving, ondanks het feit, dat de aansluitende Lopikse werk zaamheden voorlopig niet zullen worden uit gevoerd. Verontschuldiging Aan het eind van de agenda gekomen vraag» de heer Van Schalk hoever de voorzitter is gekomen met zijn onderzoek naar de kwes tie van het door de gemeente geplaatste hek op particulier terrein in de Lopikerstraat. Da voorzitter antwoordt nog geen tijd gehad te hebben deze zaak te onderzoeken Wethou der Deerenberg zeide evenwel dat ..wan neer Iemands oog boos is omdat wij goed Zijn" er zijns inziens geen bezwaar tegen is het hekje weg te halen en dus de oorspron kelijke toestand te herstellen. De gemeente kan afrasterinesmateriaal op het voetbalveld en bij de gasfabriek zeer nuttig gebruiken dus ook voor het verwijderde hek zal een goede bestemming gevonden kunnen worden. Als wethouder van openbare werken wil de pippin 1235. bellefleurs 1236.30. bramley stellen van straatnamen In de nieuwe wijk rissen zodanig te wijzigen dat hun bezigheden heer Deerenberg voorts de verontschuldlgin- seedling 1227. canadareinet 12—30. cox oran- aan He Opweg verklaart wethouder Peer' ge 1268 eliison orange 1272. glorie van bol te dat hij en zijn fractie zullen tegen- holland 12—42. goudreinetten 1251.60. gold stemmen. Uit „piëteit tegenover doden" wil permam 12—80, graham jubile 1235, graven- hij die item' niet ribder toelichten. steiners 12—56. groninger kroon 12—35, Jona- thans 15—55. lexton superbe 12—45. lemoen- Arewerwaim. appels 12—33 notarisappels 12—38. pater v. De heer Kok stelt daar dadelijk tegenover d eisen 12—35 princesse noble 1256, ster- dat hij juist het voorstel voor een wethouder appels 7—58, zoete pippelingen 8—47. zure Schreuderstraat zeer sterk vindt. Maar dat alle tezamen een functie vormen. Zo "wordt de gemaentebode tevens bevolkingsagent, sto ker en gemeentelijk deurwaarder. De geld ophaler krijgt alle kwitanties van de bedrijven te innen: slechts wordt een uitzondering ge maakt voor het innen van huren omdat nog niet overzien kan worden of dia bezigheid door deze zelfde man verricht kan worden. Een aantal begrotingswijzigingen wordt gen aan de raad aanb'eden omdat hier meentegoederen op particulier terrein ge plaatst zijn. een fout die de heer Deerenberg overigens niet zo erg vindt. De voorzitter herhaalt zijn toezegging dat hij de zaak nog nader zal onderzoeken, waarbij de heer Deerenberg zegt. dat dan de kwe«tie tot de Juiste proporties teruggebracht moet worden. Daarna sluiting. S TWEEDE BLAD NIEI'WSSLAD ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Conrant WOENSDAG 17 OCTOBER 1951. KONINGSDRAMA'S U Achttien jaar is Ludwig II van Beieren oud. wanneer hij tot koning wordt gekroond. Duizend jaar hebben zijn voorouders over dit land gerege'erd. Zijn grootvader moest aftre den na een geruchtmakende affaire op zijn oude dagi met de danseres Loia Montez. tiie tenslotte ook in staatszaken de lakens uitdeel de. Ludwig is door zijn vader Maximiliaan zeer streng opgevoed, nauwelijks met andere mensen in aanraking gekomen en aanvaardt als een ietwat zonderlinge, onevenwichtige, maar bijzonder knappe jongeman de regering. Zoals hij daar voortschrijdt in het schitteren de gewaad der Georgeridders. met zijn dik ravenzwart haar. zijn fijnbesneden gezicht en zijn vreemd gloeiende diepblauive ogen is hij als een wezen uit een andere wereld. De andere wereld. Hij leeft ook bij voorkeur in een andere wereld. En die wereld wordt vooral bevolkt met de figuren uit de Germaanse mythologie, door Richard Wagner in zijn opera's tot le ven geroepen. De schepper van deze muziek, dan een politieke vluchteling, die niet weet waar hij zich voor zijn schuldeisers moet ber gen. wordt aan het hof geroepen, met eer- beyijzen overladen, en geniet de intieme vriendschap des konings. Kostbaar gemonteer de opvoeringen van Wagners opera's worden gegeven, soms met de koning alléén als toe hoorder. midden in de nacht. Hij heeft een afkeer van mensen, trekt zich bij voorkeur terug in dat hooggelegen arendsnest, de witte burcht ..Neuschwanstein", geïnspireerd op Wagnera Lohengrin, één van de vele kostba re bouwwerken va/? een spilzieke koning. Kosten nog moeiten worden gespaard om op de meest ontoegankelijke plaatsen weids in gerichte lustoorden te doen verrijzen. Als de Wagnerkoorts is uitgewoed, maakt ze plaats voor een ziekelijke verering van de Zonne koning. Ludwig laat een imitatie-Versailles bouwen, dineert geheel alleen in statie met het borstbeeld van Maria Antoinette, die hij vereert als een martelares en met wie hij lange monologen houdt in gestyleerd Frans. De vriendschap met Wagner moet hij af breken. Het volk ziet met wantrouwen welk een invloed deze man. wiens revolutionnaire ideeën bekend zijn. die een aanhanger is van Bismareks Groot-Duitsiand-i,heorle. op de ko ning uitoefent en herinnert zich met onbeha gen de periode Lola Montez. Daarbij wordt Wagner, de protestant, door de oer-katholiëke Beieren gewantroiftvd. De koning moet toege ven. Wagner vertrekt naar Zwitserland. Maar Ludwig is vol bittere wrok teeen hen, die dit hebben bewerkstelligd en sluit zich nog meer op. Hij vervreemdt zich van de hooggeplaatsten. de aanzienlijken, de intellec tuelen. die hem tot steun hadden kunnen zijn en kiest tot gunstelingen-van-één-dag mensen ver beneden zijn stand. En iedere keer. na Iedere mislukte vriendschap. Verdiept zich de teleurstelling, de somberheid Ludwigs men senschuwheid neemt abnormale vormen aan en de mensen, die weten hoe zijn broer Otto als een bijna verdierlijkte krankzinnige in 'n gesticht is opgesloten, vrezen, dat het straks met hun koning dezelfde kant uit gaat. Nationale held. Plotseling echter omgeeft de romantiek op nieuw de figuur van de ..Zwanenkoning Bis marck heeft slaag gewerkt aan de verwerke lijking van zijn plan. de omsmelting van alle Duitse rijken in een Groot-Duitsland De Frans-Duitse oorlog geeft hem zijn kans. In overwinningsroes zijn de vorsten in Versail les bijeen. Hier wil Bismarck zijn meester, Wilhelm l'van Pruisen, gekroond zien als kel ner van Duitsland. Maar hij zelf kan hiertoe niet het initiatief nemen, dat moet de voor naamste onder de Duitse vorsten, de koning van Beieren doen Ludwig heeft met tegenzin Frankrijk da oorlog verklaard. Hij bewondert de Franso cultuur en wantrouwt de Pruisen. Hij voelt ook niets voor Bismareks plan en verzet zich lange tijd. Maar zoals zo vaak gebeurt: na heftig verzet breekt plotseling zijn weerstand. Hy schrijft de historische brief. Wilhelm I wordt Keizer van Duitsland en Ludwig Is plots een nationale held. Men is vërgeten dat hij zich niets aantrok van zijn troepen, die in Frankrijk streden, hij, die zelf doodsbenauwd isvoor vuurwapens. Hij heeft het initiatief genomen tot Duitslands eenheid. En enkele dagen zont zich Ludwig ter gelegenheid van grote feesten te Munchen. in de gunst vatt zijn volk. dat hem nog altijd vereert. Hij laat zich bejubelen, maar de jubel be roert hem niet. Maar al te graag trekt de ko ning. voor zijn onderdanen een schier legen darische figuur, zich weer terug In de een zaamheid. Het donker groeit. Ludwig heeft weer nieuwe geldverslindend» plannen voor een nóg groter ridderslot in een ontoegankelijk deel van Beieren. Staatszaken interesseren hem niet. Maar die zijn nu juist bijzonder dringend, want de bodem van de schatkist is zichtbaar. Op eigen houtje pro beert de koning een overeenkomst te sluiten met het Huis Orléans. de Franse troonpreten denten. waarbij Beieren zijn neutraliteit ver zekert ingeval van een tweede Frans-Duitse oorlog. Nu begrijpt men in Munchen, dat de koning niet langer toerekenbaar kan worden geacht. Een commissie. bestaande uit officieren, dokters en verpleegsters, begeeft zich naar Neuschwanstein. om de koning mee te nemen naar Berg. dat voor zijn verblijf is ingericht. Hij raast van woede, laat ze allen in de kel der van het slot werpen, dreigt hen te zuilen Ludwig II. die zijn regering als ko ning van Beieren begon als een door zijn onderdanen aangebeden vorst, ver vreemdde zich van zijn volk, verkwist te de staatsgelden aan pompeuze bouw werken en koos de dood in het water. liever dan zijn verdere levensdagen in een krankzinnigengesticht te slijten. S95 Jfl.DANKu WEI MKJE WJN7 U OOM KB'JGEH 3l5TUBtlErr MENEEB i HO KO'JG \V/ON U WuT 15 EB OON Ot MAN07GQANWT NOG NIET NAflQ wui5» IK KOM ZOO GULDEN TENJUT IK WEET MEGEEN'QQAO MAOK JE MflDQ NIET 10 ZENUWflCHTifl. WANT DAN KAN JE NIET MEED QEKENEN. IK ZAU WET WEI EENS vooa )E NATELLEN 15TEEK ONDEO- I TUttEN MQQO EEN MORIH 5IAUop^ cigarettes ■[Spaart keel en zenuwen |l| onthoofden, maar 's' morgens in zijn woede bekoeld, hij stort in, laat zich gewillig mee voeren. Des avonds maakt hij met de dokter, die met het toezicht op de koning is belast, een wandehng door het park iangs de vijver. HU schijnt kalm. geresigneerd. Wanneer de beide wandelaars njet terugkomen, gaat men zoe ken. De lijken van beiden ontdek^ men in 't water van de vijver. Ze vertonen de sporen van een heftige worsteling en houden elkaar als in doodsstrijd omklemd. Nog vele jaren heeft m de harten der een voudige Beierse boeren de verering geleefd van de „Zwanenkoning". die des nachts met zijn slee. voorafgegaan door ruiters met fak kels. door de wouden placht te rijden en aan wie nu nog de statige bouwwerken herinne ren. die door „gekke Ludwig" werden gesticht Grootscheepse koffiesmokkel. In de beruchte driehoek Aken—LuikKerk- 1 rde zijn de grote smikkelgeschiedenissen thans weer aan de orde van de dag. Een tijd geleden was het aan het front van d- groene grenzen zo rusüg geworden, dat het er de schijn van had dat het evenwicht in de eco nomische situatie tussen Nederland en Duits land elke smokkelaffaire de zin ontnam. In de laatste maand echter zijn er alleen in de inspectie Kerkrade van invoerrechten en accijnzen elf wag-ns aangehouden en opgebracht. De meeste ervan droegen Belgi sche nummerborden en werden be /iurd door Belgen uit Verviers. Luik, Spa en Antwer pen. De laatste vangst van de douane in dit ge bied was de aanhouding van een Belgische Chevrolet 1951 .die bij Vaals de grens tracht te te passeren. De wagen vervoerde welis waar geen smokkelwaren maar bleek voor zien te zijn van grote geheime bergplaatsen Geen (week daarvoor waren in de inspectie Roermond eveneens enkele malen Belgen aangehouden, die grote hoeveelheden zilver waren en technische artikelen over de grens hadden gebracht. Intussen worden de methoden van de smokkelaars in het Duitse grensgebied steeds driester. Het douspeambl in Aken heeft via de West-Duitse bladen een waarschuwing ge publiceerd. die niet mis te verstaan is. H» haaldelijk is het de laatste weken gebeurd, dat bestuurders van smokkelauto's bij de achtervolging door de Duitse douane voetan gels. klemmen en rozen van prikkeldraad uit strooiden om de achtervolgende wagens door bandenpech te dwingen de vervolging op te geven De douane en de justitie in West- Duitsland zullen deze en dergelijke methoden in het vervolg beschouwen als aanslagen op het leven van douaniers en van andere weg gebruikers. Meermalen is het eveneens ge beurd. dat smokkelaars op douaniers inreden en dwars door een kogelregen ontkwamen. Het ging bij deze gelegenheden altijd om zeer grote partijen koffie van 500 tot 1000 kilo. De bemanningen van smokkel wagens be schermen zichzelf door pantserplaten achter de zittingen van de auto's, zodat jij vrijwel nooit in de rug geschoten kunnen worden. Complete nantserwaggns. die een jaar gele den nog zeer (in trek waren en waarvan er in de driehoek minstens tien in bedrijf waren, worden zelden gesignaleerd. Op het ogenblik maken de grote benden gebruik van een geheel ander systeem. In ver schillende Duitse garages kan men voor en kele honderden marken in auto's geheime bergplaatsen laten bouwen. In zwang zijn bergplaatsen onder spatborden, dubbele ben zinetanks. dubbele rugleuningen van de zit plaatsen en dubbele daken. Reeds eerder is het vermoeden geuit, dat de grote koffiesmokkel wordt gefinancierd door grote Duitse hotels of door een particu liere bank Vast staat in ieder geval, dat de Belgen him operatie-terrein hebben ver plaatst van de gebieden rondom Malmedy en Elpen naar meer Noordelijk gelegen grens posten op Nederlands gebied. Van geldsmokkel is tot nu toe zeer weinig gebleken .omdat de smokkelaars gebruik ma ken van linnen of nylon zakjes, die zij inslik ken. BOEK VAN EVA PERON. Volgende week Dinsdag verschijnt een boek van Evita Peron. de echtgenote van de Ar gentijnse president. Het boek heet „La razon de mi vida" („Waarom ik leef"). In de aankondigingen wordt gezegd, dat het werk rijk aan emotie en diepe gedachten is en dat het wordt aanbevolen om de lezers meer begrip te doen krijgen voor de geeste lijke kracht die van de schrijfster uitgaat. I\asleep van muiterij op „Zeven Provinciën Bij de behandeling in hoger beroep voor 't Amsterdams gerechtshof, heeft de procureur- generaal mr. H. Kist bevestiging van 't recht bank-vonnis geëist tegen de 52-jarige ex- sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam met uitzonde ring van de vervangende hechtenis. Zijn eis luidde dus: f 100 boete, subsidiair een maand plus twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Aan de verdachte was ten laste gelegd, dat hij twee met name genoemde artsen ten on rechte van valsheid in geschrifte hfid beschul digd. Deze artsen waren Ud van keuringscom missies. die 16 jaar geleden (in 1935) verdachte wegens asthma voor verdere dienst afkeurden. Verdachte heeft in de afgelopen 16 jaar vele instanties attesten overgelegd van andere art sen. die In dezelfde periode hebben verklaard, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. Naar verdachtes mening is hij dus ten onrech te afgekeurd Toen hij zich geen recht kon verschaffen, ging verdachte er twee jaar geleden toe over een pamflet te laten drukken, waarin hij de twee artsen uit Den Helder van valsheid In geschrifte beschuldigde. Van dit pamflet ver spreidde hij 1000 exemplaren. In de lente van dit jaar werd Fonteijn door (ADVERTENTIE I. M.) Rheumin is meer dan een gewone pijnstiller, want de bijzondere samenstelling garandeert niet alleen een zeer grote pijnstillende werking, doch tevens een uitne mende verdraagbaarheid, ook voor gevoelige magen B{j alle pUnen dus steeds Rheumin, de volstrekt betrouwbare en populair geprijsde pijnstiller. 20 tabletten 45 cen(. te tonen, dat de artsen valsheid in geschrift# zoudën hebben gepleegd „Ik kan bewijzen dat het conduiteboekje vervalst is", riep hij uit. „en ik heb dit de keuringscommissie 18 jaar geleden voorgehouden, maar zij hebben mij toch. zonder zich zelf te overtuigen, zonder meer afgekeurd. Ik weet. dat het uitgeven van dit pamflet als smaadschrift wordt be schouwd. maar mij stond geen andere weg meer open. ik kon nergens mijn recht krij gen. Dit was de enige manier om in het open baar gehoord te worden. Met 't pamflet hek ik dus dit proces uitgelokt". Daarna brak de president, mr. Nepperus. da verdediging af Hevig protesterend, dat hij, ..opnieuw geen gelegenheid kreeg te bewij zen. dat hij in het algemeen belang handelde" verliet verdachte de zaal. In eerste instantie heeft de rechtbank het vorig jaar de zaak geschorst om verdachte door psychiaters te laten onderzoeken. Deze kwamen echter tot de conclusie dat hij toe rekeningsvatbaar is en zelfs over een meer dan normale intelligentie beschikt. N.V. Kon. PharmaceuUache fabrieken v/h Brocades Stheeman It Pharmacia. de rechtbank in een proces, dat enig stof deed opwaaien, omdat hem door de president het laatste woord ontnomen werd, veroordeeld. De verdachte is betrokken geweest in de geruchtmakende affaire van „De Zeven Pro vinciën" in 1933. Hij behoorde niet tot de muiters, bevond zich niet op het schip, maar werd abusievelijk wel onder de muiters ge rangschikt. Later bleek echter, dat hy inte gendeel een belangrijk aandeel had gehad in de achtervolging van het muitende schip in de Indische wateren en een van de eersten is geweest, die zich aan boord van het schip be gaf. toen daarop door een Nederlands vlieg tuig een bom was geworpen. Fonteijn zelf stelt het thans zo voor (en- er was niemand, die hem hierin heeft tegenge sproken). dat over deze vergissing onenigheid is ontstaan tussen hem en diverse superieuren. Hij werd zenuwziek. In zijn condulte-boekje van de marine staat echter vermeld, dat hij enige tijd in Indië voor asthma werd behan deld. Fonteijn heeft 16 jaar lang volgehouden dat deze gegevens onjuist zijn. Toen hij eind 1934 in Den Helder terug kwam. werd hij daar door een keurings- en herlteuringscommissie afgekeurd wegens asth ma. Onmiddellijk liet hij zich door tien an dere artsen in diverse ziekenhuizen opnieuw onderzoeken. Deze tien artsen verklaarden Fontefjn unaniem voor de dienst geschikt en legden in hun schriftelijke attesten neer. dat zij geen enkele lichamelijke afwijking bij hem konden constateren. Ter zitting van Maandag hoorde het hof een der artsen, die nu door verdachte van opzet telijke valsheid in geschrifte is beschuldigd, de 64-jarige W. Reilingh uit Den Helder, dio zich van het geval weinig kon herinneren. „Natuurlijk bestaat de mogelijkheid dat ik me heb vergist", zeide deze arts. „maar het is uit gesloten. dat ik met opzet een valse diagnose heb gesteld". Volgens deze getuige is er een vorm van asthma, bijvoorbeeld klimaat-asth- ma, die zich alleen in een speciaal klimaat openbaart en die kortë tijd later niet meer kan worden geconstateerd. Verdachte zeide hiertegen, dat de keuringscommissie, waarin dokter Reilingh was opgenomen, hem niet zelf aan een medische keuring heeft onder worpen. doch geheel is afgegaan op het vol gens Fonteijn vervalste conduiteboekje. Mr. H. Kist, procureur-generaal, noemde verdachte een gevaarlijke twistzoeker. ..Wel ke reden houden deze dokters gehad hebben om met opzet een valse diagnose te stellen''" vroeg hij zich af. Hij eiste bevestiging van 't vonnis. In zijn laatste woord vroeg verdachte we gens „onregelmatigheden in strijd met de wet op de zitting van de rechtbank" vernietiging van het in eerste instantie gewezen vonnis. Hij wees er op. dat de tweede getuige (de 44- jari<?e kapitein luitenant-ter-zee en arts W. A. Borghart uit Den Haag) in de zittingszaal aanwezig was. toen de eerste (dokter Reilingh) door de rechtbank werd geoord Daarna kwam hij telkens in debat met de president over zijn afkeuring, over medische problemen biet betrekking tot de verschillen de vormen van asthma en over zijn recht aan FAILLISSEMENT AANGEVRAAGD VAN VERENIGING VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Mr. B J. M. Haase te Amsterdam heeft het faillissement van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd (NV. Expoge) aangevraagd. Twee heren te HUversum hebben eên vordering op de toenmalige afdeling Hilversum van de N.V. 'Expoge. wegens een door die afdeling buiten verantwoordelijkheid van het hoofd bestuur in 1947 te Hilversum ingericht zo merkamp. De afdeling Hilversum is inmid dels uit de Ned Vereniging getreden en vormt thans een afzonderlijke organisatie die geen rechtspersoonlijkheid bezit De Haagse rechtbank zal morgen over de faillis» sementsaanvrage beslissen. Van de zijde der leveranciers wordt opge merkt. dat de afdeling Hilversum ten tijde van het genoemde zomerfeest aangesloten was bij de Nederl. Ver van Expoge en dat deze landelijke organisatie voor de vorderin gen aansprakelijk is. WASSERIJ UITGEBRAND. Gisternacht is in een wasserij te Helmond brand uitgebroken De gehele wasserij met inventaris alsmede de aanwezige wasgoede ren werden een prooi der vlammen De be lendende panden bleven behouden. De schad» welke ih de tienduizenden loopt, wordt doog verzekering gedekt. ONGELUK MET PROJECTIEL. Tijdens het onschadelijk maken van een rookgranaat is te Vrouwenpolder nabij Mid delburg een ongeluk geschied. Het projectiel dat aanvankelijk niet ontplofte spatte uit el kaar. toen de sergeant J van der Heydenuit Middelburg het onschadelijk wilde maken. Te voren had men reeds vergeefs geprobeerd da granaat tot ontploffing te brengen. De armen en een deel van het lichaam van de onderofficier werden overdekt met kwaad aardige fosforwonden. De sergeant werd di rect naar het ziekenhuis te Middelburg ver voerd. SPIONNAGEPROCES IN ZWITSER LAND. Te Lausanne is een proces begonnen tegen de 25-jarige Amerikaanse neger Charles Da- vis. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij een dienst voor politieke inlichtingen organiseer de ten nadele van Zwitserland en in het be lang van buitenlandse mogendheden of bui tenlandse politieke partijen, Davis heeft op de terechtzitting verklaard dat hij in dienst heeft gestaan van de repu blikeinse senator Joseph McCarthy om Ame rikaanse diplomaten in Zwitserland te be- spionneren Senator McCarthy heeft het departement van Buitenlandse Zaken herhaalde malen er van beschuldigd .dat het communisten in dienst heeft. Het departement en ook con grescommissies' van onderzoek, hebben zijtj beschuldigingen van de hrand gewezen. EVACUATIE VAN OOST-DUITSERS. Volgemf het anti-communistische informa tiebureau in West-Berlijn hebben de Oost- Duitse autoriteiten de afgelopen drie maanden in Saksen ongeveer 9 000 mensen uit hun huis gezet teneinde plaats te maken voor partij en regeringsfunctionarissen Voor het eind« van dit jaar zouden nog 1000 mensen naar elders moeten worden overgebracht. ELINOR GLYN. 52 „JU en Sabine zoudt samen nooit werkelijk gelukkig geweest zijn", vertelde zij hem nu. ,.Je was veel te onderdanig jegens haar en liet haar je naar willekeur bevelen. Zij zou geheel de baas over je gspeeld hebben. Nu meneer Arranstoun zal geen gekheid verstaan, daar ben ik zeker van; hij zou elke vrouw dwingen hem te gehoorzamen zo nodig door geweld te gebruiken! Zij passen uitste kend bij elkaar, en dat zal je spoedig begrij pen en het je niet aantrekken. Herinner jij je. hoe wij die avond te Ebbsworth aan tafel er van spraken, dat de vrouwen vroeger of later een stadium in haar leven moeten door maken, dat zij juist kracht In een man aan bidden en naar een meester verlangen? Nu ik was benieuwd, of Sabme dat stadium had doorgemaakt, maar ik was bevreesd je te kwetsen, daarom durf de. ik niet zeggen, dat ik het 'niet geloofde". .,0. ik wou. dat je het gedaan had!" zei Henry eindelijk. „En toch. neen het was onvermijdelijk van het begin at dat zie ik duidelijk. Alleen indien ik het eerder ontdekt had, dan had ik Sabine leed kunnen besparen. Maar het Is niet te laat het scheidingsproces kan ge staakt worden; het zou wat al te zonderling *Un geweest, als zU opnieuw hadden moeten trouwen". „Ja", stemde Moravja toe. „Als wij hem nu maar hiér konden krijgen, dan konden wij hem alles uitleggen en hem terstond aan zijn advocaten laten telegraferen". „Ik heb hem reeds getelegrafeerd. Ik denk. dat hij morgen om negen uur zal aankomen" „Hoe prachtig!, Dat is juist iets voor jou Henry", riep Moravia opspringende. „Maar wij moeten het Sabine niet zeggen, wij moe ten haar daar laten suffen in haar kamer en zich zo ongelukk/g voelen, als zij het ver dient, omdat zij niet wist wat zij wilde Wij zullen een prettig dinertje hebben neen. dat gaat niet jij en ik zullen hier alleen di neren. Papa kan mevrouw Imogen bezighou den. In dit huis kunnen wij gelukkig alles doen. wat wij willen, en ik laat je niet alleen Henry, eer wij elkaar goede nacht moeten wensen. Het kan mij niet schalen, of je mijn gezelschap wenst ot niet: ik heb de zorg voor je op mij genomen, en ik denk te doen, wat ik wens ziedaar!" En zij schoof weer dichter naar hem toe en legde haar hoofd tegen zijn borst, zodat zijn wang rustte op haar zacht, donker haar. Hen ry gevoelde zich getroost. Deze lieve vrouw beminde hem in allen gevalle Daarom sloeg hij zijn arm om haar heen. terwijl hij haar verzekerde, dat haar gezelschap hem een troost was. en dat zij een engel was en der gelijke dingen. En toen zij hem toestond naar zijn kamer te gaan om zich voor het diner te kleden, waren zijn bedaardheid en evenwicht grotendeels weer hersteld. ZU had hem geen tyd gegeven tot nadenken, en zelfs haar vin ger dreigend opgeheven en hem gezegd, dat, als hij meer dan twintig minuten wegbleef zij hem zelf zou gaan halen en naar haar ka mer terugbrengen. En toen hij haar verlaten had. ging deze echte dochter van Eva. nadat zU bevel had gegeven het diner voor hen boven te bren gen, zich zo mooi mogelijk maken voor het volgende toneel. Zij was opgetogen. Wat had zU reeds veel bereikt. „Wel, hy was op de rand van zelfmoord!" zei zU tot zichzelf, „en nu kan hU bUna weer glimlachen. Eer de avond om is, moet hij mij kussen, en eer een maand voorbij is, zullen wij verloofd zijn. Hoe onzinnig, dwaze voor beelden te hebben over alles! Het komt er slechts op aan, een doel te bereiken". Lord Fordyce kleedde zich op» zUn gewone wijze met de gewone zorg, zulke slaven der gewoonte zUn wij: en toch had hij twee uur vroeger gemeend, dat hij afgerekend had met het leven. Hoewel hij het niet wist, was Mo ravia een goed geneesmiddel voor hem ge weest en op de juiste tyd toegepast, en de crisis van zUn lijden was voorbij Niet. dat hij niet meer overweldigd was door smart, of dat er geen ogenblikken van wanhoop meer zouden voorkomen, maar de stroom was be let een noodlottige wending te nemen, en langzamerhand zou alles weer goed worden. Het heldere, eenvoudige gezond verstand van Moravia deed hem zo goed. Zij was niet in tellectueel ontwikkeld zoals Sabine, zU was maar een lieve, mooie, vriendelijke, gewone vrouw, erg op hem verliefd, maar te zeer een Amerikaanse om ooit haar hoofd te verliezen en nu zeer opgewekt bU het vooruitzicht van zulk een heeriyk spel te spelen. Zij kende de mannen door en door. en ofschoon zij Sabi- nes onbeschrijfelijke bekoorlijkheid niet bezat, had zU toch vele bewonderaars en aanbidders gehad, en was in elk opzicht in staat een man voor zich in te nemen Deze avond had zij be sloten, Henry zo te kalmeren, te vleien en te vertroetelen, dat hij bij het goedennaeht wen sen niet zou marken, dat er enige verande ring zou zUn. Haar toebereidselen waren haastig, maar afdoende geweest. Zij was naar mevr. Imogens kamer gegaan en had haar bij zondere aanwijzingen voor de kok gegeven, en haar eigen kamenier zou bij het diner-be dienen. terwijl Nicolaas alleen de champagne moest ontkurken. Toen zocht zij een verruk kelijke donkerrode japon van zachte stof uit, rUkelijk met kant gegarneerd, en eindelijk liet zij een groot vuur aanleggen en al de gordUnen sluiten, en zo wachtte zij Henry's komst met een prettig voorgevoel. Zij had zelfs twee cocktails doen mengen, die klaar stonden voor haar gast. Henry klopte precies om acht uur aan de deur en zij ging hem tegemoet met de autori teit van een moeder en leidde hem naar de stoel, die zij voor hem had klaargezet. Een man mag een gebroken hart hebben, de pijn zal niet zo erg gevoeld worden, als hij om ringd is door gemak en bediend wordt door een mooie jonge vrouw, die niet alleen hem liefheeft, maar ook in staat is haar hoofd ta bewaren en niets te verzuimen, dat haar ia haar spel van dienst kan zijn. Zij liet hem de cocktail drinken en «prak toen opzettelijk over Sabine, of zij seer ver wonderd zou zijn. Michael te zien. en öf hij haar naar Arranstoun zou meenemen. Henry kromp meen bij elk woord, maar moest ant woorden en voelde zich weldra minder treu rig gestemd. Toen bracht zij 'handig het ge sprek op de Engelse politiek en liet hem haar vele dingen uitleggen, en telkens voegde zjJ er een onschuldige vleierU tussen en sprak met openhartige, vriendelijke genegenheid, zodat, toen het dessert verscheen. Henry reeds aanmerkeiyk kalmer was Zij was waarlijk een mooie vrouw en opvallend chic gekleed, en hij vond. dat zij er nooit zo bekoorlijk had uitgezien of zo lief was geweest. Zij was zich bewust, dat zij de overhand had behaald, nu de baan haar was vrijgelaten door haar vrien din. en toen de sigaretten waren gekomen, dacht zU- nu wel te kunnen toegeven aag enig gevoel. Zij herinnerde zich, dat hij alleen sigaren rookte, en stond op en hielp hem een van def zUne aan te steken en toen zij heel dicht bij hem was. stak zU de hand uit en streelde zijn haar „Zelfs als hij het niet prettig \indt". zei zij tot zien zelf. ..is hij te oeleefd om dat le zeg gen er later zal hU het aangenaam vind.tv omdat hy een man is". <Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1951 | | pagina 2