d terstond L J Nieuwe autobrandspuit Lening van twee ton. Geen straatnamen. Zieke kerkklokken Zffitsalettenré Snipverkouden 'AKKERTJES De betekenis van vleeskeuring voor de Volksgezondheid Brokken V Oplossing Kruiswoord raadsel 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG 13 OCTOBER 1932. te—J. C. v. d. Wouden 1—0; P. G. de Haan—D. G. Schouten 1—0; C. Heu velman—J. Romein 1—0; J van Res teren—T. M. Loeve 0—1 (RegL); H. BrinkmanA. de Bruijn 1—0; J v. d. Linden—B. W. van Zanten 1—0. Eerstgenoemden speelden met wit. Jubileum mevr. Van der Burch Everaars. Oudewater. Op 18 October tal het 40 jaar geleden zijn. dat mevr. C. M. van der BurchEveraars, zich te Oudewater vestigde als vroedvrouw, thans wonende in de gemeente Hoen- koop aan de rand van Oudewater. In 1912 is zij met haar beroep van ver loskundige begonnen. De eerste 10 jaar was zij werkzaam in de wijkver pleging van het Groene Kruis, waar zij ook gedurende vier jaar kraamver zorgster geweest is. Gedurende haar lange praktijk heeft zij aan 4500 ba ba's als eerste de nodige hulp ver leend. Op 18 October zal van 1517 uur in de bovenzaal van hotel Rijkelijkhui- zen een receptie worden gehouden. Men behoeft er niet aan te twijfe len. of deze receptie zal zeer zeker door vele moeders worden bezocht. Schellulnen. Op de openbare verko ping is Donderdagavond een huis met garage aan de Langeweg bij afslag verkocht aan de heer H. van Houwe- lingen te Gorinchem. die het een week geleden voor hetzelfde bedrag ingezet had. Slledreoht. Gevonden: Bijbeltje, armband. breiwerkje, paarlenket- tinkje, lederen portemonnaie, klnder- portemonaie, f ietssleuteltje kinder speelgoed, damesportemonnaie, cein tuur van regenjas, kindertasje, alpino- muts, damesjumper. Inlichtingen op het politieburaeu. SMedrecht. De bazar. De bru- to-opbrengst van de bazar voor de in richting van het nieuwe ziekenhuis bedroeg aan het einde van de eerste dag reeds f 3542. De volgende ambtenaren ter ge meentesecretarie werden per 1 Octo ber bevorderd. K. Stabij en E. van der Meulen van commies tot commies eerste klasse; G. J. van Ekeren en D. W v. d. Erve van adjunct commies eerste klasse tot commies. A. Smit van klerk le klas tot Voor de reclassering werd f 571 64 Ingezameld. PAROCHIE-AVOND. Waddinxveen. Donderdagavond vond de openig plaats van het win- terprogramma 1952/1953 van de raad van overleg van de parochie St. Vic tor Voor deze openingsavond was als'spreker uitgeftodigd Pater S. Jels_ ma M.S.C uit Den Haag. De bijeen komst werd geopend door de heer M Heemskerk, de voorzitter van de raad van overleg. Deze verheugde zich er over, dat velen gehoor gege ven hadden aan de oproep om te ko men luisteren naar de radio-spreker Pater Jelsma. Hierna kreeg Pater Jelsma het woord, die als onderwerp gekozen had: „Bewaar het U toever trouwde pand". Uitvoerig stond spre ker stil bij de verhouding van ouders tot kinderen en van kinderen tot ouders Ook de opvoeding kwam ter sprake. Vroeger vond de opvoeding van de kfowjeren bijna uitsluitend in het gezim plaats. Thans kan ook het verenigingsleven, radio, courant enz. als opvoeder beschouwd worden. Spreker slaagde erin het groote aan tal belangstellenden voor dit interes sante en tevens leerzame onderwerp in grote mate te boeien. Het R.K. kerkkoor verleende de muzikale me dewerking. Na een dankwoord van de voorzitter tot Pater Jelsma en al len die van hun belangstelling blijk gaven, werd deze openingsavond ge sloten. BEVOLKINUSUNDERZOIHI. T.K.C. Waddinxveen. Nu de tijd, dat het massale bevolkingonderzoek op t.b.c. zal worden gehouden, naderbij komt. doet de burgemeester een dringend be roep op de gehele bevolking om hier aan mede te werken. In zijn oproep noemt de burgemeester het nut van dit bevolkingsonderzoek tweeledig. In de eerste plaats komen steeds weer ge vallen aan het licht van mensen die door deze gevaarlijke ziekte zijn aan getast en in de tweede plaats kunnen juist de lijders aan deze ziekte een groot gevaar opleveren voor hun om geving en de gehele gemeenschap. Daarom is het noodzakelijk, dat de ge hele bevolking in alles zal medewer ken. Een groot aantal personen ont vangt dezer dagen een oproeping voor een vergadering op Donderdag 16 Oc tober in het Geref. verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. De burgemees ter verzoekt dringend aan deze oproep gehoor te geven, omdat voor dit on derzoek veel werk is te verzetten. OoK verzoekt de burgemeester dat ieder, die de beschikking heeft over een auto mede zal werken aan de mogelijkheid, dat ook personen die slecht ter been zijn. aan dit onderzoek kunnen deelne men. RAAD8AGENDA. Waddinxveen. De agenda voor de openbare vergadering van de gemeen teraad. die op Dinsdag 14 October des avonds om 8 uur ten gemeentehuize gehouden wordt, bevat in totaal 20 punten. Behalve de reeds afzonderlijk vermelde voorstellen komen op deze agenda onder andere voor: Aanbieding van de gemeenterekening over 1951; Voorlopige goedkeuring van het ont eigeningsplan; Wijziging van de bouw verordening. Verhoging van de sub sidié aan het burgerlijk armbestuur over 1952.» Toekenning van reisgeld aan leerlingen uit de gemeente, die een b.l.o. school te Gouda bezoeken. Be handeling van verschillende bezwaar schriften tegen aanslagen in de hon denbelasting. de straatbelasting en het schoolgeld. Wijziging van de gemeen te-begroting. Waddinxveen. Geslaagd. Voor het te Wageningen gehouden examen leraar bakker slaagde de heer P. de Graaff. Waddinxveen. Gevonden: 1 wit te gymn. schoen, 1 paar blauwe kin derwanten, 1 sleutel, 1 grijs windjack, 1 boodschapentas. Inlichtihgen op het politiebureau. MOOIE OPBRENGST. IJsselstein. De jubileum-bazar ten bate van de muziekvereniging ..Ex celsior" heeft f 1700 opgebracht IJsselstein. Benoemd. Tot di recteur van de N.V. IJsselsteinse Bouwmaatschappij is ter voorziening in de vacature, ontstaan door 't over lijden van de heer J. B. ten Hout, be noemd de heer J. Mondria. oud-se cretaris. (ADVERTENTIE I. M.) Tegen KIESPIJN, ZENUWHIIN burgemeester en de secretaris op het gemeentehuis verbeterd en de secre tarie geverfd, daardoor is er niet meer ruimte gekomen en daarom stellen B. en W. voor om de garderobe tot kan toorruimte te verbouwen. De totale kosten hiervan zullen f 2750 bedragen. Verder zou de kluis uitgebroken wor den, waardoor de secretarie 12/3 maal zo groot wordt en door plaat sing van ramen aan de achterzijde zon licht krijgt. De arrestantencellen zul len dan ingericht worden voor kluis. Met bijkomstige werken is een en an der begroot op f 10.450, totaal dus f 13.200. De heren Tuch en Beuvery zijn er op tegen, daar het voorgestelde niet afdoende is, terwijl het een beduidend bedrag vergt. Deze oplossing zal niet bevredigen; is het niet beter de zaak radicaal op te lossen en een kantoor ruimte aan te bouwen. Nadat nog geruime tijd gediscussieerd is, wordt tot de verandering besloten, met de aantekening, dat de heren Tuch en Beuvery er tegen zijn. Nabij het kruispunt Kerklaan—Dorps straat zal een overdekte bushalte ge bouwd worden, geraamde kosten f 2250 ^waarvan de firma Gebr. Van Gog f 750 voo' zijn rekening neemt. B. en VV verkregen machtiging voor een geldlening van f 200.000 voor het bouwrijp maken van het plan Berm- weg. Bij de rondvraag vraagt de heer V e n t e of het waar is, dat alle toe- ganswegen naar Hitland weer afge sloten zijn. De voorzitter beaamde dat, maar hij zal deze week bij een be spreking alle invloed aanwenden om hierin verandering te krijgen. De heer V e n t e vraagt verder, hoe het staat met de verharding van Schie- lands Hoge Zeedijk. De voorzitter moet tot zijn spijt betuigen, dat het niet op rolletjes gaat. Schieland had f 10.000 voor verhar ding toegezegd en ook andere belang hebbenden hadden geld beloofd, maar nu is er een verander ng gekomen, met het oog op de verandering van het bruggeplan over de IJssel, daar er waarschijnlijk een stormdam komt, wa ardoor de Zeedijk een hoogte moet hebben van 4.20 meter, terwijl die nu 3 80 meter is. Er zal dus eerst opho ging moeten komen, voor men met de verharding kan beginnen. Algemeen wordt betreurd, dat Schieland deze kwestie niet vroeger belicht heeft. De heer Beuvery wijst er op, dat de lantaarns bij het viaduct verkeerd staan. Dit zal onderzocht worden. Hierna sluiting. Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct f BURGERLIJKE STAND. AMEIDE. Geboren: Sornelis Anto- nie, z. van B. Verheij en A. J. H. Lan- gerak Jacobus, z. van J. de Groot cn I. 'H. Boogaard. Aart. z. van G. Langerak en E. de Jong. Elisabeth Frederik Hendrik, z. van E. C. de Groot en L. Roodhorst. Leendert, z. van L. van der Zijden en N. Vct- haak. Getrouwd: R. de Bie, 30 j., en C. M. van den Heuve, 24 j. P. A. het Lam. 25 J. (te Winkel), en M. L. Streefkerk. 27 j. AMMERSTOL. Getrouwd: P. v d. Heuvel. 31 j., (te Stolwijk), en M den Hoed. 24 J. A. v. d. Werken, 31 j., en N. Th. Berkulo. 24 j. (te IJssel stein). ARKEL. Geboren: Jan Cohnelis Wil lem, z. van L. J. Brans en S. M. van Genderen. Ondertrouwd: P. J. N. van Gooi en A. W. Bezemer. Ge trouwd: A. Slob en J. C. Hunnik. A. E. Eckhart en A. de Jong. Over leden: G. v. d. Plaat, 67 j., echtgenoot van J. M. Cock. BENSCHOP. Geboren: Cornelis Ger- rit, z. van C. G. van Roest en P. van Drlel. BERGAMBACHT. Ggboren: Gerrit, z. van C. Schep en P. van Arkel. Margje, d. van W. Suijker en A. C. Sout. Leendert Ane, z. van L. Boon en A. de Haan. Getrouwd: N. A. den Haak. 25 j.. en T. M N. Vermeu len, 26 j. P. Vermeulen. 25 j. en E. de Bruijn, 22 j. D. de Kreij, 30 j., (te Capelle aan de IJssel), en A. Schep, 22 J. Overleden: A. W. van de Werken, 63 J., echtgenote van R. van den Dool. BLESKENSGRAAF. Geboren: Aaf- ke Minke, d. van H. Hofstra en J. van Sinttruije. Cornelia, d. van G. de Tong er. H. Kersbergen. Janna Huigje, d. van J. van Vuuren en F. Jchakel. Marrigje Elizabeth, d. van A. A. Mouthaan en A. Wemmers. Johannes, z. van J. Stoel en C. Eve- groen. Cornelia Clara, d. van M. MuiJlwiJk en A. Maasland. BRANDWIJK. Geboren Eigje, d. van A. J. Verhoeff en J. A. de Ruiter. Overleden: M. Korevaar, 4 d. H. Terlouw, 88 j^ weduwnaar van M. Ko revaar. GEMEENTERADEN Voor bouwrijp maken plan „Bermweg" NIEUWERKERK ad. IJSSEL. De gemeenteraad kwam Woensdag 8 uc- tober in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Vogelaar. Een verzoek van ver schillende inwoners voor vergoeding Van reiskosten, voor kinderen die el ders een school bezoeken werd inge willigd. Naar aanleiding van n voor stel van B. en W. tot vaststelling van een verordening subsidie kleuteron derwijs. merkte de heer Ven te op. dat deze subsidie verplichtingen met zich brengt, waarmee hij zich niet kan verenigen onder andere, dat B. en W. medezeggingschap krijgen by benoeming, dat bij vactures van ver plichte schoolhoofden en leidsters, bin nen vier maanden in de vacature moet voorzien worden en hij wilde er bijge voegd zien. dat aan onbevoegden, die studeren, verhoogde toelage verleend wordt. Tevens verzet hij er zich tegen dat door B. en W. aan te wijzen amb tenaren, in de school toegang heb- bCDe voorzitter merkte op. <*at door subsidie een deel van de vrij heid verloren gaat, zo moet de mede zegenschap bij benoeming gezien wor den. Kan in een vacature nietvoor- zien worden, dan gaat de subsidie ge woon door. Hoger toelage voor stu derenden moet door het schoolbestuur gegeven worden. De personen, die na mens B. en W. in de school komen bemoeien zich niet met principiële dingen, maar hier hebben B. en W. het oog op de schoolarts, enz. Tevens vraagt de heer Vente of de assurantie van alle scholen bij één maatschappij ondergebracht wordt. De voorzitter antwoordt, dat de verzekering voor rekening van de ge meente komt en nu wil deze de polis sen in handen hebben om zekerheid te hebben, dat de verzekeringen ge- Hierna^ wordt de subsidieregeling voor het kleuteronderwijs aangeno- ""b"' en W. stellen voor alle winkels op Woensdagmiddag te sluiten en de andere dagen om 6 uur® middags, zulks in overleg met de Middenstands ^D^heer^T u c h verzet zich tegen het principe besluit om bij overtreding zo wel de koper als de verkoper straf baar te stellen; dit zal voor vreemde lingen. die de verordening niet ken nen, funest kunnen worden De voorzitter zegt. dat de win kelier moeilijk aan een kient iets kan weigeren, maar deze bef I ng geeft hem steun. De heren Vcnte en Carlier ïiln van h"' "*'fde gevoelen, terwijl het be stred- i ordt door de heren T u c h en BKai pe V en sigarenwinkeliers moe ten nu onk om zes uur sluiten, in af wachting van een landelijke regeling. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij aan twee winkels, waarin geringe eetwaren ver kocht worden, vergunning verleend wordt om tot 24 uur geopend te zijn. Aan de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel wordt een bedrag van f 73 toe gestaan voor aanschaffing van leer middelen. Een aanvrage van het bestuur der R.K. School van f 37.65 voor aan schaffing van vuilnisemmer, blik en trapleer, wordt geweigerd. Conform het voorstel van B. en W. wordt een kapverordening hout opstanden vastgesteld. Vervolgens wordt de gemeente-be groting 1953 en die van de diverse be drijven aangeboden. Eveneens de re keningen van de gemeentelijke dienst van sociale zaken, die door de heren Van der Spek, Van der Ham en Beu very gecontroleerd zullen worden. B. en W. stellen voor de muziek tent van de muziekvereniging D.K.V. voor f 1 over te nemen, daar de on derhoudskosten voor de vereniging te hoog worden. De tent zal tijdelijk ge plaatst worden op de hoek Joh. Tom straatSchoolstraat Hierna komt het voorstel van B. en W. ter sprake, waarbij een vrediet van f 40.000 wordt gevraagd voor uitvoe ring van diverse werkzaamheden, on der andere gedeeltelijke vernieuwing, ophalen, enz. ten behoeve van het wa terleidingbedrijf. De heer Beuvery is bang. dat het een lapmiddel is. Hij wil het werk in zijn geheel bezien en zegt, dat het juist in gedeelten uitgevoerd moet worden. {Een gevolg van de eerste verbetering zal zijn een sterk ver hoogde druk aan de 's-Gravenweg en Kortenoord. Tot leden van de bedrijvencommis- sie worden herbenoemd de heren W. Koolhaas. A. H. Carlier en A. Vente, en tot leden van de woonruimtecom missie de heren A. H. Carlier. J. Fij- an, H. van Harten. C. v. d. Eijk en D. Vuijk, terwijl tot plaatsvervangen de leden de heren J. A. de Jong, A. van der Spek, H. P. de Wit, C. van ETkel en J. van Vianen benoemd worden. Tot lid van de gemeentelijke dienst van sociale zaken wordt de heer A. C. Verboom benoemd. Op voorstel van B. en W wordt een crediet verleend van f 200.000 voor hel bouwrijp maken van de grond in het uitbreidingsplan Bermweg. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de werkzaamheden bij het via duct over de Kerklaan bijna voltooid. Nu willen B. en W. de Kerklaan ver fraaien. De gemeente kan enige stuk jes grond in eigendom van de Prins Alexnndrrpolder overnemen op voor waarde. c'at de gemeente het beheer overneemt van de oprit van de School straat naar de Kerklaan. Tevens kan ren strook langs de Kerklaan in erf pacht a 5 ct*. per vierk. meter betrok ken worden. Later zullen B. en W. met een plan van beplanting komen. De heer T u*c h wil de grond liever in eigendom hebben en niet in erf pacht. De heer Van der Spek vindt deze uitgaven niet verantwoord, maar de voorzitter vindt, dat een ge ring bedrag voor verfraaiing wel te verdedigen is. Conform het voorstel wordt beslo ten. Verleden jaar zijn de kamers van de LANGE RUIGE WEIDE. Maandagmid- P. Feitsma. Enige ingekomen stukken dag vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van burgemeester werden voor kennisgeving aangenomen Uit de van de vleeskeuringsdienst, kring Oüdewater toegezonden verlies- en winstrekening over 1951 bleek, dat in 1951 een winst was gemaakt van to taal f 4812.82. Op het verzoek van het gemeentebestuur van Oudewater om een bijdrage in de kosten van de voor genomen feestelijke herdenking van het 50-jarig jubileum van het Vrijwil lig Brandweercorps, werd besloten hiervoor een bedrag van f 25 beschik baar te stellen, als blijk van waarde ring voor de onderlinge samenwerking tussen de plaatselijke brandweren. Vervolgens kwam in behandeling "n aanbieding door de Bank voor Neder landse Gemeenten van een geldlening groot f 20.000 ten behoeve van de fi nanciering van de aankoop van een nieuwe motor-brandspuit met toebe horen. De voorzitter deelde mede. dat deze aanbieding wel wat onverwacht kwam. aangezien de raad zich nog niet had uitgesproken om tot de aan schaffing van een nieuwe brandspuit over te gaan. Gaarne zou hij thans in principe een besluit willen uitlokken of de raad voornemens is over te gaan tot de aanschaffing van een nieuwe spuit. De heer Van Baren stelde de vraag of de thans aanwezige brand spuit niet meer goed is. De voorzit ter antwoordde hierop, dat de spuit zelf wel goed was. doch dat de trek ker niet meer voldeed aan de eisen, welke voor een snelle brandblussing nodig zijn. Er kunnen nu twee wegen worden bewandeld, aldus de voorzitter of men kan een nieuwe trekker aan schaffen en dan behoud men 'n min der goede combinatie of men kan de oude spuit proberen te verkopen en een geheel nieuwe autosnuit aanschaf fen. Aan het laatste geeft hij de voor keur. Na enige discussie besloot de raad met algemene stemmen in prin cipe over te gaan tot de aanschaffing van een nieuwe autospuit. In verband hiermede werd beslotén aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten te ver zoeken de aanbieding van de geldle ning groot f 20.000 aan te houden tot 1 December. De heer G. van Vliet, wonende aan de Kerkweg, had tot de raad 'n ver zoek gericht om de kosten van de rio lering voor rekening der gemeente te nemen. Indien hij zou overgaan tot dempen van het gedeelte sloot voor zijn woonhuis ter lengte Van [8 a 10 meter. Besloten werd een bijdrage toe te kennen van f 500 in de kosten, on der voorwaarde dat de riolering op dezelfde wijze werd aangebracht als destijds bij de autogarage van de heer Benschop, een en ander naar de aan wijzingen, te geven door de gemeen te-architect. Vervolgens werd zonder hoofdelijke stemming een verordening vastgesteld als bedoeld in de winkelsluitingswet, waarbij wordt bepaald, dat kappers winkels op Woensdagavond en Zater dagavond in afwijking van de gewone regel tot 9 uur zijn geopend. Hierna werden de zitting hebbende leden van de commissie woonruimtewet 1947 al len herbenoemd te weten de heren W. A. de Boer. J. Verhoef, J. H. de Hoog. J. van Eijk en J. A. van Geest. De verzoeken van de besturen van de twee bijzondere scholen in deze gemeente om voor elk der scholen 'n projectielantaarn met beeldseries aan te schaffen, werden geweigerd. In plaats hiervan besloot de raad van ge meentewege een projectie lantaarn aan te schaffen en deze ter beschik king te stellen voor het gebruik 'op de beide scholen. Eveneens werd me dewerking geweigerd aan het verzoek van het bestuur van de school Kerk weg om de benodigde gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van stoelen voor het handwerkonderwijs en handenarbeid. Voorts werd beslo ten het gedeelte van de gemeentegrond gelegen achter de Burgemeester Door manstraat voor zover dit niet als sport terrein wordt gebruikt met ingang van 1 November 1952 voor de tijd van één jaar te verpachten aan de heer M. G. Slappendel. tegen een pacht van f 30 en onder voorwaarde, dat wan neer de gemeente tot eventuele wo ningbouw zal komen over een zodanig gedeelte van deze grond kan worden beschikt als daarvoor nodig Is, zon der dat daarvoor enige schadevergoe ding zal ziin verschuldigd. Tevens werd besloten om het sportterrein 'n uitgang aan de Kerkweg te geven langs het transformatorhuis on de woning van de heer D. Wink. Van gemeente wege zal hiervoor in de scheidings- sloot een dam worden gelegd ot «en eenvoudige brug worden geslagen, zulks ter beoordeling van B. en W. Tenslotte werd vastgesteld de der de begrotingswijziging, dienst 1952. In deze begrotingswijziging was een be drag opgenomen van f 700 voor de herbestrating van de Burgemeester Doormanstraat en een bedrag van f 100 voor de aanschaffing van een demon stratiebord voor verkeersonderwijs. Bij de rondvraag werd dopr de heer Van Duren de vraag gesteld of kan woden opgetreden tegen de eige naren van houtgewas, voorzover dit de straatverlichting belemmerde. Voor al ln het Hoogeind en de Rulgeweide groeit het hout zo hoog. dat de ver lichting hierdoor in het geheel niet tot zijn recht komt. De voorzitter deelde mede. dat hier. naar een on derzoek zal worden Ingesteld en dat zonodig tegen de eigenaren van het houtgewas politioneel zal worden op getreden. GIESSENDAM. Geboren: Nico- laas. z. van A. Koppelaar en P. De venter. Ondertrouwd: M. de Haan 29 j. en W. A. Honkoop 25 j. Ge trouwd: M. Dankers 24 J. en J. S. Meerkerk 23 J. M. Stek 28 j. en A. Schild 24 J. GROOT-AMMERS. Gebóren Her man, z. van J. Woltman en A. D. Mout haan. Anneke Barendina, d. van C. Mourik en M. den Ouden. Jan, z. van G. Blonk en E. de Bruijn. Overleden: J. de Vos. 07 j., weduw naar van C. Spek. C. Tuytel, 84 j.. echtgenoot van E. van der Wal, we duwnaar van A. A. van Kesteren. HARDINXVELD. Geboren: Judith, d. van 8. Vogel en T. Kraaijeveld. Gijsbert, z. van H. van den Hil cn A. van den Dool. Cornelis Willem, z. van C. aan de Wiel en L. Ambachts heer. Ondertrouwd: A. Versteeg en H. Peursem. Th. Smit en J. W. Dub beldam. Getrouwd: J. J. W. Ver- POLSBROEK. Bij de aanvang van de raadsvergadering van Vrijdagmor gen deelde de voorzitter, burgemees ter Schreuders naar aanleiding van 'n vraag die de heer Maaijen in de vori ge raadszitting had gesteld, mede, dat B. en W. niet voornemens zijn over te gaan tot invoering van straatnamen. Nadat de ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen wer den twee obligaties der lening van f 44.500 uitgeloot. De gemeenterekening 1951 werd aangeboden en de rekening over 1951 van het Burgerlijk Armbe stuur werd goedgekeurd zoals deze door het Armbestuur was ingezonden. Daar het Burgerlijk Armbestuur over dit jaar een batig saldo had van ruim f 4000 had het besloten de gemeente lijke bijdrage over 1951 ln de gemeen tekas terug te storten. De vaststelling van de verhuurvoor waarden voor de gemeentezaal voor de duur van vier jaar kon de goedkeuring van alle raadsleden wegdragen. De tarieven voor het gebruik zullen niet verhoogd worden, doch de vergoedin gen voor verlichting en verwarming wel, aangezien de stroom- en brand- stoffenprijzen in niet onbelangrijke mate gestegen zijn. De h#er Maaijen vroeg hoe het mogelijk was dat een huurder, wan neer hy zelf na een bruiloft byvoor- beeld, meehielp om de zaal op te rui men, toch nog een bedrag van f 7.50 moest betalen voor het schoonmaken der zaal. De voorzitter zeide dat dit billijk was aangezien het schoon maken der zaal een bmvangryk kar wei ia. Ook informeerde de heer M a a U e n er naar waarom in de verhuurvoor waarden van de gemeentezaal de be paling was opgenomen dat B. en W, verhuring kunnen weigeren zonder op gaaf van redenen. De voorzitter zeide dat deze bepaling opgenomen was voor hat geval dat bijvoorbeeld by de wet verboden verenigingen de zaal zouden willen huren. De heer Maaijen was van oordeel dat er in een dergeiyk geval dan toch wel een duideiyke réden was voor de weigering. De verlenging van de huur van de woningen, bewoond door de heer L. Mourik onder dezelfde voorwaarden voor de tyd van twee jaar werd met een hamertik beslecht. By het voorstel van B. en W. om de kleine gemeentezaal voor de tyd van vier jaar opnieuw te verhuren aan „Ons Koor", deelde de voorzitter mede, dat van de betreffende zang vereniging een verzoek was binnenge komen om de huur niet te verhogen ondanks het feit dat het kinderkoor niet meer op Woensdagmiddag, doch op Zaterdagmiddag repeteert. B. en W. waren van oordeel dat dit verzoek niet ingewilligd moest worden daar voor de verwarming van de kleine zaal op Zaterdagmiddag weef extra brandstoffen nodig zijn. Zy wilden de huur met een betrekkeiyk gering be drag verhogen, ook al omdat de ge meente toch jaariyks ongeveer f 1400 moet toeleggen op de gemeentezaal. De raad ging met dit standpunt van B. en W. accoord. Twee perceeltjes grond aan de Oran jekade werden respectieveUjk ver huurd aan de gebrs. Schouten en aan G. v. d. Heeden De algemene politie verordening werd gewijzigd ln die zin dat B. en W. ontheffing kunnen ver lenen van het verbod tot het hebben van reclameborden en dergeiyke. Met algemene stemmen werden de heren W. Hcngeveld, P. de Pater I A. Sluis, J. van Z-lderen en J. Zijd. laan herbenoemd als leden van de a-' vlesco mmlssla Inzake de woonruimte- wet 1947. Men besloot daarop een crediet van f 400 beschikbaar te stellen en daarin een ryksbydrage van f 300 aan te vra gen ten behoeve van de heer W. van Os die zyn boerdery wil verbouwen voor vrywlllige inwoning. De voorzitter deelde hlerby me de dat B. en W. nog pogingen in het werk zullen stellen om een ruimere ryksbljdrage te verkrijgen, zodat meer voorzieningen kunnen worden aange bracht. Het verzoek van een Inwoner om 'n tegemoetkoming in de kosten van ver voer per bus van zyn dochtertje naar de St. Victorschool te Benschop werd ingewilligd en tenslotte werd beslo ten een overeenkomst aan te gaan met de Vrywilllge Brandweer betreffende het uithalen van hooibergen bij brand. Hierby wordt voor de periode van Juli tot en met Januari een vergpeding vastgesteld van f 250 voor de resteren de maanden van f 150 per hooiberg. De heer v. d. Berg informeerde in de rondvraag hoe het stond met 't ongedierte in het dak van de dokters woning. Spreker zeide dat hy van 'n deskundige gehoord had dat de oor zaak hiervan waarschyniyk school ln het feit dat de woning te laag op de grond gebouwd was, waardoor zich veel vocht in de muren biyft bevin- dea Volgens de deskundige zou de na righeid grotendeels bestreden kunnen worden door middel van centrale ver warming. De voorzitter zeide dat hy de laatste tyd geen klachten meer vernomen had. De heer Verstoep vroeg of de oprit van de brug by v. d. Vlist aan de Polsbroekerdam niet verbeterd kon worden. De voarzltter zeide dat hy deze kwestie zou bezien. Ook merkte de heer Veritoepop dat hy nog geen antwoord gekregen had op zyn vraag in de vorige ver gadering of het niet mogeiyk was bij de brug van Versluys een bord te zet- 4i k een nlet te hoog maximum toelaatbaar gewicht aangeeft. De v o o r z i 11 e r zeide dat dan onderzocht zou moeten worden welk gewicht de brug kan hebben, doch de heer Hoogen- boom was van oordeel dat een auto die de voor de weg toegestane wiel- druk heeft ook gerust over do "brug kan ryden. Wanneer een auto met een te zware wieldruk. over de weg rydt is de eigenaar ervan ook reeds straf baar. De voorzitter deed de toe zegging dat hy aandacht zou schen ken aan deze zaak. De heer M a aij e n bracht naar vo ren dat by de restauratie van de kerk de urinoirs verdwenen waren, wat overigens het aanzicht van het kerk gebouw ten goede kwam. Hy drong er evenwel op aan op een andere plaats een urinoir aan te brengen. De voorzitter zeide dat hier over reeds werd gedacht. De heer Van Rossum uitte drie wensen met betrekking tot de ge meentezaal. Hy zou ln de eerste plaats een deur aangebracht willen zien waardoor het mogeiyk is vanuit de gang ln de ruimte van het buffet te komen zodat voor de aanvoer van de verschillende artikelen die aan 't buf fet verkocht worden niet meer door de zaal gelopen behoeft te worden In de tweede plaats zou hy het podium wat dieper willen laten maken, daar er voor grote verenigingen doorgaans te wein g ruimte is. Tenslotte dron* hy er bij B. en W. op aan de mogelijk heid onder het oog te zien om een ven tilator aan te brengen. De voorzit ter z '''re subtle in overwegin nee intens sluiting. vloet en D. Ritmeester. Overleden: E. L. de Kok, 76 j., echtgenote van D. Versteeg. HEKENDORP Ondertrouwd: M H. A. van Zuijlen, 28 j. (te Haastrecht)' en E. J. Sluis, 22 j. HOENKOOP. Geboren: Marinus Jo. hannes, z. van A. A. Botte en G. A. Wiltenburg. HOOG-BLOKLAND. Getrouwd: K. de Kreij 28 j. en A. Sterrenburg 25 j. D. van Genderen cn H. A de Groot. KRIMPEN AAN DE LEK. Gebo. ren: Robert Rudolf, z yan K. G. van Wynen en R. V. U. Kutschenreuter. Lijntje Gloria, d. van J. Gouwens en T. van der Linden. Getrouwd: H. J. Verwoerd, 25 j., en C. J. Bur ger. 23 j. LANGERAK. Overleden: P. Sterren- burg, 79 j., weduwnaar van G. Schep, LANGE RUIGE WEIDE. Geboren: Pleun Eliza, z. van A. A. Kruith f en M. Mosterd. Ondertrouwd: II. Ka- sius, 27 j., en W. Honkoop. 22 j. -l. Getrouwd: A Kuik, 28 j. (te Rotter- dam), en J. F. Zuidam, 19 j. LEERBROEK. Geboren Jaspjer z. van F. Pellikaan en W. E. Kool.' Getrouwd: H. Ouwerkerk en J. den Besten. LEKKERKERK Geboren: Margje Maria, d. van H. Bergshoef en E Hof. Jacobus, z. van A. Ritskes m! van Kleij. Ondertrouwd: C. den Ouden, 29 j., en G. v. d. Graaf, 22 j. N. van Dam, 23 j. (te Nieuw-Lek- kerland), en D. Langerak, 19 j. R, Hofwegen. 28 j„ en W. van Genderen! 23 j. (te Schoonhoven). Getrouwd: D. Nobel. 27 j. (te Krimpen aan de Lek), en L. M. v. d. Heuvel, 23 j. LEXMOND. Geboren' Johanna Frederika, d. van M. C. van Dijk en W. de Jong. Gerrit Jan, z. van G. J. A. de Vaal en A. Holler. Onder trouwd: A. H. Stek, 32 j„ en J. ?ch r- penzeel, 24 j. MEERKERK. Geboren Jozina Aagje, d. van O. Vurens en T Stigter. StUntje, d. van M. Vurens en A M. Bos. Johanes Theodorus, z. van M. van Boven en A. B. de With. Ge trouwd: L. Wink, 21 j„ en M. Burg- Saaf, 20 j. A. Boon. 40 jen J van am. 35 j. A. O. de Jong. 29 j„ en N. H Tukker. 24 j. L. J van As- peren. 28 j, en E. Rietveld. 30 j. H. H. Graven, 26 j., en A. E. van de- Heiden, 24 j. Overleden. M. van Iperen, 66 j. A. Tukker, 78 j. MOLENAARSGRAAF. Geboren: Eli. zabeth, d. van N. D. van Wijk en C. J. Moerkcrke. Arie Jan, z. van B. Prins en T. Bonkers. MOORDRECHT Geboren: Johannes Adrlanus Hubenus, z. van J. II Ham en A A. van Leeuwen. Onder trouwd: P. J Kot, 25 j. (teDoorn) en B. Faas, 24 j. NIEUWPOORT Geboren' Neellje Clazina, d. van J. Bood en S. P. Mo. ree. Elizabeth, d van J. J Spek en B. C. Sprong. Willy, d. van G J J. Temmer en G. Buijs. Peter, z. van A. Schutte en J. H. Groeneweg. Margaretha. d. van A van der Parit en C. de Ruyter. Overleden: H. Ver doold, 55 J. M. van Renswoude, 54 J., echtgenote van C. van Oei. NIEUWLAND. Geboren: Marrigje, d. van M. Oosterom en L. van der. Hill. Gijsbertje Cornelia, d. van J. Don ker en W. van Dam. Gonda, d. van G. L. Henseri en G. Stap. Overleden: M. E Bronk, geb. Etysiger, 43 J. (won. te Beusichcmj. OUDERKERK ad. IJSSEL. Onder trouwd: G. Kalkman 27 j. te Krimpen a.d. IJssel en M. Heuvelman 27 j. Getrouwd: D. Mourik, 31 j. en T. Omon, 30 J. OÜDEWATER. Geboren: Anna Maria en Martinus Franciscus d. en z. van W. Steenbrink en G. M. Streng. *- Getrouwd: J. R. Stcenkamer 25 j. te Haastrecht en J. G. Hoogcnes 23 J. REEUWUK. Geboren: Jozephus Jo annes. z. van A. W. van der Werf en M. C. Blonk. Elizabeth Paulina, d. van P. van Dam en L. Niermeyer. Bastiaan. z. van P. de Jong en N. Pols. Kornelius, z. van J. Koster en C. H. Dünnwald. Ondertrouwd: A. de KruUf, 24 J„ en H. Kastelein, 29 j. SLIEDRECHT. Geboren: Elizabeth Aantje, d. van J. Volker en E. A. Prins. Anthonia. d. van T. Koppe laar en T. Vermey. Royna, d. van R. Prins en A. van Houwelingen. Arie Bastiaan. z. van A. Mynster en J. H. Botes. (te Dordrecht) Robert Alexander, z. van C. J Blokland en E. Stam. Jannigje Geertruida, d. van P. Molenaar on A. Stravers. Adrlaantje, d. van D. Kros en D. Bak ker. Jacob, z. van J. Struijk en P. Kraayeveld. Cornelis Pieter, z. van J. van der Hel en A. C. Korevaar. Ondertrouwd: J. Boerman, 22 j.. en M. S de Jager. 22 j B. P. van der En- de. 22 j,. en J. J. van der Vliet, 20 j. A. K. van der Waal. 24 jen M. Langerman. 20 j. C. Klem. 27 j„ en P C. Bakker, 24 j. A. J. N:colaas- sen. 28 J.. en H. Alblas. 27 j. Ge trouwd: P. van Houwel. en. 27 j„ en P. Vermeulen, 23 j. Overleden: M. J. Pijl, 85 j., weduw naar van A. Kop. STOLWIJK. Geboren: Johannes, z. van W. H. Koster en A. Quint. Zwaantje, d. van P. Boom en M. Suy- ker. Leentje Ingetje, d. van A. J. de Vrij en E. Buy -nse. Getrouwd: M. Gelderblom, 26 j. (won. te Lek- kerkerk), en M. de Lely, 22 j. Over leden: Chr. Vonk, 85 j weduwnaar van A. Speksnijder. A. Hol, 92 j-. weduwe van A. Baas. WADDINXVEEN. Geboren: Corne lis, z. van G. Bos en A. T. WeststeUn. Arie Gerardus. z. van Z. Minnee en J. C. de Zwart. Pietertje. d. van M. Voskuilen en K. J. avn Klaveren. Ondertrouwd: W. N. Hoogerdyk en J. Boezaard. Getrouwd: P. Vermeij en M. van den Hoek. WIJNGAARDEN. Geboren: Janna, d van A. van Wijngaarden en M. van Hattem. Ondertrouwd: A. den Toom, 23 j.. en M. Boogaard, 23 j. Getrouwd: A. Schag. n, 28 e <te Slie- arecht), en A. de Wild, 24 j. T. Bakker, 33 j (te Blo.ck< nr'ranD, cn J van Eijle 28 j. OvcrlerVn: P. van den Heuvel, 82 j„ weduwe van E. J. Bennink. ZEVENHUIZEN. Geboren: Gerardus z. van D. Biaat en I. Bakker. On dertrouwd: M. Koole. 24 jon M. M. Vogelaar. 22 j G M Voskuilen. 21 j., en C. S. Hageman. 21 j. Ge trouwd: F. B. HordUk. 18 j en S. G. van den Berg, 17 j Geboren Dicky Elisabeth, d. van J. F. van den Dool en N. de Ruiter. Ondertrouwd: II. Huisman, 28 j.( en C. G. Pruysen, 26 j. Nieuwsblad VOOR ZPID-noiXANP EN UTRECHT SchoonlioTeinche Courant MAANDAG 13 OCTOBER 1952. De dokter vertelt Vlees- en worstvergiftiging kan op treden door het gebruik van veront reinigd vlees of wanneer dit afkopi- stig i9 van npodslachtingen. Er zijn verschillende bacteriën, die hiervoor tznsprakelyk kunnen zyn, zoals in 't eerste geval de bacillus botulinus en in het tweede de paratyphua-bacillen. Al deze ziekten kunnen vermeden worden, wanneer men maar nooit rauw vlees eet. Een contröle ln de abattoirs is geen overbodige luxe. Dank zy deze wordt de bevolking voor veel ziekte en el lende bewaard, zodat er zelfs ziekten zyn. die men dank zy onze Vleeskeu- ringswet al sedert jaren in Neder land bij mensen niet meer zag optre den. Een van deze is byvoorbeeid de trichinose. Trlchinose nu is een ziekte, die ver oorzaakt wordt door een ronde worm. Deze worm komt by varkens voor. Wanneer het vlees van deze dieren rauw of half rauw (gerookt) wordt genuttigd, gaat de worm op de men gen over en geeft daar zyn ernstige ziekteverschynselen. De trichinen zelf veroorzaken een darmaandoening en daarna dringen de larven ln de «pieren binnen. Na een week beginnen de larven door de darmwand heen te dringen, komen ln het bloed terecht en bereiken zo de spieren van het lichaam, waarin ze zich nestelen. Kauw- en slikbezwaren. heesheid en vooral ook moeliykheden bij de adem haling kunnen op die manier optreden terwyi de patiënt zich zeer ziek ge voelt en hoge koorts heeft. De sterfte varieert tussen 6 en 30 procent van de gevallen. Gezien het feit. dat het ziektever loop uit twee ver«chlllende stadia is samengesteld. nameHJk dat. waarin darmverschijnselen en dat, waarin spitrverschijnselen optreden, zult ge begrypen. dat een juiste behandeling zeer moeilijk Is. Daarby komt dat het maar zelden voorkomt, dat de juiste diagnose in het eerste begin van de ziekte wordt gemaakt. Men begint meestal met krachtige laxeermiddelen te geven, waarmede de darm gereinigd wordt. Het is te begrUpen. dat deze alleen maar ln het eerste stadium nut zullen hebben. Voor het tweede sta dium wordt weieens gebruik gemaakt van een serum, dat men speciaal te gen deze ziekte heeft bereid. Trichinose is niet de enige worm ziekte. die door zleké dieren wordt overgebracht. Een besmetting met lint wormen bijvoorbeeld is mogeiyk door het eten van rauw rundvlees en var kensvlees, dat met de zogenaamde fin nen. het voorstadium van de lintworm is besmet. Ook by deze ziekte heeft de verplidhte vleeskeuring nuttig werk verricht, zodat zy gedurende de laat ste Jaren by mensen al veel minder voorkomt dan vroeger. En tenslotte bestaat er nog een lintworminfectie, die door het gebruik van besmette zoetwatervissen mogeiyk is. Bij de LANDBOUW EN VEETEELT. DE STRIJD TEGEN VOGELPEST. Vogelpest komt op het ogenblik in veel mindere mate voor dan een jaar geleden, aldus meldt het ministerie van Landbouw, Vlssery en Voedsel voorziening De laatste tyd zyn weer enkele ziektegevallen geconstateerd bij de kippen van kippenhouders, die uit liefhebberij enkele kippen aanhouden, de' zogenaamde ..stadspluimveehou- ders". Voor zover by elk nieuw geval de herkomst van de smetstof kan wor den opgespoord, blijkt daarbij bijna steeds dat men kort tevoren enkele dieren heeft gekocht van een of ande re „handelaar" in pluimvee Vaak be trof het dieren met afgeknipte staar ten. Sinds ongeveer een jaar bestaat er een bepaling, die de pluimveehan delaren verbiedt kippen te vervoeren of voorhanden te hebben, anders dan met afgeknipte staart. Aldus geken merkte dieren moeten binnen enkele dagen worden geslacht. Het doel er van was te bewerkstelligen, dat pluim vee. dat reeds in handen is geweest van de pluimveehandelaar en dat niet meer als gebruikspluimvee mag wor den verkocht, voor iedereen als zo danig kenbaar is. Indien een pluimveehouder gebruiks pluimvee nodig heeft dan is de ver» eiste weg: kopen by een andere pluim veehouder Van pluimveehouder naar pluimveehouder mogen 30 stuks kip pen vrij vervoerd worden, dus zonder afgeknipte staart. Het kopen by een handelaar brengt grote r|sico's mee. VERBETERING VEEVOEDING. Deskundigen uit de bij de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E S.) aangesloten landen zullen hun idééën en erva ringen by de landbouwvoorlichting over de methoden tot het verbeteren van de veevoeding uitwisselen op een studieconferentie, die van 27 Oc tober1 November in Kopenhagen wordt gehouden De conferentie is met medewerking van de voedsel- en landbouwconxmissie van de O.E.E.S. en van de voedsel- en landbouworga nisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) georganiseerd door het Deensemi nisterie van landbouw en maakt deel uit van de serie internationale bij eenkomsten. die de O.E.E.S. houdt in het kader van de verhoging van de voedselproductie in West-Europa In dit geval is in het byzonder gedacht aan een verhoogde productie van vlees, melk en zuivelproducten, waar voor het van groot belang Is door de beste resultaten by de voeding van het vee te bereiken. De bespre kingen, voor ons land bij te wonen door dr. ir. H. J. Frankema, inspec teur van de landbouw en Ir. S. Iwe- ma. rUksveeteeltconsulent voor de veevoeding, zullen onder meer gaan over de voorlichting ten aanzien van de voedering van melkvee, varkens en pluimvee. blaaswormziekte vinden wU een om gekeerd verloop. Hierbij bevindt de lintworm zich in de dunne darm van de hond. De mens besmet zich met de eieren daarvan en deze ontwikkelen zich by hem in de lever of in de long. Het aantal besmettelijke ziekten, die door middel van dieren kunnen wor den overgebracht, is nog veel groter. In de eerste plaats noem ik u de tu berculose. die haast by alle huisdie ren. zoals runderen, varkens, honden, katten en papegaaien kan voorkomen Besmetting van volwassen personen ls zeldzaam Maar kinderen kunnen by voorbeeid door de melk van zieke koe ien besmet worden, waardoor dan tu berculose van de klieren in de jtals, de oksels en de buik optreedt. By vol wassenen personen treedt, ingeval van besmetting, in de regel huidtubercu- lose op. zoals bij slagers en bij mel kers nog weieens te constateren valt. Een andere ziekte, die door het ge bruik van melk van zieke dieren kan worden overgebracht, is de ziekte van Bang. De bacterie, die de abortus by runderen verwekt, is er de oorzaak van Een dergeliüce soort ziekte komt veel voor in de renden om de Middelland se Zee gelegen en staat daar bekend onder de naam Maltakoorts. Ze wordt daar door het gebruik van de melk van geïnfecteerde geiten veroorzaakt. Het gevolg van een dergelijke infec tie is een wekenlang aanhoudende koorts met een golvend verloop, ge paard gaande met grote moeheid en pijnen der gewrichten. Aangezien ge bleken is, dat de ziekte van Bang ook in Nederland voorkomt, moet het drin ken van niet-gepasteuriseerde of niet- gekookte melk ten alle tyde ontraden worden. Dr. P H. v. d. HOOG VOORLICHTING OVER EMIGRATIE Het commissariaat voor de emigratie deelt mede: in de komende maanden zullen in de radiorubriek „Verkla ring en toelichting" van de rege ringsvoorlichtingsdienst (iedere Vry- dag van 19.10 19 30 uur over Hil versum 1. 402 m.) de laatste vyf mi nuten gewijd aan emigratie Voor aspirant-emigranten is het luisteren naar deze uitzendingen Van veel be- lang. GEZAMENLIJKE „KOEL- SAFE" OI» HET PLATTE LAND. De coöperatieve zuivelfabriek te Ruinerwold heeft plannen ontworpen om voor haar leden een gemeenschappeiyke vries cel te bouwen In dez^^ries- cel zouden de leden daïffroket- ten kunnen huren, waarin al lerlei aan bedref onderhevig voedsel kan worden bewaard: fruit, groenten en vlees. Op de ze wijze zou dan worden tege moetgekomen aan de moeilijk - heden welke de plattelander vaak heeft met het bewaren van aan bederf onderheyig voedsel, dat een voorraad voor de wintermaanden moet vor- In het buitenland kent men reeds geruime tijd dergelijke gemeenschappelijke Vriescellen. Op het platteland van Ame rika stichtte men dergeiyke in stallaties, bekend onder de naam „Lockerplant" om tege moet te komen aan het be zwaar ,dat niet iedereen zich een ijskast kon aanschaffen. Aandere lanaen namen het idee over. Zo telt Dehemarken thans reeds veertienhonderd van der- geiyke gemeenschappeiyke vriescellen (ADVERTENTIE I. M GEMENGD NIEUWS. ATOOMBOMMETJE SPELEN. Na de Engelse atoomproef in Australië zun kinderen begon nen met primitieve hulpmidde len ook bommen te maken die naar de politie meedeelt, zeer gevaariyk zyn en zelfs dode- ïyke ongeulkken kunnen ver oorzaken. In een der buitenwM- ken van Perth zyn drie van de ze bommen, gemaakt door jon gens van 14 en 15 jaar, door de politie in beslag genomen, In de Nieuw-Zeelandse stad Adelaide zyn Donderdag radio-actieve hagelstenen, zo groot als knik kers Ook dit is een gevolg van de atoombom-proef. PLASTIC HARTKIEP Uit het ziekenhuis van de George town universiteit te Washington is een „genozen en gelukkige" vrouw ontslagen, wier hartklep, die door een rheumatische hartaandoening ernstig was beschadigd, is vervangen door •en plastic buisje van 2U cm. In het buisje is eeen' balletje met een doorsnede van 1 cm aangebracht dat door het bloed uit het hart wordt opgelicht en na iedere hartslag terug valt en het buisje afsluit, waardoor 't bloed niet kan terugstromen Dit zou de eerste maal in de medi- avhe geschiedenis zyn. dat een hart klep aoor een dërgeiyk plastiekven- ttot is vervangen. NIKT LANGER DAN EEN JAAR. De 31-Jarige tydeiyk reserve offi cier vsn gezondheid H. J. F. Zylker uit Bilthoven is met het K.L.M.- vliegtuig uit Tokio ln ons land terugr gekeerd. Dokter Zylker maakte „naam" door het kort geding, dat bij de president van de Haagse rechtbank aanhangig werd gemaakt en waarin van de staat een dwangsom werd geëist van f 10.000 voor iedere dag, die de dok ter na 30 September in Korea zou vertoeven. De reserve officier had in 1950 zyn artsexamen gedaan en werd daarna in militaire dienst opgeroepen. Hy tekende een verbandakte om naar Korea te gaan voor de tyd van een jaar, ingaande 1 October 1951. Daar dokter Zylker ervan overtuigd was, dat hij ulteriyk 30 September zou worden gerepatrieerd, aanvaard de hy ee^ medische praktyk in de Betuwe per 1 November. Daar het er echter niet naar scheen uit te zien, dat het 'departement van oorlog ge volg zou geven aan zyn dringende verzoeken om hem zo spoedig moge- lyk uiteriyk 30 September j.l. naar Nederland terug te zenden, maakte zyn familie in Bilthoven het kort geding aanhangig. Nu het departement hem toch heeft laten terugkomen en hy zyn practyk kan overnemen, is het niet zyn be doeling deze actie door te zetten. Hij sprak nog als zyn mening uit, dat niemand langer dan een jaar in Ko rea frontdienst moet verrichten. ..De sterkste kerels kunnen daar niet te gen. Zij krygen een angstpsychose en durven vaak zelfs nauwelijks meer in een auto te stappen uitvrees, dat hun wat zal overkomen". AUTOMOBIELBEDRIJF KRIJGT BOETE VAN 500.-—. Voor de Arnhemse economische po litierechter stond Vrydagmiddag de Nymeegse automobiel-groothandel, de NV. V. C.'s automobielbedrijf in de pprsoon van de directeur terecht, we gens het ontdyiken van de voorschrif ten terzake de invoer in Nederland van tien zogenaamde sloopwagens uit Duitsland en voorts wegfpns het niet weer doen uitvoeren van zeventig Dodge-automobielen. die waren inge voerd onder de voorwaarde, dat zy na hier te lande te zijn gereviseerd, opnieuw zouden worden geëxporteerd. Wat dit laatste feit betreft nam de po litierechter verdachte zeer kwalijk, dat een aantal van deze grote paT«i auto's op de binnenlandse markt was verkocht. Verdachte zou voorts zo als ter zitting bleek geprobeerd hebben langs min of meer „slinkse" weg, de tien sloopauto's als onderdelen in te voeren, nadat hem een import vergunning was geweigerd. De douane narri daar geen genoegen mee. De be treffende sloopauto's bevinden zich nog steeds in een dump bij Kranenburg. Verdachte betaalde deze wagens reeds in vreemde munt. De officier van justitie achtte de Nederlandse staat ernstig benadeeld en vroeg f 20.000 boete of «es maanden hechtenis, benevens een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftyd. De politierechter veroordeelde de firma tot f 5000 boete subsidiair twee maanden hechtenis. NAAR HET VREEMDELINGEN LEGIOEN. De in Nymegen geboren 20-jarige fotograaf M (Mick) moest in op dracht van zyn patroon omstreeks Maart van dit jaar een bedrag van ongeveer f 800 naar het postkantoor te Arnhem brengen, ter versterking van diens giro-rekening. De giro-re kening werd echter niet gecrediteerd want Max M. behield dit geld en kocht een. treinkaartje naar Parijs. Daar leidde hy van dit geld plus de opbrengst van gestolen fototoestel len en kleine inbraakjes een goed le- vqn. totdat hij het moment gekomen achtte om het eigenlijke doel van zijn reis te verwezenlijken: tekenen voor het vreemdelingenlegioen. Het bleek echter onbereikbaar want hy werd afgekeurd. Hem bleef niets an ders over dan terug te keren naar zijn vaderland, waar hy aan de griens werd verwelkomd door de politie. Woensdag stond hy terecht voor de Arnhemse rechtbank. Van zyn an ker losgeslagen, meldde het psychi atrisch rapport en het reclasserings- rapport sprak van „deraillemenlt is te wUten aan karakterologische eigen schappen en slechte vrienden en vriendinnen". De officier, ror. van IJssendyk. die rekening hield met het grote aantal diefstallen door deze verdachte ge pleegd. eiste eien jaar en acht maan den jeugdgevangenis. De raadsanan was het met de officier eens. dat een strenge maatregel als door deze voorgesteld, stellig in het belang zou zyn van zyn cliënt. Uitspraak over 14 dagen. WAAR 18 DE EERLIJKE VINDER? Terwijl honderden belangstellenden zich op Zpndag 17 Augustus naar het circuit te Zandvoort begaven, waar die dag de autoraces om de grote prijs van Nederland werden verreden, vond een van de toeschouwers juist voor hy via de hoofdingang om 12 uur het terrein op ging een aantal bankbiljet ten. Zonder zich te bedenken en tevens ten einde geen tijd te verliezen, over handigde deze eerlijke vinder vlak by de cassa de gevonden biljetten aan een wachtmeester der rijkspolitie. In tussen heeft de eigenaar van dit geld zich geqield. doch helaas is de oor- spronkelyke vinder onbekend gebleven Hem wordt thyis verzocht zich in verbinding te stellen met de gemeente politie te Zandvoort of, zo hij niet in Zandvoort woont, met de gémeente- politie van zijn eigen woonplaats. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN. Onder de buurtschap „Het Laar", gemeente Aarle Ritftel. in het Wilhel- minakanaal is Zaterdag. tengevolge van een aanvaring van het schip „Jol les" uit Arnhem met de „Chielda" uit Zaltbommel, de 34-jarïge mevrouw Ca- tharina J. ever boord geslagen. Zij be vond zich aan boord van de „Jolles". Onmiddellyk werden reddingspogin gen in het werk gesteld. Na 20 minu ten gelukte het schipper A- J. Vissers van de „Chielda" haar uit het -water te halen De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Mevr. J. laat vijf kinderen na. SPOEDIG ftOUDE IN KOREA? Radio-Peking meldt dat het slechts een kwestie van dagen is of de tem peraturen beneden het vhiespunt, die op het ogenblik in Mandsjoerije en Noord-China heersen, zullen het Ko reaanse oorlogsfront bereiken. BOEKEN. JULIANA REGINA 1952. (Uitg. Hollandia. f 2.90) Foto's van de leden van ons Konink lijk huis kan de Nederlander nimmer genoeg zien. Daarom is het album Vlat „Hollandia" ieder jaar uitgeeft, met foto's van de belangrykste gebeurte nissen van het jaar. steeds weer een succes. Ook nu weer is het een ge noegen het album door te bladeren en de foto's te bezien van de gelegenheden waarby een of meer leden van de Oranje-familie aanwezig waren en daarby de eenvoudige tekst te lezen. Het zyn (voortreffelijk weergege ven) beelden van officiële plechtig heden als de begrafenis van de En gelse koning, het bezoek aan Ameri ka. ontvangsten en onthullingen, als mede van huiselyke gezelligheden als verjaardagen en partytjes van de prinsessen. Deze laatsten zien we na tuurlijk ook te paard en by andere sportbeoefening, of alleen als toe schouwer als hun ouders ^>p de voor grond treden. Al met al een begerenswaardig bezit DRIE BOEKEN VAN SANNE VAN HAVELTE. (Van Holkema en Warendorf f 4.90). Van le uitstekende schrijfster van meisjesboeken, Sanne van Havelte. zyn nu weer verkrijgbaar „In de Storm". „Het ene talent" en „De Ver loren Melodie". Deze drie boeken be handelen alle drie het zelfde onder werp. Het leven van een jong meisje en de inneriyke stormen die zy door staat bij het ontluiken van een jonge liefde. Dit is veeal het onderwerp van Sanne van Hayelte's boeken en toch is ieder boek weer een apart en origi neel verhaal dat het zelfde gegeven op bekooriyke en boeiende wijze be handelt. Ja. boeiend zyn deze boeken \veer alle drie. Geen eentonig en zoe tig geteem over vermeende problemen maar 't verhalen van een jong en fris leven, van toestanden zoals die wer- keiyk bestaan. En dat alles geschiedt op fyngevoelige wUze die juist de aandacht legt op het verhevene van ware liefde en. zonder zedeprekerig te doen, een eerlijke afkeer voor het zwoele en laag-by-de-grondse doet ontwaken. Het levendige gevoel voor humor en de tere aaqleg voor 't weer geven van sfeer -van de schryfster. hebben van deze boeken weer spran kelende geschiedenissen gemaakt die de jonge meisjes achter elkaar zullen uitlezeij en doorleven. Dit zi n wer- kelyk goede boeken. (Het Spectrum, f 1.75). Een van de grootste gaven van de wereldvermaarde Engelse schrijver Charles Dickens is wel zijn vermogen om figuren en omstandigheden te te kenen. Dat biykt weer uit de beide delen die nu in de goedkope serie zijn verschenen. De werken .van Dickens zijn in haast alle wereldtalen, ook in het Nederlands vertaald, toch is het een goede gedachte van de uitgever geweest deze kostelijke proza opnieuw te bewerken, zodat ook de moderne tyd. in zijn eigen, moderne taal. ge nieten kan van het meesterschap van de auteur. Evenals de andere boeken in deze serie zyn de oorspronkelijke prenten tussen de tekst opgenomen, maar ook van de tonelen welke niet geïllustreerd zijn kan de lezer lich een haarscherp beeld vormen. Zo speels en levendig zo nauwkeurig et\ welomiynd weet Dickens zijn personen en toestanden te beschryven. Dat gaat niet met breedlopige beschouwingen, maar al lezende wordt telkens een trekje van een der personen aangeduid, zodat men allengs de karakters der personen leert kennen en gaat begrypen hoe hun reacties zijn en moeten zUn. op de gebeurtenissen in het verhaal. Die verhalen zelf zijn altijd weer boeiend en belangwekkend „Grote Verwachtingen" begint al direct met een aangrijpende scène op een be graafplaats. waar de. nog jeugdige hoofdpersoon wordt aangegrepen door een ontsnapte galeiboef. De verwikke- dingen die hieruit ontstaan, de omstan digheden by hem thuis, zyn vriend schap en vijandschap met de omgeving en zyn wanhopige liefde voor de har teloze Estella. dat vormen de hoofd motieven uit dit boek uit de vorige eeuw, dat nochthans nu bij iedere le zer een verlangen doet opkomen het boek ononderbroken uit te lezen. (/VDVËRTENTIE I. M.) ko(h*bu goedkop lekkerde Dat zelfde geldt voor een belangrijk deel voor f.Dombey Zoon". Dit ver haal begint in totaal andere omstan digheden. Niet een verwaarloosde wees op pen kil kerkhof, maar de ge boorte van een zoon van de schatrij ke en hardvochtige Dombey die slechts let op zijn eigen invloed en aanzien en dan ook zijn dochter laat verkomme ren. Voor zijn zaak is immers -Meen een zoon van belang. SIGARENBANDJES ALBUM (G. Kolff en Co.. f 1.50). Met enige trots kondigt de uitgever, aan dat dit het eerste album is waar in verzamelaars hun sigarenbandjes kunnen opplakk^OTen men kan zich afvragen waarom^milk een album al niet veel eerder is Matetaan. naast de vele soorten postzegel-albums. De op zet is nog eenvoudig, alleen Neder landse sigarenfabrieken zijn vertegen woordigd in de 19 bladzyden van het boek. De tekst wordt gevormd door 'n beschryving van een moderne sigaren fabriek. De groene kleur waarin het geheel is uitgevoerd vinden wy niet gelukk'g gekozen. TECHNISCHE HYGIëNE VAN KAMPEERGELEGENHEDEN. In het deftige 's-Gravenhage is ge vestigd een bedryf dat de statige naam draagt van „Staatsdrukkerij- en Uit- geversbedryf". Dat is een enorme on derneming van de overheid waar al- lerhand drukwerken worden vervaar digd en uitgegeven. Belangrijke staat stukken worden er vermenigdvuldigd. wegende in totaal 5600 kg. Pryzen: le kwaliteit f 2 42—2.44, 2e kwali\pit f 2 39 -2.41. Handel matig. VEEMARKT TE UTRECHT. Op* de Veemarkt te Utrecht werden Zaterdag aangevoerd in tota'al 2665 st, I- vee; 1126 runderen, waarvan 177 t.b.c. v vrij. graskalveren 412. 170 nuchtere kalveren. 712 schapen en lammereh. 145' -zeugen, 43 varkens, 57 bokken en geiten. De pryzen varieBi van f 600 tot f 800.1 tot f 975. graskalveren nuchtere kalveren f 45 tot t f 400 tot f 575. melkkoelerfppPtot f 1050. kalfkoeien f 800 tcftT i075. vaarskoeien f 550 tot f 800. schapen f 75 tot f 105. lammeren f 65 tot-f 80, zeugen f 250 tot 370. bokken en geiten f 15 tot f 45. „UTRECHT EN OMSTREKEN". Notering van 10 October. Bospeen 8 —14 per bos. Bloemkool 8—40. Knol- selderie 5—8. Komkommers geel 8— 22: Sla 2—9. alles per stuk. Andijvie 510; Bieten 5—9; Bieten gekookt 16 —23; Bleekselderie 5—17: Gelekool 6 —8 Groenekool 6—12; Rodekool 7—15; Postelein 8—16. Prei 8—13; Pronkbo- nen 12—34; Rapen 7—8: Stamspercie- bonen 33—128: Stoksperciebonen 40— 98; Snybonen 20—118; Spinazie 8—40: Spruiten 15—38; Tomaten 16—51.40; Uien 6—21; Waspeen 8—15; Winter pen 7—11; Witlof 16—91; Druiven blauw 50—106. Druiven wit 76—180. ''COöP. CENTRALE VEILING G A. GORINCHEM. De noteringen waren op 10 October. Appelen: Allington Pippin 12—17, 5—9 Bellefleur Brabantse 4—8; Bramley's Seedling 4—8; Cox's Orange Pippin 28 —34. 18—26. 8—14; Ellisons Orange 22 —29: 14—21: Goudreinet 8—20; Gro ninger Kroon 39; Laxton's Superbe 10—16. 58; Lemoenappel 10—14. 5— 9, Mank s Codlin 10—13. 6—9. Notaris appel 10—12. 5—9; Pater v. d 'Slsen 6, Sterappel 20—23. 12—18. 3—9. Zoete Bloemée 7—13: Peren; Burré Clair- geau 8—12: Bon Louise d'Avranches 12—19: Bredero 5—9; Conference 3—7; Doyenné du Cornice 2632. 1217; Gieser Wildeman 815. S---7; Kamper veen 7. Pondspeer 6, Legipond 1014, 3—9: St. Rémy 4—7, Winterlouwtje 6, NIET TWER WERK AAN DE IJSSEL. Geboren: Pietertje Cornelia, d. van M. de Bruin en A. M Brandhorst. Teu- nis, z. van T. Oosterom en H. Puik. Arida Wilhelmina, d. van J. W. van Griehuizen en K. J. W. van Schaik. Ondertrouwd: J. P. Kieboom. 28 j., en J. E. Aarden, 23 j. (te Halsteren). H. Hey, 23 j.( te Gouda), en M. Ver meulen, 21 j. C. de Vlaming. 21 j.f en C. M. de Bruin, 21 j. (te Boskoop). P. den Besten. 23 j„ en G. J. Stry- bos. 22 j. (te Capelle aan de Ussel). Radder, 22 j., en G. v. d. Kolk, de" "kam er d eba tt'en wórden "er" gecfr uk t 22 j. (te Rotterdam). A. van Vliet, en zo meer. Dat zijn allemaal voorna- 51 j. (te Hello), en J. Stofberg 58 j. me geschriften die er onberispelijk uit Getrouwd: C. A. Houtzager. 26 j. (te moeten zien en de drukkery die op Schiedam), en C. W. Rijneveld, 23 j. C. H. J. Bos. 29 j., en L. van Erkel, 25 j. Overleden: J. Segers, 77 j, M. Winkel, 24 j. (ADVERTENTIE I. M.) kosten van de burgery werkt heeft dan ook een verbluffend goede outil lage. Dat blijkt allerminst uit het vouw blad dat het Staatsdrukkery- en Uit- stuurbom «iet doorlopen boekje heeft uitgegeven del hierboven me( die RheUmatiSChe Pijnen. wordt genoemd. Bedoelde aankondi- ging is rechtuit een vod. Een schande Roei xe alt met wortel en tak. voor dit staatsapparaat. Het is, om Heem Kruschen Salts, precies te zyn. een eenmaal gevouwen vel papier, dat aan alle zyden smeer- De zes minerale zouten, die Kruschen derlg en smoezelig is beklodderd met bevat, wekken lever, nieren en inge- zwarte inkt. Voor zover wy daaruit wanden weer tot nieuwe energie. Het iets hebben kunnen opmaken zyn de bloed wordt weer gezuiverd èn zui- illustraties niet kwaad getekend, maar ver gehouden en zo is er dan geen zij zyn miserabel gedrukt. De tekst is oorzaak meer voor stramheid, scheu- voor een groot gedeelte onleesbaar en ten. steken en pyn de rest kan men slechts met moeite Koop vandaag Kruschen by Uw ontcijferen. apotheker of drogist en begin mor- Men moest zich schamen zo iets als genochtend die heilzame kuur. visitekaartje van de overheid rond te - sturen. TONEEL-CATALOGUS. |,j (De Toneelbibliotheek) Nu het toneelseizoén weer is begon nen kunnen de toneelverenigingen een ruime keuze maken uit de stukken welke door de toneelboekhandel Horizontaal; 1 erf. 4 trommel, 10 lsk, 13 luik. 15 kraal. 16 sella, 17 speld. 19 art.. 20 steen. 21 stoom. 23 Velp in de handel worden gebracht, roest, 25 sm. 26 etage, 29 et, 31 we, 33 Een catalogus die een zeer uitgebreid patr. 35 adel. 37 tt, 38 ega. 40 Haarlem de aard der stukken 42 dar. 43 radio, 44 ina, 45 edele, 46 tam geeft, is verkrijgbaar. 47 renstal, 50 lol. 51 el. 52 ende, 53 erts, 55 ne. 56 gn, 57 ardna. 59 tt, 61 droom, 63 klaas. 66 kaars, 67 lip, 69 brand. 71 raam, 72 leger, 74 tree, 75 ont, 76 rekenen, 77 ten. Verticaal: 1 els, 2 rups, 3 fiets, Aan de kaasmarkt waren Zaterdae 5 rk, 6 0„, 7 maria. 8 mat, a 10 aangevoerd 10 parttien Goudse kaas ]eest, n siet- 12 kan. 14 klomp, 16 steel met te zamen 265 stuks kazen, wegen- jg do. 20 so. 22 meta, 23 rede. 24 kwar- MARKTBERICHTEN. KAASMARKT GROOT-AMMERS. de 1855 kg. PrUzen: Extra f 245. le tel. 27 traner. 28 gelaten. 30 strelen, a „./v asa n- l gj egaaj 34 ah0m. 36 emelt, 37 talon, 39 adm. 41 rns. 42 del. 48 edam, 49 arak. 52 enorm. 54 start. 56 graat. 58 enige. 60 taart, 61 daan. 62 os, 64 lb, 65 soort f 240—242, 2e soort f 237—239 Handel kalm. KAASMARKT UTRECHT. Op de kaasmarkt werden Vrijdag 22 partyen aangevoerd, aantal 185 st„ 66 kro, 67 lek, 68 pen, 7.0 den. 72 le. 73 re. Klokken, die eens zongen over vry Nederland werden door de be zetter gestolen of door oorlogsgeweld vernield. Tientallen bronzen zangers, die van blijdschap en rouw door de jaren heen geroepen hadden kwamen gebroken, gekkwetst en stom naar ons land terug. Gemeenten en kerken zochten naar een weg tot herstel van hun klok ken: hergieten of lassen. Maar zou men daarmee de geliefde tonen van oudsher weer kunnen opwekken? De goede weg werd gevonden: twee klokkenklinieken werden Ingericht: een bij de Rotterdamse droogdokmaat schappij en een bij de firma Zimmer te Amsterdam. Zimmer repareerde meer dan honderd kleinere klokken, de droogdokmaatschappij nam meer dan dertig, voornamelijk grote, voor haar rekening. Al deze klokken werden gelast in overleg met monumentenzorg. ge meenten, kerken en de geluidsstich ting T.N.O. Een speciale commissie keurde de klankkleur en toonzüiver- heid na het herstel der patiënten. De genezing van de gebroken en ge barsten klokken is een werk. waarby grote vaardigheid, materialenkennis en voorzichtigheid vereist wordt. De 4320 kilo wegende klok van het raadhuis en de 6610 kilo zware klok van de Lange Jan te Middelburg, vereisten evenveel zorg en aandacht als de 1150 kg. wegende klok van Middelstum of het 60 kilo zware kerkklokje van Bleis wyk. Uit Eindhoven. Tiel. Vianen. uit Schiedam, Goor en Ochten, uit Oude water en Veendam, overal kwamen patiënten vandaan, die in ds klinie ken genezing vonden. Sedert 1946 wordt nu al gewerkt met een speciale lasmethode. dié moei- ïyk is. maar veel voldoening geeft. Op de breukvlakken der bronzen klokken worden voorzichtig laskanten gehakt. Daarna gaat de klok „naar bed". Dat wil zeggen, dat men haar omgeeft met isolerende matrassen van speciale sa menstelling, waaruit gedeelten kun nen worden weggenomen. Daarna komt de warme kruik, een zeer war me kruik, by de patiënt. De klok wordt namelijk op een bepaalde temperatuur gebracht en gehouden, waarna 't las sen kan beginnen. Dit geschiedt stuk je by beetje met bronzen laselectroden van Nederlandse makelij, een byzon- der product, dat snoet stroken met de oorspronkelijk gebruikte klokspecie. Omzichtig wordt stukje voor stukje gelast, terwyl de patiënt onder geen beding mag afkoelen. Na de behande ling mag de klok slechts zeer gelei delijk weer op haar normale tempe ratuur terugkomen. Nadien volgen het afwerken en de proef op de som; het keuren voor en door critische oren. Zo kan hat dan gebeuren, dat klok ken van f^ote historische waarde of klokken, die alleen maar in de samen leving van dorpen en steden met hun vertrouwde klankkleur brachten, van kreupelheid en stomheid genezen worden en opnieuw hun oude lied over vry Nederland kunnen uitzingen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. STOLWIJK. Evangelisatie. Zondags school Beiersche Dinsdag 14 October, 's avonds 7 uur, de heer Van Woer den. GEREF GEMEENTE. GROOT-AMMERS. Schoonh. Veer, Dinsdag 14 October, 's avonds 7 uur, ds. F. Mallan, van Bruinisse STOLWIJK. Woensdag 15 October, 's avonds 7.30 uur, ds. Lichtenberg, van Rotterdam. a el J* de 3e H. fe- fa- ilt 11 de 11- tu- ?e- ln de >n- ral tad té" !ri- •ng

Schoonhovensche Courant | 1952 | | pagina 3