TRAM Tachtigduizend verlaten hoeven in Frankrijk -rëg" 'i Castella-Vaatwas ADAHSO S E.D.G-verdrag: heil zaam wangedrocht m m Gezonde zaken beter dan grote Nieuwe verkeersborden Limburg dekt 90 procent van grindbehoefte RANG—3" Odóiol^ïidU IIièfesti.; DE NIEUWE VERKEERSBORDEN RIJWIELEN HULPMOTOR In Augustus viert Pluvius hoogtij Lutherse kolonisatie krachtig aangepakt 77- jfïw.'ÏÏ'.fAUv'n "e-h" s, Ï£7±S! vde„td£ blinkender vaat en zachtere handen! *De i/etsftopmntf. van (temsfeiü/uj. 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Bchoonhovensche Courant VRIJDAG SI JULI 1953. Parel van 'I Sticht in hel veranderd. Namens een deel der Inwoners van de gemeenten onder de rook van bet vliegterrein Soesterberg, zoals Den Dolder, Huis ter Helde en Bosch en Duin. Is een open brief gezonden aan de minister van Oorlog, met het ver zoek op korte termijn een eind te ma ken aai} wat genoemd wordt een on houdbare toestand door de overlast van de laagvliegende snerpende vlieg tuigen. Mogelijkheden daartoe worden in het schrijven naar voren gebracht. De startbanen en werkplaatsen met vast technisch personeel kunnen in zo danige toestand gehouden worden, dat elk ogenblik daarvan gebruik kan wor. den gemaakt, maar voor het oefenen moet volgens het schrijven een andere plaats te vinden zijn, zoals verschil lende plaatsen langs onze grens, die geen gevaar voor de omgeving opleve- steden Het initiatief daartoe kwam uit de groep der suikerverwerkende industrieën, zodat de vereniging een onderzoek instelde bij 15 van dergelij ke ondernemingen teneinde t« verne men hoe de toestand is en welke wen sen men had om tot verbetering te ko men. Dit onderzoek heeft geleid tot instelling van een afzonderlijke afde ling der vereniging namelijk „Sectie Tandheelkundige Verzorging voor Werknemers", die thans begonnen is belangstelling voor haar streven te wekken. Om te beginnen wil de Sec- tie er voor zorgen, dat de jongelui, als ze de school verlaten hebben en dus niet meer de zorg van de schooltand- arts genieten, onder toezicht zullen komen van bedrijfsfandartsen. VoorFs zal ze onderzoeken wat de omvang van het werkverzuim door tandziek- ten is en proberen middelen ter be strijding daarvan aan te geven. .Zij stelt zich onder andere voor een ..saneringskaart" in te voeren, waar op zal worden aangegeven in welk tempo tandziekten kunnen worden be teugeld. De Sectie- verzoekt onderne mingen, die zich voor dit werk inte resseren, zich fn verbinding te stellen met het secretariaat Westzijde 103, te uitbreidingsplan Kortland te Krimpen aan de IJssel, voor de som van f 81.180. Tevens werd aan dezelfde fir- gedragen het onderhoud der straten 1 CONCENTRATIEKAMP DACHAU. De Beierse regering heeft de per manente tentoonstelling van het In. terieur van het voormalige Nazi-con- centratiekamp Dachau, alsmede van het zich daar bevindende gedenkte ken verboden In Frankrijk zijn thans vragen opgegaan om de geallieerden tegen dit besluit stappen te doen on. dernamen, opdat herinneringen, die onmisbaar zijn voor familieleden van daar omgekomenen alsmede voor ex- gedeporteerdeei, bewaard zuilen blij ven ren. Genoemd wordt het vliegveld Brüggen bij München Gladbach, dat ook speciaal ingericht zou zijn voor nachtvliegen en dat van Nederland uit gemakkelijk te bereiken is. Voorts worden als oefenterrein genoemd een gedeelte van de N O.-polder met aan sluitende dijken en IJsselmeer en de in aanleg zijnde stranden aan de Zuid zijde van de Oostpolder bij Elburg. In het schrijven wordt gezegd, dat de eens zo prachtige parel van het Sticht voor de b ewoners in een hel veranderd is, waar niemand meer rust heeft, over dag en 's avonds niet, maar ook 'g Za terdags en Zondag# niet Verschillen de huizen worden verlaten met be langrijk financieel verlies en gemeend wordt dat het niet aangaat een gedeel te van de burgerij meer dan extra te belasten en geen rust te gunnen na de dagelijkse arbeid. DE TANDARTS IN HET BEDRIJF. Er bestaat een vereniging voor So ciale Tandheelkunde, die zich ten doel stelt een goede tandverzorging te be vorderen als onderdeel van de algeme nen sociale gezondheidszorg. Dank zij het werk van deze vereniging zijn er bijvoorbeeld in zoveel plaatsen school tandartsendiensten gekomen, waar door veel meer kinderen de lagere school verlaten met een gezond gebit dan vroeger het geval was Doch daarna wordt dan dikwijls het gebit weer verwaarloosd, waardoor de goede resultaten van het schooltandartsen- werk grotendeels verloren gaan. Dit heeft de vereniging er toe gebrabht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om ook in de bedrijven meer zorg aan het gebit te doen be- Het opzetten van een zaak is voor een belangrijk deel een kwestie van durf, van ondernemingszin. Durf is -zelfs belangrijker dan geld, want tal loos zijn de voorbeelden van onder nemende mensen, die met niets begon nen en die er toch in slaagden een bloeiend bedrijf op te bouwen. Daar entegen blijft succes uit wanneer men alleen maar geld heeft en niet de on dernemingszin, die noodzakelijk is om een bedrijf te stichten, te leiden en vooruit te brengen. Maar.... durf is slechts goed zo lang men er een ma tig gebruik van maakt. Wie te veel durft en dus verder Wil springen dan zijn polsstok lang is. komt in grote moeilijkheden. Ook daarvan zijn de voorbeelden voor het grijpen. De goe de zakenman weet als het ware bij in stinct hoever hij kan gaan. Neemt hij te veel risico dan voelt hij dat wel in zijn portemonnaie, maar durft hij niet genoeg, dat bloeit zijn zaak niet. Merkwaardig is. hoe soms overigens voortreffelijke zakenlieden zich kun nen vergissen, wanneer zij zich gaan begeven op een ander terrein dan dat waarmee zij volkomen vertrouwd zijn. Of ook wanneer zij door succes te hard vooruit willen gaan. Van beide mogelijkheden levert Avi. sprekend fauna een sprekend voorbeeld. Na 'n aanvankelijk stdVmachtlge groei ia dit vogelpark ln onoverkomelijke finan ciële moeilijkheden geraakt, waaraan de onderneming nu dreigt t« bezwij ken. Toch had de eigenaar van Avi- ADVERTENTIE I. M.) Thans is het Staatsblad versche nen met de wijzigingen van het We gen-verkeersreglement, die op 1 Aug a.s. in werking zullen treden. Naast de bromfiets-regeling, die de laatite tfjd reeds diverse mal en is besproken, zijn er ook nog enige andere verande ringen bijgekomen. Tot hu toe stond in het Wegenver keersreglement. dat op een nader door de Minister van Verkeer en Water staat te bepalen *ijdstip bestuurders van trams het veranderen van rich ting moeten aangeven. Thans heeft Minister Algera de datum van dit tijdstip bekend gemaakt. Met Ingang van 1 Januari 1958 moet bij het veranderen van richting, aan de voorste tramwagen een oranje-geel tot oranje-rood licht worden onts'oken als teken van richtingverandering. De Minister van Verkeer en Waterstaat kan echter tramwegen aanwijzen, waarop de besttuurder van een tram geen teken tot richtlngsverandérlng behoeft te geven. In dat geval moeten echter op de plaatsen, waar de tram van richting gaat veranderen borden zijn geplaatst (zie tekening) waaraan men kan zien, dat de tram van rich-, ting verandert. Tot dusver kende men alleen het grijze bord met de rode ge vaarsdriehoek en de rode letters TRAM. Dit bord wordt echter ge plaatst bij gevaarlijke tramoverwegen. Het Wegenverkeersreglement be paalt verder, dat, wanneer een tram defect is en het vereiste teken tot richtingverandering niet kan worden gegeven, de bestuurder van dat voer tuig het veranderen van richting mag aanduiden door een seinplank (zie te kening). Bij het verschijnen van de brom fietsen op de Nederlandse wegen stond de wetgever voor een moeilijk probleem. Zo moeilijk zelfs, dat er nieuwe verkeersborden aan te pas niesten komen. En dat nog wel, ter- vijl het wegverkeer het meest is ge- d end met een minimum aan borden. Hoe meer borden er immers langs de w-"g 6taan, hoe meer kans men loopt er e^n over het hoofd te zien, met alle revaren daaraan verbonden. Maar door de bepaling, dat bromfietsen beneden de 50 c.c. worden gelijkge steld aan gewone rijwielen en dus op het rijwielpad moeten rijden, werd men wel gedwongen tot het invoeren van nieuwe borden. Op sommige rijwielpaden is het goed mogelijk, dat bromfietsen tussen andere rijwielen rilden In dat geval kan er langs de grote weg (de weg dus bestemd voor 'iet gemotoriseerde verkeert 'n bord te staan met de woor den .Rijwielen met hulpmotor toege s'aan" Bromfietsen mogen dan over de grote weg rijden. Omdat op som mige van deze rijwielpaden de drukte slechts een tijdelijk karakter heeft kan men het b°rd. 'ob1s het °P de te kening Is aangeduid, ook aantreffen met een onderbordje, bijv. met de de woorden ..tussen 12 en 14 uur of „van 1 Juni tot 30 October'. In het eerste geval mogen de bromfietsen dan alleen tussen 12 en 14 uur en in het tweede geval alleen gedurende de op het bordje aangegeven maanden over de gro+e weg rijden. Voor de wijziging van het Wegen verkeersreglement betekende het be kende blauwe bord t»pt een aanduidende een rijwielpad ook dat bromfietsen niet sneller mochten rij den dan 20 km. per uur. Deze bepa ling is thans vervallen. Bromfietsen moeten echter wel bun snelheid rege len naar het overtge verkeer. Deze bepaling is echter veel dwingender dan de eerste, omdat een dergelijke maximum snelheid niet is te contro leren. terwijl de bromfiettser bij een ongeval, wanneer hij te snel heelt gereden, altijd schuld heeft. In som mige omstandigheden kan een snel heid van 20 km per uur nog te snel zijn. Stop- en wachtverbodsborden gol den alleen voor auto's. Een apart bord om aan te duiden, dat het verboden is een rijwiel te laten s'aan, bestond niet. Hiervoor werd het gewone wacht; verbodsbord gebruikt (blauw met rod" rand en rode streep) met een onder bord „verboden rijwielen te plaatsen" Thans is er ook een apart bord voor rijwielen gekomen. Dit bord is rond, blauw met rode rand en in witte let ters „verboden rijwielen te plaatsen" Maximum-snelheidsborden werden tot op heden alleen nog maar langs de weg geplaatst. Ook hierin ie nu ver andering fekomen. Motorrijtuigen, die niet bestemd zijn om normaal gebruikt te worden op de weg, zoals bijvoorbeeld landbouwmo- torrijtuigen, zijn gebonden aan een be paalde maximum-snelheid. Deze mo torrijtuigen moeten aan de voorzijde een maximum-snelheidsbord (zie te kening) meevoeren. Deze maximum snelheid is voor dergelijke motorrij tuigen zonder aanhangwagens 16 km. per uur. Worden echter aanhangwa gens meegevoerd, die een reminstalla- tie hebben, welke door de bestuurder van het motorrijtuig bediend kan worden en indien zowel het motorrij tuig als de aanhangwagen voorzien zijn van luchtbanden, dan mag ook met een snelheid van 18 km. per uur worden gereden. In alle overige geval len 6 km. per uur. Nu er nieuwe borden zijn bijgeko men is het ook logisch, dat er andere verdwijnen. Dit zijn dan de lichten voor spoorwegovergangen. Weldra zul len we dus bij de overwegen niet meer het bekende oranje, rood knipper- en groen knipperlicht zien Aan de spoor wegen nu de taak om de spoorweg overgangen dan ook echt veilig te ma ken! fauna, reeds voordat hij met deze merkwaardige zaak begon, bewezen dat hij een solide zaak op kon bouwen Toen begaf hij zich echter op een zij weg, dus op een terrein dat hij niet door en door kende en het aanvanke lijke succes van zijn vogelpark heeft hem waarschijnlijk doen vergeten dat hij de grenzen van een financieel ge zonde groei overschreed. Er werd meer geld in het bedrijf gestoken dan voorshands kon renderen en dit bleek een fatale vergissing. Wij zouden dit geval niet in her innering hebben gebracht wanneer niet soortgelijke fouten door vele an dere ondw-nemers werden en worden gemaakt. Zij deden dat trouwens niet geheel uit eigen beweging, maar me de onder de invloed van de regerings- propaganda der laatste Jaren om de productie zo snel mogelijk uit te brei den. Vandaar dat na de bevrijding tal rijke zaken al hun krachten hebben gericht op een vergroting van de pro ductie, dua van de omzet. Toen de markt nog ruim was, leverde dat rede lijke successen op, doch het laatste jaar wordt het steeds moeilijker om de bedrijven renderend te houden. Dit komt doordat men de productiviteit voorrang heeft verleend boven de li quiditeit. Alles is gericht geweest op produceren, afleveren, verkopen, waar door te weinig aandacht kon worden besteed aan de financiële basis van de onderneming. Wanneer men echter te veel geld opneemt of zijn verplichtin gen te zwaar maakt, wordt de zaak veal te gevoelig voor elke terugslag op de markt. Een ongunstige credi- teurenpoeitie kan dan reeds bij een kleine inzinking van de omzet tot 'n volslagen gebrek aan liquiditeit lei den. dit wil zeggen dat men geen be schikking meer heeft over voldoende contante middelen. Zo kan ook een zaak, die op zichzelf gezond ia en die bestaansrecht heeft, in onoverkome lijke moeilijkheden geraken. En dan behoeft men nog niet eens achterop te zijn met belastingbetaling, wat overi gens in de afgelopen Jaren zo vele za ken heeft doen sneuvelen. Op het ogenblik ziin er bedrijven, die nauwgezet bejaitingreserves heb ben gevormd en die toch voortdurend te kampen hebben met een lege kas. Dit zijn vaak zaken, die een veelbelo vende bloei lieten zien, doch waarvan de directie een te hoge dunk heeft ge had van het rendement van de uitbrei ding. Deze directeuren zijn gewoon lijk mensen met een grote onderne mingsgeest, doch die de fout hebben begaan te veronderstellen, dat er al tijd wel een markt zou zijn om hun iroducten op te nemen. Bij een con- .unctuuromslag zoals zich bezig is te voltrekken, valt soms op een zeer on verwacht moment een deel van de af zet weg. waardoor de verplichtingen niet meer kunnen worden gedekt uit de lopende inkomsten. Het is daarom juist thans zaak om de verplichtingen en schulden zoveel mogelijk te beper ken, zelfs wanneer dat ten koste moet gaan van de omzet. Het zijn immers altijd de financieel sterke bedrijven, die de strijd kunnen volhouden, en niet de ondernemingen, die ogen schijnlijk groot doch financieel voos zijn geworden. PLAATSELIJK NIEUWS. Albla8serdam. Bij de speeltuinver eniging Plan Dam zal met behulp van het bestuur worden overgegaan tot de oprichting van een korf- en handbal- club. PROMOTIE. Alblaaserdatn. Doordat het tweede elftal van de A. en V A. te Alblasser- dam Zondag van Zwljndrecht 3 met 53 he.ft gewonnen, promoveert de ze club van de tweede naar de eerste klasse. Dit is met de promotie van het eerste elftal een waardig geschenk bij het aanstaande jubileum. Amefde. Opdracht. Aan de firma gebroeders Streefkerk en Zonen alhier is bij onderhandse overeen komst opgedragen het dempen van sloten, het aanleggen van riolering, het maken van straten en trottoirs in het Donkerblauw* met witte letters Formaat: 40 X 40 cm. Grijs met rode pijl en letters. Formaat: 40 X 48 cm. •s-avonds verlicht Richtingaanwijzer voor Trams Wit met rode binnencirkel Lengte t 54 cm. C>RTÖ| Maximum Snelheidsbord Wit met rode rand, zwarte letters en cijfers 'Diameter 24 em. ma bij onderhandse overeenkomst op gedi de gemeente Rhoon. MOET DE ORANJEVERENIGING BLIJVEN BESTAAN? Giessendatn, De Gieasendamse oran jevereniging staat nog altijd onder in vloed van een tamelijk zware depre» sie, die al verleden jaar het oranje zonnetje begon te verduisteren. Vijf bestuursleden stelden toen een ultima tum, door hun aanblijven afhankelijk 'e maken van een zeker aantal leden dat de vergadering moet bezoeken. Het aantal belangstellenden bleef toen ver onder hun minimum, maar op aandringen van de toenmalige ere- voorzitter burgemeeater Vermaat ble ven de bestuursleden ln hun functies en werden twee jongeren aan het be stuur toegevoegd, namelijk de heren A. W van Dijke en H. Versteeg. Men zou het zo nog eens een jaartje probe ren. Dat jaartje ie om, maar in de toe stand kwam weinig verandering. Op de laatstgehouden ledenvergadering, waartoe de leden dringend waren op geroepen, verscheen buiten het be stuur zegge en schrijve één Giessen- dammer. Dat deed da maat overlopen De vijf oude bestuursleden verhieven zich van hun zetels en bedankten voor de eer Dit waren de heren J Holster (voorzitter), Huisman. De Jong, Van Houwelingen en Nederveen. Zi) heb ben uit het totale gebrek aan belang stelling van de leden de conclusie ge trokken. dat op het voortbestaan van de vereniging geen prijs wordt ge steld. De twee jeugdige bestuursleden acht'en het niet verantwoord om alles prijs te geven. Zij voelen zich nu ech ter in een vreemde situatie gedwon gen. Twee personen kunnen onmoge lijk de verantwoording dragen voor een vereniging die als wij ons niet vergissen toch nog ongeveer 200 le den telt. Straks moet er weer gezorgd worden voor trac'atie van de school kinderen en op hoogtijdagen van het Oranjehuis heeft de vereniging toch nog altijd een taak. Het is dus^ van belang dat dit sterk gedunde bestuur zo spoedig mogelijk wordt aangevuld Daarna kan men overleggen wat er gebeuren moet en of eventueel con tact genomen moet worden met Har dinxveid om over een combinatie van beide verenigingen te spreken. Zolang er leden zijn is er een vereniging en hoewel de oranjeverenigingen in het algemeen hun glorietijd gehad schijnen te hebben, kunnen zij in een dorpsge meenschap toch niet gemist worden, al was het alleen maar ter wille van het kind. Giessendammers die er ook zo over denken zijn een welkome aan vulling voor het bestuur, dat pas weer aan het werk kan gaan als de lego stoelen weer bezet worden. Giessen-Nieuwkerk. MeJ. M M. Lu- teyn behaalde te Utrecht het diploma privé-secretaresse. AFSCHEID PREDIKANT. Giessen-Nlenwkerk. Op Zondag 80 Augustus zal ds. Van Bekkum, gere- formeerd predikant, afscheid van deze gemeente en Peursum nemen, wegens vertrek naar Monster. Aanrijding. Dinsdagmiddag had een aanrijding plaat» tussen een tankauto uit Veghel en de vrachtwagen van de varkenshandelaar V. Vermoe delijk werd deze aanrijding veroor zaakt. .doordat een personenauto links geparkeerd stond bij de heer J. V. De politie heeft procesverbaal opgemaakt, hoewel de bestuurder van de luxe auto spoedig verdwenen was. De ma teriële schade was niet bijzonder hoog en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Goudrlun. Voor het middenstands diploma zijn geslaagd de dames S. Ou denaarde en A. van Vuuren en de he ren B- Blokland, G. Bos en H. Ter louw. MeJ. Corry Vink slaagde te Rotter dam voor het practijk-diploma boek houden. KIND MET BEENTJE TUSSEN SPAKEN. Haastrecht. Een op vacantie zijnd echtpaar dat achter op de tandem 'n kind vervoerde, had de nodige voor zorgsmaatregelen ter bescherming van het achterwiel niet genomen. Het miste namelijk een jasbeschermer en de gevolgen bleven niet uit. Ter hoog te van de firma Oskam op de Pro vinciale weg West raakte een voetje van het kind tussen de spaken van het achterwiel met het gevolg dat het kind van zijn zitplaats werd getrokken en tegen de grond sloeg. De eerste hulp werd verleend door twee Juist passe rende militairen, die een dubbele beenbreuk constateerden Op advies van de geneesheer werd het kind naar een der Goudse ziekenhuizen vervoerd. Te Wassenaar slaagde voor het examen ter verkrijging van het diplo ma kraamverzorgster onze plaetsgeno- te mej. Ciska Streng. HERV. VERENIGINGSGEBOUW „NEBO". Hardinxveid. Het nieuwe vereni gingsgebouw van de Hervormde Ge meente te Giessendam—Neder-Har- dinxveld, dat nu nog feestzaal De Har monie heet, zal waarschijnlijk in Sep tember geopend kuftpen worden. Intus sen is onder de kerkelijke gemeente een soort enquete gehouden, teneinde voor de nieuwe aanwinst een passen de naam te vinden. Er kwamen veie inzendingen binnen, die beoordeeld werden door de heren Looy en Ver hoef. resp. hoofden van de Christelij ke School te Neder-Hardinxveld en de Chr. ULO. te Giessendam. Zij zijn tol de conclusie gekomen, dat de inzender, die de naam „Nebo" voor- richt aan het gemeentebestuur van Hardinxveid. Half September hoopt men zo ver te zijn, dat „Nebo" in ge bruik genomen kan worden. INTREDE DS BAKKER. Hardinxveid. Zondagavond om 6 uur tga\ zal da. J. Bakker, van Veenendaal, zijn intrede doen bij de Herv. Gemeente te Giessendam—Neder-Hardinxveld, na in de morgendienst bevestigd te zijn door da. J. C. Stelwagen, van Hille- gersberg De predikant heeft inmid dels met zijn gezin reeda de verbouw de pastorie betrokken. Voor beide diepaten verwacht men grote belang stelling Er zal evenwel geen gele genheid zijn om in de belendende lo kalen de sprekers via een luidspreker te volgen, omdat men hiermede in het verleden geen goede ervaringen heeft gehad Ook uit de vroegere gemeente van ds. Bakker verwacht men veel toehoorders. Hardinxveid. Toegelaten. Jan de Jong alhier, die pas slaagde voor U.L.O. BIs toegelaten tot de derde klasse van het Gemeentelijk Lyceum te Dordrecht. NIEUWE 8TRAATNAMEN. Hardinxveid. De staatsliedenwijk in het Peulengebied breidt zich gestadig uit. Aan de twee nu in aanleg zijnde straten zUn de volgenden namen ge geven: de derde zijstraat van de Troelstraetraat zal de naam van De vierde zijstraat die van Schaepman. RAAD KOMT BIJEEN. Hardinxveid. De raad dezer gemeen te zal op Maandag 24 Augustus in openbare vergadering bijeenkomen. Hoornaar. Voetbal. Stedoco I trekt a.s. Zondag naar Aalburg 2. Aal burg 2 is inmiddels ook aardig in de verdrukking gekomen en daarom kan Stedoco zeker op een warme ontvangst rekenen. De gasten zullen er goed aan doen flink aan te pakken, omdat de punten broodnodig zijn. Als de voor hoede nu eens wat schotvaardiger is en ook iets minder pech heeft, dan kan er minstens een gelijk «pel in zitten. Stedoco 2 neemt het thuis op tegen Sleeuwijk 2. Uit werd hiervan gewon nen. Een overwinning thuis moet ze ker mogelijk zijn Stedoco 3 heeft rust. M U L.O.-EXAMENS. Kinderdijk. Ven de Mulo-school van de bijzondere neutrale schoolvereniging „Kinderdijk en Krimpen aan de Lek". Westkinderdijk 375 te Alblasserdam, hoofd de heer E. Burger, slaagden de volgende leerlingen: Voor het B-diploma: Ad Treure, voor het aanvullingsexamen B-diplo ma: A. van Krimpen en Louw Ver boom. Voor het A-dlploma: Corrie Boele, Herman Dam, Adri van Heinin gen, Ben Oudijk, Joke Pot, Arie Pot, Marie van Rijnabergen, Wim van Rijns- bergen, Henk Schippers. Joke Spruyt, Gere Stierman, EUy Streefkerk en Annie van Wingerden. Afgewezen wer den drie candidate». Nleuwerkerk aan d« IJaeel. De post- duivenvereniigng De Reisduif hield een wedvlucht vanuit Mons. Afstand 174 K.M. Aan dit concours namen J60 duiven deel. Ze werden 's morgens om 7.20 uur in vrijheid gesteld. Aankomst eerste duif 9.35.14 en de laatste om 1U.34.21 uur. De prijzen waren als Nleuw-Lekkerland. Geslaagd: De heer G. van Ek slaagde Dinsdag voor het middenstandsdiploma. Voor het examen boekhouden slaag den de heren H. van Meerkerk en A. de Gruy'er Pzn. Papendrecht. Voetbal. Zondag morgen om 10 uur zullen de leden van de supportersvereniging de strijd aan binden tegen de veteranen van Pa pendrecht. RAADSAGENDA. Streefkerk. Er ts een vergadering van de gemeenteraad ui'geschreven tegen hedenavond. De agenda ver meldt: Onderzoek geloofsbrieven. Vaststel ling besluit overdracht grond aan de woningbouwvereniging Beter Wonen; Voorstel tot het sluiten van een aan vullende ongevallenverzekering voor dë leden van de vrijwillige brandweer. Wijziging gemeenschappelijke regeling inzake het geneeskundig schooltoe zicht; Verzoeken om subsidie; Voor stel tot verbouwing van de oude school I; Voorstel tot aanvulling van de algemene politieverordening in ver band met art. 15 der drankwet. BALDADIGE MATROOS. Wxddinxveen, Waarschijnlijk ver keerde men aan boord van een kust vaarder, die dezer dagen door de Gouwe stoomde in 'n oorlogszuchtige stemming. Een baldadig lid van de be manning meende zich te moeten ver lustigen in het vernielen van ruiten door middel van een windbuks. Zowel te Waddinxveen als in Boskoop en Al phen aan de Rijn werd dit spelletje gespeeld. Na klachten bij de politieau toriteiten, klom Hermandad aan boord van deze „oorlogsbodem" en wist de hand te leggen op de „schutter". Deze keek wel wat schutterig, doch kon een proces-verbaal niet torpederen. NOTARIS COOL GEHULDIGD. IJsselsteln. Onder zeer grote belang- stelling herdacht notaris A. G. Cool te IJsselsteln deze week zijn 25-jarig ambtsjubileum als notaris. In de morgen werd de jubilaris reeds door zijn familie en medewer kers van het kantoor gehuldigd en werden hem enig# toepaeselijke ge. schenken overhandigd Vele felicita- olgt: 1 en 20 G. M Kauffeul, 2 33 en .5 G. Compeer; 3 en 8 A. Haak; 4 12 en 22 Joh. Heuvelman; 5 6 23 27 en 40 A der Otter; 7 V5 26 en 29 T. i. '-lou ter 9 10 14 16 en 3s Th. SpruiJt, U P H. Lüjnen; 13 R. van Herk; 15 en 17 Fr. Hazenbroek (Snelle). ties, al dan niet gepaard gaande met bloemen, stroomden weldra binnen, zo dat tegen de middag de woning van de Jubilaris was herschapen in een bloe menzee. 's Middags van 4 tot 6 uur vond een receptie plaats, die zeer druk werd be zocht en waar woorden van waarde ring werden gesproken en stoffelijke blijken van waardering werden ter hand gesteld voor het veie werk, dat de notaris voor Usselstein en omge ving en verschillende Drentse genoot schappen beeft verricht. Op de receptie zagen wij onder an deren: Het college van B en W., me vrouw Abbink SpainkStokvis, leden van het gemeentepersoneel, vele col lega-notaHssen, oud-medewerkerg v«n het kantoor, Jonkheer Lampeins van den Velden, een deputatie van de Drentse vereniging Drenthe uit Utrecht en V.V.V. te Usselstein en velen meer uit alle lagen van de Usselsteinse sa menleving De receptie verliep zeer vlot en net mooie weer hielp mee om alle gasten een goede plaats la bieden in da tuin. Tegen de avond werd een muzikale hulde gebracht door twee Usselstein* se muziekcorpsen. Daarna bleven de jubilaris met fa milie. medewerkers en genodigden nog enige tijd gezellig bijeen. De heer en mevrouw Cool waren zeer ontroerd door de grootse hulde. De Maasuiterwaarden in Midden- Limburg leveren niet minder dan 90 procent van het grind dat Nederland jaarlijks behoeft. Van Stevensweert tot Kessel draaien dag ln dag uit de baggermolens. Twaalf maatschappijen exploiteren er niet mlndtr dan 17 grlnderijen. Rond veertig grote bag germachines vreten ieder jaar ruim 40 H.A van de Maasuiterwaarden weg om te voldoen aan de roep om zand en grind, voor de bouwnijver- htld. Tot nu toe zijn circa 300 h.a. ontgrind. Hiervan werden er door opvulling weer 137 teruggewonnen. Het verlies aan weidegrond is dus toch nog aanzienlijk; in totaal zijn concessies verleend voor rond 450 h.a. De grindwinning ln de Maas is pas na 't gereedkomen der kanalisatie Jn 1929 toi grote ontwikkeling gekomen. Het baggeren in de bedding van Waal •n Rijn lavarde niet voldoende grind meer op, toen de vraag zo geweldiu steeg De Nederlandse Spoorwegen begonnen toen bij Linne de eerste grote ontgrinding der uiterwaarden van de Maas. Voor de oorlog bedroeg de Nederlandse behoefte ongeveer stelde, voor de beloning in *anmei king komt en de kerkvoogdij ging hier meae accoord. Deze naam is kort en duidelijk en heeft een rijke inhoud. Zo- als Mozes van God de gelegenheid kreeg om de top van de berg Nebo te beklimmen en vandaar een olik te werpen in het beloofde land, zo ont vangen de verenigingen dit gebouw en indien Gods Geest hen leidt, kun nen zij door gezamenlijk onderzoek van de Heilige Schrift iets zien van de heerlijkheid van het Koninkrijk Gods. Met de verbouwing hoopt men spoe dig te kunnen beginnen. De huidige caféruimte zal dienst doen als berg plaats voor de stoelen, het podium moet verlaagd worden en in het woon huis zal 't een en ander gewijzigd wor. den, omdat men dé benedenverdieping als garderobe wil inrichten Er wor den reeds onderhandelingen gevoerd met een echtpaar, dat de bovenverdie ping zal gaan bewonen. Waarschijnlijk zal in het voorste gedeelte van de zaal, dat met harmonicadeuren afge sloten kan worden, voorlopig een klas- ge van de Chr School te Neder-Har dinxveld ondergebracht worden, om dat deze met ruimtegebrek kampt. Een desbetreffend verzoek is reeds ge- 344 mlUioen ton per Jatr- Na 1949 liep deze op tot rond 5 millioen ton. Er is nog enige invoer uit Duitsland, maar daar staat een ongeveer even grote export naar België tegenover. Uit de practijk is gebleken det voor het winnen van 1 millioen ton grind 1044 h.a. uiterwaard verbruikt wordt. Voor de huidige productie van 5 millioen ton betekent dat dus onge. veer 50 h.a. per jaar.waarvan 20 tot 25 pet. weer terugkomt door opvul ling. Dit percentage daelt de laatste tijd weer doordat ook het zend en de zware kiezel wordt weggevoerd, het laatste naar de steenbreekinrichtin. gen. De door Ged Staten van Limburg ingestelde commissie voor agrarische belangen heeft de ontgrinding der uiterwaarden in Limburg in studie genomen, wijl er grote landbouwbe. langen mee gemoeid zijn. Verlies ven deze van nature noodzakelijke gras landen heeft op vele boerenbedrijven ter weerszijden van de Maas geleid tot een zg zomerataivoedingtot in krimping van de veestapel en tot een verminderde harmonische voeding van het jongvee. Door deze commissie is een nieu we verordening op de afgravingen in Limburg opgesteld en aan Ged Sta ten aangeboden. Hierin is getracht de belangen zowel van de boeren als van de bouwnijverheid zo goed moge lijk te waarborgen. De nieuwe ver ordening opent de mogelijkheid de door de toegebrachte schade aan de lartdnwiw te doen her- stellen. D koninklijke goedkeuring werd tot op hed»n op deze verorde ning nog niet verkregen Het ls vrijwel zeker dat binnen kort begonnen zal worden met de aanleg van buisleidingen van de Staatsmijn Maurits naar het meest zuidelijke grindgat, dat van de firma van Roosmalen te Stevensweert. Met afvalslib wil men de grindgaten daar dichten. De huisleiding zal een leng te hebben van 22 k.m. en rond 1 millioen gulden kosten. De romantiek is aan deze moderne schatgraver!) naar het blanke grind van de Maas niet vreemd. Er wor den soms merkwaardige dingen uit de vijf tot tien meter dikke grindia- gen naar boven gehaald, die de Maas in overoude tijden hier deponeerde Bij Wessem kwam onlangs een oud schip uit de zeventiende eeuw naar k°v®n BIJ Stevensweert vond men in 1942 de roemruchte Grieks.Romeinse Kantharos, waarvan maar enkele specimina in West-Europa bestaan en om welks bezit tussen Limburgers en een bekend Nederlandse edelsmid geprocedeerd wordt. Verder kwamen aan de dag vele mammoethklezen van enorme afmetingen, geweien en ho rens of brokken daarvan van het oerhert en de oeros Voorts vond men bij Roermond de resten van oude versterkingawerken die vroeger in de uiterwaarden gelegen waren, toen de Maas haar loop nog niet ge wijzigd had. I V 5 1IEUWSBLAD VOOR ZUID HOI.I AND EN UTRECHT Schoonhorensche Conrant. VRIJDAG 31 JULI 1953, Wisselvallige zomer (Van oze wèerkundige medewerker) De Augustusmaand, die haar naam te danken heeft aan keizer Augustus. wordt ook wel oogstmaand genoemd Er staat deze maand vooral op het platteland in de akkerbouwbedrijven dan ook nog heel wat op het spel Behalve oogstmaand, had men dezt maand ook wel vacantiemaand kunnen noemen. Het was vroeger bij velen zo, dat men zijn vacantie in Augustus móest nemen. Een enkele durfde het in Juli al aan, maar de Junimaand kwam als vacantiemaand geheel niet in aanmerking. Gelukkig zijn velen tot het inzicht gekomen, dat het weer in Juni en Juli dikwijls aanmerke lijk beter is dan in Augustus. Deze ontdekking is juist, want gaan wij de Augustusmaand over een groot aantal jaren bekijken, dan zien wij dat Pluvius in deze maand hoogtij viert. Het is de natste maand van het gehele jaar. In De Bilt valt in deze maand gemiddeld 82 mm., in Gro. ningen 81, Den Helder 74. Vlissingen 66 en in Maastricht 67 mm. regen. Dat wil echter niet zeggen dat Augustus elk jaar onbestendig weer met veel regen brengt. Er zijn ook wel eens Augustusmaanden die zeer warm en zonnig zijn. In de laatste 10 jaar mogen wij in dit verband Augus. tus 1944 noemen, toen op de 23ste zelfs de hoogste temperatuur ooit in ens land gemeten werd waargeno men nl. 38.6 gr. C. In De Bilt le verde Augustus dat jaar 15 en in Maastricht 20 Zomerse dagen op te gen normaal resp. 6 en 9 Nog warmer en zonniger was Augustus in de buitengewone lange en warme zomer van 1947. Verschil lende records werden zelfs gebroken De gemiddelde ctmaaltemperatuur, die als record van 19.7 gr C op naam van Augustus 1842 stond, werd met 0,1 gr. C gebroken. Het record aantal uren zonneschijn, dat op naam van Mei 1919 stond met 311,6 uren, werd met 312.8 uren te De Bilt gebroken. Op slechts twee dagen vier er meer dan 1 m.m. regen, terwijl er 19 en ln Maastricht 24 zomerse dagen wer. den waargenomen. Wij zien dus, dat er af en toe ook een zeer warme en zonnige Augus tusmaand tussen is, waarin Pluvius vrijwel de gehele maand afwezig is. Na 1947 heeft deze maand geen op. vallende cijfers in gunstige zin te zien gegeven. Per derade gerekend (periode van 10 dagen), is de eerste decade dik wijls nog de beste en de laatste de cade (20 t m 31 ste) de slechtste. Vaak slechter nog dan de eerste decade van September, die veelal mooi warm zomerweer brengt (soms met tropisch warme dagen). De eerste helft van September, waar vele vacantiegange^s de laatste jaren dan ook al het oog op hebben laten vallen, kan als laatste stuiptrekking Blanke „beschaving". Vijfduizend opgewonden leden van de Pondo-*en de Galka-stam- men in Zuid-Afrika, tooiden zich dezer dagen met hun mooiste veren en trokken naar de Ko ninklijke Kraal van Opperhoofd Archibald Sandile van Gaika- land. Ze verzamelden zich daar voor de grootste sociale gebeur tenis in de geschiedenis van de stammen, het huwelijk van de zoon van Opperhoofd Sandile. Anthorpe, met Eunice, dochter van Opperhoofd Victor Poto Mdamase van Pondoland. Maar de leden van de stammen werden op de voet ge volgd door een enorme menigte van ongenode gasten; meer dan 3000 blanken uit het nabij-gele- gen East-Londen arriveerden m een bonte parade van auto's, bussen en dergelijke. Ze baanden zich een weg naar de kr»al. drongen Opperhoofd Sandile's huis binnen, alsof het een mu seum was Toen de bruid, van hoofd tot voeten gewikkeld in een groene deken, de Koninklij ke Kraal naderde, wierpen de blanken zich ongeveer op haar en versperden haar de weg. De bruidegom, die nerveus wachtte tot hij de eerste Mik op de bruid mocht werpen, die hij nooit eer der gezien had, zag alleen maar de schreeuwende, ongenode ben de. De verraste bruid knielde voor haar aanstaande schoon ouders om hun de verschuldigde eer te bewijzen, (haar ze werd bijna omvergeworpen door een enthousiaste fotograaf. Toen, na dat ze een luipMldenhuid om haar schouders gehangen had, pakte ze een assegaai op, ten einde deze door de toegangs poort de Koninklijke Kraal bin nen te werpen het traditione le verzoek om toegelaten te wor den bij de Gaikastam. De om haar heen dwarrelende blanken bedierven het voor haar: ze mis te haar doel. Bruidegom Anthor pe, gekleed in een lange lui paardenhuid, werd de hele ver toning moe en keerde terug naar zijn kamer. Het duurde nog een vol uur aJvorens Anthorpe met zijn bruid geconfronteerd werd- Bij een openlucht altaar, ge flankeerd door de burgemeesters van nabijgelegen steden en an dere vooraanstaande gasten, trachtte de Bisschop van Gra- hamstown de Anglicaanse hu welijksceremonie te voltrekken Maar een troep van meer dan 70 blanken, bewapend met foto toestellen dreef de eregasten van hun stoelen, gooide de Communiewijn om, scheurde het altaarkleed en liet er lege co ca colaflesjes op achter Boven het altaar hield iemand 'n groot reclamebord omhoog, waarop stond, dat iedereen Commando- sigaretten moest roken 't Duur de drie uur eer men erin ge slaagd was An'horpe en Eunice tot man en vrouw te maken Na afloop van de plechtigheid strom pelden bruidegom en bruid door de ontzaglijke nassa naar de afzondering van het huis van Opperhoofd Sandile. De blanken stroomden terug naar de steden en lieten de Gëi- ka- en de Pondomannen met gemengde gevoelens achter over de zeden en gewoonten van blan ke mensen van de zomer worden gezien. Gemid deld genomen is de Julimaand de warmste van de drie zomermaanden; dit jaar was het maar matig. Wisselvallig xomerweer. Wanneer wij afgaan op het'offici ële aantal zomerse dagen, dan is de zomer vrij normaal verlopen. Te De Bilt bedroeg dit aantal in Mei 6 (normaal 3) in Juni 3 (normaal 5). Juli brengt het niet verder dan 3 (normaal 7) zomerse dagen. Het ont breekt ons de laatste zomers, want ook die van 1951 en 1952 bleven on. der de maat. aan perioden met ten minste een week droog, zonnig en warm weer. Is het een of twee da. gen warm, dan volgt er weer een week koel en wisselend weer op. De hele zorher kijken wij al uit naar een hogedrukgebied, dat nog steeds op zich laat wachten. Wij willen hopen dat Augustus nog voor een verrassing zorgt, door in de eerste plaats Pluvius met vacantie te sturen Verleden jaar kreeg De Bilt slechts 2 zomerse dagen, terwijl wij normaal gesproken op 6 recht heb ben. (Nadruk verboden). De correspondent van het te Hamburg verschijnende blad „Die Zeit" ontdekte, met de Py- reneeën.expres uit Parijs ko mend, op het station Dax in het gewemel der menigte een boe renfamilie van Bessarabisch Duitse herkomst. Bij nadere informatie bleek hem, dat dit al het 26ste gezin van gevluchte Duitse boeren was ,dat in het woudrijkste de partement van Frankrijk. Les Landes, gevestigd zal worden PARLEMENT Sedert ongeveer zestien maanden is het Lutherse Wereld Verbond doende om, temidden van de uitgstrekte pijnboomwouden van het departement Les Landes (Frankrijk) Duitse boerenvlncbtellngen te vestigen en reeds hebben 165 mannen, vrouwen en kinderen hier een tehuis gevonden. Juist vooral in Les Landes vindt men talrijke Verlaten en verwaarloosde bedrijven, waar de bodem sedert jaren niet meer bewerkt wordt en overwoekerd is door hoog opschietend onkruid. Eigenlijk moet hier opnieuw ontginningswerk verricht worden: het onkruid en struiken moeten worden opgeruimd slo ten moet worden uitgediept, weilanden opnieuw gedraineerd. Bo vendien zijn de huizen van vrijwel al deze bedrijven ln bouwval lige staat, meestal geheel ingestort, der kolonisten tot dusverre de wens heeft geuit weer te vertrekken. Integendeel: één der kolonisten vertelde aan de correspondent dat hij, zelfs met de last van de terugbe taling van het ontvangen voorschot, zich al na ander half jaar een auto hoopt aan te schaffen. Succespatroon. Nu de uitverkoop ln volle gang ls, zijn er misschien vele dames, die een paar leuke voordelige lapjes hebben gekocht voor een jurkje voor de klei ne peuters. Deze week brengen wij een leuk kinderjurkje, waar niet veel stof voor nodig is. Dit model heeft 'n vier kant halsje, waaruit een ruche ia ver werkt. De zijpanden zijn ook met een ru che naar boven opgezet. Dit model is verkrijgbaar in maat 40, 50, 50 k 0.50. Twee predikanten. Nederland toonde brede internationale blik te hebben. De leiding van dit kolonisatiewerk is door de Lutheran World Federation opgedragen aan de 31-jarige Zwitserse predikant René Oderbolz en aan de Zweedse predikant Hugo Jonson, die in opdracht van het Lutherse Wereld Verbond ook voor de kolonisten de pachtovereenkomsten aangaan, de ge- schikste families in de Duitse vluch. telingenkampen zoeken, de besprekin gen voeren met de Franse autoritei ten en verder vele andere wegen ef fenen. Daar de vervallen hoeven geen in ventaris meer hebben, schenkt het Om de hoeven, die de kolonisten thans als pachters bewerken, metter tijd te kunnen kopen, dienen zij het Franse staatsburgerschap te verwer ven. Slechts twee families hebben hiertoe tot dusverre een verzoek in gediend. De andere boeren schijnen kolonist een koe. twee 'varkens, der tig kippen en stelt /Voor het eerste jaar de noodzakelijke werktuigen ter Geen enkele Ingewijde heeft er Mn getwijfeld of het ingrijpende ^Mai^ünk E.D.G.-verdrag wel in de Tweede Kamer zou worden aangenomen. Reeds vóór de behandeling stond vast, dat het aantal tegenstei T I.tv,=-.c„ oa„ oliro K^mena. i-ie anaere Doeren semjnen Verbond aan elke zJch mgt e gedacht nog niet ver. kolonist een koe. twee varkens, der- trouwd te kun*,n maken mers gering zou zijn. Het is beperkt gebleven Uit elf, terwijl 75 mn flat aan het verdrag gaven. Tot die elf behoorden Kamerleden hui de communisten, de s.g.p.-ers, de k-n-p.-ers en de heer Gerbrandy (a.r.); een elftal, dat nu niet bepaald homogeen ls en dat uit ver- francs maand wat voor deze schillende overwegingen de waarschuwende vinger ophief. Waren de iünHerrfike sezinnen van Brote bete- 75 voorstanders nu overmatig enthousiast over dit verdrag? Dit - ^«errijke gezinnen van grote bete- Maar ook de Franse, overheid, die het leegstromen van het platteland als een ernstig gevaar opvat, verleent de kolonisten omvangrijke hulp. Zij ontvangen dadelijk de kinder toeslag bij vier kinderen al 22.870 De correspondent tekent hierbij aan dat velen enerzijds rekenen op een zo sterke Europese aaneensluiting, dat het vraagstuk der nationaliteit van ondergeschikte betekenis wordt en dat andere toch nog de begrijpe lijke. niet uitgesproken hoop koeste ren. eens weer naar Oost-Europa te kunnen terugkeren 75 voorstanders nu overmatig enthousiast over dit verdrag? Dit te t„njo m .3* •gument laten wat het is. De s.g.p.-ers haar hebben min of meer principiële be- over te dragen aan een boven-natio- zwaren tegen de Europese eenwording 320.000 uitgetrokken. naai gezag, het commissariaat. Het is terwijl de heer Weiter wel voor zou Tn hebben willen stemmen, als hij maar A,,een in Les Landes ls n0* zeker wist, dat de grote landen, Frank rijk en Italië, dit voorbeeld zouden Het ls niet prettig de souvereiniteit over het leger af te staan om direct deel kunnen nemen aan de i ciale. en ziekteverzekeringen Het Lutherse Wereld Verbond heeft aan vestigingskosten per gezin frs. vooral niet prettig, wanneer men weet, dat de raadgevende vergadering het Europese E.D.G.-parlement nog weinig bevoegdheden heeft, zodat het volgen. Die zekerheid kan niemand ge- de „E.D.G.-regering" moeilijk kan con- troleren. De raad van ministers sa ven. En dus kan de vraag of dit ver- drag ooit van kracht zal worden slechts mengesteld door de ministers van de door de tijd worden opgelost. Wij ge- plaats voor twintigduizend van zulke boerengezinnen; volgens officiële gegevens zijn er in geheel Frankrijk echter nog tachtigduizend verlaten hoe ven. zes deelnemende landen Benelux, ven het toe: de vooruitzichten zijn niet De Duitse kolonisten waren aan- Frankrijk. Duitsland en Italië —heeft al te gunstig. Maar nu Nederland zich vankelijk vaak teleurgesteld zij grote bevoegdheden, maar kan slechts vóór de militaire integratie heeft ver- hadden zich Frankrijk anders voorge- klaard, staat het voor de geschiedenis steld. Maar het merendeel heeft zich vast, dat wij. als kleine natie, een in- spoedig aangepast en heeft ook de ternationale blik hebben en dat wij weg gevonden naar vriendschappelij- bereid zijn geweest de Europese één- ke betrekkingen met hun Franse bu. wording te bevorderen Het standpunt ren van nrof. Gerbrandy (a.r dat Duits- De Lutherse Kerk die zich zozeer land een breekijzer is. omdat het een Voor deze kolonisatie inspant, stelt eeuw lang de pest ln Europa ls ge- aan de kolonisten echter de morele ZONDAGSDIENST. Indirect gecontroleerd worden, name lijk door de nationale parlementen. Want iedere minister kan uiteraard door zijn eigen parlement ter verant woording geroepen worden. Zo zouden we nog meer bezwaren kunnen op sommen. Er rijst de vraag of het EDG_ verdrag nog wel voorrang moet ge- nieten Op 6 September worden er in weest, werd door niemand onderschre- eis om naar beste kunnen en vermo- Duitslad verkiezingen gehouden Zal ven. Het was een rommelig betoog van gen het hun renteloos ter beschikking Adenauer winnen of zullen de sodalis- onze oud-minister-president. De heer gesteld kapitaal zo spoedig mogelijk ten die tegen het EDG zijn de Gerbrandy wilde Duitsland in de Na- terug te betalen, opdat nog meer erepalm wegdragen? Rusland loert op vo opnemen, maar de krijgsmacht zou mensen geholpen kunnen worden. De 'Émlm beperkt moeten blijven. Dit is niet mo- Lutherse Kerk ziet er streng op toe. gelijk, daar alle deelnemers aan het dat uitsluitend zeer goede boeren aan Noord-Atlantisch pact gelijkberechtigd deze kolonisatie deelnemen; pas in zijn. Bovendien is een Duits Navoleger slechts één geval moest een gezin een groter gevaar dan een Duits EDG- naar Duitsland worden teruggezon. deze verkiezingen. Zij zijn uitermate belangrijk en daarom was Rusland be reid een wapenstilstand in Korea te sluiten en is het genegen over de een heid van Duitsland te praten. Mits dit Duitsland dan maar neutraal zal zijn leger. De heer Weiter noemde het ver- den en zich niet met het EDG-verdrag zal drag een wangedrocht, dat niet kan inlaten. Het is een internationaal spel vol raffinement en problemen. Is West-Europa te verdedigen zon- lopen, laat staan vechten; En boven dien zou het verdrag in strijd zijn met onze nationale trots. --• Verheugend is ook dat de kolonis. tenkinderem op Franse scholen geen moeilijkheden ondervinden-, noch bij der Duitsland? Nederland zeker niet. Beyen ontkende dit ten stelligste. De- Het opera'ieterrein is te smal en on- ze bewinsman verbaasde zich over lUVCU^IUlCUCU UUUOlYllluca; UUUl stl rtn de leerkrachten, noch bij de kinderen bestaat enige vooringenomenheid. ze militaire Oostgrens zal dan ook niet moeten liggen bij de IJssel, maar een eind verder: in West-Duitsland. Vriend en vijand zijn het hierover eens. Maa* de inschakeling van een zelfstandig Duits leger is voor West-Europa geen prettige gedachte. Oe Duitse legers zijn een groot gevaar gebleken. Voor al Frankrijk verzet zich tegen 'n West- Duitsland. dat in Navo-verband zou zijn opgenomen en daarom kwam dit land het eerst met de gedachte van de EDG Weliswaar zou Frankrijk dan de 1 souvereiniteit over het leger moeten afstaan, maar Duitsland evenzeer. De Dultee soldaten zouden to d. le<«me, „e bouw def lnterna-tion>iB K SS evengoed de" '«h<»rde te bevorderen niet dan ;e uitlating niet. De verwarring in de wereld is kenmerkend voor een overgang van de ene periode naar de andere, zoals wij die thans meemaken De één wil in die overgangsperiode terug naar de „voorcatastrophale" pe riode en in dat verlangen spelen de begrippen macht, welvaart, nationale trots of nationale rust De ander wil vooruit. Onder de invloed van de pu blieke opinie ontstaat daardoor niet hou ding van zelfs de machtigste mogend heid Naar zijn mening is het belang van het kleine land het best gediend Een bewijs voor de renta biliteit van de 8 tot 38 ha. grote hoeven is wel, dat geen Krimpenerwaard; J. G. Antvolink, Schoonhoven Telefoon K 1823432; R. Boomkens Krimpen aan de Lek. Telefoon K 1895—289; J. N. B van der Grient. Bergambacht, Telefoon K 1825216; W. J_ Leeuwenburg. Ouder kerk aan de IJssel. Telefoon K 1894 —266. Arkel Meerkerk Leerbroek - Noordeloos en Gjpssen-Nieuwkerk: U. R Brandsma Norfdeloos, Telefoon 7; B. J. IJff. Arkel; Telefoon 19. Hardinxveid Giessendam: Dr. K. J van der Kamp Haastrecht Polsbroek - O tidewa ter: Dr. Bonga, Haastrecht, Telefoon K 1821—303. Moordrecht Nleuwerkerk aan de IJssel: J. D. van Westendorp, Moor drecht, Telefoon K 1827—315. Waddinxveen: J W. H. Helleman, Telefoon K 1|28—379. Zevenhuixen - BlelswUk: W. H. Verduyn den Boer, Zevenhuizen, Te lefoon K 1802—204 Dierenartsen Schoonhoven - Berg ambacht: J. M. Scheijgrond. Schoon, hoven, Telefoon K 1823379. (ADVERTENTIE I. M.) Franse generaal, evengoed Franse soldaat onder een Duitse gene raal zou moeten optrekken. Het EDG- verdrag is daarom een compromis. Terwille van de inschakeling van Duitsland is het getekend In een uit stekende rede heeft minister Beyen op deze aspecten gewezen Nationale trots? wordt het fijngemalen tussen de gro te mogendheden. de minister kon slechts betreuren dat deze vreedzame opbouw door de Russische dreiging wordt onderbroken. AmerikMnse druk? Heus niet alleen van communist!- vprrims sche zijde is verondersteld, dat er op oorlogsvoorbereiding. WD zullen dit "goring druk zou giln. ultgeoe- (ADVERTENTIE I. M.) fend om dit verdrag zo spoedig te be handelen. En wel Amerikaanse druk. Minister Beyen heeft verklaard daar niets van te weten. Men kon dit van te voren weten, want het vrije Neder landse parlement laat zich niet stu ren. Iets anders is. dat de belangen van Amerika en Europa op het punt der verdediging parallel lopen. Ame rika wenst een sterk Europa. Maar wil ons werelddeel Iets anders? Laat men niet vergeten, dat Amerika millioenen dollars heeft geschonken voor de ver dediging van West-Europa. Dat het nu een concreet resultaat wil zien is niet onbegrijpelijk. Nogmaals de Euro pese en Amerikaanse belangen zijn niet te scheiden, maar dit bewijst niet. dat Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hl) Rang Cristal fruits proeft Uw winkelier heeft ze m voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" C T73 Hoe bestel lk mUn patroon? Plak aan de adreszijde van een briefkaart naast en buiten de frankeer zegel. het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar Atelier Croon. Beatrijsstraat 4, Rotter dam. Vermeld aan de andere zijde dui delijk uw naam, adres en woonplaat» en maat en nummer van het gewenat» model. Plak nooit meer dan 1.aan ze gels op een kaart; wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen op nummer 271291, eveneens ten name van Atelier Croon. Bestellingen onder rembours wor den niet uitgevoerd. Patronen worden niet geruild. Wegens vacantie is het atelier van 1—8 Augustus gesloten. Bestellingen worden na die datum weer uitgevoerd. WE TREKKEN ER EEN DAG OP UIT. Wie weet vallen ons dit jaar toch nog een groot aantal zomerse dagen te beurt. We heben ons voorgenomen daarvan ruimschoots te profiteren en er dan op uit te trekken. Dit kan ech ter alleen als voor de warme maaltijd zoveel mogelijk alles van tevoren klaargemaakt is. Met dat tijdig „tevoren klaarmaken" moeten we natuurlijk ook rekening houden bij het kiezen van de levens middelen. Stevige, gare vleeswaren, vlees en vis zijn b.v. beter houdbaar dan zachte soorten als leverworst, zachte niet gerookte worst, niet geheel gare rollade en licht gestoomde bok king; ook stevige groenten en vruch ten zijn gemakkelijker te bewaren dan zachte. Leg, thuisgekomen van het bood schappen doen, meteen reepjes papier tussen de plakken vleeswaren ter voor koming van het aan elkaar kleven. Be waar vlees- en viswaren zo koel en luchtig mogelijk, liefst in het papieren zakje. Wikkel sla in een stuk vochtig papier, spreid vruchten uit op een bord of schaal en kijk ze meteen na op aangestoken of niet geheel gave exem plaren. Zorg ervoor de melk niet on gekookt een dag te laten staan, tenzij in een ongeopende fles. Laat u niet verleiden de warme maaltijd, die voor deze gelegenheid heus niet helemaal warm behoeft te zijn, over te slaan. Zijn rijst, macaroni of bonen en voor deze keer bij uitzon dering de aardappelen voor twee da gen tegelijk gekookt, dan zijn zij in een ommezien opgewarmd, maar wilt u er liever een koude schotel van maken, probeer het dan eens met deze recep ten en maak de sla voordat u het hui» uitgaat, grotendeels klaar. Aardappelsla-schotel. Voor de aardappelsla de gekookte aardappelen in blokjes of plakjes snij den niet fijnprakken. Deze vermen gen met een mengsel van olie en azijn of melk en azijn, zout tpeper)Gebruik als smaakgevende ingrediënten een flinke hoeveelheid zeer fijn gesneden peterselie, verder kleine stukjes groe ne of rode paprika en gesnipperde bies look of prei De sla op smaak afmaken en op een schaal overbrengen. De rand van de schotel met gewassen slabla deren bedekken (zo nodig dikke ner ven uitsnijden). De schotel met afwis selende plakjes komkommer en opge rolde plakjes vleeswaren afmaken. Do komkommer met een weinig zout be strooien. Macaronisla. 500 gram gekookte macaroni, 150 gram garnalen, gaar vlees of vlees waren, 250 gram gekookte spercie- bonen. slasaus, (zout. nootmuskaat, te brengen. Het onderwijs aan vrou wen in Chili kreeg de eerste 3toot in 1813. drie jaar na het verkrijgen der mosterd) en peterselie, onafhankelijkheid, toen religieuze ge- De macaroni, het vlees (de boon nootschappen verzocht werd meisjes tjes) en op een paar na de tomaten in te onderwijzen in .godsdienst, lezen, stukjes snijden, luchtig dooreenschep- schrijven en de plichten van de huis- pen en met een weinig «iasaus inoot- uu uc-.jo, ,„c.. „„„erv -rir-r, vivt vrouw" Maar eerst in 1877 werd het muskaat en mosterd) vermengen. De er een directe druk op de Nederlandse «l franken wassen zilh max eerste openbare lyceum voor meisjes achtergehouden tomaatjes schillen. regering zou zijn uitgeoefend. (Nadruk verboden). BEST. geopend Op het ogenblik volgen iets halveren en met zou bestrooien, no Pmncpn hohhon nonlt rif. remits- meer meisJea h®t middelbaar onder- met de bolle kant naar boven op de tie Behad het helderste volk ter we- wijs dan i°ngens- maar onder de um- sla zetten en op ieder een nopje sla- tie gehad, het helderste volk ter we versjtejlsstudenten treft men slechts w*en n« „w« noiord.. gehad. reld te zijn. Maar toch krijgt men nog Dr0cent vrouwen aan r.lrt"fk™lhf,™véVab.ïutódeFr'aB"k Waarschiinlilk ia dit ma., rijk komt op de 12e plaats njK Korm op ue ne piauw voor het vooroordeel gemiddelde jaarlijkse zeepverbruik per en'g vooroordeel^ EUROPESE UITWISSELING VAN ARBEIDER8. Deze maand hebben elf Nederlandse persoon (ongeveer 6 kg.), terwijl Bel- arbeiders uit de chemische-, verf- en gië bijvoorbeeld wel 13 kg. gebruikt, plastic-industrie een bezoek gebracht Amerika verbruikt gemiddeld 12 kg. aan hun Noorse collega's, die verle- per persoon per jaar, Engeland 11 kg. den jaar in Nederland te gast waren, en dan volgen Zweden. Nederland, Cu- Bezocht werden het krachtstation te ba, Denemarken. Duitsland Zwitser- Rjukan, een cementfabriek bij Brevik. land en Argentinië met 10 kg. de electro-metallurglsche werken te Porsgrunn. de glasfabriek van Moss VtOUWCIl 611 0llu6rWlJS« en andere industriële en sociale een- de nieuW(, Unesco Wo tra' men and Education" treft men Deze groep vormt een van de 48 overzicht aan van de beweging gezelschappen van Europese werkers. Chm India en joego-Slavië om vrou Waarschijnlijk is dit meer te wijten aan sociale omstandigheden dan aan In India is dit probleem veel inge- saus leggen. De takjes peterselie was sen. uitslaan en tussen de tomaatjes leggen. Groentensla met gevulde eieren. V» kg gemengde groenten, bijv. wikkelder. In de oude geschiedenis worteltjes, spercieboontjes, bloemkool, wen een be- een Paar gekookte aardappelen, die dit jaar reisbeurzen van Unesco wen gelijke rechten inzake onderwijs de medische wetenschappen. Haar hebben gekregen om bij hun buiten- geVen. en wel tegen de achtergrond larissen zijn dezelfde als die van man- landse collega's op bezoek te van cultuur en historie. De uitgave nen, Aan rechten en sociale omstan- van het land spelen vrouwen een be- een paar gekookte aardappelen, zout, langrijke rol, maar vreemde invasies olie en azijn, peterselie, slabladeren; 4 sinds het jaar 1000 hebben de hele so- eieren, 60 gram weke boter of marga- ciale structuur van dit land vertekend, rine (nootmuskaat) Dat de vrouw een minderwaardig we- De groenten schoonmaken en in zen was. werd als vanzelfsprekend weinig water met zout 15 a 20 minuten aangenomen. De afgelopen 30 jaar koken, zodat ze nog niet geheel zacht hebben aan deze „mythe" een einde zijn. Ze laten afkoelen en in nette stuk gemaakt. Het aantal meisjes, dat een jes snijden, evenals de aardappelen, een lagere school bezoekt, steeg sedert Alle ingrediënten dooreenmengen en 1911 van 1 tot 5 millioen. Vrouwen een niet te zuur mengsel van olie en deden haar intree in het onderwijs en azijn ©rover schenken. De eieren 8 a 10 minuten koken, pellen en halveren. De dooiers er uit nemen en door een zeel wrijven. Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cenl f' veiii IIUUUUI u luawiifc. "v 900 hoofd, en handenarbeiders uit 1bevat een aantal essays, dat oorspron- Europese landen profiteren hiervan, kelijk als documentatiemateriaal werd De Unesco betaalt de reiskosten, de gebruikt door de deelnemers aan de deelnemers en/of de gastheren bekos- corjferentie over „De vrouw er het tigen het verblijf. onderwijs", die vorig jaar in Geneve zinnigen. gevangenen en verbrassers" Het doel van deze reizen is de deel- werd gehouden. Hoewel Unesco van Dat is nu geheel anders. Het aantal nemers kennis te doen maken met de mening is. dat men geen zuivere con- digheden van de vrouw valt nog veel te doen. In Joego-Slavië stond de vroeger op gelijk niveau met knapje a (De kapjes hakken en door de groen- rouwelijke leerlingen steeg van 1938 tensla roeren). De eieren vullen met echter dooiers door de boter of margarine roeren en het mengsel op smaak ma- vrouw ken met zout (nootmuskaat) en een .krank- paar druppels azijn. Van de eieren een afsnijden zodat ze kunnen staan sociale en economische omstandighe- clusie kan trekken aan de hand van tot 1951 aan lagere scholen van 60.000 de eiboter en netjes bijwerken. den,waaronder hun "buitenlandse col- deze drie hoofdstukken, gelooft lega's leven, en tevens van gedachten toch dat de lezer zich een idee kan te wisselen zowel over de aard der vormen van het zeer ingewikkelde werkzaamheden als over heigeen ze probleem om de zin van de wet ook denken en doen. werkelijk in de praktijk ten uitvoer nelijke leerlingen. tot 210.000. aan middelbare scholen De groentensla op eeri schotel over. van 1500 tot 16 500, aan kweekscholen doen en met zeer fijn gesneden peter van 1500 tot 16.500. Vele scholen tel- selie bestrooien Een rand van de sla- len thans meer vrouwelijke dan man- bladeren er om heen leggen en hierop de gevulde eieren zetten.

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 3