A PLAATSELIJK NIEUWS ADAASON stoop STJ&IINg! GROTE BAZAR RIJKSFOSTSPAAItlANK Winkels een uur langer open. §rccft I HOOFDPIJN! VOETKLACHTEN?? ER IS UITKOMST VOOR Uil ^Chemisch reinigen (Stomen) „DE PELIKAAN" BLOEDVLAG B0VEH QUINTO de FOXINETTE Echte jeugdspaarders winnen Iels voor het hele loven f GRINT AANBESTEDING 350 TON GRINT PIETVERWEU te Bergambacht CREMATIE Vs Dit U uh tnOH&Uc S. W. N. VAN N00TEN - SCHOONHOVEN NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit, is de ere medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver, verleend aan de heer G. A. Veeren te 's Gravenha- ge, werkzaam bij het kaascontrólesta- tion Zuid-Holland. Plan voor bouw kleuterschool. Alblasserdam. De vereniging de Al- blasserdamse kleuterschool kwam Maandagavond in de zaal Concordia in vergadering bijeen onder leiding van de heer A. Caljé. wegens onsten- tenis van de voorzitter. Bij zijn wel komstwoord mede tot de genodigden onder wie burgemeester Looij en wet houder Lagendijk, heeft deze spreker in het kort het doel van deze avond uiteen gezet, namelijk het plan tot de bouw van een nieuwe kleuterschool naar een ontwerp van de gemeente architect de heer Van der Eist. Mede aan de hand van een Jaaroverzicht gaf hierop de secretaris, de heer J. J. de Kramer een verklaring van de situa tie welke is ontstaan omdat ook deze school waarvan het aantal leerlingen momenteel van 75 tot 78 is toegeno men haar tijdelijk toegewezen lokaal in de Vaktekenschool Cortgene zal moeten ontruimen. De kosten van de bouw der nieuwe school zijn geraamd op f 50.000. Ook besprak de heer De Kramer nog het financieel gedeelte voor het kunnen voortbestaan van de ze school. In discussie gebracht kwa men er uit de vergadering diverse vra gen en wenken, die door de voorzitter werden beantwoord. Een daarvan was het uitgeven van renteloze aandelen. Ten slotte is een actie-comité gevormd bestaande uit de heren M. Nobel. A. H. C. van der Veer, A. P. Lighaam en mevr. Jans senJauer, waaraan nog anderen toe gevoegd zullen worden. Dit comité zal trachten de gelden te verzamelen, reeds werden bedragen toegezegd en het bestuur hoopt op medewerking der ouders en de bedrijven. Ter ver gadering gaven zich 16 nieuwe leden op. Hierna volgde sluiting. Alblasserdam. De postduiven veren 1- ging „De Postduif" hield Zaterdag haar laatste wedvlucht vanuit Maas tricht. In concours waren 184 duiven Gelost 12.45 uur. Aankomst eerste duif 2.44.35 uur. snelheid 1095 meter per minuut. Aankomst laatste prijswin nende duif 3.7.43 uur. Prijswinnaars waren. M. de Groot 1 13 22 26 28. B. Prins 2 12, Vuurens-Dool 3, Kortland-Vonk 4 19. B. van Schagen 5. J. de Heer 6 15. A. Berkouwer 7 24 36: A. Veth 8 37. K. Gras 9 18. E. Dijk 10. Boon-Tul- tel 11, T. Steehouwer 14 23. A. Kool mees 16 29: J D. de Groot 17 25 30: J. Stout 20; J. K. van Opijnen 21. W. v. d. Rhee 27 33 35: W. Ansink 31; A. de Jong 32 en K. van Vlijmen 34. Dammen. Door de damvereni ging werden Maandag de volgende partijen gespeeld: Promotie eerste tiental L. J. Stam—G. Mudde 2-0: J. C. te Hennepe—C. Twigt 2-0; Door Siem Boer werd aan 17 borden simul taan gespeeld. Hiervan won hij er 12, speelde er 2 remise en verloor drie partijen. De opstelling der tientallen voor de competitie is als volgt: Eerste tiental: S. Boer. C. v. d. Wal, J. P. de Deugd. S. J Stam. G. Mudde. A. Zwartbol. H. de Heer, A. Boon. J. de Heer. A. Kanters. Tweede tiental: C. Twigt. E. v. d. Heuvel. J. C. te Hennepe, L. Bakker. W. F. Blok. A. Kleijn, P. van Steenis, A. G. Verhoek, J. T. van Asperen, C. W. Schroder. Ammerstol. Zondag speelt A.S.V. 2 thuis tegen Westerkwartier 2 uit Den Haag. A.S.V. 1 en 3 spelen te Moer- capelle. respectievelijk tegen Moerca- pelle 1 en 2. Zaterdag spelen de ju- niome: A.S.V. a—Jodan Boys a. De postduivenvereniging De Reis duif hield Maandag een wedvlucht vanuit Mons. Afstand 174 K.M. De duiven werden gelost 8.50 uur. Prijs winnaars waren: 1 9 en 12 P. Looren de Jong, 2 10 14 15 en 17 G. J. Brand, 3 D van den Berg, 4 W. de Jong, 5 11 en 13 F. van Buren. 6 P. Ouweneel, 7 T. de Man, 8 en 16 A. Dubbeldam Az., Aankomst eerste duif 11.32.40 uur, snelheid 1075.5 meter per minuut. Ammerstol. Tot schoonmaakster van de H. Zanen kleuterschool is benoemd mevr. G. Veenman-Bode. De collecte, gehouden door de plaatselijke afdeling van „Humanitas" heeft f 50.69 opgebracht. AANBOD VOOR LENING. Ammerstol. De N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten heeft aan de gemeenteraad een aanbod gedaan voor een geldlening van f 81.300. Nadat verleden jaar een nieuw dak op de Ned. Herv. Kerk aange bracht werd, wordt nu door schilders het houtwerk grondig nagezien en van een verflaag voorzien. Arkel Nu het oude stoomgemaal aan de 'Arkelse dam verkocht is aan de firma Looij en te Gorinchem vra gen velen zich af of het baggermate- riaal Van deze firma dat binnen ze kere tijd uit Gorinchem zal moeten verdwijnen, verplaatst zal worden op de Linge in de zogenaamde put van Looijen. Daar dit materiaal het stadsschoon van Gorinchem reeds niet ten goede kwam, zal dit zeker het Lingeschoon nabij de Arkelse dam niet bevorde- teül De collecte voor de Chr. t.b.c.- bestrijding bracht hier circa f 100.— °P_ De heer A A J. Jacobi heeft bedankt als kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. Kerk. In zijn plaats is door de kerkvoogden benoemd de heer J. van 't Hart. Na de voorbereidende vergade ring waarop de heer Kroef sprak over de betekenis van gezinszorg en gezinshulp gaat men nu in Arkel ook in actie komen De sociale werkster van deze instelling te Gorinchem, mej. Spronk, sprak deze week weer met een kring van belangstellenden en het resultaat daarvan is dat men aan een ledenwerfactie gaat beginnen. Een comité van aanbeveling waarin iedere politieke, godsdienstige of sociale in stelling is betrokken zal zich met een circulaire tot de bevolking ricfiten. om dit werk te steunen. Om deze op zet te doen slagen zal zeer nauw met de Gorinchemse instelling worden sa mengewerkt. NIEUWE INDUSTRIE. Giessendam De scheepssloperij en verhuurinrichting van drijvend mate riaal Van der Grijp, thans gevestigd in Sliedrecht en Hendrik Ido Am bacht krijgt een centrale vestiging ln Giessendam. Reeds geruime tijd ge leden werd het besluit hiertoe geno men en men Is al meer dan een jaar bezig met het inrichten van het nieu we industrieterrein, waarbij ook een haven wordt aangelegd Dezer dagen is ook een begin gemaakt met de bouw van een woonhuis voor de on dernemer op dit terrein en reeds zijn fabriekshallen van behoorlijke afme ting verrezen. Giessendam is niet rijk met industrieën bedeeld en daarom wordt deze vestiging dan ook met vreugde begroet. Een dergelijk bedrijf is evenwel niet sterk arbeidsintensief. Het bouwrijp maken van dit grote industrieterrein heeft de ondernemer geheel voor eigen rekening genomen; de gemeente heeft slechts de gron den beschikbaar gesteld. Eertijds was dit buitendijks en laaggelegen land in exploitatie voor het telen van griend- hout. Het ligt tussen de rivier en de rijksweg, bij de Sliedrechtse gasfa briek en deze ligging heeft de raad van Sliedrecht ertoe genoopt om de hogere instanties te verzoeken het gebied bij deze' gemeente te voegen. Het is slechts te bereiken over Slle- drechts grondgebied en ligt buiten de grenzen van Giessendam. Het indu strieterrein vormt voor laatstgenoem de gemeente dan ook het belangrijkste aandeel dat men wenst te hebben in de grenswijzigingsplannen, die Zater dag in Scheveningen openbaar behan deld zullen worden. Uiteraard zal de gemeente Giessendam. nu dit gebied in exploitatie gebracht is. er weinig voor voelen om met de grond het nieuwe bedrijf naar Sliedrecht te zien verhuizen. In het bestuur van de Jongeren organisatie Vrijheid en Democratie werden benoemd de dames Versteeg- van de Wolf. Beusekom, Muilwijk en Dukel en de heren Van der Sluis en Havelaar. Er is nu een reglement op gesteld. Giessen-Nieuwkerk. De leden van van het vrijwillig brandweercorpst met als commandant de heer G. A. Goosens, die een cursus hebben ge volgd hebben Vrijdag een excursie gemaakt naar Den Haag en daar on der leiding van de brandmeester-com mandant. de heer Harteveldt. diverse demonstraties bijgewoond van drie Haagse brandweercorpsen. Het corps heeft zeer veel in ogenschouw kun nen nemen van datgene wat men voorheen nog nimmer had gezien. Glessen-Nieuwkerk. De Onderlinge Brandwaarborg Mij. ..Giessen-Nieuw- kerk en omstreken" hield Vrijdag in de zaal van de heer De Baat. haar ju bileumvergadering in verband met het 40-jarig bestaan der maatschap pij. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer D Schakel, ver welkomde hij de burgemeesters Van den Brugge en Schakel, de heren Van den Beug en mr. Hillebrands, direc teur van de N.O.B.H. te Beilen. In het bijzonder sprak de voorzitter tot de oudste medeoprichter der Mij,, de 88- jarige heer Groen Aantjes. Ook werd herdacht het plotseling overlijden van wijlen de heer H. Kloek, die vanaf September 1932 zitting had in het be stuur. Daarna vond de vaststelling der verlies- en winstrekening plaats. Wat de schade betreft was het afgelopen jaar niet bijzonder gunstig. Er wer den 27 gevallen van schademelding in behandeling genomen, aan brandscha de werd uitbetaald f 9015.34 sinds de oprichting in totaal f §70.909,24 Er moet nog f 8970 aan sfchade betaald worden. Door verhogingen op be staande posten en voor nieuwe posten steeg het verzekerd kapitaal met f 4618.160 en bedraagt thans f 31.041.364. Het ledental vermeerder de met 76 en bedraagt nu 1880. ter wijl 3240 polissen in omloop waren. De bruto-premie is per heden f 61.793.24 en werd verminderd met f 19.478,03 zodat de netto-premie be draagt f 42.315,21. De verlies- en winstrekening sluit met f 51.386.33 en de balans met f 191.788,76. Winst f 5 311,63. Reservefonds per 1 Juli 1951 f 115.141.03. De heer J. Kloek Hz. werd met al gemene stemmen tot opvolger van wijlen zijn vader als bestuurslid ge kozen. De heten A- Maat Sr. en P. Terlouw werden bij acclamatie her kozen als leden van de raad van toe zicht. Daarna gaf de administrateur een historisch overzicht over „Veertig ja ren Onderlinge Brandverzekering" Tenslotte hield de heer Mr. Hille brands een causerie over ..Herveze- kering in algemene zin." Nadat enL kele vragen tot tevredenheid waren beantwoord, sloot de voorzitter deze vergadering. (ADVERTENTIE I. M.) Groot- Ammers. Vo e t b a 1. Zon dag speelt Groot-Ammers 1 een uit wedstrijd tegen Nieuwerkerk 1. Beide elftallen ontlopen elkaar niet veel ln kracht. Met het terreinvoordeel voor Nieuwerkerk, ligt een kleine overwin ning voor de thuisclub in de verwach ting. Groot-Ammers 2 speelt thuis tegen Unio 3. en de verwachtingen zijn een overwinning voor Groot-Ammers 3.. Groot-Ammers Zaterdagnjiddagelftal Achterkade op, nam bij de Nieuwe weg zulk een scherpe bocht naar de hoofd weg dat de melkbussen in de sloot te recht kwamen en rende verder door de gemeente zonder ook maar door iemand gezien te worden in de rich ting Zijderveld waar het span tot stil stand kwam. Ongevallen hebben zien hierbij niet voorgedaan en ook de scha de was van geringe betekenis. Benoemd. Met ingang van 1 November is de heer J. W. van Oordt gaat naar Gouda om tegen SSVG de hoofd van de openbare school alhier. strijd aan te binden. De a-junioren spelen Zaterdagmiddag tegen Ona-ate Gouda. Misschien wordt er wel een puntje mee naar huis gebracht. Groot- Ammers b junioren zijn vrij. RAADSAGENDA. Hardinxveld. Vanavond om acht uur zal de raad in openbare vergadering bijeenkomen, ter behandeling van de volgende stukken: Benoeming van le den commissie georganiseerd overleg en adviescommissie woonruimtewet 1947. Wijziging uitbreidingsplan voor gronden, gelegen bij Schelluinen. Vast stelling van de verordening winkel sluitingswet 1951. Wijziging algemene gelijke b< n (Gld betrekking benoemd te Hat- Hei- en Boeicop B e noem d. In de Maandag gehouden vergadering van de gemeenteraad v/erd tot hoofd van de Openbare School benoemd de heer W. Versluis thans onderwijzer te Gies sendam. Krimpen aan de Lek. De postdui venvereniging „De Reisduif" hield een wedvlucht vanaf Mons. afstand 167 km. Gelost 8.50 uur; aankomst eerste duif 11.25.40 uur. Uitslag als volgt: 1 A. v. d. Berg; 2 10 en 11 Gouwens en Van der Linden; 3 en 4 J. W Mos 5 en 14 W. den Otter; 6 20 en 25 A. H. .olit^erordeninjT Onderzoek getlool, 3"° T« tl Roelofï; 9 en „riefP. Eijkelenboom. B. en W. stellen de raad verder voor om aan de in de Noord-Oost-hoek van het uitbreidingsplan De Peulen gepro jecteerde straten de namen van alge meen bekende staatslieden te geven. 18 D. Nobel; 12 E. B. Verkalk. 13 17 en 23 M. Westbroek; 15 en 24 J. Ro- secretarie-personeel op zijn plaats. De rekening van de dienst voor So ciale Bijstand over 1951 werd goed gekeurd. Bij de vaststelling van een kapver- bod voor houtopstanden binnen de be bouwde kom der gemeente, uitte ae heer Blanken de vrees, dat de re geling ook toegepast zou worden op fruitbomen doch de voorzitter kon hem geruststellen met de mede deling. dat het verbod alleen bomen betrof, die iets betekenen voor het dorpsschoon. Het kapverbod kreeg daarna zijn be slag. De door B. en W. voorgestelde na dere regeling van de bezoldiging van het personeel in dienst van de ge meente werd aanvaard met een door enkele leden voorgestelde wijziging. De stichting Krimpenerwaard heeft ter voorziening in de kapitaalbehoef te van de bij haar aangesloten ge meenten een gemeenschappelijke rege ling ontworpen om een lening te kun nen sluiten. B. en W. van deze ge meente hadden echter, zo zeide de voorzitter, in zijn toelichting op dit agendapunt, verschillende bezwa ren tegen de door de stichting Krim penerwaard voorgestelde regeling. mijn; 19 D. C. Visser 21 J Brand 22- waarom rij de raad adviseerden niet H Nobel. aan deze regeling deel te nemen. B en W. waren meer voorstanders van Molenaarsgraaf. Zaterdagmiddag om een lening, zoals Gorinchem die geslo- Zo zal de straat, aansluitende aan de 3 uur startten bij garage Jansen de ten heeft voor éen aantal gemeenten Rivierdijk worden genoemd Troelstta- 24 deelnemers voor de eerste puzzle- uit de Alblasserwaard. De mogelijk- straet; de eerste Zuidelijke zijstraat rit, uitgeschreven door de motorclub heid is niet uitgesloten, dat ook de ge- -De Alblasserdwaard". Het was een meenten in de Krimpenerwaard op zeer mooie wedstrijd over een af stand van 58 km. Het geheel had een goed verloop. De prijswinnaars wa ren: lste prijs A. Bons. Bleskensgraaf 2e W. Janse, Groot-Ammers, 3e J. Frederiks. Groot-Ammers4e C. Voorsluijs, Meerkerk; 5e A. Middel koop. Langerak; 6e W. de Hartog, Meerkerk en A. Bikker. Noordeloos. Aan de finish te Goudriaan gaven zich nog verschillende nieuwe leden Thorbeckestraat, en de tweede Zuide lijke zijstraat Kuijperstraat. B. en W. zijn van oordeel, dat met het geven van namen aan de overige geprojecteerde straten moet worden gewacht, totdat met de aanleg daar van wordt begonnen. School-dammeu. Hardinxveld. Zaterdag 27 September beginnen de damwedstrijden voor de scholen weer. georganiseerd door de dam- en schaakclub. Ingeschreven zijn 29 leerlingen van de Chr. school, 12 van school II en 10 van school III. De Chr. school is nu gesplitst in drie groepen van 9 spelers, genummerd 1. 2 en 3. School II kreeg nummer 4 en school III nummer 5. Voor Zaterdag staan de volgende wedstrijden op het programma: groep 1 tegen groep 2 en groep 3 tegen groep 4. De wedstrij den worden gespeeld in het van de Chr. school. op. Moordrecht. Dinsdag herdacht de he»r Ch Kortense het feit. dat hij 25 jaar werkzaam was bij de Esso Ne derland N.V.. 's Morgens werd hij door collega's en superieuren gehul digd. Op het ogenblik bekleedt hij de - funct'e van schipper op de lichter zaaltje Ess0 Nederland 53. Nleuw-Lekkerland. Benoemd - De heer A. de Jong Azn. is benoemd Boeicop. Op hol. In ae ftjt leerling-ambtenaar ter gemeente- gecretarie Capelle aan de IJssel. Hei- vroege morgen van Zaterdag was de veehouder B. met de meid met paard en wagen naar de polder Boeicop ge togen om te gaan melken. Op de plaats van bestemming kwam het paard ln aanraking met een schrikdraad en zet te het in de duisternis op een lopen. De meid lag al direct van de wagen. Het paard holde door het land de (ADVERTENTIE I.M.) Mijnhsrdt'» Hoofdpljnpoedtr» Dopt 47 cent GEMEENTERADEN BERGAMBACHT. *Het punt. dat de meeste Woorden uitlokte In de raadsvergadering van Dinsdagavond, die onder voorzitterschap stond van burgemeester Diepenhorst was de vaststelling van de winkel sluitingstijden voor deze gemeente. Over deze aangelegenheid heers te geen eenstemmigheid in het college van B. en W., want er was een meerderhelda- en een mtnderheidsvoorstel. De minderhefd werd gevormd door wethouder J. v. d. Berg, die er een tegenstander van was, het verzoek van de winkeliersvereniging, om de zaken 's av. een uur later te mogen sluiten in te willigen. De meerderheid van B. en W. stelde voor het verzoek der neringdoenden ln te willigen, zodat de zaken tot zeven uur open «ouden kunnen blijven. Het meerderheidsvoorstel werd tenslotte met »ch4 tegen drie stemmen aanvaard. De agenda voor deze raadszitting motverbrandingsoven nabij het in aan had een respectabele omvang en de bouw zijnde badhuis annex brandweer duur van de vergadering was daarme- garage, gaf aanleiding tot enige be de ln overeenstemming, niettegen- spreking. staande het feit. dat een aantal voor- De heer v. d. Bosch vond het niet stellen zonder bespreking met een ha- pretig, dat de raad hier voor een vol- mertik kon worden beslecht. dongen feit werd geplaatst. De fun- Bij de ingekomen stukken bevond dering was immers reeds aange- zich een schrijven van de Nederlandse bracht, zo zeide hij. Boyendien was vereniging tot bescherming van die ren, waarin er bij het gemeentebestuur werd op aangedrongen, dat het appa raten zou aanschaffen voor het afma ken van honden en katten. De voorzitter zeide. dat B. en W. een dergelijke aanschaffing niet nodig vonden, daar de plaatselijke schouw gebruik te maken van deze Bloot. De heer Van Stam vroeg of ook 0 de brandweer gebruik zou kunnen renarts medewerking verleent in ge- maken van de nieuwe overgang, wan- vallen, waarin dieren afgemaakt moe. neer de nieuwe brandweergarage ge- zulk een manier een lening ter beur ze zullen trachten te plaatsen. Het oordeel van de raad was eens luidend met dat van B. en W. De behandeling van het rapport van de studiecommissie inzake reorganisa tie van de vleeskeuringskringvn Krimpen aan de Lek en Schoonho ven ontlokte de heer Rook en de woorden, dat hij niet kon meegaan met het voorstel van B. en W. om instemming te betuigen met het standpunt» dat de kring Schoonho ven heeft ingenomen. Spreker zag niet in. waarom juist de slachtingen aan huis de vleeskeuringsdienst zo hoog maakten. Hij was er daarom ook niet voor de keurlonen voor huis- slachtmgen te verhogen. De voorzitter zeide. dat de kwestie van de huisslachtingen in Den Haag weinig %mpathie heeft In de kring Krimpen aan de Lek zijn moei lijkheden voorgekomen met betrek king tot de huisslachtingen en daar om moet daar voortaan centraal ge slacht worden. De instanties in Den Haag zijn om twee redenen tegen het slachten aan huis, ten eerste omdat de kosten hier van hoger zijn voor de keuringsdien sten. en ten tweede, omdat zij huis- slachtingen niet hygiënisch vinden. Het gemeentebestuur is evenwel voor handhaving van huisslachting en om nu het ene bezwaar van Den Haag te ontzenuwen, moet men de keurlonen verhogen. Dat bestaat de mogelijkheid, dat hier de hpisslachtingen nog niet geheel afgeschaft behoeven te worden. De heer De Graaf vond, dat er in het standpunt van Den Haag een ster ke overdrijving schuilt, wat betreft de hygiënische gronden. De heer Blanken vroeg of Schoon hoven ook een halfambtelijke kring zou krijgen, wanneer de samenwerking met Krimpen aan de Lek niet tot stand zóu komen -Een halfambtelijke kring zou ook in Schoonhoven veel goedko per zijn dan de volambtelyke van thans. De voorzitter zeide niet te ver wachten, dat er ooit twee halfambte lijke diensten zouden ontstaan. Overi gens is deze factor opgenomen in het standpunt van Schoonhoven, dat "Uit breiding van het rayon van de vol- ambtelijke keuringsdienst wil of een halfambtleijke dienst, evenals Krim pen aan de Lek. De raad ging tenslotte accoord met het standpunt van de kring Schoon hoven. met een voorstel van B. en W. omhangende de reorganisatie der be staande gemeenschappelijke regeling met de keuringskring Schoonhoven te doorvaart zo nauw geworden, dat het verlengen tot het tijdstip, waarop een niet goed meer mogelijk was met een grotere kring wordt geformeerd, doch bij het aanbrengen van de fundering voor een overgang over de sloot de ten worden. De raad onderschreef dit standpunt van B. en W. De voorzitter deelde daarop me de, dat enige tijd geleden het her straten van de Hoofdstraat openbaar was aanbesteed. De laagste inscbrij- reed zou zijn. Weth. v. d. Berg zeide, dat B. en W. de toestemming hadden verstrekt voor dat de zaak in de raad was ge weest, omdat men er niet onder uit kon. Het betrof hier een kwestie, die niet uitgesteld kon worden. Overigens was hij het er niet mee eens, dat de Millioenen dames S? M K uiterlijk tot 1 Januari 1954, en met een voorstel tot wijziging van de verorde ning op de keurlonen voor wat be treft de huisslachtingen. Daarop kwam een reeks verzoeken ter tafel van de winkeliersvereniging met betrekking tot de winkelsluitings wet. Er werd een. halve dagsluiting verzocht voor manufacturenwinkels op Maandag vóór 13 uur en voor alle overige winkels op Dinsdag na 13 uur, opening van de kapperszaken tot 's avonds zeven uur en opstelling van alle zaken op Sint Nicolaasavond tot zeggan: Voor da handan niets beter dan HAMEA-GELEI. evenwel te ver boven de raming, zo dat het werk niet was gegund. B. en W. hadden daarop contact opgenomen met de firma Palsrock te Rotterdam. Deze bleek het werk te willen uitvoe ren voor f 4165. De opdracht was daar na aan dit bedrijf verstrekt en inmid dels hebben de werkzaamheden reeds een aanvang genomen. Enige tijd geleden had de Qoudse Vee- en Kaastentoonstelling Goveka de gemeente verzocht om een bijdrage als onmogelijk was geworden, daar bij Met deze verzoeken ging de raad het verlenen van de vergunning aan zonder hoofdelijke stemming accoord. het bedrijf de afspraak was gemaakt Een verzoek van de winkeliersver- dat onder de brug ijzers aangebracht eniging om in de politieverordening zouden worden, zodat de schouwvaar- een bepaling op te nemen, dat niet ders zich onder de brug door zou- alleen de winkelier, die na sluitings den kunnen trekken. Ook de vernau- tijd verkoopt, strafbaar is. maar ook wing van de doorvaart door het niet de koper, die na sluitingstijd artikelen juist aanbrengen van de beschoeiing betrekt, werd op voorstel van B. en' zou hij uit de wereld willen zien. w. niet in behandeling genomen, daar De voorzitter zeide, dat bij de uitgemaakt is, of de ge- vmIwm c™nlvp*« foer van de atol op de „Samen- meente bevoegd ia een dergelijke hadden rlnaron inzaee van de financië- werking zeer ongewenste toestanden maatregel te nemen. De gemeente beïïiïdm vS Govekf gewaagd bestonden, aodat B. en W. de vergun- 's-Hertogenbosch heelt deae kwestie doch od dit schrijven was nooit een ning voor een brug over de sloot niet aanhangig gemaakt, maar het kan aïïLo?d LvanTn Dwroi VtelS weigeren, toen dese toestem- nog wel een paar jaar duren voordat B en W thans voor een bedrag van ""'"K in verbond stond met de ver-, de uiteindelijke beslissing in deze zaak O. en W. mdlis vuur een oeurag van io Wannaa, nnhUlrnn ,c riat i bedrag 1 f 40 uit te trekken voor een eretekfen voor de dit jaar gehouden Goveka. Hiermee kon de naad zich verenigen, evenals met het voorstel tot toeken- hing van een subsidie in de kosten verbonden aan een landbouw inter cursus, die de plaatselijke Lanuoouw. branding van de afval, die een grote verbetering betekent. Daarom hadden B. en W. zo spoedig mogelijk de ver gunning verleend. Er zijn toch ook voor de gemeente voordelen verbon den aan de overgang over de sloot, ..ae uw ac.» .wV omdat men er gebruik van zal kupnen jongerengroep in het seizoen 1952— m®t de brandweer. Suteker deed tenslotte de toezegging, dal h(j 1953 organiseert. De aftredende leden van de com missie van advies inzake de woon ruimtewet, de heren W. Kok, D. C. Oskam. G. v. d. Wal, C. Kappetyn, en L. v. d. Dool, werden met algeme ne stemmen herkozen. Aan W. v. d. Dool werd overeen komstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de dienst voor Sociale Bijstand. Ter voorziening in deze vacature hadden B. en W. de volgende voordracht opgesteld; 1 G. van Vliet, 2 D. de Jong. Op de heer zou onderzoeken of de toestand met betrekking tot de vaart door de sloot niet naar behoren was. Wanneer dit het geval bleek te zijn, zou hij maat regelen treffen. De raad ging daarop accoord met het voorstel van B. en W. Voorts werd besloten aan de (hanu- facturier T. Speksnijder, pabij zijn winkelpand, gemeentegrond in gebruik te geven voor het daarop hebben van onderwijsvergoedin- tegels of grind. Nadat enkele De Jong werd één stem uitgebracht gen de revue waren gepasseerd, had de voorlopige vaststelling plaats van de rekening van het electriciteitsbedrijf over 1951; de rekening van het grond bedrijf over 1951; de rekening van het woningbedrijf over 1951: en de ge meenterekening over 1951. De voorzitter zeide, dat de om vangrijke arbeid, die aan deze reke ningen verbonden is, dit jaar zeer en op de heer Van Vliet negen, zo dat de laatste werd gekozen. Met algemene stemmen werd de heer M. Bakker, adjunct-directeur van het Technisch Bureau in de Krimpe nerwaard benoemd tot lid van de com missie vafn schatting van bij het grondbedrijf in beheer zijnde eigen dommen. t „tv> Het voorstel van B. en W. tot in- vroeg zijn beslag heeft gekregen. Dit een koopavond. De heer v. d. Berg gebruikgeving van gemeente-eigen- resultaat kon bereikt worden dank zij grondde zijn oordeel verder op het dommen aan de timmerfabriek „Sa- het uitstekend functionneren van het feit. dat de boodschappen thuisbe- menwerking" tot het hebben van een secretarie-apparaat. Spreker achtte zorgd worden, zodat de winkels niet betonfundering ten behoeve van een hiervoor een woord van dank tot het langer geopend behoeven te zijn. gevallen is. Wanneer gebleken is, dat de koper strafbaar gesteld kan wor den, zullen ook B. en W. van deze ge meente een dergelijke maateregel tref fen. Aanvankelijk had de winkeliersver eniging verzocht elke week een koop avond te mogen instellen tot tien uur. Later hadden de middenstanders even wel hun standpunt gewijzigd. Zij had den toen verzocht de koopavond te laten vervallen en het sluitingsuur voor elke dag, ook voor de Zaterdag, een uur later te stellen, dus niet op zes. maar op zeven uur. De meerder heid van B. en W. verklaarde zich voor inwilliging van dit verzoek, om dat zij van oordeel was, dat het voor een groot gedeelte van de bevolking, de landbouwers en veehouders, on mogelijk was vóór zes uur nog inko pen te doen, daar hun dagtaak eerst omstreeks zes uur afgelopen is. Wan neer dus de winkels tot zeven uur open blijven, hebben die mensen wel gelegenheid nog naar de winkel te gaan. De minderheid van B. en W.. wet houder v. d. Berg. was weliswaar van oordeel, dat bij de wijziging van het sluitingsuur practisch geen personeels belangen in het geding zijn, doch meende dat volstaan kon worden met In de toelichting op zijn standpunt bracht wethouder v. d. Berg de strijd in herinnering, die gevoerd moest worden voordat de winkelslui tingswet een feit was geworden. Deze wet, die eerst met zoveel vreugde werd ontvangen, wordt nu met één slag de nek omgedraaid, nota bene door de winkeliers, die er eerst zo dankbaar over waren gestemd. Spre ker geloofde overigens niet. dat er door de verlenging van het sluitings uur meer gekocht zou worden. Hij vond het voorstel van B. en W. en het verzoek van de winkeliers een roekeloos omspringen met de wet. die eens met gejuich werd binnenge haald. Verder had de heer v. d. Berg nog een vraag. De nieuwe winkelslui tingswet zal namelijk op 1 October van kracht worden. Zal nu, vroeg spreker, de gewijzigde regeling, die thans voorgesteld wordt nog op 1 October in werking kunnen treden? De voorzint er beantwoordde deze vraag ontkennend. De heer v. d. Bosch was dezelfde mening toegedaan sis wethouder v. d. Berg. Hij zou alleen voor de kappers een uitzondering willen maken. De heer Blanken zeide, dat het belang van de klant eiste, dat de za ken tot zeven uur open blijven. Hij geloofde, dat de door de meerderheid van B. en W. voorgestelde oplossing de beste was. De heren Stam en Speksnij- d e r waren eveneens voorstanders van hetmeerderheidsvoorstel. De heer Speksnijder zag echter in de naas te toekomst een onaangename maatre gel voor de kappers opdoemen. Wan neer namelijk op 1 October de nieu we winkelsluitingswet van kracht wordt, kan het afwijkende besluit van de gemeente nog niet in de hoogste instanties goedgekeurd zijn. De kap perszaken zullen dus met ingang van 1 October gevolg moeten geven aan de nieuwe wet en hun zaken om zes uur sluiten. Spreker voorzag hierdoor grote moeilijkheden. De heer Van Vliet vond, dat de nieuwe winkelsluitingswet aan de plaatselijke omstandigheden aangepast moest worden nu daartoe gelegenheid geboden wordt. Hij zeide, dat van zes tot zeven uur 's avonds laat het meest verkocht wordt, Waarom hij het niet verantwoord zou vinden het sluitings uur op zes uur te handhaven. Door dit te deen, zou men ook de oneerlijke concurrentie bevorderen, zo zeide de heer Van Vliet, want wanneer er 's avonds geen gelegen heid bestaat in de winkels te kopen, zullen de winkeliers, die met hun waar de huizen langs gaan. in een bevoor rechte positie komen te verkeren, daar de consumenten dan spoediger iets van hen betrekken, omdat zij toch niet meer voor sluitingstijd naar het dorp kunnen. De heer R o o k e n was eveneens van oordeel, dat het langer openstel len van de winkels een verbetering was. De voorzitter kon ter gerust stelling van de heer Speksnijder me dedelen. dat op het ministerie gewerkt wordt aan een regeling, die het mo gelijk zal maken, det de kapperszaken reeds met ingang van 1 October tot zeven uur open blijven. Wethouder v. d. Berg hield nog maals een vurig betoog om zijn stand punt te onderschrijven en ook de raadsleden, die reeds het woord had den gevoerd, legden nogmaals-het ac cent op hun oordeel in deze kwestie. De stemming had tenslotte tot resul taat, dat het meerderheidsvoorstel van B en W., dus het openstellen van de winkels tot zeven uur, met »cht te gen drie stemmen aanvaard werd. Te gen stemden weth. v. d. Berg, en de heren v. 4. Bosch en De Graaf. Op de meest eervolle wijze werd daarop ontslag verleend aan de heer D. v. d. Velde, als bedrijfsleider van het electriciteitsbedrijf met ingang van 1 NovemNber 1952. In de vaca ture, die hierdoor ontstaat, werd be noemd de heer A. v. d. Velde, thans monteur va nhet electriciteitsbedrijf. In de rondvraag merkte de heer D e Graaf op. dat de kleding van de brandweerlieden niet waterdicht is, zo dat deze mannen een paar maai drijf nat van een oefening waren thuisge komen. Hij verzocht maatregelen ter verbetering te treffen. Voorts vestigde de heer De Graaf de aandacht op de zeer slechte toestand, waarin eni ge woningen in deze gemeente verke ren. De heer Speksnijder verzocht eveneens maatregelen tetreffen voor de woningen, waar de heer De Graaf op doelde. De heer Speksnijder Vroeg tevens, waarom een particulier, die had willen bouwen, van B. en W. een groter stuk grond moest kopen dan hij nodig had, tegen een prijs van elf gulden per vierkante meter. De heer Van Stam zeide, dat de winkeliers in de Voorstraat klachten hadden over onvoldoende straatver lichting, daar deze niet zo goed was als die in de Hoofdstraat. De voorzitter zeide. dat enige tijd geleden de brandweercommandant verzocht was op te geven of er soms nieuwe uitrustingsstukken nodig wa ren. Het rapport van de brandweer commandant vermeldde toen slechts een paar kleine dingen. Spreker zou echter binnenkort de gehele uitrusting inspecteren. Wat betreft de verbetering van de woningen, waarop de heren De Graaf en Speknsijder doelden, merkte de voorzitter op, dat B. en W. zou den bezien of er met weinig ingrij pende voorzieningen nog iets te berei ken zou zijn. Eigenlijk moeten twee honderd woningen onbewoonbaar ver klaard worden en de enige manier waarop verbetering in de woningtoe stand gebracht kan worden, is nieuw bouw. Met betrekking tot de verkoop van grond voor particuliere woningbouw zeide de voorzitter, dat de ge meente, wanneer de aanvrager zijn zin gekregen zou hebben, met een gedeelte onbruikbare grond zou zijn blijven zitten. Daarom was de aanvrager een ander stuk grond aangeboden. Inzake de verlichting van de Voor straat deelde de voorzitter mede, dat hierin voorlopig geen wijziging gebracht izou worden, daar de ge- pneente .'de laatste jaren reeds een aanzienlijk bedrag heeft uitgegeven voor verbetering van de straatver lichting. De raad ging daarna in een korte geheime zitting. Na heropening van de openbare vergadering werd offi cieel afscheid genomen van de heer D. v. d. Velde als bedrijfsleider van het electricitetisbedrijf. De voorzitter sprak de schei dende functionnaris toe en dankts hem voor de wijze, waarop hij steeds de belangen van de gemeente had ge diend. (Zie ook pagina 5.) Hierna sluiting. 11 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 „Als je zo door de wereld zwerft, mank |e heel wat kennissen en vrienden. Maar dal je uitgerekend het oerwoud vlak bi) de Arnquari een gezworen vriendin opdoet, is toch wel heel merk waardig We lagen daar om een lading hout (e halen, toen ik mei imin ina*t eens een stukje van hel oerwoud ging verkennen. We waren pas een paar honderd meier in die mysterieuze omgeving binnengedronjjen of„R n dia, Senhor!" hoor ik opeens een rare. schorre stem roepen. Als ik ooit de sluipen op mijn lijf heb gekregen, was het wel loen Gelukkig had ik het vlijmscherpe mes dat we hadden meegenomen, nel in de hand. We spiedden om ons heen en zagen ineens lussen de lianen en (el gekleurde bloemen een pracht van een kaketoe. Aan zijn poot glinsterde een koperen kettinkje, dus dot rare ..Bom dia, Senhor!'' had hij vast niet hier geleerd Nou. wij dat beest natuurlijk mee nemen naar boord, je hebt ai wel begrepen, dat dat mijn trouwe vriendin Darling is geworden. Want ze is een pretlige, slimme rakker. Welke wacht ik ook heb. Is ze bij me. En ze kent liet heie zeemansrepertoir en vermaakt iedereen. Weet ie wat haar nieuw ste nummer Is? Als ik vraag: .Darling, waarom rookt de baas altijd Sterling?' dan krftat de jonge dame. „MmP.M.I P.M.! Sterling lekker ptttig. Sterling lekker mild. Echte Virginia. Steven altijd zeggen -STA OP STERLING!" DtfABccEtc: <r:»^i^^intaRitrMuNRm Afwezig: DR. B OU MAN, Gouderak, van 27 September tot 6 October a.s. De praktijk wordt waarge nomen door H. F. ADAM, (Berkenwoude - Achter broek) P. J. LEEUWENBURG (Gouderak). Spreekuur: Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Van 77.15 uur. Apotheek geopend: Dagelijks van 6.30—730 uur n.m. Zaterdags van 9—10 Vur v.m. Plaatlc Itewiolw Da bekande voetspecialist de Heer W. STRUIJS houdt weer zitting op Woemdag 1 Oct a s. van 10-3 uur Contr61os van 3-4 uur Hfttol Don Hood - Koostraat 67 - Schoonhoven Tol. 418 op 1, 2 en 4 October a.i. te MOLENAARSGRAAF ten bate van de nieuwe 1]stent van IJSCLUB DE GRAAFSTROOM op wetenschappelijk Juiste wijze van Hercncoituumi - Mantel. - Japon nen - Regenja.ien - Winterkleding •nz. enz. OAk verren. de „betere bewerking legen icberp concurrerende prgieu. STOMERIJ EN VERVERIJ - AI 43 (aar in Gouda Telefoon 3066 en 3076. Kantoon Amerika 21 Agentschap te Schoonhoven: GEBR. FUEST - Kledingmagazijn Lopikerstraat 46 Telefoon 215 Voorlopige Aankondiging. 0 P E NB ARE VERKOPING. Notarisoen A. H. KLOKKE en A. M. BROUWER te Gorinchem. zijn voome mens binnenkort ln het openbaar te verkopen: DE HOFSTEDE, pi. gem. Mlnkeloog No, I met SCHUREN, BOOM GAARD. Wei-, Hooi- en Bouw land onder Hoog-Blokland, somede WEI- EN HOOILAND onder Hoornaar, Noordelooi en Molenaarsgraal, ter grootte van 13.43.72 H.A. Breder bij notitle's, evenals nadere inlichtingen, gtatis verkrijgbaar ten kantore van genoemde Notarissen. Dat N1 e m e ij e r ook een heerlijke Amerikaanse Shag maken kan. bewijst ASCOT Shag. Proef eens hoe vol en zacht van smaak ASCOT is. t Zal U zeker bevallen! Een comfortabele, zuinige wagen tegen matige aanschaffingsprijs K AP IT A N N.V. Aulontobi.lbtdtljf »/h FIRMA C. F. VAN MILl GORINCHEM KRUIPLATEN. IJzeren kruiplaten gaan lan ger mee dan hout en kosten minder. Verkrijgbaar in lengten van 3 tot 5 M., 20 cm br. 2.per M. Elke 10 cm breder 10 ct. per M. meer. 30 K.M. in de omtrek franco. N. VAN HALM N.V. Geestdorp 36 Woerden Tel. Harmelen 36. ADVERTEREN VERHOOGT UW OMZET I NUTSGEB0UW SCHOONHOVEN Zaterdag 27 Lm. Maandag 29 September DE SENSATIONELE WESTERN la kleuren (Best of the badmen) meti Robert Rran, Claire Trevor, Jack Buetel, Robert Preston. Acht desperado s, verbannen uit een land waar alleen het recht van de sterkste werd erkend. Een meeslepend verhaal uit de vlammende ge schiedenis van het Wilde Westen. Toegang 14 J. Aanvangsureni Zaterdag 8 uur Zondag 3 cn 8 uur Maandag 7 30 uur. VONK heeft lil het allernieuwste op BROMFIETS-gebied de bromfiets met RUGGEGRAAT frame A. G. VONK - W-K' Dijk 227 - KINDERDIJK Echte jeuedspaarders zijn jongens en meisjes, die weten, waar het bij de spaaracties om gaat: Leren gerégeld te sparen en dit vol te houden, niet alleen tijdens de acties zelf, maar ook daarna! Met de vaste spaargewoonte het leven in daar heeft men altijd wat aan, daarmee staat men altijd sterker en onafhankelijker in de striid om het bestaan! Dat is het ook, wat de duizenden Nederlandse scholen, die achter de spaaracties staan, willen bevorderen. Ouders, laat ook Uw kind het goede, blijvend waardevolle van de „spaarles" ondervinden, laat het meedoen aan de Jeugdspaaractie 1952/'53, op school of aan het postkantoor. (Jjn etrnmtrmtaur mi Nereis, gttotsJ U Riiittn/sttgraft) De wondere poëzte v»n Hotlsndl «efloorme woer)««rs6Toemen.„ narcissen, atrtlend van licht... de zoetreukige hyacint... vlammende tulpen pracht: dit alle» moedt uw deel tb de komende lente mita U nu dadelijk hij Uw mdhsadelaar de bollen betteht Plant bollen firatis. HH Centraal Bletmhlltn Gmui. WiIImIm taait raai Ij, Haarlem aenJt gaarne een folder in Ileum man teder die mitr wil veten nam I hem Ut tl HET BESTUUR van de Polder Stolwijk wenst aan te besteden t De levering ran (H-2HI cm.) franco uitgestrooid op de polderwegen (ook in het Beiersche) op nader overeen te komen data. De eerste helft in November en de rest ln 1 voorjaar Overgelegd moeten worden de weegbrieijes van een erkende waag. De polderwegen zijn B wegen (maximum wieldruk 1500 Kg.) Inschrijvingsbiljetten vóór 11 Oct. a.s. ln te leveren bij de Voorzitter. Het Bestuur voornoemd, C. VERDOOLD, Voorz. B. KLEIJN. Secr. PHILIPS RADIO TELEVISIE KOELKAST T.1.L K 1859 - 397. Te koop: Luchtbandonwagea en 2 Haatblikken. Wagenmakerij H. DE BIE Bergambacht. SCHUREN - LOODSEN KIPPENHOKKEN ZU, die self timmeren, msek ik er op attent, dat w(J steeds beschikken over grote voorraden hout. - Voorts! ramen, deuren en kosijnen, golfplaten, spoorbiels, tele foonpalen ens. ens. Voordat U tot kopen be sluit, komt U dan eens bij ons kijken. Dat kost U niets en verplicht U tot niets. Wij bezorgen alles wat U koopt binnen 30 KLM. in do omtrek franco thuis. N. VAN HALM N.V. Geestdorp 36 Weerden. Telefoon Harmelen 36. in ,/t CENTRUM" op Zaterdag 27 Sept, Balmuxiek door do Hartog's Harmonlsten Aanvang 8 uur ENTREE 1)AMES f 0.50 - HEREN 1 0.75 Het lidmaatschap der Ver. voor Facultatieve Lijkver branding geeft recht op toepassing van lage crematie- tarieven. Gezins contributie f 8.- per jaar. De Vereniging bemiddelt voor gezinsverzekering op speciale voorwaarden. Alle gewenste inlichtingen: Hoofdkantoor Riouwstraat 186 - Tel. 554797 - 's-Gravenlinge. Wij hebben zeer vele papiersoorten, waarvan wij U gaarne monsters voorleggen, opdat U kunt beoordelen welke het beste geschikt is voor Uw drukwerk. Hivss 25 - Tlllf. 207 - K1821

Schoonhovensche Courant | 1952 | | pagina 4