5 oxq plCHMONt, Denen komen uit de plooi bij Koninklijk bezoek Salmonella-epidemie tot staan gebracht Het avontuur op de hoeve. ii? IMPGKIA1 Vlekken? CETREX! Foetsie NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensehe Courant. WOENSDAG 20 MEI 19SS. Wat zegt de Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur). Hogere temperaturen. Morgen geleidelijk toenemende bewolking met later op de dag kans op enkele buien in het Zui den van het land. Matige en tij delijk vrij krachtige wind tus sen Zuid en Oost. Hogere tem peraturen. Op- en Ondergang der Zon: 20 Mei: Op 4 39, onder 20.34. 21 Mei: Op 4.38, onder 20.36. 22 Mei: Op 4.37, onder 20.37. MAANSTAND. Wassende Maan. 20 Mei. Op 1140. onder 1.31. 21 Mei: Op 12.50, onder 1.45. 22 Mei: Op 13.59, onder 1.56. 28 Mei Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 20 Mei vm 11.16 u.; nm. 11.24 u. 21 Mei vm. 12.16 u.; nm. 12.28 u. 22 Mei vm 1.24 u.; nm. 1.30 u. Keulen, stand 1.28, val 0.02. STEUN AAN CHURCHlLL'a VOORSTEL. De ministers van Buitenlandse Za ken van Zweden, Noorwegen en Dene marken hebben besloten Churchill's voorstel voor het houden van bespre kingen op het hoogste plan met Rus land, te steunen. REEDS 700 DODEN DOOR CHOLERA Sinds het uitbreken van een ehole- ra-epidemie, tien weken geleden, zijn ziekte gestorven. GEWETENSGELD. SCHOONHOVEN. OUDERAVOND CHR. UL.Q. SCHOOL De grote opkomst, die gisteravond getoond werd voor de jaarvergadering en ouderavond van de Chr. U.L.O. School rechtvaardigde volkomen het besluit van het bestuur, om deze avonden niet meer te organiseren in 't schoolgebouw, doch ditmaal in de bovenzaal van café Muilwijk. Burgemeester L. Schuman sprak in iig< irincipiële statuur van de Christelijke waarvan de band aan de ouders een kenmerkend verschijnsel te Calcutta bijna 700 mensen aan de zijn inleidend woord over de eigen princij Schooi Om de veertien dagen verschijnt ln is De voorzitter herinnerde aan de na. de staatscourant een lijst van bedra gen, die door 's rijks scha'kist zijn ontvangen wegens vrijwillige vol doening van belastingen. aDt dit zo. tionale ramp van 1 Februari, waarna staande de slachtoffers tijdens een korte stilte werden herdacht. De secretaris, de heer Visser, gaf een genaamde gewetensgeld nog aardig uitgebreid overzicht van de lotgevallen wat opbrengt voor de schatkist, blijkt uit de Staatscourant van gisteren. De laatste weken is namelijk in totaal f 108634.21 binnengekomen. De ver schillende stortingen lopen nogal uit een: er is 'n bedrag bij van f 27 217.50 van iemand uit Amsterdam wegens te weinig betaalde inkomsten- en vermo der school, die een periode van groei doorleeft. Het verslag van de penningmeester, de heer G. Rehorst, werd goedgekeurd. Het een toepasselijk woord reikte de tweede voorzitter, de heer H. Scheer, bijbeltjes aan de geslaagde leerlingen VI, 11£ uc aaiuc uiauuuKiu CU yciiiiu- - t gensbelasting, terwijl een andere Am- uit. waarna namens de vereniging van sterdammer f 1.35 stortte wegens weinig betaalde dividendbelasting. en bezetters. ZU< die getracht hebben de aanvaarde arbitrage na te komen en pogen te behou den wat tot stand is gebracht, worden dusdanig belemmerd, dat zulks vrjjwel niet meer mo gelijk is. te oud-leerlingen de examen-klasse '52 twee woordenboeken ten behoeve der school aanbood. Een vacature in het bestuur ont staan door het bedanken van de heer Gisteren is bij Wilton Feyenoord te j. G. Antvelink, werd vervuld door de Schiedam een wilde sit down-s*aking verkiezing van de heer E. Jongstra; de uitgebroken. Deze werd georganiseerd aftredende bestuursleden werden her door personen, die niet ln betrekking kozen. staan tot de vakbonden. Zij maakten Na de pauze voerden de leerlingen zoek. doordat men wordt opgehitst het Nederlandse recht word' aange rand. Een deel van de Groninger boe renstand, dat hierbij is betrokken, be hoorde zich op morele en zakelijke niets te merken viel. JJodra de unie van vakbonden ken- gropden achter deze uitspraak van de nis kreeg van de staking, hebben ver- gebed, arbitragecommissie te plaatsen. Spre ker was er zeker van dat het resul taat en de uitwerking in hun aller be lang zou zijn geweest. ONDEUGDELIJKE WONINGBOUW. Het Tweede Kamerlid, de heer An- driessen heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het Juist, dat in een der in 1949 gebouwde woonwijken van Ede. dé zogenaamde Wethou- dersbuurt, by een groot aantal woningen ernstige constructie fouten zijn geconstateerd, waar door zelfs instortingsgevaar aanwezig is? 2. Indien dit zo is, wil dan de minister een onderzoek doen instellen naar de oorzaken van deze ontstellende gebrekén, en meedelen wie voor deze ge breken moet worden gesteld en wie de financiële consequenties daarvan moet dragen? RUILHANDEL TUSSEN INDONESIË en RUSLAND? Indonesische en Russische autori teiten hebben in Londen informele be sprekingen gehouden over de moge lijkheid van ruilhandel tussen beide landen. De partijen zouden het eens zijn ge worden over de grondslag voor zulk een hahdel. De besprekingen zouden het gevolg zijn van de scherpe val van de rubberprjjs. Indonesië zou naar Rysland rubber, tin en andere grond- stoffen willen exporteren, in ruil voor smettelijk deze vorm van para-typhus, machinerieën. KREEG RUSLAND ZIJN ZIN? De Australische ambassadeur in Amerika. Spender, heeft verklaard, dat, indien het in de bedoeling van Rusland ligt, om de niet-communisti- Die maatregel was geenszins overbo dig, want inmiddels is wel uit ver schillende gevallen gebleken, hoe be smettelijk deze vorm van para-typhus salmonella geheten, wel is. Enige pa tiënten liggen met hoge koortsen te bed, hoewel zij niet zelf van de on deugdelijke worst gegeten hebben. Zij hebben bijvoorbeeld een mes gebruikt, nusiana uki, om ae mw-Buiuinum«u- waarmede tevoren hrnnrf te sche wereld te verdelen, de Sowjet- was. Door met dat mes hun brood te leiders in enkele weken tijds beter geslaagd zijn, dan zij zich in hun dro men hadden kunnen voorstellen. De ambassadeur doelde hierbij op de betrekkingen tussen Amerika smeren, kregen deze mensen reeds vol doende van de besmette worst binnen, om ook aangetast te worden. Overi gens is een hoog percentage der pa tiënten van zeer jeugdige leeftijd. Engeland en de minder guns'ige sfeer Een belangrijk deel van de ziekte - - i- kiemen_bevattende worst Is Immeri niet verkocht, maar bij plakjes tege lijk cadeau gegeven aan kinderen, die hun vaders of moeders vergezel den bij het doen van inkopen in de slagerij Van S. Voorts hebben ook verscheidene kinderen een besmetting te pakken gekregen, omdat bij het eerste optreden van de ziekte nog niet aanstonds duidelijk was .hoe besmet- - „aai uc udianncu vuui uc- die kortelings in de internationale kiemen-bevattende worst is immers smettelljke 2ieken te Gouda vervoerd wereld is ontsaan. -. - Ik kan slechts zeggen dat ik deze atmosfeer ten diepste betreur en van harte hoop, dat zij spoedig voorbij zal trekken aldus Spender. Dinsdag volgden nog slechts twee pa tiënten. zodat nu in totaal acht slacht offers van de worst in Gouda ver pleegd worden. Matiging van V.N.-voor- stellen? In goedingelichte V.N.-kringen verwacht men, dat de V.N.-voorstel len zullen worden gematigd als de bestandsonderhandelaars te Panmoen djon weer zullen bijeenkomen Naar verluidt heeft de Amerikaanse re gering met afgevaardigden van de geallieerde landen en met de verte genwoordiger van India bij de V.N. besprekingen gevoerd en de stand punten van deze landen volledig be studeerd Men gelooft, dat Amerika is ver- tocht de voorstellen van het V.N.. opperbevel in Korea meer in over eenstemming te brengen met de In dische resolutie, die in December door de algemene vergadering der V.N. werd goedgekeurd telük de kwaal wel was. In gezinnen, van afzondering in barakken komen. waarin slechts één kind een plakje worst nuttigde, liggen niettemin meer kinderen met salmonella te bed. In verband juist met de gemakkelijke overdracht van de ziekte van kind op kind. is Maandagmiddag bevel gege ven. dat kinderen uit een besmet huis houden de school niet meer mochten bezoeken Deze en alle reeds eerder getroffen maatregelen ter bestrijding en ter voorkoming van uitbreiding heb ben gelukkig een zichtbaar resultaat opgeleverd. TerwUl Maandagmiddag en -avond het aantal patiënten nog steeds bleef stUgen, trad Koningin en Prins in Denemarken daar het rood wit blauw er tussen door. Langs de weg stonden kinderen met Nederlandse en Deense vlag getjes. „Leve de koning, leve koningin Ju- linana". hoorde men hier en daar roepen Duizenden kinderen juichten Voorts waren onder meer aanwezig en wuifden en ook de van nature zo Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn gistermorgen omstreeks half elf met hun gevolg op het vliegveld Kastrup te Kopenhagen aangekomen Zij werden ontvangen door koning Frederik IX en koningin Ingrid de leden van het Deense koninklijke huis. prins Knud en prinses Caroline Mathilde, prins Axel en prinses Mar- garetha. prinses Margrethe van Bour. bon—Parma, prins en prinses Viggo. prins Gorm, de Deense premier Erik Eriksen, de Deense minister van Bui tenlandse Zaken Kraft, vertegenwoor. digers van leger, marine en lucht macht en de Nederlandse gezant en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Luden Koningin en prins inspecteer de na de begroeting de erewacht van de Deense luchtmacht en daarna ver trok de stoet naar het koninklijk slot Amalienborg, waar de Nederlandse gasten logeren Duizenden Denen juichten het Deense en Nederlandse vorstenpaar toe op hun tocht van het vliegveld Kastrup naar het paleis Amalien- borg. De Deense hoofdstad was als aan geraakt door een toverstaf, veranderd ln een vlaggende stad. Op pleinen, gebouwen en van particuliere huizen •roei de Deense vlag met hier en gereserveerde Denen kwamen uit de plooi. Nadat de gasten het paleis binnen waren gegaan begon het voor de De nen echter pas goed. De politie, die hier op het plein wel voor een afzet ting had gezorgd, gaf wat meer vrij heid en duizenden stormden naar vo. ren met vlaggetjes en wimpels onder het geroep van ..Koning, koning, kom naar buiten, anders gaan we niet naar huis". De vorsten lieten zich niet lang bidden en verschenen onder luid gejuich van het publiek op het bal- con. Gistermiddag legde koningin Juli ana een krans op het gedenkteken op de erebegraafplaats Mindelunden, waar de Deense verzetsstrijders be graven liggen. Gisteravond zaten koningin Juliana en prins Bernhard aan het staatsban- quet, dat koning Frederik IX en ko ningin Ingrid aanboden op het slot Christiansborg. Dit slot is gelegen op een klein eiland in het hart van Ko penhagen, Slotsholm geheten. 5 10 J. Fetter. 8 B. Kok, 11 13 16 17 J. Heren». 12 J Meerkerk, 15 Jac. Meer kerk. Deelnemende duiven 50. LUCHTPOST. Wedvlucht St. Quentin, 259 K.M. Los 8 uur. Aankomst eerste duif 10.4.23 uur, snelheid 1405.3 meter per minuut; laatste prijswinnende duif 10.23 40 uur, snelheid 1270.3 meter per minuut. In concours 195 duiven. Uit slag: H. J. Saveur 1 9 26 en 46. C. J. S. van Vliet 2 3 15 20 21 en 42; A. Kleijn 4; J. Sterrenburg 5; W. Visser 6 24 44 en 48; G. van Putten T 33 36 en 37; A. Koorevaar 8 11 12 19 en 49; K. Koremans 10 27 en 28; C. van Wijk 13 18 35 en 45; J. de Lange 14; T. Pince van der Aa 16; KavelaarVan Gessel 17: D van de Graaf 22 en 29; J. D Fetter 23 25 30 en 32: N. van Halewijn 31; J Kroon 34 en 41; Jac. Lensen 38 en 40; A. van der Heul 39: R. J. van Witsier 43; K. G. den Oudsten 47. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutel; kinderportemonnaie; goud ringetje; strik: portemonnaie; kinderjasje: polshorloge; moolharmo- nica; muntbiljet; ceintuur; pmband. Inlichtingen op het politiebi noialhi r; Irm ju «au Voor wat de coöperatieve gedachte gebruik van het feit, dat de fnbrieks- een alleraardigst schetsje op. waarin betreft kan het niet erger, zo meende kern op excursie was en slaagden erin het nut van schoolreisjes werd aan- de heer Visser. Alle samenwerking is het ongeveer zesduizend man sterxe getoond zoek doordat men wordt ODCehitst en personeel er toe te brengen, 't werk zoen. aooraat men worm opgenust en leggen Dlt gIng overlgens in Een na afloop gehouden collecte ten volmaakte orde, zodat er naar buiten bate van de reiskas, bracht ruim f 50 Ds Lekkerkerker, van Bergam bacht, beëindigde de avond met dank- iiis Kreeg vuil ue aiaiwug, „cuvcii 6»- tegenwoordigers daarvan alles in het Voor de vergadering wz|s in de werk gesteld, de arbeiders weer aan cchooI gelegenheid het werk der leer- het werk te krijgen er de aandacht op lin te bezichtigen, vestigende, dat dit een staking was tegen hun eigen belangen en eigen besluit, omdat zij in 1952 een over eenkomst hebben goedgekeurd, waar tegen zij thans in verzet kwamen. Dit optreden van de vertegenwoor digers had tot resultaat, dat het werk werd hervat. PLKATSELUK NIÉUWS. Ammerstol. De postduivenvereni ging De Reisduif hield Zondag een wdevlucht uit St. Quentin. Afstand 255 K.M. Los 7 uur. Aankomst eerste duif 9.50.07 uur. Snelheid eerste duif 1427.4 meter per minuut. Uitslag: 1 6 12 en 16 W. de Jong; 2 11 en 14 D. van den Berg; 3 en 4 A. van der Marei; 5 P. Ouweneel; 7 en 15* P. Looren de Jong; 8 J. F van Buren; 9 A. Dubbel dam Mzn.; 10 T. de Man; 13 G. J. Brand. Weer nieuwe woningen? Benschop. In de jaarlijkse algemene ledehvergadering van de woningbouw- BEVORDERD. De heer A. Eikenaar. opperwacht meester en commandant der Schoon- hovense marechaussee-brigade, is be vorderd tot adjudant en overgeplaatst naar Den Haag. Plakje worst cadeau! Meeste patiënten zijn kinderen Zoals wU nog In een deel va" onze vorige oplage konden melden, 1» Maandagmiddag omstreeks twaalf uur definitief bericht gekomen over de oorzaak van de uitgebreide epidemie, die nu ongeveer ze ventig tot tachtig Schoonhovenaren en bewoners van de naaste om geving heeft aangetast. Het instituut voor de volksgezondheid te Utrecht heeft vastgesteld, dat de lijders gekweld werden door de salmonellabacterie en diezelfde bacterie was aangetroffen in de vlees waren. die Zaterdagmiddag in beslag genomen waren in de slagerij Van S. Daarmede was aangetoond, wat reeds aanstonds vermoed werd: de leverworst en het gehakt van slager Van S. waren be smet geweest. Aangezien deze vleeswaren in dezelfde cel bewaard werden als het andere vlees, heeft de directeur van de vleeskeu ringsdienst, mr. J. Slager, Maandagmiddag de gehele voorraad uit de winkel ter vernietiging doen wegvoeren. - Dinsdag een stilstand in. Er werden geen nieuwe gevallen meer geconstateerd, waaruit misschien opgemaakt mag worden, dat de epidemie ge stuit is. Misschien, zeggen wU, want de tientallen patiënten, die op het ogenblik aan sal monella lijden, kunnen. bU een kleine onachtzaamheid in de verpleging, elk een bron van nieuwe besmettingen worden. Ook in de noodzaak om patiënten in het ziekenhuis op te nemen, is geluk kig een duidelijke daling te constate ren. Tot en met Maandagavond waren zes lijders naar de barakken voor be- Nutteloos contract. Waarom dat in Gouda gebeurt, is niet geheel duidelijk. Sindg verschei dene jaren heeft de gemeente Schoon hoven, voor wier rekening de kosten een contract met het ziekenhuis te Utrecht. Jaarlijks wordt daaraan drie cent per inwoner betaald, een bedrag dus, dat zich beweegt tussen de f 150 en f 160 per jaar Daarvoor verzekert de gemeente zich dus tegen plotseling hoog oplopende kosten, zoals die nu ongetwijfeld zullen optreden. Doch de „verzekeringspenningen" zullen geen baat afwerpen, want de patiënten zijn niet naar de barakken te Utrecht maar naar die te Gouda vervoerd. Met het Goudse ziekenhuis bestaat geen contract en daar moet de gemeente dus het gewone liggeld betalen. Reeds bij vorige gevallen is er in de ge meenteraad op gewezen, dat het aan gewezen is èf van het contract met Utrecht gebruik te maken, óf het op te zeggen. Het heeft evenwel geen zin een contract met het ene ziekenhuis te sluiten en de patiënten naar een an der te doen vervoeren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de familieleden van patiënten de voor keur geven aan Gouda, wanneer de noodzakelijkheid tot opneming in een ziekenhuis blijkt. Wanneer dit de oor zaak van het voorbijgaan van het con tract met Utrecht zou zijn, dan ligt het voor de hand, dit contract te be ëindigen, wat door eenvoudige opzeg ging kan geschieden, en een nieuw contract met Gouda aan te gaan. Nog meer vlees vernietigd. In verband met de worstbesmetting is ook een onderzoek ingesteld in de slachtplaats van Van S. te Polsbroek. Daar is de besmette worst vervaar digd, voordat die te Schoonhoven werd verkocht. Ook de slachtplaats bleek besmet te zijn met salmonella bacteriën en als gevolg daarvan is ook het daar aanwezige vlees in be slag genomen en ter vernietiging weggevoerd. Het betreft hier een hoeveelheid ongevier vier maal gro ter dan de winkelvoorraad die in Schoonhoven werd vernietigd. DE ZILVERDUIF. De postduivenvereniging De Zilver- luif hield een wedvlucht vanuit Roo- zendaal. Afstand 53 km. Aankomst eerste duif 2.11.42 uur. laatste duif 2.31.7 uur. Snelheid eerste duif 1988 meter per minuut. Snelheid laatste duif '1160 meter per minuut. De uitslag luidt als volgt: 1 14 L. Bubberman. 2 3 4 6 7 9 Ter Harmsel, DILETTANT I—W.F. I 4—4. Krimpen aan de Lek. Dilettant is direct al actief en met mooie open aanvallen, waarin de vleugelspelers goed worden betrokken, wordt het hei ligdom van W.F. onder vuur geno men. Doelpunten blijven dan ook niet lang uit. Het is midvoor M .den Bur ger. die een mooie combinatie met een hard schot besluit en dezelfde speler geeft na 5 minuten de W.F. doelman ten tweede male het nakijken. In de achterhoede van Dilettant botert het echter niet en W.F. komt op gemakke lijke wijze aan een tegenpunt. Na de rust waakt Den Burger er spoedig 3-1 van, doch weer faalt de Dilettant ver dediging met 't gevolg, dat W.F. de stand weet te brengen op een voor sprong 3—4. Dit werkte deprimerend op Dilettant, doch het was door goed spel van De Boer. dat nog een gelijk spel werd bevochten (44). Nieuw-Lekker land. Voetbal. Een technisch beter spelend WE 2 stelde zich Zaterdagmiddag veilig doro de thuiswedstrijd tegen Zwerver 2 van Kinderdijk met 4-1 te winnen Voor de rust was het v, d. Berg die, na een misvers'and in de Zwerver de fensie. scoorde 1-0. waarna in de tweede helft linksbuiten De Haan. na individueel spel. no. twee achter kee per Koolmees deponeerde. 2-0. Toen even later midvoor Pot er met een fraaie kopbal 3-0 van maakte was de overwinning een feit. Dezelfde speler doelpuntte nog een maal. doch ook Zwerver wist door spiè Hoek de eer te redden, zodat ten slotte het einde kwam met een 4-1 overwinning voor de groen-witten. WE junioren gingen bij Alblasser- dam b op bezoek en verloren met het geringst mogelijke verschil 1-0. De alhier gehouden cbllecte voor de twee christelijke sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren voor t.b.c. lij ders heeft f 350 opgebracht. vereniging Goed Wonen te Benschop, welke vergadering Maandagavond in de zaal van de heer D. de Haan werd gehouden, en die door ongeveer personen ls bezocht, werd besloten, om indien er zich gunstige mogelijkheden voordoen, over te gaan tot de bouw van een aantal nieuwe woningen aan de Kapitein van Zijll-laan, eventueel nog dit jaar. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Gille, Fl. de Ruijter en G H Klomp voor hun functies herkozen terwijl als commissarissen van de ver. eniging herkozen worden de heren P Visser en S. J. van Kats. Bleskensgraaf. Voor de bloed transfusiedienst van het Rode Kruis, hebben ruim 100 personen zich als do nor opgegeven. ZELDZAAM JUBILEUM. Gouda. Maandag was in de druk kerij Ko'ch Knuttel het gehele per soneel en de directie samengekomen rondom de stralende heer Bakker, die herdacht dkt hij gedurende 50 jaar onafgebroken aan het bedrijf verbon den was. Dat is inderdaad een op merkelijk jubileum, niet alleen het feit. dat hij zovele jaren zijn krach ten aan één bedrijf' heeft gegeven, maar ook dat hij van jongmaatje in de zetterij is opgeklommen tot ad- juhct-directeur van een onderneming welke, mede dank zij zijn doorzicht en werkkracht, groeit en nog blijft groeien. Voor dit bijzondere geval was bur gemeester James gekomen om de ju bilaris, in een welsprekende speech, mededeling te doen dat de Koningin hem de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau had verleend De directeur, de heer Kort- huis schonk hem deze gouden me. daille als persoonlijk geschenk en verder kreeg de feesteling nog een radio en een prachtig gecalligrafeerde oorkonde Des middags werd een buitenge woon drukke receptie gehouden, waar zeer vele vrienden en prominente fi guren uit drujckerskringen kwamen feliciteren. Hier werd o.a. het woord gevoerd door wethouder Sanders, de 84-jarige heer Knuttel en vele ande ren. VERBETERING. MAAR Gouderak. Verbeteringen enerzijds maar moeilijk begaanbare wegen an derzijds in het weggedeelte van de IJsseldijk dat hier wordt opgehoogd. De watersnood in Februari heeft la- ten zien dat de Usseldijk op verschil lende plaatsen naar grondige ver sterking vraagt, en zo is het zwaar geteisterde gedeelte in Kattendijk dan ook onder handen genomen en een grondige versterking wordt er aan gebracht Dit is een verbetering ener. zijds, doch als men dit weggedeelte passeren moet en men moet over de Hoogovenslakken die pas zijn neer gestort. dan is dit een moeilijk be gaanbaar traject, dat evenwel een prima weggedeelte belooft te wor den. Onder de pannen Een blok van zes huizen van de nieuw bouw in de Karei Doopmanlaan is reeds zover gevorderd dat dit blok onder de pannen is. Uitbredingsplan Bui tendijks Het laat zich aanzien dat het ophogen van een bouwterrein Buitendijks achter en even buiten het dagpgfcoedig een aanvang zal nemen Er zyïr reeds de eerste werkzaamhe. den verricht, namelijk het uitzetten vgp het bedoelde object Rijdende school Op Woensdag 3 Juni zal hier de rijden de school een bezoek aan ons dorp komen brengen, om op het terrein van de heer F. v. d. Heuvel achter de arel Doormanlaan een demonstratie te geven Haastrecht. De collecte voor het sa natorium Sonnevanck en Zonneglo ren, heeft f 137.05 opgebracht. DERDE PRIJS. Hei- en Boelcop. Op het muziek- en zangconcours georganiseerd door de muziekvereniging Excelsior te Lex- mond, behaalde de zangvereniging De Lofotem Zaterdag een derde prijs in de superieure afdeling met 259 punten. Hel- en Boeicop. De gehouden lijst- collecte ten behoeve van Zonnegloren, heeft in deze gemeente f 183.55 opge bracht. Krimpen aan de Lek. De postduiven vereniging De Reisduif hield een wed vlucht van St. Quentin. In concours 225 duiven. Gelost 7 uur. Aankomst eerste duif 9.54.23 uur; laatste duif 10.10.33 uur. Snelheid 1406 meter per minuut. De uitslag was: De Kok 1; L. E. Roelofs 2; A. H. Roest 3; P D. de Jong 4; D. Nobel 5 11 en 17; M. de Hon 6; W. van Hamburg 7 en 18; J. Romeün 8 12 en 16; K. Kooljman 9 en 13; H. Nobel 10 en 15; C. van der Lin den 14; Gouwenff—Van der Linden 19; en E. B. Verkalk 20. LAATSTE BERICHTEN. AMERIKA WIL DAT FRANKRIJK MEEDOET. In officiële kringen te Washington laat men doorschemeren dat Amerika niet zal deelnemen aan besprekingen met Rusland als Frankrijk nie+ ook bij de besprekingen vertegenwoordigd is. WEER EEN RUSSISCHE STRAAL JAGER GEVLUCHT Vanochtend is weer een straaljager van het type Mig-15 geland op het eiland Bornholm in Denemarken Het toestel komt uit Polen. De 22-jarige Poolse piloot heeft zich onmiddellijk bij de militairen van het vliegveld gemeld, die hem aan de politie hebben overgegeven. Wolkenvelden. Als gevolg van het passeren van een storing, draaide de wind in ons land gisterenmiddag naar het Westen. De binnenstromende lucht van zee ver oorzaakte sen aanzienlijke afkoeling. Op verschillende plaatsen daalde de temperatuur ln een' half uur tijds on geveer zes graden. In het Noorden en Oosten van het land ging het binnen dringen van de koelere lucht gepaard met onweer. Vandaag naderde een gebied van hogere luchtdruk ons land. waardoor de bewolking weer oploste. Ten Zuidwesten van Ierland ligt 'n nieuwe depressie, die langzaam naar het Noordoosten beweegt en waarvan de wolkenvelden morgen in de loop van de dag het land zullen oinnen- drijven. Tot aan het einde van de dag is de kans op regen echter nog gering GEMENGD NIEUWS. ARTS MOET DOODSOORZAAK OPGEVEN. De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van dr. J. B. S.. directeur van het Tilburgse gemeente ziekenhuis, die in een overlijdensacte de doodsoorzaak van de patiënt opzet telijk niet had ingevuld, zich op het ambtsgeheim beroepende. De kanton rechter te Tilburg legde zes gulden boete op. welk vonnis werd bevestigd door de rechtbank te Breda. De Hoge Raad heeft het cassatiebe roep van de arts verworpen. ..DE DRIE ZUILEN B.B." Onder de naam „Drie Zuilen-B.B." wordt vanaf 22 Mei tot en met Zater dag 30 Mei (Zondags gesloten) te Utrecht in alle Jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg een grote ten toonstelling gehouden, welke is ge organiseerd door de Utrechtse Mid denstandsfederatie „De Drie Zuilen", in samenwerking met de kringraad Utrecht van de Organisatie Bescher. mlng Bevolking. De tentoonstelling wordt Vrijdag door de commissaris der koningin in Utrecht geopend. Huis aan huis is dezer dagen een kaart bezorgd, waariaaan de jeugd van zeven tot vijftier^Jlar werd ver zocht de voorkant van deze kaart te kleuren en de kaart dan in te leve- Elke jongen en meisje, die een kaart komt inleveren krijgt een num mer. Datzelfde nummer wordt op de kleurkaart geplakt. De ingeleverde kleurkaarten worden tentoongesteld op de tentoonstelling. Het publiek, dat de tentoongestelltng bezoekt krijgt bij het toegangsbiljet een stem biljet, waarop het nummer kan wor den ingevuld van de kleurkaart op welke men de meeste stemmen wenst te zien verenigd Als blijkt welk nummer de meeste stemmen op zich verenigd heeft, dan krijgt de eigenaar of eigenares van dat nummer de eerste prijs. ARBEIDSONRUST IN FRANKRIJK. Personeel van de Parijse busdiens ten en de ondergrondse heeft gisteren voor de tweede keer in een week. ge staakt. iHerdoor waren op de piek uren 88% van de bussen en de helft van de metro-treinen buiten dienst. De honderden gevorderde auto's, vracht auto's en particuliere bussen veroor zaakten opstoppingen in het gewoon lijk toch al drukke verkeer van de Parijse hoofdstad De vervoerss'aklng, die te midder nacht zou eindigen, zou vandaag ge volgd worden door een staking van 24 uur bij de gas- en electrlciteitsbedrij- ven ln geheel Frankryk. TWEE VLIEGTUIGEN VAN MARINE LUCHTVAARTDIENST VERONGELUKT. In de omgeving van Rhydwen (Noord Wales) zyn twee eenpersoons vliegtuigen van de Nederlandse mari- ne'uchtvaartdienst in de lucht met el kaar in botsing gekomen De twee piloten kwamen om het leven. De piloten, beiden officieren, zijn geïdentificeerd. WERELD-AANROEP-DAG. Mannen en vrouwen van vele na tionaliteiten, rassen en geloofsovertui gingen zullen zich Zondag 24 Mei. de tweede „wereld-aanroep-dag", in een gemeenschappeiyk wereldgebed ver enigen. De grote aanroep, zoals dit ge bed genoemd wordt, werd vorig jaar door enkelingen, groepen en kerkelij ke gemeenten in meer dan 60 landen en in 48 talen uitgesproken. Opnieuw zal nu he*, gebed worden gebruikt om Goddelijke wil in te roepen opdat de mensheid door de huidige wereld- spanningen moge worden heengeleid en juiste menselijke verhoudingen tot stand worden gebracht. LANDBOUW EN VEETEELT Hulp aan vruchtboom- kwekers. Tussen vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw en de afde ling Boomkwekerij van de Stichting voor de Landbouw, is overleg gepleegd inzake hulpverlening aan de in moei- ïykheden verkerende vruchtboomkwe. kery. Het verzoek om van overheidswege het overtollig geworden overschot aan vruchbomen door afkoop uit de markt te nemen, is door de minister van Landbouw niet aanvaard. De voor naamste reden hiertoe was. dat door afkoop niet de garantie wordt verkre gen. dat ook werkeiyk die kwekers ten volle geholpen worden, die de hulp het hardst nodig hebben. Afkoop ge schiedt immers op basis van bij de kweker aanwezige onverkoopbare bo men en niet op basis van de behoefte van de kwekers. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen heeft de minister een regeling goed gevonden, krachtens welke spe ciaal die kwekers zullen worden ge holpen. die, door het ongunstige ver- Joop bij de afzet van vruchtbomen, in zodanige financiële moeilijkheden zijn geraakt, dat zij hun bedryf niet of slechts zeer gebrekkig kunnen voort zetten. Van overheidswege kunnen deze kwekers worden geholpen by de aan koop van materialen, grondstoffen en dergeiyke. opdat zy van hun bedrijf weer een rendabel geheel kunnen ma ken Het is daarbij geenszins noodza kelijk. dat de kwekers zich ln even sterke mate als voorheen toelegt op de vruchtboomkwekery. Hij bhjft vry om zelf te bepalen, welke richting hy aan zijn bedryf wil geven om tot een rendabele bedrijfsvoering te geraken, waarby met het oog op een doeltref fende hulpverlening uiteraard overleg met de voorlichtingsdienst gewenst is. Er zal echter wel nauwlettend op worden toegzien. dat alleen zy voor hulpverleniging in aanmerking komen die de nodige vakbekwaamheid en ge schiktheid hebben om een bedryf te leiden. Het gaat er dus om de volko men vakbekwamen en bonafide kwe kers uit de moeiiyke positie te halen, waarin zy thans verkeren. De wyze waarop en de mate waarin hulp zal worden geboden, zal van ge val tot geval worden bezien aan de hand van de behoefte van de kweker. De geboden hulp zal niet geschieden in de vorm van credietverlening, zo dat de kweker geen extra lasten op zich behoeft te nemen. Voor de uitvoering van de hulp verlening en de beoordeling van de aanvragen zullen in de verschillende districten commissies worden inge schakeld. waarin de tuinbouwconsu- len en vertegenwoordigers van de af deling Boomkwekery van de Stich ting voor de Landbouw ten nauwste samenwerken. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT BODEGRAVEN. Aanvoer 54 partyen. Pryzen: 1ste soort f 2.07—2.12. 2e soort f 2 02—2 06, extra f 2.14, dubbel extra f 2.28. Han del kalm. PAARDENMARKT UTRECHT. Op de Utrechtse paardenmarkt wer den Maandag aangevoerd 460 paarden. De pryzen varleerden voor luxe paar den van f 900 tot f 1000; werkpaarden van f 800 tot f 1050; oude paarden van f 650 tot f 850; paarden boven 3 Jaar van f 700 tot f 950; paarden beneden 3 jaar van f 600 ot f 800; veulens van f 300 tot f 525; hitten Van f 400 tot f 700; slachtpaarden f 180—1.90 per kg. levend slachtgewicht. COöP. GORINCHEM8E E IERVEILING U-A. Notering van 18 Mei. Aangevoerd werden 49790 kippeneieren. Besteedt werd voor kippeneieren f 13.5015.50 Vuilschalige f 12.40. Eendeneieren f 11. Alles per 100 s'-uka. AARDAPPELBEUR8 ROTTERDAM. Kleiaardappelen 35 mm. opwaarts: eigenheimers f 17. bevelanders f 17, bintjes f 17, alpha's f 13, furore f 18 17, roodrter f 16.50; zandaardappelen 35 mm. opwaarts: noordeling f 8.50 9; voeraardappelen f 3.50. Pryzen be rekend per 100 kg. en op de handels- voorwaarden, vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GROENTEN- EN VRUCHTEN VEILING UTRECHT EN OMSTR. Veilingbericht van 18 Mei. Radys 3 —10, bospeen 14—59, beiden per bos; bloemkool 987, komkommers geel 22 —53, komkommers groen 1242, sla 2 11, alles per stuk; andyvie 20—57, asperges 50—220, bieten gekookt 19 24, postelein 24—39. prei 21—58, ra barber 410, raapstelen 1222, stoof- sia 10—23, stamsperciebonen 170—270, spinazie 8—29, tomaten 9(fc—240, aard beien 60—340. alles per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. 19 Mei. Aangevoerd 5380 dieren, waaronder 144 paarden, 6 veulens, 850 vette koeien, 833 gebruikvee, 321 t.b.c. vrye inbegrepen, 130 vette kalveren. 195 graokalveren, 82 t.b.c. vrye inbe grepen, 1721 nuchtere kalveren, 166 varkens, 463 biggen, 117 schapen en lammeren, 722 weidelammeren, 34 bokken en geiten. Pryzen per kg.: Vette koeien f 2.84— 3. f 2.70—2.80 en f 2.202.46; vette kal veren f 2.75—2.85, f 2.60—2.70 en f 2.30 —2.40; slachtpaafden f 1.85( f 1.80 en f 1.70. Pryzen per stuk: Kalf- en melk koeien f 1175, f 975, en f 840; vare koeien f 780, f 680 en f 620; vaarzen f 850. f 750 en t 650; pinken f 550, f 500 en f 370; graskalveren f 350. f 300 en f 225; schapen I 125. I 100 en l 90; lammeren f 100, f 90 en f 70; nuchtere kalveren f 47, f 42 en f 39; biggen f 50. f 40 en f 35; weidelammeren f 42, f 46 «n f 40. I f I TWEEDE BI AD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOT T AND EN UTRECHT Schoonhovensehe Courant. WOENSDAG M MEI 1MI. GEMENGD NIEUWS. WACHTMEESTER RIJKSPOLITIE IN BEROEP. De wachtmeester der rykspolitie H. A C„ laatstelijk gestationneerd te Valkenburg, heeft by de Hoge Raad beroep aangetekend -tegen de uit spraak van het Bossche gerechtshof waarbU hy werd veroordeeld tot rcht maanden gevangenisstraf wegens diefstal Hij zou by twee personen in Amby. waar hij geregeld thuis kwam. bedragen van f 90 en f 300 hebben weggenomen De Maastrichtse recht bank had de wachtmeester contor-n de eis tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal bij het Bossche hof had eveneens een jaar geëist. BIJ TWIST VRIEND BEWUSTELOOS GESLAGEN. De Zu'phense rechtbank heeft Maan dag de behandeling voortgezet van «e zaak tegen J. van W. uit Apeldoorn, die bU een twist zyn vriend H. be wusteloos heeft geslagen. Na twee da gen overleed H. in een ziekenhuis. Dr Hulst bleef bU zijn reeds eer der uitgebrachte rapport waaruit bleek dat van uitwendig zwaar ï®^el bij de sectie op het lijk niets is Keb1®" ken. De vader van H. zou iets in de hand van J. van W. hebben gezien, waarmede hy zyn zoon sloeg. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met onmiddellij ke gevangenneming van de,yerdac!h^; De rech'bank beval, na raadkamer, de onmiddeliyke gevangenneming van J. van W. Uitspraak Vry dag 29 Mei. DE ONTSNAPTE GEVANGENEN. Een van de zeven terug./ Gisterochtend is de op 26 December 1952 uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte politieke delinquent /acob de Jonge wederom in een straf^evan Benis hier te lande ingeslo en. nfet ïone»o"rd'en tajeïifugd. wnrop De Jonge werd overgegeven aan de Engelse bezettingsautoriteiten die hem als ongewenste vreemdeling P 18 Mei hebben overgegeven aan de Ne derlandse grensautoriteiten, waarna zyn overbrenging naar en de strafgevangenis te Scheveningen gevolgd. POGING TOT DOODSLAG. De officier van Justitie by de Haag se rechtbank heeft gistermorgen een jaar en zes maanden met aftrek ge ëist tegen de J. V. HU was op 21 Maart van dit jaar nadat hU de gehele middag in een café jenever en bier had gedronken, naar het clubhuis „De Mussen aan de Rijs- wuksestraat gegaan. Daar binnengeko. men begon hij onbetamelijke tegen de jonge meisjes te houden. De directeur van het clubhuis. de heer De Bruin, trachtte daarop hem het tlup- huls uit te zetten, hetgeen met een kleine worsteling gepaard V was toen weer de zaal binnenge gaan. zogenaamd *om excuus aan te bieden". Bij de heer De Bruin geko- men. irok hij plotseling een zakmes, waarmee hU in de richting van de directeur stak. Deze week uit en het mes ging slechts door de pw van de directeur. Verdachte zeide zich weinig van het gebeurde te herinneren omdat hy zwaar beschonken was ge- weest Hü verklaarde zUn daad zeer te betreuren. Als getuige werd ge hoord de directeur van het clubhuis. Deze zei. dat V 's pleegzoon regelma tig in het clubhuis kwam Het gezin van verdachte, zo zei getuige, maakt een gunstige indruk. BOEBDERIJBRANDEN IN MAART. I„ de maand Maart zijn IS bMtjierlJ branden voorgekomen, waarby het be dryf geheel werd verwoest of zwaai beDeh directe schade, welke door deze branden veroorzaakt is, wordt ge raamd op f 243.000. In drie gevallen is de oorzaak van de brand onbekend gebleven; drie branden werden veroorzaakt door een defecte schoorsteen; een door het om vallen van een stallantaarn; twee door het srpelen met vuur; een door vonken uit een schoorsteen; een door een defecte slang van een gasstel, en een door een wasfornuis. tnpipn By deze branden gingen 18 koeien en 38 varkens verloren. HET STROPERSDRAMA TE HERWIJNEN. De Hoge Raad behandelde Maandag het cassatieberoep van W B., i30"]* opziener en onbezoldigd ryksveld- wachter te Herwynen. die in hoger beroep door het gerechtshof te s-Gra- vanhage tot zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld wegens dood door schuld By het in beslag nemen van een rywiel verzette de 23-jarige L. van Zandwyk zich hiertegen, waar door een vechtparty ontstqnd De jachopziener voelde zich bedreigd sloeg zyn tegenstander met zyn ge weer. dat afging, n Van Z. doodde. Uitspraak 2 Juni. (ADVERTENTIE I.M.) ELKE schenkt U 36 x rookgenot m iedere RICHMOND zij,n verwerkt de edele SL0W-SM0KE"VIRGMIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA WESTELIJKE PLAATS VERVANGERS VOOR OOSTENRIJK BIJEEN. Plaatsvervangers van de minister» van Buitenlandse Zaken van Frank ryk, Amerika en Engeland zyn Maan dag te Londen byeengekomen om zich voor te bereiden op de voorgestelde byeenkomst met de Russische plaats vervanger ter bespreking van het Oostenrykse staatsverdrag op 27 Mei. De Russische regering heef* nog niet medegedeeld, of de Russische verte genwoordiger de conferentie zal by-- wonen. J STAKINGEN IN FRANKRIJK GEëINDIGD. De scheepsofficieren, die te Le Ha vre in staking waren, hebben besloten het werk te hervatten. Hierdoor is een einde gekomen aan de stakingen, die gedurende drie weken de Franse scheepvaart hebben s'ilgelegd. De officieren te Marseille en Rou- aan besloten Zondag weer aan het werk te gaan De toestand ip beide havens wordt weer normaal. Vliegende schotel boven België? België heeft thans ook zyn vliegen de schotel Toen de fotograaf van het blad Le Peuple, te Bouffioulx, naby Charleroi. Zondagavond om kwart over acht naar huis ging, hoorde hy een ongewoon geluid, dat leek op het aanhoudend trillen van een stuk plaat- yzer. Toen hy naar de lucht keek. zag hU een vreemd voorwerp, dat zich snel voortbewoog en een witte streep achter zich liet De fotograaf slaagde er in een opname van dit verschynsel te maken, juist oj? het ogenblik, dat 't voorwerp, na een ogenblik stilge staan te hebben in de lucht, zich om wentelde en toen een schitterende schyf bleek te zyn, gehuld in een witte kring, met in alle richtingen ontsnap pende satellieten, of wat dit ook zyn mochten Het verschynsel verdween na tien seconden en de witte staart werd langzaam door de wind uitgeveegd. Ook andere personen zouden, aldus het blad. dit merkwaardige verschynsel hebben waargenomen, doch zy bewe- den, dat het verschynen van de schijf gepaard ging met het geluid van een doffe en hevige explosie De oeide fo to's, die Le Peuple morgen afdrukt, hebben veel weg van nachtopnamen van de maan. Om de lichtende schyf bevindt zich een onregelmatige kring, welke uitloopt in een grillige staart. Opmerkeiyk is echter dat deze staart met de aarde verbonden schUnt te zyn Het blad legt er de nadruk op, dat het geen truc is De Peuple vraagt zich tenslotte af o{ men hier te maken heeft met een vlie gende schotel of met een meteoor steen. ATOOMONTPLOFFING. Voor de negende maal in de hui dige serie proefnemingen is gister ochtend vroeg in de woestyn van Nevada een atoomontploffing teweeg gebracht. Deze proef was vier maal uitgesteld, driemaal wegena nóg han gende radio-activiteit van de voor gaande ontploffing en de vierde maal wegens het slechte weer. De luchtdruk van de ontploffing van gisteren was merkbaar op 120 kilo meter afstand. Er hebben geen troepen deelgeno men aan deze proefneming. OOST-DUITSE MINISTERIE OP MILITAIRE BASIS GEREOR GANISEERD? Volgens de strydgroep tegen on- menseiykheid. een West-Beriynse an ti-communistische organisatie, is het Oost-Duitse ministerie van Binnen landse Zaken op militaire basis ge reorganiseerd. waarby het een staf van ongeveer 50 generaals en admi raals zal krygen. (ADVERTENTIE I.M) No. 22. MONTUREN (2). De vorige mgal behandelden we de eisen, welke aan een mon tuur gesteld moeten worden. Lang niet alle monturen voldoen hieraan. De uitstekende kwaliteiten van een goed montuur kunnen slechts dan de drager ten goede komen, indien de bril zorgvul dig en juist door een bekwaam vakman wordt aangepast. Dit vereist van de oogopticus gron dige vakkennis en grote vaar digheid. Weest zuinig op Uw ogen, U be zit er maar twéé: Geeft ze daarom het beste wat er ia Wy vertegenwoordigen de beste merkmonturen en glazen ter wereld. (Wordt vervolgd.) OR MET HET RECEPT VAN hUW00GRRTSNRRR_ Binnenkort wordt onze zaak ver plaatst naar Korte Tiendeweg 12, het zevende huis vanaf de Markt. NEDERLAND EN DE ONTWIKKE LING DER ATOOMENERGIE. Het Tweede Kamerlid Wyffels (k.v.p.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Onderwys schrifteiyk de volgende vragen ge steld. Is het waar. dat dezer dagen een bespreking heeft plaa's gehad tassen vertegenwoordigers van de stienting voor fundamenteel, onderzoek der ma terie en van een aantal Nederlandse ondernemingen om details te bespre ken van een contract, dat de deelne ming van het Nederlandse bedryfsle- ven bij de ontwikkeling van atoom energie voor materiële doeleinden zal regelen? ZUn de ministers bereid mededeling te doen hoe thans de stand van zaken is met betrekking tot de ontwikkeling der atoomenergie. Welke kosten daai- mede gemoeid zyn en welke gedeelte daarvan door Nederland wordt gedra gen en waar deze overheidsuitgaven zijn verantwoord, of de beschikbaar stelling van grotere bedragen de ont wikkeling der atoomenergie, in het stadium, waarin deze ontwikkeling thans is. kan versnellen; of ook andere dan geldelyke steun door de Neder landse industrie wordt geboden. Zyn de minis'ers dan bereid te be vorderen. dat de Europese samenwer king op dit gebied haar regeling vindt in een verdrag tussen de deelnemende staten? TEKORT AAN GELEERDEN EN TECHNICI IN AMERIKA. De Amerikaanse Nationale Man- krachtraad heeft president Eisenho wer gevraagd maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan een tekort in de Verenigde Staten aan geleerden en technici, dat volgens de raad ern stige gevolgen heeft op de uitvoering van het programma voor de Ameri kaanse landsverdediging. EERSTE VROUW DOOR GELUIDS- BARRIèRE. De Amerikaanse Jacqueline Cochran is de eerste vrouw, die de ge luidsbarrière doorbroken heeft, zy deed dit Maandag met een Sabre straalvliegtuig waarin zy een snel heid van 652.337 myi per uur behaal de. Zy brak twee wereldrecords: het snelheidsrecord voor vrouwen met straalvliegtuigen, dat met 534.375 myi op naam stond van Jacqueline Auriol, de schoondochter van de Franse president; en het snelheidsre cord over 100 kilometer, dat met 635 myi per uur op naam stond van kolo nel Ascani, van de Amerikaanse luchtmacht. ABTI8 THANS BIJZONDER MOOI. Voor groei en bloei is het thans wel een van de gunstigste tyden van het jaar in de Amsterdamse dieren tuin. Blad en bloem' staan er byzon- der mooi en fris bij. En daartussen scharrelen natuuriyk vele jonge en pasgeboren dieren rond. Het sierlyke paradyskraanvogel- paar, prachtige parelgryze dieren, die vorig jaar voor twee (thans byna volwassen) jongen hebben gezorgd, heeft zich weer op en om een met twee eieren gevuld nest gevestigd Pa en ma wisselen elkaar regelmatig af. waarby de een voor het broeden zorgt en de ander fanatiek het broed- terrein bewaakt. De Tinamous, in Europa zeer zeldzame en in 't alge meen buitengewoon merkwaardige vo gel» uit Centr,- en Z.-Amerika, heb ben voor 2 eieren gezorgd, donkerbrui ne exemplaren met wonderiyk glanzen de porseleinachtige schalen. Zyn de ze eieren reeds 'n grote zeldzaam heid, het zou schier ongelooflijk zyn, wanneer daar bovendien nog eens jongen zouden uitkruipen Daaraan twijfelt men in Artis hevig. Sinds enkele dagen is Artis ver rijkt met een kostbare aanwinst in de vorm van een jonge casuaris af komstig van Nieuw-Guiriea. De ca- suarissen. waarvan Artis reeds twee volwassen exemplaren bezit, behoren met de emu (ook dit dier wandelt in Artis rond) en de kiwi tot een primitieve groep loopvogels, die men uitsluitend by Australië, Nieuw-XJui- nea en Nieuw-Zeeland vindt. Ze zyn iets kleiner dan struisvogels, hebben aanmerkelijk kortere poten en mis sen de vleugels, zoals de struisvogel heeft Dat wil zeggen, er zijn nog wel kleine stompjes te vinden, maar dan moet men wel precies weten waar ze te zoeken. Het jonge dier, dat in Artis is aan gekomen, is thans nog egaal bruin by de geboorte zijn ze gestreept en moet nog de zwarte kleur van de vol wassenheid krygen Kop en hals der volgels zyn doorgaans fel gekleurd, blauw, rood en geel, het geheel be kroond door een hoornachtige kap. de helm Casuarissen zijn vrij gevaarlij ke sinjeuren, want aan een van de drie tenen der voeten dragen ze een nagel van een kleine 15 centimeter lang. een dolknagel .die uitermate ge schikt is voor fikse vechtparty en en die er dan ook zonder aarzelen voor wordt gebruikt. Het grapp.ge van deze bosbewoners is, dat ze zeer goed kunnen sluipen en zich met grote snelheid bUna on hoorbaar door de bossen kunnen voortbewegen. Komen ze echter op open terrein, dan worden het vry on stabiele wezens. Want wanneer een gewone struisvogel bijvoorbeeld op de vlucht is. kan hy met behulp van z'n vleugels een haakse bocht maken. Doch aangezien de casuaris geen vleugels heoft en zich du» moeiiyker in evenwicht kan houden, rolt hy on herroepelijk ondersteboven wanneer hy, hard lopende, letterlyk het hoek je om zou gaan. Rampenfonds 112.6 millioen. Tot gistermiddag was by het^ Na tionaal Rampenfonds een bedrag van 112.6 millioen gulden binnengekomen. Sinds Maandag is er een bedrag van f 200.000 bygekomen. STAATSLOTERIJ. In de 519e lijst, zyn de len: Staatslotery 4e klasse 5e volgende pryzen geval- 5000 9208 2000 9380 1500 7497 18085 1000 4107 4595 19044 21099 400 2935 5540 6095 9459 12478 12524 21284 200 1203 2779 3505 6055 6315 7129 7165 7302 7769 8427 10620 11258 12147 12395 12471 13467 13676 15372 16815 17298 17732 18291 18889 19696 20500 21882 21973 4e klasse 6e lUst 25000 18708 2000 18540 1500 1Ó363 18094 18322 1000 1525 4972 8497 9056 13015 16412 18521 18591 19512 19584 400 1039 4331 8587 8916 9546 15910 16147 19902 20663 20837 200 1280 7854 2306 4499 6602 7250 8752 7936 8643 8870 8875 10001 10338 13092 13408 15041 15084 15895 16144 17207 17310 18676 18740 18740 20473 20613 20983 21616 Straaljager verongelukt Maandagmiddag is 'n Meteor straal jager van de vliegbasis Twenthe ver ongelukt. Het toestel kwam terecht onder de gemeente Weerselo. Het werd totaal vernield. De vlieger, de 23-jarige sergeant vlieger S I. J. M. Abel uit Rotterdam kwam hierby om het leven. smos Mf f o mm keren huiswaarts IUXIW ftMUtN DA? MO» GttV4I»tt»P It NV-I! 10 700 2-HOLLAND ICELAND N-BRABANT BtMuij F TIAnru M 'Mn i-HOLLAND ^bosffiaêil nvt- mr*«i u cué1» in FfQrusn wvrd yscntfopMOOOpfv (ADVERTENTIE I.M.) VRAAGT UW WINKELIER Chocolade Biscuits Koek «MATADOJLj! J\ Suikerwerken SPAARZEGEL >Voor 100 punten ontvangt U EEN GULDEN per postwissel Alleenvertegenwoordiger E. G. BOUWER's Handelsvereniging N.V. Amsterdam-Z.1. SPORTNIEUWS. K.N.V.B. AFDELING GOUDA. Programma Maandag 25 Mei. (Tweede Pinksterdag). le klasse: Unio—Groeneweg; Boa koopBergambacht; Bodegraven— Nieuwerkerk; Gouderak—Zwerver* Gr oot-Ammer s—W SE. Res. le klasae: Woerden 2—Vep 2. 2e klasse A: Ona 6Olympia 4f Haastrecht 2GDS; GSV 5—Esto; RVC -—NSV; GSV 5Ona 6 (Woensdag TK Mei, 7 uur). 2e klasse B: Bergambacht 2—Groe neweg 2; Schoonhoven 3Haastrecht 3; Stólwyk 2—Lekkerkerk 3; Moor drecht 3—Zwervers 2; Oudewater 2— Gouda 5; Bergambacht 2—Schoonho ven 3 (Woensdag 27 Mei, 7 uur). 2e klasse C: Esto 2—Nieuwkoop M Gouda 7—NSV 4; Vep 4—Olympia h RVC 2—Groeneweg 3; Ons 7—Boskoop 2; Ona 7—Gouda 7 (Woensdag 27 Mei, 7 uur). 3e klasse C: Nieuwerkerk 2—Woer den 4; Haastrecht 4—WSE 2. 3e klasse E; Gouderak 3Waddinet- veen 4. ZATERDAGMIDDAGOOMPETTilB. Programma Zaterdag 23 Mei. le klasse: Sportlust 2—Bodegra ven Z. 2e klasse A: Jodan Boys a-Zwer vers Z; SSVG—Waddinxveen Z; Spirit 3Moercapelle Z; Groot-Ammer» Z— SKB. 2e klasse B: Waddinxveen Z 2— Rynstreek 2; Jodan Boy» 5Ibj^ Sportlust 3Verheul 2. 2e klasse C: WDS 2—SKG 2. JUNIOREN-COMPETITIE. Programma Zaterdag 22 MeL Afdeling A. Om het geheel kampi oenschap: Ona aGouda a. Afdeling B. Jodan Boy» e—Dook H Gouda cBergambacht a. Groep 4. WSE a—Waddinxveen b. Groep 5. Groot-Anuner» b—GSV Donk dGouda d. Groep 6. Ona d—Olympia e. Afdeling C. Groep 1. Waddinxveen e Ona e; Olympia d—Esto b; Bode graven c—-Donk e. Groep 2. Schoonhoven d—StolwtJk a; Jodan Boys d—Ona f; Ona gGou da g. Groep 3. Schoonhoven e—Gouda h| Donk f—Ona h; Groeneweg b—Olym pia e; Lekkerkerk cWaddinxveen d. Steeds kleiner wordt het aantal eva- cué's uit de rampgebieden. Waren het er in Maart nog 72.500 die door heel ons land heen geëvacueerd waren, op 1 Mei j.l. waren het er nog maar 24.500 dit is het laatst bekende cyfer. Duide. ïyk kan men uit deze grafiek aflezen hoeveel personen er thans nog geëva cueerd zyn. uit de verschillende delen van het rampgebied Het kaartje geeft een overzicht van wat er nog onder water staat. Over het algemeen is de toestand het ergst op Schouwen Duiveland en Goeree- Overflakkee. Voor het herstel van de drooggekomen gronden is de eerste voorwaarde de verwydering van het zand en slib, vooral in de polderwa terleidingen. Van het grootste belang is, dat voort durend het zoute of brakke water wordt uitgeslagen en, waar mogelijk en verantwoord, zoet water wordt in gelaten. Voor gronden die meer dan 20 gram zout bevatten wordt 14 ton gips per ha. beschikbaar gesteld. Oplossing Kruiswoord raadsel. Horizontaal: 1 tweed, 5 raast, rei, 10 virus, 12 leo, 14 ai, 15 proven- tie, 16 da, 18 raat, 20 nader, 21 ever, 23 la, 24 al, 26 beslaan, 30 palermo, 33 an ti, 34 reval, 36 twee, 37 te6t, 38 tor, 39 haan, 40 vers, 41 medio, 43 gri», 45 onderin, 47 scheren, 49 on, 51 ha, 52 eems, 55 eerst, 58 ende, 60 U, 61 perti nent, 62 ar, 63 sta, 65 velen, 68 urn, 08 anker, 69 eddie. Verticaal: 1 te, 2 wipt, 3 evenaar, 4 diva. 5 rune, 6 astraal. 7 slee, 8 te, 8 ria, 11 rede, 13 ode, 14 aruba, 17 ar moe, 19 amsterdam, 22 verwarren, 28 la, 25 11, 27 enten, 28 lisse, 29 neten, 30 paris, 31 etage. 32 menie, 35 vod, 40 vogel, 41 minirve, 42 ochtend, 44 smeer, 46 ro, 48 ha, 50 gril, 53 els, 54 span, 56 eter, 57 snee, 58 etui 59 dan, 64 ia, 67 re. (ADVERTENTIE LM.) VLEKKENWATER VAN CKTA-SEVn FEUILLETON. door HERMAN VAN HATTUM 4) zyn vrouw legt na enige tyd haar breiwerk opzy en neemt mU mee naar een klein, hel der opkamertje, wa'ar ik deze nacht mag bi vakkeren. Myn protesten tegen de smettelo ze witte lakens, die nog scherp in de vouwen het bed sieren, doet ze met een sussend tuiten van haar lippen en een gebaar van haar han den af. Ze zet de kleine petroleumlamp op het nachtkastje en ik. die niet anders verwacht dan dat ze na 'n groet door de deur zal ver- dwynen beleef de laatste ontsteltenis van deze ontstellende avond wan neer ze met een paar passen by mU is, haar beide handen als een schroef om mUn bcvenarmen klemt en my doordringend en scherp aanziet „Wilt u iets voor my doen" vraagt ze, hees en met een trek van hulpeloosheid om haa' mond. „Wilt u iets doen voor my als vergoe ding voor onze gastvrijheid''" Krankzinnige gedachten vliegen door myn brem Wat wil ze? in s hemelsnaam.... „LuisterM zegt ze gebiedend. Nog steeds houden haar handen myn arm ontkiemd. „U hebt gezien en gehoord welke machten tijdens zyn omzwervingen myn man in hun greep hebben gekregen Maar u weet niet van die andere macht, die hy als erfenis heeft overgehouden. „Luisterfluistert ze opnieuw en haar mond is vlak by my. hy zal u morgen vra gen hem op de motor mee te nemen naar de stad om daar samen een borrel te .dfinken. Ik weet, dat hy dat zal doen. Dat is immers do tol, die hy moet betalen voor avonden als deze. Hij zal daar beginnen te drinken met u Als u vertrokken bent, zal hy alleen ver der drinken, totdat hy na een paar dagen als een vagebond, ziek en bleek voor de deur staat om dan weken lang half versuft in zyn stoel te zitten en zyn werk te veronachtza men. Belooft u my. dat u zult weigeren? Zegt u, dat u haast hebt, dat u toch al te laat bU uw baas komt. zegt u, dat u niet naar de stad gaat, zegt u wat u wilt, maar weiger. Beloof my. dat u weigert. Beloof my, dat u hem niet zult meenemen. Beloof my, dat u my dit zult besparen. Beloof het my..!" De gaven huid van haar gelaat is nu heel dicht bU my en onder de felle aandrang van haar gefluisterde woorden kan ik niet ander8 dan de vreemde belofte stamelen, die zy van mij vraagt Nu pas laten haar handen los. Om even later om myn schouders te rusten. Eer ik er op verwacht ben heeft ze een vluchtige kus op myn voorhoofd gedrukt. „Ik geloof u", zegt ze zacht. „Ik geloof u. En ik dank u. Goeden nacht!" Met licht zwevende tred verlaat zU het op kamertje, geruisloos sluit zy de deur achter zich Met trillende handen begin ik my te ont kleden, ten prooi aan een groter ontroering dan ik ooit voor mogelijk zou hebben genou- den. Alles in dit huis is tegelijk bekoorUjk en afstotend. Het is als een surrealistisch 8childery, waarop droombeeld en werkeiyk- heid vreemd dooreen vloeien. Deze vier uur in het gezelschap van de boer en zyn vrouw hebben my meer overstuur gemaakt dan vier jaar oorlog konden doen, inneriyk my meer ontwricht dan de gevaariykste onderneming tot nog toe. Als in een droom trek ik myn schoenen uit, zet ze onder het kleine nachtkastje. Aar zelend sta ik een ogenblik bij de kleine hang lamp. Zal ik hem uitblazen? Of laten bran den? Heb ik nog meer te duchten hier in dit huis of is Gonnie's kus de bezegeling ge weest van al 't vreemdsoortige. Ineens besloten, blaas ik, met myn hand boven het glas, het kleine lampje uit, zoek op de tast het bed, sla de dekens terug en steek myn voeten voorzichtig tussen de lakens Ik voel. als ik my uitstrek, dat ik moe ben. Maar ik weet ook. dat het nog uren zal duren voor ik slaap, in de eerste plaats omdat ik altyd moeiiyk myn rust kan vinden in 'n vreemd bed, in de tweede plaats omdat de sfeer in dit huis myn onderbe wustzijn waarschuwt, dat ik op myn hoede moet zyn. Ik moet toch nog eerder in slaap gekomen zyn dan ik verwachtte. Mfear het is niet de diepe droomloze slaap, die zich thuis altyd over my ontfermt. Het is de sluimer van een moeder, die weet dat haar kind elk ogenblik kan roepen. En uit de sluimer wordt ik gewekt door een scherp krassen, dat van uit de verst verwijderde hoek van de kamer komt, kenneiyk uit de buurt van de eenvoudige linnenkast, die daar staat. Veertig seconden ben ik het met mezelf niet eens, of ik zal opstaan, 't lampje aan steken en een onderzoek instellen, of dat ik zal biyven liggen en het geluid toeschry. ven aan ratten of muizen, die hier op zo'n grote boerdery ongetwijfeld zyn. De gelui den worden inmiddels iets anders, ofschoon niet noemenswaard harder. Het gevoel, dat ik my ditmaal onnodig zorgen maak, dat ik wat overstuur ben en daarom achter alles iets ga zoeken, wint ten slotte van mijn aangeboren nieuwsgierigheid. Zuchtend draai ik my om, en probeer de geluiden niet te horen Met het gevolg, dat zy my tot een obsessie worden. Ik kan niet langer werkloos biyven liggen, moet weten wat het betekent. Een moordaanslag op my? Ben ik in de val gelopen? Is alle vriendelijk heid en harteiykheid, tot nog toe ondervon den slechts een camouflage voor de werkeiy- ke bedoeling? Maar Gonnie dan en haar kus? Kan een vrouw een man kussen, als zy weet, dat hy diezelfde nacht onder haar dak van het leven of van zyn vryheid zal worden be roofd? Kan zy dat? Zonder enig gerucht te maken sla ik hel dek terug, tast in myn broekzak naar luci fers. Als ik met het houtje langs het doosje stryk vaart een huivering door my heen. Het simpele krasje klinkt in de nachteiyke stilte als het geluid van een donderslag. Myn trillende handen nemen 't glas van de lamp en tegeiyk stokt my de adem in de keel.... het krassen is geheel opgehouden, er heerst een dodeiyke stilte in de kamer. Op dit ogenblik van de grootste spanning hervind ik myn kalmte. Energiek draai ik het lampje zo hoog mo gelijk, loop met vier, vyf ferme stappen naar de deur van de kast en trek deze open zo. ver ik kan Het volgende ogenblik kryg ik byna een hartverlamming van schrik. Vóór my zie ik niet een rat of muis, tussen linnengoed en andere kleren, maar een man met lange baard. Wild staan de ogen achter in de diepe kassen; vyandschap en haat blin ken my tegen en de man maakt een onwille keurige beweging alsof hy zich op my wil werpen. Meer uit verbystering dan uit vreee doe ik 'n stap achterwaarts, vind dan myn stem terug en zeg schor: „Wat doet u hier ln myn kamer?" (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2