v: De wedstrijden voor dit week-eind Vechtpartij in Breda's rechtzaal jïïAsssm&£ sSirHEris» ÈïioS rie zrr. «TZ'si GESLAAGD dank zij Meer armslag voor de kippenhouderij Geven maar.. Klank en weerklank Hal t NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhoven» he Courant VRIJDAG 5 DECEMBER 1952. I Wat zegt De Blltf Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). Rustig weer. Droog weer met plaatselijke op klaringen en hier en daar mist. Over het algemeen zwakke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, overigens tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi. Op- en Ondergang der Zon: 5 Dec.: Op 8.31, onder 1050. 6 Dec.: Op 8.32, onder 18.30. 7 Dec.: OOp 8.33, onder 16.30. 8 Dec.: Op 8.35, onder 10.29. Maanstand." Afn. Maan. 5 Dec.: Op 20.11, onder 11.50. 6 Dec.: Op 21.24, onder 12.09. 7 Dec.: Op 22.30, onder 12.24. 8 Dec.: Op 23.40, onder 12.37. 9 Dec. Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 5 Dec. 8.13 uur; 8 Deo, 8.51 uur. 7 Dec. 9.29 uur; 8 Dec. 10.09 uur. Keulen, stand 6 43, val 0.57. terugkeer militairen uit KOREA. n Kroep militairen van het Ne derlandse detachement Verenigde Naties .hoofdzakelijk samengesteld Uit vrijwilligers die op 8 Januari 1952 naar Korea zijn vertrokken, zal onvoorziene omstandigheden voorbe houden op 0 December per troe pentransportschip naar Nederland te rugkeren en begin Januari 1953 aan komen. (ADVERTENTIE I.M.) EENZAME RIJKE. Een 69-jarig man, Roser Stewart genaamd, die enkel rijst en pruimen at, en in eenzaamheid leefde, is van morgen dood aangetroffen in zijn vervuilde woning in Nw York. Men vond een vermogen van 250.000 dol lar. Mr. BLOM REGERINGSCOMMIS SARIS voor Indonesische aangelegenheden. Bij Koninklijk Besluit van 26 No vember 1952 is ten departemente van Buitenlandse Zaken aangesteld tot re geringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden mr. N. S. Blom. Kranchtens een besluit van de minis terraad is mr. Blom tevens belast met deu zorg voor de ambtelijke coördi natie van de behandeling van Indo nesische aangelegenheden bij de ver- Schillende daarbij betrokken departe menten. In het vorige kabinet-Drees was mr. Blom staatssecretaris van Buiten landse Zaken. reorganisatie a r. partij* Ingevolge een besluit van het cen traal comité van anti-revolutionnaire kiesverenigingen, heeft het modera- men een commissie benoemd met de opdracht na te gaan ot de «atuten van de anti-revolutiannaire partt! dienen te worden gewijzigd en zo ja, in welke zin, en of wellicht wijzigin gen in de werkwijze van de partij-or ganisatie moeten worden aangebracnt. De afsluiting van zeegaten. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1953 van Verkeer en Waterstaat wordt on der meer gezegd: De afsluiting van zeegaten, zowel die tussen de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden, als die tussen de Waddeneilanden, brengt consequen ties met zich mee van zodanige om vang, dat daartoe eerst zal kunnen worden besloten, nadat zeer uitvoe rige studies zijn uitgevoerd. In het Zuid-Westen van het land is een mo gelijke afsluiting van het zeegat van het Haringvliet reeds in de in gang zijnde studie betrokken. De minister heeft thans opdracht gegeven de mogelijkheid van afslui ting van de zeearm tussen Overflak- kee en Schouwen en van de Ooster- schelde te bestuderen. De mogelijkheid van inpolderingen van gedeelten van de Waddenzee en daarmee verband houdende de afslui ting van zeegaten in dit gebied wor den reeds bestudeerd. De opslibbing van de Lauwerszee is thans zover gevorderd, dat over- wógen kan worden tot gedeeltelijke bedijking over te gaan. Een plan voor Heze inpoldering is in studie, in over leg met de instanties van de beide r'aarbij betrokken provincies onder eer met het oog op de afwaterings- Mlangen, die door de bedijking zou den w rden getroffen. meer kaas naar Amerika? Amerika zal de importbeperkingen op' Nederlandse kaas opheffen, daar k»nt u verzekerd van zijn zo zelde V oensdagmiddag Celier, lid van het Amerikaanse congres, die na een rondreis door zeven Europese landen vier dagen in Nederland zal verblij- V<De heer Celler heeft fn Europa een si.-iale studie van het overbevol- kings- en het daarmee samenhangen de emigratieprobleem gemaakt. Waar overbevolking ls of dreigt móet die door emigratie opgevangen wordenworden en Amerika heeft daarom op zijn programma de immi gratie van 300.000 mensen staan. Daar bij zijn 20.500 Nederlanders". v'erder moeten we onze importbe- t kingen in Amerika drastisch ver- 'n aderen. Ik geloof wel, dat het stop- zt fen van de invoer van Amerikaans neel in Nederland in mijn land in- diuk heeft gemaakt", aldus de heer Celler. „HET 1IOGELAND" VIERDE 60-JARIG BESTAAN. Woensdag heeft de vereniging „Het Hoogeland", christelijke vereniging tot stichting en instandhouding van a beidskoloniën, tijdens een 3hueen- komst in Tivoli te Utrecht h^ar 60- jarig bestaan gevierd Na opening door dr. B. J. Uoster- hoff te Utrecht, bestuurslid van de reniging sprak de voorzitter, jhr. H. J. Repelear van Driel, een kort be- b oetingswoord Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst te msterdam hield een rede, getiteld: „i'ot behoud van het leven". Prof. Diepenhorst memoreerde de groei van heiwerk der vereniging die thans ne gen koloniehuizen en huizen exploi teert. Waren er in het eerste jaar 47 verpleegsters, dit getal is thans ge stegen tot ongeveer 600. (ADVERTENTIE I.M.) Krimpen van pijn door rheumatiek, spit ischias, hoofd en zenüwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijlen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onsch delijk voor hart en maag B(j apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88 Indoneiiiche minister van defensie vraagt ontslag. De Indonesische minister van De fensie, sultan Hamengku Buwono, heeft bij het kabinet een verzoek in gediend om van zijn post te worden ontheven, aldus heeft het blad „Indo nesia Raya" vernomen uit doorgaans zeer betrouwbare kringen. In kringen van het kabinet weigerde men ver klaringen af te leggen op vragen over dit besluit van de minister. Volgens de zegslieden van „Indonesia Raya" zou de onduidelijke houding van het kabinet ten aanzien van de problemen rond de strijdkrachten waarschijnlijk de voornaamste oorzaak van het ver zoek tot ontslag zijn geweest. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. In Tsjeotao-SlowakUe. De elf Tsjecho-Slowaakse commu nistische leiders, onder wie de voor malige secretaris-generaal van de communistische partij, Rudolf Slans- ky, die de vorige week op beschuldi ging van spionnage en sabotage ter dood waren veroordeeld, zijn Woens dagochtend terechtgesteld. ALGEMENE VERGADERING AAN VAARDT INDISCHE RESOLUTIE. De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft het Indische voor stel tot beëindiging van de Koreaan se oorlog met 54 tegen vijf (het Sow- jetblok) stemmen goedgekeurd. Na tionalistisch China onthield zich van stemming, GESTORVEN AAN VOEDSELVER GIFTIGING. In het ziekenhuis te Sittard is Woensdag avond de 61-jarige mevr. P. uit Berg aan de Maas overleden. Zy is het tweede slachtoffer van de voedselvergiftiging die vorige week in haar gezin werd geconstateerd na het eten van hoofdkaas. Zondag is een 18-jarige zoon uit het gezin over leden. De 30-jarige zoon W. P., die er aanvankelijk niet ernstig aan toe was, verkeert thans ook in zorgwek kende toestand. PLAATSELIJK NIEUWS RUILVERKAVELING. Alblasserdam. De rijkscultuur con sulent voor Zuid-Holland, ir. H. G. Kuiper! uit Den Haag heeft op eien vergadering van de polder Alblasser- dam een lezig gehouden over ruilver kaveling. Volgena de heer Kuiperi is ruilverkaveling niet anders dan uit wisselen van eigendommen, een soort stuivertje verwisselen. Nederland heeft 2.480000 hectare bouwland be- achikbaar. Naar schatting zal ons land ln het jaar 2000 oen zielenaantal heb ben van 12 13 millioen. Daarvoor is nodig drie millioen ha. bouwland. Het ontginnen van woeste gronden levert moeilijkheden op, omdat hiervan ook ten groot gedeelte nodig is voor re creatiegebieden. Voor de landbouw zal er hoogstens 50.000 ha. overblij ven. Men kan door inpolderen van het Usselmeer nog wel iets bereiken, maar in elk geval is er een te kort van 520.000 ha. of 15 pCt.. In den brede ging spreker na hoe dit te kort op te vangen zou kunnen worden. No dig is de bestaande gronden beter in cultuur te brengen en spreker gaf de raad zich hierover in verbinding te stellen met de voorlichtingsdienst, welke gratis adviezen geeft. Na deze causerie in algemene zin volgde een bespreking en uit de beantwoording kwam meer de plaatselijke situatie naar voren, hierbij bleek dat gron den welke liggen in gemeentelijke Uitbreidingsplannen buiten de verka veling vallen, ook al heeft de ruilver kaveling volgens de wet plaats gevon den. Toch kan de gemeente indien zij grond nodig heeft voor verdere uit breiding beslag leggen, al zal volgens spreker altijd getracht worden hier de eerste 20 Jaar aan te ontkomen, wat alleen mogelijk is doordat een nauw contact met het gemeentebe stuur is onderhouden is dan zeer ze ker veel te bereiken. Het verloop van den dergelijke verkaveling neemt 2 h 5 jaar ln beslag. Dit hangt geheel af van het object wat verkaveld moet worden en de besprekingen dien aan gaande gevoerd. Op een vraag gericht tot het polderbestuur inzake hun plannen antwoordde voorzitter, dat binnenkort het bestuur zal samenko men om een en ander nader te be zien. Nadat de voorzitter de spreker had bedankt voor zijn leerzame cau serie en het beantwoorden der vragen werd deze zeer leerzamevergadering gesloten. VRACHTAUTO TE WATER. Alblaseerdam. Door de gladheid is Woensdag een vrachtauto van de fir ma Verschoor in de Haven gereden. In de cabine zat behalve de chauf feur ook de heer Winter, en achter op de wagen bevond zich de heer Wijkhuisen. Met behulp van schip pers konden de inzittenden uit hun benarde positie bevrijd worden. BOTSING IN BINNENDAMS. Giessendam. Woensdagmiddag zijn in Binnendams twee luxe auto's op el kaar gevlogen, waarbij de bestuurders wonderlijk genoeg, geheel ongedeerd bleven. Een groene Ford personenwa gen, bestuurd door de heer Barten, kwam uit de richting Giessendam en gleed bij de boerderij van Van Hou- welingen naar de linkerzijde van de bocht. Van de andere kant naderde 'h zespersoons Hudson van de heer Van der Sluijs, die zelf aan het stuur zat. De aannemer zag het ongeluk'aanko men en gaf er de voorkeur aan zijat wagen door een heg op een mesthoop te rijden. Hij werd echter in de flank gegrepen en tot staan gebracht. De Hudson was er het ergste aan toe. De carosserie werd tot onder de voeten van de bestuurder verbrijzeld, de deur ontwrioht en het raam versplinterd. Ook de Ford werd behoorlijk inge deukt en het stuur bezweek onder de handen van de heer Barten. Waren de- wagens zwaar beschadigd, de autorij- Nu Thialf voorlopig weer van het toneel is verdwenen, waardoor de schaatsliefhebbers nog even moeten wachten, richt de belangstelling zich weer naar de voetbalsport, die bij een aanhouden van de dooi, weer aan bod kan komen. Als het Schoonhoven-terrein be speelbaar is, komt D.H.Z. naar de Zil verstad, een club uit de kopgroep, die echter niet zo constant speelt, dat de thuisclub zonder meer kansloos zou zijn. Een aardige strijd wacht voorts Papendrecht, waar Waddinxveen in kracht haar gastheer weinig zal ontlopen. In 3 C ontvangt D.C.V. het gedegra deerde Overmaas, dat ook in de derde klasje een pover figuur slaat. Om aan bod te blijven moeten De Hay c.s. de punten thuis houden. Moordrecht, dat nog wel een puntje kan gebruiken, kan bij Transvalia tot een verdeling van dé* buit komen, terwijl Sliedrecht het bezoekende C.K.C. wel eens han den vol werk kon geven. In de 4de klasse krijgt Ammerstol D.R.L. op bezoek en met deze Rotter dammers moet de thuisclub terdege rekening kan houden, daar zij soms flink uit de hoek komen. Zwart- BlauwMoercapelle wordt een Haag se zege. Oudewater zal thuis door V.D.S. het kaas wel niet van 't brood laten halen, terwijl ook Stolwijk met de nodige moeite haar gast V.E.P. wel onderwerpen zal. Alblasserdam gaat zich meten in kracht met P.E.C. te Geervliet, dat het de bezoekers lastig genoeg maken zal. Ook Haastrecht trekt naar de eilanden en in Nieu- wenhoorn zal het voor de geel-zwar- ten niet meevallen om tot een punten verdeling te komen. Betere kansen heeft Lekkerkerk, dat Dindua gaat opzoeken. Ook Hardinxveld moet bij de hekkensluiter S.S.W. een succesje kunnen boeken. Het IJsselsteinse V.V.U. ontmoet te Utrecht in K.D.S. een tegenstander van gelijke kracht. Ammerstol 2 trekt bij de reserve's naar H.B.S. 3, dat technisch wel be ter zal zijn, doch met hard werken is mogelijk een puntje te behalen. Moor drecht 2 zal het onderaan bengelende G.S.V. 3 wel een nieuwe nederlaag toedienen. Voorts gaat D.C.V. 2 haar positie versterken ten koste van V.N D. 2, terwijl Lekkerkerk 2 moeite zal hebben om H.O.V. 3 te weerstaan. Sliedrecht 2 achten we wel iets ster ker dan S.V.W. 2. D.C.V. 3 zal echter de eer wel aan O.D.S. 2 moeten la ten. Unio op een warme ontvangst moeten rekenen, gezien het laatste succes van de geeihemden. Zowel Nieuwerkerk (bij Boskoop) en W.S.E. (bij Zwer vers) zullen de winst wel moeten af staan. Bergambacht zal in Bodegra ven eveneens de vlag wel moeten strijken. In de 2e klasse wint Haastrecht 2 stellig van V.E.P. 3 en R.V.C. van O.N.A. 6. Groeneweg 2 zal ook O.N.A. 5 wel omzeilen, terwijl Stolwijk 2 het tegen Bergambacht 2 niet moeilijk heeft. De leiders in de 3e klasse, met name Stolwijk 3 (bij G.D.S. 3), Groot- Ammers 2 (bij Unio 3) en Nieuwer kerk 2 (Oudewater 3 thuis) plooien het wel. In het Utrechts rayon krijgt IJ.F.C. bezoek van Rivierwij kers, wat de thuisclub met terreinvoordeel een kleine zege kan opleveren. Cabauw— S.C.H. in de 3e klasse kan een pittig partijtje worden, daar beiden nog niet uitgeschakeld zijn. Benschopse Boys zal in Werkhoven aan Aurora een zware kluif hebben. Verder spelen nog V.V.U. 3En Avant 2 en Lekvogels 2Brederodes 4. In de afdeling Rotterdam gaat Dilet- ant trachten L.M.O. te overwinnen, wat evenwel niet zo gemakkelijk zal blijken, daar deze club iets hoger staat dan de Krimpenaren. Dilet tant 2 gaat eveneens naar de Maas stad om Soag 2 te bekampen. Voorts is nog vastgesteld Feijenoord 9D.C. V. 4, D.C.V. 5P.F.C. 2 en Dilettant 3 —Germinal 4. ders Hepen geen schram op. De glad heid van de weg was de oorzaak van dit ongeluk. De politie heeft een on derzoek ingesteld. Benoemd. De heer W. Hartog, die jarenlang het Chr. onderwijs in Giessendam diende en tegenwoordig ln Spakenburg woont, is benoemd tot hoofd van een nieuwe Chr. school al daar, met ingang van 1 April 1953. Hardinxveld. Revanche De Boven Hardlnxveldse dammers hebben geducht revanche genomen voor hun nederlaag tegen de Werkendammers van eind October. Zij-speelden nu te gen Werkendam 1 en wonnen met sprekende cijfers: 13-5. Het aantal le den van de dam- en schaakclub is nu reeds gestegen tot 40. DOOR AUTO GEGREPEN. Hoog-Blokland. De winkelier J. van M. reed op de rijksstraatweg per fiets achter zijn met paard bespannen krui denierswagen. Toen een klant hem riep, zwenkte Van M. plotseling naar de linkerzijde van de weg. Een perso nenauto, komende uit tegenoverge stelde richting, reed hem aan. Van M. werd met zijn rijwiel tegen de grond geworpen, een tien meter over de weg gesleurd. Hij kwam met zijn fiets on der het voorgedeelte van de auto te recht. Toen de auto tot stilstand was gebracht, kon hij zich uit zijn neteli ge positie bevrijden. Van M. had geen noemenswaardig letsel opgelopen, doch zijn rijwiel was totaal vernield. Lexmond. Woensdagavond werd in de Christelijke School een vergade ring gehouden, uitgaande van de melkcontroledienst te Gouda. De lei ding berustte bij de heer W. K. Haaf- kens, voorzitter van de afdeling Lex mond van de C.B.T.B. Twee sprekers uit Gouda brachten in deze vergade ring de belangen van melkcontrole naar voren. Alle voor- en nadelen werden bezien en toegelicht. Het re sultaat van deze vergadering was, dat de meeste aanwezige veehouders zich opgaven tot deelneming aan de afde ling van de melkcontrole, die hier mee werd opgericht Er werd een voorlopig bestuur gekozen, bestaande uit de heren C. de Grot, Chr. de Jong, Ps. Rietveld en G. Schep. De functies in dit bestuur worden onderling ver deeld. In een volgende vergadering zal een vijfde bestuurslid worden ge kozen. Sliedrecht. Gevonden Een wollen sjaal; das; poesje; duimstok; kinderportemonnaie; lederen dames tas; fietssleutel; kammetje; handtas, kinderbroekje; portemonnaie; kinder portemonnaie; zakdoek; sleutel: na gelgarnituur; zilv. armbandje; Dood- schappentas; kindersokje; drie al pino's; enige wanten en handschoe nen. Inlichtingen bij de politie. B December. Alblasserdam. Manege Beljaert. Post- duivententoonstelling (voortzetting 6 December), v n 6 December, Hoos-Blokland. 6 uur. Gebouw DOVA St. Nic.-feest leerlingen o.ï. school. Sliedrecht. Gymnastieklokaal school 2 en 3. Muziekkorps Leger des Heils. (Herh. 7 December). Streefkerk. N.V.V. Bestuursdersbond. St. Nicolaasfeest met de kinderen van de leden. 9 December. A melde. Lezing met film voor qua- riumvereniging. Bergambacht. 8.00 uur. Uitvoering Landelijke Rijvereniging Siegfried. Lekkerkerk. Ajnicitla. Nutsavond met J, Strijbos. Lezing met film. 10 December. Hoog-Blokland. Gebouw D.O.V.A. Uitvoering „Symphonia" (Kerk 13 December), Schoonhoven. 8.00 uur. Nut. Lezing voor V.U. over psychologie door drs. W. Nell. 11 December. Alblamerdara. Zaal Vögelensang. Uit voering Soli Deo Gloria. SCHOONHOVEN. DIRECTEUR DRIJFHOUT ONDER SCHEIDEN. Burgemeester d'Ailly van Amster dam heeft gisteren de versierselen verbonden aan de onderscheiding of ficier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer Olivier Souiet, directeur van H. Drijfhout en Zn., edelmetaalbedrijf te Amsterdam. Dit bedrijf heeft onlangs zijn 125-jarig be staan gevierd. De Landbouwhuishoud- schoal. Ruim twee jaar geleden heeft de gemeenteraad zich bereid verklaard, medewerking te verlenen aan de stichting van een landbouwhuishoud- school Het heeft meer dan eens be vreemding verwekt, dst er van deze, voor Schonhoven belangrijke, aange legenheid zo weinig wezenlijks ver nomen werd. Het leek wel alsof het gemeentebestuur zich amper interes seerde voor de uitvoering van dit plan. Ondertussen is er echter in stilte door de Hollandse maatschappij van land bouw met kracht voortgewerkt. Zij was de aanvraagster van de medewer king, maar ze heeft het daarbij niet gelaten. Als voorlopig resultaat van dat voortwerken mag gezien worden dat op rijksbegroting voor Onderwijs een post is geraamd voor de stichting van een schoolgebouw hier ter plaat se. Wanneer die begroting in de Tweede Kamer is vastgesteld kunnen verder spijkers met koppen geslagen worden. Aanvankelijk is wel overwogen de school voorlopig in een nooibehui-1 zing onder te brengen, doch dat zou zoveel vrijwel verspilde kosten mee brengen dat me nzich thans gelukkig prijst met de doot de minister ge opende mogelijkheid ineens een nieuw gebouw te stichten. Zoals men weet is de bouwgrond reeds beschikbaar, omdat de gemeente bereid is daartoe te gelegenertijd eefo gedeelte van het voormalig spoorwegterrein te verko pen. GROENE KRUIS HEEFT TEKORT. De afdeling van Het Groene Kruis heeft Woensdagavond in het consulta tiebureau voor zuigelingen een leden vergadering gehouden, waarin de be groting voor 1953 werd aangeboden. Deze begroting is niet gunstig want zij laat een geraamd tekort zien van ongeveer f 526. De overige punten van de agenda passeerden in snel tempo de revue. ONTSPARING. Gedurende de maand November is er bij de Nutsspaarbank ingelegd 27.950, 19 en uitbetaald 36.173,04. NUT8BIOSCOOP. Over het algemeen worden de Ita liaanse fiims gekenmerkt door sterk spel, dat er niet voor terugschrikt de dikwijls wrange realiteit van het le ven uit te beelden. Dezp eigenschap verschaft de producten van de Itali aanse filmindustrie doorgaans 'n gro te geladenheid. Een dergelijke geladenheid is ook aanwezig in de film, die deze week in de Nutsbioscoop draait, „Laatste ont moeting", een llefdestragedie die van het begin tot het dramatische einde de aandacht van de toeschouwer ge spannen tal houden. 8.Z. A P.O. Dinsdag speelden de SZ enPC da mes 1 een zeer verdienstelijke wed strijd tegen de GZC 2 (dames), door met niet minder dan 11-2 te winnen. Met de rust was de stand 2-2, terwijl GZC met respectievelijk 1-0 en 2-1 voorgestaan had. De dames bleken nog een behoorlij ke dosis reserve in petto te hebben, want na de rust gingen zij direct tot de aanval over, met het resultaat dat zij de stand op 11-2 wisten te brengpn. De heren brachten het er ditmaal minder goed af, want niettegenstaan de het feit, dat zij een behoorlijk stel spelers in het veld hadden liggen deze keer, moesten zij toch in GZC 5 hun meerdere erkennen en de 4-d zege ln Gouda te laten. Het programma voor Dinsdag 9 December luidt: Dames SZ en PC 2 Gouwe (Waddinxveen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Sara, d. van R. Verveer en M. W. Koster. Getrouwd: C. Riet veld, 25 j., en C. J. de Krejj, 24 j. Tijdens behandeling van moordzaak justitie bij de Bredase rechtbank ge- giistii 1950 ln het WilheUntnakanaal S'ff'.&JÏÏtJ!" te Oosterhout gegooid, na eerst van te de officier van justitie op, dat het slachtoffer samen met de verdachten LAATSTE BERICHTEN. RIJSTOOGST VERWOEST. Het Franse ministerie voor over zeese gebiedsdelen heeft bekendge maakt, dat 31 personen om het leven zijn gekomen als gevolg van een wervelstorm, die Karikal ln Frans Indië heeft geteisterd De rijstoogst werd geheel vernie tigd en er is grote schade aan de we gen aangericht PRINS BERNHARD WEER THUIS. Vanmorgen tegen tien uur is prins Bernhard met zijn gevolg van zijn reis naar Zuid- en Midden-Amerika op Schiphol geland. Hij werd verwel komd door de Koningin. PrinB Bernhard is Donderdag per vliegtuig uit New York naar Amster dam vertrokken Z.K.H. heeft een reis van zes weken door de Verenigde Staten, Cuba, Ecuador en Columbia gemaakt. De prins heeft, na een kort verblijf in Washington, vier dagen in New York doorgebracht. Hij ver klaarde voor zijn vertrek „zeer wei nig inkopen in winkels te hebben ge daan", hieraan toevoegend: „maar ln Mexico heb ik enkele jurken voor mijn dochters gekocht", LANDBOUW EN VEETEELT. Vee-expoit herleeft. Toen enkele weken geleden 'n zen ding Nederlands vee naar Italië werd gezonden, betekende dat als het ware de officiële hervatting van deze be langrijke tak van export na een stil stand van bijna een jaar. In November van het vorige Jaar moest de vee-ex port plotseling worden gestaakt «en- gevolge van het moftd- en klauwzeer. Niet alleen onze eigen regering ver bood de uitvoer van vee, maar onze voornaamste afnemers, zoals Frank rijk en Italië, verboden ook de invoer uit ons land. Door het succes van de bestrijding van de ziekte kon bereikt worden dat deze maatregelen kort geleden werden opgeheven en reeds neemt de export weer toe. In de eerste negen maanden van dit Jaar leverde de vee-export f 13.327.000 op tegen over een opbrengst in dezelfde periode van het vorige Jaar van f 33.896000. Dat was dus een schadepost van f 20 millioen, inderdaad een gevoelig ver lies, veroorzaakt door het mond- en klauwzeer. Het ls gelukkig geen on herstelbaar verlies, aangezien 't vee, dat niet geëxporteerd kon worden, grotendeels nog beschikbaar is. Wij verwachten dan ook in de komende maanden een snelle toeneming van de export, waardoor waarschijnlijk een deel van het verlies kan worden inge haald. HET MELKPRIJSBELEID. Minister Mansholt beantwoordde gisteren in de Tweede Kamer enige vragen van heren A. W. Biewenga (A. R.) en dr. ir. A. Vondeling (Arb.) «ver het melkprijsbeleid. De minister verklaarde, dat de ga rantieprijs niet geldt voor de indivi duele boer, doch voor de melkprijs in zijn geheel. Indien bijvoorbeeld vijf milliard liter melk wordt geprodu ceerd, dan moeten de boeren tezamen een millard gulden ontvangen. De ga rantieprijs moet derhalve los worden gezien van de verrekenprijs. Over de»r verrekenwijs *al de minister in ennota nadere verduidelijking ge* ven. Woehsdag is, aldus de minister, overleg met de georganiseerde land bouw over de melkprijs fta 18 April 1953 begonnen. Dan Immers zal de consumptiemelk tegen vaste prijzen geleverd moeten worden, terwijl de bestemming van de melk vrij zal zijn. Nadat in overleg de principiële vraag is beantwoord pp welk niveau de verrekenprijs dan zal moeten lig gen, zal een besluit worden geno men. ZAND IN HET VOER. In dit natte najaar blijft er buitenr gewoon veel grond aan stoppelknollen en voederbieten kleven, terwijl ook de aardappelen in vele gevallen niet brandschoon thuisgekomen zijn. Ook wanneer men knolgroen of bietenblad al of niet ingekuild, voert, kan daar in dit jaar veel te veel grond zitten, wat voor het vee zeer schadelijk kan zijn. Soms ziet men verstoppingen op treden, doch nog vaker diarrhee en het gebeurt wel dat de dieren 't voer niet eens willen eten. Men moet knol len, bieten en aardappelen dus zorg vuldig schoonmaken. Verder moet men nu de winter zo vroeg gevallen is, geen knolgroen voeren dat eerst besneeuwd of bevroren is geweest en dat dan soms half ontdooid aan het vee wordt gegeven. Dit ls uitermate schadelijk voor het vee eixvoor de kwaliteit van de melk. (ADVERTElftlE I.M.) Dames! Tooral na Hamea-Gelei voor Uw handen zijn portemonnaie, inhoudende zeven 4. MIBKTBEBICHTEH. Z v«n hT r r bl' men na sluitingsuur een café had ver- £hnldl?dP d? eetuiee H s' dó laten' zou de oude man even byiten moord. Dit leidde S ?e„ vecKparW "d.S""ïfleSfaffiS ta de recht™*wljWi getuige s. rake klap te Incasseren kreeg. Toe- later zijn teruggekeerd. Uit vrees voor 11 aangifte van de beroving zouden zij KCBK Elf SCHOOL gSoi8d"3arlge 1x1 het water hebben ge" NED. HERV. KERK. De officier van justitie hield een re- Beroepen te Dorkwerd (toez.) H. quisitoir dat anderhalf uur duurde. Stumpf, vicaris te Krimpen aan de Ussel. De verdedigers legden er de nadruk op, dat er huns inziens in de getui- Zaterdagvoetbal. In de Afdelingen- In de afdeling Gouda zal Goude» rak bij het wisselvallige Groeneweg op zijn tellen moeten passen. Als het Groot-Ammers terrein niet met het hoge Lekwater te kampen heeft, zal Het zal Capelle in de derde klasse moeilijk vallen om bij Ter Leede aan een nieuwe nederlaag te ontkomen. In de 4e klasse komen te Hoornaar Stedoco en V.V.E. in het strijdperk. Het verschil kan hier wel eens klei ner blijken, dan men uit de positie op de ranglijst zou afleiden, daar V.V.E. de laatste tijd wat afgezakt is en Ste doco er iets beter in kwam. De Zwer ver zal Ameide ook ditmaal, nu in Kinderdijk gespeeld wordt, wel we ten te bedwingen. Spirit—R.S.M. is uit. gesteld. Verheul kan ln de afdeling Gouda ten koste van W.D.S. twee punten rij ker worden. Ook Spirit 2 heeft een kansj bij Woerden 2. In 2A zal Wad dinxveen tegen W.G.J. wel geen fout begaan, terwijl Groot-Ammers het te gen S.K.G. wel plooien zal. Zwervers en Spirit 3 zijn van gelijke kracht. In de afdeling Rotterdam heeft Ca pelle 2 thuis tegen Bolnes 2 een kans op winst. De bekerwedstrijd Monlfoort U.F.C, in de afdeling Ut. .cht is voor de derde maal vastgesteld. Beroepen te Klundert mr. A. Lu- 'n,Aeze z">1 veel tetfn te Giessen-Nieuwlcerk. «elogen en gedraaid ia. De president van de rechtbank be paalde aan het slot van deze zitting, die tot bij zeven uur duurde, de uif- epraak op over 14 dagen. BONDSDAG HERVORMDE VROUWENVERENIGINGEN. Woensdag heeft de in September opgerichte bond van Ned. Hervormde vrouwenverenigingen op Gereformeer de Grondslag te Utrecht zijn eerste STAATSLOTERIJ. In de 517e staatsloterij, 5e klasse. 8e prijs van ue uiuituw«B vc ceioie bondadag gehouden. De presidente Jl" "eI «P 6338 mevrouw A. van der HaarSterk uit Waddinxveen deed in haar openings- woord een beroep op de aanwezigen Ametde. Te water. De melk- om zich de tijd warain wij leven be- handelaar L. Verwolt la Woenadag- wust te worden. Het gaat in de aan- morgen ten gevolge van de gladheid i-j- me( z(fn motorcarrler aan de Prinses Marijkeweg te water gereden. Dit be grote schadepost. Molenaarsgraaf. Tengevolge van de gesloten verenigingen niet om de ver- met zyn motorcarrier dedlging van de rechten van de Marijkeweg vrouw, doch om elkaar op de plich- zorgde hem ten te wyzen tegenover God, en el kaar in het beoefenen van de oude -- christelijke deugden. Er hebben zich gf®oeuMa Woen»da^n vrachtauto sedert de oprichting nog vier verenl- T^* gingen aangesloten, namelijk in Amersfoort, Zeist, Ameide en Wad dinxveen. van de Coöperatieve Zuivelfabriek De Graafstroom met de achterwielen van de weg gegleden en in de wal langs de Graafstroom terecht gekomen. Als sprekers op de bondsdag traden Vlug werden door verschillende om- op ds. Tukker uit Delft en ds. Ver- standers de melkbussen, waarmee de maas uit Bodegraven. Zij refereerden auto geladen was, er af jfehaald, om over „De vrouw in en buiten het ge- zin" en behandelden de taak, de plaats en het gezag van de vrouw .gezien in verlies te voorkomen. Daarna wist de chauffeur zyn wagen op eigen Nkracht weer op de weg te werken. het licht van de Bybel, in en buiten Slechts een halve bus melk ging by het gezin. dit ongeval verloren. KAASMARKT MEERKERK. Aanvoer 9 partyen. Prijzen: Ryks- merk le soort f 240—242. Handel ma- «8- PLUIMVEE- EN EIERENMARKT BARNEVELD. 1 Eierenmarkt. Aanvoer ca. 825.000 stuks. Handel vlug. Pryzen: kippen eieren f 20.00f 20.70; algemene prys f 20.40 per 100 stukskiloprys f 3.25; henneneieren f 17.50—f 19.50; alge mene prys f 18.75 per 100 stuks; ki loprijs f 3 30. Eierenvelling. Aanvoer ca. 550.000 stuks. Handel vlug. Pryzen: kippen eieren van 61/85 gram f 20.20f 20.88; henneneieren van 52/59 gram f 18.20 f 1964, allee per 100 stuks. GROENTEN- EN VRUCHTEN VEILING UTRECHT EN OMSTR. Veilingbericht van 4 December. Bellefleurs 319, bramley seedling 3 —15, cox. orange pippin 7—70, dubbe le bellefleurs 318, engelse bellefleurs 8—26, glorie van holland 328, gol den delicious 3—36, goudreinetten 3 38, gold permain 3—15, groninger kroon 318, jasappel 310, jonathan 341, laxton superbe 345, lemoen- appels 3—20, lombards calville 318, notarisappels 27, pater v. d. eisen 317, present van engeland 3—33, ster appels 3—27, zoete bloeme 313, zoe te campagne 317, zoete pippelingen 528, zoete hooilaars 323, brederode 311, comtesse de paris 3—26, emile d' heyst 7—17, giezer wildeman 3—18, herfstsuikerpeer 3—15, lauwtjes 3—7, passé crazan 3—20, st. remie 3—9, Wil liams duchesse 3046, winterjannen 3—13, ysbouten 3—10, yzendykors 3— 8, zw. wynperen 3—13. Nog weinig verandering in de toestand. S TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-ROLLAND EN UTRECHT Schoonhovenache Courant VRIJDAG 5 DECEMBER 1952. LHHDROÜW "N VEETEELT. KALK EN MAGNESIUM Nog altyd wordt by de bemesting te weinig aandacht geschonken aan de behoefte van de grond aan kalk en magnesium. Men berekent wel trouw wat er ongeveer nodig is aan stikstof, kali en fosforzuur, maar be- kalking neemt men slechts zo nu en dan in anamerking, met magnesium wordt eveneens veel te weinig reke ning gehouden en dit komt ook al doordat vele andere meststoffen een zeker gehalte aan deze beide stoffen bezitten. Zo worden hetzy de kalk- hetzU de magnesiumtoestand van de «rond verbeterd door stalmest, Tho- inasslakkenmeel, patentkali, kalkstik stof en stadscompost, doch deze mest «tofen kunnen nooit het tekort dek ken. Men schat dat in totaal aan kalk door de Nederlandse landbouw 100.000 tot 200.000 ton zuivere kalk wordt uitgestrooid, terwijl de kaik- verliezen van de grond per jaar ge taxeerd worden op niet minder dan 400.000 ton. Voor magnesium zyn de ze bedragen resp. 20.000 tot 30.000 ton aan toevoer door bemesting en 75.000 ton aan verlies in de gewassen en door uitspoeling. In ieder geval zyn deze beide stoffen in vele geval len dikwijls in het inU vS- door de andere meststoffen niet vol doende tot hun recht komen en de oogsten ot de grasgroei onvoldoende blijven. Door onderzoek ia eteld, dal de werking^van stollen veel meer alhangt kalk- held van verdeling dl>n van de kalk^ soort. Hoe fijner het materiaal la o ffiurr^nesSfffic. y- mergel en magnesiakiezelkalk. OoK kan men werken met magnesmmsui- faat, bitterzout en kieserlet Om k weten hoeveel kalk en magnesium een perceel nodig heelt, is het riood- zakelijk grondonderzoek te doen uit voeren. MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIE. Het Belgische ministerie van Land bouw heeft in het gehele in verband met het uitbreken van mond en klauwzeer, het byeenbrengen van runderen en varkens verboden. Zes dagen geleden h®?11 n ™Rel- terie reeds in zes van de negen Bel gische provincies vee- en varkens markten verboden. Internationale vee verzekering? Tegen mond- en klauwzeer. Om de Europese verliezen aan vee tengevolge van mond- en klauwzeer ongeveer twee milliard gulden ln de afgelopen achttien maanden te bepreken heeft de voedsel- en land bouw organisatie een soort „verzeke ring" voorgesteld, welke de deelne mende landen minder dan twee en een halve cent per dier en per Jaar zal kosten. DE VERGELINGSZIEKTE. Ook in dit Jaar ia by de voeder bieten en suikerbieten in vry hevige mate de vergelingsïiekte opgetreden Van de totale oppervlakte bieten was 28.8 pCt. door de ziekte aangetast tvorige jaren: 1948: 8,9 pCt.; 1949: 13.9 pCt.; 1950: 13,9 pCt.; 1951. 30,4 pCt.). De aantasting was in het zui den van het land veel ernstiger dan in het noorden. De schade is tenslot te nog meegevallen doordat de bleten vooral in het begin zeer gunstig groei den terwyi de luizen, die de ziekte verspjreiden, aanvankelijk wel in massa optraden, doch spoedig by net natte weer ten onder gingen. De vet- gelingszlekte wordt veroorzaakt door een virus, dat het bladgroen in de bladeren doet afsterven. Dat virus nu wordt door luizen (vooral door de perzikbladluis en door de zwarte bo- nenluis) overgebracht Wanneer bie ten zelf met het virus besmet zyn en luizen op deze bieten of planten le ven, nemen zy het virus over en brengen het zo weer verder, hetzy op een andere bietenplant hetzy op hun nakomelingen. Wil men de ziek te bestryden, dan is het dus noodza- kelijk te zorgen dat zo min mogeiyk zieke luizen uitzwermen. Hiertoe is het noodzakeiyk dat vroeg in het voor jaar alle nog aanwezige voederbieten worden opgeruimd. Men stelt daar voor als datum 1 April. In de bieten- kuilen overwinteren nameiyk massa s luizen, die met de bieten samen in de kuil gebracht worden. Wanneer er in de kuil een zekore broei optreedt, planten de luiten zich tussen de bie ten op een fantastische wyze voort. Tegen het voorjaar zyn deze kuilen dan de grote startplaatsen van de luizenzwermen, die de grootste scha de veroorzaken. Het is dus niet al leen nodig de bieten voor 1 April op te voeren, maar ook om de bieten- kullen, waar altyd massa's half ver rotte bleten biyven liggen, tegen die datum zorgvuldig op te ruimen en alle restanten van bieten onder te ploegen, wy geven toe, dat het ad vies om de bieten op te maken voor 1 April de veehouder voor 1 April de veehouder voor moeiiykheden plaatst Men raadt hem immers ook reeds aan het kuilvoer voor 15 Maart op te maken. Wat moet hy dan in de laatste vier tot zes weken van de steltyd voeren? Het verstandigst zal zyn, dat men het beste hooi voor het laatst houdt en dan een perceeltje snyroge wordt geteeld om vroeg üi het voorjaar reeds vers groenvoer te kunnen geven. Overigens wordt ge zocht naar middelen om de luizen in de bietenkuilen te verdelgen, maar een afdoend middel heeft men tot nu toe niet gevonden. (ADVJlHTENTIE I.M.) UI 3 c2 Bekende Schriftelijke Cursus M.B A. HoefdcorrMp. [ft. D. Bn§ De kuikentoewijzingen zijn eindeiyk van de baan en daarr zijn we weer een stapje verder ge komen op de weg naar bedryfsvrij- heid. "Alleen de voedertoewyzing is nu nog in het pluimveebedryf aan beperkingen onderhevig doch behal ve het distributievoer kan men ook ruimschoots bonvrij voeder kopen. De voedertoewijzing zal maximaal bedragen 115 procent van de hoe veelheid waarop men recht had vol gens het aantal kuikens, die men in 1951 of 1952 op de kuikenbon kon be trekken. Wij hebben niet de indruk dat er nog klemmende redenen aan wezig zUn voor het handhaven van deze distributie van kippenvoer, maar de regering wil de volledige vryheid blijkbaar zo langzaam mogeiyk tot stand laten komen. Vooral wil zy niet toegeven, dat allerlei maatrege len veel langer gehandhaafd zyn dan eigeniyk nodig was geweest. Toch zou het volledig beëindigen van de voederdistributie aanbevelenswaardig zijn, want er liggen in ons land nog steeds enkele honderdduizenden ton nen voedergraan, die na Korea in pakhuizen en schepen werden opge slagen en die hoog nodig opgeruimd moeten worden. De oude en de nieu we voorraden bedragen omstreeks 400.000 ton, wat evenveel is als een jaar geleden. Wij zyn dus in 1952 niet ingeteerd op de voorraden, zo als minister Mansholt in December 1951 voospelde. Het oude graan wordt er door het lange bewaren niet beter op en het zou daarom, dunkt ons, veel beter zUn de handel nu maar ge heel vry te geven. De bedoeling van de beperking van de voedertoewyzing ls dê boeren er toe te dwingen meer kippenvoer zelf te verbouwen. Maar dan vergeet men dat de meeste kippenhouders kleine boeren zyn, die niet voldoen de land bezitten om zelf meer kip penvoer te kunnen telen. Een vrye handel zou hun in staat stellen meer kippen te houden en op die manier hun inkomen te vergroten. Op het ogenblik is er nog voldoen de afzetgebied vopr de eieren, die gemiddeld voor bevredigende pryzen zyn verkocht. Ook slachtkuikens en kippen leveren behooriyke bedragen op. Van 1 Januari tot 1 October bracht ae export van eieren niet min der dan f 154 millioen op, terwijl er voor f 16 millioen aan vlachtkippen werd uitgevoerd en nog voor oen millioen of acht aan levende kippen en eendagskuikens. Er ia dus zeker een ruime buitenlandse markt voor de producten van ons pluimveebe dryf, terwyi verder als gunstige fac tor mag worden vermeld dat de dis tributie van eieren over enkele maan den zal worden opgeheven. De voor keur van de Engelsen voor eieren kennende, menen wij te mogen ver onderstellen dat dit de vooruitzichten van ons pluimveebedryf verbetert. In Mei van dit jaar bestond onze pluimveestapel uit 11.857.870 hennen en 11.943.885 kuikens, waarvan niet minder dan 8.168.075 gesexte hennet jes; verder 252.646 oude eenden en 110,108 eendekuikens. Zonder twUfel zullen wy volgend voorjaar een ver dere groei van de pluimveestapel zien, waarby echter de controle op de de vermeerderingsbedryven een zekere rem oplegt. Dank zij deze uit- is het nameiyk al- broedeieren en kui- bieden, die afkomstig zyn van gecontroleerde hanen en hennen. Op die manier wordt belet, dat kuikens en eieren van onvol doende kwaliteit tegen aanlokkeiyk lage pryzen aangeboden zouden wor den. Het publiek is nu eenmaal al tyd geneigd het goedkoopste te ko pen en ziet daarbij te dikwyis de kwaliteit over het hoofd. Later blijkt dat een groot nadeel voor de renta biliteit van de pluimveehoudery en het is dan ook volstrekt noodzakelijk dat deze regeling gehandhaafd biyft. Overigens moet men ook de andere voorwaarden voor succes terdege in acht nemen. Wie zyn pluimveestapel wil uitbreiden moet beginnen met goede kwaliteit dieren, behooriyke hokken en nauwkeurig berekende voederrantsoenen. Ook slordigheden by een van deze onderdelen voelt men altyd op pynHjke wUze by de opbrengst. GEMENGD NIEUWS. GELDBOETE GEëlST TEGEN V ARA-FUNCTIONARIS. De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, heeft bevesti ging van het vonnis van de Amster damse rechtbank van 25 Maart 1952 t 150 boete subsidiair een maand hechtenis gevraagd tegen de 54-ja- rige J. W. L., secretaris-penningmees ter van de V.A.R.A. De verdachte was door de Amster damse rechtbank tot deze straf ver oordeeld wegens eenvoudige belediging van ir. A. Dubois en smaadschrift je gens mr dr. A. A. M. Enserinck, door het schryven van een artikel „Er was eensin de radiogids, -t program mablad van de V.A.R.A. van 19 No vember 1950. Geraffineerde brand stichting. De politie te Enschede is overt j- gaan tot de arrestatie van drie per sonen, de 44-Jarige J. van der H., in- dertyd vertegenwoordiger, de 36-] a- rige D. S., en de 34-jarige schilder G. J. T., die ervan verdacht worden vorig jaar brand te hebben gesticht in de machinefabriek Oost-Nederland aan de Slankweg te Enschede. Hoe wel de politie reeds land het vermoe den had, dat de brand, die op 16 Mei 1951 in een grote villa, alsmede in de naby gelegen fabriek ontstond, was gesticht, heeft zy eerst in de afgelo pen maanden de bewijzen daarvoor in handen gekregen. Het biykt, dat men hier met een van de grootste en meest geraffineer de brandstichtingen van de laatste tyd te doen heeft. De brandstichters incas seerden een bedrag van anderhalf millioen gulden aan verzekeringsgel den. De schilder was onder druk ge zet, om mee te helpen de brand te stichten. Hy heeft daarvoor een be drag van f 2000 ontvangen. T. was bezig met het afbranden van plan ken van de fabriek, waarachter een grote hoeveelheid in benzine gedrenk te houtwol was opgeslagen. Op het zelfde ogenblik, dat T. uitriep „brand, brand", stak S. de villa in brand. Van der H. heeft inmiddels bekend de brand te hebben gesticht. ARTIS LAAT GELUID VAN VISSEN HOREN. Het verhaal, dat vissen stom zyn, doet geen opgeld meer, ais fflgn de kleine expositie in het MttWRÉMvvan Artis heeft gezien en genoord. Want om het „horen" gaat het bij deze ex positie speciaal en dank zy de moder ne techniek, kan men met eigen oren waarnemen, dat de vissen geluid ma ken. Hoe ze dat maken, het zy met de keeltanden, hetzy door het schuren van skeletdelen over elkaar, daar over zyn de geleerden het nog niet eens, maar het geluid, in Artis via de gevoelige microfoons op versterkers overgebracht, is er zeer duidelijk. 'n Tweede bijzonderheid op deze ten toonstelling is het zichtbaar maken van de stroomstoten, die de sidderaal uitzendt. En men moet van deze stroomstoten niet gering denken, want ze kunnen als de aal kwaad wordt of sterk geïrriteerd is soms wel 500 tot 600 volt bedragen. Deze stroomstoten worden overge bracht op twee electrische draden, die in het aquarium hangen, zy bren gen de electriciteit over naar een ver sterker, waarop neonlampjes en een versterker zyn aangesloten. Naarmate de vis meer stroom uitzendt, gaan er meer lampjes flikkeren en als de aal sterk reageert, brandt de hele batte ry en knettert het oorverdovend in de luidspreker. Een sidderaal is eigenlijk een com plete electrische installatie, waarin zelfs radar is verdisconteerd. Het tel kens weer aanflikkeren van een licht je als de vis in rust is of kalm zwemt toont de werking van het radar-ele ment. Het aquarium bestond gisteren 70 jaar en dat is de reden, waarom men deze expositie heeft georganiseerd. STAKER WEGENS MISHANDELING VEROORDEELD. De 25-jarige C. B. te Groningen ls door de politierechter te Groningen, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, tot zes weken gevangenis straf veroordeeld. Op 25 October heeft B., die bij de coöperatieve melkpro- ductenfabriek „De Ommelanden" staakt, een werkwillige mishandeld. De politierechter vond de houding van deze staker ergerlijk. Hij wenste een zware straf toe te passen om her haling te voorkomen. Ontslagaanvragen. Behalve de adjunct-directeur van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelanden" hebben thans ook de productieleider en de chef van de condens- en melkpoederfabriek, res- pectievelyk onslag aangeboden. Inmiddels heeft de directeur van „De Ommelanden" benoemd tot ad junct-directeur van „De Ommelanden" de heer B. Volstra te Leeuwarden. Nederlanders in arrrs Inzake zeeroveri|. De politie te Tanger houdt drie Ne derlanders in arrest ei» heeft aan landen rondom de Middellandse Zee verzocht acht anderen te arresteren wegens het beroven van de Neder landse kustvaarder „Combinatie". Een aantal gezochte Fransen wordt spoe dig te Tanger verwacht. Zy zullen worden gehoord door een internatio naal tribunaal. BENZINEMOTOREN OP PETROLEUM. Er bestaat hier op het ogenblik in automobilistenkringen grote belang stelling voor de vraag in hoeverre een nieuw apparaat, door een Nederlandse machinefabriek in de handel gebracht het mogelyk maakt besparing te ver krijgen op de exploitatiekosten van bepaalde auto's. Door middel van be doeld apparaat is 't mogeiyk benzine motoren op petroleum te laten lopen. De technische diensten van de A.N. W.B., K.N.A.C. en E.V.O. (Eigen Ver voerders Organisatie) wyden thans aan deze nieuwe vinding byzondere aandacht. Voornameiyk wordt onder zocht of en in welke mate by toepas sing de motor schadeiyke gevolgen zal ondervinden. De technici zullen binnenkort rap porten over hun ervaringen uitbren gen. FOUTEN BIJ TILBURGSE WONINGBOUW? Enige tyd geleden meldden wy, dat zich by de bouw van nieuwe wonin gen in het bouwplan „Oerle" te Til- ourg, onregelmatigheden zouden heb ben voorgedaan. In de raadsvergadering van Vrydag 28 November heeft deze kwestie een punt van bespreking uitgemaakt Uit deze besprekingen heeft het gemeen tebestuur geconcludeerd, dat de be richten over deze zaak zeer sterk overdreven zyn. Voorts heeft de ar chitect en niet enkele ambtenaren de fouten geconstateerd. De hoofdopzichter en een opzich ter zifn op 23 October oqtslagen. De klachten der bewoners dateren eerst van 7 November, een dag van zware slag- en stortregens. Geen enkel huis is afgekeurd. By elk werk kunnen fouten voorkomen, aldus het gemeen tebestuur, en wel door menselyk on vermogen of eventueel door noncha lance. Zonder meer mogen daarvoor noch de architect noch de aannemer worden gedisqualificeerd. Thans wordt onderzocht, welke fou ten precies zyn gemaakt en wie daar voor verantwoordeiyk is. Niemand is gearresteerd. ARGUMENT. De Oostenrbkse film „April van het jaar 2000", die in de Russische zone van Oostenrijk niet gedraaid mocht worden, is nu toch door de Russische auto riteiten toegestaan. De reden voor het verbod te Eisenstadt was volgens de Russische com mandant, dat de acteur die de rol van een Russische officier uit het jaar 2000 vervulde, veel te dik was. AUTOVAL. De tuinder H. V. d. B. uit 's-Graven- zande heeft voor het kantongerecht te Delft terecht gestaan als beschul digde in ee» lang niet alledaagse zaak. Hij had in de heg, welke zijn tuin van de openbare weg scheidt, een autoval aangbracht, omdat het wel eens ge beurde dat bestuurders van auto's, die de bocht te kort namen, met hun wa gen in de tuin terecht kwam. Aanvankelijk bestond de val uit houten palen, doch het resultaat was volgens v. d. B. niet bevredigend. Daarom had beschuldigde ijzeren pinnen laten smeden en die werkten perfect. Althans twee getuigen kwa men vertellen dat zy by elkaar voor zo'n tweeduizend gulden schade aan kapot"estoten banden hadden gehad... Nadat nog de politie te 's Graven- zande een bevestiging had gegeven van het proces verbaal hield de amb tenaar van het openbaar ministerie 'n scherp requisitoir, waarin hy f 200 boete subsidiair een maand hechtenis eiste. De kantonrechter merkte op dat de verdachte geen gemeenschapsmens is. Hy veroordeelde beschuldigde con form de eis. Bovendien zal v. d. B. de door zyn val aangerichte schade moe ten vergoeden en de kantonrechter be loofde er op te zullen toezien dat dit ook inderdaad gebeurt Vandaag is een dag waarop ieder Jruk in de weer is, een dag waar ve len, zowel jong als oua, reeds weken naar uitzien Een dag van geluk en vreugde voor de kinderen, een dag van verrassingen en fopperyen voor de ouderen. Dit St. Nicolaasfeest ia een oprecht oud-Nederlands gebeu- ren, het heeft diep wortel geschoten .n het gemoed der bewoners van de ze lage en drassige landen en de oude, goedgeefse grysaard leeft eigenlijk voor ieder, wiens ziel nog niet geheel met eelt is bedekt. In zyn ware vorm is deze dag natuuriyk een feest voor de kinderen. Zy krygen geschenken en enkele vermaningen, maar de pre sentjes zyn toch het belangrijkste. Is dat zo? Tintelen de jeugdige oog jes en gloeien de frisse wangen alleen om het krijgen van een blikken auto- tje of een pop van speculaas? Zeker niet. Het kind is in zyn onbevangen heid sterk gevoelig voor de sfeer van het feest, voor het imposante dat uitgaat van stokoude heilige met zyn vriendeiyk gelaat Voor het kind geldt dus duideiyk dat de sfeer zeker zo belangryk is als de tastbare ge schenken welke het krygt. Men kan zich ook afvragen of dat ook bij de volwassenen het geval is. Is het daar niet dikwerf zo dat zy, hetgeen zij een ander denken te schenken in waarde in overeenstem ming trachten te houden met dat, wat zij verwachten te zullen ontvan gen. Het is jammer als dat zo ls, want geven is toch zaliger dan te ontvan gen. Dat biykt ook sterk in deze da gen van zwarte Pieten en gebaarde Sinterklazen. Tallozen hebben reeds vreugde b(J het bedenken van de kleinigheden die zij hun gelieven zullen geven, by het schryven van de al of niet kreupele rymen die nu eenmaal by dit feest horen. En zy genieten wanneer zU zien dat hun presentje in goede aarde is gevallen en dat het vreugde brengt Dit is toch het ware van de omgang met mensen: wie er naar streeft het de medemens prettig te maken, zal zelt daaraan genoegen beleven. Wie poogt anderen in een kwaad daglicht te stellen of hen het leven verzuurt, zal zelf ook verzuren. Dat is het heil zame van het geven; niet alleen van marsepljn en suikerwerken, maar veel meer nog van harteiykheld, van liefde, van toegenegenheid, van be grip en medeleven. Wie deze eenvou dige kunst beoefent, zal zelf vreugd* scheppen in het leven. Het warme ge voel dat U doorstroomt wanneer biyk dat Uw kleine geschenk wordt gewaardeerd, zal Uw hart verwar men en Uw ziel verruimen wanneer U ook weet te geven op geesteiyk ge bied. Dat maakt het geven goed, voor al voor de gever. (ADVERTENTIE I.M.) Onder... of.-, in de pantoffel Voorzichtig en bedekt wordt er meer en aneller voortgang gemaakt met de voorbereiding van het aandeel dat de bnrgerU in een moderne oorlog zon moeten nemen, dan openlijk gezegd wordt. Al eeae aerder, b(l een andere aangelegenheid, hebben wy er In dit niet te iwaartU- lende hoekje van de krant, onze verbazing over altgesproken dat men regeren tegenwoordig graag aia bedillen nitlegt. Bedillen ln die aln. dat de betrokkenen maar moeten afwachten wat er over hen en voor hen beslist wordt. Nu ook met die burgerbescherming en allee wat daarmede samenhangt. Die diensten moeten ztrake door bnrgore ge vormd worden ten bate van de gehele bnrgery. Er moeten rrUwil ligere voor komen. Dat heeft de regering gezegd en zy kan or moei lijk bulten dat te zeggen want anders komen die vrywllllgera niet. Verder wordt alles zoveel mogeiyk ln het vage en ln het geheimzin- nife gehouden. De vrywilllgere mogen niet weten wanneer hen dien sten werkelijk klaar moeten zyn, wat zy sollen gaan doen on hoe veel dat allemaal koelen gaat. In gezellige onderonsjes van aogeheten deskundigen wordt uitgemaakt hoeveel vrywllllgera er ln olke ge meente moeten zyn en wie over hen de baaa zal spelen. Een enkoio keer krygen de raadsleden wel eens een Vertronweiyk document toe gestuurd over die burgerbescherming, m»ar o zo vertronweiyk, vaal mensen pas toch op dat de vrywllllgera en de andere Heden die het aangaat er niets van te weten komen. Hei voor de hand liggende gevolg la natouriyk dat er etrskz weer herhaalde Jammerklachten worden aangeheven over de laksheid van de bevolking die sleh niet eens In voldoende getal besehlkbaar ste't om de diensten te vormen. Dergeiyke klachten sollen altyd voos biy- ven. Wil men de bevolking ieta laten verrichten, vooral Iets dat van hola oit die bevolking niet zo erg toelacht, dan zal men helder en klaar moeten zeggen hoe de zaken «taan. Dan aal men moeten teg- gen welke gevaren dreigen en ongeveer fn welk Jaar de toestand erl. tlek geacht wordt. Men zal moeten bekend maken hoeveel de kosten van de borgerverdedlging bedragen en welke belangen daarmee ge moeid zyn. Houdt men dat allemaal In geheime dossiers, dan kan men ook niet verwachten dat de bevolking somaar, zonder lete to weten, vrywllllger gaat spelen ln een organisatie, waarvan men alleen de strekking ln de verte kent. Dan ls het ook op dit punt weer zo dat de regering de bevolking te schichtig of te kinderiyk of te onbekwaam vindt om feiten en verwachtingen te vernemen. Wordt er duz over die bevolking bedild dan moet men ook geen medewerking of mede leven van die bevolking verwaeMen. FEUILLETON. wapen 11 van O door LO BEIDENDUK 19. Van Vueren was over zyn daad niet met zichzelf in 't reine en daarom zweeg hy tegen Marnn. Toen ze vroeg hoe hy zo plotseling uit de financiële moeiiykheden gekomen was, diste hy een smoesje op. Maar hy ver giste zich als hy dacht, dat Marian hem niet doorzag. Voor haar bleef het een raadsel wie haar vader geholpen had. En ze was vastbesloten, dat uit te vinden. Weldra bemerkte Van Vueren, dat hy aan Sartorius een veel hoger rente moest beta len dan twee procent, die deze bedongen had Want al spoedig begon Sartorius zich in Het Wapen te gedragen met een bezitters- air. Zyn toon veranderde. En dat nam toe, toen Korstiaan van Vueren nóg eens een schuldbekentenis ondertekend had. Hy stond nu voor achtduizend by Sartorius in 't kryt. De Indischman nam tegenover hem een soort vriendschappeiyk-beschermende houding aan, echter met een ondertoon van dwingen de superioriteit. Hij nam vrienden mee naar Het Wapen gedurende de stille avonden waarop daar byna niemand zat, en wist Van Vueren over te halen hem daarvoor de „groen# kamer" een klein zaaltje voor bestuursvergaderingen af te staan. Van Vueren wist zo langzamer hand wel wat er in die groene kamer om ging. Er werd, zoals Sartorius dat uil drukte „een kaartje gelegd tussen vrienden" en hy had er geen zin in ciat Breeck daar met de neus boven op zat. Inderdaad zou, wan neer de bevolking van Breeck zich tot dit schouwspel aangetrokken had gevoeld,ze er haar neus wellicht voor opgehaald hebben Want er werd daar in de groene kamer grof, zeer grof gespeeld. En de vrienden die Sar torius meebracht mochten voor Van Vueren grotendeels onbekenden zyn, er waren er een paar by die hem voldoende inlichtten over het gehalte van de rest van het gezel schap. Mensen met een allesbehalve brand schoon zakeiyk verleden, een ryke makelaar die maar net op 't nippertje aan een ver oordeling wegens oplichting was ontkomen een fabrikant-in-ruste uit Vierhouten met zulk een slechte reputatie, dat hy in alle etablissementen in die plaats de deur uitge keken werd. Dit gezelschap maakte er een gewoonte van tot diep in de nacht in de groene kamer te zitten gokken, drinken en zwetsen. Het griefde Korstiaan van Vueren tot ln de ziel, dat hij in zyn oude, gerespecteerde zaak zuii' moest dulden en eens had hy al zyn moed byeengerap- torius g i n hy het gezelschap niet liever bij zich thuis noodde. De man had hem hooghartig aangekeken en gezegd, dat hy by zich thuis noodde wie hy wilde en dat hy van niemand adviezen nodig had. Maar als Van Vueren hem liever niet meer zag, dan moest hy het maar zeg gen. En dit laatste werd gezegd op een toon, dat Van Vueren plotseling begrqep, dat hy zich voor die smerige acht mille practisch aan Sartorius verkocht had. Marian wist wel iets van het gezelschap in de groene kamer. Eens toen er vanuit de groene kame: ge beld werd en Marian inplaats van haar va der heen wilde gaan om de bestelling op te nemen, verbood hy haar zo heftig, dat ze verbaasd opkeek. Ze zullen me daar niet opeten? lach te ze, maar haar vader gromde kortaf: Dat is geen meisjeswerk en ging zelf. Al begreep Marian er zo langzamerhand niets meer van, één ding zag ze duideiyk' langzaam maar zeker ging haar vader aan dit alles ten onder. De groeven in zyn ge zicht verdiepten zich, de filosofische geiyk- moedigheid. die Korstiaan Van Vueren al tyd gekenmerkt had, had hem thans verla ten. Hy was dikwyis slecht gehumeurd, kon Uitvaren om kleinigheden, behandelde haar onvriendelyk. En wanneer hy achter de tap kast stond uit te kijken naar1 buiten, waar hy de waranda van zyn concurrent tussen de bomen zag en de zon zag schitteren op het chroom van de auto's die ervoor geparkeerd stonden, was zijn gezicht hard en verbeten en zuchtte h(j zo diep, düt manke Marinus verschrikt opkeek en zich haastig uit de voe ten maakte, bekommerend met het hoofd schuddend. Op de een of andere manier verbond Ma rian al deze ellende met Sartorius. Niet dat ze er een direct aanwysbare reden voor had haar vrouweiyke intuitie, gevoegd by haar toenemende afkeer voor deze man, wees haar de weg. Zijn houding, die al gemeen zamer en tegeiyk baziger werd, deed haar vermoeden dat hy op een of andere wyze macht over haar vader had. Meermalen lag ze 's avonds uren wakker, peinzend en piekerend. Dat ze ook niemand had met wie ze dit eens kon uitpraten 1 Dan dacht ze aan Harm. Ja, het was waar, hy zat in het kamp van de concurrent, van de tegenstander. Maar, zo vroeg ze zich af, wie was de vijand? De concurrent, Verdonck die een eerlijke concurrentiestryd voerde, of Sartorius, die dat vermoedde ze met steeds groter zekerheid, haar vader naar de rand van de ondergang voerde? Tydens een van hun v» -allige ontmoe tingen" in Vierhouten zat Marian met Harm in het vaste hoakje, wéar zy met een kopje koffie met elkaat praatten over alle belang rijke en onbelangryke dingen. De laatste tijd meende Harm te moeten constateren, dat Marian niet dezelfde meer was. Hij maakte zich daarover zorg en .ver liefd als hy was, kon hy zich niet ander' voorstelleh dan dat haar terneergeslagenheid iets met hun verhouding te maken had. Zou ze er genoeg van krygen? Hield ze niet meer van hem? Wou ze van hem af en durfde ze het niet zeggen? Harm piekerde hierover en besloot kordaat, zich zekerheid te verschaf fen. Hy zou het haar op de man, of liever op d« vrouw af, vragen. Kwam het ergste, dan wist h(J tenminste waar hy aan toe wat Wat hy zonder Marian zou moeten begin nen, wist hy niet. De gedachte dat er geen handvol maar eet landvol meisjes wat, troostte hem niet. Marianof geen ander. Hy kon zich niet voorstellen, dat er defini tief iets zou komen tussen Marian en hem. hy weigerde het te geloven. Maar hy wild# zekerheid. En daarom stelde hij haar deze avond de vraag, waarop hy zich minstens een kwar tier, tussen allerlei onbelangrijk, verstrooid gepraat door, had voorbereid: Marian,- wat is er met je? Je bent dezelfde niet meer? Is er iets gebeurd? Is er ietstussen ons tweeën? Ze keek hem verbaasd en een beetje ge schrokken aan. Haar gezicht vertrok. Dan trachtte ze zich een vroiyke air te geven en zei met een gemaakt lachje: Wel nee jon gen, wat zou er zyn? Je haalt je muizenis sen in je hoofd! Nee kantste terug jij hebt muizenissen in je hoofd ik hoop tenmin- te dat het muizenissen zijn. En je moet iet mij vertellen, Marian. Ik maak me onge rust over je. Ik maak me ongerust over ons tweeën.(Wordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1952 | | pagina 2