PLAATSELIJK NIEUWS De slechte verbindingswegen met de Krimpenerwaard Minister In 't Veld komt woningbouw bespreken Gaan interassa voor „Oranje Boven". LAATSTE BERICHTEN - RHEUMIN Adres aan de minister van verkeer: Geef ons een brug over de IJssel 'e zaak is rond mrrwsm.AO VOOR 7. t.i FN UTKECHT Schoonbovemclit Courant MA A NDAO M MAART 1»». Wat zegt De Bilt? Geldig van Maandagavond lot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 uur/. Veraprclde opklaringen. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen, maar later ook verspreide opk'aringi i\ Zwakke tot ma tige wind. aanvankelijk uit uiteenlopen de richtingen, later hoofdzakelijk tussen Zuid- en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Op- en Ondergang der Zonr 24 Maart: Op 6 33, onder lfiOO. 25 Maart: Op 6 31. onder 19 02. 26 Maart: Op 6 29. onder 190*. MAANSTAND. Wassende Maan. 24 Maart: Op 5.58. onder 17 32. 25 Maart: Op 6.10. onder 1.853. 26 Maart. Op 6 23. onder 2024. Eerste Kwartier 2 April. Hoog mater te Schoonhoven: 24 Maart 4 35 uur; 25 Maart 5 40 uur. 26 Maart 6 07 uur. 27 Maart 6 56 uur. Keulen. 24 Maart, stand 3 19, was 0 32. nen wordt op 5300 personen geraamd. 0. In de landbouw en de tyindel worden de mogelijkheden tot verruiming van de werkgelegenheid niet groot geacht. Daar entegen wordt in de sector verkeer belang rijke ontplooiing samen met de in dustrialisatie verwacht. T. De bevolkingsaanwas, welke verband houdt met de verdere industriële ontwik keling. werd berekend op circa 15 000 per- aonen. waarvan 9000 in de Westelijke. 3000 In de Zuld-Oostclljke en 2500 ln de Noord- Oostelijke waard, f. De woningbouw, welke nodig is om de achterstand ln te halen en om de bevol kingsaanwas op te vangen, is berekend op 250 a 300 woningen per Jaar voor de streek als geheel. 0. De bouw van kerken, verenigingsgebou wen. scholen, de aanleg vsn sportterrei nen, verdient aanbeveling In het kauer van het streven naar een harmonische ont wikkeling van de streek. J0. Op het gebied van het verkeer wordt een stllglng van het wegverkeer met 60 pCt. berekend als gevolg van dé industriële ontwikkeling. De verbindlgen aan enige bestaande kernen met de centrale weg vraagt de aandacht. Grotere frequentie van de autobusdlensten. zowel als nleuwo doorgaande verbindingen, moge worden verwacht,. In do eivol gepakte zaal van café ..Da Vriendschap" waren de afgevaardigden uit al le gemeenten van de Krimpenerwaard bijeen gekomen om deze belangrijke vergadering, die onder de ordelijke en nauwgezette leiding stond van burgemeester Aalbers, van Krim pen aan de IJssel, bij te wonen. Zij zagen, enigszins tot hun verbazing, belangrijke auto riteiten als gasten binnentreden, de commis saris van de Koningin, de voorzitter en de secretaris van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, de directeur van Stad en .Landschap, de gemeente-secretaris van Rot terdam. een lid van Gedeputeerde Staten, de hoofdingenieur van de provinciale waterstaat en de rijkshoofdinspecteur van het verkeer. De vergadering van afge^aard gden waS daarom beduusd over deze schittering van zoveel ..pu'k van de natie", omdat men zich eigenlijk nog nimmer goed had voorgesteld, hoe belangrijk de problemen van de Krimpe nerwaard ook konden zijn voor gebied bui ten die waard, met name voor de stad Rot terdam In de loop van de avond werd dat evenwel steeds duidelijker. De Krimpenerwaai d be hoort geheel tot het gebied, dat aangeduid wordt als randstad Holland, de dichtbevolkte keten van steden van Dordt tot Amsterdam, doch de waard kan daarvan tot heden geen deel uitmaken, uitsluitend door gebres nan goede verbindingswegen. Na de opening door burgemeester Aalbers, verkreeg de directeur van het Economisch Technologisch Instituut, dr. A G. van der Veen. de samensteller van het rapport, het woord voor de officiële aanbieding. Hij zptte uiteen, dat zijn instituut doorgaans slecht» japporten van plaatselijke betekenis samen stelt. doch dat onlangs voor het eerst een gtpeekwelvaartsplan gereed gekomen was. dat voor Goeree er. Overflakkee. Het tweede rap port van dien aard is dat voor de Krimpener waard. Hoewel Flakkce en de Krimpener waard zek?re punten van overeenstemming hebben .onder andere de geïsoleerde ligging, is de structuur van beide gebieden toch ver schillend. De heer Van der Veen, die dank bracht voor het door de stichting aan de dag gelegde geduld en vertrouiyen. vatte zijn eigen rapport samen in enkele korte zinsneden. In da allereerste plaats moet geijverd wor den voor ontsluiting van de waard, De thans in aanleg zijnde wegen zijn niet voldoende, •r moet een brug komen bij Krimpen aan de IJssel. Pas daardoor zal de Krimpene'waaid deel gaan uitmaken van de randstad Holland en ook daardóor zal de waard kunnen delen in de grotere w elvaait van het geheel. De heer Van der Veen overhandigde zijn rapport met de wens. dat het zou mogen bij dragen tot de bloei en groei van de Krimpe nerwaard. Prof. W. E. Boerman, hoogleraar aan de eco nomische hogeschool te Rotterdam, bezag het probleem van de slechte verkeersverbindin gen voor de Krimpenerwaard uit wetenschap pelijk Oogpunt. Hij hield een breed gedocu menteerd betoog, waarin hij begon er aan te herinneren, dat hij achttien jaar geleden, tijdens een rede In Bergambacht, op weten schappelijke gronden reeds tot de conclusie gekomen was, dat een brug bij Krimpen aan de IJssel voor de Krimpenerwaard een strikt noodzakelijke ontplooiingsmogelijkheid inhield Zijn wetenschappelijk pleidooi voor betere we gen illustreerde de hooggeleerde spreker met voorbeelden uit alle eeuwen. Hij wees erop. hoe door alle tijden en in alle landen de hoog st* welvaart steeds daar gevonden wordt, waar de economie gediend wordt door goede verbindingen. Eerst waren het de Romeinse heirbanen, later de waterwegen, nog later de spoorwegen, die aders van welvaart trokken door dikwijls arm land. De Krimpenerwaard heeft met Jiortcn en stoten deze ontwikkelings gang meegemaakt, doch de jongste verbeterin gen zijn aan dit gebied voorbijgegaan. Zo lang goede waterwegen en gebrekkige aan- voerwegen te land voldoende waren, kon de waard zich ontplooien. Maar de ontwikkeling van de laatste halve eeuw. die de auto tot het voornaamste vervoermiddel voor dit sooi't ge bied maakte, is aan de streek voorbijgegaan. Zelfs bloedarmoedige streken uit het verle den vertonen op het ogenblik een hoge wél- vaart. omdat zi\ werden opgenomen in het verkeersnet Er zijn nok streken, die een trap van ontwikkeling hebben overgeslagen en die du» nu weer ..bij", zijn. ZD hebben de «poor- wegen gemist, maar kunnen than» het auto verkeer goede wegen bieden. Zij hadden smalle waterwegen voor zeilschepen, die niet voldoende waren voor stoomschepen, maar waar motorboten nu weer terecht kunnen. ZU hebben geen gasfabrieken gekend, maar zij zijn thans aangesloten op het electriciteitsnet. Ook zo'n sprong ln de ontwikkeling heeft de Krimpenerwaard met gemaakt. Dit gebied staat nog op hetzelfde peil van verkeersont- Wikkeling als vijftig jaar geleden. De pro fessor haalde ook voorbeelden aan, dat zelf» de N agrarische activiteit geleden had onder dit gebrek. Voeger was hier een vrij belangrijke hennep- en vlasteelt ten bate van de scheepvaart.. Daarvoor is echter niets in de plaats gekomen Fruit- en groente teelt zou goed mogelijk zijn op de randge bieden langs de rivier, maar voor afzet van producten zijn goede verbindingswegen met Rotterdam nodig. Het veer in Krimpen aan de IJssel was volgens de professor een even groot onding als destijds de tollen. Het brengt grote kosten mee voor het wegvervoi en het werkt zeer gebrekkig. Prof. Boerman spiak tenslotte de hoop uit. dat de brug spoe dig verwezenlijkt zou worden, met welka wens hij een krachtig applaus oogstte. De commissaris der Koningin, die vergezeld was van zijn waarnemend kabinetschef, sprak na de pauze een korte rede uit. waarin hij uitdrukking gaf aan zijn grote waardering voor het werk. en de werkwijze van de stich ting Krimpenerwaard. Het is deze avond ge bleken. aldus ie commissaris, mr. Kesper. dat de sUchtmg niet gewend is de mensen in de koi^ te laten zitten. (Een hoestend gelach steeg op uit de benauwde zaal. over deze woord speling!, maar ook figuurlijk stelt de stichting nog steeds alles in het werk om vooruitgang te bereiken voor de gehele waard. aldus de commissaris. Dat men ondanks tegen slag nog steeds niet mismoedig was. waar deerde de comm.ssans hogelijk en hij ver trouwde, dat diezelfde vooruitstrevendheid ook aa.i de dag gelegd zou worden bij de ver werkelijking van de wensen en mogelijkhe den uit het rapport. Ir. Van Hoytema zelde namens de K.W.A C. (Kon. Ned. Automobielclub» ,dat hij uit toe ristisch oogpunt de Krimpenerwaard wel ge schikt achtte voor fiets- en wandeltochten, maar niet voor autoritten. De steeds opgevoerde brncine-accUns brengt op het ogenblik tezamen met de wegenbelasting f 22.000.000 op. doch daarvan wordt slechts ongeveer een kwart werkelUk aan wegen besteed, omdat, naar men segt. ons land te arm Js om grote uitgaven aan wegen te doen. Ir. Van Hoytema wilde een Amerikaanse zegswijze daartegenover stellen: WU r-lJn te srm om ons slech te wegen te kunnen veroorloven. Ook de heer Lemmers, namens de organi satie van beroepsvervoerders langs de weg, en de heer Schneider namens de E V Ode organisatie van producerende en handelende bedrijven, die gebruik maken van eigen auto's, steunden met grote nadruk de wens. die in het welvaartsrapport wordt uitgesproken, om te komen tot een brug bij Krimpen aan de IJs sel. Het veer daar. dat dikwijls auto's dwingt een omweg te maken of een half tot een heel uur te wachten, is zeer schadelijk voor het vervoer langs de weg, zeiden zij. Een uur wachten van een auto. zonder chauffeur, kost f 1.70, een kilometer rijden om het veer te ont lopen kost 35 cent. En hoeveel duizenden wachturen en omwegkilometers worden Jaar lijks aan dit veer verspild? De conclusie van alle redevoeringen en van het rapport is dus: betere wegen en een brug over de IJssel. Om bijzondere klem te leg gen op de wenselijkheid tot spoedige aan'eg heeft de stichting een adres samengesteld tot de minister van Verkeer en Waterstaat. Dat verzoekschrift lai burgemeester Aalbers voor en de vergadering verklaarde zich daarmee accoord. De tekst van het adres drukken wl) elders ln dit nummer af. Het stichtingsbestuur zal Woensdagmiddag door de minister xan Verkeer in audiintle worden ontvangen ter overhandiging van het adres. In zijn sluitingswbord sprak voorzitter Aal bers dank uit voor het besluit tot verbetering van de brug te Stolwijkersluis en dank ook aan de Kamer van Koophandel en het ge meentebestuur van Rotterdam voor de belang stelling. die zij aan de leg leggen voor de brugpi oblemen. een vraagstuk, dat ook van grote betekenis is voor de ontwikkeling van stad en omgeving van Rotterdam. De zaal was door de ene uitgang nog lang niet leeg. toen de commissaris der Koningm bereids naar buiten stapte in de frisse nacht lucht. waar de verlichting bij de muziektent nog brandde. Die was ontstoken t*rt gerieve van de muziekvereniging ,.D H.T.S.G.", die bij de aankomst van de commissaris te kwart over zeven voor een muzikaal welkom ge zorgd had. Berkenwoude had trouwens ook nog op andere wijze voor een gastvrij ont haal gezorgd. De verversingen in de pauze werden rondgediend door jonge dames in de Krimpenerwaard8e klederdracht., die tot voor weinig jaren in dit geïsoieerde centrum van de waard nog door de oudere vrouwen ge dragen werd. Het gebrekkige wegennet, waarover deze avond gesproken werd. heeft evenwel niet zo'n volkomen isolatie meegebracht, dat de klederdracht behouden ia (zie ook pag. 3 en 5.). Alblasserdam. In de ledenvergadering van „Beyaert" zijn da manege-uitvoeringen, welke door ziekte onder de paarden moesten worden uitgesteld .opnieuw ter sprake gekomen. Dank zij de goede zorgen van de heer Ouwerkerk, dierenarts, en zijn helpers zijn de edele dieren weer aan de beterende hand. zodat men besloten heeft de ruiteravonden te houden op Vrijdag 18. Dinsdag 22, Donderdag 24 en Zaterdag 26 April. Bergambacht. Minister J. In 't Veld spreekt morgenavond om half acht in hotel 't Cen trum over „De vooruitzichten voor de wo ningbouw". EEN VEREN PAK. Binnenkort zullen de modezaken zich niet meer aan overdrijving schuldig maken wan neer zij adverteren dat zij ..vederlichte" ar tikelen verkopen. De Amerikanen zijn na melijk begonnen textiel te vervaardigen uit ve en. In Amerika wordt veel gevogelte ge geten en zelfs zoveel, dat men geen afzet meer heelt voor de grote hoeveelheden ve ren .die hierbij vrijkomen. Eerst heeft men geprobeerd de veren .die hoofdzakelijk uit een eiwitachtige stof bestaan, om te zetten ln een meststof, maar dat bleek met rendabel te zijn. Nu heeft men een methode ontwikkeld om de veren te gebruiken voor het maken van garens en vilt. Het gewicht van dit ma teriaal bedraagt voor weefsels of vilt van ge lijke dikte ongeveer een derde van wol. De aard van het nieuwe textielmateriaal schijnt tussen wol en zijde in te liggen Naar ver luidt zal in het bijzonder een weefsel bestaan de uit 60 pCt garen van veren en 40 pCt kunstzijde bijzonder licht zijn en een geheel eigen uiterlijk en kwaliteit bezitten. (ADVERTENTIE I. M.). Giessendatn. Het Is voor tal van verenlglngs besturen ten plattelande een jaarlijks weerke rende teleurstelling, dat de ledon de vergtde- rignen zo slecht bezoeken. Ook do Giessen- damse Oranjevereniging „Oranje Boven" kampt met dit euvel. Slechts één van de ruim tweehonderd leden bezoekt trouw de Jaarver gadering. Het bestuur, verstoord en teleurgesteld over dit gebrek aan contact, heeft nu gestreafd naar een oplossing, waaraan de meester ver enigingsbesturen zich nog niet gewaagd heb ben. Het heeft de leden min of meer in de vorm van een ultimatum meegedeeld, dat minstens twintig personen de eerstkomende buitengewone jaarvergadernig moeten bezoe ken. Komt dit vereiste aantal niet dan zou men tot zlin spyt moeten concluderen dat op voortbestaan van de vereniging geen prijs wordt gesteld en z»l deze ontbonden worden. Alle rechten en aanspraken der leden ver vallen dan. Uiteraard Is men nteuwsglerlg naar het re sultaat van deze aanmaning. Zou dtt voor beeld ten plattelande op grote schaal worden nagevolgd, dan ts te verwachten dat heel wat nuttige en minder nuttige organisaties van het toneel zullen verdwijnen. EERSTE STEENLEGGING CHRISTELIJKS LANDBOUWSCHOOL Gouda. In tegenwoordigheid van enkele burgemeesters uit de omtrek en de wethou ders mevr. C. v. Dantzig-Melles en de heren E. A. Polet en A. Heerkema heeft burgemees ter James Donderdagmorgen de eerste steen gelegd voor de nieuwe Christelijke Land- en Tuinbouwschool aan de Goejanverwelledijk. Da burgemeester sprak zijn verwondering uit voor de wilskracht van de bestuurders, die veel werk hebben moeten verzetten. Spreker, die ere-voorzitter van het schoolbestuur ls. uitte zijn tevredenheid over het feit, dat het bestuur van de organisatie Bescherming Be volking toestemming had verleend om dï kel derverdieping van de -nieuwe school als hoofd kwartier te gebruiken. Hij hoopte, dat de school vele goede boeren en tuinders zou op kweken. De heer A Verboom, voorzitter van het schoolbestuur was verheugd, dat het on derwijs nu Jn nieuw» banen geleid zou kun nen worden. WONINGBOUW Krimpen san de IJssel. Het vierde flatge bouw van vijf blokken beneden- en boven woningen bevattende totaal 40 huizen zal op 7 April worden aanbesteed. Teneinde tege moet te komen aan de wensen van de raad zal de aanbesteding van het flatgebouw zo wel voor de traditionele bouw alz voor de «y- iteembouw gelden. Dl HEEK AARVOUDSE TEE AARDE BESTELD. Lekkerkerk. In de stromende regen ls Don derdagmiddag het stoffelijk overschot van oud-wethouder Aarnoudse fen grave gedra gen. Een grote mensenmenigte had zich bij oe algemene beeraafplaats verr»"*»lri om de ze plechtigheid bij te wonen. Onder de aanwe zigen bevond zich onder meer burgemeester Van der Willigen, wethouder Van Es. gemeen tesecretaris Van Rtem,sdifk, oud-raadsleden, bestuurders van de SGP en de Ned. Herv. Evangelisatie op Gerei Grondslag. Namens het gemeentebestuur voerde bur gemeester Van der Willigen het woord. H.J wees op de vele werkzaamheden, die de ovei - ledene in dienst van de gemeenschap nad verricht. ..Met Arnoudse". aldus spreker. ,.'s een onbaatzuchtig Iemand heengegaan, die wil allen betreuren". De heer De Redelijkheid uit Ouderkerk aan de IJssel sprak een slotwoord. VERGADERING ZIEKENFONDS. Waddinxveen. Het bestuur van het Alge meen Ziekenfonds Gouda en omstreken be legde Donderdagavond een vergadering -n hotel de Unie. Deze vergadering, welke onder leiding stond van de heer A. J. van der Too- ren. hoofdadministrateur van het fonds, was goed bezet. Voorts waren aanwezig de heren J. van Pruissen. Chef de Bureau en P. Radder, Chef van de Mutatie-afdeling. De heer v. d. Tooren sprak ln zijn openings woord zijn tevredenheid uit over de vrij goede opkomst, waardoor thans de gelegen heid bestond besluiten te nemen. Hij deelde mede. dat Waddinxveen 6547 verzekerden bij het fonds teldt. De hoofdzaak van deze ver gadering was te komen tot de verkiezing van drie leden en drie plaatsvervangende leden voor de ledenraad, welke op zijn beurt weer het bestuur kiest. Vo9rts gaf spreker een overzicht van het werk*, dat door het fonds wordt verricht. Het ziekenfonds Gouda en omstreken omvat de gemeenten in de Krim penerwaard, Moordrecht. Zevenhuizen. Moer- capelle. Reeuwijk en Waddinxveen In totaal bedraagt het aantal verzekerden 47.000. Hij wees er op. dat de verzekerden te Gouda f 108 premie moeten betalen en de buiten gemeenten f 0 88. Dit verschil ligt in de re den dat men in de stad vaak eerder geneigd is medische hulp In te roepen dan op het plat teland. Daar moest men niet uit afleiden dat Waddinxveen zo voordelig voor het fond» was. Bij nadere 'berekening zou het tegen deel zelfs kunnen blijken. In 1951 werden in totaal 330 inwoners verpleegd in ziekenhui zen, van wie 273 Jn ziekenhuizen te Gouda, 46 te Leiden en negen in andere gemeenten Komende tot de verkiezing van het bestuur deelde spreker mede dat van de zijde van de Vakcentralen, alhier, voor de ledenraad drie namen waren opgegeven, te weten A. v. d. Ben. H van Egdom en H. Geits Jaczn. Spie ker merkte op dat dit allen verplicht-verze kerden waren terwijl het toch wel wenselijk meest in de aanval. Na 20 minuten lukte het —38, SCHOONHOVEN. ABMOE-RAPPORT. Het welvaarfsrapport voor de Krimpener waard. dat Vrijdag is uitgebracht door het economisch technologisch instituut, bevat oqk een paragraaf over Schoonhovens toekomst. Wij mogen wel zeggen dat het een negatieve paragraaf is. Hoewel ln het rapport vastge steld wordt dat Schoonhoven, na Krimpen aan de IJssel de belangrijkste industriege meente van de gehele waard is. wordt als toekomstbeeld uitgesproken dat Schoonhoven maar moet terugzakken tot het peil vah een dood stadje. Dit is allerminst in overeenstem ming met de els tot industrialisatie die met grote klem voor de waard als geheel wordt uitgesproken. Toch zegt de Schoonhovense pa ragraaf: ..Wij zien een te scheppen Industrieterrein nabij Bergstoep als een toekomstig werkter rein voor Schoonhoven. Deze stad heeft, in geklemd binnen enge grenzen, geen mogelijk heid tot ontwikkeling van industrie Slechts door grenswijziging zou aan deze situatie 'n eind gemaakt kunnen worden, maar dat ple gen zaken te zijn van lange adem met onze kere uitslag. Vandaar dat wij Schoonhoven willen zien als ..woongebied" voor de Berg- ambachtse-Ammerstolse industrie. Dat werk gebied liet 3(?) km. van Schoonhoven, een afstand die niet het minste bezwaar biedt voor dagelijks heen en weer reizen door ar beidskrachten. Het is evenwel noodzakelik bij de ontwikkeling van dit industriegebied, zo mogelijk rekening ie houden met de belangen van Sehoonhoven". Het rapport bespreekt dan de mogelijkheid tot vestlring van een fijnmechanische indu strie (te Bergstoen) omdat Schoonhovense ar beidskrachten daarvoor geschikt zouden zijn. Het rapport komt echter tot de slotsom dat het niet in het belang van Schoonhoven zou zfjn om zo'n Industrie te vestigen, waaraan 't toevoegt: „Iets anders ls of men niet zou moe ten overwegen bij een vérgaande achteruit gang van de zllverindustrie een onlossing voor het verlies aan werkgelegenheid te zoeken ln de richting van toch een vestiging van een fijnmechanische industrie. Ook voor vesti ging van Industrieën die gebruik maken van vrouwelijke werkkrachten ziet het rapport geen perspectief ln Scjioonhouen. Het rapport heet officieel een sociaal eco nomisch rapport, het wordt meestal aange duid als een welvaartsrapport, voor Schoon hoven is het evenwel een armoe-rapport. VERKEERSEXAMEN. De 110 leerlingen van de plaatselijke lagere scholen, die twee weken geleden met goed gevolg het schriftelijk gedeelte van het ver- keersexamen met gunstig gevolg hebben af gelegd brengen vandaag hun kennis in de practijk. Vanmorgen om half tien vertrok de eerste jeugdige weggebruiken per fiets vanaf het Stationsplein om de route met de exa menopgaven in de vorm van verkeersborden en een verkeersagent at te leggen. riFIoewel niet alle jeugdige- examinandi vrij zijn van examenvrees konden ÉiJ toch over het alge meen wel de kneepjes, die in het parcours schuilen. Dat ligt trouwens voor de hand. want het schriftelijk gedeelte is behoorlijk zwaar geweest, dus degenen, dia daarvoor ge slaagd zijn maken ook een goede kans voor het practische gedeelte, dat met opzet tieta minder zwaar gemaakt is. De kennis van de, verkeersborden blijkt er goed in te zitten. Bfen wielrijder of een auto. die voorrang moeten hebben, leveren echter nog wel eens een kleine moeilijkheid op. maar ook een dergelijk probleem wordt doorgaans op de juiste wijze opgelost. Aan het einde van de dag zal zeker een groot gedfeelfe van de deelnemers aan dit nuttige examen een gunstig resultaat bereikt hebben. TIJDELIJK HOOFD. In verband met de ziekte van dRheer J. L. v. d. Zwart, ls tot tijdelijk hoofd van de school njet de Bijbel bgnoemd de heer W. v. Joolingen te Lopik. B.E.C.—SCHOONHOVEN 0—1. In deze voor onze stadgenoten zo belang rijke wedstrijd is het gelukt de beide punten mee naar Schoonhoven te brengen. De eerste helft voor de wedstrijd was Sportclub AMERIKA STEUNT PLAN VOOR EUROPESE LANDBOl WGEMF.ENBCHAP De Amerikaanse regering heeti haar steun toegezegd aan het plan voor het Europese landbouwgemeenschap. Amerika ziet ln. dat er behoefte bestaat aan verder gaande onaf- hankelijkheld van de Europese markt. AARDVERSCHUIVING MAAKT DERTIG DODEN. Tengevolge van een grote aardverschuiving, die zich Zondagmorgen te Tjiboda bij Ban doeng voordeed, zijn dertig personen om het leven gekomen, 41 gewond en acht vermist. De slachtoffers zijn voor het merendeel vrou» wen en kinderen. EUROPESE KOLEN!EKORT KAN IN 1956 OVERWONNEN ZIJN. West-Europa, dat thans ongeveer 700 mii- lioen dollars per jaar moet uitgeven voor de invoer van kolen, zal in 1956 rijn koléntekort overwonnen kunnen hebben, zo deelt de com missie voor de kolenpdroductie van de Or ganisatie voor Europese Economische Samen» werking mede. Volgens de commissie, die onder voorzitter, achap staat van minister Stikker, kan de in voer van kolen aanzienlijk worden beperkt. De ministers zullen de volgende week aan de raad der O E E S. aanbevelingen voorleggen die beogen de West-Europese landen in slaat te stellen hun kolerinvoer in 1952 te vermin deren tot 17 millioen ton en in 1953 tot 13' t millioen ton. Vorig jaar heeft de invoer 25 mil Hoen ton bedragen. EISENHOWER. Het conservatieve Engelse blad ..Sun day Chronicle" schrijft in een artikel over generaal Eisenhower onder meer: „Geen candidaat voor het Amerikaan se presidentschap bezat ooit zo weinig kennis van de Amerikaanse politiek en was zo goed op de hoogte van Europese politieke aangelegenheden". KERK EN SCHOOL. fcF.D. HERV. KERK. Beroepen te Rhedcn (Geld.) ds. B. Baks, tg Capelle aan de Usael. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oudewater E. de Vries te Dwingelo. PROF. SCHILDER OVERLEDEN. Gisterochtend vroeg is te Kampen na een .ziekte van enkele dagen onverwacht op 61- jarige leeftijd overleden prof dr. K Schilder, hoogleraar in de theologie Hij werd aan de theologische hogeschool aldaar cum laude theologisch candidaat ln 1914. Later promo veerde hij aan de universiteit te Erlangen summa cum laude. Bij de generale synode der Gereformeerde Kerken werden destijds bezwaarschriften in gediend over de belijdenis van een groep le don der Geref. Kerken, van welke groep prof. Schilder de leider was. Deze bezwaar schriften zijn de oorsprong geworden van Ar totstandkoming van de Geref. Kerken, onder houdende art. 31 der ker':orde. PREDIKBEURTEN. KERK. ARXEfe-'Öebouw Rehoboth. Herv. Evange lisatie-samenkomst. Woensdag 26 Maart, 's av. 7 30 uur d- heer A de Redelijkheid, van Ouderkerk aan de IJssel. Bidstond voor he' Gewas BERGAMBACHT. Uitgetredenen Ned Herv. Kerk. Dinsdag 25 Maart, avonds 7 Uur, d» Toes, van Kinderdijk. OUD KATHOLIEKE KERK, GOUDA. Dinsdag 25 Maart Cn Donderdaf 27 Maart, v.m. 9 uur. Heilige Mis. GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. De Ruyter- straat. Vrijdag 28 Maart. avonds 7 30 uur, ds. Ligtenberg. van Rotterdam-W. GROOT-AMMERS. Schoonh. Veer Dinsdag 25 Maait. n.m. 3 uur en 's avonds 7 uur. ds. M van de Ketterij, van Alblasserdam. Bid dag voor het Gewas. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJFSEL. IJsseldijk Dinsdag 25 Maart, 's avonds 7.30 uur. de heer Wljnne. Goudenregenstraat. Woensdag 26 Maart sav. 7 uur. ds. Vlot. Buffelstraat. Donderdag 27 Maart, 's avonds 7.30 uur, dp heer De Jong. NIEUW-J.EKKERLAND Lokaal v. d Beek. Woensdag 26 Maart. avonds 7 30 uur, d« heer De Jonge, van Rotterdam PAPENDRECHT. Dinsdag 25 Maart, 'l av. 7 30 uur, de heer Uselstein. PL N CHR. AFGES^H GEMEENTE. WADDINXVEEN. Woensdag 26 Maart, 's *v, 7 uur. ds. B. Toes, van Kinderdijk. Gift voor Groene Krols. Caprlle aan de IJssel. De plaatselijke afde' ling van „Het Groene Kruis" ontving 'n gift van f 75 als dank voor hulp. Het bestuu*" heeft deze gift met grote erkentelijkheid aan vaard. Capelle au de IJssel. De door de vereniging „Zonnestraal" en het NVV t.b.c.-fonds geza menlijk gehouden collecte heeft ln deze ge meente f 25861 opgebracht. zou zijn. dat er ook vrijwillig verzekerden ir. vertegenwoordigd zouden worden. De ver kiezing is geheel vrij. De heer Pill* spreken de namens de vakcentralen wees er op. dat door de algemene raad van vakcentralen de ze drie mensen waren genoemd, doch dat men vrij was in zijn keus. maar dat de vak centralen deze drie namen handhaafden. Bij de daarop gehouden stemming werden de he ren v. d. Ben. Van Egdom cn Gerts geko zen. Als plaatsvervangende leden werden ge kozen de heren S. Pille, J Hogenbrug en B. W. F. Lichtenberg Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt ..waarbij op verschillende punten een ruime gedachten wisseling werd gevoerd. REEUWIJK. Geboren: Willem, z. van N. J. van Dam en H. A van der Kroef Overle den: A. Wilschut, 80 J. wedn. ven G Blanken. ZEVENHUIZEN. Geboren: Machiel, z. van P. C. Gorissen en A. C. de Jong Wilma. d. van M Knop en C Bakker. Getrouwd: A de Vogel en C. M v. d. Hoek A. A. Bregman en J. M. Bregman Overleden: W. van den Haak, 72 J. Van Putten met een goed schot de Delftse doelman te passeren. Qok B.EC., dat nog in de gevaarlijke zone zit. liet zich echter niet onbetuigd, maar Van Dam weerdo zich ge ducht in zijn heiligdom. Na rust waren de Delftenaren in het veld de baas. maar de af werking van de aanvallers was een probleem, dat ze niet konden oplossen. De Sportclub verdediging draaide op volle toeren. Naar mate het einde naderde werd het apel har der. De scheidsrechter nam zonderlinge be slissingen. Ongeveer 10 minuten voor het einde kende hij B.E.C een strafschop toe. die echter naast werd geschoten. Met eeti be nauwde. maar nuttige zege kwam Sportclub dus «is overwinnaar thuis. NIET OPGEBRACHT. In het vorige nummer meldden wij. dat twee leden van de Militaire Politie een zoon van de familie S., uit de Koestraat en dien» zwager P V., die in de Koestraat in een handge meen gewikkeld waren, naar het politiebureau hadden gebracht. Later is echter gebleken, dat S en V. uit eigen beweging naar het politie bureau zijn gegaan. MARKTBERICHTEN. GROENTEN- EN VRUCHTENVEILING UTRECHT EN OMSTREKEN. Veilingbericht van 21 Maait. Radijs 4^-15, knolselderij 212, komkommers groen 21—48 sia 5—24. alles per stu;k andijvie 59—6L bie ten 18—28, bieten gekookt 3143. boeren kool 7—11, dunsel 50—144, gele kool 8—12 rode kool 15—25, postelein 8798. prei 13— 30. raapstelen 2347, rabarber 14—60. rapen 5 8. stoofsla 40—70 winter pinazie 38—58, zo- marspinazie 1368, spruiten 1267. uien 2 waspeen 843. winterwortels 614, wit lof 21—70, alles per kg. VEEMARKT UTRECHT. Op de veemarkt te Utrecht weiden Zater dag aangevoerd in totaal 4841. Runderen 1292» waarvan 245 op de t.b.c. vrije markt, graskal veren 193, nuchtere kalveren 2055, schapen er lammeren 210 en 35. 'varkens 275, zeugen 272, biggen 471, bokken en geiten 38. De prijzen varieerden voor: Stieren van f 400 750, kalfvaarzen van f 625900. graskalve ren van f 160—300. nuchtere kalveien far f 3645, pinken van f 350500, melkkoeien van f 725—950, kalfkoeien van f'750—1000 vaarskoeien van f 500750 schapen van f 100 135, zuiglammeren van f 2535. magere var kens van f 50—110. zeugen van f 280285. big gen van f 4065. bokken en geiten van f 10 —40. Dp handel was in rundvee en schapen re delijk. in varkens en biggen matig, in nuch tere kalveren traag. KAASMARKT GROOT-AMMERS. Aan de kaasmarkt waren Zaterdag aange voerd 2 partijen met te zamen 30 stuks ka zen. wegende 210 K G. Prijs: met rijksmeik le soort f 234. Handel matig. 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoon novensche Courant MAANDAG 24 MAART 1B5Z. Ameide. De muziekve-en sii g „Unie" raf Donderdagavond onder leiding van haar diri gent. de heer B A. Hoon uit Schoonhoven, haar tweede winteruitvoering in de zaal van de heer J de Jong. Zes nummers werden goed uitgevoerd. Na de pauze trad het Nederlands Cabaretgezel schap onder leiding van Joep Kluvers op on der het motto: ,,'t Is maar een spelletje". Dit êezelschBp speelde voortreffelijk. Allen heb- en genoten en de voorzi.ler sprak in zijn dankwoord niet zonder reden de wens u.t dat het gezelschap nogmaals in Ameide zou optreden. Ammerstol. Voetbal. De voetbalver eniging ASV heeft met het tweede elftal in geschreven voor de na-competitie voor reser ve elftallen, welke de KNVB bij voldoende deelname zal organiseren. Het gemeentebestuur heeft thans de ad ministratie van de nieuwe woningen overge dragen aan de woningbouwvereniging „Be ter wonen", secretaris D. C. v d. Veer De heer H. Marcelis heeft in dienst van de ge meente als huurophaler zijn ontslag ontvan- gen. In deze functie zal een ander worden benoemd. De collecte voor het NVV t.b.c.-fonds beeft f 124 55 opgebracht. Het Bijbelgenootschap hield Woensdag In de Ned. Herv. Kerk een bijeenkomst waar aan de hand van de film ..Geen grenzen meer" het werk van dit genootschap werd vertoond, namelijk het vervaardigen en ver spreiden van de Bijbels over de wereld. In de pauze deelde de heer Van de Brugman mede. dat het werk van het Bijbelgenootschap een dienend werk was en niet gebaseerd op winst. Het Bijbelgenootschap bestaat nu reeds anderhalve eeuw en de bijbel wordt in 1100 talen verspreid. De Bijbels worden tegen kostprijs of zonodig geheel gratis verstrekt. VERGADERING LANDBOUWJONGEREN- GROEP. Haastrecht De landbouwjongerengroep. af deling Vlist.' heeft in café Donk Woensdag avond een gecombineerde vergadering be legd, teneinde te komen tot oprichting van een afdeling der landbouwjongerengroep. ge naamd afdeling Vlist. Haastrecht. Stein. daar in laatstgenoemde gemeente geen afdeling is. De voorzitter van de afdeling Vlist. de heer W. de Boer opende de vergadering met een woord van welkom en memoreerde het voor stel tot oprichting van de afdeling Vlist Haastrecht. Stein. De heer A. Kool van Gou derak besprak het werk van de landbouw jongerengroep, Vaarna tot de bestuursverkie zing werd overgegaan. Tot voorzitter werd benoemd de heer A de Groot, tot secretaris de heer J. Uithoff en tot penningmeester de heer A. de Lange. Daar in de loop van de vergadering acht nieuwe leden van Haastrecht en Stein waren toegetreden, was hiermede de nieuwe afde ling Vlist, Haastrecht, Stein, tot stand geko men. Hardinxveld. Aanbesteding Ten gemeentehuize had Vrijdagmorgen de aanbe steding plaats voor het leveren en leggen van linoleum in het tehuis voor ouden van dagen Burgemeester De Boer-Stichting. Er werd als volgt ingeschreven: W. J. van der Plank te Gorinchem voor f 4395 30 M. J floogenboezem te Giessen- Nieuwkerk voor f 4500.J de Ruiter te Hardinxveld voor f 4607.63; A L Muis te Hardinxveld voor f 4645.J. Nijhoff. Oud- Alblas voor f 4695 Gebr. P en C. Kabauw. Hardinxveld voor f 4750.J. van der Linge te Gorinchem voor 4790.H, de Kreij. Am sterdam voor f 4875P den Breejen Zn., Hardinxveld voor f 5418.„Allan" te Rot terdam voor f 6034.50. De gunning ls aange houden. STIERENKEURING. Lekkerkerk. Bij de alhier gehouden stieren keuring werden 26 stieren ter keuring aange boden. Drie exemplaren werden afgekeurd. Voor de premiekeuring kwamen twee stieren in aanmerking. (ADVERTENTIE I M.) GEREMDE ONTWIKKELING DOOR De stichting Krimpenerwaard. aldus het adres, ts in hoge mate verontrust door de berichten, welke haar bereiken met betrekking tot de eventuele overbrugging van de Hollandse IJssel nabU Krimpen aan de IJssel. ZIJ meent namelijk te moeten aanne men. dat de verwezenlijking van het plan, hier een brug te bouwen, naar een onbe paalde toekomst is verschoven, dit als gevolg van het verband, dat er gelegd ls tussen de bouw van deze brug en de uit voering van andere werken in het «non- dlngsgebied van de grote rivieren en waaromtrent nog geen omlijnde plannen souden bestaan. De stichting kan zich er niet bij neerleg- 0en. dat de bouw van de vaste oeververbin ding bij Krimpen aan de IJssel wordt uitge steld. Te meer heeft zij reden voor dit stand punt, omdat reeds in 1940 vaststond, dat de le brug gebouwd zou worden. Het zal duidelijk zijn, dat de bevolking van 0e stceek diep is teleurgesteld door de be tichten. die duiden op een onbepaald uitstel van de realisering van de hierbedoelde plan- Ben. De stichting meent zich de tolk te maken van de gevoelens, welke ln de streek leven, door een uiteenzetting te geven van de grote belangen, die hier op het spel staan. De Krimpenerwaard. die thans bijna 40 000 Inwoners telt. is de zetel van een industrie, waarin volgens de laatste gegevens 7.500 per- eonen een bestaan vinden. Nationale betekenis. Deze nijverheid heeft zich. wel verre van •en locaal of regionaal belang te zijn. ontwik keld tot een van nationale betekenis. Het feit, dat de 50 Krimpencrwaardse bedrijven, die in de algemene industriestatistiek zijn opgeno men en welke de helft van het aantal be drijven met meer dan lo man personeel vor men. in 1949 een export hadden van 50 mil lioen gulden, vormt hiervan een duidelijk be wijs. De landbouw, die voor circa 2 400 personen een werkkring biedt, geeft evenzeer een be langrijke bijdrage tot de welvaart van ons land. De Krimpenerwaard is namelijk' een der meest gespecialiseerde weidegebieden van Nederland, waar een intensieve veehouderij gepaard gaat met een omvangrijke varkens- mestér ij. Van de totale melkproductie, die op 70 000 ton per Jaar kan worden gesteld, wordt circa 80.000 ton tot kaas verwerkt, leidende tot "n kaasproductie ter waarde van f 10 000.000. Hiervan wordt circa f 6.000.000 per jaar uit gevoerd. f Hierbij dient nog gevoegd te worden de Uitvoer van varkensvlees, die voor het land als geheel In J950 f 24 000000 bedroeg en waartoe de streek een belangrijke bijdrage leverde. De betefcpis van de handel zij geïllustreerd aan het feit dat de omzet van de kleinhandel in 1948 f 12.000.000. die van de groothandel f 25 000000 bedroeg. Het spreekt vanzelf, dat deze bedrijvigheid op economisch terrein een belangrijke goe derenbeweging tot gevolg heeft gehad. Moge de betekenis van het verkeer al blijken uit het feit, dat in deze sector ongeveer 1.000 personen een bestaan vinden, meer nog spre ken de dijfers over de vervoerde hoeveelheid goederen. Aan de hand van onderzoekingen van het Eeonomisch-Technologisch Instituut kan vast gesteld worden, dat het goederenvervoer van- én naar de streek in 1948 betrekking had op 600.000 ton. Hiervan werd ongeveer 450000 ton per schip en 350.000 ton per as vervoerd. Het vrachtautoverkeer, dat met dit vervoer verband houdt, kan berekend worden op ruim 200.000 auto's per jaar. een getal, dat ook afgeleid kan worden uit cijfers, verkre gen door tellingen, gehouden op de veerdien sten en op de brug nabij Stolwijkersluis. Omtrent het verkeer met personenauto's leren 4pze tellingen, dat dit ook op 200 000 auto's per jaar kan worden gesteld. Sedert 1948 is het verkeer aanzienlijk in omvang toegenomen. Volgens 'n desbetreffende statis tiek mijdt ongeveer een derde van het ver keer in de Westelijke Waard door 'n omweg het veer te Krimpen aan de IJssel. Ernstige redenen waarom het veer Krim pen aan de IJsselCapelle aan de IJssel ge meden wordt, zijn: a. Op de spitsuren en drukke dagen variëren de wachttijden van 30 tot 60 minuten. b. De op- en afritten zijn vooral b\J laag wa ter zeer 'steil en voor grote wagens bijzon der moeilijk te nemen. c. Het materiaal van het veer is onvolgb^nrie: onder andere maakt de capaciteit van de pont het overzetten van grote vrachtwagens, al dan niet met aanhanger, zeer bezwaarlijk De conclusie, die uit bovenstaande be schouwingen moeten worden getrokken, kan niet anders zijn dan dat de bestaan de oeververbinding te enenmale onvol doende ls om ln de behoefte te voorslen. Er is. mede met het oo«r op de belangen van de scheepvaart op de Hollandse IJs sel, slechts één afdoende oplossing van dit verkeersprobleem, namelijk de bouw van een brug. Een dergelijke oeververbinding, in aanslui ting op de in aanleg zijnde provinciale weg Krimpen aan de IJsselSchoonhoven, zal ook de ringdijk in de Krimpenerwaard aanmerke lijk van verkeer ontlasten. Dit is niet alleen een groot verkeersbelang, doch bovendien 'n waterstaatkundig belang, «daar de ringdijk thans verzakt als gevolg van het zware ver keer. dat hierover zijn weg zoekt. Een vaste oeververbinding zou derhalve in meer dan een opzicht tot een aanzienlijke be sparing leiden. Betreft dit de huidige situatie, het be lang. dat de streek heeft bU een vaste oeververbinding bij Krimpen aan de IJs sel gaat echter veel verder. Immers, de- se brug vormt een schakel ln de door gaande verbinding Rotterdam—Schoonho ven—Utrecht. Het tot stand komen van drse verbinding betekent voor de streek het openen van nieuwe mogelijkheden voor een verdere ecqnomlsche ontwikke ling. Zeer in het bijzonder moet daarbij gedacht worden aan de industriële expansie. Tot dus verre is op dit gebied ondanks de gebrekkige verbinding reeds het een *n ander bereikt, doch daarbij valt de nadruk op de groei van oude gevestigde ondernemingen. zowel als door op de inwoners uit de sjrrek opgerichte bedrijven. Ondanks de induririéle ontwikke ling die plaatsvond, moest toch de helft van het bevolkingsoverschot door gebrek aan werkgelegenheid elders een bestaan zoeken. Dit wijst dus op een te trage ontwikkeling van de b'estaansbronnen. De oorzaak van dit verschijnsel moet ge zocht worden in het feit. dat. hoewel de streek gunstig gelegen is. zij de ontwikkeling van het moderne verkeerswezen, die van de laatste 50 jaar dateert, niet heeft meegemaakt. In dit verband zij onder andere gewezen op de terreinen in de Stormpolder. die slechts op een passende ontsluiting wacnton om een deel te worden van het industriegebied van de Nieuwe Maas. Vast staat, dat zonder goede verkeersver bindingen de streek weinig kansen heeft op een verdere opbloei. Bij het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land is dit besef levendig, getuige de aanleg van de weg Krimpen aan de UsselSchoon hoven en de verbetering van de weg Gouda— BergstoepSchoonhoven. Ondanks de moei lijkheden. die er in financial opzicht ook voor het provinciaal bestuur bestaan zal de aanleg van deze wegen doorgang vinden. Niet doodlopen. De stichting meent, dat de eerstgenoemde weg geen in een onvoldoende veerverbinding doodlopende weg mag worden. De stichting vreest, dat dit wel het geval zal zijn, indien niet spoedig een besluit in gunstige zin om trent de vaste oeververbinding genomen zal worden. De stichting is. het zij herhaald, overtuigd van het grofe belang, dat gemoeid is met de bestudering van de waterstaatkundige proble men in het gebied van de benedenrivieren Zij kan er echter niet in berusten, dat de ont plooiing van het economisch leven van de Krimpenerwaard hieraan wordt opgeoefferd Het ls daarom, dat de stichting zich ver oorlooft met de meeste nadruk te verzoeken ernaar te streven, dat op korte termijn een voor de streek bevredigende oplossing van 't vraagstuk van de vaste oeververbinding te Krimpen aan de IJssel bereikt wordt. KAASDAG. Lekkerkerk. In De Grote Boer werd Don derdag een zuivelavond gehouden, waaraan tevens de winterkeuring van kaas was ver bonden Nadat de aanwezigen de kazen hadden be zichtigd. werd de avond geopend door de voor zitter der jongerengroep, de heer A. de Vos Jr.. die de aanwezigen hartelijk welkom heet te, in het bijzondpr burgemeester en wethou ders, de rijkszuivelconsulent, de keurmeesters en assistenten, de voorzitter van de bond van kaasproducenten, plattelandsvrouwen en de Hollandse Maatschappij van Landbouw De rijkszuivelconsulent, de heer Schrooder. deelde mede. dat dit de laaste winterkeuring van dit siezoen was. Enige tijd geleden was deze avond reeds vastgesteld, doch moest wor den uitgesteld wegens 't dodqlijk ongeval van zijn assistent, de heer Verdöold. Hij wijdde nog enkele gevoelvolle woorden aan de over ledene. waarna hij de keuringsresultaten be sprak. Bij. een derde deel der kazen kwam het gebrek bitter voor. bij sommigen zelfs heel erg De oorzaak hiervan kon spreker niet me dedelen. De gemiddelde puntenwaardering was 83 1. een vooruitgang naar de zomerkeu- ring gerekend .toen dit 84,6 was. Van de 34 kazen vielen er zeventien onder de eerste soort. Hli dankte de keurmeesters, de heren Adema uit Den Taag. en Broere. uit Lekker kerk, die geen gemakkelijke taak midden ge had. Verder somde hij nog enkele veel voor komende fouten op en gaf wenken ter voor koming van deze gebreken. Vervolgens reikte burgemeester Van der Willigen met enkele toepasselijke woorden de prijzen uit. De uitslag was: le prijs medaille Producent, A. v. d. Graaf. Loet. 98 punten; 2e prijs me daille Producent. A P. de Jong. Opperduit, 96 punten: 3e prijs, medaille Producent. J. A v. d Graaf. Opperduit. 96 punten; 4e prijs me daille Coöp. Boerenleenbank. A C. Streef- land, Opperduit, 96 punten; 5e prijs medaille Jongerengroep. P. de Groot. Korte Achter weg. 94 punten: 6e prijs thermometer Holl. Maatschappij van Landbouw. Joh. van Vliet. Loet. 92 punten. Na de pauze hield de voorzitter van de bond van kaasproducenten, een inleiding over Consumptiemelkprijs, vetgehalte en de Neder landse veehouderij. De heer Scrhooder ging nog even op het ge sprokene in. waarbij hij verklaarde meer voor de grote plas melk te zijn. dan voor het ho ge vetgehalte, waarnaar hij de uitbetaling graag geregeld zou zien. een opmerking, die ons wel wat vreemd voorkwam, daar er van alle kanten toch steeds naar gestreefd wordt het vetpercentage te verhogen. Na de vertoning van een zuivelfilmpje, op genomen in deze streek, en een andere rol prent. welke goed in de smaak vielen, sloot de voorzitter de avond. Nleuw-Lekkerland. De gymnastiekvereni ging „K. en V." gaf Woensdagavond in het Sportgebouw aan <fe Middelweg haar jaar lijkse uitvoering. De belangstelling was be vredigend. Dl leiding berustte bij 'de heren C. J. de Groot en Joh- v. d Perk. Eerstge noemde belastte zich met de oefeningen voor Op het Keukenhof te I.isse heeft Prins Rernhard Vrijdagmiddag de bloemententoon stelling geopend. Na de opening maakte de Prins een aantal filmopnamen van de fraaie bloemenveldjes. kleine en grotere meisjes. laatstgenoemde met die voor de heren Het gehele program ma werd keurig en tot aller tevredenheid al- gewerkt. Ter afwisselïhg voerde een toneelgroep van „K. en V." een aardig toneelstuk op: „De ma joor of inkwartiering bij mobilisatie". De voorzitter van de sportvereniging, de heer J. Deelen, die de uitvoering met een kort woord had geopend, sprak tot slot woor den van dank. Bij besluit van Gedeputeerde Staten ls de Zijdeweg geplaatst op het tertiaire wegen- plan. In de vergadering van de Middenstand» Vereniging werd Donderdag de heer M. de Jong, die, wegens zijn vertrek uit de gemeen te. ontslag had genomen als penningmeester, dcor de voorzitter, de heer S Smit. hartelijk toegesproken en dank gebracht voor hetgeen hij voor de vereniging had gedaan. Als blijk van waardering ontving hij een schemerlamp, terwijl aan zijn vrouw een bloemenmand werd aangeboden Tevens werd de heer De Jong benoemd tot ere-lid Verder hadden als bestuursleden ontslag genomen de heren H. de Ruijter. A. Hoogen- veen en M de Vries. Men besloot het bestuur met twee leden in te krimpen. In het bestuur werden gekozen de heren H. Smit en J. de Haan. In de bestuursvergadering van dp ver eniging voor ziekenhuisverpleging bracht de tweede voorzitter, de heer Stam. de heer M. de Jong dank voor wat nij. eerst als be stuurslid. later als voorzitter, voor de vereni ging heeft gedaan Als aandenken bood hij hem een portefeuille aan De heer P. r. Zwienen te Bergembaeht. die de ere-medallle In Ttrons. verbonden aan ad Orde ven Oranje Nassau ontving in verband met s(jn gouden toneeljubileum, neemt de gelukwensen van burgemeester Diepenhorst in ontvangst. I DETECTIVEROMAN door TH. WALDER HOOFDSTUK I Enige inlichtingen De man die opdracht kreeg de moordzaak Grief op te lossen, althans het onderzoek te leiden, was een lange man. smal in de schou ders en met lange armen, die hij. daar hij riet wist wat er mee te doen, gewoonlijk op lijn rug legde. Zijn gezicht was ook lang cn smal in alle onderdelen. Voorhoofd, neus, lippen, kin, al les was lang en smal. De gelaatskleur was bleek en de kleine ogen waren een beetje dof. Dezetnan zag er allesbehalve snugger uit en men mag het geloven of niet; een psycho technisch onderzoek had uitgewezen dat hij ook allesbehalve snugger was Het rapport had gezegd dat zijn verstand op het peil stond van een dertienjarige, dat fantasie nagenoeg ontbrak, dat het geheugen faalde en nog zo een en ander meer. Zijn eetlust werd geprezen, wat een op vallend succes voor de onderzoekingsmetho de mocht heten, daar het magere gezicht eerder deed denken aan een hongerkunste naar. Over drankzucht werd niets gezegd, merk waardig, want tijdens het onderzoek had deze politieman voor 'n waarde van ettelijke guldens gedistilleerd in zijn bloed en dat men het niet geroken heeft is misschien toe te schrijven aan een discreet gekauwd koffieboontje. De politieman had niemand het rapport van dg psychotechnische dienst' laten lezen, omdat hij het niet begrepen had en had be dacht dat het is als bij de dokter: de ergste kwalen hebben de mooiste latijnse namen. Deze man nu kreeg de leiding in de moord zaak-Grief. Commissaris Vanderlo namelijk koesterde het grootste vertrouwen in het werk van zijn inspecteur oVn twee redenen. 1. het was hem uit detectieveromans be kend dat sullige inspecteurs in werkelijkheid buitengewoon gevat zijn. 2. deze inspecteur loste misdaden altijd feinnen vierentwintig uur op Dat Vlinkt vreemd, maar toch niet zo vreemd als zijn naam. Die luidde: Telaat. In specteur Jan Telaat. Dvi vermoorde he»tte Hieronymus (ge zegd Jeroen) Grief. Hij werd dood aange troffen in zijn slaapkamer. Maar voordat hy levenloos werd aange troffen was er een soirée te zijnen huize ge weest. Grief was een goed gastheer. Dat blijkt wel daaruit dat hij niet alleen vele soorten drank liet schenken en sigaren en sigaretten presenteren, maar ook een gro te sortermg pijptabak. Het is immers bekend dat pijprokers slechts uit beleefdheid een sigaret of een sigaar ac cepteren en in stilte plannen beramen om zich van deze smaakbedervende genotsmid delen te ontdoen om te spoediger aan hun pijp te kunnen zuigen. Dan moet voorts voor de volledigheid ver meld worden dat de heer Grief een zeer ma tig roker en een zeer matig drinker was. Ik zeg dit niet zonder reden, het is een van die kleine aanwijzingen die leiden tot ontmaske ring van de misdadiger. Die avond dan gaf Hieronymus (gezegd Jeroen) Grief een partij. Hij deed dit vaak omdat hij van gezelligheid hield en geld be zat. Uitgenodigd waren; 1. Theodoor Jersild. schrijver van aller lei wetenswaardige artikelen voor weekbla den en populair-wetenschappelijke tijdschrif ten; 35 jaar oud. ongehuwd. Hij had echter de uitnodiging niet aanvaard, maar een briefje geschreven waaruit het belangrijkste was: „tot mijn spijt" en „drukke werkzaam heden". 2. Jeannette Gesell. beeldhouwster, 24 jaar oud, ongehuwd. Zij was aanwezig even als de volgende personen. 3. Henric Carp, secretaris van meneer Grief. 28 jaar oud. ongehuwd. 4. Gerard Sirks, procuratiehouder van de N.V. Tarra. 40 jaar. gehuwd, geen kinderen; 5. Geraitüne Sirks—Heidbreder, huis vrouw .gehuwd met de vorige, geen kinde ren. 42 jaar oud. 6. Frederik Bigot, juwelier, 37 jaar oud. ge huwd. drie kinderen. Was nooit van zijn vrouw Vergezeld. 7. Simon Schotman, chemicus. 34 jaar. ge huwd, geen kinderen. Zijn vrouw was niet aanwezig „wegens familie-omstandigheden". 8 en 9 de huisknechten Joseph Foix en Joop Kring, die later uitvoeriger worden be schreven. Men doet er goed aan deze namen in het hoofd te prenten, want onder deze mensen schuilt de moordenaar of moordenares Het is namelijk een der 'eisen van de goede de tectiveroman (en alleen de zulke ontvloeien mijn pen) dat de lezer direct kennis maakt met de dader, zodat die niet later kan wor den ondergeschoven. Nu blijft het natuurlijk nog mogelijk dat er helemaal geen dader is en dat de £ood van Jeroen Grief niet aan misdaad is toe te schrij ven maar normaal is. omdat iedereen op ze ker ogenblik het tijdelijke voor het eeuwige heeft op te geven. Welaan dan. ik wil me eerst bezig houden met de dood van meneer Grief. HOOFDSTUK II Het lijk in de slaapkamer Toen Joseph Foix. de eerste huisknecht, de morgen volgend op het partijtje zich naar vaste gewoonte om acht uur aan de slaap kamerdeur van zijn meester vervoegde en aanklopte, kwam er geen antwoord. Hij klopte, nog eens. iets luider, met eeo zelfde negitief resultaat. Joseph nu was een zeer bescheiden man in gezelschap en in de nabijheid van zijn mees ter, maar hondsbrutaal als er niemand in do buurt was. Toen hij geen antwoord op zijn kloppen kreeg .veronderstelde hij dat er niemand in stapte daarop om een of \uit harts- de kamer aanwezig frank naar binnen, s andere kleinigheid Want hij was eeil^ tocht. Joseph dus duwde en stapte frank naar binnen. juist zijn evenwicht bewaren toen hij over een lichaam struikelde. Hij keek er verbaasd naar. „Dat is Grief-zelf zei hij luidop. Zijn meester lag voorover, de handen on der het lichaam, het hoofd opzij. Hij was ge kleed als de avond te voren, dat is in avond kleding. „Nou. die is wel dood'' vervolgde Joseph zijn alleenspraak en hij bleef kijken zonder nog een voet te verzetten Hij zag de eigenaardige kleur van het ge laat. bleek, maar met een violette weerschijn „Dat is het hart", zei Joseph. En plotseling begon de huisknecht te be ven, want een verschrikkelijke gedachte drong tot zijn hersens door: „Nou ben ik mijn baantje kwijt!" <Wordt vervolgd,).

Schoonhovensche Courant | 1952 | | pagina 2