Macht Een moeilijke keus REISSEIZ0EN 1953 Honderdduizend mensen in watersnood voor dorst behoed WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Het avontuur op de hoeve. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant. Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). Enkele regen- of onweersbuien. Veranderlijke bewolking met op vele plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets, lagere middagtemperaturen, Op- en Ondergang der Zon: 17 Juli: Op 4.40, onder 20.52. 18 Juli: Op 4.41, onder 20.51. 19 Juli: Op 4.42, onder 20.49. 20 Juli: Op 4 44, onder 20.48. MAANSTAND. Wassende Maan. 17 Juli: Op 11.47, onder 22.44. 18 Juli: Op 12.57, onder 22.58. 19 Juli: Op 14.09, onder 23.14. 20 Juli: Op 15.23, onder 23.36. 19 Juli Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: i 17 Juli vm. 10.01 u.; nm 10.00 u 18 Juli vm. 10.38 u.; nm. 10.37 u. 19 Juli vm 11.17 u.; nm. 11.19 u. 20 Juli vm 12 06 u.; nm. 12.15 u. j Keulen, stand 3.49, val 0.00. stichting. Door bovengenoemde vak leraren was gezorgd voor een program van minimum eisen waaraan de deel nemende kinderen bij de verschillende oefeningen moeten voldoen voor het behalen van het diploma. Deze diplo ma's, die door een groot deel van de kinderen werden behaald, zullen nog worden toegezonden, zo deelde de voorzitter mede. De winnende groepen bestonden uit Jongens: Wim Hendriks te Stolwijk, Corn. Pols te Gouderak, Jan den Ou den te Bergambacht, Gijsb. van Eyk te Lekkerkerk, Jan Boer te Stolwijk. Piet van Buren te Bergambacht, Pauw Boesberg te Stolwijk, Teunis van Bu ren te Lekkerkerk, Piet D Bak te Lek kerkerk, Gerrit de Bie te Bergambacht Teunis Tukker te Ouderkerk aan de ÏJssel. Cornelis de Jong te Haastrecht, Herre de Butter te Krimpen aan de IJssel, Gerrit den Ouden te Stolwijk. Huig de Jong te Krimpen aan de IJs sel. Meisjes: Magda Beyer te Krimpen aan de IJssel, Willy Visser te Krimpen aan de IJssel, Jannie Verkaik te Krim pen aan de IJssel, Alie van der Ruyt te Krimpen aan de IJssel, Piëta Boer te Bergambacht, Gre van Buren te Bergambacht, Hanneke de Vries te Ouderkerk aan de IJssel, Aagje Noor- lander te Bergambacht Teiini Brussé te Krimpen aan de IJssel, Willy Mar- kesteyn te Lekkerkerk, Hannie Blok te Berkenwoude, Liena Noorlander te Lekkerkerk, Adri Visser te Krimpen aan de IJssel, Willie van der Vliet te Krimpen aan de Lek, Cobie Sturm te Lekkerkerk, Jannie Rietkerk te Lek kerkerk, Barbera Huisman te Goude rak, Anna de Wild te Haastrecht. BEPERKT SCHUTTEN. In de komende maand zal de schut sluis te Stolwijkersluis hersteld wor den. In verband daarmede zal het al- leen bij eb mogelijk zijn te schutten. Deze beperkingen zullen vermoede, lijk duren tot 20 Augustus DIPLOMA'S LANDBOUWSCHOOL.-, Gouda. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, onder wie burgemeester mr. dr. James, heeft Maandag de uitreiking plaatsgevonden van de diploma's van de gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool met ^De^ultmking 'zelf geschiedde onde' de gebruikelijke gelukwensen van de directeur, de wethouder van onder wijs, gecommitteerden en de Commis. tie van Toezicht op het M.O., terwijl de burgemeester de scheidende leer lingen <#en woord van advies meegaf voor hun verdere leven. Een van de leerlingen dankte alle autoriteiten, directeur en leraren voor hun zorg en toewijding. Het bijzondere van deze gebeurte nis was echter, dat het voor de laat. ate maal was, dat mevr. Van Dantzig als wethouder van onderwijs, en de heer A. Goedewaagen als gecommit. teerde, tegenwoordig waren Ook dr J Leest, die helaas verhinderd was aanwezig te zijn. trad dit jaar voor het laatst als gecommitteerde op. Vele hartelijke woorden werden door de burgemeester, de directeur en door een van de leerlingen tot hen gericht en allen zwaaiden hen lof toe voor wat zij voor het onderwijs in het algemeen en voor de Gem. Handels avondschool in het bijzonder gedaan hadden. Aan mevr Van Dantzig wer- den bloemen aangeboden, zowel door directeur en leraren als leerlingen; voor de heren Goedewaagen en Leest werd de dank van de gemeente ver tolkt door een geschenk. Directeur en leraren betrokken de echtgenoten van de heren Goedewaagen en Leest in deze huldiging door hun bloemen te Voor het einddiploma vijfjarige cur sus. dat vrijstelling geeft van het examen voor het Middenstandsdiploma slaagden: Piet Belt, Piet van der Broek, Jan van Gils Jan Koemans. Jan Kortle- ven, Dick Noonien, Marius Ooster. ling, Jaap Smallenburg, Henk Suur, Theo Verkaaik, Gerard Verweii. Nico van Vliet, Jan de Vries, Jan van Waas. Agnes van Berkel, Stijnie de Bruijn, Corrie Herrebout, led Hoonhout, Ria Kalmeyer, Tini Klein. Rla Lorjé, Truus Thorborg, Nel van der Wal, wil Verweij, Bep van Vliet en Gré Zap- pey allen te Gouda. Anton van Adrl- chem te Moordrecht. Kees de Ruijter en Dick Verwoerd te Waddinxveen. Gert-Jan Dijs te Bodegraven en Leen Uittenbogaard te Haastrecht. Afgewe zen werden zes candidaten Voor bijzondere ijver werd een boek uitgereikt aan Agnes van Berkel en Jan Kortleven te Gouda. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gou. da reikte een boek uit voor bijzonder goede resultaten aan Nel van der Wal en Gerard Verweij te Gouda. Uitslagen stierenkeurlng. Gonderak. Ged. Staten van de pro vincie Zuid-Holland hebben de uitsla gen van de stierenkeuring aan de eige naar bekend gemaakt. Deze waren dat de dieren van de navolgende eigenaars zijn goed of afgekeurd: Wed M Blanken-Kool. H Kloot, J W Kloot, A Kool, A Kool, D Ver- Lrc v d. Vis. A V. d Vlis'. J V d Vlist en ZnG J van Vliet en J de Jong PCzn. goedgekeurd. H de Leede afgekeurd VRAGEN AAN B. en W. Gouderak. Aan het college van B en W zijn de volgende vragen nesteld 1. Is het B. en W bekend, dat in de nacht van 13 op 14 Juli werkzaam heden zijn verricht aan het ggpieente- yjk waterleidingnet. 2. Is het B en W. bekend dat in verband daarmede een groot aantal in- wonera van wijk B. in diezelfde nacht, ongeveer tussen 11—11.30 uur door 'n zeer luidruchtig persoon uit bed werd getrommeld, om van boven vermelde werkzaamheden in kennis te worden gesteld? 3. Zijn B. en W, niet van oordeel dat een dergelijke berichtgeving ten gerieve van de inwoners op een ander uur van de dag behoort plaats te heb ben. 4. Zijn B en W. bereid de voor bo ven vermelde handelswijze verantwoor delijke instantie of persoon hiermede in kennis te stellen? Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is de heer J. Breg- man geslaagd voor het examen civiel ingenieur. AARDAPPELZIEKTE. Gouderak. Sommige mensen die een volkstuintje hebben waarin aardappe len verbouwd Worden zijn tot de ont dekking gekomen dat tengevolge van het herfstachtige weer ziekteverschijn selen in de aardappelen zijn te consta teren. BRANDWEEREXAMEN. Goudrlaan. Na 16 lessen, gegeven door de heer Jansen uit Zuilen heb ben de leden van de vrijwillige brand weer Donderdag examen gedaan. Vier heren van de brandweerinspectie heb ben de leden stuk voor stuk aan de tand gevoeld Daarna volgde 'n prac- tische oefening met de motorspuit, welke inhield een blussing van een perceel vanaf open water. De uitslag van he* examen welke daarna bekend gemaakt werd wai zo dat er van de elf candidaten tien hun dinloma zullen ontvangen, van wie drie met bijzondere vermelding. De heer Aaldijk van <\,e inspectie, sprak er zijn genoegen over uit, dat er voor de gemeente welke onlangs een nieuwe autospuit aangeschaft "had, nu ook een corps is, dat daarmee om kan gaan. De burgemeester dankte de in spectie voor de lessen en het perso neel voor de moeite van het volgen daarvan. HAMADA. Haastrecht. Dinsdag 21 en Woensdag 22 Juli zaï Haastrecht weer in het middelpunt van de belangstelling staan. Het ligt allen nog vers in net geheugen, hoe vorig jaar op initiatief van Handel en Nijverheid de Haas trechtse Marktdagen, kortweg ge noemd Hamada, werden georgani seerd, waaraan medewerking Werd verleend dor de R.K. Middenstands vereniging, de Kaasdagcommissie en de Oranjevereniging. Het succes was zeer groot Het Hamada-comité, on der de energieke leiding van de heer C. Uittenbogerd, heeft niet stil ge zeten. Vele vergaderingen werden belegd en thans ia besloten wederom deze marktdagen te organiseren. De organisatoren nebben tijd noch moei te gespaard om op basis van de erva ring van vorig jaar de organisatie zo goed mogelijk te maken De Oranje vereniging zal ditmaal niet van de partij zijn en wegens omstandigheden evenmin de KaasÖagcommissie. Toch zal de kaastentoonstelilng met de daar aan verbonden wedstrijd niet ontbre ken. De Landbouw-boeren jongeren groep is namelijk bereid gevonden haar medewerking te verlenen. Het programma is dit jaar nog aan trekkelijker gemaakt, zonder dat het eigenlijke doel van deze dagen is voor bij gestreefd, namelijk de bezoekers te tonen, wat handel, industrie, am bacht enz van Haastrecht, Vlist en St°'n kan presteren. Evenals vorig jaar zullen de markt dagen worden gehouden in het Con- cordia-gebouw en op het terrein er voor. Op het ogenblik hebben 32 fir ma's hun medewerking toegezegd met producten van zeer uiteenlopende 8 HEREN KEURING. P&pekop Bij de in de maanden Fe bruari, Maart, April en Mei van dit jaar gehouden stierenkeuringen zijn de stieren van de navolgende eigena ren voor de openbare dekdienst goed gekeurd De eigenaars van deze stieren zijn de heren: A. N Baars, J. C. van den Berg J J. Cromwijk, J. A. van Drie, A. Eikelenboom, M A Hagoort. wed. J. C. van Lieshout, G. de Bruijn MIDDENSTANDSFEEST. Zevenhuizen. De Zevenhuizense Middenstandsvereniging organiseert deze week een grote middenstandsten. toonstelling. De „Zeminto" zo is de tentoonstelling genoemd, is zeer om vangrijk opgezet. Maar liefst 27 stand houders laten liet publiek zien wat er alzo te koop is. Het is zo als burgemeester Arn. Boer beweerde, dat de middenstand, de schakel tussen de productie en de consumptie hernieuwd kan tonen, welke service de winkelier de burge rij kap bieden. AIS' „speciale attractie voor de t,Zeminto" hééft de Zeven- huizense middenstandsvereniging con tact opgenomen en medewerking ver. kregen van het comité Landelijk Con. cours-Hippique, dat een groot Con- cours-Hippique geeft. Het schitterend- ste uit dit programma is de grote pa rade. Tevens treden op Harry Kroeze's Motorkozakken met een wereldstad programma. Voorts geven zij de sprong over 12 mensen en een voet balmatch op ronkende motoren Ook staat op het programma de sprong met de motor door de brandende hoe. pel en de jonge artisten met acroba- tische toeren op de motor. De muzikale medewerking geeft de Band-Kapel van de muziekvereniging ,,De Kleine Trompetter" Groeneweg. Zevenhulzen. De voetbalvereniging „Groeneweg" kwam in jaarvergade ring in „Hof van Holland" bijeen. Voorzitter C J. van Helden bracht in zijn openingswoord een woord van dank aan de elftalcommissie voor het vele werk dat zij in de afgelopen tijd heeft gedaan in het belang van de vereniging. Tevens deed hij een klemfnend beroep op alle spelers om gebruik te maken van de training. De jonge spelers drukte hij op het hart zich met volledige overgave te geven dan zijn zij verzekerd van een plaats in de hoogste elftallen. De aftredende bestuursleden werden herkozen .Voor de heren J Koole en A, Metselaar, die zich uit het bestuur wensten terug te trekken, werden jjeen nieuwe bestuursleden gekozen, zodat het bestuur thans uit 3 leden bestaat De elftalcommissie werd weer her benoemd met uitzondering van de heer J Edeling. In diens plaats werd benoemd de heer Joh. de Graaf Ook financieel was het een gunstig jaar geweest; er was een batig saldo van 246.01, Ook dit jaar zal de vereni. ging weer een uitstapje maken. Voor. zitter C. J. van Helden besloot met een woord van dank en wenste de elf tallen een succesvolle competitie (ADVERTENTIE I. M.) T. GOEDEWAAGEN ZONEN DEVIEZENBANK GOUDA Boskoop - Oudawator Schoon hovon - Woordon - Zootormaor Vreemd gold on roischiquat voor allo landan voorradig (maximum I 1000 per per- zoon per reit, aulo'i I 400.—) ftalibagaga- an Ongavallanvarzakarlng (ADVERTENTIE I.M.) ITITITr Niet krabben.De helder vloei- I l- l I li hare D.D.D.kalmeert de Jeuk ll lJ U l\ ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot dlepin de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN aard. Enkele firma's uit Gouda zijn toegevoegd in branches, waarin Haastrecht, zij het niet direct, dan toch indirect voorziet door verte genwoordigers. B. en W. hadden ongelijk bU woningvordering. Hoeenkoop. Ged. Sta'en van U'rceht hebben het college van B en W van deze gemeente ln het ongelijk «esteld inzake een geval van woonruim*jvor- dering, nadat het slachtoffer van deze vordering in beroep was gegaan. Dit slachtotter was de heer Borst, die een woonhuis met landerijen van het R.K. armbestuur bewoonde. Toen het armbestuur deze eigendommen verkocht aan de heer Boere te Hoen- koop wilde de laatste dat de heer Borst de woning zou verlaten zodat hij er zelf in zou kunnen gaan worn n De Grondkamer zowel als de Centrale Grondkamer erkenden evenwel het recht van de heer Borst om tot 1958 in het huis te blijven wonen. Daarop zocht de heer Boere een andere weR om zijn doel te bereiken; hij eiste ver bouwing van de woning en de kan tonrechter gaf de heer Borst de raad de zaak in der minne te regelen, waaraan de heer Borst gevolg gaf Maar hiermee was de kwestie nog niet bijeelegd. zoals later bleek. Eerst liet Boere de heer Borst door middel van de kantonrechter 'n hoge re pachtsom opleggen. Nadat de neer Borst om financiële redenen een voor stel van de burgemeester om met Boe re van woning te ruilen van de hand had gewezen kreeg hij een vorderings bevel van B en W Hij moest het ge zin Boere inwoning verschaffen, wa' tot gevolg zou hebben dat de heer Borst zelf maar een klein gedeelte "an de woning, juist het slechts half ge restaureerde gedeelte, zou mogen blij ven bewonen. De heer Borst ging toen tegen het vorderingsbevel in beroep bij Ged Statpn en die hebben thans het Lesluit van B. en W. vernietigd, zodat de heer Borst het huis tot 1958 zal kunnen blijven bewonen. Lexmond. De muziekvereniging Ex celsior kwam op het concours te Gar deren zeer goed voor de dag, want met 342 punten werd een eerste prijs be haald. Ook de eer8*e ereprijs was voor Excelsior. Dirigent is de heer Van Geffen uit Vianen. Molenaarsgraaf. Mej. Els Prins is geslaagd voor het Mulo diploma. Nleuw-Lekkerland. De gemengde zangvereniging Amicitia, dirigent de heer P. J. Scholten, behaalde gisteren op het nationaal concours te Hoog Soeren in de afdeling Uitmuntendheid een eerste orijs met 315 punten. Oud.Alfilas. Uitslag onderhandse aanbesteding voor het uitvoeren van onderhoudswerken aan de Bijzondere Lagere School te Oud-Alblas voor re kening van de Vereniging tot Sticb ting en Instandhouding van <*n school met de Bijbel te Oud-Alblas Architect W v. d Laan te Papen drecht. Joh Nijhof, aannemer, Oud-Aibla^ voor perceel 1 3171,—, voor perceel 2 200, B. Lagendijk, timmerman. Oud-Alblas, voor perceel 1 2598,—, voor perceel 2 250, BINNENLAND. JONGE WINKELIERS NAAR AMERIKA. Het ligt in de bedoeling, döor mid del van ae technische bijstand van de M S A. een aantal jonge mensen uit de detailhandel in Nederland, die voor bestemd zijn om in de toekomst een leidinggevende functie in een detail- bedrijf te vervullen, in de gelegen heid te stellen, gedurende vier tot zes maanden een trainingsperiode door te maken in Amerika. De leeftijd der deelnemers zal zo veel mogelijk moeten liggen tussen de 24 en 33 jaar Candidaten voor dit project dienen zich voor 31 Augustus schriftelijk te wenden tot het secretariaat van de contactgroep opvoering productiviteit, Raamweg 43 te 's-Gravenhage. Gedrang in de gevangenissen In de Tweede Kamer is een wets ontwerp aangenomen tot wijziging van de begroting 1953 van het depar tement van justitie. Hierin wordt 'n bedrag van f 10.000 aangevraagd voor de kosten van een kleine stu diecommissie met betrekking tot bouw kundige voorzieningen ten behoeve van het gevangeniswezen. Voorzieningen zijn dringend nood zakelijk. De studiecommissie zal niet alleen de belangen der gevangenen. doch ook die van het personeel in het oog moeten vatten. Wat de ruimte betreft zijn er grote moeilijkheden. Vijftig jaar geleden waren er 8600 plaatsen in strafgestich- ten op een bevolking van 5 millioen zielen Thans zijn er 6239 plaatsen op een bevolking van 10 millioen. Een deel van deze plaatsen is aan de eigenlijke bestemming onttrokken. De studiecommissie zal hebben na te gaan of een aanpassing van de nieuwe beginselen verkregen kan worden bij de bestaande gestichten. Men vreest, dat dit niet goedkoop zal zijn. Eventuele concentratie van gevan genen zal alleen mannen betreffen. De vrouwen ziillen worden opgeno. men in het nieuw te bouwen centraal vrouwengesticht Helling Zuivellondi verlaagd. Blijkens een rondschrijven van het bedrijfschap voor zuivel kan de hef fing van het Zuivelfonda IV, lopende van November 1952 tot November 1953 verlaagd worden Zulks is mogelijk omdat de uitgaven van dit Zuivelfonds vermoedelijk met het reeds aanwezige saldo en de nog te verwachten in komsten ongeveer in evenwicht zul- 6Gedurende het lopende fonds zal, in- plaats van de 30 cent per percent vet per 100 kilogram melk, slechts 20 ct. worden berekend. Per 100 kilogram boerenkaas zal f 6 60 per 100 kilogram, inplaats van f 9 85 worden geheven. De reeds in rekening gebrachte hef. fingen zullen, na publicatie van de be treffende verordening, spoedig wor den verrekend. Men zal zich herinneren, dat over het Zuivelfonds III Nov 1951-Nov. 1952, aanzienlijke terugbetalingen zijn gedaan. NUMMERBORDEN VOOR ALTO'S Ingewikkeld formulier Naar aanleiding van een adres dat de KNAC aai\ de minister van Water- 5taat had gericht met betrekking 'ot de trage gang van zak^n bij de afgif te en overschrijving van kentekenoe- wijzen heeft de betrokken minister medegedeeld dat deze achterstand enerzijds het gevolg is van een zeer sterke stijging van het aantal aanvra gen tot ongeveer het drievoud van dat, waarop de personeelsbezetting van de rijksdienst voor het wegver keer was berekend, terwijl anderzijds de afhandeling wordt vertraagd 'loor onnauwkeurige en onvolledige invul ling der aanvraagformulieren. In een nader adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de KNAC wat dit laatste betreft er op gewezen, dat zulks naar haar ervaring zeer zeker mede in de hand wordt ge werkt door de inrichting van 't vra genformulier dat de autogebruiker, speciaal in het geval van overschrij ving niet gemakkelijk kan beantwoor den. De KNAC is dan ook van oor deel, dat in het bijzonder voor jerso- nenauto's met een aanmerkelijk een voudiger formulier kan worden vol staan. ZAKKENVOORZIENING. De vrijmaking van de handel in vee voeders biedt voor de afnemers de mogelijkheid voortaan weer levering in jutezakken-inclusief te bedingen. Het grote voordeel voor de boeren is, dat deze zakken na lediging in eigên be drijf ophieuw kunnen worden ge bruikt of tegen inruilwaarde ver kocht Op deze wijze wordt zeker de helft bespaard op de verpakkingskos- ten. Nu ook het herstel van de vrije invoer van voedergTanen is aangekon digd, zal een geleidelijke terugkeer van de vooroorlogse toestand mogelijk zijn. Hetzelfde geldt overigens voor kunstmest e.d. Weer tomaten naar Engeland Het Engelse ministerie van Hande' heeft na overleg met de ministeries voor Voedselvoorziening en Landbouw, medegedeeld, dat besloten is, dat de tomateninvoer uit West-Europa en bepaalde andere landen met ingang van middernacht van 17 op 18 Juli hervat mag worden Het besluit houdt verband met de wijziging in de aanbodpositie nadat op 7 Juli de invoer werd verboden. POLO WEDSTRIJDEN. Oudewater. Zaterdagmiddag om vier uur zullen in het zwembad alhier de Heksenwaagpolo-wedstrijden plaats hebben. De deelnemende verenigin gen zijn de volgende: De Fuit te Maar- sen, S.Z. en P-C. te Schoonhoven, Z.T.B. te Barendrecht en O.Z.V. te Oudewater Voor de polowedstrijden zijn de navolgende prijzen beschik baar gesteld: le prijs een beker; 2e en 3e prijs medailles. Ook wordt er een 7 maal 25 meter slag estafette gehou den, waarvoor een medaille is uitge loofd. BLIKSEM SLOEG IN HOOIBERG. Polsbroek. Tijdens het onweer .n de nacht van Maandag op Dinsdag sloeg de bliksem ln de top van de hooiberg van de veehouder P. de Jong. Wonder boven wonder vatte slechts een klein gedeelte van de top van de rieten l:ap vlam en werd door het hemelvuur geen brand veroorzaakt in de grote hoeveelheid hooi die in de berg zat De brandweer werd onmiddellijk na de inslag gealarmeerd en die was zeer snel op de plaats des onheils gearri veerd en slaagde erin het gevaar voor uitbreiding van de brand te bezweren. Tijdens de blussingswerkzaamhoden vielen twee brandweerlieden, de on dercommandant C. van Duuren en K Horden uit de zeven meter ho%e berg Zij kwamen op een hoopje hooi te recht en hieraan is het te danken dat deze valpartij geen zeer ernstige ge volgen had. De ondercommadant liep geen letsel or. zijn lotgenoot een ge kneusde schouder. Dinsdagavond moest de brandweer opnieuw in actie komen, daar wegens hooibroei de berg van de veehouder A Oskam gedeeltelijk leeggehaald moest worden. Hierbij behoefde even wel geen water te pas te komen. De christelijk gemengde zang vereniging Ons Koor heeft Dinsdag op een concours te Berg ep Dal by Nij megen in de eerste afdeling een twee de prijs behaald met 269 punten. Het meisjeskoor Zangvreugd, dat voor de eerste maal deelnam, werd in de der de afdeling geplaatst met een tweede prijs met 266 punten. Een wapenstilstand ja ot neen. Het opperbevel van de V.N. heeft in krachtige bewoordingen van de Noordelijke onderhande laars geëist, dat «U onmiddellijk besluiten tot het doen van de no dige stappen voor het tekenen van een wapenstilstand. Verder is aan de Noordelijken mede gedeeld. dat het geallieerde opperbe vel niet van zins is, de Noordelijke eis in te willigen, dat meer dan 27.000 Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, die de vorige maand op bevel van Rhee zijn vrijgelaten, weer gevangen geno men moeten worden. Aan de Noordelijken zou duidelijk gemaakt zijn, dat het opperbevel der V.N. van gevoelen ls, dat er niets meer te bespreken valt en zijê standpunt de finitief is. Van gezaghebbend^ jijde is er op gewezen, dat een dette«ieve vaststel ling van de bestandBlfcl*, met het oog op het Noordelijke offensief, voof het tekenen van de wapenstilstand moet geschieden. SCHOONHOVEN. UITKOMST VOOR VEROUDERDE GASFABRIEKEN. Een eenvoudige Installatie, die het mogelijk maakt propaangas met lucht ln zo gunstige verhouding te nengen, dat lichtgas kan worden vervangen of aangevuld, is door het Haagse inge nieursbureau T. A. B. geconstrueerd Propaangas (kraakgas), dat in gro te hoeveelheden kan worden geleverd door de raffinaderijen van de ,>etro- leumindustrie, kon tot nu toe slechts tot drie'percent worden bijgemengd Indien men het propaangas eerst met lucht mengt (1 op 4,5) en nadien aan lichtgas toevoegt, dan kan tot dertig percent bijmenging komen. Het ingenieursbureau is er in ge slaagd een zodanig veilige automaat te construeren, dat dit mengsel inder daad te verwezenlijken is. Op deze manier kan het irehtgas van de be staande maar verouderde gasfabrie ken worden „gevitaminiseerd". Dodelijke aanrijding. Het Is nog niet geheel duide- lUk, hoe de aanrijding kon ont staan, die Woensdagavond op de Hogedfjk, bU de oprit van de Oranjelaan, plaats vond en dle^het leven gekost heeft aan de 27-jarige K. Hoffland, uit Streefkerk. De heer Hoffland reed op zijn fiets in de richting Ammerstol, toen de dienstbus van de Twee Provinciën naar Gouda, die om kwart over ne gen uit Schoonhoven vertrokken was, hem achteropreed. Er was geen tege moetkomend verkeer, toen de bus de fietser inhaalde en er waren, voor zo ver bekend, ook geen andere beletse len voor het uitvoeren van een ver- keersmanoeuvre, zoals die dagelijks voorkomt: het inhalen van een fiets door een bus. Niettemin is de fietser tijdens het inhalen op een of andere wijze in aanraking gekomen met de zijwand van de bus Daardoor is de heer Hoffland zijn evenwicht kwijt ge raakt en wel zeer ongelukkig geval len. Hij kwam onder het achterwiel van de bus terecht en kreeg dat over het lichaam. Zwaar gewond bleef de wielrijder liggen en de bus werd door de chauf feur, die door zijn passagiers opmerk zaam werd gemaakt op het gebeurde, tot staan gebracht. Dokter Barten, die zeer snel ter plaatse was, liet de ge wonde naar "het Van Iterson Zieken huis te Gouda overbrengen. Daar con stateerde men o.m. een ernstige bek kenfractuur en zware inwendige kneu zingen. Aan de gevolgen van die ver wondingen is de heer Hoffland gister avond overleden. De bus, die geen schade opliep, werd bestuurd door L. P. G., uit Krim pen aan de Lek. Ook de fiets van het slachtotter bleef volkomen onbescha digd. CONCERT. Onder auspiciën van de buurtver- eniging Olivier van Noort wordt morgenavond 'n concert gegeven. Dit maal zullen daaraan medewerken een Beierse kapel, de Astra's genaamd en de Gimaza's Het is het tweede con cert dat de buurtvereniging doet ge ven. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor de acte Engels L.O. mej. H Brouwer. Zij be. haalde het hoogste aantal punten van haar mede-examinenti. AANBESTEDING. De architect W. v. d. Laan te Pa. pendrecht heeft onderhands aanbe- steed het bouwen van een uitbreiding aan de Schoonhovense Zilverfabrlek H Hooykaas Ingeschreven werd als volgt: fa. S. v d. Oever Zn. voor 29.306 en fa. J. C. Peltenburg Zn. voor 28.623, Het werk is opgedra- gen aan de 'laagste inschrijfster, de firma Peltenburg. HOOFD CHR. KLEUTERSCHOOL. Het bestuur van de Chr. Kleuter school heeft in de vacature, ontstaan door de ontslagaanvrage van mej Groeneveld, per 1 September benoemd mej. J. B. Langevoort te Voorburg. NUTSBIOSCOOP. De Fransen verstaan de kunst om van gebeurtenissen uit het volle leven een film te vervaardigen die door echtheid en psychologische ondergrond boeit. Zo'n product van de Franse filmindustrie is ook „De verboden vrucht", waarin de eertijds als komiek, later ook in karakterrollen zo bekend geworden Fernandel de hoofdrol speelt Het is een stuk levensgeschiedenis van de dokter in he' beroemde Zuid- Franse plaatsje Arles. Maar liefst drie vrouwen kruisen het levenspad van de dokter Liefde, jalouzie, achterdocht, maar tenslotte toch een aanvaardbare oplossing vormen de hoofdpunten uit de film. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria'Martina Elisa beth, d. van Th J, Broers en J. Th Broekhof Adriana, d, van C. van der Kuil en M. van der Werken Hendrika, d van A. Neerlandt en P. J. Dullemont. Ondertrouwd: N. de Wolff en M. E. Wewer G Jansen en A. P. J Vos A. P. Hoo. genboezem en R. M Snoei. Over leden: F. Gorter, echtgenoot van B Both, 75 jaar. Hoornaar. Voor aanstaande Za terdag wacht Stedoco 1 reeds de re turn wedstrijd tegen Schelluinen in die plaats. Deze opgaaf zal zwaar, mis schien zelfs te zwaar blijken te ziln. vooral nu men met verschillende in vallers zal moeten aantreden. Of zou den juist dere invallers voor een ver rassende uifSlag zorgen? Stedoco 3 trekt naar Altena 3. Deens tankschip voor Rusland De Deense minister van Buiten landse zaken, Kraft, heeft er op ge zinspeeld, -dat zijn regering geen re denen zietfipm het tweede tankschip, dat in Denemarken voor Russische re kening wordt gebouwd, niet af te le veren. Verlfeden jaar werd het eerste in Denematken gebouwde tankschip voor Russische rekening afgeleverd ondanks Amerikaanse protesten Het tweede schip moet in het laatste kwartaal van dit jaar wórden opgele verd. Kraft verklaarde, dat van de Deense ambassadeur in Washington een ver slag over een nieuw Amerikaans pro test was ontvangen. Dit tweede tankschip wordt echter gebouwd volgens een in 1948 geteken de overeenkomst en ln West-Europe- se landen meent men algemeen, dat het verbod geen betrekking heeft op uitvoering van overeenkomsten, die reeds waren afgesloten, aldus ver klaarde Kraft. ZONDAGSDIENST. Krimpenerwaard: G. J. Barten, Schoonhoven, Telefoon K 1823—339; R Boomkens, Krimpen aan de Lek, TêJefoon K 1895—500; J. N. B. van der Grient, Bergambacht, Telefoon K 1825—216; W. J. Leeuwenburg. Ouder, kerk aan de IJssel, Telefoon K 1894 266. Arkel Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos en Glcasen-Nleuwkerk: U. R. Brandsma, Noordeloos, Tele foon 7 L J. Bastiaanse, Meerkerk, Telefoon 16. Hardinxveid Giessendam: Dr K J. van der Kamp. Haastrecht - Polsbroek Oudewa. ter: Dr. Hoving Oudewater, Telefoon 57. 8lledrecht: Dr. Folmer. Waddinxveen: P. van der Linde, Te. lefoon K 1829—450, Zevenhulsen - BleiswUk: W. H. Verduyn den Boer, Zevenhuizen, Te lefoon K 1802—204. Dierenartsen Schoonhoven - Berg. ambacht: H. J E. Wensink, Bergam bacht, Telefoon K 1825—357. r' GEALLIEERD TEGENOFFENSIEF IN KOREA. De verbondenen zijn gisteren tegen het aanbreken van de dag een tegen offensief begonnen. Men spreekt' aan het front van „het grootste offensief in twee jaar". Er wordt „bevredigende voortgang" gemeld. Het tegenoffensief wordt ge steund door tanks, artillerie en vlieg tuigen. Het Zuid-Koreaansg ministerie van defensie deelt mede, dat sinds het begin van het Noordelijke offensief 18.500 Chinezen zijn gedood of ge wond door de Zuid.Koreanen. Dit cijfér was onvolledig en de werkellj. ke Chinese verliezen zouden vermoe delijk hoger liggen Wat gebsuit er in Kuslandt West-Duitse functionarissen zeggen spoedig een of andere stap van Oost- Duitsland te verwachten, waaruit de lijn van de Russische politiek ten op zichte van het Westen na de val van Beria zal blijken. Zij gronden deze verwachting op de berichten, volgens welke de Russische hoge-oommissaris in Oost-Du ïtsland, Semjonof. na een verblijf van twee weken in Moskou te Berlyn is teruggekeerd Eerder werd reeds gezegd, dat Semjonof weg gezuiverd zou zijn. In West-Berlijn maakt men verder melding van de aanwezigheid van ve le Oost-Duitse spoorwagons voor goe derenvervoer aan de grens met West. Duitsland. Men uit de veronderstel ling, dat deze wagons zouden moeten dienen voor het wegvoeren van de vijftienduizend grenswachten aan de Oost-Duitse zijde. In de handelingen van het Ameri kaanse congres is aantekening gedaan van de mening van een Slavisch des kundige, dr. Kerner, die alg professor verbonden is aan de universiteit van Californië, over de ontwikkelingen van het regiem ln Rusland. Volgens dr. Kerner, die nog onlangs een tocht langs het ijzeren gordijn heeft ge maakt, vormt de ontwikkeling in Rus land een aanwijzing, dat de „oude gar- de" (Molotof, Worosjilof, Kagano- witsj en Mikojon), waarby zich moge lijk Kroetsjef en Boelganin zouden hebben gevoegd, de boventoon is gaan voeren in het presidium van tien le den. De aanklacht tegen de later in ere herstelde dokters zou aanvankelijk hebben moeten dienen om zowel Be ria als Malenkof weg te zuiveren. Volgens Kerner kan men uiteindelijk een botsing tussen de oude garde en Malenkof verwachten. INGEZONDEN. CABAUW, 14 Juli 1983 SNELLE 8PUITERS. Geachte redactie, Uit het in uw blad van Vrijdag 9 Juli J.l. geplaatste bericht, betreffen de boerderïjbrand te Cabauw, viel af te lelden, dat de gemeente-brandweer van Lopik het eerst bij de brand aan wezig was en dat de brandspuit van de „Onderlinge Brandverzekerings- Maatschappij" ook nog water gaf. Met alle waardering voor de snelle reactie van de gemeentelijke brand weer van Lopik, wier komst geenszins overbodig was, moet ik toch opmerken dat de spuit van de „Onderlinge" reeds 5 minuten in werking was, toen de brandweer van het corps nr. 1 van Lopik arriveerde. Dit was mogelijk omdat de spuit van de onderlinge verzekerings maat schappij vlakbij de plaats des onheils was gestationeerd. Met dank voor plaatsing, ENKELE SPUITGASTEN. Het is niet onze bedoeling ge weest een van de drie, by het blus- singswerk betrokken brandweercorp sen, te kort te doen. Gaarne drukken wij dan ook deze toelichting van de „Onderlinge"-spuitgasten af. (red.). Zaterdag 18 Juli. Bergambacht. Turnuitvoering te Berg- stoep met medewerking van mu ziekvereniging Excelsior. Giessendam. Terrein gebr. Den Butter. Zomerfeest mondaccordeonvereni. ging Bravo. Giessen-Nieuwkerk. Terrein van de heer Kooiman Landdag Volksonder wijs. Gouderak Terrein Karei Doormanlaan. Demonstratie gymn. ver. THOR., m.m.v. gymn, ver. C.G.V uit Capelle aan de IJssel en muziekkorps Cae. cilia Lexmond. Concert muziekvereniging Excelsior. Nieuwpoort. 8 uur. Concert op de Dam door muziekvereniging Kunst na Arbeid. v n TWEEDE BI.AH. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOT,T AND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 17 JULI 1951. LANDBOUW EN VEETEELT. PLASTIC TOT BESTRIJDING VAN ONKRUID. Hier is alweer een nieuwe toepas sing van plastic.i Het betreft het be dekken van de bodem tussen rijen fijne gewassen, zoals b.v aardbeien, met een strook doorschijnend dun plastic. Het voordeel hiervan is, dat het onkruid er onder verstikt wordt, terwijl uitdroging van de bodem wordt verhinderd. Dit spaart arbeid doordat men minder behoeft te schof felen en te sproeien terwijl de vruch ten minder worden beschadigd door opspattende grond bij slagregens en ook slakken minder de kans krijgen bij de vruchten te komen. De struc tuur van de grond blijft door het be houd van vocht onder het plastic uit stekend Het enige bezwaar is dat 't materiaal nogal kostbaar isj Voor één are aardbeien heeft men bij de tegen woordige prijzen f 40,. aan plastic (ADVERTENTIE l.M.) 25 cent- per pak Dubbel pak 45 cent voorschriften zijn onderworpen. Vroe ger zagen de arbeiders in de DUW 'n instelling waar men gedwongen werd te werken als er elders geen werk te vinden was. Doch dit stempel van minderwaardigheid heeft de DUW al lang verloren. Er wordt thans Behoor lijk verdiend en de soort arbeid staat gelijk aan die van normaal werk. Dat is ook billijk aangezien het meestal hoognodige arbeid tot verbetering van onze cultuurbodem betreft. Maar het is geen bevredigende toestand dat de landbouw thans niet meer voldoen de arbeidskrachten kan vinden voor het normale boerenwerk omdat de DUW aantrekkelijker 1 is geworden. In sommige streken gebeurt het zelfs dat mensen, die in vaste dienst zijn van bijvoorbeeld een zuivelfabriek ont slag nemen om in de DUW te gaan werken Een van de voornaamste re denen daartoe is de omstandigheid dat men bij de DUW een vrije Zaterdag middag en een vrije Zondag heeft, wat de zuivelfabriek of de boerderij niet kan garanderen. Deze vraagstuk ken vormen op het ogenblik het on derwerp van besprekingen tussen de hierbij betrokken instellingen en or ganisaties. (ADVERTENTIE I.M.) nodig. Natuurlijk kan het plastic na de oogst worpen opgerold en later opnieuw worden gebruikt. Dit bericht herinnert ons aan het gebruik, dat men reeds lang voor de oorlog maakte van dun asfaltpapier bij de cultuur van ananassen in tro pische streken. Men had er dezelfde bedoelingen mee van bescherming van de grond tegen uitdrogen en het onderdrukken van onkruid. Het zou wel interessant zijn wanneer dit oor spronkelijk tropische systeem thans met ander materiaal bruikbaar bleek voor onze Nederlandse tuinbouw. De DU.W. nis concurrent voer de landbouw. In verschillende streken van ons land ondervindt de landbouw momen teel moeilijkheden bij de arbeiders voorziening ten gevolge van het feit dat vele landarbeiders liever bij de DUW gaan werken dan hU de ooeren. In het byzonder is er een sterke voor keur voor de zogenaamde „vrije DUW- objecten". Dit zijn werkzaamheden, die als normaal werk te beschouwen zijn en dus niet aan de werkloosheids- .r Op de Zulveldag. die vorige week te Wageningen Is gehouden, kwam een belangrijke kwestie ter sprake, namelyk of het voor de landbouw in zijn geheel gezien wel voordelig is om zoveel mogeiyk producten uit de melk - te maken en dus zo min mogelUk ondermeIk aan de boeren terug te geven om er varkens mee te mesten en kalvers op te fokken. Het was dr. Gras huls, die dit vraagstuk aan de orde bracht ln zUn inleiding over de waar-j de die ondermelk voor de veevoeding heeft. HU liet zich natuurlUk niet uit over de richting, die de zuivelindustrie moet inslaan, maar verklaarde met nadruk dat de kwaliteit en de gezondheid van de varkens in de zand streken hard achteruit is gegaan sinds er zo weinig ondermelk wordt ge voerd De oorzaak daarvan was de hoge prUs, die de ondermelk de laatste jaren'kon opbrengen wanneer de fabriek er poeder van maakte of wan neer er meer kaas werd gemaakt. Vroeger was de zulvelfaju zandstreken veei eenvoudige zet. Toen maakte men hoe.- boerderij tow""'!?1 d!t"ê»°voudigo daald, spreekt "dat nog meer. Wij moe- bSt voldeed op den di-ur niet. Voor- ten daarbij tevena in aanmerking ^e- al in het begin van de zomer, a!s de men dat melkproductie op zijn hoogst^was, melk teg Bij zonnebrand, doorzit ren, schrijnen, smelten door ook de opbrengst van deze ak kerbouwproducten aangetast, 't Heeft er dus alle schijn van dat wy ver standiger zullen doen meer ondermelk of meer ondermelkpoeder te gebrui ken voor de baconproductie. Dit laat ste betekent dat de poederinstallaties toch in ieder geval hun nut hebben. Zij maken het immers mogelijk om het overschot van ondermelk, dat in de maanden Mei en Juni optreedt, te verpoederen en aldus te bewaren voor de maanden, waarin er meer vraag naar, dan aanbod van ondermelk is. Het is dus stellig niet zo dat die poe dertorens geen nut zouden hebben. Bovendien zal de melkpoedermarkt minder overvoerd raken wanneer meer poeder wordt omgezet in var kensvlees. Er moet alleen voor wor den gezorgd dat het poeder geen al te grote prijsschommelingen vertoont, want dan kan men nooit de productie kosten van de varkens behoorlijk be rekenen. Wij geloven dan ook dat wat by eerste kennismaking een bijna on oplosbaar vraagstuk schijnt, in de praktijk heel goed kan leiden tot een versteviging van zowel de zuivelindu strie als de varkenshouderij. MOND- EN KLAUWZEER. Op de internationale conferentie te Rome voor de bestrijding van mond en klauwzeer heeft men besloten een commissie in te stellen ter koppeling van de bestrijdingsmiddelen. Ver wacht wordt, dat deze commissie *iog dit jaar met haar werk zal beginnen. Tien landen nemen aan de conferen tie deel: Duitsland, Oostenrijk Dene marken. Griekenland, Ierland, Neder land, Italië, Noorwegen," Engeland en Turkije. HOOI LEVERT VITAMINE D. Vrywel niemand heeft geweten, dat honderdduizend mensen ln Zee land in de afgelopen vijf maanden, nog door een andere ellende dan door de watersnood bedreigd werden. Dat was de waternood, nood om zoet wa ter ter lessing van de dorst en ter wering van het vuil. Dit is een verhaal vol spanning, van strijd tegen het sluipende, krui pende, kolkende en kokende zeewater, dat de drinkwatervoorziening van Zuid-Beveland en van een deel van Walcheren bedreigde. Dit is ook een verhaal van vernuft en licht, van techhisch doorzicht cn onversaagd volhohden om de kranen stromende te houden, ondanks de vervaarlijke tegenstandster, de zee, die de dijken brak, dorpen en boeren hoeven verwoestte, leven wegspoelde Pn kostelijke landbouwgrond in met kreken doorgroefde binnenzeeën herschiep. Wat zouden die betrekkelijk dunne drie panelen hoog. een ongewone ver waterbuizen, levensaderen van de wo- schijning en vormt een hulpverbinding dernste samenleving, tegen dit geweld tussen gebroken stukken van ae be- tweeen is ae allermachtigste in Rus- Het in zijn binten krakende bouw. sel van de communistische heerschap, pij in Oost-Europa, de waarschijn, lijk bloedige aflossing van de wacht door nieuwe figuren, demonstreert niet alleen voosheid en huichelarij. Naar het zich laat aanzien moet de gehele ommekeer verklaard worden uit het streven naar macht van enkele machtigen. De zucht naar macht schynt de mens wel d»ep ingeboren te zijn. De mannen, die gevieren te gebieden hadden over het grootste land van Europa, over meer dan de helft van Azië en over vele onderwor pen kleine landen, zy hadden ieder aan een kwart van die heerschappij niet genoeg. De naar normale be. schouwing reeds zeer machtigen wil den nog meer macht. Een van de vier is gevallen, hy is uitgestoten door de andere drie, die nu ieder wat meer macht hebben. De kenners van Oost. Europa zeggen evenwel dat het einde van de machtsstrijd nog niet bereikt is. Ook die drie machtigen zullen voortgaan elkaar te wantrouwen ek te bespionneren. Er zal een dag komen dat een van de drie valt en dan zal de strijd pas op zijn felst worden. Dan zal gestreden worden om het ant woord op de vraag: Wie van ona der elementen kunnen inbrengen? Zij moesten afknappen als lucifershoutjes tussen duim en vinger. Indien tenmin ste de mens, niet met hersenen en lijf, op het behoud van de zoetwatertoe voer was uitgeweest. Er is lang en hard gevochten om dit behoud. En npg dagelijks speuren deskundigen langs de noodvoorzieningen, langs beschermende wegen, naar de zich ver- tonleiding, een telefoonkabel, de sta len (derde) noodwaterleiding en een liftkabel veilig over het gapende gat. 8 man van de technische troepen con troleren de brug, die by vloed tot het hoogste paneel onder het water ver- 061 awars dwijnt, dag en nacht, en de goede raad is inderdaad niet duur, want de huur van deze enorme brug, redder in de hoogste nood, is een schier symboli- ,-„a_ der borende kreken, die blijven kna- sche' f 25 per dag. Ze hebben dan Zuid ejgen g]0rje Het gebeurt ook wel an. gen aan al, wat nog staat. Beveland en een deel van Walcheren dersom Kruiningen, droog bij eb en meer de aanvoer van zoet water behouden, d^i manshoog onder water bij vloed ook al is deze aanvoer door defecten Hoe eindeloos groot ls de afstand is het gevaarlijkste punt voor de wa- wel eens een half etmaal onderbronen tussen die kleine wethouders en die land? Niet alleen in Rusland, niet alleen in het geheimzinnige Kremlin zetten grote en beruchte mannen elkaar de meer invloed te kry. gen. Ook in kleine Nederlandse raad. huizen, hoewel gelukkig niet in alle, wroeten wethouders om de macht van de burgemeester te beperken tot meer jriek in de een daling van de kwaliteit van de „Jér van op- varkens, worden we er geen ?ent be- hoofdzakelijk ter van. Op het ogenblik, nu boven- dien de zuivelprijzen sterk zijn dan de boeren op hun bedrijf gebruiken met het jevolg dat grote hoeveelheden erg goedkoop ™res^n worden verkocht en d^Uls _«lfs VeivPfindustrieeiop deze banier geheel ongeschikt eiwitvoer de kwaliteit van dSrd.'hrt« 1= varkens vermindert, word. daar- door het voeren van onder- •gelijkertijd andere producten van het gemengde bedrijf zoals «-ogge en aardappelen tot een hogere waarde gebracht kunnen worden, namelijk door deze producten in combinatie met ondermelk aan de varkens te voe ren. Wanneer echter door gebruik van afhankelijk van de prUs. die opbracht en ook dat is geen benijdens waardige positie. Men zocht dus naar middelen om de zuivelindustrie op n bredere grondslag te stellen en dit heeft er toe geleid dat men (wk bui ten de van ouds bekende kaasstreken veel meer kaas is gaan maken en dat er overal melkpoederinstallaties zijn aangeschaft. Vooral de laatste jaren is dat erg hard gegaan. Wij ren bijvoorbeeld aan het machtige poeder- en kaasbedrijf van de Domo ln Beilen, aan de centrale kaasfabriek te Winterswijk en het opr chten van niet minder dan 17 verstuivingstorens in het gebied van Gelderland en Over. ^Tegelijkertijd werd voor de Tote melkinrichtingen in het Westen van het land steeds meer melk Uit de Oostelijke en Noordelijke provincies aangekocht. Het Westen heeft met meer genoeg melk voor de consumptie en koopt dus melk bij. Al deze oorzaken gezameniyk hebben tot gevolg gehad dat de boeren het laatste jaar nauwe lijks een derde van de noeveel- heid melk terugnamen die zU nog enige jaren geleden ge bruikten. De prijzen van de zuivelproducten waren zo hoog dat de ondermelk trouwens veel te duur was om er met voordeel varkens mee te mesten. De on dermelk en de karnemelk wer den dus steeds meer vervangen door andere eiwitrijke voeder middelen, maar volgens dr- Grashuls is dat gegaan ten na dele van de kwaliteit. Er wor den steeds meer hammen afge keurd en de kwaliteit van het bacon is niet wat ze moest zijn Nu s'aan we dus voor de vraag of het wel verantwoord is zoveel order- melk in de zuivelindustrie te verwer ken als we de laatste jaren hebben ge daan. Wanneer we de winst, die daar mee te behalen is weer verspelen door ,.EEN RAADSLID JANKT NIET" Tydens de raadszitting van Renkum hebben de fracties van de prot.-christelijken en k.vp. en de p.v.d.a. medegedeeld te betreur«i het besluit, dat de heer W. Middendorp (arb.) heeft genomen, naar aanleiding van een onlangs gebezigde uit lating door de burgemeester mr. D Matzer van Bloois aan het adres van de heer Middendorp Mr. Matzer zei toen namelijk, dat het „met het gejank van dit raadslid nu eens uit moest zijn". Dit heeft nogal wat deining ver oorzaakt. Namens ^le p.v.d.a.-fractie werd deze avond opgemerkt, dat het woord „gejank" fout is en niet past in de mond van een raadsvoorzitter. Een raadslid jankt niet. Diep zei men het verder van deze zyde te betreu en, dat mr. Matzer zijn veront- ehuldieing niet in het open baar heeft herhaald, alsmede de t i ns werd voor gesteld de kwestie at te doen. Met een enkele regel antwoord de mr. Ma'zer door te zeggen, dat het hem onmogelijk was ge maakt zyn gemaakte excuses in het openbaar te herhalen De heer Middendorp maakte ongeveer achttien jaar (en met de intrede van het nieuwe raads- college voor het laa'st) deel uit van de Renkumse gemeenteraad Hij placht zeer conscien'ieus te werk te gaan. Na de bevrijding is hy ook enkele jaren wethou der geweest. Voor de p.v.d.a, heelt hy thans nog zitting in de Provinciale Staten van Gelder land. Een omstandigheid waaraan vroe ger nooit aandacht werd besteed is het feit dat goed gewonnen hooi een vry hoog gehalte aan vitamine D- - heeft. Dit vitamine ontstaat namelijk yff^Ug ,t°tvuftig in de hooisprieten onder invloed van het zonlicht. Daardoor treft men het in bijzondere mate aan in het hooi dat in de zon is gedroogd. Bii ruiter- hooi is het gehalte dan ook minder en bij kuilvoer zéér veel lager. Geheel afwezig is het vitamine zelfs in uit knolgroen bestaande silo's. Dit is be grijpelijk omdat dit groen in de na jaarsmaanden groeit wanneer er geen krachtig zonlicht meer is. Nu heeft men ontdekt dat bU 'n tekort aan vitamine D. de vruchtbaarheid en de productie van melkvee afneemt. In oms land is het tekort niet zo groot dat men daarvan reeds ernstige gevolgen moet duchten, maar er is toch wel een zekere schaarste aan vitamine D. Deze schaarste veel ernstiger worden wan' tervoorziening "van Zuid-Beveland en geweest. Walcheren geweest. Hier, door de ondergelopen Kruinm- ger polder, lopen de twee hoofdleidin gen, die het drinkwater van de win- plaats bij Ossendrecht in Brabant, naar de Zeeuwse gemeenten voeren. Een der leidingen werd in 1911 langs de oude grintweg door het hart van Kruiningen, naar Goes en verder ge legd. Behalve deze dertig centimeter (ADVERTENTIE I.M.) U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. o-. o Elke dag moet uw lever een liter gal in dikke stalen leiding, werd voorts by uw ingewanden doen stromen, ander» ver- de aanleg van de nieuwe betonweg 'n teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt veertig tot vyftig centimeter dikke J^Xtalr^ge CART%-sn LEVERpn" hoofdbuis van gewapend beton geleed LETJES om die liter gal op te wekken en Deze twee slagaderen werden bedreigd uw spijsvertering en stoelgang op natuur- en bij tijd en wijle vernield door de lüke wtjze te regelen. Een plantaardig zacht zich in het vruchtbare Zeeuwse land middel, onovertroffen om de gal te dosn invretende kreek, die zich achter de «troman. EUt Carter s LeverplUetiea. gebroken havendam van Kruiningen Straaljager neergestort Het wekelijks bericht. Gistermorgen om half twaalf is een straaljager boven Bilthoven (gemeen- Bi t is met zijn p houden op de vliegbasis' Soesterberg te De Bilt) uit een vrille neergestort, piloot is met zijn parachute be neer het hooien sterk achteruit Maandenlang is gevochten, niets rou gaan om plaats te maken voor kunstmatig gedroogd gras en kuilvoer. Hoe minder hooi er wordt gewonnen op de ouder wetse wUse, des te matiger wordt het vitamine D-gehalte ln het voer. vormde. Achter deze voortdurend bedreigde plaatsen wonen ongeveer honderddui zend mensen, omringd door zout. on drinkbaar water, die bij uitvallen der leidingen slechts per schip amper mondjesmaat voorzien zouden kunnen De -J— j(jn worden van drinkwater hoU(J de vlle^basis- Over de strijd om het behoud der nGergekomJ„ De rt?aaijager was ook leidingen, die jaarlijks drie m.lüoen v.tn deze vliegbasis afkomstig kubieke meier drinkwater naar va5 terechtgekomen ln vour Zeeuwse gezinnen voeren kan de dl- de verversi?,gslijVer van het gemeente. B«tneenschap willen inspannen, maat repteur van de wa'erleldlngmaat- 2Wembad Brandenburg tet Bilt- alleen hun eigen eer zoeken. a"'", UHijjg hoven. Enkele stukken ziln terechtge- komen in een boomgaard en bij de spoorlijn UtrechtAmersfoort is de cockpit neergekomen. Materiële scha de op de grond is niet gemeld. grote mannen in Moskou. Toch wor. den zy door een en betzelfde begeren gedreven: de zucht naar macht, meer macht, zeggenschap over anderen, over medeschepselen Die zucht schijnt onbevredigbaar te zijn, want altUd willen de machtigen meer, ook al moeten zy daarvoor anderen opzij werpen, al moeten zij desnoods over ïyken gaan. Door de eeuwen heea heeft de geschiedenis strijd om de macht tussen intrigerende figuren te zien gegeven. Nooit is er een tevre den geweest, nooit is er iets heilzaams uit die machtsstrijd geboren. Zo zal het ook nu weer gaan. Zo wel in het Kremlin als in het raad. huis. Een van de partijen zal het on derspit delven en de andere zal met de verworven overwinning niets goeds weten uit te richten. Was al die energie besteed aan een nuttig ot naastenlievend doel dan zou de mens heid een stap vooruit gekomen zyn. Nu lydt alleen de gemeenschap. Om dat kleine mannen groot willen zijn, omdat zij zich niet waarlijk voor dia schappij, ir. M. J. Stoel Feuerstein levendig vertellen. Over de angsten, over de risico's, over hoop en wanhoop onbeproefd gelaten. Dacht men de strijd gewonnen, dan bleek de verra derlijke vijand opnieuw listen en la gen te hebben gelegd. Om een beeld in „cijfers te geven, voor f 350 000 aan voorzieningen moesten tot nu toe wor den getroffen om het hart van Zee land zoet in het zilt te blijven bren- NEDERLANDSE ONTGINNING IN NOORWEGEN. Op de duur zou dit ernstige gevol- '«<1 zoet mn xe myven gen kunnen hebben. Doch deze zou- 8®"- Een dergelyk den ondervangen kunnen worden door stens nodigzyni orn ..„or dicht is, het herstel definitief te n.a- ken. De leiding langs de grintweg bij Kruiningen bijvoorbeeld, werd door de diepe brede kreek by een duiker gebroken. Men sloeg lange heipalen met een drijvenae heimachine, hipg een nieuwe stalen leiding in deze juk ken over zestig meter op en dacht veilig te zijn. Maar de kreek vrat de bodem om de jukken uit en bet moei- een vitamine-preparaat aan het voer toe te voegen, zoals men reeds bij het kippenvoer doet. Wanneer we dus veel kuilvoer, ruiterhooi en grasmeel aan runderen geven, wordt het noodzake- ïyk de koeken of het gemengd voer te vitamineren. In de toekomst zal men dan ook het gehalte vitamine D gaan bepalen om na te gaan of er een vitamine-tekort bestaat. Er zijn zoveel dat verschijnselen, die er op duiden, dat f^aem om aejuxxenun t verschillende dinsen in de veevoedtna niet geheel in de haak zijn dat het zeker nodig is ook op dit punt te let- GEMENGD NIEUWS. HET PROCES OM DE „FAUSTUS". De Nederlandse Staat heeft enige tyd geleden voor de Rotterdamse rechtbank gedagvaard de rederij van de Faustus, die door verkeerd manoeu vreren in de stormnacht van 7 Novem ber 1952 bij Hoek van Holland is ver gaan De rijkswaterstaat heeft zich Een beter systeem werd uitgedacht. Opnieuw werd geheid en thans hangt over een grote lengte de stalen leiding door de kreek, voorshands ongemoeid en ongedeerdf'door storm, stroom en tlj.m MR. LUNS, Nederlands mini se Zaken, die O] B« het gat, dat de Kminings. kreek JI «™Ter 'ïteïd ider de duiker van de betonnen "ia vertoeft. Hy keeft gisteroentena h^ft m*n veel noel- een uur met premier Nehroe gespro- „Intertransport", Internationale Transportcargadoors- en Handelson derneming te Rotterdam zal beginnen met een proefontginning van de man- gaanvoorraden in Telemarken (Zuid- Noorwegen). De aan genoemde maat schappij verbonden Nederlandse geo loog J. F. Brondijk, zal met zes ot acht Noren de voorbereidende wyk- zaamheden verrichten. Er is een vrij grote hoeveelheid mangaan gevonden en het is de bedoeling, dat de proef ontginning drie maanden zal duren. Blykt deze proefontginning de ver wachte resultaten op te leveren, dan zal de definitieve ontginning het vol gend jaar in groter verband beginnen. Er zal dan een Noorse maatschappij w orden opgericht. DE NEDERLANDERS UIT RUSLAND. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, uit Moskou bericht te hebben ontvangen, dat de aankomst iinister van Buitenland- van de groep van 34 personen van idst toen veel kosten moeten getroosten, vier km. langs de rijksweg in aanleg om het wrak te bergen en de aange- u~ u J" richte schade te herstellen. Van de rederij werd schadevergoe ding geëist Deze zaak zou 22 Juli voor de Rotterdamse rechtbank voor komen. Wij vernemen, dat dit proces geen doorgang zal vinden, op grond van een tussen partijen getroffen rege ling. onder hoofdweg sloeg, heeft men veel noei- tevolle dagen beleefd. Hier werd de grote buis van gewa pend beton door het vallende weg dek meegesleurd en versplinterd. Goede raad bleek niet zo duur ais zij gemeenlijk pleegt te zijn. Ir. Stoel die reeds een stalen noodleiding over had, herinnerde zich de oorlogsjaren en daarmede een belangryke uilvin ding van 'oen: de Bailey-brug. De genie kwam, zag en overwon. Over net groeiende pad in de beton weg, thans ruim vijftig meter, doch afgestort met stenen en zandzakken, over deze forse rivier dus, werd een vier en zeventig meter lange Bailey brug gebouwd. Deze is maar liefst het ogenblik in In- Nederlandse herkomst, die zich sinds het einde van de oorlog in Rusland gespro- bevonden aio gevangenen of geïnter- ken. Vervolgens had hij een onder- neerden en die dezer dagen in Berlijn houd met de Indische minister van voor repatriëring naar Nederland zou» Financiën. den aankomen, is vertraagd. (ADVERTENTIE I.M.) Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij 'HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) Slndi meer dan 10 Jaar haait oma „Schrlftelljka Kwaak- ichool" ongaëvanaarde successen, ladar Jaar slagan tlantallen cursisten voor hat Staatsexamen voor>Onderwl]xer. Zeer goede opleidingen xljn ook: H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. fr* I ILLE't ON 28) door HEKMAN VAN HATTUM Zelfs uit de wijze, waarop ze een kop koffie tussen twee haakjes: hoe komt ze aan goe de koffie ln deze tijd? waarop ze een kop koffie aangeeft en daarna het lege kopje te- rugneemt en op het dienblad zet zelfs door deze eenvoudige dingen toont ze haar vrou. welijke adel, haar rust. Maar Ik heb Gonnie ook anders gekend Eenmaal stond ze met kooitsig-gloeiende ogen voor my om me een belofte af te persen en me daarna een kus op mijn voorhoofd te drukken Het joch heeft ook koffie gekregen en staat te ginnegappen met Sonja. Die schijnt dat wel aardig te vinden, wat me van haar eigen, lijk tegenvalt Maar ja ik behoor toch weei tot een oudere generatie. En de generaties kunnen elkaar nu eenmaal nooit begrijpen. 's Avonds vertelt Harold me, zonder dat Ik erom vraag, dat Freerk de Wilde ,van de verkeerde kant" is, maar als ik, met ogen groot van ontzetting van mijn stoel opspring, voegt hij er onmiddellijk geruststellend aan toe, dat het geen enkel gevaar kan zijn be zoeken aan Ie boerderij »Ik heb voor de oorlog nimmer iemand om zijn politieke overtuiging de deur gewezen", zegt hy, „en ik ben niet van plan dat thans wel te doen, zolang de persoon in kwestie zich althans gedraagt als een eerlijk man en zich niet vergrypt aan het leven, de vrijheid of de eigendommen van zijn medemensen. Wat drommel: er is toch, er moet toch zijn: vrijheid van denken? Men moet toch kunnen denken wat men wil? Als iemand zich geluk kig voelt met de gedachte, dat Adolf Hitler een genie is en dat hij Europa zal redden welnu, dan kan ik het daarmee absuiuut on eens zijn Maar ik heb niet het recht die mens in zyn denkvrijheid te belemmeren". „Dus U hebt niet het gevoel, dat hij U ooit in moeilijkheden zal brengen?" Mijn stem moet wat benepen hebben geklonken, want de boer lacht breed-uit al mUn bezwaren weg. „Gelooft U my, deze mensen zijn idealisten zoals U en ik Maar zij nebbet oogkleppen voor en zien alleen maar een bepaalde kant van de werkelijkheid Ik ben ervan overtuigd dat het gezin De Wilde, wanneer het ons kon helpen op de een of andere wijze, altijd voor ons zou' klaar staan en dat geen moeite hun teveel zou zyn". Zyn stem heeft vreemd geklonken by de laatste woorden Ongeveer op de manier van iemand die met zijn gedachten mijlfen ver weg is en automatisch antwoordt op een vraag, die men hem stelt. Pas latei - én niet eens zo heel erg véél later - zal ik hegrijpen waarom. De tweede nacht ln het opkamertje gebruik ik om allereerst een brief aan moeder te schrijven, via Frida. Ik kan natuurlijk nog weinig zeggen van m'n nieuwe home. Maar als ik haar schrijf, dat ik het goed van eten en drinken heb en dat ze my liefdevol hebben ontvangen, betekent dat voor moeder al heel veel en zal ze in ieder geval weten, dat ik veilig ben overgekomen en dat ik het goed maak Daarna lig lk te peinzen op bed. Te pein zen over deze vreemdste van alle oorlogen, die ik moet meemaken En vraag me tegeiy. kertyd af of het wel zin heeft daarover te peinzen. Wat verandert erdoor? Niets im. mers! Zullen wij, zoals we ons hier in dit huis bevinden, zullen wij nog allemaal zijn einde meemaken? Of zal een deel van ons, zullen wij misschien allemaal het leven heb ben gelaten, wanneer de vrijheidsklokken eenmaal luiden? Het kan haast niet. Nog hoogstens een half jaar dunkt me kunnen de Duitsers het volhouden Dan is het absoluut gedaan met hun heerschappy. Ze krijgen op alle fronten klop, al gaat het soms veel te langzaam naar onze zin Maar een land, dat eenmaal op z'n retour is, na dergelijke grote overwinningen te hebben behaald, takelt snel af. Het is een kwestie van maanden. Die Freerk is toch eigenlijk misschien we) een aardige vent. In ieder geval is hij niet slecht. Wie, ondanks zijn politieke overtuiging anderen vry laat leven, kan niet misdadig zijn. Nee, misschien ben ik wat te hard in m'n oordeel, boos als ik op hem was, omdat hij zo met Sonja liep te sollen, in zijn vlegelachtig heid, zijn ongemanierdheid Met deze vredige gedachten ga ik de nacht 'in. December 1944. Uit de kranten worden we weinig wijs over de oorlog. Trouwens je kunt het niet eens meer kranten noemen: ze zyn het vierde deel van wat ze vroeger waren en dan nog maar één pagina. „Terugtocht volgens het plan", zeggen de weermachtsberichten. „Op vooraf in gereedheid gebrachte stellingen terugge trokken", heet het door de radio die Ha rold listig op de zolder in de hanebalken heeft verstopt en af en toe, als er iets belang rijks op til schijnt, tevoorschijn wordt gehaald. Goed, maar ze trekken in ieder geval terug, dat is zeker. Zondag, 18 December Het is donker en re genachtig. De herfst heeft z'n uittocht gedaan en de winter houdt z'n intrede. In het Wes ten van ons land begint het te spannen. Het 'tan zo niet lang meer. Er moet iets gèbeu. ren. Zelfs naar het oordeel van de onder Duit. ie censuur staande kranten zijn de voedsel rantsoenen „maar nauwelijks voldoende om het leven in stand te houden". En dat wil toch wat zeggen! Aardappels, die toch al schaars zijn, zijn practisch niet meer of al leen tegen belachelijke prijzen te krijgen. Jonge vrouwen en meisjes de jonge mannen durven niet en de oude mannen kunnen niet zwerven op fietsen met houten banden, fietsen met massieve banden, fietsen met tuin slangen of fietsen met helemaal geen banden, sommigen zelfs te voet, half Nederland door om te proberen voor de hunnen nog wat voed sel te bemachtigen. Een onafgebroken file van wieirijdsters gaat elke dag van het Westen naar het Noorden om daar aardappels, rogge, tarwe of ander voedsel op te scharrelen. In de naaste omgeving van de grote steden worden de aardappels zo vertellen de men. sen, die er vandaan komen, per stuk opge haald by de boeren. Is er eens een boer, die een hand vol geeft, dan is de bedelares ziels gelukkig en probeert zij het vol goede moed bij de volgende deur. Het moet al voorgekomen zyn, in Amster dam en Rotterdam, dat er op straat mensen van honger en uitputting flauw gevallen zijn. Suikerbieten zouden tot het dagelijks voedsel van de Amsterdammers behoren. Bo. ter, vlees of vet zou helemaal niet meer te krijgen zijn, ook niet op de bonnen. Per week een brood en een kilo aardappelen per persoon, per dag een suikerbiet per persoon, dat zou het rantsoen op het ogenblik zijn.. En soms maakt zich een radeloze teneerge. sijgenheid van mij meester, wanneer ik denk aan al die ellende, aan al die arme mensen, opeengepakt in^gore huizen, die van de och tend tot de avond met een hongerige maag lopen, zonder ooit iets behoorlijks te eten te krijgen. (Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2