9 VALDA fn:i.rvrrïisrdd-.£ Toenemende ongerustheid over het prijsbeleid Oplichting van emigranten „De oude strijd" VERLOVINGSRINGEN iiyasrss t. vL:ss",tdi<dra «ïïÜVöi ee° E?wïï«2r5T25tuurl^e nittr^k van de *ppels' wat lOO CIGARETTEN Aanvaarden DOOF? NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscha Cnru<. VRIJDAG 18 DECEMBER 1951 Wat zegt De BUt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). Plaatselijk lichte vorst. Verspreide opklaringen en tij delijk nevel of mist. Overwe gend droog weer. Weinig wind. In de nacht en ochtend plaat selijk lichte vorst. Dezelfda of iets lagere middagtempertu- ren. Op- en Ondergang der Zon: 18 Dec.: Op 8.44, onder 18.28. 10 Dec.: Op 8,45, onder 18.29. 20 Dec.: Op 8.45, onder 18.30. 21 Dec.: Op 8.48, onder 16.30. MAANSTAND. Wassende Maan 18 Dec.: Op 14.24, onder 6.43. 19 Dec.: Op 15.14, onder 7.59. 20 Dec.: Op 16.17, onder 9.07. 21 Dec.: Op 17.31, onder 9.57. 20 December Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 18 Dec. vm. 3.49 u.; nm. 4.02 u. 19 Dec. vm. 4.42 u.; nm. 4.56 u. 20 Dec. vm. 5.38 u.; nm. 5 50 u. 21 Doe. vm. 6.25 u.; nm. 6.40 u. I Keulen, stand 0.12, val 0.03. I Grotere agrarlecbe een heid. Vergadering Centraal Bureau. De nationale aan- en verkoopver eniging voor de landbouw Centraal Bureau G.A. heeft gisteren in Am sterdam haar algemene vergadering gehouden. De grote zaal van Krasna- polsky geleek tijdens een groot deel der vergadering eer een filmstudio dan een vergaderzaal door de talrijke grote schijnwerpers waarmee een aan tal filmers opereerden. Het Centraal Bureau laat over zijn weze en werk een film vervaardigen. De voorzitter, de heer H. D. Louwes (Westpolder Ulrum) begroette in zijn openingswoord de vertegenwoordigers van de, Amerikaanse, Canadese en Duitse ambassade. De kernpunten uit de rede van de heer Louwes vormden een pleidooi voor een gezamenlijk optreden der agrarische organisaties naar buiten tegenover regering en volk, verbon den met een meer doelmatig werken, alsmede een gezamenlijke vertegen woordiging als coöperatief bedrijfs leven in nationale werkgeversbonden. Ten aanzien van het eerste punt stel de spreker uitdrukkelijk vast, dat het hierbij gaat om samenwerking op al gemeen terrein met scherp omlijnde en beperkte financiële gevolgen, en niet om het scheppen van een super- cooperatie, die zaken zou doen en de overzichtelijkheid der aansprakelijk heden geheel zou vernevelen. Als mogelijkheid ener gezamenlij ke activiteit noemde spreker de in stelling van een soort college van ad viseurs ook van niet-agrariërs, van er kend gezag en deskundigheid en voorts de instelling van een algemeen strijd- en uitbouwïonds voor coöpera tieve doeleinden. Wat vele boeren (vooral de jongere) in onze grote coöperatie missen is: een zich naar binnen en buiten uiten als een sterke, stuwende macht. „Voordat een gevaar ons mocht be dreigen moeten wij klaar zijn met een organisatorische en financiële verde diging van het geheel van de coöpe ratieve belangen en voor verdere uit bouw daarvan", aldus de heer Lou wes. In zijn toelichting op het laatste punt: de gezamenlijke vertegenwoor diging als coöperatief bedrijfsleven in nationale werkgeversbonden, stelde spreker vast, dat na de bevrijding de organisatie der agrarische bedrijfsge- noten grote voortgang heeft gemaakt en haar invloed is toegenomen. „Maar op één punt schieten wij tekort. Wij doen nog niet mee in grote nationale verbonden van werkgevers. Een en kele coöperatie moge hier lid zijn, on ze Invloed zou er veel groter kunnen zijn. DE MU ZIEKPLAN NEN. Sinds korte tijd is er in Schoonho ven een streven dat zich ten doel stelt de uitvoering van klassieke muziek mogelijk te maken. Dit streven heeft in de kringen van gemeentebestuur en gemeenteraad een gunstig onthaal ge vonden, zoals ook bleek in de laatste raadsvergadering. Yoor Schoonhoven ais streekcentcum is ook het bevorderen van een bloeiend cultureel leven een belangrijk aspect. In dit verband wordt Maandagavond in de leeszaal van het Nutsgebouw 'n vergadering gehouden, waar verschil lende plaatselijke verenigingen en in stellingen zijn uitgenodigd, zo ook ver tegenwoordigers van gemeentebestuur •en garnizoen, om te komen tot de op richting van een vereniging ter bevor dering van volksconcerten in Schoon hoven. Voor een eerste muziekavond in de maand Januari is reeds een fi nanciële basis gevonden, mede ook dank zij de medewerking van de di rectie van het Utrechts Stedelijk Or kest. De bedoeling van de vergade ring van Maandagavond is dat aan dit streven van algemeen belang een zo breed mogelijke basis wordt gegeven en medewerking van alle groeperingen nuttig moet worden geacht. Het zal op prijs gesteld worden indien „verge ten" groeperingen zichzelf aanmelden tot deelneming aan deze vergadering. DE PONT IN DE STATEN In de vergaderling van de provin ciale staten van Zuid-Holland is onder andere ook de kwestie van het Schoonhovense veer aan de orde ge komen Besloten werd het veertarief me., enkele kleine wijzigingen, te handhaven Zoals wij gemeld hebben hadden gedeputeerden aan de staten medegedeeld, dat de Zuidelijke vee»- stoep in de loop van 1954 vernieuwd zou worden. Naar aanleiding daarvan vroeg de heer SpieKsma (k.v.p) ge deputeerden er op toe te zien, dat dit werk inderdaad in 1954 uitgevoero zou worden Het nieuwe statenlid, mr. J. Slager Uit Schoonhoven, deelde daarop mede dat het verzoek van de heer Spifksma nogal misplaatst was, omdat Schoon hoven weliswaar bereid was de Zui delijke veerstoep nieuw aan te leggen maar het was daartoe niet 'n staat omdat het verloop van de Noordelijke veerstoep Kaan de Schoonhovense oever dus'' die moet aansluiten op de door de provincie aan te leggen ring weg nog niet vast stond. Het vaststel len van dat verloop was noodzakelijk voor .de aanleg van beide stoepen, die immers op elkaar afgestemd moe ten zijn en die bijv. dezelfde helling moeten hebben. De heer Slager meen de dat de vraag van de heer Spteka- ma een spel vormde dat over de rug van de staten gespeeld werd. De vast stelling van het tracee van de ring weg behoorde immers tot de taak van de provincie. De gedeputeerde Deerenberg, ant woordend namens het college, zeide dat er naar zijn mening geen belem mering was voor de aanleg van de Zuidelijke veerstoep. De provincie was klaar met de beschouwing der plannen en voorts was de provincie bereid Schoonhoven te helpen in even tuele personeelsmoeilijkheden. SAOEDI ARABIE. Het programma van de Volks Uni- visiteit is dit seizoen van bijzonder goed gehalte. Dat bleek gisteren ook weer uit het feit, dat de Nutszaal goed bezet was met belangstellenden voor de lezing van de Nederlandse oud-gezant in Saoedl-Arabië, de heer Van der Meulen. Was de inleiding van de spreker niet bijzonder boeiend,, buitengewoon interessant was de uitstkende en uitvroerige toelichting bij de licht beelden, die vertoond werden en die een veelzijdig beeld gaven van het Arabisch schiereiland. De heer Van der Meulen vertelde op leerrijke en onderhoudende, soms humoristische wijze, hoe het zeer ar me en verdeelde land, was samenge voegd door de onlangs overleden ko ning Ibn Saoed, en welke voordelen het land genoten heeft van de vondst van aardolie onder de oppervlakte van de dorre woestijnen. Zoals de olie het land uitvloeit, zo stromen de dollars het land binnen en veroor zaken daar tot op zeker hoogte enige welstand. Een welstand echter, dlie niet blijvend is en die geen gelijke tred houdt met de ontwikkeling van de gemiddelde Arabier. Zoals overal ter wereld, gaan de Amerikanen hier volledig Amerikaans te werk en zij bemerken niet, dat zij hierdoor de harmonie In de Arabische samen leving verstoren. Zij brengen slechts een dun laagje klatergoud aan op de ontstellende armoede in dit onmete lijke, doch dunbevolkte gebied, dat haast van het begin tot het einde on vruchtbaar is. HET DODELIJK ONGEVAL IN DE VLI8T. De rijkspolitie heeft het onderzoek naar het dodelijk ongeval in de Vlist, waarvan verleden week Donderdag mej. R. Benes het slachtoffer werd, voortgezet. Naar aanleiding hiervan deden geruchten de ronde, als zou de automobilist Van der W., die van het ongeval getuige is geweest, een aan rijding veroorzaakt hebben. Uit het wetenschapelij k onderzoek, dat he denochtend is beëindigd, is echter onomstotelijk gebleken, dat de heer Van der W. geen enkele blaam treft en dat hij niet bij het ongeval be trokken is geweest. KERSTVEILING. Woensdag werd hier, evenals het vorige jaar, de Kerstveiling gehou den. Er waren mooie partijen fruit aangevoerd, in hoofdzaak appels. De volgende prijzen werden behaald. Herm. Lakerveld te Willige-Lange- rak eerste prijs (85 punten) met Goud- relnette; A. C. Noorlander te Wil- lige-Langerak tweede prijs (78 pun ten) met Goudreinette; N. Herrewijn te Lopik derde prijs (70 punten) met Jonathan; T. W. Hogendoorn te Lopik vierde prijs (50 punten) met Goudrei nette. Er was een flinke aanvoer, waar voor behoorlijke prijzen werden be taald. GESLAAGD. De heer J. de Leeuw den Bouter slaagde in Den Haag voor het diploma radio-monteur N.R.G. De heer A. D. de Pater slaagde te Den Haag voor het examen Vsrzeke- ringswlskunde. NUTSBIOSCOOP. Een bewogen film vraagt deze week de aandecht. Het is „Meisjes de grote stad" welke titel een d ke vertaling Is van „Girls in the t". Het verhaal betreft een familie uie in een der vele achterbuurten van New York leeft, en probeert zi<;h daaruit omhoog te werken. Er zijn echter tien duizenden in deze stad, die iets beters willen. Gaat het langs de normale weg niet, en het staat vrijwel vast, dat dit niet mogelijk is, dan is daar nog altijd de misdaad, waar de grote stadsjeugd als het ware ongemerkt in belandt. Wij vrezen dat de filmmakers niet al leen, of helemaal niet, zijn uitgegaan van sociale gevoelens of oprechte ver ontwaardiging om deze toestanden, er is nog te veel geofferd aan de smaak van het grote publiek. Maar in ieder geval is deze film leerzaam, en het gaat niet op de hierin beschreven ge beurtenissen naar het rijk der fanta sie te verwijzen. Het is maar al te bit tere werkelijkheid. De vraag of een film als deze daarin verandering of verbetering zal brengen blijft natuur lijk bestaan. JAARVERGADERING U8CLUB. Een ijsclub zonder ijsbaan is als een vis op het droge. Daarom worden elk jaar plannen gesmeed om nood oplossingen tot stand te brengen. Vo rig jaar zijn bijvoorbeeld enkele hon derden guldens ten koste gelegd aan het gat in de uiterwaard, waarvoor door de gemeente materiaal beschik baar werd gesteld. Jammer genoeg was er egen ijs in dat seizoen en in middels is ook wel vast komen staan, dt de uiterwaard niet meer gebruikt kan worden. Het bestuur heeft echter de hoop niet opgegeven, en toen dezer dagen het oog viel op het terrein aan de Spoorstraat, waar dank zij de lang durige droogte, waardoor de werk zaamheden voortgang konden vinden, reeds een grote oppervlakte geëgali seerd is, heeft men zich in verbinding gesteld met het gemeentebestuur. Het gevolg hiervan is, dat reeds vandaag door de heer Bos, plaatsvervangend directeur van gemeentewerken, on derzocht wordt of dit terrein het wa ter zal kunnen houden. lis dit het ge val, of kan dit met niet al te grote voorzieningen bereikt worden, dan is de ijsclub dit jaar uit de brand. Dit was een belangrijke mededeling, die de heer J. Voorsluys, voorzitter van de IJsclub Kunst en Vermaak, gisteravond op de jaarvergadering van deze club, die was belegd in het lo kaal van de heer J. Rops, aan de leden deed. Zodra blijkt dat de eventuele werkzaamheden aan het terrein aan de Spoorstraat offers van de kas zul len vergen, zullen de leden in een spoedvergadering bijeen worden ge roepen. Dit is onder ander een uit vloeisel van het feit, dat de controle- ADVERTENTIE IJl.) échte Virginia 75 En dat voor commissie by monde van de heer Sterrenburg aanmerking maakte op het feit dat verleden jaar belangrijke bedragen aan de uiterwaard ten koste waren gelegd buiten medeweten van de leden, hoewel dezelfde leden in de vergadering van gisteravond het be leid van het bestuur in dezen goed keurden. Uit de jaarverslagen, uitgebracht door de heer J. de Gruijter, secreta ris en de heer Van Meerkerk, pen ningmeester, bleek dat de vereniging thans 281 leden telt. De uitgaven over het afgelopen jaar bedroegen f 545.78, de ontvangsten f 577,10 en het batig saldo is f 918,93. Bij de bestuursverkiezing wenste de voorzitter ditmaal met de traditie te breken. Een voorstel om bij accla matie de aftredende bestuursleden te herkiezen, werd dan ook aangenomen, daar volgens het bestuur de vrijheid der verkiezingen meer werd gewaar borgd door persoonlijke stemmin. Met meerderheid van stemmen werden vervolgens de aftredende bestuurs leden J. de Jong, B. Molenaar en J. van den Bergh herkozen. In de con trole-commissie werd benoemd de heer J. van der Horst. Enige discussie ontstond over het bepleiten der belangen van de IJsclub bij het gemeentebestuur. Sommige leden meenden dat de ijsclub werd achtergezet, daar deze niet in de Sport, commissie vertegenwoordigd is, en bij voorbeeld wel andere verenigingen op sportgebied. Hier is echter kennelijk een mis- vating in het spel. De sportcommis- sie bestaat alleen uit leden van de ge meenteraad. De sportraad echter is jiog steeds in het stadium van voorbe reiding en is nog niet tot stand ge komen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter Adrlaan, z. van P. van Ipenburg en E. Buijs. Onder trouwd: P. van Witzier 23 J. en A. C. den Besten 21 j. Overleden: A. P. Klaver, wed. van J. Goede, 87 j. K. W. Renes, 23 J. G. Wendels, 70 J. Vr(jdag 18 December. Amelde. Zaal Diepenhorst. Duiventen- toons telling P.V. Snel vlucht. Vrijdag en Zaterdag. Ammerstol. Gymnastieklokaal. Pluim veetentoonstelling. Vrijdag en Zater dag. Benschop. School met de Bijbel. 7.30 uur nm. A.R. kiesvereniging. Bur gemeester A. Schakel van Noorde loos over „A.R. nu". Ottoland. Vergadering A.R. kiesvereni ging. De heer J. Beenhakker over 75 jaar A.R. partij. 8choonboven. Geref. Kerk. Kerstwij ding. 8 uur nm. Slledrecht. Thalia. Toneelvereniging Onder Ons. Een baby van duizend weken. Slledrecht. Café Schalk. Jaarvergade ring ijsclub. Zaterdag 19 December. Brandwijk. Zaal Boereklaas, 7 u. nm., Uitvoering Graatatrooms Fanïare. Toneelvereniging TOG, Alblasserdam met „Het witte legioen". Glessen-Nieuwkerk. Geref. Kerk. Kerstuitvoering De Lofstem. Hardinxveld. Veren, gebouw NEBO. 4 uur nm. Jaarvergadering Staten- kleskring' S.G.P. Krimpen aan de IJssel. Zaal Verwaal. Clubtentoonstelling P.V. De Snelpost Lekkerkerk. Het Veerhuis. Clubten toonstelling Duivensportvereniging. O tidewater. Oudewater Vooruit. Uit voering gymnastiekveren. Brinio. Papendrecht. Cantlne Aviolanda. Uit voering mannenkoor „Hoger zij ons doel". Inter Nos uit Sliedrecht met „Deining om de dorpsdokter". Reeuwtjk. Hotel Zomerzorg. Toneel avond „Margriet". Baron Kneut (ge zelschap Nieuwenhuizen). Scbellulnen. Feestavond voetbalclub DOS. Toneel: De Heilige Vlam". Schoonhoven. Verenigingsgebouw Koe straat 104. KAJ. Prijsspelen om wild. Zaterdag en Zondag. Slledrecht. CJMV. Toneeluitvoering. „Een schip vaart uit". Waddlnxveen. Geref. verenigingsge bouw, 8 uur nm. Geref. Ontspan ningsclub Retozuma. Toneel: „Het witte legioen", ten bate van Stad aan •t Haringvliet. Zondag 2* December. Ammerstol. Ned. Herv. Kerk. 8 uur nm. Kerstspel. Maandag 21 pecember. Nlenw-Lekkerland. Cantlne De Jong. Kerstsamenkomst ouden van dagen. Oudewater. Oudewater Vooruit, 2 uur nm. Kerstviering ouden van dagen. derhevig zijn aan inwerking door electrische stroom of aan roestvor- ming. Een plastic-buis kan dan ook zonder verdere voorzorgen in de grond worden begraven, zonder dat er iets mee kan gebeuren. Belang rijk is ook ,dat dit materiaal zoveel lichter is dan lood of ijzer. Het weegt namelijk een achtste van lood en een vijfde van ijzer, wat de transportkos ten natuurlijk zeer veel lager maakt. Tenslotte is de kostprijs aan de fa briek niet meer dan de beift van de prijs van loden pijp. Dit voordeel komt op het ogenblik nog niet vol doende tot uiting, doordat er nog te veel bijkomende kosten opdrukken. DoCh dit zal op den duur wel ver beteren naarmate de productie van plastic buizen toeneemt en de han*- delaren er een grotere en snellere omzet van krijgen. Ook moeten na tuurlijk de installateurs, de fitters en de loodgieters eerst aan dit nieuwe materiaal wennen. Zij moeten niet al leen op de hoogte komen met de bes te manier van monteren, maar zij moeten ook hun wantrouwen over winnen jegens een materiaal, waarvan zij nog dikwijls de duurzaamheid on derschatten. Dit alles is echter slechts een kwestie van Mjd en daar om mag worden verwacht, dat de plastic-buis in steeds toenemende mate het metaal zal gaan verdrin gen. LAATSTE BERICHTEN. HET PROCES BERIA. Een door de Russische procureur afgelegde verklaring zegt, dat de zaak tegen Beria en zijn medeplichtigen behandeld zal worden door het hoog- gerechtehof in een speciale zitting op de wijze vastgesteld door de wet van 1 December 1934. Krachtens de enige wet, die op de ze datum is gepubliceerd, zal het on derzoek binnen tien dagen voltooid moeten zijn en de acte van beschul diging aan de beklaagde worden voor gelezen. Een dag voor de behande ling van de zaak zal een zitting plaats vlnddh, sondcr dat de verdachten aanwezig zijn. Er zal geen hoger be roep mogelijk zijn, en de zwaarste straf zal worden uitgevoerd onmid dellijk na de uitspraak. (Ofschoon deze wet niet met zoveel woorden spreekt van doodschieten, als straf en ofschoon de doodstraf is afgeschaft voor misdaden in vredestijd, is exe cutie in 1960 opnieuw ingevoerd als hoogste strafmaat voor verraders van het vaderland, spionnen en sabo teurs.) ONTVOERDERS TERECHTGESTELD. Carl Austin Hall en mevr. Bonnie Headly zijn te middernacht in de gas kamer van de gevangenis te Jefferson City in de Amerikaanse staat Missou ri terechtgesteld. Zij waren ter dood veroordeeld we gens het ontvoeren en vermoorden van Bobby Greenlease, het toontje van 'n rijke automobielhandelaar uit Kansas City. DE NIEUWE HUREN. Dr. A. H. Günther, raadadviseur bij het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting, zal vanavond om 19.10 uur over de zender Hilversum 1 (402 meter) ln een vraaggesprek mededelingen doen over de nieuwe huren. Dit vraaggesprek wordt uitge zonden in de rubriek „verklaring en toelichting". HET PEIL VAN DE RIJN. Voor het eerst sinds mensenheuge nis is bij Bonn éénrichtingsverkeer op de Rijn ingevoerd. De waterstand is zover gedaald, dat de vaargeul niet breed genoeg meer is om zon der gevaren het verkeer uit beide richtingen te handhaven. De Rijn baart de Duitsers uitslui tend in het voorjaar waterzorgen. Die zijn dan echter van geheel an dere aard. Wanneer de sneeuwmas sa's der Alphen beginnen te smelten, beleven de stadjes aan de Rijnoevers meestal een paar dagen van isolement doordat de rivier de overwegen over stroomt. KAASMARKT MEERKERK. Aanvoer 12 partijen. Prijzen: le srt. f 207—214. Handel goed. (ADVERTENTIE IJl.) Plastic buis voor gsedkope leidingen. De pastic-buis belooft een zeer be langrijk materiaal te worden voor de meeste doeleinden, waarvoor op het ogenblik loden en ijzeren buizen wor den gebruikt. De pastic-buis kan niet alleen worden gebruikt voor water en gasleidingen, maar ook ln de in dustrieën voor de aanvoer van chemi sche stoffen, oliën, melk, vruchten sappen, kortom van alle mogelijke vloeistoffen en gassen. De plastic-buis is daarvoor zelfs veel beter geschikt dan de tot nu toe gebruikte metalen buizen, omdat plastic vrijwel onaan tastbaar Is vaor zuur, loog en agres sieve gassen, terwijl zij ook niet on- HORLOGERIE DE VAAL OPHtiiSTlUAT M - SCHOONHOVEN PLAATSELIJK NIEUWS. Gouderak. Kaasdag. De land- bouwjongerengroep organiseerde een kaasdag ln Het Wapen van Gouderak. In totaal waren er 25 Inzendingen die een gemiddelde behaalden van 82,2 p. De verste drie prijzen werden toege kend aan C. Bregman, M. Verkalk en J. L. Kool. VOORBEREIDING KROTOPRUIMING Krimpen aan de Ussel. Het urgente geval van onbewoonbaarverklaring van de woningen IJsseldijk 182 en 154, heeft, volgens een schrijven van B. en W. aan de raad andermaal de aan dacht gevestlgt op de algemene toe stand van de woningen langt de dij ken. In het algemeen staan daar de 'Udste en vaak ook slechtste wonin gen. Meestal vochtig, donker door on voldoende toetreding van het licht ep met open zolders als slaapkamers. Er is een algemeen streven om in de toe komst te geraken tot sanering van de slechte woningen om tweeërlei rede nen. Uit het oogpunt van volksgezond heid is een vaak meer dan 100 jaar oude woning niet gewenst. De woon toestanden zijn er vaak uitermate slecht. Eén woonvertrek is geen uit zondering. Bovendien staan deze wo ningen vaak, op voor het moderne ver keer, hinderlijke plaatsen. Als tweede reden werd genoemd, dat wanneer de woningmarkt weer normaal is, krot- opruiming op grote schaal de werkge legenheid zal bevorderen. B. en W. vinden het dan ook nodig alle wonin gen langs de dijken te doen controle ren op bewoonbaarheid. Het spreekt in deze gemeente nog in ernstige ma te, omdat als aanvankelijk dijkdorp, de oude woningen langs de dijken staan. Het zal een vrij omvangrijk werk worden, omdat van elke woning een rapport moet worden gemaakt. B. en W. zijn echter van oordeel dat dit gebeuren moet en dat dit uitgevoerd moet worden door het technisch bu reau in de Krimpenerwaard. Het gehe le onderzoek zal voor het technisch bureau een bedrag van f 4500 extra vorderen. Gevraagd wordt dan ook aan de raad dit bedrag beschikbaar te stel len. „INTER NOS" BESTOND M JAAR. Lekkerkerk. Dinsdagavond gaf het dameskoor Inter Nos een Jubileum uitvoering ter gelegenheid van het 20-jarige bestaan, ln De Grote Boer, dat geheel met belangstsllenden was gevuld. De voorzitster, mevrouw De Jong—Bak heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de burgemees ter en de afgevaardigeden van ande re verenigingen. Hierna werd een zangspel opge voerd. Inter Nos viert 't 20-jarig be staan in een damescafé, wat êen leuk spel was. De voorzitster gaf daarna een door een der leden op rijm ge zet overzicht van de afgelopen 20 ja- üei?j, Y.,r*cl,l'len<ie leden werden ge huldigd, daar zij een aantal jaren lid waren. De voorzitster was 20 Jaar lid waarvan 17 jaar voorzitster. De diri gent, de heer P. Kroon, van Stolwiik werd gehuldigd, daar hij vanaf de op- n dlr1gent ls- Ook mevr. Roest- Den Ouden was 20 jaar lid. Verder werden de dames Schippers—De Lan- !ve"—R?8' Brand—Graafland, v. d. Graaf en C. Stoppelenburg d"10 de verenigingen met hun gelukwen sen. bloemen en geschenken aanbo. Van de directeur ontving de yor_ •nifing eefl muzieknummer. Het mfr.fi*."" werd het toneelspel nummers ten beste. "■>!- rt.üt?" 1" ,v°o ril titer ,Ue„ had ba- Ladanvertadertnc Kleateraahaal. Men «verkerk au da Uaaal. Dlnadaa- i-n fe,n oua*r*v»nd te hou- 'h?.nhf 4 '"rI,ngen bedraagt 72. HU bracht mej. Werner en haar help- x- roor het velB werk- <l«t tij ttYTw ,el°pen jaar verzet hebben. Uit het verslag van de penningmees ter bleek. dat de Inkomsten f 5564.11 en de uitgaven f 5548 80 hadden bedra gen, alzo een batig saldo van f 18.31. In de vacature, ontstaan door het aftreden van mevr. Den Hollander, werd voorzien door benoeming van mevr. Bezemer. Hierna werd enig werk van de leerlingen getoond, waarbij mej. Werner toelichting gaf. DODELIJK ONGEVAL. Nieuwerkerk aan de IJssel. Maan dagavond omstreeks half tien is op de parallelwegen naast de Hoofdweg een dodelijk motorongeluk gebeurd. De 20-jarige T. Oosterom, gewoond heb bende aan de 'a Gravenweg alhier, was op zijn motor aan de Hoofdweg ge weest en keerde naar huis terug. Voor het huis van de heer A. de Jong stond een oplegger aan de kant van de weg met rode lichten voor en achter. Waarschijnlijk door de lichten van tegenliggers op de autoweg verblind is hij ln volle vaart op de oplegger ge reden. Omwonenden vonden hem deer lijk verwond liggen. Het bleek dat hij een schedelbasisfractuur, een hoofd wond en een gebroken bovenbeen had opgelopen. Per ziekenwagen werd hij naar „De Wijk" te Gouda vervoerd, maar bij aankomst bleek hij reeds overleden. De motorfiets was zeer zwaar beschadigd. Nienwpoort. Geslaagd. De heer D. van Zwienen slaagde voor het exa men gemeente-financiën, eerste deel. STRATEN INPLAATS VAN WIJKEN. Oudewater. B. en W. van Oudewater zullen de raad voorstellen de gebrui kelijk geworden benaming „Blezen- straat" in plaats van de tot dusverre officiële „Biezensteeg", dat is de ver bindingsweg tussen het Amsterdamse veer/Kromme Haven en de O"* Sin gel alsnog te sanctionneren el de nog officiële benaming „Biezenstraat", de zijstraat van de Biezenwal. te vervan gen door „Biezenpad", terwijl de raad tevens wordt voorgesteld de nieuwe verbindingsweg tussen de Noord-Lln- schoterkade en de Oude Singel te noe men „v. d. Grlendtstraat". Voorts zal nog worden voorgesteld om de sterk verouderde wijkindellng af te schaffen en in de plaats daar van over te gaan tot de Invoering van de straatsgewijze nummering van de woningen en andere daarvoor in aan merking komende gebouwen. Als ge volg hiervan zullen de letters A, B, C en D bij de huisnummering komen te vervallen, wat door velen zal worden toegejuicht, terwijl tevens een einde zal komen aan de keer op keer In het verleden noodzakelijk gebleken ver nummering en hernummering met alle narigheid daaraan verbonden. Straks krijgt men dus ln elke straat de num mers 1, 2, 3, enz., waarbij rechts de even-nummering en links de oneven nummering zal worden aangebracht Het aanzien van Oudewater zal zeker worden verfraaid, indien tegelijkertijd door de aanschaffing van nieuwe straatnaamborden de oude en veelal onleesbaar geworden exemplaren zou den kunnen worden verwijderd. Ouderkerk aan de IJssel. Be dankt. De heer A. Eskes, die een half Jaar geleden benoemd werd tot hoofd van de christelijke school 1 in de Kromme, maar wegens het huisves- tigingsprobleem nog niet in functie was getreden, heeft aan het Schoolbe stuur bericht, dat hij bij nader inzien voor deze benoeming bedankt. MONNEMENTSGELD. —O- Op 1 Januari 1994 zullen de lo nen verhoogd worden. In de kleine plaatsen zal die verho ging sterker zijn dan in de grote steden. Bovendien gaan met die lonen de sociale ver plichtingen omhoog, en ten derde, wordt eveneens per 1 Januari de papierprijzen ver hoogd. Evenals de dagbladen, hebben daarom de nieuwsbladen op aanwijzing van de vereniging de „Nederlandse Nieuwsblad pers", besloten tot een kleine verhoging van het abonnementsgeld. De verhoging voor ons blad zal zich beperken tot slechts een fractie meer dan één cent per week. De nieuwe prtys wordt daar door 2.85 per kwartaal. De stijging van kosten voor de nieuwsblad-uitgeverij wordt door deze prijsverhoging slechts ongeveer voor de helft opge vangen. DÉ UITGEVERS. Medaille. Lopik. Op de Kerstveiling te Rot terdam behaalde jhr. A. E. F. Gras winkel de zilveren medaille en het hoogste aantal punten. Ouderkerk aan de IJesel. Tot ouder ling bij de Geref. Kerk alhier werd gekozen de heer A. Vermeer en tot diaken de heer C. Hoogendljk JMzn. De bevestiging zal plaats hebben de eerste Zondag na de ingebruikname van het herstelde kerkgebouw. Kerstfeestviering. Ouderkerk aan de Ussel. Op Din* dag 22 December des namiddags zal het personeel van de christelijke kleu terschool 1 op het dorp, het Kerstfeest vieren met de kinderen. Deze middag is de school ook voor ouders en be* langstellenden toegankelijk. LENTE IN DÉ WINTER. Ouderkerk aan de Usssel. Vrijdag bracht een schaap van de landbou wer J. Opschoor aan de Tiendweg twee lammeren ter wereld. RAADSVERGADERING. Ouderkerk aan de IJssel. De go- kS ln openbare vergadt- bUeengeroepen op Woensdag avond 23 December, om half acht. De JVat d# behandeling van de gemeentebegroting. DOLLE KOE. Reeuwtjk. Slager van Meurs te Dmu Rotterdad DlnBdf* op d* "*«n«rkt te h.tïl.ï" 7°JODg' k°' BH het inladen in de veeauto van de vee koopman Bunnik uit Reeuwiik blaak al, dat het dier aan de ÏÏwsïï was en met moeite ln de auto kon w™- aen geladen. De koe werd naar Reeuwtjk ver voerd en bij het uitladen werd 't dier zo wild dat het losbrak en aan de haal ging en alles wat 't maar tegen kwam ondersteboven liep. Het dier liep de Reeuwal op en een vrouw moest ijlings terzijde springen om niet omver gelo pen te worden. Ten slotte gelukte het de koe ln de hooiberg van Overdam aan de Reeu wal gevangen te zetten en het daarna met touwen te binden en weer in de auto te laden om naar de slagerij van Van Meurs te kunnen worden vervoerd Het dier werd in de veeauto gelaten om enigszins tot rust te komen en daarna doodgeschoten. Het spreekt vanzelf dat dit ongewo ne schouwspel de gemoederen van de inwoners In beroering bracht. In een ogenblik tijds was er bijna meer volk op de been als op een Reeuwijks feest placht voor te komen en ieder was op zijn hoede voor het geval het dier weer zou losbreken. Inmiddels waren ook andere veekoop lui ter plaatse verschenen en nog ln de volle roes van veehandel werd door handgeklap nog een koe verkocht, waarvoor dus geen marktgeld ver schuldigd was. VOLKSONDERWIJS. Schelluinen. In de ledenvergadering van de afdeling Volksonderwijs zijn Dinsdagavond tot bestuursleden geko zen de heren M. C. de Bruyn en M. Btoutjesdijk (aftr. secretaris). De reke ning van de penningmeester, de heer A. Prins, werd goedgekeurd met een saldo van f 134. Door sterke verhoging der contributie afdracht aan het hoofd bestuur was er, zo meldt het Jaarver slag, hier en elders sterke vrees voor ledenverliezlng. Toch kreeg de afdeling er 12 nieuwe leden bij, ftl hebben en- kelp leden bedankt. Uit de vergadering kwam weder het verzoek, aandacht te wijden aan de stichting van een kleuterschool. Zowel het afdelingsbestuur als de oudercom missie zijn, gelet op de financiële te korten, waarmee besturen van kleu terscholen in grotere plaatsen worste len, overtuigd, dat een kleuterschool In deze kleine gemeente geen levensvat baarheid heeft, ook niet als de gemeen te een flinke subsidie zou geven. Het bestuur aanvaardde de opdracht ln Januari aanstaande te komen met een feestelijke propaganda-avond met een spreker en een toneelstuk. Door bemiddeling van een comité te Hardinxveld, dat-daar met mede werking der politie verkeersonderwijs op de scholen gaf, zal de heer Van der Plas, wachtmeester bij de rijkspolitie te Hardinxveld, nu ook op de Schel- luinse openbare school speciaal ver keersonderwijs komen geven. Sliedrecht. Gevonden: Auto ped, babyschoentje, portemonnale met inhoud, sjaal, armbandhorloge, schroe vendraaier, etui met glassnijder, Jon genspet, want, strandbal, nylonkous, corsage, armband, bedelkettlng, hand schoen, vaarboom, paar kinderkousjes, dameshandschoen, pet, kano, schok- riem, paar wanten, ceintuur. Inlich tingen bij de gemeentepolitie. Waddlnxveen. Gevonden: Arm bandhorloge, shawl, motorhandschoen handschoen, portemonnale met in houd; dameshoed; wantjes; combina tietang. Inlichtingen op het politiebu reau. i s nM 1 TWEE»!- BLAD VTFr^^AP VOOR ZUIP HOLLAND EN UTRECBT— Schoenhovensche Courant. VRIJDAG 18 DECEMBER 1983 LANDBOUW EN VEETEELT. HOE GROOT MOET EEN ZUIVEL FABRIEK ZIJN? uiteraard alleen door de betrokken verenigingen zelf gegeven worden. Het grote voordeel van dit onderzoek is dat wij thans beschikken over nauw- 4 keurige gegevens, terwijl vroeger over De vraag hoe groot een zuivelfa- de concentratie werd gesproken zon- briek moet zijn, is al zo oud als de der dat men wist om welke bedragen zuivelindustrie zelf. In de loop van de het eigenlijk ging. Volledigheidshalve jaren zijn honderden kleine fabriek- vermelden wij nog dat in Denemar- Jes opgedoekt en vervangen door gro- ken juist door 16 fabrieken besloten ls, tere. Dat was vooral het geval in de een centrtüe boterfabriek in te rich- eerste kwart eeuw van de zuivelindus- ten, die dus de room van deze 16 zal trie, toen in sommige streken van het ontvangen en verwerken, land talloze kleine kaas- of boterfa- brlekjes ontstonden, die dikwijls op handkracht waren ingericht. Deze maakten spoedig plaats (ADVERTENTIE LM.) GEVERNI8TE APPELS. Amerikaanse appels zien er aMiJd prachtig uit, maar de smaak valt dik- k'e'ne «toomzuivelfabrieken, waarvan WonZe^füne uiter'. de meest levenskrachtige zich in de krijgen zij doordat de appels wor- loop van deze eeuw ontwikkeld heb- den behandeld met een soort was, die ben tot flinke bedrUven Wat echter een mooie glas gee*. Dit kan zowel destijds een grote fabriek w'.s met bij- gebeuren door de appels in een vloei voo'beeld 5 mlllioen kg melk pei jaar stof te dompelen, als door ze te bespui- wordt thans een bescheiden bedrijf ten. De bewerking wordt in Amerika genoemd. Men vraagt zich dan ook af genoemd „coating", terwijl men in fabrieken met een aanvoer van deze Nederland spreekt van vernissen van giootte nog wel bestaansrecht hebben appels. Ook in ons land zijn proeven Hierdoor voelt men de noodzaak om genomen, waarbij het niet zozeer was meer samenwerking tussen de fabrie- begonnen om het mooi glanzende ken tot stand te brengen, waardoor schilletje, als wel om vna te gaan of wellicht een aantal bedrijven zou kun- hierdoor de appel minder aan vooht- nen worden opgeheven. Dit noemt men verlies onderhevig zou zijn. Door het de concentratie van de zuivelfabrieken bedekken van de schil met een ver- Aangezien echter slechts bij uitzon- nislaagje wordt de verdamping gerin- derlng een fabriek zichzelf opheft, »nt- gor en zal de de appel dus minder moet deze concentratie veel bezwaren, spoedig gaan rimpelen. Het vernissen Dit bleek bijvoorbeeld het vor t.e jaar echter de huid van de appel toen op de Vo'kshogcschool te Bakke- nie* geheel afsluiten, anders stikt de veen een bijeenkomst aan het concen- wegens zuurstofgebrek, ver- tratievraagstuk werd gewijd. De Frie- haar goede smaak en bederft. De se Zuivelbond heeft daarom een on- Nederlandse proeven hebben niet ge- derzoek laten instellen naar de vraag resu"8r^n da* wat de meest aanbevelenswaardige MHwïfdoen' metn» - ..u. „„„.„u-i.i, het dus wel blijven doen met het na- ^fi i Het verslag waarschijnlijk ook wel zo gezond is. van dit onderzoek is dezer dagen ver- 6 schenen en de conclusies blijken van ROOM IN TABLETVORM. dien aard te zijn, dat er zowel van voor- als nadelen van de concentratie De Kopenhaagse fabrikant Th. Har gesproken kan worden. neer een bakker bijvoorbeeld bij alle - moeite en zorg, die hij als zelfstandige geapronci nmi wo.ucu. Wel blijken f®l„Pnffi^h)ondernemer heeft niet meer zou ver- de voordelen groter te zijn dan de na- ^e\h°de Voiïpn!f Ha dienen dan zijn knecht, of wanneer 'n delen. Zo zijn de verwerkingskosten fabrieksdirecteur naar huis ging met van de melk in grote fabrieken per 100 J? hetzelfde loon als zijn boekhouder! Wij kg. lager dan in kleine fabrieken. Ook 00rdeel over dit nieuwe pro- kunnen dan ook nlet anders conclude- de posten rente en afschrijving vallen gj t uItgebracht De uitvinder wacht ren dan dat de Practisch5 waarde van In het voordeel van de grote fabrieken thans op de f^keuriM dOof de het hu,dig« prijsbeleid door steeds Uit. Daarentegen wordt de melkaan- Qeenge Dienst voor de Volksgezond- grotere groepen boeren op grond van voer duurder, doordat de melkritten heid De tabletten zouden uit zuivere de '«iten ernstig in twijfel wordt ge- langer worden. Ook heeft men onder- rQOm bestaan en geen bijsmaak heb- trokken. Zou het niet nodig worden socht welke voordelen er zijn aan het ben. Ook zouden zij gedurende onbe- om d« gehele landbouwpolitiek eens centraal karnen van de room van bij- perkte tijd bewaard kunnen worden, grondig te herzien? voorbeeld drie fabrieken. Bij de be- jjën tablet van 2 gram is voldoende drijven, die men daarvoor uitkoos be- voor een kop koffie en voor de ver rekende men f 18.000 voordeel per Jaar vaardiging van zo'n tablet is 6 gram doch daartegenover f 4500 nadeel. Een koffieroom nodig Wij kunnen ons stellen dat GEMENGD NIEUWS. DIRECTEUREN AANGEHOUDEN. Ds 40-jarige A. J. F. en de 37-Ja- rige J. F., broers en beide directeu- netto-voordeel dus van ruim f 10.000 niet goed voorstellen dat aan deze De vraag is of men voor een dergelijk room geen stoffen zouden zijn toege- u U1UC1B cu bedrag moet overgaan tot inkrimping voegd, die het ranzig worden van het naamioze vennootschap of zelfs sluiting van bepaalde bedrij- melkvet beletten want vet melkpoe- te Rotterdam zyn ter beschikking van ven. Het antwoord op deza vraag kan der is niet lang houdbaar. de justitie gesteld. Kort voordat hun N.V. in September in staat van faillissement werd ver klaard, zouden zij voor enkele duizen den guldens aan goederen baby artikelen uit hun magazijnen on dergebracht hebben bij crediteuren, dit om hun schuld te delgen. Een andere crediteur ontdekte dit Nadat de prQsen der salvelproducten reeds belanrrQk zijn gedaald en nam de politie in de arm. Hij en de en de baconprtys enkele malen Is verlaagd, Is nn vr(J plotseling ook medeschuldeisers zouden door de han- de klad gekomen in de elerpr(Ji Nd zijn melk, varkens en eieren de delingen van de F, s benadeeld wor- drle voornaamste bronnen van Inkomsten van de boeren en wel in den, zo meende hij. het bijzonder van de gemene de bedrijven op het tand. Wanneer dese KBUPP WEER TE PAARD, prijsdalingen zich voortzetten, ziet het er voor hen dns niet zo goed Het Concern van Friedrlch Krupp ln uit. Tot nu toe is daartegenover alleen maar een maatregel gesteld. Essen heeft thans weer meer dan waardoor de prijs van de voergranen op poll blilft, maar daar heeft 25.000 arbeiders, zo is door de leiding een boer niet veel aan, wanneer ht) dit graan evenala ander vee- der onderneming medegedeeld. De voeder alléén maar In eigen bedrijf verwerkt. herbouw van de Krupp-fa brieken heeft vooral in de loop van dit jaar Dat wil seggen dat ln die prijs grote vooruitgang gemaakt. De groot- wel een vergoeding Is berekend, gte Krupp-fabriek in Essen is nu de voor de dagelijkse handenarbeid locomotieven-fabriek, waar 3700 van de boer, maar nauwelijks mensen werken Vier-vijfden van de iets voor het feit, dat hij als productie der fabriek was dit jaar zelfstandige ondernemer ook an- voor export bestemd. Aan Zuid-Afri- der werk heeft te doen (zoals ad- ka levert Krupp honderd locomotie- mlnlstratle) en een groot risico te dragen heeft. Het Landbóuw- Economisrh Instituut had bere kend dat hiervoor minstens Voordeel zit er alleen ln de mono polieheffingen op graan wanneer men dat graan verkoopt, of wanneer de verkoopprijzen van de veeteeltproduc ten er door worden opgehouden. Dit ls echter niet het geval, wanneer een groot aanbod op de binnenlandse markt drukt wegens een tekort aan exportkansen. Er is wel steeds gezegd dat bij invoering van monopiheheffin- gen op veevoeder compensaties (dat wil zeggen tegemoetkomingen) aan de veehoudertjproducten zullen worden gegeven, maar tot nu toe ls het bij beloften gebleven. Er is nog geen en- DE EMIGRATIE 1950—1952. De zojuiit verschenen publicatie van het centraal bureau voor de sta tistiek, buitenlandse emigratie 1950 1952, geeft, in aansluiting op die over de jaren 1948 en 1949, in 50 tabeiien en 8 grafieken, een uitvoerig over zicht van omvang, richting en sa menstelling van de emigratie uit ons land. In de na-oorlogse periode 1946 t.m. 1952 blijken 457 000 personen uit ons land te ziin vertrokken, waartegen over evenwel een vestiging van 394 000 personen is geregistreerd. Per saldo bedroeg het vertrek-overschot in dit tijdvak dus 63 000 personen of gemid deld 9.000 per jaar tegenover een ge middeld geboorteoverschot in ons land in deze periode van 169.000 per jaar. Zonder vestiging en vertrek uit en naar Indonesië, Suriname en de Ne derlandse antillen bedroegen vertrek en vestiging in deze periode resp. 326.000 en 148.000 personen en het emigratie-overschot 178.000 personen of gemiddeld 25 000 per jaar. In de laatste jaren lag laatstgenoemd aan tal belangrijk hoger n.l. 43 000 in 1951 en 54 000 in 1952. De belangrijke rol van de stichting landverhuizing Nederland bij de emi gratie naar overzee blijkt wel hier uit, dat van de 145.000 in de jaren 1948 t.m. 1952 naar Canada, Amerika, Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, Austra lië en Nieuw-Zeeland geëmigreerde Nederlanders er 133.000 door tussen komst van de stichting zijn vertrok ken. Van de vele andere gegevens is o.m. nof vermeldenswaard dat van de 90 000 in 1951 en 1952 naar bovenge noemde immigratiegebieden vertrok ken Nederlanders er 1.275 in het jaar van emigratie naar Nederland terug kwamen. NEDERLANDSE ZUIVELEXPORT. Op de jaarvergadering van de Gro ninger Zuivelbond heeft de voorzit ter van de Kon. Ned. Zuivelbond, de heer J. A. Geluk uit Den Haag mede gedeeld, dat de Nederlandse zuivel- export met name die van boter, in 1954 naar alle waarschijnlijkheid niet die omvang weet te behouden welke in het afgelopen jaar werd bereikt. België betrok dit jaar niet minder dan 26.000000 kg. Maar het is vrijwel zeker dat men dit cijfer in 1954 niet zal halen. België produceert zelf steeds meer boter, terwijl ook de mar garine in dit land een steeds groter afzetgebied verovert. Dit, aldus de heer Geluk, geldt ook voor een an dere belangrijke afnemer namelijk West-Duitsland terwijl men ook aan Engeland in 1954 een zware dobber zal hebben. Hier zal namelijk dit voor jaar de boter niet meer gerantsoe neerd zijn waardoor ook de regerings toeslag op dit product zal worden op geheven. TWEEDE KRUISER IN DIENST GESTELD. „De Zeven Provinciën" De commandant van de nieuwe krul ser „De Zeven Provinciën", kapitein ter zee G. B M. van Enkel heeft gis teren het schap, liggende bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij officieel in dienst gesteld. De bemanning stond „alle hena voor de boeg" aangetreden, toen het plechtig ogenblik de vlag, geus en wimpel werden gehesen, tezamen met de onderscheldingsvlag van de waar nemende vlagofficier materieel. De tamboers ij pijpers van de ma rinierskapel van de Koninklijke Mari ne bliezen de vaandelmars, waarna de kapel het Wilhelmus ten gehore bracht. Job zei tot zijn huisvrouw: „Zouden we het goede van God ontvangen en het kwade niet ontvangen?" De gelovige mens weet, dat zijn houding in het leven zo moet zijn. Doch wanneer een zware slag een mens treft, dan is het menselijk, dat wij die lijdensbeker graag voorbij zou den hebben zien gaan. En toch ervaart een mens niets wat niet voor hem is weggelegd. Wij we ten toch allen, dat we niet veel leren in tijden van voorspoed, doch des te meer in de dagen van tegenspoed. Hoe juist zeide onze Koningin in de rampdagen: „Waar leed is, is zegen". Men moet het lijden tot in z'n diep ste diepten geproefd hebben om dit ie kunnen zeggen en onderschrijven. Wanneer we zien, dat anderen veel minder te dragen krijgen dan wij, wil dit nog niet zeggen, dat zij ook ge. lukkiger zijn. Daarbij komt dat^e sterke meer verduren kan en dat klei ne teleurstellingen voor de zwakke grote beproevingen zijn. Want beproevingen zijn het voo* ons alien, het grote en het kleine ver driet. De Koningin zeide onlangs ook: Al hoewel de zin van het leven ver bo ven onze bevatting ligt, voel ik hier de Goddelijke Liefde, die hen, die hot heel zwaar hebben, door 's levens spoedcursussen heen langs de kortst mogelijke weg naar hun bestemming laat gaan en hun om zo te zeggen ver zwaarde taken opgeeft, omdat ze hot aan kunnen. En hoeveel begrip krijgen zij voor anderen, hoeveel steun kunnen zij me demensen geven. Wanneer we nog versuft zijn van do slag, die ons trof, kunnen we dit alles niet dadelijk overzien, hoewel we wel ervaren, tot onze eigen verwondering, dat het diepste leed grenst aaa do hoogste blijdschap. Wanneer we dan kunnen komen tot aanvaarding, niet alleen van het goe de, doch ook van het kwade, dan kun nen we het leed doen verkeren in ze gen. (ADVERTENTIE I, M.) ven. Voorts zijn belangrijke contrac ten met Indonesië en India gesloten. De machinefabrieken en constructie werkplaatsen Rheinhausen. die even- HOI»! ufti unituvr ihiiihicii» i fc_ worden eens *ot het Krupp-concem behoren, cent per kg. melk meest worden rd-omzetten berekend, geeft slechts 4.25 cent regering M.- - - De zandboer krijgt dus niet mm «.»«- «.J kele maatregel aangekondigd waaruit dfln een derde yan hetgeen het l.E.I. de ijzergieterij werd uitgebreid. >1» «"«'laagste vergoeding aeonaro. hebben in dit jaar record-omzetten gehad, ook hier voor twee-derden dank ■IHzij exportopdrachten. Ook de produc- meer tie van de vrachtwagenfabriek en van ZIEKENFOND8IN8CHRUVING VAN WATERSNOOD- H-t iiitMHvon van me romoensa- werke,Uke Pr«s van de me,k toch ho- De Ziekenfondsraad heeft aan de .«L hJS^niet nacriatan^rote Rer was dan de «arantlePrtjs Doch nu fondsen verzocht, de registratie van ticregeling heeft niet nagelaten gr alle zuivelproducten zo zwak In de watersnood-slachtoffers met ingang ongerustheid te veldekken en wij - markt uggerii js te verwachten dat in van 3 Januari 1954 stop te zetten tot I"' «"«««l i««r r««lM d. e,- d« n<,rm.te inschritving^uneen rantie wel zal moeten nakomen. Over terug te keren. 1952-1953 bedroeg de garantieprijs 20 cent per kg. melk met 3,5% vet en waars/iljnlijk heeft de melk gemiddeld 20.2 /ent opgebracht, wat dus slechts 1% boven de garantieprijs was Een zeer kleine daling is dus voldoende om het nodig te maken dat de regering dia flliciiddKaic vcigucuuiB aoiutdiii. is waardoor de gevolgen van de mono- Vro,^r behoefde men zich daar niet polleheffingen voor de verschillende dnjk om te maken aang«len de groepen van veehouders dragelijk wor- den. Het uitblijven van die compensa- van de regering moet verlangen dat zij zeer spoedig bekend zal maken wat zij voornemens is voor de veehouderij te doen. Dit klemt des te meèr, doordat de garantieprijs voor melk voor de zandgebieden erg krap is be rekend. Op tal van vergaderingen is dit de laatste weken naar voren ge- finanoleel bijspringt. komen. December ls nu eenmaal een Volgens de thans geldende garantie- echte vergadermaand. waarin allerlei prys ral dan de zandboer nauwelijks verenigingen op landbouwgebied bij- meer krijgen dan een landarbeider en0 een komen en waarbij dan natuurlijk niemand zal willen beweren, dat dit nrigjfndM overeenkomt met de veelgeprezen „bestaanszekerheid", die de laatste ja ren dé boeren van overheldszijde in het vooruitzicht werd gesteld. Tntegen- zowel de voorzitters als verschillende deelnemers aan de vergaderingen hun mening zeggen. Nu, wat betreft de melkprijs, hebben zij hun teleurstel ling niet onder stoelen of banken ge- deel, wat de regering thans toezegt. stoken, vooral niet in de zandgebie den. die inderdaad grote kans lopen zwaar gedupeerd te worden. Zoals men komt dichter bij het minimumbestaan dat vóór 1940 uit de crisismaatregelen voortvloeide, maar lijkt helemaal niet weet Is de garantieprijs voor de melk op het redelijke inkomen, waarvan de berekend op de kale kostprijs van het ik zand. landbouw zich zeker waande. Wat zou men in andere bedrijven zeggen wan- ADVERTENTIE I.M.) Hoor Se Vogelt, hoor de Rodio, hoor Uw hoiogeooteo, hoor olie- weerdoor hel door on gebrachte Zwltoene OMIKRON HOORAPPARAAT Edel too loon, edel van conatrnr'ie OR MET HET RECEPT Vflff ..UW OOGPRTS f1RRR_ Steeds verne batlurijen voor alle typen boorapparaten WIJ melon gaarne hel voltage van Uw onde hnitertjen. De Utrechtse rechtbank heeft een zèak behandeld die vrijwel een gehele dag in beslag nam. Het betrof hier een aantal gevallen van oplichting en-of verduisteringen, dat de 46-jari- ge emballeur C. G. te Amsterdam was ten laste gelegd. Enkele jaren gele den had de verdachte te Amsterdam een „nationaal transportbedrijf" op gericht, dat bijkantoren had in ver schillende plaatsen des lands. Door 't organiseren van filmavonden wist hij mensen voor emigratie te interesseren met de zakelijke bedoeling dat hij het transport der goederen dan wel de passage op de boot voor hen zou ver zorgen, Zo wist hij twee Poolse arbei ders te Utrecht voor te spiegelen dat zij binnen drie maanden naar Canada konden emigreren en daar bovendien door zijn toedoen een baantje zouden krijgen. Daarvoor moest een bedrag van f 72.50 worden gestort, bestemd als voorschot op te maken onkosten, en f 100 voor de „Stichting Landver huizing Nederland", plus f 150 voor boeking van passage. De emballeur ontving de gelden doch de betrokke nen zagen hiervan geen cent terug. Van verzekering der goederen op een „all-risk" polis voor zekere M. V. te Zeist kwam ook niets terecht, even min als van de passage die verdachte zou hebben geboekt voor de bouwon dernemer J. R. te Laren, die hij een plaats op de eerstvolgende boot naar Canada in het vooruitzicht stelde. De gestorte f 1800 konden achteraf niet worden teruggevorderd. Ook de aan nemer C F. te Huizen, die aan ver dachte een bedrag van ruim f 2700 verstrekte voor het vervoer van twee auto's naar Nieuw-Zeeland, werd de dupe van diens bemoeiingen. De toegezegde boten bestonden slechts in de fantasie van verdachte, die uitvoervergunningen had toege zegd, doch niets in orde maakte voor zijn cliënt Wel veroorloofde hij zich zonder toestemming van de aannemer met een der auto's een tochtte naar Duitsland te maken om daar zijn doch ter af te halen. Tenslotte had hij mevr. B. te Amsterdam een bedrag van f 399,20 afhandig weten te maken voor de verzending van haar goederen naar Canada. Op de dag van het vertrek bleek de Holland-Amerika lijn echter nergens van af te weten, zodat de goederen moesten achterblijven. Een uitgebreid getuigenverhoor staafde de ten laste gelegde feiten, die de verdachte alle trachtte te ont kennen, met uitzondering van het ge bruik maken van de auto van F. In geen geval achtte hij zich schuldig aan oplichting, daar hij beweerde nooit de bedoeling te hebben gehad de men sen te benadelen. De officier van justitie meende, dat de verdachte door een weefsel van verdichtsels het publiek had misleid en achtte alle punten van de dagvaar ding bewezen. „Hij heeft de mensen koeien met gouden horens beloofd", aldus de officier, die de verdachte een gevaar voor de maatschappij noem de, en tegen wie hij drie j genisstraf met aftrek eiste. De raadsman van G„ was niet over tuigd dat hier oplichting in het spel" was, aangezien dan opzet aanwezig zou moeten zijn. Volgens hem zou er eerder sprake kunnen zijn van ver duisteringen en hiervoor achtte hij de TEGEN HOEST PASTI LLES VALDAMILD geëiste straf te hoog, gezien het lang durig voorarrest dat zijn cliënt reeds heeft ondergaan. De rechtbank zal 29 December von nis wijzen. HARINGOVERVLOED. Ook al dofr het xaebte weer? Het is sinds mensenheugenis niet voorgekomen, dat er zo laat in het seizoen door de treilers in het En gelse kanaal zulke enorme hoeveelhe den verse haring worden gevangen als in de afgelopen dagen het geval is geweest. De schépen uit IJmylden maken reizen van ongeveer een week en komen met soms 2000 tot 2500 kis ten, waarvan een gedeelte op het dek moet worden geborgen, naar de ha ven terug. Het gevolg van deze over vloedige aanvoer is echter, dat de markt al deze haring niet kan ver werken en de prijs dus ingezakt is. Dit heeft weer tot gevolg, dat grote hoeveelheden haring naar de vismeel- fabrieken verdwijnen. Gisteren zijn bijna 3000 kisten verse haring, .door- gedraald". Ook in Frankrijk, waar de treilers van Boulogne in het Engelse Kanaal op haring vissen, heeft men met het zelfde probleem te kampen. Er komt zelfs doorgedraaide haring uit Bou logne naar de IJmuidense vismeel- fabriek. Zes straaljagers ver ongelukt. Boven Engeland Woensdag zijn zes straaljagers bo ven Engeland verongelukt, hetgeen ds dood veroorzaakt van twee vliegers, terwijl een derde zwaar is gewond. Een der verongelukte toestellen was een „Sabre" van de Canadese luchtmacht, die op een veld neerstort te, waarna zich een ontploffing voor deed. De bestuurder kwam om het leven. Vier straaljagers kwamen met el kander in botsing, toen zij in dichte mist in formatie vlogen. Twee der toestellen werden bij noodlandingen geheel vernield. Een der vliegers werd ernstig gewond. Het zesde verongelukte toestel was een „Vampire-"-straaljager van de Havilland-vliegtuigenfabriek. Dit vliegtuig viel gedurende dichte mist boven Noord-Wales te pletter, waar bij de burger-vlieger om het leven kwam. f t UILIETOH DOOR HENK VAN HEESWUX Een enkeling dreinde, maar verder zweeg iedereen, zich bewust van het doodsgevaar, waarin men verkeerde. Bas de hond van Van Vliet, sprong ®p een geg»? ven ogenblik jankend in het water en zwom weg Boven het lawaai van de stormwind hoorde men ai en toe het geloei van één of meer koeien Harm dacht aan zijn vee, zes tien beesten, de «*ier, de varkens, mee dan tweehonderd kippen en de twee geiten, die van Jahnie waren. Ze zouden allemaal wel omgekomen zijn ln de razende stroom De Ida polder lag laag en het water zou zeker al een meter of vier hoog staan. Zelfs degenen die niet meer hadden kunnen vluchten en hun heil eezocht hadden op de hoger gelegen verdiepingen, zoudpr daar door het water achterhaald worden Slechts het dak van de hoogst gelegen boerderijen zóu redding kun nen brengen Harm 'uurde op ztjn horloge half vijf Het kou zeker nog bijna drie uur duren, voor 't daglicht doorbrak. En wat dan nog? Rondom was alleen maar water en nog eens water, dat al maar hoger kwam. De buitenste man nen stonden nu al bijna tot hun middel in 't water; de anderen tot over hun knieën. Maar niemand gaf een kik. Het geluid van de ra zende stormwind, was vermengd met het golfgeklots tegen de palen, het enige, wat m enhoorde. Toen klonk plots een schreeuw. Lampen flitsten aan en men zag nog juist, dat drie mannen, die helemaal aan de buitenkant van het klompje mensen hadden gestaan, zich niet meer konden houden en wegspoelden in de kolkende watermassa. Nog eens klonk een gil en een vrouw begon te huilen. Een Jonge man riep in wanhoop uit: „O God, help ons toch. voor" we vergaan Harm, die ook aan de buitenkant stond, maar gelukkig een van de langste mannen was, riep: „Kunnen we nog niet een beetje dichter op elkaar gaan staan?". Er volgde wat beweging in de mensenmassa en werke lijk kon men een stap hoger klimmen. Doch door de min of meer onverwachte beweging tuimelden weer twee mannen in het water en verdwenen meteen, nog voor ze geluid hadden kunnen geven. Opeens begon Bezeling te zingen. Niet on vast of zenuwachtig of met verstikte «tem. Doch zoals hij al die jaren gezongen had, thuis en in de kerk: „Zo ik niet had geloofd ,dat in dit leven. Mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou, Mijn God, waar was mijn hoop, mijn moed [gebleven? Ik was vergaan in al mijn smart en rouw. Wacht op den Heer, godvruchte schaar, [houdt moed: Hij is getrouw, de Bron van alle goed; Zo daalt Zyn kracht op u ln zwakheid neer; Wacht dan, ja wacht; verlaait u op [den Heer." De eerste regel zong Bezeling alleen. Toen vielen geleiideiijk aan al de andere volwasse nen in .Allemaal op één na. Kees van der Waal, de broer van Klaas, had gezwegen. Hij stond reeds tot over zijn middel in het wa ter en hield zich met twee anderen aan de anderen vast. En toen het geluid van de laatste regel met de stormvlagen mee was vervlogen, schreeuwde hij het uit: „Nee dit is niét voor mij! Dit is mijn straf! Nu moet ik sterven, omdat ik gezondigd heb. Ik heb het gedaan, niet Klaas! IkHij werd er voor aangezien en ik moest zwijgen! Nu kan ik niet meer zwijgenGod zal mij straffen voor het kwaad, dat ik gepleegd hebIk ka nniet meer ontkomen, ik kan hem niet meer ontlopen...." Ontzetting had de anderen aangegrepen. Katrien, de vrouw van Kees, sperde haar ogen wijd open, toen ze haar man deze wan hoopskreten hoorde uiten. Ze wilde hem roe. pen, doch over haar droge lippen kon het woord niet komen. Iedereen was geschrokken door deze vreselijke bekentenis en Van Vliet was de enige, die na enige ogenblikken ont zet mompelde: „Joke had dus toch gelijk.." Andere mannen, die vlak naast Kees Van der Waal stonden, probeerden hem te kalme ren. Maar Kees rukte zich plotseling los en riep: „Laat my maar sterven! God laat me niet los en nu zal Hij me straffenIk kan niet meer.... ik kan niet meer.... God wees mij genadig. De anderen zagen hem wankelen en pro beerden hem nog te grijpen, maar een mo ment eerder was Kees reeds ondergegaan in de vloed en met hem gingen de mannen, die op het laatste ogenblik nog getracht hadden hem te grypen. Bezeling nam zijn pet af en prevelde: „God zy zijn ziel genadigDe twee kinderen van Kees waren wakker geworden door de kreten van hun vader en begonnen te huilen. Vrouwen snikten en Bezeling wilde zijn han den uitsteken om de arm van Katrien te grij pen, doch hij liet die weer neervallen. „Hier kan geen mens troosten," zei hij zacht, meer tot zichzelf dan tot de anderén, toen de jonge vrouw hartstochtelijk begon te huilen. HOOFDSTUK 14. De redding. De burgemeeester van Idadorp reed met zyn beide zoons, nadat hij opnieuw door op zichter Van der Waal gewaarschuwd was, de dyk af in de richting van de haven. Het be richt van Klaas werd bevestigd; de beide pol ders links en rechts van de haven waren reeds volgelopen. Gedurende het verder deel van de nacht reed hij op en neer en waar schuwde mensen, waar dit mogelijk was. Te gen de morgen kwam hij bij het gemaal om te kijken, of hier misschien nog mensen ge vlucht waren. De rit erheen was een waag stuk, want op sommige plaatsen stroomde 't water ook hier al over de dijk. Burgemeester De Vries had verwacht, dat hier misschien enkele mensen zouden zijn, doch tot zijn gro te vebazing en schrik ontwaarde hij enkele tientallen vluchtelingen uit Jagere reeds on dergelopen gedeelten. De mensen wilden mee doch de burgemeester zei, da* zulks onmoge- ïyk was. „Jullie staan hier nog betrekkelijk veilig." zei hy, „ik zal terug gaan om meer hulp te halen." De kalme toon, waarop de burgemeester de ze woorden sprak, had het gewenste resultaat De angst verdween en hij keerde zijn wagen om, zodat hy terug kon rijden naar Idadorp. Met een vrachtauto zouden deze mensen in twee ritten gehaald kunnen worden. Burgemeester De Vries had nauwelijks een halve kilometer gereden, of hij moest stop pen, want het water stroomde met zo'r kracht over de dijk, dat de wagen dreigde meege sleurd te worden. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 2