8 emenis Pseudo-non stroopte Nederland af Kunstmest uit zeewater Frans koopvaardijofficier verliefd via tralies Ds« Lekkerker £5 jaar predikant 25 jaar getrouwd Herdenking watersnoodramp Romantisch sprookje in 1954 genóóst I Mel VELP0N zie je er geen barst van! öe QROte NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoonboyensche Courant. WOENSDAG «7 JANUARI 1954 Wat zagt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond opgemaakt te 10 uur). Zeer koud. Nu en dah wolkenvelden, maar geen sneeuw van betekenis. Aanvankelijk* matlgé, later tot krachtig of hard toenemende Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. Op- en Ondergang der Zon: 27 Jan.: Op 8.29. ondér 17.18. 28 Jan.: Op 828, ond^r 17.19. 29 Jan.: Op 8 26, ond^r 17.21. MAANSTAND. Afn. Maan. 27 Jan.: Op 2.04, ondir 10.50. 28 Jan.: Op 3.14, onder 11.15. 29 Jan.: pp 4.24, ondér 11.48. 3 Februari Nieuwe Maan. Hoog water ie Schoonhoven: 27 Jan. vm. 11.03 u.; nm. 11.47 u. 28 Jan. vm. 11.53 u.; nm. 12.45 u. 29 Jan. vm. 12.59 u.; nm. u. Keulen, stand 2.19, Ival 0.46. finti-Engelse betogingen in Spanje. Maandag zijn dertig studenten en achttien politiemannen gewond bil een anti-Engelse betoging in Madrid. Een aantal studenten werd aangehou den. Naar rdming 30.000 studenten gooi den stenen naar politiemannen en trachten tot twintig maal toe een cor don op de weg naar de Engelse am bassade in Madrid te vefbreken, doch rij werden teruggedrongen door de agenten, die zich met knuppels ver weerden en waarschuwingsschoten in de lucht losten. Een groep betogers veinielde Maan dagmiddag de ruiten van eer? kiosk in Madrid, waar een Engels weekblad met een foto van koningin Elizabeth op de voorpagina lag uitgestald. Eerder op de dag waren groepen studenten door de stad getrokken on der het roepen van leuzen als „Wees Voorzichtig, koningin Elizabeth" en „Gibraltar voor Spanje". De Spaanse minister van buitenland se zaken, Artajo, verscheen op 't bal- con van het ministerie en wuifde n^ar de betogers. Maandagavond patrouilleerde poli tie met auto's In het centrum van Madrid. Het gebouw van de Engelse ambassade stond onder zware politie bewaking. Verleden week richtte Spanje een Erotest tot de Enelse regering inzake et a.a. bezoek van koningin Eliza beth aan Gibraltar. De gemeenteraden van 275 dorpen ln de provincie Segovia hebben aan de militaire gouverneur van Gibraltar telegrammen gezonden, waarin tegen het voorgenomen bezoek van koningin Elisabeth wordt geprotesteerd. De Engelse minister van staat voor buitenlandse taken, Sel- wyn Lloyd, heeft in het Lager huis verklaard, dat Engeland „het ernstig zal opnemen" als Spanje tijdens het betoek van koningin Elizabeth aan Gibral tar in Mei vijandige betogingen organiseert. Desgevraagd zeide Lloyd, dat de Spaanse ambassadeur op 12 Januari de Engelse minister van buitenlandse zaken .,een vriendelijke waarschu- wng"" deed toekomen, dat het bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar in Spanje wrevel zou wekken. Mi nister Eden had de Spaanse ambassa deur medegedeeld, dat hij onder geen beding demarches over een dergeUJk onderwerp van welke buitenlandse mogendheid ook zou kunnen aanvaar- Irl antwoord op verdere vragen zei- de Lloyd, dat de Engelse regering er naar streeft de betrekkingen tussen Engeland en Spanje te verbeteren. Het was zeer jammer, dat het ter Sprake brengen van de kwestie Gibraltar de zaken moeilijker maakt Een Labourlid eiste, dat de minister de verkoop van wapens aan Spanje zou staken, totdat vijandige toespelin gen op Gibraltar ophouden. Lloyd merkte naar aanleiding hiervan op, dat de verkoop van wapens aan Span je berust op commerciële overwe gingen. Het vorig jaar waren wapens en uitrusting voor een waarde van 13 millioen gulden aan Spanje verkocht. DE PAUS ONGESTELD. Naar gemeld wordt, is de Paus lich telijk ongesteld. In verband hiermede zullen tot nader ojder geen audiën ties verleend worden. PLAATSELIJK NIEUWS. KONINKLIJK HUIS BELEDIGD. Benschop. Tegen de 21-jarige chauf feur G. G. uit Benschop, van geboorte Duitser, heeft de procureur-generaal bfj het gerechtshof te Amsterdam, ter zake van belediging van de Koningin en Prins Bernhard, drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De Utrechtse politierechter had G. tot drie maanden voorwaardelijk ver oordeeld. De verdachte verklaarde, dat hij in beschonken toestand had verkeerd toen hij de beledigende woorden zou hebben geuit Toen hij met zijn meis je van een Oranjefeest in IJsselstein per fiets terugkeerde, was het tweetal aangehouden, omdat het meisje geen voorlamp op haar fiets had. Zij werd bekeurd en G. had toen in een drif tige bui enkele sarcastische uitla tingen gedaan over de Koningin en de Prins. De verdachte zeide, dat hij er zich niets meer van kon herinneren, maar aannam, dat de politie het juist in het proces-verbaal had weergegeven. „Ik kfjk altijd naar de foto's van het Ko ninklijk Huis in de kranten. En bijt het Koninklijk bezoek aan de Alblas- serwaard ben ik gaan kijken", aldus de verdachte, die zeide niet opzette lijk de woorden te hebben geuit. De procureur-generaal, merkte in zijn requisitoir op, dat de verdèchte, die genaturaliseerd wil worden, als Duitser zulke uitlatingen niet had moeten doen. Hij nam in aanmerking dat G. begrijpt te ver te zijn gegaan met zijn woorden, doch vond het an derzijds een ernstig feit. Het hof zal op 9 Febrüari arrest Wijzen. GESLAAGDE BARTIMEU8-AVOND. Benschop. De avond, die Dondérdag door het Chr. Blindeninstituut Barti- meus te Zeist in de Chr. school te Ben schop was georganiseerd, mag ln alle opzichten goed geslaagd genoemd wor den. De beide lokalen waren afgeladen vol, zodat zelfs velen van de talrijke aanwezige jeugdige personen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Voor en na de pauze trad het zoge naamde Klein Koor van 14 blinde kin deren onder leiding van de dirigent Mees vén Huis, organist van de Buur kerk te Utrecht, met allerlei stukjes op Het zuivere klankgehalte van de stemmen trok aller aandacht en zorgde voor herhaald applaus. Ook de solo zang van de blinde, door de radio be kende mej. D. van Oenen vond veel bijval. De propagandist vertelde over het onderwijs en het werk van het in stituut, terwijl enkele leerlingen een demonstratie gaven in het schrijven van het brfcllle-schrift met de prikpen en de brailleer-(type)machine en het lezen van dit schrift. De propagandist zeide. dat het steeds toenemende aantal leerlingen een8r®" te uitbreiding van Bartimeus behoeft, hetgeen enkele tonnen gelds zal kos ten. Zijn onderhoudende en bezielende spreektoon droegen er niet weinig toe bij, dat velen in de pauze zich opgaven als contribuant tot een bedrag van on geveer f 100. Voor het gratis weiden van een schaap kwamen echter nog geen opgaven binnen, maar men kan dit alsnog dptm De collecte aan de uit gang leverde nog ruim f 77 op. IJS. A. van den End opande en sloot de bijeenkomst. MUZIEKVERENIGING IN GELD- NOOD. Benschop. BK het opmaken van de balans an de muziekvereniging Ons Genoegen te Benschop kwam de pen» ningmeester tot de teleurstellende con clusie, dat de vereniging in het afge- looen (aar at financiën betreft, flink ingeboerd. Het bestuur wendt zich in een rond schrijven n een noodroep tot de in gezetenen om de kas te versterken. Dezer dagen zullen de kwitanties aan de donateurs worden aangeboden, maar er kunnen nog veel meer Ir. zegenen donateur worden. In het afgelopen jaar heeft Onder- linJ Genoegen op enkele plaatsen in de gameente buurtconcerten gegeven; hiervoor bestond een redelijke be langstelling. De mu .k wil gaarne dit jaar weer dergelijke concerten' geven, en eventueel ook op meer plaatsen m de gemeen maar zij zou deze acti viteiten graag kt* men zien als blijken van dank en waardering voor een grotere geldelijke medewerking van de kant van de ingezeU en. Bovt ndien zijn i. g steeds vele in strumenten, die een grote waarde ver tegenwoordigen, zonder bespelers. Hoe wel er in de laatste weken nog enkele- zeer Jeugdige personen als lid tot de vereniging zijn toegetreden, die nu volijverig met de studie VJor geoefend muzikant bezig zijn, zullen oog meer andere nieuwé leden in de muziek- gelederen van harte welkom zijn. „HET CATHARINA-GA8THUI8". Gouda. Na een Jaar voor vergroting en restauratie gesloten te zijn geweest zal het museum „Het Catharina-Gast- huis" te Gouda zijn deuren Zaterdag weer voor het publiek open stellen. De reeks tentoonstellingen wordt nu in de drie nieuwste zalen voortgezet met de expositie van de vermaarde schilderijen-collectie Del Monte, welke voor lange tijd aan het museum in bruikleen is afgestaan. Deze verzame ling bevat werken van Hobberpa (wa termolen), Ruysdael, Potter, Rem brandt, Rubens, Van Dijck, Gerar$ Da vid. Rogier van der Weyden en vele anderen. Goudriaan. Geslaagd. Aan de landbouw hogeschool te Wageningen slaagde voor het propedeutisch examen de heer P. Pellikaan te Goudriaan. Meubelwerkplaats brand. uitga- Haastrecht. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf ls door tot nu toe nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de meubelwerkplaats van de meubel maker A. Berkouwer te Stolwijker- sluis. Op het moment, dat de brand werd ontdekt waren noch de heer Berkouwer noch zijn knecht in de werkplaats aanwezig. Het vuur dat 'n gretig voedsel vond in de aanwezige houtvoorraad en andere licht ontvlam bare materialen, greep zeer snel om zich heen. De snel ter plaatse zijnde brandweer van Stolwijkersluis bond onder leiding van commandant de heer G. de Groot, met vier stralen de strijd tegen de door de felle Wind aanwak kerende vlammenzee aan. Zij kon ech ter niet verhinderen, dat de werk plaats tot de grond toe afbrandde. Het woonhuis van de heer B., dat tegen de werkplaats was aangebouwd en waar van het dak reeds had vlam gevat kon echter worden behouden. Hoewel de heer B. is verzekerd, betekent deze brand toch ongetwijfeld 'n grote scha depost voor hem, daar hij zich pihds enkele tijd gespecialiseerd had op het vervaardigen van parketvloeren. De brandweer van Vltst die ter assistentie was geroepen, behoefde geen dienst te doen. Het blussingswerk werd bijge woond door burgemeester Lepelaars. Om zes uur konden de brandweerlie den van Stolwijkersluis na enkele uren ypn ingespannen arbeid onder met ijs afgezette kleding inrukken. (ADVERTENTIE I.M Zwakke lutkrpijpeit Vatbaar voor vocht on tocht Niet nodig do halo winter te hoesten 1 Neem bij de minste klacht da snel werkende, verzachtende, slijmoplossendo GESLAAGD. Lanserak. Mej. S. van Beuzakom slaagde voor het diploma Algemene Ontwikkeling. Eerste steenlegging Landbouwschool. Lekkerkerk. Maandagmorgen om 11 uur werd de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw der Lagere Land bouwschool van de Hollandse Maat schappij van Landbouw. Die handeling werd in tegenwoordigheid van ver schillende genodigden verricht door Willem Tuynman, de negenjarige zoon van de algemene secretaris der maat schappij, ir. D. S. Tuynman. Na de plechtigheid verenigden al len zich in het docentenlokaal van de Landbouwhhuishoudschool, een buur vah de toekomstige school. Hier wer den veel gelukwensen geuit en veel woorden van dank gesproken van de zijde van de maatschappij, bij monde van haar vice-voorzltter, de heer Roo- denburg te Rijswijk, baar algemeen secretaris; ir. Tuynman (die zeer er kentelijk was voor de aan zijn gezin getoonde genegenheid, door zijn zoon de eerste steen te laten leggen); de heren A. Stuurman, kringvoorzitter; fen H. de Jong Mzn., voorzitter van de plaatselijke afdeling (die de suggestie deed de school te noemen naar de pas afgetreden voorzitter der maatschap pij, de heer dr. Den Hartog). Van ge meentezijde was het bij monde van burgemeester, mr. G. C. van der Wil ligen. die hoopte, dat de school zich spoedig zou moeten uitbreiden wegens uitbreiding en verdieping van het on derwijsprogramma. De beer W. Hijkoop te Krimpen aan de Uttel, wenste, dat dit gebouw de verdraagzaamheid en solidariteit bn- der boeren zou bevorderen. Het woord werd ook gevoerd door bet hoofd der school, de heer H. H. van Gessel. Mejuffr. Klootwijk, de directrice van de Huishoudschool, zorgde voor een prettige ontvangst. VERJARINGSFONDS. Meerkerk. Het verjaringsfonds over de maand December voor de Ned. Herv. Kerk bracht op f 93.75. Nleuw-Lekkerland. Voetbal WE 1 ging Zaterdagmiddag op bezoek bij Woudrichem 1 en keerde met een 5—1 overwinning huiswaarts. WE 2 ging naar Pelikaan 2 te Zwijndrecht Hier was de uitslag 1—1. WE 3 an de junioren hadden rust. Schoorsteenbrand. Nieuw-Lekkerland. In het pand Lek dijk 282, bewoond door D. Mourik, brak Dinsdagmorgen omstreeks half teven, bij het aanmaken van de kachel een schoorsteenbrand uit Doordat de wind uit Zuidelijke richting kwam, le verden de vonken, die uit de schoor steen woeien, geen gevaar op. De brandweer rukte ijlings uit en was spoedig ter plaatse. Brandweer mannen wisten'het onheil in de aan vang te stuiten zodat de spuit geen dienst behoefde te doen. NED. HERV. KERK. Schelluinen. De heren K. de Kreij Cz en L. Kruis, zijn gekozen tot dia ken yan de Hervormde Kerk. Dankbaarheid bij een jubileum BERGAMBACHT. Op de kansel spreekt een dominee weinig over zichzelf. Maar als een predikant zUn levensgeschiedenis vertelt, kan dat soma evenveel betekenen als een predikatie. BU ds. Lekker- kerker in Bergambacht waa dat gisteravond het geval. Teen bij ver telde tot 17-jarlge leeltUd bU zijn vader in het boerenbedrijf werk zaam te zjjn geweest, en daarna door stekte pas het begeren kwsm. om anders te gaan leven, werd de toehoorder weer iets gewaar van Gods ondoorgrondelijke leiding. De jonge boer had zelf nooit gedacht dominee te zullen worden, en geestelUke zaken interesseerden hem voordien eigenlijk weinig. „Zuster-overste" uierkte met valse papieren Slud. enkele da,en bevindt tlcb „enster-overele Anne Gndnll. Habertina D- in een Tilburgse politiecel Anna meldde eleh un een Tllburn kloester om een nel- moes en onderdak, waa. op men haar, met enkele guldens, naar „Hul S Betïinte" verwees, waar se de naeht sou kunnen doorbrengen. Het nonnetje was in het bestt van indrukwekkende brache den. af- k.Ltlz w getekend namen, de Dultee „ruster-congregatie Sint Veronlka". Waaruit moest biyken, dat «U bezig was gelden te ver smeten voor hsar getroffen congregatie in Duitsland. Toen men zustor Anna vroeg haar logies te betalen weigenie zy d»- Waarop de recherche in de zaak werd gemoeid. Zij vertelde toen op weg naar Den Haag Ut zyn. waar zij In t bezit zou worden gesteld van papie ren die het haar mogelijk zouden ma ken in Rome erkenning van haar congrégatie aan te vragen Haar iet wat vreemde verhaal bracht de po litie aan bet twijfelen Men «jacht er reeds aan de vrouw, die het kloos terkleed droeg te fouilleren. Haar be wering, in familierelatie te staan met de bisschop van Akèfe deed erg on waarschijnlijk aan, waarop men de knoop maar doorhakte en tot fouille ring overging. Behalve stapels papie ren, dertig Nederlandse guldens. Duits paspoort, waaruit bleek dat zy op 19 Januari op legale wijze de Ne derlandse grens was gepasseerd. kwam er... een stempel met s:em-. peikkussen te voorschijn waarmede het „nonnetje" blijkbaar haar docu menten signeerde. Alles deed erg be langrijk aan biet echter voor de re cherche, die haar in arrest stelde. En toen bleek mede door informa ties in Duitsland, dat deze 50-jarige vrouw in Duitsland gesignaleerd stond als een oplichtster (zo noemde haar ook de bisschop van Aken) en dat zij reeds een veroordeling wegens vëlsheid in geschrifte achter de rug had. In de paar dagen, die zij in Neder land verbleef (zij was reeds eerder over de grens gezet) bleek dat zij bij kloosters en particulieren in Utrecht en Den Bosch geld had Veten los te krijgen .Ook had zij daar onderdak ontvangen. Zij zal wederom over de trens worden gezet JEUGDIGE MOORDENAAR. Een vijftienjarige jongen te St. Jo seph (in Missouri, Amerika) Richard Wisdorf, heeft Dinsdag bekend zijn or ders err grootmoeder Maandagavond met een geweer te hebben vermoord Als reden gaf de jongen, dat hij was berispt, omdat hij te laat uit school was thuisgekomen. Na het plegen van de moord was hij naar een, worstelwed strijd gaan kijken. Zijn vrienden lieten hem toen Mj over zonde en genade begon te spre ken, in de steek. En daarom dat ds. Lekkerkerker uit eigen ervaring de waarschuwing kan geven: laat toch niets om een mens, maar doe ook niets om een mens. Na in 1920 voor een tweede keer naar het ziekenhuis te zijn geweest, werd besloten dat- de jongeman zou gaan leren, en binnen drie jaar behaalde hy reeds het staats- dïploma gymnasium-alpha. zonder tot zijn achttiende jaar een andere oplei ding te hebben gehad dan de lagere school. De studie aan de universiteit te Utrecht werd begonnen, en merk waardig genoeg ging het dubbel op: theologie en rechten, tot in Augustus 1924 het besluit eindelijk werd geno men: voortaan zou het theologie wor den. Uit .deze tijd herinnert ds. Lekker kerker zich nog prof. Hugo Visser, zijn geliefde leermeester. In 1928 was hij beroepbaar, en Molenaarsgraaf werd, gedurende enkele jaren, zijn eerste standplaats. Predikambt en huwelijk, twéé banden die tegelijk werden aan gegaan, reden waarom ook gister avond in de Hervormde kerk te Berg ambacht twee zilveren Jubilea her dacht werden. In Molenaarsgraaf heeft de jonge predikant zich onder andere mogen geven aan de oparichting van een Christelijke school. Vrij spoedig reeds kwam het beroep van Oldebroek, waar vhij in 1931 werd bevestigd Negen jaar bleef het gezin hier, en God gat in vele opzichten wasdom. Het werk droeg vrucht, en ook in het gezin was er zegen, vijf kinderen werden hier geboren. Ds. Lekkerkerker denkt nog vaak aan Oldebroek, de gemeente waar de avondmaalstafel nog in ere is. Hierna volgden de gemeenten Oud- Beijerland en Westbroek. In deze laat ste gemeente waren het rustige jaren, die een verkwikking betekenden. In 1950 volgde Bergambacht, de huidige gemeente. En ds. Lek kerkerker mocht belijden dat hy hoopt te leven en te sterven bij het Evangelie dat hij in al deze Jaren heef) gebracht. Ieder heeft in zijn levensboek wel bladzijden, die hij zou willen dicht-' plakken en omalaan, maar neem mij met mijn gebreken, aldus de predi kant. Na gtezang uit paalip f 119, voerde burgemeester Diepenhorst het woord. Hij h: d gaarne de uitnodiging tot het bijnwonen van deze herdenkingsdienst aangenomen, ook al vanwege de har telijke betrekkingen tussen kerkelijke en gemeentelijke overheid in Bergam bacht. Hierna werd mg het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van de ket-keraad van Molenaarsgraaf, en de huidige predikant van Oldebroek, ds. A. Wlsgerhof die vertelde dat ds Lek kerkerker in Oldebroek vooral „trouw in de gemeente" was geweest. Na een vertegenwoordiger van Westbroek, en .een spreker namens de Evangelisatie te Oldebroek, voerde ds- Korenaar als .oud-leerling het woord, die met dank- bare woorden en mensenliefde van ds Lekkerkerker schetste. Namens de ge meente van Bergambacht werd een bankstel aangeboden bij dit dubbele jubileum, waarop de volle kerk de herder en leraar de ontroerende ze genbede van psalm 134 toezong: Dat 's Heren zegen op U daal. Met enkele dankwoorden van de jubilaris werd deze dienst besloten. Treffend was het, dat ook uit de vroe gere gemeenten van de predikant de belangstelling zo groot was. en voor ds. Lekkerkerker zal dit in zijn moei lijke en verantwoordelijke werk een bemoediging en stimulans zijn. Op de recepties die vanmiddag en vanavond gegeven worden, zal zeker menigeen ds. en mevrouw Lekkerkerker bij dit bijzondere jubileum de hand willen drukken. KEBK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Giessen-Oudekerk can- didaat R. Dijkmeijer, vicaris te Mid- wolde (Gr.). AAN8LUIT1NG EN AFSCHEIDING. De thans nog zelfstandige Oud Ge reformeerde gemeente te Stavenisse heeft het voornemen zich aan te slui ten bij het verband van de Oud- Gere formeerde gemeenten in Nederland. De kerkeraad van de Geref. Gemeen te te Zierikzee heeft besloten zich los te maken van het verband van de Ge reformeerde Gemeenten, doch zich niet aan te sluiten bij de gemeenten, die zich gedurende de laatste maanden van het kerkverband hebben losge maakt als gevolg van het conflict rond dr. C. Steenblok uit Gouda. OUDE tDAG BJLL. Vrijdagochtend zullen weer trom geroffel en tromgeschal door de stad klinken, als om elf uur de garnizoens commandant, majoor Mulderije op het Doelenplein het vaantje uit zal rei ken aan het beste peloton van de hier in opleiding zijnde recruten van het opleidingsdepot BK.L. Van te voren zal de commandant B.K.L., lt.-kol. Da mme, de ter gelegenheid van de ouderdag naar Schoonhoven gekomen ouders en de recruten toespreken. Om half twaalf zal de commondant op de Dam de troepen inspecteren, waarna een défilé, gevolgd door de reeds tra ditionele muzikale mars door de stad. Om een uur wordt in de Havenkazer ne en Katholiek militair tehuis een maaltijd aangeboden. De demonstraties, van twee tot vier uur, zullen bestaan uit excercitie van het beste peloton, sport op het Doelen plein, theorieles lichte mitrailleur en schietopleiding geweer in Havenkazer ne .Na de demonstraties kunnen de ouders in het Christelijk militair te- huis de tentoonstelling van de Dienst Welzijnszorg Leger bezichtigen, die overigens de hele dag geopend en ook voor burgers toegankelijk is. Na de broodmaaltijd om vijf uur vertrekken de recruten met hun ouders voor een verlof van enkele dagen. De tentoonstelling van de Dienst Welzijnszorg die gehouden zal worden, wordt ditmaal uitgebreid met 'n ten toonstelling van de Protestants Gees telijke verzorging. Ook voor deze stand zal bij de burgerij ongetwijfeld veel belangstelling bestaan. IJSBAAN. De nieuwe Schoonhovense Ijsbaan wordt vanmiddag in gebruik genomen. Het ijs op het pas Maandag binnenge- pompte water is meer dan dik genoeg. In de loop van de dag zou ook ver lichting worden aangelegd, zodat dan ook vanavond gereden kan worden. WINKELIERSVERENIGING BLIJFT. Met een nogal dramatische grond toon stond op de convocatie voor de Maandagavond gehouden winkeliers- vergadering vermeld: Moet de winke liersvereniging verdwijnen? Het woord is aan U! Inderdaad stond het er, zoals wij veertien dagen geleden gemeld heb ben, somber voor met de levenskansen van de winkeliersvereniging Schoon hoven Vooruit. Het woord dat nu aan de leden was is zeer uitvoerig ge weest. Lange tijd heeft men Maandag- avond gediscussieerd over de voorstel len van het waarnemend bestuur om de vereniging te splitsen in een stich. ting voor grote acties en een vereni ging voor kleinere doorlopende acties Men kon evenwel op deze basis^ niet tot overeenstemming en niet tot de verkiezing van bestuursleden geraken. Langzamerhand is men toen al pra tende in het spoor geraakt van enige jongere winkeliers, die wilden pogen de oude vereniging m sUnd te hou den om van daaruit verder te werken. Die winkeliers, de heren B. Hoon, J. Faay en G. de Vaal hadden bij een van de vele stemmingen een geringe meerderheid van stemmen en toen zy hun benoeming aanvaarden ruimde het oude bestuur de plaatsen achter de bestuurstafel. Daar namen toen de drie Dieuw verkozenen plaats, waar van de heer B. Hoon werd aangewe zen als voorzitter HU nam onmiddel- iyk de hamer fors ter hand en schor- ste de vergadering voor tien minuten. Inderdaad binnen tien minuten werd de vergadering heropend met de mededeling van de nieuwe voorzitter dat nog twee bestuursleden verkozen moesten worden. De stemming in de vergadering was blijkbaar al beter geworden, want vlot en met grote meerderheid werden de twee door de voorzitter genoemde candidaten de heren J. Stekelenburg en J. Kerre- mans verkozen. VIJF EN ZEVENTIO JAAR ANTI REV. PARTIJ. In een Jaarvergadering van de Anti Rev. Kiesvereniging, die gisteravond Ic het Militlr Tehuis gehouden weid sprak de heer A. Middelkoop, uit Lan- gerak, over; „Van strijd en overwin ning". Spreker gaf een duidelijke en op prettige wijze voorgedragen rede een beschouwing van de beginselen, die tot de stichting van een anti-revo lutionaire partij hadden geleld en die haar leiders Groen van Prins te .er en Kuyper bezielden. Spreker behandel de voorts de practische toepassing dier beginselen in de tegenwoordige lijd en het gevaar, dat aan het loslaten van de betekenis van het evangelie voor het staatkundig en maatschappelijk le ven is gelegen. Een prettige bespreking bracht tal van actuele kwesties ln het midden der belangstelling. ZENDINGSAVOND. Maandagavond sprak in het vereni gingsgebouw der Geref. Kerk, mej. Reindera uit Zeurt, die gedurende vele jaren werkzaam ia geweest aan de Chr. Hollands-Chinese school in Solo, op Midden-Java. Uit haar vele er varingen heeft deze spreekster op boeiende en soms humoristische wijze verteld, hoe God dit zendingswerk heeft willen gebruiken opdat vele Chi nezen uit de duisternis van 't heidén- dom de Zaligmaker zouden leren ken nen. Welke weerstanden daarbij te overwinnen waren schetste mej. Rein- ders door een terugblik op de drie godsdiensten, die in het eeuwenoude China everheersend zijn geweest en die ieder voor een deel thans nog het leven van millioenen Chinezen be heersen. Over de loop van het evangelie ia Indonesië in de laatste jaren vertelde mej. Reinders zeer belangrijke dingen, waaruit bleek, dat er ondanks alle veranderingen en soms grote tegen stand toch een ruime plaats voor het christendom open staat. BESTUUR V.V.V. De vacatures in het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer zijn thans aangevuld. Het ge meentebestuur heeft als bestuursle den, die namens de gemeente zitting hebben, aangewezen wethouder mr. D. A. Slager, die tevens zal optreden als voorzitter, en de heer K. M. van der Zouwen, die waarnemend voorzitter zal zijn. De heer W. van Dam zal op treden als secretaris, welke functie hij re,ds tijdelijk waarnam. De Winke liersvereniging heeft naar het bestuur van de V.V.V. afgevaardigd de heer J. H. Kerremans. TAFELTENNISCLUB. Op een Maandagavond gehouden vergadering is het voorlopig bestuur van de onlangs opgerichte tafeltennis club gekozen. Voorzitter ia de heer D. Wesdorp. secretaris is de heer F. van der Pol. Als wedstrijdleider zal optreden de heer J. Moes man. Er trad meteen een behoorlijk aantal leden toe .namelijk 27, waarbij twee militairen van het garnizoen De minimumleeftijd voor het lidmaat schap is 14 jaar. De Maandagavond is bestemd tot oefenavond. KONING VOETBAL. Bij de voetbalwedstrijd Schoonhoven -Woerden op 13 December jl. ontstond er enig verschil van mening tussen 'n Schoonhovenaar en een Woerdense supporter, een 32-jarige chauffeur. De ze gaf de Schoonhovense voetbalrain- naar een klep op het linkeroog. De Woerdense chauffeur moest dezer da gen, terechtstaande voor de Rotterdam se politierechter, zijn heetgebakerd heid wel betreuren, want hij hoorde zich veroordelen tot vijftien gulden boete of tien dagen hechtenis. LAATSTE BERICHTEN. GEHEIME ENGELSE PLANNEN. Een New Yorks blad zegt in n be richt uit Berlijn, dat Engeland van daag Rusland offic.eus zal voorstellen een conferentie te houden, waaraan slechts Engelancjl. Frankrijk, Rusland, en communistisch China zouden deel nemen. Volgens het blad zou Eden bij Ójn bezoek aan Molotof hedenavond 'n proefballonnetje hierover oplaten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dules, heeft verklaard, dat Amerika niet zal instemmen met eep vijf-mogendheden- conferentie, waaraan communistisch China zal deelnemen. BABY IN BRANDENDE WIEG. De driemaanden oude baby van de familie N. te Naarden. is met zeer ern stige brandwonden in het ziekenhuis te Vaarden opgenomen In de loop van de nacht is het kind overleden. Kledingstukken, die aan het rek bij de kachel te drogen hingen, hadden vlam gevat. De vlammen waren over geslagen op het wiegje, waarin het kindje lag. Descheepvaart en hel ijs. De scheepvaart met name de binnen scheepvaart begint reeds aanzienlijke hinder te ondervinden van het ijs. De Noord Nederlandse kanalen zijn alleen nog maar bevaarbaar voor schepen met zeer krachtige motor, maar ook op de route RotterdamAmsterdam via Ljeldsendam treden reeds bezwaren op. De vaart via Gouda op deze route was gisteravond nog normaal, hoewel ook daar reeds drijfijs voorkomt. Op het IJsselmeer is al geen scheep vaart meer mogelijk. Van Marken tot Nijkerk zit vast, middelzwaar ijs, en tussen MedembIJk en Eemsdijk zelfg vast zwaar ijs. De veerdienst Enkhul zen-Stavoren is gestaakt wegens zwaar opeengestapeld drijfijs. Van de vaart ter zee komen derge lijke berichten niet binnen, doch da bemanningen en de schepen hebben het zwaar te verduren. Door de straffe wind nemen de schepen voortdurend bulswater en nu en dan golven over. Dat water bevriest onmiddellijk op dek en dekhuizen. aanhoudends strongs vorst Het K N M I. deelt mede: Krachtige Oostelijke winden heb ben de algelopen 24 uur zeer koude, uit Rusland afkomstige lucht naar ons tend aangevoerd. Vannacht daalde de temperatuur hierdoor ln het Oosten van het land tot 12 graden onder nul In het Westen vroor het ongeveer 10 graden. De Oostelijke winden wor den in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebied boven Scan dinavië en een lagedrukgebied boven Frankrijk en het Westelijk gedeelte van de Middellandse Zee. Boven Noord-Duitsland bevonden zich van nacht wolkenvelden, waaruit lichte sneeuw viel. Enkele van deze wolken banken dreven het Noord-Oosten van ons land binnen. De vorst nam in Noord-Duitsland iets af, maar in Tsjecho-Slowakije en Polen vroor het omstreeks 25 graden. In Moskou vroor het 26, in Berlijn „slechts" 14 graden. Op de Oceaan ontwikkelde zich van nacht een actieve depressie, die naar Europa opdringt en zich vooral in de richting van de golf van Biscaye uit breidt. Deze depressie zal er oorzaak van zUn. dat de wind na een tijdelijke afneming weer zal gaan toenemen. Dt vorst zal daarbij aanhouden. PBEDIKBEUBTEN. NED. HERV. KERK. GIESSENDAM. Gebouw Nebo. Don derdag 28 Januari, *s avond. 7 uur, ds. J Batelaan, van Utrecht. Zendlngs- dlrector. „Het zendingswerk op Cele bes". LEKKERKERK Ned Herv Evange lisatie. Donderdag 28 Januari, 's av. 7 uur, de heer J. Slager, van Stave nisse. OUD^ALBLAS. Donderdag 28 Janu ari, 's avonds 7 uur, da. Bartlema, van Ridderkerk. OUDERKERK AAN DE USSEL Woensdag 27 Januari, 's avonds 7 uur, de heer L. Paul, voorganger Herv. Evangelisatie te Krimpen aan de IJs- sei. POLSBROEK. Vrijdag 29 Januari, 's avonds 7.30 uur, da. Harkema, van Zeist. Jeugdraad. GEREr. KERKEN. ÓUDERKERK AAN DE ÏJSSEL. Donderdag 28 Janauri, 's avonds 7 uur, ds C. A. Vreugdenhil. Speciale dienst ter ingebruikname herstelde kerkge bouw. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Donderdag 28 Januari, 's avonds 7.15 uur, prof. G. Wisse, van Doorn. MIBKTBEBICHTEN. COOP. GORINCHEM8E EUR- VEILING U.A. Aangevoerd werden 63.704 kippen eieren. Besteed werd voor kippen eieren f 1214.50; voor henneneieren f 11-3017; voor vuilschalige f 10, een deneieren f 9.80, kalkoeneieren f 15. Alles per 100 stuks. VEEMARKT ROTTERDAM. 26 «Januari. Aanvoer in to taal 3953 dieren, waarvan naar schat ting 850 vette koeien en ossen; 841 •tuks gebruiksvee, w.o. 445 t.b.c. vrij; 75 vette kalveren; 131 graakalveren; w.o. 115 t.b.c. vrij; 1271 nuchtere kal veren; 195 varkens; 51 biggen, 90 paar den; 18 veulens, 408 schapen of lam meren; en 23 bokken of gelten. Week- 1 aanvoer: 5889 dieren. De prijzen waren: Vette koeien lt kwal. f2.782.93, 2e kwal. f 2.622 76, 3. kwal. i 2.28-2.46, vette kalveren t 2.85—2.75, t 2.55—2.65, f 2.25—2.45; slachtpaarden f 1.80, f 1.70, f 1.55, al- iefaPer kg Kraskalveren f 420, f 350, t 240; nuchtere kalveren t 55, t 50, t 42; biggen f 50, f 40. f 35; schapen f 135, r 125, f 90; lammeren f 105, f 95, f 85; kplf- en melkkoeien f 1125, f 940, f 780; vare koeien f 780, f 650, f 575; vaarzen f 870, f 700, f 575; inken f 585, f 485, f 375, alles per stuk. GROENTEN VEILING< Rd 26 Januari. Tuinbouw Hollandse Eilanden. Joni 45, Goudreinet H 34—57, towRpeer H 26, boerenkool 9—16, kroten 4—7, rode kool 8—13, gele kool 9—14, waspeen 9—17, grote knolselderij 5—14, spinazie 48, spruiten 19—46, uien 5—8, witlof 42— 45, groene kool 825, veldsla 53—56. TW,,rn,! KT».IW««. <n vnow znn-TTOT I <vn EU PTBECBT— Seboaahav.ru.1.. Conr.nl dinsdagmorgen om 8.10 unr is de SOOOOste inwoner van Deventer gebo ren. H(j is een zoon van Arend Jan Kwakkel en tUn 26-jarlge echtgenote Henny Kwakkel-Dorgeio. Lambertus Johannes zoals z^n doopnamen sullen luiden, weegt 7 pond. Z|j krtygen een eigen hnis, compleet gemeubileerd, op een eigen stukje grond. De gelukki ge moeder met haar bijzondere baby. KIND UIT IJS GERED. Redder lat ln voorbijrijdende trein. Toen de trein, die om twintig minu ten over twee uit Amsterdam naar de Zaanstreek vertrekt, Maandagmiddag Wormerveer naderde zag de heer A. Koomen uit Beverwijk in een van de sloten naast de spoorbaan een kind door het ijs gezakt in het water lig gen. Hij trok onmiddellijk aan de nood rem, holde de trein uit en slaagde er in het driejarig kind Keesje Dik uit het ijs te halen. De kleine leefde en ging in de armen van de redder de trein in waarna de heer Koomen het aan het station afleverde. ENGELSE ELECTRICIENS STAKEN Uitbreiding gevreesd. Bijna 8.000 electriciens zijn Man dag in het gebied van Londen een staking begonnen van een week, In 't kader van de strijd van de onder com munistische bond van electriciens voor loonsverhoging. Op tientallen belangrijke bouwpro jecten in en rondom Londen, is het werk neergelegd. Ook in vijf grote electrische centrales wordt gestaakt. Meer dun 1800 eleciriciens zijn reeds voor onbepaalde tyd in staking by verschillende belangrijke bedrijven in Engeland, waaronder vier stoomfa brieken. twee olieraffinaderijen en vliegvelden. Men neemt aan, dat de bond van electriciens van plan is, de staking van een week tot andere belangrijk» steden, waaronder Manchester. Liver pool en Birmingham, uit te breiden. 8TAATSLOTERIJ. In de 522e staatsloterij, le klasse, la lijst, vielen de volgende prijzen: Modmn gebouw voor Botterdam C.S. Het nieuwe voorgebouw van het Centraal Station, met de bouw waar van binnen enkele maanden zël wor den begonnen, krijgt een hoogte van 13,5 m. In de voorgevel, ter lengte van 120 m., heeft men duidelijk willen uitspreken de belangrijke functie van de 50 X 22 m. gedachte centrale hal welke van onder tot boven een grote glazen wand krijgt, met aan weers zijden daarvan de vleugels. Aldus zijn drie geveldelen ontstaan, die de be stemmingen tot uitdrukking willen brengen. De verscheidenheid in func tie heeft de architect, ir. Van Rave- steyn, willen versterken door de ge kozen materialen: voor de vleugels zeer lichtkleurige natuursteen, voor de hal de glazen wand en bovendien een de hal omgrenzende zware zwarte omlijsting, die zich op geringe hoog te boven de straat als een band langs de vleugels voorzet. Deze band gaat luifelsgewijze door over de openingen, die toegang geven tot de zUpleinen ter weerszijden van het gebouw. Deze beide overluifeide doorritten worden bekroond door gro te platte plastieken met abstracte voorstellingen, die als „slotaccoorden" de stationsgevel links en rechts af sluiten. In het gehele stationsplan C.S. zijn drie tannel» geprojecteerd, waarvan er een voor openbaar verkeer is om, zonder het naar de andere te komen, de twee andere zijn direct voor de spoorwegen bedoeld een voor de reiziger^ en een als bagagetunnel. In het nu vaststaande plan voor 't hoofdgebouw is begrepen een bagage depot een sigarenwinkel en een wis selkantoor Het grote restaurant komt aan het eerste perron te liggen ter wijl op elk der andere vijf perrons kleine restauratiegebouwtjes verrijzen. In 1954 voltooid. Indien er geen stagnatie optreedt, zal het nieuwe stationsgebouw C.S. in 1956 voltooid zijn. Met inbegrip van alle perrons en de gehele acco- modatie voor het treinverkeer duren de Werkzaamheden echter tot 1958. Het huidige spoorwegkantoor links van het oude D.P. zal gaan verdwij nen. Het zal aanmerkelijk groter wor den opgetrokken aan de rechterkant van het nieuwe station. Ook de accomodate in Rotterdam- Zuid zal worden verbeterd. Wat het station Hofplein betreft, voor 1955 staat een verbetering op t programma. De plannen hiervoor voorzien in een vóór het viaduct te bouwen toegangshal van 36 x 10 M. en een vernieuwing van de achter 't viaduct gelegen gedeelten. Maar eerst zal nog een belangrijke herstelling van sorlogsschade aan gewelven, trap pen en sporen moeten worden uitge- 25.000 21227 5 000 10623 2.000 19108 1 500 5407 11772 1000 1354 5101 9402 12670 14196 «00 1773 4446 4643 6348 7384 8807 9628 11599 14526 16770 16872 18737 18847 18957 21501 200 1011 1630 1669 1838 2609 2879 3098 3667 3677 4139 4329 4507 4540 4953 5086 5358 5394 5395 6123 6499 6538 6596 7188 7341 7525 7562 7758 8023 8266 8314 8331 8507 9036 9435 9441 9556 9571 9627 9910 10000 10001 10075 11960 11968 12315 12421 12674 12856 13237 13252 13459 13467 13473 14065 14070 14448 14615 14706 14980 15094 16349 16409 17572 18640 18789 18849 19229 19309 19495 19695 20190 20599 21280 21309 21456 Op Maandag 1 Februari «al èa radio, waarvan de organisatie» even nauw samenwerken al» In de dagen van de ramp, »en be langrijk deel van de aendtdd •ver beide zender» inruimen aan een herdenking van de waters noodramp. Deze reeks uitzendingen zal 's mor. gens aanvangen met een herdenkings rede door de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, welke om zeven en acht uur zal worden uitge zonden. Om kwart voor één zal een aantal reportages worden gebracht over herdenkingsdiensten, welke die morgen in het getroffen gebied zijn gehouden. Na het nieuws van één uur volgt een uitgebreid „Schakels-programma" waartoe de grote staf van reporters en technisch materieen naar Zeeland gaat. Achtereenvolgens zal in dit pro gramma, dat tot titel draagt „De stand van zaken" worden overgeschakeld naar reporters in Zierikzee, Dreischor, Oude Tonge, 's-Gravendeel, Fijnaart, Stavenisse, Krulningen en tenslotte naar Den Haag, waar de Rijkswater- Hoffelijk afscheidêgebaar van prendent Anriol. Ze glimlachte stralend, de schane, zwartharige Jeanne Berge-Nahon, toen »e daar op de kade van Marseille stond. Haar knappe echtge noot Charles, een officier van de Frame koopvaardijvloot, keerde te rug naar aee, maar sa vond bet niet so heel erg. Nu nietZe beet op haar lip, toen haar zeeman-echtgenoot aan boord van zijn schip ■tapte. Even vergat ie, dat ze niet meer In de gevangenis zat. Na slechts lien dagen van vrijheid kon ze zich nog steeds niet helemaal realiseren, dat zé niet meer naar de gevangenis terughoefde; dat ze niet „op erewoord" vrij was, dat de twintig Jaar die haar was opgelegd door een mili tair gerechtshof wegens pogingen om de Franse troepen in Indo-Cljina te demoraliseren, tot het, grimmige, bijna ongelooflijke verleden behoorden. Het Franso volk Is ontroerd geweest, toen Charles en Jeanne vorige maand in de gevangenis te Pau. een klein stadje in de Pyreneeën, in het huwelijk traden. Op dat tijdstip was de toekomst voor Jeanne en Charles heel duister. Het vonnis van Jeanne betekende, dat z* tot 1969 moesten wachten alvorens ze samen konden gaan leven en dan zou Jeanne een vrouw van in de vijftig zijn met scherpe IQnen ln het gelaat door het harde gevangenisleven Maar ze hadden buiten Vincent Auriol ge rekend. De laatste daad van clementie van Aurioi als president van Frank rijk. was- gratie verlenen aan Jeanne. Auriol zei tegen zijn medewerkers „We mogen geen jonge gelleven uit el kaar houden". Tijdens haar rechtzit ting voor een militair gerechtshof in Saigon in December 1951, werd Jeanne ervan beschuldigd een soort LUI Mar leen te zijn. In een gepantserde auto werd ze naar de rechtzaal gereden. Soldaten bewaakten baar En vlakbij lag de stomende jungle, een ideaal toe vluchtsoord voor guerilla's. Voor het hof werd verklaard, dat Jeanne, die als telefoniste in Indo-China werkte, ar tikelen schreef voor een Vietminh- krant, waarin zy een beroep op de Franse soldaten deed om de strijd te staken. Na haar veroordeling werd ze naar Frankrijk gezonden. Jeanne, die in de oorlog een belangrijke rol In de Franse verzetsbeweging gespeeld had, heeft een aantal journalisten haar be levenissen verteld: Als een droom „Het was als een droom. Charles had mijn foto in een krant gezien en hij werd verliefd op me. Hij viste uit in welke gevangenis ik zat en op de be zoekdag, toen mijn ouders me kwamen opzoeken, kocht hij een bewaker om, die hen met hem ln kennis bracht. Ze vertelden me over een knappe jonge man. die me wilde ontmoeten. Het in teresseerde me niet. Hij ging hen thuis opzoeken en tenslotte stemde ik erin toe. dat hij me schreef Het was moei lijk. daar in Frankrijk alleen familie leden met gevangenen mogen corres ponderen of hen opzoeken. We beslo ten dus. dat hij zich zou uitgeven als mijn verloofde Maandenlang wisselden we brieven, toen kwam hij me opzoe ken Het was liefde op het eerste ge zicht. HIJ kon me alleen het hof ma ken, met tralies tussen ons In. Dikwijls keken we elkaar alleen maar ln de ogen, zonder een woord te zeg gen. Hij bracht me bloemen, elke week Als hij op zee was, liet hU ze door een ander zenden. Maar lk keek het meest uit naar zijn voedselpakketten. Ik had geen interesse voor de heerlijke stuk jes chocola. Ik keek uit naar knoflook, Jonge worteltjes en andere verse groente. Vorig Jaar vroeg hij men ten huwelijk. Ik voelde me diep geschokt, maar ik zei hem, dat het onmogelijk was. Ik verwachtte Immers pas over twintig laar vrij te komen en dan zou ik niet langer mooi zijn. Maar hij hield aan Ik gaf toe en we trouwden. We hadden geen huwelijksreis en we ver wachten dat ook niet vóór vele, vele Jaren zouden zijn voorbij gegaan Tien dagen geleden hoorden we het fantasti sche nieuws, dat Ik gratie had gekre gen" Jeanne's zwarte ogen werden door een waas overtrokken, terwijl ze sprak. „Charles en ik hebben nu onze huwelijksreis gehad Hij ls nu weg, maar hij komt terug en ik hoop, dat hij nog eens ge noeg van de zee krijgt. Dan zullen we ln een dorpje gaan wonen, midden tus sen de wijngaarden van Frankrijk, waar lk geboren ben. En elke dag zal Charles me van zijn liefde kunnen ver tellen en ik zal eijidelijk die verschrik kelijke maanden, die ik in de gevan genis doorbracht, kunnen vergeten En dat was het sprookje van 1954! En het is waar gebeurd, hoewei de achternaam van de echtgenoot met op zet achterwege is gelaten. staat en Rampenfonds gevestigd zijn. Vanuit deze plaatsen zullen de re porters verschillende aspecten van het leven in het rampgebied en het herstel belichten zoals net herstel van land bouw en dijken, de woningbouw en revacuatie en de adoptie en gezins zorg. In de avonduren zal het program ma van half acht tot half elf geheel gewijd zijn aan de ramp-herdenking. Het eerste deel van dit programma heeft tot titel „Nederland herdenkt". Het wordt in de ware zin des woords ingeleid door klokken uit het rampgebied en in dit geval uit plaataen, die des tijds minder ln het nieuws waren, als Texel, Hontenisse. Stellendam, Nieu- werkerk, AlbUaserdam en Klundert. Reporters zullen daarbij in sobere bewoordingen iets over deze getroffen plaatsen vertellen. Na deze inleiding volgt een toespraak door Prins Bern hard. voorzitter van 't Rampenfonds. Vervolgens zal opnieuw een serie re portages van herdenkingsdiensten welke ln de middag gehouden zijn, worden gegeven. Het slot van dit deel van het programma is een volledige uitzending van een herdenklngKoncert vanuit de Grote Kerk in Goes, dat als provinciale Zeeuwse dodenherdenking kan worden beschouwd en dat zal worden bijgewoond door vele autori teiten. Het Noord-Hollands Philhar- monisch orkest zal met medewerking van een gemengd koor gevormd door 200 Zeeuwse zangers en zangeressen, het Requiem ten gehore brengen van de Zeeuwse componist Van Brucken Fock. De stemmige radioherdenking, die bijzonder veel voorbereiding en in spanning kost, zal eindigen met een groot klankbeeld „de Ramp de Redding dat wordt samengesteld uit de historische reportages van een jaar geleden met daaraan vastgeknoopt T vervolg van thans. Aan deze repor tage werken dezelfde verslaggevers mee uit de rampdagen maar ook een aantal geredden, die in de oude repor tages voorkwamen en die nu verder over hun wederwaardigheden sinds dien. Van de wereldomroep die het pro gramma overneemt zal eveneens de staf meewerken. HERBEBOSSING IN GRIEKEN LAND. Oecumenische hulp. De heer J. de Jong, tuinbouwkun dige, opgeleid in Nederland neemt sedert September 1953 voor een pe riode van twee jaar deel aan de werk zaamheden van een internationale en kerkelijke dienst m Griekse dorpen. De heer De Jong die daarheen is ge zonden in opdracht van de Stichting oecumenische hulp a«n kerken en vluchtelinen is het gelukt toestem ming te krijgen van het herbebos singsbureau van de Griekse regering om een Kale bergrug te beplanten met dennen, robinia's en cypressen. Tot nog toe waren alle vorige pogingen in deze richting mislukt. Dank zij het iniüatief van deze tuinbouwkundige is hierdoor een be gin gemaakt met de herbebossing. Tevens heeft hij enige proefvelden aangelegd, waarop hij volgens nieuwe methoden winterkoren heeft gezaaid. 1953 was druk voor Nederlands Bode Kruis. Het werk van het Nederlandse Rode Kruis is in het afgelopen jaar toege nomen en de belangstelling ervoor is gegroeid, zo blijkt uit het beknopte Jaareverzicht over 1953. Het overzicht handelt uiteraard voor e$n groot deel over de werkzaamheden van het Rode Kruis tengevolge van de stormramp, bijna een jaar geleden. Het overzicht spreekt met grote waardering over het werk dat colon- nesv leden, kringcommissarissen en kringbureaux. het hoofdbestuur en de staf hebben gedaan. Het eerste grote project, het textiel- plan, is geheel voltooid. Bijna 150.000 watersnoodslachtoffers konden van textielgoederen worden voorzien. Deze goederen vertegenwoordigden 'n waar de van ongeveer acht millioen gulden. Wat de laatste hulpverlening betreft zegt het jaaroverzicht over het huizen project. dat nog niet geheel is beëin digd, dat er reeds verscheidene van de in totaël toegezegde ongeveer 550 hul zen staan. Aangenomen kan worden dat, afhankelijk van de situatie op het eiland Schouwen en Duiveland, zomer 1954 het laatste huis in gebruik kan worden genomen. Het derde proj-ect het agrarisch plan, zal eveneens om streeks deze tijd tot het verleden be horen. Duizenden landbouwers zullen dan in het bezit zijn van een land bouwmachine of een hoeveelheid land bouwgereedschappen. die geheel zijn aangepast aan de behoeften in Neder land Het grootste deel van het werk, voortvloeiende uit de watersnood kan als beëindigd worden be schouwd. Een zeer belangrijk deel van de in natura ontvangen goe deren ter waarde van ongeveer 65 millioen gulden is verdeeld. Behalve het derde Rode Kruiszieken- huis dat te Zierikzee zal komen en dat niet voor 1956 ln gebruik zal worden genomen, mag worden aangenomen dat ongeveer in Juni aanstaande deze bij zondere werkzaamheden voor de stormramp zullen zijn beëindigd. De studie-commissie voor de throm- bosedienst heeft haar werkzaamheden kunnen beëindigen. Thans ls een defi nitieve centrale bestrijdings-commlssle Ingesteld. In het afgelopen jaar heeft de been- transplantatiedienst zich gestadig uit gebreid en aan de behoeften kunnen (ADVERTENTIE I.M.) Ruwe,geschaafde huid.. voldoen. Het aantal boottochten met invaliden kon dit jaar worden uitge breid van drie tot vier. De'werving voor de mobiele genees kundige groepen en de mobiele genees kundige teams kunnen wat de kern betreft voor 40 procent als bemand worden beschouwd. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in het afgelopen jaar hulp verleend ten behoeve van slachtoffers van ram pen in Turkije. Japan, India, Spanje en Italië. Een grote actie werd georgani seerd voor de slachtoffers van de aard bevingen op de Ionische eilanden in Griekenland. Het Rode Kruis heeft hiervóór f 295.000 ingezameld. Het aantal leden van het Nederlandse Rode Kruis bedraagt thans bijna 480.000 Bcbtelijke ruzie werd steekpartij. Maandagmiddag trqffen voorbij gangers een uitgepffctte man aan in 't portaal van een woning aan de Boot straat te Amsterdam. Hij bleek een steekwond van een mes bij de schou der te hebben opgelopen eh werd on middellijk naar het Lieve Vrouwen gasthuis vervoerd. Toen de politie werd ingelicht, bleek men met een mysterieus geval te doen te hebben De gewonde man was de 31-jarig« C. Daalhiuzen uit de 2e Oosterpark straat, die de nacht had doorgebracht in de genoemde woning aan de Boot straat, waar zijn ouders wonen. Hij was daar Zondagnacht door de hoofd stedelijke recherche zelf ..ter vermij ding van verdere moeilijkheden" heen gebracht. Sterke drank en schrammen. Want Zondag was de inleiding tot het ernstige incident reeds begonnen en wel met een hevige ruzie die hij thuis met zyn vrouw had gehad. Da recherche is er nog (liet zeker van of bij die twist nog andere familieleden aanwezig zijn geweest. De ?el liep zo hoog, dat de politie er aan te pa> kwam en de man, die ettelijke schram men had opgelopen en onder invloed van sterke drank verkeerde, meenam naar het gasthuis. Hij werd daar ver bonden en vervolgens naar het politie bureau vervoerd. Na een verhoor brachten de rechercheurs de man met opzet niet'naar zijn eigen muis. doch naar de woning van zijn ouders. Twaalf uur later, dus Maandagmid dag omstreeks half twee, vond men hem daar in het portaal met een steek wond. Opnieuw verhoord beweerd* de man dat hij Zondagavond de mes steek reeds had opgelopen toen hij door een vyftal personen voor zijn woning werd mishandeld. Waarom hij dit niet bij zyn eerste verhoor die zelfde avond aan de politie had ver teld, is niet bekend De recherche twijfelt er dan ook aan of hy toen de messteek inderdaad al had opgelopen, temeer omdat men er in het zieken huis die avond niets van heeft be merkt. Het onderzoek duurt nog voert. Nederland gaat kunstmest maken uit zeewater. Tot dit doel is (lak bij de Noordzee in IJmulden door de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Cokesovengassen Mekog ln samenwerking met de Norsk Hydro uit Noorwegen een proeffabriek gebouwd, die binnen enkele weken met de productie van kali uit zeewater zal beginnen. Dit is het officiële nieuws, dat een trekken uit de langs onze kust stro der directeuren van de koninklijke Nederlandse hoogovens en staalfabrie- overvioed van zeewater. Dit zeewater bevat 450 kg. kali( K20) per ken, ir. P. van Delden te Amsterdam 1000 kub. meter. Men kan zich- voor heeft medegedeeld. Hij sprak daar als stellen welke enorme hoeveelheden bestuurslid van de Mekog en de Noor se mij. met wie de Mekog samenwerkt. zeewater moeten worden behandeld zekere productie van kali. Drie "jaar lang zijn in IJmuiden proef- Het zeewater wordt eerst behandeld nemingen genomen. Thans is het zo- in zandtilters ten etnde onzuiverheden ver, dat men, uit technisch oogpunt welke zich in het zeewater kunnen bezien, precies weet welke mogelijk- bevinden te verwijderen. Dan wordt heden er zijn. „Of het economisch het zeewater naar de reactievaten ge pompt, waarin een chemische stof aldus ir. wordt toe voegd, die de eigenschap heeft zich te verbinden met de kali in het zeewater en de andere stollen Tussen de hoogovens en de pie- in het zeewater onbeinvloed te laten, ren van IJmuiden in staat thans jn ^eze reactievaten vormt zich dan de eerste proeffabriek voor dit een j.eer slecht oplosbare kaliverbin- 6 -»-< (jjngi weike verbinding daarna ver- eyeneens interessant is, zal de toe komst moeten uitwijzen", Van Delden. project, dat voor zover (ADVERTENTIE I.M) kend is gelijke in de wyderd wordt uit de enorme hoeveel heden zeewater. Op deze wijze wordt wereld niet heeft. zo 60fü lUMi vfiron VKAAG Dt JU6TE SOOtT Het ligt in de bedoeling te zijner een vochtige massa van de kaliverbin- tijd een definitieve fabriek te bou- ding verkregen, welke daarna verder en, die de voor de landbouw van vf- wordt behandeld met salpeterzuur in tale betekenis zijnde kunstmest zal enige andere reactievaten. of tn wel de wonder- lljke Delevenigen van PIETER ,4 BAKKER Hij had het hard genoeg. Pieter wi s dat wel, had er twintig jaren vlak naast ge 1 reten. En ais het o pPieter regende, wellicht druppelde het dan ook eens op de heer Dik- mans. Pieter vond het allemaal zeer zakelijk, zter menslievend en begon te begrijpen dat hij bijna een kwart eeuw lang zijn patroon verkeerd beoordeeld en bij lange na niet ge noeg gewaardeerd had. De heer Dlkmans was een man van grote zelfbeheersing, als het Zf "an pas kwam, maar hij merkte toch dat zyn handen en kn een trilden, toen Heter, na enig onhandig frummelen in zijn binnen zak het chequeboek te voorschijn haalde Preter zag dit document nu met geheel Bide re ogen aan. dank zij de overredende taal van zijn patroon, en begreep dat 't voor hem he paspoort was naai de grote we'eld, waar naa hij in s outmoedige. maar meteen als onwerkelijk verworpen fantasieën zo vaak har verlangd Zeg maar hoeveel daagde hij grinne- kend uit en Dikmans moest zichzelf bedwin gen om maar niet meteen de hele ton, waar ove* Pieter bij de bank kon beschikken, op t« vragen. Voorlopig zijn we klaar met vijftig mil le stelde hij schijnbaar kalm-zakelljk vast. Dan hebben we de zaak, zoals ze reilt en zeilt. Er zal later nog wel wat nod«g zijn voor verschillende moderniseringen, maar je moet eerst zelf oordelen. Je moet nooit ge'd betalen waarschuwde hij driest voo' je weet waarvoor het is. Eerst kijken en lan kopen Het drong in Pieters min of meer bene veld brein niet door dat hij momenteel juist deed, wat de heer Dikmans hem zo sterk af ried. Hij legde het chequeboek op tafel en zocht naar zijn vulpen. De heer Dikmans bood hem de zijne reeds aan. Een beetje moeizaam vulde Pieter de che que in, schreef trots het getal 50.000. Sjongt wat een nullen. En dan nog eens in letters. Vijftigduizend gulden. Hij had ze nog nooit bü elkaar gezien Vgnm« c was hii als een een arme kantoorbediende de zaak binnenge stapt. bang voor een standje van zij- pa troon. Nu zat hij met d ezelfde patroon als de ene zakenman met de andere te dineren, iprak ovr belangrijke nrojecten en schreef zo maar even of het niets was. een cheque van vijftigduizend kulden uit. Dc cheque was klaar. Nu nog de handte kening. De heer Dikmans zat op hete kolen, één oog op de klok. Als die dooie visjesvre ter nu maar opschoot, dan kon hU nog nat met een taxi op tijd op de bank zijn. Pieter aarzelde even met de handtekening. HM dacht aan de manier waarop hy yoor- hien altijd tekende, netjes in een schoolse hand, P. Bakker, zonder tierelantijnen, be scheiden en onaanzienlijk. Met die Pieter Bakker had hij afgedaan Hier zat een nieu we Pieter Bakker, een groot zakenman, een industrieel, byna een millionnair, straks he- lerAaal. En zijn hand werd vast en met zwier schteef hij: Pieter Bakker, zette er eer forse streep- onder, en reikte de cheque glim lachend over aan de heer Dikmans, die het groene papiertje met bevende hand in ontvangst nam. Hij keek op de klok. Beste kerel, ik moet er nu meteen op af anders is dé zaak ons nog door de -neus ge boord. Morgen praten we verder. Ik moet trouwens nog gauw een advertentie opgeven voor een bediende, want jij bent natuurlijk van de kaart, hahaha! Nee. Iaat mij de reke ning betalen, ik zei je al, ik heb nog een en andei goed te maken, en dit is nog maar een begin hahahahaf HU lachte recht hprteiyk die meneer Dikmans, en hij lachte nop toen hij in de taxi zat die hem vliegensvlug door het drukke verkeer naar het kantoor van de B:mk voerde. Die avond zat Pieter op zijn kamer. Zijn onthutste hospita had „haar meneer" zien thuiskomen in een toestand van blijd. opge wondenheid, had hem verward horen babbe len over een erfenis en grote zaken, en niet beter weten te doen dan hem een kop zeer sterke koffie te offreren. Haar man zaliger had zich daar altijd heel best by bevonden. En enige uren later zat Pieter Bakker ln de makkelijke stoel van zijn bescheiden ka mer, en overdacht wat hU had gedaan. De roes, de verdwazing, het onwerkelijk gevoel waren langzaam naar de achtergrond gegle den, de realiteit begon het te winnen. Nog twijfelde hij niet aan de betrouwbaar heid van de heer Dikmans, maar wel begon hy zich at te vragen ot zijn ideaal nu werke lijk was, eigenaar te worden van een import bedrijf, zelfs met een mooi kantoor, een auto en een schone secretaresse. Twintig jaren lang had hij op een kantoor gezeten en nooit met veel arbeidsvreugde. Goed beschouwd interesseerde de handel hem geen snars. Zijn oog gleed over ziin schaars voorziene boeken kast, en toen opeens wist hij, in een flits, wat zyn ideaal was en altyd was geweest. Hij wilde detective worden! Pieter Bakker, ofschoon men 't hem niet zor aanzien, was een onverzadigbaar ver slinder van detective-verhalen. Hij haalde uit de bibliotheek om de hoek iedere Zater dag wel vier. vijf boeken tegelijk. Zijn flap oren gloeiden wanneer hij las van de r von turen der baroemde speurders, die zich waag den in het hol van de leeuw, die bungelden aan dakgoten en sprongen op rijdende auto's. Hij vond dat allemaal wel griezelig en geloof de niet dat hU zich zelf ooit op een dak zou durven wagen, maar zo ver behoefde het ook niet te komen. Het vak kende wel fijnere knepen. Dat was zijn ideaal: het kwtad ont maskeren en de gerechtigheid dienen, mis dadigers overleveren aan de sterke arm en schone dames, bedreigd door gewe'd ot chan tage, als een held in blinkende wapenrusting, le hulp komen. Pieter was onseneeslijk ro mantisch en het feit, dat hij die dorst naar romantiek gedurende de zes en dertig jaren van zijn vrijgezellenleven gestadig had moe ten begraven, veranderde daaraan nie s. Nu was hij een vrij mpn, een man in bonus. Hij kon met zijn geld doen wat hij wou. De wereld stond voor hem open. Dikmans had het hem allemaal zelf verteld Dikmans.... goed beschouwd had die vent hem toch die twintig jaar honds behandeld, en nu was hij opeens zr vrienJelijk. 'iet was me een salto geweest, die zijn ex-patroon deze dag gemaakt hadPieter kreeg een ongemakkelijk gevoel Hij Stond op uit zijn sioël en daalde voorzichtig de trap af, klopte deemoedig aan de kamerdeur van zijn hospi ta en vroeg bescheider: Als het niet te veel moeite is, juffrouw Mannekus, zou ik dan nog zo'n kopje koffie van u kunnen krijgen? De weduwe Mannekus knikte b"giijpend en voldaan. Ze wist 't wel. Haar meneer had een opknappertje nodig, al was het voor het eerst in die vijftien jaar, dat hii nu b.'j haar woonde. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1954 | | pagina 2