Jfipka Met VELP0N zie je er geen barst van! sak teSHHFr r Ha...' HUNTER Heerlijk Gemeenteberoting gereed Bloedige onlusten in Zuid-Afrika. Het komende schaatsseizoen Zwitsalettoi iSlctaccocrcl hunter f Nieuwsblad voor zuid-holland en utrecht Scboonhovensche Courant MAANDAG 20 OCTOBER 198». Wot zegt De Bilt? Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 Koud weer. Overwegend zwaar bewolkt met op de\ meeste plaatsen enige neer slag. Vooral in het Zuiden van het lahd. Matige tot krachtige, later tijdelijk wellicht harde Oostelijke wind. Koud weer. Op- en Ondergang der Zon: 20 Oct.: Op 7.13, onder 17.35. 21 Oct.: Óp 7.15, onder 17.33. 2 Oct Op 7.17, onder 17.31. MAANSTAND. Wassende Maan. 20 OctOp 9 21, onder 17.35. 21 Oct.: Op 10.41, onder 18.04.' 22 Oct.: Op 11.57, onder 18 46. 26 October Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 20 Oct. 6.46 uur; 21 Oct. 7.17 uur. 22 Oct. 7.51 uur; 23 Oct. 8.29 uur. Keulen, stand 2.00, was 0 05. MOTORSCHIP „TROMP" GESTRAND. Alblasserdam. Het motorschip Tr\,mp uit Alblasserdam is Donderdag bij Vèldemarsvik aan de Zweedse Oost kust gestrand Zaterdag is men erin geslaagd het vlot te slepen. Het schip zal voor herstelwerkzaamheden naar Norrkoeping worden gebracht. Ammerstol. Bij de door B. en W. van Ouderkerk aan de IJssel gehou den aanbesteding van het maken van een, betonnen brug en het dempen van een sloot langs de Wilhelmina- straat, is laagste inschrijfster de fir ma G. van Harten voor f 21.546. Ammerstol. Voetbal. Alleen de junioren van A.S.V. zijn Zaterdag in het veld geweest. Zij speelden thuis tegen Umo B en wonnen met 30. Het A junioren elftal is door A.S.V. uit ue competitie teruggetrokken, ten einde enige reserves beschikbaar te hebben voor het vierde elftal. Bergambacht Aanrijding. Toen Vrijdagavond het dochtertje van de Stolwijkse bakker V. over de Dyk- laan fietste, stak zij ongeveer ter hoogte van de timmerfabriek Bouter plotseling de weg over. Dicht achter haar reed een personenauto, die zij niet had bemerkt. De bestuurder rem de zeer krachtig en hieraan is het te danken, dat de fiets van het meisje slechts aan de achterzijde geraakt werd. De wielrijdster werd tegen de weg gesmakt, doch liep slechts enke le schrammen op. Het achterwiel van de fiets werd nagenoeg geheel ver nield. Woensdagavond is de avond school aangevangen, die georganiseerd wordt door de afdeling Bergambacht- Stolwijk van de Bestuurdersbond. De ze cursus heeft de ontwikkeling van de arbeiders ten doel. Er nemen 23 leerlingen aan deel. WERK OPGEDRAGEN. Gouderak. Aan de loodgieter G. C. Mourik is onderhands opgedragen het loodgieters- en electriciteitswerk aan de twaalf nieuw te bouwen huizen aan de Karei Doormanlaan, die aan de laagste inschrijver, de fa. Endeburg te Gouda gegund zijn. LATE AARDBEIEN. Gouderak. Bij de heer H. Bouter Btaat, ondanks 't koude en natte weer van de laatste weken, nog een aantal aflrdbeienplanten waarvan nog steeds rijpe vruchten worden geplukt. Het wachtlokaaltje voor autobus passagiers op het dorp gebouwd, is gereed gekomen. Het zal voor het rei zende publiek aangenaam zijn vooral in de komende wintermaanden. Maar voor de hoofdonderwijzer van de openbare lagere school moet het wel minder prettig aandoen vlak voor zijn ramen een gebouwtje te zien, dat het uitzicht beneemt. "WITSER8 SCHIP OVERGEDRAGEN. .irapen a. d. IJssel. Het eerste Voor Zwitserse rekening in Nederland gebouwde koopvaardijschip is door de werf aan de rederij afgeleverd. Het 4.956 ton metende motorvrachtschip „Nyon". gebouwd bij C. van der Gies- sen en zonen's scheepwerven is Vrij dag overgedragen aan de Zwitserse rederij. De „Nyon" i9 van het open-shelter- dektype met twee laadhoofden en bo vendien zijn twee dieptanks inge bouwd. ingericht voor het vervoer van eetbare olie, droge lading of wa- terballast. De hoofdafmetingen van 't schip zijn: lengte 128 meter, breedte 17,5 meter, holte 11,27 meter De in stallatie in de motorkamer is uitge voerd door het,- scheepslnstallatiebe- drijf „Nederland" te IJsselmonde. Toch onderwijsvergoeding. Lekkerkerk. In zijn vergadering van Zaterdagavond heeft de gemeenteraad met algemene stemmen het voorstel van B en W .aanvaard, om alsnog een bijdrage op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet te verlenen aan de bijzondere lagere school voor de aanschaffing van leesboekjes in de nieuwe spelling. Zoals men weet, had den B. en W. in de vorige vergade ring voorgesteld het verzoek van de bijzondere school niet in te willigen. Thans is. tér wille van de gelijkstel ling, besloten ook dergelijke verzoe ken van andere scholen in deze ge meente toe te staan, onder voorwaar de, dat deze verzoeken redelijk zijn. In het volgende nummer wordt een uitvoerig verslag van deze raads zitting afgedrukt. L.F.C. 3Haastrecht 3 25. Lekkerkerk. Zondag speelde L.F.C 3 thuis tegen Haastrecht 3, dat met een sterk elftal verscheen. Toch werd L.F.C. geen gewillig slachtoffer. Het spel ging aardig gelijk op. doch de aanvallen van Haastrecht waren iets gevaarlijker. Het duurde tot een half uur na de aanvang, voordat Haas trecht voor de eerste maal een doel punt maakte Kort hierop werd het 0—2. Toch wist L.F.C. nog voor de rust een tegenpunt te maken. Na de rust liep Haastrecht steeds in de buiten- spelval. De L.F.C. voorhoede kreeg verschillende kansen, doch het schol was geheel zoek. Eerst maakte Haas trecht er 3—1 van, voordat L.F.C. het net weer wist te vinden. Hierna was L.F.C. echter uitgespeeld en voerde Haastrecht de stand tot 2—5 op. De junioren gingen Zaterdag op het goede pad verder. B maakte Donk E met 11—0 in. terwijl C met 3—0 van Olvmpia E won. De wedstrijd Jodan - Boys A—L.F.C. A ging wegens terrein afkeuring niet door. Lekkerkerk. Geslaagd. De beer J. van Limorgh is aan de Rijks universiteit te Utrecht geslaagd voor het semi-artsexamen. Nieuwerkerk mui de IJaael. Op de Woensdagavond gehouden vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen werd het programma voor het winter seizoen vastgesteld. Verscheidene le zingen zullen gehouden worden, ter wijl verder een cursus bloemenschik- ken en „fijne keuken" zal worden ge organiseerd. Gevonden: Geblokte sjaal, sleutelring met sleutels, portemonnaie en huissleutel, damesportemonnaie. huissleutel, kluwen wol. Inlichtingen op het politiebureau. Donderdagmorgen heeft burge meester Vogelaar in bijzijn van de hoofden van scholen aan de prijs winnaars van de bloemenkweekwed- strijd de prijzen uitgereikt. In de Ned. Herv. Kerk werd in de maand September aan collectes ontvangen voor de diaconie f 294.32 voor de kerkvoogdij f 274.03 en voor het restauratiefonds f 389,70 De bus jes voor de zitplaatsen brachten f 37 op. Voor het diploma geoefend zwem mer van de Kon. Ned Zwembond slaagde te Gouda Th. de Kool. Nieuwland. De afdeling Volksonder wijs heeft een vernieuwd bestuur ge kregen, bestaande uit de heren W. J. van Leeuwen, voorzitter; G. J. Hen zen, secretaris; C. J. de Jong, pen ningmeester; R. Smits en C. Smits. Met andere plaatselijke verenigin gen betreurt deze afdeling het, dat de Openbare School, in tegenstelling tot vorige jaren niet meer dienst kan doen voor uitvoeringen. Door de wo ningnood heeft de gemeente namelijk een leeg lokaal dezer school als won ruimte aan een gezin toegewezen. Schelluinen. In de ochtendmist van Vrijdag is een onbekend gebleven auto door het grote houten hek in de bocht van de Rijksweg bij de spoorwegover gang gereden. Het hek is over een grote lengte versplinterd. Tijdens het appelen plukken is da landbouwer G. de K. door het breken van een ladder uit een boom geval len. In het ziekenhuis te Gorinchem. waar hij op advies van dr. Zwaan onderzocht is. bleken de gevolgen minder ernstig dan eerst verwacht werd. De man heeft hevige rugp - nen en mag de eerste tijd geen arbeid verrichten. ZILVEREN ERE-MEDAILLE. Slicdrecht. Aan de heer A. Bakker, meesterknecht by de scheepssn..derij A. Kleyn, is de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau toegkend. Waddinxveen. Gevonden: 1 blauwe shawl. 1 rode portemónnaie met inhoud. Inlichtingen op het poli tiebureau. M. HIJKOOP. t Waddinxveen. Vrijdagavond is in de ouderdom van 77 jaren overleden de heer Maarten Hykoop, oud-directeur van de coöp. boerenleenbank. De heer Hykoop vertegenwoordigde van 1913 tot 1922 en van 1927 tot 1935 de groep Gemeentebelangen in de ge meenteraad. Voorts had hy vele ja ren zitting in het bestuur van de Zuidplaspolder en in verscheidene landbouworganisaties. Bevolkingsonderzoek. Waddinxveen. Indien de bereit-heid van de bevolking, om aan het bevol kingsonderzoek voor t.b.c. deel te ne men. afgemeten wordt aan de animo om hiervoor als huisbezoeker te fun geren, zal Waddinxveen wat de deel name aan dit onderzoek betreft, zeker geen slecht figuur slaan. Toen vorige week een vergadering werd gehouden van het werkcomité met de huisbezoe kers, was het Geref. verenigingsge bouw aan de Stationsstraat geheel gevuld met personen, die aan de op roep om als hulsbezoeker op te treden gehoor gegeven hadden. Het huisbezoek zal plaats vinden in de week van 2025 October. De door lichting zelf vangt aan op 5 November en zal ongeveer 10 dagen in beslag ne men. Het eerst zijn de schoolkinderen aan de beurt, die schoolsgewijs onder zocht zullen worden. Aan het einde van de vergadering sprak burgemees ter Warnaar zyn erkentelijkheid uit voor het vele werk, dat al verzet is en voor de bereidwilligheid om alles, wat nog gebeuren moet, te doen. Lening van 150.000. IJSSELSTEIN. In de Vrijdagavond 17 October gehouden vergadering van de gemeenteraad, waren wegens ziekte afwezig de heren Aelbers en Man schot, en wegens verhindering de heer Van Engelenhoven. Op voorstel van B. en W. werd be sloten met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage een geldlening aan te gaan groot f 150.000 voor de definitieve financie ring van de verbetering van de ha ven en het leggen van een nieuwe rio lering. Men besloot voorts om het Ko ninklijk Besluit van 5 Aug. 1952. hou dende toekenning van een gratificatie aan burgerlijk rykspersoneel over '52, van overeenkomstige toepassing te verklaren voor het personeel in vaste en tijdelyke dienst. Aan de Oranjevereniging te Mont- foort werd een subsidie verleend van 0.50 per IJsselsteins kind, dat een school voor voorbereidend lager of lager onderwys te Montfoort bezoekt, teneinde de schoolkinderen aldaar te tracteren op enige versnaperingen. Enkele tegemoetkomingen in de reiskosten aan personen, wier kinde ren lagere scholen in andere gemeen ten op een afstand van meer dan 4 K.M. bezoeken, werden verstrekt, en tenslotte werden de gemeente-reke ning en de bedryfsrekeningen over 1950 voorlopig vastgesteld. IJsselstein. In een gezellige sfeer hield de Katholieke Arbeidersbewe ging. afdeling vrouwen, Donderdag in Concordia een ledenvergadering. De vergaderzaal was zeer goed bezet, toen mevr. Goest—Mastwyk de verga dering opende. Hierna trad het R.K. meisjeskoor Laetare op en zong k ca- pella zes nummers. Dit optreden viel zeer in de smaak. Er volgden enkele declamaties door twee leerlingen van de R.K. meisjesschool. De presidente dankte het meisjeskoor en de decla- matrices voor de verleende medewer king. Mevrouw TerlingenLucker, uit Nymegen, trad deze avond als spreek ster op Zij hield een interessante en leerzame verhandeling over „Grote en kleine vreugde in het gezin". In de pauze werd koffie aangeboden en aan het einde van de avond werden gramofoonplaten gedraaid van opna men van Zang en Vriendschap en het meisjeskoor Laetare. Totale verdediging. SCHOONHOVEN. INTOCHT NIEUWE PASTOOR. to «n moderne xrlot Door een gedeelte van Schoonhoven verwachten is dat de «tryd bewoog zich Vrijdag een feestelijke hechts aan het front gestreden zal stoet, onder pittige marsmuziek van worden, zal in Nederland de verdedi- Toageno. een stoet waaraan bovendien gjng op meer algemene leest ge luister werd bygezet door een grote gchoeid worden. In een eventuele toe- schare kinderen met lampions. Dit al- komstige oorlog moet immers ver- les geschiedde omdat het Vrydag Eo'n wacht worden dat het gehele volk niet heugUjke dag was voor de R.K. pa- alleen in de frontlinie maar evengoed rochie want de nieuwe herder, pa»- in het achterland en in de steden be toor Van Beynen uit Vijfhuizen deed zyn intrede Deze intocht bracht vroeg in de avond reeds velen op de been aan de Opweg waar de nieuwe pastoor zou worden begroet. Omstreeks half acht arriveerde daar de auto, waar mee pastoor v. Beynen en deken Bots uit Gouda waren afgehaald door het kerkbestuur. Daarna begaf de fleuri ge stoet, waarby verschillende Jeugd verenigingen zich aansloten, naar de nieuwe standplaats van de pastoor. By de kerk aangekomen werd de trokken zal worden in de stryd, dat wil zeggen het zal evengoed als de soldaten aan het front kennis maken met bombardementen en beschietingen Daarom is het niet voldoende dat al leen de militaire verdediging zich voorbereidt, maar ook de burgerlijke verdediging moet van tevoren geor- janiseerd worden. Die twee samenstel- g' lende delen van de totale verdediging moeten evenwel op elkaar afgestemd zyn. Daarom is binnenkort de instel ling van een hoofdkwartier van de to- herder der parochie verwelkomd door taie verdediging te wachten Als zo- een schare bruidjes. TerwUl Toageno danlg zai geïnstalleerd worden een het lied Aan U o Koning der Eeuwen commissie van samenwerking tussen speelde, werd de pastoor de kerk bin nengeleid. Hier werd hy op plechtige wUze geïnstalleerd door deken Bots uit Gouda. Nadat de deken de benoe mingsbrief had voorgelezen, werden de nieuwe pastoor de sleutels der kerk overhandigd Na verloop van de plech tigheden richtte deken Bote nog en kele woorden tot de pastoor en het talrijke publiek, dat voor deze gele genheid aanwezig was. HET CARILLON. Reeds enige weken functionneert slechts dat gedeelte van het stadhuis- carillon dat de heel en half uur-sla gen doet klinken. Het speelwerk ligt stil tengevolge van onderhoudswerk zaamheden die aan de beiaard ver richt worden. Vroeger jaren was het gewoonte dat de ryksdienst voor Mo numentenzorg regelmatig controle hield over de stand van onderhoud van het carilon. doch sinds enige ja ren laat Monumentenzorg dat toe zicht aan de eigenaars van de klok kenspelen zelf over De gemeente heeft daartoe thans een bekende klok- kengietery aan het werk. Die hi alle betrokken departementen. ENORME HOEVEELHEID OPIUM IN BESLAG GENOMEN. De douane-autoriteiten van Phila delphia hebben op het Engelse tank schip „Silverdale", dat met ruwe olie uit Perzië was gekomen, in het ge heel 40 kilo opium in beslag geno men. Ongeveer 45 leden van de be manning werden gearresteerd. De kapitein van het schip had van zee uit getelegrafeerd, dat zijn offi cieren moeiïykheden met de beman ning hadden Sommige zeelieden maakten de indruk onder invloed van verdovende middelen te staan. Zelf had de gezagvoerder reeds ruim 22 kilo opium ontdekt en opgeborgen in de brandkast De „legale waarde van het in beslag genomen opium is on geveer 60 000 dollar (ongeveer 200.000 gulden. Op de zwarte markt verte genwoordigt het echter een waarde van 1 200 000 dollar (ongeveer vier raillioen gulden). Het betreft hier de grootste hoe veelheid, die ooit aan de Amerikaatf» se kunst in beslag genomen is. De smokkelwaar was zelfs'in de brand blussers verborgen, die men tevoren geledigd had. In New-Brighton, een in hoofdzaak door inheemsen bewoonde voorstad van Port Elizabeth, is het Zaterdag avond tot ongeregeldheden gekomen. Duizenden inheemsen trokken brand stichtend en plunderend door de stra ten. Elf personen, onder wie vier blanken, kwamen om het leven en 27 liepen verwondingen op. De poli tie verrichtte talrijke arrestaties. De relletjes begonnen, toen de po litie by het station twee niet-blan- kén wille arresteren op beschuldiging van diefstal Een grote menigte in heemsen verydelde het plan der po- litie-mannen. Hierna trokken de in heemsen door de stad, terwijl zij op hun weg auto's vernielden en winkels postkantoor en de modernste geconstateerd dat een hangbgugel van bioscoop voor niet-blanken in Zuid een van de zware klokken te ver ver- Afrika In brand staken. De directeur sleten was. De klok is uit het caril- en de filmoperateur van deze bios- lon getild en, wacht op herstelling van coop werden gedood, evenals een - - gffi. üe hangbeugel. schooljonge, die zich In het gebouw Zeventig-jarige bond maakt plannen Twee soorten onbekenden Er zal wel geen sportbond zyn, die zo moeilijk bestuurbaar is als deze, al dus vertelde mr. Vliegen, voorzitter van de thans 70 jaren bestaande Kon- Ned. Schaatsenrijders Bond. ons ty- dens een onderhoud, dat wij met hem hadden. Wy hebben wel 120.000 leden, maar dat zijn merendeels geen sport beoefenaren. Doordat zy lid zyn van een plaatseiyke ysclub, zUn zy tevens lid van onze bond. Daarom zUn er na een ijswinter veel meer leden dan tU- dens een periode, dat er enkele win ters geen ijs is. Men bedankt dan weer voor de club en dus tevens voor de bond. Maar het merendeel van de le den weet eigenlijk niet eens, dat zy lid zyn van onze bond. Deze situatie maakt, dat de bond moeilyk bestuurbaar is. Maar noch tans heeft de KNSB bestaansrecht, het geen overigen» wordt bewezen door net ingaan van' het 71ste levensjaar. Het was in 1881, dat behoefte werd gevoeld aan het brengen van eenheid in de reglementen voor schaatswed- stryden. Tot die tyd was het zo ge weest, dat nu eens de ene vereniging, dan weer de andere, wedstryden uit schreef, vrijwel altijd om geldpryzen en In ieder geval ieder met aparte reglementen. By de een gingem.de wed stryden op een cirkelbaan, By de an dere op een lang recht eind dan wel op een hoefyzervormig uitgezette baan In 1882 leidde een in Odeon in Am sterdam gehouden vergadering tot dè oprichting van de tegenwoordige KNSB. Een andere moeilijkheid, waarmee 'n lichaam als de KNSB heeft te kam pen, zyn de wisselvallige winters in Nederland. Hoe moeten de technische leiders tot het aanwijzen van diegenen komen, die kunnen worden uitgezon den naar het buitenland, als men ze niet heeft zien kunnen ryden? Er kun nen zich talenten genoeg onder de le den van de KNSB bevinden, maar wanneer ze niet op het ys komen, kan men ze niet ontdekken. Daarom ston den zelfs insiders te kyken, toen tij dens de nationale kampioenschappen in Z'-'ffn in 1950 ineens de jeugdige De r naf naar voren kwam als een ultstc end ryder terwyi men tevoren vrywel niet van hem had gehoord. De Graaf zat afgelopen seizoen voor zyn exam n en kon derhalve niet mee als uitverkorene. Dit seizoen ls De Graaf in dienst en hoewel een verzoek is gericht tot het ministerie wordt betwij feld, of hy van de party zal kunnen zyn in het hoge Noorden. Wel jam mer, want hier heeft men nu iemand, die zeker gezien zijn prestaties in aan merking komt voor uitzending. Inmiddels beschikt de KNSB, mede dank zy het uitstekende werk van de Ned. vereniging tot het bevorderen van het hardrijden op de schaats (NVBHS) over een uitmuntend groep je ryders, te weten Van der Voort, Broekman, Huiskens. en Maarse, te vens een vriendengroepje, dat onder leiding van Klaas Schenk sterk voor de dag kan komen, getuige de uitste kende prestaties van Maarse. die af gelopen seizoen in het sterke interna tionale veld van ryders zo omstreeks de achtste plaats werd genoteerd. terpypleiding naar Birmingham bevond. Het vierde blanke slachtof fer was een lid van de hulpdienst, die door inheemsen, die hy had laten meerijden, uit zyn vrachtwagen werd gesleurd Gisteren was het rustig in de be trokken wijk. In de stadsgedeelten, waar de blanken wonen, is de politie versterkt De regering van Kenya heeft de Engels^' regering verzocht hulp te zenden voor de stryd tegen de Mau Mau, een geheime strijdorganisatie van kleurlingen, die zich ten doel stejt, de blanken te verdrijven. LAATSTE BERICHTEN. IIET JAPANSE KUNSTMEST- SCHANDAAL. De vroegere Japanse minister van Financiën, Koeroesoe is vandaag ver oordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf en een boete van 3.500.000 jen wegens zyn aandeel in de Sjowa Den- ko omkoperij-affaire. Meer dan 50 personen, onder wie vele vooraanstaande figuren in 't po litieke en economische leven van Ja pan, worden er van beschuldigd dat zy steekpenningen hebben aangenomen van de kunstmestmaatschappy Sjowa Der»ko, aan van Japans grootste che mische concerns in ruil voor staatsle ningen. t DE VERDWENEN ENGELSE DIPLOMATEN. De „News Chronicle" zegt in een bericht uit Parys dat het mysterie van de verdwyning der Engelse di plomaten MacLean en Burgess is op gelost. Van „hoogst verantwoordelijke Amerikaanse zyde" was verklaard dat MacLean door een vroegere di plomatieke collega te Warschau ge zien is. Er kan worden aangenomen, aldus het blad, dat Burgess ook ach ter het yzeren gordijn is. SABOTAGEDAAD BIJ BIRMINGHAM? Gisteren heeft een ontploffing een 20 October. Schoonhoven Stadsherberg. Oprich ting Chr. Vrouwenbond. 21 October. Ouderkerk aan de IJaseL Geref. Kerk. Filmavond Chr. Blindeninsti tuut „Sonneheert. Schoonhoven. Volks Unversitiet, 8 uur Nutsgebouw. Rob Geraerds met de Camera Obscura. Waddinxveen. Lezing door drs. Bloe» mendaal over het leven in Canada. Aanvang 8 uur. 23 October. Krimpen aan de IJssel. Verenigings gebouw Tuinstraat. Opvoering van i het toneelspel „Onder één Dak". 25 October. Papendrecht. Contact-avond voor 1». den van de Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond. KERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Charlols J Firet te Zuid-Beyerlartd, die bedankte voor Aduard, Hengelo (O.), Meppel on Veenendaal. Bedankt voor Oudewater J. van den Berg te Ottoland. GEREF. KERKEN (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Delft J. Kok te Leer dam. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Uitgetredenen Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 21 October, 's avonds 7 uur, ds. du Marchie van Voorthuizen, van Leersum. NIEUW-LEKKERLAND Woensdag 22 October 7.30 uur, da. v. d. Ent Braat te Opheusden. OUD KATHOLIEKE KERK. GOUDA. Dinsdag 21 October, v.m. 9.30 uur, H. Mis. Woensdag 22 Octo ber, v.m. 7.45 uur, H. Mis. CHR. GEREF. KERK. PAPENDRECHT Maandag 20 Octo ber, 's avonds 7.30 uur, Afscheidspre- dikatie ds De Waal. OUD GEREF. GEMEENTE. PAPENDRECHT. Dinsdag 21 Octo ber, 's aovnds 7.30 uur, ds. Blaak. gang zullen kunnen vinden. Daardoor zouden de moeiïykheden van het trai ningsfonds voor een groot deel kun nen worden opgevangen. En voorts hoopt men natuuriyk op goede ys- winter» in Nederland, die in één slag het ledental van de bond met spron gen omhoog doen gaan. Voor het komende seizoen heeft men zich Internationale wedstryden ge dacht tegen Noorwegen en tegen Zwe den. Vooral die tegen Noorwegen zal wanneer Andersen dit seizoen niet meer rydt wat de uitslag betreft vol komen open zyn. In het afgelopen sei zoen was Nederland na Noorwegen 't sterkste land, waarbij Noorwegen slechts in hoofdzaak dreef op de pres taties van één man en Nederland vier sterke ryders ter beschikking had De mogeiykheid blijft natuuriyk bestaan, dat er nieuwe cracks In Noorwegen naar voren zyn gekomen. H. Vad. brengt. De politie is van mening, dat het hier een sabotagedaad betreft, bedoeld als protest tegen het bezoek dat koningin Elizabeth over vyf dagen aan het gebied zal brengen. Zij zal lan een nieuwe stuwdam in Wales in gebruik stellen, die de watervoorzie ningen van Birmingham zal verdub belen. BURGEBLUKE STAND. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Geboren: Pieter Govert Hendrik Ge- rardus, z. van A. G. van Herk en L. van Wijnen. Janna Cornelia, d. van J. de Wit en J. C. Reym. Onder trouwd: H. de Hoop, 31 j., (te Krim- en aan de Ussel), en N. Boer, 27 J. A. M. Vermeulen, 25 j., en N. H. van Dam, 19 j. (te Capelle aan de Ussel). KRUISW00HDRJUDSEL. Voetbaluitslagen. Horizontaal: 1 verontschuldiging (Frans), 6 plaats in Gelderland, 11 reptiel, 12 voorzetsel, 15 lokspys, 17 bywoord, 19 motorraces, 20 kunststuk, 21 vreemde munt. 22 lidwoord, 23 deel van een motor, 25 treiteren, 27 ver voermiddel. 28 vreemde munt, 29 hei lige, 30 meterton (afk.), 31 water in Friesland, 33 vlaktemaat, 34 deel van een vogel, 36 bonthuid, 38 grondsoort, 41 plaats in Engeland, 44 deel van een gebit, 47 stand. 49 roofdier, 50 vaartuig, 51 lied, 52 gat, 53 uiterste grens, 54 deel van het gebit, 55 kleur, 57 schoorsteenvuil, 59 Ierland. 61 mu- ziekteken, 63 deel van het dak, 66 zangnoot, 87 vaartuig, 69 het romein- se rijk, 70 geneesmiddel, 72 hondenras, 73 plaats in Overijsel, 76 meisjesnaam, 77 rust. predikant (afk.), 78 de oude re. 80 vreemd, 81 titel. 83 zoals de ak ten getuigen, 84 leugen (Engels), 85 deel van een toneelstuk, 86 bijwoord. 88 heester, 89 installatie. Verticaal: 2 jongensnaam, 3 be dorven, 4 aanwyzend voornaamwoord, 5 rekening, 6 slede, 7 dwaas, 8 vlees gerecht, 9 verlaagde toon, 10 geknot te stam, 13 model, 14 vorm van eren, 16 klaar, 18 roem, 22 by, 24 weder kerig. voornaamwoord, 25 paar, 28 ontkenning, 27 vogel, 29 selenium (afk.), 32 stofmaat. 34 rangtelwoord, 35 jongensnaam, 36 drukken, 37 deel van een hond, 49 vulkanische stof, 40 paradys, 42 romeins keizer, 43 part, 45 in het jaar, 46 behoefte, 48 de lezer heil, 50 vreemde munt, 54 vervoermid del. 55 gierigaard, 56 losse naad, 58 soutane der priesters, 60 titel, 62 ons inziens (afk), 84 familielid, 65 ge wicht, 67 harde val, 68 spetter, 70 per- soonsbewys, 71 bywoord, 74 rijstbran- dewyn, 75 roemen, 78 Engelse titel, 79 hond, 81 waterstuwing, 82 groente, 84 rang in het leger, 87 naamloze ven nootschap (Frans). Olympia—Donk 3—3, K. N. V. B. VDVMoerca- pelle ,3—2. Zaterdagmiddagcompetitie K.N.V.B. Jodan Boys"s-Gravenzande 30, Ter Leede 2Jodan Boys 2 1—5, Zwart Wit '28 2—Jodan Boys 3 3—0, Woer den—Sunlight 2—2. SpiritPelikaan 1—3. K.N.V.B. Afdeling Gouda. Res. Ie klasse: Ona 4Gouderak 2 2—1. 2e klasse B: Lekkerkerk 3—Haas trecht 3 2—5, Groenweg 2—Zwervers 2 1—0. 2e klasse C: RVC 2—Boskoop 2 2—2. 3e klasse A: GDS 2—Waddinxveen t 3—2. 3e klasse B: Donk 5—RVC 3 6—0. 3e klasse C: Moordrecht 4WSE 2 1—1. 3e klasse E: Waddinxveen 4Moer- capelle 2 06. Zaterdagmiddagcompetltie. Ie klasse: RynstreekWDS 42, Sportlust 2—ZVV 4—2. 2e klasse A: SSVGSKG 0-1, Wad dinxveen ZGroot-Ammers Z 6—2. 2e klasse B: Bodegraven Z 2Wad dinxveen Z 2 1—0, Ibi»—Jodan Boys 5 6—2. 2e klasse C: ZW 2—Jodan Boys 6 3-0. (ADVERTENTIE I. M.) Tegen PERIODIEKE PIJNEN: i MARKTBERICHTEN. COöP. CENTRALE VEILING G A. GORINCHEM. De noteringen waren op 17 October. Appels: bellefleur brabantse 4—1, bist marek 5, bramley's seedling 4—7, coxy orange pippin 3846, 28—32, 17 -22, dubbele bellefleur 8—12, glorie van holland 12—16, 5—10, goudreinet 14— 18, 612, groninger kroon 814, 5—8, jonathan 22—31, 10—18, laxton's au- perbe 10—15. 8, lemoenappel 14—18, 612, notarisappel 12—20. 6—10, ster appel 8—13, 4—8, zoete campagner 8 10, zoete ermgaard 811, 7; Peren: beurré clairgeau 16—21, 814, 3—5, bredero 710, 46, conference 10— 12, 610, doyenné du comice 31, emile d'heyst 4—9, gleser wildeman 10—15, 8, kampervenen 9, kleipeer 8—11, nou veau poiteau 46, pondspeer 8, legi- pond 12—19, 8—12, st. remy 6—9, winterbergamot 4—9, winterlouwtje 4 8, ysbout 10, rwyndrechtse wynpeer 6—0, 3-8. KAASMARKT UTRECHT Op de kaasmarkt te Utrecht wer den aangevoerd 26 partyen kafts, 1059 stuks, gewicht 7623 kg. Pryzen: eer ste kwaliteit 2.41—2.45; tweede kwaliteit 2.38—2.40. Handel ma tig. KAASMARKT GROOT-AMMERS. Aan de kaasmarkt waren Zaterdag aangevoerd 13 partyen Goudse kaas, met te zamen 281 stuks kazen, wegen de 1967 KG. Pryzen: Extra f 242. Ie soort f 239—240, 2e soort f 236—238. Handel matig. KAASMARKT OUDEWAT1B. Aanvoer 11 partyen. Pryzen: Ryk»* merk f 238—240. Handel matig. VEEMARKT TE UTRECHT. Op de veemarkt te Utrecht werden Zaterdag aangevoerd in totaal 2953 stuks vee. Runderen 1367 235 tb.c. vry graskalveren 525, nuchtere kal veren 151, schapen en lammeren 663, en 31 varkens, bokken en geiten 89, zeugen 127. De pryzen varieerden voor: Stieren van f 600 tot f 900, kalfvaarzen van f 700 tot f 1000, graskalveren van f 225 tot f 350, nuchtere kalveren van f 40 tot f 50, pinken van f 400 tot f 575, melkkoeien van f 800 tot f 1100, kalfkoeien van f 800 tot f 1125, vaars- koeien van f 550 tot f 800, schapen van f 75 tot f 110, lammeren van f 85 tot f 85, zeugen van f 250 tot f 375, bokken en geiten van f 15 tot f 45. De handel was in rundvee redelUk, schapen, varkens en nuchtere kalve ren matig. GOED HONINGJAAR. De honingoogst kan dit jaar vrij gunstig worden genoemd. Vooral ln 't voorjaar werden goede honingop- brengsten verkregen, terwyi de zomer - productie is tegengevallen. De belang rykste leverancier» van honing waren wel in de eerste plaats uit de kool zaad verbouwende streken afkomst i_ Hier werd een vry goede honingoog* verkregen. Door de koude en vochti ge zomer leverden klaver, korenbloem en linde echter minder honing dan normaal. Hoewel de heide zich aanvankelijl uitstekend ontwikkelde, bracht d< heidekever zodanige beschadiging» teweeg, dat begin Augustus reeda ee groot gedeelte van de heide in Drent voor de honingoogst verloren gin Ook op de Veluwe waren enkele ve den door deze kever aangetast. niet beschadigde heide heeft ook Brabant en Limburg, een goede oo„ opgeleverd. De productie van raatho ning is zonder meer tegengevallen. (ADVERTENTIE I.M.) De gehele dag een frisse mond en tanden wonderwit. NIEUWSBLAD VOOR ZUID BOLLAND EN DTRECHT SchMnfiinBMlli Cdufkhl MAANDAG 20 OCTOBER 1952. FEUILLETON. door T. L O D E W IJ K. 43. Het eerste gedeelte van het programma kou alleen gevuld worden door koor en or kest, het tweede zou worden afgesloten, als hoogtepunt, met de cantate voor sopraan, tenor, koor en orkest. Met vlugge possen kwam Frits de zaal binnen. Luid applaus klaterde op. de vlolis- ten tikten op hun snaren. Fnts hief de hand het koor stond als met een beweging recht- °PFrits hart klopte als een stoomhamer. Zo- even had hy Brederode gesproken en die honderd-uit gevraagd, maar de oude heer had alleen maar geheimzinnig geglimlacht en niets willen loslaten. Geloof maar dat het in orde komt had hij gezegd. Ook Weener deed al zo geheimzin nig, die lachte maar en speelde biykbaar onder één hoedje. Het waren moeiiyke dagen geweest voor Frits Hy moest zich dwingen, op school alle aandacht by zyn werk te bepalen en gelukkig nam dat werk hem Juist in déze dagen zeer ln beslag. Zelfs de vrije Woens dagmiddag had hy moeten opofferen voor een repetitie met zijn koorklas, en die mid dag juist gaf hem zyn evenwicht weer eni germate terug. Want met zyn Jongen» kon hij, zoals hy wel eens schertsend zei, de maan van de hemel plukken. Frits was ge liefd by z'n leerlingen en vooral zn koor klas droeg hem op de handen. Sietske was, na die ene avond, wel harte- ïyk en gezellig, maar toch klopte er iets niet. En zij, anders zo huiseiyk, was Juist deze dagen dikwyis weg. Gisteravond nog had ze hem alleen thuis laten zitten. Ze ging met Brederode naar een concert zei ze. En hy moest op de baby passen, want me vrouw Lauers, die anders meestal thuis was was nu ook uit. He leek wel of er een com plot tegen hem gesmeed werd.... Op de piano stond het klavlerulttreksel van de cantate, die deze avond gezongen werd. Heb jy daaruit gespeeld? vroeg hy ver wonderd aan Sietske. Wat dacht je dan? had ze geantwoord - Ik moet toch weten wat jy morgenavond dirigeert? Nu zat ze In de zaal, maar hy wist niet waar. Op de voorste ryen had hy haar, zo even by zyn binnenkomen, niet gezien. Maar toen het koor en orkest wachtten op het beginteken, maakte hy zUn karakte ristieke gebaar, als schoof hy de zorgen uit zyn hoofd weg, en hief de dirigeerstok. Reeds na het eerste nummer was het ap plaus harteiyk Maar naarmate het program ma vorderde, won het aan kracht. En toen de pauze aanbrak, kwam er een ovatie, die Frits noodzaakte op zyn schreden terug te keren en dankbaar te bulgen voor die hul de. Hy liep naar de concertmeester, drukte hem de hand en weer dreunde het applaus. Het gaat bést meneer Terlaer, zei de violist maar het zwaarste komt nog Hy knipte met de ogen ln vrlendeiyke verstandhouding. Maar dat komt ook goed.... aan ons zal het niet liggen. Nee, dacht Frlts aan het orkest zou het niet liggen. En ook niet aan het koor Wat hadden ze gezongen vanavond. Een prachtkoor was het. Trots doorgloeide zUn borst als hy er aan dacht en een gevoel van dankbaarheid tegenover zyn oude vriend Brederode. Hy spoedde zich naar de solistenkamer. Daar zat niemand. Alleen Lannooy was aanwezig. Waar zyn de solisten? Ik weet het niet verklaarde de ach tenswaardige man en het leek wel of hy wat met zyn houding verlegen was 't Is na tuuriyk allemaal een beetje ongewoon. Meneer Lannooy, wie is. de sopraan van avond? Hy zag aan Lannooy dat die het wist, maar de voorzitter verklaarde met een uit gestreken gezichtt Als u 't my vertelt weet Ik het ook. Maar ik moet toch nog even met de solisten spreken stampvoette Frits. En waaiy ls meneer Brederode? Tja zei de voorzitter, niet op zyn gemak. Meneer Lannooy, op deze wyze wordt het voor my werkelijk te zwaar. Kom meneer Terlaer.... neem het maar niet zo zwaar op. Ik heb zoeven meneer Brederode gesproken en die zei woordeiyk: als er Iets mis gaat, kan dat alleen doordat het dak van de concertzaal Invalt. En meneer Bre derode ls geen opschepper, zoalc u weet. Laat het maar aan hem «ver. Er zat niet anders op en daarenboven klonk de bel. Frits liep als een ysbeer in do kamer op en neer, Lannooy was reeds ver dwenen naar zyn plaats in het koor. Vanuit de zaal klonk luid applaus. De so listen. Idiote boel, mopperde Frits. Die lui in de zaal wisten nog éér dan de dirigent wie de solisten waren wie de sopraan was. Hy hoorde de stem van Lannooy, die iets mededeelde, hy verstond duideiyk de naam van Ada Siccama.... wegens ziekte., toen weer applaus, luider dan zoëven. Lan nooy had het gebruikelijke prevelementje gemaakt. Soliste plotseling verhinderd, an dere ster, clementie van 't publiek enz. Als schreed hij ter galge. zo ging hy het podium op. terstond door luid handgeklap ombruist. Maar zUn blik hechtte zich ter stond aan de plaatsen vóór het orkest. Daar zat Weener en naast hem.... Frits verstyfde. Een ogenblik weigerde zyn benten de dienst. Want naast de jonge te nor zat, in een lange, zwarte, moirézyden japon die haar frisse schoonheid nog duide lijker deed uitkomen.... Sietske! Zyn eigen vrouw! Slot volg' Beide hunter EXTRA MfEO 75°y TV bekende Virginia in cupverpakking De nieuwe De Een pure Virginia m n handige schuif doos Hardinxveld. Gevonden: Kln- derportemonnaie, sleuteltje, twee hals kettinkjes, handschoenenclips en een bankbiljet, een paar kinderschoen tjes, rUwieltas, thuitje, kinderspeldje. Iinlichtingen by de politie. Reclassering. De collec te ten behoeve van het Reclasserings- werk heeft ruim f 178 opgebracht. KAASKEURING. Hoenkoop. Op het bedryf van de heer A. L. Kelder vond Donderdag de keuring plaats van de kazen, be reid door de cursisten van de ln net seizoen 1951—'52 gehouden kaarscur sus. Er werden 17 kazen gekeurd. De ze keuring geschiedde op een byzern- dere wyze. De kazen werden namelijk eerst door ir. J. van lUjsewyk, ryks- zuivelconsulent voor de prov. Utrecht, en de heer J. Krol, verbonden aan het Rykszuivelconsulent. gekeurd. Hierby waren de cursisten niet aanwezig. Deze werden in groepjes van drie ingedeeld en kregen vervolgens een stukje van drie soorten kaas, te we ten. Ie, 2e en 3e soort, te poeven, met als opdracht hun bevindingen daar over op te schrijven. Hierna gipgen zy de inmiddels ge- keurden kazen bezien. De door hen ge dachte algemene bevinding van korst, model, doorsnede, rechting enz. moes ten ook op papier worden gesteld en wel door toekenning van de punten 1, 2 3 of 4. Burgemeester Schreuders hield tij dens deze keuring een korte toespraak waarin hy onder meer de hoop uit sprak, dat dit het begin van een suc cesvolle kaasbereiding moge «J"; waarvan de bereiderjt uiteindeujk de meeste voordelen genieten. De resultaten der cursisten-keuring kwamen in het algemeen veel overeen met de officiële keuring. De drie beste inzendingen waren be- reid door: Mej. José van ZuUlen (94 punten), mej. Nel. van Zutttea (93 P-> en mej. Riet van Bemmel (92 p.). Zilveren Voetbalclub. Krimpen aan de Lek. In de zaal van Namen herdacht de Kximpense voet balvereniging Dilettant Woensdag on der grote belangstelling haar 25-jarig bestaan en vierde teven» hetin h«t laatste seizoen behaalde afdellngskam pioenschap en de promotie nwr do eerste klasse van de afdeling Rotter dam van de KNVB. In zijn openingswoord gaf de voor zitter, de heer P. Neef een verslag over het wel en wee van de vereniging in de afgelopen 25 jaar. Naast goede, heeft Dilettant ook slechte tijden mee gemaakt. Toen de club speelde in de vierde klasse van de KNVB, daalden door allerlei oorzaken de prestaties zodanig dat men afzakte tot de tweede klasse RVB. Nu is Dilettant weer ln de eerste klasse RVB teruggekomen en men hoopt, dat dit weer het begin zal zyn van een wending ten goede. Want dat men eenmaal weer de vier de klasse KNVB zal bereiken is aller Wffierna werd gelegenheid gegeven tot feliciteren. Een groot aantal per sonen maakten hiervan, onder het aan bieden van geschenken, gebruik. Ver tegenwoordigers van zusterverenigin gen uit omliggende gemeenten, de lo co-burgemeester van Krimpen aan de Lek, zeer veel plaatselyke verenigin gen, de afdeling Rotterdam van de KNVB. de Rotterdamse scheidsrechters vereniging, zij allen spraken woorden van waardering en wensten DUèttant nog vele goede en succesvolle jaren toe. Van de KNVB ontving de jubi lerende vereniging de zilveren bonds- plaquette. Het was verheugend voor Dilettant zich door de voorzitters van dering in café Het Bonte Paard. Na de opening door de voorzitter, de heer H. de Jong Mzn., las de secretaris, de heer G„ H. Ooms, de notulen der vo rige vergadering, welke evenals het door hem uitgebrachte jaarverslag werden goedgekeurd. Penningmeester P. Bongers deed re kening en verantwoording over het afgelopen boekjaar, waaruit bleek, dat de vereniging er financieel gezond voor staat. Na verslag van de controle-com missie, werd hem decharge verleend van zijn gevoerd beheer. Tot lid der controlecommissie werd benoemd de heer L. Broere Jac.zn. In plaats van de heer P. Bongers, die wegens ver trek naar Bergambacht als bestuurs lid bedankte, werd gekozen de heer C. Streefland Pzn. Hierna deed de voorzitter enige me dedelingen onder andere, dat in ver band met de vele mollen in de pol der, een overeenkomst was gesloten met de heren L. Ros, J. Ros, A. Ros en H. Berger, om deze mollen te van gen. Hy hoopte, dat zoveel mogehjk boeren hieraan hun medewerking zou den verlenen. By dp bespreking van he winterprogramma werd besloten vier spreekers uit te nodigen, waar na de voorziter de ondanks het slech te weer nog goed bezochte vergade ring sloot Nleuw-Lekkerl&nd. Onder leiding van mevr. v. d. Rovaart kwam Woens dagavond de plaatseiyke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen in het raadhuis ln vargadering bijeen. Het bestuur had voor deze avond als spreker uitgenodigd de heer J. J. Wepster oud-hoofd van een school voor achterlijke kinderen te Rotter dam, die een causerie hield over het onderwerp: „Moeiiyke kinderen". Spreker gaf eeh beeld van het buiten gewoon lager onderwys, dat zwak zinnige kinderen ontvangen. Hy noem de deze onderwijsinrichtingen „pro- beerscholen", omdat geprobeerd wordt wat er met zulke kinderen te berei ken valt HiJi vertelde van het onder wys aan spraakgebrekkigen, slecht horenden en doofstommen. Voorts wees spreker op het belang van het juiste onderwys voor ieder kind, dat op de gewone school niet meekan. De boeiende rede werd met grote aan dacht gevolgd. Na de pauze had de verkiezing plaats van een secretaresse, in de va.- cature, ontstaan door het bedanken van mej A. van Ryn. Gekozen werd mevr. De Vries—Van Dyk. Er werd besloten ora op 10 November de ten- oonstelling „Ouders en Opvoeders" in Rotterdam te bezoeken. Aan het slot van de avond dankte de presidente de heer Wepster harte- ïyk voor zUn leerzame rpde. De Zendlngskrans die zich be last met bet breien van wollen en ka toenen goederen, ten behoeve van de Zending, heeft ook dit jaar weer een aantal kledingstukken vervaardigd Deze zullen worden verkocht en de netto-opbrengst komt ten goede aan de Zending. De stichting 1940—1945 heeft aan de N.V. J en K. Smit te Kinderdyk een oorkonde uitgereikt, als aanden ken aan de uurloonactie in 1952, en als bewys van dank voor de bijstand aan de slachtoffers van het verzet. RAAD KOMT BIJEEN. Nleuwpoort. De gemeenteraad is te gen vanavond half acht ter vergade ring opgeroepen. De agenda vermeldt. Behandeling rapport sutdiecommissie inzake regorganisatie van de vleeskeu ringskringen Krimpen aan de Lek en Schoonhoven. Verlenging gemeen- schappeiyke regeling met Schoonho ven ter uitvoering van de vleeskeu- ringswet. Wyziging keurlonen in ver band met huisslachtingen. Voorstel subsidietoelage aan ambtenaren ter se cretarie. Adressen om winkels langer open te mogen houden dan de Win kelsluitingswet 1951 toelaat. Onbe woonbaarverklaring van de woningen Buitenhaven 16 en 18. Toekennen van PLAATSELIJK NIEUWS. VLUCHTELINGENHULP. In de week van 20 tot 25 October cal door te vormen plaatselyke comi- té's een geldinzameling gehouden wor den voor Vluchtelingenhulp. In een gezameniyke oproep hebben de bur gemeesters van de gemeenten in de Alblasserwaard en de Vyfherenlan- den hiervoor aandacht gevraagd. GEVAARLIJKE BOCHTEN IN VL1ST BEVEILIGD. Onlangs heeft de toeristenbond AN.W.B. het hoogheemraadschap Krimpenerwaard verzocht de scherpe bochten in de weg Haastrecht- Schoonhoven langs de Vlist te mar keren met witte asstrepen. Hier be stond nameiyk het gevaar dat auto mobilisten het verloop der bochten bÜ avond niet opmerkten, met het gevolg dat zy in het naast de weg ge- legen stroompje zouden belanden. Het hoogheemraad heeft de bond t thans medegedeeld, dat de asstrepen cullen worden aangebracht. Alblasserdam. Maandagavond kwam de afdeling Alblasserdam van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de c zaal Concordia in vergadering byeen. Door afwezigheid van de presidente, j lievrouw Looy, berustte de leiding van de vergadering by de tweede pre sidente, mevrouw 't HoenHardam. Nadat een beroep op de leden ge daan is om mede te werken aan de collecte voor de ontheemden en een nieuw lid is voorgesteld, hield mew. Van Weering—De Haan, arts, alhier, een lezing over de eerste ontwikke ling van de mens. Deze interessante, duldeiyke lezing, waarby plaatjes wer den vertoond, werden met grote be langstelling door de leden gevolgd. Aan het einde van de avond bracht de tweede presidente de dank van al len aan de spreekster over voor de leerzame avond en overhandigde een klein spuvenir. Ook de heer Ryke werd dank gebracht voor het beschik baarstellen van zyn epidiascoop. Ten slotte vertoonde mej. 't Hooft enkele lampekappen, vervaardigd op de cursussen, welke onder haar lei ding stonden. Orthop&edlsch Ziekenhuis. Alblasserdam. De afbouw van het Orthopaedisch Ziekenhuis nadert haar voltooiing en het gehele compleet Cornells Vroege Stichting zal ln bo- vengenoerrlcie zin hopeiyk in Janu ari gereed komen. Wanneer alles mede loopt zal dr. Van Nes in af wachting van de afbouw half Novem ber zijn werkzaamheden kunnen aan vangen. Te zUner tyd hopen wij een geheel overzicht van de indelingen van deze nieuwe medische aanwinst voor Alblasserdam en omstreken te kunnen publiceren. WONINGBOUW VORDERT. Benschop. In de afgelopen week z.yn er op het gebied van de woning bouw weer enkele resultaten geboekt. Zo werd het dubbele woonhuis, dat gebouwd is voor rekening van de he ren H. Schinkel en T. van Vliet, door de bewoners betrokken. De nieuwe woning van de heer W. Verwey by het dorp kwam reeds deze week onder de pannen. Hoewel het werk aan de vier woningwetwoningen aan de Ka pitein van Zijll-laan niet zo vlot ver loopt, hoopt men deze ook binnen en kele weken onder de pannen te krij gen. Voorts wordt er naast de boerdery van de heer E. van Kesteren voor dienst rekening evenals het in ge bruik genomen dubbele woonhuis in het Benedeneinde, een woning met veestallmg gebouwd. De herstelling van de uitgebreide boerdery en het beschadigde voor huis daarvan, is nu zover gevorderd, dat respectieveiyk de gezinnen van de pachter en van de eigenaar omstreeks het einde van deze maand er weer hun intrek zullen kunnen nemen. Glessendam. Giessendam behoort tot een van de weinige gemeenten in de Alblasserwaard waar de raadsleden al druk bezig zyn met het bestuderen van de gemeentebegroting 1953. De secretaris en zyn staf hebben het be langrijke stuk met voortvarendheid klaargemaakt De kapitaaldienst vermeldt aan in komsten f 1.513,102, en aan uitgaven f 1807,637 en heeft een nadelig slot ven t 294 534 Onder de inkomsten is de post van 63 885 opgenomen, zyn- de batige saldi van de vorige dienst- iaren Teneinde echter de post on- voorziene uitgaven op de gewone S op peil te brengen is hiervan f 15.000 naar deze dienst overgebracht. Aan reserves wordt vermeld f.97.57», waarvan ruim f 39.553 naar de vol- eende dienst wordt overgeboekt. Het eigen kapitaal bedraaet lïïtt ^voor kasgeldvóor- verken met f 128.795. De gewone dienst sluit met f 207.9.7.,De.port.on- voorziene uitgaven is moreerde i 15.000 op I 16.516 «?- JS Onder de Inkomsten werd de raming leges secretarie van 1 zzduop f 2500 gebracht. De verordening op 6a keur en slachtlonen zal f 2000 in T Utuije brengen, waarbij 1150 is van hulsslachtingen. De winst van het waterbedrijf is nog niet geraamd (vo rig jaar f 2000). Dit jaar verw® men van dit bedryf geen batig slot. Rente en aflossing van Volkshuisves ting zal byna f 45.000 bedragen (vo rig jaar f 11.732) en de bedrage van het rijk in de exploitatiekosten gaat ook met 1 200 omhoog, p" inkomstenpost is de rloolljotastiM (f 2500). De uitkering van het rijk wegens 'ondernemingsbelasting wordt weer geschat op f 69.375, de honden belasting op f 15 600 en die van de personele belasting op f 8000. Vorig jaar had men een post van f 75 geraamd voor gewetensgelden, maar aangezien niemand met een ge prangd gemoed naar de gemeente ontvanger is gestapt heeft men dat geld thans maar voor memorie uitge trokken. Verder moet het ryk grotendeels voor de inkomsten zorgen met de di verse uitkeringen van het gemeente fonds, die de f 100.000 benaderen. Wat de uitgaven van de gewone dienst betreft; de post jaarwedden is geste gen met ruim f 1000 en zal nog ver der omhoog gaan, omdat de gemeente nu 5000 inwoners telt. Voor onder houd en schoonhouden van het ge meentehuis wordt bijna het dubbele geraamd van verleden jaar f 1564) en voor verlichting en verwarming zal ook f 200 méér nodig zyn. Het subsidie voor de E.H.B.O. werd van f 150 op f 200 gebracht. Het aantal lichtpunten van de straatverlichting zal toenemen tot 124. Voor onderhoud werd f 4200 geraamd (vorig jaar f 3600). Voor de burgeriyke verdedi ging werd 655 uitgetrokken waarvan f 400 voor het te benoemen hoofd voor de -plaatselyke zelfbescherming. Het hoofdstuk volkshuisvesting vraagt de som van f 68 634 en openbare wer ken f 37.044. De gemeente-architect gaat een bromfiets ryden en krijgt daarvoor een toelage. Het aaatal kin deren dat de kleuterscholen bezoekt, bedraagt 195. Hiervoor is een subsi die van f 2625 nodig. Onder het hoofd stuk Maatschappeiyke steun en voor valt de aandacht weer op de hoge kosten voor plaasting en verpleging van krankzinnigen. Vorig jaar werd daarvoor f 19 876 geraamd en thans f 2,942. Voor de ondersteuning van behoeftigen in geld en natura denkt men f 16.400 nodig te hebben. In totaal bedragen de uitgaven van de gewone dienst evenals de inkomsten f 506.007,75. Glessen-Nleuwkerk. Op het vier- kruispunt by de Provinciale weg vond een aanryding plaats tussen een luxe auto en een wielryder uit Hardinx veld De wielryder bekwam door de val een lichte hersenschudding. Deze is per auto thuis gebracht. Het rywiel was tamelijk gehavend. De politie heeft ter plaatse de situatie opgeno men, de bestuurder der luxe auto had echter verscheidene uren vertraging. (ADVERTENTIE LM.) een subsidie ad f 5 aan de te houden kaasdag te Groot-Ammers. Reclame wegenbelasting. Voorstel tot verkoop van de woning Buitenhaven 9 (dok terswoning) aan de heer W. N. van Straten, en een gedeelte van de daar achter gelegen tuin aan de N.V. Zil- verfabriek voorheen firma gebr. Baardwijk. Voorstel tot ruiling van de woning Wal 3 en het pakhuis aan de Ireneweg, in eigendom toebehorend aan de heer W. Kuijl, tegen de wonin gen Binnenhaven 26 en 28. die eigen dom van de gemeente zyn. In ver band hiermede werdt voorgesteld tot beëindiging van de erfpacht rustend op het perceel, waarop genoemd pak huis is gebouwd. Zó goed lijmt VELPON. Vraag de juiste soort H (ADVERTENTIE I.M.) Poets Nü met de éérfto „groene" tandpasta in Nederland de RVB en van de scheldsrechtersver- eniging te horen roemen om haar spor tiviteit. Alle sprekers werden door de voor zitter op vaak geestige en slagvaardi ge wijze beantwoord. De wenselijk heid van een sportterrein in de kom van de gemeente kwam sterk naar vo ren. In de loop van de avond ontving de vereniging een schryven van de secre taris, de heer Akersluis, die wegens ziekte afwezig was. Hy wenste Dilet tant voor de toekomst alle goeds toe en hoopte weer spoedig actief voor Dilettant te kunnen werken. Uit het daverende applaus bleek wel hoezeer ieder het met de voorzitter eens was toen hij de heer Versluijs „de ziel van Dilettant" noemde en hem een spoe dig, algeheel herstel toewenste. Mevr. Versluijs ontving een bouquet bloemen met verzoek dit haar man in het zie kenhuis te willen overhandigen. De heren Den Otter en Van Wijnen, die vanaf de oprichting lid van de ver eniging zyn. werden gecomplimenteerd en kregen een klein geschenk. Ook de aanvoerder van het kampioenselftal werd een klein presentje aangeboden. Na dit officiële gedeelte begon de elgeniyke feestavond. Achtereenvol gens traden op een accordeon-duo, n goochelaar, een acrobatenpaar en een accordeonnist. die met zUn accordeon tevens een electrisch orgel bespeelde. Het geheel viel zeer in de smaak van het publiek. In de pauze werden loten verkocht en na de pauze traden bo vengenoemde artisten nogmaals op. Nadat de voorzitter ln zijn sluitings woord de. artisten en alle verdere me dewerkers had gedankt, vond de trek king van de verloting plaat3. Daarna hield een bal de danslustigen nog ge ruime tyd gezellig byeen. Mannenkoor „Zanglust". Krimpen aan de IJssel. Dinsdagavond gaf het mannenkoor Zanglust zijn ju bileumuitvoering ln het Verenigings gebouw aan de Tuinstraat. De zaal, welke niet geheel bezet was, bevatte een publiek dat het programma zeer waardeerde. Door het koor werden on der andere uitgevoerd Donderpsalm van Hendrik Altink, Deep River, arr. H T Burleigh, Nachtgesang in Walde van Frans Schubert en An der scho nen blauen Donau van Johann Strauss Jan de Peinder gaf een piano-solo over Impromtu opus 90 Na 4.van Fr. Schubert, terwijl de heer W. Schouten op de tuba variaties speelde over het Negerlied „My old Kentucky Home van Edwin T. Golman. Begeleid door het klein blaasensemble speelde de so list Piet Jongeneel „Morceau de Sa lon" van Painpare arr. D. van Seuren. De jonge solist H. Schouten Wzn. blies op de saxaphoon de Romance en het Rondo uit het Hobo-concert van W. A. Mozart. De avond werd geopend door de voorzitter van Zanglust, de heer Werksma, welke tevens de avond sloot Voor de pauze werd gelegenheid ge geven om felicitaties van zusterver enigingen over te brengen. Lekkerkerk. De aldellng Lekker- kerk en omstreken van de Holl. My. van Landbouw, hield haar jaarverga- JUB1LERENDE BRANDWEER Oudewater. Woensdag vierde het Vrijwillig Brandweercorps zyn 40-ja rig bestaan. In de rykeiyk met bloe men versierde zaal „Oudewater voor uit" werd van 14 tot 16 uur een druk bezochte receptie gehouden. Hierbij merkten wy op vertegenwoordiger» van het gemeentebestuur, van de ryk» Inspectie, van het brandweerwezen, van het bedrijfsleven en van diverse verenigingen en organisaties. Ook wa- Groot Bridgetournooi in Kopenhagen met niet minder dan 1152 deelnemer» waardoor dit tournooi het grootste ls, dat ooit in Europa is gehouden. Ook de dames spreken een woordje mee, waarby een sigaar goed van pas biykt te komen.

Schoonhovensche Courant | 1952 | | pagina 2