Pt is de shag! PLAATSELIJK NIEUWS ADVHSOS' de goud-gele VIRGINIA! Belangrijke veranderingen nodig Verkouden kinderen? Enorme vraag naar IVOROL - tandpasta Dat doet de Goede kwaliteit. Parlement Klank en weerklank NirUWBI.AD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT - Schoonhovenaehe Courant. VRIJDAG FEBRUARI 1954 DE RINGWEG OM SCHOONHOVEN. Ten behoeve van het tweede gedeel te van de ringweg om Schoonhoven moeten enige stukken grond onteigend worden. De provincie Utrecht die dit gedeelte van de ringweg (van de Mo lenvliet tot de Kil) zal aanleggen gaat binnenkort tot die onteigening over. VIJF JAAR VERKEERSCONTROLE- RITTEN. In 1947 nam de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. het ^initiatief om te komen tot vrijwillige verkeers- controleritten. opdat met medewerkin;; van het verkeer de verkeersveiligheid zou worden bevorderd. Dit innltiatief vond in ruime mate weerklank bij de particuliere autorijders. Als gevolg daarvan zijn sedert 1948 in de pro vincie Utrecht, als enig gewest van 't land. door ca 150 particuliere autobe zitters. die bevoegd zijn ais politie op te treden, in samenwerking met de daarvoor aangewezen politieorganen geregeld vrijwillige verkeerscontrole - ritten gehouden. Vijf jaar nadat deze controleritten in werking zijn getreden heeft de heer Reinalda gisteren in de staten zaal van het provinciehuis aan veer tien particulieren uit de provir cie 'n herinneringsplaquette uitgereikt. In eijn dankwoord aan de rijders legde de commissaris der Koningin de na druk op de bijzonder goede samen werking welke er in de provincie Utrecht besta»', tussen de rijks- en gemeentepolitie. HULDIGING DR. J. J. 8CHMAL. Woensdagmiddag is in Den Haag d< heer dr. J J. Schmal, lid van de Twe, de Kamer en lid van Gedeputeerd staten van Zuid-Holland. gehuldigd ter gelegenheid van zijn zestigste ver jaardag. Talloos velen waren ter re ceptie gekomen, om daaraan deel tc nemen: leden van de Eerste en Twee de kamer, vele leden van de Neder lands-Finse vereniging, waarvan de heer Schmal voorzitter is. verschillen de leden der C. H. Unie. de burge meester van den Haag en onderschei dene raads- en statenleden en voorts vele vrienden benevens relatids. die de heer Schmal gemaakt heeft in zijn ambtelijk leven. Bleskensgraaf. Aan de heer L. Bon- is vergunning verleend voor het bou wen van een particuliere woning OUDERAVOND. Bleskensgraaf. Dinsdagavond werd met matige opkomst, in de openbare school de ouderavond gehouden, ondei leiding van het hoofd der school, de heer L. den Ouden, die bij de opening de talrijke ouders en belangstellenden hartelijk welkom heette, inzonderheid burgemeester Dekking die van het be gin tot het einde tegenwoordig was. Door de leerlingen werden enige versjes gezongen en voorgedragen. Het vief op dat een en ander goed was in gestudeerd. Vooral bij de zang traden een paar leerlingen op met een mooi helder stemmetje. De toneelstukjes bij Sinterklaas en Patelijn gaven bewijs dat de rollen zeer goed waren inge studeerd. De kinderen mochten telkens een warm applaus in ontvangst ne men Ook het trio der jonge dames N van Vaalen en de zusjes Elzinga. droeg veel bij aan de gezelligheid door zang en guitaarspel. Na verkiezing van twee leden der oudercommissie, waarbij gekozen wer den de heren H. Sprong en A. de Rui ter. volgde nog een verloting van door ouders en anderen geschonken arti kelen. Met hartelijke dank aan de aan wezigen sloot de heer L. den Ouden deze zeer gezellige avond. 'ADVERTENTIE l M Genezende warmte door wrijven met: De heer Vonkenberg achtte hat plan overbodig, had bezwaren tegen de plaats en de grootte van de rioolzui veringsinrichting. Burgemeester De Boer vond. dat ook te Boven-Hardinx- veld verder moest worden gebouwd en refereerde zich wat de capaeiteir en de ligging van de rioolzuiveringsinrich ting betreft aan het óórdeel van de des kundige adviseurs der gemeente. beslissing volgt later. (ADVERTENTIE IM) vertoond .te weten: 1 Buurmans buur waarin tot uitdrukking kwam hoe 'n anti B B. man een enthousiast „Nood- Hardinxveld. Raad. De raad zal wachter" werd. 2 ..De oude vijand" vanavond om 8 uur in openbare ver- welke de hulpverlening tijdens de gadering bijeenkomen. watersnood weergaf en 3 de bekroon- Te behandelen: Ingekomen stukken de film ..'t schot is te boord" welke en mededelingen; voorstel van B. en een zeldzaam mooie indruk gaf van W inzake onteigening pevceeltje grond de haringvisserij op de Noordzee. Na de pauze werd hersengymnas- Winkelsluiting. tiek gehouden. Het resultaat was dat Hekendorp. Vanaf heden zullen de van de 10 gestelde vragen de EHBO winkels in deze gemeente tot 19 uur acht en half en de brandweer zeven geopend mogen blijven en bovendien cn„ha1^,£un l. de kapperszaken op Woensdag en Za- De film. weergevende de reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de Verenigde S'aten werd even terdag tot 21 uur. uitsluitend naai uc vciciiiAuc aieu wei a evei verrichten van kapperswerkzaamheden met een dav„end appiaus be SURCEANCE VAN BETALING. Krimpen aan de Lek. Op 22 Feebr sloten. De burgemeester hierna het woord nemende, vond deze film. waarin tot uitdrukking komt welk een schat wij in ons vorstenpaar bezit. en. een waar dig slot aan deze avond. Na nog dank gebracht te hebben aan de heren Hess en de Bruin voor het geboden pro gramma en aan deze avond, werd met hei zingen van het Wilhelmus deze Krimpen a. d. IJssel. Dinsdagavond avond door de burgemeester besloten hield de Krimpense bestuurdersbond surceance van betaling verleend aan M. van den Berg. machinefabri kant. voor tie tijd van 1 jaar. ire- gaande 4 December 1953. Bewind voerder is mr. Levie te Rotterdam BESTUURDERSBOND. ffle mom Alblasserdam. In de Dinsdag gehou den spoedvergadering voor de gemeen teraad in Concordia Ts het enige agen dapunt. voorstel van B. en W tot stichten van een gemeentelijke am bachtsschool met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. De heren J. H. Vermeu len en J. Vogel S.G.P. stemden tegen. Door ziekte en vacature' doenlijk om zoals was AANBESTEDING BOUW GYMNASIUM. Gorinchcm. Namens burgemeester en wethouders is Dinsdag door het architectenbureau Van der Steur het bouwen van een gymnasium aanbe steed. De laagste inschrijfster was de firma Schutte te Zaandam met f 442.000. De hoogste de N.V. Alg. Bouwonderneming Alboyw te Breda met f 491.000. OUDERAVOND. haar jaarvergadering in de zaal van het Verenigingsgebouw. Uit de diverse jaarverslagen werd het duidelijk dat er een actief jaar achter de rug was. Het ledental was gestegen als men in aanmerking neemt, dat er wegens de oprichting van een afdeling van de A.N.M.B. te Ouderkerk a. d. IJssel 70 leden overgeschreven moesten wor den. De aftredende bestuursleden wer den herkozen en in de ontstane vaca ture door het bedanken van de secre taris werd benoemd de heer C. Ver meulen. De districtbestuurder, de heer Spruit uit Rotterdam hield daarna nog een korte toeëpraak waarin hij een overzicht gaf van de stand van zaken op economisch gebied en de loonvor ming. Voorzitter Schouten wekte dan ook tenslotte op krachtig te werken voor de vakbeweging. WONINGZOEKENDEN. Krimpen s. d- IJssel. Alle woning zoekenden hebben van het gemeente bestuur een aanvraagformulier ont vangen dat opnieuw ingevuld moet worden. De bedoeling van een en ander is. dat men opnieuw de lijst van woning- Goudrlaan. De School met de Bijbei koekenden samenstelt Het houdt dus heeft Dinsdagavond een ouderavond) gehouden in de Chr. SchooL Na de opening door de voorzitter Van Slijpe werd door 16 leerlingen de woestijn- is het niet reis van de Israëlieten verhaald door voorgesteld om de beurt een gedeelte daarvan te eens in de maand te vergaderen. De vertellen. De onderwijzeres mej. J. C. eerst volgende zittingen zullen plaats Mons sprak over het kind van 5 tot hebben (althans dit is he' voornemen van B. en W.) op 16 Maart: 4 Mei en 22 Juni. - DAMMEN. Alblasserdam. Voor het kampioen schap Rond de Noord werd Maandag ce volgende inhaalronde gespeeld Hoofdklasse: L. de Waard—J C. te Hennepe 1—1; S. Boer—P. Sihaal 2—0. Ie klasse. L. Bakker—L. Molenaar 02; C. RoodbolP. Verschoor 20. 2e klasse: J. PiekG. van Sintruie 20; W. van NugterenA. van Win gerden 1—1. Voor de onderlinge competitie D.V.A.: C. W. SchröderS. van der "Woude 2—0; A. Kanters—P. van Stee nis 2—0; A. Boon—W. F. Blok 2—0; E. v. d. Heuvel—A. Kloot 2—0; H Kleijn—C. van der Wal 0—2; C. Baan -Jsc. de Heer 0—2. AANBESTEDING. Alblasserdam. De Rijkswaterstaat, directie wegen, heeft te 's-Gravenha- gr aanbesteed het ondedrhouden van gedeelten van de wegen no. 12 (Alblasserdam Gorinchem Mete ren); en no. 26 (VianenWaarden burg) van het rijkswegenplan 1948. gedpiende het jaar 1954, in acht per celen. Laagste inschrijvers: Massa der percelen 1 tot en met 5 van weg no 12 Van der Steen te Nieuwerbrug aan de Rijn met een bedrag van f 498.000; perceel 6 gedeelte Alblas serdam—Gorinchem van weg no. 15 N.V. Van Splunder's Aann. Mij. -te 1 157.820; perceel 7 gedeelte Gorin chem—Meteren van weg no. 15 firma gebr. Streefkerk en 'Zn. te Ameide met een bfdrag van f 57 020; perceel 8 gedeelte Vianen—Waardenburg van weg no. 26 Aannemersbedrijf B. van Dooljeweert te Waardenburg met een bedrag van f 91.988. OPDRACHT. Alblasserdam. Aan de firma Huis man— Drinkwaard Aannamersbedrijf os als laagste inschrijfster de bouw opgedragen van een betonnen brug over de Graafstroom te Oud-Alblas JEUGD E H B O. Alblasserdam. De afdeling Alblas serdam van de Ned. Ver. E H B O heild Dinsdag in de V.G.L.O. School een verbandwedstxijd voor de cursis ten van de Jeugd E.H.B.O.. waarvan leider was de heer J. Verweij en hel pers. de heren L. Both en P. Been hakker. Er werd door de jeugdige EH.BO.-ers aardig werk geleverd. Ei waren 60 punten te behalen. De uitslag was als volgt: 1 Rika Verweij 60 punten, 2 Gjan- nie Both 60 punten; 3 Frida Gavel 95 punten; 4 Gretha Riedijk 58 punten 8 Nëeeltje de Geus 56 punten; 6 Rie van Steenis 55 punten; 7 Joop Ver weij 54 punten; 8 Adrie Versluis 54 punten; B Dina Lavieren 51 punten. 10 P. de Ruiter 50 punten; 11 Jan Vlug 50 punten: 12 Ab Duprain 49 punten; 13 Anneke den Boer 48 pun ten; 14 Roeli Lavieren 48 punten; 15 Felix Delgeorge 47 punten; 16 Marie van der Ham 46 punten; 17 Betsij I.erenaveld 46 punten; 18 Lenie van der Velde 44 punten; 19 Huibert Meerkerk 44 punten; 20 Hester Hui gen 43 punten; 21 Lenie de Jong 43 jaar. Duidelijk kwam uit. niet alleen hoe het kind onderwezen dient te worden, maar ook wat zo nodig is voor de z.g. achterblijvers. Dat de verkeersregels goed onder de knie zijn bleek wel uit het feit dat vragen op dit gebied alle goed be antwoord werden.. Na de pauze sprak het hoofd van de school de heer Slob over het onderwerp „Waarom 't gaat" De geweldige strijd die door de jaren geen verband met de hier en daar ont stane mening, dat diegene die zo'n formulier ontvangen spoedig voor een woning in aanmerking zouden komen. BINDINGSAVOND BESCHERMING BEVOLKING Lange Ruige Welde Uitgaande van het Kringcommando Bescherming Be volking en het plaatselijk Hoofd BB heeft de organisatie BB Dinsdag avond in café Stoouthart een bin dingsavond gehouden. De burgemeester stelde het zeer op prijs dat de niet bij de BB ingedeelde EHBO-ers aan de uitnodiging deze avond bij te wonen, hadden gevolg gegevei^Hij hoopte in tijd van nopd. heen gevoerd is. geeft, aldus spreker nomen eetiboroep op hun hulp te mu wel te denken aan een niet te s'.uten gen doei>.' Spreker maakte de aanwe- stuwkracht. Daarom kunnen we niet met een halve waarheid tevree zijn. Er is geen duim grond of het be hoort Mij toe zegt God. dus daar ho ren ook de scholen onder. Liet Dav'd zijn kinderen ook niet door de profeet Nathan onderwijzen. In de pauze en na afloop was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. NUTSDEPARTEMENT. Haastrecht. Dinsdag, op de derde zigen verder op opmerkzaam dat. op deze avond de BB-gedach- te naar voren gebracht zal worden, deze avond in grote trekken be schouwd moet worden als te dienen om de onderlinge band van de BB te versterken, en de team-geest te on derhouden. Verder is deze avond een zuivere ontspanningsavond Het kringhoofd de heer Hess zétte op prettige wijze uiteen hoe de BB Wm uit een lawine van papier en voor- Nutsavond in dit seizoen, heeft de heer schriften is opgebouwd in de Vbrm Hage uit Boskoop een lezing ge houden waarin door hem op een vlotte zoals deze thans is. De voorbereiden de werkzaamheden hebben jaren wijze vele reisindrukken uit Amerika dl,un) thms ™gen zijn te kunnen starten. Uit de op 10 October j 1. geslaagde oefening is gebleken dat door de B.B. alhier nog wel het een en ander te leren is. Hij hoopte dat door het volgen van cur sussen en het enkele malen oefenen de ontbrekende kennis zal worden aan gevuld. Hierna werden drie mooie films (ADVERTENTIE I.M.) Brandende pijn - vnnnlt de mug tot hoop in Uw keel? en Canada naar voren werden bracht terwijl aan het slot van de avond enige lichtbeelden werden ver toond. De heer Hage. een bekend kweker uit Boskoop heeft als zodanig veie reizen naar genoemde landen gemaakt en van hem kan gezegd worden, wan neer men verre reizen doet. dan kan men veel verhalen. De aanwezigen hebben dan ook met veei genoegen naar hem geluisterd Men kwam wel ti|t de overtuiging dat in Amerika en Can|da geluk en for tuin niet zo zonder meer in de schoot geworpen worden. VOLKSONDERWIJS. Haastrecht. In Café Donk hield de afdeling Haastrecht van Volksonder wijs Woensdagavond haar jaarverga- Een of twee Rcnnicb blussen die pijn dadelijk' Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water oi wat ook komt er niet aan te pas. dering. In zijn openingswoord sprak de Gewoon laten smelten op de tong en Jeugdverkeersexamen. Lange Ruige Weide. De plaatselijke commissie Bond Veilig Verkeer, welke mede fungeert bij het afnemen van het jeugdverkeersexamen is samengesteld uit de heren P. Verheij. H. J. Sonius. C. Utlee, B. Fregeres, A. J. van der Veen en J. Mol. De leerlingen van twee scholen, die voor dit examen zijn opgeleid door de heer J. Mol, postcommandant van de rijkspolitie alhier, zuilen op 9 Maart aanstaande het schriftelijk examen af leggen, waarna nog een practisch exa men. bestaande uit een wielrijders- en voetgangersexamen zal worden afge nomen. Aan de geslaagden zal een ver- keersdiploma worden uitgereikt. De oliebollendag, georganiseerd door de afdeling Lange Ruige Weide. Hekendorp en Waarder van de Zuid- Hollandse vereniging Het Groene Kruis heeft de netto som opgebracht van f 365. Een resultaat, waaruit blijkt, dat het Groene Kruis, dat in de gemeente Lan ge Ruige Weide zijn bakermat had. ook thans door de inwoners van Lange Ruige Weide. Hekendorp en Waarder in ere wordt gehouden. Molenaarsgraaf. De provinciale com missie voor de veefokkerij in Zuid- Holland heeft aan de melkcontroleur P. de Haan voor 1953 het diploma „uit muntend" uitgereikt, voor 'het bijhou den van de administratie van de fok- vereniging Onze Toekomst. Maandag werd in de christelijke school de jaarlijkse ouderavond ge houden. De heer N. Houweling, voor zitter. opende de avond, waarna de kinderen der hoogste klassen enige lie deren zongen, en 'n kort samenspraak- je voordroegen. Het hoofd der school, de heer Van Rijsbergen behandelde vervolgens met de ouders het onder werp ..Rekenen". Terwijl de onderwij zer de heer Geluk, een onderwerp in leidde ..Onze opgroeiende jeugd'', waar op een langdurige bespreking volgde. Ih de pauze werden de ouders in de gelegenheid gesteld om het werk van hun kinderen te bezichtigen. Met dankgebed werd deze leerzame avond besloten. Gevonden; 1 paar herenhand schoenen en een vulpen. Inlichtingen bij de rijkspolitie. OPGEWONDEN WINKELIERS. Nieuwerkerk aan de IJssel. De han deldrijvende en industriële midden standsvereniging kwam Maandagavond in ledenvergadering bijeen om de vraag van het gemeentebestuur te be antwoorden, hoe tij tegenover 'n slui tingsmiddag of ochtend staan. Al gauw bleek, dat de leden het lang niet eens waren. Ofschoon de grootste meerder heid er voor was een sluitingsmiddag te houden, wees een zeer kleine min derheid dit beslist van de hand. De stemming werd zeer opgewonden en ofschoon de vergadering nog ruim een uur na officieel sluitingstijd voortgezet werd. konden de aanwezigen niet tot een accoord komen en gingen enkelen zeer geprikkeld naar huis. OMNIA CUM DEO. Nieuw-Lekkerland. Onder leiding van de directeur, de heer L. P. A Pors. gaf de christelijk gemengde zang vereniging Omnia cum Deo met het kinderkoor in het verenigingsgebouw danks de hoge uitgaven voor de ge meenteraadsverkiezing, een batig slot te zien van 35. Bij de bestuursverkiezing werd de secretaris bij acclamatie herkozen, ter wijl in de vacature werd benoemd de heer W. A. v. d. Berg. De groslijst voor de aanstaande ver kiezing van de Provinciale Staten werd besproken, en als afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren F. M. A. v. d. Ro- ■aart en A. de Jong. Na bespreking van de leerzame cur sus voor de c.h. jongeren, de bijdrage voor het jubileum-comité, het persrap port en de verkiezingsvergadering sloot de burgemeester de vergadering met dankgebed. Oud-Alblas. Dinsdagavond vergader de dé jongerengroep van de Hollandse Maatschappij van Landbouw in café De Krom onder voorzitterschap van de heer P. de Koning. Op de agenda stond een lezing met film over Canada, welke echter wegens ziekte niet kon doorgaan. Nu sprak de heer A. Olivier uit Bennebroek over: Moet de boer met zijn tijd meegaan? De boer is vroeger niet met zijn tijd meegegaan. Is het echter voldoende, met de tijd mee te gaan? Spreker ge loofde van niet. Het platteland is nu wel de marche. maar de boer moet voorop gaan! De boer heeft een grote taak. Er is voedselgebrek in grote de len van de wereld. De boer heeft tot taak. dit voedsel te produceren. Deze taak is niet minderwaardig. Na de pauze volgde een geanimeer de bespreking, door de heer Olivier ingeleid als ..volkshogeschool in het klein", over verschillende onderwer pen. waarna te circa 11 uur de ver- gaderink werd gesloten. HET NIEUWE GROENE KRUIS- GEBOUW. Over een maand gereed Ouderkerk aan de IJssel. Een belang rijk Jaaé in de geschiedenis van Het Groene Kruis ging voorbij, aldus con stateerde de voorzitter dr. W. J. Léeu- ge inlichtingen over het badhuis ter wijl de heer G. de Jong Mzn. infor meerde naar het resultaat van de col lecte ten behoeve van de stoffering van het nieuwe Groene Kruisgebouw. Uit de beantwoording van de voorzit ter bleek, dat het tarief van een dou che-bad waarschijnlijk 25 cent zal zijn. terwijl ook bonboekjes zullen worden uitgegeven tegen gereduceerde prijs Elke bader zal zelf de temperatuur van het water kunnen regelen. Ook zullen schoolbaden in klassicaal verband worden overwogen. De col lecte voor de aankleding van het ge bouw is nog niet fieheel geëindigd, maar het resultaat valt niet tegen Tenslotte wenste de voorzitter burge meester Neet nog van harte geluk met zijn huwelijk. Burgemeester Neet dank te daarop de burgerij voor de geweldi ge blijken van medeleven, welke hij had mogen ondervinden en die hem zeer gesterkt hadden. Uit het vervolg van zijn toespraak bleek wel. dat bur gemeester en gemeente het zeer goed met elkander kunnen vinden. Ouderkerk aan de IJssel. Be noemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de christelijke school I in de Kromme alhier is benoemd de heer C. Speelman te Rotterdam Schietvereniging Joubert 50 jaar. Ouderkrrk aan de IJssel. In dit jaar zal de schietvereniging Joubert alhier 50 jaar bestaan Er worden reeds thans voorbereidselen getroffen voor de sa menstelling van een jubileum-program ma voor een in October te houden herdenkingsavond. Oudewatcr. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is met ingang van 1 Maart 1954 eer vol ontslagen de heer T. Casteleiin, hoofdassistent van 's Rijks belastin gen. Papendrerht. Voetbal Het inhaalprogramma voor aanstaande Zondag vermeldt onder meer de wed strijd Papendrecht 1Spartaan '20. De lange rustperiode zal de jongens wel van de Geref. Kerk Dinsdag een mooie zodat er een 'batig saldo was wenburg Maandagavond bij de opening "'et veel goed hebben gedaan. Daar van «Te Jaarvergadering in de zaal van 1 J" het café IJsselzicht. Het pknd IJsseldijk-Noord 1 werd aangekocht en verbouwd tot nieuw Groene Kruis-gebouw. Zoals het meest al gaat ijnet oude gebouwen viel de ver bouwing tegen. Maar toch hoopt het bestuur! dat volgende maand de ope ning zal kunnen plaatshebben. En dan zal de vereniging een gebouw hebben dat in alle opzichten af is. waarin al le takken van het Groene Kruiswerk kunnen worden ondergebracht, alsme de een tandartsenkamer en een badin richting en vanwaar uit het Groene Kruiswerk zich breder zal kunnen ont plooien. Uit het jagrvetalag van de secictan* de heer Ant. van Soest bleek onder andere dat het ledental dank zij de onvermoeide ijver van de bode der vereniging, de heer H. Schouten, nog steeds groeiende is. Het bedroeg einde boekjaar 965 gezinnen. Zuster Goed^geburen, wier werk zeer gewaardeerd werd. legde in 1953 3474 gewone bezoeken af. 137 voor de tbc-bestrijding en 574 bezoeken ten be hoeve der zuigellngenverzorgir.g. Het consultatiebureau voor zuigelingen hield 48 zittingen, terwijl 104 hoogte- zonbestralingen plaatsvonden en 10 maal laatste hulp werd verleend. Haar arbeidsterrein omvat ongeveer 4500 zielen, waaronder ook de buurts.'hap ..Ver-Hitland" aan de overzijde van de rivier op Nieuwerkerks grondgebied. In verband met het nieuwe gebouw zijn nog- verschillende moeilijkheden te overwinnen, onder meer de aanstelling van een badmeester-concierge van wiens leiding en werk veel ?al afhan gen. De instelling van hef k'euterbureau neemt een steeds vastere vorm aan en wacht op de opening van het nieu we gebouw. Zfuster Verscnoor begon 'n moedercursus met ongeveer 26 deel neemsters. Fr werden drie leden in 'n sanatorium verpleegd. In het slot van het verslag werd dank gebracht aan diverse personen en instanties, onder meer aan het gemeenle'o*stuu- voor de lening van f 40.000, aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk voor de bijdrage in het pensioen van zuster De Booij Hierna kreeg de penningmeester de heer G. de Jong J.P.Azn. nat woord. Uit zijn verslag bleek onder meer dat de totale Inkomsten hadden bedra gen f 64.933.26, de uitgaven f 52-560 voorzitter de heer Gronert er zijn vreugde over uit dat omtrent de ge zondheidstoestand van het bestuurslid de heer J. Scheer zeer gunstige be richten waren binnengekomen en hij sprak de hoop uft dat de heer Scheer binnenkort zijn functie weer zou kun nen waarnemen Uit het jaarverslag van de secretaresse-penningmeesteres- se mej. Broere bleek dat het ledental momenteel 126 bedroeg en dat 'n batig saldo aanwezig was van f 107.51. De aftredende bestuursleden de he ren W. Stijnis en L. van Dijk werden herkozen. Bij de rondvraag besprak de heer Uittenbogerd de mogelijkheid om de jaarvergaderingen meer atraetief te maken of in navolging van andere af delingen propaganda-avonden te orga niseren en zodoende meer leden voor Volksonderwijs te winnen Een vopr- stel dat warm werd ondersteund door ds. W. J. de Hoest en dat dan ook door het bestuur in ernstige overweging zal worden genomen. Wellicht opent de in gebruikneming van de nieuw te bou wen openbare lagere school in het na jaar van dit jaar voor dit voorstel zeer gunstige perspectieven UITBREIDINGSPLAN. Hardinxveld. In een openbare ver- ze zijn nog smakelijk ook.. gadering van het college van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland •"rnrvz ".ÜS. "boo*" d< voiraltter v«r«J«g uitgebracht huake de tegen de heer J K van Optjnen de ietder bij raadsbesluit van 13 Februari en helpers, namens de Jeugd een vastgestelde uitbreidingsplan in klein souvenir aan is derdeJen. gelegen ten Oosten van de Koningin Wilhelminalaan, ingebrachte Berkenwoude. Van Ged. Staten heeft bezwaren. Bezwaren waren ingebracht de gemeente Berkenwoude de begro ting 1954 goedgekeurd terugontvangen. De heer T. Nomen, die als land arbeider in dienst is bij T. de Jong- viel door een luik en bleef met zijn arm daar aan hangen N. brak 'n sleu telbeen en de arm schoot uit de kom De F.HBO was spoedig ter plaatse De heer Nomen is naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. door de heer P. Coenraads. mevr. wed. Coenraads. de heer C.ienraads. wijlen de heer H. Swets. de neren Wis boom en de heren Verschoor. Voor enkele reclamant -n trad op de heer mr. Vonkenberg: het standpunt van de raad werd verdedigd door bur gemeester De Boer. De heer B. C. Wis boom cn de gemeente-a.chitect Fenne- ma gaven enkele inlichtingen- zangavond. De voorzitter, de heer A Herwig. liet openen met psalmgezang en gebed en 6prak een welkomstwoord. Het gemengcj koor trad het ?erst op. begon met Psalm 100 en zong vervol gens nog een viertal liederen. Daarna zong het kinderkoor vlot enige liedjes. Na de pauze was het gemengd koor weer aan de beurt. Tot slot zong het Psalm U6 van E. Weiss. Van de liedjes die het kinderkoor bij het tweede op treden zong vielen „Bimbam" en ..De klokken van Haarlem" het meest in de smaak. Enige debutantjes brachten ter afwisseling enkele leuke stukjes ten gehore. Nadat het programma was afge werkt. sprak de voorzitter woorden van dank en wekte op om lid van de ver eniging te worden. Gezamenlijk zong men tot slot Psalm 101 1. De heer G. J. van Ek wees aan het eind op de rijke gave van het zin gen en dat de mens zijn stem ontving om God te loven Daarna ging hij voor in dankgebed GEZAG EN VRIJHEID. Nieuw-Lekkerland. De c.h. kiesver eniging Gezag en Vrijheid hield Dins dag ten huize van de secretaris, de heer C. H. den Ouden, haar zesde jaar vergadering. De voorzitter, de heer A bepleitte hierbij een grotere opbrengst van de Emmabloem-collecte, die geheel in eigen kas vloeit. Vervolgens bracht de heer Ant. van Wijk verslag uit over de magazijngoe- deren. Er bleken 212 stuks te zijn ge bruikt In J953 of Iets minder dan vo rige jaren. Daarop bracht de heer G. de Jong Mzn. verslag uit over de financiën en werkzaamheden van het bureau voor Gezinshulp. Er is voor dit bureau in 1953 veel werk geweest, zo zelfs dat enige tijd twee gezinsverzorgsters no dig waren, namelijk mej. M. Goudriaan in vaste dienst en mej. N. de Jong in los dienstverband. Zijn inkomsten verkreeg dit bureau uit bijdragen van de gezinnen waarin gewerkt werd met subsidie van het Burgerlijk Armbestuur, het Groene Kruis en de diaconie der Geref. Kerk. De inkomsten waren f 1.708.75, de uit- de Jortg Gzn. memoreerde in zijn ope- gaven f 1 528 42. zodat er een batig sal- f 12.373.00. De heer G. de Jong Mzn vroeg naar aanleiding hiervan, of het niet wenselijk zou zijn dit cijfermate riaal te splitsen in een gewone dienst en een kapitaaldienst. om een ju-ster overzicht te verkrijgen van het Groe ne Kruisweg en verbouwingskosten De begroting voor 1954 had als ult- inkomsfen en JMVHMMMNMP dus een tekort van f 300. De voorzitten Spaarbank en het opnemen en beleg- om zijn we erg benieuwd naar de pres taties der rood-zwarten Gemakkelijke tegenstanders aijn de Rotterdammers zeker niet. WETHOUDER J. L. VAN ES NEEMT ONTSLAG. Slledrecht. Dinsdagavond hebben de leden van de raad een brief van de burgemeester thuisbezorgd gekregen, waarin laatstgenoemde mededeelt, dat de heer J. L. van Es op de college-ver gadering van 22 dezer zijn ontslag heeft ingediend als wethouder en raadslid Omtrent de rede van zijn ontslag wordt niets medegedeeld De heer Van Es. die vanaf November 1945 zitting had. was wethouder voor de bedrijven. Op de lijst van de c h.u. ia opvolger de heer R C. de Bruijn. De ontslagname heeft in politieke kringen alhier algemeen vafwondenng gewekt. ALGEMENE VfeRGADERING C06P. BOERENLEENBANK TE WADDINXVEEN. Waddinxveen. In de algemene ver gadering van de Coop. Boerenleen bank. die Maandagavond werd ge houden in hotel ..De Unie", onder voorzitterschap van de heer K. van der Torren J.Crn.. werden o a. van bestuurszijde mededelingen verstrekt over een voorgenomen verbouwing van het bankgebouw aan de Oranje laan. De omvang, welke de werk zaamheden van de bank in de laat ste tijd hebben genomen, heeft deze uitbreiding noodzakelijk gemaakt. Het ligt in de bedoeling de gehele benedenverdieping van het gebouw 'n te richten voor kantoor, waardoor een aanzienlijke vergroting van de kantoorruimte wordt verkregen. Deze verbouwing zal tevens worden aan gegrepen om het kantoor te moder niseren. Naar verder werd medege deeld. ligt het in de bedoeling het 50-Jarlg bestaan van do Waddinx- veense Coop Boerenleenbank op 24 Maart 1955 feestelijk te herdenken. De financiële jaarstukken over het afgelopen boekjaar, waarover wij reeds eerder berichtten, werden zonder hoofdelijke stemming onge wijzigd goedgekeurd. Als lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer J. C. Moon». De heer A. Oudijk. die aan de beurt van aftreding was. als bestuurslid, werd eveneens herkozen. Een interne regeling werd getrof fen voor het royeren van bestuurs leden in verband met de bepalingen van de wet op de Coop. Verenigin gen. Het huishoudelijk reglement van ae bank werd gewijzigd, met betrek king tot de maxima voor het beleg gen van geiden van de Stichting Hart in gevaar ningswoord het overlijden van het be stuurslid. de heer P. den Ouden Azn. Voor de vereniging een droevig ver lies. maar dit vervaagt geheel, wan neer wij denken aan het leed van het achtergebleven gezin. Het jaarverslag van de secretaris sprak ook uitvoerig over het boven vermelde verlies, maar was verder gunstig, behalve het verlies van l\4r- stemmen bij de gemeenteraadsverkie zing. Hoewel zeer gering, toch te veel. Daar tegenover stond het feit. dat de voorzitter tot wethouder werd benoemd waarbij de hoop werd uitgesproken, dat dit tot nut van de gemeente ral mogen zijn. Het verslag van de penningmeester, burgemeester v. d. Rovaart gaf, on- do was van f 180.33. Als bestuursleden werden hierop met bijna algemene stemmen herkozen de heren dr. w. J. Leeuwenburg en G. de Jong J.P.Azn. Na een korte pauze vroeg het be stuur machtiging om indien nodig te mogen overgaan tot het opnemen van een geldlening. Uit een vraag van de heer G. de Jong Mzn. bleek, dat men nog f 6000 a f 10.000 denkt nodig te hebben. Burgemeester A. Neet verklaarde.dat hij er niet aan twijfelde of het ge meentebestuur zou bereid zijn Indien nodig een aanvullende lening te ver strekken. In de rondvraag vroegen de heren P. Boeren en A- I- Batenburg nog eni gen van gelden in lopende rekening. Aan het sfot van de algemene ver gadering werden nog enkele punten van huishoudelijke aard besproken. Landarbeidersveren. „Eigen Haard". Waddinxveen. In de Dinsdagavond gehouden jaarlijkse algemene leden vergadering van de Landarbeidersver eniging „Eigen Haard", werden de verslagen over het afgelopen boek jaar uitgebracht. Hoewel verschillen de landarbeiders uit de gemeente nog steeds hopen, dat zij nog eens in het bezit van een z,g. plaatsje zullen ko men. zoals er thans aan de Onderweg zes staan, was de vereniging ook het afgelopen jaar weer practisch tot werkloosheid gedoemd. De winst- cn verliesrekening over 1953 werd vast gesteld met een batig slot van f 32,11 terwijl de balans aan activa zowel als passiva een totaal van f 2393.07 aan wijst. Het kapitaal van de vereniging groeide in het afgelopen jaar aan tot f 726.44. De secretaris der vereniging, de heer A. Kreupeling, werd als zo danig herkozen. In de vergadering werd breedvoerig van gedachten gewisseld over de stich ting van eenvoudige, doch voor de landarbeiders geschikte woningen, waarvoor de grond ter beschikking is. Zowel de mogelijkheid werd naar vo ren gebracht dit te doen met toepas sing van de landarbeiderswet als in de particuliere bouwsector Het bestuur zal deze mogelijkheden nader overwe gen en sprak de hoop uit. dat er onder de 22 leden, die de vereniging thans teit, serieuze gegadigden hiervoor zul len zijn. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoonhoventthe Con rant VRIJDAG 26 FEBRUARI t9S4 tegen hoofdpijn en rheumafielc Hoezeer men zich kan vergissen in de verhoudingen in de Kamer is deze week weer heel duidelijk gebleken. Een knap politicus als minister Donker leverde daarvan het bewijs. Hij had 'n wetsontwerp te verdedigen over een nieuwe bezoldigingsregeling van de militair-rechterlijke ambtenaren. Zijn bedoeling was onder andere de bezol diging van de president van het hoog- militair Gerechtshof gelijk te stellen BELANGRIJK MAN. De commissaris van politie te Soestdijk is een belangrijk man. Dat zit hem waarlijk niet alleen in het feit. dat hij re gelmatig tie dagdiensten van zijn dienders zo indeelt, dat steeds Iemand in de buurt van het Koninklijk Paleis een oog je ln het zëll houdt, om op dringerige bezoekers tot door lopen te manen. Neen. de be langrijkheid van de Soestdijk- se politiecommissaris strekt zich ver over de grenzen uit. Hoe dat kan. weten wij niette verklaren, m^r dat het zo is. kan ten duidelijkste blijken uit het feit. dat die commissaris js onderscheiden met de vol gende ridderorden: I. Officier in de Orde van de Bevrijder van Venezuela; 1 Officier in de Orde van het Zuiderkruis van Brazilië; 3. Ridder in het Legioen van Fer van Frankrijk. 4. Ridder 5de klasse der Or de van Victoria van Enge land. 5. Officier in de Nationale Or de van Verdienste (Bernar do O'Higglns) van Chili. 6. Officier met Kroon in de Orde der burgerlijke en militaire verdiensten van Adolf van Nassau van Lu xemburg. 7. Officier in de Orde van de Azteekse Adelaar van Me xico. 8. Ridder in de Orde van Ver dienste van Argentinië. 9. Officier in de Orde van Verdienste van Ecuador. 10. Officier in de Orde van Boyacè van Columbia. II. Commandeur in de Orde van de Zon van Peru. Vraag ons niet waarom. met die tan de vice-president van het Haagse gerechtshof. Maar de heer Ti- lanus (c.h.) vond dit niet juist. De pre sident van het hoog militair gerechts hof moet naar zijn mening evenveel verdienen als de president van het ge rechtshof te 's Gravenhage. Dat kan niet. zelde minister Donker. Dit amen dement van de heer Tilanus trekt de verhoudingen scheef en schept 'n ad ministratieve chaos. Met een keur van argumenten kwam hij voor de dag. Zelfs het E.D.G.-verdrag werd er bij gehaald. Ongetwijfeld was hij ervan overtuigd het gelijk aan zijn zijde te hebben en meende hij aldus de Kamer te kunnen overhalen. Deze trok zich van de lange verdediging van de mi nister niets aan. Er volgde slechts een kort repliekje van de heren Tilanus (c.hen Van Rijckevorssel (k.v.p als mede van mej. Tendeloo (arb.). En het slot van het liedje was. dat het amen dement zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Alleen de commu nist Gortzak was tegen en dat was 's ministers enige steunOntgoo cheld hoorde hij dit resultaat aan, maar het was nauwelijks verwerkt toen reeds bleek dat hij een goed verliezer was. De humor van het geval zag hij zelf heel goed in. Veel gang zit er overigens niet in het Kamerwerk. Men wil vergaderen, maar het blijkt dat belangrijke ont werpen niet voor openbare behande ling gereed zijn. Het gevolg Is. dat er steeds weer onderwerpen op de agen da worden geplaatst, die later moeten worden afgevoerd. Zo sukkelt de ka mer door in een tempo van hoogstens een paar vergaderingen per week Maar tegen de tijd. dat iedereen aan vacantie denkt, zit men volop in het werk. Van 'n zomerrecès is nauwelijks meer sprake. Ook in dit opzicht wreekt zich de waanzinnig snelle begrotings behandeling in het najaar. Men heeft in de wintermaanden prac tisch geen tijd om belangrijke voor lopige verslagen uit te brengen. Dat wordt verschoven naar het voorjaar. Zo tegen de zomer komt de regering met haar memorie van antwoord en dan is het plotseling ..haast Je rep je". Aan de vergadertechniek van onze Staten-Generaal dient langzamerhand wel Iets te worden veranderd. Het is heus geen schande om een instelling, die honderd Jaar bestaat, eens te mo derniseren Wat dat betreft, valt er van de buitenlandse parlementen nog wel iets te leren. Een grondige ver andering van de gang van zaken in ons parlement kan naar onze mening de democratie slechts ten goede komen. (Nadruk verboden). 9. C. Sluys 86 (82); en 10. Gebr. Van Rossum 86 (80). De beide eerste win naars waren ook in zeilde volgorde winnaars van de najaarskeuring. De heer A. E. Oskam ontving daarom de medaille van de gemeente, terwijl de heer C. van Jaarsveld nog een me daille van een der standsorgannsaties zal ontvangen. De andere prijswin naars ontvingen allen een lepeltje van de verschillende zuivelinstellin- gen. Bij het bespreken van de keurings resultaten stond lr. J. van Rijsewijk stil bij verschillende ontdekte ge breken: in de vorm. te hoog zoutge halte, doekfouten en korst-kanker. Na de pguze, waarin een gratis-ver verloting onder alle deelnemers werd gehouden, werden nog enige filmp jes vertoond. Giessen-Oudekerk. De heer C. Za- nen heeft de benoeming tot i otabel de*- Ned. Herv. Kerk aangenomen. GfcfcN VLbLULLSUHOOLr Hardinxveld. Er zullen belangrijke beslissingen genomen moeten wor den voor het onderwijs te Boven- Hardinxveld. B. en W. denken over de bouw van een vleugel school voor christelijk en openbaar onderwijs. Dit plan is in een ledenvergadering van de „School met den Bijbel" te Boven- Hardinxveld. die deze week werd ge houden. besproken. De meerderheid der léden bleek bezwaren te hebben tegen deze oplossing, zowel op prac- tische als principiële gronden Men zal trachten voor de Chr. school, die afgekeurd is, een andere oplossing te vinden. (ADVERTENTIE I.M.) De heren A. Klip en J. de Groot van de gymnastiekvereniging ..Spartate Krimpen aan de Lek. die hun vereni ging zo uitstekend, vertegenwoordig den op de kampioenswedstrijden van de Rotterdamfee Turnbond. Zoals wü al berichtten,' behaalde de heer Klip het kampioenschap. Deze jonge tur ner. die nieuwe glorie aan Sparta" schenkt, juist in het jaar van het gouden jubileum, belooft nog veel voor de toekomst. Een lid van de technische commissie bij de wedstrij den te Rotterdam gaf als zijn mening te kennen, dat Klip het tot Neder lands keurturner zal kunnen brengen. J de Groot werd bij de kampioens wedstrijden nummer 6. Beide turners zijn opgenomen in het streekturn- corps Lek en IJssel. Lekkerkerk. De heer A. J. Vuyk. thans onderwijzer aan de Prinses Berlrixschool te Veenendaal. ontving een benoeming als hoofd van de School met de Bijbel te Ter Aa bij Nieuwersluis. Ter herdenking van de Februari sta king 1941 te Amsterdam heeft burge meester d'Allly Donderdagochtend 'n krans gelegd bU het monument op het J. D. Meyerpleln. PLAATSELIJK NIEUWS. PRACHTIG BLOKHOOFD. Alblasserdam. „Prachtig blokhoofd" schreef assistentwijkhoofd erj Plv. commandant brandweer de heer A. H. Recourt Jr.. tevens directeur van de werf „De Noord" in een rapport. Hij had het over helaas anoniem gebleven blokhoofd uit Alblasser dam. die door zijn leidinggevend op treden bij een brand aldaar het vuur wist te bedwingen. De al zeer snel gealarmeerde brandweer behoetde slechts weinig te blussen. DIE WAREN ER VROEG BIJ. Arkcl. De hoogste klas van hel gymnasium uit Opladen, een stadje aan de Rijn in de buurt van Keulen, need dezer dagen reeds eind-examen. 7ij maakten nu tot besluit een drie daagse schoolreis door Nederland. Twee dagen verbleven zij daarvoor in Haarlem, terwijl de laatste dag In de Pinksterblom te Arkel onderdaK werd gevonden. Kaaskeuring en Zuivel- avond. Benschop. De plaatselijke Kaasdag- commissie organiseerde Vrijdag voorjaarskeupring in de zaal van ae heer D. de Haan. Des middags keurde <le jury. be slaande utt de heren J. Krol en A. A Hoistek. beiden verbonden aan het Rijkszuivelconsuientschap te tuiecm. alsmede de heren A. van Baaren, kaashandelaar te Woerden, cn De Rijk van „De Producent" te Gouda, pis keurmeesters de 38 ingezonden kazen (slechts drie minder dan op de najaarskeuring van 1953) waarbij de heren ir. J. van Rijsewijk en ir. Roo- seboom. rijkszuivelconsulenten te Utrecht, als arbiter optraden. De re sultaten van de najaarskeuring (18 November) waren vergeleken bij het jaar tevoren, niet slecht geweest, hoe wel de eerste kwaliteit in procenten teruggelopen was. Daar de eerste kwaliteitn u 26.3 pCt. bedroeg en in het najaar 24.4 pCt.. was er nti weer van vooruitgang sprake, voordl daar de kansen op een goede kwaliteit in het voorjaar geringer .zijn dan in het najaar. Nadat de belangstellenden gelegen heid hadden gehad de tentoongestel de gekeurde kazen te bezichtigen, sprak de voorzitter van de Kaas dagcommissie, de heer P. J- Lekker- kerker, des avonds een welkomst woord.'waarna burgemeester C. L- Schreuders de zuivelavond offic eel opende met een toespraak. Hij zeide. dat de zekere vermaardheid, die Ben schop vroeger (voor de oorlog) ge noot om zijn kaas. de laatste tijd aan het tanen was. Hij hoopte dan ook dat het houden van kaasdagen eh cursussen in bereiding hierin weer mede veroetering zullen brengen; hij legde er de nadruk op, dat het ele ment handle terdege meespreekt in de kwaliteitsbeoordeling. Hierna reikte de burgemeester de prijzen uit. voorzover die al aanwe zig waren. Tot de groep van de eer ste kwaliteit behoorden: 1. A. t.. us- kam 92 punten (najaar 96)} i. L. van Jaarsveld 92 (94). 3. H. D. op t Land 90 (95); 4 A. van Jaarsveld 90 (84), 5 A. Lekkerkerker 89 (83); 6. C. Th. van Leeuwen 88 (85); 7 S. G. Over beds 87 (90); 8. J. Zwijnedburg 86 (84), Het Vierde Prinsenkind. Bergambacht. Uit de diverse licha men. verenigingen en organisaties ld de gemeente heeft zich een onpartij- dg comité gevormd dat zich ten doel etelt een contact- en propganda-avond te organiseren, waarvan de baten zijn beetemd voor de stichting „Het Vier de Prinsenkind". Deze insteling beoogt de oorlogsin valide kinderen en oorlogsweesjes enige tijd vacantie te schenken. Uit het comité is een werkcommissie ge vormd. bestaande uit de dames: mevr. H. v. d. Grindt en mej. A. van Eijk en de heren J. G. Diepenhorst. A. v. 't Verlaat. H. Frese. C. Kok en P Zamen. In de aanstaande week zullen fraaie mesjes en foto's ten verkoop worden aangeboden bij de inwoners, terwtfl op Woensdag 10 Maart a s. des mid dag» voor de kinderen en des avonds voor volwassenen enige zeer interes sante films zullen worden vertoond. Ulslag verkoping. Bergambacht. Bij de verkoping van een woon- en winkelhuis op de hoek Raadhuisstraat-Kerksingel werd door de gemeente Bergambacht gemijnd op f 1600.— waardoor het pand kwam op f 14100. Het werd echter niet "egund. Koper werd A. Looren van 2 wo ningen in de Hooisteeg van mej. J van den Oever voor f 1650. Op f 500 afgemijnd. Inschrijving. Glessendam. In het gemeentehuis werd deze week bij openbare inschrij ving verkocht het z.g. ashok met een daarbij behoren^ stukje grond van 79 ca. Hoogste inschrijver was de heer G. Dubbeldam met f 815. De ko per heeft de verplichting om 't bouw vallige ashok. dat tegenwoordig als garage dienst deed. te slopen. AR. KIESVERENIGING. Glessendam. De A.R. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje' kwam in gebouw Nebo bijeen voor het hou den van de Jaarvergadering. In het bestuur werden de aftredende leden T. van Dam en Jac. Huisman her kozen en in een vacature werd voor zien door de benoeming van de heer K. Nederveen Jzn. De secretaris en penningmeester brachten hun jaar verslagen uit. Daarna was er, zoals ieder jaar het geval is, gelegenheid om de gemeente-politiek te bespre ken. Hiervan werd door verschillen de leden gebruik gemaakt. De heer B de Rooij (wetiiouder), en G. Huis man, gaven uitvoerig antwoord. Daardoor werden verschillende vraag stukken, o.m. aangaande woning bouw, doorbraak op de Dam, woning- bopw en riolering toegelicht en wer den deze in een helder licht ge plaatst. Er was veel belangstelling voor deze vergadering, welke zich kenmerkte door een geanimeerde stemming. HET CONCOURS HIPPIQUE. Groot-Ammers. Dinsdagavond werd een vergadering gehouden van bet concours-comité in oprichting. De ere-voorziHer, burgemeester Brou wers. opende in een hartelijke toe spraak de vergadering en werkte met een doelbewuste leiding de agenda af. Het concours-comité, zoals dat twee jaar geleden optrad, zal weer in gro te trekken op dezelfde wijze zijn werkzaamheden vervullen. Het co mité werd slechts aangevuld met en kele nieuwe krachten. Voorzitter is de heer R. Hendriks, en tot tweede voorzitter werd de heer Kortleve be noemd. Eerste secretaris is natuur lijk weer de heer Van t Hof. bijge staan door de tweede secretaris Fre- derikse. Met het beheer van de finan ciën werd wederom de heer Oskam belast. Voor het behartigen van en kele bijzondere punten werden on derscheiden commissies benoemd. Bij de besprek ngen bleek het ook weer onvermijdelijk te zijn een garantie fonds te stichten voor het geval or een tekort mocht ontstaan. Gelukkig is het nog nooit nodig geweest uit het garantie-fonds t* putten» want de concoursen hebben nog steeds een batig saldo opgeleverd. Men hoopt daarop natuurlijk weer, mtfar om alle risico's uit te sluiten, zal men toch ten beroep moeten doen op degenen, die iets voor een gezellige concours dag over hebben. Deze dag is, zoals reeds gemeld, bepaald op 27 Mei; dat is Hemel vaartsdag Wanneer het weer nu mee werkt, zal „De Liesveldruiters" weer op een goede dag kunnen hopen; de organisatie is in vertrouwde handen. (ADVERTENTIE I.M.) STIERENKEURING. Nieuwpoort. Maandag 1 Maart om één uur zal de jaarlijkse stierenkeu ring gehouden worden. In Langerak is er om half twee gelegenheid tot het laten keuren van stieren. Schelluinen. B. en W. hebben aan de architect Oostlander te Gorkum op gedragen een ontwerp voor de bouw van vier gemeentewoningen te maken in afwachting van de beslissing over het toekennen van bouwvolume over 1954. Een extra collecte voor de Her vormde Kerkvoogdij heeft f 21.37 op gebracht. Bovendien zijn twee giften van elk f 10 ingekomen. ARTS. Slledrecht. De heer G. H. van Meeuwen is te Rotterdam aan de stichting voor klinisch onderwijs ge slaagd voor het erts-examen. Kolonel de Kluis voor de Chr. Vrouwenbond. Slledrecht. Voor de afd. Sliedrecht van deze Bond sprak Dinsdagavond in het CJMV-gebouw kolonel Ds. A. T W. de Kluis, die als legerpredikant onder dc militairen in Nieuw-Gulnea heeft gearbeid. Zijn onderwerp was: „Militairen op Nieuw Guinea' Zijtl pakkende verhaaltrant werd geïllu streerd door een film. waardoor men zowel van het leven der militairen alj van de inheemse bevolking in dit land een duidelijk beeld kreeg. Mei veel waardering deelde spreker mede. dat de militairen trouw waren in t kerk bezoek. Hy had steeds een aandachj tig gehoor. Het mooiste var a'les vond spreker, dat zijn toehoorders tot di verse kerkgenootschappen behoorden en zich in den vreemde één gevoelden met dezelfde belijders. Ook besprak hij het leven der Papoea s. over hun gewoonten en zeden. Nieuw Guinea is 'n mooi land. doch hot is er ontzet tend warm. De film toonde evene menten van het leven der militairen temidden van het land der Papoea 8 en kolonisten. Teraardebeste'ling; J. van Maslrlgit. Sliedrecht. Voor de teraardebestel* ling van het stoffelijk overschot van de heer J van Mastrigt. in leven arts te Sliedrecht. bestond zeer grote be langstelling. In dc aula op de be graafplaats werd allereerst het woord gevoerd door Jhr. A. G Bicker, dia namens de collega's gevoelvolle woor den wijdde aan vriend Van Mastrigt. Hij richtte zich in het bijzonder tot de weduwe en haar kinderen en bad hen 's Heeren zegen loc. Burgemees ter Winkler vertolkte de gevoelens van het gemeentebestuur. Voorts spra ken nog de heer G. den Dikken, voor zitter van de afdeling Sliedrecht van Het Groene Kruis cn de heer Vaa Mastrigt. tweelingbroeder van da overledene. Opgedragen. De vereniging voor Geref. schoolonderwijs heeft het ontwerpen van plannen voor de nieuw te bouwen acht-klassige school opge dragen aan architectenbureau Hus en Oskam. Gestreefd zal worden om da school op 1 April 1955 in gebruik ta kunnen nemen. Wij vernemen, dat da nieuwe school niet op dezelfde plaats zal komen als dat van de oude. Sliedrecht. Gevonden: para pluhoes. zakdoek, dubbeltje, gewicht, kinderwantje, shawl, want, handschoen portemonnaie met inhoud, zilverbon, 3 zilverbons, paar oorbellen, want, zil verbon. portemonnaie m. inhoud, muts ar handschoenen, drie portemonnale'i paar handschoenen, dire portemon- naie's met inhoud, sjaal, gewicht, want kinderwant, paar dameshandschoenen, kindertasje, armbandje. Inlichtingen aan het politiebureau. De Vee-arts aan het woord. BESMETTELIJKE DARM ONTSTEKING BIJ KALVEREN. De besmetting van de kalveren ge schiedt hoofdzakelijk in de eerste twee dagen na de geboorte. Het darmkanaal is dan, nog gevuld met een taaie deeg achtige massa, het darmpek. welke de eerste ontlasting vormen en die bij uit stek geschikt is voor verschillende bac teriën om er zich in te vermenigvuldi- Hierbij komt dan nog dat dc Wieren die de spijsverteringssappen afscheiden nog niet in werking zijn. waardoor de ze laatsten hun bacteriedodende wer king niet kunnen uitoefenen. Ook het slijmvlies van de darm heeft bij deze pasgeboren dieren uil den aard der zaak nog heel weinig weerstandsvermogen, zodat de vreem de indringers die oofc in normale om standigheden in de stal aanwezig zijn. het al zeer gemakkelijk hebben. Hier door en doordat de smetstof zeer ver spreid is en overal in onze omgeving voorkomt, is het dan ook te verklaren, dat men op boerderijen waar deze ziek te onbekend was. haar plotseling ziet optreden. Daar de aanwezigheid van het darm- pek. het optreden van de aandoening in de hand werkt, zal ons eerste werk moeten zijn. dit zo spoedig mogelijk uit het kalverlichaam te verwijderen en tevens de verschillende klieren van maag cn darmen in werking te stellen. Dit nu bereiken wij door het zo spoedig mogelijk voeren van de eerste meik van de pas afgekalfde koe. de biest, welke de verschillende stoffen bevat, die daarvoor nodig zijn. Reinig echter alvorens het dier uit te melken, het uier en vooral de tepels goed en melk met schoon gewassen handen. Melk de eerste stralen weg. daar de ze meestal verschillende bacteriën be vatten en gebruik schoon vaatwerk. Natuurlijk is een zindelijk kalverhok met vers stro daarbij tevens onmisbaar. (Nadruk verboden) P.W.B. Met de verkiezingen voor de Provinciale Staten In het verschiet beginnen xich hier en daar in ons (Isn^i de politieke partjjen al weer te roeren. Men kan er over twisten of dit wel een bijzonder con structief soort van roeren is omdat de activiteit sich tot nu toe door gaans beperkt tot het oprichten van nieuwe politieke groeperingen en het afsplitsen van malcontenten van bestaande partijen. Al te ernstig behoeft men dat verschijnsel niet te noemen omdat de staten verkie zingen nu eenmaal al langer dan vandaag of gisteren het karakter dragen van een proefterreintje in de grote verkiezingsstrijd voor de Tweede Kamer. In die nieuwe en ook in de oude bestaande partQen wordt altijd erg gewichtig gedaan. Men begint met vast te stellen dat het landsbelang juist afhankelijk is van die ene partij waarvan men de vergadering toevallig bijwoont en vervolgens moet zo tussen de regels door blij ken dat nagenoeg elke Nederlander staat te dringen om zoal niet candidaat dan toch sympathiserend lid van de nieuwe of oude partij te zijn. Speciaal voor de nieuwe groeperingen is dat bepaald wel wal al te kras voorgesteld. De oude gevestigde partijen kunnen altUd een beroep doen op de beroepspolitici wanneer er candidaten gesteld moeten worden, maar voor de nieuwe of afgesplitste groeperingen is het moeilijker om aan geschikte candidaten voor de nieuwe lijst te komen. Doorgaans is het zo dat de mensen die er werkelijk door be kwaamheden of kunde voor in aanmerking komen geen tfld hebben en weinig belang stellen in het politieke geharrewar en dat de men sen die slch min of meer brutaal naar voren dringen om de beste plaatsen op de lijst te bezetten eigenlijk ongeschikt zijn voor de taak het vaderland te redden op de manier die de nieuwe partQ voor staat. Het hoort nu bjj de gewichtigheid van de Nederlandse partijpolitiek om vooral niet te laten merken dat men lichtelijk met de vingers tus sen de deur of zelfs met de hapden ln het haar zit bi) het samenstel len van de candidatenliJst. In Amerika pakt men dat anders aan. In het nieuwsblad dat te Ne wark verschijnt, stond dezer dagen, ook al in het verschiet van de verkiezingsstrijd, de volgende advertentie: „Een groep burgers In het Noorden van de staat New Yersey zoekl een Jongeman met belangstelling voor regeringsaangclegenheden, die zy kunnen steunen als eandldaat voor het Congres (Tweede Kamer) HU moet voorstander zijn van rechtvaardig bestuur, in staat overtui gend te spreken en bereid agressief een verkiezingscampagne te voeren". Natuurlijk kan men zeggen dat de Amerikanen maar naïeve en kinderlijke zielen xiJn. want dat men zoiets nu eenmaal niet doet. Men gaat «let met luider stemme aankondigen dat men zo maar in den dolle en den brede een candidaat zoekt die alle tot nu toe be staande partijen eens flink de waarheid ^ril zeggen. Men doet dat ze ker niet wanneer men er niet bfl zet van welke overtuiging de can didaat moet zijn. Waarschijnlijk ligt daar Juist de moeilijkheid. Niet alleen weten de burgers in Noord New Yersey niet welke politieke overtuiging zij van hun agressieve candidaat wensen, maar wat erger Is zij zullen ook hun eigen overtuiging niet kennen. Dat is natuurlijk een tekortkoming van die Amerikaanse burgers. Als men daarvoor ln dc plaats stelt de door gaans wel duidelijke overtuiging van dc Nederlandse kiezer dan zou den wU toch iets kunnen voelen voor een invoering van het Ameri kaanse systeem van candidatenwerving. Het heeft althans het voor deel dat men eerlijk uitkomt voor de stand van zaken, dat men rond uit laat weten, dat de voorzitter en de secretaris van de kiesvereni ging er blijkbaar niet zo gek veel voor voelen cn bovendien breid: men zijn keuze uit tot een belangrijk grotere groep dan die ter ver gadering op de man af gevraagd kan worden of er misschien lemanë bij is die Iets voor de zetel voelt.

Schoonhovensche Courant | 1954 | | pagina 3