ik veRkonöiq QRote Blijöschap PLAATSELIJK NIEUWS Feestverlichting in een verwarrende situatie De wedstrijden voor het week-eind Veehouderij is de dupe van monopolieheffingen Ook Spierpijn I.T.'vtW.I NERVA NOVA DAMES! Door haar NITTTWaBLAP TOO» BPHLPOII.ANn EN ÜTRECBT- BehMnhoveiuclit Courant. DE BRANDWEER VERGADERDE. Alblasserdam. De traditionele jaar lijkse brandweervergadering werd dit maal Donderdagavond gehouden in de zaal van Het Wapen Van Alblasser- dam onder leiding van de hoofdcom mandant, 'de heer J. U. Smit, die com mandanten en manschappen een har telijk welkom toeriep. HIJ gaf een Jaar overzicht waaruit bleek dat ?le brand weer dit jaar 19 maal werd gealar meerd. Speciaal bracht hij de man schappen dank voor hun activiteit ont wikkeld bij de nationale ramp. Hier op volgde de uitkering der tractemen- ten. Intussen was burgemeester L. Loolj ter vergadering gekomen. De burgemeester gaf een uiteenzetting over de in opkomst zijnde Bescherming Burgerbevolking, waarin de brand weer met een zeer belangrijke taak zal worden ingeschakeld. Nadat de voorzitter de burgemeester had dank gezegd volgde sluiting deze zeer ge animeerde vergadering. Benoemd. De heer J. Scheele uit Zaamslag, tijdelijk onderwijzer aan de christelijke nationale school is met ingang van 1 Januari in vaste dienst benoemd. Gevonden: oorbel, glacé he renhandschoenen, sjaal, sigarettenko ker, alpinomuts, armbandje, melk bussen, ketelpak, bl. ketelpak met schulfmaat, kinderrijwiel, schakelriem, glacé handschoen, kinderklompje, kin derschortje, wollen sjaal, klnderporte- monnale en diverse wanten. Inlichtin gen bij de rijkspolitie. Alblgsserdam. Tafeltennis. De TTC club van de NKF trad Zater dag als gastheer op bij de jaarlijkse ontmoeting der teams Alblasserdam— Delft. Zij bonden voor de derde maal, de strijd aan om de wisselbeker, be schikbaar gesteld door de directeur der Ned. Kabel Fabriek, ir. C. F. Proos, en twee maal door Alblasser dam gewonnen. Voor beide afdelingen namen vijf teams aan de wedstrijd deel. De eindstand bracht geen directe beslissing, zij was gelijk 25—26 en bracht Delft de overwinning. 's Avonds na afloop had in Het Wa pen van Alblasserdam een bijeenkomst plaats waar de heer A. L. Sparenburg met de nodige felicitatie van de NKF Alblasserdam. de beker overhandigde. Bij de koffiemaaltijd voerden nog di verse sprekers -het woord. KERSTAVOND VOOR BEJAARDEN Alblasserdam. Geheel in het teken van het Kerstgebeuren heeft de chris telijk gemengde zangvereniging De Lofstem met haar kinderkoor B onder leiding van haar dirigent de heer M. Egberts in de zaal Concordia Zater dagavond een herhaling gegeven van haar Kerstwijdingsavond. De tachtig aanwezige oudjes kregen een kerst verrassing. Namens de algemene bond van ouden van dagen sprak de voor zitter, de heer B. v. d. Werken, woor den- van dank voor het gebodene. P.V. DE SNELVLtJCHT. Ametde. De postduivenvereniging De Snelvlucht heeft Vrijdag en Zaterdag een goed geslaagde duivententoonstel- llng gehouden in de zaal Diepenhorst, waarvoor vrij aanzienlijke belangstel ling was. De leden hadden de zaal aar dig versierd, terwijl de indeling en op stelling Juist gekozen was. De uitslag ls als volgt: Mooiste duiven van de tentoonstel ling: 1 Com. Ulttenbogaard, 2 J. van Gelderen. Hok, bestaande uit vier dui ven: 1 J. van Gelderen, 2 Jac. Riet veld Tzn., 3 Com. Ulttenbogaard. Doffer oud: 1 A. van Gent. 2 J. L. de Gans, 3 A. Tukker. Jonge doffers: 1 D. J. Bouwmeester, 2 idem, 3 A. Tukker. Jonge duiven: 1 B. Verhep, 2 J. M. de Jong, 3 idem. Late jonge: 1 A. van Gent, 2 A. v. d. Heuvel. 3 idem. Dui- vens oud: 1 A. v. d. Heuvel, 2 C. de Jong. 3 A. van Gent. Keurmeester was de heer A. Roverts van Utrecht. PLOTSELING OVERLEDEN. Araelde. Zaterdagmiddag overleed de heer C. Terlouw. De heer Terlouw was onderweg voor het bedienen van zijn klanten, werd eensklaps onwel en zakte in een, waarna de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De deelneming van de inwoners met de familie is alge meen. De overledene was ongehuwd. Gevonden: zak uien, heren handschoenen, zilverbon. Inlichtingen bij de rijkspolitie. Bevorderd. De heer J. G. de Lange zn. is benoemd toTt hoofdschrij ver op de provinciale griffie te Den Haag. WONINGHUREN. Amelde. De gemeenteraad heeft het besluit genomen met ingang van 1 Ja nuari aanstaande te woninghuren te verhogen en wel: 8 woningen aan de J. W. van Putte- straat van f 3 35 tot f 4.35 per week. 8 woningen aan de J. W v. Puttestraat van f 3.25 tot f 4.20 per week, 12 eigen woning enaan de Broekseweg van f 2.95 to f 3 85 per week. 12 woningwetwo ningen aan de Broekseweg van f 4.60 tot f 5.95 per week. 5 woningwetwonin gen aan de Broekseweg van f 4.60 tot f 5 95 per week. 12 duplex woningen aan de Broekseweg (woningwetbouw 1950), de huren blijven f 4.55 voor de beneden en f 4.60 voor de bovenwoning 2 woningen bij de openbare lagere school, de grootste woning van f 3.45 tot f 4 50 en de kléintse woning van f 2.55 tot f 3.30. 1 woning in de Nieuw- straat van f 3 tot f 3 90 per week. Begroting. Het eindcijfer van de gewone dienst op de gemeentebegroting bedragen f 171.718.03, terwijl de kapitaaldienst sluit met f 499.306 11 in ontvangsten en f 583 289 85 in uitgaven, alzo een na delig saldo van f 83983 74. Bij de algemene beschouwirgen wierp het raadslid W. R. Donker het plan op het volgend jaar een badhuis en gymnastieklokaal, waaraan grote behoefte bestaat, te bouwen. Het raads lid L. H. Diepenhorst voegde er aan toe dat dan in combinatie een brand weergarage er aan toegevoegd kon worden met het oog op de verwarming De voorzitter Juichte de stichting, vooral van een badhuis ook toe, ter wijl aan een gymnastieklokaal en brandweergarage reeds lang behoefte bestaat Alleen de plaats vormt een probleem. De kosten van de stichting zullen een belangrijke ml spelen, maar het gemis van een batfiuls en gymnas tieklokaal wordt door iedereen gevoeld ZES MAANDEN VOOR KOPER DIEFSTAL. Ammerstol. De rechtbank te Rotter- tam veroordeelde de «-jarige mach.- nale houtbewerker F. G. IJ. en de 24- jarige landarbeider J. R. uit Bergam bacht. wegens diefstal uit een schuur van 1700 kg gebruikt koperdraad toe behorende aan de P.T.T. ieder tot een half jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde, lijk met drie jaar proeftijd. De eis was tegen ieder acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proef ijd en onder toeziehtstelllng van het Leger des Heils. De 40-jarige expediteur T. G„ die zijn vrachtauto tegen een beloning van 100 had beschikbaar gesteld, werd veroordeeld tot 40 of 20 dagen hechtenis. De eis was 50 of 25 da gen. Notabelen. Bij de Zaterdag middag gehouden stemming zijn tot notabelen bij de Ned. Herv. Ke-k ge kozen, de heren A. de Jong, T. de Man en J. Scheer. ANJERFONDS. Ammerstol. Het Anjerfonds heeft aan de muziekvereniging „Excelsior" een schenking toegezegd van 500.— voor het instrumentenfonds, op voor waarde. dat de vereniging voor de nog ontbrekende gelden voor de aankoop van nieuwe Instrumenten moet zor gen. Dit is de tweede keer dat Excel sior van het fonds een schenking ont vangt. De gemengde zangvereniging „Aurora" en de H. Zanen Kleuter school ontvingen reeds eerder een bijdrage uit het Anjerfonds. Kerstspel. Zondagavond voerde in de Ned. Hërv. Kerk de afd. Schoonhoven van de V.C.J.C. een kerstspel op. Na opening door Ds. Hugenholtz. werd gezamenlijk gezon gen. Nu zijt wellecome. Hierna werd het spel vertoond, dat de aandacht der vele aanwezigen tot het einde boeide. Ds. hugenholtz sprak een slotwoord. KERSTCONCERT. Kinderdijk. De door twee kerstbomen in kerstsfeer gebrachte zaal van het Volksgebouw was Zaterdagavond tij-_ dens het concert, verzorgd door het christelijk dameskoor Deo Cantemus, de kinderkoren Marijke, het meisjes koor Polyhymnia, geheel gevuld. Er werd een keurprogramma van Kerst-composities uitgevoerd en na de pauze was er een massa-zang met or kest begeleiding van een zestal zeer bekende kerstliederen. Het was een onvergetelijke avond, die door de presidente, mevr. Schults met dankgebed werd gesloten. (ADVERTENTIE l M Maak 'n einde ui dit ondragelijk» jinrbrud» kiem «n o! mm RannUi. en op 't zelfde moment is dat zuur branden geblust. Geen wonder, dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver- 'pakt één voor één. Ze zijn smake. lijk engemakkelijk in te nemen zonder water of wat ook. ROTTERDAMSE TURNBOND. Krimpen aan de IJssel. Een steeds weerkerend turnfestijn in de winter vormen de vaardigheldsproeven, die worden afgenomen door de Rotter damse Turnbond. Zaterdagmiddag- en avond vonden deze plaats in het gym nastieklokaal van de openbare lagere school te Krimpen aan de IJssel, Hieraan namen deel de gymnastiek verenigingen Sparta van Krimpen aan de Lek, CGV van Capelle aan de IJssel, WIK van Kralingseveer, OKK van Ouderkerk aan de IJssel, Olympia van IJsselmonde en KDO van Krimpen aan de IJssel. Zoals altijd heerste 'n prettige, maar wat gespannen stem- n\ing. De turnsport is nu eenmaal een sport met juichende supporters langs de lijn, maar ieder deelnemer moet zijn kunnen tonen onder het alziende oog van de jury van de Rotterdamse Turnbond. Toch bleek na afloop van de avond dat van de 196 deelnemers (sters) er 168 waren geslaagd, zijnde 85.7%. Een zeer hoog percentage, waar men zeer mee ingenomen tvas, daar het gemiddelde van de Rott. Turn bond 60% bedraagt. Een bijzondere prestatie leverde de heer A. Klip van Sparta van Krim pen aan de Lek, diq in de keurklasae heren 51,7 punt wist te behalen en daardoor het hoogst aantal punten be haalde dat tot nog toe ln de Bond is behaald. Ongetwijfeld een felicitatie waard. Na afloop werden er door de verte genwoordiger van de Rott. Turnbond nog waarderende woorden gesproken. De heer Knake dankte hierbij ook de vereniging KDO voor het vele werk wat wéér was verricht. Aan de da mes Ida de Groot en E. v. d. Lip van Krimpen aan de IJssel overhandigde hij het gouden speldje, omdat ze voor de achtste maal de vaardigheldsproe ven met goed gevolg hadden afgelegd. De vertegenwoordiger van KDO. de heer Heuvelman overhandigde de da mes als blijk van waardering 'n fraai bouquet bloemen. Verkiezingen Herv. Gemeente. Lekkerkerk. Gekozen tot ouderling (vacature v. Zwienen): J. A. Broere (vacature v. d. Heuvel): G. Kalkman Gekozen tot diaken (vacature J. A Broere). W. Mudde. Gekozen tot ou derlingen-kerkvoogd (vacatures v. Lare en Verwaal): H. Ligthart Schenk en A. P. Streefland. Allen namen hun be noeming aan. GEZELLIGE MIDDAG. Voor ouden van dagen. Lekkerkerk. Zaterdagmiddag had den de Plattelandsvrouwen te Lekker kerk haar gezellige middag met de ouden van dagen in de grote zaal van Amicitia. Ongeveer 120 ouderen had den aan de uitnodiging gehoor gege ven. terwijl ongeveer 110 leden aan wezig waren en enkele genodigden, waaronder het college van B. en W. Toen allen om de feestelijk met bloe- men verrierde tafeltjes pleet» hadden genomen, opende de presidente me vrouw HoogenboezemVan Zoest de bijeenkomst. Ze heette de ouderen. «s genodigden en ook de leden hartelijk welkom, en hoopte dat het voor allen een prettige middag zou worden Na het bondslied door de leden kwam het koortje van de Plattelend». vrouwen met zang Een potpourri van schoolliedjes onder leiding van de heer Van Egmond oogstte veel bij val. De heer en mevrouw Berkouwer die de vorige dag 50 jaar getrouwd waren geweest, werden op het podi um geroepen, en er volgde een spon tane ovatie van de zaaL De heer Van Egmond speelde enkele oude dansen, die de jonge jaren weer in herinne ring brachten. En nu kwam het hoogtepunt van de middag. De reis van de ouden van dagen van 1952, toen zijn naar Ouwe- hands Dierenpark geweest waren, ge filmd door de heer C. A. den Oudsten Er was veel enthousiasme, temeer daar de meesten zichzelf op het doek zagen. Daarna, de watersnood, en wel hoofdzakelijk de schade aangericht in de Krimpenerwaard. De film over de hennepteelt viel bijzonder ln de smaak te meer omdat dit bedrijf hier vroe ger zeer veel werd beoefend. De heer Van Es dankte de Platte, landsvrouwen voor haar prachtig ini tiatief en was de tolk van de vergade ring toen hij zei dat ze weer enkele uren ln herinnering hadden geleefd De presidente sloot met een woord van dank aan allen deze bijeenkomst en zeer voldaan verliet leder Amicitia AARDGAS IN LEXMOND. Lexmond. Bij werkzaamheden voor de rijkswaterstaat werd in Lakerve'd door arbeiders, bij boringen op onge veer zeven meter, gas waai genomen, dat uit de grond opkwam. Bij nader onderzoek bleek het brandbaar te zijn. Lexmond. Collecte. De collec te voor de Unie, Een school met de Bijbel, heeft in Lexmond f 631 opge bracht. UITVOERING EUPHONIA. Meerkerk. De muziekvereniging Eu- phonia gaf Donderdag- en Zaterdag avond in het hotel Brughuls haar eers te winteravond-uitvoering, onder lei ding van de heer L. J. Gerrits uit Go- rlnchem. Uitgevoerd werd een zeven tal muzieknummers, die voor een aan dachtig publiek zeer goed werden ge speeld. Het daverend applaus was ze ker verdiend. Na de pauze werd door de toneelclub Volksonderwijs uit As- peren opgevoerd het toneelspel van W. Dumont „Geef mij uw hand". Dit werd aardig vertolkt. Tot slot was er nog 'n verloting tot dekking der gemaakte kosten gevolgd door een dansje. ^Molenaarsgraaf. Collecte. De coMocie/^óor de Zondagsschool Benja min neeft f 227.35 opgebracht. RAADSAGENDA. Moordrecht De gemeenteraad zal op 30 December a.s. dit jaar voor de laat ste maal bijeenkomen. Als voornaam ste punten vermeldt de agenda: de vaststelling van een nieuwe brand weerverordening. zomede wijziging der gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverlening ingeval van brand. Tenslotte een zeer belangrijk voorstel tot reorganisatie van het ge meentelijk bouw- en woningtoezicht. Moordrecht. Dimmen. Voor do competitie in het district Gouda speel de de damvereniging Moordrecht tegen Schoonhoven. De uitslag luidt als volgt P. PalsgraafG. A. van Egmond fr—2 G. M. van JeverenM. Droog 1—1 R. Overes—N. W. Veer 2—0 N. Bos—B. de Hoop 2-0 P. TwigtJ. Huisman 2—0 H. Admiraal—N. Bouter 1—1 J. VerhoefA. Mesker 20 J. Blom—P. de Jong Jzn. 11 J. van der Panne—J. J. v. Oosterom an J. van der PanneJ. J. v. d. Horst 2—0 M. C. Terlouw—C. van Oosterom 0—2 Moordrecht wint met de cijfers 137. Het tweede tiental van Moordrecht won van Schoonhoven 2 met 11—0. Jubileumuitvoerlng Perséverance. Nlenwerkerk aan de IJssel. De ge mengde zangvereniging Perséverance herdacht Woensdagavond haar 25 jarig jubileum. De voorzitter, de heer C. den Toom heette Inzonderheid B. en W. met hun echtgenoten welkom en ver der de afgevaardigden van diverse ver enigingen. HIJ herdacht de leden die door de dood aan de vereniging ont vallen waren. Voor hen werd staande enige ogenblikken stilte in acht geno men. Hierna zong het koor onder lei ding van de dirigent K. J. de Beun, een viertal liederen, die met grote aan dacht werden aangehoord. Van de gelegenheid tot feliciteren maakte allereerst gebruik de bescherm heer van de vereniging, burgemeester Vogelaar, gevolgd door een rij van vertegenwoordigers van diverse ver enigingen en zusterverenigingen, die veelal hun goede wensen vergezeld de den gaan van diverse geschenken. Van de liederen die rtu volgden vie len vooral op enkele operakoren. Het was een avond van zanggenot. Door eigen krachten werd het toneel stuk ln twee bedrijven: De truc van Tinus, van Gerard Nielen ten tonele gebracht, waar danig om gelachen werd. Een verloting ter bestrijding van de kosten bracht f 150 op. Benoeming. Tot onderwijzer aan de bijzondere school aan de 's Gra- venweg is benoemd de heer H. Bier- 1 ma te Nieuw Vennep, die op 1 April in functie hoopt te treden. Gevonden: kinderwantje, hondje, klnderportemonnale, dames glacé handschoen. armband, glacé handschoen, dameshandschoen, man- chesterjas met portemonnaie, ceintuur, deel van koplamp van een auto, sjaal en klnderportemonnale. ADVERTENTIE I M en rheumatische p0nen wröft U weg met Ned. Herv. Kerk. Nlenwerkerk aan de IJssel. In de Ned. Herv. Kerk werden tot ouderling ge kozen de heer R. Frederikse, L. Kar- reman en A. Verduyn en tot diaken de heren Jac. van der Ham en Jac. v d Linde. DS. A. C. H. VOLLENWEIDER 76 JAAR. Nlenwerkerk aan de IJssel. Woens dag hoopt ds. A. C. H. Vollenweider, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwerkerk aan de IJs sel en thans woonachtig te Zeist ze ventig jaar te worden. Ds. Vollenweider werd 23 December 1883 geboren en in 1918 door het pro vinciaal kerkbestuur van Utrecht toe gelaten tot de Evangeliebediening ln de Ned Herv. Kerk. Op 6 October van dat zelfde jaar verbond hij zich aan zijn eerste gemeente te Staveren Daar na stond hij achtereenvolgens nog te Cubaard (classis Franeker 1921—1927; Birdaard en Janum (classis Dokkum) (1927—1930 en te Joure 1930—1935. Op 1 December 1935 deed ds. Vol lenweider zijn intrede in Nieuwerkerk aan de IJsseL Deze, zijn vijfde en laatste gemeente diende hij tot 31 De cember 1948, toen hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Daar na was de jubilaris hulpprediker té Overlangbroek tot 1951. CHR. NAT. VAKVERBOND. Nieuwerkerk aan de IJssel. Het Chr. Nat. Vakverbond belegde Woens dag in het verenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk een propagandar avond. De heer Ten Heuvelhof, be stuurder der Chr. Bonk van Over heidspersoneel sprak deze avond over: Een vraag en uw antwoord daarop. Na de opening werden enige films ver toond. Hierna kreeg de spreker het woord. Hij stelde de vraag: Wat doe ik met mijn christelijke vakbeweging? Hij betreurde het, dat zovelen het werk maar aan een ander overlaten, terwijl er toch zoveel werk verricht moet worden. Ook voor de vrouw ligt ln de vakbeweging «en taak. Als antwoord sprak hij de verwachting uit. dat ze ook hier met volle kracht zouden gaan werken, omdat de Chr. Vakvereniging de taak heeft het Evangelie en de Maatschappij samen te brengen ln de ze wereld. Party van de Arbeid. Nieuwerkerk aan de Usaql. Op de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid werden de aftredende bestuurs leden, de heren A. C. Verboom. H. Smets en J. de Man herkozen, terwijl ln de plaats van de heer J. van Wij» nen, die wegens drukke werkzaamhe den bedankt had, de heer J. Stolk gekozen werd. "Besloten werd op 1 Mei een feestavond te organiseren. Geslaafd. De dames N. de Jong en J. den Hollander, leden van de Nieuwerkerkse Gymnastiekvereniging slaagd ente Rotterdam voor het vaar digheidsdiploma tweede graad en de heer L. Overvllet voor de derde graad. Aquariumvereniging. Nieuwerkerk aan de IJsael. Daar de heer A. den Hoed bedankt had als voorzitter van de aquariumvereniging Valesnerla, ls ln diens plaats gekozen de heer A. Valkenburg. Nieuw-Lekkerland. K 1 e 11 e g - ing. Bij J. en K. Smits scheepswer ven te Kinderdijk had Donderdag de kiellegging plaats van een zelfveren de stoombaggermolen, bouwnummer 300. Deze baggermolen, met scheeps- afmetingen 38x7.85x2.75 meter, bouwt genoemde firma, als I.H.C. vennoot voor Engelse rekening. De stoommachine en de stoomketel worden eveneens bij J. en K. Smit ver vaardigd. De aflevering van de bag germolen zal aanstaande zomer plaats vinden. Nleuwpoort. Geslaagd. De heer W. van Beuzekom slaagde voor het examen Staatspractijk-Diploma, twee de deel. terwijl de heer G. Stigter met succes door het examen Staatsprac tijk-Diploma. eerste deel, kwam. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Ouderkerk a. d. IJssel. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur al hier over 1952 vermeldt een eindcijfer in ontvangsten en uitgaven van f 17.465,18; met een subsidie van het Gemeentebestuur van f 15.108,78. De begroting voor 1954 van dit be stuur vermeldt een eindcijfer van f 20.335.16 ln ontvangsten en uitgaven met een geraamde gemeentelijke sub sidie van f 18 038, GEMEENTEBEGROTING 1954. Ouderkerk a. d. IJsael. De eindcij fers van de gemeentebegroting zijn thans bekend. Vóór het dienstjaar 1954 heeft de begroting aan inkomsten op de gewone dienst een bedrag van f 386902.29: aan uitgaven f 353.601.24 met een batig saldo (saldo geraamd als onvoorziene post) van f 13.301.05. De kapitaaldienst heeft aan inkom sten een bedrag van f 1.240.748.51; aan uitgaven echter f 1302.338,72. zodat de kapitaaldienst een nadelig saldo heeft van f 61.590,21. KAMPWEDSTRIJD OUDERKERK—KRIMPEN. Ouderkerk a. d. IJssel. Zaterdag middag had aan de Tiendweg-Oost een kampwedstrijd plaats tussen de hengelsportverenigingen De Rietvoorn en De Ruisvoorn uit Krimpen san de Ussel. Er werd als volgt gevangen: Ouderkerk; C. de Jong 225 gr*m. A. Prange 203 gr., G. Demper 70 gr., C. v. d. Welden 50 gr.. H. R. Hendriks 10 gr. Krimpen: T. Baas 310 gram. R. Huisman 301 gr.. E. Schouten 260 gr.. F. Butter 203 gr-, P Mes 145 gr. De wedstrijd stond onder leiding van de heer P. Sparreboom hoofd-con- troleur uit Krimpen a. d. IJssel en werd door de vereniging van Krimpen glansrijk gewonnen. KERSTZANGAVOND. Polsbroek. Op Tweede Kerstdag des avonds om half acht is er in de ge meentezaal, uitgaande van de Ned. Herv. Jeugdraad een kerstzangavond. Medewerking verlenen de Chr. gem. zangvereniging Ons Koor, W. van Beek piano, W Otte orgel, Als solisten tre den op mevr. G. Söhne-Smtt. C. A. Nlessen ert de heer A. C. de Joode. VERWILDERDE KAT. ReeuwUk. In de afgelopen weken werden door verschillende bewoners aan de Reeuwal en te Reeuwijk-dorp. uppen in de hokken dood aangetrof fen. die op wreedaardige wijze afge maakt bleken te zijn. Eindelijk kwamen de bewoners er achter welk roofzuchtig dier de dader was, namelijk een verwilderde kat. De heer J. P. V. bedacht een handdige manier om het beest te vangen en sloot het op in zijn schuur. Het roof zuchtige dier liet zich maar niet zo gemakkelijk vangen, want bij de Jacht werd de heer nog ernstig aan zUn linkerhand gewond, tot grote schrik van de overige huisgenoten, die de achtervolging van het dier in span ning gade sloegen. FEESTAVOND D.O.S. Schelluinen. Op een zeer druk be zochte feestavond van de voetbalclub D.O.S. op Zaterdagavond heeft de to neelclub De Zonnekloppers onder re gie van de heer P- D. Blomaard „De heilige vlam", een modem dramatisch toneelstuk uit het Engels, opgevoerd. Het stuk oogstte behalve door de xper spannende inhoud ook door het vlotte en over het algemen uitstekende «pel grote bijval. De heer J. v. d. Dool heeft als waar nemend voorzitter van D.O.S. aan het slot aan iedere speler als uiting van dank een klein geschenk aangeboden en het publiek opgewekt zijn club als donateur geldelijk te «teunen. omdat men bij de aanleg van een nieuw speelterrein voor grote uitgaven staat. Sehellulnen. Bedankt. De heer A. H. Dubbeldam heeft voor de benoe ming tot diaken der Herv. Kerk be dankt. GEMEENTEBEGROTING 1954 Schelluinen. De schriftelijk de raad aangeboden gemeenterekening over 1952 vermeldt op de gewone dienst 62.740.38 inkomsten. 58.764.84 uitgaven en 3.975.54 batig saldo en op de kapitaaldienst 185.191.31 In komsten, 183730.93 uitgaven en 1460,38 nadelig saldo. E.H.B.O. -DIPLOMA'S. Sliedrecht. In het BVL-gebouw werd Donderdag het jaarlijks examen ter verkrijging van het eenheidsdiploma EHBO afgenomen door de doktoren Scheffer uit H. I. Ambacht en Van Gange4en uit Sliedrecht. De volgende dames slaagden; D. Hartmans. J. H. Elshout, M. de Groot. W. de Pater, M. Verwoerd, P Redelijkheid en M. G. Kuyl. Van de drie deelnemende heren slaagde de heer P. Adrlaanse. Garage geopend. De grote garage van Broere in de Kerkbuurt was Zaterdagmiddag .vol genodigden die getuige waren van de opening van het nieuwe pand. Een aantal sprekers, voerden het woord en wezen daarbij op de voortvarendheid van de onderne mer, die thans ook official dealer ls van Dodge en Standard Automobielen, 's Avonds werd ln de garage een au tomobiel-show gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Een groot aantal prachtige bloemstukken gaf aan het geheel een kleurige aanblik. STOLWIJK—UNIO 6—2. Stolwijk. De eerqje minuten van de wedstrijd geven geen overwicht van een der beide ploegen te zien, hoewel de thuisclub er langzamerhand beter begint in te komen. Na een kwartier gelukt het Oudenaarden, uit een voor zet van Speksnijder, te doelpunten, 1—0. Hierna blijft het spel steeds op en neer gaan en de doelman der gasten. Overbeek verricht meesterlijk werk, als hij harde schoten van Ver- maat en Verkalk weet te stoppen. Na de rust is Stolwijk meer in de aanval, doch na twintig minuten komt de gelijkmaker, als een der Stolwijkse achterspelers de bal in eigen doel werkt. Dit geeft de gasten moed en een ogenblik schijnt het dat UNIO gaat winnen, de Stolwijkers kunnen niet meer aan de bal komen. Als er tien minuten later toch een Stolwijk- aanval wordt opgezet, dan is het Ver kalk die uit een keurige corner van Vermaat de stand op 2—1 brengt. Enkele minuten later brengt dezelf de speler de stand op 3—1. Direct daarop is het de linksbuiten Straver (ADVERTENTIE I.M.) BRENGT UW ZENUWEN 101 RUST van UNIO die doelman van den Heu vel passeert en de stand op 32 brengt. Fteeds blijft Stolwijk aanvallen en het ls Oudenaarden die de twee laat ste doelpunten voor zijn rekening neemt. Had keeper Overbeek niet zo'n goede middag gehad, dan zou de score voor de thuisclub zeker hoger geweest zijn. Huurprijzen. Tienhoven. In de gemeenteraad wer den de woninghuren vastgesteld op; 4 woningwetwoningen f 6.50, 2 woning wetwoningen f 7. 3 eigen woningen buitendijks f 4; 1 woning beneden het gemeentehuis f 3, en 1 woning (tijde lijk) het gemeentehuls f 3.90. NIEUWE UNIFORMEN. Waddinxveen. De Waddlnxveense muziekvereniging Voorwaarts hoopt op 30 April van het komende iaar zich in nieuwe uniformen aan de Waddinx- veense bevolking kunnen oresenteren. Een hiertoe georganiseerde huis-aan- huis actie door de gemeente, welke ln de afgelopen tijd werd gehouden, heeft een zodanig resultaat gehad dat, sa men met een renteloze lening die aan de vereniging werd verstrekt, vol doende basis verkregen werd om de opdracht tot vervaardiging van nieu we uniformen te verstrekken Deze opdracht werd gegeven aan een kleer maker uit deze gemeente. Uitvoeringen fanfarecorps. Zevenhuizen. Het fanfarecorps De Kleine TromDetter gaf in hotel Vos Vrijdag en Zaterdag haar Jaarlijkse uitvoeringen, onder leiding van haar dirigent, de heer Van Mechelën. In zijn openingsrede deelde de voor zitter. de heer C. S. Bax, mede. dat men dit jaar niet naar een concours was geweest, omdat de vereniging ge zien de hoge indeling (ere-afdellng) er niet genoeg geschikte krachten voor had om een behoorlijke prijs te behalen Voor de pauze werd er door de ver eniging een aantal muzieknummers ge geven en na de pauze bracht de to neelvereniging uit Waddinxveen een vlot toneelspel ln drie bedrijven, geti teld „'nPrachtidee" voor het voet licht. De Kleine Trompetter kan hier door terugzien op geslaagden en pret tige uitvoeringen. NIEUW LEVEN. Lexmond. Onder leiding van de heer Hartveld gaf de Arbeiderszang vereniging Nieuw Leven in het gym nastieklokaal der O.L.S. Zaterdag een uitvoering. Na de opening door de voorzitter, de heer Verhoef, werd een flink zang programma gegeven. Er werden acht zangnummers ten gehore gebracht, af gewisseld door twee nummers voor cello en plano. Na de pauze werd een toneelstuk van drie bedrijven opgevoerd, getiteld „Materialisme". Dit stuk werd met grote belangstelling gevolgd door de aanwezigen. Aan het einde werd een verloting gehouden. Daarna werd deze uitvoe ring. waarvoor zeer veel belangstel ling bestond, gesloten. In de 2e. ke en 4e klasse van de K.N.V.B. wordt Zondag met de twee de helft begonnen van de competitie, die tot nog toe wel bijzonder vlot ls verlopen. Van September tot Kerst mis geen terreinafkeuringen, dat is toch wel een unicum. Het return programma vermeldt voor DCV de uitwedstrijd tegen CW. De bewoners van Charlois zijn op eigen terrein altijd moeilijk te klop pen en vooral nu zij nog aanspraken op de bovenste plaats hebben moet DCV op geduchte tegenstand rekenen. Maar als de Krimpense ploeg flink aanpakt, weet men niet wat er moge lijk is. UnitasLeerdam wordt op 2e Kerst dag gespeeld, evenals VeloxDFC en VUCGouda. Fluks—Fortuna en Nep- tunus—Quick in 2B. Sliedrecht speelt in 3C thuis tegen DCL. De uitwedstrijd verloor Slie drecht met 3—1; de kans op een re vanche is o.L aanwezig. Alblasserdam steekt de Noord over om Slikkerveer partij te geven. Om het. evenals thuis tot een gelUk spel te brengen zal Alblasserdam beter moeten spelen dan de laatste weken het geval is. Papendrecht is vrij. In D mag Waddinxveen trachten 't bezoekende ODS de eerste nederlaag toe te brengen. Hoewel Waddinxveen het uitstekend doet, geloven we toch wel. dat de punten naar Dordt zullen g*an. Ook Ammerstol wacht bij VOC, dat op de 2e plaats staat, een zware wed strijd, doch 5—1, zoals destijds in Am merstol. hoeft het niet te worden. Moordrecht bezoekt Dubbeldam en al werd thuis hiervan verloren, wil dit nog niet zeggen, dat nu de balans wederom naar de zijde van Dubbeldam zal overslaan. CKC—Leonidas kan een kleine zege voor de Capellenaren op leveren. GSV—Haastrecht,' ln de 4e klasse D. wordt 2e Kerstdag in Gouda gespeeld. De 2—5 nederlaag op eigen veld zit de geel-zwarten nog dwars en om in de running te blijven zullen zij er voor moeten zorgen, dat de Gouwe naars in bedwang gehouden worden Speelt Haastrecht zolas de laatste tijd dan zijn we er niet bang voor Winstkansen zijn er voor Lekkerkerk dat DONK op visite krijgt. Toch zal Lekkerkerk de hekkesluiters niet moeten onderschatten, daar zij wel voor hun behoud zullen vechten Ook Woerden had J.l. Zondag de grootste moeite met DONK. Hoewel er voor Schoonhoven geen direct gevaar is, kon een puntenvermeerdering toch geen kwaad. Om dit bij UNIO te be reiken zal wel aanpakken vereist zijn, want ook de Oudewatenaren zijn zeer zeker niet tevreden met hun huidi ge positie op de ranglijst. Oudewater speelt uit niet zo con stant als voor eigen publiek en in Stolwijk heeft Oudewater dan ook nog niet gewonnen. Woerden—VEP, de plaatselijke der by. kan voor de thuisclub nog hoofd- brekehs genoeg opleveren, temeer daar VEP weinig te winnen of verlie zen beeft. Moercapene, dat enige tijd zonder haar geschorste doelpuntenmaker Van Dijk moet spelen, ontvangt DSO. Bij de reserve's kan Sliedrecht 2 met terreinvoordeel Overmaas 2 meester blijven. DCV 2 zal er wei voor zorgen DRL 2 met een neder laag naar huls te sturen. Lekkerkerk 2 zal bij Gouda S wel aan moeten pakken. Ammerstol 2 speelt op eigen veld tegen de leider Celeritas 2, dat het niet cadeau zal krijgen. Moordrecht 2— Woerden 2 kan een draw opleveren. Ook by Zwyndrecht 2—DCV 3 zal weinig krachtsverschil zUn. CKC 2 krijgt het bi) ODS 2 niet gemakke- UJk. Voor zover ons bekend ls zUn geen wedstrijden vastgesteld in de afde lingen Gouda, Utrecht en Rotterdam. ZONDAGSDIENST AHTSEN. Kerstdagen 25 en 26 December. Krimpenerwaard: G. J. Barten, Schoon hoven. Tel. K 1823—339, A. Blom, Krim pen aan de IJssel, Tel. K 1895355. J. den Boon, Lekkerkerk, Tel. K 180S- 333. Joh. Bouman, Gouderak, Tel. K 1827—312.. J. N. B. v. d. Grient, Berg ambacht, Tel. K 1825—216; J. K. Hoo genboezem, Lekkerkerk, Tel. K 1805— 303; W. J. Leeuwenburg. Ouderkerk aan de IJssel, Tel. K 1894—266; A. M. Visser, Krimpen aan de IJssel, Telef. K 1895—3Ö7. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noor deloos en Glessen-Niouwkerk. U. R. Brandsma, Noordeloos. Tel. 7; W. F5k- kens. Leerbroek, Tel. 11. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater: Dr. Mühring, Polsbroek, Tel K 1822— 203; Dr. Hoving. Oudewater, Tel. K 3486 —57, Dr. Bonga, Haastrecht, Tel. K 1821—303. Waddinxveen. P. van der Linde, Tel. K 1802—204. Zevenhuizen - Blelswjjk: W. H. Ver duyn den Boer, Zevenhuizén, Telefoon K 1802—204. Dierenartsen Schoonhoven - Bergam bacht: H. J. E. Wensink, Bergambacht, Telefoon K 1825—357. Dierenartsen Lekkerkerk - Ouderkerk a d. Ussel - Stolwijk. K. J. Kruyt, Tel. K 1805-310; A. Hoogendoorn, Tel. K 1894—357. 26 December: A. Hoogendoorn, TeL K 1894-357; S. Bant, Tel. K 1824—282. 27 Deeomber. Krimpenerwaard: J. G. Antvellnk, Schoonhoven, Tel. K 1823—432; R. Boomkens, Krimpen aan de Lek, Tel. K 1895—500; J. N. B. van der Grient, Bergambacht, Tel. K 1825—216; W. J. Leeuwenburg. Ouderkerk aan de IJs sel. Tel. K 1894—266. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noor deloos en Glessen-Nieuwkerk. U. R. Brandsma. Noordeloos. Tel. 7; W. Fok- kens. Leerbroek, Tel. 11. Haastreeht - Polsbroek - Oudewater: Dr. Mühring, Polsbroek. Tel. K 1822— 203. Waddinxveen. P. van der Linde, Tel. K 1802—204. Zevenhulzen - Blelswjjk. J. Tol, Blelswijk. Tel. K 189&-500. Dierenartsen Schoonhoven - Bergam bacht: H. J. E. Wensink, Bergambacht, Telefoon K 1825-357. Dierenartsen Lekkerkerk - Ouderkerk a.d. Ussel - Stolwijk. K. J. Kruyt, Tel. K 1805—310; S. Bant, Tel. K 1824—283. 1 NIEUWSBLAD VOOR IUID-HotdihND EN UTBECHT- Schooohov.nsche Courant. tens de denneboom nit het met zilveren slingers, enge- versierde en stralende denne- zjjn kameraad ntt het sprookje door de verhalen van de mus- en mooie «aal te mogen staan ilveren en vergalde versiersels uitzag. Onze adverteerder* maken wij ar op attent dat ons beiaamda Oudejaarsnummer verschijnt op DONDERDAG 31 DECEMBER Wij hopen tijdig op Uw advsrtentia opdrachten to mogon rokonon. Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Ut echt Schoonhovensche Courant Het grot g gelezen nieuwsblad PARLEMENT Twee dagen lang heeft de Tweede Kamer gedebatteerd over de be groting van Bnltenlandao Zaken en twee dagen lang hebben daarbU de luchters aan de wanden van de statige vergaderzaal feestelijk ge brand. Het la een onde traditie, stammend alt de tijd dat het voor buiten landse diplomaten belangwekkend was de internationale aangele genheden door het Nederlandse parlement te horen beepreken. En sindodlen branden feestelijk de luchters. Ook al komen er geen diplo maten meer. Het branden van de feestverlichting was dit jaar eigen lijk een paradox. Want in de debatten van verleden week is het heel duidelijk geworden, dat het federalistisch licht over Europa lang- q saam zwakker wordt. De tijd van het ongebreidelde enthousiasme j^vam dan kan doen. zo zeide minister Luns. De critiek was hevig. Dat bleek op het laatste moment, toen de begroting aangenomen moest worden. De heren Van Rijckevorsel (k.v.p.). Weiter (k.n.p.) mede namens de heer Ger- brandy Bruins Slot (a.r.) en Rit meester (v.v.d.) verklaarden niet tegen de begroting te zullen stemmen, maar dat zy het oneens waren met de uitlatingen van Minster Luns of met zyn gevoerde beleid op dit punt. En verder was de Kamer deze week bezig aan de begrotingen van Land bouw. Vissery en Voedselvoorziening en van Wederopbouw. De eerste be groting bracht een fel debat over het confessionele landbouwonderwijs. De rechtse partijen drongen aan op een wettelijke regeling van dit onderwijs. Volgens de grondwet moet dit gebeu ren. maar de Kamer wacht er al meer dan dertig jaar op. Woensdagmiddag kwam dan het lang verwachte einde van deze vermoeiende vergaderperiode Wij kunnen in het Nederlandse par lement nog wel de luchters ontsteken, maar in Frankrijk is er een grote strijd gaande tussen de partijen, waar van de één het kleine Europese vlam metje nog iets wil aanwakkeren, ter wijl de andtt dat vlammetje 't liefst met een forse stoot wil uitblazen. Europa wacht op FrankrUk. En Ne derland is zich er van bewust, dat het dit land niet kan helpen. Twee afge vaardigden. die men zeker niet kan verwijten, dat zU geen grote voor standers van supra-nationale organen in Europa zijn de heren Bruins Slot (a.r.) en Korthals (v.v.d.) zeiden dit heel duidelijk. FrankrUk is moeilijk te helpen, zo zeide de eerste, want een compromis te zoeken in het fede ralisme is onmogelijk als men dat fede ralisme zelf niet wenst. „Hersenschim mige constructies helpen hier niet", aldus de heer Korthals. Terecht werd er aan herinnerd, dat FrankrijkJÉhet E.D.G-verdrag heeft voorgestéraFom een zelfstandig Duits leger in Nato-verband te voorkomen. De Amerikanen voelden daar niet voor. Zy meenden, dat daardoor de be wapening van West-Europa zou wor den vertraagd. Maar te langen leste hebben zU toegegeven. En nu willen de Fransen de E.D.G. niet meer Daar om is het te begrijpen, dat de Ame rikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, enige dagen ge leden heeft gedreigd ln het bijzon der tegen Frankrijk met intrekking van de militaire hulp als het ED G.-verdrag niet wordt aan vaard. Een rede die niet in goede aar de is gevallen. Maar toch kan men niet zeggen, dat hierdoor pressie wordt uitgeoefend op het oudfr werelddeel. Daar waren alle sprekers het wel over eens. Frankrijk kan in volle vrijheid kiezen. De rede van Foster Dulles is niets anders aldus de k.v.p.-afgevaar- digde Blaisse dan een poging de eigen Amerikaanse politiek van nulpverle- ning te kunnen1 voortzetten. Daar zit iets in. hetgeen niet betekent dat men verrukt behoeft te zijn van de woord keus en de toon in de rede van Foster Dulles. Minister Beyen was dat ook niet. Dulles is een Amerikaan, zo zeide hij, en die drukken zich anders uit dan een Fransman. Daarom is deze rede in Frankrijk zo slecht ingeslagen. Natuurlijk kwam de socialistische fractie ook dit keer weer met het aca demische debat hoe de economische integratie moet worden verwezenlijkt. Samen met de regering stelt zij zich op het standpunt .dat de politieke een wording van Europa slechts aanvaard kan worden als daarmee tegelijker- tUd een stap gezet wordt op de weg naar de economische integratie. Maar de wegén gaan uiteen als het gaat over de vraag hoe de economische in tegratie bereikt kan worden. Dan blij ven de socialisten vasthouden aan hun stelling, dat ook de coördinatie van 't financiële, fiscale en monetaire ter rein een middel kan zijn om te komen tot de economische eenwording, ter- wijl de regering en alle andere frac ties de vorming van een gemeenschap pelijke markt primair stellen. De heren v. d. Goes van Naters en Neder horst (arb.) hebben zich geducht in dit de bat geweerd. Maar zij moesten het af leggen tegen het onbetwiste meester schap van minister Beyen. .Een man, die jarenlang werkzaam is geweest op monetair gebied. Deze bewindsman heeft een brillante redevoering gehou den van twee en een half uur; indruk wekkend naar vorm en inhoud. Met grote opgewektheid gaf hij toe dat de regering overstag is gegaan door di recte algemene verkiezingen voor een eventueel Europees Parlement te aan vaarden. Nog een jaar geleden wees zij de algemene verkiezingen af. Eerst op de Haagse Ministerconferentie heeft Minister Beyen toegegeven. Het was het enige punt waarover de zes Mi nisters van Buitenlandse Zaken over eenstemming hebben weten te ver die op 10 October is begonnen. De Tweede Kamerleden hebben nu enige weken rust, maar intussen maken de Senatoren zich reeds op om op hun manier aan de begrotingsslag te be ginnen. Ook zij maken er haast mee. De Eerste Kamer is voornemens om ift ieder geval in Maart met de be grotingsbehandeling klaar te komen rijkdom aan Hamamelis staat Hamea-Gelel bij handverzor ging vér bovenaan I Rifilitabi 95 tl RECORD-WAANZIN. e Een jonge Maori-boer in de om geving van Auckland (Nieuw-Zee- land), genaamd Rangiawha. is Maan dag van vermoeidheid in elkaar ge zakt, nadat hy in zeven-en-een-half uur 404 schapen had gèschoren. Hij poogde het wereldrecord van een zekere Godfrey Bowens. die in negen uur 456 schapen heeft geschoren te verbeteren Volgens de telling van Mei 1953 blijkt het aantal melk- en kalfkoeien 1.504.000 stuks te bedragen, hetgeen 1,6% meer is dan in Mei 1952 en 1,9% minder dan ln Mei 1951. Er heeft gedurende de laatste jaren een verjonging van de melkveestapel plaats gehad. Dit werd medegedeeld op de algemene vergade ring van de Kon. Ned. Zuivelbond die Donderdag te Utrecht werd gehouden, en waarvan wij in ons nummer van Vrijdag reeds gedeeltelijk verslag uit brachten. De van veehouders ontvangen melk ln de eerste drie kwartalen van 1953 bedroeg 3 991.613 ton, hetgeen 5.6% meer is dan in het overeenkomstige tijdvak van 1952. De boterproductie was ln de eerste drie kwartalen van 1953 16% hoger dan ln hetzelfde tijdvak in 1952, en bedroeg 68.000 ton. De productie van fabrieks- kaas is in dezelfde periode toegenomen met 11% en bedroeg 115.300 ton. De toeneming was het grootste voor de volvette kaas. De binnenlandse afzet van boter daal de ln de eerste drie kwartalen van '53 met ruim drie procent, terwijl die van de kaas evenveel steeg De waarde van de uitvoer van zuivelproducten was van Januari tot en met Juli 420 mil- lioen gulden. De daling is meer een gevolp \-an de 1;. -° ^rijzen, dan van geringere hoeveelheden. Boter- en kaasexport. De uitvoer van boter was van Janua ri tot en met Juli 22.5 millioen kg. hetgeen elf procent minder ls dan ln de overeenkomende periode van 1952. Voor kaai waren deze cijfers respec tievelijk 45 millioen kg. en twee pro cent meer. Onze kaas ls naar 120 lan den uitgevoerd, das naar vrijwel alle landen ter wereld. De secretaris van de FNZ, de heer J. A. Geluk, verwachtte dat wij onze vrij grote boterexport naar België in de eerste jaren zullen zien verminde ren. omdat België geleidelijk zich zelf kan gaan bevoorraden. Dezelfde ver wachting bestaat ook ten opzichte van West-Duitsland. Mogelijk bestaat ter compensatie de kans op toenemende uitvoer naar de Oostelijke landen. Om dit te bereiken zullen we echter alles moeten doen om onze kostprijs omlaag te brengen. Denemarken is op dit ge bied onze geduchtste concurrent. Gevolgen der monopolieheffingen Vanwege de tot stand gekomen re geling voor monopolieheffing op gra nen moet van de zijde van de melk veehouderij en zuivelindustrie ernstig de vraag worden gesteld wat men denkt te doen om de nadelige gevolgen welke deze heffing hebben op de pror ductiekosten der veredelingsproducten op te heffen. Verwacht had mogen worden, dat men dit zou hebben ge daan alvorens tot de instelling dezer monopolieheffingen over te gaan. Nu dit niet is gedaan, is het gevaar niet denkbeeldig, dat de Nederlandse zui velindustrie bij de export harer pro ducten in een ongunstige positie komt te verkeren, ten aanzien van de con currerende landen, waar men een zo danig stelsel niet heeft en waar men kan profiteren van de lage wereld markt prijzen van granen en veevoe der. Door de monopolieheffing wordt de concurrentiekracht aangetast en het is de taak van de georganiseerde land bouw en de overheid deze nadelige ge volgen voor de melkveehouderij weg te nemen. Er zullen compensatiemogeiyk- heden gevonden moeten worden, zal de veehouderij niet het gelag betalen van de maatregelen Op akkerbouw producten waarmede de ak'.erbouwproduc- ten op een bepaald peil gehouden worden. Op voorstel van het Nederlands Zul- velbureau, dat de propaganda verzorgt zijn alle organisaties er mee accoord gegaan om aan het bedrijfschap voor zuivel te verzoeken een heffing van twee cent per honderd liter op alle in Paus Plus de twaalfde heeft aan het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, de hoogste pauselijke onderscheiding heeft verleend door hem op te nemen in de .Hoogste orde van Christus". De onderscheiding gaat terug tot de veertiende eeuw en is voorbehouden aan Katholieke staatshoofden en an dere vooraanstaande katholieken. krijger „Nat „NatuurUJk ben ik overstag gegaan, maar niet zonder slag of stoot, ik heb er een jaar voor gevochten" zo ant woordde de Minister van Buitenland se Zaken op de ernstige critiek, die hierover was geuit. Dit openhartige toegeven deed de critiek verstommen. Alleen de heer Korthals merkte nog dat de Minister charmant had gespro ken. maar dat hij desondanks nog niet was overtuigd. Dat de anderen er niet meer over spraken, was te begrijpen. Het hele debat was al academisch ge noeg. Eerst is het wachten op Frank rijk en dan kan men altijd verder zien. Zoals was te verwachten, kon het probleem Ambpn bij deze begroting niet achterwege blijven. De heren Rit meester (v.v.d:), Gerbrandy (a.r), Zandt (s.g.p.) en v. d. Wetering (c.h.) spraken er hun teleurstelling over uit, dat de regering niets doet om recht voor de Ambonnezen te verkrijgen. Vooral de a.r.-afgevaardigde Gerbran dy hield een zeer Indrukwekkende speech over het recht van afscheiding van de Zuidmolukse republiek. Doch Minister Luns en de heer De Graaf (k.v.p.) waren van mening, dat men Seiyk kan hebben, maar dat men aarom nog niet altijd zijn zin krijgt Het is ln strijd met politieke reali teit om te denken, dat de Nederland se regering iets voor deze republiek •i» - J denneboom In de warme kasteelzaal. waarin eens de sprookje van Andersen had gestaan met lenhaar en kaarsjes, stond weer een boom, want het was Kerstmis. Net als zijn had ook deze denneboom, opgewonden ton, er hevig naar verlangd, om in een in él de pracht en heerlijkheid van zilveren en met brandende kaarsjes. En ook In zijn hoofd had het Ued van verwachting gezongen: daarna komt er iets nog véél mooiers en heer lijkers, want waarom zouden ze me anders zo moot versleren! Oek hy was nu Innig gelukkig ln zyn koortsachtige opwinding, en, net als zyn voorganger, had ook hy gesidderd onder den storm van de Jui chende kinderen, die de vergulde appels uit zyn takken rakten. Maar daarna hoorde hy niet het verhaal van Klompe Dompe, die van de trappen viel. Misschien was bet dikke mannetje, dat dat verbaal ver teld had, wel zelf definitief van de trappen gevallen. De denneboom voelde zyn oren tuiten van het gejnbel der kinderen, die met hun fonkelnieuwe poppen, ballen, bouwdozen, kegels en treintjes speelden. Maar één jongetje Jubelde niet, het sat doodstil onder de kerstboom, het had als kerstgeschenk iets gekregen, waar het seker niet biy om was, iets waarmee je niet kon kaatsen en gooien en dat je niet kon laten ryden. En alt jy al in je boek verdiept? zei het kindermeisje dat by hem kwam. Het jongetje was net bezig een plaat to bekyken, waar op in al zyn kleuren en schittering de denneboom van Andersen stond, want het was een sprookjesboek wat hy gekregen had. En hy vroeg het kindermeisje, hem het verhaal van de denneboom voor tc lezen. Zo hoorde de denneboom met popelend hart zyn eigen geschiede nis, zyn eigen ongeduld. zUn eigen verlangen, alles, Alles. Maar hy hoorde ook de kortstondigheid van zyn ydel geluk en hy vernam syn toekomstig lot: het weggegooid worden op de rommelzolder ep zyn vuurdood, als hy in de nieuwe lente zou worden verbrand. Weg was al syn gelnk Had ik maar geweten, van het boek, dacht hy, dat je leven, je verlangens en je lot kent en voor ogen hondt....„„ Maar het Jongetje zat met grote droomogen te kyken, toen hy het mooie, droefeindigende verhaal had gehoord. En by keek naar de stralende, echte kerstboom, misschien zag hy wel dat die geschrok ken was. Want hy had een levendige verbeelding en was echt een jongetje, om een boek aan te geven met Kerstmis. En toen de be dienden de volgende dag de kerstboom opruimden kreeg het jonge tje van zyn vader gedaan, dat ze de boom niet op de rommelzolder smeten, waar de nieuwsgierige muizen aan het kaarsevet In zyn tak ken zouden knnnen knabbelen, maar hem terugbrachten naar het bos Daar zetten ze hem, zonder zyn wortels, tussen de dennen en de sparren en hy zeeg neer tegen de zchouder van een van zyn kame raden. En het volgend jaar, zei een vriendeiyke. grijze bediende tegen het jongetje, dat was meegegaan, halen we een denneboom met wor- al nit de grond en planten hem later weer jerng Toen gingen se weg en het jongetje lachte gelukkig. Heb je 't gehoord? zei de bezwykende denneboom, scheef op de stomp van zyn stam. tegen de anderen, die schrokken zoals hy er gehoord? Je ziet, hoe kort en niets het gelnk Is met slingers en klatergoud, je eindigt op zolder en je wordt verbrand Hoe weet je dat? vroegen de anderen. Je bent toch niet verbrand'' Alles weet ik. zei de ongelukkige denneboom, Alles, alles, het echte geluk van hier geworteld te staan, Alles, mijn hele leven en dat van Jullie, dromen en iünzfes, en wat bedrfegiyk is en klater goud, a les. Voor mU is het no te laat, ik zal verdorren als de zon komt. Maar jullie kunnen worden gered, en ook dat komt in iemands hart op nil hetzelfde kerstgeschenk, dat onder mUn takken lag en waaruit Ik alles van jullie en mijn leven weet en hoe heeriyk het Is. hier ln zon en wind, en by de vogels. Het zon mUn gelnk geweest zyn, als Ik hel gekend had. En misschien wordt bet Jullie gelnk. Wat Is dat voor een wonderiyk kerstgeschenk dat onder Je tak ken lag en waarnlt Je dat allemaal weet? vroegen de dennen en sparren. Toen zei de byna bezweken denneboom: Een boek Een ekster op een boomtak riep: Een boek is maar een ding met kriebels! Maar de dennen en sparren hechtten meer waarde aan de onder vinding van hun broeder dan aan het gezwets van de ekster, die dorr is, en hoopten, als ze ooit kerstboom werden onder hun takken dll wonderiyk geschenk te mogen alen. ANTOON COOLEN. BIJNA 56000 RUNDVEEBESLAGEN. Begin November waren 55.998 Neder landse rundveebeslagen vrij van run- dertuberculose. Ruim 23000^, hiervan waren een jaar eerder gesaneerd, dan krachtens het schema verplicht was. Daarentegen waren 1864 veehouders te laat met het saneren van hun veobe- slagen, zodat zij niet meer in aanmer king kwamen voor uitkering van de extra heffing of van slachtoremies. In October van 4it jaar werden 12319 zieke dieren ter slachting aangeboden, waarmede het totaal sinds 20 Mei 51 is gestegen tot 237.777. De totale inkomsten van het natio nale fonds tbc-bestrijding bedroeg.n 55.5 millioen gulden, waarvan 26 mil lioen uit de ECA-tegenwaardefonds en de rest uit heffingen. Tot October van dit jaar is door het fonds 25.5 millioen voor de sanering besteed. Aan spaar- heffing (55 cent per 100 kg melk) ls in totaal ontvangen 17,9 millioen, waar van ruim zeven millioen weer is uit betaald. consumptie gebrachte melk te leggen. Deze verordening is al ln werking ge treden en loopt tot 1 Januari 1955. Ver der is aan de zuivelorganisatles voorge steld om de bijdrage voor het verzor gen van de propaganda te verhogen. Op deze wijze komt men ln totaal tot een bedrag van vijf millioen gulden per jaar voor propaganda. GENERAAL FRANCO

Schoonhovensche Courant | 1953 | | pagina 4