^erSin Castella-Vaatwas PLAATSELIJK NIEUWS WVWIGLEyJ 1 «CSfiXtéZ ADAttSON Basis van ons kabinet wankelt Van Rondom f Klank en weerklank Feest van vernieu wing in IJsselstein de blinkender vaat en zachtere handen! F 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhorenoche Courant VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953. PROVINCIAAL VOEDSEL COMMISSARIS. De miester van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, te reke. nen van 15 Mei 1953, de heer A. v. d. Hoek. provinciaal Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, (évens belast met de taak van provinciaal Voedselcom. missaris voor Noord-Holland Deze benoefning houdt verband met het overlijien van ir J. K. Slim, die tot uusverre als provincaal Voedsel, commissaris vooi Noord-Holland is werkzaam geweest. HERSTEL ZUIDZIJDE Benschop. De firma M. Kosterman en Zonen te Wijk bij Duurstede, aan wie als laagste inschrijver het herstel van het wegdek van de Zuidzijdseweg, alsmede het aanbrengen van een nieu we teerslijtlaag gegund was, is Woens dagmorgen met de werkzaamheden begonnen. Deze omvatten vooreerst 't dichten van de ongeveer 300 gaten midden in de weg, die ontstaan zijn bij herstellingswerkzaamheden aan de waterleidirigbuizen. Uiteraard komt dit werk voor rekening van de drink waterleidingmaatschappij Zuid-West Utrecht. Deze gaten, die voor het ver keer zeer vervelend en niet ongevaar- lijk zijn, moesten ongeveer vijf maan- derde maal de Goudse jee- en kaas- den lang jiZakken". Ook andere, vaak DERDE GOVEKA WEER GROTER. Wanneer volgende week voor de tentoonstelling gehouden wordt ver' wacht men weer een grotere drukte dan de voorgaande jaren. Wat t aan tal inzendingen betreft staat het reeds vast dat de getalsterkte der dieren groter zal zijn dan vorig jaar. Er zijn weliswaar wat minder paarden inge schreven dan vorig jaar, doch alle groepen vee bijeengenomen komen tot een hoger getal dan voorheen. Aan gevoerd zullen worden 261 Uizendin gen voor rundvee, 181 voor varkens, 70 voor paarden, 141 voor scnapen en 42 voor geiten. Bij de inzendingen zijn door deze gaten ontstane oneffenhe den worden eerst bijgewerkt en daar na met koudasfalt geheel gedicht (to taal over een afstand van bijna drie kilometer) Dit werk moet dan ook vier weken rust hebben, om zich vast te kunnen zetten. Pas daarna zal de genele Zuid zijde (7 km.) opnieuw van een teer slijtlaag voorzien worden, eerst een dikkere laag met grof grint, en enige tijd daarna een dunnere laag met fij ner grint. Als dit grondige werk uitgevoerd ook groepen van dieren, zodat het to- rai 2jjn over een paar maanden, mag taal "aanfal aanmerkelijk hoger zal liggen dan het totaal van 700 der ver schillende klassen Vorig jaar waren er 634 inzendingen. Voor de kaaskeu ringen zijn 100 inzendingen ingeschre ven. Wat het bezoek van het publiek betreft verwachten men eveneens eèn flinke vooruitgang. De eerste maal passeerden ongeveer 1100 kijklustigen de controles en vorig jaar waren dat er reeds 1600. Het mag dan ook ver wacht worden dat volgende week rond 2000 mensen naar Gouda zullen trekken om daar teilen wat er^op RAADSAGENDA. Bergambacht. Er is een vergadering van de gemeenteraad uitgeschreven tegen Dinsdag 25 Augustus 1953, des namiddags 8 uur. Te behandelen on derwerpen zijn: Voorstel van B. en W. tot toeken ning van een bedrag van f 40 voor de aanschaffing van een ereteken ten be hoeve van de in 1953 te houden Goud se vee- en kaastentoonstelling „Gove- ka"; Voorstel tot herbenoeming van de op 1 October 1953 aftredende leden van de commissie van advies, als be doeld in de woonruimtewet 1947, Af tredend zijn: W. Kok, G. van der Wal, C. Kappetijn, L. van den Dool en A. Oskam. Verzoek om ontslag van D. Hoogenboezem als ambtenaar van de burgerlijke stand. Voorstel van B. en W. dit ontslag ingaande 1 September 1953 eervol te verlenen en in de vaca ture te benoemen J van Beuzekom, commies ter secretarie. Voorstel tot toekenning van het ge meentelijk aandeel in de op grond van de premie-regeling voor woningver betering toe te kennen overheidspre- mie aan P. Borsje voor zijn woning Burgemeester Uilkensstraat 3; Ver zoek van een inwoner om een tege moetkoming in de vervoerskosten voor bezoek van een school voor uitgebreid lager onderwijs te Schoonhoven door twee kinderen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen door toe kenning van een rijwielvergoeding voor het cursusjaar September 1953- 1954; Voorstel van B. en W tot; a. aan- men verwachten, dat de Zuidzijde ein- delijk weer een prettig te berijden weg ko°P van stroken grond, gelegen langs zal zijn. de Oostzijde van de Hoofdstraat, Tegelijk met het herstel van de weg thans eigendom van K. Speksnijder en worden twee bochten in het Beneden einde, die weinig uitlicht boden, flink verbreed. De sloten hier waren reeds enige tijd gedempt. In verband hier mede wordt een telefoonkabel reeds een stuk verlegd. Het verkeer behoeft hier nog niet omgelegd te worden naar de smalle Noordzijde; dit is nu wel het geval ten Westen van t dorps plein. Chauffeurs wordt aangeraden, hier voorzichtig te rijden, daar er 'n zeer slappe berm aan weerszijden van de weg ligt. TIJDELIJKE AMBTENAREN. het gebied van veeteelt in deze stre< gepresteerd wordt. Zoals gebruikelijk zal ook dit jaar na afloop van de keuringen, om hall twee 's middags.een e *den Die Benschop. Het college van burge- StoSrt tan». wethouder, van Benschop, de Bleekerssingel doch op de Markt. 's Avonds vindt daar, aan de achter- tijde «In het stadhuis, een demonstra- tie plaats door vendeliwaaiers noemd ti,eede klerk ln tijdelijke schutters uit Ruurlo met eaplici«Me d de secre, d drie ge- van de Ruurloose burgemeester en ai gewisseld met volksdansen door ae Markelose klompendansers, die hun eigen kapel meebrengen. Deze attrac- r. 6 V. i_-a.i_ „oesVolHlr ral Zlin. alsmede de wethouders van Polsbroek en Hoenkoop, hebben Dinsdagmiddag uit zes sollicitanten de heren N. Vos en C. de Ruljter, beiden te Oudewater, be. in de plaats van de heer A. J. van Zuylen te Hoenkoop, die miltaire dienstplicht vervult, de ander was no- Cl&f r—--- - - ugCIIOiyggCIll VClVUll, UC SlIUei WUS UU. tie die gratis toegankelijk zal zyn. wegens aanzienlijke uitbreiding wordt door het Govekabestuur aan de vjm de Werkzaamheden, die door de stad aangeboden, d°ch Iinanc^ fÏAVfti andere ambtenaren niet tijdig en vol- •orden. dit programmapunt los van de Gove- k% Morgens om tien uur vindt de officiële opening plaats doch het ien toonstelllngsterrein is reeds om hall negen open voor bezoekers en de in geschreven dieren kunnen reeds om zes uur aangevoerd worden. hoogheemraad van de krim- PENERWAARD. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraad, schap van de Krlmpenerwaard, A. M. Hoogendijk, te Ouderkerk aan de IJs- sel BRANDWEERWEDSTRIJDEN. Op Zaterdag 5 September zal in Reeuwljk de jaarlijkse brandweerwed strijd plaats vinden tussen de brand weerkorpsen uit de gemeenten: Bo degraven, Boskoop, Capelle aan de IJssel, Gouda, Moerkapelle, Moor drecht, Nieuwerkerk aan de IJssel, Reeuwljk, Waddinxveen en Zevenhul- "in afwijking van de in vorige jaren gevolgde methode, is thans een ver- rassings-programma opgesteld, waar door de paraatheid en de geoefendheid der korpsen meer naar voren zullen komen. BROMFIETS-ONGEVAL. Alblasserdam. Op de Dam is Maan dagavond een verkeersongeval ge beurd, waarbij een bromfietser, de heer J. K. uit Sliedrecht ernstig werd gewond De 31-jarige bromfietser kwam uit de richting Zuiderstek en wilde de Polderstraat inschieten. Daarbij botste hij In volle vaart tegen een vrachtauto Op advies van dr. De Gruijter werd het slachtoffer met een zware hersen schudding en een hoofdblessure naar het gemeente ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Alblasserdam. De door de commissie ouden van dagen te organiseren tochit zal op 26 Augustus plaats vinden. De reis gaat ditmaal door de mooiste de len van Noord-Brabant. Alblasserdam. Dammen: Dei in deling der clubs voor de egmpetme waaraan ook de damvereniging Al blasserdam deelneemt, luidt als volgt: le tiental hoofdklasse: Alblasserdam 1, DDV (Dordrecht), Dubbeldam, Heer- Jansdam, Rijsoord, Zwijndrecht. 2e tien4al 2e klasse, groep B Al blasserdam 2, Hardinxveld 1, Heer- iansdam 2. H. I. Ambacht 2, Nieuw- Lekkerland 1, Papendrecht 2, Rijs oord 2 en Streefkerk. De competitie zal op 28 September aanvangen. Voor de onderlinge competitie wer den Maandag de volgende partijen ge speeld L Bakker—J. v d. Leer 2-0, J de Heer—H. de Heer 0-2; S. Boer—J. C. te Hennepe 2-0 en J. Broekhuisen— S. van der Woude 2-0. REIS OUDEN VAN DAGEN. Ameide en Tienhoven. De ouden van dagen maakten Dinsdag hun jaarlijks uitstapje De reis werd ge maakt met een bus en twee personen auto's, terwijl tevens een proviandwa. gen was toegevoegd. Allereerst ging de reis naar de Loosdrechtse plassen, waar een boottocht werd gemaakt. Via Bergen aan Zee, Haarlem en»Heem. stede bereikte men het hoofddoel, Amsterdam, waar men geruime tijd vertoefde. 's Avonds werden de oudjes bij hun thuiskomst hartelijk door de burgerij verwelkomd De christelijke „muziek vereniging Crescendo bracht vrolijke muziek ten gehore en tot slot maakte het korps een mars door de gemeen te. Ammerstol. Voetbal Drie elf- tallen van Ammerstol gaan Zondag elders oefenwedstrijden spelen Het eerste en derde elftal bezoeken Stol wijk 1 en 3, terwijl het tweede team naar Bodegraven 1 trekt. Zaterdag, avond 6.45 uur wordt hier gespeeld Ammerstol-veteranen Scheldsrech- terelftal, afd Gouda. Benschop. Geslaagd. De heer E. van der Vlist slaagde voor het examen ter verkrijging van het diplo ma vakbekwaamheid Manufacturen, groep L en IV. doende verricht konden wore Terlouw; b. aanleg van een trottoir langs de Oostzijde van de Hoofdstraat vanaf timmerfabriek „Macdaniël" in Zuidelijke richting tot en met het pand Hoofdstraat 119 (K. v. d. Heuvel) en tot beschikbaarstelling van het daarvoor benodigde crediet. Voorstel van B. en W. tot: a. Toe kenning van aanvullende voorschotten aan de bouwvereniging „Het VolksDe- lang", alhier, ten behoeve van de ver betering en het onderhoud van de 18 vooroorlogse woningwetwoningen aan de Dijklaan 138 tot en met 172 (even); b. opschorting van de uitvoering van het raadsbesluit van 24 April 1953 voor wat betreft het achterstalig on derhoud van de 14 vooroorlogse wo ningwetwoningen aan de Dijklaan 56 tot en met 82 (even), hangende het onderzoek omtrent de algemene toe stand dier woningen en de eventueel terzake te nemen maatregelen. Vast stelling van: a de exploitatievergoe ding van het bijzonder lager onderwijs over 1952; b. de vergoeding voor het vakonderwijs voor het bijzonder voort gezet gewoon lager onderwijs over '52. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar onder wijs over 1952 en het vijfjaarlijks tijd- ADVERTENTIE I.M.) Het ls van de Franse regering niet te verwachten dat de ministers allemaal In Parys wonen. Met de snelle kabinetwissellngen daar sou dat een verhnisdrukte geven, die befkngena niet son opwegen tegen t voordeel dat 'n nieuw ministerie voor veertien dagen compleet in Pa rys woont. Voordat de excellenties sich goed en wei geïnstalleerd hebben souden sy alweer moeten plaats maken, ook In hun woningen, voor nieuwe ministers. Is iemand minister ln Perzlë dan kan het bepaald syn voordelen hebben niet in Teheran te wonen, omdat daar nog wel eens schoten willen vallen en omdat daar selfs wel eens impopulaire ministers ui* hun hulzen gesleurd worden om op straat ln mootjes gehakt te worden, In Nederland is dat allemaal anders en rustiger geregeld. Wie hier minister wordt kan er ongeveer vast van op aan dat hy voor een Jaar of vier vooruit kan. Het gevaar van door een gehaktmolen gedraaid te worden ls ln onze rustige en deftige residentie niet groot en zo schUnt er dus weinig tegen dat de ministers tenminste in de nabyheld van het regeringscentrum wonen. Maar de werkeiykheid ls anders. Van de zestien ministers die het tegenwoordige kabinet-Drees telt wonen er alleen maar vyf in of om Den Haag. By de vyf syn de twee mi nisters van Buitenlandse Zaken, die krachtens de wet e*n ambtewo ning ln Den Haag hebben maar die bewonen sy krachtens hun func tie byna nooit. Een Nederlands minister van Buitenlandse Zaken die zichzelf respecteert is Immers niet in Den Haag en zelfs niet in Ne derland maar op allerhande conferenties ln het buitenland. Zijn er geen conferenties dan moeten er nodig oriënterlngsrelsen gemaakt worden. Het resultaat is in elk geval dat er doorgaans slechts drie ministers de gehele week in Den Haag syn. De andere ministers zyn her en der over het land verspreid want >y wonen nu eenmaal ln Nymegen (2), Helmond, Bergen op Zoom, Arnhem, Utreeht (2), Am sterdam (2), Bussum en Rotterdam. Nymegen en Utrecht kannen dus ongeveer evenveel recht laten gelden op de benaming regeringscentrum als Den Haag, tenminste voor zover het er over gaat waar de ministers wonen. Minstens êts belangrijk ls natuuriyk waar de departementen gevestigd syn en dat ls nu juist wel ln Den Haag. Temidden van die ministeries vol me» kundige en Ingewyde ambtenaren moet de regering zetelen en dat doet sy officieel gesproken ook. Maar al die ministers die bulten Den Haag wonen zyn op de dagen dat zy werkeiyk op de kabinetsverga dering komen of op hun departement verschynen verscheidene aren onderweg om van hun woonplaats ln hnn „werkplaats" te geraken. Op de andere dagen is er evenveel gery en geros tussen Den Haag en de ministeriële woonplaatsen want dan snellen speciale koeriers heen en weer tussen het departement en Bergen op Zoom of Nymegen om belangryke stukken af te leveren. De zo ver bulten Den Haag wonen de ministers hebben immers byna allemaal de gewoonte om een paar dagen in de week in Den Haag te zyn en daar te logeren en de andere dagen van de week thuis te zyn en daar te biyven. Natuuriyk zyn die ministers ook mensen, mannen en vaders en hebben hun geslnnen ook wel recht om de heer des huizes nu en dan in hun midden te hebben. Maar het landsbelang en het behooriyk functlonneren van de regering eisen toch ook dat de ministers niet sonder duideiyke reden afwezig zijn. De gebeurtenissen ln Frankryk Ieren op het ogenblik hoe kras een noodtoestand zich kan toespitsen terwyi de regering maar moet voortstotteren omdat de excellenties niet bij de hand zyn. 't Moet voor een stad als Den Haag niet moeiiyk zyn om een dozyntje keuri ge mlnlsterabele woningen aan te wyzen. Die hoeven niet eens alle maal In één straat te staan maar het sou toch wel nuttig zyn wan neer de ministers zoveel ln Den Haag waren dat zij byvoorbeeld au diëntie konden verlenen aan w|e dat vraagt, zonder dat de helft van de aanvragers al by de portier afgescheept moet worden met de bood schap: De minister heeft het zo vreseiyk druk. Dat een bewindsman ln de tegenwoordige tyd heus zyn bezigheid heeft weten wy, maar dat die drukte in de helft van de gevallen een leugentje om bestwil ls om te verbloemen dat de minister die dag niet is komen opdagen dat iykt ons een toestand die niet van Jaar op jaar verlengd kan worden. vak 1948 tot en met 1952. Vaststelling van de vergoeding en de voor vergoe ding in aanmerking komende uitgaven voor het bijzonder lager onderwijs over het vijfjaarlijks tijdvak 1948 tot en met 1952. Goedkeuring van de re kening van de Dienst voor Sociale Bij stand over 1952. Voorstel van B. en W tot voorlopige vaststelling van de re keningen over 1952: a. de rekening van het electriciteitsbedrijf, b. de re kening van het grondbedrijf, c. de re kening van het woningbedrijf, d. de gemeente-rekening. Afscheid van we4- houder Hoogenboezem en de raadsle den De Graaf en Van den Bosch. Giessen-Nieuwkerk. De avond-post bestelling is gedeeltelijk ingekrompen Er wordt nu 's avonds post besteld tot en met de coöp. landbouwvereniging Samenwerking. In de gemeente Peur- sum gaat de bezorging niet verder dan tot en met de zogenaamde „Hakke- steegt". De maandelijkse colle-te ten be hoeve van de Ned. Herv. ..erkvoogdij heeft f 65.66 opgebracht. Dé koster der Ned. Herv. Kerk,, de heer A. Stui, vierde deze week zijn 70ste verjaardag. Het ambt van kos ter heeft hij bijna 50 jaren vervuld. Hardinxveld. De' heer A. van Nor den, uit Wormerveer, zal op 1 Sep tember zijn functie als hoofd van de Openbare School voor g.l.o. III aan vaarden. VERBETERING DIJKBESTRATING Hardinxveld. Het vernieuwen van het gedeelte dijkbestrating Kromme- gab—Sluis is door B. en W. gegund aan de firma gebr. Van Mourik te Waardenburg. Er zal een nieuw sy steem bestrating worden toegepast. BRANDWEERKAZERNE IN PEULEN Hardinxveld. Het college van brand meesters heeft bij het gemeentebestuur een verzoek aanhangig gemaakt voor de bouw van een brandweerkazerne met twee chauffeurswoningen in het Peulengebled. Aanvankelijk wilde men wachten op de vereniging van de ge meenten Hardinxveld en Giessendam, doch bij nadere overweging oordeelt het college, dat ook voor de verenig de gemeenten een flinke brandweer kazerne in de Peulen een eis des tijds is. Te Neder-Hardinxveld wil men de brandweerafdeling met enkele perso nen uitgebreid zien, waartoe de nodi ge voorstellen zullen worden gedaan De brandweerkazerne met twee wo ningen te Boven-Hardinxveld zal, naar ons werd medegedeeld, vóór 1 Januari wel gereed zijn. De bouw van twee woningen bU het waterbedrijf is door B. en W. ge gund aan de firma E. de Kok en Zn., alhier. (Het metselwerk wordt uitge voerd door de heer A. van DUk). De ze firma bouwt mede de brandweer kazerne met twee woningen aan de Kon. Wilhelminalaan, in samenwer king met de heer M. Stout, die het metselwerk verzorgt. JONGETJE ONDER TRACTOR. Moerkapelle. De vierjarige Leen- dert Dekkers uit Zevenhuizen, ia Dinsdag te Moerkapelle onder een tractor gekomen en op slag gedood. Het jongetje was met zijn vader op bezoek op een boerderij, waar hij op het erf rondliep, terwijl zijn vader zyn zaken afhandelde. De boer, die met een gereedstaande tractor wilde wegryden, informeerde eerst by een ander of de motor waa losgekoppeld. Het antwoord luidde bevestigend, maar toen de motor werd aangeslagen bleek zij niet ontkoppeld te zyn. Het gevolg was, dat de tractor opeena in bewe ging kwam en het jongetje aanreed, dat zich op dat moment juist er voor bevond. Nieuw-Lekkerland. De hengelvereni- ging Bailey, hield Zaterdag in de Graafstroom by de Es te Oud-Alblas een visconcours, waarvoor een be ker, geschonken door de directeur van Bailey, de heer Huysaen, als hoofd prijs werd gesteld. De beker, die in het bezit was van S. de Hoog, werd nu gewonnen door W. van wynen, die niet alleen de grootste vis, maar ook het grootste aantal ving. De vereni ging telt 20 leden. BOTSING. Oudewater. Toen de 27-jarige J. Vergeer Maandagavond per moterrij wiel naar zyn ouderiyke woning te Snelrewaard terugkeerde, was hij zo onvoorzichtig om in de gevaariyke bocht ter hoogte van de veehouder Van Leeuwen aan de Zuid-Linschoter- zandweg zyn aandacht aan iets an ders dan aan de weg te besteden. Toen er plotseling op zeer korte afstand een personenauto, komende uit Oudewater en bestuujd door de heer G Sille, voor hem verscheen, bleek een botsing onvermydeiyk. De motor sloeg in het mlddpn tegen de auto en kwam op zyn kop ln de ligus terhaag terecht. Wonder boven won der liep de motorryder geen letsel op, terwyi de schade aan de motor en de auto, die op het moment van de bot sing practiach stilstond, gering was. SLAG MET BIERGLAS. Polsbroek. De zes-en-twintig jarige C. van S. heeft Woensdag voor de kan tonrechter te Gouda terechtgestaan, omdat hy tydens de Haastrechtse kcr. mis in een café op de Hoogstraat de 26-jarige chauffeur J. H., uit Lopik. een bloedend hoofd had bezorgd. Van S. had twee jongemannen uit Lopik een glas bier aangeboden en toen zU dat gedrieën zaten te drinken had hy plotseling tegen de arm van H. gesto ten pulst toen deze een teug wilde nemen. De Lopiker kreeg het glas in zyn gezicht en liep enkele bloedende verwondingeh op. Van S. wist voor de kantonrechter geen verklaring te geven van het voorval. De rechter vond, dat de ver dachte er nog al bloeddorstig uitzag en hield er rekening mee, dat hy de das en het overhemd van het slacht offer, die door het bloed bedorven waren, had vergoed. Daarom werd het vonnis een boete van f 7.50. De offi cier van juotitie had een boete van f 7.50 subsidiair drie dagen rechtenis geëist. RAADSAGENDA. Sliedrecht. Er is een vergadering van de gemeenteraad uitgeschreven tegen Maandag 24 Augustus, des namiddags 7.15 uur. Te behandelen onderwerpen zyn: Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling van de be groting voor de gemeenschappeiyke vleeskeuringsdienst voor 1953. Vast stelling van een nieuke verordening, regelende de verdeling der werkzaam heden tussen de verschillende ambte naren van de burgeriyke stand in deze gemeente. Deelneming als aandeel houdster in de N.V. Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen "7e 's-Gra. venhage. Tot machtiging van B. en W. tot het verhuren van de woning B 845 Machtiging van B. en W. tot de aan koop van 20 door de watersnood be schadigde krotten en hun daartoe een crediet van f 10.000 te verlenen. Mach tiging van B. en W. tot de aankoop van 81 onbewoonbare woningen, en hun daartoe een crediet v^p f 40.000 te verlenen. IJsselstein. De Inwoners van dit oude stadje maken zich op voor de viering van een feest- en lich'week, te houden van 29 Augustus tot 5 Septem ber. De feesteiykheden zullen Zater dagavond worden geopend door de Commissaris der Koningin in de pro« vincie Utrecht, de heer M. A. Reinal- da. Aanleiding tot deze feestehjkheden is het gereedkomen van de sanering van de dwars door IJsselstein lopen de stadsgracht, vanouds de haven van IJsselstein. De sanering van de haven vormt de grondslag van de vernieu wingsplannen voor geheel IJsselstein. In de laatste eeuwen is de stadsgracht aan haar bestemming als haven ont trokken en in feite op de. duur een rioollozing geworden. De lucht in de omgeving van deze „haven" was scha delijk en onhoudbaar voor de gehele bevolking. Deze toestand was de oor zaak van een vernieuwingsplan, waar van de uitvoering begon met de aan leg van een nieuwe riolering. Het eerste deel van het vernieuwingsplan is uitgevoerd, met een heldere stads gracht als resultaat. Dit betekent een herademing voor alle IJsselsteiners, die na vele jaren voor het eerst van een reukloze zomer konden genieten. De verbetering van de haven vor derde byna tweehonderd duizend gul den, hetgeen voor de gemeente geen beletsel biykt ook het verdere sane ringsplan, waarmee nog circa zes ton is gemoeid, onverwyid ter hand te nemen. Dat dit geen luxe is moge biy- ken uit het feit, dat van de twaalf honderd huizen, die de zesduizend IJsselsteiners bewonen, er slechts 175 nieuw zijn en 143 onder de rubriek krotwoningen gerangschikt kunnen worden. IJsselstein, dat nog uit de Caro- lingische tyd dateert, is nooit erg wel varend geweest. Het diende steeds als ui4valspoort van Holland naar het Sticht en is niettegenstaande de in het jaar 1300 aangelegde stadswallen, in de loop der eeuwen herhaaldelijk ver woest, Toen IJsselstein later zijn mi litaire betekenis had verloren, is het biyven sluimeren tot in net einde van de vofige eeuw de meubelindustrie enige welvaart bracht. Nu onder aan voering van burgemeester mr. J. J. Abbink Spaink de vernieuwing van het oude stadje een aanvang genomen heeft met de vernieuwing van de stadsgracht, wordt er een week lang feest gevierd. Zaterdag 29 Augustus komt de commissaris der Koningin naar IJsselstein om de feestviering te openen, welke begint met een gon delvaart op de IJssel. Op de volgende dagen vermeldt het feestprogramma achtereenvolgens een boerendag met een boerenbruiloft op het stadhuis, 'n jongveekeuringsdag en voorts muziek, zang, toneel, kinderoptocht, sport en tot slot een allegorische optocht. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT GOUDA. Aangevoerd 241 partyen. Eerste kwaliteit met rijksmerk 2152.24; tweede kwaliteit met ryksmerk 2.06 2.14; extra zware tot 2.45. Han del redeiyk KAASMARKT WOERDEN. Aanvoer 243|partyen. Pryzen; 1ste soort f 2.11—2|2, 2e soort f 2.03—2,10, zware tot f 2.12. Handel matig. VEEMARK» 's-HERTOGENBOSCH. Op de Bossche veemarkt van Woens dag werden aangevoerd 5.076 stuks vee, zynde: 2.003 runderen, 403 vette kalveren, 288 nuchtere kalveren, 91 fokzeugen 330 slachtzeugen, 114 lo. pers, 1.655 biggen, 179 schapen, 13 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 800 tot 1025 per stuk: guiste koeien 570700; zwa re soorten boven notering; kalivaar zen 700950; klam vaarzen 650 —725; guiste vaarzen 560—665; pin. ken 350f 450; graskalveren 200 270; fokkalveren 90-/ 160; zwa. re soorten 7595; drachtige zeu gen 240—300; lopers 65—85- biggen 32—48. schapen 60—70; weilammeren 4055- zuiglamme- ren 56—68, Aanvoer van slachtvee: 885 stuks. Prijzen extra kwaliteiten vaarzen 2.85—2.90; le kwaliteit 2.70— 2.75; 2e kwaliteit f 2.35—2.50; 3e kwaliteit 2 20—2.35vette stieren 2.502.60, worstkoeien 2.10 2 25, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten van 2.502.70 per kg. levend gew.; extra kwaliteiten boven notering, vet te kalveren middenklasse 2.35— ƒ2.45 per kg. levend gew.; vette kaL veren lichte soorten 2.10—2.30 per kg. levend gew.: nuchtere slachtkal- veren 1.50—1.65 per kg. levend gew zware soorten van 1.65—1.95 per kg levend gew.; slachtzeugen 1.60—1.72 per kg. levend gew. met 4 kg. tarra. VEEMARKT GOUDA. Aanvoer 23 slachtvarkens f 2.30— 2.38, 399 magere varkens f 1.80—1.90; 885 biggen f 85—50 per stuk. Handel flauw; 12 nuchtere kalveren f 40—00 per stuk. Handel vlug; 2 bokken en geien f 3ó—40 per stuk; 6 honden, geen notering. MARKTBERICHTEN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Aanvoer c a. 33.000 ptuks. Flinke aanvoer van slachtkip- pen. matige handel. In jonge hanen korte aanvoer, vlugge handel met voornameiyk voor de witte hanen aan. merkeiyk hogere pryzen. Pryzen: Slachtkippen witte f 1.70— 1.80, zware raseen f 1.75—185, Jonge hanen witte f 2 602.85, andere rassen f 2.20—230, piepkuikens f 2.40-2.70, alles per kg levend gewicht; overige per stuk: oude hanen r 2.75—4.25, oude eenden f 0.851.70, tamme konijnen f 2.25—7, tamme duiven f 0.60—0.85. Eiermarkt. Aanvoer 1.200.000. Han del redeiyk. Pryzen: Kippeneieren f 18.4019, algemene prys f 18.60 per 100 stuks; kilopry» f 3, henneneleren f 12 5015.50 per 100 stuks. Veluwse eierveiling Bameveld-Ede. Pryzen: Eeieren van 40-50 gram f 11.52 —15.01, 51-60 gram f 16.03—18.10, 60- 70 gram f 18.35—19.66, alles per 100 stuks. COOP. CENTRALE VEILING G*A. GORINCHEM. De noteringen waren op 19 Augus tus. Appelen: Codlln keowick 6—13, early victoria 6—18, perzikrode zomer, appel 2837, 1622, yellow transpa rant 8—16, zigeunerin 26—37, 14—25, zoete bloemé, 1422, 812; Peren; Clapps favorite 18—25, 3—14, dubbele juttepeer 22, noord-holl. suikerpeer 3 9, précose de trevoux 6—18. KRUISWOORDRAADSEL. Horizontaal: 1 deel van een schip; 3 meubelstuk; 5 zeer brandbaar koord; 7 nieuwe wereldtaal; 9 bid (La- tyn); 11 onmeetbaar getal; 13 betaal middel; 15 gebogen; 16 maanstand; 17 onbehaard; 19 soort vermaak; 21 deel van een jas; 23 zout water; 27 genees middel; 28 gebaar; 32 niet door twee deelbaar; 33 reptiel; 35 lichaamsdeel, 36 lekkerny; 37 bar; 38 ongedierte; 39 voorzetsel (Engels); 41 meisjesnaam; 54 sportterm; 45 titel; 47 plaats in Ne derland; 49 voorzetsel; 51 kleurling; 53 platte steen; 54 soort handvat; 57 vreseiyk ongeval; 80 zangnoot; 61 jon gensnaam; 63 zangstuk; 65 maan stand; 67 Europeaan; 68 aanzien; 69 rei; 70 deel van het been; 71 Europe aan. Verticaal: 1 vlug; 2 plaats in Oost- Europa; 3 speelgoed; 4 vod; 5 verlich tingsartikel; 6 deel van een boom; 8 vallei; 10 rydier; 12 persoonUjk voor naamwoord; 14 kleine plaats; 15 onbe groeid; 16 stofmaat; 18 zeevogel; 20 verlangen; 22 houding; 23 rivier in Ita lië; 24 voegwoord; 25 gety; 26 lichte- ïyk scheel; 28 kleur; 29 titel; 30 duur van eb en vloed; 31 verlaagde toon; 34 vogel; 35 indien; 39 als volgt (af korting); 40 zoals de akten getuigen (Latijn); 41 persoonUjk voornaam woord (Frans); 42 spie; 44 voorzetsel; 45 lidwoord; 40 onder het nodige voor. behoud (Latyn); 48 voorzetsel; 49 grondsoort; 50 tydperk; 52 plakmiddel: 54 vogel; 55 rivier in Duitsland; 56 schrede; 57 meisjesnaam; 58 karakter; 59 familielid; 60 vernis: 62 godin; 04 opstootje; 66 onbepaald voornaam woord. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOI 1 WD EN UTRECHT Behoonhevensehe Cnroat VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953. NEDERLANDSE VISSERIJ DESKUNDIGEN IN LIBERIA. Twee groepen experts van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, werken op het ogenblik aan de verbetering van de visserij in Afrika. In Liberia zyn dat de Nederlanders J. en H. van Pel, die met ten dele zelf gebouwde hulpmid delen hebben bewezen, dat het moge lijk is om met de vissersschuiten in die streek tot 10 km. buiten de kust te va ren en daar grote vangsten te maken Zij toonden verder in de practijk aan, dat deze vis goedkoop op de markt te Monrovia, de hoofdstad van Liberia, kan worden aangeboden, hetgeen een sterke sUmulering van het visverbruik betekende. Bovendien demonstreerden zij met succes, dat de voor de kust ge vangen vis gerookt kan worden en daardoor lang genoeg houdbaar blijft om naar het binnenland te worden vervoerd Voor Liberia is een verho ging van de visvangst en daardoor van het visverbruik van het grootste be lang, omdat in dit land vele ziekten voorkomen, welke het gevolg zyn van een gebrek aan proteine, welke voe dingsstof in aanzienlyke mate in vis voorkomt. De regering van Liberia is vol lof over het werk dat door onze beide landgenoten wordt verricht. BELANGRIJKSTE BRANDEN IN JUNL Gedurende de maand Juni 1953 ver. loren tengevolge van brand vier per sonen het leven en werden 33 perso nen door brand gewond, van wie acht leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 2.201.770 (vorige maand f 8.153.280. Juni 1952 f 3.730.305) Uit een overzicht van de 28 belang- rykffté branden, elk met een schade van meer dan f 20.000, biykt. dat hier. by 17 boerderyen waren, die geheel of gedeeltelyk werden vernield en waar- van de totale directe schade wordt ge raamd op f 687 000 (vorige maand vüf boerderyen met een totale schade van f 190 630, Juni 1952: 9 boerderyen, schade f 258.850). By de boerderijbranden leed de vee stapel de volgende verliezen: 2 koeien, 7 varkens, en 986 klein vee. Handel en industrie leden met vyf branden een schade van f 687 000 (vo rige maand 17 branden met een schade van f 7.317.500, Juni 1952: 14 branden, schade f 2.819.000). DOOR VLIEGTUIG OVERREDEN. By de transportafdeling van de ko- ninkiyke luchtmacht op het vUegveld Valkenburg ls gistermorgen een onge luk gebeurd, dat de 20-jarige dienst plichtige soldaat L. H Schreurs uit Beegden by Roermond het leven heeft gekost. Uit een van de nangars werd een Dakota gereden, waarby Schreurs meehielp. Op onverklaarbare wyze is hy gestruikeld, Hy werd door 't vlieg tuig overreden en gedood. TWIST OM EEN BOERDERIJ. De Apeldoomer H. W. Z. uit de Korte Molenstraat is Woensdag een boerdery binnengedrongen aan de Egelweg, welke bewoond wordt door de gezusters De H. Reeds enige tyd bestaat er tussen Z. en deze gezusters twist over de eigendom van de boer dery. Belde partUen zyn van mening, dat zy er recht op hebben. De rechtbank te Zutphen heeft eni ge maanden geleden de gezusters De H. in het gelijk gesteld, doch Z. legde zich niet bij deze uitspraak neer en droeg zyn advocaat op de zaak hoger op te gaan zoeken. Het vonnis guig echter in krachtt van gewysde, omdat de advocaat niet tydig een verzoek had ingediend. Z. ging hier niet mee accoord. hy diende een klacht in by de deken van advocaten, teneinde schadeloosstelling te krygen en alsnog hoger beroep te kunnen aantekenen. In afwachting van de afloop van een en ander gedroeg Z. zich alsof hij eigenaar van de boerdery was. Hy maaide het gras. pootte aardappelen en verrichtte allerlei werkzaamheden. Gisteravond laat drong hy onver hoeds de boerderij binnen en smeet alle bezittingen naar buiten. Slechts t bed, waarin een der zusters reeds lag te rusten liet hij staan. De politie, die spoedig ter plaatse was, mengde zich in het zaakje. De vrouw van Z. wierp zich op de agenten Het echtpaar is hierna per politiewagen naar het bu reau vervoerd. DE TOESTAND OP DE IONISCHE EILANDEN. Op de eilanden in de Ionische Zee herneemt het leven geleidehjk zyn normale loop. De wegen zyn vryge- maakt en de water- en electriciteits- voorziening, alsmede de post- en te legraafverbindingen zyn hersteld. De Griekse regering heeft een aan tal maatregelen genomen om in de dringendste behoeften van de getroffe nen te voorzien. Op de drie eilanden zullen voorraden levensmiddelen, vol doende voor vijf dagen,.worden opge slagen; te Argostoli wordt een nieuw ziekenhuis ingericht ter vervanging van het verwoeste hospitaal en alle beschikbare tenten zullen naar de ge troffen plaatsen worden gezonden om de bevolking een bescherming te ge ven tegen de komende herfstregens. Ook beijvert men zich om het econo mische leven weer op gang te bren- geVolgens het observatorium van Athene hebben zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag elf nabevingen voorgedaan, waaronder drie van mid delmatige sterkte. Transportvliegtuigen van de urust luchtmacht hebben 12 opvouwbare wa tertanks, die ieder 6.750 liter kunnen bevatten, uit de Suez-kanaalzone naar de Ionische eilanden overgebracht. De tanks zullen worden gebruikt om wa- ter op te slaan, dat uit "**epen de Britse marine naar de wal worm ^êe'v'ïiègtuigen brachten ook een ton kleding mee. die door de Britten ln de kanaalzone beschikbaar was gesteld. Meer verdiensten door een voudiger productie. Het fabriceren van een massa-pro duct is altyd goedkoper dan net ver vaardigen van een grote verscheiden heid van artikelen. In het eerste ge val kunnen de machines onafgebro ken doorwerken, terw«l men voorde productie van veel-soortige artik®1f'1 telkens moet stoppen, de machines moet veranderen en de productie ai- zonderiyk moet opslaan. Ook voor de handel is een grote variatie van arti kelen een kogtbare geschiedenis. Wel kan men door die verscheidenheid meer aan de wensen van de kopers voldoen, maar men maakt ook de keus moeiiyker. Er zyn trouwens tal van verlangens van de kopers, die niet veel feitelijke betekenis hebben en die men gevoegelijk kan uitschakelen tonder dat de afnemer daardoor wordt gedupeerd. Neem byvoorbeeld een ar tikel als een eenvoudig jampotje. De inhoud van de meeste Jampotjes is ge lijk, maar men heeft lange en hoge zowel als korte en brede potjes. Er zyn potjes met een wyde en met een nauwe hals, met een klemdeksel en met een schroefsluiting en in het laat ste geval bovendien nog allerlei ver schillen in de schroefdraad, waardoor de schroefdeksel van de ene pot niet past op de andere. Als men eens zou becyferen wat dit alles kost, zou men spoedig ontdekken dat het voordeel van de „eigen pot", die met etiket moet worden teruggeleverd, in het niet valt tegenover de uitgaven die de ze chaos voor elk bedryf met zich meebrengt. Door invoering van één standaard-jampot zouden alle fabri kanten en de verbruikers zyn gebaat. Om dergelijk werk te bevorderen heeft de Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit een werkgroep gevormd, die zich er op toelegt enige beperking aan te brengen in de al te grote ver scheidenheid Men spreekt dan van „type-beperking". Als voorbeeld van hetgeen een be- trekkelyk ondergeschikte wyziging reeds kan betekenen, vermeldt deze groep het volgende: een verffabrikant verkocht vroeger zyn producten in blikken van 10 verschillende afmetin gen Dit waren alle afmetingen tot en met een gewicht van 1 kg. Nu heeft hy dit aantal verminderd tot drie. De besparing daarvan is becyferd op f 10.000 by een omzet van 100.000 blik jes per jaar. Dat betekent dus op ieder blikje verf een winst van 10 cent. Daarbij heeft men nog alleen de besparing berekend op de inkoopkos- ten, op de investering in de voorraad en de vereenvoudiging van de admi nistratie. Aangezien bovendien tyd wordt bespaard by de vulling is de werkeiyke winst nog groter. Hieruit biykt wel hoe belangrijk de type-be perking kan bijdragen tot verminde ring van de bedryfsuitgaven. VERDUISTERDE ACCOUNTANT 85.000? De recherche te Amsterdam heeft Woensdag een 61-jarige accountant, kantoor houdende aan de Prinsen gracht, gearresteerd, omdat hy ervan verdacht wordt in de periode van 1948 tot 1952 een bedrag van ruim 85.000 van een aannemersfirma te hebben verduisterd. Naar wy van de recherche verne men zou deze firma gevestigd zyn in Vinkeveen. De accountant verzorgde de boekhoiioding, belastingaangelegen heden en de betalingen aan crediteu- ren. De verduistering kwam aan het licht by een belastingonderzoek, waar by grote sommen gelds niet naar be horen verantwoord bleken te *ün' Volgens de recherche heeft de accoun tant een gedeeltelyke bekentenis af gelegd. Hy ontkent echter een zo groot bedrag als het genoemde te hebben verduisterd. „PRESIDENT ROBERT" IN HECHTE NIS. De 30-jarige Robert Lomberts, die reeds geruime tyd in het politieblad staat gesignaleerd op vermoeden van het overtreden van de deviezenvtwr- schriften, is bij aankomst met de En gelse nachtboot te Hoek van Holland aangehouden. Hy is naar Maastricht doorgezonden en daar in verzekerde bewaring gesteld. De signalering van Lombert ge- scheidde op grond van het vermoeden, dat hy zyn bemiddeling zou hebben verleend by de aankoop van een jacht in Engeland. Voor deze aankoop zou den de deviezenbepalingenovertra den zyn. De aankoop van het jacht, dat „Pre sident Robert" genoemd/ werd, heeft veel stof doen opwaaien. De thana aan gehouden „leider" van dé cub der Robertisten, voer vorig jaar met dt,t jacht Zuidwaarts om ergens, vermoe- delyk op Afrikaanse bodem, tezamen met familieleden en aanhangers, onder wie een zijner grote financiers de Maastrichtse oud-notaris Quaedvlieg, een ideaalstaat te stichten. Van dit plan is nieta terecht gekomen Het schip heeft in diverse havens gelegen. Men schynt met vele moeilykheden te kampen te hebben gehad en is ten- slote naar Engeland teruggekeerd.. Het jacht ligt thans te Southampton, waar het te koop wordt aangeboden. Waarschyniyk onder de drang van financiële moeilykheden, heeft de fa milie Lombert verleden week Enge land verlaten en zich voorlopig weer in Den Haag gevestigd .Waar de oud notaris en diens vrouw zich bevinden, is onbekend. Andere aanhangers ver lieten reeds eerder de vlag van hun „president". Lombert heeft, voordat hy het pro ject met het schip aanvatte, reeds eer der van zich doen spreken in verband met zUn stichting „Particulier Initia tief'. Achter deze stichting stond even eens de oud-notaris. Lombert is eer tijds op vermoeden van financiële knoeieryen met zyn stichting, die gro te liefdadigheidsplannen op Curasao propageerde, in staat van beschuldi ging gesteld, doch vrygesproken. Vijftig doden bij onlploiting. In een opslagplaats van munitie, die in 1942 door het Italiaanse leger bij Tobroek werd achtergelaten, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Naar schatting hebben vyftig mensen het le ven verloren. De ontploffing deed zich voor toen arbeiders een kist mu nitie versjouwden. PARLEMENT Ernstige critiek op belastingontwerpen. Zo li don elndelUk de politieke roet op kot Binnenhof euto's die no no, nt en non rijden. «Un niet meer von do KnmkrtoM. maar van de vele tourlsten, die dit centrum met een beioek vereren, uen Haag wordt overstroomd met vreemdelingen. Niet allen hebben grote Int resae voor het politieke beweeg in een vreemd land, maar toch komt nei voor, dat er buitenlandse vancontiegasten iUn, die juist naar Den Haagk men om iets te begapen van de politieke situatie. Het was heel WralUC dat wU enige dagen terug een Beriynse Jongedame in het aantroffen, die sojnlst haar studie In de geschiedenis had beëindigd. Door die studie was «U so onder de Indruk gekomen van hot girots ons land, dat «U slechte één wens had: Den Haag te beaoeken en op do hoog te te komen vin ons stoatsrecbtelUk bestel. Zy was vergezeld van enige vrien den, byna allen studenten Sommigen van hen onderbraken voor twee dagen hun vacantie om in het Vredespaleis colleges te horen van een beroemde buitenlandse professor in het volken recht. Men ziet wy zouden meer van deze ervaringen kunnen vertellen lang niet alle touristen „doen" ons land in een paar dagen. Er zyn er ve len, die hun vacantie op nuttige wy ze doorbrengen. De politici mogen met vacantie zijn; de politiek staat uiter aard niet stil. Zy stoort zich niet aan zomermaanden. Zo heeft men dezer dagen wel begrepen dat het najaar zeer interessant kan worden. Het voorlopig verslag over de belasting verlaging en huurverhoging heeft niet nagelaten in politieke kringen grote indruk te maken. Het was een mees terlijk verslag, naar styi en inhoud, dat de hand verried van de bekwame griffier der Tweede Kamer, mr. Sche- pel. De uitkomst van de belasting- en loondebatten laat zich nog raden. Maar toch gaan onwillekeurig de ge dachten terug naar de nacht van mr. Oud in 1951 toen hy het kabinet liet vallen door zyn steun aan minister Stikker te onthouden. De toenmalige bewindsman van Buitenlandse Zaken voelde zich door zyn fractie in de steek gelaten. Hy trad af en in zyn val sleepte hy het hele kabinet mee, omdat de grondslag de vier partyen samenwerking daaraan was ontno men. Ook nu zullen er misschien mi nisters zyn, die zich in de „Stikker positie" wanen. Hoe zullen de fracties reageren op de voorstellen van de re gering? Uit het verslag is reeds ge bleken. dat deze reacties geheel ver schillend zyn. De K.V.P. vindt dat de plannen van de regering op sommige punten niet ver genoeg gaan, de P. v. d. A. veriét sich tegen het compromis dat ln het kabinet is gesloten. Zo krUgt men een verschil van waardering tussen de twee grote partyen en het hangt er maar van af hoe hoog dit geschil sal lopen. In dit verband moge byzondere aan dacht worden gevraagd voor de rede voering, die de leider der K.V.P frac tie prof. Romme, verleden jaar by de algemene beschouwingen over de rysbegrotlng heeft uitgesproken Het (ADVERTENTIE l.M.) dryfsleven iets moet worden gedaan om de investeringsmogeiykheden te vergroten, waardoor meer werkgele genheid kan worden geschapen. Moei iyker wordt het wanneer het gaat om de verlaging van de suiker- en schoe- nenpryzen. Dan komt men in de sfeer van de compensatie van de huurver hoging. En daarmede zit men dan met een in het moeiiyke probleem der lonen. Op dit punt is de eenstemmig heid tussen socialisten en Katholieken ver te zoeken. Althans nu nog. En daar het samenhangt met de belastingver laging zal men begrypen, dat de de batten in het najaar zeer belangryk zullen zyn. Hoe dit ongeveer zit, ho pen we de volgende week te vertellen. Nadruk verboden. Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent was een redevoering waarin hy zyn houding bepaalde tegen het kabinet In de eerste plaats achtte hy zich niet het kabinet is gevormd Hy acht zich dus voor de formatie van dit ministe rie niet veran4woordeiyk In zyn re devoering heeft hy de minister op het hart gebonden een actieve grote-ge- zins-politiek te voeren. Het regerings program had hem op dit punt niet ge rust gesteld Hoewel hy het niet pret tig vond. zei de heer Romme toen reeds, dat de katholieken op dit punt niet altyd meegaand kunnen zijn Zouden de grote gezinnen relatief biy- vend ten achter worden gesteld dan is dit voor de k.v.p. onaanvaardbaar Daarom zou hy juist in dit vraagstuk het beleid van de regering nauwkeu rig gadeslaan. Zou er niets gebeuren, dan is het niet uitgesloten, zo zeide prof. Romme toen, dat de k.v.p.-frac- tie niet langer aan het bewind kan medewerken. Nu, men kan niet zeggen, dat er n actieve grote-gezinspolitiek 1s gevoerd Dat is ook niet mogelijk, want geen der andere partyen voelt er veel voor Men kan dus aannemen, dat prol. Romme op dit punt niet gerust is. Het biykt trouwens uit het Voorlopig Ver slag. waarin de k.v.p. onomwonden om een hogere kinderbyslag vraagt Zo ziet men reeds op dit punt een belanfrUk meningsverschil Overigens zullen de belastingvoorstel len niet al te veel moeilykheden op leveren. Natuuriyk zyn er verschil lende wensen, maar iedereen is er van overtuigd, dat er voor het be- JAN KIJKUIT In Duitsland is een oud stadje, dat Rothenburg heet en Jat nog van be gin tot eind in de middeleeuwse styl bestaat, hoorde ik Jod doceren toen ik deze week de deur openstiet om in de huiseiyke kring te treden. Zeer juist, waarde neef, viel ik hem by, er zyn zelfs meer van die stadjes die nog ge heel ommuurd zyn en die door de tyd vergeten schynen. Slechts de ''.leding der bewoners is modern, verder is al les vyf eeuwen oud, er is niets veran derd. Precies, zei tante, het is gebleven zoals het was, maar als een stad een maal zyn ontwikkeling gehad heeft, dan heeft het toch geen zin om te pro beren terug te keren naar het oude. Ik wist niet waar tante op (Joelde, maar Jod hielp my uit de moeiiyk- held. Na er uitvoerig over uitgeweid te hebben welke kostbare en nuttige, zy het geheime contacten hy heeft in alle mogeiyke overheidslichamen, kwam hy met de onthulling dat 'n Schoonhoven, waar hy evenzeer van de officiële en officieuze gang van za ken op de hoogte zeide te zyn, de be doeling leeft de tyd enige tientallen jaren terug te schroeven. Dat is op zich zelf een interessante mededeling Jod, zei ik vriendeiyk, maar vind je hem niet wat vaag? Dat moet wel, antwoordde mijn rechtsgeleerde neef, want wat ik hier vertel is nog alleen maar zeer binnens kamers behandeld en dus nog uiterst geheim. Ik kan het jullie echter wel onthullen, omdat ik er op vertrouw dat je er niet over «preken zult. Spreken niet, giechelde Teun, maar schryvenen hy knipoogde uitvoe rig in myn richting. Wyseiyk ging ik daar echter niet op ln en Jod ging dan ook onverstoorbaar verder: In het oude stadje Schoonhoven herinnert nog veel aan lang vervlogen tjjdeii, maar in hoge bestuurskringen ergert men er zich wel eens aan dat recla me's en uithangborden dikwyis een te schreeuwerig en modern karakter hebben, dat wil men gaan veranderen. Zeg nu zelf Jan, vroeg tante, terwyi ze druk doende was enorme stofwol ken op te jagen door met een bezem de vloer onder handen te nemen, is dat nu geen onzin? Die borden zitten er nu eenmaal, dat is de tyd en je kan van Schoonhoven toch geen Rodenburg maken, of hoe noemde Jod dat stadje ook weer Inderdaad, gal ik toe. In Schoonho ven is al te veel modern dan dat je er een middeleeuwse gemeente van kan maken, maar toch is deze gedacn- te van de reclame-borden heel goed. Er zyn sommige reclame-borden waar van het een verademing is als ze eens door een al te grote vrachtauto van de gevel worden gereden. Een beetje toezicht hierop kan geen kwaad. Ge leidelijk aan zal dan al watleiyk is wel verdwynen. Geleidelyk is het woord niet, viel Jod in, de bedoeling is te verordenen dat alle reclame-borden moeten ver dwijnen en dat alle nieuwe eerst ge keurd moeten worden. Maar zorg er voor dat dit niet uitlekt, want als de bezitters van reclame-borden in Schoonhoven er achter komen, dan zullen zy wel niet erg te spreken zyn over het plan. Dit plan, indien het inderdaad zo bestaat, zei ik, gaat werkeiyk te ver. Men kan wel de mensen .verplichten om, als zy uithangborden willen op hangen, dat die ook fraai zyn, maar men kan toch niemand opleggen zyn, dikwyis dure, eigendommen maar aan de vuilnisboer mee te geven. En wie mot nu zegge of iets mooi of leiyk is? wilde Teun weten Daar komt een commissie voor die richtiynen krygt waarin de voorge schreven maten staan die gehandhaafd moeten worden, wist Jod ook al te vertellen. Teun stiet een grote tabakswolk uit wat heeft de maat nou met mooi en leiyk te maken, vroeg hy spits 1 Niks, vond ik, een groot bord kan mooi en een klein bord kan leiyk zyn Kijk maar eens naar het naambord van het Edelambachtshuis, merkte ik slagvaardig op, dat voldoet wellicht aan geen enkel maat-voorschrift, het is niet eens rechthoekig en toch is net zeer fraai en in overeenstemming met hetgeen in het huis achter de gevel welke dit bord siert, wordt uitgestald. En moet men nu beginnen met dat bord in stukken te slaan en dan te vragen of.men een nieuw mag ophan gen? Dat is toch nauweiyks denkbaar. Ze kannê het tusseb-ie anders mooi versiere, overpeinsde Teun, je ken nooit wete. Wanneer de raad der gemeente Schoonhoven te gelegener tyd beslist dat deze procedure gevolgd moet wor den, leraarde Jod, dan is het een de mocratische wet geworden en moet de burgery er zich naar voegen. Jullie hebben alletwee gelyk, zei tante, maar eerst alles van de muur, en dan weer ophangen, dat doe ik al leen met de schoonmaak, voor een hele stad is dat toch wel een beetje te gor tig. Koeltas. In plaats van een koelkast gaan wij nu ook de koel-tas krygen. Dit is een uitvinding van een zekere Josef Ade te Stuttgart Hy heeft een tas van 10 liter inhoud vervaardigd uit stoffen, die een goede isolatie waarborgen Na tuurlijk kan de tas ook klemdicht worden gesloten. De gehele tas weegi 520 gram De koeling wórdt verkregen door er een brokje zogenaamd droog ijs in te leggen. Dat is bevroren kool zuurgas, dat een temperatuur heeft van —79 graden. Dit brokje droog-ijs wordt verpakt in ccn zakje schuim- plastic, dat sterk isoleert, maar toch de koude geleidelyk door laat. Alles wat men te doen heef4, is de levens middelen. die men wenst te koelen, in de tas te plaatsen en er het zakje met droog-ijs tussen te leggen. Dit koel element is voldoende om een goede koeling gedurende 48 uur te krygen Hierbij ontwikkelt zich opnieuw kool zuurgas, waardoor het systeem tevens een bacterie-dodend en conserveren de werking heeft. De uitvinder heeft ook een kleinere tas met een gewicht van 230 gram vervaardigd, die uitste kend geschikt zou zyn voor het mee nemen van eetwaren op korte reisjes. De grote tas acht men van waarde voor het goed houden van "melk- en zuivelproducten tijdens het week-end. Het grote model zou op 70 mark ko men en het kleinere op 20 mark. De prys van het droog-Us vonden wy jammer genoeg niet vermeld. BIJBELEXPOSITIE OP DE DAMESBF.URS. Gelzen de enorme belangstelling in voorgaande jaren besloot het Neder- landsch Bijbelgenootschap ook dit Jaar weer op de Damesbeurs aanwezig te zijn. Hiermee dient het Nederlandsch Bybelgenootschap zyn doelstelling, er voor te zorgen, dat de Bybel zo ge- makkeiyk mogeiyk verkrygbaar is; maar ook zo goedkoop mogeiyk. Het NBG is dan ook geen winstgevende or ganisatie. Integendeel, wanneer niet duizenden ook in ons land deze ar beid steunden, zou het NBG niet zo veel Bijbels beneden de kostprijs of zelfs gratis, kunnen verspreiden. Als voorbeeld moge genoemd wor den de hulp aan de watersnoodslacht offers, die hun Bybel verloren hadden. Op Maandag 2 Februari, dus onmid- deliyk na de rampzondag toen de om vang van de ramp nog niet te over zien was, stond het NBG 's morgens reeds met een auto vol Nieuwe Testa menten by de Ahoy-hallen in Rotter dam, waar duizenden slachtoffers by- een gebracht waren, om aan de eerste vraag te voldoen, 'fin op 21 Juli j.l. werd in Oude Tonge de 10 000ste com plete Bijbel aan watersnoodslachtoffers uitgereikt. Ook voor de bijbelvoorziening van Indonesië en de West zorgt het Ned Bybelgenootschap, al schieten hier voor krachten en middelen te kort, om aan de enorme vraag naar de Bybel, ook onder de Indonesische volken, te voldoen. In meer dan 40 Indonesische talen is de Bijbel nu. geheel of gedeel telyk vertaald. In de stand wordt dit vertaalwerk voor Indonesië uitvoerig getoond. Nog steeds biyft de vraag naar de nieuwe Nederlandse Bijbelvertaling boven alle verwachting! Vooral voor de grote huisbybel, die pas gereed kwam, bestaat een grote belangstel ling! Ook het Diglot-Nieuwe Testament, met Hollandse en Engelse tekst naast elkaar, een uitgave inzonderheid voor emigranten geschikt, is weer present. In de stand (nr. 236-237) van het NBG, tegenover het Cabaret, vindt men Bybels in vele talen, in allerlei formaten en uitvoeringen. „Voor elke beurs wat wils!" Ook alle gewenste inlichtingen wor den daar zoveel mogeiyk verstrekt. Succespatroon, De ideale dracht voor alle sportieve jongens is deze zomer zo'n gezellig khakipak. Ze kunnen er naar harte lust mee ravotten en zien er toch keu rig uit. En het kan prima gewassen worden. De broek is van onderen met een omslag afgewerkt. De blouse kan open en dicht gedragen worden, zy heeft een korte mouw, ook met een omslag, epauletten op de schouders, een rugstuk waar een platte plooi on der uit komt, en een borstzak met een plooi De broek kan worden aange knoopt, maar de meeste jongens zul len er wel liever een leren riem by dragen. verslag, dat hy hierover heeft uitge bracht, komt een korte mededeling voor over soyabonen, die wy voor onze lezers willen vermelden. Het bejre*: de proeven, die men genomen heeft met gedopte onrype soyabonen als groente. De smaak daarvan is iets an ders dan van de gebruikelyke bonen soorten op daardoor is het gewas voor dit doel in Amerika niet populair ge worden Toch verdient de onrijpe soyaboon (waarvan de peul niet ge geten kan worden) als groente de be langstelling, want het ia een byzon- der voedzaam gerecht. De schryver vermeldt dat verse soyabonen bevatten 12.25 pCt. eiwit, 5.22 pCt. vet, 9.87 pCt. koolhydraten (zetmeel). 70 pCt. water en enkele andere minder belangryke stoffen. Hieruit biykt wel de hoge voe dingswaarde. In doperwten zit iets meer zetmeel, maar nagenoeg geen vet en nog geen derde deel van het eiwit, dat men in soyabonen aantreft. De opbrengst van onrype soyabonen in het stadium, waarin ze gegeten kun nen worden, kan worden geschat op 3 tot 5 ton per hectare. Een van de con- nervenfabrieken in Amerika deelde aan de schryver mede, dat van soya bonen dezelfde opbrengst kan krijgen als van doperwten, terwyl de groene planten evenveel waard zyn als vee voer als groen gedorste erwtenplan ten. Opk in West-Duitsland worden sinds enkele jaren proeven met eet bare soyabonen genomen door prof. dr W. Dudorf te Volltagsen Het lijkt ons gewenst dat dit gewag ook in Ne derland wordt geprobeerd, want een vergroting van het aantal tuinbouw- gewassen, die bovendien geschikt i3 voor de conservenindustrie is altyd een aanwinst. PLEIDOOI VOOR DE TOMAAT. Dat tomaten zo gezond zyn, wist u> al lang. Er zyn echter duizenden huis vrouwen, die nog niet van het nut van tomaten eten doordrongen zyn en hun tanden nooit met graagte in zo'n lek kere vrucht gezet heben. Voor die huisvrouwen schrijven we: „eet toch tomaten; eet vaak tomaten". Niet al leen hun gehalte aan vitamines en voedingszouten pleit in hun voordeel: ze zyn ook zo gemakkelijk schoon en klaar te maken en lenen zich voor het bereiden van talryke aardige gerech ten. Hun gezellige rode kleur staat er borg voor, dat elke tomatenschotel een prettig en fris aanzien krygt. Wanneer en hoe worden tomaten ge schild? Voor een verzorgd ulteriyk van een sla, stoofschotel of groentesoep ver dient het aanbeveling de tomaten te schillen. Dit is niet nodig, wanneer een tomatensoep of -saus na het koken gezeefd wordt; de schillen biyven dan immers in de zeef achter. We schillen de tomaten na ze of ln heet water gedompeld, of in een felle vlam gehouden te hebben tot de schil leef yd voor: 2—3, 4—5, 6—7, 8—9, 10— 11, 12—13 jaar f 0.65. 1.25—1.50—1.75—2.00—2.25—2.50 me ter stof van 9 Oc m. breed is er voor nodig. C728 Bestel patronen zo! Plak aan de adreszyde van een briefkaart naast en buiten de postze gel het verschuldigde bedrag aan gel dige postzegels en zend deze naar: Atelier Croon, Beatrysstraat 4, Rotter dam. Vermeld aan de andere zyde duide- ïyk uw naam, adres en woonplaats en maat en nummer van 't gewenste mo del. Plak nooit meer dan 1.— op een kaart; wat meer geplakt wordt is waardeloos Giro6tortingen op nummer 217291, eveneens ten name van Atelier Croon. SAYOBONEN ALS GROENTE. Voor de Peulvruchten Studie-Combi natie is ir. R. P. Lammers naar Ameri ka geweest «voor een onderzoek van de teelt van doperwten en slabonen en de daar gebruikelyke methode van oogsten en conservering. In het lijvige KOUDE TOMATEN-GERECHTEN. Tomatensla. Voor tomatensla is een slasaus van olie, azyn en zout uitstekend geschikt. Vooral wanneer een zachte kruiden- azyn (b.v. dragon) word*, gebruikt. Olie en azyn niet apart over de toma ten schenken, maar eerst met elkaar vermengen. De slasaus op amaak af maken met zout en desgewenst pe per en een weinig geraspte ui of gesne den bieslook. De tomaten schillen, in plakken snyden en deze in 'n schaal leggen. Totaten en slasaus dooreenmen. gen en bestrooien met een weinig iyn- gesneden peterselie. Variaties: Door de tomatensla mengen: Blokjes gekookte aardappel een rest gekookte boontjes dunne reep jes groene paprika schyfjes kom kommer garnalen. Gevulde tomaten als slaatje. 4 middelmatige grote tomaten, een paar gekookte aardappelen, 50 gr. bo terhamworst of corned beef of een ha ring, een augurk, olie en azyn of een andere slasaus, slabladeren, zout. De tomaten en de sla wassen. Van de tomaten een kapje snyden. De to maten uithollen en van binnen met zout bestrooien. De aardappelen en de worst of haring in blokjes snyden; de -augurk fyn hakken. Deze ingredi ënten dooreen mengen en ameuig en weinig tomatennat. De tomaten met het smakelyk maken, met de slasaus en 'n mengsel vullen. Van de tomatenkapjes 4 kleine figuurtjes snyden en één hiervan in het midden van elke tomaat leggen. De slabladeren op een schaal leggen en de tomaten er op zetten. WARME TOMATENGERECHTEN. Gebakken tomaat bU het brood. 250 gr. tomaten, een kleine paprika, pl.m. 25 gr. boter of margarine, zout (peper of nootmuskaat), (1 ei). De tomaten schillen en in plakken snyden. De paprika wassen, doorsny- den, van zaad en zaadlysten ontdoen en fyn snyden. De boter of margarine lichtbruin laten worden in de koe kenpan en de groenten zachtjes 10 mi nuten er in bakken. Zout (en peper of nootmuskaat) naar smaak toevoegen Desgewenst het ei losroeren met een eetlepel water en een weinig zout. Het mengsel over de tomaten gieten en on der roeren vlug laten stollen. Gevulde tomaten met hamragoüt. 4 tomaten van middelmatige groot te, zout, 100 gr. niet te vette ham, 2 dl. water of vleesbouillon, 25 gr. (l«/g eetlepel) boter of margarine, 25 gr. (3 eetlepels) bloem, aroma, peterselie of paneermeel. De tomaten wassen en een kapje er af snijden. De vruchten uithollen en van binnen met zout bestrooien. De ham fijnsnyden. De boter of margari ne smelten, de bloem er door mengen en geleidelyk onder roeren het water of de bouillon toevoegen, totdat een dikke saus ontstaat. De ham er door roeren en het geheel enige minuten la ten trekken. Dan zonodig zout of aro ma toevoegen. De tomaten in een vuurvaste schotel zetten en met het mengsel vullen. Een weinig tomatennat er om heen schen- n, ae schotel sluiten met een deksel de tomaten bestrooien met zeer ün kei gehakte peterselie, Wie een oven bezit, kan de tomaten vóór het stoven met paneermeel be strooien en een paar klontjes boter of margarine hierop leggen. Het gerecht in een open schotel gaar en van boven bruin bakken. BURGERLIJKE STAND. GIESSENDAM Klaas z. van J. D. de Boer en A. Terlouw. Hermanus, z van N. van Steenis en B. Kuiper. Dirk Jan z. van W. Hengeveld en J- C. Eppink. Korstiaan, z van J. Neder- veen en G. van Houwelingen. Mar- garetha, d. van J. Peursum en L. Rui tenberg. Dirk, z. van M. den Bree- jen en A. Sluimer. Ondertrouwd: P. Kroon, 26 j en A. Verhoeff, 25 j. P. D. Smit, 25 j., en T. Stam, 22 j.

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 3