SS Zwitsaletten PLAATSELIJK NIEUWS ^DURïï KOFFIE? BUISMAN Hoe de bal rolde RESA HILVERSUM Begroting met geld uit reserve sluitend gemaakt PERIODIEKE PIJNEN! CEMONSTRATfE PLASTIG-ZOLEf' tem "AKKERTJES NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT - Schoonhoven* he Courant MAANDAG 24 NOVEMBER 1952. Wot zsgt Do Bilt? Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur). Koude nacht. Wisselend bewolkt met plaatse lijk buien. Overwegend matige Noord-Westelijke wind. Van nacht op vele plaatsen lichte vorst; morgen overdag tempera tuur enkele graden boven het vriespunt Op- en Ondergang der Zon: 26 Nov.: Op 8.17. onder 1817. 26 Nov.: Op 8.18, onder 16.38. 24 Nov.: Op 8.15, onder 1618. MAANSTAND. Wassende Maan. 24 Nov.: Op 1811, onder 25 Nov.: Op 13.45. onder 0.32. 28 Nov.: Op 1818, onder 116. 1 December Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 24 Nov. 10.42 u,; 25 Nov. 11.50 u. 28 Nov. 1.07 u.; 27 Nov. 2.08 u. Keulen, stand 314, was 0.03. FL11TSELUK NIEUWS Ammerstol Quick Stept had zich blijkbaar voorgenomen om Ammerstol te overrompelen, want in hoog tem po zetten de Hagenaars, die het eerst van het windvoordeel profiteerden, do strijd in. Al spoedig kwam er succes voor de gasten toen hun midvoor uit een hoekschop inkopte (0-1). Ammer stol werd hierdoor wakker geschud en Uit een zuivere voorzet van G. Loo- ren de Jong scoorde T. Bakker, even eens met een kopbal de gelijkmaker. (1-1). Toen Ammerstol» rechtsbuiten even later weer afgemeten voorzette had J. Usselsteln maar voor het in trappen (2-1). Zodoende kon de thuis club met een voorsprong pauzeren. In de tweede helft bleek wel dat Quick Steps in het begin ts hoog van de toren had geblazen. Ammerstol deelde nu steeds de lakens uit en was niet voor het Haagse doel weg te slaan. Na enige tijd kopte J. Duhen die een prachtige partij speelde, uit 'n corner van rechte schitterend in (8-1) Even later loste Duhen een ver boog- schot, dat de keeper voor de voeten van T. Bakker sloeg, die niet aarzelde •n inschoot (4-1). Vooral de rechter vleugel van de thuisclub stichtte door de vlotte combinaties voortdurend ver warring in de Haagse gelederen. Ver meld dient ook het nuttige werk van rechtshalf P. Bakker. Toen Duhen weer op het doel schoot trad één der backs als tweede keeper op door de bal uit bet doel te slaan, waarna Du hen de penalty die toegekend werd inschoot (5-1). Hierbij bleef het. Ammerstol 2 was in het veld niet veel minder dan Olympla 2 dat ech ter de kansen beter benutte en zo doende met 0-2 won. De junioren wonnen Zaterdag met 7-1 van Berg ambacht b, AMEIDE—DE ZWERVER 6—S Amelde. Het spel dat in deze wed strijd vertoond werd. stond niet op hoog peil. Vooral aan de zijde der thuisclub werd slecht gespeeld; «r werd slechts zelden goed geplaatst en het verband was zoek. Bij de Kinder dijkers vormde de verdediging, met doelman Slagboom aan het hoofd, het sterkste deel van de ploeg. Het eerste succes voor de gasten kwam na een kwartier toen de rechtsbinnen A v. d. Bout een laag schot inzond, dat via de paal doel trof (0-1). Dezelf de speler kon even later zonder mocl- te de voorsprong verhogen. Rechtwwi- ten Thoen had hiervoor de grondslag gelegd door de bal voor het lege doel te plaatsen (0-2). Ameide kreeg «n mooie kans om de achterstand in te lopen, daar A. Tukker wegens hands een penalty kreeg te nemen, doch ntj zag zijn schot door de Zwerver doel man gekeerd worden. De zege voor de rood-xwarten is in de tweede helft weinig meer in ge vaar geweest. Wel probeerde Amelde het verschillende malen, maar de ver dediging van De Zwerver wist wel raad met het peuterige aanvaisspel van de thuisclub Wanneer het gevaar lijk ging lijken zorgde keeper Slag boom, die steeds rustig ingreep, er wel voor dat zijn doel schoon bleef. Acht minuten voor het einde viel de be slissing door een derde doelpunt van de gasten. Na goed aangeven van v. d. Bout kreeg midvoor Jac. Slagboom een vrije kans en schoot laag in (0-3). In de laatste minuten deed Ameide nog verwoede pogingen om althans de «er te redden, doch zonder succes. Bergambacht. De alhier gehouden collecte voor het Nederlands Oorlogs graven Comité heeft f 88.63 opge bracht. Dammen Uitslag vervolg onderlinge competitiewedstrijd van de damclub D.I.D. alhier: A Post—H. Kamer 2—0; C. van den Berg—W. Ra- vensberg 1—1; K. Mak-—C. van Eyk 0—2 J Speksnijder—T. v. d. Hek 2—0; A Pek—W Krone 1—1; A. Ouwer- kerk—H. tfoorlaader 0—2; C Deelen C. Teeuwen af gebr.; J. LI. ten Kate H. Noor lander 2—0; P. Vermaat—A. Ouwerkerk 20; H. KamerH. Noor- lander 20; P. Vermaat—K. Mak 1—I Groot-Ammers 1»—Zwerver» I 8—1 Groot-Ammers, Het eerste elftal van Groot-Ammers heeft een r rachtige prestatie geleverd door het leidende Zwervers 1 met 2-1 te verslaan. Na een kwartier spelen wist de rechts binnen P. Groenendijk met een pracht schot zijn club de leiding te geven 1-0. Direct daarop een aanval van Zwer vers, die ontaarde in een kogel van de midvoor op het doel. maar keeper Looren de Jong duikte met een tij gersprong de bal uit het doel.. Tien minuten later maakte de achterhoede van Zwervers een overtreding in het strafschopgebied en de toegewezen strafschop werd onhoudbaar door C. Mourik in het doel geplaatst Even later was het bijna 3-0 maar de back van Zwervers kon de bal nog net op de doellijn wegwerken. Twee minuten voor rust verkreeg Zwervers een te- genpunt doordat de rechtshalf In eigen doel schoot. 2-1. Na de rust was het een spannende strijd. verschillende mooie kansen gingen aan beide zijden verloren en tot doelpunten kwam men niet meer. Toen de scheidsrechter het einde floot hadden de geel-zwarten twee kostbare puntjes verdiend ver overd. OUD EN VAN DAGEN. Haastrecht. Vrijdaghad het dames comité voor de ouden van dagen een gezellige avond georganiseerd. Er waren echter niet alleen de oudjes, maar ook de stat die bij de jaarlijkse tocht, onmisbaar is, bestaande uit de personen, die ieder jaar hun auto be schikbaar stellen, en de heer Blom, die gratis voor een bus met chauffeur zorgt. Dr. Bonga opende met een kort welkomstwoord en herdacht hierbij de bejaarden, die in het afgelopen jaar overleden waden. Nadat mej. C. Jan sen namens het damescomité een aan tal kleine vlaggetjes aan dr. Bonga had overhandigd, werd een program ma afgewerkt, bestaande uit zang van een mannenkoortje onder leiding van de heer P. H. R. Bremmers. Dr. Bonga en de heer J. Kraan ver toonden vervolgens de films over de tochten 1951—1952 en een filmpje over het bezoek van de Koningin aan Haastrecht. Na volksdansen door le den van de gymanstiekvereniging Olympia. werd de avond besloten met een raadwedstrijd onder leiding van de heer Kruidhof. Dr. Bonga dankte tenslotte alle me dewerkers voor het gebodene, dat zeer in de smaak was gevallen. OLYMPIA Haastrecht. Vrijdagavond gat de gymnastiekvereniging Olympia in het gebouw Concordia een jeugd-uitvoe- ring onder leiding van de directeur leider, de heer J. Kompeer. Op het toneel waren 130 jeugdleden opge steld. toen de heer Kompeer de aan wezigen welkom heette. Het aardige programma werd vlot afgewerkt en het was voor de kinde ren en de ouders en verdere belang stellende een avond, die zeer dank baar stemde. AANBE8TEDING. Lekkerkerk. Bij de aanbesteding voor een Personeelsgebouw van T. van Duyvend(jk's Scheepswerf, die na men» de werf door architectenbureau Visser uit Schoonhoven gehouden had was laagste de firma A. A. Koot te Gouda voor f 42780.De andere bil jetten luidden: A. Borsje, Lekkerkerk 46409 Gebrs Bakker. Giessendam 47279. A A.' Koot. Gouda 1 42780.— J. L Kooyman, Slikkerveer 47840.— Fa. de Lange en Van de Berg, Bergambacht i 48596.— A Voet Zn., Lekkerkerk 47385.— Lekkerkerk. De collecte voor het Ned. Oorlogsgraven Comité heeft in deze gemeente f 106.78 opgebracht. AANBESTEDING. Lekkerkerk. Vrijdag vond de aan besteding plaats van het in orde bren gen van het industrieterrein. Er werd ingeschreven als volgt: Firma A. T. de Waard te Lekkerkrk f 8493. D. (Jou wens te Krimpen aan de Lek f 8550; Gebr. De Man te Ammerstol f 8900; P. van den Dool te Bergambacht f 8994; Firma G. van Harten en Zn. te Am merstol f 9100. Inbrekers sloegen hun slag. Loplk. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Inbrekers kans ge zien door te dringen in de woning van de heer J. J. van Kats te Cabauw, be drijfsleider van de coöperatie „Helpt Elkaar". Zy haalden alles overhoop en verdwenen tenslotte met een bedrag van f 1380 aan geld. Bij dit bedrag be vond zich een bankbiljet van duizend gulden, dat enigszins gescheurd was. Ook was er een stukje uit. Dit was reeds de tweede diefstal in een week tijds. want in de nacht van Dinsdag op Woensdag hadden onbe voegden zich toegang verschaft tot de a eenstaande boerderij achter de wo ning van de familie Bunnlk in Lopi-' kerkapel. Da buit dia de Inbrekers daar in de wacht ateepten beatond uit 32 kazen, die waarschijnlijk vervoerd zijn met een eveneens aan de familie Bunnlk toebehorend aan hangwag entje voor een rijwiel, dat ook wordt ver mist. Dé polif ifitie heeft, onder meer met (ADVERTENTIE LM.) maakt ze goed koper en tevens lekkerdarI speurhonden, een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de daders van deze mis drijven, doch tot nu toe hebben de naspeuringen nog geen resultaat op geleverd. EMIGRATIE. Gouderak. Er gaat weer een inge zetene van deze gemeente emigreren. Mej. K. van Dam, thans mevr. Olie mans—Van Dam, nu zij met de heer Olieman uit Reeuwijk in het huwe lijk getreden ls, gaat zich met haar echtgenoot in de omgeving van Naw York vestigen, waar het jonge paar een kwekeïsbedrljf zal exploiteren. De vrouwen van de bekend# Gou- derakse schippers de gebr. De Jong. die reeds enkele maanden in Nieuw- Zeeland zijn, zullen nu ook spoedig ons land verlaten. "Met de eerste ge legenheid gaan ze naar hun mannen. BUBGEHLUKE STAND. AMMERSTOL. Geboren: Jan, z. van C. J. Schilt en M. M. Zwijnenburg. Overleden: P. de Roo. 83 j. BENSCHOP. Geboren: Ida. d. van J. C. Verbree en A. C Kool. (te IJs- selstein) Andrika, d. van H. de Groot en A van Vuuren. Getrouwd: C. Verschoor en J. W. van Bemmel. Overleden: J. Wiegeraad, 77 echtge note van A. Stigter. BENSCHOP. Geboren: Sophia Geer- truida Maria. d. van B. Th. v. Groe ningen en A. L. van Baaren. Cor nells Leonardus Maria, z. van J. C. Oudshoorn en A. T. van Schalk. Trijntje Maria, d. van W. Bronkhorst en T. Bakker. HARDINXVELD. Geboren: Willam, z. van C. van Bennekom en D. W. van Maaswaal. Jan Hendrik, x. van J. Golverdingen en M. Bikker. Ger- dina Geertrulda, da van A. van t Ver laat en V. C, H. van Straten. Ger- rit, z. van M Hettema en T. Egas. Ondertrouwd: L. Rensen en P. G. van Wijk. Getrouwd: Chr. Agelink en E. Q. de Boer. Th. Smit en J. W. Dub beldam. Overleden: P. van der Meljden, 83 j„ weduwe van A. de Jong. HOENKOOP. Geboren: Elisabeth Theodora Maria, d. van P. Boere en A. J. de Wit. Getrouwd: M. W. Klever en C. M. T. van den Berg. KRIMPEN AAN DE LEK Geboren: Paulina Jacoba, d. van G. C. Voogd en A A. Comeliase. Ondertrouwd: C. A. W. Eerland, 22 J„ en A van WU- nen, 22 j. LANGE RUIGE WEIDE. Getrouwd: C. den Boer, 27 j-, en G. Uittenbo- gaard, 24 j. NIEUWERKERX AAN DE LTSSEL Ondertrouwd: M. van Erk, 29 j„ en J. Edeling. 28 J. A. v. d. Spelt, 28 J„ en J. J. Oudijk, 22 j. G. van Bergen Bravenboer, 28 j, en A T. d. Wit, 24 J. Getrouwd: C. L. Faasse, 28 j.. en P. K. Schippers, 26 j. Overleden: M. C. Broer, 80 wed. ven M. ven Genderen. A C. M. Streng, 4 m. OUDERKERK AAN DE LTSSEL. Getrouwd: J. van den Hoogen, 29 j., en N. J. Spek, 27 J. J. K. van Vliet, 28 j.. en LM. Visser, 28 J. OUDEWATER. Getrouwd: A van den Berg, 30 j. (te Hoenkoop), en S. J. v. d. Hoogen. 19 j. Overleden, (te Montfoort) J. F. Hilgeman, 51 J„ echtgenoot van A. Sleeuwenhoek. L. Boer, 74 j. J. van Rossum, 63 J„ weduwnaar van A. Klarenbeek. SLIEDRECHT. Geobren: Maria, d. van J. Groenewegen en A. den Otte- Iander. Martlnua en Cornells Mari- us, zoons van A. Kroon en A. P. Bos. -- Ariaantje Hendriks, d. van L. Blokland en C. van Ree». Pietje Annigje, d van T. den Breejen en K. Klip. Pleter, z. van D. C. de Jong en A. t Jong. Cornelia, d. van F. Brand en L. A. Timmers. Onder trouwd: A. Dekker, 28 J» en M. van Hou welingen, 25 J. B. Nugteren, 29 J„ en J. J. van der Aa, 29 J. A. de Haas, 26 J„ en P. K van der Hel, 22 j. A. ven den Dool, 23 j„ en S. J. Huisman, 23 j. H. van Wijngaar den, 28 J„ en K. K. Bakker, 26 j. Jac. Kramp. 23 J., en M. van der Vlies, 20 J. J. Versendaal, 38 j„ en C. van den Berg. 81 J. A. Gelderblom, 27 k, en A. van Valen, 24 j. Getrouwd: Mostert, 22 j„ en A. de Jager, 24 j. C. M. Bons, 28 j., en G Korevaar, 21 j. G. J. Korevaar, 24 J., en W. van de Graaf, 19 J. Overleden: (te Rotterdam) W. Schouten, 58 J„ echt genoot ven T. H. de Munck. A. van de Graaf, 78 j., echtgenoot van M. Bakker. WADDINXVEEN. Geboren: Francis Antonius. z. van F. M. Vogels en J. M. Hogerbrugge. Johanna Jacoba, d. van T. Schouten en E. I. van Eeden Petersman. Ewaldlna Johanna, d. van A C. Hoogendoom en G. A. de Jong. Clasina Maria, d. van A. Mar- chand eri A M. van Leeuwen. Over leden: A M. de Rooy. 73 J. 25 November. Noordeloos. Contact-avond voetbal vereniging N.F.C. Lekkerkerk. De Grote Boer. Uitvoe ring Dameskoor Inter Nos; 7.30 uur. 26 November. Lekkerkerk. Amicitia. Vertoning plaatselijke film; 6.45 uur en 9 uur; Is middags 3 uur kindervoorstel ling. Schoonhoven. Nut Volksuniversiteit. Film over Pasteur; 8.00 uur. Waddinxveen. Culturele avond. Da directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg, jhr. dr. E. O. M. van Hispen tot Sevenaer over ,JDe Gelderse kastelen". 8 uur in „het Centrum". Waddlnxveen. Muziekvereniging Voor waarts in luchroom van <je Water. 27 November. Lekkerkerk. Amicitia. Vertoning plaatselijke film; 6.45 uur en 9 uur; 's middags 4 uur kindervoorstelling. Oe tijd, dat Schoonhoven op eigen terrein steeds een geduchte tegenstan der was, schijnt voorbij te zijn. Thans was het Hlllesluis dat met een 5-2 ze ge de punten meenam naar Rotterdam zodat Schoonhoven tot de staartclub» blijft behoren. Waddlnxveen deed wat verwacht werd en won, zij het met de nodige moeite, met 3-2 van Dubbeldam, dat nog steeds op de eerste zege wacht. De Moordrechtenaren versloegen Slik kerveer met 3-2 waardoor de netelige positie wat verbeterd. Ammerstol handhaafde in de 4e klasse de fraaie positie en boekte een ruime 5-1 zege op Quick Step». Boven- diett verspeelde de concurrent Wes terkwartier nog een punt aan BTC (3-3). Stolwijk was eveneens keurig op dreef, hetgeen Te Werve aan de lijve ondervond. Deze Haagse club werd met een 5-2 nederlaag naar huis gestuurd Ook Oudewater behield zijn kansen door het Woerdense VEP met 3-1 onder de duim te houden. Voor Moercapelle brak zowaar de zon door de wolken na een 2-1 zege op Belvé dère. De eerste zege alzo voor Moer- XHe. dat hierin misschien moed putten om zich wat omhoog te werken. Haastrecht kan maar niet op toeren komen. Nu weer was het PFC uit Geervliet, dat de geel-zwarten de winst ontnam (1-3). Donk speelde we derom gelijk, nu tegen Cromvliet (3-3) GSV had met pech te kampen, want na bij de rust in Den Haag tegen Ra- va een 0-2 voorsprong te hebben staak te de scheidsrechter het apel wegens de regen. De tweede klasser Gouda maakte dit keer een goede beurt door met 2-0 van Unitas te winnen, wat ook wel nodig was met het oog op de laat ste plaats. Ona ging in Dordrecht met 3-1 tegen BBOH ten onder, waardoor deze Goudse club zich wel geen kam- pioensillusie's meer zal maken. Bij de reserve's moest Ammerstol Z sosis vervracht tegen de leider Olym pia 2 met 0-2 het onderspit delven. De lsstete plaats in deze afdeling bleef bezet door GSV 8 dat er van Wester kwartier 2 met 6-2 van langs kreeg. Ook GSV 3 blijft het zwakke zusje. Tegen Rava 2 kwam de zevende ne- SCH00NH0 VEN. D| VERBINDING SCHOONHOVEN- UTRECHT. Enige tyd geleden berichtten wij. dat in deze weken de aanbesteding verwacht kon worden van de laatste werkzaamheden aan weer een belang rijk deel van de wegen, die over eni ge tijd een modern net naar Schoon hoven zullen vormen. Het gaat om bet voorzien van een rijdek van de weg Schoonhoven-Loplk-Utrecht. Het gedeelte Lopik-Benschop ls reeds eni ge tijd in gebruik, het wegvak dat van deze weg voert naar IJsselstein is on geveer gereed en thans is aanbesteed het gedeelte Lopik-Cabauw (Zijde- weg). Het weglichaam is reeds ge reed tot Schoonhoven toe. Thans zal een wegdek aangebraoht worden op dat zand lichaam, echter met uitzon dering van de laatste zes xilometer (Cabouw-Schoonhoven). Bij de aan besteding voor de bestrating van het gedeelte Zijdeweg-Lopik was J. Mou rik en Co's aannemingsmij te Groot- Ammers laagste voor f 276.468 Aan deze firma is opgedragen zo spoedig mogelijk met de werkzaamheden te beginnen. De hoogste inschrijving be liep f 329 000. (ADVERTENTIE l. M.) BOEdEN. IN DE KEUKEN. Door Martine Wittop Koning (Uitg. Hollandia, f 6.90) Het geeft vaal t« denken, dat een Jaar nadat de eerste druk van dit :ookboek uitkwam, nu reeds een twee de druk nodig is. Toch is de schrijf ster hoezeer dit boek ook blijkt in de smaak te vallen, niet tevreden met 't weer precies eender uit te geven, doch zij heeft voldaan aan g uite verlan gens, waardoor t nog practischer en aantrekkelijker is geworden. Zij legt nogmaals de nadruk op so berheid, dis nist ziet als sen voor bijgaande maatregel, doch als een ge volg van t steeds groeiende inzicht, dat onze voeding veel gezondere men- derlaag vast te staan (8-4). Het ziet er naar uit, dat dit elftal na vorig Jaar 'met vlag en wimpel kampioen t« zijn geworden in de afd. Gouda, weer re gelrecht naar de oude omgeving sal terugkeren. De grote verrassing in de afdeling Gouda was zeker wel de 2-1 zege van Groot-Ammers op de leider Zwervers. Door deze knappe prestatie bewezen de geel-zwarten zichzelf een grote dienst, doch ook Gouderak (dat net jes van Nic. Boys won). Boskoop en Unlo dat zelf rust had, ..wreven" zich in de handen, daar zich voor deze clubs weer nieuwe perspectieven heb ben geopend. De strijd om de bovenste plaats zal hier nog heel wat voeten ln de aarde hebben. Bergambacht deel in Waddinxveen tegen WSE de derde nederlaag en sluit thans de rij. In de, 2e klasse kreeg Bergambacht 2 er in de eerste wedstrijd tegen Oudewater 2 met 0-9 van langs. In de afdeling Utrecht viel ditmaal wel een zeer grote verrassing te no teren. Cabauw versloeg Lekvogels in Lexmond nogwel, met 0-2. Was dit van Cabauw een knap stukje werk, voor Lekvogels was het een lelijke streep door de rekening na da suc cessen van de laatste tijd. In de Zaterdagmiddagcompetitie leed Ameide tegen Zwerver een nieuwe nederlaag (0-3). Het zal de blauw - witten heel wat moeite kosten om het vierde klasse-schap te prolongaren. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten niet in te schrijven voor het tournooi om het wereldkampioenschap, waarvan de eindronde in 1953 in Zwitserland wordt gehouden. Waterpolo. G-Z.C. VERPLETTERT DORDT In het sportfondsenbad te Rotter dam werd Zaterdag door de zwem- club Rotterdam een internationaal waterpolo tournooi georganiseerd. De uitslagen luiden; Merwede (Dord recht)— Zwemclub Gent 9—2. Z. C. RotterdamG.Z.C. (Gouda/ 24. Verliezersronde: Gent Rotterdam 3—7. Finale: Merwede—G.Z.C. 0—10. sen zal kweken. Indien wij meer let ten op wat de natuur ons leert. Dit geldt voor de voeding van „alle dag" Voor de feestelijke tintjes is een rubriekje vóór- en tussengerechten in geschakeld, die niet te bewerkelijk en te duur zijn. Eveneens ls de bereiding» wijze van enigs luxe-producten toe gevoegd, omdat die nu eenmaal inge burgerd zijn en bij feestdagen niet sullen ontbraken. De plastic omslag is practischer. De schrijfster ken met deze uitste kende aan alle moderne eisen vol doende leiddraad, de voeding van 't gezin gerust aan da huisvrouw over laten. die er verder voor zal zorgen haar eigan stempel er op te drukken. Dit boek zal haar stellig inspiratie ge ven. ledereen, die wel eens gedacht heeft: .Hoe zou toch Martine Wittop Koning er uit zien", kan heer nieuws gierigheid bevredigen want er staat naast 't titelblad een portret van da- se waakzame, werkzame vrouw. ONDERDRUKKINO RN VERZET. (J. M. Meulenhoff en Van Loghiun Slatsrus) Aflevering 35 van deze geschied schrijving van da bezettingstijd han- delt voor een groot deal over de fi nanciering van het verzet. Dat ls in derdaad een onderwerp dat wal bij zondere aandacht verdient, want da zorgen welke dit baarde waren ge weldig. Aanvankelijk kon het verzet uit vrijwillige bijdragen gefinancierd worden, maar allengs was dit niet meer mogelijk. Er zijn toen zeer inge nieuze middelen gevonden om de mil- lioenen bijeen te brengen welke nodig waren om onderduikers in het leven te houden en de familie van gevange nen en terechtgestelden te ondersteu nen. De communicatie-middelen van de illegaliteit vormt weer een meer avon tuurlijk onderdeel van deze kroniek. Het belangrijkste waren wel de koe riersters, maar ook de verschillende telefoonverbindingen hebben uiste kende dienst bewezen. Wij noemden hier de koeriersters. Onderdrukking en Verzet wijdt een apart hoofdstuk aan hen en aan de andere vrouwen die het verzet gesteund hebben. Hier bij blijkt welke moedige daden deze vrouwen en meisjes hebben verricht en welke straffen zij bij ontdekking ondergingen. De vrouw is gedurende de gehele bezettingsperiode een sti mulerende kracht geweest voor de verzetsbweging. Zy vervulde ln vele opzichten een onmisbare taak ln de stryd tegen de wrede Duitsers. OLYMPISCHE SPELEN 1853. (Van den Bergh en Jur- gens N.V. 1.25). Ieder herinnert zich de Olympische Spelen welke dit jaar in de hoofd stad van Finland *yn gehouden en waar ook Nederland op vele fronten de sportieve strijd heeft gestreden. De kranten hebben deze zomer dage- lijks berichten gegeven over het ver loop dor spelen, maar couranten be waart men niet en het verloop der spelen kan men dus dog slechts uit het geheugen te voorschyn halen. Nu echter kan men ook een fraai album, samengesteld door Jan Koo- me. hiervoor raadplegen. De tekst daarvan is in zeer goed,* en kundige handen geweest We noemen slechts enkele namen: Bob Spaak, Leo Paga- no. Cor Braasem, Aad van Leeuwen en enkele anderen verzorgden het geschreven gedeelte. Natuuriyk ieder op zyn eigen terrein. Het album ls /erlucht met 80 zwart-wit illustra ties die alle fraaie actie-beelden ge ven uit alle takken van sport die in HelsJnk' werden gespeeld. Dst wil zeggen, die illustraties moet men zelf verzamelen. De plaatjes zijn verpakt by de Planta-margarine, in ieder pakje een plaatje. Aan het einde van het album vindt men een volledig overzicht van de gouden, zilveren en bronzen medail les welke door de verschillende spe lers gewonnen zyn. INTOCHT SINT NICOLAAS. Aanvankelijk was de publieke be langstelling voor de intocht van Sint Nicolaaa Zaterdagmiddag niet groot. By de melkfabriek hadden zich slechts verhoudingsgewys weinigen verzameld om de goede Sint te verwelkomen, doch de menigte zwol allengs aan, zo dat tydens de officiële begroeting op het stadhuis vele honderden aanwezig waren om dit schouwspel gade te slaan. Men zag evenwel niet veel om dat de begroeting niet op het bordes maar binnenskamers plaats vond. Een juichende en buitelende troep kinderen vormden de kop van de stoet, die St. Nicolaaa volgde tydens zijn intocht in Schoonhoven. De twee zwarte Pieten strooiden met gulle hand, zodat de jeugd zich als een klu wen Jonge kuikens verdrong om da pepernoten en het snoepgoed te pak ken te krygen. Hetzelfde schouwspel herhaalde zich toen Sint Nicolaas en zijn gevolg na de officiële ontvangst een rondrit door de stad maakte, voor afgegaan door T.AV.E.N.U. Tydens de rit door enige omliggende gemeen te, die aan de intocht in Schoonhoven voorafging, deed zich in Bergambacht een moeilijkheid voor. De politie daar moest proces-verbaai opmaken omdat de stoet niet voorzien was van een vergunning voor een muzikale in tocht. Voor da ontvangst in Schoon hoven moest St. Nicolaas een kwar tiertje wachten aan de grens van de gemeente, omdat het muziekcorps niet op tyd aanwezig was. In die tussentijd hield een broer van Sint Nicolaas zijn intocht in Wolfs Geschenkenhui» en ook van daar uit werd gul gestrooid. In de komende weken zullen de gebroeders zitting houden in het Waaggebouw en in Wolfs geschenkenhuis. SCHOONHOVEN VERLIEST MET GROTE CIJFERS. Sportclub heeft van Hlllesluis een flinke nederlaag te slikken gekregen. Met vier invallers kwam Sportclub in het veld. Hlllesluis begon al direct met een veldoverwicht maar de verdedi ging met Kok aan het hoofd, verhin derde dat het Van Dam al te lastig gemaakt werd. By een botsing van twee Schoonhoven spelers wist de Hll lesluis rechtsbinnen van de gelegen heid te profiteren en zijn club de lei ding te geven. Enkele goed opgezette gevaariyke aanvallen van Sportclub bleven onbenut. Na rust wlat Sportclub het «pel meer te verplaatsen en spoedig wist Stam geiyk te maken. Toen waren er nog winstkansen. Bijna direct van de af trap wist de Hillesluis midvoor. zU het in buitenspelpositie, opnieuw te sco ren. Hiermede was de kracht der thuisclub gebroken en geleidelijk voer den de gasten de stand op. Van Putten maakte nog een doelpunt, maar met 2-5 kwam het einde. LAATSTE BERICHTEN. MILITAIRE DICTATUUR IN IRAK. Generaal Moetallb, die vandaag be noemd la tot militair-gouverneur van het district Bagdad, heeft order ge geven tot ontbinding van de vijf po litieke partyen. Voorts ls de werking van alle burgerlijke wetten opgeschort voor de duur van de staat van beleg, die is afgekondigd. In de afgelopen nacht heeft de po litie verscheidene politici en een aan tal demonstranten gearresteerd. CREMATIE MEVR. ROLAND HOLST In alle stilte is vanmorgen het stof felijk overschot van de dichteres mevr. Henriëtte Roland Holst-van der Schalk die Vrijdagavond op 82-Jarfge leef tijd in een rusthuis te Amsterdam ia overleden, In het crematorium te Driehuls-WesterveM verast. AMERIKAAN IN AMSTERDAM GEARRESTEERD. Da vreemdelingenpolitie te Amster dam heeft de 42-jarige Amerikaan J- Adonis. de vroegere secretaris van de gouverneur van de staat New Yersey, op verzoek van de Amerikaanse rege ring gearresteerd. Adonis wordt er van verdacht 228.000 dollar te hebban aangenomen om ambtenaren om te kopen, die een onderzoek tegen speel holen instelden. KAASMARKT OUDEWATER. Aanvoer 3 partyen. Prys met rij - merk 2.35—/ 2.42. Handel matig. (ADVERTENTIE I.M.) Moderne vrouwen bestrijden ze mek 'n Z W/ TSAL preparaat.' ZEVEN MIJNWERKERS GEDOOD Vrijdagmiddag heeft zich in 'n mijn te Zwartberg (België) een ernstige ontploffing voorgedaan. Hierbij wer den zeven mynwerkers gedood. Vijf anderen liepen zware brandwonden op 1154 WONINGEN. Het college van B. en W. te Rotter dam heeft de gemeenteraad een cre- diet van 16.950,711.gevraagd voor de bouw van 1154 woningen in de Züid-Oosteiyke buurt van Zuid. GROTE DIEFSTAL. Vrydagavond zijn te Londen uit et huis van de milionnair en oud-ijzer- handelaar George Dawson juwelen en bont tot een bedrag van ongeveer 300.000 gulden gestolen terwUl de eigenaar in hetzelfde huis zat te di neren. Vanaf Woansdag, dagelijks bil H. A. v. BAAREN's IJzerh. (zie advertentie In dit blad) KERK EN SCHOOL. ZEVEN JAAR „KERK EK WERELD". Ter gelegenheid van de zevende diesviering van de stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen, zijn vorige week vele gasten uit kerkelijke en an dere kring naar Driebergen gekomen voor deze jaarlijkse ontmoetingsdag. Zoals gebruikeiyk is, 1» in de Grote Kerk te Driebergen een officiële bU- eenkomst gehouden onder leiding van de voorziter van de stichting, ds. F. J. Pop, die een kort openingswoord sprak waarna de diesrede werd uitgesproken door de heren E. M. van Diffelen, lid van het directorium. Aan de hand van zyn onderwerp: „Van tactiek naar strategie", merkte spreker op. dat in de afgelopen zeven jaar de academie van „Kerk en Wereld" is uitgegroeid tot een onderwUsinstelling van geheel eigen allure, die wellicht enig is in geheel Europa. Niet alleen, aldus spre ker, werden in intemaatsverband de krachten geschoold voor de apostolai- re arbeid vanwege de Nederlands Hervormde Kerk, maar teven» wordt mede daardoor een gemeenschap tot stand gebracht, die het centrum in Driebergen als haar blijvend uitgang punt kent. In dit verband vestigde spreker de aandacht op de totale dienst, die „Kerk en Wereld" te ver richten heeft. Hy noemde speciaal do terreinen van culturele, economische en menselijke samenleving, waarvoor de krachten zullen moeten worden ge vormd om in de bedryven, de gezin nen en in nieuwe gemeenschappen de menseiykheid en de menseiyke ver houdingen van het evangelie uit te dienen. Voor de opleiding van deze krachten is contact verkregen met een groep deskundigen uit het bedrijf» leven en ook op de andere gebieden der samenleving. Als nieuwe taak zag spreker voorts ook het sociaal-cultu rele werk, dat nauw moet aansluiten by andere arbeid, die voor en onder de jeugd geschiedt. Kerkelijke goederen werden nonchalant beheerd. In Juli van dit jaar zyn mededelin gen gedaan over onregelmatigheden in het beheer van de kerkelijke goede ren. de zogenaamde pastoralia, van de Nederlands Hervormde gemeente te TJalleberd bij Heerenveen. Deze me dedelingen hebben geleid tot een uit gebreid accountantsonderzoek, waar van het resultaat Vrijdag in een zeer druk bezochte lidmatenvergadering werd medegedeeld en in discussie ge geven. De accountant, die het onderzoek heeft gedaan deelde mee. dat het be heer in de voorgaande jaren aan ac curatesse veel te wensen overliet. De verantwoordeiyke personen hebben niet altUd te kwader trouw gehandeld maar hebben him beleid wel op zeer nonchalante wyze gevoerd, waardoor gedeelten van het vermogen zyn ver dwenen NED. PROTESTANTENBOND De Nederlandse Protestantenbond heeft in Arnhem de traditionele jaar vergadering gehouden. Op de slotdag van deze tweedaagse byeenkomst, dia werd by gewoond door tal van afge vaardigden, werd een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen tot reor ganisatie van het dagelijks bestuur. Deze reorganisatie is noodzakelijk tengevolge van de drukke werkzaam heden. Voor het voorstel stemden 41 van de 45 afdelingen. Het resultaat i« thans dat ds. mr. G. D. Boerlage uit Oegstgeeat. voorzitter van het hoofd bestuur, die aan de beurt van aftre den wai, werd benoemd tot Dezokligd algemeen secretaris en wel voorlopig voor de tijd van drie jaar. HU zal aftreden als predikant te Oegstgeest en zich onder andere belasten met de grote actie voor het steunend lid maatschap. Benoemd werd tot voor zitter van het hoofdbestuur mr. C. P, Tuk te Voorburg en tot vice-voorzit ter da. G. W. Th oden van Velzen uit Apeldoorn, die secretaris was. Da. D. A_ Vorster uit Arnhem, die de Vryz. Hervormden vertegenwoor digde was niet herkiesbaar en werd opgevolgd door F. C. M. Boenders uit Oisterwyk. Ds. H. W. Meihuizen uit Den Haag die namens de Doopsgezin den zitting had, werd opgevolgd door ds. G. J. W. den Herder uit Badhoe- verdorp. Met veel aandacht werd ge luisterd naar dr. De Koning uit Utrecht, die een pleidooi hield voor de aaneensluiting van Vryz. Prote- stands Nederland. MANNENBONDEN. In de nieuwe kerk te Delft zal Vry- dag door vyf Nederlandse Mannen bonden t.w. de Ifed. bond „Maarten Luther'de Hervormde mannenorga- nisatie „In dienst der kerk", de bond van Geref. Mannenverenigingen, de Hervormde mannenbond op Geref. grondslag en de Chr. Geref. mannen bond, eenradiomannenavond wodden gehouden, die door de N.C.R.V. zal worden uitgezonden. WAARDERING VOOR HET LEGER DES HEIL8. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft als uiting van waardering voor de arbeid van het Leger des Heils, de naam van de Laurierlaan, waar zich de nieuwe congreszaal van het Leger des Heils bevindt, gewM- zigd in William Boothlaan. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Oudewater K. Welbe dacht te Scharnegoutum. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Beroepen te Dordrecht J. M. Lin demans te Hengelo (O.). PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. STOLWIJK. Zondagsschool Beierse. Dinsdag 25 November, 's avonds 7 ur. de heer J. van Woerden. GEREF GEMEENTE. GROOT-AMMERS Schoonh Veer. Dinsdag 25 November, vm. 10 uur, nm. 3 uur en 's avonds 7 uur. ds M. van de Ketterij, van Alblasserdam Dankdag- 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhoyensche Courant MAANDAG *4 NOVEMBER 1958. ArkeL De actie gezinshulp in sa- menwarking met de dienst te Gorin- chem heeft aan jaarlijkse donatie» f 373 opgebracht. Verder deed de Ned. Herv. diaconie een toezegging van f 150. Donderdagavond hielden de gei tenfokker» uit de OosteUJke Alblas- serwaard een kringvergadering in het Stationskoffiehuis. De verslagen van secretari» en penningmeester werden goedgekeurd. De heer Fr. Blom. uit Leerdam, werd in het bestuur herko zen, terwyi tot algevaardigde naar de provincale vergadering te Rotterdam de heer J. de Koster, uit Oosterwyk. werd aangewezen. BlLJARTKAMPIOENSCHAPf Bergambacht. Woensdag wordt in eafé De Haven te Bergstoep gespeeld voor de Kon. Ned. Biljartbond, dis trict Krimpenerwaard, om het kam pioenschap van afdeling West tussen de vereniging W.W.W. en De Amstel- bron uit Lekkerkerk. De volgende port ij en worden gespeeld: G. van de Werken en W. de Jong; D. Ooms en L. de Bruin; B. Brand en C. Aiblas; A. van den Berg en C. van Gelder. De thuisclub W.W.W. kan deze avond kampioen worden. GEMEENTE-AVOND HERV. KERK. Giessendam—Hardlnxveld- De Herv. Gemeente van Giessendam—Neder- Hardinxveld, die globaal 5500 zielen telt, heeft Woensdagavond een ge meente-avond belegd om te spreken over de toestand van deze gemeente. Daarbij werd voornameUjk aandacht geschonken aan de financiële situatie. De heer LuUendtjk. uit Voorburg, se cretaris van het college van toezicht op kerkelijke goederen en fondsen, g«f daarop een toelichting. De gemeente staat in de toekomst voor grote uit gaven. Er zijn dringend twee predi kanten nodig, een wUkgebouw. een verenigingsgebouw en een nieuwe pas torie. Daarvoor moet een financiële basis gelegd worden. Voor de heer Luyendyk de kansel beklom, verwelkomde de heer B. de Rooy namens het kerkbestuur de be langstellende gemeenteleden. Hy l»s enkele schriftgedeelten, die ln het raam van deze bespreking pesten en gaf een bondig overzicht van de nood zaak dezer bespreking. Actie voor de kerk vraagt een hechte samenwerking. Het verjaringsfonds, dat onlangs ls gesticht, zal dienen voor de aflossing van renten en schulden, die straks zul. len drukken op het verenigingsge bouw. Dit zal ten dienste komen van alle Hervormde verenigingen. De heer LuijendUk zei, dat het werk van de kerkvoogdy over t algemeen te weinig gedragen wordt door de ge meente. Dit is enerzijds een gevolg van het feit. dat er aan deze werk zaamheden te weinig publiciteit wordt gegeven. Spreker, die jarenlang de kerkvoogdij net goede raad ter zij de staat, beschikte over tal van ac tuele gegevens. Het bouwen van een kerk kost onder de huidige omstandig heden f 509—f 800 Per zitplaats en de Driis voor het bouwen van een be hoorlijke patsorie is van f 12.000 op f 40 000 gekomen. Spreker gmg na, welke middelen hier ten dienste staan om de fondsen te verhogen. Naar zyn mming zou men de opbrengst jaar- Rjks wel met een f 20 000 kunnen ver hogen. Daartoe zou een hoofdelijKe omslag geheven kunnen worden, doch in de praktUk bUjkt dat niet mee te vallen. Spreker zag de oplossing in vrijwillige bydragen, die p«r week, maand óf kwartaal geïnd moeten wor den Men moet tot een offer voor de kerk gedwongen worden door liefde voor de eredienst. Het is een zegen, wanneer men deze noch ln stand kan houden; in tal van landen wordt de kerk verdrukt. In beginsel werd besloten ook hier vrijwillige bijdragen te gaan heffen, niet alleen van gezinnen. Ook jonge lui, die zelf verdienen, zullen stellig hun steentje willen bydragen. De heer Terlouw heeft deze samen komst. die maèr matig werd bezocht, met dankgebed gesloten. Jaarsveld Het echtpaar A. H. S. Benschop—Lekkerkerker. hoopt Vrij dag 28 November zyn 40-Jartge echt vereniging te herdenken. In tal van verenigingen heeft de heer Benschop zitting geahd. Ook was hU vele Ja ren lid van de gemeenteraad. HU is ouderling in de Ned. Herv. Kerk, voorzitter van het bestuur der Chris telijke School en de woningruimte- commissie. We hopen, dat het hun niet aan belangstelling zal ontbrdeken. Grote NovemberbUeenkomst Christe- lijke Vakbeweging. Langerak. De inmiddels traditioneel geworden grote Novemberbyeenkomst van de ChristeUjke Besturenbond Al- blasserwaard Noord, mocht zich ook dit jaar weer in een grote belang stelling verheugen. Vooral uit de omliggende plaatsen waren velen naar de recreatiezaal van de firma Minkema te Langerak ge komen, teneinde deze prachtige pro- paganda-avond niet te missen. De heer M. van der Velden, hoofd bestuurder van de C.MJ, sprak over „Wat doen wy met onze vrij heid??" „ChristeUjk-sociaBl in de we reld!" Op vlotte en onderhoudende wijze behandelde spreker dit actuele onderwerp. De vragen, welke hier over na de pauze gesteld werden, be antwoordde de inleider tot «lier te vredenheid. BUzonder in de smaak vielen de voordrachten, welke ditmaal het pro gramma afwisselden. De pauze werd gebruikt om de aan wezigen te onthalen op verversingen Het slotwoord voor deze uitstekend geslaagde byeenkomst werd gespro ken door ds. Van Kooten, Ned. Herv. predikant te Langerak. Het geheel was uitstekend georga niseerd en vormde een mooi stuk propaganda voor de Christelijke vak beweging in de Alblasserwaard. (ADVERTENTIE I.M.) 't li of (U d« vlun «ltbUut tt prompt doolt nirbnndoii op do >il| - mot «0n oi tor» Roonfoi. Het snerpendste branden in de maag. soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lUders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat By wyze van sluitstuk op hun maaltyd. 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En. Rennies zyn nog smakeiyk óók. DODELIJKE AANRIJDING. Moordrecht. Vrydagavond om streeks tien uur stond een zwaarbela den vrachtauto met aanhangwagen van de heer J. Pinkster uit Apel doorn defect langs de Rijksweg no. 3 naby het voormalig station Moor drecht. De achterverlichting van de aanhangwagen brandde niet. De chauffeur van een naderende vracht auto uit Schiedam bemerkte op het laatste ogenblik het gevaar, dat de on verlichte auto veroorzaakte en kon door hevig remmen een ernstige bot sing voorkomen. Wel kwam zUn auto in lichte aanraking met de aanhang wagen en reed vervolgen» in de weg berm. De chauffeur van deze wagen ging daarna de bestuurder van de de fecte vrachtauto assisteren door te trachten het verkeer opmerkzaam te maken op het onverichte voertuig. Een personenauto, bestuurd door T. M. van der Geer. uit Utrecht, gaf ech ter geen gevolg aan deze waarschu wing en reed mt grote snelheid tegen de achterzyde van de aanhangwagen. De heer Pinkster, die op dat moment bezig was zyn achterdlicht te repa reren. geraakte bekneld en werd op slag gedood. De bestuurder van de personenauto en een mede-Inzittende liepen verwondingen aan gelaat en benen op. Zij konden, na door dokter Westendorp te zyn behandeld, naar hun woning worden overgebracht. De heer Pinkster was gehuwd en 57 jaér oud. Nteawerkerk aan de Uasel. De Klaprooscollecte voor de instandhou ding van de oorlogsgraven, heeft in deze gemeente f 105.05 opgebrcaht. Voor de Bescherming Bevolking hebben zich 41 vrijwilligers aange meld. Dit wordt voor het ogenblik voldoende geacht. In Februari zullen de oefeningen aanvangen. Mej. G. Leppink, thans onderwij zeres aan een school voor voortgezet lager onderwys te Vlaardingen slaag de voor de acte huishoudkunde iK. V.) De leden van de Ned. Herv. meisjesvereniging Mirjam, hebben speelgoed voor de Martha Stichting te Alphen aan de Ryn gemaakt. Voor het verzonden wordt, kan het op Don derdag a.s. in het Verenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk bezichtigd wor den. Gevonden; Zilveren ringetje, want. Inlichtingen by de politie. SUedrecht. C. N. V. De grote No vember propagandavergadering wordt door de SUedrechtse Christelijke Be sturenbond a.s. Vrijdag gehouden. Een hoofdbestuurder van 't C.N.V. de heer Reitsma, behandelde het landeiyk on derwerp „Wat doen wU met onze vrij- hefd?" „Con Animo" zorgt voor een muzikale omiysting. Rectificatie. In ons blad vermeldden we, dat de slotavond voor bazarmedewerkers muzikale mede werking ontving van een ensemble Con Amore. Dit is onjuist. Het muzi kaal ensemble Con Animo heeft op verdiensteiyke wyze deze avond op geluisterd. WEER GELDLENING Waddlnxveen. Burgemeester en wet houders hebben aan de gemeenteraad voorgesteld om een geldlening te slui ten tot een bedrag van f 250.000. NIEUWE KLEUTERSCHOOL Waddlnxveen. De kleuterschoolcom missie van de Ver. voor Christelijk Nationaal Schoolonderwys, die de bouw van een nieuwe kleuterschool heeft voorbereid, is hiermede thans zover gevorderd dat de nodige op drachten zUn verstrekt tot de bouw van een nieuwe kleuterschool aan de verbindingsweg tussen de Kerkweg en de Esdoornlaan. Wanneer de nodige vergunningen voor deze bouw zyn verleend, zal daarmee terstond een aanvang worden gemaakt. Het ge bouwtje zal plaats kunnen bieden san 80 Jeerlingen. VERGADERING IJSCLUB- Waddinxveen. Zoals gewoonUjk was de jaarvergadering van de ijsclub Nooit Gedacht, die Woensdagavond in café Sport werd gehouden, druk door de leden bezocht. De vergadering stond onder leiding van de heer Ver ver», die voor het eerst na zyn ziekte weer als zodanig optrad. Hy dankte m het byzonder de heren Donker en Ko ren. die tydens zyn ziekte de werk zaamheden hadden waargenomen. Het afgelopen seizoen konden geen wed- stryden verreden worden. De ysbaan de Pet te was wel dichtgevroren, maar het ys was Juist niet sterk genoeg ge weest om wedstryden te houden. Ook de moeiiykheden om de eigenaars van eenden en zwanen te bewegen deze ty dens dé vorstperiode uit de ijsbaan te houden, maakte een punt van bespre king uit. De ysclub heeft de Pet te ge pacht, zodat de eigenaars er rekening mee moeten houden, dat eenden en zwanen tydens een vorstperiode ver- wyderd kunnen worden. Het aantal le den der vereniging bleek 493 te be dragen. Ook de financiële positie is gunstig. Het batig saldo steeg van f 1550.15 tot f 1899,99. De aftredende bestuursleden, de heren T. Ververs, C. Koren en M. A. Alblas werden met grote meerderheid herkozen. Ook de viering van he vierde lus trum der vereniging op 24 Januari maakte nog een punt van bespreking uit Nadat uit de vergadering ver schillende suggesties naar voren ge komen waren, werd besloten dat deze viering zal geschieden met een ijsfeest. Voorts zal voor dit jubileum een re ceptie worden gehouden. Waddlnxveen. Gevonden: Kin- derportemonnaie. paar beenpij pen, da mes overschoen, bril, want. Inlichtin gen ter gemeente-secretarie. (ADVERTENTIE I. M.) GESLAAGD dank zij Bekend* Schriftelijke Cursus MULO A ,n B - H B S. A ,n B BEMEKGD NIEUWS. SCHIP ALS HOTEL. Het Nederlndse stoomschip „Ryn- dam" en het Zweedse schip „Stella Polaris" zullen tydens de kroning van koningin Elizabeth in Londen als dry- vende hotels worden gebruikt. De schepen zullen daar ongeveer een week bUjven. POOLSE VI8SERS DESERTEERDEN Reeds ruim een jaar lang verdwy- nen regelmatig vissers van Poolse treilers, die in de Noordzee vissen. Een aantal van hen nam, toen hun schip een Nederlandse haven aanliep, de benen en werd door de Nederland se politie aangehouden. Kortgeleden zUn er weer veertien gearresteerd en naar het hoofdbu reau van politie te Amsterdam over gebracht. voor zover zy een bestem ming kunnen opgeven, worden zy weer vry gelaten en zo i» er kortge leden een naar Mannheim vertrokken om dienst te nemen bij een Pool» on derdeel van het Amerikaanse leger. Anderen zyn naar Amerika geëmi greerd. Over hen, die geen bestem ming, hebben, zal de minister van Justitie een beslissing moeten nemen. VROUW STICHTTE BRAND. De 28-jarige F. V. te Nieuw Weer- dinge had brand gesticht in naar eigen kruidenierswinkel. Zij was gehuwd met een man die in de. DUW werk zaam was en aangezien zy „vooruit wenste te komen in de wereld", richt te zij een kruidenierswinkeltje in. Succes bleef evenwel uit en op een gegeven moment ging zy, om uit de financiële moeilijkheden te komen, over tot een wanhoopsdaad. Zij stak haar winkel in brand. Gelukkig kon den omwonenden een uitslaande brand voorkomen, doch de vrouw kwam voor de rechtbank te Assen. Daar werd de vrouw conform de eis ver- jen jaar voorwaai met cratische partij als gemeenteraadslid gekozen voordat de party verboden werd, hetgeen 18 maanden geleden geschiedde Het verbod had echter geen Invloed op de status van Geiger als gemeenteraadslid. „JOHAN MAURITS" NAAR KOREA VERTROKKEN. Onder bevel van kapitein-luitenant ter zee N. W Sluyter. is het fregat „Johan Maurits van Nassau" Vrijdag middag uit de haven van Nieuwediep naar de Koreaanse wateren vertrok ken ter aflossing van de torpedoboot- jager „Piet Hein". EMIGRATIE NAAR INDONESIË. Met de „Willem Ruys" is in ons land aangekomen raden Ating Nata- dikusuman. tot voor kort hoofdcom missaris van politie te Djakarta, thans benoemd tot hoofd van het immigratie kantoor van Indonesië in NeUerland. Volgens verklaring van de nieuwe aangekomene is voor Nederland het aantal „nieuwkomers" in Indonesië beperkt tot 8000. maar dit aantal zou in overleg met Djakarta voor verho ging vatbaar zyn. Alle technische des kundigen zyn welkom by de opbouw van dit land, zonder dat gelet wordt op nationaliteit. GEMEENTERADEN POLSBROEK. De gemeentebegroting voor 1953. die de ra*d in iUn vergadering van VrUdagmorgen onder voorzitterschap van .burge meester Schreuder» heeft goedgekeurd, biedt niet so'n foed beeld als de bestuurders v»n de gemeente wel gaarne geilen souden heb ben. Slechts door f 1000 uit de reserve te putten kon deze begroting sluitend worden gemaakt, welk bedrag nog ongeveer f 2300 hoger f«- legen zou hebben war* het niet dat enkele kapitaalswerken ten be drage van f 57.000 uit kasgelden waren gefinancierd, zodat hiervoor geen rente betaald behoeft te worden. Maande het algemene aspect van deze begroting dus, ook naar 't oor- geopend worden, wat tot gevolg heeft dat zy bU een brand niet meer open deel van'de*commissie van onderzoek, kunnen. De belangrijkheid van deze tot een voorzichtig beleid, verder had- deuren zou nog minder worden wan den de raadsleden weinig opmerkin- neer zU achter het vee werden ge- gen over dit belangrijke stuk, waarin maakt, wamt in geval van brand zijn een post onvoorzien is opgenomen van koeien nog paarden achteruit t« krlj- f 2800. Deze post ligt f 300 hoger dan gen. Zy trachten .dan alleen vooruit die op de begroting voor 1952. onder te komen, waardoor zij zich natuur- meer in verband met het feit dat ln ïyk tussen de staken dringen. 1953 een nieuwe Ioonronde wordt ver- De voorzitter hetwijtedda de wacht, aldus de voorzitter. juistheid van deze opmerkingen met. De heer Verstoep vroeg wat er doch hy was van oordeel dat de ge- de oorzaak van was dat er een post meente door het vaststellen van deze van f 1000 uitgetrokken was voor de bepaling geen verantwoordelijKheid aanschaffing van nieuwe slangen voor droeg voor het omkomen van vee bij de brandspuit. Waren er geen reserve brand, slangen by de nieuwe spuit toen deze aangeschaft werd. De voorzitter antwoordde dat de aanschaffing van nieuwe slangen vereist was voor de Bescherming Bevolking. Nadat de heer Verstoep nog enkele kleine inlichtingen ontvangen had werd de begroting zonder hoof delijke stemming aanvaard. Bij de aanvang van de zitting deed de voorzitter enkele mededelin gen naar aanleiding van zaken die in de vorige vergadering ter sprake wa ren geweest. Een raadslid had hem ge vraagd wat er de reden van was dat de brug bij de heer J. SluUs geslo ten was. Voor het herstel van deze brug was toch in een vorige raadsver Op voorstel van B. en W. werd af wijzend beschikt op het verzoek van de Utrechtse Christelijke stichüng voor beroepskeuze en de stichting Katholiek Paedagogisch Beroepskeu zebureau om een subsidie van f 10 per uit de gemeente behandelde aan vraag. Als motief voor deze afwijzing voerden B. en W. aan dat het in deze gemeente wel zeer sporadisch zou voorkomen dat van deze bureaux ge bruik gemaakt zou worden. Voor een contactavond, die onlangs georganiseerd was door de reserve rijkspolitie der gemeenten Polsbroek, Benschop, Lopik en IJsselstein werd zonder hoofdelijke stemming f 25. beschikbaar gesteld nadat de voorzit- gadering van gemeentewege een bij- ter de heer Verstoep op diens ver- drage verstrekt? De oorzaak van de zoek inlichtingen had verstrekt over sluiting lag volgens de voorzitter in de aar£j. van de avond. het feit dat enkele balken van de brug door een zware auto met bieten ge kraakt waren. Er wordt nu gezocht naar een oplossing om de brug te her stellen. Men dacht over het leggen van een betonnen dek. doch dit zou naar het oordeel van de voorzitter wel niet mogeiyk zijn daar de brug dan te dicht boven het Met zes stemmen voor en een blan co werd het raadslid de heer A. v. d. Berg benoemd tot lid van de com missie, die ingesteld zal worden in verband met de gemeenschappelijke regeling inzake het bouw- en woning toezicht en het toezicht op gemeente werken in de gemeenten Lopik, Ben- water ligt. schop. Polsbroek en Hoenkoop. Deze Wat betreft de kwestie van de uri- regeling treedt op 1 April 1953 ln noirs by de kerk waren B. en W. niet werking. van plan dergelijke gelegenheden van Nadat de heren P de Pater en A. gemeentewege te laten maken, daar y Berg, die aftredend waren als dit op het terrein van de kerkvoog- ïLd van het Burgerlijk Armbestuur, dy ligt. Met het oog op de financiële waren herbenoemd kwam een voor toestand yan de gerheente hadden B_ fftel aan de orde dat behelsde dat de en W ook niet het voornemén het gemeente zich tot een bedrag van podium in de gemeentezaal groter te f 7.114.62 garant zou stellen voor een maken en een verbinding tot stand te lening van f 200.000 die de drinkwa- brengen tussen het buffet en de gang. terleiding Zuid-Utrecht wil aangaan. Bij het voorstel van B. en W. om Het voorstel zelf gaf geen aanleiding dfe bouwverordening in die zin te wy- tot bespreking, want het werd zonder zigen dat voortaan bij de bouw van hoofdeRjke stemming aanvaard, doch een nieuwe boerderij voor elke acht aangezien het hier over het zorgen- koeien of paarden een buitendeur aan- kind de waterleiding ging viel er wel wezlg moet zyn. zodat het vee bij iets te zeggen. brand gemakkelijk naar buiten kan heer A. v. d. Berg bracht naar worden gebracht, bracht de heer voren dat de druk op de waterleiding Hoogenboom naar voren dat^het in de afgelopen weken weer tweemaal nut van deze branddeuren zeer twij felachtig moet worden genoemd, daar deze deuren over het algemeen rooit (ADVERTENTIE LM.) oordeeld tot een gevangenisstraf van jen jaar voorwaardehjk met 'n proef- tyd van drie jaar en ter beschikking stelling van de reclassering. DUITS POLITICUS VERMOORD. De politie van Saarbriicken heeft Vrijdag medegedeeld, dat ponderdag avond vier onbekenden de woning van de 70-jarige aanhanger van de verbo den Duitse democratische party, Gei ger. zUn binnengedrongen en de man hebben doodgeslagen. Geiger was ge meenteraadslid. Nadat de indringer» overhandiging "van verboden geschrif ten geëist hadden ontstond een hand gemeen. Geiger liep verwondingen op waaraan hij spoedig bezweek. Geiger werd voor de Duitse demo- Neem dui nooit zomeer „vloei vraag om MASCOTTE miniem was geweest, waaruit de con clusie getrokken zou kunnen worden dat het opjaagstation niet afdoende werkt. De voorzitter zdde dat de ge vallen van te weinig druk waarop de heer v. d. Berg doelde, zich hadden voorgedaan bij reparaties aan de lei ding. Overlgena merkte de 0 e r 11- ter op dat de nieuwe directeur van de drinkwaterleiding Zuid- Utrecht gerede hoop hau dat hy een afdoende middel gevonden had tegen de tallose lekken, die de laatste tyd in de waterleiding voorkomen. De begroting voor 1953 van de kring Zuid-West Utrecht van de organisatie Bescherming Burgerbevolking werd goedgekeurd. De uitgaven over 1952 waren meegevallen, want de gemeen te Polsbroek had van de bijdrage van f 400 voor dat jaar f 171 terug ont vangen. De gémeenterekening over 1951 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van f 9.982,87 op de gewo ne dienst en een nadelig slot van f 11.975.69 op de kapitaaldienst. Tenslotte werd de 0 ?grotlng voor 1953 van het Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 6.736. In de rondvraag drong de heer Verstoep er bij 3. en W. op aan nórmaals de mogelijkheid van 't la ten plaatsen van unrinolrs by de kerk te overwegen, daar bij net ontbreken van deze gelegenheden de gehele om geving van de kerk wel als urinoir gebruikt zou kunr»n worden. De voorzitter zeide dat B. cn W. niet van plan waren tot plaatsing van urimirs jver te gaan Mochten de door de heer Verstoep gevreesde ongewenste toestanden zich voor blil- ken te doen dan zou de zaak nogmaals overwogen kunnen worden. De heer M a a y e n had klachten vernomen dat er in de middelbuurt te weinig bekendheid gegeven werd aan noodslachtingen. De voorzitter zou hieraan aandacht besteden. Hierna sluiting. (ADVERTENTIE I. M Een bonzend hoofd uan de pijn. die maar geen einde neemt Een mei maar zeker werkend middel om er in. tien minuten af t» *ijn neem één of twee ...die helpen direct! J Lening van 80.000. ZEVENHUIZEN. De gemeenteraad kwam Woensdag onder voorzitter schap van burgemeester Arn. Boer in openbare vergadering by een. De ingekomen stukken en medede lingen werden voor kennisgeving aan genomen. De gemeenterekening 1950 werd voorlopig vastgesteld met de volgen de cyfers: Gewone dienst: Inkomsten f 255 035,72. uitgaven f 240.023,43, ba tig slot f 15.012.29 Kapitaal dienst: Inkomsten f 546.894,83, uitg. f 559.165,91 nadelig slot f 12.271,08. De geloofsbrieven van de heer B. Nobel werden onderzocht door een commissie van onderzoek, bestaande uit de heren W. Verwey, J. F. van den Dool en C. Roos, en in orde bevonden. De heer B. Nobel werd toegelaten, zulk» ter vervanging in de vacature van de heer J. van Dorp. Er werd besloten en geldlening aan te gaan van f 80.000 ten behoeve van de bouw van woningen door de wo ningbouwvereniging Beter Wonen. De. ze lening is bestemd voor de bouw van 17 woningen m het jaar 1953. Aan de woningbouwvereniging Beter Wo nen werd een voorschot toegekend van f 80.000. Het voorstel om het sluitingsuur van 18.00 uur ingevolge de nieuwe winkelsluitingswet gedurende het tyd- vak 1 April tot en met 30 September te stellen op 19.00 uur, werd aange houden tot een volgende vergadering. De looptyd va'h het voorschot ten behoeve van de financiering van de verbeteringswerkzaamheden aan het cocplex van 10 woningen aan de wo ningbouwvereniging Beeter Wonen, werd nader vastgesteld op 10 jaar. Vastgesteld werd een besluit tot verkoop van de bouwgrond aan de woningbouwvereniging Beter Wonen. Overeenkomstig de bepalingen van de richtlynen van het Terlingenfonds 1952, om geldehjke bydragen toe te kennen in de kosten van het verbete ren van woningen, werd op de begro ting van het dienstjaar 1952 een be drag beschikbaar gesteld van f 3000. Er werd een kapverordening voor houtopstanden in de bebouwde kom vastgesteld. Op het pensioen van de heer L. Dekker ais gemeente-architect werd een byslag toegkend van f 126.09. Voor de toepassing der Algemene PolJtievrordening werd de bebouwde kom uitgebreid met het bebouwde ge deelte van de Noordehjke Dwarsweg. Onderweg, Burgemeester Künkhamer- weg en het Noordeinde tot en met da heer C. van der Wilt. De statuten der Stichting De Tien Gemeenten werden voor zover betreft de presentiegelden der leden en plaats vervangende leden gewyzigd. De uitgaven voor het openbaar Ja ger ondrewys over het dienstjaar '51 werden vastgesteld op f 4.803,85. Het bedrag der vergoeding voor het by zonder onderwys over 1951 werd voor de byzondere school aan de Wollefop- penweg vastgesteld op f 2.697,45 en voor de bijzondere school Dorp op f 4.358,95; het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uit gaven werd voor beide scholen vastge steld op resp. f 2.755,92 en f 5.948.76. Toegekend Werd een voorschot op de vergoeding voor het handwerkonder- wijs aan de school der Vereniging voor ChristelUk Onderwijs aan de Rotte, ten bedrage van f 314,50. Aan W. J. Reym werd een tege moetkoming in de vervoerskosten voor het schoolbezoek verleend van f 16.35 per kwartaal. De diverse begrotingswijzigingen werden onveranderd vastgesteld. Aan het slot van de vergadering werden de begrotingen aangeboden voor het dienstjaar 1953. Hiervoor werd een commissie ingesteld, be staande uit de heren I. P Keyzer, Joh. Klapwyk en W. Verwey. Hierna sluiting. FEUILLETON. wapen reed vat door LO BEIDEND UK 14. Hy schudde haar harteUjk de hand. U loopt tóch nog niet meteen weer weg? Hann, weet je wat jij moest doen? Jij moest juffrouw Van Vueren de zaak eens laten zien.... als het u interesseert, natuuriyk' O, maardat wel verzekerde Ma rian. Nou kyk es anwe zien elkaar straks nog welen hy wendde zich tot de ge meentesecretaris, die ook even kwam felici teren. 't Lijkt wel een Amerikaan, die vader Van jou zei Marian tegen Harm. Hy doet wel graag wat Amerikaan», de oude heer glimlachte de zoon maar wat zakendoen betreft hoeven de Amerika nen hem niet veel meer te leren. Ik vind het tenminste nogal een on derneming hier in Breeck zoiets op te zetten meende Marian Ja kyk es antwoordde Harm vertrou welijk eigeniyk is de oorzaak een andere. Moeder moet in een andere omgeving, daar in Rotterdam "kwijnde ze weg. Daarom is va der hierheen getrokken. En nu maakt hy er ook wat van. En ik geloof dat hy het redt ook! Hy ziet er naar uit peinsde Marian. Ze keek naar de moderne, smaakvolle in richting van het nieuwe restaurant, naar de kegelbaan waar de burgemeester al een pracht van een poedel bewerkstelligde, ze bewon derde de grote zaal met het fraaie toneel en alle snufjes, die Harm, haar trots liet zien. de eenvoudige, maar keurig ingerichte hotel kamers met warm en koud water, en ze dacht aan de wasstellen thuisals vader maar niet zo stijfkoppig wasen toen zei Harm: Nu wou ik je nog iets laten zien. Wat dan? Ga maar mee. Ze gingen een trap af en kwamen terecht op een corridor, waar het rumoer vanuit de zalen slechts vaag doordrong. Hy tikte tegen een deur Van binnen klonk een zacht ge luid. Enkele ogenblikken later stond Marian ln een kamer, rustig en met smaak gemeubi leerd, heel licht en zonnig. En bij het raam zat een vrouw met reeds geheel grijs haar maar een nog wonderiyk jong gezicht, in een makkelijke stoel. Moeder zei Harm met onvaste stem ik zou erg graag willen dat u even kennis maakte met juffrouw Van Vueren, onze over buurvrouw. Mevrouw Verdonck glimlachte en haar ogen kregen een ondeugende schittering. Ik kan niet opstaan zei ze veront schuldigend, toen Marian naar haar toekwam. Ze greep de hand van het meisje en trok haar zachtjes naar een stoeltje dat vlak bij haar leunstoel stond. Ga even zitten, juffrouw Van Vueren of mag ik Manan zeggen? Marian kleurde tot onder haar haarwortels en toen ze naar Harm keek, bemerkte ze dat die er niet veel beter aan toe was. Plotseling begreep ze. dat deze vrouw wist. Dan moest Harm het haar verteld hebben. Een ogenblik was ze in tweestrijd, of ze boos op hem moest zijn of niet. Maar dan begreep ze hoe goed het was, dat hij zijn moeder in vertrouwen genomen had. Dat pleitte voor hem.en dat pleitte voor zyn moeder. In haar kwam opeens eien wondere blydachap. nu waren er twéé mensen die zich om haar bekommerden, want de harte- lijkheid waarmee mevrouw Verdonck haar tegenlachte, maakte haar duideiyk dat zc hier welkom was. Ik was zó verschrikkelijk nieuwsgierig bekende ze aan Marian, die nog niet he lemaal op haar gemak was hoe je er uit zou zien. Harm had me wel van alles verteld en- ik verwachte iets dat het midden hield tussen de Venus van Milo en Dorothy La- mour. Die jongens zUn altijd zo overdreven Harm, jongen, wil JU even een kopje thee inschenken voor Marian? U ook moeder? Ja voor de gezelligheid. Marian dronk zwijgend haar nam voorzover dat mogelijk was zon rtig te zyn, de moeder van Harm. op. Ze was klein, dat kon je wel zien zelfs als ze zat. Ze had mooie handen, een teer gezichtv alsof ze veel geleden had. Maar haar ogen waren vro lijk endaaromheen zag Marian de kraaie- pootjes. kenmerk van opgeruimde mensen Je moest toch wel moed hebben, dacht ze, om zo je leven lang aan de stoel gekluisterd te zyn, en toch zo blij door 't leven te gaan Ze zei een paar alledaagse dingen, want ze wist met haar houding niet recht raad. En toen pakte mevrouw Verdonck opeens reso luut de zaak aan. Net zo resoluut als Harm dat kon doen, erkende ze plots. Ze had eerst gedacht dat hij dat van zijn vader had.nu zag ze dat hy op zijn moeder leek. al was de flinke gestalte die van zijn vader. Ja kind zei mevrouw Verdonck ik heb zo het een en ander van Harm gehoord cn nu ik je zie, kan ik het allemaal zo best begrijpen. Het is niet makkelijk voor jullie, maar als je het aandurft, moet je het ook tot oen eind brengen en je niet door de omstan digheden laten terneerslaan. U vindt het dusgoed? Het klonk iogal onbeholpen, vond Marian. Wat moet ik goedvinden? Het is een zaak tussen jullie tweeën. Als ik jgloofde dat Harm zich in 't verderf «tortta (haar ogen glansden humoristisch) wanneer hU zich met jou bemoeide .zou ik hem moeten waar schuwen, maar verder staat hij op e>gen be nen. Trouwens, ouders kunnen nie^ beter doen om de liefde in de hand te werken dan verb-eden Maar ik ben bUj dat Harm iemand vindt als jij, en misschien zul jij eens biy zUn met Harm..., Ga me nou niet zitten aanprijzen, moe der! lachte de jongen. O m'n zoon, over je ondeugden en onheb belijkheden praten wy wel eens onder vier ogen, wat Marian-1 Maar ik begrUp wel hoe moeiiyk het ia. Jouw vader zal het slecht kunnen verkroppen, wanneer zijn enige doch ter juist de zoon van zijn grootste concurrent opzoekt. Ja. laten we er geen doekjes om winden, zo is het toch, niet? En mijn man, ach, die kan zulke dingen soms ook nog zo wonderiyk kronkelig zien. Daarom, Marian, zou ik zeggen, houd jullie het voorlopig maar zoals totnogtoe. Komt tijd, komt raad. Ik houd niet van dat stiekeme barstte Marian uit. Daar ben ik blij om. Ik evenmin. Je merkt Harm ook niet. Want die heeft me al les verteld. En nu nu is het toch ook niet 'tiekum meer? We moeten het stil houden en myn vader mag het niet weten zei Marian ge smoord. Mevrouw Verdonck greep haar hand. En dat zit j» natuuriyk dwars. Maar heus. kind. alles loopt niet op rolletjes Je moet voor je geluk wat over hebben. Ik weet er alles van. Je weet natuurlijk niet. dat ik met myn man ben weggelopen' Dat we zoals dat heet „voor de rechter" zijn getrouwd? En dat pas toen Harm geboren was. mijn vader het niet langer kon uithouden en weer bij zijn dochter en k' kind op bezoek kwam? (Wordj vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1952 | | pagina 2