w Zwitsaletten eijtenis Oostduitsers willen vrije verkiezingen PLAATSELIJK NIEUWS De beer was los in Ammerstol Feestavond „Volksonderwijs Avond op de ijsbrekersvloot Met VBsLPON zie ie er geen barst van! öe QROte f Brieven aan Minister Dulles R 12 v3„f- KOU. GRIEP. KOORTS Neemt STERUMG! Sta op STERLING - De beste shag! Geen tijd voor de kapper NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant. MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 Wat zegt De Blltf Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur). Iets kouder. Zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar wat motregen. Matige, vannacht tijdelijk zwak ke Oostelijke totNoord-Ooste lijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Op- en Ondergang der Zon: 15 Febr Op 7.57, onder 17.53. 16 Febr.: Op 7.55. onder 17.54. 17 Febr.: Op 7.53, onder 17.56. MAANSTAND. Waaiende Maan 15 Febr-: Op 15.27. onder 6.49. 16 Febr.: Op 16.43, onder 7.12. 17 Febr.: Op 17.57. onder 7.29. Hoog water te Schoonhoven: 15 Febr. vm. 4.37 u.; nm. 5.25 u. 15 Febr. vm. 5.10 u.; nm. 5.45 u. 17 Febr. vm. 5.55 u.; nm. (f.31 u. Keulen, stand 1.17, was 0.19 hjj De Man. Den Ouden, De Bruijn en De Jong. Aanvankelijk met tien leden, stond de eerste repetitie onder Muziekvereniging „Excels,or" in het silver fheïn AMMERSTOL. Een feeat dat onafgebroken ruim acht heeft tot het ochtendkrieken Zaterdagavond een groot deel Hueting, Oomes en na de oorlog de duurne. heer Hoon #an wJe ye,c woorden van de inwoners van Ammerstol verenigd Het Gebouw was overvol. i?_. ,.1 H„ toen «m «evn„ ..„r h.r»m.«u. .>„r«nw makelijkc voorvallen uit de loop dor toen om seven uur burgemeester en mevrouw Diepenhorst binnen traden. begroet door een vrolijke mars van het klein orkest van de jubilerende muziekvereniging Excelsior. Nadat het kleinorkest enkele num- bracht maar wel zijiy beste wensen van ggj U-J 1 H 4~J—- de ouden van dagen, die hopen dat Ex celsior ook dit jaar zijn medewerking weer zal verlenen bij de busreis. De voorzitter van Excelsior dankte alle sprekers, en nam overigens geen blad mers ten gehore had gebracht, traden diverse sprekers naar voren. In zijn openingswoord had de voorzitter. Jan Piet Visser, de aanwezigen waaronder ook burgemeester Van de Willigen van Lekkerkerk. ds. Hugenholtz. en voor de mond. Want in zuiver Am- tandarts en mevrouw van Vlaardingen merstols werd in het voorbijgaan welkom geheten en medegedeeld dat het bestuurslid de heer Van den Ber door ziekte afwezig was. Enveloppes met inhoud. De heer Van der Vlies namens de Jjsclub Vooruitgang, de heer De Man namens ASV. A. de Vos van de pluim veevereniging. J. Bezemer namens Aurora, allen boden zij hun beste wen sen. en niet minder op prijs gesteld, een enveloppe met inhoud aan. De laatste spreker voerde tevens 't woord namens de winkeliersvereniging, die eep bloemstuk zond. Jan Piet Visser die een steeds bre even het doopceel van de diverse sprekers gelicht. Inmiddels was de heer Hoon gear riveerd. die met vaste hand de fanfa re in volledige bezetting leidde. Het jaren werden opgehaald, en daar de spreker dit op zijn bekende droog- humorlstische wijze deed, droeg ook dit onderdeel van het programma bij tot het welslagen van de avond. Duidelijk bleek dat in de hele geschiedenis van Excelsior de burgerij steeds weer achter de muzikanten heeft gestaan, en dat nog doet. Ammerstol heeft één muziek, én dat is mogelijk omdat het gemeenschapsbesef hier zeer groot is. Daaruit kun nen alleen maar schone vruch ten opbloeien, loals Excelsior en Aurora, voor een dergelijke kleine plaats verbazingwekkend goede verenigingen. aan rm visser Qie een sieeas ore- pamiek levensgrote der glimlach vertoonde, naarmate het g^te nsgrote, aantal enveloppen toenam, kon zich met moeite weerhouden om ze te ope nen en de inhoud publiekelijk te tel len. maar hij moest nog een felicita tie aanhoren van de heer De Leeuw, d. Bouter, weth. ,die geen enveloppe (ADVERTENTIE I. M.) Aspirin Aspirin tuHUtÜ. Auis! VLIEGTUIG ZONDER VLEUGELS. In Callfornië (Amerika) heeft een experimenteel vliegtuig zonder vleu gels twintig minuten gevlogen Het toestel, dat vier ton weegt, raakte in zeven seconden los van de grond na een aanloop van slechts 120 me ter en was in een minuut op een hoogte van 700 meter. Het kan tien passagiers vervoeren, heeft een kruissnelheid van 480 K.M. en een landingsnelheid van 80 K.M. EMIGREREN NAAR RHODESIA. De onderhandelingen tussen de Ne derlandse emigratie-autoriteiten en de regering van Rhodesia over de emi gratie van Nederlanders naar Rhode sia. hebben tot overeenstemming ge leid. Hierdoor is de mogelijkheid ge schapen. dat ook Nederlanders naar Rhodesia emigreren. Deze mogelijkheid zal hoofdzakelijk gelden voor geschoolde arbeiders, uit order andere de bouw- en metaalnij verheid. Ook gehuwden en hun gezin nen zullen naar Rhodesia kunnen emigreren. Èr zijn regelingen getrof fen om een en ander practiach uit voerbaar te maken. Tot nu toe heeft een beperkt aan tal Nederlandse spoorwegarbeiders in Rhodesia werk gevonden. Deze ar beiders werden in ons land evenwel aangeworven door de spoorwegen van Rhodesia. Men hoopt thans te kun nen beginnen met de opbouw van een geleide emigratie naar dit land. INDIA VRAAGT HULP. India heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Natiea, Dag Ham- marksjoeld, verzocht behulpzaam te zijn bij het zoeken van een woon plaats van de Koreaanse krijgsgevan genen die de wens te kennen hebben gegeven naar neutrala landen te wor den gezonden. Het verzoek werd aan Hammarskjoeld overgebracht door de Indische afge vaardigde bij de Verenigde Naties. Meer dan SN brieven, de meeste uit Oost-Duitsland, en clandestien naar Weat-Berlijn overgebracht, iUn in het afgelopen weekeinde aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles ter hand gesteld. Hierin wordt zijn eis tot het houden van vrfle ver- kleslngen voor geheel Duitsland toegejuicht als belangrijkste voor waarde voor de eenwording en daarmee wordt dus de grond van waarheid ontnomen aan de bewering van de Russische minister van buitenlandse saken. Molotow, dat negen mlllloen Oost-Duitsers xjjn voorstel tot deelneming van Oost-Dnitsland aan de conferentie, steunden. Na loting van da aan de minister persoonlijk of aan de Amerikaanse de legatie gerichte brieven uit de Russi sche zöne blijkt dat de Russische mi nister van buitenlandse zaken zich van slinkse middelen heeft bediend bij de door hem gehouden enquete. Door een aantal schrijvers werd namelijk ont huld. dat zij gedwongen werden hun namen diverse keren onder de petities te plaatsen in een naar het heette in de Oostelijke zöne georganiseerde campagne die overal ln de zöne door het zogenaamde Nationale front werden aangeboden en waarin werd gevraagd om een Oost-Duitse vertegenwoordi ging bij de ronde tafelconferentie van de Grote Vier. Een andere even veelzeggende kijk op de werkelijke gang van zaken wordt gegeven in de beschrijving van de middelen waarmede men. op straf fe van ontslag uit betrekking en brood roof, gedwongen werd de petitie drie maal of meer te ondertekenen. In een brief uit Thurlngen wordt bij voorbeeld medegedeeld dat ..die men sen (de communisten) toch heel wat lef hebben om te zeggen dat zij negen mil- lltfen handtekeningen hebben gekre gen. In onze fabriek moesten wij drie keer tekenen en toen werd ik nog eens thuis gedwongen om te tekenen en nog twee keer op straat". 26 keer tekenen. Een andere briefschrijver, een onder wijzer. schreef: ..De lijsten zijn een schande. Wij moesten drie keer teke nen". Een boer klaagde er over dat „vijf en negentig procent van de hand tekeningen door terreur was verkre gen". Een groepje arbeiders in de Russi sche zöne zond een brief, waarin werd verklaard: ..Onze handtekeningen zijn ongeldig. Wij moesten dezelfde petitie 26 maal tekenen". Zelfs een lid van de Volkspolitie gaf toe dat hij gedwongen was om te tekenen. Moeders, jongeren, schoolkinderen en arbeiders moesten allen deze „volkseis" verscheidene ma len tekenen, zo bleek uit deze brieven. De brieven ademden echter niet alle 'n pro-Westerse geest. In feite wordt in een zesde deel van de brieven instem ming betuigd met het plan Molotow om de Oost-Duitse regering aan de conferentie te doen deelnemen. Deze brieven staan vol met communistische standaard-uitdrukkingen, zelfs In de onderschriften: ..Onderwijzer en leer lingen van de Cottbus school". ..Be dienden in de HO winkel in Ribnltz „De vereniging van bestrijders van schadelijke insecten in Wismar'. enz. In deze brieven wordt natuurlijk n scherpe aanval gedaan op het stand punt van Dulles betreffende het plan van Eden en zijn weigering om de eerste uitgevoerde „grote stuk" van de vereniging van 25 jaar geleden had veel bijval, en ook het werk voor het komende concours bewees, dat de goede reputatie van Excelsior geen fa bel is. Het laatste nummer. Teddy Bear's Picnic, werd door de heer strumentenfonds, Hoon als show-nummer aangekondigd meester Diepenhorst En vooral onder het vrouwelijke deel leiding op zich had van het publiek ontstond een lichte was- geen teddybeer dus. in de zaal ver scheen. en bij zijn tocht naar het po dium nogal wat afdwalingen maakte in de stoelenrijen. Toen hij dan einde lijk met de berenleider op de plaats van bestemming was aangekomen, werd e^n l\phtelijk gevaarlijke beren- dans vertoond, want het podium a maar klein. De heer Jan Piet Visser, die deze avond over een ongebreidelde hoe veelheid spraakwater bleek te be schikken. gaf een overzicht van de geschiedenis van Excelsior, dat begon met van Lekkerkerk geleende instru menten. Van de oprichters noemde Dat was ook het thema, waarop de sprekers hamerden bij de aanbieding van nieuwe instrumenten door het in- waarvan burge enthousiast de genomen. Dat fonds bevatte ruim 1500 gulden. Niet alleen uit Ammerstol afkomstig, want ook het Anjerfonds ,op deze avond vertegenwoordigd door burgemeester Van der Willigen van Lekkerkerk. schonk een koninklijke gift van 500 gulden. Beide burgemeesters voerden het woord, waarbij burgemeester Die penhorst nog op de medewerking van ds. Hugenholtz de aandacht vestigde Mr. Van der Willigen wenste Ammer stol geluk met dit krachtige cultu reel leven Nieuwe petten Een ander hoogtepunt was de bij drage van de muzikantenvrouwen, die het presteerden om zoveel bij elkaar te krijgen, dat zij het hele korps pet ten konden aanbieden. Dit geschiedde bij monde van mevrouw De Lange, die SCH00NH0VEM. De heer Visser- Levende mijlpaa Oost-Duitse regering te erkennen; zij allen ontkenden dat het initiatief voor de petities van officiële zijde was uit gegaan. Het grootste deel van de brieven waarin instemming werd betuigd met de ideeën van Dulles was echter ge schreven door Duitsers van elke leef tijd en uit.alle rangen en standen. Niet alleen keerden zij zich tegen het voor stel van Molotow tot het houden van een volksstemming, doch bovendien drongen zij er bij minister Dulles op aan ..het been stijf te houden. Geef niet toe". In een der brieven werd ge zegd dat „bij werkelijk vrije verkie zingen de Oost-Duitse regering geen schijn van kans heeft". In andere brieven werd uiting ge geven aan de dankbaarheid van de Oost-Duitsers voor het door Eisenho wer georganiseerde voedselprogram ma na de opstand van 17 JuAl. In en kele woorden werden persoonlijke er varingen over terreur en onderdruk king in de Sowjet-zöne verteld en werd gewezen naar de gebeurtenissen in Ju ni als een bewijs van de wil van het volk tot het herwinnen van zijn vrij heid. In de afgelopen week heeft er in Schoonhoven nog al wat spanning, en soms wat ongenoegen, bestaan omtrent de vraag of het zou gelukken toegang te krijgen tot de feestavond van „Volksonderwijs". Op deze avond zou bekend gemaakt worden wie het 140.000ste lid van deze vereniging is en voorts stond er een uitstekend to neelstuk van „Arto Post Laboro" op het programma. Redenen genoeg dus om de vraag naar entreebewijzen veel groter te doen zijn dan het aantal be schikbare plaatsen. Het bestuur van de afdeling Schoonhoven heeft dan ook zijn toevlucht moeten nemen tot het verloten van de plaatsen die overble ven toen ieder lid de gelegenheid had gehad één kaart in ontvangst te nemen Vrijdagavond was het grote moment aangebroken, waatop de voorzitter van de afdeling Schoonhoven, de heer J. de Bruin, de vele aanwezigen, onder wie afgevaardigden van de Federatie, de kring Krimpenerwaard enz., wet houder Peerbolte, mevrouw Slager en niet in de laatste plaats mr. De Roos uit Amsterdam, de voorzitter van „Volksonderwijs", kon begroeten. De heer De Bruin vond het feit dat het 140.000ste lid juist in Schoonhoven was ingeschreven een beloning voor de werfactie die hier gehouden is en hij vond het een schoon geschenk voor het 50-jarig bestaan van de afdeling, welk Jubileum ook dit Jaar gevierd wordt. Vijftien jgar geleden 'had de afdeling nog slechts 57 leden en de werfactie bracht dat tot 293 personen. Zo dicht bij de 300 wilde men nog eens een nieuwe poging doen, met het schone resultaat dat men nu aan het hoofdbe stuur kon mededelen dat 342 personen lid waren van de afdeling Schoonho ven. Mr. De Roos die hierna als algemeen voorzitter namens het hoofdbestuur sprak, complimenteerde de afdeling voor de wijze waarop hier de werfac tie was gehouden. Trouwens, men be merkt in het gehele land een sterke belangstelling voor het openbaar on derwijs. zodat de vereniging groeit als kool, aldus de heer De Roos die aan stipte dat In 1956 de vereniging 90 jaar zal bestaan. Hij was er zeker van dat in dat Jaar de 150.000 leden zouden zijn bereikt. Dit is mogelijk want men ver dedigt en eerbiedigt de vrijheid in schoolkeuze, maar het steunt het stre ven van de openbare school. Het moment waarop ieder naar had uitgekeken.'was nu aangebroken: de algemeen voorzitter verzocht de heer A. Visser Havenstraat 66 naar voren te komen als het 140.000ste lid van ds vereniging. U hebt, zeide de heer De Roos, niet de 100.000, maar de 140.000 gewonnen. U bent een levende mijlpaal en ik feliciteer u van harte. Wethouder De Roos feliciteert de beer A. Visser. Hij overhandigde het feestüd een en veloppe met een bon voor een boek en eindigde met de hoop uit te spre ken dat Schoonhoven nog èens 'n be tere toneelzaal zou krijgen. Na Mr. De Roos kreeg de ere-voor voorzitter van Schoonhoven, de heer Peerbolte het woord. Namens de ge meente bracht hij, als wethouder, de gelukwensen over en sprak er zijn voldoening over uit dat degene die hem als voorzitter in Volksonderwijs was opgevolgd, het werk met groter energie en kracht heeft aangepakt dan hij zelf. De heer Peerbolte besloot met de hoop uit te spreken, dat ook het 150.000ste lid een Schoonnovenasr zou zijn. Nadat de heer Stolker namens de Federatie Zuid-Holland en de heer Breedveld namens de kring Krimpe nerwaard het woord hadden gevoerd, dankte de heer De Bruin de sprekers en bood mevrouw Mol, die het 300ste lid was, een taart aan. Mevrouw Vis ser ontving van de afdeling Schoon hoven een doos kersenbonbons. Hierna was het woord aan „Arto Post Laboro" met het bekende toneel spel: „De Wereld heeft geen Wacht kamer". waarop de regisseur, de heer Van Ulsen een korte welsprekende toelichting gaf. Het stuk behandelt 't dualisme van de huidige atoom-onder zoekingen. Enerzijds kan de atoom kracht een schitterend hulpmiddel zijn voor de ontwikkeling der mensheid, zoals de electriciteit bijvoorbeeld ook is. Aan de andere zijde kan de kracht der atomen op huiveringwekkende wijze in een oorlog worden aange wend. De verantwoordelijkheid voor dit laatste wilde een jonge geleerde, dr. James Thomson (G. v. d. Grijn) met dragen. Hij wilde het werk in het atoonmcentrum van zijn vader, de heer B. Smith, niet langer voortzetten, maar voor hij het werk kon verlaten dreigde een catastrofale kettingreactie het gehele atoomcentrum te vernieti gen en 60.000 mensen te doden. Op dit moment greep James Thom son ln en verhinderde de kettingreac tie door in de atoomkelder af te dalen, waarbij hij echter een dodelijke do sis gamma-stralen te verwerken kreeg. Dit is het begin van het stuk dat wei nig mogelijkheid tot actie biedt. In derdaad bestaat het gehele stuk vrij wel uit uitvoerige gesprekken en en kele monologen. In het eerste bedrijf boeide dit stuk het publiek niet bij zonder maar na het dramatische hoog tepunt van de dreigende explosie raak te men geheel in dit aangrijpen de en diep doorvoelde stuk dat aan de spelers zeer hoge eisen stelde. Aan die eisen voldeed de heer G. v. d. Grijn volledig én zelfs meer dan dat. Deze zware, van het gevoel van de speler afhankelijke rol. is als het ware voor de heer v. d. Grijn geschreven. Het was dan ook volkomen verdiend dat een extra krachtig applaus door de zaal dreunde toen na afloop G. v. d. Grijn op het toneel verscheen. Ap plaus hadden overigens ook de andere spelers te Incasseren. De rol van de heer Smith was lang niet eenvoudig, maar hij speelde professor Thomson op zeer geslaagde en gevoelvolle wijze. Ook mevr. Smith-Van Eekeren was weer in vorm: zij bracht een gave Ma ry Holms op de planken. De heer Den Boer had Juist niet de dankbaarste rol. Als generaal Greenway vertegenwoor digde hij de staat die de conclusies van prof. Thomson opeiste. De kwasie ge moedelijke. maar in feite ijzerharde militair, werd door hem kundig ver tolkt. Mevrouw Hoogendijk-Hartkamp wist de Juiste toon te vatten voor de oude dienstbode en de heer Hoogendijk toonde ohs een ernstige rol: dokter Clark. Een rustige, onbewogen medicus Als gast speelde de heer A. v. d. Grijn voor ir. Benner. Hij heeft zeer goede kwaliteiten, maar voelde zich op de planken blijkbaar niet altijd geheel thuis. Tenslotte waren daar nog mej. J. Verhoef als bekoorlijk verpleegster tje en de heer B. van der Horst als electricien. Tijdens de laatste twee bedrijven was de aandacht zo gespannen dat men in de zaal een speld kon horen vallen, en menigmaal ook een nauw onder drukte snik kon waarnemen. Volks onderwijs heeft met deze avond, die besloten werd met een bal dat buiten gewoon gezellig was. een uitstekende beurt gemaakt. in een vlot toespraakje er onder meer op wees. dat de nieuwe petten geen persoonlijk bezit, maar van de vereni ging zijn. Kreten van bewondering werden ge slaakt toen het schitterende vaandel werd aangeboden. Het hemelsblauw en gouddraad, gekroond door het wa penschild van Ammerstol. dat op de stok is aangebracht, zal bij de eerst volgende rondgang de stoet openen. De heer Marselis tenslotte bood een electrische petten verlichting aan. door de vereniging dankbaar geaccepteerd, want een langgekoesterde wens gaat hiermee in vervulling. Zo liep het langzamerhand tegen middernacht, toen eindelijk het toneel stuk opgevoerd kon worden. Daar nie mand de titel wist. was ..De tante van Charlie" voor velen een verrassing. Ook het spel was verrassend, want er was slechts kort gerepeteerd. Daar het toneelstuk slechts middel tot de feestvreugde was. willen wij hier geen namen noemen, maar de rollen van Charlie's pseudo-tante en die van de huisknecht werden op uitstekende wij ze vervuld, ook wat rolvastheid be treft. Na deze uitvoering stond nog "h bal op het programma. Ook dit deed in uitbundigheid niet onder voor het overige deel van de avond. KIPPENDIEF8TALLEN. Lopik. De rijkspolitie heeft na een onderzoek van enkele dagen klaar heid gebracht in kippendiefstallen. die voor verleden week in meerdere per celen gepleegd werden. Als resultaat van het onderzoek is zekere Van den B. voorlopig ingesloten. BENOEMING. Nieuwerkerk aan de IJssel. Tot tij delijk onderwijzer aan de Rehoboth- school is benoemd de heer K. de Rooy, gepensioneerd hoofd der school alhier en wonende te Gouda. C.H. KIESVERENIGING. Nieuwerkerk aan de IJssel. Onder leiding van de heer A. M. Ariese ver gaderde de C' Historische Kiesver eniging in de conostorie der Ned. Herv. Kerk. De voorzitter gaf een overzicht van de huidige toestand, waarna de jaarverslagen volgden. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter herkozen. Burgemeester J. C. Vogelaar hield /ervolgens een lezing over: „De Statenkiesverenlgingen". Eerstens gaf spreker een overzicht van de Prov. Staten onder de oude republiek en de grondwettelijke re geling. Voorts wees hij de aanwezigen op de belangrijkheid van de Prov. Sta ten met betrekking tot Eerste Kamer en Ged. Staten. Tot slot besprak de burgemeester vele werkzaamheden van het Prov. bestuur op het gebied van de volksgezondheid, cultuur an verkeer. VARKENSPEST. Ottoland. Bij de veehouder B. is onder de varkensstapel de besmette- men varkenspest waargeno- KAASMARKT GROOT-AMMERS. Geen aanvoer. LAATSTE BERICHTEN. DE 106.606 ER UIT. In de 522ste Staatsloterij, eerste lijst, vierde klasse, is de prijs van 100.000 gevallen op lot 21349. Ds vorst keert terug. Het KNMI deelt mede: Het afgelopen weekeinde hebben zich in de luchtdrukverdeling boven West- Europa belangrijke veranderingen vol trokken Zaterdag nog lag er boven de Engelse eilanden een lagedrukge bied waaromheen door Zuiden win den betrekkelijk zachte lucht naar Ne derland werd gevoerd. In het Zuiden en midden van het land liep de tem peratuur op tot zeven en acht graden, in het Noorden tot 5 a 6 graden. Intussen kwam er boven Scandina vië een nieuw gebied van hogelucht- druk tot ontwikkeling dat de wind over Nederland en Noord-Duitsland naar het Oosten deed draaien. Koude re drogere lucht wordt nu aangevoerd. De mist gaat dientengevolge verdwij nen en de temperatuur zal geleidelijk verder gaan dalen, zodat de komende dagen op lichte vorst moet worden ge rekend Het is echter mogelijk dat de vorst niet tot in Het uiterste Zuid- Westen van het land terug keert. In het Noord-Oosten bestaat daarentegen enige kalis, dat de temperatuur zelfs overdag boven het vriespunt komt. COMMUNISTISCHE SMOKKEL- SCHEPEN NAAR JAPAN. Japanse kustwacht maakt op het ogenblik jacht op zes communistiseh- Chinese schepen, die. volgens mede delingen van de gearresteerde Japan se communistenleider Jamamoto. wa pens. munitie en verdovende midde len aanvoeren voor Japanse commu nisten. Jamamoto heeft na zijn aanhouding te Koekoeoka. verklaard, dat de zes schepen begin Februari uit Sjanghai naar de Zuidwest-kust van het Ja panse eiland Koesjioe zouden ver trekken. met aan boord 3.000 revol vers. munitie en 390 kilogram he roine. Omstreeks 12 Februari zou de ze lading in Japan moeten worden ge lost, doch door het slechte weer was GEMENGD NIEUWS. HARDNEKKIGE DIEVEGGE. De 28-jarige W. D. B.—S., uit Dor drecht, is voor de zesde maal be trapt op winkeldiefstal te Rotterdam. Uit het onderzoek bleek, dat zij in twee magazijnen voor ongeveer f 80 ontvreemd heeft. De vrouw is in het hoofdbureau van politie te Rotterdam opgesloten. In de Lek verdronken. Onbekende door Us gesskt bU WUk b(f Duurstede. Gisteravond omstreeks half zeven is in de Lek bij het veer van Wijk bij Duurstede iemand (waarschijnlijk een man) door het ijs gezakt en ver moedelijk verdronken. In de mist werd het plassen van water gehoord en twee malen een zwakker wordend hulpgeroep. Ondanks de waarschuwingen was het ijs 's middags nog benut om er over naar de overkant te fietsen. Een speciaal aangebrachte rode lamp geeft het gevaar aan. OPDOOI SLUIT WEGEN. De lage temperaturen van de laat ste weken zijn oorzaak geweest, dat de vorst diep in de grond is gedron gen. op sommige plaatsen tot 40 cm en meer. Nu de dooi is ingtereden, heelt dit tot gevolg, dat vele wegen in door weekte toestand komen te verkeren. Vele gemeentebesturen in het Noor den van Friesland, de Achterhoek. Schouwen en Duiveland, Belgic en Noord-Frankrijk, hebben zich daar door genoodzaakt gezien, de wegen voor zwaar verkeer te sluiten. Dit heeft tot gevolg gehad, dat ook de autobusdiensten tn enkele 'gemeenten tot nader aankondiging moeten wor den gestaakt. TREINBOTSING TE AMERSFOORT. Zaterdagnacht is op het goederen- émplacement Amersfoort een uit de richting Utrecht komende goede rentrein door nog onbekende oorzaak in zijdelingse aanrijding gekomen met een rangerende goederentrein. De ma chinist van de Utrechtse trein liep een hersenschudding op; een conduc teur kreeg enkele schaafwonden. Van beide treinen ontspoorden en kele wagens. Veerdiensten. In aansluiting op het overzicht van veerdiensten, dat wij Vrijdag plaatsten delen wij mede. dat het pontveer Berg- stoep bij daglicht vaart, en dat tot ze ven uur passagiers met een bootje overgezet worden. Dinsdag II Februari. Alblasserdam. Zaal Vogelenzang. Nuts- avond. Cabaret Reus van Dordt. Nieuwerkerk a. d. IJssel. Zaal Hoen- koop. R.K. toneelvereniging „Pech vogels". Woensdag 17 Februari. Cabauw. Café v. Baaren, Viering 25- Jarig bestaan Alg. Boeren- en Tuin- dersbond. Lekkerkerk. De Grote Boer. 7.30 u. nm. Uitvoering buurtvereniging De Boof. Ottoland. Landbouwschool. 7.30 u. nm. Jaarvergadering CJBTB. Oudewater. Centrum Theater. 9 u. nm. Uitvoering Cornelius Valerius „Wie ner Melange". (ADVERTENTIE I.M.) (•g«n rh«umatisch* aandoanlngan Doeltreffend On sch.de lijk Gemekkelijk in te nemen. Preetlseh smeekloos Tegen spier-, zenuw- en gewricht* rheumatiek. spit ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. 12 helpt snel. daar de actieve stof binnen zeer korte tijd In het bloed wordt opgenomen en daar zonder enige onaangename of schadelijke nevenwer king de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs natuurlijke weg uit het lichaam afvoert. Knarverpekklng. .tnh. 48 tabletten. Gld. 3.20. Verkrfjgbaer 1$ apothekers en drogisten. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Bedankt voor Waddinxveen H. Har- kema te Zeist. Beroepbaar is gesteld J. A. de Bruijn te Bodegraven. HOOGLERAAR LANDBOUW HOGESCHOOL. Zeer binnenkort ia de benoeming tot hoogleeraar in het dierkundig deel van de plantenciektenkunde aan de landbouwhogeschool te verwachten van dr. J. de Wilde, conservator aan het laboratorium voor vergelijkende physiologie te Amsterdam. Dr. de Wilde wordt opvolger van professor W. K. J. Roepke, die onlangs afscheid nam als hoogleraar wegens het berei- tfd Va" de pensioengerecht*gde leef- EEN MILLIOEN VOOR THEOLOGISCHE FACULTEIT der Harwsrd-unlversiteit. John. D. Rockefeller Jr. heeft voor de bouw van de theologische faculteit der Harvard-universiteit te New York een bedrag geschonken van een mil- lioen dollar (ongeveer 4 millioen gul den). SCHEURING TE DRACHTEN. Een aantal lidmaten heeft zich van de Christelijk Gereformeerde kerk te Drachten losgemaakt. In een Woens dag gehouden vergadering onder lei ding van ds J. G. van Minnen, voor ganger van de Christelijk Gerefor meerde Gemeente te Huizen (N.H.) heeft deze groep zich aangesloten bij de Christelijk Gereformeerde gemeen ten in Nederland en is men tot insti- tuering overgegaan. Zoals bekend was Huizen de eerste Christelijk Gere formeerde kerk waar zich de scheu ring voltrok. RADIOBOODSCHAP VAN DE PAUS. Paus Plus de twaalfde, die langza merhand herstelt van een ernstige ziekte, heeft zich Zondag-vond met een via radio Vaticana uitgesproken boodschap van troost tot alle zieken ter wereld gericht. Hij beperkte zich hierbij tot het voorlezen van de eerste 500 woorden \an zijn 2000 woorden tellende „bood schap aan de zieken", welke als een onderdeel van de viering van het Ma- ria-jaar reeds eerder werd uitgezon den. De rest van de boodschap werd door een priester voorgelezen. Hij beval alle zieken in de genade van de heilige maagd aan. Nadat de priester de voorlezing van 's Pausen boodschap had beëin digd. kondigde hij aan de Paus zijn apostolische zegen „ou geven, hetgeen dezer w.ser zelf deed. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. BRANDWIJK. Woensdag 17 Febr., 's avonds 7 uur, ds P. Zandt, van Delft. Rede voor de Herv. J.V. GEREF. GEMEENTE. BERKENWOUDE. Woensdag 17 Fe bruari, 's avonds 7.15 uur, candidaat T Cabaret, van Rotterdam. GROOT-AMMERS. Schoonh. Veer, Woensdag 17 Februari, 's avonds 7 uur, dr. Steenblok, van Gouda. t TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT— Schoonhovensche Courant MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 AANBESTEDING. Alblasserdarti. In de zaal Van Krimpen heeft Vrijdag de openbare aanbesteding plaats gehad door Het Groene Kruis en het architecten bureau v.h. R. H. Flebberus en L. Roggeveen te Waddinxveen, van de bouw van een wijkgebouw met bo venwoning te Alblasserdam. Door zes firma's werd als volgt ingeschre ven: Korporaal te Alblasserdam f 71.400; J. C. van Kleef te Brand wijk f 75.500; Gebr. Bakker te Gies- sendam f 78.800; Kok te Ridderkerk f 78.750; Gebr. Stam te Alblasserdam f 70.380, Schop te Ridderkerk f 74.000. De gunning is aangehouden. TORENKLOKACTIE GESLAAGD. Alblasserdam. Het eindresultaat van de actie voor de nieuwe toren klok in de Ned. Herv. Kerk is thans bekend. De huis aan huis collecte bi acht f 6276,55 op; in kas van het Klokkenfonds f 247.05; van het rijk tegoed wegens weghalen Migiklok f 900. in total dus f 7423.60. De firma Clements heeft toegezegd het con structiewerk benodigd in de toren gratis te zullen verzinken. Met gro te dankbaarheid kan dus de kerk voogdij tot de bestelling overgaan. ZANGUITVOERING. Alblasserdam. In de geheel gevulde zaal van Vogelensang gaf Donder dagavond de arbeidehs zangvereniging „Door en Voor 't Volk" haar jaarlijk se uitvoering. De avond werd geopend met en kort welkomstwoord door de voorzitter, de heer J. Verheij, tot ve le afgevaardigden van plaatselijke verenigingen, waaronder ook enkele leden van de Algem. Bond van Ouden van Dagen. Een groot gedeelte van de avond werd bijgewoond door bui- gemeestor L. Looij. Onder leiding van notaris mr. Ruiseveld vond een verloting plaats. Het gemengde koor voerde in de loop van de avond naast Strijdliederen, onder leiding van de dirigent, de heer L. P. A. Pos, een viertal liederen uit Het dameskoor zong voortreffelijk Salve Regina De hoofdschotel was de uitvoering met pianobegeleiding door de heer W. Jansen, van het „Zigeunerkoor" uit „De Troubadour De avond werd besloten met caba ret en bal ónder begeleiding van De Hartogs muzikale humoristen. Alblasserdam. DeParadijsvis „De Noordzee in de huiskamer" vorm de het onderwerp op de avond van de aquariumvereniging De Paradijsvis. Vele aquariumvrienden hebben Woens dagavond in de zaal van Krimpen ge noten bij de vertoning van de film Uit het leven van een strandkrab Aan het einde van deze zeer mooie avond bracht de voorzitter, de heer H. Verschoor, de spreker, de heer ts. Entrop, hartelijk dank. OOK OMA SCHAATSTE. Benschop. Mochten wij in ons num- met van Vrijdag melding maken van een bejaarde Benschopper die de doorlopers nog eens onderbond wij Ktf» °°eea0PDèC"j™!dW'kan hier werkelijke schaatskunst zien, die zei- dgn meer beoefend wordt. TERAARDEBESTELLING D. DE ROOY. Giessendam. Donderdagmiddag had de teraardebestelling plaats van de op 67-Jange leeftijd overleden heer D. rU, Rooii Deze was een zeer gezien in- gezetent' cn heeft verschillende func ties bekleed. Vandaar dat er giote be langstelling was. Op verzoek van de familie werd de rouwdienst 8ed0"d™ ln het vorige jaar gerestaureerde kerk gebouw der Ned. Herv. Kerk. Nadat het stoffelijk omhulsel in het midden van de kerk was opgebaard namen de familieleden en de vele be- langstellenden plaats ln de banken. Als eerste sprak ds. Hage Predikant der Gere. Gemefente te Aalst die woor den sprak van ernstige vermaning en troost. Daarna aprak °u*er"nL^ooü die er op wees wat de heer De RooU gedurende 23 jaar is geweest als dia ken der kerk. Burgemeester Brinkman bracht namens het gemeentebestuur de dank over voor al het goede d overledene in het belang der gemeen te als raadslid en oud-wethouder heeft gedaan. Oud-burgemeester Vermaat, thans 'burgemeester van Moordrecht, sprak als goede vriend en weesi op de goede hoedanigheden van de °»er1™® ne. Vervolgens spraken n|W Leenman namens de Staatkundig Ge reformeerde Partij, waarvan dB heer De Roolj vele jaren een goede voorzit ter is geweest. Het hoofd der Koningin Wilhelminaschool, de heer De Zee sprak namens het schoolbestuur, waar van de overledene vele jaren bestuu'-s lid en voorzitter was^ Ten slotte sprak nog een vriend, de heer De v uit Sliedrecht. waarna een schoon oe heer Leurdijk. allen dankte voo. het meeleven tijdens ziekte en overladen van zijn schoonvader. Daarna had op de begraafplaats gelegen achter de kerk de teraardebestelling plaats. ORANJEVERENIGING. Giessen-Oudekerk. Woensdagavond werd in café Beuzekom de jaarverga dering gehouden van de oranjever eniging Giessen-Oudekerk. De opkomst der leden was vrij goed. De voorzitter de heer G. J. Rietveld opende de ver gadering met een kort openingswoord. Daarna volgden de notulen en de jaar verslagen. De penningmeester bleek nog in kas te hebben een bedrag van f 115. De heer C. Kool werd als be stuurslid herkozen evenals de heer B de Zwart tot compiissaris. In de plaats van de heer W. van Hoog die naar el- ders is vertrokken werd gekozen de heer J. Kuiper. Besloten werd op ko- ninglnnedag. 30 April, een feestje te j organiseren. Bij de rondvraag kwamen de tongen los en met grote verontwaardiging j werd gesproken over eventuele grens- wijziging door afscheiding van Gies- i sendam en annexatie van Giessen- Nieuwkeilc. Besloten werd dat de oran jevereniging nimmer met Giessen- Nieuwkerk zal samenwerken, maar zo als steeds zelfstandig blijft. Daarna volgde gratis verloting. Bouw badhuis en brandweeriarage met twee woningen. Hardinxveld. In de raadsvergade ring van 27 Juni 1952 besloot de raad om voor de bouw van een badhuis te bestemmen een gedeelte van het voor bijzondere doeleinden aangewezen per ceel grond, gelegen in het uitbreidings plan De Peulen. Voorts stemde de raad in op 1 September 1953 met het voor stel om ln hot Peulengebied. evenals te Boven-Hardinxveld. een brandweer- garage met twee woningen te bouwen. De gemeente-architect heeft nu een plan ontworpen, bevattende een com binatie van badhuis en brandweerga rage Het is mogelijk dit plan tot uit voering te brengen op het terrein, hetwelk aanvankelijk alleen voor - het badhuis was bestemd. Het gecombi neerde plan. waarin ook twee wonin gen zijn opgenomen, zal een keurig ge heel vormen. Alvorens opdracht te geven tot ver dere uitwerking van het plan. achten B. en W. het gewenst dat de raad zich in principe uitspreekt voor deze ge combineerde bouw. (ADVERTENTIE IM) lijn mei en afdoend te bestrijden mei: SUBSIDIE E.M.S. Hardinxveld. De muziekvereniging EMS organiseerde afgelopen jaar een filmactie welke uitstekend slaagde, hoewel deze actie een nadelig saldo op leverde van f 253. Dit nadelig saldo ontstond voornamelijk omdat aan ver makelijkheidsbelasting moest worden betaald een bedrag van f 158.91 en om dat de vereniging de filni aankocht. EMS vraagt nu een subsidie uit ae gemeentekas van f IM.91. B en W. oordelen, dat de raad niets anders kan doen op dit verzoek afwij zend te beschikken. Wanneer men. zonder vooraf met het gemeentebestuur overleg te plegen, een of andere actie onderneemt en daaruit vloeit na delig saldo voort, is het wel SemakKe- lijk, maar toch zakelijk onjuist om gemeente de rekening te fesenteren Dit geldt ook voor EMS. dat reeds door de gemeente wordt gesubsidieerd. JAARVERGADERING „HELPT ELKANDER. Hoogblokland. De werkliedenvereni ging „Helpt Elkander" hield haar le- denvergadering ln de zaal van de heer J. H. van Maunk. onder voorzitter schap van de heer H. Klein sr. De opkomst was vrij goed. van_de jongere leden had men echter meer belangstelling verwacht Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werden de notulen door de secretaris. A. de Jong. 8elez^\ zonder op of aanmerkingen goedge kCOok het jaarverslag werd door hem gelezen .waarna de voorzitter hem dank bracht voor de goede redactie van de notulen en het uitvoerige jaar- verslag. Hierin werd nog melding ge maakt van het prachtig geslaagde ju- blleumfeest. De leden spraken hun waardering uit voor de prettige wijze waarop deze avond was verzorgd, on getwijfeld was dit voor de voorzatter een waardig sluitstuk van aljni 40-ja- rige bestuursfunctie, waarvan 20 jaar als voorzitter Vervolgens ga' dc pen ningmeester H. Kroon een verslag van het aflopen jaar Ge zien de extra kosten van het feest, waren de resultaten gunstig te noe men De geldmiddelen waren s. echts met f 122.05 verminderd Aan zie kengeld werd in 25 gevallen met 508 ziekendagen uitgekeerd f 737,36 Daar na w m aan de orde bestuursverkie- Dan krijgt u het allerbeste van de Virginia-oogst. Lang van draad, heerlijk van geur en smaak. Neemt nu een pakje Sterling en u rookt de lekkerste shag van Nederland zing. de heer H. Kroon werd met al gemene stemmen tot penningmeester gekozen .zulks in verband met zijn tij delijke benoeming in de vorige jaar vergadering, wegens ziekte van wij- lei. G. Hooikaas. Hierna werd overge gaan tot bestuursverkiezing, wegens bedanken van de heren H. Klein sr. cn H. W. G dc Groot, die in verband met hun leeftijd niet meer in aanmer king wensten te komen. Gekozen in diens plaats werden de heren L. de Groot en J. Oosterom. Bij monde van He heer T Klein werd d" scheiden^ bestuursleden hartelijk dank gebracht voor het grote, moeizame maar mooie werk. wat zij in al die jaren in het belang van de vereniging hebben ge daan. Als blijk van waardering werd hun een aandenken aangeboden. Tot bode werd benoemd mej. Tromp. In verband hiermede zal voortaan de aangifte van ziektegevallen dienen te geschieden bij H. Kroon, voor de Straatweg en op het dorp bij mej. Tromp. Ook het ziekengeld kan wor den afgehaald op Zaterdagmiddag bij vorengenoemde adressen Door het bestuur werd nog melding gemaakt dat er verlenging van de Kon. goed keuring is aangevraagd en gewijzigde keuring is aangevraagd en gewijzigde leverde geen bijzonderheden op. De gratis verloting bracht weer een ge animeerde stemming. Tot slot en voor de laatste maal hanteerde H. Klein de voorzittershamer en bracht allen aanwezige dank voor de goede har monie en hoopte, dat de jongeren het mooie werk met volle ambitie zullen voortzetten, zodat het de vereniging ook ln de toekomst goed moge gaan. AFGEMIJND. Krimpen aan de Lek. Op de gehou den veiling in het Sociëteitsgebouw, van de afslag van een dubbel blok en een pandje van drie woningen, eigen dom van de erven Roest, werden de ze woningen in combinatie afgemijnd op f 13.500 door de aannemer Jac. Oskam, voor rekening van derden. DE ZEDERIK RUITERS. Meerkerk. Donderdagavond gaf de landelijke rijvereniging De Zederik Ruiters een uitvoering in de zaal van de heer J. Sap. Hoewel door familie omstandigheden enige spelers niet kon den optreden, ging de uitvoering toéh door dank zij de medewerking van spe lers uit Sliedrecht en een uit Heuke- lom. die nog in de vooravond moest worden opgeroepen. De voorzitter, de heer De Jong uit Tienhoven, opende de avond. Inzon derheid verwelkomde hij de nieuwe burgemeester, de heer Timmerman en oud-burgemeester Geleedst en echtge note. Opgevoerd werd „Deining om de Dorpsdokter". Het stuk werd uitste kend vertolkt door de spelers, ook de invallers speelden hun rol goed. De Zederik Ruiters kunnen terugzien op een welgeslaagde avond. Na afloop werd een dankwoord gesproken door de heer De Jong. Meerkerk. Benoeming. De heer B. Scholten, adjudant bij de rijkspolitie te Meerkerk is met Ingang van 1 Maart benoemd tot inspecteur van politie te Delft. RAADSAGENDA. Nieuw-Lekkerland. Een openbare vergadering van de gemeenteraad is belegd op Woensdag 17 Februari 's avonds om half acht. De agenda bevat onder meer: voor dracht tot wijziging besluit tot over dracht van de complexen van 39 en 24 woningen aan de woningbouwvereni ging Beter Wonen; gemeentelijke me dewerking aan uitbreiding Sportge bouw, voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende de Inning van badhuisrechten; besluit tot voorberei ding van een uitbreidingsplan; veror dening op de heffing en invordering van rechten voor het luiden van de torenklok bij begrafenissen; instruc tie voor de klokkenist; begrotingswij zigingen. RAADSAGENDA. Nieuwpoort. De gemeenteraard is in openbare vergadering bijeengeroe pen tegen Dinsdagavond half acht. De agenda vermeldt onder andere: Wij ziging van de verordening op de hef- ging van precariorechten (ontheffing bij uitvoering van openbare werken); vaststelling gemeentelijke regeling tot stichting, instandhouding en exploita tie van een streekziekenhuis in de gemeente Gorinchem; benoeming on derwijzeres (vacature mej. C. Voor spui, thans onderwijzeres in Ever- dingen); wijziging gemeente-begroting 1954 en begroting woningbedrijf 1953 -1954. AANRIJDING. Noordeloos. Waarschijnlijk tenge volge van de weersomstandigheden, kwam een auto van de P.T.T. uit Go rinchem op Grotewaard in botsing met een luxe auto van de heer T., uit Peursum. Beide wagens werden flink beschadigd. De politie stelt een on derzoek in. OUDEWATER8 MANNENKOOR. Oudewater. Het Oudewaters Man nenkoor gaf voor zijn donateurs Don derdagavond in Oudewater Vooruit voor 'n zeer goed bezette zaal een uit voering. Niet alleen waren de muzikale prestaties van het toch al kleine koor goed te noemen, ook de indeling van het programma was van dien aard, dat allen met genoegen deze avond hebben beleefd Onder leiding van de dirigent de heer Thiemens werden de nummers vlot afgewerkt. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer M. Hoogendoorn. mede. dat de sopraan-soliste Corry Hotman door -ziekte was verhinderd deze avond op te treden doch dat mej. Bea Mackenzie bereid was gevonden haar plaats in te nemen. Het koor opende met het Slavenkoor Bit Na- bucci en het Zigeunerkoor uit 11 Tra- vatore. Beide werken werden goed vertolkt. Ook het volgende nummer waarin de bas Arie van Rijk met het koor samen „O, Isis und Osiris" uit Die Zauberflöter" uitvoerde werd goed gezongen. Hierna was het de beurt aan de solisten, die het eerst terzett Soil ich dich Theuer nicht mehr seh'n uit „Die Zauberflöte" zongen. Dit was 'n zeer goede inleiding tot het meer gro tere werk, de opera in één acte „Bas- tien und Bastienne' van W. A. Mo zart Dit werd uitgevoerd in concert- vorm en oogstte na afloop een dave rend applaus. Na de pauze waarin een verloting werd gehouden, zongen de solisten verschillende aria s en duet ten uit opera en operette. SCHOORSTEENBRANDEN. Papendrecht. Donderdag werd de brandweer tweemaal ï"'"™""1 voor het blussen van schoorsteen branden. Omstreeks half tien werden de brandweerlieden geroepen bij een brandje bij de heer Van H. in het Westelnd. Naast de schuur stond een schuurtje, waarin een kachel stond te branden. De afvoer ging door een eterniet buis. welke over de met hooi gevulde schuur liep. In deze buis was een gat ontstaan, zodat het zeer waar schijn lijk was. dat 1het 4hool.zo" vl_^ vatten. Door het .vlug ter plaatse zyn van de autospuit en doordat men met natte dweilen de buis ®fk°e,f„eHnJ werd erger voorkomen. De twe^°® keer was hulp der brandweer nodig voor een woning aan de Boezemsin gel no. 2. Het was tegen vijf uur, toen de sirene de brandwachters op riep. Ook hier kon door het vlugge optreden van de brandweer ergei worden voorkomen. In beide gevallen zou het stoken met hout de oorzaak der brandjes kunnen zijp. Uitbreiding baggervloot. Sliedrecht. Namens het aannemers bedrijf G. Blom van der Vlies C.V. ta Sliedrecht is aan scheepswerf A. B?ars Azn. te Sliedrecht opgedragen het bou wen van een casco met opbouw voor een motor-baggerzuiger met hoofdafm. 23x6x2.50 meter, buisdiameter 35 cm., motoren nieuw type Bolnes motor 350 pk. De pompinstallaties worden gele verd door machinefabriek Vos en Zn, te Sliedrecht en de benodigde lieren door C. Kraaijevelds machine- en lie- renfabriek te Sliedrecht. tADVERTENTIE I.M.) MET RHEUMATIEK KAN NIEMAND WERKEN De zorg voor Uw gezin of voor Uw toe komst vereisen de inzet van al Uw kracht en enerRie Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaties Wrijf ze weg, Uw rheumatiek. Uw spit. Uw lendenpijn, wrijf ze weg mrt Akkers Kloosterbalsem, die door de huid heen diep In de daaronder liggende weefsels doordringt en door de warmte, die ze daar opwekt. Uw ptjn verdrijft en U tol een ander mens maakt In korte lijd zult ook gij zeggen: .AkkeCs Kloosteibalsem, geen goud zo goed Gehuld in kleine stoomwolken, alsof z(j nog uitpuften van de zware strijd tegen het ijs. lagen zij flank aan flank in het kleine haventje van Gorkum. Buiten de Waterpoort was het stil geworden. De dui zenden mensen die de titanenstrijd van de „Siberië", de „Chr. Bru- nings", de „Canada" en de „Amstel" gevolgd hadden en zich schor juichten toen de ijsmassa's barstten, hadden zich teruggetrokken binnen de wallen. Het was avond op de kleine ijsbrekersvloot die de spits had afgebeten op deze dag die eindelijk de langverwachte overwinning bracht. Gorkum! Maar terwijl in het avondduister de schollen weer aaneenvroren en contouren van het barse Loevestein verzonken in de nevel, maakte de vloot zich gereed voor de volgende slag. De volgende ochtend om zes uur. half zeven zouden in alle en ge verblijven de wekkers weer rinkelen „We vieren een jubileum", zei een roetzwarte stokeft die een bord met welgebeumileerde boterhammen op zijn knieën in evenwicht hieldeen week geleden begon het! ..En hoe lang zal het nog duren? Hij nam een worstvelletje tussen zijn vette vingers en wierp het zwierig in de emmer met vetkolen naast het oude fornuis. „Zolang we ijs houwen. Min stens nog een week". Het was een uur of acht. Herman Berkhout, de kleine, taaie kapitein van de Siberië, stond in zijn vuile hemd bij de wasbak en schreeuwde met zeep ln zijn ogen naar matroos Kees Visser, dat die verduivelde wasbak wel een vergiet leek. Het water tiep er even hard uit als het er in kwam. Maar matroos Visser had na vijf dagen ein delijk een krant te pakken en wilde wel eens weten wat er over de ysbre- kerij werd geschreven. Zij stellen zich niet aan als helden, deze eenvoudige Rotterdammers, die al een Week in touw zijn in kou en vuil en bij laaien de hitte van tot barstens toe opge stookte stoomketels. Het is nu eenmaal hun werk, vinden zij „en je komt niet thuis, vóór da rivier is schoongeveegd, dat spreekt". Maar machinist Hijdema van de Ca nada heeft geboft. Terwijl het schip hersteld werd bij Koopman, kon hij n slippertje maken naar Rotterdam. Hij was precies een uur thuis: van tien tot elf en dat vond zijn vrouw wel aardig want zij dacht dat hij Zaterdag voor een klein karweitje weg moest en 's avonds weer thuis zou zijn Een klein karweitje! „Bij Werken dam waren ze vijf, zes meter dik" ver telde kapitein Roukema van de Cana da, toen hij het over ijsdammen had. .,'t Is net of je op een kaaimuur, vaart. Je mag blij zijn als je de steven er ln krijgt". En zijn machinist, die een ex tra oorlam achterover sloeg uit een ^onderling hoog glaasje met een ge barsten rand (goed voor de eetlust) trok vermoeid vuur ln zijn pijp tabak. Machinisten van ijsbrekers hebben het zwaar te verduren. Heel de lieve lange dag rinkelt de telegraaf hetzelfde lied je: volle kracht vooruit, stop, achter uit en wie niet bliksemsnel reageert maakt stukken. De stokers staan schrap voor hun laaiende vuren en moeten er bij iedere schok op bedacht zijn om niet zelf met hun schep kolen op de roosters terecht te komen. Het is geen lolletje op een ijsbreker. „Moet je door papijs varen zei machinist Rou kema. „zet dan als de blikslager je ijs- blazers bij. anders loopt 't mis met de pompen. Je moet overal tegelijk aan denken". Zeven dagen ijsbreken gaat een mens niet in de kouwe kleren zit ten. Bij een flinke tegenstand wordt het spelletje ..vooruit-stop-achteruit" onge veer iedere drie minuten herhaald „We hebben 't er wel aan verdiend", zegt zo'n zwoeger dan 's avonds om acht uur. als hij zijn borreltje drinkt uit het glas dat zoeven zijn voorganger gebruikte. Dan schept hij een emmer water uit de rivier, daalt er mee af naar de machinekamer en gaat probe ren om zich schoon te boenen. De sto- ADVERTENTIE I.M VRAAG DE JUISTE SOORT kers, die heel de dag voor de volle damp moeten zorgen, sjouwen rond met flesjes brillantine en zoeken voor de gelegenheid een schoon stropdasje. Er gens aan een roestige spijker hangt 'n gouden horloge en een pakje zware shag ligt verdwaald op een half opge maakt bed. Huiselijkheid en proper heid worden gemist op een IJsbreker die dag aan dag in touw is. De matro zen hebben geen gelegenheid om na het bunkeren de boel goed schoon t» maken. De bemanning van de Siberië heeft in deze week zelfs twee dagen en een nacht doorgewerkt, toen zij bij de reparatie niet gemist kon worden. Meer dan twaalf uur duurt een werk dag vaak en dan begint de maag 's avonds hevig te knorren, want 's middags is er nauwelijks gelegenheid om de prak naar binnen te schrokken en 's morgens al vóór zeven is het ont bijt achter de knopen. „Ik neem maar een makkelijk ritje als de stamppot klaar is vertelde ka pitein J. P. de Gelder van de „Amstel". Hij stond zich in de nauwe machine kamer te scheren voor een zwaar ge havende spiegel en doopte zijn kwast in een koffiekom met water. Kapitein De Gelder (53) zit op de kleine „scher- ver", die de schotsen klein moet ma ken. „Maar de Amstel gaat lekker t« keer", glimlachte hij vermoeid. Die kapiteins van de „schervers" hebben een zware taak en 's avonds vallen zij doodmoe in hun kooien. Er is maar drie man personeel aan boord en op het dek bedient de kapitein zowel de machines als het roer. Hij werkt met handen en voeten, raoet overal op let ten en staat tien-twaalf uur gespannen. Met stijve handen rolde de kapitein 'n sigaret en de pet op het hoofd druk kend verontschuldigde hij zich voor zijn lange haren. „Je krijgt gewoon geen kans om naar de kapper ta gaan...." Zondag Maar 's Zondags was hij die lange haren al weer lang vergeten, want terwijl de kerkklokken van Gorkum en Woudrlchem en Sleeuwijk luidden, ploegden de slepers weer door het ijs, tot het donker hen dwong om Gorkumi kleine haven weer op te zoeken.. Het werk moest doorgaan, kost wat kost, want er zat dooi in de lucht en wee de dijken, waartussen het ijs zich op hoopt als straks de bovenrivleren hun schollenheir gaan spuien. Vooruitstopachteruit Zaterdag. Zondag. Maandag en zo lan* als het nodig is zal deze kleine ge meenschap van Rotterdamse mannen op post blijven om het ijs tot de terug tocht te dwingen of t« wel de wonder lijke belevenissen van PIETER BAKKER '\fürian van Voorst, die helemaal niet Van Voorst heette, zat met Charrel en haar broer op de armoedige pensionkamer van de laat ste. Voor haar op de tafel lagen de drie bank hij gat ze je vlot? - Intormeerdc Charrel achterdochtig. kortaf «Ja - bevestigde het meisje kortaL Moet ik je het verhaal voor de derde vertellen? Char- En je hebt geen eh.- LangeChar pel's blikken zeiden wat zijn mond niet nlt '"l^Als je een klap op je gezicht wilt heb ben - grauwde Henri nit zijn wankele ches- tcrfield - dan moet je nóg eens zoiets m'n zuster zeggen. rVlorr-i h(,ie. - Ik zei toch niks? vroeg Charrel beie dl— Ik geef je mair raad antwoordde de ^°üfLje 'hebt niet met je eigen soort te ma- Niet kibbelen jullie suste Marian, die zag hoe Charrel's ogen boosaardig begonnen te flikkeren bij die laatste opmerking. We hebben het geld. meer dan we dachten de man honderd gulden voor een armbrnd die nog geen vijf en twintig waard is. Nou .ik groet jullie - Charrel stond op. griste zijn deel van de tafel ik heb nog één en ander te doen. Blij dat ie-weg is zuchtte Henri. Marian, het stuit me gewoon tegen de borst met die kerel samen te "werken. Het zou niet nodig zijn als je maar es een beetje doorzette - wees zijn zuster hem terecht. Ik kan me toch niet ergens als loopjon gen gaan verhuren? vroeg Henri met een gekweld gezicht. Nee maar je moet je ook met verbeelden dat zenaar je lopen te zoeken! - gaf Ma rian terug. - Je kunt best wat. maar je zult wellicht van onderop moeten beginnen. En eerlijk werk - is altijd beter ddfi dit. Dat zeg jij? Profiteer jij er niet van. Doe je er niet aan mee? Heb je die snuiter geen driehonderd pe gels uit z'n beurs gewrongen? Ik sta er nog altijd paf van hoe je 'm dat hebt geflikt. Je h-bt beslist - hij zei het sarcastisch - eer grote toekomst voor je. zijn stem stok te toen hij het gezicht van 't meisje zag. -»eb je. Maran? Vh. Henri haar stem klonk nu bit- vol afschuw. Ik haatte mezelf. Die man was te goe der trouw. Het is een eerlijke vent. Hij heeft me als een héér behandeld En ik heb hem als een gemene oplichtater bestolen. Ik. die mezelf diverse trapjes hoger achtte dan hém. stond veel lager dan hij. En als hij straks merkt, wat een waardeloos prul hij gekocht heeft, dan weet hij precies wat ik waard ben. Hij weet toch niet wie je bent.... heb je je naam genoemd? Ik heb gezegd, dat ik Van Voorst heet te. Moeders naam. —de jongen zei het zacht en schrok toen hij de uitwerking zag. riotseling onbeheerst snikkend, boog Marian zich over de tafel, het hoofd op de armen Nou zus tróoste Henri onhandig toe. laat je niet zo gaan. Laten we zeggen, de eerste keer en de laatste keer Ik zal niet rusten snikte Marian tot ik eerlijk driehonderd gulden verdiend heb om zo die man terug te gaan brengen. Ik ben m'n trots, m'n zelfrespect kwijt. Ik ben een slet, ik ben An gemene oplichtster. ik ben Dat ben je niet zei Henri beslist De nood dwong ons. Nee. Marian, toe Ik ben slecht, slécht. snikte het meisje en ik heb moeders naam mis bruikt. Pieter Bakker zat op zijn werkkamer, waar hij gemeenlijk niet zo hard werkte als wel mijmerde. In de brandkast tegen de muur lag de armband die hij had gekocht. Die zou daar blijven. Dat was het meest waardevolle stuk dat dit meubel bevatte. En als.... fan taseerde hij als de kans nog eens kwam dat hij ditzelfde meisje deze armband terug kon geven als een bewijs van vriendschap, misschien nog méér. dan zou dat de groot- srte dag van zijn leven zijn. Pieter Bakker mocht veranderd zijn. maar ongeneeslijk ro mantisch was hij gebleven Het meisje van z'n hospita klopte aan. Daar Is ene meneer Citroen om U te spre ken zei ze. Charrel. die in de vestibule wachtte, span de zich in om zijn zelfbeheersing terug te krijgen. Die Marian, die domme gans. dacht dat ze een reuzeslag geslagen had Drie meier had die vent haar gegeven. Die armband van alle kanten bekeken, nóg eens bekeken, en toen zonder 'n moment aarzeling driehonderd gulden op tafel gelegd. En toen een eind gemaakt, vóór Marian spijt kon krijgen. Na tuurlijk had die goochemerd allang gezien, dat die armband écht was. Maar dan was ie ook veel meer dan driehonderd pop zelfs meer dan het dubbele waard. HU. Charrel. zou heel wat moeite moeten doen om het ding weer terug te krijgen, 's Kijken, of zijn smoesje opging. Het was anders gelopen dan ze hadden ge dacht. Het plan was zo listig opgemaakt. Marian zou proberen met Pieter aan te pap pen. zou voorzichtig over een geldlening be ginnen tot een bescheiden bedrag, hem de armband als pand achterlaten en er over te rugkomen: hij kon er dan eens rijpelijk oVef denken. Vóór Marian terugkwam zou hij, Charrel. onder een of ander voorwendsel Pieter opzoeken, zorgen dat de armband ter sprake kwam. en de rijke Bakker duidelijk maken dat die armband veel méér waard was dan Marian er voor vroeg. Pieter zou dan. in de hoop een voordelig zaakje te doen, Ma rian de honderdvijftig of tweehonderd pop betalen en later wel merken dat hij bij de neus genomen was met wat men in vakkrin gen noemt de zogenaamde viooltruc. Pieter Bakker, groen als gras. zo had Char rel overlegd (hij had informaties ingewon nen!) zou daar zeker inlopen, vooral tegen over het lieve snuitje van Marian. Maar het was heel anders gegaan. Marian was er inge lopen! Maar hij. Charrel. zou wel zorgen dat de zaak in 't reine kwam. Weidra zat hij, onberispelijk gekleed, tegen over Pieter. Die nam hem eens op. Zag er netjes uit, maar de man had iets in z'n ogen dat hem niet beviel. Iets onbetrouwbaars. Maar een mens kon zich vergissendat had hij de vorige avond nog ondervonden. Bij die gedachte werd hij plezierig warm van Het doel van mijn bezoek verklaarde Charrel na de kennismaking zal ik u meteen vertellen, meneer Bakker. U hebt gisteren een sieraad gekocht van ene juf frouw Van Voorst. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1954 | | pagina 2