JLYER Russische vliegvelden aan de Noordpool Bezoekt Damesbeurs FA HOON A Zn. Een kras of een gat? GUPA maakt 't weer glad! Hd My slertc t NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoon hevenache Cwrul WOINSDAO U MAAKT 1911. Wat xegt Da Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur). Meer wind. Droog weer met aanvankelijk weinig en later toenemende be wolking Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de Wad- denkust mogelijk tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West. Vannacht slechts hier en daar lichte nachtvorst Mor gen overdag iets minder zacht dan vandaag. Op- en Ondergang der Zon: 25 Maart: Op 6.32. onder 19.01. 26 Maart: Op 6 30, onder 19 03 27 Maart: Op 6.27, onder 19 05. MAANSTAND. Wassende Maan. 25 Maart: Op 13 45, onder 4 50. 26 Maart: Op 14 56, onder 5 06. 27 Maart: Op 16.06, onder 5.20 30 Maart Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 25 Mrt. vm 2.27 u.; nm. 3.15 u. 20 Mrt. vm. 3 46 u.; nm. 4 23 uv 27 Mrt. vm. 4 37 u nm. 5.12 u. Keulen, stand 1.72, was 0.01. Ook voor ziekenfond* loon grens verhoogd tot 5015.—. De Tweede Kamer heeft giBteren sonder hoofdelijke stemming goedge keurd een wetsontwerp tot wijziging der invaliditeitswet, der ziektewet en het zlekenfondsbesluit. Daarin wordt bepaald dat de loongrens in de drie genoemde wetten van f 4925 wordt verhoogd tot f 5025. De heer Van Vliet (k.v.p.) bepleitte voorts de wenselijkheid de loongrens van de vrijwillige verzekering meer In overeenstemming te brengen met die der verplichte verzekering. De heer Van Lienden (p.v.d.a.) sloot zich daar. bl) aan. Staatssecretaris Van Rhijn verklaar de dat dit ook het standpunt van de regering is. Er wordt gewacht op het advies van da ziekenfondsraad. Zondagswet aangenomen. De Tweede Kamer heeft gia'eravond alle artikelen van de nieuwe Zondags wet aangenomen Over elk onderdeel werd afzonderlijk gestemd. De stem ming over de nieuwe wet in haar ge heel ls aangehouden. De thans aan vaarde artikelen wijken evenwel\door verschillende amendementen bijna! alle •f van de voorstellen zoals die aan vankelijk bij de Tweede Kamer wer den ingediend. RUILVERKAVELINGEN LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Voor het Land van Heusden en Alte- na is een ruilverkavelingsplan in voor bereiding, waarin tevens een herzie ning zal zijn opgenomen voor het we gennet en voor dat der waterlopen. Er bestaat voorts naar de mening van deskundigen voor het onderhavige gebied een dringende behoefte aan centralisatie van het waterstaatkundig bestuur. In het Land van Heusden en Altena. waar ongeveer 8000 H.A. wer den overstroomd, zijn dertig water schappen en zes dijkbesturen. Deze toestand is door de gevolgen van de ramp te meer onhoudbaar geworden daar verschillende, waterschappen niet zelfstandig hun laak kunnen volvoeren. De lozing van het water moet name lijk steeds geschieden via gronden van een ander waterschap. Het Land van Heusden en Altena heeft drie hoofd- Jiemalen. Twee hiervan zijn rijksgéma- en. De buitendijk langs de Biesbosch kreeg 12 zware beschadigingen. De controle op de toestand der dij ken kan door de bestuursversnippenng ln het betreffend gebied niet aan de eisen voldoen, daar de kleine water schappen elk voor zich financieel te zwak zfjn om voor het dijktoezicht deskundigen aan te trekken. Ort)K>REN VAN DIEREN UIT NOODGEBIED. Het hoofdbestuur van de Neder landse Verenigip* tot Bescherming van Dieren, komffnet zijn acties om de geëvacueerden, die weer terugke ren aar hun woonplaatsen, aan hun viervoeters te helpen, al meer tot de overtuiging, dat er ook door particulie ren dan wel militairen, viervoeters (honden en katten), zijn gered en meegenomen. Het verzoekt allen, die een dergelijke daad hebben verricht, opgave te verstrekken met vermelding van de signalementen van de dieren, aan het hoofdbureau Pr. Mariestraat 40 's-Gravenhage, telefoon 112755. DE OMVANG VAN DE EVACUATIE. Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek van gemeentebestu ren ontvangen opgaven bedroeg het aantal tengevolge van de watersnood feevacueerde personen op 1 Maart 2.500, van wie 29.500 uit Zuid-Holland se, 30.000 uit Zeeuwse en 13.000 uit Ncord-Brabantse gemeenten. Van de 115 gemeenten, van waar- Uit personen naar glders moesten ver trekken, waren er 35 waar meer dan 50 pCt. bij deze evacuatie was betrok ken en hieronder 18 (5 op de Zuid-Hol landse en 13 op de Zeuwse eilanden) waar 90 pCt. of meer der inwoners el dera moesten worden ondergebracht. Op 1 Maart waren in 711 van de 1014 gemeenten évacué's geregistreerd. Zij waren echter overwegend gehuisvest in Zuid-Holland (30.000). Noord-Brabant (19.000), en Zeeland (11.000). en voorts in de provincies Utrecht (6.300), Nrd.- Holland (2 500). en Gelderland (2.300) terwijl er nog 1.400 in de vier Noorde lijke provincies tijdelijk onderdak von den. (ADVERTENTIE I M SCHOONHOVEN. FEESTTERREIN OP TAFEL. In café Robs is vandaag het minia tuur lunapark van Theo den Uyl ge opend Het is niet alleen buitenge woon aardig om te zien hoe alles op 'n dertigste van de ware grootte draait en muziek maakt 'en functionneert. maar het is ook zeer kunstig hoe al les gemaBkt fs. Tot in de kleinste fi nesses heeft de heer den Uyl alles pre cies naar een echt lunapark nage bootst. In het stoomcarroussel dansen en wippen de paarden en leeuwen, de lampen gaan uit en aan. de fluit loeit en boven alles uit hoort men de schel le muziek die op terreinen als deze nu eenmaal onmisbaar is Dat geluid komt niet uit een gramofoon die hier of daar verstopt is. neen het kleine orgeltje maakt zelf de muziek welk zulk een typische sfeer over de feest terreinen pleegt uit te storten. Die sfeer komt overigens niet alleen van de muziek. Ook de ontelbare spiegels zijn niet vergeten, ook deze weer op de juiste schaal, zodat er by zijn van 3x4 millimeter! Alles zit op zijn plaats, zelfs de hoefijzers der paarden, die een oppervlakkige toeschouwer niet opmerkt, zijn niet vergeten. Alle wagens om de gehele kermis-inventa- ris te vervoeren zijn ook aanwezig. Het zou gemakkelijker zijn geweest deze wagens ln elkaar te plakken, maar dat ls niet geschied. Ieder on derdeel is op de orginele wijze beves tigd waar dan *170 kleine spijkertjes de plaats van klinknagels en gramo- foonnaalden die van zware assen in nemen Ook de salonwagens zijn tot ln de kleinste bijzonderheden volledig. Men mist zelfs de plaatjes aan de muur niet Het wekt dan ook geen verwon dering dat de maker 15 jaar lang da gelijks gemiddeld 4 uur aan dit kunst werk gearbeid heeft Bewondering wekt het echter wel. Dat blijkt ook wel uit het feit dat reeds vele prijzen met dit werk zijn gewonnen en dat nu een uitnodiging is gekomen voor een tournee door Amerika. Nog een halve ton voor de nieuwe tij dons da vooral ook avan onze stand Kan unlaka collectie uurwerken an optiek Gedipt Horloyer-Opticien Haven 73 - Tel. 32i Schoonhoven wijk. Verbetering Wal goed gekeurd. De gemeenteraad kwam gister avond bUeen om een agenda van veertien punten te behan delen. Hoewel "t woord spoed eisend niet gebruikt was en ook niet van toepassing zou zün. was er toch een zeer spoe dig einde aan de vergadering. Reeds drie kwartier na de opening kon de voorzitter, bur gemeester Aten de hamer la ten vallen voor de sluiting. Wethouder Groenen was nog door ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen, hoewel hij wel reeds uit het ziekenhuis is thuisgekeerd. Een lijst van dertig ingekomen stuk ken werd aangevuld met de medede ling van B. en W., dat het college be sloten had de vrouwelijke vrijwilli gers, die in Stellendam zijn gaan hel pen. tegen ongevallen te verzekeren Het geheel werd voor kennisgeving aangenomen. Ook de volgende drie agendapunten werden met een hamertik bekrachtigd: Verlenging van de ontruimingstermijn voor de onbewoonbaar verklaarde woning Nes 26; instelling van een ver ordening op de inning der badgelden; en wijziging van de verschuldigde le- gesbedragen voor nachtvergunningen. De voorstellen tot verbetering van de Wal, waren de enige die de tongen wat los maakten. Wethouder Peerborte lichtte toe. dat het de enig mogelijke oplossing was een klinker bestrating aan te brengen, omdat een asphaltdek spoedig kapot gereden wordt en niet meer te herstellen is, wanneer het opge graven 'is voor werk aan gas- of wa terleidingen. In plaats van de om te hakken tien iepenbomen, zal een trot toir komen, waarin nieuwe, jonge boompjes geplant zullen worden. De heer S i m O ns herinnerde aan de onhoudbare toestand van het pla veisel in de Nes, dat reeds de aan dacht had van wethouder Peer- bol te, en de heer Kok vond het jam mer, dat weer een deel van het schaar se stadsschoon gaat verdwijnen. Hij geloofde niet, dat er geen andere keus was dan tussen een slecht as phaltdek en een khnkerdek op de Wal. Er bestaan vele asphaltwegen. die aanzienlek zwaarder verkeer verwer ken en toch niet noemenswaard lijden De heer B r on vreesde, dat het „op werken'' van de wortels evenveel scha de zou doen aan asphalt als aan klin kers. De heer O u w en e el meende, dat ook de grote verkeerswegen steeds meer veranderd worden van asphalt in klinkers. Wethouder Peerbolte vond ook het afscheid van de bomen moeilijk en overigens moest hij een gesloten weg dek ten sterkste ontraden, Juist in verband met reparaties De voorzitter kon zich voor stellen. dat de heer Kok zich bezwaard voelde, nu hij een deel van het stads schoen ging helpen begraven, waarop de heer Peerbolte er nog nadrukkelijk op wees. dat de bomen oud en „overrijp" waren, zodat hij nog verder kappen verwachte. De heer Kok kon de bomen niet zo oud vinden, want hij herinnerde zich nog goed. dat zij geplant werden Tot de voorgestelde verbeteringen en de verkoop van het hout werd be •loten. Het verzoek van P van der Hek om schadevergoeding voor de opstallen op het door hem aan de gemeente ver- kochte land. werd overeenkomstig het advies van B en W afgewezen, het geen de op de publieke tribune zit tende belanghebbende, enige woorden van protest uitlokte. Bij het voorstel om de beer Bakkei te bevorderen van opzichter tot uit voerder by gemeentewerken in ver band met het verdienstelijke werk dat hij reeds jarenlang verricht, be tuigen de heren Ouwenee 1. Bron en Van Schalk huninstemming waarop het voorstel werd aangeno men. Wethouder Peerbolte zeide nog dat er in verband met algemene plan nen voor verbetering van de positie der middengroepen, op het ogenblik niet meer te bereiken was ten gun ste van #9 Keer Bakker., maar hij meende niet, dat hierover het laatste woord al gezegd zou zijn. De kwestie van de verhuring van de uiterwaard aan de heer J. H. de Wit werd voorlopig teruggenomen en eni ge administratieve aangelegenheder werden woordeloos goedgekeurd. Als nagekomen stuk werd een voor stel ingediend een crediet van f 47J81 toe te staan, ten einde de nieuw te bouwen 64 woningen en de daarheen voerende straten aan te sluiten op de gas-, water- en clectriciteitsleidingen Dit voorstel werd zonder discussie goedgekeurd, evenais een wijziging in het verkoopcontract met de firma Zwijnenburg over de bouwgrond ap de voormalige Berengracht. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. Geen douchebad meer. Nu het garnizoen een groter sterkte heeft dan in de laatste tijd het geval was, maken de militaire autoriteiten bezwaren tegen het nog langer toela ten van burgers in de militaire bad inrichting. WU vernemen dat het ln de beaoeling ligt na I April niet meer voor burgers gelegenheid te geven, gedurende enige uren per week, van de douches gebruik te maken. S.Z. en P. C. Maandag werd in het christelijk militair tehuis de voorjaarsvergadering van SZ en PC gehouden, met een op komst van 27 leden. De bestuursver kiezing bracht eerst wel enkele moei lijkheden met zich mee. daar het ge hele bestuur aftredend was. en de heer W. Ouweneel en mej. H. Brouwer zich niet herkiesbaar stelden. Behalve .voor de voorzittersplaats, werd voor elke functie een goede can. didaat gevonden. De stemming had tot resultaat: Voorzitter; vacature: secre'aresse mej. T. Quak: penningmeester: de heer A. P, Hoogenboezem; Leden: P. de Jonjf: voorzitter polo-commissie; mej. R M Snoei: dames secr polo commissie. De heer F. v. d. Hek: he ren secr. polo-commissie; Mej, F Kramer. In de vacature van het voorzitter schap zal zo spoedig mogelijk voor zien worden. Verder werd het pro gramma voor het zomerseizoen be - sproken. Men besloot dit jaar met drie dameszeventallen en een adspiranten- zevental aan de competitie deel te ne men. Gisteren speelden de dames 1 hun laatste competitiewedstrijd. Ondanks de beide invallers T Quak en A Snoei wls'en zij een 2-0 overwinning op GZC 2 te behalen, wat hun het kampioenschap van de afdeling da mes A opleverde Op Dinsdag 14 April mogen zij hun krachten meten met de kampioenen van de B-afdeling De dames 2 komen Dinsdag 7 April uit tegen Gouwe welke ontmoeting jot hen geen verandering meer brengt, daar He tweede plaats voor hen vas' staat. Gouwe staat op de eerste plaats. GEVONDEN VOORWERPEN Enige handschoenen en wanten, boodschappentas, dop van benzinetank speelgoedauto, springtouw, jute zak, zilveren kettinkje, das, ceintuur. En gelse sleutel, haarstrik. kop van lan taarn. das. handtasje met inhoud, kin dermuts. huissleutel, muts. Inlichtin- •®n pp het politiebureau. PLAATSELIJK NiaUWS. AlhLwerdam. De voetbalvereniging Albiasserdam speelt haar thuiswed strijden tijdelijk op het terrein van I.F.C. aan de Nieuwe Bosweg te Hen- drik Ido Ambacht. Ammcrstol. Dinsdag zal de Am- mersstolsf Winkeliersvereniging haar eerste jaarvergadering houden. Naast de gewone agendapunten, komt een bestuursvoorstel aan de orde, om maatregelen te nemen tegen wanbeta lers. Ammerstol. Voetbal Voor de juniorencompetitie speelden de Am- merstol-junioren Zaterdag tegen Gou da c en verloren met 15. OPENBARE LES KLEUTERS. Bergambacht. Gisteravand werd in de bijzondere school een openbare les van de Chr. Kleuterscho81 gehouden In tegenwoordigheid Van een groot aantal ouders en belangstellenden, hebben het hoofd der school, mej Bouter te Groot-Ammers. en de as sistente. mej. R van Eijk. laten ho ren en zien. wat de 90 kleuters, die de ze school bezoeken, weten te preste ren Nadat een Paasvefhaal op boeien de wijze was verteld door mej. Bou ter. werd door elke leerling op voor- treffeiyke wyze een werkstukje ge maakt De diverse zangstukjes wer den goedgezongen CANDIDATEN GEMEENTERAAD. Bergambacht. De kiesverenigingen van de A R. en S.G.P. hebben be sloten bij de gemeenteraadsverkiezing met een gezamenlijke lijst uit te ko men. De volgende candidatenlijst is vastgesteld: 1 J. Verdoold, 2 J. A Rooken. 3 K Speksnijder. 4 G. M van Stam. 5 A de Kluijver, 6 C.»Mak G .T Mz7 A Smits, 8 A van der Leeg. 9 T. Slingerland. 10 A Teeuwen, 11 P Noomen, 12 J. van Eijk, 13 M Os kam C.Jz., 14 P Goudrlaan, 15 G. de Jong Wz 16 L. van den Dool. Gieasendam. De ni de Ned. Herv Kerk gehouden extra collecten voor de centrale verwarming heeft f 260 opgebracht, terwijl die voor 't streek ziekenhuis te Gorinchem f 380.49 op bracht T.b.e.-onders^ek Gouderak. Vrijdagavond komt het plaatselijk comité voor t.b.c.-onderzoek in het raadhuis bijeen teneinde te worden voorgelicht over de komende «erkfaamheden in verband met het uit te voeren onderzoek dat hier zal plaats hebben op 13. 14 en 15 April Op 13 April zal er 's morgens en 's middags gelegenheid zijn voor het onderzoek en Dinsdag 14 April 's mid dags ên 's avonds en 15 April weer 's morgens en avonds. Voor de be woners van Stolwljkersluls te rekenen vanaf de Beierseweg tot aan de grens der gemeente zal er te Stolwijkersluis ln café Van Mullum een mogelijkheid voor het onderzoek tot stand gebracht worden, doch de datum hiervoor moet nog worden vastgesteld. De bewoners uit deze wijk kunnen echter op de reeds genoemde data ook op het dorp aan het onderzoek deelnemen. Dezer dagen zullen de comité-leden met de huisbezoeken beginnen, en daarbij de 'ezinnen voor het ondersoek inschrij ven en de betrokken personen Van •■et nut van dit doel te overtuigen. NIEUWE VERLICHTING. Hel- en Boeicop. Op de brughoofderi van de Zwaanskuikenbrug li de oude petroleumverlichting vervangen door electrische lampen. Zowel voor het scheepvaartverkeer ala voor het weg verkeer betekent dit een verbetering. De bedoeling is om de twee petro leumlampen op de brug in afzienba re tijd eveneens dqor electriache te vervangen. UITBREIDING. Hel- en Boeicop. Doordat het daar voor vereiste aantal leerlingen op de bijzondere school is bereikt, zal er een derde lokaal worden bijgebouwd, er zal het aantal leerkrachten met één worden uitgebreid. Groter Groene Kruie- gebouw. Een kleuterbureau en ver. pleegruimte in de toekomst. Ouderkerk aan de IJssel. Maandag avond kwam de plaatselijke afdeling van de Z.-H. Vereniging ..Het Groe ne Kruis'' onder voorzitterschap van dr. W. J. Leeuwenburg in de boven zaal van de Harmonie in jaarvergade ring bijeen. De leden wargp in flinke getale op gekomen. De bode der vereniging, de nieuwe leden aangeworven, waardoor heer H. Schouten had in 1952 180 het ledental de 900 pasleerde. De wijkzuster, mej. A. Goedegeburen. legde ten behoeve van de wijkverple ging 3763 bezoeken af, ten bate dei t.b.c.-bestrijding 89 en ten behoeve van de zuigelingenverzorging 457. To taal dus 4309 bezoeken. De totale ont vangsten over "52 bedroegen f 9.172,75 de uitgaven f 9.016,01 zodat er een ba tig saldo was van f 156,74. Er bleken in 1952 uit het magazijn totaal 219 stuks te zijn gebruikt. Blij kens het rapport van de commissie tot controle, bleek alles in goede orde, beter dan vorig jaar. Hierop bracht de heer C. de Jong Mzn. als secretaris-penningmeester van het bureau voor gezinshulp verslaguit over het afgelopen boekjaar. De in komsten van dit bureau waren f 1541,10, de uitgaven f 1361,79 zodat er een batig saldo was van f 179,31. De gezinsverzorgster mej. M. Goudri- aan verrichtte tot volle tevredenheid haar werk. De heren burgemeester A. Neet en Ant. van Soest werden met bijna al gemene stemmen herkozen als be stuurslid. Aan. en verkoop Groette Krulcgebouwen. Daarna kwam het belangrijkste agendapunt aan de orde. nl. aan- en verkoop van een Groene Kruisgebouw De voorzitter memoreerde, hoe steeds op de in het afgelopen jaar gehouden bestuursvergaderingen de bouw van een nieuw Groene Kruisgebouw aan de orde was. Totdat het bestuur in principe besloot hiertoe over te gaan. Het zou pl.m, f 65.000 kosten. Met de grond en de aankleding zou het hele project f 80.000 bedragen. De bezittin gen van het Groene Kruis waren f 14.000 en het onbezwaarde oude ge bouw aan de Kerkweg. Voor het ont brekende wilde men een renteloze le ning aangaan, waartoe reeds diverse ingezetenen waren gepolst. Toen kwam de watersnoodramp, en daarmede werd de kans op het plaatsen der le ning aanzienlijk kleiner. Maar er kwam ook een andere oplossing. Juist in die dagen overleed mevr. de wed. Joh. van Vliet—Van der Linde, die een zeer groot huis naliet, zeer gun stig gelegen aan het begin van de Dorpsstraat. Onderhandelingen met de prigenamen hadden tot gevolg, dat het Groene Kruis deze woning kan kopen voor een prijs van f 17.500. Al le Groene Kruisdiensten kunnen hier in worden ondergebracht Ook kan dan een kleuterbureau worden opge richt, terwijl men in de toekomst ook ruimte kan vrijmaken voor verple ging en kraamhulp aan schippersvrou wen. Met verbouwing en aankleding zal dit gebouw ongeveer f 30.000 kos ten, zqdat men dus f 50.000 voordeli ger uit is dan met nieuwbouw. Boven dien is dit gebouw vooral voor con sultatiebureau veel gunstiger gelegen dan een nieuw gebouw aan de Wil- bëlminastraat. Na een kleine bespreking werd het voorstel van het bestuur om o\^pr te gaan tot de aankoop van dit pand, met als gevolg de verkoop van de huidige Groene Kruiswonlng aan de Kerkweg. met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd door de. C. A. Vreug- denhil een uitvoerig verslag uitge bracht over de te Rotterdam gehou den vergadering van de Z.H.-Vereni ging Het Groene Kruis. Hij werd met de heren N. de Rek en A. H. Docters van Leeuwen wederom naar deze ver gadering afgevaardigd. De voorzitter «prak in zijn slot woord waarin hij de leden dankte voor hun opkomst de hoop uit, dat de besluiten in dit jaar zouden mogen worden verwezenlijkt en dat men een volgende keer in een eigen ruim Groene Kruisgebouw dat aan de he dendaagse iesen voldoet zou kunnen bijeenkomen. NIEUWE PREDIKANT. Slledrecht. Ds. Van Oene, die het beroep naar de Geref. Kerk (onderh art. 31) alhier heeft aangenomen, zal waarschijnlijk op Zondag 19 April a.s. zijn intrede bij deze gemeente doen. LAATSTE BERICHTEN. RAMPENPOND8VEILING LEVERDE 35.616 OP. De opbrengst van de op 23 en 24 Maart in het gemeentehuis te Den Haag ten bate van het rampenfonds gehouden veiling van kunstvoorwer pen bedraagt 35.616. Amerika verbiedt Invoer melkpoeder. De Amerikaanse regering heeft be kend gemaakt, dat van 1,April af de invoer van melkpoeder, poeder van ntet-afgeroomde melk en roompoeder verboden zal zyn .De maatregel is ge nomen om de binnenlandse producen ten te beschermen. Het invoerverbod treft voorname lijk Nederland, Zweden. Denemarken en Nieu w-Zeeland, die de voornaamste leveranciers van melkpoeder san Amerika sijn. NOG EEN JAAR BETALfNGSUNfE De bijeenkomst van de raad van mi nivers van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Parijs heeft besloten, de Europese be talingsunie, die op 30 Juni zou op houden te bestaan, nog een Jaar in stand te houden. Achttien jaar geëist tegen Sultan Hamid. Het Indonesische openbaar mlnitte rie te Djakarta heeft vanmorgen achl tien jaar gevangenisstraf geëist tegen Sultan Hamid II. DE WATERLEVERING. Slledrecht. Er wordt door de men sen van de gas- en waterbedrijven momenteel hard gewerkt om de be woners van de Uitbreiding-binnen dijks zo spoedig mogelijk weer lei dingwater te verschatten, We hebben bij de directeur van het bedryf ge ïnformeerd. wanneer met de waterle vering in dit deel van de gemeente weer een aanvang zou worden ge maakt. De heer Van Hoeve deelde mede, dat op het ogenblik wordt voortgegaan met het chloreren der buizen Er zijn watermonsters geno men en niet eerder dan Donderdag avond kan de uitslag hieromtrent worden ingewacht. Te hopen is, dat de kwaliteit van het water van dien aard is, dat van een spoedige aanslui ting sprake zal zijn. BENOEMD. 8liedrecht. Met ingang van 1 April zijn benoemd als leraren aan de Technische School de heren P. A. Ro- meijn, uit Ridderkerk voor rekenen, natuur- en werktuigkunde, en de heer H J. Veth, uit Zutphen voor werk tuigkundig tekenen en bijbehorende theorie. RAADSAGENDA. Slledrecht. Er is een vergadering van de gemeenteraad uitgeschreven tegen Maandag 30 Maart, des namiddags 7.15 Benoeming van een plaatsvervangend gemeente-secretaris. Voorstel tot aan koop van een perceeltje grond voor öijkverbreding van H. de Jager. Re geling van rechten met eigenaars van gronden, in verband met aanleg van de riolering op de uitbreiding binnen dijks. Verhuring van een perceeltje grond aan C. Teeuw. Plan tot herzie ning van het uitbreidingsplah bin nendijks met rooilijnverordening en bebouwingsvoorschriften. Nadere re geling van een renteloos voorschot aan de bouwvereniging Sliedrecht over 1950'51. Beschikbaar stellen van geld voor materiaal van de biokploe- gen der bescherming burgerbevolking. Rekening van de vleeskeuringsdienst over 3952. In exploitatie geven van de 78 woningen tussen de Cort van der Lindenlaan, Talmastraat, Dr. de Vis serstraat en Dr Schaepmanstraat. aan de bouwvereniging Beter Wonen. Verpachten van het visrecht op de vij vers en sloten aan J. de Landgraaf. 8LIJKPLOEGEN TERUG. Werksters ontvangen ten raadhoJse. Waddinxveen. Hadden wij het juis te uur van uw terugkeer geweten, dan zou er zeker muziek geweest zijn bij uw thuiskomst. Gij hebt de bevolking uit de rampgebieden, die zoveel na righeid heeft meegemaakt ook weer licht geschonken. Na het harde en zware werk mag er nu zeker wel een koffiepraatje zijn. Deze woorden sprak burgemeester Wrrnaar Maandagavond tot de werk sters van de Waddinxveense schoon maakploegen. nu deze. althans voorlo pig, hun werkzaamheden in Ool'gens- plaat hebben beëindigd Zij werden in de raadzaal ontvangen, waar burge meester Warnaar de dank van het gemeentebestuur overbracht. De drie ploegen, in totaal achttien meisjes, hebben ln veertien dagen tijd 66 wo ningen. een winkel, een café, een smederij en nog enkele lokalen schoon- gemaak* Aanrijding op rijksweg. Waddinxveen. Mede als gevolg van de d'kke mist had Maandagavond een aanrijding plaats tussen twee luxe auto's op de rijksweg UtrechtRotter- datn-Den Haag. Omstreeks 8 uur re den over de weg drie luxe auto's ach ter elkaar, komende yit de richting Utrecht. Bij he* viaduct over de Gou we in de gemeente Waddinxveen reed plotseling de laatste auto van dit drie tal tegen de tweede auto op. De be stuurster van de derde auto. mevr. C.-v. E. uit Rotterdam had door de mist haar voorganger niet opgemerkt. Hierdoor werd de tweede auto- be stuurd door de heer Geveneens uit Rotterdam afkomsMg. tegen een rich tingwijzer bij de afrit in de richting Gouda gedrukt. Deze auto werd hier bij zwaar beschadigd. De door mevr. C bestuurde auto werd licht bescha digd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor NED. HERV. KERK. STREEFKERK. Schoolvereniging Streefkerk. Woensdag 25 Maart. ds. Zwijnenburg, van Utrecht. 25 Maart Gicssendum Ouderavond Openbare Lagere School Wijk B. Lekkerkerk. Amicitia. 7 uur. Selectie wedstrijden E.H.B.O. Reeuwijk Gym.-lokaal Dorp. Kook demonstratie. Schoonhoven. Nutsgebouw. Modeshow 3—5 en 710.30 uur. (Voortzetting 26,27 en 28 Maart van 2.30—5 uur en van 710.30 uur. Schoonhoven. St. Jozef Gebouw; 8 uur. R.A.O. Cabaret. Bal na tot twee uur. 26 Maart Albiasserdam. Het Vergulde Paard. Ontspanningsavond Stichting O. en O. Ned. Kabelfabrlek. Benschop. Consistoriekamer Ned. Herv. Kerk. 7.30 uur. Zendingsavond me.t tentoonstelling odder leiding van de heer D. Stolk, van Bergam bacht. Oudewater. Parochiehuis. 8 uur. Drs. Beyen. uit Rotterdam, over: Be roepskeuze. Krimflpn a/d IJflel. Kamermuziek- avond v .d. Cohens scheepswerven Graot-Ammera. Ned. Herv. Kerk. 7.30 uur. Jubileum-concert „Hosanna". UB* flIIEüWS. VERZACHTING ENGEL8E INVOERBEPERKINGEN. Noorwegen. Nederland en Frankrijk hebben gisteren bfj monde van vertegenwoordigers in de Raad Ministers der Organisatie voor Et pese Economische Samenwerl uiting gegeven aan hun waardei voor de verzachting van de Engelse in. voerbeperkingen en de verhoging van aë Engelse deviezgntoewijzing voor buitenlandse plezierreizen. Zij noem den deze maatregelen een belangryke stap vooruit in de richting van econo mische eenheid van Europa. GESNEUVELD IN KOREA. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen na verwondingen op 15 Maart 1953 tijdens actie in Korea, is overleden op 17 Maart de soldaat A. A. W. Groothedde uit Almelo. ENGELAND AANVAARDT RUSSISCH VOORSTEL. Premier Churchill heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat Engeland het Russische voorstel voor besprekin gen over maatregelen ter vermijding van incidenten, zoals het jongste neer schieten van een Engelse bommenwer per boven Duitsland, zal aanvaarden. OOK BELGISCHE MIJNWERKERS GAAN STAKEN. De bU het algemeen Belgisch vak verbond aangesloten mynwerkers uit het Luikse kolenbekken, hebben be sloten met ingang van 30 Maart het werk neer te leggen. Zy eisen dat het besluit der regering, op grond waarvan een hervorming wordt uitgevoerd in de verzekering tegen ziekte en inva liditeit. in zijn geheel wordt ongedaan gemaakt Zoals bericht is* zijn Zater dag ook 6000 scheepsherstellers te Antwerpen uit protest tegen dit rege ringsbesluit in staking gegaan. Communistisch Balkan pact? Het Franse blad ,.Le Monde" maakt melding van geruchten en persberich ten, volgens welke Roemenië, Honga rije en Bulgarije een communistisch Balkanpact gesloten hebben als tegen hanger van de overeenkomst tussen Zuid-Slavië en Turkije. Men zou besloten hebben tot opstel ling van een gemeenschappelUk stra tegisch plan, waaronder eenmaking van de legers der drie landen, tot be noeming van maarschalk Konief tot bevelhebber van dit verenigde leger, vergroting van de legerkracht in dit voorjaar, bespoediging van de bewa pening en aanvaarding van het Rus sisch als voertaal voor de staven. EGYPTE GAAT EIGEN WEG. Drie accoorden, met een waarde van vier en veertig milüoen gulden, zijn dezer dagen gesloten door Egypte met Rusland, Polen en Bulgarije Egypte zal katoen leveren in ruil voor graan. HULP AAN TURKIJE. Uit alle delen van de wereld komt hulp voor de Turkse slachtoffers van de jongste aardbevingen. Uit Canada zijn vliegtuigen met medicijnen geko men en het Syrische Rode Kruis heeft 1.000 dollar geschonken terwijl Israel dekens heeft gezonden en het Zwit serse Rode Kruis een aanzienlijke hoeveelheid voedsel en andere goede ren heeft afgestaan Het Nederlandse Rode Kruis heeft een belangrijke gift ontvangen van Prinses Wilhelmina ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevings ramp in Turkije. Dit bedrag is onmid dellijk besteed voor een aanvullende zending bloedplasma voor het door de aardbeving getroffen gebied. BELGlë GEEFT WEER KORTING OP BENZINE. Buitenlandse automobilisten en mo torrijders zullen in het komende reis» seizoen ln België en Luxemburg weer korting op de benzineprijs krbgen. Deze regeling zal gelden van 1 April tot en met 30 September. De korting bedraagt twee francs per liter, tot een dagverbruik van 20 liter en een to taal verbruik van 600 liter. ENGELSE REGERING HAALT BAKZEIL. De Engelse conservatieve regering heeft Maandag een wetsvoorstel inge- rokken, dat beoogde het salaris van de 79 leden van de hooggerechtshoven te verhogen met een belastingvrij be drag van 1000 pond (ruim 10.000 gul den) per jaar. Tegen dit voorstel, dat morgen in behandeling zou worden genomen, is ernstig bezwaar gerezen, niet alleen van de zijde der Labourafgevaardig- den. die gekant zijn tegen elke salaris, verhoging voor de rechters, maar ook van de kant van de liberalen en van vele conservatieven, die vrezen dat door deze maatregel een bijzonder be voorrechte groep zou ontstaan. Gezien dit verzet was een nederlaag der re gering over deze kwestie niet denk beeldig, vooral omdat het tegenstem men of de onthouding van twintig conservatieven reeds een dergeiyk gevolg zou hebben. Het kabinet zou zich rtu nogmaals over de zaak beraden. GAAT NARRIMAN HERTROUWENT Volgens verscheidene Egyptische bladen heeft Narrimans moeder ver klaard, dat haaf docther met 'n Egyp tenaar zal trouwen, als zij gescheiden ls. Faroek zou in een scheiding heb ben toegestemd, op voorwaarde, dat hij het zoontje mag houden. Verder wordt beweerd, dat Narrimans moeder haar docther heeft aangeraden, daar op in te gaan, teneinde voor altijd van Faroek af te zyn. TSJECHISCH VLIEGTUIG GEVLUCHT. Een Tsjecho-Slowaaks passagiers vliegtuig met 25 passagiers en een be manning «van vier aan boord, is gister nacht op het Farnkfortse vliegveld Ryn-Main geland. Verscheidene inzit tenden hebben om asyl verzocht. De vlucht was beraamd door de ge zagvoerder en enkele passagiers. VERPLEEGSTER IN INDONESIË OMGEKOMEN. Het Zendingsbureau der Nederlands Hervormde Kerk te Oegstgeest heeft uit Soerabaja bericht ontvangen, dat tengevolge van een auto-ongelukr om het leven is gekomen mej. M. Kruyt. Haar zuster, mej. J. Kruyt, kreeg een lichte hersenschudding. Mejuttr. M. Kruyt was verpleegster aan de Chris telijke kraamkliniek te Soerabaja, waarvan haar ztister directrice is. MAHKTBEBICHTEIfe GROENTEN- EN VRUCHTEN VEILING UTRECHT EN OMSTB. Veilingbericht van 24 Maart. Belle fleurs 3—27 engelse bellefleurs 3—22, golden delicious 10—75, goudreinét- ten 356, jasappels 6—27, jonathan 3 —65, klumpjes 318, laxton superbe -36, lombards calville 3—47, pre- it van engeland 4—65, zoete para- Is 8—27, zoete Telnetten 3—21, huis- mzoet 818, brederode 515, glesen wildeman 13—26. st. remle 4—12, wln- terjan 316, ysbouten 6—9, provisie- peer 8—12 Export: Goudreinetten 38 -56 A. 38—42 B. 31-32 C. 32-47 AB, 33 BC, 32-41 I AB, 36—45 Grof L 30-34 I; jonathan 53—65 A, 42 B, 36-39 Grof I. 32-34 L TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOIt ZUID HOLLAND EN CTBECHT MMonhoTenKbe Coni—1 LANDBOUW EN VEETEELT KOEKEN VAN EIEREN. De minister van Landbouw heel: bepaald, dat het zoeken, rapen, ver voeren en verkopen van eieren van zwanen, ganzen, alle soorten eenden duikers, watersnippen, scholeksters goudpluvieren. kamphanen, wulpen tureluurs, meerkoeten en waterhoen tjes niet is toegestaan LANDBOUW EN POSTDUIVEN In verband met de grote schade, die aan land- en tumbouwgewassen dooi gevogelte, waaronder ook postduiven, wordt toegebracht, is door de Stich - ting voor de Landbouw in Noord-Hol land en de rljkslandbouwconsulenten enerzijds en de organisatie van post d ui venhouders in Nederland ander zijds overleg gepleegd. Het resultaat daarvan is, dat de postduivenhouders in de periode van 1 April tot 15 Mei hun vogels elke werkdag 's middags vier uur zullen ophokken. Voorts is besloten, dat op de Woensdagen tot 1 Mei, in verband piet de africhtoefeningen der duiven, geen vergif zal worden gestrooid. Te vens dient het uitgooien van vergif iedere dag zo vroeg mogelijk te ge schieden. Het strooien van vergif mag uitsluitend geschieden door assistenten van de rykslandbouwvoorlichtings- dienst. Eigenmachtig strooien is straf baar. ROOIEN IN KLEINE FRUITBEDRIJVEN. Veie kleine fruitteeltbedrijven waar een gedeelte van de opstana wegens veroudering dient te worden gerooid, kunnen hiertoe om verschillende re denon niet overgaan. Het ontbreken van grond om opnieuw in te planten en de onmogeiykheld om gezien de grootte der percelen en de omvang van het bedryf tot de teelt van ak kerbouwgewassen over te gaan. biy. ken belemmeringen te zyn voor het rooien van de verouderde delen van deze bedryven. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur van het bedryfschap voor Groenten en Fruit thans bepaald, dat aan bedryven met een totale bedryfs- grootte van niet meer dan 5 ha. een bijzondere vergunning kan worden verleend voor maximaal de opper vlakte gerooide boomgaard voor de teelt van vroege aardappelen met een nacultuur van spruiten, bloemkool of bonen. Voor de bedreven met een totale be- trijfsgrootte boven de 5 ha, zal ln het algemeen slechts een byzondere ver gunning kunnen worden gegeven voor de teelt van vroege aardappelen zon der nacultuur. Deze byzondere vergunningen zul len slechts één jaar geldig zyn, zodat van Jaar tot jaar de situatie kan wor den bezien. Mochten, op grond van de wet op de aardappelmoeheid, moei lijkheden voorkomen, dan kan men overleg plegen met de Provinciale Voedselcommissaris. Voorkoming prijsrisico's bij aardappelteelt. Het hoofdbestuur van de Stich'ing voor de Landbouw heeft zich uitge sproken voor voortzetting van de fondsvorming van consumptie-aardap pelen door middel van een areaalhef fing. Het voorstel van de hoofdafde ling Akkerbouw der stichting om de heffing te verhogen tot f 50 per ha. werd overgenomen. Hierdoor zal het consumptie-egalisatie-fonds over gro tere reserves kunnen beschikken en zal het gestelde doel het voorko men van te grote prijsrisico's by de aardappelteelt beter kunnen wor den bereikt. De overheid neemt voor 50% dqpl in de kosten van de met be hulp van de gelden van het fonds eventueel te treffen maatregelen. Het hoofdbestuur sprak er zyn te leurstelling over uit. dat een onder houd met de minister van Landbouw. Vissery en Voedselvoorziening over de vaststelling van de sulkerbietenprUs niet tot overeenstemming heeft geleid en het door de S'ichting voor de Land bouw verdedigde voorstel voor een hogere suikerbietenprys, ter aanmoe diging van de teelt ln de niet door de overstroming getrol/en gebieden, niet is overgenomen. Bij de bespreking met de minister, twee dagen voor de vas'9telling van de suikerbietenprys. ook de aan dacht gevestigd op de nadelige gevol gen welke een verlaging van de ver- bruikersprijs voor suiker - ter ge deeltelijke compensatie van een nuur- verhoging kan inhouden voor de glucose-industrie en daardoor voor de afzet en prysvorming van fabrieks aardappelen. GEMENGD NIEUWS. OPGRAVING TE WIJK BIJ DUURSTEDE. Sinds enige weken verricht de rijks dienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort opgra vingen te Wijk bij Duurstede op de plaatsen, vallende binnen de grenzen van de oude Vicus van Dorestad. een terrein, waar binnenkort huizen ge bouwd zullen worden. Deze opgra ving is bedoeld als een aanvullend onderzoek, destyds door Holwerda- in gesteld. Thans is opgegraven een grafveldje uit het Merovmgiscbe tydvak. dat aan de latere bewoning in de Karolingi sche tijd ls vooraf gegaan. Tot dusver re zyn zes skeletten blootgelegd, die door dr. J. Huizlnga te Utrecht zul len worden onderzocht. Het onderzoek duurt nog voort. Witte strepen in de hemel boven Alaska Amerika maakt zich ongerust Evenals Robinson Crusoë indertijd verontrust werd. toen hij op het strand van «Un verlaten eiland de afdruk van een naakte voet ont dekte, zo Is Amerika thans beangst voor het verschijnen van witte strepen ln de lacht boven het Hoge Noorden, achtergelaten door vliegtuigen van „onbekende nationaliteit" Deze condensatiestrepen hebben nog maar kort geleden alarm ontketend De verschyning van dit bericht in de krantekolommen met de verklaringen die verklaarden, da' nbombardementen bin- jaar Amerika zouden kun nen vernietigen, heeft de verdedi- gingslust daar weer verlevendigd. Rus land en Amerika stellen zich niet meer tevreden met naar elkaar te kijken over het pooiys. maar van tijd tot tijd komen lange-afstandsvliegtuigen een meer of minder brutale blik werpen op de Installaties van de overzUde Vorig jaar ging de Russische radio zo ver. dat men in het openbaar het Ame- rikaansep ersoneel op het vliegveld Thule op Groenland waarschuwde omdat de Amerikanen vergeten had den hun grondlich'en te doven Uit tal van soortgeiyke en andere be richten is gebleken, dat de onmetelij ke installaties van de Amerikanen op Groenland voor de Russen geen geheim meer vormen. De vliegvelden en appa raten van de Russen vormen voor dc teenparty een veel groter raadsel. Rusland ls Amerika in het Noord poolgebied een slag voor omdat de Russen hier veel eerder begonnen. Se dert ln April 1926 bekendgemaakt werd, dat alle gebied, dat nog ont dekt zou worden binnen de Sovjet-sec tor van het Poolgebied, eigendom zou zijn van Rusland, is het werk begon nen. Al vanaf 1928 worden steeds meer nieuwe Siberische havens gebouwd. Onder leiding van de „Glavsevmor- pout" (algemene directie van de Noor delijke zeeweg), c^e fn 1934 opgerich' werd. werd een eitorme zeeweg aan gelegd. De*e weg loopt thans gedu rende het tijdvak van 15 Juli tot 30 September over een afstand van 10 000 km., van Moermansk tot Wla- diwostok (van Finland tot Japan dus) De na'uur is de Russen hier te hulp gekomen: de Zuidelijke grens van het poolijs trekt zich namelijk elk jaar 'n stuk terug. Tussen Noorwegen en Spitsbergen bijvoorbeeld was de zee ln 1909 95 daeen per jaar ijsvrij, in '46 waren er al 221 ysvrUe dagen per jaar De Glavsevmorpout heeft in de afge lopen Jaren 400 Poolexpedities geor ganiseerd en is er in geslaagd een krans van havens aan te leggen, die overvloedig voorzien zijn van voorra den levensmiddelen en brandstoffen Voorts hebben de Russen hier in het hoge Noorden een net van radio- en meteorologische stations aaneelegd: 72 in 1940. 140 in 1952 Kort vóór de afgelopen oorlog ontdekten zij steen kool, bijzondere metalen en olie in de grond onder het eeuwige Us. Onmid dellijk werd met de ontginning be- - gonnen. Sedertdien zyn rond de zee- De serieproductie van het toestel zou net begonnen zijn. De Tu-G 75 zou voor zover bekend een leng te hebben van 81 meter en een vleu- gelbreed'e van 68 meter. De beman ning zou uit 22 koppen bestaan Men vraagt zich ook af of de Rus sische piloten in staat zyn lange vluch ten over het pooiys uit te voeren. Poolvluchten zyn echter reeds lange tyd bekende zaken voor de Russen al hebben de Amerikanen op s'rategisch gebied gedurende de afgelopen oor log ongetwyfeld meer ervaring opge daan. En dan is tot slot nog een punt. waarover in het Westen ongerustheid bestaat. De Russen hebben sedert de oorlog aanzienlijke vorderingen ge maakt met hun proeven me* geleide projectielen. Zy hebben onder meer voortgebouwd op hetgeen zy vonden in de Duitse studio-centra van de V 2. Het schUnt dat voor deze projectlëlen reeds s'artbanen gebouwd zUn aan de Noordkust van Rusland, doch het is niet bekend of hiermede een bedrei ging voor Amerikaanse steden is ont staan. De startbanen kunnen zeer wel alleen voor proefnemingen dienen. De lammetjes springen rond in de wei alsof sy weten, dat de lente gaat beginnen. DOR8BEDRIJF UITGEBRAND. Mapndag is brand ui'gebroken in 'n pand aan de Dwarsstraat te Gelder- malsen bewoond door C. de Goei. waar een dorsbedrijf wordt uitgeoefend. Bij het starten van een tractor kwamen uitslaande vonken met bijzine in aan raking, waardoor de brand onts'ond. Het achterhuis en de beide zich daarin bevindende tractoren gingen verloren, het voor-woonhuis liep gro te schade op en slechte een gedeelte van het meubilair kon gered worden. De schade, die meer dan f 50000 beloopt wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt De brandweer wist de omvang van de brand te beperken en slaagde er in de woning met lie ten dak te behouden. «ADVERTENTIE l M.) Pure Gold Lest Virginia (ADVERTENTIE LM.) Boven de eeuwige sneeuw- en Us- velden kruisen vliegtuigen met niet altUd vreedzame bedoelingen. hpvens vliegvelden aangelegd ten- mins'e 15 zijn er bekend, terwyi er ook radarstations zyn opgericht. In het hoge Noorden bevinden zich drie grote knooppunten van het Rus. sische luchtverkeer. Het staat voor de buitenwereld niet vas' welke van al deze luchtbases militair zyn en welke niet.. Maar minstens zUn er drie be langryke militaire vliegvelden op het ys. De vraag rijst dan ook over welke toestellen beschikt de Sovjet-Unie om bombardemen'en op de lange afstand uit te voeren? Volgens een verklaring van de Ame rikaanse generaal Vandenberg hebben de Russen een zware bommenwerper gebouwd, die in staat zou zijn atooin- bommen te werpen op de Amerikaan se steden. Het zou een toestel" ztjn met pyivormige vleugels en het zou ge doopt zijn als Tu-G 75, omdat het ont worpen is door de ingenieurs Toupo- lev en Gourevitch. Dit toestel zou practisch geen bewapening aan boord hebben en alleen rekenen op zyn snel heid (meer dan 880 km, per uur). No. 14. LENSLOZE OOG. Het kan voorkomen, dat de lens van het oog door een of andere oorzaak troebel wordt. Het licht wordt dan niet meer regelma tig gebroken; de beelden op het netvlies worden dan wazig en. onduideiyk. Om zo'n oog de gelegenheid te geven te zien, wordt door een operatie de lens verwydert. Het licht kan dan weer ongehin derd tot aan het netvlies door dringen, maar de sterkte van het oog is er natuurUjk heel wat op achteruit gegaan, doordat de bre king van de lens afwezig is. Nu kan men met een sterke positie ve lens voor het oog weer scherpte bereiken. (Wordt vervolgd.) on MET HET RECEPT VRM „UW OOGARTS fWfllL Binnenkort wordt onze zaak ver plaatst naar Korte Tiendeweg 12, het zevende huls vanaf de Markt. DIEFSTAL BIJ WATERSNOOD BERECHT. De arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 20-jarige zee man A. J. K„ veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar. aftrek van voorarrest en onder toezichtstelling van de re classering. K had zich op een inza- melpost van het Rode Kruis kleding stukken toegeëigend, onder meer een herencostuum, een militaire uni form en onderkleding. Hij had de uni form aangetrokken en was naar de ioodgebieden gegaan, zich uitgevende voor Rode Kruissoldaat Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hy als knecht by een apotheker gelden had verduisterd. De officier had negen maanden met aftrek geëist. WERVEL8TORMEN IN AUSTRALIË- De kleine havenplaats Onslow. 1200' km. ten Noorden van Perth, is Zon dagavond door een wervelstorm ge. teis'erd. Volgens de laatste berichten zijn alle huizen in Onslow door de storm, die een snelheid had van 180 km. per uur, beschadigd. Hbge golven hebben de pier gedeeltelijk verwoest. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. Onslow was de aanvoerbasis voor de Engelse atöomproeven van vorig jaar op de Monte Bello-eilan- den. Aan de andere zyde van Australië zijn delen van Queensland en Nieuw- Zuidwaies gewaarschuwd voor over stromingen door stortregens die volg den op een wervelstorm. Monument op Grebbeberg 4 Mei geieed? Het legermonumcnt ter herdenking van de gesneuvelde militairen op de Grebbeberg te Rhenen in Mei 1940 zal tijdens d? jaarlijkse grote militaire herdenking, vermoedelijk ditmaal op 4 Mei, worden onthuld. Het comité „Na tionaal Legermonument Grebbeberg". dat op initiatief van het KoninkUjk Mannenkoor „Die Haghesangers" te s-Gravenhage in Mei 1947 de koperen centenactie over het gehele land be gon, heeft goede hoop, dat het mo nument dan gereed zal zijn. Dit gedenkteken krijgt de vorm van een zeven en een halve meter hoge zuil, waarin een klok zal zijn opge hangen. Op 15 April zal de klok, die to stand komt door de samenwerking van de drie Nederlandse klokkengie teryen, geogten worden. De burgemeester van Rhenen zal persoonlijk als voorzitter van het co mité, een deel van de kopt ren centen tn de smeltoven scheppen, als een sym bolisch bewys van het feit. dat de in de loop van de jaren verzamelde munten ook inderdaad de kern vor men van het monument. Als versiersel zal op de klok. die 600 k g, zal wegen, het Nederlandse wapen worden aangebracht. Daaron- dre komt de tekst „Ik spreek voor hen. die viel" met het jaartal 1953 De randversiering wordt gecomple teerd door afbeeldingen van bronzen centen De drie klokkengieteryen zul len behalve het gieten, ook de klok kenstoel alsmede de opstelling bekos tigen. Het monument zal in totaal onge veer f 100.000 kosten. Men heeft thans nog ongeveer f 6000 nodig. INBREKERS IN BOERENLEENBANK GESTRAFT. Vier en vijf jaar met aftrek, luidt dc straf, gisteren door het Amsterdams Gerecthshof opgelegd aan de 73-jarige ketelmaker G. Jen de 58-jarige an- tennebouwr A. J. C. van B., twee Am sterdammers. die terecht hadden ge- satan wegens inbraak en diefstal in de coöperatieve boerenleenbank tc Ruig- oord (gemeente Haarlemmermeer), ge pleegd in de Kerstnacht van 1951. De verdenking tegen beklaagden was in- WOENSDAG n MAAST lfSL forty d gerezen toen zy in verband mei een ander misdrijf werden verboord. Ondanks bezwarende verklaringen van plaatselijke getuigen en celgenoten hielden J. en Van B tot bet laatst vol aan het onderhavige misdrijf onschul dig te zjjn. De veertien dagen geleden uitgespro ken eis luidde bevestiging van het von nis van de Haarlemse rechtbank, ze* Uar elk met aftrek. De f 50.000 zyn (ooit teru gevonden WAPENS IN GEVANGENIS. By een onderzoek in de gevangenis Ïsn Fresnes in Noord-Frankrijk is ge leken. dat er twee revolvers van ■waar 'kaliber en patronen in de cel len waren verstopt. Toen men by een Srste onderzoek in de stromatrassen et had gevonden, stak men het stro jn brand, waarbij patronen ontploften. Het onderzoek werd ingesteld na dat de directeur van de gevangenis w een anonieme brief was medegedeeld, dat er wanep» in de cellen waren ver borgen. HUISZOEKINGEN BIJ FRANSE COMMUNISTEN. De politie te Parijs heeft in da vroege ochtenduren van Dinsdag in vallen gedaan in de wopingen van ver scheidene leden van de Franse com munistische party, waaronder ook dia van de secretaris-generaal van de door de communisten geleide vckbond C.G.T., Frachon. Frachon en drie andere communis tische vakbondsleiders, werden vast gehouden voor een verhoor. Het hoofdkwartier van de commu nistische vakbond en verscheidene an dere kantoren in Parijs, werden even eens doorzocht. ACHT SOLDATEN GEWOND. door ontploffing nchokbuls. In de generaal De Bons kazerne te Grave is Maandagmiddag tengevolge van het ontploffen van een schok- buis een ernstig ongeluk gebeurd, waardoor acht militairen werden ge wond. van wie vier zwaar. Een van de militairen had een schokbuls. het onderdeel, waarmede een granaat tot ontploffing kan wor den gebracht, mee T^aar zyn kamer ge nomen Het on'uig kwam te vallen nadat de soldaten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevolgen van dien De gewonden zijn naar het Ca- nislus ziekenhuis te Nijmegen overge bracht. waar voor enigen hunner ope ratief ingrijpen noodzakeiyk bleek. JEUGDIGE STRAATROVERS GEGREPEN. Na maandenlang speuren is de Am sterdamse recherche er in geslaagd twee jeugdige straatrovers te arreste ren. die inmiddels bekend hebben zich schuldig te hébben gemaakt aan tallo ze gevallen van straatroof of pogingen daartoe, waarvan diverse dames uit Amsterdam-Zuid by de politie aan gifte hebben gedaan. Beiden zyn ze ventien jaar oud en wonen in da hoofdstad. Het was een ongeveer 35-jarige Am sterdamse vrouw, die Maandagavond, dank zij kordaat optreden, de recher che een der jongens ln handen speel de Zy liep in de Emmelaan by hel Vondelpark .toen een haar voorbyrii- dende opgeschoten knaap trachtte haar in volle vaart haar handtas te ont rukken Zy hield deze stevig vast en riep luide om hulp. Aangezien in deze buurt, gezien het aantal gevallen van straatroof dc laet- ste tyd byna constant een uitgebrei de schare rechercheurs patrouilleer den. konden van hen onmlddeliyk en kelen, toeschieten, die de jongen ar resteerden. By het verhoor bekende hy al spoe dig schuldig te «yn aan alle gevallen van straatroof, die de laatste maan den bU het Vondelpark en ook in het Amsterdamse bos gepleegd zyn en te vens. dat hy daarbij ln vele gevallen samen met een vriend geopereerd had. Ook deze jongen is daarna gearres teerd. Beide jongens zijn afkomstig uit vry goede milieux. Een van hen heeft bovendien bekend, zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstallen in een avondschool, waar hij bezittingen uit dc jassen van leerlingen wegnam. NEDERLANDSE VROUW IN GENEVE VERMOORD. Zondagavond, kort voor midder nacht ontdekten voorbybangers in de wijk Eeaux-Vives te Geneve een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwond bewusteloos op straat lag. De inhoud van haar handtasje bleek te zyn verdwenén. Het slachtoffer werd onmiddeliyk 'aar een ziekenhuis overgebracht, waar zij Maandagmiddag, zonder tot bewusttsUn te zhn gekomen, is overle den. Volgens de politie betreft het een Nederlands dienstmeisje, van ongeveer dertig jaar, wier naam opgegeven wordt als T. Kuit. Voor zover to nu toe uit het onder zoek biykt, is de vrouw het slacht offer van een overval. (ADVERTENTIE I. M.) KNEEDBAAR HOUT CETA-BEVSt FEUILLETON van blauwe (vans door T. LODEWIJK. 22) 'tVan 't zelfde", fluisterde Jochem, niet zeer orgineel. terug. Toen verdween de ge stalte van de chef met zyn ietwat zWaaiende gang in 't donker. Jochem hoorde vaag zijn stem, pratend tegen de mannen in de andere wagen. Een luide lach. Toen de gedempte fluit van de tram, en schokkend zette het ge Vaarte zich in beweging. Jochem leunde in een hoek van het ach- terbalcon Zo in de schaduw was hij één met de constructie van de wagen, en geen mens kon hem zien. Met een flinke snelheid stoof de tramtrein over de verlaten Rijns burgerweg. waar slechts uit een enkele villa nog wat licht schemerde. Een late taxi roets- te voorby. een politieman, kalm stappenë naast z'n fiets, deed z'n ronde. De tram reed door het ryk van de nacht. Aan geen enkele halte Werd gestopt. Nu en dan verlichtte een ogenblik de groene glans van een seinlicht hefc baicon. In mati ger vaart ging het nu tussen de lage huizen van 't oude dorp Oegstgeest door. bonkend rommelde de tram over de brug. Jochem zag 't markante silhouet van het Groene Kerkje een ogenblik tegen de nachteiyke hemel afsteken, dan slingerde de tram reeds met weer toenemende vaart door de bocht. Statig rees de maan boven de uitgestrekte velden, weerspiegelend ln rechtgetrokken slo ten, op de zilveren stavéh van de spoorbaan Als een lawine stortten zich de wagens van de steile helling af tussen de pilaren van het viaduct, bm slingerend en zwaaiend hun weg tc vervolgen langs -de RUksweg. De eerste huizen van Sassenheim flitsten voorbij. Langzamer nu, schoof de tram door de Hoofdstraat, om, eenmaal het dorp voor bij. weer 'vaart te vermeerderen. Toen plot seling. gierden de remmen, sissend werkte de zandstrooier De tramtrein stond stil. 'n Ogenblik later werd in de motorwagen de verlichting ontstoken. In de volgwagen bleef alles in het duister. Toen zette 'de tramtrein zich weer in beweging en hernam spoedig z'n snelheid. Jochem bedacht zich geen ogenblik. Op handen en voeten kroop hij zo snel hy kon door het rijtuig, bereikte het voorbalcon en prebeerde met half toegeknepen ogen te ontwaren, wat de lui in de motorwagen in hun schild voerden. Een ogenblik meende hy achter zich een krassend geluid op te van gen. Hij keek om de lange wagen was leeg en verlaten In de motorwagen daaren tegen was de bemanning actief gewgrden Twee conducteurs, waarvan hy de gezichten slecht kon onderscheiden, stonden op het middenbalcon, een er van liep door de wa gen naar achteren en scheen naar iets uit te kyken. Jochem dook weg, maar verloor de man op het baicon geen moment uit het oog. Drie stoten op de luchtfluit klonken als een sinistere waarschuwing door de stille nacht. Gespannen hield Jochem zijn blikken gericht op het verlichtte interieur van de motorwagen, die met onverminderde vaart voortsnelde langs de gladde rails. 4 Plotseling kreeg hij het gevöel. dat iemand hem gadesloeg Styf geworden van de lange hurkzit, draaide hij voorzichtig het hoofd om, en werd zich met een schok bewust van een lange donkere igestalte, die zich achter hem in de deuropening verhief. Hij wilde opspringen, maar een kneuzende «lag trof hem in de nek. Het scheen dat duizend vuur vonken hem voor de ogen spatten. Toen zak 'e hij ineen. „Ziezo", zei de man iti de conducteursuni form met de loerende blik en het spitsboe vengezicht, „vuile dievenvanger. jij dacht ons te glad af te zijn, maar wie 't laatst lacht...." „Kom. schiet op, Janus", klonk een-anden tem uit de wagen, „verdoe je tyd niet met jraatjes. Hier pak an". Tussen twee rhannen ward het bewustelo ie lichaam van Jochem naar het achterbal .-on gesleept. Een koude tocht woel door de «pen deur. „Nouvooruit d'r mee!" De man ais Janus aangeduid, hief het, bewusteloze lichaam van de politieman op. smeet het dan naar buiten. Het rolde neer in de grasberm, bleef dan roerloos liggen. Het rode achterlicht van de tram verwU- derde zich snel. In de vertp verstierf het ge raas van de voortdenderde wagens. In het gras van de berm lag een lichaam, vreemd verwrpngen, dodelijk stil. EEN NIEUW AANVALSPLAN. Marja Terweeghen sloeg een haastigë blik in de krant. Het meeste nieuws sloeg ze over. snel zochten haar ogen naar enkele graag gelezen rubrieken, toen onderweg haar blik bleef hakan aan een bericht. Ze liet achteloos haar ogen gaan over het kopje wilde weer verder zoeken, tpen eensklaps haar blikken zich als magnetisch hechtten aan een naam, die daar tussen de koude, za- keiyke lettertjes van het krantenbericht dui zendvoudig scheen te worden vergroot. Ze liep naar de lamp. hield de krant er vlak onder, als om er zich van te verzekeren, dat opvallende bericht. Een gehelmiinnig geval.. 4 Hedenmorgen ontdekten arbeiders, op wep naar hun werk. naast de trambaan tussen Sassenheim en Lisse het lichaam van een man, die bij nader onderzoek ernstig ge wond en buiten bewustzyn bleek te zyn# Een ontboden geneesheer gelastte opname in het Academisch Ziekenhuis, waar werd ge constateerd. dat het slachtoffer .een zware hersenschudding had opgelopen, enige rib ben had gekneusd en voorts met blauwe plekken en ontvellingen bedekt was. zyn linkerbeen was op twee plaatsen gebroken. Voor zyn leven wordt gevreesd. Waarschijniyk heeft 'het slachtoffer, ge ïdentificeerd als de gewezen politle-agent V. uit Lisse, lopende op de rails, een achter hem komende tram niet tydig opgemerkt en ia gegrepen en terzyde van de trambaan in de berm gesmakt. De politie stelt on derzoek in. Marja smeet de krant op het tafeltje neer, vloog naar de hall en greep haar motorjas. Met één. arm in haar mantel rende ze de deur uit naar de garage, waar haar kleine rode twoseater stond. Even later startte de motor, een felle schreeuw van de claxon, en het wagentje stoof de weg af ln de rlchtlnig "Leiden. Het was Inspecteur Bakker, die als eerstja bezoeker naast Jochems bed werd tóegelaten. Hetzelfde zwartharige verpleegstertje, dat de scepter zwaaide over Van der Jagt, waakte thans met Argusogen over 'Jochem. Jochem legde de krant neer. die Bakkér hem zwygend ter lezing had gegeven, ril vroeg verbaasd: „Is 't zo erg met me?" „Nee", glimlachte Bakker, ,met jou ia hét helemaal niet zo erg. Je hebt wat kneuzin gen opgelopen en een heel lichte heraei}- schuddlng en Je zult Je zeker nog wel •dag of tien onbehaaglijk voelen, maar dah wandel Je weer over de Breestraat, hoorlp JÉWordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2