Vféis de shag! li De man zonder geheugen Voederproductie boekte opmerkelijk resultaat. KLOOSTERBALSEtt Wg^LIM LI HO LE U Schoonhovens ontwikkeling ?/r maar... Naar een ziektevrije aardappel r 11 Li" 11UAI Cll L4\AI AC MVrAi jrg WUPWBBLAP VOQE ZUID BOLLAND EN UTRECHT - Schoonhoven» ho CouMnt VRIJDAG 7 NOVEMBER 195». Wot zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond (opger uur). Aan de kust tijdelijk nog storm achtige. overigens harde tot vrij krachtige Nrd.-Westelijke wind Wisselend bewolkt met enkel* regen- of hagelbuien. Guui Op- en Ondergang der Zon: 7 Nov.: Op 7 46. onder 17.01. 8 Nov.: Op 7.47, onder 17.00. 9 Nov.: Op 7.49, onder 16.58. 10 Nov.: Op 7.61, onder 1?.56. MAANSTAND Wassende Maan 7 Nov.: Op 21.16, onder 13.26. 8 Nov.: Op 22.29, onder 13.49 9 Nov.: Op 23.41, onder 14.06. 10 Nov.: Op onder 14.19. 9 (November Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 7 Nj>v. 9 15 uur; 8 Nov. 9.56 uur. 9 Nov. 10.45 u.; 10 Nov. 11.43 u Keulen, stand 4.58, was 0.21 i 9 1 Ametde. De leerlingen van de hoog ste klassen van de Openbare Lagere School hebben ook dit jaar weer hun medewerking verleend aan de actie „Door. het Kind, voor het Kind". Zy boekten een prachtig resultaat door aan prentbriefkaarten en postzegels bestellingen te plaatsen ten bedrage van f 135.75. De heer J J H. van Tuijl, hoofd der Openbare School, is benoemd tot onderwijzer aan een Openbare Lage re School te Soestdijk. In Verband met het in rpilitalre dienst gaan van de tijdelijk onderwij zer J. Menges, is met ingang van Maandag 10 November uit negen sol licitanten benoemd tot tijdelijk onder- wijzer aan de Openbare Lagere School de heer P- Bouma, uit Utrecht. Ammerstol. De collecte voor de Na tionale Commissie vóór de Vluchtelin genhulp heeft f 48.44 opgebracht. Op 1 Januari verstrijken de ta rieven voor het veerrecht van Streef kerk r)aar de Noordelijke oever van de Lek, geheven door de veren Streef kerkBergstoep en StreefkerkHoek se Sluis. De ondernemers wensen geen tairiefverhoging. Ged. Staten stellen de Staten voor de tarieven onveran derd vast te stellen, behoudens enke le wijzigingen van practische aard. Mej. H Kok is aangesteld als ge zinsverzorgster b{j het Groene Kruis. Ammerstol. Maandagavond werd in het Gebouw de jaarvergadering ge houden door de buurtvereniging Het Nering. Uit het verslag van de secre taris bleek, dat er twee leden hadden bedankt en drie nieuwe leden toege treden waren. De penningmeester kon gewag ma ken van een batig saldo van ruim f 24. £)e aftredende bestuursleden, de heren J. W. Bezemer. P. Goossens. A C. de {Jong en W. Zanen, werden her kozen., Er werd besloten, dat evenals anderd jaren, St. Nicolaas de leden zou bezoeken fei beginsel werd besloten in de loop |van de winter een gezellige avond te organiseren en zo mogelijk weer een busreis te ondernemen. Bergambacht. Jn de afgelopen maand is voor de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 11.602,80 en terugbe taald t 17.145.50. GroQt-Ammers Voetbal. Het eerste elftal van Groot-Ammers krijgt Zondag Nieuwerkerk 1 op bezoek, die ook tott de zwakke zusjes uit deze af deling behoren. De kans bestaat dat ui. deze wedstrijd toch zeker één puntje behaald kan worden. Het tweede elftal zal de beide punt jes v»h Ammerstol 3 wel afsnoepen. Het Zaterdagmiddagelftal gaat naar Gouda om daar SKG te bekampen. Ook fyier wordt op een overwinning gerekend. Een gelijk spel wordt ver wacht' van de a-junioren, die tegen Donk a in het strijdperk treden. RATTENBESTRIJDING. Hekéndorp. In verband met de grote {schade, die nog altijd door de bruine rat wordt aahgericht, zal ook dit jagr weer een algemene ratten- bestrijdingsactie worden ingevoerd. Het ligt in de bedoeling deze actie over pet gehel land te houden in de week Van 13 tot en met 22 Decem ber Voor de gemeenten Hekendorp. Lange Ruige Weide en Papekop zijn wederbm als plaatselijke leiders aan gewezen de heren Th de Vos. A. Westepeng en J. P. Huisman. Drie gewonden. Hooff-Blokland. Gistermiddag m- streeks half 4 reed de luxe auto. be stuurd door de garagehouder G. de J.. uit Zevenhuizen, over de Rijksstraat weg. Hij wilde een op de weg stil staande auto passeren, en zag waar schijnlijk te laat de vrachtauto, welke uit tegenovergestelde richting nader de en bestuurd werd door de heer E van A te Groot-Ammers. Deze auto was geladen met flessen Esso-gas en dus vrij zwaar Een botsing \vas niet meer te ver mijden en met een ver in de omtrek hoorbare slag stootten de beide auto's op elkaar De vrachtautobestuurder en de heer De J. bekwamen slechts lichte kwet suren. doch mevrouw A. Smet haar twee jdochters, die in de personenauto zaten, hadden verwondingen aan het gelaat, terwijl mevrouw S. ook klaag de over pijn m de rug. Dokter Yff, Uit Arkel. verleende de eerste hulp en liet de drie gewonde damep naar het ziekenhuis te Gorin- chem overbrengen. De rijkspolitie en de verkeerspolitie uit Dordrecht waren spoedig ter plaat se. De schade aan de belde voertuigen is zeer aanzienlijk. Hoornaar. Op Zaterdag 8 November zal de zangvereniging ..Vol Moed" al hier jn het Nutsgebouw te Schoonho ven net slotnummer mede verzorgen ter gelegenheid van het groot zaal- concours Dit concours zal dan worden gesloten in de avonduren door drie zangyerenicinuen met strijkorkest ge zamenlijk onder leiding van de heer Jac. Kaasschieter te Schoonhoven. De zangverenigingen zijn behalve ..Vol Moed", de zangvereniging Giessen- NieuWkerk en Polsbroekerdam. Het geheél bestaat dan uit ongeveer 150 personen en zal ongetwijfeld een prachtig slot vormen. ZESTIG JAAR MEISJES- VtrtENlGlNG. Krimpen a*n de IJ«*1- In verband «net het I oni- ort te vieren 60-jarig Jubileum van de meisjesvereniging Irene, is er een comité gevormd, dat belast is met het maken van plannen voor de uitvoering. Lcxmond. Zondag was het niet Lek- vogels II. maar Lekvogels I. die een 50 overwinning behaalde op Schalk wijk I. Onderdekap. - Het clubge bouwtje der jjsclub Door Eendracht Vooruit, vordert, want deze week kan het al onder de kap Het gebouwtje zal 16 November klaar moeten zijn, daar op die tijd het water op het ter rein wordt gebracht voor de baan. Lekkerkerk. Voorzitter, dokter Den Boer kon Woensdag een stampvolle zaal begroeten op de „D.O.V "-varië- té-avond in Amicitia, Het beroepsge zelschap dat deze avond verzorgde, slaagde er echter helaas niet in de aanwezigen tot hun volle genoegen te vermaken Van een dergelijk gezel schap werd wel iets meer verwacht Met een gezellig bal werd de avond besloten. Papendrecht. Benoemd De technisch hoofdambtenaar, de heer lieItkamp is met ingang van 1 Janu ari 1953 benoemd tol technisch hoofd opzichter bi) Openbare Werken te Velsen. KLEURWEDSTRIJD. Zevenhuizen. De Coöperatie Bo ren leenbank alhier heeft een kleurwed- strijd gehouden voor leerlingen van de lagere scholen te Zevenhuizen en Moercapelle. Een jury, bestaande uit mej. G. D. de Graaf f te Zevenhuizen en de heren R. Luijtjes en H. Arbon te Moercapelle, heeft de tekeningen beoordeeld. De uitslag luidt: in groep 1 (leer lingen van 10 en 11 jaar): 1 Ineke van der Meer, 2 Koos Bakker. 3 Anneke van der Spek. 4 Leen van der Wilt. Groep 2 (leerlingen van 12 en 13 jaar): 1 Theo Doomhein, 2 Jannie v.. d. Spek, 3 Leo Dekker. GEMEN G D NIEUWS. BRUG BIJ RHENEN VERZOCHT In de gisteren gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Neder-Beiuw". is besloten een adres te zenden aan de minister van verkeer en waterstaat, waari nwordt aangedrongen op tot stendkoming van een verkeer*brug ovei de Rijn bij Rhenen. EMIGRANTEN NAAR RHODESIA. Vrijdag is een vliegtuig met 40 Ne derlandse emigranten naar Zuid-Rho- desia vertrokken. AMERIKAANSE BOMMENWERPER NEERGESTORT. Omstreeks middernacht, is ten Oos ten van Londen een Amerikaanse bommenwerper neergestort en uitge- brand. Volgens een woordvperder van de Amerikaanse luchtmacht had het toestel tien personen aan boord, van wie het merendeel ia omgekomen. De bommenwerper maakte een ge wone oefenvlucht en was op de te rugweg naar zijn basis in Oxfords hire. Majoor G. H. van Doorn, hoofd MILVA 'Militaire Vrouwen Afdeling) direc trice van het centrale militaire hoa- pitaa! in Den Haag. heeft dezer dagen op het hoofdkwartier van het Ame rikaanse leger in Europa besprekin gen gevoerd over de opleiding van verpleegsters van de strijdkrachten der NATO-landen in het Amerikaanae opleidingscentrum. Majoor van Doorn heeft tUdens haar verbRjf in Dults- land In genoemd centrum de ver- pieegstcrcursus in het werk te velde gevolgd. Op de foto: Onze landge note in gesprek met luitenant-kolo nel Agnes A. Malcy. die als hoofd verpleegster aan het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa is verbonden. St. NICOLAAS PER HELICOPTER, In Friesland zal dit jaar St. Nico laas per helicopter arriveren. Met dit moderne transportmiddel zal de goed heiligman op 29 November in Harlingen landen. KLAPROOSCOLLECTANTEN NAAR LONDEN OF BRUSSEL. Het Engelse volk volgt met dank baarheid de zorg. waarmee Neder land de graven omringt van de ge allieerde militairen en de gastvrijheid die de nabestaanden van deze militai ren bij het bezoek aan de graven in ons land ondervinden. Als uiting van die dankbaarheid heeft de bond van Engelse oud-strijders wederom acht collectanten aan de klaprooscollecte op 15 November uitgenodigd voor een driedaags bezoek aan Londen of Brussel met een zelf uit te kiezen reisgezel (lin). De collectanten zullen aangewezen worden door het lot. De reis wordt door de Engelse oudstrij ders volledig betaald. Zoals bekend komt de opbrengst van de klaprooscollecte geheel ten goede aan het Nederlands oorlogsgra- vencomité, dat het contact onderhoudt met de nabestaanden van hier begra ven geallieerde militairen en dat dë buitenlandse bezoeken aan de graven organiseert. FRANKRIJK EN HET ALCOHOLISME. Zoals elk jaar ia ook thans in Frank rijk tijdens het debat over de begro ting van het ministerie van gezond heid, een alarmkreet geslaakt over de toeneming van het alcoholisme in Frankrijk. Marcel David, rapporteur van de Nationale Gezondheidscom missie verklaarde, dat het aantal pa- tienten, dat momenteel onder behan deling is voor een geestesziekte, 92 496 bedraagt, tegen 65.623 in 1946. Van dit aantal is 17 procent lijdende aan de gevolgen van alcoholisme en het percentage, dat mede onder de gevolgen van de drank ziek geworden is, is veel groter. Het alcoholisme kost de staat jaarlijks 1320 millloen gulden, terwyl de belastingen op al coholische dranken slechts 530 milll oen gulden opbrengen, Tien procent van de salarissen der Fransen gaat gemiddeld aan drank op Op 1 November 1949 stak een jon ge, goedgebouwde, knappe, lenige man de Fleetstraat over in Londen. Hij had niet uitgekeken en hoewel de bestuurder van de autobus al het mo gelijke deed om een aanrijding te voorkomen kwam de man in een zie kenhuis terecht met een ernstige sche delbreuk. Er was geen hoop meer. Maar vaak schijnen er wonderen te gebeuren Tegen de pertinente ver klaringen van de geneesheren in, her stelde de man. Hij kon zelfs niet meer lezen, schrijven of spreken. Omdat het slachtoffer op het ogen blik van het ongeval geen papieren bij zich droeg, was zijn identiteit on bekend. Annonces in de bladen hiel pen niot. De jongeman van 1 No vember bleef een onbekende, zonder geheugen, zonder bevolkingsregister, die opnieuw had te beginnen. Stap voor stap begon de man zon der geheugen opnieuw. Hem werd lezen, schrijven en rekenen geleerd, waarbij hij snelle vorderingen maak te. De rechtbank verleende hem een naamvoortaan heette hij John New ton en als geboortedatum werd aan gehouden 1 November 1921. Burger lijke staat: vrijgezel. Hij voelde zich aangetrokken tot de vliegerij en te kende voor RAF, waar. hij na enige jaren sergeant-vlieger werd. Nu Werd het tijd om uur een meisje uit te kijken en in dat opzicht be hoefde men hem blijkbaar niets te leren. Hij huwde met een schone Duitse, zekere Ingrid, die dienstbode was in Londen en hiermee dus Mrs. Newton enEngelse werd Het jonge paar was gelukkig en de toe komst scheen voor Mr and Mrs. Newton rooskleurig en vol mooie be loften te zijn. Het onderbewustzijn trok John naar Frankrijk. Het jonge paar spaarde en spaarde en toen dit jaar hun vacantieperiode aan brak. konden ze zich een Parijse vacantie veroorloven. Geduld en vertrouwen worden wel haast altijd redelijk beloond, ook al lijkt een zaak hopeloos. In Le Havre wachtte Yvonne al bijna drie jaar op de terugkeer van Henri; de vier kin deren vroegen dikwerf waar Papa bleef en telkens wist Yvonne weer een ander verhaaltje te verzinnen. De zeeman was medio October per schip vertrokken en in Londen ver dwenen. Men had advertenties ge plaatst om hem op te sporen, doch zonder resultaat. Yvonne vreesde dat er een ongeluk was gebeurd, doch iets in het binnenste zei haar. dat Henri terug zou komen. Hij kon haar ook niet opzettelijk in de steek gela ten hebben omdat hun huwelijk vol geluk was en Henri dol was met de vier kinderen. Die bewuste Dinsdag was al vreemd begonnen. De oudste twee waren naar school en terwijl ze doen de was de jongsten te verzorgen tin telde er een vreemd opgewekt ge voel door haar heen, iets onbeschrij felijks. „Ik voelde", zo vertelde zij, „dat er iets prettigs zou gebeuren. Om tien over elf ging ze boodschap pen doen. Om tien voor half twaalf ontmoette ze Henfi. midden in Le Havre, een jonge vrouw aan zijn arm. Samen bewonderde het paar de etB- lage van een schoenenmagazijn. Yvonne viel hem om de hals. gilde „Henri" en viel in zwijm.. John ken de haar niet. Nog steeds herinnerde hij zich niets omtrent zijn verleden Ingrid verzette zich niet tegen de ..Indringster". Integendeel, terwijl de tranen in haar ogen stonden verzorgde zij de patiën te, die men de winkel had ingedra gen. John verstond geen woord Frans maar de diep. menselijke tragedie lag hier voor het rapen. Een. tolk vertel de hem. hetgeen Yvonne expliceerde. Hij ging met haar mee, naar haar huis. Hij verzocht Ingrid even in een rfesiaurant te wachtenOp weg naar de woning van Yvonne herkende hij plotseling een zeker kantooorge- bouw. Geleidelijk aan begon hij zich Franse woorden te herinneren, maar toch bleef de tolk noodzakelijk. Zijn kinderen herkende hij niet. De radio kwam hem bekend voor. Op de schoorsteen stond een foto van hem, Yvonne en twee kinderen. De waar heid werd hem duidelijk. Er volgde een omstuimige huilbui en daarna was zijn geheugen terug gekeerd. John Newton was Henri Dupont ge worden. De Engelsman was Fransman De piloot was matroos. Hij had vier kinderen en Yvonne. Ingrid is ver dwenen. Ze begrijpt het drama en heeft vrijwillig afstand gedaan van haar geluk. Henri Dupont is plotse ling drie jaar ouder geworden en in Londen is de naam John Newton uit de Burgerlijke stand geschrapt. H. Vad. LAATSTE BERICHTEN. DE BELASTINGHERVORMING IN FRANKRIJK. De commissie voor financiële kwes ties van de Franse nationale verga dering heeft Donderdag met 25 tegen 15 stemmen by drie onthoudingen ge weigerd het ontwerp voor een be lastinghervorming, dat door de rege ring was ingediend, te bespreken. Zij heeft een vollediger ontwerp geëist, waarin meer bijzonderheden in cijfers worden gegeven. RUSSISCHE „SUPERJAGER"? Te Poberesje, een onderzoekingscen trum ten Noorden van Moskou, wor den jachtvliegtuigen met raketaandrij ving gebouwd, die een snelheid van 4000 km. per uur op een hoogte van 64 kilomter zouden kunnen bereiken. De vliegers, die deze machines zou den besturen, zouden plat in de vlieg tuigen liggen om de werking van de zwaartekracht bij deze grote snelhe den te verminderen. „FAUSTUS" VERNIELT NOOR- DERHOOFD. Het gisteren gestrande Panamese stoomschip „Faustus", dat door aile 25 opvarenden is verlaten, is een speelbal van de zware Noorderstoi- men geworden en beukt thans met het voorschip op het Noorderitoofd te Hoek van Holland Het schip heeft reeds veel bazalt- stenen weggedrukt en er is een ta melijk groot gat in de pier ontstaan. Waterdeskundigen staan machteloos deze vernieling aan te zien en men vreest, indien het schip een gat beukt in het hoofd, voor vrij ernstige ge volgen. onder meer het onderspoelen van het Noorderhoofd. SCHOONHOVEN. BEVOLKINGSONDERZOEK TB C. Enige tyd geleden hebben wU een reportage afgedrukt van de eerste doorlichtingen, die verricht werden door de Goutudo, de, dienst van het doorlichten der gehele bevolking in 't district Gouda. Die dienst werkt lang zamerhand alle gemeenten in het uit gestrekte district af. Verwacht mag worden, dat Schoonhoven ongeveer ir. Maart 1953 aan de beurt zal zijn- Lang voor die tijd zullen hier reeds voor bereidende werkzaamheden verricht worden. De zestig woningen. Aan het eind van de Schreuder- straat voert een dwarsstraat, de Lut- mastraat, naar de Opweg. Het is be doeling, dat bij de verdere ingebruik neming van het uitbreidingsplan in het verlengde van die straat, West waarts, nog een straat wordt aange legd. Van die straat zullen twee stra ten Noordwaarts voeren, tot de grens van het uitbreidingsplan. Deze twee straten zullen dus ongeveer evenwij dig lopen aan het begin van de Vlis- terweg, dat is het verlengde van de Schreuderstraat. Aan deze vier stra ten zullen de zestig woningen verrij zen, waarvoor de gemeenteraad Woensdagavond een crediet toestond. Volgens het juist vastgestelde uit breidingsplan mogen aan die straten alleen ééngezinswoningen gebouwd worden, met uitzondering van de Vlis- terweg, waar een mogelijkheid is tot het bouwen van étagewoningen. Vol gens de vooriopige plannen zullen dat er twintig zijn, een blok van twaalf en een blok van acht. De schetsontwerpen voor deze wo ningen vertonen zeer geriefelijke hui den, afwisselend voor vier en voor zes personen, hetgeen zeggen wil, dat in de woningen rechts van de gezamen lijke portieken, telkens twee slaapka mers te vinden zijn en in die links van de portieken drie slaapvertrekken. Men kan die kamers bereiken via een centraal gelegen, royale hail. Niet al leen daardoor, maar ook door de ver dere, weldoordachte indeling en de grote nuttige ruimte maken deze hui zen de indruk van luxe-flats. Alleen de afwerking zal niet dienovereen komstig zijn, want er komen natuur lijk geen parketvloeren of massieve eiken deuren in deze étagewoningen. Behalve de slaapkamers bevatten de huizen een woonkamer van. ruim zes tien vierkante meter, een practisch in gerichte keuken, een douchecel, waar tegelijkertijd de wasmachine kan staan. Ongetwijfeld zullen dit zeer aantrekkelijke huizen worden, want de grote slaapkamer is bijvoorbeeld door een schuivende glaswand van de woonkamer gescheiden, zodat desge wenst een mogelijkheid bestaat, die slaapkamer als suitekaraer bij net woonvertrek te doen aansluiten. De veertig ééngezinswoningen, die eveneens reeds in voorlopig plan zijn opgezet, zijn alle gedacht voor bewo ning door grote gezinnen, waartoe slaapgelegenheid voor zeven personen per woning is ontworpen. De zes één- ;zinswoningen, die eveneens langs de Josephs, d. van Th. M. Vervloed en P A. Overbeek. Ondertrouwd: C. J.' Schilt, 24 j. en G W. Hek, 21 j. Overleden; T. J. Zijderlaan, 45 J. M. Meijer, 77 j. a, Het garnizoen komt Voor wie niet ziende blind is, mag het nu duidelijk heten, dat Schoonho ven een ontwikkelingsperiode door maakt. die nog niet beëindigd is. In de raadsvergadering van Woensdag avond is daarvan weer gebleken toen het voorstel tot het bouwen van zes tig woningen aan de orde kwam. In de eerste plaats kan uit het feit dat deze huizen zijn toegewezen uit het contingent van het ministerie van Oorlog opgemaakt worden dat nu wei vast staat dat het garnizoen uitge breid zal worden met een blijvend ka der. Officieel is daarvan bij het A.D.K.L. nog niets bekend, doch aan het ministerie van Oorlog heeft men zich reeds uitgelaten over het tijdstip waarop de uitbreiding zal plaats vin den en over de duur van de uitbrei ding. De versterking van het garni zoen kan verwacht worden binnen weinige weken, het kunnen er twee zijn, maar het kunnen er ook zes worden. Dat garnizoen zal, voorzover de defensie-ontwikkeling thans is te overzien, tenminste tien jaar in Schoonhoven gevestigd blijven. De uitbreiding van het garnizoen en de toewijzing van woningen tot dat doel, betekent ook dat het inwonertal van Schoonhoven gaat stijgen, waar schijnlijk met ongeveer 250 mensen, dat zijn dus de gezinnen van de le den van de vaste staf. Afgezien nog van de voordelen, die volgen uit de waarheid neergelegd in het spreek woord: Waar volk is, is nering, zoals de heer Deerenberg het uitdrukte, heeft ook de uitbreiding van het in wonertal op zich al voordelen voor de gemeente. In de eerste plaats wordt de toe wijzing van bouwvolume geregeld niet alleen naar de bestaande behoefte, maar ook naar de mate waarin de gemeente groeit. Een gestaag groeien de gemeente als Schoonhoven nu wordt, krijgt dus een groter deel uit de beschikbare woningtoewijzingen dan een gemeente met een stilstaand of zelfs krimpend inwonertal. Boven dien wordt de financiële verhouding tussen rijk en gemeente eveneens voor een groot deel bepaald door het in wonertal. Het rijk verschaft de ge meenten uit de belastingopbrengsten een huishoudgeld, overeenkomend met de sterkte der bevolking. Een groei van de gemeente met ongeveer 250 mensen betekent een ruim twaalfdui zend gulden hogere uitkering door het rijk. Dit alles zijn voordelen, die niet dadelijk in het oog springen wanneer men spreekt over de woningbouw en de woningbehoefte, voordelen toch die wel degelijk gewicht in de schaal mogen leggen. Maar er is meer. Op het ogenblik liggen de werkzaamheden aan de ring weg om Schoonhoven stil en de aan sluiting tussen die weg en de rleuwe weg naar Usselstein en Utrecht be staat nog in het geheel niet, zelfs niet in een aarden baan. Verwacht mag nu worden, dat de groei van de gemeen te hernieuwd de noodzaak van we genaanleg in een duidelijk licht zal stellen en fat spoed betracht zal worden met de aanleg van het ge deelte ringweg van de Molenvliet tot de Amllko. Ondertussen wordt reeds gewerkt aan de bestrating van het weggedeelte Lopik-Benschop ('t He meltje) en het gedeelte van de nieuwe weg Lopikerképel tot de Zijdeweg (ongeveer 6 km. van Schoonhoven) zal binnen weinige weken van een wegdek voorzien zijn: aanbesteding daarvan heeft reeds plaats gehad. Om van Schoonhoven over nieuwe, goede wegen naar Utrecht te kunnen rijden ontbreken dan nog slechts de 6 km. van de Zijdeweg tot de stadsgrens, 't Ligt voor de hand dat de militaire autoriteiten sterk zullen aandringen op bestrating ook van dit gedeelte om een goede verbinding te verkrijgen. In hei tweede gedeelte van de ringweg zijn ook begrepen de bruggen over de Lopikerwetering (bij het wonder van Schoonhoven) en over de Molenvliet, zodat ook die weg in gebruik geno men zal kunnen worden, zodra die werken zijn uitgevoerd. Van de ring weg ontbreekt dan nog het gedeelte dat aansluiting geeft op het Veer, in Zuidelijke richting dus. In het Noorden van de stad, aan de grens van de uitbreiding, liggen plan nen gereed, die veel dichter bij een uitvoering staan. Het betreft de door trekking van de Schreuderstraat tot de Voornebrug. Dat is nodig omdat door de ringweg de Opweg wordt af gesloten en dus een nieuwe verbinding gemaakt moet worden met de Berg- ambachtse buurt en de Vlist. Vandaar dat die nieuwe weg, waaraan ook huizen zullen verrijzen de Vlisterweg zal heten. Juist omdat de oorzaak van aanleg gelegen is in afsluiting van de Opweg door de provinciale weg zijn reeds onderhandelingen gevoerd met provinciale waterstaat om die weg voor gezamenlijke rekening aan te leggen, onderhandelingen die tot nu toe een gunstig verloop hebben. Wanneer wij bij dit alles nog voe gen de voornemens van het gemeente bestuur om te trachten nu ook eens voor industriële doeleinden wat ex tra woningen te verwerven, dan heb- bij wij toch waarlijk niet teveel ge zegd met de „ontwikkelingsperiode" Het enige wat in dit verband achter blijft zijn de reeds enige jaren oude plannen tot bouw van een paar scho len. Gemeenteraadsverslag op pag. t. NUTSBIOSCOOP. De Nederlandse filmindustrie ..?eft nog niet zoveel producten vervaardigd en een gevolg daarvan is, dat, by ge brek aan nieuwe, van tijd tot tijd een oude Nederlandse film uit de kast ge haald en gedraaid wordt. Doorgaans trekken deze Nederlandse rol/renten al zijn zij dan 'oud en overbekend, toch nog wel flinke belangstelling. Dat zal waarschijnlijk ook wel het geval zijn met de film, die deze week in de Nutsbioscoop wordt vertoond, want het verhaal van „De Jantjes" heeft in dertijd nogal succes geboekt, on danks het feit, dat niet alle passages evén geslaagd genoemd kunnen wor den. erweg zulen verrijzen, zijn van "oyaal type, dat de naam midden standswoningen zou mogen dragen. In deze plannen is een voor Schoonho ven nog nieuw snufje verwerkt. Deze zes grote huizen hebben namelijx geen schuur, doch in plaats daarvan, binnen de muren van het huis, een grote bijkeuken. Overigens zijn ook deze woningen voorzien van een gro te woonkamer, een moderne keuken, een kelderkast en boven vier slaapka mers met een badcel. Voor een deel van de overige ruim dertig ééngezinswoningen (die welis waar van een wat eenvoudiger type zijn, maar ook bestemd zijn voor ge zinnen van circa zeven personen), is ook een mogelijkheid om op dezelfde manier het schurenvraagstuk op te lossen. In deze huizen zullen, in af wijking van de middenstandswonin gen, de badcelleij beneden zijn en de entree is wat kleiner, doch overigens zijn deze huizen goeddeels van de zelfde inrichting als de middenstands woningen. De resterende huizen, waarschijnlijn tien of veertien, zullen, als de schetsplannen worden uitge voerd, gebouwd worden met wel een schuur, die echter zal aansluiten bij de woning zelf. In deze huizen zal daardoor ruimte zijn beneden behal ve de woonkamer, ook een ruime woonkeuken in te richten. Al deze plannen moeten nog verder uitgewerkt worden en vervolgens moet de raad zich erover uitpsreken. Tegelijkertijd zal bezien worden, wel ke huurwaarden in rekening gebracht zullen worden. Deze zullen zich rond om de f 7.50 per week bewegén. Alle ontwerpen zijn van het tekenbord van ir. R. Visser. GEVONDEN VOORWERPEN. Halskettinkje, sleutel, ceintuur, ka narie, paar wanten, handschoen, twee tassen, munststuk, paar handschoenen. Inlichtingen op het politiebureau. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ingrid, d. van F. B. Gcj- wens 'en F. J. A. Jacobs Hendrik, z. van J. A de Jong en A Verveer Izaëk Jan, z. van A. J. van Harten en M. Heicoop Agatha Elizabeth 1 November. Reeuwijk. 7.45 uur. Gymzaal (dorp) Film: „De strijd tegen t.b.c.7 8 November. Ameide. 7.30 uur. Zaal Diepenhorst. Toneelavond „Strijd en ontspan ning". Capelle aan de IJsel. C.J.M.V.-gebouw. Bijeenkomst C.H.-jongerengroep. Giesaendam. Geref. Kerk. Declamato- rium „Voor vrijheid", door^ Chr. gemend koor „Sursum Corda". Krimpen aan de iJssel. 7.30 uur. Leer kamer achter N. H. Kerk Bijeen komst Jonge Kerkgroep. Oudewater. Ned. Herv. Kerk. Orgel concert door Feike Asma. Schoonhoven. Nutsgebouw. Concert- wedstrijd. Waddinxveen. ..Het Centrum". Lus trum-avond Nieuwe Koers. Spreker; Ir. H. Vos. oud-minister; 7.30 uur. 13 November. Alblasserdam. 8 uur. „Het Vergulde Paard' Toneeluitvoering door N.K.F. Haastrecht. Concordia. Film „Het vierde prinsenkind". Elke week een nieuw menul Het heeft zijn voordelen, wanneer men steeds «voor een hele week tege lijk het menu opmaakt. In de eerste plaats is het, door het overzicht, dat men zo verkrijgt, gemakkelijker om voor afwisseling te zorgen. In de tweede plaats maakt zo'n maaltijden programma het mogelijk om de kos ten van de voeding enigszins gelij kelijk te verdelen. Na een paar we ken weinig kostbare maaltijden kan er eens een extraatje komen; op die manier kan men zich ook voorbe reiden op de Zon- en Feestdagen met hun bijzondere uitgaven voor de voeding. Zo bespaart men zich on aangename verrassingen aan het eind van week of maand, als de bodem van de huishoudkas te zien komt' Gemakkelijk wordt het opmaken van zo'n weekmenu, wanneer men een lijst van de verkrijgbare groenten naast zich heeft. Zo'n lijst voor het gehele jaar. de „Groentenkalender" is te bestellen bij het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad, Koningin negracht 42, Den Haag. Hier volgt een voorbeeld van zo'n weekmenu voor deze tijd: Zondag: Groentesoep varkenslap jes, jus, aardappelen, stoofappelen koffievla. Maandag: Aardappelen, koolraap, rest jus karnemelkse gortpap met stroop. Dinsdag: Gepocheerd of gevuld ei, aardappelpurée gesmoord witlof (gebakken jam-sandwlches). Woensdag: (Gestoofde vis), aard appelen. winterpeen, peterseliesaus vanillevla met appelschijven. Dnderdag: Gebakken bloedworst, aardappelen, rode kool - (maizena- pudding). Vrijdag: Gebakken aardappelen, sla van biet en knolselderij griesmeel- pap. Zaterdag: Erwtensoep sinaasap pel. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT WOERDEN. Aangevoerd 150 partijen. Prijzen: la soort f 235—238, 2e soort f 230--234. Handel traag. KAASMARKT GOUDA. Aangevoerd 178 partijen. Prijzen: Eerste kwaliteit met rijksmerk f 230 -—2.35, tweede kwaliteit met rijksmerk f 2.27—2.30, extra zware tot t 2.40 Handel traag. KAASMARKT MEERKERK. Aanvoer 33 partijen. Prijzen: Rijks- merk le soort f 228—232, Rijksmerk 2a soort f 225—227. Handel traag. EIERENMARKT BARNEVELD. Eierenmarkt: Handel vlug. Aan voer ca. 900.000 stuks. Prijzen: kip peneieren 21.5022.00, algemene prijs 21.75 per 100 stuks; kiloprijs 3 40; henneneieren 17.00f 19.00; algemene prijs 18.00 per 100 stuks; kiloprijs 3.35. Eierenveiling. Handel traag, door dat de eieren tegen hoge prijzen op gehouden werden. Aanvoer ca. 600.000 stuks. Prijzen: kippeneieren van 60/85 gram 21.4022.07; henneneieren van 50/57 17.45—19.02, alles per 100 stuks. VEEMARKT GOUDA. Aangevoerd 11 slachtvarkens f 2.45 2.48 per kg.. Handel traag; 12 nuch tere kalveren f 4050 per stuk. Han del vlug; 5 bokken en geiten f 17.50— 38 per stuk. Handel matig. VEEMARKT 'S-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag wer den aangevoerd 4239 stuks vee, zijnde 3004 runderen, 207 vette kalveren, 5582 nuchtere kalveren, 125 slachtzeugen, 304 schapen en 17 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk en kalfkoeien van f 875 tot f 1225 per stuk; guiste koeien f 600 tot f 840. kalfvaarzen f 850 ot f 1100, klamvaar- zen f 750 tot f 850. guiste vaarzen f 625 tot f 750, pinken f 430 tot f 560, graskalveren f 235 tot f 385. fokkalve- ren f 100 tot f 160, nuchtere slacht- kalveren f 38 tot f 50, zware soorten f 55 tot f 70. schapen f 70 tot f 80. vet te schapen f 110. weilammeren f 52 tot f 66, zuiglammeren f 72 tot f 85, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 965 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten tot f 2.95, le kwal. f 2.75 tot f 2.85. 2e kw. f 2.60 tot f 2.65. 3e kwal. f 2 20 tot f 2.30, vet te stieren f 2.50 tot f 2.60, worstkoeien f 1.95 tot f 2.05, alles per kg. geslacht gewicht, vette kalveren lichte f 2 tot f 2.20 per kg. levend gewicht, ve te kalveren zware tot f 2.50 per kg. le vend gewicht, prima boven notering, nuchtere slachtkalveren f 1.30 tot f 1.40 per kg. levend gewicht, zware soorten f 1.50 tot f 1.70 per kg. levend gewicht, slachtzeugen f 1.68 tot f 1.80 per kg. levend gewicht met 4 kg. tar- S TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoonhoveniche Courant VRIJDAG 7 NOVEMBER 195». LANDBOUW EN VEETEELT. De machinale inkuiling van gras- en groenvoeder schijnt weer een stapje verder te zijn gekomen door de con structie van een machine, die veel goedkoper is dan de Hardeland-ma- chine, maar die even goed werk doet. Dit is een „kneusmachine", die in ge bruik is op de Schothorst bij Amers foort en die wij daar dezer dagen nan het werk zagen. Het woord kneuzen |s eigenlijk een te zacht woord voor het werk. dat deze machine verricht. Wij zagen er bijvoorbeeld bietenkop pen mee verwerken en die werden vrijwel tot moes geslagen. Gras. zo vernamen wij van dr. Grashuis, blijft wat vezeliger, maar het resultaat is toch ook dat het celweefsel van de planten terdege gebroken wordt. De machine bestaat uit een zeer snel ronddraaiende cylinder, waarop een soort rasp-richels zitten. Wan-neer zij op volle toeren draait, en men werpt er de bietenkoppen in. dan loeit de machine als een dorskast waar juist een schoof in wordt gestoken, 't Voor deel van de kneusmachine is niet al leen dat ze nog geen f 3000 kost, maar ook dat er uit het gekneusde mate riaal lang niet zoveel vocht wordt ge perst als uit gehakseld groenvoer. Daardoor worden de verliezen aan voedende bestanddelen beperkt en het bevordert ook de goede verzuring. Men kan daardoor volstaan met een gerin gere toevoeging van melasse of an dere suikerhoudende stof. wat even eens een aanzienlijke besparing bete kent. Een andere nieuwigheid, die wtf op de Schothorst zagen (maar waarvan nog het resultaat moet worden afge wacht' was de afdekking van kuilho- pen met dun doorzichtig plastic, waar op slechts een laag grond van 15 cm. was gebracht. Dr. Grashuis vertrouwt dat dit voldoende is omdat het plas tic de groene massa luchtdicht af sluit. Als dit zo is, zal het een be langrijke verbetering van het inkui len betekenen, daar men dan minder rotting krijgt en veel minder grond behoeft te verzetten om de kuilhopen af te dekken. (ADVERTENTIE L M.) Onder dienst of. buiten dienst... SNELLE ONTWIKKELING DER GROEN VOEDERDROGERIJEN Ter bevordering van de productie van gedroogd gras en gedroogde kla ver geeft de overheid onder bepaalde voorwaarden belangrijke subsidies voor de stichting of verbetering an grasdrogerijen. Deze subsidie bedraagt een derde van de normale stichtings- kosten. In 1951 vielen 25 ondernemin gen onder deze regeling. Op een to tale investeringssom van ruim f 4 mil- lioen, werd een bedrag van f I 273.000 aan subsidie verstrekt. Door de ver betering en de uitbreiding van de in stallaties is in 1951 de droogcêpaciteit in totaal met 19.000 ton gestegen, wat ongeveer een derde is van de totale in Nederland bestaande capaciteit van vóór 1951. De gesubsidieerde droge rijen hadden eind 1951 een capaciteit van 26.135 ton droog product. Door de technische verbeteringen kan men thans ongeveer 2500 netto drooguren per seizoen bereiken, wat ongeveer 25% meer is dan in vroegere jaren ooit is bereikt. De bedrijven zijn dus veel beter bezet, waardoor de kosten van het drogen aanmerkelijk kunnen dalen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake de be groting 1953 van Landbouw. VisserU en Voedselvoorziening, wordt onder meer gezegd, dat de doelstelling van de landbouwpolitiek, als mede de factoren, die de koers daarvan bepalen, vergeleken met het vorige Jaar. vrijwel ongewijzigd e|jn gebleven. In het kader van dit beleid zal het streven onverminderd gericht moeten blijven op verderf verbetering van de voortbrengingsmethoden en van de kwaliteit vaii het product. Hiertoe blijven onderzoek, onderwijs en voorlichting zeer belangrijke middelen. Het ligt in het voornemen van de minister op korte termijn over te gaan tot instelling van een commissie, wel ke tot taak zal krijgen hem te advise ren omtrent een wettelijke regeling van het landbouw-onderwjjs. De instelling van een landbouw schap zal waarschijnlijk in het komen de jaar een feit kunnen worden. Onderwijs. Vergroting van de export naar de dollargebieden zal eveneens grote aandacht blijven vragen. Onze agra rische export voor bepaalde produc ten is nog steeds tamelijk eenzijdig gericht. Daar dit een vrÜ grote kwets baarheid inhoudt, zal naar een zo groot mogelijke spreiding van de ex port moeten worden gestreefd. De ontwikkeling van het aanbod van veevoeder op de wereldmarkt «temt op lange termijn gezien aller minst tot optimisme, hoewel een op pervlakkige beschouwing van de si tuatie van het afgelopen jaar wellicht het tegendeel zou doen vermoeden. Het is derhalve van groot belang, dat de Nederlandse veehouderij zich hier van zoveel mogelijk onafhankelijk maakt, te meer daar zulks op de kost prijzen van onze producten een gun stige Invloed zal hebben. De resultaten, die tot dusverre met de opvoering van de produc tie zijn bereikt, zijn opmerkelijk. Onze afhankelijkheid van geïm porteerd veevoeder is, uitgedrukt in zetmeelwaarde van 21% van totale veevoederverbruik in de vooroorlogse Jaren verminderd tot 14%. Het borgstellingsfonds voor de landbouw besliste tot en met Septem ber 1952 gunstig op 116 aanvragen. In totaal werd voor deze aanvragen een garantie goedgekeurd van f 1.13Q.240. Daarnaast werden 36 aanvragen om borgstelling afgewezen. De instelling van een scheurplicht voor grasland wordt niet overwogen. Hoewel zeker niet tot in lengte van dagen met de veevoederdistributie zal warden voortgegaan, acht de minister opheffing daarvan op dit moment niet verantwoord. Ten aanzien van de plaatsen, waar de nieuwe lagere land- en tuinbouw scholen zullen worden gevestigd, wordt steeds overleg gepleegd met de drie centrale landbouworganisaties. Aan twaalf laeere land- en tuin bouwscholen in den lande wordt een proef genomen met een uitgebreid leerplan Dit experiment beoogt zowel de aansluiting op het gewoon lager onderwijs als de voorbereiding voor 't eigenlijke vakonderwijs te verbeteren. De bestaande samenwerking op het terrein van de voorlichting moet ver der uitgebouwd en waar nodig meer aan de huidige omstandigheden aan gepast worden. Werkgelegenheid. De minister is er zich terdege van bewust, dat een zo goed mogelijke spreiding van de werkgelegenheid over een zo groot mogelijk aantal be roepspersonen een sociaal belang van de eerste orde is. De mogelijkheden in de landbouw bieden echter niet vol doende gelegenheid om alle benodigde landarbeiders gedurende het gehele jaar werkgelegenheid te verschaffen. In de eerste plaats zal daarom ge tracht moeten wordefi. aan de landar beiders, die gedurende het gehele sei zoen op het landbouwbedrijf werkzaam zijn en daar dus niet kunnen worden gemist, ook in de wintermaanden zo veel mogelijk doorlopende arbeid De premieregelingen voor de kleine geven. Hiertoe kunnen cultuurtechnl- bedrijven zullen ook in 1953 worden voortgezet. Het vraagstuk Van het niveau van de pachtprijzen, is mede met het oog op het redelijk inkomen van de pach ter, ter bestudering aan de Sociaal- Economische Raad voorgelegd. De voorzitter is nog steeds van me ning. dat het aanbeveling verdient op de duur te komen tot meer vrijheid sche werken in haar verschillende vor men en ten dele ook de wlnterwerk- zaamheden bij het staatsbosbeheer het hunne bijdragen. Voor de overige land arbeiders zal op de duur geheel of ge deeltelijk een plaats in andere secto ren van het bedrijfsleven gevonden moeten worden. Wat de uitbreiding der rijksserum- inrichting betreft, zl)n er plannen in ten aanzien van de prijsvorming van voorbereiding, om te komen tot een de consumptiemelk. De hiermede menhangende vraagstukken zijn even wel niet eenvoudig op te lossen. Het zal duidelijk zijn, dat het vraagstuk van de vrijlating van de consumptie- melkprijs aspecten heeft, welke in 't kader van het algemene loon- en prijs beleid grondig dienen te worden be zien. Iedereen, die aardappelen verbouwt, heeft zonder twijfel te maken gehad met de aardappelziekte. Er zijn vele ziekten, waaraan de aardappel onder hevig is, maar één daarvan is de scha delijkste en de meest bekende: de Phy- thophthora (spreek uit fitoftora). De ze geleerde naam wordt in de prak tijk weinig gebruikt, want daar spreekt men gewoon van de aardappelziekte. Dat is de ziekte, die het aardappelloof te vroeg doet afsterven en die de knollen doet verrotten wanneer de schimmel tot in de wortels doordringt. Als De Bilt in de zomermaanden laat omroepen. da> „het weer gunstig is geweest voor het optreden van de aanrdappelziekte", wordt daarmee be doeld dat wegens het vochtig warme weer de kans groot was, dat de schim mel, die deze ziekte veroorzaakt, zich snel zal ontwikkelen. Om dat te be letten gaan we dan sproeien met een koperhoudende vloeistof, want tegen een oplossing van kopersulfaat zijn de schimmelsporen niet bestand. Soms is het voldoende, één keer te sproeien, maar het gebeurt ook wel. bijveerbeeld bij erg vatbafe rassen, dat men vier of vijfmaal met de sproeimachine door het gewas heen moet. Het ligt voor de hand, dat al dat sproeiwerk veel geld kost. terwijl het gewas wordt beschadigd doordat men er met de machines door heen rijdt terwijl er toch ook altijd nog een be paald aantal planten of knollen ziek wordt. Men schat dat al deze kosten en schaden ons bij elkaar komen te staan op een verlies van f 20 millioen per jaar. Dat is evenveel als de op brengst bedraagt van 13.000 ha. aard appelen. dat wil zeggen 7% van de op pervlakte. die met aardappelen wordt beteeld. Het zou dus van grote bete kenis zijn wanneer we eindelijk eens van die aardappelziekte konden af komen Het enige middel om dat te bereiken is het kweken van aardap pelrassen, die onvatbaar voor deze ziekte zijn. In het begin leek dat een onuitvoerbare taak. omdat alle beken de aardappelsoorten meer of minder vatbaar bleken te zijn. Men heeft toen expedities gestuurd naar Zuid-Ameri- ka, het werelddeel, waar de aardappel oorspronkejijk vandaan kwam, om te zoeken naar wilde aardappelachtige planten, die niet vatbaar waren voor de Phytophthoa-schimmel. Die ex pedities hadden succes, want men bracht soorten mee. die geheel onvat baar waren en die gemakkelijk met onze aardappelen te kruisen zijn. Be halve die onvatbaarheid hadden deze wilde planten geen enkele eigenschap, die voor de landbouw enig nut had. De Europese kwekers zijn daarop ijve rig gaan kruisen, een werk dat in alle West-Europese landen tegelijk werd aangepakt. In ons land geschiedt dit onder an dere op grote schaal op het kweek- bedrijf van het Centraal Bureau te Hoqfddorp. De directeur daarvan, ir. Koopman en zijn naaste medewerker dr. Mastenbroek ontvingen ons dezer dagen op hun bedrijf en vertelden ons van de vorderingen, die de laatste tijd zijn gemaakt. Het is een ontzaggelijk werk geweest om de gewenste eigen schappen van verschillende planten te combineren. Daartoe moet een groot aantal kruisingen worden verricht om aardappelzaad te verkrijgen. Uit dit zaad kweekt men plantjes op, die de meest uiteenlopende eigenschappen vertonen. Vervolgens worden de zaai lingen opzettelijk besmet met Phy- thophthora, waardoor de vatbare planten snel afsterven. Met de onvat bare, die blijven leven, wordt dan ver der gekweekt. Zij worden getoetst op hun productiviteit, op smaak, vorm, kleur, verhouding van het aantal gro te en kleine aardappelen, vatbaarheid voor andere ziekten, enz., enz. Er zijn zoveel eigenschappen, waarmee men rekening heeft te houden, dat t bui tengewoon moeilyk is de juiste com binatie te krijgen. Te Hoofddorp heeft men thans enige rassen, die aan de en behooi gestelde eisen 'orlijk voldoen en stammen van de schimmel, die in derland voorkomen. Deze nieuwe ras sen zijn thans aangemeld voor opne ming in de Rassenlijst en worden daartoe aan een onderzoek onderwor pen. De Hoofddorpse kwekers ver wachten dat over omstreeks vijf jaar voldoende pootgoed beschikbaar zal zijn om deze rassen in de praktijk te kunnen gaan verbouwen. Het einde van de Phythophthora als plaag voor de landbouw schijnt dus in zicht te komen. (ADVERTENITE I. M.) SP/Tin deRUGT, Uw lenden. Flink wrijven met Akkers Kloosterbalsem, waar« van de warmtcopwekkende be- standdclen de pijn snel verjagen: Geënsileerde vis als veevoeder Enige 'maanden geleden brachten wij een bericht over een rieuwe Deense methode om vismeel beter geschikt te maken voor het mesten van varkens. Daartoe werd dit vis meel in een silo gedaan en gemengd met een cultuur van melkzuurbacte riën. Men krijgt dan een melkzuur gisting in het vismeel en het gevolg hiervan zou zijn dat de tyische vis smaak verdwijnt. Als het uit de silo komt ziet deze geënsileerde vis er uit als een dik vloeibare massa. Om er een bruikbaar voeder van te maken mengt men 65 pCt. van dit materiaal met 10 pCt. melasse. 10 pCt. gedroog de pulp. 10 pCt aardappelvlokken en 5 pCt. krijt. De Deense fabrikant heeft het de naam gegeven van L.K.C. voeder. In de loop van dit ïaar is dit voer op enkele plaatsen in Nederland in proef genomen. Op de Schothorst loopt een voederproef. maar ook het Centraal Veevoederbureau te Boxtel heeft er een paar hokken varicens mee gemest. Van defe laatste proef is dezer dagen een voorlopig ver slag uitgebracht door Ir. J. Dammers van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Volgens de fabrikant van het L.K.C. voeder zou men zonder bezwaar varkens tot aan het slachten met dit voer kunnen mesten. Deze verwachting is bij de proef te Box tel niet uitgekomen. Men had zowel de L.K.C. varkens als de controle varkens geleverd aan de Exportcen trale van de N.C.B. te Boxtel en me dedeling gedaan aan de directeur van de Vleeskeuringsdienst dat in de ze groep vissmaak kon voorkomen. De keurmeesters wisten echter niet welke dieren met L.K.C. gevoerd waren en welke met normaal var kensvoeder. Toch werden bij de keu ring en de daarmee samenhangende bak- en braadproeven zes varkens, aangewezen, die een yissmaak ver toonden. Dit waren inderdaad 6 van de 7 varkens, die met L.K.C. gemest waren. Hieruit blijkt dat de vissmaak in de meeste gevallen wel degelijk was waar te nemen. De smaak was zelfs zo sterk, dat het vlees voor de vrijbank moest worden bestemd. Het oordeel van Boxtel over L.K.C. voe der is dat het een uitstekend eiwit rijk voedermiddel is, maar dat men het evenmin als ander vismeel kan gebruiken om varkens af te mesten. Geruime tijd voor het slachten moet men over gaan op diermeel, onder- melk of iets dergelijks. WAT BROUWGERST BETEKENT Twintig jaar geleden moesten de Nederlandse brouwerijen alle gerst, die zij verwerkten uit het buitenland betrekken In Nederland werd een voudig geer? gerst geteeld, waarvan goed bier kon worden gebrouwen. Dat was aanleiding om in 1928-'29 te beginnen met een systematisch on derzoek van de gerstsoorten op hun geschiktheid voor de brouwerij. Voor het brouwen komt alléén zomergerst in aanmerking van de zware grond. Het bleek dat bij de destijds gebrui kelijke zomergerstrassen de snelheid van kiemen te gering was om er goe de mout van te kunnen maken. Ook ontdekte men dat een gerstsoort, die in het noorden van het land werd geteeld, minder bruikbaar was, dan wanneer ze bijvoorbeeld uit Zeeland kwam. Daarop wérd in 1933 het Na tionaal Comité voor Brouwgerst op gericht (Nacobrouw) en importeerde men uit Zweden de Kenya-gerst. La ter kreeg men de Saxonia en vervol gens de Balder. die thans het meest verbouwd wordt. De laatste tijd komt een nog betere gerst de Heme 505, sterk op de voorgrond. Het re sultaat is geweest dat op het ogen blik ons eigen land 45.000 ton brouvf- gerst oplevert, dat is ruim een kwart van de totale productie van zomer gerst. Brouwgerst wordt doorgaans beter betaald dan voergerst. Mede hierdoor is Nederland de grootste bierexporteur en een belangrijke ex porteur van mout in Euroga gewor den. Zo ziet men hoe door systema tisch werken de rollen volkomen konden worden omgekeerd In plaats van de invoer van 20 Jaar geleden is een belangrijke en toenemende uit voer gekomen. GEMENGD NIEUWS. rr\D IN TEIL WATER VERDRONKEN. Woensdagmiddag is een Jongetje van veertien maanden oud. in de ouderlij ke woning aan de Molukkenstraat te Amsterdam in een onbewaakt ogen blik in een met water gevulde teil .e- vallen en verdronken. BETUWSE PINDA'S. In het Betuwse dorp Angeren is de tuinder P Kersten er in geslaagd pin da's te kweken die niet onderdoen voor het tropische product. In Maart van dit jaar werd een aantal onge brande noten In een verwarmde kas van de familie Kersten te Hulssen ge poot. Zij ontkiemden en twee maanden later werd een der pindaplantjes over gebracht naar een niet verwarmde kas in Angeren. Na een voortreffelijke groei van de plant bleek dezer dagen dat het teelt-experiment uitstekend geslaagd was. Er werden 35 pinda's van deze plant gerooid De beide fa- malles Kersten zijn na dit verrassen de resultaat van plan om de proefne mingen het volgend voorjaar op gro ter schaal voort te zetten. (ADVERTENTIE I. M.) Onrustig, gejaagd? Mijnh ardt's Zenuwtablettea sterken en kalmeren Uw zenuwen. Trouw Toen zeven en een half jaar gele den de belangrijke tegenstanders van Amerika in de oorlog, de een na de ander op de knieën werden gedwon gen, toen was generaal Eisenhower in Amerika, en ook daarbuiten, «e» man met snel stijgende populalriteit. Toeh het laatste schot was gelost, werd deze generaal, terug in zijn va derland. bejubeld en gefêteerd op een wijze die na hem al leen nog maar de al weer vergeten Kurt Carlse» van de Flying Enterprise ten deel gevallen is. Ander dan die ten aanzien van Carlsen is het Amerikaanse volk da omstandigheden, die laidden tot Eisenhowers populairiteit, niet ver geten. Een dergelijke trouw is vrij zeldzaam. Over het algemeen is da mens slechts bereid een bewonderde medemens zo lang te bejubelen a la hij voortgaat helden- of wonderdaden te verrichten. Aangezien het mense lijk vermogen om zodanige grote estatie is meestal de populairiteit ook be perkt van duur. Een generaal die een rustig staf baantje ergens in Europa vervult en dan een nog minder opvallende be trekking als president van een uni versiteit gaat vervullen, kan volgens de gebruikelijke op en neergang inde populariteit maar amper verwachten dat dezelfde millioenen, die hem eens met papiersnippers en feesttoeters verwelkomden, nu nog vertrouwen in hem zullen stellen. Dat deden die millioenen Amerikanen wel en daar uit blijkt weer eens hoe kinderlijk de Amerikanen reageren. Hun bewonde ring voor een hun stemmen op Eisen hower is van ongeveer dezelfde psy chologische betekenis als de bewon dering en het vertrouwen dat kinde ren hebben in Sinterklaas. Enige po litieke overtuiging of medeverant woordelijkheid voor de gang van za ken in de wereld ligt aan het uit brengen van die millioenen stemmen op Eisenhower niet ten grondslag. Slechts de zeldzame trouw en een groot vertrouwen van een kinderlijks natie voor een groot man brachten Eisenhower op de troon. (ADVERTENTIE I. M Jaloerse vrouw schoot haar man dood Te Rheims is Woensdag het proces begonnen tegen de 41-jarige Yvonne Chevallier, die er van wordt beschul digd op 12 Augustus van het vorige jaar haar echtgenoot met vijf revol verschoten om het leven te hebben gebracht. Chevallier was de dag te voren benoemd tot staatssecretaris voor technisch onderwijs in de toen malige regerlng-Pleven. Bij het vooronderzoek is komen vast te staan, dat de verhouding, tussen de echtgenoten veel te wensen overliet. Toen Chevallier. die mede op grond van zijn verdiensten voor de verzets beweging na de oorlog benoemd was tot burgemeester van Orleans, op de bewuste ochtend uit Parijs in zijn wo ning te Orleans terugkeerde om enige kledingstukken te halen, ontspon zich een twistgesprek, waarbij mevrouw Chevallier hem van ontrouw beschul digde. Chevallier gaf toe. dat hij een vriendin had en voegde hieraan toe, dat hij van plan was een scheiding aan te vragen. Nadat zijn vrouw tevergeefs gepoogd had, hem van dit voornemen af te brengen, loste zij de noodlottige schoten. (ADVERTENTIE LM.) nieuw instituut in het centrum van het land Hiermede zal echter nog eni ge tijd gemoeid zijn. Daar de aardappelpositie zodanig is, dat de binnenlandse voorziening vol doende is gewaarborgd, ligt het niet in de bedoeling over te gaan tot het aanleggen van een voorraad consump tie-aardappelen. K.V. GLIMFABRiEK - OVERSCHIC n Geslaagd dank zij... ImCScl Hilversum (Bekende Schritteli/ke Cunui} MULO A an B - H B S. A an B Na de eerste vier schoten ging me vrouw Chevallier naar beneden. Later keerde zij echter terug en loste een vijfde schot Het belangrijkste punt In het proces is de vraag of dit laat ste schot inderdaad per ongeluk is af gevuurd, zoals mevrouw Chevallier verklaart. Zij bekent namelijk wel, dat zij de schoten heeft gelost, doch voert aan, dat zij niet wist wat zij deed. Indien de rechtbank deze opvat ting deelt, wordt zij mogelijk tot een voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. De hoogste straf voor moord zonder voorbedachten rade, hetgeen haar ten laste is gelegd, is twintig Jaar Toen de rechter haar aan het begin van het proces vragen stelde over de gebeurtenissen op de bewuste morgen, zakte de beklaagde snikkend ineen. Haar verdediger betoogde, dat de vriendin van Chevallier in plaats van zijn cliënte behoorde terecht te staan. Vrouwen op de dichtbezette publiek® tribune betuigden luid haar instem ming met deze woorden. De vriendin van Chevallier, mevrouw Perreau. die evenals haar echtgenoot als getuige werd gehoord, werd door het publiek met vijandige kreten begroet. Aan het einde van de rechtzitting is mevrouw Chevallier gisteravond vrijgelaten. ZWEDEN IN DE STAALGEMEEN SCHAP. De Zweedse gezant te Luxemburg heeft de voorzitter van de Europese kolen- en staalgemeenschap ervan In kennis gesteld, dat zijn regering di recte relaties met de gemeenschap wenst te onderhouden en met dit doel voornemens is een delegatie te be noemen. NIEUW MINERAAL IN CANADA. In het Oosten van de Canadese prvineie Ontario zijn geweldige af zettingen gevonden van een mine raal genaamd kyaniet, dat evenals asbest en mica bestand is tegen hoge temperaturen. Men kan het bijzonder goed gebruiken voor de bekleding van uitlaatpijpen van straalmotoren die ontzaggelijk heet worden. Ook kan dit materiaal dienst doen voor de voering van fabrieksovens, wanneer de gewone vuurvaste steen niet meer tegen de hitte bestand is. Tot nu toe werd dit materiaal betrokken uit In dia. Voor de Canadese mijnindustrie is de vondst een zeer belangrijke aan winst FEUILLETON. Hel ■unpen IJ van D reed door LO BEIDEND IJK 7. Hamerlink. die even gewacht had en Geerdes had aangeschoten, kwam nu de ge lagkamer binnen. Heeft ie het voor zichzelf gekocht? vroeg Rijkelijkhuizen de aannemer. Nee, qq. antwoordde Hamerlink. Wat betekent kuku? wilde Gertjan Greep weten, die er in geslaagd was van Bergman een borreltje los te peuteren. Dat betekent: in opdracht van een an der verduidelijkte de aannemer. Dan weten jullie dus nóg.niks con stateerde de oude. Net zo je zegt bevestigde Rijkelijk huizen. We zullen moeten afwachten, man Je zult het wel zien als het zover is. Concurrentie. Wat er .et huis van Bonnerman ging gebeuren, bleef piet lang een geheim. Want reeds een week later werd er een schutting voorgezet. En wat er achter die schutting ge beurde Tijdens de dagelijkse zitting van „De Oude Garde" in het hoekje bij de schouw werd het geheim onthuld. Meneer Hijzel- doorn de wethouder, trok een vreselijk ge heimzinnig gezicht, alsof hij in het diepst vertrouwen staatsgeheimen wereldkundig maakte, toen hij het antwoord gaf op de vraag die zo ongeveer heel Breeck beroerde. Maar er was nog iets anders in het gezicht van de waardige wethouder, dan alleen ge wichtige geheimzinnigheid. Hij was niet op zijn gemak. In het huis van den gehangene spreekt men niet van de strop, zo wist hy. en het was niet leuk om in het huis van Korstiaan van Vueren, d« gérant van ..Het Wapen van Breeck" te gaan vertellen dat hy er een concurrent bij kreeg Want zo was het inderdaad. Het zou trouwens niet lang duren of heel Breeck zou het weten. Tja zei meneer Hüzelendoorn met een schuinse blik naar de tapkast, waarachter Korstiaan, als immer, stond te staren, schijn baar in het oneindige en zonder iets te ho ren d'r komt een eh.... een restaurant Nou klonk meteen de scherpe stem van Sartorius heb ik dat van 't begin af niet gezegd 't Is er een prachtig punt voor en 't wordt trouwens tijd dat er wat leven in de brouwerij komt. De anderen keken schichtig naar Van Vue ren, maar Korstiaan vertrok geen spier, als bad hij niets gehoord. Meneer Geerdes, de makelaar, hakte de knoop door. Wat zeg ji) er wel van Kors? Voor Jou niet zo leuk hé? Een concurrent vlak tegen over je! Ja, wat óns betreft hoef Je je geen zorg te maken. Al krijgen we daar fluwelen troonzetels en gouden borden, ze krijgen ons toch uit het Wapen van Breeck niet weg. Maar met de toeristenf en de vergaderingen en zo Korstiaan veegde met een doek de tapkast schoon, die allang blonk als een spiegel. Ja kijk es heren zei hy op zijn ge wone bedachtzame manier ik heb al ge zegd, als iemand er een boterham in ziet, waarom zou hij het dan niet proberen? Er zal voor ons allebei nog wel wat te verdienen zijn hier. En verder.... nou ja. we zullen zien, nietwaar? Concurrentie is de ziel van de negotie, zeggen ze wel es. Ze waren allemaal opgelucht toen Korsti aan gesproken had en het zo kalm opnam. Nu konden ze tenminste vryult verder spre ken over hét onderwerp van de dag. Meneer Hyzelendoorn wist byzonderheden De makelaar Geerde» wist ze natuurlijk al veel langer, want was hy het niet, die het huis gekocht had voor de nieuwe eigenaar? Maar Geerdes wist zijn mond te houden als het over zaken ging, en dat had hem geen windeieren gelegd.. Wou Hijzelendoorn nu zyn wysheid spuien, laat hy z'n gang gaan. hy had de wethouder nog wel eens nodig en gunde hem graag het seccesje. Er komt een vergunningszaak in wist Hijzelendoorn ik heb de plannen ge zien-en ze zyn al goedgekeurd ook dus ik kan het jullie gerust vertellen. Hamerlink heagt het trouwens Vrijdag al wel in de krant denk ik de drukker-uitgever-redacteur knikte dus geheim is het niet. Er komt een modern restaurant met een terras, een grote zaal voor toneel en bioscoop.... Zo. dus we krijgen hier een bioscoop ook constateerde meneer Gerrit Akerdom. die niets met die nieuwerwetsigheden ophad Dan hoeven de jongelui dus niet meer naar Vierhouten. Wie is de nieuwe eigenaar? Infor meerde Sartorius na een slok van z'n whisky- soda. Ene Verdonck deelde Hijzelendoorn mee. Hy woont In Rotterdam en schijnt daar ook een etablissement te hebben. Ja vulde Geerdes aan hij heeft een zieke vrouw, of een gebrekkige vrouw, daar wil ik van af zyn. en die moet naar de bos kant Daarom heeft hU dit hier gekocht. Nou. we zullen zien besloot Sartori us het gesprek en stond op. Zoals ik zei: t wordt tyd dat er hier eens wat leven in de brouwery komt. 't Ishier zo af en toe net een openluchtmuseum. 'Wat doe je dan hier? had Geerdes graag willen vragen, die Breeckenaar was tot in hart en nieren. Maar hij zweeg Want de heer Sartorius was rUk en Geerdes had nogal eens wat voor hem te doen. Daarom dronk hU met een nijdige slok zijn glas leeg en constateerde, dat die Sartorius, ondanks z'n spieën, toch niet je dat was. Anders zei je zo iets niet. En de anderen, hoewel ze eveneens zwegen, vonden dat ook. Marian had alles gehoord. En toen ze met haar vader die avond m de huiskamer, vlak achter de gelagkamer zat. (Marinus kon het wel Ülleen af, er was toch bijna niemand) vroeg ze hem op de man af: Is het waar, dat er aan de overkant óók een zaak komt? Korstiaan keek ontstemd ZUn gedachten hadden heel de dag om dat punt gecirkeld. Hier. in de stilte van de huiskamer, hoopte hy op rust. En daar begon dat kind er ver draaid meteen over. Dat schynt wel zo stemde hy droog jes toe. Zcnou, dat ziet er dan niet best uit Hoe bedoel je? Moet U dat nog vragen? Een moderne zaak hier vlak tegenover op het mooiste punt van het plein? Dacht u soms dat we er op vooruitgingen? Ze zei het scherp, in ver weer op haar vaders schijnbare onverschil ligheid. Maar ze wist ook wel dat die onver schilligheid niet echt was. Ze keolc naar zijn gezicht, zo rustig en goed. naaf de rimpeltjes by z'n ogën. het gezicht van een goed mens* die alleen begeerde te leven en te laten le ven. een filosoof die weigerde zich te la'en opjagen door de herrie en de drukte van de ze moderne tijd. en die wellicht juist daar om aan deze tyd ten onder zou gaan. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1952 | | pagina 2