VOETBALFILM f Engeland -Fifa Engeland-Hongarije ADArtSON IE Nederland betaalt 20% van Moerdijkkanaal m „Danburry l/Mi&aiUeflieMtcó t HIER IS UW DINSDAG 23 MAART Tapijt- en Karpetten Show FRANS 1IAH camr GOUDA I 0.75 stelhnn Ui| te wonen, het zou U soijten! PANORAMA A pas-aan servies N Een prima STOFZUIGER Schoonmaaktijd I w Stafzuiptctifd 0 1 E. VAN ANDEL nutsgebouw Bureau Zedenpolitie. „ntiaöoy 1 26.90 Speciaalzaak tioor Herenmodes DE VOORSTELLING VINDT PLAATS OP 's AVONDS e UUR IN HET NUTSGES0UW entreeprijs Verzuim niet deze zeldzame voor- 5 WONINGINRICHTING NIEUWSBLAD VOOR ZUTD HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenache Courant. VRIJDAG 19 MAART 1954 GELUK BIJ ONGELUK. Benschop. De heer C. Balk, die daags tevoren een nieuwe bromfiets gekocht had, zou deze Zondagmorgen maar eens inwijden. Daar hij bij zijn baas, de heer W. G. M. de Haas, vandaan bijna nooit anders dan de richting van IJsselstein inslaat, keek hij niet vol doende uit, toen hij nu eens de andere kant zou opgaan. Terwijl hij de straat weg opreed, stond hij meteen voor 'n luxe wagen, die hem onmogelijk kon ontwijken. Het voorste gedeelte van de nieuwe bromfiets was niet tegen de botsing bestand, maar de heer Balk kwam er wonder boven wonder slechts met enkele schrammen af, al kreeg hij wel ziji\ huid vol gescholden door de chauffeur, die blijkbaar geschrokken was, en geëergerd over een paar klas sen en deuken in zijn wagen. Van trap gevallen. Het on geveer 8-jarige jongetje Floortje, van de heer F. Verweij Wzn., kwam eind vorige week des nachts te dicht bij het trapgat, waardoor hij zijn even wicht verloor en een verdieping lager terecht kwam, echter niet zonder on gelukken: hij liep een gescheurde bo venarm en een lichte hersenschudding op. JAARVERGADERING C.H.Ü. Glessendam. De leden van de C.H.U. kwamen Dinsdag bijeen in Nebo. In zijn openingsrede gaf de voorzitter, de heer B M van Noordenne, een kort overzicht van het werk, dat in 't afgelopen jaar verricht was en spoor de de leden aan tot activiteit ten aan zien van de komende verkiezingen der Prov. Staten. Door de penningmeester werd -ver slag van de kas uitgebracht, waarvan de cijfers gecontroleerd werden. Her kozen werden de aftredende leden, de herep B. M. van Noordenne, T. Dukel Sr. en W. de Graaf, allen leden van het dagelijks bestuur. De toegezonden groslijst voor de verkiezingen van de Prov. Staten werd besproken en er werd vastge steld op welke wijze de propaganda ter hand zal wogden genomen. De voorzitter hield tenslotte een uitvoerige beschouwing over de plaat selijke gemeentepolitiek. In bijzonder had hy daarbij op het oog de moei lijkheden in verband met de samen voeging van Giessendam en Hardinx- veld. NIEUWE WACHTMEESTER Giessendam. In de plaats van wacht meester Sloof, die 15 Maart naar Streefkerk overgeplaatst is, is wacht meester W. C. Priem naar Giessen dam gekomen. Hy is afkomstig uit Oudenhoorn, waar hy dezelfde func tie bekleedde. (ADVERTENTIE I.M.) Angst voor Znnrbrtnden n» »«n hoarlltk maal? Met één of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maar naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies by voorbaat als een goede gewoonte, smakeiyk en fris. By onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houd* ze daarom altijd bii de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden be hoort weer tot het verleden. FA. LOOYEN IN ONGELIJK GESTELD. Bij kort geding. Gorlnchem. De president van de arrondissements-rechtbank te Dor drecht heeft uitspraak gedaan in *t kort geding, dat mr. F. Dingemans te Gorinchem namens de commanditaire vennootschap aannemersbedrijf voor heen F. Looyen te Gorinchem bij hem aanhangig had gemaakt. Het ge noemde aannemersbedryf, dat deel uitmaakt van een combinatie van twaalf grote aannemingsbedryven, die tezamen de Maatschappy tot Uit voering van Zuiderzeewerken (M.U. Z.) vormen, achtte een door de raad van bestuur van de M.U.Z. genomen besluit volgens hetwelk zes der be- dryven van de M.U.Z. vrystelling werd verleend om afzonderiyk en voor eigen rekening in te schrUven op de te 's-Gravenhage gehouden aan besteding. in strijd met een by de op richting van de M.U.Z. gemaakte af spraak. Volgens het aannemersbedryf zou toen bepaald zUn, dat vrystelling slechts zou kunnen worden gegeven, of aan alle bedryven der combina tie, of aan geen. De president van de arrondisse ments-rechtbank heeft in de uitspraak overwogen, dat naar zyn aanvanke lijk oordeel biykens het tussen de le den van de M.U.Z.-combinatie op 9 September 1937 gesloten contract aan de raad van bestuur van de M.U.Z. is opgedragen voor elk afzonderiyk geval aan de leden vrystelling Van het concurrentie-verbod te verlenen. Nu daarby de vereiste meerderheid van stemmen is verkregen, is ook de slechts aan enkelen verleende vry stelling om op het werk in te schrij ven, geldig. Op grond van deze overweging heeft de president de vordering van C.V. voorheen F. Looyen te Gorin chem om de raad van bestuur der M.U.Z. te h«velen de aan enkelen verleende vrystelling in te trekken, afgewezen. De president heeft dus doende niet gevolgd de opvatting van de firma Looyen van het vrijstellings- geding, die gebaseerd is op strekking en historie van dit geding. De commanditaire vennootschap heeft veertien dagen tyd om van dit vonnis in beroep te gaan. HET GROENE KRUIS. Haastrecht. In café Donk hield de afdeling Haastrecht, Vlist en Stem van hei Groene Kruis haar jaarver gadering. Dat het prachtige en omvangryke werk van het Groene Kruis nog niet die waardering en belangstelling ge niet, waarop het zeker recht heeft, bewees ook nu weer de geringe be langstelling voor deze vergadering. Om dit nu iets meer bekendheid te geven zal aan ieder lid een uittreksel uit haar jaarverslag worden verstrekt. Uit dit jaarverslag van de secretaris, de heer P. C. Hoeft bleek, dat de afd. momenteel 560 leden telt, een aantal dat ondanks de uittreding van ver schillende R.K. leden stabiel is geble ven De wykzuster had het afgelopen verenigingsjaar 2286 bezoeken afge legd Uit het kasverslag bleek, dat nogwel een batig saldo aanwezig was maar dat ondanks de eontribu- tie-verhoging in 1950 dit saldo toch steeds slinkende is. De begroting 1954 over Groene Kruis en T.BC.-dienst gaf dan ook reden tot bezorgdheid- Nadat de aftredende bestuursleden mevr. M. N Dogterom—Oskam en de heren P. Luteyn en F. W. Grenert waren herkozen, memoreerde de voorzitter dr.Bonga het vertrek op 1 Mei van zuster Poortman. Een opvolgster voor zuster Poort man is helaas nog niet gevonden en dit punt vormde dan ook hoofdzake- ïyk de rondvraag. Nadat alle vragen stellers tevreden waren gesteld, sloot dr. Bonga met een kort woord de ver gadering. DE WERELD HEEFT GEEN WACHTKAMER. Krimpen a. d. Dek. Voor het plaat- seiyk departement van de Maatschap py tot Nut van 't Algemeen voerde de toneelvereniging „Arto Post Labo- ro" uit Schoonhoven Dinsdagavond in het sociëteitsgebouw op 't toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer", van Maurits Dekker. Met dit stuk had deze dilettantenvereniging een zware opgaaf op zich genomen, maar ze heeft haar taak volbracht op een wy ze, die alle lof verdient. In vlot tempo .rolvast en de ver schillende situaties volkomen beheer send bracht zy dit toneelstuk, waarin zich afspeelt de inneriyke stryd, die de mensen van de wetenschap hebben te voeren by de onderzoekingen vtm de atoomenergie: zullen hun resulta ten gebruikt worden voor massale vernietiging of tot heil van de mens, zal de mensheid haar eigen kennis en kunnen machtig kunnen büjven. In hooggespannen aandacht volgden de talryke aanwezigen dit spel en na elk bedryf klonk een hartelijk ap plaus, dat aan het einde als het ware overging in een ovatie „Arto Post Laboro" heeft het Nutsdepartement een pracht-avond bezorgd en de voor zitter, de heer Mijnüeff, was de tolk van allen toen hy het gezelschap har- telyk dank zegde voor het geboden. Hy liet zyn woorden nog vergezeld gaan van een taart Voorts had spre ker vernomen, dat de zaak Van Na men in andere handen overgaat. Hy bracht de fam. Van Namen recht har- teiyk dank voor al datgene wat zy ter opluistering van de Nutsavonden in al die jaren had gedaan, in het by- zonder mevr. Van Namen, die van kinds af deze zaak heeft meegemaakt en eindigde met de wens, dat het ge nomen besluit een goed besluit zou zijn. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Aan rijding. Dinsdagmiddag omstreeks half vyf stak de 10-jarige Niek Schriek ondoordacht de Ryksweg, naby het Eerste wegje, over, met het gevolg, dat hy door een auto aangereden werd. Hy werd ernstig aan het hoofd gewond en naar een der Goudse ziekenhuizen ver voerd. GESLAAGDE OUDERAVOND. Nieuw-Lekkerland- De school met de Bybel te Nieuw-Lekkerland (dorp) hield Dinsdagavond een goed geslaag de ouderavond in haar schoolgebouw. De voorzitter, de heer C. Stam, open de op de gebruikeiyke wyze en sprak een welkomstwoord, inzonderheid tot de burgemeester en zyn echtgenote, die voor het laatst een ouderavond by- woonden, in verband met hun vertrek uit de gemeente. Na een inleidend woord van de voorzitter, sprak Jiet hoofd der school, de heer E. J. Bak ker, over het onderwerp „De school waarin wy werken". De heer Bakker sprak met liefde over het werk van de onderwyzer in de school, liet uit komen dat het onderwijs geven zo gemakkeiyk lijkt, maar zo moelHjk is, als men het goed wil doen. Verschei dene leerlingen gaven een bydrage in de vorm van een gedicht of onder werp over Bijbelse-, Kerk- en Vader landse geschiedenis, hetgeen door de ouders zeer gewaardeerd werd. In de pauze werd het werk der leer lingen bezichtigd en contact gezocht met het personeel. Vervolgens sprak de heer C. J. de Groot, onderwijzer, over „Bijbels onderwijs en vrucht". Spreker toonde met voorbeelden aan. dat Bijbelonderwijs geen verloren tijd is en wees op de vrucht hiervan voor het verdere leven. Na een kort slot woord van de voorzitter, beëindigde de heer E. J. Bakker deze zeer druk bezochte avond met dankgebed. Onderhands verkocht. Nieuw-Lekkerland. Het nand Lek- dUk 187, 189. 191. 193 en 195 is door de eigenaar, de heer J. van Strien te Sleeuwijk. onderhands verkocht aan de heer F. v. d. Plaat. JAARVFWGADFRTNG SCHOLEN MET DE BIJBEL. Ouderkerk aan de IJssel. De samen komst van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van Scholen met de Bybel werd Maandagavond door ds. A. J. Timmer meet gebed geopend. Na lezing en vaststelling der no tulen, bracht de secretaris, de heer C. Evegroen, het 67e jaarverslag uit over 1953. Hieruit bleek, dat het ledental der schoolvereniging gestadig stygt en nu bijna 250 bedraagt. Was er by de oprichting slechts één school, weldra zal het bestuur zyn zorgen hebben uit te breiden over vyf scholen, nameiyk 2 lagere. 2 kleuterscholen en 1 v.g.l.ft. school. School I had einde 1953 246 leerlin gen. P. A. de Gaag, die benoemd werd tot hoofd te Bleiswyk. werd als waarnemend hbofd opgevolgd door W. A. M. S'chreuders. Onder het personeel hadden diverse mutaties plaats. Het hoofd, de heer W. A. Brouwer, was het hele jaar ziek. en zal per 1 Juni met vervroegd pensioen gaan. Hy is dan 32 jaar hoofd ge weest, waarvan 10 jaar aan school II en 22 jaar aan school I. Voor de. nieuwe cursus die dit jaar verspringt naar 1 September, werden reeds 70 nieuwe leerlingen ingeschreven. Kinderen, die voor 1 October 6 jaar worden, mogen worden toegelaten. De heer A. Eskes te Amersfoort werd en nam tenslotte zyn benoeming aan. In de vacature mej. H. Feenstra is nog niet voorzien. Mevrouw Brou wer—Snoei verricht zolang hulp diensten. School II had einde boekjaar 173 leerlingen. 43 werden er verwacht voor de nieuwe cursus. De heer J. Brouwer, die hoofd werd te Polsbroe- kerdam. werd opgevolgd door J. de Rooy. H. Leenstra werd opgevolgd door P. van Splunder, per 1 Septem ber a.s. De Chr. kleuterschool I telde 62, dc kleuterschool II aan de Lageweg 49 leerlingen. Ook deze laatste school biykt in die wijk in een gro te behoefte te voorzien. Ze is ge huisvest in de constistoriekamer van het Wijkgebouw, die voor dit doel veel te klein is. Daarom werd door het bestuur een langs de Lageweg gelegen akker aangekocht, waarop een nieuwe kleuterschool zal verrij- zen. Donderdag J.l. werd de vyfde school, een vierlokalige v. g. 1. o.- school voor rekening der vereniging aanbesteed. Vervolgens bracht de penningmees ter, de heer J. de Jong Cz., zyn jaar verslag uit. De inkomsten t.b.v. de gewone lagere scholen bedroegen f 144.567,17, de uitgaven f 138.014,95, zodat er een batig kassaldo was van f 6.552,22. De exploitatie-rekening had aan in komsten f 79.137,21, aan uitgaven f 78.520,60, zodat er een batig slot was van f 616,61. Kleuterschool I had aan uitgaven f 5.503,27, aan inkomsten f 5.182,43, zodat er een nadelig saldo was van f 320,84. Het boekjaar begon echter met een nadelig saldo van f 1039,61, zodat er over 1953 een werkeiyk overschot was van f 772,77. Kleuterschool II had aan uitgaven f 5.045,98, aan inkomsten f 2.558,39, zodat er een tekort was van f 2487,59. Dit vindt zyn oorzaak in de op richtingskosten (o.a. aanschaf van schoolmeubelen en leermiddelen), die men een volgend jaar niet heeft. Ook de grondaankoop is in dit nadelig saldo begrepen. Nu volgde de bestuursverkiezing. Aftredend, doch herkiesbaar, waren de heren ds. A. J, Timmer, P. Gra- veland, en P. H. Heuvelman. De heer P. Graveland had aanvankeüjk als bestuurslid bedankt. De verkiezing verliep daarna zeer vlot. Ds. A. J. Timmer verkreeg 92 stemmen, de heer P. Graveland 120 stemmen, en de heer P. H. Heuvelman 106 stem men, zodat de aftredenden met gro te meerderheid waren herkozen. ZU namen, voorzover aanwezig, hun her benoeming weder aan. Na al deze huishoudeiyke zaken, kwam de rpndvraag aan de orde. En die leverde heel wat op. Meer dan anderhalf uur lang lagen de beslui ten en benoemingen van het bestuur onder een zwaar spervuur van cri- tiek, welke zich hoofdzakelUk richt te tegen een recente onderwyzerabe- benoemen van een leerling van de noeming en het driemaal achtereen kweekschoo te KrabbendUk. Maar hoe fel de critiek by wyien oplaaide, toch bleek aan het eind der discussies, dat men elkander niet kon loslaten. Er werd klare wyn ge schonken en men kwam te weten wat men aan elkander had. Ds. Timmer leidde de vergadering voortreffeiyk. utuurtibKUKN CONTRA BORGSTELLINGSFONDS. Oudewatersche Bank. Oudewater. De Stichting Gedupeer den Oudewatersche Bank heeft enige tyd geleden een geding aanhangig ge maakt tegen het borgstellingsfonds voor Gouda en omstreken. De Stich ting eist teruggave van een bedrag van f 6000, die de gewezen penning meester van de Stichting de heer I* aan het borgstellingfonds voor Gouda en omstreken heeft geleend uit de kas van de Stichting. De heer L. te Gouda werd vorig jaar gearresteerd, omdat by een door de rijksaccountant inge stelde controle in de boeken van het borgstellingsfonds voor Gouda en om streken, waarvan L. districtscommis saris was, was vastgesteld, dat een bedrag van f 300 werd vermist. De heer L. had namens het borgstellings fonds voor Gouda en omstreken zit ting in het bestuur van de Stichting Gedupeerden Oudewatersche Bank. Deze Stichting werd zoals bekend is opgericht nadat het faillisement was uitgesproken over de N.V. Oude watersche Bank. De heer L., die pen ningmeester was van de Stichting, heeft zonder overleg te plegen met zyn medebestuursleden uit de kas van de Stichting een lening van f 6000,— verleend aan het borgstellingsfonds voor Gouda en omstreken. Hy zou op deze wyze een tekort aan middelen by het borgstellingsfonds hebben wil len aanvullen. CONTACTAVOND B.B. Papendrecht. De gemeente Papen- drecht hield Dinsdagavond in het gymnastieklokaal aan de Kazerne straat een contact-avond met de B.B.-ers. Een gedeelte van de avond vulde de M.U.L.O.-band onder leiding van de heer Bellaart met prettgie muziek. De heer A. A. Visser, hoofd van Wijk II verwelkomde de vele aanwe zigen, onder wie burgemeester Key- zer, de gemeente-secretaris, de heer Beekman, hoofd van de Kring Dordrecht en de afgevaardigden uit de wijken Zwijndrecht, Dordrecht en Dubbeldam. Spreker meende ,dat contact nood- zakeiyk was. De heer Beekman zeide, dat nog maar een jaar verlopen was, en nu was Papendrecht reeds in staat iets t« laten zien op het gebied van de bescherming. De film: „De oude vyand" liet zien, dat het niet beslist noodzakeiyk oor log moet zyn om elkaar te helpen. De B.B. kan ook ingeschakeld worden by watersnood. Onder leiding van de Technisch- Hooldambtenaar, de heer Van Heus- den, tevens hoofd van de opruimings dienst, demonstreerden de B.B.-ers in een tiental oefeningen op welke wyze mensen, die onder het puin vandaan werden gehaald zo spoedig mogeiyk naar een veilige plaats kunnen wor den gebracht De E.H.B.O., onder leiding van dok ter Rietveld demonstreerde enige ge vallen, aantonend dat ook de E.H.B O. paraat is. Het ontspanningsfilmpje 30 jaar K.L.M viel zeer in de smaak bij de aanwezigen. De band hield met prettige muziek de aanwezigen op aangename wyze bezig. Burgemeester Keyzer sprak een kort slotwoord. RIJKSPOSTSPAARBANK. Sliedrecht. In de maand Februari 1954 werd aan het kantoor der P.T.T op spaarbankboekjes ingelegd f 104 126.12 en terugbetaeld f 49 447,28. Er werden 55 nieuwe boekjes uitge geven. RAADSAGENDA. Streefkerk. De burgemeester heeft een vergadering van de gemeente raad byeengeroepen tegen Maaidag- avond zeven uur. Op de agenda staan onder meer: Mededelingen en ingekomen stukken. Verzoek van de Bond van Mobilisatieinvalieden en hun nabestaanden om alsnog te be sluiten tot toekenning van een sub sidie. Verzoek van Gedeputeerde Sta ten om het gevoelen van de raad in te winnen inzake toepassing van ar tikel 31 van de Woonruimtewet. Ver zoek van de heer H. Roelink om eer- (ADVERTENTIE I.M.) *°UANb Zó boelend lê nu vol ontslag uit zyn betrekking van gemeente-geneesheer met ingang van 1 Juni a.s. Voordracht ter benoe ming van een gemeente-geneesheer met ingang van 1 Juni a.s. Vaststel ling van een instructie voor de ge meente-geneesheer. Vaststelling van een nieuw reglement voor de Dienst van Sociale Bystond. Voorstel tot onderhandse aanbesteding van het gemeentehuis, wyziging van de ge meente-begroting 1954. Het rapport Van Cauwelaert-Steenberghe De Nederlandse en Belgische regeringen hebben het rapport ontvan gen, dat de heren Van Cauwelaert en Steenberghe op haar versoek hebben opgesteld omtrent het probleem der waterwegen. Volgens het 1 Belgische blad De Nieuwe Gids zal het Moerdtykkanaal in vaste grond worden gegraven en de karakteristieken hebben van het Amsterdam Rijnkanaal. Aanvangend b(j de dokken te Antwerpen Is het kanaal verbonden met een zykahaal, dat in de Westerschelde uitmondt bU Bath. Hierna loopt het kanaal door stikgronden van de Oosterschol- de ten Westen van Bergen op Zoom. In het plan is een verbinding met deze stad voorzien. Hierna loopt het kanaal door Noc -le£ w ken. Nederland zal 20 procent betalen van de kosten van deze werken. Na uitvbering van dit plan zal op de Maas en 't Albertkanaal een verkeer voor schepen van 2000 ton mogeiyk worden, hetgeen, aldus De Nieuwe Gids, een voordeel betekent voor Nederland en voor de verbindingen van Luik met Rotterdam. GEMEENTERAAD Uitbreiding Waterleiding. Verkeers maquette. ALBLASSERDAM. De raad kwam Dinsdagavond onder leicjing van bur- gemeester L. Looy in zaal Concor- Antwerpen een belangryk verlies van Na het Rynvaartverkeer met zich brengen, opnieuw beschermende maatregelen genomen zullen mogen worden. De vaarweg over Zuid-Beveland wordt In zyn huidige staat behouden. 'oord- Brabant naar het Hollandse Dief), waar het uitmondt naby het plaatsje Moer- dyk. In het kanaal worden twee slui zen gebouwd, een op de Belgische grens en een te Moerdyk. De vertakking van het Moerdijkkanaal tot Bath is bestemd voor de binnenscheepvaart van en naar Gent, Vlissingen, Terneuzen en Brus sel. Wanneer het kanaal eenmaal voor het verkeer is opengesteld, zal België afzien van de garanties, die het ver kreeg by het verdrag van 1839. Boven dien zal België afzien van de bescher mingsmaatregelen in de vorm van de Rynvaartpremies. Overeengekomen werd evenwel, dat indien zich funda mentele storingen voordoen, die voor gebruikeiyke opening werd een veer tiental agendapunten by hamerslag aangenomen. De meest belangryke wa ren: de onderwyzers F. L. Roggeveen Rotterdam en J. Bot, Sliedrecht, wer- Om He 'verjrtUin'g'^'genTe g'aan'zalTÏê** den van 1 !954 a8,n derland echter tn het Volkerak 'n dam openbare lapre school III in vaste en een sluis mogen bouwen. dtenst benoemd; aan de onderwijzer van school II, de heer W. D. Janssen De Nederlandse regering zal 20% van de aanlegkosten van h«t Moer- dljkkanaal dragen. De onderhouds kosten van het kanaal waarop geen rechten geheven mogen worden, styn voor rekening van Nederland. werd met ingang van 1 Mei 1954 vol ontslag verleend. Als voorman plantsoendienst werd benoemd de heer W. Briër te Gouda en als badmeester de heer H. C. van Zalm te Viaardingen De raad gaf verder haar goedkeuring De werken zullen worden aanbesteed tot aanschaffen van een Hapi-verkeers- op een wijze, die niet geheel dezelfde maquette ten behoeve van het onder- Is -als het Belgische systeem der aan- wys, kosten f 108.50. Koers houden. bestedingen. De kosten van aanleg van dit Moerdijkkanaal worden in totaal op twee tot drie milliard francs geschat. In de geest van het verdrag van 1895 werd het wenseiyk geacht te Terneu zen een nieuwe zeesluis te bouwen. Hierdoor zullen grote zeeschepen naar Gent kunnen varen en zal zich langs het verbrede en gemoderniseerde ka naal een nieuwe Industrie kunnen ves tigen. In de loop der onderhandelingen bleek het eveneens nuttig naast de nieuwe zeesluis een sluis voor het bin- nenvaartverkeer te bouwen en de te genwoordig gebruikte sluis af te bre ken. De huidige zeesluis blijft echter behouden. Totaal 3250 mlllioen francs. Overeengekomen werd verder dat de haven van Terneuzen een tarief zal invoeren dat niet lager Is dan de ta rieven der grote Nederlandse zeeha vens. De haven van Terneuzen zal voor haar transport naar België kun nen profiteren van de voorkeurstarie ven der spoorwegen, zoals deze door de Belgische spoorwegen aan de Belgische havens worden berekend. Over de ta rieven van de binnenvaart te Terneu zen, de kadegelden en de aanleggelden zal nader overleg worden gepleegd Op Nederlands gebied zal het kanaal ge moderniseerd en verbreed worden. Het plan een tunnel te bouwen voor voet gangers werd terzyde gelegd. Te Sel- zate zal een brug worden gebouwd. Het totaal der werken wordt op fr. 3.250 mlllioen geschat, waarvan Neder land 15 procent zal betalen. De onder houdskosten der sluizen zullen door Nederland worden gedragen. Andere bepalingen voorzien ln een verbetering van de spoorwegverbindingen tussen Zeeuws-VIaanderen en België. Aan het probleem van de Stop van Ternaalen is, volgens De Nieuwe Gids de „Zui- deiyke" oplossing gegeven. Hiermee wordt bedoeld dat het kleine kanaal dat het Albertkanaal met het Juliana- kanaal verbindt, op Belgische bodem zal worden gedempt Op Nederlandse bodem zal waarschijniyk een open kom behouden worden, een soort van klei ne binnenhaven, waardoor de aldaar gelegen Nederlandse cementfabriek 'n verbinding houdt met de Maas. In de studiecommissie werden negen oplossingen onderzocht. In drie Jaar zal de grote sluis, waarmee een bedrag van fr. 200 mlllioen gemoeid ls, klaar kunnen zijn. Maatregelen zullen wor den genomen om ln de toekonyrt de Noorderverbinding van het zogenaam de plan Caberg niej onmogelijk te ma- Door de snelle uitbreiding van het dorp besloot de N.V. Alblasserdamse waterleidingbedrijf tot uitbreiding met het plaatsen van twee oppervlakte fil ters van 500 vierkante meter met by- komende werken. Deze plannen kre gen de goedkeuring van de raad. Verder werd een voorstel aanvaard, om de bydrage voor het Koningin Wil- helminafonds van cent per inwo ner op 1 cent te brengen en werd het subsidie voorstel voor de vereniging Huls en Gezinszorg over 1954 goedge keurd. Aan de volkstuintjes vereniging werd voor 10 jaar verhuurd, ingaande 1 April 1954. een perceel weiland groot 1.50 ha. voor f 225 per jaar, idem een perceel boomgaard groot 0.50 ha. voor f 225 en idem een houten gebouw, groot 4.75 x 7 meter voor f 170, ln to taal f 620. De rondvraag bracht geen belang ryke ounten en om half tien konden de vroede vaderen naar huis. Verbetering electricitelts- voorziening. LANGE RUIGE WEIDE. Dinsdag middag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemees ter P. Feitsma. De voorzitter deelde mede, dat aan de gemeente voor de ja ren 1954 tot en met 1956 een richtcon- tingent voor de bouw van 4 woningen was toegewezen. Hy sprak zyn teleur stelling uit over dit geringe aantal. Van de gemeentebedryven te Woerden was een schrijven binnengekomen, waaruit blijkt, dat er voorbereidingen getrof fen zyn om de electriciteitsvoorziening in de buurtschap Rulgeweide afdoen de te verbeteren. Het daartoe strek kend plan zou reeds ln een vergevor derd stadium verkeren en de uitvoe ring daarvan zou zoveel mogeUjk wor den bespoedigd. Vervolgens kwam in behandeling 'n verzoek van Ged. Staten om het gevoe len van de raad ln te winnen omtrent de mogelijkheid van toepassing van artikel 31 der Woonruimtewet 1947 met betrekking tot byvoorbeeld het vrijla- ten van woningruil, het vryiaten van woningen boven een bepaald huurbe drag enz. De raad besloot aan Ged. Sta ten mede te delen, dat de woningnood ln deze gemeente nog zodanig was, dat toepassing van art. 31 der Woonruimte wet niet verantwoord werd geacht en de verdeling der woonruimte voorals nog geheel ln handen van het gemeen tebestuur behoorde te biyveh. Besloten werd te voldoen aan het verzoek van het gemeentebestuur van Woerden om een bedrag van f 65 ba- schikbaar te stellen voor het plaatsen van het gemeentewapen in één van da trapramen van de nieuwe lagere tech nische school aldaar. Aan de Goudse stichting voor Rheu- mabestryding werd een jaariykse sub sidie toegekend van f 0.02 per Inwoner en aan de christelijke vereniging voor de verpleging van lijders aan vallen de ziekte te Haarlem van f 0.01 por inwoner. De jaariykse bydrage aan de Neder landse vereniging tot steun aan het Ko ningin Wllhelminafonds werd gebracht van f 5 per jaar op f 0.01 per Inwoner. Aan de oranjevereniging Koningin Ju liana werd een subsidie toegekend van f 100 voor het houden van een kinder feest op 30 April a s Vervolgens werd besloten de huur van de twee woningen, gebouwd voor eigen rekening en risico aan de Bur gemeester Doormanstraat met ingang van 1 Januari 1954 nader vast te stel len op f 7 per week. Op voorstel van B. en W werd een nieuwe jaarwedde»^ verordening vastgesteld, waarin dc4 jaarwedden zyn aangepast aan de al- gemene loonsverhoging per 1 Januari jl. Hierna werden enkele brandweer aangelegenheden afgehandeld. De be loningen van het brandweerpersoneel werden met ingang van 1 Maart 1954 opnieuw vastgesteld. In plaats van een vast bedrag per jaar zal aan de brand wachten thans by oefening f 1 per uur en bij brand f 2 per uur worden uitbetaald. In de vaste beloningen van de commandant, de bndercommandant en de chauffeOr-monteur werden geen veranderingen aangebracht. Voorts werd besloten voor het brandweerper soneel boven de wetteiyk verplicht» ongevallenverzekering 'n kapitaal ver- zekerfng aan te gaan met een uitke ring van f 40 000 bij een ongeval, de dood tengevolge hebbende en een uit kering van f 60.000 by volledige inva liditeit. Aan de heer G. den Hollander werd op zyn verzoek ontheffing verleend van zyn aanslag ln de hondenbelasting over 1953. Na rondvraag werd de ver gadering door de voorzitter gesloten. KRUISWOORDRAADSEL. Horizontaal: 1 kindergroet, 3 sappig. 5 bediende. 8 lidwoord, 10 IJslandse litteratuur, 13 karakter, 15 de somma van. 16 voorzetsel, 17 lid woord, 19 rivier ln Italië, 20 rustend predikant, 21 nummer (afk.), 22 zeepwater, 24 voorzetsel, 26 persoon- ïyk voornaamwoord, 28 trachten, 29 roofdier, 31 koor, 32 meisjesnaam, 33 plaats ln Gelderland, 34 titel, 36 vaas. 37 aanslibbing. 39 stuk uit het schaakspel, 42 deel van een wiel. 45 berg, 47 zwaardvis, 48 ïyst, 50 vogel, 52 vreemde munt, 54 persooniyk voor naamwoord, 55 sportterm, 67 voeg woord, 58 de oudere, 59 zoogdier, 61 het Romeinse rijk. 63 laatst leden (afk.), 64 rang in het leger. 65 soort hond. 67 onbeschadigd. 69 godsdienst. 70 wapen, 71 telwoord, 72 familielid. Verticaal: 1 lidwoord, 2 jongens naam. 3 familielid. 4 Europeaan, 0 rustplaats, 7 rondhout, 8 massa, 9 jongensnaam, 11 de dato, 12 onge dierte, 14 waterhoogte, 16 muziekin strument, 18 wondvocht, 20 land in Europa, 21 windrichting. 22 coupe, 23 huisdier, 25 water in Friesland, 87 vruchteloos. 28 onmeetbaar getal, 30 onder, het nodige voorbehoud (Latyn), '33 kostbare stof. 35 nauw, 38 jong dier. 40 elk. 41 onvriendeiyk, 42 deel van het been, 43 adreskaartje, 44 kleur, 46 eenheid van kracht, 47 goud (Frans), 49 maanstand, 51 voeg woord. 53 walm, 56 takje, 58 schre de, 60 selenium (afkorting), 62 zy- rivier van de Donau, 63 tegen de wind gedekt. 64 begrutmte, 65 ti tel, 66 te zyner plaatse (Latyn), 67 persooniyk voornaamwoord, 68 zang- noot. il NIFUWSBT AD VOOR ZUID-HOLI AND FN UTRECHT Schoonhoveneche Courent. VRIJDAG 19 MAART 1954 V>\ een servies als een sprook|e uit «dui zend en één nacht", zeer elegant van vorm da pas-aan collectie bestaat uil 58 fraaie aiodellen. drie kenmerken van een echt pas-aon servies zflni leder onderdeel draagt het pas- oon merk. 20 larlge garan tie op kwaliteit en nolevering. leder onderdeel steeds los ver- krijgboar wat de keur Is op het goud.ls het pos-aon merk op por selein. prospectus ver krijgbaar pas-oan Import omsterdom. HOUlBEWERKlN J> FABRI.K te Oen Haag, «oekt EEN GOEDE SCHAVER Woning eventueel beschikbaar Brieven met voll geaevens o. no. 3420 bur. v. d blad. Grote voor- iaadijzeren voer- en weitonnen, groot en klein, met en zonder deksel, direct te gebruiken. Verder alle soorten kuip werk, voor elk doel. Houten zeven, metveremki. koper en bior sgaas. E ke maaswijdte. Fa. G. van Leeuwen Zonen Groeneweg79 - Teleloon 2876 - GOUDA Donderdags op de maik' Opgericht 1885 'dé pes-oo» deole» dkm»Aopz|n etalageruit. M. v. d. HOEK, Ven Mandersloostraat S7, Alphen a.d. R(jn. WED. C. UBERT, Brugstraat 14, Bodegraven. FA. M. MAMPAEY, Voorstraat 09, Dordrecht. W. VAN OORDT, Hoogstraat 13, Gorinchem. FA. HEN<?0, WiJdstraat 12, Gouda. FA. B. MUDDE, Burg. Roosstraat 18, Lekkerkerk. FA. VIS, 's-Gravenweg 248, Nleuwerkerk a.d. IJssel. N.V. VAN BAREN, Haven 70, Schoonhoven. FA. GROENEN, Haven 33, Schoonhoven. FA. 8. BAKKER, Da Costastraat 2, Sliedrecht. FA. DELPEUT, Vlanen. G. BATENBURG, Utrechtsestraat 70, IJsselstein. FA. FUYCK, Burgem. Brninelaan 7é, Zwijndrecht. FA. A. d. VEEN, Rotterdamseweg 59—61, Zwijndrecht. Zoekt U hulp voor do schoonmaak? van de erkende merken, soals: Holland- Electro, Rnton, Erres, enx., levert U het sinds 1912 bekende adres: FA. WED. H. TAN RUREN ZN. Graafland 19 - Groot-Anuners. MO- REPARATIES AAN STOFZUIGERS WORDEN DOOR DESKUNDIGEN UITGEVOERD. Vraagt demonstratie m t onze suc ces zuiger met dubbele zuigkracht Kroonlampen, Kapoen, Leeslampen Strijkijzers Wringers, Wasmachine» De nieuwste modellen Kinderwagens Gasstellen speciaal voor Esaogas Haarden en Kachels Veehouders bestel nu reedi U Schrikdraad apparaten voor liebtnet en batterijen Veedrinkinstallaties, reparatie aan licht en krachtinitaltaties Betaling in overleg SCHOONHOVEN Zaterdag 2« tot en met Maandag 22 Maart: DE REALISTISCHE DEENSE FILM met: ANNE MARIE JUHL - Kate Mundt Een realistische uitbeelding van de zedelijke ge varen van een grote stad! Meisjes dreigen ten onder te gaan! Een waarschuwing voor alle ouders, die jonge dochters hebben. Een film, die er niet om heen draalt! Een film, die U beslist moet gaan slen! Toegang 18 jaar. Aanvangsuren: Zaterdag 8 uur, Zondag 3 en ir, Maandag 7.30 uur Kaartverkoop en plaatsbespreken als gewoon GKOOT AMMEdS TELEF 5 Prima wolvilt 113.75 Daar is deze Robinson speciaal voor gemaakt Een nieuw model, in de oderne kleur: London-tan. Model 4564: met sterk ver beterde profielrubberzool - of model 4568: met kernleder zool. ROBINSON - dus: weer galoos vakwerk! duiver Haarvut Mate.: I7/J1 ModelA564 f 15.8# 117.80 f19.M Die goeie Met leren zool (model 4568) nóg één guitton gondkopnrf voor Vader en Zoon! k Vroeg naar Ded en vroeg uit de veren Heeft nèolt zin zonder adverteren De SCHOONHOVENSCHE COURANT pieienteert U, met medewerking van de Enaelse Voetbalbond F.A de unieke B.B.C.-tilm van de gebele wedstrijd Deze lilm, die van Neder,lands commentaar is voor zien is van bijzondere waarde. Vele markante gebeurten ssen ziet men van zeer nabij Behalve de voortreffelijke voeibaltechnieL der Engelsen, aat de film ook alle opwindende gebeurtenissen zien bijvoorbeeld de stralschoppen, het incident met de scheidsrechier enz. Na de pauze vertoning van een film van ca 20 min. met vele opwindende momenten. Toegangskaarten verkrijgbaar op de dag der voorstelling aan de zaal. Wollen Wilton 225 310 van 139 voor 98.- Zaterdagmorgen uur beginnen wij met onze apeeiale Karpetten- en Tapijt Show Onze efalagesen eerste lage zijn hiervoor speciaal ingericht en wij nodigen al onze klanten uit, deze zeer interessante Show, geheel vrijblijvend, zonder verplichting lol kopen, ie komen bezichtigen. En omdat wij loch met een prijzenslag bezig zijn, brengen wij als Isle aanhiedinq era origineel wollen Wilton Karpet van prima kwaliteit in de grote maat 225 s 5l« in prachtige diep terra kleuren met traaie Perzische patronen voor nog geen I 100.- Deze karpeilen verkochten wij steeds voor 139.— Tijdens deze lapijt show koopt U dit grofe wollen Wilton karpet voor v*0*e..O0< Hef hiernaast afqebeelde zuiver wollen pluche lalelkleed in prach tige Perzische kleuren, grote maat, koopt U overal voor de prijs van 37.50. Door onze gezamenlijke inkopen, konden wij deze laatste stuks aan merkelijk voordelig kopen Zaterdagmorgen 9 uur koopt U deze zuiver wollen pluche Tafelkleden voor slechts 28.80 KLEIWEG 25 TELEF. 2679 GOUDA

Schoonhovensche Courant | 1954 | | pagina 4