PLAATSELIJK NIEUWS Koude oorlog in wereld van de mode De verwachte wethouders en een vreemde' gunning Auto bleef in Vlist drijven Week der genezing Zonnig feest I IIVIJNDERS' Een nieuwe Ned. Herv. kerk? NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensehe Courant. Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur): Koel weer Wisselend bewolkt met enkele buien, matige tot krachtige langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Overdag belangrijk koeler, voor- al in het binnenland. Op- en Ondergang der Zon: 3 Sept.: Op 5.54. onder 19.23. 4 Sept.: Op 5.56. onder 19 21. MAANSTAND. Afn. Maan. 2 Sept.: Op 0.00, onder 1654. 3 Sept.: Gp 0.14, onder 17.28. 4 Sept.: Op 1.27. onder 17 52. Hoog water te Schoonhoven: 2 SepV vm. 12.54 u,; nm. 1 30 u- 3 Sept. vm. 1 43 u.; nm. 2.26 u. 4 Sept. vm. 3.14 u., nm. 3.40 u. Keulen, stand 1.28. val 0.14. PLAATSELIJK NJEUWS. BLOEMENTENTOONSTELLING Alblaaserdam. Met de bedoeling liefde te kweken voor alles wat leeft en groeit organiseert de afdeling Ai blasserdam van de Vereniging Volks- i .i t <- ia September in de Manege van de L.R. Vereniging Beijaert een bloementen toonstelling. die Vrijdagavond om halfacht door burgemeester L. Looy zal worden geopend. Het betreft hier de plantjes die in het voorjaar aan de kinderen werden uitgereikt. KINDERFEEST. Aiblasserdam. De Buurtvereniging 't Hoekje heeft onder leidina van haar Voorzitter de heer P. Verzee. Zaterdagavond in het schaftlokaal van de firma Kloos een kinderfeest georganiseerd. Er werden aardige kinderfilms vertoond, die bij ouders en kinderen zeer in de smaak vielen. VLIEGERWERSTRIJD. Alblaaserdam. De speeltuinvereni ging Plan Dam zal op Zatrdag 12 September een vliegerwedstrijd orga niseren waarvoor aardige prijsjes be schikbaar zijn gesteld. Jongens kun nen zich opgeven voor de aanvang om twee uur op de speelweide. VOOR NIEUWE TONGE Aiblasserdam. Door de V. en A.V. is een bedrag van f 50.— beschikbaar gesteld voor de getroffen verenigin gen te Nieuwe Tonge. ATHLETIEK. Aiblasserdam. De Athletiek afde ling der V. en V.A. Aiblasserdam heeft de strijd aangevangen voor de jaarlijkse kampioenschappen. Gestart werd met de nummers hoogspringen, verspringen en kogelstoten. Er komt nu al tekening in de strijd. Zo zal Van Heiningen er wel in slagen zijn titel te prolongeren. Hij verbeterde zijn clubrecord met 1.60 M. hoog springen. Bij de A en B. jongens zijn verrassingen niet uitgesloten. Bij de C junioren kan de titel niet meer ontgaan aan E. Verkerk ook hij ver- betérde zijn clubrecard Kogelstoten od 11.22 meter. Schoolwedstrijden. Op het terrein der V. en V.A. te Aiblas serdam werd de eerste serie school- voetbalwedstrijden gespeeld. De strijd ging tussen Koningin JU- liana-B elftal en Prinses Marijke- school. Uitslag was 2—0. Aiblasserdam. Concert. De Chr. gemengde zangvereniging De Lofstem zal op Dondefdag 10 Septem ber voor de verpleegden in de Corn. Vroege Stichting een concert geven. Het jeugdkoor B. zingt om kwart over zes. het-gemengde koor om jjwart voor zeven. Het geheel staat onder leiding van de dirigent M. Egberts van Rot- te!ÏaGeslaagd Voor het staatsexa men HBS A slaagde mej. W. S. Bui- ^Gevonden: Vlieger, ketting, kinderschepjes, kindersokje, roeiboot, kin'derportemonnaie. geelharige her dershond. alpinomuts. actetas. ko nijntje. jonge herdershond, dames pa rasol. ceintuur, gewicht van 2 kg., kin derhandtasje. bijl en gouden ring. In lichtingen bij de rijkspolitie. Ammerstol. Wethouders In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering zijn tot wethouders gekozen de heren P de Leeuw den Bouter en L. Kooi (P.v.d.A.) Groot-Ammers. Gevonden: een kinderportemonnaie. Inlichtingen bij de rijkspolitie. Haastrecht. Dinsdagavond verkoos de gemeenteraad tot wethouders de heer C Straver <r.k.) en de heer w Smit (a.r.) WETHOUDERS. Krimpen aan de IJssel. In de gehou den raadsvergadering van Dl"s^ag ^n de heren M FonUjne en A C. Rolloos beiden Partij van de Arbeid, gekozen als wethouder De heer Fontljne werd na lotingwet houder. De loting ging n.'»«m" mingen tussen de heren V d Wal «-EP- en Fontune die beiden steeds 6 stem men kregen, terwijl Één stem blanco was Lekkerkerk. Voetbal D.ÏX 1 nam Zaterdag deel aan de ser'edage uitgeschreven door <*e vereniging „De Zwerver te Kinderdijk L.FA» dat met drie invallers speelde kwam ln de eerste wedstrijd legen De ZwP'»" die zich hardnekkig verletten, doch niet konden voorkomen dat t-.B .u. met 3o won. Nadat eerst een doel. punt van Van Kleij was afgekeurd, nam L F C door Mudde de leiding Na de rust wist Mudde er al 2o van te maken De L.F.C.-mid- voor miste enkele fraaie kansen, ter- wijl De Zwerver geen geluk nad. doordat twee maal de lat een doel. punt in de weg stond. Kort voor tyd maakte Van Leeuwen er 3—0 van In de eindstrijd kwam L.FC. tegen R V V H uit Ridderkerk. Al spoedig nam deze club de leiding toen uit een vrije schop Pottuit de bal verkeerd op zijn schoen kreeg, waardoor het O—I werd en al dadelijk hierop werd het 02 Voor de rust maakte Van Kleij er i'.2 van Hoewel L.F.C. sterker was wist Ridderkerk de stand tot 4—1 op te voeren Toen was het echter met haar gedaan, van de aftrap af werd het 4—2 door Mudde en even later met een kopbal van Van Kleij 4—3 De tijd redjie Ridderkerk ten- •lotte voor een gelijk spel. Zo ver. diende L.F.C de tweede prijs die be. êtond uit een bal. Molenaarsgraaf. In de gisteren ge houden raadsvergadering zijn tot wet houder gekozen de heren J. A. Marlt (a.r.) en J. C Tukker (sg.p.) Beiden hebben deze benoeming aangenomen. De tweede ambtenaar ter secreta rie te Molenaarsgraaf, A. P. J. de Roo is met ingang van 1 October benoemt' tot eerste ambtenaar ter gemeente-se cretarie te Oosterland. Ouderkerk aan de IJssel. Nieuwe wethouders In de glsteravom gehouden vergadering van de raad werd tot eerste wethouder gekozen de heer J. de Jong Czn., tegen 4 stem men op de heer W. van Rijswijk (bei den a.r.). Tot tweede wethouder werd gekozen de heer A. M. Hoogendijk (s.g.p.) met 6 stemmen, tegen 4 op de heer A. Demper (p.v,d.a.) en 1 blan co. Beide wethouders uit de vorige zittingsperiode zijn dus herkozen. Ouderkerk aan de IJssel. Con cert. Ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Wilhelmina gaf de muziekvereniging Excelsior Maan dagavond een concert in de muziek tent in het plantsoen. Er was vrij veel publiek. Het waarnemend hoofd van de christelijke school I in de Kromme, de heer P. A. de Graag, is met zijn ge zin verhuisd naar Bleiswijk, om daar als hoofd van de christelijke school aan de Kruisweg in functie te treden Hij zal één dezer dagen echter nog te rug komen om officieel van personeel en leerlingen afscheid te nemen. Als waarnemend hoofd zal nu op treden de heer W A. M. Schreuders. onderwijzer aan school I. Nieuw begin. De vereniging voor eerste hulp bij ongelukken Hulp in Nood. zal vandaag haar wekelijkse oefeningen aanvangen in het gymna stieklokaal van de voormalige openba re lagere school op het dorp. Als het Groene Kruisgebouw ver bouwd zal zijn. zal de vereniging voor haar wekelijkse repetitie daarin onder dak krijgen. Polsbroek. Ongelukkige v a 1 Toen de veehouder Jac. de Pater zich Zondagmorgen in het wei land bevond om te melken liep hij over een brug. die glad was. Hij kwam daardoor zo ongelukkig te vallei, dat hij zijn heupbeen brak. Hij werd naar het ziekenhuis te Utrecht overge. bracht. Streefkerk. Wethouders. In de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering zijn herkozen als wethou der: de heren W. C. Booy (v.v.d.) en B. Bouter (a.r.). Wethoudersverkleslng. VI 1st. Dinsdagmorgen verkoos de ge meenteraad tot wethouders de heren Joh. van der Stok (a.r.) en H. de Pa ter (a.r.). Beiden zijn dus herkozen. LANDBOUW EN VEETEELT GEEN KONIJNEN ZIEKTE IN BELGIE. Het Belgische ministerie van Land bouw heeft bekend gemaakt, dat zich in België nog geen enkel geval van myxomatose heeft voorgedaan, de be sroettelijke konijnenziekte, die in Frankrijk zulke ravages aanricht. Alle dode konijnen, die de laaste weken door de boswachters in België werden aangetroffen zijn in de laboratoria onderzocht doch geen enkel vertoonde sporen van de gevreesde ziekte. Inmid dels zijn alle konijnenhouders richt lijnen toegezonden ter bescherming van hun langoren tegen de myxomatose. UITGIFTE VAN ZUIDERZEEGRONDEN. De Noordoostpoldereommissie van de stichting voor de landbouw, onder presidium van de heer J Haverkamp, heeft een uitvoerig rapport opgesteld uitgiftestelsels voor Zuiderzee- partij had hem candidaat gesteld, doch de Duitse autoriteiten hadden zijn Can dida tuur ingetrokken, daar hij drie maanden voor de bondsdag-verkiezing op 6 September geen ingezetene van West-Duitsland is geweest. Rudel war candidaat gesteld in Neder-Saksen, 'n bolwerk van voormalige nazi's en nieuwe nazi's In de kleine zaal van het restaurant waar Rudel het woord voerde, waren meer dan 300 personen opeengepakt. De hoofdspreker ter vergadering zou Naumann, oud medewerker van Goeb- bels. geweest zijn. Naumann kan ech ter niet meer spreken daar de rege ring van Noord-Rijnland-Westfalen hem enkele dagen geleden tot oorlogs misdadiger bestempelde en hem een verbod oplegde, tot het voeren van politieke activiteit. HU werd automa tisch beroofd van het actief en passief kiesrecht. OPNAMEN VAN AMERIKAANSE OORLOGSFILM IN NEDERLAND. Vlist. In deze gemeente heeft zich Zondag' een ongeval voorgedaan, dat op merkwaardige wijze goed is afge. lopen. De bestuurder van een perso nenauto. die uit de richting Gouda kwam, zag zich in de bocht bij de veehouder A, van Diemen, plotseling vlak tegenover een autobus, die uit de richting Schoonhoven kwam. Hij haalde scherp uit teneinde een bot sing te voorkomen en geraakte daar bij in de zachte berm. Alle gevaar was hiermee echter niet afgewend, want hij voelde zijn voertuig in de graskant wegzakken. Daarom gooide hij snel het stuur om met het doel weer op het verharde weggedeelte te geraken. Hij schoot dit doel echter voorbij, want d personenauto geraakte aan de overkant in de Vlist. Wonder boven wonder verdween de auto ech ter niet direct onder de waterspiegel, maar bleef enige tijd drijven, zolang, dat de veehouder G. Blok gelegenheid had om in zijn schouw te stappen en naar het vreemsoortige vaartuig toe te varen. De bestuurder van de auto kon, met enkele natte voeten in de schouw overstappen. Enkele seconden later verdween de auto in de diepte. Hoe diep de Vlist daar is blijkt wel uit het feit dat men geruime tijd moest zoe ken voordat men het verongelukte voertuig met een kraanwagen op de wal kon brengen. LEKKERKERK. Geboren: Medi na Hendrika, d. van A. L. Boer en N. den Boer. Cornelia Catharina. d. van A. den Oudsten en M. F. v. Vliet, de IJssel. Teuntje Neeltje d. van M. Mudden en N. N. de Jager Ondertrouwd: F. J. Barnhart 27 j en N. van Dam 24 j. te Krimpen aan NIEUWERKERK A/D USSEL. Ge boren: Margaretha Petronella Maria, d. van G. A. Spreng en J C. Spruit Ria. d. van N. A. van Elteren en R. Damsteeg Catharina Cornelia, d. van J. den Outer en P. Heuvelman, Ondertrouwd: A Heijkoop, 25 j. en M. T. Pols, lj. Getrouwd: J. van Galen. 24 j, (te Rotterdam) en M Dul. 20 j. Overleden: C. W. Ver meulen. 75 j., echtgen van A. P. Kool S. van Leeuwen. 68 j., echtgen. van A. J. Versloot. NOG VEEL TE JONG VOOR RIJBEWIJS. Op de Nieuwe Zijds Voorburg wal te Amsterdam reed Maan dagmiddag een vrachtauto plot seling de straat op, sukkelde naar de overkant en kwam daar met een klap tegen een andere auto tot stilstand. De weggebruikers in deze druk ke straat stonden perplex. Wie haalt het nil in zijn hoofd om een dergelijke stunt uit te halen met een zeer grote kans op brokken, zo vroeg men zich af Die ..wie" werden spoedig ont maskerd Tot grote verbazing van de ijlings toegesnelde Am sterdammers stapten uit de ca bine van de vrachtauto vier peuters, twee meisjes en twee jongens, nauwelijks enige turven hoog. Het gezelschap, waarvan de leeftijd varieerde van 2 tot 5 jaar. was zo vertelde de oud ste later aan de kinderpolitie in de cabine geklommen en een hunner had op een knop ge drukt. Die knop bleek toevallig de starterknop te zijn en omdat de motor in de eerste versnel ling stond, was het voertuig ge start en langzaam weggereden De jeugdige coureurs zijn aan de respectievelijke ouders over gegeven en het verhaal vermeldt niet. wat daarna is geschiedt Waarschijnlijk zaten zy na thuis komst niet zo zacht als eerst op de confortabele bank in de vrachtauto gronden. De meerderheidsconclusie luidt, dat de uitgifte op deze gronden mo gelijk moet zijn krachtens pacht, erf pacht en koop, Waarbij onder meer in het oog dient te worden gehouden, dat tussen deze vormen een zeker even- Wicht zal moeten bestaan. Men acht particulier eigendom tussen een vast te stellen percentage pachtbedrijven nodig. Daarom wil men verkoop aan beleggers uitsluiten en splitsing an- derszijds voorkomen. Voor beklem recht wordt niet veel gevoeld. Bij erf pacht kan splitsing krachtens acte ver boden worden. De commissie stelt bij dit alles voor op. dat landgebruikers, die koop- of erfpachtovereenkomsten met de staat aangaan, evenals de pachters, op hun geschiktheid voor exploitatie der lan derijen beoordeeld moeten worden. Voorts stelt de commissie, dat do juridische vorm. waarin een toewij zing van een bedrijf geschiedt niet van invloed mag zijn op het beleid met betrekking tot de vraag aan wie bedrijven zullen worden uitgegeven. Een minderheid uit de uit negen le den en drie adviserende leden bestaan de commissie, te weten het kamerlid ir. A. Vondeling (adviseur) en de heer J J. Knip. heeft een minderheidsnota ingediend. Hierin wordt gesteld, dat de Zuiderzeegronden staatseigendom moeten blijven, omdat deze gronden door de arbeid van het gehele volk zijn gewonnen en als gemeenschapsbe- zlt aan nieuwe generaties dienen te worden overgedragen. Het land werd niet op commerciële basis gewonnen, aldus de minderheidsnota, en stellig niet met de bedoeling de eigendom er van ver beneden kostprijs aan enkele bevoorrechten van de hand te doen. Als practische voordelen van de cen trale eigendom noemt men het ♦egen- gaan van versplintering, het gemak kelijker voeren van kolonisatiepolitiek doelmatiger beheer en het voorkomen van ingewikkeld en kostbaar rechta- verkeer voor de grondgebruiker met schaarse financiële middelen. Het be zwaar van de meerderheid in do com missie, dat de huidige toestand een vormigheid van de bevolking („de massa-pachter") en remming van per soonlijke mogelijkheden in de hand werkt, deelt deze minderheid niet. De Amerikaanse filmmaatschappij Metro Goldwyn eaat een nieuwe oor logsfilm vervaardigen. De opnamen voor deze kleurenfilm worden gro tendeels ln Zuid-Limburg, het voorter rein van de Siegfriedlinie, en in Arn hem gemaakt AANKLACHTEN TEGEN HAAGS REISBUREAU. Over een reisbureau in Den Haag (reisbureau Miramis) zijn van drie zij den klachten ontvangen bij de Haagse politie. Het bureau, dat op 1 Mei 1952 werd opgericht door de 41-jarige J. F M. G F., organiseert reizen naar Oos- tenreik. De mensen, die voor 22 Au gustus hadden ingeschreven, ontvingen kort voor hun vertrek bericht, dat de reis was uitgesteld tot 29 Augustus Op deze laatste datum is de reis evenwel weer niet doorgegaan. Het geld dat reeds was betaald (f 110 per persoon) werd niet teruggegeven. Naar aanleiding hiervan hehben en kele gedupeerden een aanklacht In gediend wegens vermoedelijke verduis tering. „PINCET EN PENCEEL. In de grafelijke zalen op het Bin nenhof wordt tijdens de deze week te houden algemene vergadering van de wereldorganisatie van artsen een ten toonstelling gehouden van door artsen uit tal van landen vervaardigde schil derijen, etsen, tekeningen, beeldbouw werken en andere. Aan die tentoon stelling ..Pincèt en Penseel" is een ten toonstelling van medische boeken, waarop ook tal van landen zijn verte genwoordigd, toegevoegd. LAATSTE BERICHTEN. DE VLIEGRAMP IN FRANKRIJK. De gendarmes van Barcelonette, die het wrak van de Franse Constellation vanmorgen bereikten, hebben medege deeld. dat alle inzittenden van net toestel zijn omgekomen. Het vliegtuig heeft vermoedelijk de top van de Mont Cemet geraakt, waar na het is ontploft Volgens ooggetui gen heelt de Constellation ongeveer drie uur gebrand. AMERIKA HELPT PERZIE. President Eisenhower heeft generaal Zahedi. de Perzische premier meege deeld, dat het Perzitche verzoek om hulp ln welwillende overweging zou .vorden genomen. JACQUES THIBAUD OM HET LEVEN GEKOMEN. Onder de passagiers van de Franse Constellation die Dinsdagavond in de Alphen is neergestort, bevond zich de wereldberoemde violist Jacques Thibaud Jacques Thibaud werd in 1880 geboren. In ons land verwierf hij o.a. grote bekendheid door zijn optre den in de Kurzaal te Scheveningen. een genoeglijke voorstelling bijge woond van Flip en Flap, die met eni- ge medewerkers kinderlijke maar dgardoor juist zeer in de smaak val lende schetjes opvoerden. Juichend en luide medelevend volgde het jeugdige De artsen maken dagelijks vele el- noeilykhe 'P van hun werk hun heil in het penseel. lende, ergernis en moeilijkheden mee Als tegenwicht zoeken velen na afloor Zij kunnen zich dan rustig uitleven. Dat werk geeft niet alleen afleiding, maar ook herstel van de geestelijke kwaliteiten. De tentoonstelling van het werk der artsen is niet bedoeld als een demon stratie van hun kurtnen, maar van het geen de artsen willen en nodig hebben Zij zijn als schilder wellicht niet goed. maar zij schilderen en beeldhouwen met plezier. GEMENGD NIEUWS. DE KONINGIN SPREEKT TOT V DE JEUGD. De Koningin gal ter gelegenheid van haar officiële bezoek aan de hoofdstad op Zaterdag 12 September het woord richten tot de Nederlandse jongeren Dit zal geschieden in de Koopmans beurs tussen zeven en negen uur. Op dat een zo rijk en volledig mogelijk Jeschakeerde groep van Nederlandse ongeren in de leeftijd van 17 tot 25 jaar in zo groot mogelijk aantal aan wezig zal kunnen zijn, heett de Neder landse Jeugd Gemeenschap over lea ge pleegd met 't Gereformerd jeugdcen trum, De Nederlandse Studentenraad, de Nederlandse Jongerenraad en de Nederlandse sportorganisaties. Boven dien zullen uit iedere provincie vijftig jongens en meisjes zoveel mogelijk uit de bestaande geestelijke groeperingen en maatschappelijke stromingen ge kozen, worden aangewezen door de commissarissen der koningin. Ook zal een aantal jeugdige militairen en ver pleegsters deelnemen. In totaal zullen ongeveer 2.000 jongeren worden uit genodigd. De toespraak van de koningin zal omlijst worden met een vlaggengroet. twee korte declamaties en het optre den van de zang- en muziekgroep ..Het Nederlandse lied". INWISSELING INHULDIGINGSZEGELS. De postzegels van 10 cent (brons kleurig) en 20 cent (blauw) met de beeltenis van de koningin (de zoge naamde inhuldigingszegels) verloren op 1 September hun geldigheid voor de frankering. Tot en met 30 November kunnen de ze zegels aan de postinrichtingen wor den ingewisseld. TUIN EN TAFEL. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het beschermheerschap te aanvaarden van de nationale tentoon stelling van aardappelen, groenten, fruit, bloemen en aanverwante arti kelen, „de schakels tussen tuin en ta fel". Deze wordt van 23 tot 30 Sep tember te Utrecht gehouden. Het staat echter al vast. dat deze tentoonstelling niet geopend zal worden door minister Mansholt, daar deze bij de opening in het buitenland zal zijn. AMERIKAANSE VAKBONDS LEIDER BESCHULDIGD. Ben Gold. de in Rusland geboren leider van het verbond van Canadese en Amerikaanse arbeiders in de bont en lederindustrie, is Vrijdag door een federale „Grand Jury" beschuldigd van meineed. Gold zou in 1950 valselijk verklaard hebben, geen communist te zijn. De bond van Gold, die 100.000 leden telt, werd in 1949 uit de C.I.O. gesto ten omdat communisten er in doorge drongen zouden zijn. Volkens een woordvoerder van Golds verbond was Gold eens „open lijk" lid van de communistische partij, doch in Augustus 1950 trad hij er uit om zich te houden aan de arbeidswet van Taft en Hartley. RUDEL IN WEST-DUITSLAND. Hans Uldich Rudel. die in de oorlo.» een bekende piloot was van de Luft waffe en thans adviseur is van de Ar gentijnse luchtmacht, heeft Vrijdag, avond te Bielefeld een rede gehouden KERK EN SCHOOL. PASTOOR VAN KLEEF TE ROTTERDAM BENOEMD. De aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Katholieke kark heeft met Ingang van 18 October pastoor 6. A. van Kleef te Gouda benoemd tot pastoor te Rotterdam. Tot pastoor te Gouda is met ingang van dezelfde datum benoemd pastoor T. Horstman, thans in algemene dienst van de Oud-Katholieke Kerk en pre fect van het Oud-Katholieke Semina rie te Amersfoort. De nieuwe pastoor is 26 jaar oud en zal eveneens het pastoraat te Oudewater en Schoonho ven vervullen. VRIJE HERVORMDE GEMEENTE TE IJSSELMUIDEN. Derde korte geding Voor de president van de Zwolse rechtbank is het derde kort geding behandeld ln het geschil bij de Vrij Hervormde gemeente te IJsselmuiden. De voorganger, ds. T. Wakker, wiens aanhangers tijdens de vergadering van de gemeente op 22 Augustus de over hand hebben behaald, wil thans een uitspraak van de president, waarbij de heer J. Boer tot voor kort ouderling van de gemeente, gedwongen wordt de kerkelijke attributen die hij nog onder zijn beheer heeft, zoals de sleutels, de kas en het doopboek, af te staan. De gedaagde partij staat op het standpunt, zo bleek uit het betoog, dat men een functie als ouderling en an dere meer zakelijke functies in de ge meente. zoals het beheer van de gel den en de boeken, los van elkaar dient te zien. Men kan dus niet zeggen dat de heer Boer. die van meet af deze za kelijke functies uitoefende, thans, nu hij geen ouderling meer is. de sleu tels en de bescheiden moet afgeven. Deze zienswijze bestrijden de eisers Iemand die niet eens lid is van deker keraad, kan nooit als secretaris op treden en de gelden beheren. Evenals dit in 1951 en 1952 het ge val was, zal ook dit jaar weder een „week der genezing" worden gehou den te 's Gravenhage en wel van 9— 14 September. Aan deze week zullen, behalve enkele Nederlandse predikan ten, ook efUcele bekende buitenlanders als spreker medewerken, onder andere Rev. Brow en miss Richards. De bijeenkomsten vangen elke avond te 8 uur aan in de Bethlehemkerk te 's Gravenhage en in de oude kerk te Voorburg. SCHOONHOVEN. GAS-JUBILEUM. Op speciaal verzoek van de jubilaris is gisteren geen ruchtbaarheid gegeven aan het zilveren ambtsjubileum van de heer Geerling als directeur vah ge meente-bedrijven. In een besloten bijeenkomst van het personeel der bedrijven hebben burge meester Aten en de heer Peerbolte getuigd van de waardering voor de taakvervulling van de jubilaris. Hern werd het gebruikelijke cadeau onder couvert ter hand gesteld. De jubilaris met zijn gezin, het ge meentebestuur en het personeel bleef daarna nog gezellig bijeen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Schoonhoven werd gedurende de maand Augustus ingelègd f 41604.64 en terugbetaald f 37153.85. In tegenstelling tot Zaterdag heeft het weer Maandag en gisteren de feestviering m Schoonhoven bepaald vriendelijk bejegend. Weliswaar was men voor twee uitvoerringen in de loods op het bastion onafhankelijk van regen en wind, doch de attracties op het Doelenplein, de rondwandeling door de fraai verlichte straten en de marsen door de keurig geüniformeer de muziekverenigingen ondervonden wel degelijk de goede invloed van droog weer. Met de vossenjacht, Maandagavond scheen het aanvankelijk toch weer een waterballet te worden, doch de regen liet zich verdringen door het enthousiasme waarmede het veelkoppige publiek bij elkaar „ge blazen" door Toageno, naar 4e vossen zocht. Lang duurde het eer de voort vluchtige slimmerikken gevonden wa. ren. Toen het zover was waren de prijswinnaars: le prijs H. J. Eshuis wekkerklokje; 2e prijs W. Hofland horloge; 3e prijs mevr. Oudshoorn taart. 's Middags hadden meer dan 900 kinderen in de loods op het bastion publiek de verrichtingen op het to- neel .Dat toneel, dat in de loods op gericht moest worden, was er oorzaak van dat de honderden kinderen on geveer een uur moesten wachten voor de voorstelling beginnen kon. De kin deren achter in de loods waren niet voortdurend geïnteresseerd omdat zij door de slechte geluidsversterking, 't gesprokene maar amper volgen kon. den. Gezelschap WlUy Vervoort De feestavond van de oranjevereni ging in de grote loods op het Bastion begon ver over tijd met een aanvangs woord van de heer Seton en het ge zamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Het zingen van ..Mijn schildt ende betrouwen" op n avond als deze. die toch een zeer luch tig en vrolijk karakter draag*, deed misschien wat vreemd aan. Het ijve ren voor de eerbied van het volkslied en voor het gepaste gebruik hiervan, is dan ook niet overbodig. Het gezelschap van Willy Vervoort, in Schoonhoven geen onbekende, bracht een afwisselend en vlot pro gramma. Ted Valerio. de accordeon-virtuoos, bracht er de stemming in. enkele over bekende liedjes werden door een deel van het publiek meegezongen. De goochelaar Eddy Schuyer hield met zijn originele manipulaties de aanwezigen in grote spanning. Hij ver toonde waarlijk verbluffende staaltjes. De Belgische clown Franski. van wiens optreden Schoonhoven de Ne derlands première had. daar hij pas gisteren tot het gezelschap toetrad, is een komiek van het zuiverste water. Ademloze bewondering werd uitge lokt door Betty Vizero, slangenmens. Deze bekoorlijke jongedame ls echter allerminst een slang van een mens. In de ingewikkeldste houdingen, bijvoor beeld het hoofd tussen de voeten, schonk zij het publiek haar glimlach De pianist Joop Schröder droeg zorg voor een uitstekende muzikale omlijs ting. Een uur vroeger. Inplaats van heden om 6 uur zal de helicoptère met Jacoba van Beieren reeds om 5 uur boven het voetbalveld verschijnen. De Belgische luchtvaart maatschappij heeft thans doen weten dat er geen andere mogelijkheid be stond. nadat aanvankelijk van die zij de juist het tijdstip van 6 uur was op gegeven. DUIVENVLUCHT. Wedvlucht Eindhoven. Aantal dui ven 160. Gelost 11.10 uur. Aankomst eerste duif 12.19.34 uur. snelheid 1019,7 meter per minuut. Aankomst laatste duif 12.40.22 uur, snelheid 787.65 me ter per minuut. De uitslag is als volgt: G. v. d. Graaf 1 17 28, G. van Putten 2 8 18 27 36 39. J. G. Saveur 3 23. L. de Langen 4, Jac. Lensen 5 109. R. van Witzier 6 12 22 40, D. v. d. Graaf 7, Van Gessel en Kavelaar 9 33. C: J. S. van Vhet 11 20 28 30 38. P. Gubbels 13 34 37. K. Kooreman 14 25; G. van WijK 15.16 21 31. A. Klein 19. W. Visser 24 32. T. Pince v. d. Aa 29. A. Koorevaar 35. De eerste Dinsdag in September, waarop volgens wettelijk voorschrift de Installatie van de nieuwe raad en de wethouders verkiezing moet plaats vinden, heeft ln Schoonhoven geen ver rassing gebracht. De heren Peerbolte en mr. Slager zijn tot wet houder benoemd en hoewel hun stemmenmeerderheid niet gewel dig was, zal het college op een voldoende steun uit de raad kun nen rekenen. cp een verkiezingsbijeenkomst van de - Ru del was enkele uren tevoren uit Ar- uiterst rechtse Duitse Rijkspartij. 1 tevoren uit gentinië aangekomen. De Duitse rijks- MARKTBERICHTEN. GROENTEN. EN VRUOHTENVE1 LING „UTRECHT EN OMSTRE KEN". Veiling van Dinsdag 1 September Benoni 10—77. chrarlemowsky 329 early victoria 320. ellison's orange 1042; gamerse zure 317. graham royal jubile 3-25-, james grieve 9— 56; keswlck 316; manks codlin 3— 32; tr. de croncels 328; zigeunerin nen 330; zoete bloeme 320, beur re de merode 322 clapps favourite 331; diamantperen 3—14; fr. wijn peren 323, herenperen 317, jutte, peer; 342 jul guyot 320, margueri. the marillat 3—23. seigneur d'Espereu 3—29; souvenir du congres 3—17; sijs jespeer 38; pruimen 646. Handel Iets flauwer Export: Clapps A 27—31. B 25—29, BC 26—28. C 26—28, I gr. 27 —31. I 25—29. II 2(M%; zigeunerinnen A 26—28, B 22—25. C 16—25, I grof 22—27, II 15—17 james grieve A 42— 46, B 3740, I grof 3640; triumph, de V. A 37—40. B 35—40, C 36-36 I 30—39 Na de opening leggen acht leden in handen van de voorzitter de eed af en drie leden (Van Os v. d. Abe len, Ouweneel en Peerbolte) de be lofte. De voorzitter, burgemeester Aten wenst de leden geluk en spreekt zijn vreugde uit over de mogelijkheid van een democratisch bewind. Alvorens overgegaan wordt tot de wethoudersverkiezing geeft de heer Ouweneel namens de partij van de Arbeid een uiteenzetting over de besprekingen die gevoerd zijn om tot vorming van een college te komen. In 1949 heett de P.v.d.A. al leen met de K.V.P. overleg gepleegd en de heer Simons heeft er toen op gewezen dat dit niet democratisch was. Dat verwijt heeft de P.vd.A. ter harte genomen en daarom is thans overleg gepleegd met alle raadsleden Reeds in de aanvang van dat over leg verklaarden allen ermede in te stemmen dat de heer Peerbolte wet houder zou worden. Voor een candi daat uit de andere fracties voor de tweede wethouderszetel zocht en vond men, na een aanvankelijk misver stand. overeenstemming op een werk programma. De K.V.P. en de Kies vereniging Schoonhoven waren de twee fracties die op dit program een college wilden vormen. Met bei de de partijen zou goede samenwer king mogelijk zijn, maar omdat ook de persoon van de wethouder in een klein college van belang is beval de P.v.d.A. aan mr. Slager in de twee de vacature te benoemen. De heer Kok meende dat de uit slag van de gemeenteraadsverkiezin gen niet zo geweest was, dat de oude combinatie moest vervallen. De heer Bron was van mening dat aangezien de voorzitter van het college van B. en W. de Christelijke beginselen was toegedaan de door de heer Ouweneel voorgestelde samen stelling van het college de beste was, De neer van I p e r e n zeide dat het streven van zijn fractie was, met het oog op snel en doeltreffend wer ken van het dagelijks gemeentebe stuur, het sterkst mogelijke college uit de raad te vormen. Daartoe moest men mensen kiezen die van aanpak ken zouden weten en goed zouden kunnen samenwerken. Ook hij steun de het voorstel zoals dat door de heer Ouweneel gedaan was. Bij de stemmingen voor de eerste vacature verkreeg de heer Peerbolte zeven stemmen, de heer Ouwqneel één en drie biljetten waren van on waarde. Voor de tweede vacature werden zeven stemmen uitgebracht op mr. Slager en vier op de heer Ponsioen. De voorzitter deed een beroep op de raad het nieuw gekozen col lege steun en vertrouwen te Schen ken. welk verzoek door wethouder Peerbolte werd ondersteund. Mr. Slager hoopte dat degenen, die nu niet op de verkozen candidaten ge stemd hadden aan het eind van de zittingsperiode toch op een vruchtba re termijn zouden kunnen terugzien en de heer Kok liet een geruststel lend geluid horen: Zijn fractie zegde het gevraagde vertrouwen toe. BU deze wethoudersverkie zing is niet helemaal duidelijk waarom de K.VJ\ die had In gestemd met de candidatuur Peerbolte. blijkbaar toch niet op deze candidaat gestemd heeft, (red.) Alvorens de vergadering te slui ten brengt de voorzitter in her innering het besluit van de raad van 31 Juli waarbij het crediet voor het filtergebouw van de waterleiding werd verhoogd. Dat besluit is inmid dels door Gedeputeerden goedgekeurd en een onderhandse aanbesteding heeft plaats gehad, waarbij de firma Peltenburg te Schoonhoven laagste was voor f 61,509, in welk bedrag f 5.000 voor onvoorzien was begre pen. Wethouder Peerbolte meent dat niet juist geweest is wat in dit blad is afgedrukt over deze aanbe steding, waarvan het college gezegd had dat slechts aannemers van bui ten de stad uitgenodigd zouden wor den omdat het bouwen van betonnen kelder specialistenwerk was. Het ver heugt hem dat dit inzicht toch nog is gewijzigd en dat de firma Pelten burg niet alleen heeft kunnen deel nemen aan de inschrijving maar bo vendien de laagste bleek te zijn. De heer Simons deelt die vreug de doch 't heeft op hem 'n vreemde indruk gemaakt dat zowel de voor zitter als de wethouder van openbare werken en van de bedrijven (a.i.) met grote nadruk verklaard hebben dat geen Schoonhovense aannemers konden inschrijven terwijl nu blijkt dat juist 'n Schoc ste is. hoonhovenaar de laag- De voorzitter betreurt die ver klaring, die evenwél gegeven is op inlichtingen van de adviserende in stantie, het rijksbureau voor drink watervoorziening. De heer Van Iperen hoopt dat het in de toekomst mogelijk zal zijn dat het college zodanige verklarin gen aflegt dat de raad niet alleen in goed vertrouwen besluiten neemt maar zo dat de raad ook de overtui ging kan hebben het juiste besluit genomen te hebben. Een voorstel van de heer Bron om het toegestane crediet terug te brengen tot de aanbestedingssom (die f 1500 lager is) wordt op advies van wethouder Peerbolte niet gesteund, omdat men nog een „potje" voor te genvallers achter de hand wil hou den. Bij de sluiting van de vergadering deelt de voorzitter mede dat alle le den verwacht worden in de loods op het bastion om daar de Oranje-feest avond bij te wonen. Reeds a s. Dins dagavond zal de raad opnieuw bij eenkomen. m FEUILLETON. T. Lodewijk Manufacturen 8) Vader ziek - kom direct over - Lastman. Met grote ogen staarde Rolf Twijnders naar het telegram dat zijn hospita hem overhan digde. Is er Iets meneer? vroeg die dame met nieuwsgierige belangstelling toch geen narigheid thuis? Neeweerde Rolf af maar ik moet wel direct weg, juffrouw. En ik weet nog niet wanneer ik terug kom. Enfin, ik heb de maand vooruitbetaald en tegen die tijd zie u me wel weer. Mocht er post ko. men stuur me die dan na.het adres weet u. in Zuidhoek. De Juffrouw knikte bedrijvig en nam een aanloopje tot het verkrijgen van nadere bij zonderheden, om die straks te kunnen mede delen. maar Rolf deed beleefd maar nadruk kelijk de deur van zijn kamer dicht en ging terstond aan het pakken. Bij de taxistand op de hoek nam hij een taxi naar het Centraal Station en weldra zat hij in de coupé, gingen zijn gedachten al vooruit naar huis. waar zijn vader nu ziek lag. Het telegram zei hem niet veel. Maar als ze een telegram stuurden was het toch vast wel erg. Waarom had hij niet even getelefoneerd vanuit Amsterdam? Maar nee. dat was allemaal maar oponthoud ge. weest. Zuidhoek was nog niet automatisch be- reikbaar .Hij moest zorgen er zo gauw mo. gelijk te zijn Zo reizend naar de zieke vader was Rolf niet geheel vrij van gewetenswroeging. Hfj had het al eerder gemerkt, naarmate vader ouder werd, viel de leiding van de zaak hem zwaarder. Hij was al meermalen 's avonds vroeg naar bed gegaan, tegen zijn gewoonte; had soms slaappoeders nodignee dat zat helemaal niet goed. Het werd tijd dat vader een flinke betrouw bare hulp naast zich kreeg, en Rolf kreeg nu opeens een geheel ander licht op zijn vaders wens. dat hü. de enige zoon. in de zaak zou komen. Die zaak was vaders levenswerk, en dat werk zou h« het üefst in handen geven van zijn eigen jongen, natuurlijk. Het was niet allemaal koppigheid en eigenwijsheid van vader geweest, dat verzet tegen die studie. Nee. het was misschien wel veel meer kop. pigheid en eigenwijsheid van hem. Rolf ge weest. dat hij niet had gewild. Rolf Twijnders was. bij al zijn uiterlijke zekerheid en rustig optreden een kwetsbare, een uiterst gevoelige Jongeman. Als kind reeds had hem getroffen de verhouding tus. sen vader, de koopman en klanten, vooral de dames. Ondanks alle verschillen hield Rolf veel van zijn vader en zag geweldig tegen hem op. Wouter Twijnders had niet meer dan lager onderwijs genoten, was meteen bij zijn vader, toen nog een ..lapjeskoopman" in de zaak 'gekomen, en had in zijn spaarzame vrije tijd aan zijn eigen ontwikkeling gewerkt. Zo had hij zich opgewerkt niet alleen tot een groot zakenman, maar ook tot een goed ont wikkeld en scherpzinnig mens. met veel men. senkennis en een zekere wijze bedachtzaam heid. Een man die ieders respect ten volle waard was. Rolf wist hoe de reizigers over zijn vader dachten, hij merkte het aan hun respectvolle en, bij de ouderen, vriendschap pelijke houding. Hij wist hoe hoog zijn va der aarigeschreven stond bij zijn leveranciers, bij de collega's uit de vakgroep. Zijn drukke werkzaamheden hadden hem verhinderd een aandeel te nemen in het maatschappelijk le. ven te Zuidhoek en dat was jammer, want anders, dacht Rolf, had vader het zeker tot raadslid, misschien wel tot wethouder ge bracht. Vooral in die eerste tijd in Zuidhoek, toen Twijnders er nog „in moest komen" en alles op alles was gezet om de klant koning te doen zijn, had de jonge Rolf zich dikwijls onuit sprekelijk geërgerd om de toon, die sommige klanten zich niet alleen tegenover het perso neel, maar ook tegen zijn vader veroorloof den. Vooral de dames waren daar sterk in. de mannen waren gemoedelijker, zagen in Twijnders veel meer de succesvolle zaken man dan de leverancier. Meermalen had Rolf het meegemaakt dat zijn vader sussend en voorkomend tussenbeide trad, wanneer een dame met bijzonder veel noten op haar zang, zich ontevreden toonde over bediening, kwa liteit of prijs. Rolf had dqn nuchter de maatschappelijke status van zijn vader, zowel als diens per soonlijkheid. vergeleken met die van de ge wichtige klant, en was dan tot de conclusie gekomen dat alléén het feit. dat vader échter de toonbank stond en de klant ervoor haar blijkbaar aanleiding gaf zo op te treden'tegen een man. die in alle opzichten haar meerdere was Sindsdien had Rolf een afschuw van de toonbank gekregen. Die toonbank, die scnei- ding bracht, die de mensen verhinderde hem of haar die er achter stond, te schatten op de juiste waarde. En in jeugdige overmoed had hij besloten nooit ..lapjeskoopman'' te zul len worden, niet te zullen buigen als een knipmes voor klanten die alleen omdat ze „klant" waren meenden hun haan koning te laten kraaien. Zijn vader kon er achteraf om lachen en zeggen dat het er alleen maar om ging wat je zelf was, dat men zich hierboven moest kunnen verheffen (wat hij dan ook deed) maar Rolf was zover nog niet. De toon bank. zo besloot hij, zou hém niet degrade ren. Hij zou studeren, een titel halen. De handel trok hem sterk aan .Economie zou zijn vak zijn. Wanneer hij dan toch later wellicht in de textiel terecht kwam. zou het kantoor van een grote fabriek of mtfètschapplj. waar hij wellicht „Drs. R, Twijnders" zou zijn en als academisch gevormd man de gelijke of meerdere zou zijn van hen die nu met zoveel poeha zijn vaders winkel binnenstapten Rolf had nog teveel oog voor de schijn, dat had hem grotendeels tot zijn beslissing gebracht.. Nu, ln de trein naar huis. drong het lang. zaam-aan tot hem door, hoeveel verdriet zijn vader gehad moest hebben van dit alles, welk offer hij had gebracht toen hij zijn zoon ten slotte toch liet studeren, hoe eenzaam deze man stond in zijn bedrijf zonder iemand, die hij volkomen in vertrouwen durfde te nemen. Ja. daar was Lastman maar Rolf had het helemaal niet op Lastman begrepen. Die man was hem te veel een „Streber" die ging over lijken, als 't moest. Die dacht altijd en overal het allereerst om zijn zichzelf. Hij was een goede kracht, een prima kracht, geen man van twaalf-in-een-dozijn, en hij zou het mis schien nog ver brengen. Maar hij kende geen loyaliteit, hij zou nooit een offer brengen, hij streefde alleen maar zijn eigen eerzuchtige plannen na. ten koste van wie ook. Zo'n man in de zaak opnemen zou hetzelfde betekenen als een koekoeksei in een vogel net»^. dacht Rolf bitter. Hij wist dat zijn va der 'daarvoor evenmin blind was. en dat het die overwegingen waren geweest die hem tot. nogtoe verhinderd hadden, eens met Lastman te gaan praten over samenwerken Trouwens, wist Rolf, vader had nog de hoop niet opge geven dat er weer een Twijnders in de zaak zou staan.... (Wordt vervolgd^ NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT ■eheonherenache Qoarant WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953. (ADVERTENTIE I.M.) „DE B-B. BAND". Deze week is uitgekomen het eerste nummer *van het nieuwe maandblad De BB. Band. orgaan van de mede werkers aan de Bescherming Bevolking in stad en land van Utrecht en van de gemeente Amersfoort samen. De voorzitter van kringraad U II. mr Abbink Spaink zegt van dit nieu we blad in een inleiding: Wij juichen de verschijning van dit periodiek van ganser harte toe. omdat het zeer zeker een middel kan. en naar wij hopen, zal zijn tot bundeling van alle krachten, die zich geheel vrijwil lig in de organisatie B B. hebben doen opnemen. Een zodanige binding voe len wij als een noodzakelijkheid wil de opzet ,der B.B.: „onderlinge hulp in- en georganiseerde hulp aan de ge meenschap in gevaarvolle en moeilijke omstandigheden", een goede kans van slagen hebben. Voor het verkrijgen van een onder linge band is opvoering van 't saam horigheidsgevoel een gebiedende eis. Is deze eigenschap bij alle noodwach- ten aanwezig dan zal waardering voor elkanders werk niet uitblijven. Dan zal overtuigend blijken dat een ieder, zonder enige uitzondering, afgezien van de functie welke hem in de or ganisatie is toegedacht, als onmisbaar rad in de grote machine een nuttige taak vervult. Dit periodiek, deze „B.B.-Band" wil len wi) zien als „ons" periodiek Tot stand gekomen op provinciaal niveau door de eendrachtige samenwerking van de beide A-gebieden en de vier B- kringen in de provincie is de bedoeling dat de Inhoud, naast algemene De- schouwingen en bijzondere artikelen over de B.B.-materie in haar volle omvang, zal bestaan uit specifiek kringnieuws. Het is vanzelfsprekend dat de interesse van nagenoeg elke noodwacht uitgaat naar de voorvallen en gebeurtenissen, welke zich in eigen omgeving hebben voorgedaan. NEGENDE AMEIDE-VLUCHT. De Gooi-Stichtse Aero Club organi seert op Zaterdag 19 September voor de negende maal de Ameide-vlucht. De start en finish heben plaats op het vliegveld Hilversum. De winnaar in elk der beide groepen deelnemers, leerlingen en sportvliegers, ontvangt'n zilveren wiselbeker. beschikbaar ge steld door burgemeester Luyendijk van Ameide, die zelf ook sportvlieger is De prijsuitreiking heeft na beëin diging van de wedstryd plaats in het Clubhuis. Bij ongustige weersomstandigheden op de vastgestelde datum, zal de wed- .jü een week worden uitgesteld. Ameide De postduivenvereniging „De Snelvlucht" heeft Zaterdag een wedvlucht georganiseerd vanaf Til. burg voor oude en jonge duiven. De uitslag is als volgt: J. Vlot 1; P. de Jong 2 5 en 22. G. Roothorst 3 A. Tukker 4 en 8; J. M. de Jong 6 12 25 en 27; Adr Tukker 7 en 20 Jac. Riet veld 9 14 en 15J. L. de Gans 10 11 13 17 en 18. Kampioen hok: le Jac. Rietveld met 681 punter. 2e A. Tukker met 660 punten 3e C. de Jong met 529 punten. Kampioen duif: le P. de Lange. 2e J. L. de Gans. Aiblasserdam De christelijke mu ziekvereniging Soli Deo Gloria, dir. de heer C. van Wijnen, is voornemens Donderdag 3 September om half acht in de muziektent Scheepsbouwplein in Plan-Kinderdijk, haar laatste open luchtconcert te geven. Tijdens de uitvoering wordt grote stilte verzocht. De exploitatie van de theeschen- kerij van het zwembad Lammetjes Wiel zal worden verzorgd door de heer P. v. d. Berg. Aiblasserdam. Door Het Groene Kruis zal bij genoegzame deelname 'n cursus worden gegeven over zuigelin gen en kleuterverzorging, in een lo kaal van de Prinses Marijke school. Men hoopt deze cursus Donderdag te kunnen aanvangen. De duur der cursus zal 12 weken zijn. Aiblasserdam. De postduivenvereni ging „De Postduif" hield Zaterdag 'n wedvlucht vanuit Tilburg, afstand 46 km. In concours waren 382 duiven. Gelost 1.30 uur. Aankomst eerste duif 2.15.10 uur, snelheid 1045 meter per minuut. Laatste prijsduif 2.32.12 uur. Prijswinnaars waren: W. v. d. Rhee 1 en 3, W. Ponsen 2; De LangVrij 4- P. Bezemer 5 50 en 55; A. v. d Rhee 6 27 en 75; C. Schriek 7; A. Zwart 8; Jac. Stout 9 en 38; Elkhui- sen—Homoet 10 24 en 68; K. van Vlij. men 11 en 58; W. P. van Schagen 12 en 17; Korte landVonk 13 35 56 en 76- M. Visser 14; T Steehouwer 15 en 30 Ammerstol. Voetbal. Zondag ging Ammerstol 1 op bezoek bU Pa- pendrecht 1 voor het spelen van een oefenwedstrijd. Bij de rust was het weer echter zo slecht geworden, dat de wedstrijd gestaakt werd. De stand was toen 0-3 in het voordeel van Am merstol Ammerstol 2 speelde thuis tegen Groot-Ammers 1. Ook deze wedstrijd werd grotendeels in de stromende re gen gespeeld en van goed voetbal kon dan ook geen sprake zijn. Groot-Am mers wist voor de rust door toedoen van linksbuiten Baardwijk de leiding te nemen (0-1). Bij een doorbraak wis ten de gasten er zelfs 0-2 van te ma ken. waarna de Leeuw den Bouter 'n tegenpunt scoorde (1-2). Na de rust kreeg de thuisclub de straffe wind in de rug, waardoor veel al op de helft van Groot-Ammers werd gespeeld. Ammerstol wist deze meerderheid echter niet in doelpun ten uit te drukken, doordat de aan vallen slecht werden afgewerkt. En kel* mooie kansen bleven onbenut. Zodoende wist Groot-Ammers zijn voorsprong te handhaven (1-2). Vooraf werd gespeeld Ammerstol 3 Groot-Ammers 2. Met windvoordeel wist Ammerstol door T. de Vos en G de Bruin een 2-0 voorspring te nemen Na de rust werd nog een doelpunt aan de score toegevoegd, doch ook Groot-Ammers had eenmaal succes. Uitslag 3-1. Arkel. Naar de gemeenteberichten van ds Kam vermelden heeft de kerk voogdij in samenwerking met de ker- keraad besloten een opinieonderzoek in te stellen bh de gemeenteleden over een nieuw te bouwen kerk in de kom van het dorp. Op het uitbreidingsplan is voor een nieuwe kerk reeds een plaats gereserveerd. De afstand van 't dorp naar de kerk (2 km.) langs een zeer drukke verkeersweg, blijkt niet alleen voor de kerkgangers een groot bezwaar maar ook alle gemeentewerk, zoals zondagsschool, catechisaties en bijeenkomsten lijden hier van. Een schriftelijke enquette moet nu uitwij zen welke wensen de gemeenteleden hieromtrent koesteren. BUS UITGEBRAND. Arkel. Zondagmorgen omstreeks ze ven uur geraakte bij de oprit van de Lingebrug op de snelweg naar Rotter dam een touringcar in brand. Deze bus vervoerde een 20 tal vacantiegangers, die in Duitsland een tocht langs de Rijn hadden gemaakt, en nu Op de te rugreis naar Rotterdam waren. Reeds in Eindhoven scheen de motor warm te zijn gelopen, maar men had geen hulp kunnen vinden in verband met het vroege uur. Bij de Lingebrug zag een der reizigers vlammen onder de motorkap en in allerijl wist men de bus tot stilstand te brengen en de wa gen te verlaten. Dat dit geen slachtof fers eiste was wel een wonder daar de achteruitgang versperd was door de koffers en de verdere bagage en men langs het vuur de uitgang moest be reiken. Tevens bevond zich onder de reizigers een invalide die geheel op andere hulp was aangewezen. In een oogwenk stond de gehele bus vlammen en lulde knallen van de springende banden wekten de omwo nende uit hun rust. De gealarmeerde brandweer uit Gorinchem bluste het vuur. De reizigers, die bijna allen hun nenden uit hun rust. De geallarmeerde den een tijdelijk onderdak in een nabij gelegen café. Overlijden A. D. Oskam. Bergambacht. Na een lang ziekbed is overleden de heer A. D. Oskam ln de leeftijd van 64 jaar. De overlede ne was in zijn opkomende jaren een man. wien het algemeen belang en het verenigingsleven na aan het hart lag. Zo is hij van 6 September 1937 tot het tijdstip waarop de gemeenteraad in de bezettingstijd zijn werkzaamheden moest staken, lid van dat bestuurscol lege geweest, waarin hij vertegen woordigde de Vrijz. Democratische Partij Op het gebied van het vereni gingsleven trof men bij hem altijd 'n welwillend gehoor en medewerking aan. Hij is onder andere vele jaren lid van de harmonie vereniging Excelsior geweest, waarvan vele jaren voorzitter waarop uiteindelijk zijn benoeming volgde tot ere-voorzitter dier vereni ging. Ook was hij een ijverig bestuurs lid van de ijsclub Voorwaarts. Er zijn nog tal van verenigingen geweest, waarvan hij deel uitmaakte van het bestuur. Als veehouder toonde hij zich er steeds een voorstander van het be drijf m moderne banen te leiden. Begrafenis D. Blanken. Bergambacht. Maandag had de ter- aarde bestelling plaats van de Don derdag zo plotseling op 36 jarige leef tijd overleden gemeentebode-badmees- ter, de heer D. Blanken. Er was veel belangstelling op de algemene be graafplaats. In de aula werd allereerst het woord gevoerd door een zwager van de overledene, de heer T. de Graaf, die de prettige familieverhou ding weergaf. Daarna werd gesproken door de heer J. G Diepenhorst, burgemeester, namens het gemeentebestuur en per soneel der gemeente. Spreker schetste de overledene, trots zijn kort dienst verband van acht maanden, als een goed ambtenaar en collega. Vervolgens sprak de heer A. Prins, als voorzitter van de harmonie vereniging Excelsior, die ln de overledene een trouw be stuurslid. tevens secretaris, moet mis sen. De overledene werd grafwaarts gedragen door de oudste leden dier muziekvereniging, terwijl de overige leden bij de stoet waren aangesloten Tenslotte sprak ds. Eikema van had verstek laten gaan en daarvoor in de plaats was een zevental van de kring Betuwe uitgenodigd. BZC 1 moest het in de eerste wed strijd tegen dit kringzevental opnemen BZC kon in deze wedstrijd maar niet op dreef komen en moest in een ma tige wedstrijd met 2-1 het onderspit delven, hetgeen helemaal niet nodig was geweest. Daarna bonden de beide le klassers UZSC 1 (Utrecht) en Nereus 1 (Zaan dijk) de strijd met elkaar aan. Dit werd een zeer spannende en zeer aan'rek kelijke wedstrijd, waarbij goed water polo werd vertoond. UZSC won ten slotte met 3-2. Een tussenvyedstrijd won BZC 2 ver diend van Sparta 1 (Krimpen aan de Lek) met 1-0. Hierna volgde de verliezersronde: BZC 1—Nereus 1. BZC speelde nu veel beter dan in de eers'e wedstrijd Het tempo was veel hoger, het plaatsen beter en steeds weer trok BZC er met verras sende combinaties tussenuit.. Na een boeiende wedstrijd kwam het einde zonder dat was gescoord (0-0). Voor BZC een fraai resul'aat tegen deze sterke eerste klasser. In het nemen van strafworpen bleek BZC sterker te zijn en daarmede verdiende het de derde prijs. In de finale kwamen UZSC en het Betuwezevental tegen elkaar uit. UZSC toonde zich veel sterker en won met niet minder dan 7-2. Na afloop werden de prijzen door de voorzitfë"r, de heer Frese. uitge reikt. Nieuw-Lekkerland. Collecte De collecte voor Griekenland heeft alhier opgebracht de mooie som van f 1194,88 Hersenschudding. Een 5-ja- rig zoontje van J. V., dat Zaterdag op een wagen was gek lommen, viel er af. Hij kwam met het hoofd op straat terecht, waardoor hij een hersen- cchudding opliep. Dr van Waasbergen verleende geneeskundige hulp. Mode-ontwerper Christian Dior, de afgod van de Franse mndewerplct is met vacantie. In zijn riante witte villa aan de Middellandse Zee rust hij uit van het ontwerpen van zijn „shock"- look, die een complete koude oorlog onder de mode-ontwerpers in Enge land, Italië en Frankrijk heeft ontke tend, Rustig wacht „Didi" zoals hij door zijn mannequins wordt genoemd af of zijn lijn, ondanks het vrou welijke tegengesputter, dat hij echter op waarde heeft leren schatten, toen hij zijn new-look uitbracht zal wor den aanvaard. Worden de rokken kor ter 40 cm. van de grond? Dior zegt „ja". Hij beweerde zëlfg dat hy de kle- nog langgerokte be tte show, 1 zün e tijdens ding van d zoeksters x welke hij de „shok"-look lanceerde, ouderwets vond Ook Fath, die de kor te rok precies 24 uur eerder uitbracht dan zijn grote collega, denkt er zo over De meeste andere ontwerpers staan echter afwijzend tegenover de nieuwe lijn. „Nee", zegt verontwaardigd de Engelse ontwerper Norman Hartnell. die werkt voor de Engelse Koninklij ke familie. „Nooit", roepen de Italiaan se ontwerpers en -sters, die zich in de strijd dicht aanéén schaarden, en zelfs naijver en vetes, die in dq Italiaanse modewereld bestonden, ervoor verga ten. Didi wacht echter af, en voor is het geen open vraag, of zijn j we lijn zal worden gevolgd; hij zeker van De bovenste foto's tonen de model len. ontworpen door couturiers, die vasthielden aan de oude lijn. Onder Diorg shocklook. Boven links: een ruime, geheel met de hand vervaardigde sportieve man tel van Pierre Balmain, die doorgaans zeer draagbare modellen brengt. Hij gebruikte voor deze jas gestreepte tweed in bruin en beige, die hij in af gepaste blokken aan elkaar liet naaien. Smalle astrakan banden geven een slankmakend effect. De rok is verre lan kort. Madeleine de Rauch noemde haar creatie (midden) „Jaffa". Bloese, rok en shawl hebben dezelfde kleur, n.L zandkleurig-goud, doch zijn van ver schillende stoffen vervaardigd. Rok en shawl zijn geknipt uit een ruwe wollen stof. De bloese is van het fij nere cashmere. De rok is vooral in de taille zeer wijd. Hoed en handschoenen (z.g.n. flats) zijn zwart. Ook Made leine de Rauch prefereet de „lange" rok. De jonge ontwerper Hubert de Gi- venchy kwam met een zeer geslaagde collectie, geïnspireerd op het Verre Oosten. Deze ontwerper, die zelf zijn stoffen ontwerpt, koos voor deze avond japon (rechts) een zware zijde, waar op gouden boeddha's op een crème fond. Diepe, niet ingestreken plooien zijn gerangschikt om een zeer slanke taille. Het lijfje is strak getailleerd en* strapless. De mannequin draagt voor het Oosterse effect een klein Thibetaans mutsje als avondkapje. Een zwart satynen avondmantel en zwartsatijnen lange handschoenen wor den over dit gala-toilet gedragen. Onder links: de mannequin-vedette van Dior. René toont een mantel met de nieuwe lijn. De mantel, van ruwe blauwe wol heeft glad vallende voor panden. De rug is echter wijd. wordt onderbroken door een laagvallende ceintuur. De rok eindigt boven het dikste gedeelte van de kuit 40 cm. boven de grpnd —een groot verschil met de mantel van Balmain. Dior, die voor het eerst, dit jaar ook schoenen ontwierp, laat zijn mannequins zwarte pumps met 3/4-hakjes dragen. Midden: korte avondjapon, zeer een- voudig een plol r gend k model, strak getailleerd, met een plotseling, boven de knie, uitsprin- klokrokje. Twee zwartfluwelen knie, uitsprin- chysanten aan beide zijden van het hoofd aangebracht, dienen als avond kapje. Dior noemde deze creatie „Paris la Nuit". Het rechtse model werd gebracht door de Amerikaanse filmster Jeanne Crain, op de modeshow te New York, gegeven door de Amerikaanse zaak van Dior. Het jurkje met de korte rok is van lichtblauwe taffeta. Stolwijk, na voorlezing van een ge deelte uit psalm 23 en 103 woorden van trooat tot de jonge weduwe en overige familie. Nadat het stoffelijk overschot grafwaarts was gedragen werd door ds. Eikema het Onze Va der gebeden. WATERPOLOTOUBNOOI. Bergambacht Zaterdagmiddag werd in het zwembad Bergstoep een groot waterpolotournooi gehouden. Door het slechte weer was de publieke belang stelling niet groot, maar de weinige bezoekers hebben van goede sport kunnen genieten. Neptunus (Arnhem)

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2