f Puistjes iSt m Groene Kruis-gebouw annex badhuis Nieuwe plannen voor de pluimveehouderij PANG Güdial fuiiU HEEL NEDEPIAND ",cNOOR*-'r Nederland wordt bedreigd door schaarste aan drinkwater Fiscus antwoor krijgt )oro Verborgen gebreken bij handelsvee Organisatie *t)e f/etsfuipefüm. mn QllïE "demsiè Het avontuur op de hoeve NIEDWBRT \n VOO- - tr IIQII eyp EN UTRECHT Sch.eehoven.che Content /RIJDAG 24 JULI 1IH, Waf zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). Toenemende bewolking. Toenemende bewolking met morgen enkele buien. Matige, la ter tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid- West en Zuid. Onge veer dezelfde temperaturen. Op- en Ondergang der Zon: 24 Juli: Op 4.49, onder 20.43. 25 Juli: Op 4.51, onder 20 41. 20 Juli: Op 4.52, onder 20.40. 27 Juli: Op 4.53, onder 20.39. MAANSTAND. Waasende Maan. 24 Juli: Op 19.40, onder 147. 25 Juli: Op 2016, onder 3.02. 26 Juli: Op 2043, onder 4 28. 27 Juli: Op 21.03, onder 5.58. 26 Juli Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 24 Juli vm. 3.52 u.; nm. 4.30 u. 25 Juli vm. 4.53 u.; nm. 5.20 u. 26 Juli vm. 4.47 u.; nm. 6.06 u. 27 Juli vm. 6.39 u.; nm. 6.53 u. Keulen, stand 3.29, val 0.15. PLAAf ELIJK NIEUWS (ADVERTENTIE I. M.) Ook een kleuterbureau Ouderkerk aan de IJuel De plaat selijke afdeling van de Zuid-Holland se vereniging Het Groene Kruis te Ouderkerk staat op het punt haar vleugels breder uit te slaan. Zoals bekend on'ving het bestuur van de al gemene ledenvergadering machtiging tot de aankoop van het grote heren huis aan het begin van de Dorpsstraat uit de nalatenschap van wijlen mevr de wed. Van Vliet-Van der Linde. kleuter» van groot belang voor de volksgezondheid. Wij wensen het be stuur van het Gioene Kruis met deze „goodwill" veel. tiuccea. BEELDHOUWKUNST in binnen. DAMS. Giessendam. Een mens heeft tegen woordig niet veel over zijn eigen huis te vertellen. Zelfs als hij het raampje van dat hele kleine kamer, tje dat in geen woning dntbreekt Dit huis is inmiddels aangekocht, en groter of kleiner wil maken, moeten zeer binnenkort zal onder architectuur er formulieren en vergunningen aan van de heer G Burger Dzn alhier de te pas komen. Voor een groot deel verbouwing worden aanbesteed onder werden die bepalingen in het leven de leden-ambachtslieden der vereni*- geroepen om ontsiering van het ping. landschap te vermijden. Toch kan er Het gebouw zal zodanig worden in- met zoveel liefde en toewijding aan "erlcht dat alle takken van het Groene het eigen huis gewerkt worden In Kruis-werk hierin haar onderdak en Binnendams Is dat bewezen. De kunst, verzamelpunt zullen vinden, zoals de schilder Aart van Bennekum die dit hoogtezpn-behandeling, het consults- Jaar zyn nieuwe woning in wijk B betrok, vond de kolom van het por. tiek afschuwelijk lelijk. Het was een rechthoekige zuil, gebouwd van de zelfde stenen waarmee het huis is opgetrokken. Toen ki April de am. wbcuw warden Ingericht els badhui», bachtaliaden bezig waren met de Fr komen een aantal donohe.eellen In verbouw.ng van tljn woning viel lijn tiebureau voor zuigelingen, opslag plaats voor ma'erialen en ligtenten, huisvesting van de wijkzuster en der gelijke. Bovendien zal een gedeelte van het rierl (Italië) z.t9 Schaer (Zwlts.) z.t., 10 Impanis (Bol ië) z.'11 Tonello (lie de France) z.t., 12 het grote pe loton waarin alle Nederlanders zaten behalve Suykerbuyk die 75ste werd. Na de 19e etappe ziet het algemeen Iclaeeement er .1. volgt uit: JTïïSSi Vew IKTv" °P hamer en baitat en" daarmee 1 Bobet (Frankrijk) 111.2919, 2 goeding) op nader te bepalen dagen was een oplossing gevonden voor het 0, gr,nt op de zeer vele wegen .waar. Mallejjac (Frankrijk West) 111.37.54 op pn uren, ter beschikking van het pu- probleem van de smakeloze ateun. op jhani In ons land nieuwe slijtlagen 8 35, 3 Astrua (Italië) 111 39 07 op 9.48 bIiek zulIe„ worde„ gesteld. Wij twlj- P'1""- Van Bennekum is In hoofd. 4 Close (België) 1114114 op 11.55. 5 ,eIen er niet aan. ot vooral deze „eer- 2aak gericht op tekenen en schilde. Schaer (Zwit.,1 111.4618 op 14.57 6 vta» van Het Groene Kruis, zal door re"t mB".Ml «-«1 hout. Rolland (Frankrijk) 11145.45 op 16.26. burgerij zeer worden gewaardeerd. sn1- an boetseerwerk Deze serste 7 Lauredi (Frankrijk) 111.46.04'op Reeds ceruime ti(d celeden werd ind« proeve van zijn beeldhouwkunst 16 45, 8 Gemfniani (Frankrijk) 111 op 16 50, 9 Wagtmans (Nederland) nuttlrheid van een badhuis besproken, (Frankrijk 11 Bartali 111.46.33 op 17.14, 10 Mahe West) 111.50 43 op 2124, H (Italië) 111.54.18 op 24.59, 12 Mirando (Frankrijk Z.W.) 111.5808 op 28.49. 18 Serra (Spanje) 112.00.12 op 30 53, 14 Mavni (Italië) 112.03.14 op 34.55. 15 Van Est (Ned.) 112.06 04 op 36.45. i'op Reeds geruime tijd geleden werd in de pro^vL„ n £ljn D*eidnouwKuns. volstaat met een bord „Langzaam lij - 46 09 gemeenteraad de wenselijkheid en de iTÏ den". Volgens bij de Automobiel Club and) nuttlrheid van een badhuis besproken, nendams afgelegd en als wij bns niet ingekomen berichten zijn betrekkelijk waarop aanvankelijke plannen voor badhuis werden'ontvouwd voor geza menlijke rekening. Men dacht toen over een nieuw ontwerp Groene Kruis, gebouw annex badhuis te bouwen aan de Kerkwet» Het gemeentebestuur vergissen zijn de vele toeschouwers en voorbijganger» best tevreden over het reultaat. In een periode ven vier weken, waarin aan deze opdracht on geveer honderd werkuren werden besteed, i» de onogelijke steenklomp „w. UN HCVEH. ZILVEREN JUBILEUM. De heer J. Eikelenboom heeft gis- teren het feit herdacht dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bU de fa. Jan Brouwer. Dit Jubileum is ge- vierd in een gezellig samenzijn van de jubilaris met zijn familie, collega's en het gezin van de patroon. GESLAAGD. De volgende cursisten van de heer J. P. Faay zijn te Gouda geslaagd voor het examen Algemene Handels kennis (Middenstandsdiploma) De dames G. van der Hek, Th. Ponsioen te Schoonhoven. N. Kuil te Lopik. De heren W. Fux, A. Kok, A. Meyer. C Prins, J. Rekoert, J. van Schaik, J. van Trierum en E. D. Veer allen te Schoonhoven H. Kuif en C. Luyendijk te Lopik. J. Potuyt te Bergambacht. Ook mej. van den Bergh Is ge slaagd, zij was echter geen cursiste. M.U.L.O.-EXAMENS. Van de Chr. U.LO, School slaagden de vólgende leerlingen te Gouda voor het U.L.O. diploma A: J. van der Horst, M. A. Slob, C. G. Steehouwer en W. Wesseldijk te Schoonhoven; L. Albada te Gouda; Chr. Botter en P. de Jong te Bergambacht; G. de Bruin en C. Kortenhoeven te Lopik; M. J. den Oudsten en A. E. Versluis te Ameide; I. Zwijnenburg te Benschop; en C. van Zessen te Brandwijk. Van de Openbare U.L.O. School slaagden voor het A-diploma: J. Stil, J. H. Suur, P. van der Hek en P. A. Muilwijk, allen uit Schoonhoven. Ver der: C. van der Straaten, uit Bergam bacht; en W Vermeulen, uit Nieuw- poort. LEERLING VERKEERSVLIEGER. De heer C. Vos, lid van de Schoon- hovense Luchtvaartclub (afdeling K. M. V. v. L.), is na een scherpe selectie veel autoruiten gedurende de laatste toegelaten tot de rijksopleiding voor zachter smaak GEMENGD NIEUWS. GEVAREN VAN SPLIT OF GRINT. De K.N.A.C. heeft zich reeds enige tijd geleden tot alle wegbeheerders ge wend met het verzoek het verkeer op zeer duidelijke wijze te waarschuwen voor de gevaren van Opspattend split worden aangebracht. Uit een vrij groot aantal recente klachten was het de K.N.A.C. gebleken, dat dit nog lang niet overal geschiedt en dat men 6oms volstaat met «en bord „Langzaam tij- hield er zelfs reeds een geldbedrag veranderd in een sprekend 16 G. Voorting (Ned) 112 06 27 op VOOr ln reserve. Toen Het Groene houwwerkje. De bewoner van 37.08. 17 Nol ten (Ned.) 112.08/2 - - 39 33 26 Rok s (Ned.) 112 31.19 beeld, het vuui in reserve, xuen nei vrroene r~;v a y- "iij ge.- 112 08/2 op Kruis teneevolee van het overlijden hu,s 846,06 zlch ten opdracht om de mogelijk Jn de bijlage VBn het We- 'P der elvenares dit huis. dat thans als fun,c4[e van de steenmassa in het genverkeersreglf uur en 2 min., 35 Suykerbuyk" - "ul— u-• (Ned.) 112 49 20 op 1.20.01; 36 Van Br een en (Ned.) 112 51.53 od 1.22.34 Het ploepenklassement van de 19e etappe luidt; Groene Kruis-eebouw verbouwd ingericht zal worden kon kopen, ver anderde de situatie. beeldhouwwerk tot uiting te brengen. Daartoe koos hij, na enkele schetsen gemaakt te hebben, een mannenfi. guur, die met belde handen de ge. Het Groene Kruis zag van nieuw- vel schraagt en ook in de lichaam», bouw af, omdat het Jnrich'en van het houding de gespannenheid van het 1 Frankrijk NOC 19.03 14, 2 Spanje thans gekochte huis rendabeler zal torsen tot uitdrukking brengt Die 10 07 20, 3 België 19.2153, 4 Italië blijken te zijn._ Nu ook een gedeelte 0pdracht is te beter gelukt, omelet de hiervan als badhuis zal worden lnee. figuur ils het warebeklemd stsat ploegenklassement richt, zal naar ons waarschijnlijk lijkt tussen voet en een b0Venstuk. met gemeentebestuur zich van haar 0p speelse wijze heeft de ontwerper vernlfeMIn»— (evennve. *AUas.. beter uitkomen door «en kind te beitelen, dat verplichtingen tegenover de burgerij in dezen, ontslagen gevoelen. Het ligt tevens ook wel voor de hand, dat Het 19.2442. Het algemeen luidt: 1 Nederland 333.50.59, 2 Frank- rijjc 333.59,03, 3 Frankrijk NOC 334.08 31, 4 België 334 33 23, 5 Frank, rijk West 334.50.34, 6 Itajië 334.55.13, 7 Spanje 335.37.20, 8 lie de France 336.07.39, 9 Frankrijk Zuid Oost 336 09 45, 10 Zwitserland 336 38.18, 11 Luxemburg 338.08.3S, Het bergklassement na de 19e etap pe luidt: 1 Lorono (Sp.) 54 punten, 2 Bobet (Fr.) 36 p., 3 Mirando (Fr. Z.O.) 20 p., 4 Le Quilly (Fr.) 24 p, 5 Schaer (Zwlts.) 22 p., 0 Astrua (Italië) 20 p., 7 Serra (Sp.) en Bauvin (Fr. NOC) 19 en het bureau voor zuigelingen houdt p., 9 Nolten (Ned.) en Huber (Zwlts.) voor deze oudere kinderen geen con- 14 p., 16 Gerrit Voorting en Wagtmans suit. (Ned.) 7 p., 26 Van Est (Ned4 p. Toch is de medische zorg voor de Ten vervolge hierop heeft de K N. A.C. thans aan de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht het daar heen te leiden, dat teneinde gelijklui dendheid te verkrijgen in de aanwij zing voor deze gevaren, zo spoedig ""k Jn de bylage VBn het We- leersreglement het daartoe meest geëigende verkeersbord wordt opgenomen. Zij beveelt daartoe het driehoeksbord aan, dat het algemeen gevaar symboliseert met daaronder 'n vierkant of rechthoekig bord met af beelding van een gesprongen ruit, aangezien de ervaring heeft geleerd, dat een dergelijk bord sterk opvalt en de weggebruiker doet realiseren, welke gevaren hem bedreigen. benen van de man in een hulpeloos Groens Kruis het inrichten en esploi- „miiemd. De moeilijkheden teren van een badhuis economlich 3,. .u.m materieel hem voordeliger zal kunnen doen dan het gemeentebestuur. Verder staat er nog een nieuwe tak van Groene Kruia-werk op het pro gramma, namelijk de inrichting van hoefte zal voorzien. Als de baby één jaar oud is ge worden, houdt hij op zuigeling te zijn, consultatiebureau voor kleuters, tVeen ook ongetwijfeld in een be- (ADVERTENTIE l.M.) De grote 500c.e.Motorraces vUfl-MUriii#.. Zondag 26 Juli - 2.5° uur die dit alledaagse bood heeft hij kundig overwonnen, want uit dit fantasieloze blok steen van 1,60 x 0,41 x 0,21 meter ontstond een stuk toegepaste kunst, in. zachte terra-cotta kleur, dat ieders aandacht trekt en velen minutenlang geboeid houdt. En dit laatste is wel 't be. langrijkste „van dit stukje beeldhouw, kunst in Binnendams, het wekt de aandacht van het publiek voor de kunst, en die aandacht kan lelden tot beter begrip voor de schoonheid van andere beeldhouwwerken en monu menten. Ons dunkt dat zelfs „Stjsd en Landschap" geen bezwaar zal kunnen maken tegen deze verbou. wing. Binnendams heeft er door aan aanzien gewonnen I Gaat bouw van etage- won'ngen nu door? Lekkerkerk. In de raadsvergadering van Woensdagmiddag waarvan wij in het volgend nummer feen uitvoerig verslag zullen afdrukken, heeft bur. gemeester mr Van der Willigen de verwachting uitgesproken dat de plannen tot de bouw van 64 etage- woningen, die reeds enige jaren in het voornemen ligt, waarschijnlijk dit jaar verwezenlijkt kunnen wor. den. Lexmond, Geslaagd. Mej. J de Haan, alhier slaagde voor het Mld- denstandsdiplomo Alg. Handelskennis te Bilthoven. Verjaringsonds. Het ver. jaringsfonds der Herv. Kerk heeft over Juli f 143,22 opgebracht. Het klinkt een beetje /reemd voor een land aio Nederland, maar wy worden bedreigd door een schaarste aan.... water, dat *dl leg gen aan goed sulver drinkwater. Dat is ook geen wonder als men met 10 mlllloen mensen zit samengepakt op een klein hoekje moe- rasslg land aan de mond van een paar langsaamstromende rivieren Jong, T. de Groot, T. Scheer, C Spek, Wij zitten te ver van de bergen af om telkens frisse waterstromen H Stubbe, en W Verwaal, allen op- te kry?en van de smeltende sneeuw of uit de met bossen bedekte geleid aan do middenstandscursus «1- helllngen, roals in andere landen he' reval is. De rivieren bereiken hier. ons land pas nadat ze honderden kilometers zyn uoortgestroomd waarbij zij wel water opnemen uit de zystromen, maar tegeiykertyd ln hevige mate worden vervuild. Toen minister Lieftinck in Septem ber 1951 de nieuwe begroting indien de, liet hij tegelijk een populair boek je verschijnen, waarin uiteen werd ge zet, waarom al die belastingen nodig zijn. Dat boskie hee'te „Waar blijft ons belastinggeld?". Het volgend Jaar verscheen er een soort vervolg op, ge titeld „Gy betaalt, maar niet voor niets". Nu het ministerie van Finan ciën aldus begonnen is met „een praatje bij een plaatje", met de bedoe ling dat Jan Publiek kan begrijpen waar het om gaat, heeft de Kamer van Koophandel voor Rijnland hetzelfde middel te baat genomen om belang stelling te wekken voor haar bezwa ren tegen de hoge belastingen. De Kamer heeft een brief gestuurd aan de leden van de Tweede Kamer, waarin zij in het kort uiteen zet, dat het hoog tijd wordt dat belasting druk te verminderen omdat anders de middenstand in het bijzonder de striid om het bestaan niet zal kunnen vol houden. Als toelichting op deze brief heeft zij tegelijkertijd een klein boekje la ten verschijnen, genaamd „De Mid denstand en de Belastingen", Bestaan de uit een aantal grappige tekeninge tjes met een korte toelichting «r naast. Massa's mlddenstandsbedrijven heb ben, zo schryft de Kamer, voortdurend te kampen met gebrek aan bedrijfska pitaal, doordat de fiscus de inkomsten steeds meer afroomt. Men heeft geen voldoening meer van zijn werk, men zit voortdurend in financiële moeilijk heden, de middelen ontbreken om de zaken uit t« breiden ot te vernieuwen Stolwyk. Geslaagd Dezer da- en als da eigenaar sterft en zijn zoon gen slaagden voor het middens'andsdl. de zaak moet overnemen, worden de Slorna: W. Anker, Annie Bongers, A. erfgenamen zo zwaar getroffen, dat Huisman, Oerda de Jong, M. J. de de onderneming de grootste moeite - heeft om op de been te blijven Over de belastingvoorstellen, die LAATSTE BERICHTEN. Dat geldt in het bijzonder voor de grootste waterleverende rivier, de Rijn, omda' daarin vele Franse en Duitse industrïe"ebieden hun afval stoffen spuien. Dat is niet Heen de inhoud der riolen, maar ook het af valwater van staalfabrieken. kolen mijnen e (in de Elzas) kalimijnen, welke laatste da-elyks duizenden ton nen zout in de Rijn spuien, omdat men geen gebruik voor deze afvals'of van de kaliwinnine heeft. Een pn ander ENGELS SCHIP IN BRAND GE. SCHOTEN. Een Brits schip heeft geseind, dat het vanmorgen na een beschieting door niet geïdentificeerde schepen door besmet water worden verbreid.'t tussen Japan en Korea in brand is Aantal typhusgevallen, dat in 1903 nog geraakt, aldus de kustwacht te Tokio, oporengsc van exporigoeaeren 55,6 per 100.000 inwoners bedroeg, Volgens de kustwacht bevond het stellen van inkomstenbelasting. Van hoeveel betekenis dat is voor de gezondheid blijkt onder andere uit de daling van de besmettelijke ziek ten, vooral typhus, die hoofdzakelijk bedraagt thans niet meer dan om- schip "zich in de omgeving van s'reeks 1 per 100.000 inwoners. plaats waar de geallieerde zeestrijd. Doch deze toenemende vraag naar krachten oefeningen plegen te hou- leidingwater put onze voorraden uit den. Op het ogenblik wordt 79% van alle igvc ingediend zijn in verband met de huur verhoging zegt de Kamer dat deze wel enige invloed kunnen hebben op de productievergro'ing, maar waardeloos zÜn wat betreft de verruiming van de afzet. En dit laatste is Juist nodig want een grotere productie heeft alleen zin, wanneer we die ook kunnen verkopen. Zo zou men, volgens de Kamer, de ex port kunnen aanmoedigen door 'n be paald percentage van de deviezen- opbrengst van exportgoederen vr\ te - Dit de kahwinnins heelt. Een en nnaer Qp het ogenblik wordt 70% van alle r%I maakt dat het Rijnwater bij aankomst drinkwater opgepompt, hetzij uit dui- VPIOSlat* lil POlCIl in Nederland niet alleen vuil maar nen of heuvels, hetzij uit de onder- III I Llltll l ook te zout ia. Aan de andere kant van het Jand, in de kustprovincies groeien de grote s'eden met vervaarlijke snelheid met het gevolg dat ln die omgeving reeds lang geen voldoende water meer kan worden gevonden Amsterdam voer de trouwens in de vorige eeuw reeds water met schuiten aan, terwijl Rot. terdam aanvankeiyk ongezuiverd ri vierwater dronk dat ech'er n die tijd nog niet zo sterk was vervuild. Alleen Den Haag heeft door zijn ligging aan de duinvoet tot voor kort voldoende duinwater gehad De eers te waterleidingbedrijven, Amsterdam had de primeur, da'er°n van een klei ne eeuw gpleden en vooral na 1870 be gint men overal In de belangrijke ge meenten de watervoorziening tv or ganiseren Omstreeks 1900 waren alle steden en dorpen met meer dan 10 000 inwo ners van waterleiding voorzien. Toch vertoont de kaart van Nederland uit het begin van de eeuw zeer veel wi'te vlèkken wpar geen waterleiding was. omdat vooral in het Oosten, 't Noor. rt. - en het Zuiden van het land des- tiids weinig grote plaatsen te vinden w,.--en On n enb' *i)n noe slech's enkele landelijke districten van wa terleiding verstoken, al zijn lijk in de gebieden, waar men leiding water aantreft, nie' alle huizen aan gesloten Men rekent dat momenteel 84% van de bevolking, dus meer dan 8V> millioen mensen, leidingwater drinkt. nen of heuvels, hetzij uit grond. Het Rijksins'ituut voor Drink- Tussen Russen en watervoorziening verricht voortdu- versetsstryders, rend boringen (het aantal beloopt Het West-Berlijnse sociaal-democra- reeds meer dan 26 000) om nieuwe tische blad „Der Telegraf' schrijft in bronnen te vinden, maar het staat tyn editie vhn vandaag dat Russische gepantserde en infanterie-eenheden Poolse verzetsstrijders hebben omsin geld ln een nog steeds aanhoudende veldslag in de tot Polen behorende landstreek Silezië. In totaal 10.000 anti-communistische partijgangers, onder wie Duitsers, zou den de steden Bunzlau, Lauban, Schweidnitr en Hlrschberg hebben be reed» vast dat de watervoorraad ln de bodem spoedig ontoereikend zal zijn. Bij het huidige gebruik van gemid deld 105 liter water per hoofd per dag, hebben wij jaarlijks 330 millioen ku bieke meter water nodig Dit verbruik zal zonder twijfel nog stijgen en er moet dus met spoed worden omgezien naar een andere wijze van voorzie- zei. nine- SENAAT KEURT MILITAIRE Gelukkig is een afdoende oplossing BEGROTING GOED. binnen ons bereik door het IJsselmeer oe Amerikaanse senaat heeft Elsen- te beschouwen als de centrale water- howers verlaagde militaire begroting pakk reserve voor geheel Nederland. Daar- ten bedrage van 34,5 milliard dollar i00g, ir' kan straks voldoende water wor- goedgekeurd. Een voorstel van de de den afeepompt op voorwaarde dat men mocraten om het bedrag voor de lucht macht te verhogen werd afgewezen. NIEUWE MOEILIJKHEDEN MET ZUID-KOREA. De Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, PJoeng Joeng Tal, heeft medegedeeld, dat Zuid-Korea n overeenkomst, gesloten tussen Elsen- wordt onder andere in Duitsland met succes gedaan en wanneer men maar 1 of 2% op die manier belastingvrij maakte, zou dit al een merkbaar ef fect hebben, zegt de adressante. Het betoog van het boekje is niet overal even sterk, maar het heeft de verdienste dat het de algemene aan dacht vestigt op een inderdaad on houdbare toestand. Wij staan voor de noodzaak om steeds meer mensen werk te geven en dan moet er een groter deel van de winst in de bedrij ven kunnen worden geïnvesteerd. De Kamer van Koophandel voor Rijnland heeft er dunkt ons dan ook goed aan gedaan hetzelfde middel te hanteren als de minister om haari Inzichten be kendheid ta geven. Aan het eind van de brochure schrijft zij: als we onze mening dat de belastingen te zwaar zijn, ingang willen doen vinden, moe ten wij de Staten-Generaal en het ge hele volk van de juistheid van ons standpunt overtuigen; en daarbij la een eenvoudig plaatje gewoonlijk iakkender dan een zwaarwichtig he 's winters oeil wat hoger laat op lopen De oppervlakte het IJsselmeer is zo groot dat er in de natte seizoe nen gemakkelijk voldoend», water kan worden opgeslagen om in de behoeften te voorzien. Worden bovendien de armen tussen de Zeeuwse en Zuid- Hollandse Eilanden ifgesloten en even tueel ook de Waddenzee dan krijgen wij zonder enige twijfel een water voorraad. die voldoende zal zijn om een verdere groet van de bevolking •epemoet te kunnen zien zonder vrees voor een nijpend drinkwatertekort. OOST.DUIT8E VROUWEN HOUDEN HONGERDEMONSTRATIE. Volgen» een t« West ..Berlijn ontvan. gen bericht hebben te Maagdenburg duizend huisvrouwen een hongerde, monstratie gehouden. Verscheidene betoogsters waren door de volkapoli. tie aangehouden terwijl zij in op. newers gezant Robertson en president tocht naar het stadhuis gingen An. SyntA»*a Rhee, als verbroken be- dere berichten zeggen, dat mijnwer- schouwt er dat Zuid-Korea geen wa- kers lm het uraniumgebied van Aue oen«t'Man(l»i.~*reenkomst zal nakomen in Saksen weer hebben geprotesteerd KAASMARKT MEERKERK. tegen het voedseltekort en het vast. Aanvoer 40 partijen. Prikten: le soort houden van vele stakers die na de f 2.01—2.10, 2e zoort f 1.05—fcOft »*n- relletje» van 17 Juni zijn geafres. del goed. taead- verkeersjvlleger. NUTTIG HANDWERKEN. Voor het Staatsexamen Nuttig Handwerken zijn geslaagd: G. van den Berg te Bergambacht; J. M. Goed hart te Schoonhoven; G de Groot te Groot-Ammers; W. J. de Kuiper, A. C. van der Laan en W. J. Wesseldijk, al ten te Schoonhoven. LEERMEESTERS GEZEL. De heren J. de Graaf uit Ammers- tol en C. Bikker te Benschop res. pectievelijk zetter en drukker bij drukkerij S. en W. N. van Nooten zijn geslaagd voor het diploma leer. meester-gezel in hun branche. KIJKMIDDAG. De ouders van de leerlingen der School voor Christelijk Volksonder wijs hebben Woensdagmiddag een dankbaar gebruik gemaakt van de ge legenheid om in de klasselokalen het werk hunner kinderen te bezichtigen en met hen, die dagelijks in school hun werk verrichten en hun kindeten observeren, eens te praten over vorde ringen of anderszins. Behalve dit was er in de gangen van het gebouw, we mogen wel zeggen een tentoonstelling ingericht van hand werken, waarin tal van practlcche en fraaie handwerken voor dagelijks ge bruik of sieraad vielen te bewonderen, naast al datgene wat de zevende en achtste klasse hadden gereed gekregen in hun cursus voor handenarbeid, waarvan de heer Booij leraar Is. Ook deze voorwerpen van zeer uiteenlo pende aard toonden duidelijk, dat dit vak tal van mogelijkheden biedt, waarin de jeugd zich gaarne wil uit leven. NUTSBIOSCOOP. „De kuise bruidegom", de film die deze week op het programma van de Nutsbioscoop staat, is een Duitse amu sementsfilm, die wel in staat is de toeschouwers enige uren van vermaak te geven. De komische verwikkelingen rond een liefdesgeschiedenis hebben vanzelfsprekend een happy end. Woensdag draait een oude bekende voor Schoonhoven, namelijk „Het meis je met de blauwe hoed". Deze film, die gedeeltelijk in Schoonhoven opge nomen ls en waarin Lou Bandy een van de hoofdrollen vertolkt, zal ze ker flinke belangstelling trekken. bfÜUTULUB VERSLOEG GARNI. ZOENSPLOEG. Het oefenwedstrijdje, dat Sportclub Woensdagavond speelde tegen 'n elf tal samengesteld uit leden van het garnizoen, had meer de bedoeling 'n prettige ontmoeting te zijn tussen burger en militair. Want als oefen wedstrijd had het niet veel waarde, daavoor was de strijd te eenzijdig en konden de Sportclubspelers het te veel op hun gemak af Met rust was de stand drie.nul in het voordeel van de blauw-witten, de eindstand was 42, Bij Sportslub waren Kok, Ipenburg en Van Putten de Besten. Op andere plaatsen zal nog danig geëxperimenteerd moéten worden, vooral in de voorhoede, waar zowel bulten- als binnenspelers on. der de maat bleven. 8.Z. EN P.O. Dinsdag werden er voor SZ en PC weer twee gunstige wedstrijden ge speeld, waarbij zowel de dames als heren twee winstpunten wisten te be machtigen. De dames speelden 'n zeer ■arditre wedstrijd, tegen De Gouwe 1 (Waddinxveen) dames, welke in een 4-1 overwinning voor onze stadgeno ten eindigde. Ook de heren 2 lieten zich van hun beste zijde zien en het resultaat hier van was, een 2-1 overwinning op De Gouwe 2 heren. Donderdag speelden de dames weer een thuiswedstrijd, en wel tegen De Pinguïns uit Woerden Bij deze wed strijd moesten onze dames alles op al les zetten, om nog enigszins mee te komen, daar de spelrou'ine en de snelheid van de Pinguïns veel beter waren. Ondanks de goede verdediging wan de achterhoede en de steeds op nieuw opgezette aanvallen van de voor hoede moesten de SZ en PC dames toch met een 3-1 nederlaag in de Pin guïns hun meerdere erkennen. Onze dames staan nu momenteel gelijk met de Pinguins, daar beide ploegen vier strafpunten hebben, maar de Pinguins hebben nog drie wedstrhden te spelen en SZ en PC nog slechts één, dus er bestaat nog steeds kans op een kam pioenschap van de Schoonhovense da mes. Zaterdag 25 Juli trekken de heren 1 naar Zwijndrecht, om hun krachten te meten met het sterke ZZPC (Zwijn drecht). Thuis werd gelijk gespeeld BURGERLIJKE STAND. Overleden: D. de Gidts, weduwe van G. Brandwijk. C. N. Kersber-. gen, echtgenote van IJ. Verveer. J. L. van Vlaanderen, weduwe van W F. Boot. SF' HTNIËUWS. HULDIGING NEDERLANDSE TOURPLOEG Nauwelijks 24 uur, nadat zU tn Pa rijs zijn aangekomen, «uilen de Ne derlandse deelnemers aan de Ronde van Frankrijk ook de uitvallers in het Olympisch stadion te Amster dam gehuldigd worden. Voorts zullen alle Nederlandse toer_ renners starten in een criterium ach ter handelsmotoren tegen een Amster damse ploeg. Er worden twee series van elk 25 km. gereden, gevolgd door 'n .kleine" en een „grote" finale, eveneens elk over 25 km. Waterpolo. ROBBEN DAMES VOOR ACHTSTE MAAL LANDSKAMPIOEN. Voor de achtste maal in successie heeft het dameszevental van de Rob ben (Hilveisum) beslag gelegd op het kampioenschap van Nederland De te Amsterdam gespeelde eerete klasse- wedstrijd tegen de Hollandse Dames Zwemclub (Amsterdam) is in een 11-0 overwinning voor de Hilversumse da mes geëindigd. De Robben zijn dit jaar ongeslagen kampioen. WATERPOLOSPELER SCHEURDE NEKWERVEL. In de gemeentelijke zweminrichting ln de Waal te Tiel is Dinsdagavond toen de spelers van Vahalis (Tiel) en Wilskracht (Utrecht) te water gingen voor een waterpolowedstrijd, der Wils kracht speler Jan van Llempt ln het ondiepe gedeelte met zijn hoofd in de modder gedoken. Na een in het zie kenhuis, waarnaar Van Liempt onmid dellijk was overgebracht, ingesteld on derzoek bleek hij een nekwervel ge scheurd te hebben, terwijl bovendien zijn ruggemerg was beschadigd. SNELHEIDSDUIVELS IN HET FEYENOORD STADION. Na de interessante en spannende speedwayontmoeting Nederland-Enge- land. die door het Britse team „met de hakken over de sloot" gewonnen werd, wacht Rotterdam opnieuw een interland-speedwayontmoeting. Zondag zal ln het Feyenoord Sta dion de strijd Nederland-Denemarken aan de orde komen. Daar de Neder landse cap'ain Ge Jonker opnieuw als captain optreedt in uitstekende wed strijdconditie, mogen we zelfs hopen het pechduiveltje bulten beschou wing gelaten op een winnend Ne derlands team. De Denen komen met enkele zeer s*erke rijders voor de dag. Dit speedwayselzoen wordt bé/loten met een derde interlandontmoeting, die echter nog niet vast ligt. Vermoe delijk zal dit de strijd om de Gouden Helm zijn. INTERNATIONALE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Zondag 2 AugustuB zullen op het •terrein in Gouda athleten uit t rayon van de Goudse Athletlekcom- tssle uitkomen tegen de ploeg van Belgisch Limburg. De GAC-ploeg is hiervoor als volgt samengesteld: 100 me'er: W. Penn (V. et C H.R. van Deest (V. et C.), C. F. Jansen (Gouda) Reserve G. van Zoelen (Schoonhoven) 200 meter: A. L. Jansen (Gouda), H. Boeghelm (Olympia), R. Walthie (Gou da). Reserve: J. Stigter (ASV). 400 meter: H. R. van Deest (V. et C.), P. Licht (Gouda), A Broer (Gou da). Reserve: A. Barendsz (AV 1947). 800 meter: J. Steding (Gouda), W. de Vries (Achilles), Th. Stolk (V. et C.) Reserve J. Sloof (AV '47). 1500 meter: J Vergeer en C. Me'ae- laar (AV '47), J. Laurier (V. et C.). Reserve: C. van Engelen (Schoonho ven). 3000 meter: L. Verhoef (AV '47), W. van Wijk (Qouda), J. Koster (Kievi ten). Reserve: B. van Hoof (Schoonho. ven). Hoogspringen: A. Rietkerk en J. v. Wingerden (Olympia), J. Stigter (Am- merstol), reserve: H. W. Vervoort (Achilles). Verspringen.- H. W. Vervoort (Ach.), H. Boeghelm (Olympia), B. Lampree (AV *47). reserve R. Walthie (Gouda). Kogelstoten: T. M Ryken (Goudse politie). C. Singer (Gouda), L. Konijn (AV '47), reserve W Janknecht (Ach.). Discuswerpen: Van Melis (Goudse politie), H. W. Vervoort (Ach.), C. Signer (Gouda), reserve C. van Buren (Olympia). Speerwerpen; J. Zwanenburg (Ach.) A. de Jong (Gouda), M. Gebuis (Goud se politie), reserve A. v. d. Grijn (Schoonhoven) GROTE DUIVENVLUCHT. In Wenen zullen morgen 120.000 postduiven tegelijk worden toegela ten, afkomstig uit België, Nederland, Zwitserland en Duitsland, die deelne. roen aan een internationale wedstrijd, georganiseerd door de internationale bond van postduivenhouders. (ADVERTENTIE I M.) Op 2 ONA-t rayoi missi Bij zonnebrand, doorzit- ten, schrijnen, smetten Kantongerecht Gorinchem. De 54-jarlge koopman J. H. R. te Go rinchem was voor de zoveelste maal dronken van de straat gehaald en dit maal was het gevolg niet mis. Het werd 14 dagen hechtenis en een half jaar Rijkswerkinrichting. Voor A. T. te Hardinxveld liep het iets beter af, maar de drie weken hech tenis, welke aan hem werden toebe deeld, zijn de laatste ernstige waar schuwing, anders gaat hij naar de Rijkswerkinrichting. J. R te Gorinchem had zich schul dig gemaakt aan cafébezoek en was daarbij nog al lastig geweest, terwijl hem een verbod voor het bezoeken van café's was opgelegd. Het O. M. vond ook hier de tijd gekomen, dat een ernstige straf werd opgelegd en vroeg drie weken hechtenis. De kantonrechter wilde het geval nader bekijken en een voorlichtings rapport terzake doen beslissen. L. Z. te Nieuwland had woonruimte in gebruik genomen zonder toestem ming van B. en W. Het werd f 10 of' 2 dagen hechtenis en 14 dagen voor waardelijk met 2 jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde, dat hij binnen 14 dagen na de betekening van het vonnis, dit is over ongeveer vier we ken, de woning zal hebben verlaten, tenzij alsnog vergunning is ontvangen. J M. te Kedichem had gejaagd zon der akte en vergunning en gelopen op verboden grond. HU bleek er wel een heel kwalijke manier van jagen op na gehouden te hebben. Nabij een voor malige eendenkooi joeg hij langs de stoten. De oude eenden vlogen dan weg en de jonge eenden, welke niet konden vliegen, -zouden dan zijn jacht buit worden. Omdat beklaagde nog nimmer voor geweest waa, werd het f 35 of 7 dagen. I f TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant. VRIJDAG 24 JULI 1953. LANDBOUW EN VEETEELT. 8CHOFFELEN, OF CHEMISCH ONKRUID BESTRIJDEN. De bestrijding van onkruiden met chemische middelen biedt een aantal belangrijke voordelen. In de eerste plaats gaat het veel sneller en is men dus minder afhankelijk van de irbeids- kracht. Maar bovendien kan men daardoor onkruid vernietigen in ge wassen, die moeilgk met de schoffel of schoffelmachine zijn te bewerken. Bijvoorbeeld winterrogge, die in veel streken breedwerpig wordt ge zaaid of anders in vrij nauwe rijen, wordt veel gemakkelijker schoonge maakt met zo'n chemische stof dan met onverschillig welk werktuig. In de Veenkoloniën wordt dan ook de laa'ste jaren veel met chemische mid delen gewerkt. Maar schoffelen biedt ook nog an dere voordelen dan de enkele vernie tiging van het onkruid Door 't schof- KALK IN DE STOPPELS. ZINDELIJK MET ONDERMELK. (ADVERTENTIE I. M.) ter in het jaar of in het voorjaar, is men veel meer afhankelijk van de weersomstandigheden, terwijl boven- D --- dien de kalk dan niet voldoende de felen wordt de bovenlaag van de grond gelegenheid krijgt om in de bodem te Honderdduizenden hectaren grond in Ondermelk, karnemelk en wet zyn Nederland zijn te arm aan kalk en waardevolle stoffen voor de veevoe- magneslum en dat is vooral het geval ding en wel in het bijzonder voor het op de lichte gronden. Het Nederlandse mesten van varkens, maar in de war- Landbouw-Kalkbureau te Zwolle geeft me maanden gebeuren er toch ook nog het advies om de hoognodige kalk- wel eens ongelukken mee. Als er een bemesting bij voorkeur te doen over verkeerde zuring in komt of wanneer de stoppels. Men kan dan de kalk- de ondermelk of de karnemelk zelfs mest, die eventueel ook magnesium bederft, dan maakt men er de varkens bevat, gemakkelijk uitstrooien omdat of de kalveren ziek mee. de grond hard is en de meststof bij Daarom is het zoveel beter wanneer droog zomerweer zich gemakkelijk de ondermelk in gezuurde toestand laat uitstrooien. Het is dan een kleine door de fabriek wordt teruggeleverd, moeite om de bekalking £oed cn ge- De verse ondermelk wordt dan op de lijkmatlg uit te voeren. Wanneer men fabriek gemengd met goed zuursel en er daarna de stoppelploeg in zet, wordt pas aan de boeren teruggegeven wan de kalk door de bovenste laag van neer de melk dik zuur is geworden, de grond gemengd en bij later ploe- Dat belemmert het optreden van be- gen op zaaidiepte krijgt men dan de derf. De moeilijkheid is dat dit veel vermenging met de gehele bouwvoor. opslagruimte op de fabrieken vraagt Als men de bekalking uitstelt tot la- om de melk zuur te laten worden. Er losgemaakt. waardoor de structuur van de aarde daaronder beter Dewaard blijft en de grond ook minder vocht verliest. Zo'n dun laagje losgeschof- felde grond bovenop belet namelijk dat het bodemvocht tot aan de opper vlakte optrekt en daar verdampt. Men heeft zich daarom afgevraagd of het onkruid bestrijden met chemische mid delen geen nadeel be'ekent voor de toestand van de bodem, aangezien de schoffelbewerking achterwege blijft. Een paar onderzoekers van het CILO. (Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek) aebben dit nagegaan. Zij komen tot de con clusie, da' de grondbewerking, die met schoffelen gepaard gaat, op zwa- gaat dan ook veel melk ongezuurd te rug en wanneer de boeren deze melk in vuile bussen of vaten bewaren be derft ze snel en wordt het vee ziek. Laat men dus deze busaen en vaten geregeld schoonmaken met heet water en soda anders berokkent men zich zelf schade. Rantsoen-weiden biengt winst Het is niet voor niets dat wij op worden opgelost Voor een goede wer king van de kalk is het nodig, dat de temperatuur van de grond tamelijk hoog ls en dat is 's zormers 't geval. De bodembacteriën zijn dan actief en zet ten de stoppelresten snel om. Er ont staat dan koolzuurgas in de bodem, dat de oplosbaarheid van de kalk be- sl«ds S«l« «leotrtech.' Wëï- hTbouwvoor verdellng door de gehe' de-alrasteringen zien yerschünén. Dit Ook op grasland kan men in de na zomer met goed effect «alk uitstrooien bijvoorbeeld na de tweede snede. Vooral als men voornemens is het grasland onder de mest te rijden, is namelijk een middel om een veel hogere opbrengst van zijn grond te verkrijgen. Bij de gewone ouderwetse methode van weiden lopen de koeien in grote stukken weiland en worden zij slechts met grote tussenpozen ge- - - --. - -- - -ej eeeci glUK is het verstandig om kort tevoren kalk Weid De nadelen er van zijn bekend: ...c. -- - °P de Srond te brengen. Ook hier be- (je koeien vertrappen veel gri re grond inderdaad apnwijsbare voor- vordert de koolzuurafscheiilng van de tfnstaan op de mestplekken heen bos- delen bezit boven en behalve de on- kruidbestrijding. Dit kan een verschil stalmest het oplossen van de kalk, sen gj.aS| die niet meer worden opge- Waar er zoveel zure en onproduct e. geten en de dieren eten alleen wat zij uitmaken van enkele honderden kilo's ve graslanden zijn, verdient dit advies het lekkerste vinden. Daardoor tarwe per ha., die men meer oogst wanneer geschoffeld wordt dan wan neer men het onkruid alleen maar op ruimt met chemische middelen Maar op lichte grond hebben zij geen ver schil kunnen vinden. Dat betekent dus dat het losschoffelen van de boven laag op die lichte grond geen beteke nis voor de groei van de gewassen heeft. Er is dus niets tegen om op zandgronden de onkruidbestrljdlng zo veel mogelijk met behulp van chemi sche stoffen uit te voeren. van het Kalkbureau zeker alle dacht. (Advertentie i. m.i •n de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw de helder D.DuD. De bedaart.de ziekte worden gedood ZoalS ...vee -we.. tal kippen sterk uitgebreid doordat 50% meer eieren zijn ingelegd ln de broedmachines dan het vorige jaar. Dat betekent dus veel meer kuikens, bijgevolg veel meer hennen en ten slotte in het komende najaar een bui tengewoon grote aanvoer van -leren. Die uitbreiding wordt iog verder ln de hand gewerkt door de opheffing van alle beperkende maatregelen bij ont staat een grasverïies, dat dikwijls tot 40% van de gehele grasgroei oploopt. Door echter de percelen in kleinere gedeelterjjte verdelen of door ze met behulp An verplaatsbare afrasterin gen in stroken te doen afgrazen, wordt het gras veel nuttiger gebruikt. Enig verlies heeft men altijd, maar bij rantsoenweiden zal dit toch nooit ho ger dan 10%! zijn. Daarom kan men door het rantsoen weiden meer koeien op dezelfde op pervlakte grond houden. Op 10 ha. gras wil dat zeggen dat men 1 tot 3 koeien meer lean houden zonder dat het nodig is om meer geld uit te ge ven voor de aankoop van veevoeder. De Landbouwvoorlichtingsdienst heeft op tal van plaatsen nagegaan hoeveel verschil dat nu maakt in in komsten. In Friesland onder andere zijn 31 bedrijven vergeleken, die ver deeld waren in drie groepen. De eers te groep werkte volgens de oude me thode met grote percelen gras. De twee groep met kleine percelen, die intensief werden beweid, 'erwijl een bedrijfsinkomst van f 617 per grote waardering voor het goede werk ha., bij de tweede groep f 720 en bij dat de streekcommissies als advies, de derde groep f 814 per ha. Op een lichamen in enkele provincies, met bedrijf van 10 ha. maakt dit een in- name in Noord-Holland, verrichten komstenverschil van f 2000 per jaar. en drong er op aan, dat deze com. Nu waren dit bedrijven, die hoofdza- missies overal in den lande worden kelijk met eigen arbeidskrachten werk- ingesteld ten, maar ook als men personeel moet weet is dit jaar het aan- bedrijven van meer dan 12 of op zijn best meer dan 15 ha., als pluimveebe- drijf moesten worden uitgesloten en tussen deze twee voorstellen door heeft men nu een nieuwe regeling ont- worpen. Deze is aangenomen door de derde groep electrische afrastering ge. Pluimveecommissie van de Stichting bruikte. Men vond bij de eerste groep en maakt dus een grote kans inder daad te worden toegepast. Dit plan behelst het volgende; ten eerste zal een ieder kippen mogen huren betekent de intensieve rant soenbeweiding toch nog f 80 extra winst per ha. Al deze cijfers en verdere bUzon- derheden kan men vinden in een zo juist verschenen Vluchtschrift voor de Landbouw, no. 26, getiteld .Rant soenbeweiding". Dit vlugschrift is kosteloos ver krijgbaar bij de assistenten van de rijkslandbouwconsulenten en bij de Prov. Stichtingen voor de Landbouw. Wij raden iedere veehouder aan om 'n exemplaar daarvan aan te vragen, want men kan er veel uit leren en men kan er veel door verdienen. (ADVERTENTIE l.M.) MEENK'S POEDERS speciaal legen KOORTS KIESPIJN. HOOFDPIJN PERIODIEKE PIJNEN voorziening. Er is dus houden tot een maximum van 50 leg- vrijwel niets meer dat een verdere hennen. Landbouwbedrijven tot een toeneming van de pluimveehouderij in oppervlakte van 20 ha. mogen maxi- de weg staat. Alleen hebben we nog de maal 600 legkippen hebben Daarbij teeltregeling, die opgebouwd is op-de steit men voor dat het zal zijn toege- fok- en vermeerderingsbedrijven. De- staan om 200 kippen per ha. te hou- ze moet gehandhaafd blijven om er den tot het maximum van 600 Met voor te zorgen dat we uitsluitend kip- andere woorden iemand met_l ha. Het nut van de zeer vele organi saties, waarin de mens zich tegen woordig verstrikt ziet wordt veel- maals aangetoond met een verwij zing naar het opvoedend element dat er van het organisatieleven uit gaat Op zich zelf is het juist, dat sommige leden van een organisatie een ontwikkeling ten goede doorma ken juist door hun lidmaatschap. Doch voor de massa van de leden telt dat argument niet en nog minder ia het waar dat het gehele volk, de opvoeding van de gemeenschap dus, gebaat zou zijn met het stichten van organisaties. Wanneer men een klein kind leert de krant uit de brievenbus te gaan halen, kan men dat geen opvoeding noemen. Hetzelfde kan men met nauwelijks meer moeite leren aan een hond. Het kleine kind en de hond vertonen dezelfde reactie warneer zij een bepaalde klank uit de mond van de heer des huizes een paar maal gehoord hebben. Dat is geen opvoe. den, dat ls kunstjes Ieren. Voor op voeding van het kind komt iets an ders kijken dan het leren van een paar kunstjes. Voor opvoeding van de gemeenschap komt iets anders kijken dan het stichten van een paar1 of veel organisaties. Wanneer men uitsluitend voor ogen heeft een collectivistische maat. schappij, zoals men in Rusland heet te onderhouden; dan zal men inder. daad voor het daarin vereiste peil van opvoeding kunnen volstaan met en reeks organisaties. Uit dit voor. beeld dringt al naar vo?en dat in 't verband van de gehele gemeenschap, de organisatie niet bepaald vormend kan zijn omdat de Russische organi saties immers niet anders pogen te verkrijgen dan een bepaalde reactie op een bepaalde uitroep van de heer des huizes Hetzelfde dus als met de hond die de krant uit de bus haalt. Deze consequentie toont aan dat het organisatieleven in zich zelf geen middel behoeft te zijn tot opvoedmg van de gemeenschap. De organisatie kan een doel zijn, zij kan ook een middel zijn om bepaalde materiële wensen te verwezenlijken, maar veel hoger gaan de mogelijkheden niet. De hogere mogelijkheden komen pas in het gezichtsveld wanneer men de mens niet als stukje van een of meer organisaties gaat zien maar als indi vidu Ook dat individualisme kan tot verkeerde consequenties leiden. Wan. neer men evenwel de mens als indi vidu beschouwt in zijn eigen vrij heid maar ook in zijn gebondenheid aan zijn verantwoordelijkheid voof de gemeenschap dan is men op de goede weg .Pas wanneer men de ge meenschap, het volk, gaat zien als te bestaan uit al die individuen met PLAATSELIJK NIEUWS. JUBILERENDE NOTARIS. IJsselstein. Op Dinsdag 28 Juli a.s. Sari. 2G. tfuï 5- ''/"krr "Ttt Znt^Z j denheid kan men op het punt van In 's Hertogenbosch is Woensdag het tweedaags congres geopend van de Nederlandse Bond van Veehande laren. Tijdens deze vergadering heeft pen van goede kwaliteit krygen Dat grond mag 200 kippen hebben. De be- prof. Beyers, hoogleraar aan de.^a. er zoveel meer kuikens zijn uitgebroed, J'- -4— «ir..r.A. t» is vooral het gevolg van de goede prijzen, die het vorige jaar voor de eieren zijn gemaakt. Er werd op de kippen verdiend en het 'igt voor de hand, dat men dan meer kippen gaat houden en dat andere mensen, die vroeger voor de kippenhouderij wei nig belangs'elllng hadden, zich dit jaar ook een aantal jonge hennen hebben aangeschaft. Een dergelijke uitbreiding van de kippenstapel is echter niet zonder ge vaar, omdat wij bij de afzet van drijven, die grote'r' zijn, worden dan culteit der veeartsenijkunde weer beperkt en mogen ten hoogste Utrecht, een inleiding gehouden over 100 kippen houden. „Koopvernietigende gebreken in de Men zal zeggen dat een dergelijk Yeehandel1 voorstel weinig meer dan een slag in prof Beijers wees er op, dat er in de lucht is Het betekent immers dat ons land een zeer drukke veehandel de overgrote meefderhe»! van de boe- bestaat getu ge onder andere 't feit, ren 600 leghennen mag hebben, zodat dat er jaarlijks meer dan drie milli- er van enige beperking van dit be- oen dieren op de markten worden drijf geei} sprake is. Dit ls ook niet de aangevoerd. bedoeling van dit voorstel. Zo lang de Dat zich daardoor ook vele geschil, markt nog goed is, zoals op het o*cn- len tussen koper en verkoper voor- blik, denkt mén niet aan een beper- doen spreekt vanzelf. Ons Burgerl«k king van de productie. Maar men wil Wetboek kent in zijn bepalingen om- "*J - King van ae pruuuuue. «laai men ----- eieren geheel zijn aangewezen op de weJ precies weten waar de kippen zit- trent koop en verkoop geen verschil binnenlandse markt en np West-Duits- ten en een apparaat tot zijn beschik- tussen levenloze goederen en dieren, land. Veronderstel dat men in Duits land om de een of andere reden be sluit de Invoer van eieren te beper ken, dan zouden wij dadelijk met een geweldige overproductie van eieren zitten. Een dergelijk gevaar is helemaal niet denkbeeldig en het is daarom ver standig dat men zich reeds nu af vraagt, of het niet goed zou zijn om zich op alle gebeurlijkheden voor te bereiden Dat is dan ook een punt van bespreking geweest tussen het Be drijfschap voor Eieren en Pluimvee, de pluimveeorganisatie en de Stichting voor de Landbouw. Bovendien werd daarin de Commissie voor de Kleine Boeren vraagstukken betrokken, om dat men van mening is dat de kippen houderij als belangrijk middel van bestaan min of meer gereserveerd dient te worden voor het kleine be- De voorzitter van het Bedrijfschap, ir Tukker, had een aantal voorstellen Ingediend, die tot strekking hadden de pluimveehouderij prac'isch gesproken te beperken tot maximaal 600 leghen nen per bedrijf, terwijl bovendien op bedrijven boven de 25 na. de pluim veehouderij nog veel sterker beperkt zou moeten worden Hij wilde die be drijven namelijk maar 50 kippen toe staan. De Commissie voor de Kleine Boeren was van mening dat reeds de king hebben dal zo nodig snel kan in- wat wel eens zijn eigenaardige moei- grypen. lijkheden geeft. Wij geloven dat dit verstandig is on- Enkele der voornaamste dezer be. der voorbehoud dat men van dit ap- palingen die betrekking hebben op de paraat inderdaad slechts gebruik zal vrijwaring wegens verborgen gebre. maken wanneer de omstandigheden ken, waartoe de verkoper verplacht daartoe dwingen. is en de termijn waarbinnen een (ADVERTENTIE l.M.) in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram.' Let op de naam Rang op her beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" rechtsvordering tot vernietiging van de koop moet worden aangelegd, werden door spreker uitvoerig be. h^deld. Er werd gewezen op het grrote belang, dat de kopers heeft by het onmiddeliyk raadplegen van zyn dierenarts, zodra aan een gekooht dier gebreken of zlekteverschynselen worden ge. constateerd, vooral omdat by uitstel van een onderzoek het vaak niet meer mogelijk ls voor de dierenarts te verklaren, dat een eventueel verborgen ge. brek voor de koop aanwezig is geweest. Aan de vaststelling van de kwaal worden in de gerechtelijke vé(tertse- nykunde het onderdeel der dierge neeskunde, dat speciaal betrekking heeft op koopvernietigende gebreken hoge eisen gesteld. Aan veronder stellingen, waarschijnlijkheden en theorieën heeft de rechter niets als de getuige.deskundige, de dierenarts dus hem moet voorlichten, Velen ook dierenartsen ge. ven de voorkeur eraan, om dieren waarover klachten bestaan, die mo. gelijk op een verborgen gebrek be rusten, naar de kliniek van spreker te zenden. Hier is veel voor te zeg gen: het onderzoek kan uiteraard uit. voeriger geschieden dan in de prac. tijk Verkoper en koper weten dan dat zij aan het „hoogste adres" zy«i en zullen zich meestal onderwerpen aan de uitspraak van spreker. Tenslotte behandelde prof. Beijers in het kort enkele facetten van de arbitrage, zoals die de laatste jaren meer en meer in zwang komt, dank zij ook de vereniging voor veearbi trage, waartoe ook de Ned. Bond van Veehandelaren en de Ned Bond van Varkenshandelaren zijn toege. treden. Zolang echter de veehouders zich nog afzijdig houden, kan zij geen al. gemene ingang vinden. Spreker waar- schuwde de eisen die de wet stelt aan een rechtsgeldige arbitrage niet te verwaarlozen. Hij heeft overigens selstein werd benoemd. De jonge Cool doorliep in Assen de volksopvoeding iets bereiken. H.B.S., behaalde zijn einddiploma in 1909 en begon daarna de studie voor Registratie en Notariaat. In de vacanties diende hij bij het reservekader der Infanterie. Zijn be noeming to reserve-officier volgde in 1912. Van I Augustus 1914 tot 1 De- cember 1918 was hij gemobiliseerd. In 1915 slaagde hij niettemin voor candi- daat-notaris. Als zodanig was hij na de demobilisatie werkzaam te Loe- nen aan de Vecht, vervolgens te Bei- len. In Januari 1923 werd de heer Cool benoemd tot notaris te Andel (N. Br.), waar hij 5% jaar woonde. De jubilaris heeft op velerlei ge bied een bekende naam. Velen zullen zich herinneren, hoe hij als secretaris der V.V.V. van IJsselstein De Sticht- se Kersenstad, een stuwende kracht was, die met de burgemeester, mr. J. J. Abink Spaink, als voorzitter, en de heer Haefkens. destijds te IJssel stein woonachtig (thans burgemees ter van Houten, Schalkwijk en Tuil en 't Waal), IJsselstein alom bekend maakte, kersenwandeltochten organi seerde etc. De jubilaris is van de aanvang af bestuurslid en nu reeds ongeveer 15 jaar voorzitter van de vereniging Drenthe voor Utrecht en omgeving. Hij was van de oprichting af tot zijn pe- riodiek aftreden bestuurslid van Het Friese^E Drents Genootschap te Assen, en heeft se Militaire Prestatietocht te Amers- ziting in verscheidene commisiss door foort, terwijl Jiij deze week voor da dit genootschap ingesteld, onder meer dertiende maal aan de Vierdaagse Af in de commissie tot organisatie van standsmarsen te Nijmegen deelneemt de Drenten in de verstrooiing. Hij nam Na de tweede dag vierde hij dus eigen- het initiatief of verleende zijn mede- lijk zijn koperen jubileum als vier- werklng to de stichting van 9 van de daagseloper. 16 overige Drentse verenigingen bui- Wij behoeven hier natuurlijk niet ten Drenthe. aan te stippen, wat de zilveren jubl- In Augustus 1939 werd notaris Cool laris gedurende de afgelopen 25 jaar als reserve-kapitein gemobiliseerd en voor IJsselstein en omstreken als no- op 1 November van dat jaar volgde taris heeft betekend. Raadsman en zijn benoeming tot reserve-majoor. Als vertrouwensman voor velen, verheugt zodanig was hij in de Meidagen van hij zich in een bloeiend kantoor en 1940 commandant van het bewakings- hoopt hij nog vele jaren IJsselstein en bataljon van Schiphol. omgeving van dienst te kunnen zijn. De militaire dienst had de jubilaris Het jubileum zal niet geheel onge- -• «inadag door IJsselstein en omgeving reed. De jubilaris volbracht de befaamde aanraking gebracht met de ruiter sport Men herinnert zich nog hoe hij van een kleurige ruiterstoet menigmaal als jagermeester aan het hoofd mgevi Het jubileum zal niet geheel onge merkt voorbijgaan. Er zal Dinsdag van 4 tot 6 uur gelegenheid zijn de jubilaris en de zijnen te feliciteren in zijn woning. FMHI.LK'ION door HERMAN VAN HATTUM SI) Bykans alle voorzichtigheid uit het oog ver- liezend en zo vér mogelijk naar voren krui- pend glijd ik met mijn hand langs de ron ding van de hiel naar bovennaar een smalle enkel Een vaag vermoeden groeit binnen enkele seconden tot zekerheid- Son ja! Wanneer op dat ogenblik alle mitrailleurs van alle Duitsdrs in de staJ van Harold wa ren afgeschoten zou ik niet meer ontsteld zyn geweest. Het is Sonja, dat staat vast. Niemand dan zij zal zo vlug de kans hebben gezien en benut om van uit de kelder naar de stal te vluchten. En niemand anders dan zy, met haar impulsieve, Zuidelijke aard, kan in de berg hooi een toevlucht hebben gezocht. Zo heb Ik dus, zonder het te weten in óe ure van het grootste gevaar het jezelschap van de schone Spaanse gezocht. Zo zullen wij dus samen vechten voor ons leven en onze vrijheid - of samen ten onder *aan En met één slag wordt alles anders, in het aangezicht van het gevaar, dat tnans ook haar bedreigt. De spanning om eigen leven zinkt in het niet bij de onverdragelijke ge- dachte, dat ze haar zullen vinden. Reeds voor dien besloten om mUn leven zo duur moge- lijk te verkopen groeit deze vastbeslotenheid thans uit tot een ijzeren, onwrikhaa- besluit. De cementen vloer onder mij dreunt kort Nóg eens en nóg eens. Wat mag dat zijn? Revolverschoten? Ver bijsterende gedachten komen en gaan. Wordt Harold neergeschoten? De professor? Diens vrouw? Allemaal? Ik weet het niet meer. Daar klinken weer schoten, nu dichterbij. Met stalen greep houd ik die slanke enkel omkneld, telkens bij elk schot haar met een lichte greep beduidend, dat zij moed zal hou. dea en niet door ondoordacht handelen onze schuilplaats verraden. En telkens is een licht haast onmerkbaar trekken met de voet haar antwoord, dat zy het heeft begrepen Het gezelschap komt nader. „U kunt wel Hollands spreken Als werd de zin vlak aan myn oor gespro ken, zo helder verstond ik woord voor woord. EindelUk verloochent de commandant zyn ware identiteit: die van Hollandse huurling van de vUand. HU moet voorovergebogen staan naar mij toe. Een zacht geritsel dringt tot mU door. HU staat met beide handen hooi weg te olukken uit de berg Méér nog door de gedachte, dat hier ander maal landgenoten jacht maken op mU, op ons. vliegt het bloed mij naar de wangen dan door het gevoel van: dit is het einde. Hier baat geen enkele poging meer. Als zy 't hooi begin- nen weg te trekken zullen zy ons allebei vin. den. Met korte, vlugge knepen beduid ik Sonja, dat zU stand moet houden. Stand tot de laatste seconde, tot het bittere, bittere einde. Ik bereid mU er reeds op voor de volgende seconde een hand aan myn voet te voelen trekken en een barse stem (of schot) te horen Dat zal het einde zijn. Voor mij en voor Sonja. En voor Harold even goed. Hy is degene die ons verstopt heeft, ons onderdak heeft verleend, ons uit handen van de Duitsers heeft gehouden. Even plotseling echter als het ritselen ach. ter is begonnen houdt het weer op. Ik her adem. Sein naar Sonja, dat alle hoop nog niet moet worden opgegeven Het volgende ogenblik stolt het bloed mij in de aderen Drie schoten, kort achtereen, .daveren door de stal. Ik ruik de lucht van schroeiend hooi, onmiddellijk nadat mijn trommelvliezen de korte knallen hebben verwerkt. Dan loopi iets warms langs mijn hand, die nog steeds Sonja's enkel omkneld houdt. Bloedre aliseer ik, in panische schrik. Het moet Son ja zUn Sonja is gewond. Ze hebben dwars door de hooimyt heengeschoten „Korp er uit, we hebben je al lang gezien", mauwt een barse stem Op het punt het bevel te gehoorzamen flitst nog juist bijtijds de gedachte door mU heen, dat het een gemene truc is om ons erin te laten lopen. Muisstil blijf ik liggen, Sonja zoveel mogeiyk moed insprekend en met myn vingers in een haast onmerkbare beweging zoekeqd naar de verwonding. „We zullen het hooi maar In brand steken, dan kompn ze er wel uit.... snauwt de zelfde stem. Als zeals ze dat doen zullen wy bei. den levend verbranden. Als zeHoe dur ven ze de beesten Maar wéér flitst dezelfde gedachte door mijn brein: een gemene truc, ga er niet op in. Ze proberen het maar In weerwil van de haast ondraaglijke span. ning is mijn zoekende hand doorgeschoven tot even boven Sonja's enkel. Ik wil weten hoe ze gewond is. Ik wil weten, of zy mis schien, doordat we nog langer hier blijven liggen, zal doodbloeden. Ik wil weten, of het nog zin heeft op deze manier ons leven te rekken. Of we niet, op deze wijze voortgaan. de ons leven, althans dat van Sortja, in groter gevaar brengen dan door ons over te geven. Zy isA'en vrouw, een jonge vrouw. Misschien, missc&en zullen zelfs deze gewetenloze schurken, die toch ook ergens een vrouw, 'n moeder ot een verloofde hebben, nog zoiets als barmhartigheid kennen „Ik vraag U dringend dat niet te doen", klinkt Harolds stem. „U kunt op myn ere woord geloven dat er niemand verborgen zit onder het hooi. ,Maar als u het in brand steekt ben ik mijn kostbare veevoeder kwyt, dat toch al zo schaars is En de hele boerdery gaat eraan.... Als u er prUs op stelt wil ik het zelf met de hooivork uit elkaar gooien, dan kunt u zich ervan overtuigen Is Harold gek geworden. Speelt hU een spel met leven? Heeft hij zijn verstand verloren? Of voelt hU niet, dat wij hieronder zitten? De commandant bromt iets, dat even goed een bevestiging als een ontkenning kan zijn. Ik lig te wachten op het ogenblik dat de tanden van de gaffel mij ergens zullen raken. Te wachten op het ogenblik dat de verschrik, kelijke waarheid tot de boer zal doordringen, De seéonde, waarin hy de verpletterende ont dekking doet, die een einde maakt aan zijn vryheid en aan de onze. Vergeefs pyëbeer ik nog te denken. Myn hersens weigeren dienst. Alles tot dusver was tenslotte te dragen, omdat het ons werd aan. gedaan door vyanden. Dit dit aanbod van de man, die ik als mijn beste vriend beschouw is niet meer te verwerken. Hier geeft mijn verstand het op. Maar het hooi ritselt niet. En mijn zoeken, de vingers hebben de wond aan Sonja's en. kei gevonden: een onbetekenende vleeswond, gelukkig aan de voorzyde van de enkel, zodat geen spieren kunnen zijn geraakt. Maar is het de enige verwonding? Is ze mogeiyk ook ergens anders geraakt? Dodelyk is het schot in ieder geval niet geweest. Ze reageert op myn boodschappen even vlug en duldeiyk al» tevoren. (Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2