f s ADAftSON VAN NELLE* Nieuwe brandspuit en groot B.B. crediet vloeitjes 7&pkaDeecUïe Vrijdag 26 December Vernietiging van een raadsbesluit De jeugddiensten KiïirwsnMD voorn zero rolland en utrecht Schoonhovens) he Courant WOENSDAG 24 DECEMBER 1952. Heluraëorp. De heer Ch. Jensen. postcommandant van de rijkspolitie is met ingang van 1 Januari 1953 bevor derd tot wachtmeester eerste Hekenderp. Zaterdag gaf de zang vereniging „Zang en Vriendschap" haar jaarlijkse uitvoering in de open bare lagere school onder leiding van haar nieuwe directeur, de heer D. Klip uit Gouda. Ondanks het slechte weer, was de zaal geheel gevuld. Na dat de voorzitter, de heer W. Ver meer, deze avond met een kort woord had ingeleid, werd dadelijk overge gaan tot de afwerking van het pro gramma. Zowel het grote koor als het kinderkoor brachten de ingestudeerde liederen op voortreffelijke wijze ten gehore. Drie stukken gezongen door het grote koor viel bij de aanwezigen zodanig in de smaak, dat deze num mer» na afloop nog eens moesten wor den gezongen, te weten: Slavenkoor uit „Nabuchonosor", Pelgrimskoor uit „Tannhëuser" en My Old Kentucky Home. De nieuwe directeur en de ver eniging kunnen met het resultaat van deze uitvoering zeer ingenomen zijn en de beste verwachtingen voor de toekomst hebben. een stenen voetstuk. De stroom van geschenken, werd bij het vorderen van de dag steeds groter en onder de diverse attenties bevonden zich prach tige bloemstukken en kostbare cade- aux uit verschillende delen der we reld. D.D.C.—STOLWIJK 1—2. Stolwijk. Voor rust speelt Stolwijk een goede wedstrijd en heeft de ver dediging van D.D.C. handen vol werk om doelpunten te voorkomen. Steeds weer dringen de gasten op, en na 20 minuten spelen gelukt het aan P. van Dam om uit' een corner via de keeper te doelpunten. Stolwijk blijft aanvallen en 5 minuten voor rust is het Thijs Verkaik, die met een mooi ver schot de stand op 0—2 voor Stol wijk brengt. Na de rust schijnen de rollen omgedraaid en komt D.D.C. gevaarlijk opzetten en verschillende malen moet de verdediging van de gosten alles bijzetten om een teg junt te voorkomen. Af en toe iet Stolwijk om ook weer enens ge vaarlijk te worden maar ook D D.C.'s Ireeht. Gevonden Tij dens de receptie van burgemeester Vermaat Vrijdagavond zijn op het raadhuis verloren eren paar wollen wanten en een broche. Het verlorene is op het raadhuis terug te bekomen. (ADVERTENTIE I. M.) MIJN HA HOT Chlorophyll-tandpasta bovendien de waardevolste.nameiijk de enige met Vitamine A en Tube 120 93 FEESTAVOND V.V. MOORDRECHT. Moordrecht. In het Posthuis had Maandagavond de voetbalvereniging Moordrecht voor haar leden en dona teurs een feestavond georganiseerd. Vele voetbalvrienden bleven ook thans hun club trouw door van hun verte genwoordiging blijk te geven. De voorzitter van de vereniging, de heer E. Boere, sprak een openings woord en maakte van deze gelegen heid gebruik om de afgetreden voor zitter de heer H. Frederiks en het be stuurslid, de heer P. van Adrichem te huldigen voor alles wat beide heren in het belang van de sport en speciaal voor de V.V. Moordrecht hebben ge daan. Van de oprichting van de ver eniging af is de heer Frederiks voor zitter geweest, totdat hij meende dit jaar voor een jongere kracht plaats te moeten maken. De heer Van Adri chem is zo zeifle de heer Boere steeds een voorbeeld geweest om de team geest te bewaren. Steeds kon men op deze speler, «elfs nadat hij de schoe nen aan de wilgen had gehangen, re kenen indien dit nodig bleek te zijn. Ter herinnering werd aan beide he ren een herinneringsvaan op stan daard aangeboden, terwijl de dames een bloemenhulde ln ontvangst had den te nemen. De heer Frederiks dankte ook namens de heer Van Adri chem voor deze hulde. Hierna voerde het toneelgezelschap van de „Esveha" te 's-Gravenhage een blijspel van Henk Bakker „'n Wespennest" op. Met succes vond deze opvoering plaats en de tonelisten mochten dan ook een welverdiend applaus in ontvangst ne men De voorzitter liet zijn dank woorden vergezeld gaan met de aan bieding van een grote taaart. Een bij zonder geanimeerd bal besloot deze geslaagde clubavond. NIenwerkerk aan de IJssel. Vrijdag avond is in de Ned. Herv. Kerk een Kerstconcert gegeven door de chris telijke gemengde zangvereniging Deo Cantemus en het christelijk meisjes koor Cantemus. Ook het christelijk kinderkoor Rozenknopje verleende me dewerking. Het geheel stond onder leiding van de dirigent, de heer A. Pronk uit Gouda. Het is een mooie avond geweest, die de talrijke aanwe zigen ten zeerste bevredigd heeft. Papendrecht. Zaterdagmiddag had t bestuur van de buurtvereniging Bea trix de kinderen der leden in het gym nastieklokaal van de Oostelijke open bare school bijeen laten komen om n kinderfeest te vieren. Een gezelschap onder leiding van de heer Schoolen- berg uit Dordrecht hield de kinderen bezig met goochelen, clownerie ac- cordeonmuziek en zang. Tussen de be drijven door werden de jeugdige be zoekers getracteerd op warme choco lademelk. Bij het naar huis gaan kreeg ieder nog een zak met alleilei lekker». In de cantine van Aviolanda had Zaterdagavond de bazarcomimssie. die ter gelegenheid van het gouden Jubi leum van het Groene Kruis zich zo verdienstelijk had gemaakt alle me dewerkers bijeen geroepen voor een gezellige beneenkomst. Aan het begin van de bijeenkomst deelde de heer T. Metena namens de bazarcommissie mede. dat d® °P" brengfft van de bazar ongeveer f 4000 netto had bedragen Er mof l®n nQno°rg enkele posten betaald worden. Daar voor bracht hij dank aan alle mede werkers. Een Dordts gezelschap. De Spotlights, onder leiding van deheer Bakker amuseerde de aanwezigen op voordracht, muziek en zang. De twee Jaco's hadden met haar iedjes veel succes Tussen de verschillende num mers door werden de medewerkers getracteerd op koffie, koek, enz. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter van het Groene Krms. de heer Kooijker allen voor de *P™tane medewerking, vooral *U. die dende functie hadden waargenomen. Deze avond was mogelijk geweest om- dat verschillende personen alle artik? len gratis ter beschikking hadde» f®" steld ook de prijzen voor de gratis "op's receptie, die het beduur wn het Greene Kruis nog dit Jaar hoopt te houden zal het bedrag officieel worden overhandigd. ReeuwUk. Gevonden: rub berlaars. vulpen, kano wollen das. In lichtingen bij de politie: adriaan VOLKER ZEVENIïa JAAR. SHedrecht. De fraaie villa „Mere - veo" aan de Adr. Volkersingel te Slie- drecht was Maandag de gehele dag het doel van veler bezoek. Immers de heer Adriaan Volker. voorzitter van de raad van beheer van Adriaan Vol kers Maatschappij tot het uitvoeren van Openbare Werken N.V- gevestigd tg Sliedrecht/Rotterdam bereikte de leeftijd der sterken. In de morgenuren verscheen een deputatie van het per soneel. van hoog tot laag. aan de Sin gel" om de heër Volker te complimen teren Namens directie en personeel ry,\r* beer C. H. Kran.eveid uit Rotte n« oen vogclbad aan, bestaan de -i bronzen kinderbeeldje op verdediging is nu goed op dreef. Zeven minuten voor het einde, wan neer D.D.C. in den aanval is. maakt een der Stolwijk-backs hands en de toegewezen penalty wordt in een doelpunt omgezet (1—2). D.D.C. tracht, hierdoor aangemoedigd, de gelijkmaker te forceren, maar de gas ten weten verder onheil te voorko men, en nemen beide punten mee naar huis. HERBEGRAFENIS MEVR. MOURIK. Streefkerk. Zaterdagmiddag werd op de algemene begraafplaats het stoffe lijk overschot van mevr. Mourik-Nes- pital, die op 29 Februari in Makassar viel als slachtoffer van een roofmoord mevr. Mourik vertrok ongeveer een jaar geleden naar Indonesië om zich te voegen bij haar man de heer M. Mourik. die secretaris bij het commis sariaat te Makassar is. In een korte kerkdienst ging ds. Julius voor. Hierop begaven de fami lie met genodigden en een stroom ven belangstellenden zich naar de begraaf plaat^ waar in de aula de kist. gedekt door de Nederlandse vlag,, onder een schat van bloemen, stond opgebaard. Ds. Julius vervolgde met de begra- fenislithurgie, waarna de schoonvader de heer M. Mourik. woorden van dank sprak voor de belangstelling en het medeleven bij dit overlijden onder vonden. waarbij hij vooral noemde de vertegenwoordiger van het departe ment van Buitenlandse Zaken, burge meester Dekking en ds. Julius, die voor hem zo'n grote steun waren ge weest. Met enkele woorden nam hij afscheid van de dode. die hij wist op genomen bij haar Heer en Zaligmaker. Door de buren werd de zware kist naar het graf gedragen. Nadat zij in de groeve was gedaald werden de bloemen en kransen, onder welke er een van haar echtgenoot uit Makassar was. om de groeve gelegd. Toen sprak ds. Julius de laatste woorden van af scheid. Hij besloot de plechtigheid met het lezen van de geloofsbelijdenis. Donderdag- en Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereniging Sparta. onder leiding van haar directeur E. G. van Meerkerk, een uitvoering ln de zaal van de heer Stuurman. Het pro gramma bood een verscheidenheid van turnoefeningen, die allen van klein tot groot, van mqeilijk tot gemakkelijk, op keurige wijze werden uitgevoerd en die met een hartelijk en welver diend applaus werden beloond, Paro en Dies zorgden voor de nodige af wisseling in het programma. De heer J. W. C. Dekking, burge meester van Streefkerk en Bleskens- graaf en Hofewegen. is als zodanig voor zes jaar herbenoemd. Tot kerkvoogd van de Ned Herv Kerk is benoemd de heer A. Jonge- neel en tot notabel de heren M. Mou rik en J. Kromhout van der Meer. RAAD KOMT BIJEEN, Tienhoven. De gemeenteraad komt in vergadering bijeen op Dinsdag 30 December 's morgens om tien uur. FANFARE BESTAAT 55 JAAR. Zevenhuisen. Ter ere van haar 55- jarig jubileum gaf het fanfarecorps „De Kleine Trompetter" in hotel Vos twee uitvoeringen. Onder zeer grote belangstelling opende de voorzitter van het corps, de heer C. S. Bax, de feestavond. In het kort schetste hij het ontstaan en verloop tot nu toe van de vereniging. In de loop der ja ren is er. aldus de voorzitter, door de vereniging heel wat gepresteerd 4n wij doen ons best om steeds ver- t#ër te gaan. Onze wens is, zo besloot dê voorzitter, dat wij financieel en wat leden betreft op de gemeenschap van onze gemeente mogen blijven re kenen. Na de opening gaf het corps enkele nummers ten beste. Verschillende verenigingen van binnen en buiten de gemeente brachten hun felicitaties over. Ook burgemeester Arn. Boer gaf blijk van medeleven en waarde ring. Het Rotterdamse toneelgezel schap „Nieuwe Kracht" omlijstte de ze jubileum-avonden met het vrolijke spel „Rimboe in Mokum". Zevenhuisen. Onder grote belang stelling is Zondag. 21 December 1952. een Kerstwijdingsdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Deze dienst werd geleid door ds. W. Bloemendaal. De dames J. en C. Heij zongen enige kerstliederen, duet en solo, wat heel mooi was. Vooral de aolo: „Cantique de Noël" werd praphtig vertolkt. Het kerkkoor zong. afgewisseld door ge meentezang en voorlezing van teksten door de predikant. (ADVERTENTIE I. M.) gend brandend Dat opstijgend zuur, van Uw i tot boog in de koel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze sma kelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apo theker of drogist en zorg er voor al tijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend ln te nemen zonder water of wat ook. Gemeentebegroting goedgekeurd Geen koopavond, vreemdelingen Woensdag in een „dode stad. SCHOON 10VEN. Zes leden van de raad moeten tegenweorilg «ijn om een vergadering le honden. Het was dus geen wonder dot burgemeester Aten voor de opening van do vergadering van Maandagmiddag oven tellen moeat of hij voldoende stemmen om sieh heen versameid had «m te kunnen beginnen: sleehta seven leden waren op deze belangrijkste vergadering van bet Jaar aanwezig. In de Partij van de Arbeld-fractie was een vseature door het vertrek van de heer Meyers en juist bU het begin van de vergadering ontstond ook In do K.V.P.-fraotte een vaeature door de benoeming van de hoer Deerenberg tot gedeputeerde HU moest daardoor aftreden als raads lid. Voorts waren nog de heren Van Schalk en Groenen afwezig. De geloofsbrieven van het nieuwe benoemde lid. de heer J. A. Houtman worden in orde bevonden en 'n reeks ingekomen stukken wordt voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van de slagers om een vacantierege- ling vast te stellen wordt ln handen van B. en W. gesteld voor advies en aan de Chr. ulo-school wordt mede werking toegezegd bij aankoop van leermiddelen ten bedrage van f 500. De woning Lange Weistraat 46 wordt onbewoonbaar verklaard en vervolgens komt het uitvoerige voorstel van B. en W. aangaande winkelsluitingswet aan de orde. in een vergadering dus waarin de winkeliersvereniging zo min in de raad als op de publieke tribune vertegenwoordigd is. In het algemeen spreken enige he ren zich voor of tegen de regeling uit, waarbij de heer Simons de juiste opmerking maakt, dat men zich langzamerhand wat moet gaan matigen met het reglementeren. Hij kan niet inzien dat hët nodig is bijvoorbeeld een koopavond, bindend voor te schrij- rbieden. Laat men er ge- oor zodat de winkeliers >ruik kunnen maken, dan vrijheid, die al te zeer ven of te legenheid al of niet ge dient men gekneveld wb De voorzitter betreurt het ge- bfek aan eenstemmigheid in de advie zen die hij Weeft ingewonnen, maar hij hoopt met het oog op Schoonhovens positie als stlteekcentrum. dat de mid denstand zijn taak nog eens anders en beter zal gaan zien. Wethouder Peerbolte snijdt de kwestie van de splitsing van de stad in twee delen voor de halve dag slui ting aan. De middenstand wil dat niet om voor de heer Peerbolte onbegrijpe lijke redenen. In het bijzonder met het oog op vreemdelingenverkeer zou dat van be lang zijn, aldus de voorzitter, want nu reefls staat vast dat een reis bureau in h£t seizoen elke Woensdag middag een groep toeristen ral aan voeren en bbvendien heeft het Unile- verconcern het voornemen weer zes groepen van 100 Engelsen, die Neder land bezoeken, ook naar Schoonhoven te brengen. De helft van die buiten landers zullejn ook op Woensdagmiddag komen. Konten er nog verzoeken van de winkelstand voor een andere rege ling dan zal'men die gaarne in behan deling r.eman doch thans moet de raad besluiten tot de onmiddellijk van kracht wordende bepaling dat alle winkels op Woensdagmiddag gesloten zullen zijn DahrVan zijh uitgezonderd de manu- facturiers en de kappers, die respec tievelijk op Maandagochtend en Dins dagmiddag gesloten moeten zijn. Even eens wordt vastgesteld de bepaling dat de winkels op Zaterdagavond tot 7 uur (in plagt» van 6 uur) geopend -uilen zijn. Bij de bespreking van de koopavond doet de voorzitter een ernstig be Jcp o,> de raad die bepa ling in te vtt.wii -oor met name ge noemde branohes (die de „grotere stukken" verhandelen) en op voorstel van de heer Bron wijzigt hij het ad vies van B. en W. zodènig dat de koop avond voorlopig voor een jaar als proef zal worden ingesteld. Da heren Peerbolte (namens zijn gehele fractie) en Kok verklaren zich tegen een koopavond; de heer Beusekom zegt het voorstel van de heer Bron te steunen. Bij de daaropvolgende stem ming verklaart hij zich echter tegen het voorstel. De koopavond wordt daardoor, niettegenstaande de overwe ging van Schoonhovens centrumpositie verworpen met drie tegen vijf stem me». De heer Van Schalk is juist bij tijds om aan deze stemming te kun nen deelnemen, ter vergadering ver schenen. Het is te verwachten dat de ze kwestie nog wel meer in de raad ter sprake zal komen, want ditmaal waren er geen officiële verzoeken van bepaalde branches om wel een avond in de week tot 9 uur geopend te mo gen zijn. Zouden die ingediend wor den dan zal wellicht tot gedeeltelijke instelling van een koopavond kunnen worden besloten. De stroomtarieven. zoals wij die reeds eerder afdrukten, worden goed gekeurd. waarbij de heer Kok op merkt. dat er eigenlijk niets te beslui ten is omdat de tarieven door Gouda opgelegd worden en waarbij wethou der Peerbolte mededeelt dat slechts vijf procent van de verbrui kers stroom afneemt tegen het zoge naamde losse tarief van 29 cent per k.w.u. De grote meerderheid valt in het vastrechttarief van 9 cent per k.w.u. Rapporten-puszle Bij de behandeling van de vraag of Schoonhoven al of niet moet overgaan tot aanschaffing van 'n nieuwe brand spuit ligt een beredeneerd voorstel van B. en W. ter tafel, dat zes getyp te vellen omvat De heer Ouweneel vraagt hoe het komt dat in de Schoon- hovense Courant een aankondiging van dit voorstel, kan verschijnen met de opmerking dat geen rapport van de plaatselijke brandweercommandant is overgelegd, terwijl een of twee da gen later wel zo'n rapport voor de le den van de raad ter (geheime) ken nisgeving wordt gelegd. De voorzitter zegt dat „natuur- lijk" wel zo'n rapport gevraagd is en dat er op pag. 5 van het voorstel ook naar verwezen wordt. (Pag. 5 van het voorstel behandelt echter niet de aanschaffing van een brandspuit maar de aanschaffing van slangenmaterlaal, dat geheel los be zien wordt van het al of niet kopen van een nieuwe spuit. Over die slan gen wordt verwezen naar een rapport van de brandweercommandant. Dat ln ditzelfde rapport ook gesproken wordt over de brandspuit bl(jkt nergena nlt het voorstel van B. en W.. waarin wel adviezen en rapporten van provinciale Inspecties en organisaties burgerbe scherming uitvoerig aangehaald wor den. red.). De heren Bron, Peerbolte, v. Osv. d- Abelen. Simons en Kok zeggen allen, zij het met een bezwaard hart vanwege de hoge kosten, tot aan schaffing van een spuit te willen be sluiten. Zij spreken daarbij in krasse termen over de ondeugdelijkheid van de bestaande motorspuit en in het bij zonder de heer Peerbolte zegt op bijna demagogische toon dat het niet verantwoord is te blijven voortsukke len met een ondeugdelijke spuit. (WU mogen hlerbU twee korte maar duidelijke zinnen uit het voorstel van B, en W. aanhalen. Die lulden: De mo torspuit V 8 Is nog ln goede conditie. In het rapport van de provinciale brandweerbond van 4 Januari 1952 wordt gezegd: De grote motorspuit verkeert in goede conditie". WU weten niet welke andere Inlichtingen, die du* niet ln het voorstel van B. en W. staan, de raadsleden nog hebben be reikt waardoor zij een tegengestelde mening konden verkondigen. red.). De bezwaren van de deskundigen richtten zich volgens het zesbladig voorstel tegen de trekker tevens manschappenwagen voor de motor spuit. De voorzitter wijst er op dat met deze trekker niet voldaan kan worden aan hulpaanvragen, al of niet in B B. verband buiten de gemeente. (HU «t«U dus niet. dat de bestaande uitrusting voor puur-Schoonhovena ge bruik onvoldoende sou «iJn, zoals de raadsleden wel beweerden. red.). De heer Van Schalk herinnert er aan dat de bestaande trekkercom binatie ook is aangeschaft op deskun dige adviezen, doch dat dit materiaal van de eerste dag af aan een fiasco is geweest. HU vraagt nu Schoonhovens eigen deskundigen te laten adviseren bij de aankoop. Tot de verstrekking van een crediet van ruim 24.000 gulden voor aanschaf fing van een nieuwe autospuit wordt besloten alsmede tot aanschaffing van slangenmateriaal tot een bedrag van ruim 7500 gulden. BU het zeer uitgebreide voorstel aangaande de organisatie van de burgerbescherming is de voorzitter zelf de eerste woordvoerder. HU zegt deel uit te ma ken van het kringbestuur B.B„ doch niettemin zijn tijd liever aan nuttiger zaken te besteden dan aan het onder havige voorstel. Met tegenzin heeft hijzelf met het secretarie-persjiheel aan de samenstelling daarvan gewerkt eensdeels omdat de jongste oorlog nog zo kort achter ons ligt anderdoela om dat Schoonhoven geen gemeente is die in een bUzondere gevaren klasse ge rekend wordt. Hij heeft veel waarde ring voor het werk dat in kringver- band gedaan wordt doch hU vindt dat ook aan de blokbescherming en de plaatselijke organisatie aandacht be steed moet worden. Nu de regering heeft aangekondigd dat vrUwilligers geworven moeten worden, moet de plaatselijke overheid tonen door het voteren van gelden achter de organi satie te staan Dit acht hij het belang rijkste en hij voegt daaraan toe da» het niet de bedoeling is dadelUk tot aanschaffing van materiaal over te gaan. zeker niet van materiaal dat aan bederf onderhevig is. Het is nodig nuchterheid aan de dag te leggen en te waken te gen over-organisatie. maar in een dichtbevolkte gemeente moeten voor bereidingen voor de organisatie getrof fen worden, omdat een B.B.-ploeg niet uit de grond gestampt kan worden op "het moment dat het nodig zou zijn. Het is echter niet nodig een paniekstemming te verwekken. De toestand is niet dreigend en de aan schaffingen zijn niet dringend. Er moet echter een begin gemaakt kunnen wor den met de voorbereidingen. Wethouder Peerbolte kondigt aan dat zUn fractie het voorstel steunt met het oog op de verantwoordelijk heid die de overheid draagt en hy voegt er aan toe dat het wèl de be doeling is slangen te kopen, (de voor zitter heeft zoeven de aanschaffing van gemakkelUk slijtende materialen, als overbodig gekenschetst. red.). De heer Groenen, die juist ter ver gadering komt zegt uit ervaring te spreken wanneer hij er op wUst dat er in Mei 1940 niets voorhanden was voor de luchtbescherming. Die toe stand mag niet weer ontstaan. De heer Bron wil spijkers met koppen slaan. Zonder stemming wordt besloten ruim 9000 gulden ter beschikking van de B.B. organisatie te stellen. (Er wordt niet over gesproken, dat het rUk het blUkbaar voldoende acht wanneer ruim 1600 gulden besteed zou worden, blijkens de subsidie. De toon van de verklaring van de voorsltter is wel heel wat rustiger dan die van het rapport, maar de raad stelt aich zelf achteloos voor de keus: alles of niet». Waarom niet met 1600 gulden van het rUk en de reeds eerder vast gestelde 500 gulden van de gemeente als gulden middenweg volstaan kan worden, komt niet ter sprake, hoewel dat toch seker voor de hand zou lig gen nu de voorsitter megedeeld heeft dat sleehta een begin van organisatie en een deel der aanschaffingen wer- kelUk nodig «Un. red.). DE GEMEENTEBEGROTING Bij de behandeling van de begro tingen waartoe de raad vervolgens overgaat, krijgt men waarlijk niet de indruk dat hier het hoogste bestuurs orgaan van de gemeente de-grote lij nen voor het beleid in het komende jaar vastlegt. Behalve ln de algemene beschouwingen, wordt geen enkele op merking van enige betekeni9 gemaakt. Door de afwezigheid van wethouder Deerenberg komt tot tweemaal toe aan het licht dat de overige leden van het college van B. en W. zelfs de beteke- nia van een post uit het hoofdstuk openbare werken niet kennen. De heer Van Os v. d. Abelen zegt in de algemene beschouwingen woningbouw, wegenaanleg en verbete ring aan het veer de eerste punten van gemeentelijke aandacht te vinden Hij breekt een lans voor de stichting van een badhuis ofndat door de uit breiding van het garnizoen de gelegen heid voor burgers, gebruik te maken van de militaire douche-inrichting wel eens zou kunnen vervallen. Hij vraagt voorts nieuwe plannen voor sportter reinen. speelweide en zwembad, waar bij hij de instelling van een sportraad bepleit waarin onderwijzend personeel en afvaardigingen van sportverenigin gen zitting moeten nemen. Om de be langstelling voor de gemeentelUke po litiek te versterken zou hU ook eon jeugdgemeenteraad in het leven wil len roepen en tevens zou hij gaarne zien dat het gemeentelUk beleid voor de toekomst wordt vastgelegd In een ontwikkelingsplan. Op sociaal gebied bepleit hU de instelling van een alge mene dienst voor gezinsverzorging be nevens de ombouwing van het Burger lijk Armbestuur in een dienst voor maatschappelijk hulpbetoon. De 'nfer Kok heeft vastgesteld dat de gemeente groeit in tal en last. De toeneming van de schulden- en rentelast is zo enorm, dat hU zich heeft afgevraagd of het zo wel door kan gaan met het gemeentelUk beleid, waarvan hij zich niet ontveinst dat de raad daarvoor verantwoordelijkheid draagt omdat daarin nagenoeg alle voorstellen critiekloos zUn aanvaard. Hij ziet evenwel geen andere moge lijkheid dan inderdaad door te gaan. want anders zou Schoonhoven 'n dood stadje worden, een positie, die het eco- nomisch-technologisch instituut wel aan Schoonhoven had toegedacht, doch die niet erg aantrekkelUk ls. HU vreest evenwel dat tussen baten en lasten 'n steeds wUder wordende kloof zal ont staan. waarvoor hU geen andere brug ziet dan een verbeterde financiële ver houding tot het rUk. De heer Bron vergelUkt de begro ting met een totaaltelling van rond een half mlllioen met die voor 1953 welke een totaaltelling vertoont van meer dan een en een kwart millioen. Deze vergelUking. die de heer Bron later ook op enige onderdelen toepast is vrU nutteloos, niet alleen omdat de gemeente waarlijk niet de enige is wier uitgaven vergeleken bij voor de oorlog gestegen zUn maar ook omdat de gemeentelijke bemoeiingen zich veel verder uitstrekken. In 1940 heeft de gemeente geen enkele woning gebouwd terwijl nu in één jaar gelden ver strekt «Un voor meer dan honderd wo- ningen. red.). De heer Ven Beusekom vraagt tenslotte naar de riolering van de Halve Maan met omgeving, omdat hij daarvoor geen post op de begrodng gevonden heeft. Wethouder Peer bolte wijst erop dat de raad enige maanden geleden daarvoor reeds een crediet heeft toegestaan. De voorzitter, de sprekers be antwoordend. zegt dat plannen voor een badhuis benevens voor een ge- rteeskundlg centrum reeds leven. Aan het stichten van een sportraad en een jeugdgemeenteraad zal hU gaarne al le medewerking verlenen. Hoewel voor een gezlnsverzorgingsdienst en een dienst voor maatschappelijk werk4toel wenselijkheden bestaan kan het toch niet de bedoeling zijn het burgerlijk armbestuur ineens af te schaffen. Hij zou over deze onderwerpen eerst een praatavond willen beleggen want wen selijk acht hij deze dienst enwel- De adviescommissie woonruimte bijvoor beeld ontbeert node adviezen van vrou welijke deskundigen. Ten aanzien van de toenemende schuldenlast zegt de voorzitter hoop te koesteren op een gunstiger uitkering uit het gemeente fonds. De heer Bron vindt de beste socia le voorzieningen: goede woningbouw. Daarbij acht hU een badhuis ook wen- selijk doch met het overige zou hU willen wachten omdat de begroting toch al zo gespannen staat. Duurder water. De begroting voor de gemeentebe- drUven wordt goedgekeurd, waarbij de heer Peerbolte nog opmerkt dat in het komende jaar ongeveer 'n kwart millioen gulden geïnvesteerd zal wor den aan het nieuwe waterleidingbe drijf (waarover wij reeds uitvoerig berichtten. red.). Het gevolg van die kapitaalsuitgaven zal zijn dat de tarieven voor waterlevering aan het eind van het komende jaar /erhoogd zullen moeten worden. De begrotingen voor het weeshuis en het burgerlijk armbestuur worden ook goedgekeurd. De gemeentebegroting zelf levert dan slechts op enkele ondergeschikte punten nog een vraag of een aanwij zing op. De voorzitter zegt bij de post onderhoud straten dat aan de te herstraten wegdekken nog is toege voegd dat van de Nes, dooh het is de vraag of alle voorgenomen werken wel uitgevoerd zullen kunnen worden. De heer Van Os v. d. Abelen vraagt verbetering aan het koolaspad achter de nieuwe woningen aan de Lange- rakkerweg. De heer Bron vraagt het zandstrooien bU gladheid van de stra ten niet te beperken tot de rUbaan doch integendeel de trottoirs ook te voorzien. Bij de post van f 1380 voor fabricagekosten wordt op 'n vraag van de heer Ouweneel ijverig gefan taseerd over de mogelijke oetekenis doch men komt niet tot uitsluitsel. (De post bevat bedragen voor gereedschap en dergelUke ten behoeve van 't tech nisch personeel van gemeentewerken). Bij het hoofdstuk onderwUs vraagt de heer Ouweneel of nu de rijksbegroting van onderwUs in de Tweede Kamer is aangenomen vast sttaat dat de landbouwhuisftoudschool. waarvoor een post op die begroting staat, in Schoonhoven gesticht zal borden. De voorzitter meent dat te mogen bevestigen. Al mag de ge meente nog niet te hard van stapel lo pen, toch worden reeds voorbereiden de besprekingen gevoerd over verkoop van grond en dergelijke. De heer Van Os v. d. Abelen herinnert aan de toezegging van de gemeente om regel matig het zand in de zandbakken bij de kleuterscholen te zullen verversen, waarop de voorzitter zegt 'n be richt van de schoolhoofden te verwach ten wanneer dis verversing noodza kelijk is. De heer Simons vindt de post voor verpleging krankzinnigen ver- schrikkelijk hoog (f 40 000). De voor zitter herinnert aan het verlagen van de provinciale subsidie in deze verpleging en de heer Van Schalk waarschuwt dat deze post wel eens te laag zou kunnen blijken. Blijkens schriftelijke verklaringen die bij de woningcommissie binnenkomen ter staving van aanvragen voor een ande re woning, zijn er in Schoonhoven nog zeer veel zenuwpatiënten De post voor onvoorziene uitgaven, aanvankelijk geraamd op 14.000 gulden wordt, in verband met sinds de opstel ling van de begroting als weer gevolg de wijzigingen, gebracht pp 10.000 gul den. Daarmede is de gewone dienst afgehandeld. Voor de kapitaalsdienst zijn reeds de posten voor B B. en brandspuit goedgekeurd. Voorts stelt de heer Bron voor 't verbeteren van- de wal kant langs de Nieuwe Snlgel uit te stellen. Bij een post van 5000 gulden voor nieuwe kachels in de Emma- Bchool (o.l.) zegt de voorzitter dat geenszins vaststaat, dat Inderdaad kachels gekocht moeten worden. Dan zou namelijk ook voor elke kachel een nieuwe schoorsteen gebouwd moe ten wordtn. Overwogen moet nog wor den of wellicht beter tot centrale ver warming of tot aanschaffing van gas kachels overgegaan kan worden. Met de oorspronkelijk beoogde kachels is in de r.k. lagere school een proef geno men die slecht bevallen is. De gehele begroting wordt daarop goedgekeurd. Koop ls koop? Neen. BU de begrotingswijzigingen voor 't lopende jaar is een post van 300 gul den om aan de heer Joh. Seton een aanvullende uitkering te verstrekken op de koopsom van de van hem ge kochte grond aan de Opweg. De heer Van Schalk vraagt hoe deze post ontstaan kon, omdat de grond toch al gekocht en betaald is. De voorzitter zet uiteen dat van de verkoper een verzoek later is bin nengekomen om alsnog schadeloos ge steld te worden voor gewas dat op de verkochte grond stond, waarop de heer Van Schalk vraagt of de andere eigenaren, die onder dezelfde omstan digheden langs de Opweg grond ver kocht hebben, die vergoeding wel ge had hebben. De voorzitter ant woordt daarop met een kort maar krachtig; Ja. Bij de aanvraag van de aanvullende post van 3560 gulden voor werkzaam heden ten bedrage van 6500 gulden aan het gymnastieklokaal, deelt de voorzitter mede dat in dit ver band inderdaad de instelling van een sportraad wenselijk geacht moet wor den, omdat bijvoorbeeld over de ge- bruiksvergoeding die de verenigingen betalen en de vernielingen die in het gebouw worden aangericht wel eens gesproken moet worden. Voorts zegt hU dat de bouw van een tweede gymnastieklokaal wellicht nodig wordt en daarom reeds overwogen wordt. Wethouder Peer- bolt e»zou gaarne zien dat het ver antwoordelijkheidsgevoel van de ver enigingen bij de stichting en instand houding van een gymnastieklokaal wat duidelijker aan de dag trad. De heer Simons vraagt zich af of het rijk geen bUdrage kan verlenen in de ex ploitatiekosten van het gymnastieklo kaal ten behoeve van het lagér onder wijs. De credieten worden goedgekeurd Te 6 uur volgt sluiting der vergade ring van deze middag, 's Avonds kwam de raad opnieuw bijeen ter bespreking van het bouwplan voor 64 woningen. 's Avonds om acht uur namen da raadsleden alweer hun plaatsen in om zich bezig te houden met het laatste, maar zeker niet het minst belangrij ke punt: het bouwen van 64 womnwet- woningen in het Noord-Westelijke deel van het uitbreidingsplan aan de Opweg. Voordat deze zaak in bespreking kwam deelde de voorzitter me de dat reeds een opvolger als raads lid van de heer Deerenberg benoemd was verklaard, die de benoeming had aangenomen, namelijk de heer J. J. Janssen. Een commissie bestaande uit wethouder Peerbolte en de heren Van Schaik en Groenen onderzocht de ge loofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid en bevond deze in orde. zo dat in de eerstvolgende gewone raads vergadering, waarschijnlijk in 'i be gin van Januari, de nieuwe raadsleden Houtman en Janssen beëdigd- zullen kunnen worden. In dezelfde zitting zal dan kunnen worden voorzien in de wethoudersvacaturè. De voorzitter leidde de bespreking van de woningbouwplannen in met 'n woord van lof voor het vlotte werk van architectenbureau Visser en van het secretariepersoneel. Ook aan het adres van wethouder Deerenberg werd een dankwoord gericht voor het grote aandeel dat hij had in deze wo ningbouwplannen. Daarna schaarden de raadsleden zich rond de tekeningen van de verschil lende woningtypen, die in het Noord- Westelijk deel van het uitbreidingsplan aan de Opweg zullen verrijzen, tien etagewoningen, geschikt voor huisves ting van vier personen, tien etagewo ningen. geschikt voor huisvesting van zes personen en 44 eengezinswoningen geschikt voor huisvesting van zeven personen Ir. R Visser was in deze raadszitting tegenwoordig om de plan nen nader toe te lichten en zijn uit eenzetting was zo duidelijk dat geen van de raadsleden na de officiële voortzetting van de vergadering nog behoefte voelde tot een nadere be spreking. Bij de beschouwing van de plannen spraken sommige raadsleden wel de wenselijkheid uit dat de (tamelijk ruime) zolders boven de etagewoningen van een zodanige balklaag zouden worden voorzien, dat die ruimten be nut zouden kunnen worden als berg plaats. Deze voorziening zou echter weer hogere uitgaven vergen en die zouden op hun beurt hogere huren tot gevolg hebben. B. en W. en do archi tect zullen evenwel bezien of er nog een mogelijkheid gevonden kan wor den om de zolders voor gebruik als bergplaats geschikt te maken. De huren, die hoogstwaarschijnlijk voor de te bouwen woningen geheven zullen moeten worden werden toege licht door de heer Steinkamp, ambte naar ter secretarie. Uit zijn uiteenzet ting bleek, dat de huren zich om de acht gulden zullen bewegen. Voor de woningen voor vier personen zal de huur ongeveer f 7.20 bedragen, voor die voor zes personen f 7.80 en voor die voor zeven personen f 8.00 of f 8.25 Hierin kan enig verschil optreden in verband met de ligging van de won n- gen. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad tenslotte voor de stich ting van de 64 woningen een crediet beschikbaar te stellen van in totaal f 849 500, bestaande uit een bedrag van f 152.000 voor dé grondkosten en een som van f 697.000 voor de bouw kosten. De voorzitter besloot deze laat ste gewone raadsvergadering van dit jaar met een woord van lof voor het werk van wethouders, raadsleden en secretariepersoneel en met de xvens dat allen gezegende kerstdagen zoif- den hebben. Men zie daarvoor ook de rubriek Schoonhoven, elders in dit nummer. f NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 24 DECEMBER 1151 Ponderdag 25 December EERSTE KERSTDAG. NED. HERV. KERK. AL'LASSERDAM 920 uur ds. Ewolut; 6 uur ds. Trouw. AMEIDE 10 uur en 6 uur as. Kore- vaar, van Rotterdam. AMMERSTOL 10 uur ds. Hufan- h°Herv. Geref. Evangelisatie Gebouw, 10 uur er 6.30 uur de heer Van Hark, van Gouaerak. J ARKEL 10 uur ds. Van de Kan, van Kedtchem; 220 uur Kerstfeest Zondagsschool. Gebouw Rehoboth BENSCHOP 9.30 uur candidaat Kret, van Leiden; 6 uur ds. Koolhaas, van A BERGAMBACHT 10 uur dl. kerker: 620 uur de heer Van Hoe ven. van Waddlnxveen. Uitgetredenen Ned. Hery. Kerk, uur en 820 uurJLeesdienst. BERKENWOUDE en ACHTER BROEK 10 uur ds. Blom; 6 uur Kin ^BLESKENSGRAAF 0.30 uur dj. (Langhout, van Sliedrecht; 620 uur ds. Van Kooten. van Brandwijk. BRANDWIJK 920 uur ds. Van Koo ten 6 30 uur Dienst. GTESSENDAM 9 uur en lOAfl uvu- ds De Kraaij. van Boven-Hardlnx- veid 6 uur de hfeer Terlouw. GIESSEN-NIEUWKERK 920 uur en 6 30 uur ds. Luteijn. GIESSEN-OUDEKERK 10 uur en 620 uur ds. Pronk. GOUDERAK 9 30 uur ds. Plomp; e.30 uur ds. Van den Heuvel, ven Schoonhoven. GROOT-AMMERS 9.30 uur ds. Smit, Doopsbediening; 6.30 uur Leesdlenst. HAASTRECHT 10 uur ds. De Voogd van der Straaten; 6 uur Kerstviering Ned Herv. Geref. Evangelisatie. 10 uur en 6.30 uur de heer De Pater. HEI- en BOEICOP 9.30 uur de heer Breedveld, van Leerdam; 6 uur ds. Schimmel. HEKENDORP 10 uur de heer Van Hoeven, van Waddinxveen; 8.30 uur ds. Huls. van Gouda HOOG-BLOKLAND 10 uur en 8.30 uur de heer Van Helden, van Veen. HOORNAAR 920 uur ds. Van Die ren; 6.30 uur de heer De Groot, van Nieuw-Lekkerland. JAARSVELD 9.30 uur en 6 uur ds. De Tombe. KINDERDIJK 10 uur en 6 uur ds. Z,ÖS AAN DE LEK 10 uur ds Alen. van Rotterdam: «30 uur da. Lekkerkerker, van Bergambacht LANGERAK 9 30 uur ds. Van Koo ten; 6 30 uur ds. Van der Schee, van Wiilige-Langerak. LEKKERKERK 10 uur ds. Ligt- helm; 6 uur Kerstfeest. Herv. Evangelsatie, 10 uur en 6 30 uur de heer Wijnne. van Oldenbroek. LEXMOND 9.30 uur ds. Klerkx; 6 uur nog niet bekend. LOPIK 930 uur en 6 uur ds. Van Tuijl. LOPIKERKAPEL 920 uur ds. Koolhaas; 8 uur Kerstfeest Zondags- scnooi. MOLENAARSGRAAF 9.30 uur ds. Hovlus, van Dordrecht; 2 uur ds. Van Kooten. van BrandwUk. MOORDRECHT 10 uur ds. Stapert; 6 uur Kerstfeest Zondagsschool. Ned Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag. 10 uur en 6.30 uur de heer NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL 9 uur ds Timmer; 10.45 uur ds. KleU- ne, van Rotterdam: 6 30 uur ds. Tim mer, van Ouderkerk aan de IJssél. NIEUW-LEKKERLAND 10 uur en 6.30 uur ds. Zandt, van Delft. NIEUWPOORT 10 uur ds. Van Lok horst; 6 30 uur candidaat Bouter, van Groot-Ammers. NOORDELOOS 9.30 uur en 6 uur ds. Steenbeek. OTTOLAND 9.30 uur ds. Anker; 620 ""öUDERKERK AAN DE IJSSEL 900 uur ds. Timmer; 6i30 uur ds. Timmer, van Nieuwerkerk aan de IJssel. Wijkgebouw. 9.30 uur en 6.30 uur de heer De Redelijkheid. OUDEWATER 9.30 uur en 6.30 uur ds. Wieman. PAPENDRECHT 9 45 uur Dienst. POLSBROEK en VLIST 9.30 uur en 6.30 uur ds. Van de Wal. REEUWIJK. Dorp. 9 30 yur en 6.30 uur ds. Van de Heijde. SCHEI LUINEN 9 30 uur Leen dienst; 6.30 uur ds. Van Dieren, van SCHOONHOVEN 10 uur ds. Van den Heuvel; 6 uur ds. Plomp, van Gouderak. Herv Minderheidsgroep. Rem. Kerk 10.40 uur ds. Sirag, van Rotterdam. SLIEDRECHT 9 30 uur ds. Eich- hom; 7 uur ds. Kok, van Rotterdam. Kerstfeest. Gebouw Maranatha, 6 uur ds. Ver- weijs. u Gebouw Tolsteeg, 6 uur ds. Eicn- horn. Herv. Geref., 8.30 uur ds. Estrik, van Maurik. SLUIPWIJK 10 uur ds. Enkelaar: 6.30 uur de heer Van Scherpnezeal, van Nieuwveen. STOLWIJK 7 uur de heer Van ^N^d^Herv. Geref. Evangelisatie, 920 uur de heer Van Woerden. WAARDER 9.30 uur ds. Westland; öf.30 uur ds Wieman. van Oudewater. WADDINXVEEN 9.30 uur candidaat Kruijt, van Gouda; 6.30 uur ds. Van der Haar. WILLIGE-LANGERAK 10 uur ds. Van der Schee; 6 uur ds. Van Kooten, van Langerak. USSELSTEIN 10 uur en 6 uur ds. Damsté. ZEVENHUIZEN 10 uur ds. Bloe mendaal. v Kapel aan de Rotte. 10 uur de heer Hoogendam, van Vlaardingen. R.K. KERK. ALBLASSERDAM 5 uur, 7.45 uur en 9.30 uur H. Mis. MOORDRECHT 5 wê* 7.30 uur en 10 uur H. Mis; 5 uur cot SCHOONHOVEN 5 uur en 9 uur H. Mis. OUD KATHOLIEKE KERK. GOUDA 1020 uur H. Mis; 7 uur Vespers. OUDEWATER 220 uur Vespers. SCHOONHOVEN 10.30 uur H. Mis; 4 uur Vespers. BEM. GEREF. GEMEENTE. WADDINXVEEN 10 uur ds. Duin- ker. ZEVENHUIZEN 230 uur ds. Lafo- ret, van Rotterdam. VRIJZ. HERVORMDEN. ALBLASSERDAM 10.30 uur ds. Blaager. KRIMPEN AAN DE LEK 11.15 uur da heer Vroegindeweij. SLIEDRECHT 1000 uur ds. Van Ewijck, van Gorinchem. GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM 10 uur ds. De Faijter; 6 uur ds. Stolte. AMEIDE 10 uur en 220 uur ds. NUenhuizen, van Den Haag. BENSCHOP 920 uur en 6 uur ds. Datema, van Driebergen. BERGAMBACHT 10 uur en 620 uur ds. Firet. BRANDWUK 920 uur en 620 uur ds. Hofland. GIESSENDAM 9.30 uur en 6 uur ds. Matter. HAASTRECHT 10 uur en 6.30 uur da. Van Urk. KRIMPEN AAN DE LEK 10 uur en 620 uur ds. Thielen, van Maasland. LEKKERKERK 10 uur ds. Van Dijk, van Gouda; 4 uur ds. NUhuis, van Gouda. LEXMOND 9.30 uur en 6 uur ds. Knoppers, van Amsterdam. MOORDRECHT 10 uur en 6.30 uur da. Kalkman NIEUWERKERK AAN DE USSEL 10 uur en 6 uur ds. Van der Kerk. NIEUW-LEKKERLAND 10 uur ds. Stolte. van Rotterdam; 6 uur ds. Ds FeUter. NOORDELOOS 9 30 uur en 6 uur ds. Van der Schee. OUDEWATER 10 uur en 6.30 uur ds. Brussaard, van Oegstgeest. OTTOLAND 9.80 uur en 6.30 uur ds Van den Berg. OUDERKERK AAN DE IJSSEL 9.30 uur en 620 uur ds. Vreugenhll. PAPENDRECHT 10 uur en 320 uur ds. Lindeboom. PEURSUM 9.30 uur en 6.30 uur ds. Van Bekkum. REEUWUK aan de Brug. 10 uur en 6 uur ds. Kapteijn. SCHOONHOVEN en WLILIGE- LANGERAK 10 uur ds. De Ruiter; 6 uur ds. SnoeiJ. van Waddinxveen. SLIEDRECHT 9.30 uur en 6 uur ds. Oosterhoff. WAARDER 9.30 uur en 6.30 uur ds. Boer. WADDINXVEEN 10 uur ds. SnoeiJ; 5 uur ds. De Ruiter, va nSchoonhoven. USSELSTEIN 10 uur en 6 uur ds. Van der Sluis. ZEVENHUIZEN 9 30 uur en 220 uur ds. Jonker, van Voorburg. GIESSENDAM 920 uur en 6 uur ds. De Graaf. A<ift PAPENDRECHT 10.30 uur ds. Reijengk SLIEDRECHT Gebouw Vrijz. Herv. 8 30 uur en 320 uur ds. De Graaf, van Giessendam. CHR. AFGESCH. GEMEENTE. WADDINXVEEN 9 uur en 5 uur Leesdienst. VER. WET EN EVANGELIE. WADDINXVEEN. Verenigingsge bouw. Stationsstraat, 9.30 uur ds. Of- fringa. van Scfaeveningen. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM 9.45 uur en 820 uur ds. Van de Ketterij. GIESSENDAM 10 uur en 6 uur Leesdienst GROOT-AMMERS, Schoonh. Veer. 2 uur ds. Van de Ketterij, van Alblas- serdam. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL 9.30 uur ert 8 30 uur Leesdienst. OUDEWATER 920 uur en 620 uur Leesdienst. SLIEDRECHT 10 uur en 6 uur ds. Overduin. VRIJE GEREF .GEMEENTE. GIESSENDAM 10 uur en 6 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM 9.30 uur en 6 uur ds. Toes. GIESSENDAM 10 uur en 6 uur Leesdienst. MOORDRECHT 10 uur en 4 uur Leesdienst. PAPENDRECHT 10 uur en 6 uur Leesdienst. USSELSTEIN 10 uur en 6 uur Lees dienst. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE 10 uur en 6 uur Lees dienst. NIEUWPOORT 9 30 uur en 6 uur ds. De Groot, van Meerkerk. NOORDELOOS 9 30 uur en 6 uur ds. Beijleveld. PAPENDRECHT 10 uur en 6 uur do heer Wijnsma. van Apeldoorn. SLIEDRECHT 920 uur en 6 uur ds. Smits. EVANGELISATIE. ALBLASSERDAM p.30 uur en 6 uur ds. Verloop. Geref. Samenkomst. LEGER DBS HULS. SCHOONHOVEN 6 uur Kerstnacht- wijdlngsdienst: 1020 uur Herdenkings samenkomst; 7 uur Verlossingasamen- komst. SLIEDRECHT 6 uur. 1030 uur en 5 uur Samenkomsten onder leiding van kapitein Van der Tuija TWEEDE KERSTDAG. NED. HERV. KERK. AMEIDE 10 uur en 2 uur Kerst- feestviering Zondagsschool. AMMERSTOL 6 uur Kerstfeest Zon dagsschool. Herv. Geref. Evangelisatie Gebouw, 6 uur Kerstfeest Zondagsschool „Gi deon". ARKEL 620 uur Kerstfeest Zon dagsschool. BENSCHOP 1.15 uur Kerstfeest Zon dagsschool BERGAMBACHT 2 uur Kerstfeest. Uitgetredenen Ned. Herv. Kerk, 7 uur ds. Dp Marchie van Voorthuij- zen. BLESKENSGRAAF 9.30 uur ds. Vroegindeweij, van Papendrecht; 628 uur Kerstfeest Zondagsschool. BRANDWUK 8 uur Kerstfeest Zon dagsschool. GIESSENDAM 2 uur en 6 uur Kerst viering Zondagsschool. GIESSEN-NIEUWKERK 6 uur Kerstfeest Zondagsschool. GIESSEN-OUDEKERK 6 uur Kerst viering. GOUDERAK 10 uur ds. Van der Heijde, van Reeuwijk. GROOT-AMMERS 6.30 uur Kerstvie ring voor de kinderen der Zondags school. HEI- en BOEICOP 820 uur Kerst feest Zondagsschool. HEKENDORP 6 uur Kerstfeest Zon- 6 uur Kerst- dagsschool. HOOG-BLOKLAND feest Zondagscshool. JAARSVELD 9.30 uur ds. De Tom be. KINDERDIJK 10 uur ds. Zwijnen- burg. KRIMPEN AAN DE LEK 10 uur ds. Alers. van Rotterdam. LANGERAK 8 uur Kerstfeest Zon dagsschool. LEKKERKERK Herv. Evangelisa tie, 10 uur de heer Wijnne, van Olden broek. LEXMOND 9.30 uur ds. Klerkx; 6 uur Kerstfeest. LOPIKERKAPEL 9.30 uur ds. Kool haas; 7.30 uur Kerstzangavond. MOLENAARSGRAAF 6 uur Kerst viering Zondagschool. MOORDRECHT. Ned. Herv. Evan gelisatie op Geref. Grondslag, 10 uur de heer Ockerse. NIEUWERKERK AAN DE USSEL 10 uur ds. Timmer. NIEUW-LEKKERLAND 10 uur ds. Tukker, van Delft. NIEUWPOORT 6 uu% Kerstfeest Zondagsschool. OUDERKERK AAN DE IJSSEL 9.30 uur de heer De Redelijkheid Wijkgebouw. 9.30 uur ds. Timmer. Doopsbediening. OUDEWATER 10 uur ds. Verwe- lius, van Bodegraven; 2 uur Kerstfeest Zondagsschool. PAPENDRECHT 9.45 uur Dienst. POLSBROEK en VLIST 10 uur REEUWUK. Dorp. 920 uur ds. Plomp, van Gouderak; nam. Kerts- feest Zondagsschool. SCHELLUINEN Kerstfeest Zondags- SCHOONHOVEN en WILLIGE- LANGFRAK s av. 7 30 uur Kerkcon- cert met zang en declamatie. SLIEDRECHT. Herv. Geref.. 6 uur ds. Timmer SLUIPWIJK 230 uur Kerstfeest Zondagschool. WAARDER 9 30 uur ds. Westland. WADDINXVEEN 9.30 uur ds. Van der Haar. IJSSFLSTEIN 10 uur ds. Dams* 4. ZEVENHUIZEN 6 uur Kerstf 3St Zondagsschool. R.K. KERK. ALBLASSERDAM 7.45 uur en 930 uur H. Mis OUD KATHOLIEKE KERK. GOUDA 9 uur H. Mis. REM. GEREF. GEMEEN1E. WADDINXVEEN 0 uur Kerstfeest. GEREF. KERKEN OUDERKERK AAN DE USSEL 930 uur ds. Vreugdenhil; 220 uur WAARDER 10 uur ds. Boer. WADDINXVEEN 10 uur Kerstwij dingsdienst. CHR. AFGESCH. GEMEENTE. WADDINXVEEN 7 uur ds. Bijkerk, van Sliedrecht. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM 9.45 uur ds. Van de Ketterij. BERKENWOUDE 120 uur ds. Steen blok. van Gouda. GIESSENDAM 10 uur Leesdienst. GROOT-AMMERS. Schoonh. Veer. 7 uur ds. Steenblok, van Gouda. NIEUWERKERK AAN DE USSEL 2 uur ds. Ligtenberg. van Rotterdam. VRIJE GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM 10 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM 9.30 uur ds.Toes. GIESSENDAM 10 uur Leesdienst. KRIMPEN AAN DE LEK 10 uur de heer De Jong. van Rotterdam. NIEUW-LEKKERLAND 7.30 uur ds. "Voerdwijk, van Rotterdam. CHR. GEREF, KERK, AMEIDE 7 uur ds. Baaij, van Al phen aan de Rijn. NIEUWPOORT 7 uur ds. Beijleveld, van Noordeloos. NOORDELOOS 9.30 uur ds. Beijle veld. SLIEDRECHT 9.30 uur ds. Smits. EVANGELISATIE. ALBLASSERDAM 9.30 uur ds. Verloop. Geref. Samenkomst. LEGER DES HEILS. SCHOONHOVEN 3 uur en 7 uur Kerstfeesten. SLIEDRECHT 7.30 uur Kerstfeest. Zondag 28 December NED. HERV. KERK. ALBLASSERDAM 920 uur ds. Trouw; 6 uur ds. Ewoldt. AMEIDE 10 uur ds. Van Kooten; 6 uur ds. Bout. AMMERSTOL 10 uur ds. Hugen- holtz. Doopsbediening. Herv. Geref. Evangelisatie Gebouw, 10 uur en 620 uur de heer Vlaande ren. van Naarden ARKEL 10 uur ds. Pronk, van Gles- sen-Oudekerk. BENSCHOP 920 uur ds. Koolhaas, van Lopikerkapel; 6 uur de heer Exalto, van Linschoten. BERGAMBACHT 10 uur en 6 30 uur ds Lekkerkerker. LERKENWOUDE en ACHTER BROEK 10 uur ds. Blom. BLESKENSGRAAF voorm. ds. Eich- horn; 620 uur ds. Bouw. BRANDWUK 930 uur ds. Van Ga len; 620 uur ds. Van Kooten. CAPELLE AAN DE USSEL. Her vormd Lokaal. 10 uur ds. Vlot. GIESSENDAM 9 uur de heer Ter- Jouw; 10.45 uur ds. ttmdermeijefc; 6 uur ds Bartlema. GIESSEN-NIEUWKERK 930 uur Leesdienst; 6.30 uur ds. Luteijn. GIESSEN-OUDEKERK 10 uur ds. Pronk; 620 uur ds. Korevaar. Reda voor de Jongelingsvereniging. GOUDERAK 9.30 uur en 620 uur ds Plomp. GROOT-AMMERS 920 uur candi daat Poot, van Bodegraven; 620 uur ds. Smit HARDINXVELD 920 uur en 6 uur ds. Kraaij. HEI- en BOEICOP 920 uur en 6 uur ds. Schimmel. HEKENDORP 10 uur en 620 uur de heer Hoeven, van Waddinxveen. HOOG-BLOKLAND 10 uur ds. Lu teijn; 6.30 uur ds. Vroegindeweij. HOORNAAR 920 uur en 620 uur ds. Van Dieren. JAARSVELD 920 uur en 6 Uur ds. De Tombe. KINDERDIJK 10 uur en 0 uur ds. Alers. van Rotterdam. KRIMPEN AAN DE LEK 10 uur en 6.30 uur ds. Vroegindeweij, van Bleis- WILANGERAK 9 30 uur Leesdienst; 6 uur ds. VanfrKooten. LEKKERKERK. Herv. Evangelisa tie 10 uur en 6 30 uur Leesdienst. LEXMOND 9.30 uur de heer Breed veld. van Leerdam; 6 uur ds. Klerkx. LOPIK 920 uur en 6 uur ds. Van Tuijl. LOPIKERKAPEL 920 uur ds. Schro ten. van Harmeien; 6 uur ds. Kool haas. MOORDRECHT 10 uur ds. Stapert. Ned Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, 10 uur en 6.30 uur de heer Ockerse. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL 9 uur ds. Timmer; 10.45 uur ds. Ab- ma. van Rotterdam; 020 uur ds. Tim mer. NIEUW-LEKKERLAND 10 uur ds. Van Kooten. van Brandwijk; 620 uur ds. Julius, van Streefkerk. NIEUWPOORT 10 uur ds. Smit. van Groot-Ammers; 6.30 uur candidaat Poot. van Bodegraven. NOORDELOOS 9.30 uur en 6 uur ds. Steenbeek. OTTOLAND 920 uur ds. Van Lok horst. van Nieuwpoort; 630 uur ds. OUDERKERK AAN DE USSEL 9.30 uur en 6.30 uur ds. Timmer. Wijkgebouw. 9.30 uur en 620 uur de heer De Redelijkheid. OUDEWATER 920 uur d». Wie man; 6 30 uur ds. Westland. van Waar. der. POLSBROEK en VLIST 920 uur en 6.30 uur ds. Van de Wal. REEUWUK. Dorp. 920 uur dl. Van de Heijde; 6.30 uur ds. Enkelaar. van S1SCHELLUINEN 9.30 uur an 620 uur de heer De Vries. SCHOONHOVEN 10 uur en 8 uur ds. Van den Heuvel. Herv. Minderheidsgroep. Rem. Kerk, 1040 uur ds. Van der Ree, van Am sterdam. SLIEDRECHT 9.30 uur ds. Lang hout; 6 uur ds. Verwetjs. Gebouw Maranatha. 6 uur ds. Eich- horn. Gebouw Tolsteeg, 6 uur ds. Lang hout. Herv Geref. - B.V.L. Gebouw, 10 uur ds. Estrik, van Maurik. SLUIPWUK 10 uur da. Enkelaar; 6.30 uur d». Van de Heijde. van Reeu- STOLWIJK 10 uur ds. Eikerna; 7 uur de heer Van Woerden. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie. 9.30 uur de heer Van Woerden. WAARDER 920 uur en 620 uur da. Westland. WADDINXVEEN 9.30 uur ds. Van der Haar; 6.30 uur ds. Moll. WILLIGE-LANGERAK 10 uur ds. Huls, van Gouda; 6 uur ds. Van der Schee. ZEVENHUIZEN 10 uur ds. Bloemen- daal. Kapel aan de Rotte, 10 uur ds. Van Hartingsveld. R.K. KERK. ALBLASSERDAM 7.45 uur en 9.30 uur H. Mis. MOORDRECHT 7.30 uur en 10 uur H. Mis. PAPENDRECHT 8.15 uur en 10.30 uur H. Mis; 5 uur Lof. OUD KATHOLIEKE KERK. GOUDA 10.30 uur H. Mis; 7 uur Vespers. OUDEWATER 8.20 uur H. Mis. REM. GEREF. GEMEENTE. SCHOONHOVEN geen Dienst. WADDINXVEEN 10 uur ds. Sirkc, van Leiden. VRIJZ. HERVORMDEN. ALBLASSERDAM 10.30 uur ds. Slaager KRIMPEN AAN DE LEK 7 uur de heer Smits. SLIEDRECHT 6.30 uur de heer Mentzcl, van Dordrecht. GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM 8 45 uur en 5 uu ds. De Vries. AMEIDE 10 uur en 6 uur ds. Van da Stoel. BENSCHOP 920 uur en 6 uur ds. Velsink, van Vreeswijk. BRANDWUK 920 uur ds. Visser; 620 uur ds. Van den Berg. GIESSENDAM 920 uur en uur ds. Matter- HARDINXVELD 1020 uur ds. Van Bekkum; 6 uur ds. Hofland. KINDERDIJK 3 uur ds. De Feijtar. KRIMPEN AAN DE LEK 10 uur en 620 uur ds. De Ruijter, van Schoon hoven. LEKKERKERK 10 uur en 6.30 uur ds. Snoeij, van Waddlnxveen. LEXMOND 9.30 uur en 6 uur can didaat Timmer, van Heemstede. MOORDRECHT 10 uur en 6.30 uur ds. Heijde. van Vlaardingen. NIEUWERKERK AAN DE USSEL 10 uur en 6 uur ds. Van der Kerk. NIEUW-LEKKERLAND 920 uur en 6 uur ds. De Feijter. NOORDELOOS 9.30 uur en 6 uur ds. Van der Schee. XEWATER 9 30 uur en 6.30 uur nstra. van Rotterdam. OTTOLAND 9.30 uur en 6.30 uur ds. Van den Terg. OUDERKERK AAN DE USSEL 9.30 uur en 6.30 uur ds. Vreugdenhil. PEURSUM 9.30 uur en 6.30 uur ds. Van Bekkum. REEUWUK. aan de Brug. 10 uur en 5 uur ds. Kapteijn. SCHOONHOVEN en WILLIGE- LANGERAK 10 uur en 0 uur ds. De Wit, van Rotterdam. WAARDER 9.30 uur en 620 uur ds. Boer. WADDINXVEEN 10 uur en 5 uur ds. Snoeij. ZEVENHUIZEN 9.30 uur Leesdienst; 2.30 uur ds. Lammens, van^ Rotterdam. GEREF. KERKEN (Art. 31). GIESSENDAM 9.30 uur en 6 uur ds. De Graaf. KINDERDIJK 1030 uur en 8 30 uur ds. De Vries, van 's-Gravenhage. SLIEDRECHT Gebouw VriJx. Herv. 8.30 uur en 3.30 uur da. De Graaf, van Giessendam. CHR. AFGESCH. GEMEENTE. WADDINXVEEN 9.30 uur en 5 uur Leesdienst. VER. WET EN EVANGELIE. WADDINXVEEN 9.30 uur ds. Pe ters, van Den Haag. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM 10 uur en 6 uur ds. Van de Ketterij. GIESSENDAM 10 uur en 6 uur Leesdienst. GROOT-AMMERS Schoonh. Veer. 10 uur en 6.30 uur Leesdienst. NIEUWERKERK AAN DE USSEL 9.30 uur en 3 30 uur Leesdienst. OUDEWATER 9.30 uur en 6.30 uur Leesdienst. VRIJE GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM 10 uur en 6 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM 9.30 uur en 6 uur ds. Toes. SLIEDRECHT 10 uur en 6 uur ds. Overduin. GIESSENDAM 10 uur en 6 uur Leesdienst. KRIMPEN AAN DE LEK 10 uur en 7 uur de heer Jonge, van Rotterdam. MOORDRECHT 10 uur en 4 uur Leesdienst. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE 10 uur en 6 uur Lees dienst. NIEUWPOORT 9.30 uur en 6 uur ds. Bijl, van Driebergen. NOORDELOOS 9.30 uur en 6 uur ds. Bijleveld. EVANGELISATIE. ALBLASSERDAM 920 uur en 6 uur ds. Verloop. Geref. Samenkomst. LEGER DES HEILS. SCHOONHOVEN 4 uur Openbaar Kerstfeest. (ADVERTENTIE I. M.) so GEMEENTERADEN GOUDEBAK. Zaterdagmiddag kwam da gemeenteraad onder presidium van burgemeester Bergman ln openbare vergadering bijeen. Na opening deelt de voorzitter mede, dat Ged. Sta ten het raadsbesluit om de kosten van verbouwing van het raadhuis geheel af te schrijven, niet hebben goedge keurd, doch dat alles in het werk ge steld zal worden om dit toch nog ge daan te krijgen. De gemeentebegroting 1953 alsmede die van het GEB zijn goedgekeurd terugontvangen. Het belangrijkste punt in deze ver gadering is de vaststelling van een verordening op de winkelsluiting. Het voorstel van B. en W. hieromtrent ls: a. sluiting kappersbedrijven op Dins dagmiddag: b. sluiting zaken in aard appelen groenten en fruit, bakkers winkels. kruideniers, drogisterijen, ga lanterieën, schrijf, en bureaubehoef ten, sigarenwinkels, melkhandelaren en textielwinkels op Woensdagmiddag 13 uur. Volgens landelijke regeling moeten de kappers om half zeven sluiten, en de sigarenwinkels om zeven uur, ter wijl voor de Zaterdag de sluiting van alle winkels op zeven uur verzocht za' worden. Met punt a kan de raad zich in zeker opzicht verenigen, doch het uur voor de kappers vindt men te vroeg. In de loop van de vergadering komt de raad hier nader op terug. De sluiting van verschillende win kels op Woensdagmiddag wordt zon der enige tegenspraak goedgevonden, doph alleen de textielhandel komt in het geding. De a.r.-fractie heeft aen schrijven tot de raad gericht om deze winkels op Maandagmorgen te sluiten De heer De Leede bepleit dit, doch hjj drukt zich zodanig uit, dat hij iaat blijken belangen van zekere personen te willen behartigen. De motieven die de a r. aanvoert, zijn dan ook onge grond. De heer De Leede voert aim dat twee van de drie textielwinkels de Maandagmorgen verzocht hébben. Hij geeft de voorkeur aan de wens van de meerderheid in deze, doch de voor zitter merkt op dat er niet drie maar vier textielhandelaren in de gemeente zijn. De voorzitter zegt met de kappers een uitzondering te heb ben gemaakt, doch hij wil zich voor de rest beperken tot de Woensdagmid dag. temeer daar de grote meerderheid de voorkeur aan deze middag geeft. B. en W. stellen den Woensdagmid- dagsluiting voor. ook voor de textiel handel en brengen dit voorstel in stemming Alleen de a.r. stemt hier te. gen, zodat het voorstel met vijf tegen twee stemmen wordt aangenomen. Dan wil de raad het sluitingsuur voor de kappers verlengen. De heer Verkerk (a.r.) stelt voor de slui ting op zeven uur te stellen met een half uur voor afwerking, waarmee da gehele raad instemt. De voorzitter ziet zich echter genoodzaakt dit raads besluit ter vernietiging voor ta dragen aan de Kroon, aangezien B. en W. geen bevoegdheid hebben dit toe te staan. Daarna wordt de verga dering met dankgebed gesloten. Frankrijk weer zonder regering. Pinsy afgetreden. De Franse premier. Pinay. is Maan. dag afgetreden, voordat er in de na tionale vergadering gestemd was over de vertrouwenskwesties. Pinay's aftreden was een volkomen verrassing. Pinay verklaarde: „Ik heb nota ge nomen van het in gebreke blijven van een deel der regeringsmeerderheid (de M.R.P.) Zonder het resultaat van de stemming af te wachten nodig Ik mijn ministers uit mij naar de president te vergezellen". Hij verliet vervolgens met zijn mi nisters de kamer. Auriol heeft giste ren het ontslag aanvaard. Frankrijk beleeft thans zijn acht tiende regeringscrisis sinds het einde van de oorlog. Politieke waarnemers zijn van oor deel. dat het vinden van een nieuwe premier en de vorming van een nieu we regering veel tijd en moeite zal vergen. Ook wordt een devaluatie van de franc verwacht. De subcommissie jeugddiensten van de Hervormde raad voor het jeugd werk heeft in de loop van dit jaar 'n onderzoék ingesteld naar de jeugd diensten, een onderzoek, dat ongeveer 130 Hervormden gemeenten omvat. In al deze gemeenten werden 64.000 en quêteformulieren aan jeugddienstbe zoekers uitgereikt en 15.300 werden terugontvangen. De antwoorden zijn verwerkt in 'n boekje, uitgegeven onder de titel: „Wat ze er zelf van zeggen" en sa mengesteld door de voorzitter der commissie, ds. W. J. Schouten uit Vlaardingen, in samenwerking met 'n aantal anderen. Opmerkelijk wordt genoemd, dat er 8000 antwoorden binnenkwamen van manlijke jeugddienstbezoekers en 7300 van vrouwelijke, terwijl in de „gewo ne" kerkdiensten het vrouwelijk ele ment in de meeste gemeenten over heerst. Deze 15000 jonge mensen kunnen als volgt ingedeeld worden in beroeps groepen: middenstand 20%; agrarische beroepen 8%. ambtenaren en onder wijzers 18%, ondernemers en vrije be roepen 10%. verpleegsters enz. 18%. Wil men hieruit een conclusie trek ken, aldus de samenstellers van het boekje, dat is het deze dat de Her vormde Kerk in feite een mldden- standskerk (geworden) is. De jonge ren vertonen hier waarschijnlijk een vrij zuiver beeld van het geheel der kerk. daar uit het onderzoek blijkt, dat het jeugddienstgehoor in het alge meen bestaat uit jongeren uit kerkelijk gezinnen: 85% is gedoopt, 75% bezoekt het kerkelijk onderricht en 45% ie reeds lidmaat. 93% geeft op tot de Hervormde Kerk te behoren, terwijl slecht 1%% tot geen enkel kerkge nootschap behoort. Hieruit mag de conclusie worden ge- trokken, aldus de commissie, dat de jeugddienst als evangelisatiemiddel weinig invloed heeft op onkerkelijken. Behalve de critiek op de preken in de gewonen diensten, die men gewoon lijk te saai. te dogmatisch, te weinig of in het geheel niet ingesteld acht op de eigen gedachten en vragen, te wei nig actueel en levend vindt, spreken velen zich zeer positief uit. 42% ver langt als onderwerp der prediking een Bijbeltekst met een jeugdprobleem en actueel onderwerp. 13% uitsluitend 'n bijbeltekst en slechts 6% uitsluitend een jeugdprobleem. Wat het zingen betreft is 81% voor- tnndor van „veel zingen", maar dan zelf zingen, 59% is tegen medewer king van een kerkkoor in de jeugd dienst. 18% is er voor en 23% wil koor zang alleen ter ondersteuning van de gemeentezang. Uit het onderzoek 1» wel duidelijk gebleken, aldus de com missie. dat vele Hervormde jongeren, indien er geen jeugddiensten waren, spoedig zouden behor%n tot de groep, die slechts sporadisch of in het geheel niet de kerk 'bezoekt, daar de gewons diensten voor hen weinig betekenen.

Schoonhovensche Courant | 1952 | | pagina 4