ILYE CfclslJ m 1 Geslaagd feest in Stolwijk Architecten Aannemers Timmerlieden Werven Fabrieken Ontwerpers S. W. N. VAN NOOTEN Nieuwe overwinning achter de Schelphoek Giessendam krijgt nieuwe burgemeester Twijnders' Dodelijk ongeval Internationale waterpolowedstrijd I NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SehoonhoTenwh* C«irut MAANDAG U AUGUSTUS 1951. Wat zegt De Bilt? Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur). Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien, hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land. Weinig verandering in tempera tuur. Matige af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke, later Westelijke wind. Op- en Ondergang der Zon: 24 Aug.: Op 5.38, onder 19.46. 25 Aug.: Op 5.40, onder 19.44. 26 Aug.: Op 5.41, onder 19.41. MAANSTAND. Afn. Maan. 24 Aug.: Op 19.24, onder 4.55. 25 Oug.: Op 19.40, onder 6.26. 26 Aug.: Op 19.56, onder 7.57. Laatste Kwartier 31 Aug.. Hoog water te Schoonhoven: 24 Aug. vm. 5.34 u.; nm. 5.44 u. 25 Aug. vm. 7 23 u.; nm. 7.24 u. 26 Aug. vm. 8 06 u nm. 8.08 u. Keulen, stand 1.68, val 0.05. WEER GOEDEREN PER TREIN NAAR FRANKRIJK. Met ingang van vandaag zullen weer goederen per trein naar en door Frankrijk kunnen worden verzonden. De eerste dagen moet evenwel met de mogelijkheid van grote vertraging re kening worden gehouden. OVERSTROMINGEN IN CHILI, Door grote regenval zijn in Zuid en midden-Chili overstromingen ver oorzaakt, die tot dusver 33 doden heb ben geëist. Er zijn duizenden mensen van de buitenwereld afgesneden. Ri vieren zijn buiten de overs getreden Transe regering haalt bakzeil. Volgens kringen, die in nauwe ver binding staan met de Franse regering, heeft deze Zondag ingestemd met een verzachting van de strafmaatregelen tegen de stakende spoorwegarbeiders. Hiermede is een der voornaamste hin derpalen voor een hervatting van Het werk door deze arbeiders uit de weg geruimd. De regering is in besprekingen met vertegenwoordigers van de socialisti sche „Force Ouvriere" het volgende overeengekomen: 1, Spoorwegarbeiders, die zijn ge schorst omdat zij geweigerd hebben gehoor te geven aan een algemene waarschuwing om het werk te her vatten, kunnen zonder meer weer in dienst treden, zonder hiertoe officieel verzoek te behoeven in te dienen. Dit geldt niet voor arbeiders, die daden van geweld of van sabotage hebben bedreven. 2. De arbeiders krijgen geen loon over de stakingsdagen, doch de door hen te betalen kortingen zullen over een periode van verscheidene maan den worden ingehouden. 3 De gevallen van arbeiders, die geweigerd hebben gevolg te geven aan hun door de regering persoonlijk toegezonden oproepen om het Werk te hervatten zullen vaa geval tot ge val worden bekeken teneinde te be palen welke administratieve straffen (bijv. terugstelling in positie, door minder rekening te houden met het aantal dienstjaren of door een tijdA lijk niet in aanmerking komen voor promotie) zullen worden toegepast Incident in straat van Formosa. De Britse torpedobootjager „Cocka de" heeft vanmorgen vroeg in de Straat van Formosa het Britse vracht schip „Nigelock" ontzet, dat werd aangehouden door een niet-geïdentifi- ceerd oorlogsschip. Dit was het ze vende incident in dit gebied sedert 't bestand van Korea. Waarnemers menen dat de Chine se nationalisten pogen alle belangrijke communistische havens op het Chinese vasteland, uitgezonderd Kanton, te blokkeren. Twee doden door bliksem. Tijdens een hevig en langdurig on weer werd Zaterdagmorgen de twin tigjarige de Jong uit Sneek door de bliksem getroffen en gedood. Op de weg tussen Heerenveen en Joure werd een veertienjarige nog onbekende jon gen door de bliksem getroffen. Hij werd onmiddellijk onder geneeskun dige behandeling gesteld doch de le- ONTWI^ (ADVERTENTIE I.M.) Beatrixschool voor de aanschaf- de fing van een jpiano. Voorstel tot het verstrekken van een crediet voor de aanschaffing van een uniform voor de gemeente-reiniging. Voorste tot het voteren van een crediet voor verbe tering van het Kerkplein. Voorstel tot het aanschaffen van een nieuwe film- projector en beschikbaarstelling van een crediet hiervoor. Voorstel tot het verlenen van een garantie-crediet ten behoeve van de bouw van een wo ning door de heer W. C. Hulsbergen Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de aanschaffing v. biblio theekboeken. Voorstel tot wijziging der gemeente-begroting 1953. Voor stel tot het geven van een naam aan de nieuwe weg ten Westen van de Kerkweg. Afscheid van de heer C. van Es. OUDEN VAN DAGEN MAAKTEN GESLAAGDE TOCHT. Lekkerkerk. Donderdag vond het jaarlijkse uitstapje met de ouden van dagen weer plaats. Om half acht ver trok het gezelschap met vijf touring cars naar Zandvoort waar de koffie werd gebruikt. Vandaar ging de tocht langs het bekende Kopje van Bloe- mendaal naar IJmuiden waar de slui zen werden bezichtigd. De tocht werd voortgezet naar Amsterdam waar de deelnemers een warme maaltijd aan geboden kregen. Na een kort bezoek aan het Paleis op de Dam werd naar Hillegom gereden waar onder het ge not van een heerlijk kopje thee en 'n strijkje verpozing werd gevonden in een restaurant waar tevens de daarbij behorende bloementuin kon worden bezichtigd. Na een fruittractatie ging de reis als vanouds op de laatste pleis terplaats De Kleine Betuwe aan. waar een broodmaaltijd werd aangeboden. Zeer voldaan over deze zo goéd ge slaagde dag keerden allen 's avonds huiswaarts waar zij werden opge wacht door de muziekvereniging Ex celsior en een grote mensenmenigte Vanaf het balkon van het gemeente huis bracht de heer C. van Es allen dank. De burgemeester sprak 'n slot woord. Nieuwerkerk aan de IJwel. Woens dagavond reed een vrachtwagen met aanhanger op de Rijksweg in de rlch- vensgeetfen bleken reeds te zijn ge weken. Ook sloeg de bliksem boerderij bewoond door de heer Hoekstra te Oudeschoot, waarbij de grote schuur afbrandde. Het woonhuis bleef gedeeltelijk behouden. De boer derij van veehouder Fedde Bos te Wei- rijp, tussen Franeker en Leeuwarden, werd eveneens door de bliksem ge-« troffen. Van de boerderij bleef alleen het woonhuis behouden. Vele malen moesten de brandweren in Zuid-Fries land uitrukken, onder andere naar Akkrum en Gorredijk, waar boerde rijen, schuren of hooischelven door de bliksem waren getroffen. Arie van Vliet weei wereld-kampioen. Voor de derde mul ln 15 jaar. Voor de derde maal in vijftien jaar is de Nederlandse wielrenner Arie van Vliet wereldkampioen op de baan voor profs geworden In een prachti ge race sloeg hij gisteren op de Oer- likonbaan te Zürich tegen veler ver wachting in zijn beide grote rivalen, de Engelsman Harris en de Italiaan Sacchi. Wervelstorm; veie doden. Volgens vertraagde berichten zijn vijftig mensen in het binnenland van Formosa verdronken. Een wervelstorm met een snelheid van 140 km. per uur, die vorige week Zondag over Formosa ging, heeft overstromingen in drie dorpen veroorzaakt. Ongeveer 4,000 mensen, die vijf dagen lang ge- isoleerd geweest zijn zijn thans ge red. PLAATSELIJK NIEUWS. RAAD BIJEENGEROEPEN. Gouderak. Tegen Woensdagmorgen 11 uur is de gemeenteraad in open bare vergadering bijeengeroepen. WEDVLUCHT UIT GORINCHEM- Gouderak. Een wedvlucht uit Gorin- chem, waar de duiven om twee uur gelost werden, bracht voor de post- duivenverenigign De Witpen de on derstaande uitslagen: Aankomst eerste duif 2.34 58 uur; laatste 2.4615 uur. C. p_ _r de Pater 1, Joh. Loendersloot 2 4 en tina Go"^8 Öp de Hoofdweg, ter hoog io, ut tO O. li C *T tt—iij— —„Ut. RONDVAART Rondvaartboot in de gracht Oud gebouw, bomenpracht. Ronde brug en 'n meeuw, Oude gevelGouden Eeuw. „Hier dit punt, let goed op", Zegt de gids H't Is the top!" Nit als FLYER sigaretten. BUBGERLUKE STAND. 19; W. Terlouw enZn. 3 6en 9; H. C. van Ringelenstein 5 en 8; C. Po'a 7 en 19; St. den Hartog 11 14 en 20; P Boers 12 en 18; L. Tuijtel 13; D. de Boers 12 en 18; L. Feijtel 13; D. de Bruijn 15; C. Feijtel 16; D. SUl 17. te van de wed. Den Hollander, raakte de aanhangwagen los en reed over de berm en door de heg heen, waarna hij op de Parallelweg terecht kwam. Ge lukkig hadden daar spelende kinderen zich bijtijds ln veiligheid kunnen sta len. Gevonden: Regenjas, nummer bord, herenvest, regenjas, autoped, AMMERSTOL Getrouwd: A. KoeiJ- man, 31 j., en A. van Vuuren, 24 j. (te Lopik). G. Roosendaal. 25 J., en N Vogel, 29 j. (te 's-Gravenhage). PL r PAPEKOP. Getrouwd: J C. Neder- end, 29 j. (te Lopik), en A. G. van Schalk, 30 j. STREEFKERK. Geboren: Willem 63 j., weduwe van D Groeneveld. Gerard, z. van G. W. Spruijtenburg en J van der Wal. Bastiaan Marinus, z van B. Casteleijn en E. Groenen dijk. Maarten, z. van P. Boer en A. van der Smit. Getrouwd: G. J. van Vliet, 25 j„ en .G. Blonk, 22 J. A. Verweij, 24 j., en I. Swijnenburg, 28 j. Overleden: W Lekkerkerker, 77 j.. weduwnaar van L. J. de Jongh. K. Hoffland, 27 j L. de Bes, 73 we duwe van M. H. Schippers. WADDINXVEEN. Geboren: Corne lia Wijnanda, d van P. Magielse en J. M. Toor. Gerrit Jan, z. van H. A. Oelderblom en M. van Dodewaard Ondertrouwd: J. A. Heemskerk en J. M. den Haan. STREEFKERK. Ingekomen: M. A. Boel, van Gouda; J. C. van Oosten, van Schoonhoven; J. de Vos, wed. van J. Hakkesteegt, van Groot-Am- mers; G. van Merkerk, wed. van Dijk stra, van Balk; A. Verweij, van Wad- dinxveen. Vertrokken: H. Bouter, naar Groot-Ammers; J. Casteleijn, naar Alblasserdam; R. Terlouw naar Gin- niken; G. Blonk, naar Nieuwpoort; A. J. de Bruin met gezin naar Brand wijk; G. Kortleve naar Rijswijk. SCHOONHOVEN. GESLAAGD. De heer G. J. Dooreijjers is te Utrecht geslaagd voor het vakdiploma Restaurantbedrijf. Nederland-Engeland Woensdag avond om 7 uur organi seert de Schoonhovense Zwem- en Poloclub in het zwembad een inter nationale polowedstrijd en internatio nale zwemwedstrijden, waarvan zij al eerder melding maakten. Uitgenodigd is voor Nederland, G.Z.C uit Gouda, na H.Z. P.C. uit Den Haag de sterk ste ploeg van Nederland, waarin uit komen de internationale speler Joop Cabout en de jeugd-internationaal C. v, d. Toren. Voor Engeland komt uit Cheltenham," welke club in de hoog. ste Engelse afdeling speelt, met ln. temationalen Jack Jones, leider Olym pische ploeg in Helsinki, Ph. Jones en D. Auchterlonie onder de spelers. 'Tevens zwemwedstrijden op de 100 meter vrije slag 100 meter schoolslag en 100 meter rugcrawl. Voor Engeland komen uit; o.a Dav, Taylor, één van Engelands beste lan- ge afstandzwemmers (kampioen *52), Brian Applyard en David Moss, ter. wijl voor Nederland ook enige be kende zwemmers zijn uitgenodigd, o.a. Beiderwellen. Als voorwedstrijd speelt S.Z. P.C. 1 tegen O.Z.V. 1 uit Oudewater. INGEZONDEN. VREEMDE WONINGTOEWIJZING. Geachte redactie, Ik kan niet altijd de toewijzingen begrijpen voor huizen, maar je weet niet alle omstandigheden, dus dat laat ik dan maar zo. Maar nu is er toch een vergunning voor een huis in de nieuwe Opwegbuurt waarvan wel nie mand iets begrijpen zal. Aan 'n boek houder, die in Gouda werkt en die alleen nog maar ondertrouwd Is, is nu al een huis toegewezen. Sehoonhove- naren die hier werken en die al lang getrouwd zijn krijgen geen huis. Kan het gewicht in de schaal gelegd heb ben dat de boekhouder een familielid heeft in de woningcommissie? WONINGZOEKENDE. MARKTBEBICHTEN. KAASMARKT OUDEWATER. Aanvoer 9 partijen. Prijzen: le soort f 211—218, 2e soort f 200—209, extra f 232. Handel vlug. LAATSTE BERICHTEN. GAT BIJ OUWERKERK MISSCHIEN VANNACHT DICHT. Bij de sluiting van hét Westelijk gat van Ouwerkerk, een van de beide nog te sluiten dykgaten op Schou- wen-Duiveland, ging het Zondag niet voor de wind. Wegens de weersom standigheden en de ruwe zee had men deze sluiting één dag moeten uitstel len. en dit uitstel had het gevolg, dat de 'botenbezinking in beweging kwam an beide landhoofdcaissons afschoven en in de diepte verdwenen. De dich ting kwam dus neer op het sluiten van een deur waarvan het kozijn ver dwenen was. Om drie uur Zondag middag werden twee caissons, elk lang 55 meter, breed 7% meter en hoog 8 meter, met de «troom mee in het gat geduwd en tot zinken ge bracht. Aanvankelijk leek het goed te gaan. Enkele minuten nadat beide caissons op de bodem van het sluit gat stonden, braken echter van het Westelijk twee en van het Oostelijke één element af Elke caisson was na. melijk samengesteld uit vijf elemen ten. De afgebroken delen verzakten enkele meters en verdwenen na enig,e uren in de diepte. Om twaalf uur van nacht was de toestand zodanig, dat verbinding is gemaakt tussen dijk- koppen en de delen van de caissons welke zijn blijven staan terwijl voor bereidingen worden getroffen om vannacht een derde caisson van 44 meter lengte te plaatsen ter afslui ting van de opening tussen de beide Zondag geplaatste elementen. Lukt dit, dan zal het gat hiermede geslo ten zijn. Zandzuigers zyn druk bezig de caissons met zand te belasten. STORMSCHADE EN SLACHTOF FERS IN INDIA. Tenminste veertien personen zijn Zondag om het leven gekomen in de Indische steden Allahabad en Kan- poer waar tengevolge van zware stormen een aantal huizen inatortteen honderden bomen werden ontworteld. 42 personen liepen verwondingen op. Allahabad was Zondag als gevolg van de storm van de buitenwereld afge sloten MORGEN WORDEN TWEE NEDER LANDERS UITGELEVERD. De communisten hebben te Pan- moendjon meegedeeld, dat zich bij de groep van 400 geallieerde krijgsge vangenen, die Dinsdag zullen worden uitgeleverd, twee Nederlanders bevinden. GELEIDELIJKE WEER8VERBETE- RING. Het K.N.M.I. deelt mede: Een herstel van de zomer is nog niet lp zicht maar toch zal het weer in de komende dagen wat beter zijn dan het de laatste tijd is geweest. De nieu we oceaanstoring volgt een iets Noor- delijker baan dan zijn voorganger en dat betekent, dat de ongunstige invloed van deze depressie niet zo lang zal aanhouden. Het belangrijkste regen. gebied van de storing passeerde ln de nacht en ochtend ons land. Morgen kunnen hier en daar in het land bul- en voorkomen maar ln de komende dagen wordt het toch geleidelijk zon niger. De temperatuur blijft evenwel aan de lage kant omdat voorlopig de aanvoer van koelere oceaanlucht nog voortduurt. AUTO TE WATER. Hoog-Blokland. Zaterdagmorgen kwa men op de Bazeldijk twee vrachtwa- klapperpistool, hoofddoek, duimstok, gens met elkaar in botsing. Achter op inlichtingen bij de politie, de laadbak van een der wagens waren Caoellen slaafde enige werklieden gezeten die meere- a d,„ „aar hun werk. Toe„ d« wagens te R°"erd™ v,,or h.M f 'men elkaar raakten werd een der mannen delbare Handelsavondschool, van de wagen geslingerd. Deze kwam met zijn hoofd terecht tegen de laad bak van de andere wagen. Hij liep hierdoor zware verwondingen aan het hoofd op en werd haar het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd. In de loop van de dag is de man, T. Steisiger, oud 61 jaar, gehuwd en wonende te Meer kerk, aan zijn verwondingen overle den. Beide auto's werden zwaar bescha digd. Krimpen aan de Lek. De collecte voor de ramp in Griekenland heeft f 601 opgebracht. Stolwijk. Zaterdagmiddag vond om ongeveer half vier op de Goudseweg een auto-ongeval plaats, dat gelukkig alleen materiële schade tengevolge had. De heer P. W. H.t fotograaf te Gouda, reed met zijn wagen in de richting van die plaaits. Hij had Juist enkele lifters meegenomen, de heer en mevrouw K. uit Stolwijk. Even buiten Stolwijk zag de heer K., die volgens zijn verklaring aan de politie, een snelheid van 8 a 10 km. had, uit tegenovergestelde richting de Goudse bus naderen, die vermoedelijk een snelheid van ongeveer, 15 km. had. Volgens de heer H. haalde de bus- Woensdag 28 Augustus bijeen ter be- chauffeur, die niet ul'erst rechts reed, RAAD KOMT BIJEEN. Lekkerkerk. De gemeenteraad komt handeling van de volgende agenda; Voorstel tot het treffen van een rege ling met de gemeente Krimpen aan de Lek inzake het ophalen van huisvuil en beschikbaarstelling van een crediet voor het verbouwen van de gemeente, auto. Voorstel tot het verstrekken van een renteloos voorschot aan de Prin- In het karakter van de Oranjefeesten te Stolwijk, is, in vergelijking met vorige jaren, een ingrijpende wijziging opgetreden. Een nieuw element dat, naar de organisatoren hopen, een onderdeel van de tra ditie zal worden, heeft by de viering zijn intrede gedaan. Zater dagmiddag werden namelijk in bet kader van de door de Oranjever eniging georganiseerde feestelijkheden, groots opgezette sportwed- srtijden gehouden. Het grootste evenement was wel de schitterend ge slaagde Tour van Stolwijk, waaraan ruim veertig wielrenners deel namen. De feestmarkt op het Dorpsplein, waarmee de dag werd ingezet, tick veel belangstelling. Er werden 7 ter niet ophield. Een van de deelne mers, C. Bos Jr., viel, en liep lichte knie- en handblessures op. Hij werd koeien 4 kalveren," 10 biggen en 50 door een E.H.B O.-er, die in een volg. stuks pluimvee aangevoerd De handel wagen meereed, verbonden, en zag, was vlug. De prijs van f 10 voor de grootste aanvoer werd uitgereikt aan de heer A. Honkoop. Over de opzet van de wlelerwedstrij- noodgedwongen, van verdere deelname af Aanvankelijk lag Cas v. d. Klink, één van de favoriten, vooraan Hai- WVCi ue UUÉ.CL V „11 ut vv v- y- - - den, zei de heer Van der Klink, trai- verwege echter begon een vinnige -•--Ti_;__ strijd met Jan Baas Tijdeno dit span nende laatste gedeelte was het tempo nër' van "de voetbalvereniging, onder wiens energieke leiding de tour tot wiens energieke leiding stadn is gekomen, dat het de bedoeling zeer hoog. is de ronde volgend jaar uit te brei- den, zodanig, dat een groter traiect wordt verreden, en er ook meer dan plaatselijke bekendheid aan te geven. De stoet van renners, zoals die om half drie van Schonauwe vertrok, vormde een kleurig geheel. Vooraf gegaan door motorpolitie, zetten de vier„landen"-ploegen: België, Frank rijk, Nederland en Zwitserland, zich in beweging. Bij elke ploeg hoorde een auto, terwijl ook enkele volgauto s de stoet opluisterden. 4 Het eerste gedeelte van het traject, bestaande uit: Tehtweg-Dorpn-Bene^ denkerk en terug, en de Goudse Weg tot Beijers, was geneutraliseerd Hier werd dus in een vastgesteld tempo ge reden Bij Beijerse werd gekeerd en vandaar ging 't gehele peleton los Op het trajectgedeelte Goudse Weg—Dorp —Bovenkerk—Sportlaan ging het om het hardst Dit wac dus de eigenlijke aanvang van de wedsrtijd Valpartij. Meteen na het begin hiervan wa^ •r een klein incident, dat de tour ech- Onder grote belangstelling, vooral in het dorp, waar honderden op de been waren, ging het naar de finish. Jan Baas ging als eerste over de streep on enkele meters gevolgd door opgetakeld. Cas v d Klink De 19-jarige winnaar, timmerman van beroep liet zich de omhelzing door een plaatselijke schone graag welge vallen Een extra applaus op het sportveld kreeg de 76-jarige heer Aart Berkou- wer, een der trouwe deelnemers van de Laura-rit, die tot zijn spijt niet aan de tour kon deelnemen, maar tussen de bedrijven door een ere-rondje reed. In de loop van de dag werden nog verscheidene- anderé wedstrijden, oa windhondenrennen, plaats, waarvan wij in ons volgend nummer de uitsla gen zullen publiceren. Een feestelijk besluit van de dag was het concert, verzorgd door het muziek corps van ,Dc Sierkan" uit Den Haag. niet voldoende uit om hem te laten passeren. Dit noodzaakte de heer H. zo ver rechts te gaan rijden, dat hU gedeeltelijk het wegdek verliet en met de rechterwielen in de zachte berm terecht kwam. De wagen reed nog een meter of achttien door, drukte een verkeerspaaltje tegen de grond en raakte, ondanks de pogingen yan de bestuurder om nog op te halen, te wa ter. De buschauffeur bemerkte waar schijnlijk niets van het ongeval en reed door. Auto en bus raakten elkaar niet. De wagen kwam zodanig terecht, dat de linkerwielen nog gedeeltelijk op de vrij steile grashelling stonden. De heer H. en het echtpaar K. kon den zich in veiligheid stellen. Zij kwamen met de schrik vrij. Mevrouw K. was doornat. Het echtpaar K., wo nende aan de Goudseweg, begaf zich naar huis. Gewaarschuwd door om wonenden, was de rijkspolitie spoedig ter plaatse en nam de situatie op. Waarschijnlijk raakte de heer H. toen hij de rechterkant van de wagen voelde zakken, zo zeer zijn zekerheid kwijt, dat hij niet de logische oplos sing zag in dit geval, namelijk te rem men. De wagen zou dan immers bij de zeer geringe snelheid van 8 km. na enkele meters al tot stilstand ge komen zijn. Het kostbare fototoestel van de heer H., waarmede hij juist die middag op namen had gemaakt van de feestelijk heden te Stolwijk, bleek waterschade te hebben opgelopen. Nog dezelfde middag werd de auto door een kraan- wagen van de firma De Jong te Gouda PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. STOLWIJK. Zondagschool Beiersche Woensdag 26 Augustus, s avonds 7 uur, ds. H. Visser, van Rotterdam. GEREF. GEMEENTE. BERKENWOUDE. O. L. School. Dinsdag 25 Augustus, 's avonds 7.30 uur, ds. Chr. van Dam, van Amster dam. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Donderdag 27 Augustus, 's avonds 7 uur, ds. M. van de Ketterij. VRIJE EVANGELISATIE. vu,„0 VOI1 KRIMPEN AAN DE LEK. Dinsdag Concert en' taptoe, beide trokken zeer 25 Augustus, 's avonds 7.30 uur, geen veel belangstelling. Dienst Van Uw tekeningen maken wij snel en nauwkeurig AFDRUKKEN (lichtdrukken) op papier of aquarel carton Ook voor bostokken of dochtercalques cr«| Telefoon 207 Schoonhoven TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensehe Courant MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953. Het welslagen van een der moeilijkste, doch eigenlijk weinig ïpec- taculaire karweien van de dakdichting op Schouwen, heeft Vrijdag middag opnieuw een fluitconcert van sleepboten verooraaakt Dit werk was het invaren en vastleggen van een „biokkendooaoaiaaon" in de Klompegeul achter het grote gat van de Schelphoek. Het waa geen bijzonder grote caisson ditmaal. De lengte was 37.5 meter bU een breedte van 11 meter en een hoogte van 8 meter. Het betonnen gevaarte werd uit In Nederland gebouwde kleine betonnen caiaeons en manchetten opgebouwd. (ADVERTENTIE LM.) De Klompegeul, genoemd nüar het bedrijf van de dijkgraaf Klompen was het enige nog open stroomgat in de inlaagdijk, die achter de bijna 500 me ter brede gaping in de zeedijk van Se- rooskerken wordt gelegd. Nu de andere gaten van de inlaag- dijk gesloten waren, werd het sluiten van de Klompengeul een uiterst moei lijk karwei, aangezien er een zeer sterke stroming stond. Van de kentering, het stille ogen blik tussen .vloed en eb, dat ter plaat se slechts èen minuut of vier duurt, zou gebruik moeten worden gemaakt om de caisson te laten zinken. Sleepboten trokken het enorme drij vende blok beton, dat aan een zijde van een zogenaamde guillotine was voorzien. Westelijk van de reeds met rijswerk en steen bezonken geul. Te bestemder plaats en onder contróle van sleepboten liet men de caisson nadien 180 graden draaien, waarna zij boven de juiste plaats werd gebracht. De guillotine moest aanslui ten op een reeds vrijwel gereed zijnd dijkstuk van aarde en kiel aan de Westkant en de bezonken en verzwaar de dijkvoet, die men op maaiveldhoog te over het verdronken land aan de Oostelijke kant van de Klompegeul heeft gemaakt. Zo nauwkeurig mogelijk mat men nadien de na kentering afnemende stroomsnelheden op enkele tientallen meters van de caisson af. Toen deze stroomsnelheden vrijwel nihil gewor den waren, werden de kranen open gedraaid. Langzaam zag men de blok kendoos grotendeels in het water ver dwijnen. Tot grote schrik bemerkte men op het orltleke moment echter, dat de kentering op de beson- ken plaats In de geul niet op hetielfde ogenblik sli even ver der naar bulten Intrad. Hierdoor verschoof het ealsaon by het slnkon Iets naar het Westen, waardoor de guillotine ln het ge drang kwam. En terwyi de ■ware horfsontale balken die tot verankering moeten bijdra gen reeds vielen, werd de guil lotine gekraakt. Gelukkig bleek de schade achteraf niet al te ernstig te zijn. hoewel twee der balken potsierlijk scheef boven water bleven staan. De caisson lag echter goed vast en dus kon het triom fantelijk en oorverdovende fluitcon cert der sleepboten een minuut lang worden aangeheven. Grote kantelbakken werden nadien haastig aangesleept om hun inhoud van enorme keien aan de voet van de caisson te storten. Ook aan de zijkan ten werden reusachtige hoeveelheden etortsteen in het water geplensd. Nu de Klompegeul dicht is, wordt het mogelijk de vier kilometer lange inlaagdijk achter de Schelphoek te voltooien. Het zinkwerk is gereed tot hoogte van het maaiveld en ook de schouderstukken van aarde en kiel zijn gereed. De kleine „maaiveldcais sons" liggen gereed om geplaatst te worden. Indien geen tegenslagen van bijzondere omvang optreden, dan kan de laatste kleine caisson eind volgen de week geplaatst worden, waarna het dijklichaam verder kan worden vol tooid. Dlt betekent, dat bijna 9000 hec tare van de grote Schouwse pol der van de zee sullen sljn af gesloten, Ongeveer 350 hectare tussen Inlaagdijk en seedyk sul len dan nog aan de see ten prooi sljn. Het ziet er naar uit dat de breuk in de zeedijk in de loop van het vol gende jaar hersteld zal worden. Bij zonder spectaculair zal dit werk ech ter niet behoeven te zijn, omdat in het kleine gebied er achter het water niet met groot geweld zal kunnen stromen. Bij Ouwerkerk, ten Oosten van Zie- rikzee, vorderen de werkzaamheden ook snel. Zaterdag is het Westelijk stroomgat in de over vier kilometer beschadigde, doch thans goeddeels herstelde d(jk, met een caisson geslo- de loop van deze weck kan by welslagen de sluiting van 't Ooste lijke gat tegemoet woorden gezien. In dien dit dijklichaam hersteld is, dan' zal de Duivenlandst vierbannenpolder, die lange tyd aan 't water ten prooi is geweest, via deze gaten en het on langs gesloten gat van Stevenssluls in het Noorden weer droog kunnen val len. iBnnen drie a vier weken, zo menen deskundigen van de dienst dijkherstel, zal zonder tegenslagen het ergste leed van het dijkherstel van Schouwen-Dui- veland geleden kunnen zyn. Dan zal, naar men hoopt, langzamerhand het oude land weer land kunnen worden, achter zo veilig mogelijke dUken. PLAATSELIJK NIEUWS. Salarisverhoging burge meesters. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland heeft besloten aan de burgemeesters van gemeenten in Zuid-Holland met een Inwonertal van 2000 of minder ten aanzien van de bezoldiging een verhoging toe te kennen van 5 pCt. met een maximum van f 16.65 per maand. Deze verhoging gaat in per 16 Maart 1951. IN ARTIS WETEN ZE ALLES. Het was voor de Argentijn, die aan de poort van Artis druk stond te gebaren een geluk dat dr. Sunier, de oud-directeur van iVitis juist passeerde. Wie weet, waar de arme Zuid-Amerikaan anders verzeild was geraakt De portier verstond hem niet; evenmin de taxi.chauffeur, die hem voor Artis had gebracht. Maar aan dr. Sunier kon hU eindelijk vertellen, vreselijke haast te hebben om z'n boot te bereiken, die ergens in de Am sterdamse haven lag „Waarom', zo vroeg dr. Sunier aan de taxi chauffeur. toen de juiste weg was gewezen, „waarom hebt u deze man hierheen gebracht? „Och, ja", antwoordde deze, „kyk eens ik kon 'm niet ver staan en toen dacht ik, kom, laat ik 'm maar naar Artis bren gen. Daar weten ze vast wel wat ze met 'm moeten beginnen Voorts heeft het zijn verwondering ge wekt dat dit stuk alleen in Elseviers weekblad is opgenomen. Dit blad wordt slechts door enkelen in Ouderkerk ge lezen. De zaak is zijns inziens voor 't Rode Kruis door deze verklaring niet opgelost. Bij onderzoek is gebleken dat een aanvraag is ingediend. Deze aan vraag die onjuist was had niet mogen worden gedaan. Men heeft in Den Haag blijkbaar uitgemaakt dat de roestvlekken op een kussensloop aan gemerkt moeten worden als water schade. Dit kan juridisch misschien juist zijn, doch het zou er kwaad uit zien voor het Rode Kruis als alle Ou derkerkers, die een roestvlek aan een kussensloop hebben, een aanvraag in dienden Spreker blijft' het onjuist vinden dat de aanvraag gesantionneerd Is. Het ware beter gewéést als het Ro de Kruis er voor uitgekomen was, dat er fouten gemaakt zijn Ieder mens kan fouten maken en ze te bekennen is geen schande. Velen in deze ge meente blijven zich onbevredigd ge voelen. De voorzitter antwoordde dat de in specteur die het onderzoek had geleid, ook bij hem was geweest, waaruit bleek, dat de voorschriften van het rampschadebureau waren nageleefd De voorzitter sloot hiermede de dis cussie over het veelomstreden Rode Kruis pakket. MOOIE OPBRENGST. Ouderkerk aan de IJmel. Voor de vereniging Het Hoogeland werd f 49.54 bijeen gebracht. Papendrecht. Verkoop grond De gebr. P. en C. Baldé hebben het voornemen om voor zelfbewoning 2 huizen te bouwen in het uitbreidings plan Kraaihoek aan de Muilwijck- straat. Zij hebben de daartoe nodige grond van de gemeente te koop ge- vraagd. B en W stellen de raad voor 839% M2 grond te verkopen te gen de prys van 6.— per M2 onder bepaalde voorwaarden. Alblaaaerdam. De mondaceordeon. club N.K.F zal vanavond in de Corn. Vroege Stichting een concert geven ten behoeve van de patiënten. ONVOORZICHTIG. GieMend&m. De heer T. de V. al hier, die enkele maanden geleden met zyn rjjwiel op onvoorzichtige wijze de Ryksweg by Boven-Hardinxveld was overgestoken, moest zich dientenge volge verantwoorden voor de kanton rechter te Gorinchem. Het openbaar ministerie eiste f 15 boete of drie da gen hechtenis. Beklaagde was by het oversteken door een motorryder ge grepen. Hy kreeg een hersenschud ding en kon maandenlang geen werk verrichten. De kantonrechter hield daar rekening mee en veroordeelde hem tot f 8 of een dag hechtenis. SLECHT JAAR VOOR VARKENSHOUDERS. Glessendam. De varkenspest-epide- mie heeft vorig jaar in deze gemeente de veehouders aanzieniyke schade be rokkend. In niet minder dan achttien bedryven moesten de varkensstapels geheel worden opgeruimd en ook in de niet aangetaste bedryven werd als gevolg hiervan de varkensstapel sterk verminderd. In de agrarische sector hadden de veehoudersbedryven overi gens een goed Jaar, zo lezen wij ln het verslag van de Kamer van Koophandel over 1932, omdat de melkprijs goed lonend was Mond- en klauwzeer on der het vee kwam hier in mindere ma te voor dan vorige jaren. De gunstige economische ontwikke ling vond haar uitdrukking in een ge ringe werkloosheid. Een groot aan tal arbeiders is buiten de gemeente werkzaam ln de bouw- en metaalnij verheid, het transport- en baggerbe drijf. Enkele belangryke houtbedry- ven hadden een regelmatig emplooi De in 1951 dreigende stagnatie in de export van houten woningen werd overwonnen. De bevolking nam toe met 36 personen tot 5044. OVERBEVOLKTE SCHOOL. Hardinxveld. De christeiyke school te Neder-Hardinxveld, hoofd de heer Looy, is in hoge mate overbevolkt, 't Bestuur heeft nu aan de gemeente ver zocht een lokaal van het nieuwe ver enigingsgebouw der Herv. gemeente te mogen gebruiken als leslokaal, met ingang van het nieuwe cursusjaar. B. en W. achten het wenseiyk dat in af wachting van een definitieve voorzie ning voor de school, maatregelen ge troffen worden. Ook de inspecteur, die meent dat naar verbouwing van de school gestreefd moet worden, heeft tegen deze oplossing geen bezwasr. Het college van kerkvoogden wil het lokaal aan de gemeente verhuren voor f 250 per jaar. B, en W stellen voor hierop in te gaan en het lokaal dan ter beschikking van het schoolbestuur te stellen. Zij willen ook medewerken aan de inrichting Grondverkoop. De heer J. Meyer wil van de gemeente het stuk grond kopen, dat ten Westen van de voet der oprit van de Sluisweg ligt en ongeveer 583 vierkante meter groot is. De prys willen B. en W bepalen op f 3 50 per vierkante meter. De koper moet binnen een jaar met bebouwing van het gekochte aanvangen en dan de bouwbouwing regelmatig voortzet ten op straffe van een geldboete. Llchameiyke oefening. Hardinxveld. B. en W. verwachten de raad binnenkort een voordracht te kunnen aanbieden voor de benoeming van een onderwyzer lichameiyke oefe ning. Zy stellen voor nu reeds 'n sa larisregeling voor deze functionnaris vast te stellen en daarby de rijksaor- men aan te houden. Hardinxveld. Het gemengd koor Zang Veredelt, gaf Donderdagavond met zyn onlangs opgericht kinderkoor een uitvoering in de tuin van de „Bur gemeester de Boer Stichting". Hoewel het geen warme avond kas, weerhield dit de meeste van de bewoners niet, om plaats te nemen op het terras of balcon van hun kamer, terwyi inge zetenen van Hardinxveld in de tuin biyk gaven van hun belangstelling. Nadat de burgemeester, als voorzit ter van het Stichtingsbestuur, een woord van welkom had gesproken, bracht het kinderkoor enkele num mers ten gehore ,aan het harmonium begeleid door de dirigent, Ue beer Boumsn. Men kan alle lof hebben voor hetgeen deze jonge zangertjes thans reeds presteren. Hierna kwam het grote koor aan de beurt. Zoals men dit gewend is van dit koor, werden de nummers van het repertoire met toewyding ten gehore gebracht. Het zingen in ae open lucht was geen gemakkelijke taak, omdat er last werd ondervonden van de wind. De toehoorders ondervonden hiervan echter niet de minste hinder, zodat de prestatie van koor en dirigent des te groter genoemd mag worden Nadat het laatste stuk onder maan licht gezongen was, sprak burgemees ter De Boer een dankwoord, speciaal uit naam van de bewoners van het Tehuis, voor wie deze avond georga niseerd was. Tot slot bood men de koorleden in de conversatiezaal limonade en thee aan. OPBRENGST COLLECTE. Hekendorp. De collecte ten bate Van het Prins Bemhardfonds, de zo genaamde Anjercollecte, bracht in de ze gemeente f 3.82 op. Raadsvergadering. Papendrecht. De burgemeester heeft de raad in een openbare zitting bij eengeroepen op Donderdag 27 Augus tus des avonds om 7.30 uur. De agen da vermeldt onder meer: wyziging van de gemeente-begro ting 1952, de gemeente-begroting 1953 en de begroting 1953 van het water leidingbedrijf Goedkeuring wijziging begroting 1952 van Maatschappeiyk Hulpbetoon, alsmede van de rekening dier instelling over 1952 Besluit als bedoeld bij artikel 55 der lageronder- wyswet 1920 over het jaar 1#52 en over de 5-jarige periode 1948-1952. Verkoop van bouwterrein, gelegen aan de Muilwyckstraat, aan de gebr. P. en C. Baldé. Besluit als bedoeld by artikel 103, 3e tot en met 5e lid der Lageronderwyswet 1920 over de 5-ja- rige periode 1948-1952. Crediet voor aanschaffing van een nieuwe auto brandspuit. Crediet voor aanschaffing van gasgeysers en douche-apparatuur in een aantal gemeente-woningen. Vaststelling der voorwaarden, waarte gen deze aan de bewoners zullen wor den verhuurd. Crediet voor bouwrijp maken terrein, fundering en opbouw van de tien Oostenrijkse geschenk-wo ningen; onderhandse aanbesteding van deze werken. GA8GEYSER. Papendrecht. B. en W zullen de huurders vaei gemeentewoningen, die van een douche-chel zyn voorzien, in de gelegenheid stellen een gasgeyser met douche-apparatuur in huur te betrekken. Deze huur en verhuur zal onderworpen worden aan verschillen de bepalingen, waarvan de voornaam ste is, dat de huursom berekend op 0.50 per geyser per week tegelijk met de huishuur moet worden vol- daah. Zy vormt hiervan echter geen bestanddeel. De huur is verschuldigd met ingang van de eerste dag der week volgende op die waarin de in. stallatie voor het gebruik gereed is opgeleverd. REIS OUDEN VAN DAGEN. Ouderkerk aan de IJasel. Begun stigd door mooi weer maakten de ouden van dagen uit deze gemeente bun jaarlijkse reis. Met twee bussen en 17 personenauto's vertrok men om acht uur via Gouda naar Rotterdam, waar men door het Groothandelsge bouw reed. Via de Maastunnel ging men naar Rijsoord, waar koffie met gebak gebruikt werd. Via Zwijndrecht en de MoercUjkbrug bereikte men Bre da, waar een rondrit door de stad werd gemaakt. Te Oosterhout werd de lunch gebruikt. Vandaar ging het naar Loon op Zand, waar men het sprook jesbos bezichtigde. De terugtocht werd gemakt over Vianen en Utrecht. Om streeks half tien arriveerden de oud jes in de gemeente, wa«r de muziek vereniging Excelsior hen opwachtte. Onder pittige marsmuziek reed men naar de Harmonie, waar nogmaals kof fie met gebak werd gebruikt. Namens de ouden van dagen sprak de heer Stam enige woorden van dank tot hen, die hadden meegewerkt tot het welslagen van deze tocht. Burgemeester Neet sprak de hoop uit, dat volgend jaar wederom een tocht georganiseerd zou kunnen wor den. Ook de leider van de tocht sprak nog enige woorden van dank. Tot slot zong men gezamenbjk twee coupletten van het Wilhelmus, waarna de ouden van dagen werden thuisgebracht „HET RODE KRUIS PAKKET". Ouderkerk een de IJeael. By de rond vraag van de op 17 Augustus gehou den raadsvergadering, zeide de heer Hoogendoorn, dat hy tot zyn spyt moest terugkomen op de kwestie in take het omstreden uitgereikte Rode Kruis pakket. Wy hebben het zo juist, aldus de heer Hoogendoorn, gehad over het Groene Kruis en om te voor komen dat men er anders over zou kunnen denken wil ik vooraf zeggen, dat het Rode Kruis my even na aan t hart ligt, als het Groene Kruis In de vorige raadsvergadering heb ik er reeds op gewezen, dat ik van mening ben, dat het hier een aangelegenheid betreft, die ln de raad niet thuis hoort. Naar aanleiding van myn woorden in de vergadering van 29 Juni, kreeg ik bezoek van een inspecteur van het commissariaat voof oorlogsschade, die getracht heeft my tot een ander in zicht te brengen, hetgeen hem, ver- moedeiyk tot zyn spyt, niet gelukt is. Integendeel, ik sta nog steeds op het destijds door my ingenomen stand punt, Nu ik in deze zaak gemoeid ben, had ik wel gaarne de uitslag van het onderzoek vernomen, waarin met ar gumenten wordt aangetoond, dat het geen ik destyds zeide onjuist was. In het nummer van 1 Augustus van het weekblad Elsevier is een verkla ring van het Rode Kruis opgenomen. In dit stuk wordt zonder enige docu mentatie een bepaalde conclusie ge trokken. aldus de heer Hoogendoorn. Nog voor 1 September installatie Giessendam krijgt een nieuwe burgemeester, tegen de verwach ting in nog vóór 1 September, Met ingang van 25 Augustus ia als lodanig benoemd de heer A. L. C. Brinkman, burgemeester-secre taris van de gemeente Stad aan 't Haringvliet op eiland Goeree Overflakkee. Toen er voor half Augustus nog geen nieuwe burger vader beneemd waa, heerste ln Giessendam algemeen de overtui ging dat er op 1 September een nieuwe loeo.burgemeester «ou ko men als opvolger van de heer N. van Dommelen die nu deae functie vervult. Laatstgenoemde zal nu echter burgemeester Brinkman nog de ambtsketen kunnen omhangen. het prettig om zijn nieuwe taak in Giessendam aan te vangen, maar be treurt anderzyds het vertrek uit Stad aan 't Haringvliet, waar hy goede ja ren had. Hy ziet het nieuwe werk met genoegen tegemoet en hoopt er zyn beste krachten aan te wyden. Het burgemeesterspaar komt spoedig naar Giessendam om kennis te maken en de datum van installatie vast te stel len. In verband met de korte tyd, die voor 1 September nog rest, zal die al volgende week moeten plaats vin den. Bezoek aan Giessendam. De nieuwe burgemeester heeft Vrij. dag met zyn echtgenote een bezoek gebracht aan zyn nieuwe gemeente om kennis te maken met wethouders en secretaris en het secretarie.perso- neel. Het echtpaar werd ontvangen door loco-burgemeester M. van Dom. melen, de wethouders D, de Rooy en B. M. van Noordennen en de secretaris Er werden besprekingen gevoerd over de installatie. De burgemeester stelde er prys op zelf de eerste ver gadering van de nieuwe raad op I September a.s. te leiden Eén dag daarvoor, nameiyk op 31 Augustus a.s„ zal nu de installatie plaats vin den .Hoewel er nog geen ambtswoning is, komt de burgemeester met zyn gezin zo spoedig mogelyk naar Gies sendam. Welke woning hy zal betrek ken is ons nog niet bekend. De vader van de heer Brinkman is burgemees ter geweest in de gemeenten Lange Ruige Weide, Hekendorp en Papekop. Oplossing Kruiswootd- toadsel. Horizontaal: 1 roer; 3 tafel; 5 lont; 7 ido; 9 ora; 11 pi; 13 geld; 15 krom; 16 ek; 17 kaal; 19 spel; 21 kraag; 23 pekel; 27 pil; 28 geste; 32 on; 33 boa; 35 arm; 36 ys; 37 erg; 38 vlo; 39 at; 41 ina; 43 set; 45 dr; 47 vaals; 49 via; 51 neger; 54 knop; 57 ramp; 60 la; 61 daan; 63 aria; 65 am; 67 est; 69 koor; 70 enkel; 71 deen. Verticaal: 1 rap; 2 riga; 3 tol; 4 lor; 5 lamp; 6 tak; 8 del; 10 ros; 12 ik; 14 dorp; 15 kaal; 16 el; 18 alk; 20 eis; 22 air; 23 po; 24 en; 25 eb; 26 loens; 28 groen; 29 em; 30 tU; 31 es; 34 ara; 35 ala 39 av; 40 ta; 41 il; 42 wig; 44 te; 45 de; 46 rr; 48 aan; 49 veen; 50 aera; 52 gom; 54 ka; 55 oder; 56 pas; 57 rie; 58 aard; 59 pa; 60 lak; 62 ate; 64 rel; 66 men. Na de ambtsperiode van burgemees ter Vermaat, van 10 Juli '46 tot 18 December 1952, is de gemeente (acht maanden dus) bestuurd door loco burgemeesters, resp. de heren D. de Rooij en M. van Dommelen. Intussen worden vele veronderstellingen ge maakt over Giessendam's toekomst Velen meenden, dat eerst 'n besliasioS genomen zou worden over de samenX voeging met Hardinxveld, éér in de lege plaats voorzien zou worden. Nu de benoeming een feit is, weet de bevolking niet meer goed, wat zy over de grenswyzigingsplannen moeten denken. Volgens sommige opvattingen wyst de benoeming er op, dat de plannen nu van de baan zyn Dit biy- ven intussen maar veronderstellingen en men is er algemeen mee ingeno men, dat de gemeente weer een bur gervader heeft Alleen het huisves- tingsvraagstuk zal nog wel wat zor gen baren, aangezien er geen ambts woning is. De nieuwe burgemeester werd ge boren op 11 Februari 1915. Hy be gon zyn ambteUjke loopbaan op de gemeente-secretarie van Lange Ruige Weide en werkte vervolgens op de se- cretariën van Valkenburg (Z.H.), Hui zen en Nootdorp en werd op 16 Ja nuari 1947 benoemd tot waarnemend burgemeester van Rockanje. Enige maanden later volgde zyn «benoeming tot burgemeester van Stad aan 't Ha ringvliet, waarmee dan een traditie voortgezet werd ,want de heer Brink man stamt uit een burj neestersge- slacht. De nieuwe magistraat is aan gesloten by de A.R. en is lid van de Gereformeerde Kerk. Hy is gehuwd en heeft drie kinderen ,een van vyf, een van vier en een van een half jaar. Zijn echtgenote is afkomstig uit Gouda. Stad aan "t Haringvliet, waar de burgemeester dus ongeveer zes jaar leiding gaf aan het gemeentelyk le ven, is een landbouwgemeente met ongeveer 1300 inwoners en beslaat 300 H.A. Het ligt tegenover het eiland Tiengemeten op Overflakkee en be hoort ook tot de getroffen gemeenten, hoewel er bij de ramp geen slachtof fers waren te betreuren. De samen stelling van de raad in Stad aan 't Haringvliet is als volgt: 2 A.R., 1 C.H., 2 V.V.D., 1 S.G.P., 1 Party van de Ar beid. Het is dus evenals Giessendam een „rechtse" gemeente. Aan het ver zoek van de Giessendamse raad om een rechtse burgemeester te benoemen is dus voldaan. Burgemeester Brinkman heeft er moeiiyke dagen meegemaakt. Hij vindt (LUlLLLiun. T. Lodewijk Manufacturen 4) II. ONTMOETING. RudJ zat op haar kamer in een stille Am sterdamse stadsstraat. Op de hoek was de brede boulevard met de gierende en bellende trams, het geronk en gedender van vracht, auto's. Hier was het stil. Ze woonde nu twee jaren ln Amsterdam en het ging haar goed. Dank zy de bemiddeling van Geraerdts, die overal relatiss had, kreeg ze een baan bU een middelgroot winkelbedryf in deze dichtbevolkte wyk. De eigenaar. Waan- ders, was een man die op het standpunt stond dat hy zyn zaken altijd moest kunnen over zien en had ze niet eerder uitgebreid dan hy nuttig en nodig achtte. Hy maakte veel reclame, zag nauwlettend toe op het perso neel dat hy aanstelde maar betaalde en ver. zorgde dat goed. Het was by Waanders pret tig kopen en de behandeling was vlot «n cou lant. dat wisten de mensen uit de buurt. De zaak liep goed en Rudi kon haar werk best aan. Waanders was van plan haar chef te ma ken en na een jaar van voorbereiding kreeg ze die functie, toen haar voorganger ver- trok. Ze verdiende zo goed. dat ze niet alleen het bescheiden kapitaal dat ze uit de liquidatie had overgehouden niet behoefde aan te spre ken, maar iedere maand nog wat aan haar banktegoed kon toevoegen. Het gaf haar een prettig gevoel van zekerheid. Ze kleedde zich rustig maar goed. ze kon boeken en bloemen kopen, ze had haar ka- mer aardig ingericht, kortom ze was best te vreden. De liefde had haar nog niet tot ernstige conflicten gebracht. Enkele malen had ze ken nis gemaakt met Jongelui, die een avond met haaruitwilden. Het was altyd by één avond gebleven, want Rudi voelde niet veel voor geregelde vriendschap met iemand waar ze niets om gaf. Ze wist dat vriendschap tussen een man en een vrouw voor één van beiden meeatal meer gaat betekenen, en daarom wil de ze narigheid vernüjden. Ze had zich behaagiyk in haar gezellige stoel gevleid en keek van de hak op de tak springend de krant door loerde nog even by de bioscoop-advertenties en rustte tenslotte uit by de annonces van het Concertgebouw en de schouwburgen. Plotseling trok een naam haar aandacht. Lydia Mynders, piano. Lydia Mijnders! Ze was de dochter van mevrouw Mynders, de dame die ze eens de winkel had uitge hoond, de beroemde dochter die op het con. servatorium ging en waarmee de moeder zo verguld was. Al haar afkeer voor de arro gante dame kwam, met de onaangename her. innering aan het laatste jaar in Zuidhoek, weer by haar op. Maar. bekende ze zichzelf sportief Lydia had altyd meer van haei goe dige, vriendelijke vader dan van haar byde. hande, eerzuchtige moeder gehad. En nu speelde Lydia Mynders in de kleine zaal van het Concertgebouw. Zou ze er eens neen gaan? Tuoh misschien wel leuk eens te noren wat lydia er van maakte De volgende avond stond ze op de tram cn stapte af op de hoek van het Jan Willen Brouwerplein. Een dichte mensenstroom stond voor de hoofdingangtja, daar speelde het Concertgebouworkest met een beroemde vio list. Daartegen zou Lydia uit Zuidhoek een harde dobber hebben! Ze kocht haar entreebiljet en wandelde rus. tig naar de kleine zaal. Terwyi ze zich een plaats zocht bemerkte ze hoe een eind ver derop haar dierbare mevrouw Mynders zat naar Amsterdam gekomen om de glorie van de gevierde dochter mee te maken. Jakkes, daaraan had ze moeten denken... de kans dat ze mensen uit Zuidhoek zou zien Ze spiedde vanuit haar ooghoek in de richting waar ze het wiebelende lorgnetje ontwaarde. Ja, daar zat meneer Mijnders ook met z'n kale hoofd en z'n stille, gesloten gezicht. Lydia leek bepaald op hémde haardos natuurbjk uitgezonderd. Er klonk een bel. Lydia Mijnders kwam het podium op. Nog een beetje onzeker. Er was vriendeiyk applaus. Toen ging ze voor de vleugel zitten en weldra grepen haar han den in de toetsen. Rudi was zich er van bewust dat het meis je goed speelde, technisch ja, maar ook met begrip en gevoel. En toch kon ze er haar aandacht moeiiyk by bepalen Steeds kwamen haar de beelden uit het verleden voor de geest, voerde ze zwygende, felle, verbeten gesprekken met die vrouw met de rode neus, met Twynders de moordenaar van haar lie ve tante, zag ze het wasbleke gezicht met de zorgtrek om de mond, zoals het stil in de witte kussens lag Luid applaus wekte haar uit haar overpein zingen. Werktuigeiyk klapte ze mee. In de pauze stond ze half en half op het punt naar huis te gaan maar ze had niet veel zin in de rest van de avond, hetzy hier. hetzy thuis. Ze zou in ieder geval maar even een kopje koffie drinken Terwyi ze, het kopje in de hand, leunde tegen de muur, zag ze plotseling de ogen van een jongeman op zich gevestigd. Die ogen dat gezichtwaar had ze dat meer ge zien? Neem me niet kwahjk, maar bent u.... juffrouw Taal? Dat ben ik, ja. Ze zag hem vorsend aan, tevergeefs pogend zich hem te herin neren. Ja, dat dacht ik al ging hy opgewekt verder. Het is hier net zo'n Zuidhoekse reünie vanavond. U komt ook uit Zuidhoek? Ik kom er vandaan ja, maar ik woon hier. Ik studeer hier en ik woon op de Nieu we Keizersgracht. Niet zo'n deftige buurt, maar ik woon er gezellig. Plots vlamde de herkenning op, Hy stu deerdemaar dat was Rolf Twynders, de zoon van de manulacturier, Hy studeerde, ja, zeer tegen de zin van zyn vader, maar hy had zyii wil weten door te zetten. Ach zo zei ze koeltjes. Neem me niet kwaiyk haastte hy zleh een beetje verlegen - ik vergeet helemaal me aan U voor t» stellen. Ik ben Rolf Twyn ders. Plotseling zag hij aan haar gezicht dat ze het wiet. En meteen ook schoot hem te bin nen welke herinneringen die naam bij haar moest oproepen. Zijn vader had hem inder. tyd verteld, hoe ze tegen hem uitgevallen was, dat nichtje van juffrouw Taal. En dit was ze nu. Hier stonden ze tegenover elkaar, in het Concertgebouw. Hy keek snel rond. Gelukkig, de hele Mijnders-troep was naar de solistenkamer afgezakt. Uw vrienden zijn verdwenen stelde Rudi vast, en haar gezicht was strak en af wijzend. Myn vriendenik ken ze net zo veel of net zo weinig als u antwoordde hy. Ik heb me nooit zo erg met Zuidhoek bemoeid. Uw vader heeft er het geld verdiend om u te laten studeren. Daarvoor heb ik alleen myn vader, en niemand uit Zuidhoek te bedanken. Dan is er tenminste iemand die uw va der ergens voor te bedanken heeft. Hu kleurde. Hy stond daar een beetje hul peloos met zyn koffiekopje in de ene en het schoteltje in de andere hand. Plotseling vond ze zichzelf unfair. Ik moet weg zei ze. Ik ook ik heb al genoeg gehoord. Ze spéélt wel aardig, maar toch ntèt zo dat ik er heel m'n avond aan opofferen wil Rudi ging zwygend naar de garderobe. Hy volgde haar, hielp haar ln haar mantel Ze aanvaardde zyn hulp zonder een nd. Toen stak ze koeltjes hem haar hanc -c. - Nu adieu, meneer Twynders (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2