is shag! i Egypte gaat bloemen en groente exporteren "laatste berichten. landbouw en veeteelt. Hoe staat de boer er voor? de fijne geur de milde smaak en de goud-gele kleur! i - >V Winter en licht VICTORIA WATER Hel MyslcrSc NIEUWSBLAD VOOR ZUIP HOT'ND FN [ITKEUIIT - Sehonnharengehe Counnt Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). Nu en dan regen. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Meest matige wind tussen Zuid en West. Vrij koud. Op- en Ondergang der Zon: 3 April: Op 6.11, onder 10.17. 4 April: Op 6.09, onder 19.18. 5 April: Op 6.07, onder 19.20. 6 April: Op 6.04, onder 19.22 7 April: Op 6.02, ondei 19.24. 8 April: Op 6.00, onder 19.25. MAANSTAND. Afn. Maan. 3 April: Op onder 7.03. 4 April: Op 0.32, onder 7.38. 5 April: Op 1 38. onder 8.27. 6 April: Op 2.33, onder 9.31. 7 April: Op 3.14, onder 10.49. 8 April: Op 3.44, onder 12.14. 7 April Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 3 April vm. 8.07 u.; nm. 8.34 u. 4 April vm. 8.46 u. nm. 9.06 u. 5 April vm. 9.28 u.; nm. 9.46 u. 6 April vm. 10.17 u.; nm. 10.36 u. 7 April vm. 11.17 u.; nm. 11.37 u. 8 April vm. 12.34 u.; nm. 1.05 u. Keulen, stand 1.81, val 0.01. staan, hetgeen ook wel blijkt uit het teit, dat de edelmetaalproducten te zamen voor een waarde van rond een millioen gulden aan deviezen Neder land deden binnenkomen. Deze ex port kan evenwel nog uitgebreid wor den en daarvoor is het Juist zo nut tig, dat de Schoonhovense artikelen zien gunstig onderscheiden van de technische massificatie-producten. In dit verband noemde de staatssecreta ris het grote belang van goed onder wijs voor de toekomstige vaklieden, in wier opleiding hij de grootste na druk op de practük gelegd zou wil len zien. Terug op het stadhuis gaf burge meester Aten het gezelschap een uit voerig overzicht van Schoonhoven in heden en verleden. Niet alleen de eco nomische aspecten maar ook de toe ristische aantrekkelijkheden belichtte de burgemeester en hij was daarmede bij dr. Veldkamp aan het goede adres omdat deze in het kabinet ook de toeristische belangen te behartigen heeft. Aan dat overzicht van de ont wikkeling voegde de burgemeester toe een blik in de mogelijkheden voor de toekomst. Die zullen zeer gunstig kunnen zijn wanneer het wegennet binnen enkele Jaren geheel gereed is zodat er goe de verbindingen zullen bestaan met Utrecht, Gouda, Rotterdam, Dor drecht, Gorcum en 's Hertogenbosch. Bovendien zullen de gemeentebedrij ven dan aantrekkelijke tarieven heb ben, er zal goed onderwijs zijn en er zullen voldoende werkkrachten zijn. Allemaal gronden dus waarop de ves tiging van nieuwe industrieën mogelijk zal zijn. Alleen de grond zal nog eni ge tijd op zich laten wachten. Schoon hoven heeft immers geen industrieter rein. Om daarin te vooralen heeft de gemeente weliswaar reed» terrei nen aangekocht (de uiterwaar den aan de Utrechtse dijk) doch die moeten nog bouwrUp ge- i maakt worden. De plannen daar voor *tfn thans gereed en sU omvatten tevens de aanleg van havens ln die waarden. Daardoor zal er wellicht in de be staande havens eens een wat minder gebrekkige accomodatle voor jachten kunnen ontstaan. De burgemeester vestigde tenslotte de aandacht van de staatssecretaris op de noodzakelijk heid voor Schoonhoven om een ruime re industrie-ontwikkeling mogelijk te maken door het verschaffen van huis vesting aan de industrie-arbeiders. Daarvoor zijn dus meer wonin gen nodig. Zijn w(j wel inge licht dan moet het niet onwaar schijnlijk genoemd worden dat In dit verband aan Schoonhoven een extra toewijsing van enige tientallen woningen wordt ver strekt De staatssecretaris gaf hierover in zijn antwoord op de rede van de bur gemeester geen definitief bescheid, doch hij zeide wel dat de Schoonho vense problemen op het departement een willig oor vinden en dat zal temeer het geval zUn nu de staatssecretaris heeft kunnen ervaren, zo zeide hij, dat de burgemeester de problemen met grote zorg maar ook met groot enthousiasme aanvat Wat het toeris me betreft zag de staatssecretaris in Schoonhoven mogelijkheden die ze ker benut moeten worden en daartoe zal hij evenals voor de industrialisatie zijn steun verlenen. Voor zijn vertrek bracht de staats secretaris, die vergezeld was van de kabinetschef van zijn ministerie, een kort bezoek aan de bedlegerige wet houder Groenen, omdat die ook een groot aandeel in de oprichting van het V V.V.-werk in Schoonhoven heeft ge had. Goud en silver. Een week geleden reeds bericht ten wij dat gedurende het seizoen mej. B. Wewer de rondleiding van buitenlanders door het Edelambachts- huis op zich zal nemen. Wij laten hier volgen wat H.V.V. gisteren over haar schreef: Een Jonge, charmante vrouw als Bep Wewer, bereisd en met méér dan schoolse kennis van vreemde talen toe gerust, is in 't Edelambachtshuis te midden van 't rilver goud waard Bep houdt van Schoonhoven, van de eeuwenoude poortjes en de verge zichten over de Lek Die liefde voor de „zilverstad" komt ieder jaar tot de grootste bloei als Bep uit het bui tenland terugkeert Maar deze zomer zal er van grote reizen doen niet veel komen. De heren van de stichting na melijk hebben Bep om in vaktermen te blijven - een vrouw van „het eers te gehalte" bevonden om de buiten landse gasten in het Edelambachts huis voor te lichten en rond te leiden BAAD8AGENDA. De burgemeester heeft een openba re vergadering van de gemeenteraad bijeengeroepen tegen Vrijdag 10 April des namiddags 4 uur. De punten van behandeling zijn: Crediet voor een hoogspanningskabel ten behoeve van de drinkwaterleiding. Aankoop of onteigening van gronden nodig voor de bouw van woningenvBouwrijpma- ken van grond bij de Opweg; Voor stel tot deelneming in het kapitaal van de Bouwkas „Noord Nederlandse Ge meenten"- Voorstel tot onderhandse verhuring van het binnenterrein in het uitbreidingsplan nabij de Opweg, Wijziging gemeente-begroting 1952. DAMESBEUR8 EEN SUCCES. De damesbeurs, die een dozijn Schoonhovense middenstanders hier vorige week organiseerde is een groot succes geworden. Zoals wij al be richtten was de publieke belangstel ling groot, waarschijnlijk door de gunstige combinatie van modeshow met nieuwe technische snufjes. Een telling van de toegangsbewijzen heeft thans geleerd dat ruim tweeduizend bezoeksters en bezoekers kennis heb ben genomen van hetgeen de Schoon hovense middenstand te bieden had. Een opmerkelijk groot percentage dergenen, die zich van het gebodene op de hoogte kwamen stellen, was af komstig uit gemeenten buiten Schoon hoven. GETUIG8CHBIFTEN AVOND- SCHOOL. Meer en meer komt de aandacht voor een gedegen technische oplei ding ln de belangstelling. Was het vroeger gebruik dat jongelieden zich geheel in de werkplaats in hun vak bekwaamden, tegenwoordig blijkt da gelijks meer de noodzakelijkheid van aanvullend onderricht. In verschei dene vakken wordt dat in Schoonho ven gegeven in de avondcursus, met het begin van de Paasvacantie, enige plechtigheid te geven, omdat daarbij telkens blijken kart van hoe groot be lang een goede opleiding is. De ge tuigschriften, einddiploma's zo men wil, konden ditmaal uitgereikt wor den aan J Kroon (zilversmid)G. A. Straver (ciseleur); mej. N. M. Schaap (stempelsnijder); D. Rous (graveur, alleen voor practljkvakken en aan drie cursisten voor bouwkundig vak tekenen, t.w. G. Hofland, D. Lettink en G. v. d. Water. Die getuigschriften werden even wel niet alleen maar uitgereikt. De directeur van de school, de heer W. H. van der Jagt, wees er in een kort openingswoord op dat erin de afge lopen maanden goed en met liefde was gewerkt. Het aantal leerlingen van de cursus was wat kleiner ge weest dan vorige jaren, doch de re sultaten en de toewijding waren aan zienlijk beter. Burgemeester Aten die de getuig schriften uitreikte, vestigde de aan dacht op de noodzakelijkheid en de mogelijkheden van industriealisatie, die evenewei alleen verwezenlijkt kunnen worden wanneer een goede vakopleiding voldoende geschoolde krachten oplevert. De heer G. Hooykaas kon spreken als man van ervaring toen hij vertel- le hoezeer in de bedrijven gerekend moet kunnen worden op een vaste kern van geschoold personeel. Ook hij kon dus getuigen dat een gedegen op leiding onmisbaar is. De heer Hooy kaas ging vervolgens over tot uitrei king van de prijzen die beschikbaar gesteld waren door de nijverheids vereniging en het bedrijfsleven, met name de firma's Hooykaas en De Leeuw den Bouter en Den Oudsten. Een eerste prijs verwierven J. Kroon, D. Rous en mej. N. M. Schaap en tweede prijzen vielen toe aan G. Du el, E. Suur, W. G. Noppen, G. v. d. Horst en A. Middag. Er waren voorts nog prijzen be schikbaar gesteld door de firma Pluut, de firma Peltenbörg en door een .groep onbekenden De prijzen voor de bouw kundig tekenaars werden toegekend aan G. v. d. Water, W- Heerens en B. A. de Leeuw. Met het eind van de cursus viel na tuurlijk ook samen de overgang in de lagere leerjaren. In de afdeling zil versmeden konden alle leerlingen be vorderd worden, maar in de afdeling bouwkundig tekenen moesten twee leerlingen blijven zitten. Eén leerling van het hoogste leerjaar kon geen getuigschrift ontvangen. UITVOERING „T.A.V.E.N.U." De leden van de muziekvereniging „Tavenu" zullen zich hoogst waar schijnlijk op Koninginnedag, dus 30 April, aan de bevolking kunnen pre senteren in compleet tenue. De op brengst van de bazar die in Februari is gehouden, is namelijk bijzonder meegevallen en doordat dit bedrag nog aanzienlijk is verhoogd door gif ten uit de kringen van leden en aan hangers, zijn de sierlijke jassen, die nu nog aan de uniformen ontbreken, thans reeds aangemeten kunnen wor den. Deze verheugende mededeling, kon de voorzitter van Tavenu, de heer J. C. Voorsluijs, Woensdagavond doen bij de opening van de winter- uitvoering van de muziekvereniging Dat dit jaarlijks wederkerend hoog tepunt van het korpsleven eerst nu een geheel gevulde Nutszaal kon wor den aangeboden vond zijn oorzaak in de nationale ramp, waardoor de uit voering werd uitgesteld. Het muzikale gedeelte van deze avond was zeer attractief, doordat het programma de twee nummers be vatte waarmee Tavenu dit jaar zal pogen lauweren te oogsten op een concours, peze composities, de ouver tures Die schone Galathea van F. von Suppé en Floris en Blancefloer van Langlois, vormen een zware opgave, maar het corps toonde dat het ten volle bij machte is om dergelijke ho ge eisen stellende muziek tot haar recht te doen komen. Jliet in het minst was deze uitstekende vertol king een verdienste van de leiding van de heer B. A. Hoon, die door zijn sublieme directie de uitvoerenden als het ware dwong tot een onberis pelijke weergave van de opvattingen van de componist. In de overige wer ken, die het programma vermeldde, de Tavenu-mars van J. R. v. d. Glas, de grote concertwals TTieresen van C. Faust en American Patrol van MeachanDelhaye liet de muziekver eniging zich niet minder voortreffe lijk horen. Het optreden van Tavenu's Klein- orkest met jodelzang van Jopie en Jannle vormde de overgang naar het cabaret-gedeelte van deze avond, dat weer in handen was van het gezel schap „Klaveren Vijf". In goede han den mag wel gezegd worden, welke gevolgtrekking overigens ook wel ge maakt kan worden op grond van het feit, dat het optreden van deze Roo- sendaalse amateurs langzamerhand traditioneel geworden is voor de hoogtij-avonden van Tavenu. Ook nu weer zorgden de kleinkunstenaars van Klaveren Vijf voor een vlot program ma, rijkelijk gekruid met smeuiïge Brabantse humor Een gezellig bal besloot deze avond, die gedeeltelijk werd bijgewoond door burgemeester Aten. VERBODEN VARKENSHANDEL Drie varkenshandelaren, een uit Schoonhoven, een uit Vlist en een uit Oudewater, hebben Woensdag voor de Goudse kantonrechter terecht gestaan omdat zij zich schuldig zouden heb ben gemaakt aan verboden varkens handel. Ondank» het feit dat vorig Jaar in verband met de varkenspest ook de Goudse markt gesloten was voor de varkenshandel, mat uitzondering van slachtvarkens, hadden de veehandela ren toch een vee-auto met varkens aangevoerd. De dieren waren welis waar niet uit de auto geweest, maar de rechter achtte het laakbare feit toch bewezen. Dit werd bestreden door een van de handelaren en door de gemachtigde van de twee andere. Slechts tengevolge van de verkeers maatregelen in de stad zou de vee auto met varkens op het parkeerter rein „Varkensmarkt" terechtgekomen zijn. De dieren waren overigens al buiten Gouda verkocht, zo voerden de verdachten,aan. Men zou in Gouda slechts afrekenen. Op de vraag van de rechter waarom dan de auto steeds opengedaan werd om iemand de la ding te laten zien werd naar voren gebracht dat de koper zo nieuwsgierig was naar wat hij gekocht had. Maar de rechter wilde niet geloven dat iemand varkens kocht en daarna pas ging kijken wat hij eigenlijk wel ge kocht had. De uitspraak luidde tegen elk der verdachten vijftien gulden boete. GROTE INSTEMMING MET AANKOOP BEUKENHOF. In een drukbezochte vergadering van de vereniging waarvan de chris telijke kleuterschool uitgaat, hebben de leden met algemené, stemmen goedkeuring gehecht aan de plannen van het bestuur tot aankoop van de villa „Beukenhof" in de Korte Wei straat De voorzitter, de heer W. Wessel- dijk leidde de besprekingen in waar na de heren N. Versteeg en J. Seton ieder een zijde van de toelichting op de practische en financiële vragen die daarbij aan de orde komen, inleidden. Het gebouw zal naar een ontwerp van de architect R. Visser zowel beneden als boven een ruim leslokaal bevat ten. terwijl een derde lokaal aange bouwd moet worden. Voorts is er nog een goede gelegenheid voor verdere uitbreiding. Verschillende mogelijkheden werden uit de vergadering geopperd, waar aan bij de nadere uitwerking aan dacht geschonken zal worden door 'n bouwcommissie, die daartoe werd be noemd. Daarin namen zitting de be stuursleden J. Oudshoorn, J. Seton en N. Versteeg en de leden der vereni ging W. F. Brink, H. de Leeuw den Bouter, A. van Mameren en W. v. d. Oever. In de in de tweede helft van April te houden jaarvergadering der ver eniging zal vermoedelijk reeds over de verdere plannen gesproken kun nen worden. Het gebouw is namelijk reeds onbewoond en het bestuur hoopt alles in de loop van dit jaar nog in orde te kunnen krijgen. Uit de leden werd met instemming der vergadering hulde gebracht voor hetgeen het bestuur in deze reeds had bereikt. AFSCHEID NA 49 JAA^t. Woensdag was voor de heer M. van Tiggelen een belangrijke dag. Hij nam - toen afscheid van Schreuders lakfa brieken welke hij gedurende meer dan 48 jaar had gediend. In de middag werd dip heer Van Tiggelen toegesproken door de beide directeuren en door hun beide zoons die hun vaders waarschijnlijk zullen opvolgen. Ook de heer Scholten en een afgevaardigde van het personeel Spraken woorden van afscheid. Uit al le toespraken bleek hoezeer men de heer Van Tiggelen, die tot procuratie houder is opgeklommen, waardeert. Deze rustige bescheiden, doch hard werkende man is dan ook al deze tientallen Jaren een belangrijke steun voor het bedrijf en een geziene figuur in Schoonhoven geweest. Als aanden ken ontving de heer Van Tiggelen van zijn directie een fraai olieverfschilde rij van het fabrieks-complex. In hotel Belvedère werd een recep tie gehouden waar een overstelpend aantal bezoekers de scheidende func tionaris de hand kwam drukken. Het Tieed de jubilaris kennelijk goed zo veel warmte en sympathie te onder vinden, en hij neemt dan ook een aangename herinnering mee naar Au stralië waarheen hij binnenkort ver trekt om daar zijn intrek te nemen in het gezin van zijn zoon, die daar reeds verscheidene jaren woont. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor en het daar onder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Maart 1953 in gelegd 36050.61 en terugbetaald 41976. Sport in Schoonhoven. De .velden, die reeds geruime tijd in ue vorm van papieren plannen bestaan, zouden een behoorlijke acco modatle kunnen bieden aan de beoe fenaren van de verschillende takken van <rt. Het bezwaar is alleen dat het ilsnog in de bedoeling schijnt te i i uitsluitend de massaal be- oefei sport voetbal van dienst te zijn. Die sport wordt op het ogenblik bedreven op het veld dat in de plan nen oefenveld zal worden, zodra het nieuwe voetbalveld, aangrenzend aan het bestaande, aangelegd ia. Daar naast is er op het ogenblik 'n oefen veldje, dat in de toekomst speelwteide moet worden en dan ook gebruikt zal worden voor militaire parades. In de plannen is voorts nog sprake van hockeyvelden en tennisbanen, ter wijl in het plan niet voorzien is in de aanleg van een veldijsbaan, of 'n ter rein dat daarvoor zou kunnen dienen. De practijk van de bestaande velden en de ontwikkeling zoala die min of meer ln de bedoeling ligt omvat voor lopig niets anders dan de voetbalvel den. De andere takken van sport, en met name tennis, steken evenwel in twee ërlei opzicht af by de voetbalsport. Voor tennis zyn ongetwUfeld veel minder belangstellenden en waar- schijniyk daaruit la de gedachte ont staan dat tennisvelden weliswaar als kroon op het werk in de plannen voor komen, doch ln de eerste Jaren geen werkeiykheid zullen worden. Het tweede kenmerkende verschil met voetbalvelden la dat tennisbanen een zeer rendabele exploitatie mogelijk maken, en dat kan nu juist van de voetbalvelden niet gezegd worden. Nu er ln Schoonhoven vergevorder de plannen bestaan om Je komen tot oprichting van een tennisclub met een zodanig aantal leden dat de bedragen voor afschrUving en rente verbonden aan tennisbanen gegarandeerd zUn, moet het nuttig en noodzakeiyk ge noemd worden op korte termyn te overwegen of de aanleg van tennis banen niet op een urgenter plaats var. het verlanglijstje moet staan. Juist de uitbreiding op deze wUse van de mogeiykheden die Schoonhoven te bieden heeft kan niet alleen voor bestaande bewoners maar zeker ook voor hen die zich hier willen vestigen en voor toeristen een belangrUk ar gument vormen in de waardering van Schoonhoven. STERREN STRALEN OVERAL Meer dan ooit het geval is geweest staat de emigratie de laatste jaren in de belangstelling, vooral ln ons dicht bevolkte land- Tienduizenden zUn reeds vertrokken naar een nieuw va derland om daar te trachten een toe komst op te bouwen en tienduizenden lopen nog met plannen rond om even eens in den vreemde hun geluk te gaan beproeven. Het is vanzelfspre kend dat de laatste tyd reeds veel ge schriften over de landverhuizing hét licht hebben gezien, dat er reeds veel woorden over gesproken en uiteen zettingen over gegeven zijn, want emigreren blijft toch altyd een be- langrijke stap. Ook in de filmwereld is de aan dacht gevallen op de emigratie en alle aankleve van dien en zo is de film „Sterren stralen overal" ontstaan, een Nederlands werk. Dit laatste zeg* reeds veel, want wie zouden de Ne derlander, die door gebrek aan toe komst ln zyn geliefde lage landje aan de zee met plannen rondloopt om zich duizenden kilometers verder te gaan vestigen, beter kunnen uitbeelden dan zyn eigen landgenoten? „Sterren stra len overal" is een uitstekend werk geworden, niet een film waarin diep zinnige problemen worden uitgerafeld maar waarin slechts het verhaal ver teld wordt van een Amsterdamse ta xichauffeur die er terwille van zyn gezin niet toe wil overgaan zich in de schuld te steken om een (hoogno dige) nieuwe auto aan te schaffen Zyn besluit wordt dan: emigreren, maar voordat het zover is komt er nog heel wat kyken, komische voor vallen zowel als zorg. De bezichtiging van dit product van Nederlandse bodem, dat deze week in de Nutsbioscoop verschynt, is ten volle de moeite waard. AANRIJDING. Toen de wielryder N. van H- uit de Havenstraat gistermiddag vanuit de Stadhuisstraat de Lange Weis'raat wilde oversteken werd hU aangereden door een personenauto, bestuurd door de veehandelaar B. uit Giessendam. Van H. kwam boven op de motorkap terecht en werd daarna tegen de straatstenen gesmakt. Wonder boven wonder veroorzaakte deze onzachte aanraking hem geen verder letsel dan een enigszins bezeerd been. Deze goe de afloop is zeker voor een groot deel te danken aan het feit dat de automo bilist niet hard reed en door krachtig remmen nagenoeg onmiddellUk stil stond. De fiets van Van H. werd vrij wel onherstelbaar ontwricht. De scna- de aan de auto bleef beperkt tot eni ge deuken in de motorkap. GEVONDEN VOORWERPEN. Want, portemonnaie. armband, haar- strik, ball-point pen, tabakspyp, haar kam, speelgoedhondje, handschoen, padvindersriem, sjaal. handschoen, sleutel, broche, rozenkrans. Inlichtin gen op het politiebureau. (ADVERTENTIE I.M.) HOOFDPIJN! Mijnhsrdt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnharde Hoofdpi)nubletten. Koker 80 a. PLAATSELIJK NIEUWS. ZUSTER VAN BEKKUM GEHULDIGD Giessendam. Woensdagavond is de zilveren wykverpleegster van het Groene Kruis te Giessendam in het wykgebouw op byzonder harteiyke en ongedwongen wyze gehuldigd. Daarvoor was grote belangstelling uit alle lagen van de bevolking. On der de aanwezigen waren verschillen de verpleegsters, doktoren (onder an dere dr. Van Kammen uit Weizigt) 'n vertegenwoordiger van het hoofdbe stuur, de locoburgemeester, bestuurs leden van EHBO, Rode Kruis enz. Een damescomité, dat de bevolking verte genwoordigde en het bestuur hadden tezamen deze avond voorbereid. Toen zuster Van Bekkum in haar versier de stoel had plaats genomen hield de voorzitter van het Groene Kruis dok ter A. Lubbers een waarderende toe spraak, waarin hy het werk van de zuster toelichtte en met grote erken telijkheid sprak over haar trouw en toewijding. Namens het bestuur bood hy haar een aquarel aan, geschilderd door G van der Hoff, waarop het nieuwe wijkgebouw was afgebeeld. Mevr. Sluimer-Smit was de woord- voerdster van het damescomité en daarmee van heel de bevolking, die zo vlot en royaal had medtgewerk' aan de huldiging. Het resultna' was dat zuster Van Bekxum een prachtig beklede rustbank met nübehorende fauteuil, een vloer- en tafelkleed kreeg aangeboden. Jan en Jaap Rit meester en Jannie Huisman, klantjes van de hoogtezon, boden een kussen aan en de heer Den Dikken, vertegen woordiger van het hoofdbestuur, een zilveren legpenning. Verder spraken nog loco-burgemeester Van Dommelen de heer B. de Rooij namens de Herv. Kerk en de heer Schneyder namens de afd. Hardinxveld. De heer Rit meester trof de juiste snaar toen hy tenslotte voorstelde om de zuster toe te zingen. Dat deed men staande on het lied was Psalm 124 vers 3, Dat 's Heeren Zegen op u daal". Zuster Van Bekkum kon nauweiyks woorden vinden om haar dank te vertolken. „Ik heb niets byzonders gedaan", sei ze, „ik heb gedaan wat er gedaan moest worden". Zy was erg dankbaar voor de welwillende wyze waarop de bevolking haar taak verlichtte. Biyk- baar vond heel Giessendam dat de zuster wél wat byzonders gedaan had, want men verdrong elkander op de receptie, die een harteiyk en spontaan biyk was van de goede verhouding tussen de zuster en de bevolking. Ge vo nden Lap jeskat, damesshirt. Inlichtingen bij de politie. 'Hardinxveld. Rijkspostspaar- b a n k Aan het postkantoor te Ne- der-Hardinxveld en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedu rende de maand Maart 1953 ingelegd f 47.489,22 en terugbetaald f 27560,24. Hardinxveld. Candidaten raadsverkiezing Er zyn reeds enkele candidateniysten opge maakt voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. De drie eerste namen op de AR. lijst zyn: 1 H. Dankers. 2 C. J. Voogel; 3 J. van Hoven. S.G.P.: 1 j! W. Sterrenburg; 2 P. Eykelenboom, 3 H. van der Plas. 4 J. van Hoornaar. V.V.D.: 1 D. Havelaar; 2 J Leenman; 3 J. Verschoor; 4 M. van Dijk. De lijst van de P.vd A. is nog niet opgemaakt Waarschijnlijk komt ook «het G.P.V. hier met een lijst uit. Geslaagd AarT de Rijks- landbouwhuishoudschool „Nieuw Rol- lecate" te Deventer is mej. J. Schalk geslaagd voor het examen landbouw- huishoudlerares. Diaken In de Herv. Kerk te Boven-Hardinxveld is tot diaken gekozen de heer A. den Breejen, in- plaats van de heer D. Alblas, die tot ouderlig werd benoemd. Hardinxveld. In het lokaal achter school III aan de Sluisweg werden Woensdagmiddag de diploma's uitge reikt aan de geslaagden van de Ver- keersexamens in Hardinxveld en Giessendam. Ruim tweehonderd kin deren, de gemeentebesturen, school hoofden, onderwijzers en controleurs waren tezamen, toen voorzitter W. Bohré een openingswoord sprak. Wachtmeester C. van der Plas, lid van de examencommissie, gaf een nabe schouwing over de examerfs. De schrifteiyke opgaven werden vrU goed gemaakt, maar het practische gedeelte leverde nogal wat fouten op. Deze werden door spreker op bevat- telyke wijze behandeld en rechtge zet. Hij eindigde met de kinderen op het hart te binden de beplantingen te ontzien. Burgemeester De Boer reikte de prijsjes uit. Het verheugde hem, dat nu ook Giessendam in het verbond was opgenomen. Spreker bracht hul de en dank aan de examencommissie en de vereniging. Er hebben 207 kinderen aan het ex amen deelgenomen en aan 142 van hen kon het diploma worden uitge reikt. Het aantal geslaagden bedroeg dus 68 pCt. Nieuw Guinea De schrij ver van het boek „Vergeten aarde", de heer Jan van Escnoud, heeft Woensdagavond in De Harmonie een lezing gehouden over Nieuw Guinea Voor deze avond bestond er grote be- langlangstelling en niet ten onrechte, want de schryver die jaren in dit ge bied doorgebracht heeft en hoge be stuursfuncties heeft bekleed, gaf zo wel éfen helder gedocumenteerd be toog over het land als een meeslepend relaas over zyn belevenissen in het oerwoud. Met lichtbeelden heeft hy het gesproken woord toegelicht. Gevonden Bril, muntbil jet, glacé handschoen en bril met etui, gouden armband, kinderporte- monnaie, zak aardappelen. Inlichtin gen by de politie. 6 April. Ammeretol. 2.30 uur. Paasconcert door gemengde zangvereniging Aurora in de Ned. Herv. Kerk, met medewer king van Het West Nederl. Sympho- nie Orkest. 9 April. Nieuwerkerk aan de IJsael. Zaal Van der Schelde. 7.30 uur. Uitvoering D.K.V. Persecerance en C.V.O., ten bate van het Rampenfonds. Landen als Egypte, die hun econo mie gebaseerd hebben op de katoen, zyn er aan gewoon, dat de prys van dit product van tyd tot tijd sterk daalt. Maar de huidige situatie op de katoenmarkt neemt de vorm aan van een volledige catastrophe. Nog nooit in de Egyptische geschiedenis zyn de voorraden katoen zo groot geweest als ln de laatste maanden. De rege ring heeft zich genoodzaakt gezien om aan de landbouwers minimum prijzen te garanderen voor hun pro duct. En zodoende is de regering nu opgescheept met een enorme voor raad, waarvoor niemand zich schijnt te interesseren. Deze crisis moet ln de eerste plaats worden toegeschre ven aan de houding van de Engelsen Voor de oorlog werd meer dan de helft van elke oogst aan Engeland geleverd. Op dit moment neemt En geland slechts twee procent af van de jaariykse katoenproductie. Niet alleen de kwekers zelf, maar ook de industrieën, die het product moeten bewerken zyn vrywel geheel werk loos geworden. Egypte kan het nadeel dat uit deze situatie voortvloeit, niet langer dragen. Daarom zyn de eco nomen, Ingenieurs en landbouwdes kundigen lange tijd aan het zoeken naar producten die een even grote op GEMENGD NIEUWS. NEDERLANDSE BANK VERLAAGT RENTE-TARIEVEN. De Nederlandse Bank zal met in gang van 7 April 1953 haar renteta rieven verlagen. De verlaging zal een half procent bedragen. brengst aan het land zou kunnen le veren als de katoen, zy hebben een oplossing gevonden. Egypte zal zich in de toekomst ook in belangrijke ma te gaan wyden aan de productie van groente, vruchten en bloemen. Het Egyptische klimaat is wat dat betreft byzonder gunstig. De vraag naar vruchten, groenten en bloemen is vry stabiel. In Europa zijn gedurende be- Jftlde tyden van het jaar deze pro- Wacten of in het geheel niet te krij gen of tegen zeer hoge pryzen. En juist op dit gebied kan Egypte de taak op zich nemen om de leegte te vullen. Bovendien zullen deze cultu res weer allerlei industrieën in het leven .roepen, zoals fabrieken voor meststoffen, conservenfabrieken en dergeiyke, onafhankelijk van de ka toen. De plannen voor een geleide opbouw van deze cultures zijn reeds uitgewerkt. Hierin is begrepen een plan voor bevloeiingswerken en snel le en goedkope transporten. Men is van mening, dat deze ommekeer in de Egyptische economie het land ln staat te stellen om uit het buitenland inkomsten te verkrijgen, die gelijk zullen zyn aan, of misschien hoger dan de inkomsten in de beste katoen jaren. VRIJDAG 3 APRIL 1»M De nieuwe kolenprijzen. WEER VOORJAARSKORTING. Bij de toetreding van Nederland tot de Europese gemeenschap voor kolen en staal, was reeds voorzien, dat met het intreden in de gemeenschappehjke markt voor kolen de Nederlandse ver- bruikspryzen voor kolen zich op de duur zouden moeten richten naar het peil van die gemeenschappeiyke markt. De regering heeft het nuttig geoor deeld, reeds thans een aanvang te ma ken met de geleideiyke aanpassing van ons prijspeil aan dat van de ge meenschap, die zich in ten hoogste vyf jaren moet voltrekken. Dit vindt zyn uitdrukking in de thans vastge stelde maximum-verbruikerspryzen voor het kolenjaar 1 April 19531 April 1954. De last der eerste aanpas sing, die ongeveer een zesde van het verschil tussen het kolenprysniveau in Nederland en elders in de gemeen schap overbrugt, is daarby overwegend gelegd op de industriekolen. De groothandelspryzen van de in dustriekolen vertonen voor bepaalde soorten stügingen van f 4.50 per ton, en daartegenover dalingen van f 10 per ton. Gemiddeld stygt de prys van industriekolen met 2.9 pCt. De sta ging gaat voor geen soort 7 pCt. te boven. BU de huisbrandkolen gaat slechts de kleinhandelprijs van de eer ste kwaliteit en super-kwaliteit an- thaciet omhoog met f 0.25 a f 0.30 per H.L. By de eerste kwaliteit anthraciet gaan de parelnoten echter f 0.20 per H.L. omlaag. By de overige huis brandkolen dalen de parelnoten in da groep anthraciet, tweede kwaliteit met 50 cent per H.L. de mijncokes 4 met 25 cent per 2 H.L. en de bruinkoolbri ketten met 45 cent per 100 kg. Evenals vorig jaar zal een stelsel van seisoenprysen gelden. Dit jaar is ook de anthraciet daarin opgenomen. Voor de esskolen en eierbriketten geldt een voorjaars korting van 65 cent en een zomerkor- ting van 50 cent per H.L. ten opzichte van de winterprjjzen Voor cokes en anthraciet bedraagt de voorjaarskor ting 40 cent en de zomerkorting 20 cent. ONT8PARING. Bij de rijkspostspaarbank is gedu rende de maand Maart ingelegd f 32,1 millioen en terugbetaald f 32,3 milli oen, zodat deze maand het inleggers tegoed met f 200.000 is verminderd. In het eerste kwartaal van 1953 be liepen inleg en opvraging respectie- veiyk f 102 millioen en f 86 millioen, zodat deze periode een overschot van f 16 millioen te zien geeft. CRITIEK OP LIE's PERSONEELSBELEID. Bij het onderzoek door de algeme ne vergadering der V.N. naar het per soneelsbeleid van de afgetreden se cretaris-generaal, Trygvè Lie, heeft de Nederlandse afgevaardigde Von Bal- luseck critiek geleverd op bepaalde maatregelen van de secretaris-generaal Von Balluseck sprak zich uit tegen de inmenging van regeringen in per soneelskwesties van de organisatie. Hy leverde critiek op Lie's besluit om Amerikaanse personeelsleden, die wei gerden te antwoorden op vragen van Amerikaanse congresleden, aangaande lidmaatschap van communistische or ganisaties, te ontslaan en hy had be zwaar tegen het feit, dat formaliteiten die de Amerikaanse regering met be trekking tot Amerikaanse V.N.-ambte- naren eist, op het terrein van de V.N. te New-York worden vervuld. Hier door kwamen volgens hem de voor rechten en de onschendbaarheid van de organisatie in gevaar. OP WEG NAAR VREDE. Amerika en Frankryk hebben te kennen gegeven dat zij deel willen nemen aan de geheime EngelsRus sische besprekingen over de veiligheids in de lucht boven Duitsland, die in Berlijn gehouden worden. Gisteren heeft de Russische generaal Tsjoeikof Amerika en Frankryk hiertoe uitge nodigd. ZELF ZUN ARM AFGEZET. Een 26-jarige Amerikaan heeft met een zakmes zijn linkerarm afgezet om zich te bevryden uit de wrakstukken van zijn auto. Hy kon de amputatie verrichten omdat de beenderen in zyn arm waren gebroken, aldus heeft hy in een ziekenhuis te Hattiesburg in de staat Mississippi medegedeeld. MABKTBEBICHTEN. MARKT BARNEVELD. Pluimveemarkt. De aanvoer voor de eerste maal op het nieuwe markt terrein was belangrijk kleiner dan vorige week. Door een verwachte prijsval voor slachtkippen was er veel minder van dit soort pluimvee aange voerd. De pryzen waren ook veel la ger, terwyi nagenoeg geen verschil werd gemaakt tussen witte en zware rassen. De handel was slepend. Prij zen: slachtkippen f 22.20, jonge ha nen f 2.30—2.55, jonge witte hanen f 2.65—2.75, piepkuikens f 2.70—2.90, alles per kg., overige per stuk; oude hanen f 2.75—4.75, tamme konynen f 3—8, tamme jonge duiven f 0.80—1. Eiermarkt. Handel vlug. Aanvoer circa 850.000 stuks. Pryzen: f 14 14.50, algemene prys f 14.20 per 100 ituks. Kiloprys f 2.31. Alles per 100 st. Veluwse eierveiling Barneveld—Ede Handel kalm. Aanvoer circa 720.000 stuks. Pryzen: Kippeneieren van 60- 63 gram f 1414.35, kalkoeneleren f 24, ganzeneieren f 28, eendeneieren f 12—12.13 per 100 stuks. Handel in kievitseieren. Giftermor gen was er te Barneveld een levendi ge handel in kievitseieren, welke op en by de markten te koop werden aangeboden. Er werden er cirac 300 tot 400 verhandeld. Pryzen f 0.40— 0.50 per stuk. COÖPERATIEVE CENTRALE VEI LING G.A. GORINCHEM. Appelen: Bellefleur brabantse 5—17; bramley's seedling 6—11. goud- reinet 26-35; jonathan 14—31'; Iom- baits Calville 20—36, sterappel 11. Peren: Bredero 6—11; klelpeer 10; st. rémy 6; ljsbout 5—9. KAASMARKT GOUDA. Aanvoer 28 partyen. Ie kwaliteit met ryksmerk 2.18—/ 2.23; 2e kwa liteit met ryksmerk 2.1C—2.17; extra kwaliteit geen aanvoer. Handel kalm. KAASMARKT MEERKERK. Aanvoer 5 partyen. Pryzen: le soort t 2.17—2.18. Handel kalm. NlEUWSBUn VOOR ZUID-HOLT, ANTI EN UTRECHT - Srhoonhorenscht Conr.nt VRIJDAG I APRIL 1HS. LET OP SCIIRIKDRAADBEWIJS. Ingevolge het Veiligheidsbesluit electnsche schrikdraden moet het hoofd of de bestuurder van een onder neming van landbouw, tuinbouw, bos bouw of veehouderU, waarin gebruik wordt gemaakt van een schrikdraad, in het bezit zijn van een door een be voegd deskundige opgemaakt bewys. waaruit blijkt, dat ten tyde dat het bewys werd afgegeven, de schrikdraad aan de in het besluit genoemde eisen voldeed. Ook voor schrikdraadinstal laties met battery voeding is dit be wijs vereist. Sinds 1 Juni van het vorig jaar geldt de bepaling, dat het bewijs op 1 April van het jaar, volgende op het jaar van afgifte, zijn geldigheid verliest. Op 1 April 1953 zijn dus alle vóór 1 Ja nuari 19">3 afgegeven bewijzen niet langer geldig. In verband hiermede worden de houders van schrikdraad installaties, die niet over een in dit jaar uitgereikt bewijs beschikken en ter verkrijging daarvan nog geen maatregelen hebben getroffen, aange raden zich thans ten spoedigste tot hun installateur te wenden. Een du plicaat van het bewys moet aan de Arbeidsinspectie worden toegezonden. HOEVEEL TRACTOREN HEBBEN wur De Nederlandse landbouw is in ver- geiykmg met het buitenland niet sterk gemechaniseerd. Wel is onze paar- denstapel sinds 1939 afgenomen van 322.000 tot 241.000 dieren, doch deze vermindering betreft vooral het ge bruik van paarden in de steden, waai zy voor vrachtauto's hebben plaatsge maakt. Op de boerderij geschiedt het meeste werk nog altyd met paar den. Het aantal tractoren bedraagt mo menteel ruim 22.000 stuks, wat vier maal zoveel is als voor de oorlog In België, waar de boerderijen gemid deld nog iets kleiner zUn dan hier, werd in diezelfde tyd het aantal trac toren zevenmaal zo groot. De meeste tractoren vinden wij in de provincies met zware klei en de daarby beho rende vry grote akkerbouwbedryven. Deze zijn Groningen, Noord- en Zuid- Holland en Zeeland. In Noord-Holland en Zeeland treffen wij één tractor nan op eike 60 H A. cultuurgrond, in Gro ningen 1 op 68 H.A., en in Zuid-Hol land - op Tg H.A. In alle andere pro vincies is het veel minder, n.l. in Limburg 1 op 110 H.A., in Brabant en Gelderland 1 op 140 H.A., in Utrecht 1 op 160 H.A„ in Overijssel 1 op 170 H.A., in Drenthe 1 op 174 H.A. en in Friesland 1 op 240 H.A. maal in de week gespoten en by hel der weer eenmaal ln de week. Om schimmelvorming te voorkomen, wordl door de suikeroplossing een heel klein beetje van een schimmelwerende stof gemengd. Met het spuiten wordt op- {ehouden zo gauw de bloei begint, da' vas by de proeven in de 2e week van Maart. Men had twee kassen, waarvan de eerste vroeg gestookt werd en de andere licht verwarmd werd. Daar naast had men ter vergeiyking aard •>e'r"kDiscn, waar de groei werd be vorderd door 's morgens van 4 tot 8 uur de planten met neonlich* te be- -tralen Het bleek dat de aardbei-op brengst in de vroeg verwarmde kas, waar de planten met een suikeroplos sing waren bespoten, 25% hoger was dan by neonlicht. De licht verwarm de kas was 10% beter dan de neonkas De verklaring van het verschynsel is da* de suikeroplossing door de blad poriën wordt opgenomen waardoor de plant voor zijn voeding en groei niet uitsluitend afhankelijk is van mest stoffen en van de assimilatie onder invloed van het zonlicht. BORSTELEN IS VOEREN. De zegswyze „borstelen is voeren" is heus niet van vandaag of gisteren. Iedere goede boer weet, dat 't de moei te loont zyn dieren goed schoon te houden. ZindeUjk vee is niet alleen prettiger om te zien, maar het is ook productiever Het vee heeft er een hekel aan stoffig en vuil of met mest aangekoekt te zijn. DageHjks rossen en borstelen is dan ook noodzakeiyk Van veel nut zyn de speciale veestofzui gers, die men op het ogenblik kan krijgen en waarby tijdens het bor stelen de losse haren, het stof, enz. weg gezogen worden. Op die maniep krijgt men de beesten veel beter schoon dan met een gewone borstel. Men kan trouwens ook heel goed met een gewone stofzuiger werken als men op de slang de speciale koeborstel monteert. Met een dergeiyk apparaat bereikt men in korter tijfl een beter resultaat, wat de arbeidsmoeiiykheden in de veehouderij aiwtje^: vermindert. (ADVERTENTIE 1. M.) Er is de laatste tyd in de landbouw nogal wat te doen geweest over de da ling van de pryzen van verschillende producten, zoals varkens, granen en melk. Daarby maakt men zich onge rust over de betekenis die de garan. tiepryzen hebben, welke door de re gering zijn toegezegd. Telkens name- ïyk wanneer de markt wat slechter wordt, knabbelt de overheid wat van de garantie af. Dit is voor sommige voormannen van de landbouw aanlei ding geweest om de vraag te stellen of er wellicht storm op komst is en of men dus het stormsein moet hüsen. Als wy ons niet vergissen is dit woord het eerst gebruikt door de heer H. D. Louwes toen hy als voorzitter van het Centraal Bureau in December de al gemene vergadering van deze centra le coöperatieve handelsinstelling te Amsterdam opende. Is de toestand inderdaad zorgwek kend? Het is deze vraag die de „Ne derlandse Landbouwgemeenschap voorlegde aan de voorzitters-directeu ren van de voornaamste bedrüfsschap- pen. Deze werden daartoe uitgenodigd Inleidingen te houden op een bijeen komst van de Landbouwgemeenschap, die de vorige week Vry dag en Zater dag gehouden werd op het conferen tiehuis „De Pietersberg" te Ooster beek Daar werd uit de doeken ge daan' hoe men de toestand beschouwt ten aanzien van Vee en Vlees, Akker bouwproducten, Zuivel en Groenten en Fruit. Daarna hield prof. Horring de directeur van het Landbouw Eco- nömisch Instituut een Inleiding over de koers, die naar zyn mening thans gevolgd moet worden in de landbouw politiek. De algemene toon van de inleidingen was geruststellend, in zoverre dat men geen onoverkomelijke moeilijkheden £y de afzet der producten voorziet. V'el zal er veel beleid nodig zyn om alle varkens die dit jaar aangevoerd sullen worden voor redeiyke pryzen van de hand te doen. Er worden na melijk dit jaar zeker 350.000 varkens méér geproduceerd dan het vorige Jaar, terwyi het baconcontract met Engeland nog slechts voorziet in de leverantie van 17.500 ton bacon tot 1 Januari 1954. In totaal zullen we plaats moeten vinden voor 38 000 ton meer varkensvlees en varkensproducten dan het vorige jaar en dat zal natuuriyk niet eenvoudig zyn. Het advies wordt dan ook gegeven de varkensprodueUe zeker niet verder uit te breiden. Ver der zullen de baconvarkens reeds in geleverd kunnen worden by een nu* nimumgewicht van 70 kg. (geslacht). Voorts wordt de productie van ve.te varkens minder aan*rekkeiyk ge maakt door geen enkele'hulpmaatre gel in het vooruitzicht te stellen voor spek, dat afkomstig is van varkens, die meer dan 100 kg. wegen Het over tollige vet wordt zoveel mogeiyk ver werkt in de margarine. Gelukkig rijn de vooruitzichten voor export van ham in blik nog heel behoorlijk De positie van de akkerbouw hangt ten dele samen met de toestand op dc varkensmarkt. Zeer veel granen en aardappelen worden Immers gebruikt om varkens te mesten. De pryzen van de granen dalen wel maar men -vrees! toch nog geen daling beneden n lo nend peil. De export van aardappelen en pootaardappelen, evenals die van zaaizaden ontmoet ernstige concurren tie door de productie van de landen waarheen wij willen exporteren. Meer en meer gaat men zich ook elders toe leggen op het kweken van goed poot- goed en van goede zaaizaden, ♦erwiji Denemarken ons fel beconcurreert Daarbij spelen do lage en vaste prij- zen van de Denen een belangrijke rol. Onze exporteurs beconcurreren dik- wyis elkander ten nadele van de ge hele Nederlandse landbouw. De ex port van vlas en ïynzaad is op het ogenblik belangrijk, maar hangt hele maal samen met het gebruik van lin nen voor militaire goederen. Het kan dus zyn dat de vlasteelt weer zal moeten worden Ingekrompen als de bewapening ten einde loopt. Dit is echter de eerste tyd nog niet het ge val. Wat de zuivel betreft, hebben wij in de eerste plaats steun aan het feit, dat een derde van de melkproductie in ons eigen land in consumptie gaat. Voorts neemt de binnenlandse markt ongeveer een derde van de boterpro- ductie op (25.000 ton), terwijl 'n ge lijke hoeveelheid boter in België kan worden geplaatst. Voor de resterende 25.000 tot 30.000 ton zal hoogstwaar- schyniyk wel afzet gevonden kunnen worden, al moet wellicht aan het eind van het seizoen een overschot met enige financiële opoffering aan Enge land worden verkocht. De vooruit zichten voor de poederproductie acht men niet slecht, gezien de grote be hoefte van de Aziatische landen aan dit artikel. Het kan echter zijn dat de dalende koopkracht van deze landen de export remt. Ook ziet men wel een gevaar in de voorraden zuivelproduc ten, die zich ophopen in de handen van de Amerikaanse regering en die vroeg of laat een bestemming moeten krygen. De belangstelling voor gecon denseerde melk is ndg altyd groot en de afzet verloopt vlot. Van de kaas Is het moeiiyk iets te zeggen, doch verwacht wordt, dat by de lagere prijzen de vraag voldoende zal toene men. Op het enkele bericht dat En geland de invoer van kaas vry geeft, is de kaasprys alweer opgelopen van f 1.93 tot f 2 per kg. By de zuivel vreest men dan ook geen grote moei lijkheden, waarby men in aanmerking moet nemen dat de mogeiykheld van Inlevering van boter, kaas en mager melkpoeder tegen vaste pryzen een verdere prijsdaling belet. De tuinbouw acht zich eveneens wel In staat zijn eigen boontjes te doppen. Het zal met het inkomen van de tuin ders wel loslopen, als men maar vast houdt aan de huidige regeling van 't teeltrecht en aan de veilingsplicht en als men onvermoeid blijft zorgenvoor uitstekende kwaliteit en prima sorte ring Het zwakke punt in de tuin- DB ENGELSMAN EN ZIJN ONT. BIJT. In Engeland zyn de eieren nu ein- prima sorte- del ijk van de bon. Dat mag wel een gtreepje aan de balk zyn voor een bouwpositie is, dat wij eigeniyk maar volk dat niet ontbeten had als het één grote buitenlandse afnemer heb ben en dat is Duitsland. Dat maakt onze tuinbouw te kwetsbaar, zodat mep' graag meer spreiding in de af zet zou brengen Zowel de regering als de exporteurs besteden daar alle aandacht aan, doch de mogeiykheid om elders de afzet te vergroten, ls beperkt. geen spek met eieren had gekregen. Zo was het voor de oorlog, maar sindsdien is het Engelse ontbijt even sober geworden als het Franse. De weinige eieren die men de laatste ja ren op de bon kreeg, waren boven dien vaak van twijfelachtige kwall- 1J_u.TTir,1,1_ll w teit. Engeland zelf produceert betrek goed bestand is tegen droogte, dat het BELANGSTELLING GEVRAAGD VOOR LUCERNE. Lucerne is een klaversoort van voortreffeiyke kwaliteit, die tot nu toe in ons land. byna uitsluitend wordt geteeld op klei- en zavelgronden. Maar ook op lichtere bodem en zelfs op zand kan men lucerne telen. Het voordeel van dit gewas is, dat het een grote hoeveelheid eiwitrijk voer van uitstekende kwaliteit oplevert, dat het bovendien door zyn diepe beworteling keiyk weinig eieren en van de Denen Het betoog van prof. Horring kwam kon niet genoeg worden gekocht, hierop neer, dat hy meer verwacht Daardoor kwamen er ook nogal eens ninven swan en wt new a~»w van zelfwerkzaamheid van de boer en poolse eieren in de winkels, die niet die^ pe structuur van de grond aan- van zijn afzetorganisaties, dan bepaald fris waren. Thans zal de regerings-caranties Deze moeten zyns jacht op het verse eitje ln Engeland inziens nooit zo hoog zyn dat men „voor de garantie" zou gaan werken. wel beginnen. Het kon wel eens te genvallen met de opbrengst van die Hij is er dus tegen dat in de garantie- jacht, want de gehele Invoer van pryzen een vast percentage als be loning voor de arbeid van de boer al- ondernemer zal worden opgenomen. TEELT VAN AARDBEIEN-MET- SUIKER. De lezer zal het misschien niet wil len geloven, maar men teelt op het ogenblik aardbeien met suiker! BU proeven met groeistoffen heeft men ontdekt dat aardbeiplanten eieren zal in regeringshanden biyven Wanneer de regering niet meer koopt dan zy tot nu toe deed, zullen er in de winkels niet veel eieren te koop zyn. Wel zyn er In West-Europa o.a. In ons land eieren te kust en te keur te krygen, maar de Engelse regering heeft tpt nu toe hardnekkig gewei gerd een prys te betalen, die overeen komt met de productiekosten. Wij denken dan ook niet dat met Pasen een hogere opbrengst geven, wanneer de gemiddelde Engelsman veel eieren ze besproeit met een oplossing Zal eten. Ook zyn geliefde mager -..11-.- I— Ufo- mater minstens drie keer in het jaar gemaaid kan worden, dat het twee tot vier jaar kan biyven staan en dat het boven- merkeiyk verbetert. De meeste lu cerne soorten komen uit Frankyk, waar deze klaverstoort veel wordt ver bouwd en waar men aan de zaad winning grote zorg besteed. Het eni ge bezwaar van de Franse rassen is, dat zy voor ons klimaat iets te wei nig wintervast zyn. Men kan echter ook Deense of Zweedse rassen ne men, die beter tegen vorst kunnen, maar die wat later beginnen te groeien en ook wat minder produce- den dan de Franse rassen. Het merk waardige is, dat wy in Nederland nog geen eigen rassen geselecteerd hebben, die geheel aangepast zyn aan ons klimaat. De meeste lucerne vinden een ons suiker in een liter water. spek, zyn bacon, zal hij nog slechts wy in Nederland in de Noord-Oost- Deze proef is onder andere genomen met mondjesmaat krygen, ook al op het Proefstation voor Groenten en d{d de regering er geen geld voor wil Fruit te Naaldwijk waar men er aard- uitgeven. In het algemeen zullen on- Beien mee behandelde, die in Februari zc Engelse buren zich dus meer te- In warme kassen aan de groei waren vreden moeten stellen met de lucht gebracht. Bij donker weer werd twee- dan met de smaak vin ham en eieren (ADVERTENTIE LIL) EDING Polder, waar 3800 H-A. met dit gewas werden beteeld bü een totale opper vlakte van 10.000 H.A. lucerne in Ne derland. Zeeland telt 2600 H.A. lucer ne. Alle andere provincies hebben min der dan 10 pCt. van de oppervlakte, waarby Friesland opvalt met slechts 200 H.A. lucerne. Het feit, dat het gewas in de N. O. Polder uitstekend voldoet, toont voldoende aan, dat lu- cem ook in de Noordeiyke provincies wel op zijn plaats zou zyn. ,Vóór de oorlog verbouwden wy 3000 H.A. lu cerne en thans driemaal zoveel, maar een aanzienlijke verdere uitbreiding ls zeker verantwoord. GEMENGD NIEUWS. BEROEP ADJUNCT-DIRECTEUR OMMELANDEN VERWORPEN. „Gyzeling schynt hier het enige rechtsmiddel van belang te zijn, om eerbied voor de wet af te dwingen aldus heeft Woensdag het gerechtshof te Leeuwarden overwogen in zUn ar rest in het kort geding in hoger be roep over het concurrentiebeding tus sen de coöperatieve condensfabriek Friesland te Leeuwarden en de heer B. Vooistra aldaar, thans adjunct-di recteur van de coöperatieve melkpro- ductenfabriek De Ommelanden. Het hof heeft het vonnis bekrachtigd van de president der rechtbank, die de in kort geding op 23 December door de condensfabriek Friesland gevraagde gyzeling van toepassing had verklaard indien de heer Vooistra zich niet zou houden aan het tussen de party en be staande concurrentiebeding. Het hof heeft alle door de heer Vooistra naar voren gebrachte grie ven verworpen en apellant veroor deeld in de kosten van het hoger be roep. ZES TON KOFFIE IN BESLAG GENOMEN. Dezer dagen is aan de Nederlands- Duitse grens by Springbiehl 6000 kg. ongebrande koffie ter waarde van ruim 100.000 mark door de Duitse dou. anbeambten in beslag genomen. De koffie bevond zich onder de lading van een Belgisch transport. RING IN GESCHONKEN KLEDING. BU het sorteren van kleding voor de slachtoffers van de watersnood in de Houtrusthallen te Den Haag is 'n gouden ring gevonden met de inscrip tie Alie 4.11.'48. De ring is opgebor gen bU de intendence van het Neder landse Rode Kruis totdat de rechtma tige eigenaar zich aanmeldt. VEILIGHEID IN BOS8EN In vgrband met de toenemende on veiligheid in de bossen in het Oos'e- lijk deel van de provincie Utrecht, voornameiyk in het zomerseizoen, wordt een ernstig overleg gepleegd tussen de provinciale autoriteiten en die der rijkspolitie, onder wie deze streek ressorieert, over te nemen maatregelen tegen dit euvel. Er zou gedacht worden aan zoge naamde vliegende colonnes der bere den politie, welke niet in een bepaal de gemeente dienst doen, doch van vaste standplaatsen uit plotseling hier of daar opduiken. ZWARE STRAFFEN WEGENS ONEERLIJKE ZAADHANDEL. Het Amsterdams gerechtshof heeft de beide zaadfirma's uit Enkhuizen, die met Marshall-dollars verkregen zaden tegen de uitdrukkeiyke by de Marshall-hulp gestelde bepalingen in van Nederland naar het buitenland hadden geëxporteerd, hogere straffen opgelegd dan in eerste instantie de Alkmaarse rechtbank. Een der beide betrokken firma's de N.V. Sluis en Grqot's Koninkiyke Zaadteelt- en Zaadhandel uit Enkhui zen had 6000 kg. stamslabonen geëx porteerd en was door de rechtbank veroordeeld tot f 2000 of 30 dagen, te ondergaan door de directeur N. J. G. In hoger beroep eiste de procureur- generaal 14 dagen geleden een boete van f 10.000. Woensdag uitspraak doen de heeft het hof deze firma een boete opgelegd van f 7500 subsidiair vier maanden te ondergaan door de direc teur. De geldboete tegen de andere firma de N.V. gebr. Sluis' Zaadteelt en Zaad- handel te Enkhuizen werd vUfmaal zo hoog als in eerste instantie De recht bank had deze firma f 1000 boete op gelegd wegens het exporteren van ruim 10.000 kg. groentenzaden. In hoger beroep eiste de procureur- generaal, juist als destyds de officier bU de rechtbank, f 12.500. Het hot heeft deze firma veroordeeld tot be taling van f 5000 boete subsidiair drie maanden gevangenisstraf, te onder gaan door de directeur, de heer S. J. S. OP KOLONNE NATIONALE RESERVE INGEREDEN. De Roosendaalse aardappelhande laar A. H. V., die op 30 Mei 1952 op de weg Etten-Roosendael inreed op een kolonne van de natinoale reser ves, waarby één man werd gedood en twaalf werden gewond, is door de Bredase rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vUf maanden en twee jaar ontzetting van het rijbewijs Veertien dagen geleden was acht maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging geëist. BIOSCOOPBRILLEN. Wie het vorige jaar de tiims heeft gezien, die het beeld „in de ruimte" brengen als men een bril van gepo lariseerd glas opzet, zullen kunnen begrypen dat er in Amerika een enorme vraag naar dit artikel ont staat, nu volledige speelfilms volgens dezelfde methode worden opgenomen De productie van deze brillen steeg in enkele maanden van 100.000 tot 12 millioen per maand en de grote filmmaatschappUen bestelden alleen voor aflevering in April reeds tien tallen millloenen. De brillen zullen slechts één keer worden gebruikt. Wy schryven het jaar 1938. Een barre en schier eindeloze win ter doorhuivert de straten van Mos kou. Aan de avond van elke dag wordt de zon, bloedrood gesluierd, achter de horizont weggedragen. Haar purperen schim kleurt de wollige sneeuwvacht, die allerweg het land overdekt. Zes weken vóór Pasen is de Vasten- tUd begonnen met een Zondag, waar op alle gelovigen aan degenen, jegens wie zU iets hebben misdreven, om vergeving hebben gevraagd. Ontdaan van haat en wrok, met een schone ziel. wil men de Ludenstyd ingaan. Palmzondag komt. Hier en daar berst een berkenknop, kleurt een bloempje de donkere plekken tussen de wegsmeltende sneeuw. Nóg heerst de winter. Maar zijn rUk spoedt ten einde. En in de kathedraal op een bed van groen en bloemen, is een gebor duurd kleed neergelegd. Daarop heeft men de begrafenis van de Zoon des Mensen afgebeeld. Alle gelovigen nemen een takje groen of een veldbloem; onder trane» wordt het op het grafkleed gelegd. Een ieder rouwt om de gestorven Heiland. Maar het licht is onstuitbaar. Op Paaszondag, te middernacht, begint de Paasdienst. Het bloemengraf van Christus is naar het hoofdaltaar ge bracht. Feesteiyk met wit en goud ge tooide priesters groeperen zich daar omheen. De bisschop treedt naar vo ren; de brandende Paaskaars, die hy in zyn hand draagt, gaat door de ry. en der gelovigen; allen onsteken hun eigen kaars aan het symbolische vuur. Dan vangen de klokken aan te bel eren. Een koor valt in. Uitbundige vreugde neemt bezit van alle aanwe zigen. Christos woskresse!" (Christus ls opgestaan) zo roepen zij elkaar toe. En het antwoord luidt telkens: „Woi- sttnoe woskresse" Hy is waarlijk opgestaan. Een schier uitzinnige vreugde doortintelt de gelovigen. Het leed van de voorbijgegane winter nacht is vergeten. Men danst en zingt met elkaar; men is vol van biydschap om de nieuwe lente. Zó vierden, anno 1938, Russische ge. lovigen hun Grieks Katholieke Paas feest. En wij Heeft het ons iets te zeggen, deze „haast uitzinnige biydschap"? Of zijn wy daarvoor te nuchter, te zakelijk? Want de wérkelijke winter is niet die van sneeuw en ijs, daarbuiten. De wérkelijke winter is die van ons eigen gevoelloosheid en onaandoeniykheid. Gevoelloos. Want de eeuwige jeugd bet onstilbare en onstuitbare verlan gen, dat in de natuur om ons heen dringt om geboren te worden hoe vaak gaan wy er achteloos aan voor- by, in beslag genomen als wU zUn door onze beuzelingen? De seizoenen der natuur, die de dingen dezer wereld telkens met 'n an der kleed tooien, zU moesten ons het symbool zijn voor de seizoenen, die ln onze harten moeten aanbreken. De vroege lente ls als een glimlach om een stroeve mond. ZU moet ons wak ker schudden, ons doen ópveren in nieuwe vitaliteit, blijheid en levens moed. Omdat wU in haar zien, hoe het leven, waaraan w(j zelf slechts tijde- lijk kunnen deelhebben, eeuwig voort gaat van overwinning tot overwinning. De zomer zal in het land komen. Nog een kleine tijd en de korenaren wuiven boven de akkers en de maai ers zullen gaan van veld tot veld en het koren verzamelen in de schuren, tot leeftocht op onze weg. Die weg is altijd een „Kruisweg" in de een of andere vorm. Want ieder huis heeft zyn kruis. Maar het kruis kan niet ondraaglijk zijn voor degena, die in het hart van het leven ziet. ADVERTENTIE I. M. DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER FEUILLETON. van «ia blauwe (ram dooi T. LODEWIJK 26) „Hü wist niet beter of je mocht nog steeds geen bezoek hebben. Daar heeft Inspecteur Bakker wel voor gezorgd. wil trouwens De Boer hier buiten houden. Dat is politie werk, zegt hU, en na dat voorvalletje van Jou is wel gebleken, dat je met zijn hulp ook al niet veel uitricht". „Tussen twee haakjes wat denkt hy daar van". „Gelooft natiftiriyk niet aan een ongeluk HU heeft positieve verdenking tegen enkele conducteurs, maar tja geen bewijzen Ze hebben jou gewoon van de tram gegooid zegt hU, en als je dood geweest was, hadden ze dat nog liever gezien. Ze willen jou buiten het spel houden De Boer 8ringt er op aan, dat ik me intensief met het geval ga bemoeien, en ik heb hem maar niet verteld dat Bakker d'r achterheen zit". „Waarom niet?" „Omdat Bakker geen hulp van amateurs t«l. Hij zou me heel niet vriendeiyk aankü- ken, als ik hem De Boer op zyn dak stuur de" .Hoe vindt U De Boer?", vroeg Jochem. „Een joviale vent", zei de ander met xUn gewone voorzichtigheid. „Dat is ie zeker", stemde Jochem toe. „Als deze maskerade afgelopen ls, gaan we samen nog eens een sigaartje roken., Maar ik geloof nooit, dat 't alleen die conducteurs zUn. Er zit meer achter. En ik heb een vermoeden wie". Toen vroeg hij naar Brinkmans en de an dere collega's en de inspecteur wist, dat zUn vroegere hulpagent dan niet meer over 't verlaten onderwerp aan het praten te krij gen was Dus gaf hU een fleurige beschrU- ving van een geval, waarbU de Uverige sta tisticus van het Lisser bureau betrokken was en waarover heel de bevolking zich een week lang vrolijk had gemaakt. Van 't een kwam 't ander en toen Jochem met grote passen naar de halte rende, klonk de fluit van de Leidenaar al om de hoek. Het was de laatste die avond. XIV. Het spel begint. „Ziekenhuis alles uitstappen!" klonk het door de tram. Jochem schrok op. Diep in ge dachten had hü in de duisternis zitten turen Hy repte zich tussen de banken door, en stond even later op de RUnsburgerweg. De tram zette opnieuw aan, draaide flui tend linksaf, naar de remise. Jochem wandel de rustig in de richting van de spoorwegover- gang. In het gebouwtje naast de remise brandde nog licht. Jochem wandelde argeloos langs het emplacement, stopte toen om een sigaret aan te steken. De trammannen liepen langs hem heen, zich haastend naar huls. In het verlichte gebouwtje wist hy de ploeg, die deze avond de „surplus" tram naar Haarlem brengen zou. Het remise-emplacement lag nu geheel ver laten. Jochem blies de lucifer uit, een bran dende sigaret zou hem in deze omstandighe den geen dienst bewüzen. Toen slenterde hü, zich zorgvuldig in de schaduw houdend, naar het gebouwtje. Een snelle blikniemand zag hem. Hy gluurde door het raam, een mo ment slechts Er zaten vyf mannen midden voor de tafel. „Vossensnuit", en twee der an deren herkende hü positief als de belde con ducteurs die hij in de verlichte motorwagen had zien lopen. De belde anderen zaten met de rug naar hem toe. Jochem trok schieiyk zyn hoofd terüg, ver kende de omgeving. VlakbU was de deur van het gebouwtje .Voorzichtig probeerde hü de kruk. Die gaf mee. Langzaam draaide hij de deur open, en stond een ogenblik later in een soort portaaltje. Alleen een dunne binnen deur was nu nóg tassen hem en het groepje mannen. „Zeg Janus, we moeten vroeg zyn, denk je d'r om? Aanders komt de maan op" „Ja", bromde de aangesprokene, wiens stem Jochem herkendehet was inderdaad de conducteur, die toen op weg naar Bennebroek zo snauwend geantwoord had. „Nog tien mi nuten, dan vertrekken we. KUk onderweg goed uit naar de chef, Henk". „Drie harten". „Bah, wat een snertkaarten Jochem overlegde snel. Hier blijven was te riskant. In de tram kruipenwas óók te riskant gebleken. Snel weg, taxi bellen en de tram volgen. Ja, dat was het beste. Voor- zicntig opende hü de deur, speurde rond. Het emplacement scheen nog steeds verlaten HU sloot de deur als lag er een baby te sla pen en rende nu naar Zomerzorg, waar hy zonder veel moeite een garage kon opbellen. Die beloofde binnen tien minuten met een wagen voor het station te zullen zUn. Aan gezien het wel een lange rit kon worden moest toch eerst benzine worden getankt Jochem gaf de portier een fooi en slenterde weer naar buiten. In de schaduw vanr de VW-kiosk loerde HU onafgebroken naar de duistere schimmen der remisegebouwen. Hij hoorde een deur slaan, voetstappen. Toen klonk, achter de remise, dof de fluit van een tram. „Daar gaan ze al!" Langzaam naderden de vurige ogen van de tramtrein .TerwUl de( wagens langs hem heen schoven, zag Jochem j in de motorwagen don kere schimmen bewegen. Fluitend schoof de tram de weg op, en Jochem verbeet zich van spyt en ergernis ,toen hy'het rode licht klei ner zag worden, het lawaai wegstierf. Reik halzend tuurde hU»naar de taxi, die maar niet kwam opdagen. In de verte zag hü een paar autolichten over de brug komen. Een ogen blik later remde de wagen knarsend naast het trottoir. „Kerel waar bleef je zolang", siste Jochem en sprong naast de chauffeur. „Band had geen spanning genoeg", gromde die. „Waarheen?" „Rechtuit maar", beval Jochem „zo snel als je kunt". In vliegende vaart ging het over de Rijns- burgerweg, maar bU de Leidsebuurt was nog geen taal of teken van de tram te zien. „Linksaf maar", besliste Jochem, „de grote weg op". Enkele minuten later zag hy de gladde,, matglanzende rijbaan van de autoweg AmsterdamDen Haag voor zich. „Haal d'r uit wat je kunt!" De chauffeut- bromde iets, maar zyn voet trapte het gaspedaal al dieper in. In de flauw- groene schyn van 't dashboardlampje zag Jo chem de naald van de snelheidsmeter klim men.... 70, 80, 90 kilometer! Jochem tuurde telkens gespannen opzy, trachtte iets vón de tramtrein gewaar te worden. Hy kreegl zijn prooi niet in 't zicht. Weldra begon de wagen te klimmen; ze naderden nu het grote via duct. „Richting Sassenheim", zei Jochem kortaf. De wagen draaide nu naar links, de helling af. Weldra ging het hotsend over de smallere straatweg naar Sassenheim, en nu zag Jochem tot zUn oneindige voldoening, niet ver voor zich uit, het rode licht van de tram. Toen de wagen naar schatting een honderd meter achter de tramtrein was, meende Jo chem. „Nu kan het wel wat minder. Zorg dat je achter die tram biyft". (Wordt vervolgd). 1

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2