Ver strekkend belang landaanwinning van TwiJNDERS' Manufacturen 13) s NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953. Wat zegt De BUIT Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur). Hogere temperaturen. Aanvankelijk weinig, later van het Westen uit toenemende be wolking maar tot aan de avond waarschijnlijk nog overal droog weer. Hogere temperaturen. Overwegend matige Zuid-Ooste lijke wind. Op- en Ondergang der Zon: 14 Sept.: Op 6.12, onder 18 58. 15 Sept.: Op 8.14, onder 18.56. 16 Sept.: Op 6.18, onder 18.53. MAANSTAND. Waaoende Maan 14 Sept.: Op 13 16, onder 20 39. 15 Sept: Op 14.22, onder 21.22. 16 SeptOp 15.19. onder 22.19. 16 Sept. Eerste Kwartier. Hoog water to Schoonhoven: 14 Sept vm. 9.18 u.; nm. 9.20 u. 15 Sept. vm. 9.18 u.; nm. 9.20 u. 16 Sept. vm. 9 53 u.; nm. 10.01 u. Keulen, stand 0.77, was #0.0J. Haastrecht. Biljarten. De bil jartvereniging Het Rode Laken «peel de twee wedstrijden tegen de biljart vereniging StolwUkeraluis. Beide wed strijden eindigden in een gelijk spel. De beslissingswedstrijd wist Het Rode Laken echter met 9-3 te winnen, waar door zij in het bezit kwam van een fraaie beker HAASTRECHT—O.S.V. 2—6. Haastrecht. Deze wedstrijd had een zeer goede eerste helft, prachtig voet bal van beide kanten, de thuiaciub met verrassend snel spel en de bezoekers met pracht combinaties. Uit een daar van kreeg midvoor De Vries een mbei- lijke kans, welke onbenut bleef. Haas. trecht nam direct daarop een voor sprong. Uit een voorzet van H. Boer wist C. Steenbergen subliem in te koppen 1—0. G.S.V. antwoordde bin nen enkele minuten met een fraai doelpunt van midvoor De Vries 1—1. De geelzwarten wisten echter opnieuw de leiding te nemen. Nu besloot H. Boer keurig aolowerk met een hard achoot in de hoek 2—1. Weer maakte G.S.C. spoedig gelijk, toen De Vriei M. Versteeg nandig omspeelde en al leen voor Smits verscheen 2—2. Di rect daarop namen ze zelfs de leiding toen Smits een hoge bal door z'n vin- ADVERTENTIE 1. M.) Verleden jur lagen we toot anker, begon Stuurman Steven, ter reparatie van een machine ichade, die we (i|detu een norm hadden op gelopen In een sloep gingen we de kust eens verkennen, die een paar mi|! verder lag „Kijk" nep ik, „we worden verwacht'" Inderdaad, een menigte inboorlingen sloeg onze komst gade en verwelkomde ons luidruchtig En aoals dat gaat, kwam ct een levendige ruilhandel op gang, waarbij wi| souvenirs probeerden te kopen met allerlei voorwerpen, die de inboor lingen bcgcrctiswaard vonden. Ineens ontdekte ik een h«l bijzonder ..souvenir' dat nm een ketting om de hals vin een zoon van het zwarte vouching Het was een leeg pakje Sterling1 Dar maakte me razend benieuwd Sterling shag, dus Hollandets' Mijn beste gebarentaal schoot tekort, om dit de inboorling re vragen Toen waagde ik een gokje Ik bood nem mijn zakmes, in ruil voor hei pakje En ja hoor! Dol van vreugde rende de inlander weg ik er achter' Sprintend bereikte ik een kraaïdorp en zag nor juist, waar de neget naar binnen wipte Ik naderde zijn kraal, keek er in cn zag ee blanke liggen Ik naar binnen Het was ee gewonde, uitgeputte schipbreukeling' Nu, je :mge overlevende van een kerel bij o n landgenoot, de ei scheepje, dat vergaan w»s in de st wij in hadden gezetenLater, toe lotgevallen keuvelden, zei hi|„Wat een geluk dat ik Sterling roker ben „Inderdaad ant woordde ik, „trouwens een Stetlmgtokcr trekt •reeds aan het langste ernd' Die geurige, lekkere Virginia shag verdient altijd de voorkeur' Vandaar ons devies. StA op STERLING! (Vervolg van pag. 1). dig. Hieraan is het te wijten, dat deze ploeg, die overigens uitstekend werk leverde, niet In de prijzen viel De derde en laatste opgave was het spulten van een blokje over een hou ten stelling, waarbij twee stralen, te genover elkaar, gebruikt moesten wor den. Dit staaltje van „acrobatiek" werd over het algemeen vlot uitge voerd. Opvallend was het, dat de ploegen die regelmatig oefenen, meteen te herkennen zijn. Na de wedstrijd, die om kwart over zes, niet ver over het vastgestelde schema dus, was afgelopen, werd tn Stolwijk een gezamenlijke maaltijd gehouden. Hierbij vond ook de Drijs- uitreiklng plaats. Aanwezig of verte genwoordigd waren alle gemeentebe sturen, de meeste in de persoon van de burgemeester. Bij de prijsuitrei king voerden verscheidene autoritei ten het woord Hierboven noemden we al burgemeester Lepelaar, vervolgens mr. Herinea namens de commissaris der Koningin, ir. L. de Vos to* Neder- veen Cappel namens de provinciale brandweerbond, de heer Aaldijk als adj.-Inspecteur van de provinciale in spectie. en de heer Hess. kringhoofd van de brandweerkring Zuid-Holland IV. Speciale woorden van dank werden gericht tot de Immer enthousiaste wedstrijdleider, de heer Bos, en tot de jury Burgemeester Lepelaar weet de mindere prestaties ook hieraan, dat de opgaven van te voren niet bekend' wa ren Wel een bewijs, dat dit soort wed strijden het juiste is, aldus spreker. Voor de vele deelnemers en toeschou wers was dit ook een leerzame mid dag. De uitslagen waren: 1 Stolwijk, 9 min 13 sec. De eerste prijs was een wisselbeker, die Stolwijk nu definitief in zijn bezit krijgt, daar deze ploeg de beker voor de derde achtereenvolgende keer won. 2 Haastrecht, 10 min. 34 sec., 3 Ou derkerk aan de IJssel, 9 min. 41 sec.. 4 Stolwijkersluis, 9 min. 36 sec. S'ol- wiikersluis heeft hiermee een prestatie geleverd die van de toekomst het beste doet hopen. 5 Bergambacht 10 min 23 sec.. De tweede tot en met de vijfde prijs bestonden uit medailles. De ver dere volgorde was: 6 Vlist, 7 Schoonhoven, 8 Krimpen aan de IJssel. 9 Berkenwoude, 10 Lek- kerkerk. 11 Krimpen aan de Lek, 12 Gouderak, Een extra prijs was beschikbaar ge steld door het kringbestuur van de kring Z.-Holland IV Deze prijs gold voor de beste berichtgeving en werd uitgereikt aan Krimpen aan de IJssel. Ongeval. Tijdens de rit naar het wedstrijdter rein had de heer Hailing, ploegleider van Berkenwoude, het ongeluk, van de wagen te vallen. Hij bleek een gapende hoofdwonde opgelopen te hebben, en werd door de EHBO verbonden. Ondanks zijn verwonding nam de heer Hailing toch aan de wedstrijd deel. Deze plichtsbetrachting liet niet na Indruk te maken. Bij een werkelijke brand kan het immers ook voorkomen, dat men, ondanks persoonlijk ongerief, toch moet meewerken Overigens is het wel waarschijnlijk dat de presta ties van de ploeg van Berkenwoude hierdoor ongunstig zijn beïnvloed. Jaarvergadering damclub. Bergambacht. In de jaarvergadering van de damclub werden de heren C. Teeuwen, A. de Joode en P. Vermaat als bes4uursleden herkozen Besloten werd verder om de komende avonden In twee groepen te spelen voor de on derlinge comoetltle en daarna vier tallen te vormen. Ter aanmoedlein" daarvoor <al voor het winnend vier tal een medaille beschikbaar worden gesteld De clubavonden zullen op Donde-da» worden gehouden Geslaagd. De heer K Zwart- bol heeft het diploma vakbekwaam heid herenkapper behaald. BergambachtE.8.T.O. 61. Bergambacht. Bergambacht kon ook ln deze wedstrijd niet tot score komen waaruit blijkt dat de voorhoede niet het sterkste deel van de ploeg is. De verdediging st-aat haar mannetje wel, maar dat «Heen is niet vo doende Het was geen hoogstaand spel, dat belde ploegen te zien gaven Esto scoorde 7 minuten voor de rust door rechtsbui ten De Groot he* enige doelpunt en dat bleek voor de Bodegravenaren voldoende om de zege te behalen. Wel hebben de gasten na de rust 611e zeil on moeten bijzetten om de voorsprong te handhaven en het was vooral de keeper, die e* dat dit U gelukt. Verschi lende malen bracht hij in moeilijke situaties red- ding Overigens was het een wedstrijd die qua spel gauw in het vergeetboek Z*De junioren van Bergambacht wa ren Zaterdag beter op schot, want rij wonnen me' 6-n van Haastrecht B. GOED AFGELOPEN. Haastrecht. Zaterdagmiddag gebeur de op de Hoogstraat een ongeluk, dat wonderlijk ê°ed 1» ff brandweer van Krimpen aan de Lek. die in het kader van de brandweer weder tijd te Stolwijkersluis juist hat bevel kreeg om uit te rukken, moest enkele aan de rechterkant van de straat geparkeerde brandweerauto passei en De chauffeur week hierdoor iets te ver naar link» uit, waardoor het 12-iarige meisje Janny J., met haar rij wiel bekneld raakte tussen de muur en de brandweerauto Toen het meisje uit haar benarde positie was bevrijd bleek dat zij geen enkel letsel had opgelo pen. Haar rijwiel was echter flink be- «chadigd. gers liet glippen en de bal in het lege doel viel 2—3. Haastrecht kreeg vooi de pauze een kano voor de gelijkma ker ln de vorm van een penalty, maar deze werd gemist De tweede helft was geen schaduw van de eerste; de thuis club speelde zeer slecht en G.S.V. do. mineerde over alle linie». Twee doel punten wisten ze aan de score toe te voegen. Ze wonnen daarmee deze wedstrijf ld verdiend. DONK—LFO 0—t. Lekkerkerk. Het Is LFC Zondag ge- luks de eerste competitiewedstrijd van Donk uit te winnen. LFC begon tegen de wind in spelend al dadelijk aan te vallen. Deze aanvallen liepen echter op niets uit. Ook Donk probeerde de LFC veste te naderen wat niet geluk te, Na een half uur spelen kwam het eerste doelpunt. Den Boer zette goed door en speelde de bal naar Van Leeu wen die de beide backs naar zich toe lokte en toen Borsje een niet te mis sen kans gaf die deze ook uitstekend benutte. LFC kwam dadelijk weer te rug en enkele mooie kansen werden gemist. Ook Donk zat niet stil en kreeg enkele kansen. Keeper Broere was ech'er op zijn post. Eenmaal moest de lat redding brengen. Na de rust was eerst Donk weer ln de aanval LFC wist zich echter los te werken en bij de eerste aanval zet te Borsje goed voor, de rechtsachter van -Donk kreeg de bal verkeerd op zijn hoofd en onhoudbaar vloog cum mer twee in he* net. Donk probeerde de achterstand in te halen doch er werd slecht geschoten, terwijl de LFC keeper in goede vorm was. LFC maak te nog twee doelpunten welke echter beide werden afgekeurd wegens bui tenspel. Zo kwam met een 2-0 over winning voor LFC het einde, welke overwlnnfnv dik verdiend was. Nleuw-Lekkerland. Geslaagd— De heer Joh den Ouden slaagde Vrtf- dag te Utrecht voor het diploma Vak bekwaamheid in het slagersvak Benoeming. Mevrouw L. Borsje—Schenk, tijdelijk onderwijze res aan de Openbare School^lhier, ls met ingang van 20 dezer in gelijke be trekking benoemd te Nleuwpoort. K A B. IN DIOCEES UTRECHT ZESTIG JAAR Op 3 en 4 October zal de Utrechtse diocesane bond der Katholieke Arbei dersbeweging op plechtige wijze het feit herdenken, dat zelstig jaar geleden deze bond werd gefundeerd VERVALT PREMIE OP UITVOER NAAR AMERIKA? Op de vergadering van het interna tionale monetaire fonds, is voorgesteld de Nederlandse premie op uitvoer naar het dollargebied met ingang van December te laten vervallen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken werd het faillissement van J. Boon, Vinkenpolderweg 14, Al- blasserdam. Curator mr. W. Spronk, Krijtstraat 14, Gorinchem. Ddor het verbindend woden der enige uitdelingsiyst is geëindigd het faillissement van C. J. den Haan te Gouda. DE ONBEWAAKTE. Een personenauto met drie echtpa- Uit Heeten bij Raalte, die op weg waren naar een recollectiedag voor gehuwden in het retraitehuis te Zen deren is Zondagochtend op enige hon derden meters aftand van het eind doel door de sneltrein Enschede-Am- sterdam op een onbewaakte overweg gegrepen. De auto werd tegen 'n Ijze ren mast geworpen, waardoor de 36- jarige echtgenote van de bestuurder, mevrouw Meyering, zodanig werd verwond, dat zij in de loop van de dag is overleden. Twee andere inzittenden van de auto werden licht gewond. BUITENLAND. PERZISCHE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Naar in Teheran verluidt, heeft de Perzische politie Vrijdagavond 91 Per zische communisten in de haven Bandar Panlevi gearresteerd, toen zij aan wal gingen na aankomst met een Russisch passagiersschip. Hiermede waren zij uit Bakoe, aan de Kaspii- sche Zee, vertrokken. De groep was afgevaardigd naai een conferentie te Ouderkerk mui de IJssel. Een 14-}a- rig dochtertje van de heer M. D. wil de Zaterdag een kruikje schoonmaken dat met sodawater was opgekookt Na het voorwerp van het petroleumstel genomen en geschud te hebben, deed zij de stop er af, waarbij de inhoud haar in het gezicht spoot De gevolgen waren ernstig. Met n met bijtende brandwonden overdekt gelaat, werd zij naar een der Goudse ziekenhuizen overgebracht. Wedvlucht. De postduiven- veren! c'ris Keer Weer hield Zaterdag een wedvlucht met oude en jonge dui ven- vanuit Roermond, over een afsrand van 127 km. De prijzen werden als volgt behaald 1 14 17 G. Melgers, 2 4 5 9 10 11 16 P Docters van Leeuwen, 3 6 Ant. Trouwborst. 7 16 C van der Poel, 8 Abr, van Winden, 12 G. Rolloos, 13 G. Dijksman. Te water geraakt. Willige Langerak. Mej. V. raakte Woensda»iddag bij het uitwijken voor een dus in de sloot aan de Tiend- weg. Het ongeluk liep goed af. zU kon zelf nog uit het water komen Na van droge kleding te zijn voorzien, zette mej, V. haar tocht naar het feestter rein' voort. buurtfeest. WUlige-Langerak Woensdag werd door het bestuur van de Oranjeveren», ging tiet JaarliJkie Iaën georganiieard Burgemeester Schuman opende de feestelijkheden, nadat de schoolkinde ren enige vaderlandse liederen had den gezongen. Hierna stonden kinder spelen op het programma Het middagprogramma bestond uit ringrijden met fietsen. Voor de leef tijd van 15 jaar en ouder werden de prijzen behaald door: Ie prijs t 10 Adrl Schep; 2e prijs f 7.50 Gijsb Pronk; 3e prils 15 Anny van de Berg—De Hoop; 4e prijs f 2.50 Jan Pronk. Voor de leeftijd van 15 jaar en jon ger werden de volgende prijzen be haald: le prijs f 4 Alie Versluis; 2e prhs f J Dick Schep; 3e prUs 12 Jan Kooiman; 4e prijs f 1 Dick Boele. Het avondprogramma bestond uu volksspelen, waaraan door velen werd deelgenomen. Muzikale medewerking werd ve^* leend door radlohandel Verhoef al hier. Boekarest, die de vorige maand is ge houden. Van Boekarest gingen de af gevaardigden naar Moskou. Zy maakten vervolgens een reis door Rusland. Volgens de politie zyn .belangryke" documenten bij de arrestatie in beslag genomen. Onder d» gearresteerden zou zich de eigenaar van het com munistisch blad Babaejamal bevin den. MOORDAANSLAG OP DE SULTAN VAN MAROKKO. Een automobilist heeft Vrijdagmid- dag getracht de sultan van Marokko te doaen door deze met zijn «uto omver te rijden. De sultan, die te paard op weg was naar de moskee van Toearga, werd bij de botsing ten val gebracht, doch hij bleef ongedeerd. De slagpleger is ter plaatse door de UJf- wacht doodgeschoten. Volgens ooggetuige reed de auto met grote snelheid op de stoel van sul tan Sidi Moeiai Mohammed Ben Arara die omgeven was door zyn UJfwacht en ministers. Een Sergeant van de „zwarte garde" van de sultan wist op de treeplank van de auto te springen en het portier van de wagen te ope nen. Nadat het paard van de sultan was aangereden, sleepte de sergeant de besturuder, die trachtte een dolk te trekken, uit de auto. De automobilist werd door de lijfwacht van de sultan BINNENLAND. PRINS BERNHARD NAAR TANGANJIKA. Morgen zal Prins Bernhard, daartoe door de plaatseiyke autoriteiten uit genodigd, zich per vliegtuig naar Arusha in Tanganjika, begeven HU zal daar enkele jachtpartüen bUwo- nen en filmopnamen maken. Het ver blijf in Arusha zal veertien dagen du ren. UITSTEL VERPLICHT GEBRUIK VAN RIJWIELPAD? In aansluiting op zyn reeds gepubli ceerde standpunt, acht de Nederlandse Bromfietsbond het urgent, dat de bromfietser weer even vry in zijn keuze van rijbaan wordt, al» dit voor de regeling van 1 Augustus jl. het ge val was De verplichting aan brom fietsen om op de rijwielpaden te rij- den, dient te worden uitgesteld. Het ligt ln het voornemen van het bondshpsetuur zich hierover tot de re gering te wenden. doodgeschoten. De sergeant werd hierbij licht gewond. Er ontstond paniek onder de toe schouwers, doch de sultan zelf bleef kalm en zette, zonder naar de aan slagpleger om te kyken, te voet de tocht naar de moskee voort. Hier leid de hu, voor de eerste maal sedert hy de vorige maand de afgezette sultan Mohammed Ben Joessef opvolgde, de gebeden. Het paard van de sultan werd by de botsing gewond. VERZET IN PERZie? In een manifest, dat in Perzië wordt verspreid, getekend door drie poli tieke partijen, die een Mossadeq wel gezinde „verzetsbeweging" leiden, wordt de regering van Zahedi onwet tig genoemd en gezegd, dat men een „voortdurende oorlog" tegen het re giem zal voeren. Dit is het eerste openbare biyk van georganiseerd verzet tegen Zahedi. ALBANESE REGERING KOMT BOEREN TEGEMOET. De Albanese regering heeft besloten de leveringsplicht van boeren te ver minderen en onder bepaalde voor waarden achterstallige belastingen kwüt te scheidden, teneinde de alge mene toestand op het platteland t° verbeteren HERVATTING BRITS-PERZISCHE ONDERHANDELINGEN. In diplomatieke kringen te Londen verwacht men, dat nieuwe onderhan delingen om het drie jaar oude Engels Perzische oliegeschil op te lossen, bin nenkort zullen beginnen door middel van de „goede diensten" van Amerika. Engeland heeft Amerika medege deeld, dat zyn uitgangspunt het En gels-Amerikaanse plan zal zyn, dat ?h Februari aan Teheran ls voorgesteld, maar door ex-premier Mossadeq was verworpen. LAATSTE BERICHTEN. KONINKLIJKE BEMIDDELING VOOR AVIFAUNA. Zes landgenoten, die zich de tolk gevoelen van de Nederlanders en bui tenlanders, die de sluiting (gister avond) van het vogelpark Avifauna zeer ter harte gaat, hebben zich met een telegram tot de Koningin en de prins gewend Daarin vragen zU de koninklijke bemiddeling om Avifauna voor de natie te behouden. HOGERE TEMPERATUREN. Het K.N.M.Ï. deelt mede: In de luchtdrukverdeling boven West-Europa is ln de afgelopen 24 uur een belangrijke wUziging opge treden. Van de Oceaan nadert nu lanszaam een nieuw lage druksysteem dat de luchtdruk vooral boven Frank rijk en Zuid-West Engeland flink doet dalen. In onze omgeving neemt daar door de wind toe uit Zuid-Oostelijke richting. Deze wind voert droge en ook iets warmere lucht aan, zodat de temperatuur zowel in de nacht als overdag hoger zal worden. De nieuwe oceaanstoring zal morgen ln ons land nog geen regen brengen, maar wel in de loop van de dag wat meer bewolking veroorzaken.' KONINGIN EN PRINS VERLIETEN AMSTERDAM Om tien voor tien vanochtend heeft het koninkiyk paar aan de grens van de gemeente Amsterdam afscheid ge nomen van burgemeester d'Ailly, waarna de koninklijke wagen zich fn beweging zette naar het palels Soest- dljk, Daarmede ia een einde gekomen nan het bezoek, dat het koninklijk ge zin aan Amsterdam gebracht heeft. De prinsessen keerden reeds gisteren naar Soestdijk terug, daar zij van daag weer op school moesten »yn. SCHOONHOVEN. OVERTREDING. De feesteiykheden zyn ruimschoot» achter de rug, dus wy kunnen het nu wel zeggen: verscheidene ingezetenen van ons dierbaar stedeke zyn een vol le week lang in overtreding geweest van artikel 40 k van Schoonhovens Po- litie-verordening. Dit plechtig artikel vermeldt namelijk: Het is verboden op of aan gebouwen, op vaartuigen of op particuliere terreinen, zodanig dat zulks van de openbare weg af zicht baar is, andere dan oranje of na'lonele vlaggen of wimpels te hebben of uit te steken. U ziet het, ln haast alle straten wa ren versleringen en wimpels van ve lerlei kleur aangebracht. Dat mag niet' Waarom is ons nie+ recht duidelijk, maar het ls verboden, dus geen vlag gen. Wij willen er niet by stilstaan dat dit verbod ons wet dwaa» voorkomt Niemand heeft er aanstoot aangenomen als er vaantjes van een winkeliersver eniging of van een buurtvereniging werden opgehangen. Niemand zal er zich aan ergeren als winkeliers die souvenirs verkopen, de vlag ults'eken van de landslieden die zij ln de stad verwachten Immers, zo'n vlag lokt er om het lokken van klanten is het be gonnen. Wanneer U in het buitenland een Nederlandse vlag ziet. dan kijkt u allicht ook wat daar te doen ls. Zo is het ook met de Engelsen, en Ameri kanen die hier hun dundoek zien ont- Telefonisch opgegeven advertenties Voor Advertenties, welke ons telefonisch worden opgegeven kunnen wij geen verent woordelijkheid aan vaarden omtrent de juiste inhoud. plooid: zij kyken, zy zien souvenirs en zij kopen. Dat bevordert de handel en de geldomzet in Schoonhoven en niemand zal daar bezwaar tegen heb- genben. Op grond van welke overwe gingen deze polltie-verordenlng ln het grys verleden is ontstaan, zou slechts aan de hand van de vergeelde notulen kunnen worden vastgesteld Merkwaar diger ls het echter dat ons stadsbestuur zelf het voorbeeld geeft ln het over treden van haar eigen verordeningen. Vrydag was voor iedereen zichtbaar de Engelse vlag aan de stadhuisgevel ontplooid. Dit was duidelijk aan een gebouw en van de openbare weg af zichtbaar, dus is het verboden die vlag uit te steken of te hebben. Afgezien er van dat het verboden was, was het ook overbodig dat te doen. Het argument van de nering doenden geldt hier niet, want de En gelse bezoeker om wie het ging was de consul-eeneraal En die behoefde men waarlijk niet te lokken want die kwam toch wel He4 U dan ook vol strekt onbegrijpelijk waarom deze vreemde viae van een vreemd land in ons vaderland ontplooid moest worden tyy zUn trots op ons land en op onze vlag Wanneer het bij officiële gele genheden nodig is een wimpel of vlag uit te steken laat het dan de Vader landse wezen. Voor het geven van ca chet aan een goed Nederlands over heidsgebouw hebben wy waariyk geen buitenlandse versleringen van node. ONTGROENING. De nieuwe leerlingen van de rijks vakschool, beter gezegd de nieuwe le den van de vaksehoolvereniging, weten nu dat zy in het schoolleven zyn op genomen Vrijdagavond is knallend en vuurspuwend een einde gekomen aan hun ontgroeningsperiode, toen de gro te pop, die de „groenen" veelmaals door de straten gedorst hebben op het spoorwegterrein verbrand werd. Daar- by bleek dat ln hst binnenste van het monster vuurwerk verborgen zat, dat op luidruchtige wijze een einde maak te aan het leven van de pop en daar mede aan de ontgroeningsperiode In de voorafgaande tyd hebben de „groe nen" verscheidene beproevingen moe ten doorstaan, doch over het algemeen droeg deze ontgroening een origineel karakter, zonder baldadigheden. De Jonger!»' möêlten bijvoorbeeld, getooid met hun groene mutsen, gra tis de schoenen poetsen van voorbij gangers, waarbij oüdere Jaars toeza gen op een Juiste uitvoering van dat ambacht. In de pensions van de ouderejaars leerlingen zal men, by het naderen van de winter, een andere werkzaam heid van de „groenen" met welgeval len hebben gadegeslagen. Daar ver richtten zU opdrachten in het huis- houdeiyk vak die meestal bestond uit het hakken van kachelhoutjes. CONCERTWEDSTRIJDEN IN HET NUT8GEBOUW. Zaterdagmiddag en -avond zyn in het Nutsgebouw, nu reede voor de vyfde maal, concertwedstryden gehou den, georganiseerd door het Schoon- hovense Delittanten Orkest. Er bestond voor deze wedstrijden grote belangstelling, zodat de zaal doorlopend gevuld was, D» jury, die bestond uit de heren Otto de Vaal, Rotterdam, Leo Smeet, Den Haag, en Jrc. Kaasschieter, kende de volgende bekroningen toe, waarby de cyfers bo ven de 300 «en eerste prys betekenen en die daaronder een tweede prys. Alleen voor de belde solisten geldt de maatstaf, dat voor hen cyfers bo ven 150 een eerste prys betekenen en daaronder een tweede Kinderkoor Van Knop tot Bloem te Nfeuwendijk (N.Br326 punten; Kin der Mandoline- en AccordeOnclub Zonnige Jeugd te Rhoon (Z H.) 800 punten; Fanfare Vereniging St. Pan- cras (N.H.) 283 punten; Gemengd Koor Inmanuel te De Vecht (gem. Ter - wolde) 315 punten; Solist W. Jitjepa, te Swolgen, gem Meerlo (L.) 137 pun ten; Solist L. Litjens te Swolgen gem. Meerlo (L.) 101 punten; Fanfare ver eniging Vriendenkring te Swolgen Nu ja, het zyn niet allemaal jongens, er is een man by, een militair die bei de diploma's A en B behaalde. Van allen een goede prestatie. NOTEN. De heer P. v. d. Hek is wederom pachter geworden van het notenge was aan de bomen onzer gemeente. SPORTCLUB ZEGEVIERDE. De wedstrUd tegen Unio uit Oude water is door Sportclub verdiend met de cyfers 4r—1 gewonnen. Maar naar onze mening betekent deze overwinning niet, dat de blauw-witten daarmee hebben getoond serieuze candidaten te worden voor een even tuele afdelingtitel. Vooral in de eerste helft namelijk was er maar sprake van een pover party tje voetbal, waarbij de gasten zelf over een betere spelopvatting bleken te beschikken. Daar ging de bal nog met flinke trappen naar de vleugels en het gehele spel was snel ler Bij Sportclub ging alles naar Van Putten op de midvoorplaats en door een extra-bewaking slaagde Unio er daardoor gemakkelijk in de Sportclubvoorhoede lam te leggen, want geen der andere spelers slaag de erin van de geboden vrijheid te profiteren. In het middenveld vielen veel te grote gaten, doordat de bin- nenspelers niet snel genoeg waren en de middenlinie als maar voor eigen doel bleef hangen. Slechts Houtman was voor ons ge. voel, op de hem op het laatste nip pertje toevertrouwde rechtsbuiten- plaats behooriyk op dreef en hü was het ook die het eerste doelpunt scoor de uit een mooie voorzet van links. Helaas stond hy buitenspel, wat ook de scheidsrechter zag. Ondanks zijn bewaking slaagde Van Putten er nog wel ln gevaarlijk te worden, en by een soloren liep hy de gehele Unio-verdediging voorby, alsof ze er niet stond en dat betekende nu wel een Schoonhovense voorsprong. Het ging allemaal zo gemakkelijk, dat niemand juichte. De geelkragen kwamen evenwel t*- rug en voor de rust viel zelfs een doelpunt, dat de gelijkmaker beteken de Een mooi doelpunt, want het schot van de linksbinnen van grote afstand was hard en zuiver en Van Dam leek van onze plaats volkomen kansloos. Een omzetting in de Schoonhovense voorhoede, die aanvoerder J. den Boer op de midvoorplaats en Van Putten op de linkbuitenplaats bracht, bleek toch wel een verbetering in te hou den en in die tweede helft kwam dan ook de verwachte Schoonhovense overwinning los. Van Putten met twee en Houtman met een doelpunt zorgden voor de eindstand 4—1. De lagere elftallen kwamen ook met overwinningen uit de bus. Sport, club 3 versloeg Groot-Ammers 2 met 53, het tweede elftal versloeg Haas trecht 3 met 3—6. gemeente Meerlo (L.) 339 punten; Harmonie Vereniging Arbeidersmu ziekvereniging Oefening Kweekt Kruitje-roer-jne-iiiet. Kunst 347 punten; Fanfare Vereniging Prins Hendrik te Aalst (Gld.) 846 pun ten; Fanfare Vereniging Crescendo te Zuid-Beyeriand 305 punten; Fanfare Vereniging Na Lang Streven te 's-Gra. vendeel 334 punten; Accordeon Vere niging Westlandia te 's-Gravenzande 340 punten; Gemengd Koor De Lof- stem te Waarder 280 punten; Door Wilskracht Volbracht, mondaccordeon met bU-instrumenten, 291 punten; Harmonie Gezelschap EM.S. te Har dlnxveld—Giessendam 288 punten; Fanfare Vereniging Unie te Ameide, 387 punten met lof der Jury; Harmonie Gezelschap De Pionier te Gouda 374 punten, met lof der Jury. De wedstrijden worden op 7 Novem ber voortgezet. ZWEMDIPLOMA'S. Het was Vrydag nu niet bepaald aanlokkeiyk weer om in het zonloze zwembad een duik in het lang niet warme wa'er te nemen. Toch stonden er vier en twintig liefhebbers gereed om te water te gaan. Het waren de candidaten voor het zwemdiploma die by het scheiden van het seizoen nog een officieel getuigschrift wilden heb ben dat zij „in het diepe" mochten. Allen slaagden, zodat het diploma kon worden uitgereikt aan de meisjes A. van Engelen, A van Vliet, M. Dec kers, R. Lagerwey. R v. d. Pauw, R Buenk. J de Ruiter, G. Brouwer, M. de Langen, T. Verveer, T. Deerenoerg en T. v. d. Gryn en aan de Jongens J. de Gruyter, T. Halewyn, K. v. d. Zou- wen, K van Vliet, A. Koudstaal, T v. d. Straaten, K. Gelderblom, K. van Engelen. R Nevels, A. Oudshoorn, A. de Wit en G Verhey. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT OUDEWATER. Aanvoer 8 partijen Pryzen: le soort f 2 13—2 24. 2e soort f 2.08—2.12, extra f 2.29. Handel matig. KAASMARKT GROOT-AMMERS. Aan de kaasmarkt waren Zaterdag aangevoerd 14 partijen Goudse kaas met te xamen 344 stuks kazen, wegen, de 2408 kg. Prijzen: Extra f 223, le soort f 210—217, 2e soort f 203—209. Handel matig- KERK EN SCHOOL NED. HERV. KENK. Beroepen te Oud-Alblas ds. J. W. van Tuyl te Lopik. PROCES TEGEN POOLSE BIS SCHOP. Radio Warschau meldt, dat mgr. Czeslaw Kaczmferek, bisschop van Kielce (midden.Polen) terecht zal staan wegens „splonnage, tegen de staat gerichte propaganda en onder- mynendé activiteit". Met yem sullen vandaag drie pries, ters een een kloosterzuster worden berecht voor een militair tribunaal te Warschau, PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. LEKKERKERK. Ned. Herv. Evan gelisatie op G. G. Woensdag 16 Sep tember, 's avonds 7 uur, ds. Du Mar- chie van Voorthuizen, van Leerdam. GEREF. GEMEENTE. BERKENWOUDE. Dinsdag 15 Sept., 's avonds 7.15 uur, ds. Van ae KetterU, van Alblasserdam. OUD GEREF. GEMEENTE. PAPENDRECHT. Woensdag 16 Sep tember, 's avonds 7.30 uur, de heer Kamp. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Woensdag 16 September, 's avondo 7 uur, ds. Overduin, van Woerden. VRUE EVANGELISATIE. KRIMPEN AAN DE LEK Dinsdag 15 September, 'S avonds 7.30 uur, de heer Verlinde. VERGADERING DER GELOVIGEN. SLIEDRECHT. Woensdag 16 Sept, 's avonds 7.20 uur Dienst, Maandag 14 September. Alblasserdam. Rydende tentoonstelling Van Juliana tot Juliana, op de Dam. Dinsdag 15 September. Alblaaserdam. Van Juliana tot Juli ana. Woensdag 16 September. Alblasserdam. Voordracht Lode van Gent: Indo-China, een sprookje uit 1001 nacht. Met kleurenprojectie. Voor de K.N.F, Zaal Vogelenzang. 8 uur nm. Schoonhoven. 8 uur nm. Nutsgebouw. Jacq. van Bijlevelt: Zy kregen wat zij wilden. (R.A.O. voorstelling). LOOP DEB BEVOLKING. LEXMOND. Gevestigd: D. van Ra- vesteynVervers, van Vianen naar de Laak 28; P. Kortleve, van Groot-Am mers naar Lekdijk 26. Vertrokken: C. Hartman naar LJsselstein; R. KlerkxVan Muiswinkel en zea kin deren naar Bodegraven; A. Smit naar Lekkerkerk; mej. A. J, Stroes naar Ouder-AmsteL TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant. MAANDAG 14 SEPTEMBER 1951. LANDBOUW EN VEETEELT. ONTWIKKELING VAN DE KUNST MATIGE INSEMINATIE. Vier Nederlandse deskundigen op het gebied van de kunstmatige inse minatie zyn uitgenodigd door het bu reau voor wederzijdse beveiliging in het kader van het programma voor technische bystand, vertrokken voor een studiereis naar Amerika. Speciale aandacht zal worden ge schonken aan de foktechnische zijde van de kunstmatige inseminatie, na melijk het selecteren en verzorgen van de stieren. i Het is voor het welslagen van de kunstmatige inseminatie van 't groot ste belang, dat de verenigingen over stieren beschikken, waarvan bekend is, dat zij goed vererven. De verzor ging van de stieren moet zodanig zyn, dat een lange levensduur wordt be vorderd. Tot nu toe schiet men in ons land op dit punt tekort. Zulks is gedeeltelijk te verklaren door de «nel- Ie ontwikkeling, welke de kunstmatige inseminatie in Nederland heeft door gemaakt en uit het feit ,dat de kunst matige inseminatie hier te lande aan- vankeüik tot taak had, de steriliteit te bestryden. Hoewel men zich ln de laatste jaren er ook wel wegen worden aangegeven om het gestelde doel te bereiken, hoopt deze groep Nederlandse deskun digen ln Amerika profyt te trekken uit bestudering van de Amerikaanse werkmethoden en kennismaking van de aldaar opgedane ervaringen. RICHTPRIJS VOOR BACON MET 5 CENT PER K.G. VERLAAGD. Nadat in Mei van dit jaar de richt prijs voor baconvarkens met 4 cent per kg. kon worden verlaagd, heeft de daling in de pryzen voor geïmpor teerde veevoedergrondstoffen zich in die mate voortgezet, dat wederom een verlaging van de kostprijs van de slachtvarkens is ingetreden. Overeen komstig hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening besloten met ingang van 14 September 1953 de richtprijs voor de baconvarkens met 5 cent per kg. te verlagen en op f 2.29 per kg. ge slacht gewicht vast te stellen. De prijsontwikkeling voor het var kensvlees op de wereldmarkten maakt het voorts mogeiyk, de regeling voor de prijsuitslag voor baconvarkens met ingang van dezelfde datum tydelUk bulten werking te stellen, zodat de overnameprijs voorlopig geiyk ls aan de nieuwe richtprüs. Ammerstol, De opbrengst van het Kon. Wilhelmlnafcxida kankerbestrU- ding, heeft opgebracht 127.91. ORANJEFEEST. (ADVERTENTIE I.M.) Het officiële programma voor de feesteiykheden, die door de Oranjevereniging worden georgani seerd ter gelegenheid van het eerste lustrum der regering van H.M. Ko ningin Juliana, luidt als volgt: 's Middags om 1 uur: Zang door de leerlingen van de drie lagere scholen op het Dorosplein, waarna toespraak ALS DE CENSOR OPRUIMT. Nu de geallieerde censuur in Oostenryk is opgeheven en het bureau van de censor van de viermogendhedenraad aan het opruimen is gegaan blykt men met een dergelijke massa oud papier te zitten, dat er geen kachels genoeg voorhanden zijn om alles binnen redelUke tyd te verbranden. Aan het maken van een open brandstapel durft men niet te beginnen, daar dan de waarborg ontbreekt, dat alles afdoende vernietigd wordt. Men heeft nu besloten de gehele mas sa brieven, telegrammen en kran tenstapels naar de papiermolen te verwyzen. Een mogeiyk van Juridische moeiiykheden schynt geschapen te zyn door de toestemming van de geallieerde raad om de en veloppen van aangetekende Drie ven, die door de censor gecon- fisceerd zyn, aan de geadres seerden te doen toekomen. By de Oostenrykse post vraagt men zich namelijk af, of dit niet de vraag zal doen rijzen, wie even tueel schadevergoeding moet betalen aan de afzenders van dergeiyke aangetekende brieven voor het verlies tengevolge van confiscatie van de inhoud. van de burgemeester. Daarna tot vier schillende kinderspelen op het terrein van de heer F. J. Oyerbeek Op de jaarvergadering van de Ned. HeidemaatschappU te Dordrecht hield ir. H A. M. C. Dibbits een voordracht over „landaanwinning in Nederland". De landaanwinning in Nederland aan verdeeld worden in enkele groepen, aldus spreker Ten eerste is daar de landaanwinning binnen de waterke ringen van het oude land. Daarmede is niet alleen bedoeld het droogleggen van plassen, dat tegenwoordig maar zelden meer voorkomt, maar meer de landwinst, die ontstaat door ontginning van woeste gronden, ruilverkaveling, verbetering van de waterhuishouding, en verbetering van de landbouwme thode. Ten tweede de landaanwinning binnen het afgesloten bekken van de voormalige Zuiderzee. Dan is er nog de landaanwinning buiten de waterkeringen in de getU- gebieden (wadden en Z.-Hollandse en Zeeuwse stromen). Sinds 1200 is verloren gegaan 500.000 ha Teruggewonnen werd door indij kingen op de zee- 400.000 ha., door droogmaking 140 000 ha en Zuiderzee werken 70.000 ha., dus totaal 610.000 Voor toekomstige landaanwinning ls nog ongeveer 300.000 ha. beschikbaar, waarvan 50.000 ha woeste grond, die nog in aanmerking komt om in bouw- of weiland te worden omgezet, 150.000 ha in te polderen binnen het IJssel- meer en 100000 ha. in getygebleden. De geml#delde productie per jaar van nieuwe ha.'s grond waaronder ook is te rekenen de productieverhoging door cultuur technische werken, omgerekend in ha. goede grond, ls \0.000 ba., terwijl het landverlles per laar door Industrie, stadsuitbreiding, wegen ens. 3000 ha. bedraagt. De winst 1» 6»» 7000 ha. per Jaar De betrekkeiyk geringe directe be tekenis van deze resterende landwinst om de groeiende landbouwbevolking op te vangen blijkt uit de volgende cU- fers: De toeneming van de bevolking bedraagt per jaar 150.000 mensen en de toeneming van het aantal w""*"8 46 000 mensen Stelt men de landbou wende bevolking op 20% dan zouden ïond 9000 werkers jaarlijks ln de land bouwsector moeten worden opgenomen Op 7000 ha zullen slechts 1750 man werk kunnen vinden. Daaruit ziet men, dat de landaanwinning slechts een zeer bescheiden bUdrage kan leveren om onze bevolkingsdruk te verminde ren De werkelijk ruimere betekenw van landaanwinning blUkt echter eerst goed, wanneer men de verschillende hier genoemde typen van landaanwin ning eens wat nader beschouwt. De Zuiderzeewerken hebben naast landaanwinning betekenis voor de wa terhuishouding van Nederland 'IJssci- meer), voor de verdediging tegen ae zee, door verkorting van de zeedljxen met 300 km en voor het landverkeer als gevolg van de bouw van de a>- slui'dyk Een onverwacht aspect van de Zuiderzeewerken is nog de aan sporing die deze werken hebben ge geven voor maatschappeiyke studies. BU de landaanwinning binnen de wa terkeringen, dus het verbeteren van de bodem en de verkaveling ten einde hogere opbrengsten te verkrygen, dient men zich naast landbouwkundige studies ook bezig te houden met --ecia- le en sociaal-economische vraagstuk ken, van de resultaten van die studies profiteert onze gehele samenleving. De landaanwinningswerken en bedy- kingen in de getygebleden zUn nauw verweven met de toekomstige ontwik keling van deze gebieden. De landaan winning vormt echter slechts een ge ring onderdeel van een veel meer om vattend probleem, waarop vooral na de stormvloed van 1 Februari j.l. het volle licht is gevallen, nameiyk t pro bleem van de verdediging van onze kusten tegen de aanvallen der Noord zee. Maar ook by het vraagstuk van een goedgeregelde waterhuishouding zyn die getygebleden nauw betrokken. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN MAABEN BREIDT UIT. De ook in Gorinchem en omgeving zo bekende firma Van Maaren beeft Vrydag in Rotterdam 'n nieuw filiaal geopend. Het is gevestigd aan Hoog straat 134, de straat dus die voor de oorlog een grote bekendheid genoot als winkelstraat en die zich nu weer iq die richting ontwikkelt Deze straat is nameiyk door de Duitsers geheel weggebombardeerd, maar nu verryzen er heldere splinternieuwe flats, welke geiykvloers als winkel dienen en bo ven bewoond worden. Geiykvloers zeiden wy, doch de fir ma Van Maaren heeft er een paar ver diepingen by gemaakt. De kelderver dieping Is ineerichi voor de bedden afdeling en de geiykvloerse afdeling heeft nog een extra verdieping ge kregen door nog een halve etage Inte richten. In deze nieuwe ruime winkel was Vrydag. behalve een keur van al le mogelijke goederen voqr woning-in richting, een enorme hoeveelheid van de prachtigste bloemstukken te be wonderen. Daar tussen bewogen zich de drie ondernemende firmanten die uren lang druk bezig waren om nan- den te drukken en gelukwensen aan te horen van hen die oprecht deelden in de vreugde over deze uitbreiding van de steeds groeiende firma. ZEILJACHT OMGESLAGEN. Alblasserdam. Tegenover het terrein van de firma Kloos is Donderdagmid dag om ongeveer drie uur, een zeil jacht, waarin zich twee personen be vonden omgeslagen Het gelukte hen zich op de omgeslagen boot in veilig heid te stellen. Door vlaggen zwaaien riepen zy hulp in. De bemanning van een passerende sloepboot. op weg naar Dordrecht, gelukte het de drenkelin gen uit hun benarde positie te redden naast de woning van dr. De Hulster, of op het Dorpsplein, met tractaties. Ook leerplichtige kinderen, die bui ten de gemeente school gaan, wor den hier verwacht. Van zes tot zeven uur wordt de eer ste wielerronde van Benschop gehou den voor mannelUke personen boven 16 jaar; alleen op toer- of sportfietsen. De firma W. G. Terberg te Ben schop heeft voor deze wedstrijd een wisselbeker beschikbaar gesteld. Ver der worden er door het gemeentebe stuur en drie ingezetenen vier medail les uitgeloofd, alsmede geldprijzen Van half acht tot acht uur treedt de Chr. Gem. Zangvereniging op; de Gem. Zangvereniging Excelsior te Polsbroe- kerdam en de R.K. Zangvereniging werken niet mede. Van kwart over acht tot kwart over negen geeft de muziekvereniging Onderling Genoegen een concert, eveneens op net Dorps plein. Van half tien volgen dan nog volksspelen, zoals stoelendans en een wedstrijd met hindernissen. Alle ingezetenen worden verzocht op deze dag de vlag uit te steken. BAZAR. Benschop. De bazar, die elk jaar eind November door de Naaikrans Ar beid Adelt, georganiseerd wordt, en waarvan tot nu toe uit de opbrengst elk jaar een bedrag van f 1000 aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis geschonken kon worden, zal dit jaar ongeveer een maand vroeger ge houden moeten worden. De lokaliteit, die voor deze bazar steeds wordt ge bruikt, is in het afgelopen voorjaar weer ingericht als schoollokaal van de O. L. School. De herfstvacantie van de schoolkin deren zal wat later gesteld worden, zo dat de bazar dan in die tyd (onge veer eind October) gehouden kan worden. GROTE LOODS. Benschop. De firma A. A. van Kleef en Zonen, aannemers, hebben naast de dubbele woning van de Gebr. Van Kleef, een overdekte opslagplaats voor materialen gebouwd. De oppervlakte is 30 bU 10 meter. KANKERBESTRIJDING. Giessendam. Giessendam heeft op het gebied van de kankerbestrijding nog wat in te halen, want het is al enkele jaren geleden, dat hier een col lecte werd gehouden voor het Kon. Wilhelminafonds, dat de besteding van deze gevreesde ziekte financiert. Als eind volgende week de bussen rammelen, moge men zich deze ach terstand herinneren en goed in de beurs tasten voor dit prachtige doel. Giessendam. Gevonden: Arm band. Inlichtingen by de politie. OPENING NEBO. Hardlnxveld. Het Verenigingsge bouw van de Hervormde Gemeente te Giessendam—Neder-Hardinxveld Ne- bo, zal op Donderdag 24 September geopend worden. De Herv. verenigin gen organiseren dan een contactavond waarmee het gebouw in gebruik zal worden genomen. WEEST OFFERVAARDIG. Hardlnxveld. Zoals gewooniyk wordt in de maand September in deze ge meente en ln Giessendam, een inza meling gehouden voor de fondsen Draagt Elkanders Lasten en Zuid-Ned. Sanatorium. De opbrengst is bestemd voor de t.b.c. bestrijding. Beide inrich tingen verzorgen ongeveer 500 patiën ten en werken ook op ander terrein voor de volksgezondheid. Laat het be roep, dat de collectanten op Zaterdag 19 September op u zullen doen, niet onbeantwoord. OPBRENGST. Lexmond. De collecte voor het Ko ningin Wilhelminafonds heeft in deze gemeente f 194.50 opgebracht. WAARSCHUWING. Oudewater, De groepscommandant van de rijkspolitie alhier verzoekt een ieder, die in de maand Januari of Fe bruari van dit jaar, aan een persoon, zich uitgevende voor advertentiecol porteur voor een bureau te Voorburg geld betaald heeft, voor een adverten tie op een te leveren telefoonomslag, daarvan mededeling te doen op het politiebureau aan de Lange Burchwal Het signalement van bedoelde persoon is: lengte 1.05 M., gezet postuur. WEDVLUCHT ROERMOND. Oudewater. De postduivenvereniging De Zwaluw hield een wedvlucht van uit Roermond. De duiven werden in vrijheid gesteld om 9 uur 55 minuten De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur 3819, de laatste duif om 11 u-ir 5054. De prijzen werden ala volgt oe- haald: J. Boele 1; P. d§ Hollander 2 en 8; F. van Beekum 3; C. de Jong 4 en 5; L. van Dam 6 en 8; P. J. van der Horst 7; W Stoker 10; B. van Bun- nik 11 14 en 15; W. van der Haar 12; G. Scholman 13. Oudewater. Gevonden voorwer pen op de Middenstandsbeurs: Zilve ren dashouder, vulpen, portemonnaie. Inlichtingen bij J. J. van Vliet ,B 222. Arbeldersavondschool. Sliedrecht. De afdeling Sliedrecht van het instituut voor Arbeiders Ont wikkeling heeft het plan opgevat over enkele weken een arbeidersavond school te openen. In tal van andere plaatsen worden onder deze naam avondcursussen gegeven met als opzet de kennis van de lagere school, spe ciaal onder de arbeidende bevolking by te werken. Voor het cursusjaar '52 '53 bedroeg het totaal aantal cur sisten ln ons land 3641, wel een be wijs, dat dit soort onderwys, door ve len wordt gewaardeerd. De lessen zijn geheel aangepast aan de leeftUd. Les wordt gegeven in de Nederlandse taal, rekenen en sociale kennis waaronder wordt verstaan sociale aardrykskunde en eenvoudige staatsinrichting. RUZIE OM RUZIE. Woerden. Het feit, dat zyn vrouw zich tegen zyn verbod had gemengd in een burenruzie, veroorzaakt op 10 Juni j.l., een echteUjke twist tussen de 24-jarige kok C. B. en diens echt genote. Dit dispuut verliep ernstiger dan de ruzie, waarover het ln eerste instantie ging, want op een gegeven moment gaf de kok zyn vrouw een fikse klap in het gelaat, die haar een bloedneus bezorgde. Wegens dit hardhandig optreden moest de echtgenoot zich ter zake van mishandeling voor de Utrechtse poli tierechter verantwoorden, die hem tn allesbehalve vriendeiyke bewoordin. ADVERTENTIE I.M.) Zingen in de keuken... De afwas bekort „aficashanden" verdwenen i Wist U, dat er tegenwoordig veel meer wordt gezongen in de keuken? Ja werkelijker wordt zingend aan de afwas gewerktdie sombere ge zichten van weleer zün verdwenen. Castella Vaatwas heeft die revolutie bewerkstelligd. Alle oude narigheid en tijdverlies behoren nu tot een ver leden, dat niemand meer terugwenst. Een enkele lepel Castella Vaatwas gèeft teilen vol actief sop, waaruit de vetste borden, de vuilste vorken en lepels direct spiegelend schoon, flonkerend en glanzend te voorschyn komen. Castella Vaatwas lost niet alleen alle vet en vuil opmaar ook het pro bleem van die nare „afwashanden". Castella is goed voor uw handen U kunt na de afwas vol trots een paar fluweelzachte handen tonen! gen zyn verkeerde handelwyze onder het oog bracht. De Officier van Justitie was zo mo- gelijk nog slechter over het gebeurde te spreken, te minder daar de ver dachte al eens eerder wegens mishan deling van zyn moeder was veroor deeld Met <^eze omstandigheid reke ning houdend, eiste de officier vier weken gevangenisstraf tegen hem, waarvan twee weken voorwaardeiyk. Om de man niet brodeloos te maken en mede omdat de echtehjke vrede is hersteld, verzachtte de politierechter de geëiste straf tot drie weken voor- waardelüke gevangenisstraf met een proeftyd van drie jaar en een boete van f 25 subs, tien dagen hechtenis. GEMENGD NIEUWS. GEVAARLIJKE MEDEDINGER IN DE CHR1STCHURCH RACE. Een van de gevaarlijkste mededin gers voor de K L.M in de handicap race naar Christchurch is de Vlckers Viscount van de Engelse luchtvaart- maatschappy B.E.A. De Engelsen zelf zyn niet erg hoopvol op een overwin ning van de Viscount, omdat dit toe stel, dat eigenlyk niet gebouwd is voor lange afstandsroutes, niet zo'n gunstige handicap heeft als de Liftmaster van de K.L.M., maar zy doen er niettemin alles aan om de prestatie zo hoog mo- ;eiyk op te voeren. Voor 'oor deze race is alles wat maar uit de machine gemist kan worden, er uit gehaald. De grondploegen op de ver schillende landingsplaatsen langs de route zyn voor 'n speciale cursus naar Londen geroepen en voor de beman ning is een speciale deur in het vlieg tuig gemaakt, waardoor de boord werktuigkundigen nog tydens het taxiën na de landing o{> de vleugels kunnen klimmen om de vuldoppen van de tanks open te schroeven. De gezagvoerder Captain Maillie heeft met een aantal deskundigen de route persooniyk geïnspecteerd en vo rige week is men begonnen met een aantal proefvluchten. Extra benzine tanks zijn aangebracht en voor de elf man sterke bemanning zyn gemakke- ïyke stoelen en luchtmatrassen ach terin in het vliegtuig geplaatst. MAAKTE WACHTMEESTER VALS PROCESVERBAAL? Voor de arrondissements-rechtbank te Assen stond terecht de 38-jarlge wachtmeester eerste klasse der rijks politie P. A. S., te Westerbork, ver dacht van het opmaken van een vals proces vrbaal. en voor het afleggen van een valse eed in deze zaak. Verdachte heeft in de maand Juni van het jaar 1950 twee meisjes gever baliseerd wegens het lopen op verbo den grond. De beide meisjes waren een kamp te Schoonloo binnen gegaan om bloemen te plukken Dit was door verdachte opgemerkt, waarna proces verbaal volgde De verbalisant zou te gen de meisjes gezegd hebben, dat er bordjes met „verboden toegang" by het terrein stonden, waarna beide meisjes opmerkten, deze verbodsbor den niet te hebben gezien. De vrien dinnen zün toen naar huis gegaan, doch op hun schreden teruggekeerd, om te onderzoeken of er inderdaad borden met „verboden toegang" op het terrein aanwezig waren. Dat was vol gens de meisjes niet het geval. Wel wist een van de beide geverbalisee- den zich te herinneren, dat er vroe ger wel van dergelijke bordjes had den gestaan, maar dat was gedurende de oorlog, toen het kamp als onderko men voor de rbeidsdienst werd ge bruikt. In deze zaak werden niet minder dan zestien getuigen gehoord. Een aantal bewoners van de omgeving van het kamp beweerden, evenals 'n drie tal bewakers, dat er geen borden met „verboden toegang" aanwezig waren. Wel waren die direct na het opmaken van procesverbaal tegen de beide meisjes geplaatst, zo deelden de be wakers mede. Enige collega's van verdachte ver klaarden, dat de bewuste borden wel op het terrein hebben gestaan. Ze stonden niet alleen bij de ingang van het terrein, doch ook op het terrein zelf. Een dezer getuigen verklaarde, dat hem nimmer was opgevallen, dat er geen borden aanwezig waren. Na het getuigenverhoor was de of ficier van justitie er van overtuigd, dat de bordjes er niet gestaan heb ben, hoewel hü zich zeer wel kon voorstellen, dat de politiemannen, die de bewakingsdiensten verrichtten, zeggen „ik weet niet anders dan dal de bordjes er stonden". Spreker acht te het een grove fout van de politie man, dat hü na het opmaken van het procesverhaal niet even had gekeken of er nu bordjes stonden of niet. HU was de mening toegedaan, dat ver dachte zijn procesverbaal heeft willen redden. De officier achtte de feiten be wezen en eiste een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Uitspraak 25 September. HELDENDAAD VOORKOMT RAMP. In het Oostenrükse aardoliegebied heeft in de nacht van Donderdag op Vrydag een opzichter, Wilhelm Wal- lisch, door heldhaftig optreden een ramp voorkomen. Toen hü ontdekte, dat door een breuk in een leiding uitstromend gaa in brand was geraakt, wierp hü zich op de breuk, waaruit een vlam van tien meter hoog spoot. Op deze ma nier verstikte hü de vlam met zün lichaam. De opzichter is met ernstige brand wonden overdekt in een ziekenhuis op genomen. MICROSCOOP GECOMBINEERD MET PROJECTIE-APPARAAT. Enige tüd geleden maakten wy mel ding van een Engelse microscoop, die voorzien was van een televisie-over brenging. Ook in Zwitserland zit men in dit opzicht niet stil en hier is door de firma Hans Hoek een apparaat ont wikkeld, waarbü het beelt van het microscoop op een glazen plaat wordt geprojecteerd. Daardoor wordt een veel groter en duidelijker te volgen beeld verkregen en behoeft men niet meer door het microscoop te turen. Het apparaat is geschikt tot een 1000- voudige vergroting toe. Alle laborato- s riumwerk wordt hierdoor belangrijk vereenvoudigd, terwUl de microscoop- beelden gemakkelijk kunnen worden gefotografeerd. DOOR JONGE LEEUW AANGEVAL- LEN. De vogelverzorger van het vogel en dierenpark Animali te Eindhoven, heeft toen de verzorger van de wilde dieren 'n vrije dag had, diens taak overgenomen. Hy stapte de kooi van de jonge leeuwen binnen en tracteerde de dieren op een fles melk. om ze jegens hem vriendelük te stemmen. Dat lukte, de leeuwen hadden meer belangstelling voor de melk, dan voor de man. Teneinde de toenadering te verinnigen, waagde de verzorger het een der dieren te strelen. Edoch, met averechtse uitwerking. De grootste leeuw viel hem aan en bracht hem een zware scheurwond in de schouder toe. De verzorger moest naar het St. Jozefziekenhuis worden overgebracht om te worden verbonden. OVERDRACHT „VRUE-TUD WONINGEN. De zogenaamde vrije tijd woningen, welke in Culemborg door een 20-tal inwoners in de vrüe tüd zijn ge bouwd, zullen Zaterdag om half drie officieel door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland aan de bouwers worden overgedragen. Op 1 September 1951 werd met de bouw van deze 20 woningen gestart. Men had de bouwperiode geprojec teerd op anderhalf jaar, doch ver scheidene oorzaken hebben de bouw enigszins vertraagd. Zoals bekend, namen de betrokken Culemborgers het initiatief tot het bouwen van hun eigen woning op een tüdstip, toen bleek, dat de gemeente Culemborg haar bouwvolume wegens ïinancieringsmoeiLijkheden niet kon realiseren. Het plan tot het bouwen van deze woningen in vrüe tüd is ontworpen door burgemeester H. A. J. M. van Koningsbruggen. feuilleton. door T. Lodewijk Dat ze met hem zou kunnen genieten van wat voor Johan Lastman altüd een gesloten Ijoek zou biyven. Ze zag nog de uitdrukking van zün gezicht, toen hU van haar heen ging, zo heel anders dan die op het gezicht van Johan Lastman, toen die haar vanmid dag zün voorstel deed. Johan Lastman was de zakenman, de nuchtere rekenaar. Rolf Twijndersja, d*e had iets van de idealist le lachte bitter om haar eigen gedachten. Dat Idealisme had hü zeker van zün /ader, die haar tante toch ook zo Idealistisch be handeld had! Wéér zag ze dat bleke, ver ouderde gezicht op het kussen van het wit te bed, haar tante, die de stryd gestreden had, de strUd tegen TwUnders, de machtige en verlorendie ten onder was gegaan. Van die man was Ruif Twijnders 'n zoon. En de appel zou wel niet ver van de sta m val. lenl Ze keek op de klok. Toen pakte ze haar schrUfmap en schreef Johan Lastman een brief Dat ze in principe met zün voorstel accoórd ging. En dat ze nog wel zouden pra- ten over de details. Ze bracht hem naar de pos' diezelfde avond nog. Het pleit was beslist. De strUd begint. Ei* komt een nieuwe winkel wist mevrouw Mijnders te vertellen aan mevrouw Cosijns, die nog altüd haar boezemvriendin was Belde dames waren wat corpulenter geworden en ook veel grijzer, al was „Mal- son Jeanne" er debet aan dat de oppervlak kige beschouwer daar niet veel van merk. te, maar ze hadden nog niets van haar nieuwsgierige belangstelling in het doen en laten van Zuidhoek verloren. Mevrouw CosUns glimlachte en nipte aan aan kopje. Ze hoorde aan de toon van haar vriendin, dat die nog niet véél meer wist dan iedereen kon zien. Maar zU, mevrouw Co sUns, zij wist En zij verkneukelde zich al bU het vooruitzicht hoe haar gastvrouw zou op. horen, wanneer zü losbrandde Weet je al wie er in komt? vroeg ze neutraal. Nee, maar ik denk toch geen sigaren winkel. Aalders gaat er uit en richt een nieuwt zaak in op de hoek van de Steen gracht en de Burchstraat, maar hU zal wel de bepaling gemaakt hebben dat er geen nieu we sigarenzaak in mocht komen Da dat ouwe winkeltje van juffrouw Taal, niet? informeerde mevrouw Cosyns met büzondere nadruk. Ja, de stakkerd mUmerde mevrouw MUnders. Want deze veeleisende en crediet verlangende dame was thans ook met de firma TwUnders tydelUk gebrouilleerd. Die smeerlap van een TwUnders heeft haar het graf ingejaagd. Had ze niet nog een nichtje? het mag een wonder heten dat mevrouw Mijnders met haar zesde zintuig voor een nieuwtje, nog niet merkte dat haar vriendin een vaste lijn volgde in de conversatie, een iyn die nood- zakelUk op iets zéér belangrüks moest uit. draaien. Ja, zo'n kleine bijdehande roole duvel sprak mevrouw Mijnders onparlementair, want al was de oude juffrouw Taal thans in haar oog tot martelares gepromoveerd, de brutaliteit van dat nichtje dat haar eens de deur gewezen had was ze nog niet vergeten. Zo zo zei mevrouw Cosyns en dro*ik genietend haar kopje koffie, de ogen half toegeknepen, een gezicht als een orakel en zacht hoofdschuddend. Nu zag mevrouw Mijn ders toch wel dat er iets aan de hand was Wat heb je? vroeg ze. Toe Mies, doe niet zo geheimzinnig. Je weet wat. Ik zie het aan je gezicht! Ja ik weet net wat sprak nu mevrouw Cosyns en ging recht op haar stoel zitten. Bereid je maar voor op de schok In hët oude winkeltje van juffrouw Taal komt een nieuwe zaak. In textiel. Net als vroeger En die zaak is van: juffrouw Taal! Mevrouw MUnders zat verstomd. En die is dood! bracht ze er elndeiyk met moeite uit. De tante, maar niet de nicht! triom. feerde mevrouw Cosijns. Mevrouw MUnders zat als door de bliksem getroffen. Op haar gezicht spiegelden zich alle aandoeningen af als beelden op een te levisiescherm Wat een nieuws! Weer een winke] van Taal! Weer een concurrent van TwUnders. En dan die oude geschiedenis. Na- tuurlijk wist mevrouw Mijnders hoe Rudi Taal over TwUnders dacht. Mens zei ze tenslotte dat zal me wat geven! Ze zat en dacht, haar tong ging langs haar bovenlip als proefde ze reeds de zoete voor smaak van wat dit vanavond op de naai krans aan conversatie zou bieden. Dat zal me wat geven! herhaalde ze nog eens. Ik zal nog maar een kopje inschenken sprak ze toen. Want ze begreep dat mevrouw CosUns nu nog niet weg was, en ook niet weg mocht gaan, voor ze naar het laatste dropje informatie had uitgeperst. Rudi Taal liep inmiddels door Zuidhoek. Haar rode lokken wapperden uitdagend in de wind. Haar ogen straalden. Ze had nooit ge dacht nog eens in Zuidhoek terug te zullen keren, en nu gebeurde het toch. En hoe! Ze knikte vele kennissen toe en verschei dene hunner hielden haar staande, vroegen hoe het met haar ging en wat ze kwam doen. En Rudi wond er geen doekjes om. Ik ga een zaak openen vertelde ze aan ieder die het maar horen wou. Eigenlyk hér. opene- zaak van juffrouw Taal, myn tante, weet U nog? Alleen een beetje moderner, natuuriyk. Misschien zie ik u daai wel eens? En ze beloofden allemaal. Rudi was favoriet. Velen hadden oprecht meegeleefd, toen de oude Juffrouw Taal was overleden. Velen benijden ook TwUnders zyn welstand. Iedereen vond het wel leuk dat die dappere, flinke meid (Rudi was nu opeens geen bru tale heks meer) de strUd ging opnemen en de oude zaak van haar tante nieuw leven ging inblazen. In ieder geval, Rudi had wat men noemt de wind mee. Ze was zeer populair opeens en groot was de belangstelling voor wat er achter die schutting gebeurde, waar eens de sigarenwinkel van Aalders en nóg vroeger het winkeltje van Jufrouw Taal had gestaan. Vanzelfsprekend drong het nieuws ook door tot de winkel van TwUnders. Mevrouw MUn ders vergat haar verontwaardiging om, via de aankoop van een kaartje brat het nieuws over de toonbank te trompetten. Ze vertelde het verhaal in geuren en kleuren aan Lastman, die onaandoeniyk toeluisterde. Leven en laten leven zei deze Jonge, man en concurrentie is de ziel van de ne gotie, mevrouw. Je neemt het nogal makkeiyk op zal Rolf TwUnders later tot Johan Lastman, toen die kalm he nieuwtje mededeelde op kan. toor. De oude heer TwUnders was weer enige, zins hersteld en bracht weer halve dagen op zün kantoor door. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2