Hieië A arme ADV150V Voetbal uit de omgeving Uitbreidingsplan vastgesteld. Soda-project van f 51.000.000 te Delfzijl. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT— Schoonhovensche Courant. WOENSDAG 81 MAART 1954 WÏJKGEBOUW. Alblasserdam. Het bestuur van Het Groene Kruis, afdeling Alblasserdam heeft aan de Qebr. Stam, aannemers te Alblasserdam en Kinderdijk, op gedragen de bouw van een Wijkge- bouw aan de Plantage Weg te Al blasserdam. Architecten zijn de he ren R. H. Fledderus en L. Rogge veen. Men is reeds met de bouw aan gevangen. FAAS-HENGELEN. Alblasserdam. De hengelverenlging De Noord heeft tweemaal gedobberd voor Paaseieren en wel te Oud-Al- blas in de Es en Zaterdag in de Oude Ridderkerkse Haven, onder leiding gtam; 4 W. Keesmaat met 253 gram; van de heer A. Rietveld. De voor-, naamste prijswinnaars waren l j met 448 gram; 3 W. Schook met 330 Roodnat met 470 gram; 2 G. Helderop 5 Van Kooten met 240 gram; 8 KI. Stout met 200 gram; en 7 Dirk Stout me. 196 gram OP EERSTE REIS AANGEVAREN. Alblasserdam. Het motorvracht schip de Cowborough Beacon, dat na Zaterdag te hebben proefgevaren on der Engelse vlag, de eerste reis naar Londen maakte, is op de Waterweg en B en meisjeskoor Polyhymmia. Engelse vlag varende schip Benaldor. De Crowborough Beac n. die aan bakboordzijde werd aangevaren, liep averij aan de verschansing en dek hut op. Maandagmorgen is het schip naar de werf De Noord N.V.. waar het werd gebouwd, voor herstel terug gekeerd. COÖP. BOERENLEENBANK Ameide. Dezer dagen vergaderde de Boerenleenbank Ameide in het café Lekzicht te Ameide. De heren Diepen horst en Kool Fzn, respectievelijk lid van bestuur en lid van de raad van toezicht werden met grote meerderheid herkozen. Uit het verslag van de kas- sier bleek, dat het saldo van de spaar bank met ruim f 68.000 was toegeno men en thans gestegen was tot f 1.388.000 In omloop waren thans 1724 spaarboekjes. Het aantal leden be draagt 331. Van rekening-couranthouders had de bank op 31 December te vorderen f 201.977.72. Van voorschotnemera f 83.063.60, van de Casstrale bank f 892.392.74, terwijl het effectenbezit bedroeg f 195.898 56 en leningen aan publiekrechtelijke lichamen f 127.450.76 De schuld aan rekeninghouders be droeg f 78.201. Het reserve-fonds be droeg f 88.453.72. De winst over 1953 bedroeg f 4553.13. De vergadering besloot deze winst bij de reserve te voegen. De kassier gaf een uitvoerig verslag over 1953 waarin hij tevens de balans nader toe lichtte. VEERPONT UIT DE VAART. Arkel. De grote veerpont tussen Ar- kel en SpJJk aan de Rietveldse dijk verkeerde de laatste jaren niet In een al te beste staat van onderhoud. Daar naast werd er weinig gebruik meer gemaakt van deze pont. doordat het zwaardere verkeer even snel de Llnge- brug over kon gaan bij Gorinchem. De grote pont ls nu uit de vaart genomen en zal niet meer varen. Het kleine roeibootveer voor voetgangers en wiel rijders blijft echter normaal in be drijf. GOEDE OPBRENGST. Bleakensgraaf. De collecte in de Ned. Herv. Kerk tijdens de bidstond voor het gewas heeft opgebracht f 1351.—. JAARVERGADERING DEK. Bleskensgraaf. Vrijdagavond hield de vereniging voor ziekenhuisver- pleging ,.D E.K." haar jaarvergade ring In café Van Houwelingen.. Toen de heer C. Vlot, als voorzitter de vergadering opende, bleken er, buiten het bestuur, slechts 4 leden van de 460 aanwezig te zijn. De notulen en het jaarverslag wer den goedgekeurd. Uit het verslag bleek, dat het aantal ligdagen be droeg 223. Uit de rekening van de penning meester, de heer L. Muilwijk, kon men constateren, dat het batig sal do over 1953 bedroeg f 2274.88. zodat de financiën een gezond verloop had den. Door het bestuur zijn de on- kOBten voor vervoer gebracht van f10 op f 20. De vorige uitkeringeh. als doktersrekening, verpleeggelden enz. zijn onveranderd gebleven. Tot bestuursleden werden herkozen de heren L. den Ouden en J. van der Vlist te Wijngaarden. Tot leden van de kascommissle werden benoemd de boren M. P. Smit en P. Brandwijk. Door alleji werd de benoeming aange komen. De rondvraag had weinig om t lijf en de voorzitter sloot met dank aan de opgekomenen voor hun aanwezig heid de vergadering. OPENING VAN VERBOUWD FILAAL. Giessendam. Vrijdagmiddag is on der grote belangstelling van het pu bliek het verbouwde filiaal van de firma W. Hartog geopend. Deze zaak. die in Giessendam beter bekend staat als „Sprien Noordermeer", is uitgebreid met een ruime afdeling voor woningtextiel. Een dergelijke raak was in Gieasendam nog steeds niet te vinden, rus ar nu hoeven de iuismo'.aers riet meer naöf een an dere plaats om een keus t& doen uit bedden, gordijnen, tapijten en de kens. De nieuye afdeling is meer als toonkamer dan als winkel inge richt en op een overzichtelijke ma nier is een grote collectie uitge stald. De verlichting bestaat behalve uit neonbuizen. verder uit speciale contra-lux lampen om het misleidend schijnsel van het neon weg te ne men. wat In het hijzonder voor tex tiel van belang kan zijn. Hp* metsel werk was van de firma Verheul; het tromerwerk van M. Bo .gaard; en het schilderwerk van W. Loeve, allen te Giessendam. Glessen-Nieuwkerk. Afscheid. Na beëindiging van de avonddienst in de Ned. Herv. Kerk. werd de heer A. Stui toegesproken door ds. Lutéyn, aangezien 'hij op deze avond vóór de laatste maal zijn kosterswerk had ver richt en dit gedurende een vijftigtal jaren had gedaan. De predikant be dankte hem hartelijk voor zijn Pjicnff" getrouwe arbeid gedurende al die tijd en wenste hem mede namens gemeente en kerkeraad en kerkvoorgdij hem een gezegende levensavond toe. De ge meente zong daarna Psalm 134 vers 3 TONEELAVOND Groot-Ammers. Op Donderdag 25 Maart brach' het toneelgezelschap Arto Poet Laboio'' uit Schoonhoven' ten beho. ve van ..Vo'harding" Groot- Ammers het toneelspel in drie bedrij ven van Majrit Dekker: .De wereld heeft geen wachtkamer' Professor Charles Thomson werd door de heer Bob Smith op uitsteken de wijze vertolkt. De 'heer Smith v ist hee' goed het door diverse om standigheden veroorzaakt psychisch labiel evenwicht van de professor tot uitdrukking te brengen. Dr. James Thomson werd door de heer Gerrit van der Grijn ten tonele gevoerd. De heer Va nder Grijn wist zich volkomen in zijn rol in te leven en was daardoor in s.aat cm deze rol op een niet te verbeteren wijze te vertolken. Het was Uitstekend «pel, ja subliem, wat de heer Van der Grijn bracht en hij verdient hiervoor alle lof. Dr. Mary Holmes, chemica, werd door Riot Smith- Van Eekeren. ten tcnele rbracht. Hoewel in het begin een wei ig stroef, wer het spel dat mevr. Smith bracht, gaandeweg be ter. Het Groot-Ammers* publiek kan blij zijn, dat het in de gelegenheid was om ..De wereld heeft geen wacht kamer" te aanschouwen. Hel is een stuk, waarvan men kan zeggen, dat het niet licht vergeten wordt door diegenen, die het hebben gezien. Het is een opvoedend stuk. dat de men sen iets meegeeft en dwingt tot na denken. Groot-Ammers. Op Zaterdag 27 Maart w?rd in de recreatiesaal van de aannemingsmaatscbappij J. Mou- r k Co. door het toneelgezelschap „Lagroni" een toneelavond gegeven, wearvan de baten bestemd zijn Voor de reis, welke de ouden van dagen uit Langer ik. Groot-Ammers en Nieuwpoort deze zomer weer zullen maken. Gebracht werd: „Leve de Keizer", een blijspel in drie bedrij ven". Napoleon Goedeel, dorpsrentenier, werd door de heer G. van Westrenen prima vertolkt. Adele Goedeel, zijn vrouw, werd door mevrouw W. J. VuykMik gespeeld. Een kleine, doch goed gespeelde rol. Dora, dienstbode, werd door Janny Blonk ten tonele gevoerd, terwijl Adri Leijten de rol vervulde van Francy, fllmartlste. nicht van Goedeel. Het was goed spel wat mej. Ley ten bracht. Fré Spren kel, filmregissur, verloofde van Francy, werd door de heer A. M. Vermaat op uitstekende wijze ver tolkt. Salomon Cohen, handelaar in antiek, werd door de heer Joh. Ter louw ten tonele gevoerd. De heer Terlouw wist alles uit zijn rol te ha len. wat er uit te halen was. Mejuffr. Stoffels, dorpsonderwijzeres. werd door mevr G. GotinkWitké goed vertolkt. Van Dijk. meubelmfcker, werd door Iet Verheij ten tonele ge veerd. terwijl de inbrekers. Jaap en Kees. vertolkt dooi de heren T. A. den Hartog en Joh. Terlouw. Welis waar kleine rollen, doch goed ge bracht Ook de dokter werd door de beer T. A. den Hartog goed gebracht. De heer Den Hartog gaat zich steeds vrijer en gemakkelijker op het toneel bewegen. RAADSAGENDA. Goudriaan. De gemeenteraad komt heden Woensdag in openbare verga dering bijeen. De punten der behan deling zijn: Ingekomen stukken. Wij ziging der begrotingen dienst 1953 en 1954. Benoeming van een vertegen woordiger in de Stichting voor de Schooltandvoorziening. Benoeming ;an een lid en een plaatsvervangend Alg. Bestuur der Drink waterleiding „De Alblasserwaard en lid van het Vijfherenlanden". Toepassing van art. 31 der Woonruimtewet «947. Hulpver lening bij brand in de prov. Zuid- Holland. Voorstel tot toetreding tot do N.V. Bouwkas Noord-Nederland se Gemeenten. Bespreking dicht ma ken van een gedeelte van het water De Goudriaan. VERRUIMING AMSTERDAM- RIJNKANAAL AANBESTEED. Hardinxveld. De h oofdingenieur- airecteur van de Rijkswaterstaat in do directie Utrecht, heeft gisteren aanbesteed: het verruimen van het Amsterdam—Rijnkanaal tussen K.M. 21) 800 en K.M. 31.300 in de gemeente Maarssen, behorende tot de werken tot aanleg van de scheepvaartverbin ding van Amsterdam met de Boven- Rijn. Ingekomen waren 15 biljetten. Hoogste inschrijf ster was ie NV. Aannemingsmaatschappij v.h. J. M. Strijland te Uithoorn voor f 280.000; laagste de firma Gebr. Van 't Verlaat te Hardinxveld. De gunning werd aangehouden. WONINGBOUW IN HARDINXVELD EN GIESSENDAM. Slechte vooruitzichten onzekerheid. Van de 36.900 woningen, die de provincie Zuid-Holland voor de ja ren 1954, '55 en '56 zijn toegewezen, heeft Hardinxveld er 49 en Giessen dam 50 gekregen. De gemeente Har dinxveld is hiermee weer verder van het einde van de woningnood geko men. De verwachting, dat in deze plaats in 1960 weer min of meer de normale toestand bereikt zou wor- wen is dus waarschijnlijk de bodem in geslagen. Het blijft echter goed mo gelijk, dat het contingent voor de volgende drie jaar nog hoger zal worden, omdat Hardinxveld een vestigingsoverschot heelt, waarvoor per provincie een reserve beschikbaar is gesteld. In Giessendam is de wo ningnood relatief groter dan in Har dinxveld. Het toegewezen aantal wo ningen zal daarom ook hier een ver slechtering in de woningtoestand be tekenen. Het grote probleem is hier echter het gebrek aan bouwruimte, dat zich nu al meer en mee» laat voelen. Giessendam wacht dan ook met spanning op een beslissing over de samenvoeging, die hoe ook de uit slag mag wezen, een eind zal maken aan de huidige toestand van onzeker heid. CONCOURS. Kinderdijk. Het mannenkoor, diri gent de heer Joh. Hendrixs. zai deel nemen aan het concours, georgani seerd door het Chr. mannenkoor A.S A.F. in Kunstmin te Dordrecht op 17 Juli. Het koor komt uit in de superieure afdeling met als verplicht werk „Het Hazegrouwt" van W. An- dré, en vrij werk „Gloria" van D. van Leeuwen. CONCERT-AVOND KINDER KOREN. Kinderdijk. Het Chr dameskoor Deo Cantemus, onder leiding van Jan Gioeneveld. gaf Zaterdagavond in 't Volksgebouw L. en K. Smit, een con cert-avond voor haar kinderko en A en B en meisjeskoor Polyhymnia. Pianist was Jan de Peinder. Na de gebruikelijke opening door de presidente, mevrouw Schults. sprak deze een speciaal welkomstwoord tot mevrouw Van de RovaartKrult. Er werd op deze avond een keurcollectle van composities uitgevoerd, waaruit wij een greep doen. Buitengewoon mooi tong het kinderkoor A in ,.A:i grootvader vertelt" met soli en het muntte verder uit 'n ..De kamerdie naar en de Witte Slang een «oiook- lesvertelling met diverse jeugLg.' so- li.-len Vanzelf sprekend kregen de 10 debutantjes bij hun optreden veel applaus. Het kinderkoor B voerde de zeer moeilijke cantate Michiel Adri- aanszn. de Ruijter, uit. Hun „Wandel mee" en .Pluk de dag" zpng het pu bliek uit volle borst mee. Het meis jeskoor zong mooi generanceerd „Lenteklokken", en het bekende „Glihwürmchen" met soli van Jopie Schutte, sopraan. Met Nel de Wit, alt, voerde zij uit „Het graf onder de Meidoorn Het meisjeskoor besloot de zeer mooie avond met „Blijf bij ons Heer" van Monk. Aan het einde werden dirigent en pianist souvenirs aangeboden. Er volgde sluiting met Avondzang en gebed. DILETTANT—HURRICANES 3—4. Krimpen aan de Lek. De laatste thuiswedstrijd van Dilettant is met een nederlaag geëindigd, waarmede Hurricanes tevens vier punten op Di lettant behaalde, daar ook de uitwed strijd met 5—3 werd verlBren. Deze wedstrijd is dan ook een getrouwe copie geweest van de vorige. Hurricanes maakte weer een dank baar gebruik van de kansen die haar voor de rust werden geboden. Prac- tisch zonder moeite werd Witkamp voor de rust viermaal gepasseerd. Abr. v. d. Veldéri en F. de Boer stel den daar twee doelpunten tegenover. Na de thee nam P. Prins de plaats onder de lat in en ging Witkamp op de plaats van de uitgevallen C. Roe- lofs. Dit bleek geenszins een verslech tering, daar Witkamp ondanks zijn gemis aan snelheid vele goede passes gaf. Het geluk was deze middag ech ter niet aan de zijde van Dilettant al wist F. de Bore de achterstand nog tot 43 te verkleinen. De verdiende gelijkmaker bleef uit. Er reaten Dilet tant nog twee uitwedstrijden. Toneeluitvoering. Krimpen a. d. Lek. De Toneelver eniging „Kunst door Oefening" gaf Zaterdagavond in de saai Van Namen een uitvoering. Zij voerde daarbij op „Indianenbloed". een spel uit „The Far Weit", in 7 taferelen door BUI Canmany. Het stuk werd goed ver tolkt en had de voile aandacht van de goed gevulde zaal. Na afloop volg de een gezellig bal. Langerak. De heer G. Middelkoop is te Gouda geslaagd voor het exa men electrisch lassen en autogeen snijden. ZANGAVOND. Molenaarsgraaf - Brandwijk. Onder zeer grote belangstelling, waaronder van burgemeester en mevr. Brouwer, heeft het christelijk gemengd koor Sursum Corda, Sursum Corda's meis jeskoor en Sursum Corda's kinderkoor Zaterdag een zangavond gegeven inde zaal Voorsluis. Er werd een zeer afwisselend pro gramma gebracht onder leiding van de bekwame dirigent J. Kaasschieter. Bij deze drie koren bleek dat er een intense studie aan de uitvoering voor af gegaan was. Er werd dan ook ver dienstelijk gezongen. De voorzitter L. A. Stam sprak nog een kernachtige propggandarede uit, en wekte groot en klein op om toe te treden tot een der koreti. De aanwezigen gaven door hun ap plaus blijk van het feit, dat zij geno ten hadden van een avond met goede zangkunst. GESLAAGD. Nlenwerkerk aan de IJeeel. De de- mes T. ven der Eist en P. Hooger- waard zijn te Rotterdam geslaagd voor het einddiploma van de Chr. In dustrie Huishoudschool. Nieuwerkerk aan de IJeeel. Ge vonden: Wieldop, capuchon, zak meel. muts. portemonnaie met ln- hcud. Inlichtingen bij de politie. BEVOLKINGSONDERZOEK. Nieuw-Lekkerland. Het bevolkings onderzoek op t.b.c. (door middel van doorlichting) zal voor onze gemeente plaats vinden van 30 April tot en met 14 Mei. Het is van het grootste be lang. dat de gehele bevolking aan dit onderzoek medewerkt. CONCOURS. Nieuw-Lekkerland. De zangvereni ging „Amicitia", dirigent de heer P. J Scholten, zal op 8 Juli deelnemen aan het nationaal concours te Voort huizen. De vereniging komt uit in de afdeling uitmuntendheid. Als ver plicht nummer zal worden uitgevoerd „Door het Woud" van H. van Rhee- nen, terwijl als vrij nummer zal wor den gezongen „Banneling" van Leo Smeets. GESLAAGD. Nieuw-Lekkerland. De beer J. Koutstaal te Nieuw-Lekkerland. in dienst bij de constructiewerkplaats „Balley", slaagde te Nijmegen voor het examen magazijnmeester. V.V.E. II—ZWERVER II (Kinderdijk) Nieuw-Lekkerland. De plaatselijk ontmoeting is in een puntenverdeling geëindigd. De eerste 30 minuten wa len voor de Zwerver, in welke pe riode zij een 0—2 voorsprong wisten te maken. Nog voor de rust wist de thuisclub dezfi achterstand te ver kleinen. Van den Berg wist onberis pelijk te scoren (1—2). In de tweede helft duurde het nog vrij lang voor dat voor V.V.E. de gelijkmaker kwam Een kwartier voor het einde loste de uitstekend spelende spil Noorland een hard schot, waarbij de bal door Van aen Berg van richting werd veran derd, dat de keeper van de Zwerver hier verder niets aan kon doen. Toen de prima leidende scheidsrechter het einde blies, was in deze stand geen verandering gekomen. Ameide —V.V.E. I. Het eerste elftal kon het tegen de verwachting in niet tot een overwinning brengen tegen Ameide I aldaar. Met 1—0 werd verloren. De junioren van V.V.E. gingen op bezoek bij de junioren van Pelikaan te Zwijndrecht en leden met 3—1 de nederlaag. V.V.E. III had rust. WIT GELE KRUIS. Reeuwljk. Vrijdagavond kwam het Wit Gel.- Kruis onder vovrzitterschap van de heer W. J. Blom in jaarver gadering bijeen in het Verenigings gebouw te Reeuwijk-dorp. Verschillende mededelingen werden •gedaan, onder andere dat ook het Wit Gele Kruis bemiddeling verleent voor asthmatische kinderen van 59 jaar Ook werd gesproken over hoornvlies transplantatie. Er was in 1953 veel aandacht be steed aan de uitbreiding van het ma teriaal. Het financieel overzicht van de penningmeester gaf een nadelig sal do aan. maar reden tot ongerustheid behoeft er echter niet te zijn, daar het vertrouwen werd uitgesproken, dat met aller medewerking het euvel wel weer te boven is te komen De wijkzuster mej. Van der Klun- dert, had over 1953 2544 bezoeken af gelegd, 243 zuigelingen bezoeken. 189 kleuterbezoeken en er waren 213 pa tiënten. 9 huisbezoeken in verband met t.b.c. bestrijding. 175 kinderen waren ingeënt tegen pokken en kink hoest. De bestuursverkiezing bracht geen verandering in het bestuur. Mevrouw Vergeer—Spruit en de heer Van Tol werden bij acclamatie herbenoemd. Het bestuursvoorstel om de contri butie van f 5 op f 750 te brengen, ontlokte een levendige discussie, waarbij ten slotte het bestuursvogr- stei werd aangenomen, met dien ver stande, dat degenen, die de verho ging niet kunnen betalen, dispensatie zal worden verleend. GROEIENDE BOERENLEENBANK. RëeuwUk. Onder voorzitterschap van de heer G. Breedijk kwam Vrijdag d- coöperatieve Boerenleenbank Reeu wijk en Omstreken gevestigd aan de Reeuwijkse-Brug, in ledenvergadering bijeen. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede. dat de bank zich nog steeds uitbreidt. Ook het aantal spaar rekeningen neemt gestadig toe. On langs was het 1000ste spaarbankboekje uitgereikt, bij welke gelegenheid dooi de bank een bedrag op het boekje van deze gelukkige spaarder was geschon ken. De rekening en balans over het af gelopen jaar werden goedgekeyrd en de winst bij de reserve gevoegd. De heer G. Breedijk werd herkozen als bestuurslid, terwijl de heer G. J van Bruchem werd herkozen als nid van de raad van toezicht. MISDADIGF GRAP. ReeuwUk. Er gebeuren in Reeuwijk m de laatate tijd vreemde dingen, die aanvankelijk aan diefstal worden toe geschreven. hoewel de situatie ook aan ongeoorloofde grappen doet den ken, die voor de betrokkenen wel zeer gewaagde consequenties kunnen heb ben. Eerst werd een luxe auto uit een garage vermist, die op de Rijksweg, «taande aan de berm van de weg, te rug werd gevonden. Nu weer wordt gemeld, dat in het weekend «en bromfiets van de heer Jasperi aan de Kon. Wilhelminastraat wordt vermist. De heer Jaspers had des avonds zijn bromfiets achter het huis neergezet en een half uur later was de bromfiets verdwenen. Een arhterop de oromfiets bevestigde koffar was er afgenomen en netjes in het schuurtje gezet. De politie werd met het geval ge moeid, waarna de speurtocht begon. Groot was echter de verbazing, toen tijdens het onderzoek de gestolen ge waande bromfiets weer werd aange troffen op de plaats, waar ze was weggenomen. De brommer was dus. zonder dat iemand er iets van gemerkt had. weer in het bezit van de rechtmatige eigenaar. Het spreekt vanzelf, dat ook in dit geval de conclusie kan worden getrokken, dat grappenma kers aan het werk zijn. Hopelijk kan de politie de hand leggen op deze onruststokers. OUDERAVOND O. L. 8. I. Stolwijk. De beide lokalen waren als gewoonlijk 'geheel gevuld met ouders, die door de voorzitter, de heer C. Buitelaar, hartelijk welkom werden geheten. Mej. Borsje zette uiteen waarom nu geen tentoonstelling van hand werk werd gehouden. Nu de school een Septemberschool ls, zal aan htt einde van het curusjaar dus in Juli, een kijkavond worden gehouden. Inplaats van de heer G. de Vries werd de heer B. de Ruiter tot lid van de oudercommissie gekozen, terwijl de heer J. A. de Vrij werd herkozen. De heer Poiseonier uit Moerca- pelle, hield een cauSeri# over „In en om Schoolland". Op humoristische doch ook vaak ernstige toon besprak hij kinderen, ouders en onderwijzers. Zijn grote liefde voor het huis en het ambt van onderwijzer kwam er duidelijk tot uiting. Een hartelijk ap plaus was zijn beloning. In de pauze maakten alle ouders gebruik van de gelegenheid verschil lende klassen te bezoeken. Daarna besprak het hoofd der school het verkeersonderwijs aan de hand van het onlangs gehouden schrifteijk examen voor het verkeers diploma, en een filmstrook. Het was een prettige en leerzame avond. STOLWIJK—WOERDEN 0—2. Direct vanaf de aftrgp valt te consta teren, dat de gasten over een beter spelpeil beschikken, hetgeen reeds in de vierde minuut tot uitdrukking komt door een doelpunt van rechtsbuiten (ADVERTENTIE I M 1 4-voudige inderdaad vul betere werking! Doordal in één t«bl#l Clio- (orino „4",»iorweroldboro«mdo gonoosmiddolon lomonvrorkon, ii do werking vool krachtiger en helpt hol ook door, waar ondore middolon faion. tegen i»i jnen «n cnilë - 20 T aolet ten es «t Gravesteijn. Toch komen de Stolwij- kers steeds voor Woerdens doel. doch de verdediging weet telkens het ge vaar te bezweren en vooral doelman Feith is goed in vorm. vooral als hij tien minuten voor rust 'n mooie kop bal van H. v. d. Heuvel weet te Stop pen. Direct na rust mist Oudenaarde een opgelegde kans. wanneer hij alleen eentjneter voor doelman Feith komt en de bal met een tam schot in zijn handen schiet. Weer gaat het spel h"«m en weer. waarbij Woerden over een veldmeerderheid beschikt en na twintig minuten is het H. Suplsedo. die de stand op 2—0 brengt. $oe de thuisclub ook vecht voor een tegen- punt, het lukt niet en als in de laat ste minuut Feith een keer Is gepas seerd. dan is het een der Woerdense achterspelers, die de bal net voor de doellijn wegpikt. AANBESTEDING. Bliedrecht. Op Donderdag 8 April 11. zal ten gemeentehuize de aanbe steding worden gehouden voor het gedeeltelijk Uitdiepen van de Slie- drechtse haven en het transporteren van de daarvoor geschikte specie naar elders in de gemeente. De ra ming voor dit werk bedroeg I 40 000. MOOIE OPBRENGST. Sliedrecht. De collecte. welke de ze week langs de huizen werd gehou den op initiatief van en door de Meis jes van de Vakschool, ten behoeve van het door brand getroffen gezin Van de Graaf. C 421. heeft het mooie bedrag van f 800 opgebracht. KORFBALCLUB. Sliedrecht. Het bestuur van de korfbalclub „Merwede" ls thans als volgt samengesteld: L. Mostert, voor zitter; A. Roos—Spek. secretaresse; C. Elshout. wedstrijd-secretaresse; N. Kelderman, penningmeesteresse; en B Bot. alg. adjunct. Besloten werd deel te nemen aan het korfbaltour- nool. dat op Hemelvaartsdag door ..Vriendenschaar" te Hardinxveld wordt gehouden. „BETER WONEN". Streefkerk. Donderdagavond kwam de woningbouwvereniging „Beter Wonen" In algemene vergadering in de zaal Meerkerk bijeen. Aanwezig waren 45 leden. De voorzitter, de heer W. L. Schip pers. opende met een hartelijk woord de bijeenkomst. In enkele woorden ■childerde hij de gang van zaken in het afgelopen jaar. Mocht men in 't begin van het jaar op 15 woningwet woningen hopen (de advertentie voor de aanbesteding had al in de cou rant gestaart), door de stormramp kwam er stagnatie. Toen eindelijk de vergunning afkwam, kreeg de ver eniging 9 woningen. Voor de jaren 19541956 heeft de gemeente 7 wo ningen toegewezen gekregen. Nu ts de hoop, dat de vereniging dit Jaar zes woningen, die het blok zullen voltooien, zal mogen bouwen Hierop las de waarnemend secre taris, de heer W. Breet, de notulen van de vorige algemene vergadering en bracht verslag uit over het afge lopen jaar. Uit het verslag van de administra teur bleek, dat de vereniging op 1 Januari 1953 73 leden telde, bijge schreven 4. afgevoerd 1. zodat op 31 December de vereniging 76 leden. Na gehouden stemming herkozen als bestuurslid de heren C- van Anrooy. W. Breet. M. de Bruyn. er. C. Westerweel; lid van de com missie van toezicht de heer W. C. Booy; en werd benoemd als bestuurs lid (secretaris) in de vacature ont staan door vertrek van de heer J. Ooms. de heer M. de Jong. Na de rondvraag, waarvan vele leden gebruik maakten, sloot de voorzitter de veigadering. GEMEENTERADEN. NIEUWERKERK ad. IJSSEL. Bij de aanvang van de raadsvergadering van Vrijdag herdacht de voorzitter het overleden raadslid, de heer C. v. d Eyk. die sinds 1939 de CHU in de raad vertegenwoordigde. Hierna gat ir. De Ranitz, ontwerper van „et nieuwe uitbreidingsplan, aan de hand van de nodige kaarten een uitvoerige uiteen zetting van dit plan De bedoeling ls een binding te verkrijgen tilsien de beide dorpskommen, vandaar de voor genomen bouw aan de Schoolfurant op het land van de heer L v d Ham cn van de wed Van der Eyk. Op het land van de heer Van den Ham zijn do no dige straten geprojecteerd, benevens een verenigingsgebouw annex badh-iis Tussen de nieuwe spoorbaan en de boerderij De Batevier is de nieuwe be graafplaats gedacht, terwijl op 't land achter het gemeentehuis aan 'n rusti ge woonwijk gedacht wordt. De oude spoorbaan wordt provincia le autoweg tot Nieuwerkerk, maar verderop is het nog niet zeker. Ge dacht was naast de nieuwe spoorbaan tot Moordrecht een autoweg aan te leggen met aansluiting op de weg naar Gouda.In het uitbreidingsplan wil men een weg vanaf het gemeentehuis onder door de nieuwe spoorbaan ten Noorden van de ringvaart schuin door de Zuidplaspolder naar de Rijksweg. Mevr. Bier dacht dat het spoorweg verkeer storend zou zijn voor de nieu we begraafplaats. Besloten werd in principe met het plan accoord te gaan Na onderzoek van de geloofsbrieven werd het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. v. d. Ham. toegelaten. Vermakelijkheidsbelasting omlaag. De voorzitter deelde mee. dat de ge meente voor de jaren 1954—'56 een bouwvolume toegewezen gekregen had van 59 woningen en 10 migratiewonin gen. In verband met de verhuur van volkstuintjes werd opgemerkt, dat de f 211187.15, totaal nadelig f 217230.61. Nadelig f 6043 46. Kapitaaldienst: Totaal nadelig: f 1999433.46. totaal batig f 1774667.61, nadelig f 224765.85. Electrlcitaltsbedrijf: baten en lasten beiden totaal f 110235.09. waarin be grepen verliea van f 5887.37. Kapitaaldienst ontvangsten en uitga ven f 142437.08. Woningbedrijf: baten en lasten f 20279.20. waarin voorlopig batig slot van f 2013.79. Kapitaaldienst: ontvangsten en uit gaven f 660605 11. Waterleidingbedrijf baten en lasten f 49383.63. waarin ver lies van f 6044 86. Kapitaaldienst: ont vangsten en uitgaven f 234661 72. Bij de afrekening van de aan de bij zondere scholen toegekende bedragen voor exploitatiekosten over de afge lopen vijf jaren bleek, dat het E.K. schoolbestuur f 413.57 te veel had ont vangen en de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met da Bijbel f 1268 07 te weinig, welke bedra gen nu door terugstorting en uitbeta ling verrekend kunnen worden. Het voorstel van B. en W. tot in richting van een woonwagenkamp werd aangehouden tot een volgende vergadering. Voor de aanleg van de toevoerbuis met daarbij behorende werken van de riolering van plan Dorp naar de zui veringsinstallatie werd een crediet verleend van f 19.000. Bij vier aanne mers was hiervoor prijsopgave ge vraagd, waarbij de laagste was de fa. Monshouwer te Capelle aan de IJssel voor f 17854. Werd altijd na begrafenissen op het kerkhof een collecte gehouden, d!t gaat nu ook verdwijnen. De opbrengst van de "collecte na een huwelijksvol trekking in* de raadzaal, die voorheen ten goede kwam aan de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, zal nu af gestaan worden aan het Koningin Wll- helmtnafonds afd. Nieuwerkerk aan de IJssel, dus voor de kankerbestrij ding. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten de huizen aan de Kerklaan nrs. 23 tot en met 33 van de eigenaar, voor de prijs die ze hem ge kost hebben over te nemen. De heer A. Anker werd gekozen tot lid van de commissie van advies inge volge de Woonruimtewet 1947. De voorzitter deelde mede. dat de heer K. Mirck bereidt was 28 vierkante meter en de heer P. Val kenburg 69 vierkante meter voor f 2 50 per vierkante meter aan de gemeente af te staan voor verbreding van de Kerklaan. Bij de heer G. Visser was een poging afgestuit op de zeer hoge prijs, die gevraagd werd. Huweiyksloper. Voor de aankoop van een loper, dia uitgelegd zal worden bij 'n huwehjka- voltrekking werd f 130 toegtBtaan. Tevens werd tnëchtiging verleend voor het aanstellen van twee man ge- meentepersoneel en een tijdelijk op zichter met het oog op krotopruiming en sanering. De heer V en t e vroeg naar de stand van zaken in Verband met de Groenen dijk. De voorzitter zet, dat Ged. Staten deze dijk, door het gesloten wegdek een beveiliging achten voor het achterliggende land en daarom zullen trachten rijkssubsidie te ver krijgen. De heer Van Vloot van Vliet vroeg waarom de bouw van de 27 wo ningen voor ouden van dagen zo stag neerde. Dit kwam door de vorst en de heier waa niet vroeger verschenen. De heer S 1 a g t wees op de zeer slechte staat van een woning aange bracht door de gemeente. In de Bur gemeester Jasstraat. Veel wordt er niet aan opgeknapt, maar wel zo gauw mogelijk afgebroken. Tevens vroeg hij om verhoging van de druk op de waterleiding op Maan dag. De gemeente Rotterdam zal een aanjager plaatsen nabij bet huis van de wed. Kersbergen aan de Burge meester Jasstraat. Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND. LEKKERKERK. Geboren: Adrianus z. van A. de Vos en A. Tober. - Jo hanna. d. van L. Burggraaf en M. van Donk. Paulus Arte, z. van J. Verbeek en P. C. Gouwens. -- On dertrouwd: D. Dogterom, 24 j.. en G. J de Jong. 22 J. G. van den Berg, 41 j en M. W Bizchoff. 29 J. A. van de Graaf. 20 J., en B. Scheer. 23 J. (te Stolwijk). OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Ondertrouwd: A. R Kooistra. 26 j en T. van der Zijde, 24 j Ge trouwd: C. J. van Herk, 23 J., en G. de Wlrtter, 21 J. LOOP DER BEVOLKING RfEUWIJK. Vertrokken: C. J. Otterlo naar Australië, Irishtown. Ingekomen: P. Rosmolen, wed. Van Pomljn, van Zuidlaren in Raadhuis- weg 3. huurders zich ongerust maken over mogelijke bebouwing dit jaar Op die mogelijkheid is bij de verhuur gewe zen. Kan er gebouwd worden, dan wordt er zeker toe overgegaan. B. en W. stellen voor de vermake lijkheidsbelasting voor de plaatselijke verenigingen af te schaffen en voor bioscoopvoorstellingen te verlagen. Dit zou de gemeente op een derving van ongeveer f 900 aan inkomsten komen te staan. Mevr Bier vond hét niet billijk, dat voor bals of danspartijen na een toneel- of andere uitvoering voor het eerste uur f 5 en voor elk volgend f 10 moet betaald worden. Ook wethouder Verboom was van dezelfde gedachte. De voorzitter Zei. dat het eerste deel van de avond cultuur Is, maar het verdere vermaak, waarvoor dus betaald kan worden. Het voorstel werd aangenomen. Contorm het voorstel van B. en W werd het rentepercentage van oude voorschotten van de woningbouwver eniging Ons Huis teruggebracht van vier en drie-kwart procent op vier procent. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel bij de openbare lagere school I een gymnastieklokaal te bouwen. Het reglement van de gemeentelijke dienst van sociale zaken werd in die zin gewijzigd, dat de heer H. Smets secretaris-administrateur wordt en de gemeente-ontvanger kassier, terwijl de ontvangsten en uitgaven ook in reke ning-courant worden" geboekt op de zelfde wijze als dit bij de gemeente bedrijven geschiedt. Gemeente- en bedrUfs- rekeningen. Op voorstel van de heren A. H. Car- iier en A. Vente werden de gemeente rekening en de bedrijfsrekeningen op de volgende cijfers voorlopig vastge steld. Gemeenterekening: totaal batig Het verkeerde vocht. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOU WD EN UTRECHT— Srhnonhovenache Courant WOENSDAG II MAART 1MM PLAATSELIJK NIEUWS. TENTOONSTELLING KLEUTER. SCHOOL. Ammeretol. De afgelopen week was zeer leerzsam voor kinderen, ouders ter de motorrijder P. van Leeuwen uit Snelrewaard. Aanvankelijk stopte Boer doch op het laatste moment zette hij door, hetgeen hem noodlottig werd Het gevolg was dat het achterwiel van ziJn rijwiel werd gegrepen, waardoor en personeel van de „H. Zanen Kleu- hij tegen de weg smakte. Na behande- terschool Dinsdagmiddag werd een ling door de geneesheer dr. T. S. J. openbare les gegeven voor de klein tjes van de jongste klas, waarna door de kleuters werd opgevoerd een ka- bouterspel ,,'g Nachts als de grote mensen Blapen". Woensdagmiddag was torrijder geen schuld treft, er een openbare les voor de grotere klas. waarna A. Bonga werd hij met een zware her senschudding naar een der Goudse zie kenhuizen vervoerd. Vast ls komen te staan dat da mo- 1 opvoering werd ge- gegeven van het Lentespel" Beide lessen waren druk bezocht door ouders en belangstellenden. Zaterdagmiddag was het hoogtepunt 's Middags werd een tèntoonstelllng gehouden waarop al het werk van de kleutera. gemaakt in het r elopen Jaar te zien was. de belangstelling daarvoor van ouders en publiek was enorm. Van drie tot vijf uur verdrong men zich bijna, om alles te kunnen zien. Burgemeester Diepenhorst gaf, evenals de Wethouders raadsleden en bestuursleden van de school van zijn belangstelling blijk. De jeugd ver maakte zich intusaen uitstekend ih de speelweide van de school met schom melen. wippen, klimmen en scheepje varen in de vijver. Om half zes verliet de laatste bezoeker Voldaan de school. Het was een mooi resultaat voor mej Barneveld. hoofd van de school en haar trouwe helpster, mej Zuur bei den uit Schoonhoven. MAGNETISEUR VEROORDEELD. V.E.P.—HAASTRECHT 1—2. Haastreoht. In een spannende en vcoral voor de rust aantrekkelijke wedstrijd, is het Haastrecht gelukt een kleine overwinning op Vep te behalen. Na de rust was de wed strijd. vooral van Haastrechtszijde, heel wat minder en een gelijk spel had dan ook we] een iets beter# ver houding geweest. De beste man van het veld was ongetwijfeld scheids rechter Dusee, die eveneens verleden week bij G-S.VWoerden, een voor treffelijke wedstrijd floot. Het begin was voor Haastrecht. Met prachtig veldspel werd de Vep- verdediging voor grote problemen gesteld. Wel probeerden de Vep-ers ender de druk uit te komen, maar steeds bracht de Haastrecht-mldden- linie onder aanvoering van spil Baan de bal weer op de Vep-helft. Na 15 minuten knalde Bolk een voorzet van links prachtig langs doelman Van Rooijen, maar door buitenspel van De Graas moest dit doelpunt worden geannuleerd. Toen na 25 min. rechts- Berkenwoud* Da v> lario» u buiten Bolk wegens een beenblessure scur T T ?.?t ?ge, m?«neti"> vervangen moest worden door H. door da knH-Sfo ?lsteren Steenkamer, was dit Voor Vep een AorH-.iH 5?terdam»e1 rechtbank ver- sein de zaak iets energieker aan te SiiTt"ven geldboetes van f 50 pekken. Ook de Haastrecnt verded - eiK of tien dagen hechtenis voor elke ging was echter paraat en beide ploe- «if't. gen slaagden er niet in voor de rust Hij he®« op 18 Maart in hoger be- te doelpunten, roep terechtgestaan wegens onbevoegd Nauwelijks was na de rust afge- uitoefenen der geneeskunde. trapt, of een schot van aanvoerder De eis was toen bevestiging van het Van den Bosch van ongeveer 40 me- vonnii Van de kantonrechter, namelijk *4" 1 zeven maal vier dagen hechtenis. Gooderak. Geslaagd Te Utrecht slaagde mej. Chr. de Leede voor het examen costumlère en mej. A. v. d. Perk als coupeuse. VERKEERSONGEVAL. Haastrecht. Toen de 77-Jarige C. Boer, wonende Provincialeweg West, zich Zaterdagmiddag nog even per rij wiel naak- het dorp begaf en bij het museum van de Stichting Bisdom van Vliet de Provincialeweg Wilde overste ken. naderde uit de richting Oudewa- tpr trof via de bovenlat en de rug van de veel te traag reagerende Smits de roos 10. Haastrecht sloeg Jechter direct terug en na 5 minuten bracht invaller Steenkamer met een rustig schot de stand op 1—1. Nu volgde een periode, waarin Vep steeds de toon aangaf. Het maakte echter de grote fout te ver op te drin gen. Hierdoor ontstond wel een veld- overwicht van Vep, maar verder dan twee schoten Van linksbinnen Van der Vlist en linksbuiten Hage brach ten zij het niet. De uitvallen van Haastrecht waren echter steeds ge vaarlijk en één minuut voor het ein de werd dit opdringen van Vep af- Ïéstraft. toen Van Dijk na een prach- ge aolo-run de bal tegen de paal schoot. Steenkamer ving schoot. Steenkamer de terugspringen de bal voorzette en de totaal vrij staande De Graas het winnende doelpunt voor Haastrecht inkopte 1—2. VOLKSTUINTJES. Krimpen aan de IJssel. B. en W. hebben besloten de percelen weiland gelegen achter de bungalows aan de Verbindingsweg, als volkstuintjes uit te geven tegen 30 cent per roe (14 vlerk. M). De volkstuinen worden uitgegeven in stukjes van 10 of 15 roe. Gegadigden kunnen zich ter ge- meente-secietarie aanmelden. De ge noemde percelen weiland waren voor enkele weken geleden nog bestemd om er een sportcomplex op aan te leggen Het blijkt nu wel, dat deze gedachte is opgegeven. Naar we ver nemen. ligt de oorzaak In het feit. dat op deze terreinen niet aan de wens van de ijsclub kon worden vol daan in verband met de grootte. Bo vendien is men blijkbaar van me ning. dat spreiding van sportgelegen- heden voorkomen moet worden. Ge streefd wordt nu naar de ligging van een sportcomplex, dat zowel het zwembad, ijsclubterrein en andere sportvelden kan omvatten. Laten we hopen, dat B. en W. er in zullen slagen, spoedig een oplossing te vin den, omdat de behoefte, we denken hierbij aan de korfbal en de Zater dagmiddagvoetbal, groot ls. STREEKCONFERENTIE. Krimpen aan de IJesel. De Ned. Unie van Speeltuin Organleatles. de N.U.S.O., belegd in samenwerking met de speeltuinvereniging Krimpen aan de IJssel op Zaterdag 3 April in de kleuterschool te Krimpen aan de IJs sel een streekconferentie, die om half drie zal aanvangen. Ds. G. van Veld huizen. van Rotterdam, zal spreken over ..Film en Jeugd". Na de pauze spreekt mej. C. G. Goudriaan. be stuurslid van de Bond van Natuur bescherming. over het onderwerp „Bpeeltuinjeugd en Natuur". Bedrijfsongeval. Krimpen aan de IJasel. Bij het ver richten van zijn werkzaamheden op de C. v. d. Giessen scheepswerven kwam de 26-jarige aanbouwer H. v. d. Veen uit Kloosterhaar zodanig met zijn rechterduim met de schaar in aanraking, dat de duim in het Cool- singelziekenhuis te Rotterdam moest worden geamputeerd. tAnVFMTFNT'f I M 1 Verwijdert uit wit linnen an katoenr Oratie lasikm galukakmdmltjmm In alkm fl»m In da reserve 2* klasse C. stelde Sliedrecht 2 zich veilig door Coal 2 met 0-1 te kloppen, waardoor Slie drecht 2 mat 14 punten uit 13 wed strijden een goede plaata in de mid denmoot bezet. Coal 2 en Emma f moeten thans uitmaken, wie zal degra deren. Vooral voor een le klasser als Emma ia dit aen bedenkelijk teken. De strijd tussen de beide laagge plaatsten in res. 8 C.. Wasaanaar 3— Moordrecht 2 eindigde in 2-2, zodat Moordrecht 2 op de voorlaatste plaats bleef met 9 punten uit 15 wedstrijden. Wassenaar 8 heeft er 8 uit 14. In rea. 3 I. werd DCV 3 een kost baar puntje rijker by EBOH 3 (2-2). CKC 2. dat van leider Unitas 3 klop kreeg (0-2), la ook nog in gevaar. Aan de staart la de stand hier: Leerdam 3 14—12, DCV 3 14—12, CKC 2 10—12, Zwijndrecht 2 13—10. In de afdelingen. In de afd. Dordrecht haalde Alblas serdam 2 het bravourstukje uit om leider Merwede 1 met 1-2 in bedwang te houden. Een keurig staaltje van de Alblasserdammers. Papendrecht 2 ver loor met 0-1 van IFC en staat nu ge lijk met Dubbeldam 2. dat met 1-3 van Unitas 4 won. Met elk 8 punten uit 16 wedstrijden sluiten Papendrecht 2 en Dubbeldam 2 de rij. In 2 A won Sliedrecht 3 met liefst 6-0 van IFC 2. Sliedrecht 4 bleef even eens aan de winnende hand bij SVW 4 (1-3). Papendrecht i werd ten koste van Zwijndrecht 4 2 punten rijker (1-0) terwijl Hardinxveld 2 met dezelfde cij fers Vuren 1 versloeg. In de afd. Rotterdam moest Dilettant de eer aan Hurricanes laten (3-4). Ver dere uitslagen waren: Wico 4—Dilet tant 3 2-1. DCV 4—Sparta 9 2-2. SVV 11—DCV 5 1-1, Fortuna 8—DCV 6 0-6. Overmaas 4—CKC 3 6-1, CKC 4—SVV 10 2-1. Tn de res. le klasse afd. Oouda is het niet alleen bovenaan, maar ook on deraan spannend. Gouderak 2 la ge heel aan het opleven, want nu weer won het van Olympia 3 met liefst 8-2. Unio 2 gaat het gevaar blijkbaar ook inzien, want het won met 1-4 van Waddlnxveen 2. welke ploeg nu ook op moet gaan passen. De stand is hier: Donk 2 16—20. Gouda 4 17—27. GSV 3 15-21. Stolwijk 2 16—16. Olympia 3 1514, Bodegraven 2 1514. ON A 4 14 —12. VEP 2 15—11. Waddlnxveen 2 15 —9. Unio 2 15—8, Oouderak 2 15—8. In 2 A. is Nieuwkoop I door een 2-4 zege te Noorden op NSV kampioen ge worden. Volgend seizoen zal Nieuw koop dus in de eerste klasse uitkomen. In B deed Stolwijk 3 aardig werk door Oudewater 2 een punt te ontfut selen (4-4). Haastrecht 3 nam tegen GDS 2 geen halve maatregelen (10-0). IJFC kampioen in afd. "Utrecht. In 2 B. afd. Utrecht zette IJFC de kroon op het werk door de laatste wed strijd tegen Rivierwijkers met 2-1 te winnen en daar de concurrent Wijk btj Duurstede gelijk speelde tegen Ster- renwljk. kon IJFC zich kampioen noe men. Een mooi resultaat voor de IJs- selstelnse blauw-witten. die nu een poging gaan doen om de le klasse te bereiken. IJFC 2 had reeds vóóraf het goede voorbeeld gegeven door met 4-O ovif Rivierwijkers 2 te zegevieren^ WIJ 2 ging op bezoek bij Hercules 3. wat n gelijk spel opleverde (2-2) Lekvogels stelde teleur door thuis met 0-2 van hekkesluiter Dorestad te verliezen. Zaterdagvoetbal. Capelle heeft het ongeslagen thuls- record niet kunnen handhaven, want nu het sterke Hoogvliet op bezoek was kwam er een 0-2 nederlaag op het score-bord. De Zwerver kwam met n 3-3 gelijk spel tegen Pelikaan uit de bus, waardoor de Kinderdijkers 2 punten voorsprong op de hekkèsluiteri behielden. In de afd. Gouda kwam Verheul door een 0-2 zege op Boskoop vaster ln het zadel. Nog 2 punten en Verheul kan tlch kamptoen noemen. Spirit besloot de competitie door een flinke 3-6 zege op Ibis. dat wel niet meer van de laatste plaats zal komen. Alleen als de beide laatste wedstrijden tegen ver heul en Waddlnxveen gewonnen sou den worden, zou Ibis nog gelijk kun nen komen met ZVV, maar deze op gave zal wel te zwaar zijn. In de afd. Rotterdam heeft Capelle 2~ de belangrijke match tegen SSS 2 met 1-0 verloren. Aan de kop van res. 1 B. ls de stand nu- MFB 2 14—25. S9S 2 12—21, Capelle 2 12—19. In de afd. Dordrecht kregen WE 2 en Zwerver 2 elk een punt er bij door onderling gelijk te spelen (2-2). In de afd Utrecht smaakte Lopik voor het eerst het zoet der overwin ning. Met 1-0 werd Lekboys verslagen. Dat zal de Lopikers moed geven, want nu de eerste schaap over de brug is.. IJFC verloor verder met 1-0 van PVHU BELGISCH ELFTAL TEGEN NEDERLAND. Het Belgische voetbalelftal, dat Zon dag a.«. te Antwerpen tegen Neder land uitkomt, ls als volgt samenge steld: Doel: Gernaey (ASV Oostende) Achter: Dlrlcx (Union St. Oillotse) en Van Brandt (Llerse SK). Midden: Huyamans (Beerschot). Car re (FC Luik) en Mees (Antwerp FC). Voor: Lemberechts (FC Mechelen). Anoul (FC Luik). Mermans (Ander- lecht) De Corte (Anderlecht) en Cop- pens (Beerschot). Reserves- Geerts (Beerschot). Dries (Berchem Sport). Van Kerkhoven (Da- ring). Vandenbosch (Anderlecht). NEDERLANDS ELFTAL TEGEN BELGIE. De keuzecommlsaie van de KNVB heeft gisteravond aan de spelers van de Nederlands elftal club, die onder leiding van coach Van der Leek ge zamenlijk hadden geoefend, het elftal medegedeeld, dat Zondag in 't Deur- nestadion te Antwerpen tegen BelgUj uitkomt: Doel- Steiger (P9V). Achter- Odenthal (Haarlem) en Ta bak (Eindhoven). Midden Klaassens (VVV). Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH), aan voerder. Voor: Overbeke (DOSKO), Van Beurden (BW), Mlchels (Ajnx). Ben- naars (DOSKO) en Gruyzen (Sit- tardia). Reserves De Rijk (MOC). Boskamp (Ajax). Van der Hoek (Feijenoord), Van Schljndel (SVV) en Heyster (Her- mes-DVS). Belde bonden zijn overeengekomen, dat de doelverdcdlger en een veld- speler de gehele wedstrijd vervangen kunnen worden. Nederlands B-elftal. Het Nederlands B-elftal, dat Zater dag te Den Haag tegen België B speelt, ls door de keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Mouw (Raplditas). Achter: Wlersma (Donar) en Kuys (Haarlem). Midden: Temming (DOS). Krist (Ajax) en Van Schljndel (SVV), aan- Voor: Van Ede (Sparta), Brooymans (RAC), Van der Gijp (Emma), Ummels (MW) en Louer (NOAD). De reserves voor deze ploeg zullen nader worden aangewezen. D.F.O.—D.C.V. 3—2. Krimpen a. d. IJseel. Wat v«l« mis schien gehoopt hebben een overwin ning of een gelijk spel van D.C.V. te gen de Dordse koploper, is niet ge beurd Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat D.C.V. met de volle Winst zou gaan strijken. Menige Dordtenaar zal voor de rust f* schrik om het hart zijn geslagen toen D.C.V. met 2—0 voor kwam te staan. De rood hemden hebben dan zeker ook een voortreffelijke partij voetbal gespeeld, maar na de rust wilde het niet meer vlotten en ging men teveel tot het verdedigen over. Het was een snelle en spannende partij voetbal. Tadema van D.C.V. kreeg een mooi# kans die hij niet onbenut liet en dcarmede nam D.C.V. de leiding. D.F.C. liet het er niet bij zitten en kwam voordurend in de ianval en toch was het weer D.C.V. die doelman van de Bergh wist te passeren en daarmede een kostbare 20 voorsprong tg nemen. Na de rust was het meteen duidelijk dat D.F.C. zich niet gewonnen gaf. Al spoedig zaten ze weer gevaarlijk voor het doel van D.C.V. en na vijf minu ten leidde dit tot een doelpunt, wat de gastheren de nodige moed gaf. D.C.V. kon het Juiste tegenspel niet meer vinden en na een kwartier was de gelijkmaker er al door. een. fraaie kopoal van Colombon, 2—2. Voor het einde zag D.F.C. door een fout van de verdediging nog kans het winnende doelpunt te scoren en daarmede een enigszins geflatteerde overwinning te boeken. Hengelen. De hengelverenl ging De Ruisvoorn hield Zaterdag ln de Hollandse IJssel een puntencon- oours. De uitslagen waren: H. Butter 810 gr J. Spek 535 gr.; H. Rietveld 500 gr.; R. d BeUer 471 grC. Licht hart 265 gr.; Adr. Burggraaf 230 gram; Joh van Rijswijk 135 gr. en E. Schou ten 43 gram. JAARVERGADERING VOLKS ONDERWIJS. Lekkerkerk. In de jaarvergadering van de afdeling Lekkerkerk van de vereniging Volksonderwijs, werden üe aftredende bestuursleedn, de heren A. Hoogenboezem. W. J. Berrevoets, en H. de Jong herkozen. In de plaats van de heer C. Blomemrs. die wegens diukke werkzaamheden zijn functie neerlegde, weid de heer G. Marken- stein tot voorzitter gekozen. De heer Joh. Nobel dankte de scheidende voorzitter onder het aan bieden van een bloemstukjee voor alles, wat hij in de loop der jaren vcor de vereniging heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat de afdeling rog altijd op de steun van de heer Blommers zou mogen rekenen. Ver volgens werd de heer Blommers tot ere-voorzitter van de afdeling be noemd. GEEN KINDEREN ALLEEN LATEN. Lekkerkerk. Vrijdagmiddag zagen enige arbeiders, werkzaam aan de nieuwbouw aan de Koninginneweg, dat er brand was ontstaan in de wo ning van A. B., in de Emmastraat. Zij snelden er heen, doch bij aan- kemst bleek de deur op slot te ztjn. waardoor zij zich met geweld toe- geng moesten verschaffen. Bij hun binnenkomst bleken er drie kleine kinderen in de Woning aanwezig te zijn, terwijl enig huisraad reeds fel brandde. Nadat de kinderen in vei ligheid waren gebracht, kon men met emmers water de brand blussen. De gewaarschuwde vrijwillige brand weer behoefde geen dienst te doen. De oorzaak van de brand moet wor den gezocht in het spelen met luci fers door de kinderen. De moeder was een boodschap doen en had de kinderen in het gesloten huis achter gelaten. Wanneer de arbeiders de brand niet tijdig hadden ontdekt, waren er zeker slachtoffers te be treuren geweest. OUDERAVOND. Lekkerkerk. In de Openbare La gere Koningin Wilhelminaschool te Lekkerkerk werd Vrijdag de jaar lijkse ouderavond gehouden. Nadat de ouders het werk van hun kinderen hadden bezichtigd, hield in gymnastieklokaal de heer Van Ginkel, Sociaal paedagoog van het Groene Kruis, een causerie over: „H-- a.'w -kende kind Dp eenvoudige, maar boeiende wij-., scuerfie spreker hoe ongeluk kig deze kinderen zich vaak op de gewone school moeten gevoelen, wear het onderwijs niet past bij hun aanieg en tempo. Voor deze kinderen is er maar één middel om hierin ver betering te brengen, namelijk plaat sing op de B.L.O School. Nadat de spreker nog enkel# vragen van ouders had beantwoord, werd gepau zeerd. Hierna deed het hoofd der school enkele mededelingen over het nieu we schooljaar. Ook werd afscheid genomen van mej. Eegdeman, die de school per 1 April gaat verlaten. Tot besluit van de ouderavond voerden de leerlingen van de zeade klas een toneelstukje op. dat door de ouders met grote aandacht werd ge volgd en waarvoor ze aan het eind met een langdurig applaus werden beloond. Deze drukbezochte en uitstekend geslaagde ouderavond heeft er zeker toe bijgedragen school en ouders na der tot elkaar te brengen. Uitvoering ..morgenrood*'. Lekkerkerk. De arbeiderstoneel vereniging „Morgenrood" gaf Don derdagavond een uitvoering in de bovenzaal ven De Grote Boer, welke geheel met belangstellenden gevuld was. Opgevoerd werd de klucht In drie bedrijven: „Die br«ve imjuuecr Pot". Alle rollen Waren in goede hinden en er werd danig om het stuk gelachen. Tot slot volgde een zeer geanimeerd bal. Al met al een ge slaagde uitvoering. SUCCES VOOR L.r.C.-ERS. Lekkerkerk. De vereniging L.F.C. nam met drie harer leden, ae hefen A. W. Mudde, L. Mudde en J. W. van Zoest deel aan de spe.rege.-.oew,» wedstrijd van de scheidsrechtersver- ebiging Gouda. In de voorronde waar aan 13 verenigingen deelnamen, be haalde L.F.C. het hoogste aantal pun ten. namelijk 99. In de finale wer den 125 punten behaald. Tweede werd D-O.N.K. met 91 punten en derde Moordrecht met 83 punten. Het aan tal te behalen punten wal 135. De eerste prijs bestond Uit voetbalshirts. UITVOERING. Reeuwijk. Zaterdagavond had ten tweede goed geslaagde propaganda- avond plaats van de vereniging Volks onderwijs. Na de vrolijke i.j sprax di- heer Van den Bosch, uit Stolwijk, een propaganda-iede uit. De zangvei- er.ignig „Z.V.O." verleende haar me dewerking. JAARVERGADERING GEREF JEUGDVERENIGINGEN. Waddlnxveen. De Geref. Meisjes club „Ora et Labora" en de Geref. Jongensclub „De Vriendenkring" hiel den Vrijdagavond een gemeenschap pelijke jaarvergadering in het Ver enigingsgebouw aan de stationsstraat. In Zijn openingswoord dankte ue neer Vermeulen de leidsters en leiders voor het vele werk, dat deze in het afgelopen Jaar verrichtten. Hierna werd het programma door de meisjes en de Jongens van ae clubs afgewerkt. Voor de pauze werden op stellen gelezen en enige zangstukjes uitgevoerd. Een tableau, uitgevoerd door leden van de Meisjeaciuo, vie. zeer ln de smaak. in de tweede helft van de bijeen komst was de N.C.R.v. 1 «.n „Vandaag" de vorm, waarin de meis jesclub nun jaarverslag hadden ge- - goten. De jongens brachten hun ver lag als waren zij reeds thans de eerbiedwaardige burgera, die zij over enkele tientanen Jaien hopen ie zijn. Verder gaven enkele jongens en meisjes blijk van „apraakwaterval- kunde" door over enige onderwerpen te omprovlseren. Namens het oudercomité werd de ze bijzonder goed geslaagde en druk bezochte jaarvergadering door de hoer Jonker gesloten. VERKEERSONGEVAL. Waddlnxveen. De heer B. kwam Zaterdagmorgen, toen hij met zijn tromfiets vanaf de Kerkweg de Ka naalstraat inreed, in botsing met mej. M. A. V., die Juist het trottoir wilde aflopen. Het slachtoffer liep een flinke hoofdwonde en verder nog ver wondingen en ontvellingen aan ar men en benen op. SCHADE GEVAREN. Waddlnxveen. Door samenspel van de vrij krachtige wind en de zuiging van een passerend vaartuig, werd het motorschip „De JohannaVrijdag middag ter hoogte van de brug in de Rijksweg over de Gouwe de wal nl- gedrukt. Een houten bc choeilng langa de wal werd hierdoor vrij ern stig beschadigd. FEESTAVOND VOLKSONDER WIJS. Zevenhuizen. De afdeling Volkson derwijs gaf in hotel Vos haar Jaar lijkse propaganda feestavond. De voorzitter van de afdeling, bur gemeester Am. Boer. deelde in zijn openingswoord mede, dat de atdenng tnans 312 leden en 76 Jeugdleden telt. De heer J. J. Potasonnler, hoofdon derwijzer te Moercapelle. sprak een propagandistisch woord. Hij deed op de geheel gevulde zaal een dringeiu. oeróep om het streven van Volkson derwijs te steunen. De zaak, om onze kinderen straks welbewust en ver draagzaam. deel uit te maken van de maatschappij, is het volkomen waard, aldus de spreker. De toneelgroep „Jong Volksonder wijs" oogstte behoorlijk succes met een toneelstuk in drie bedrijven, ge titeld: ,,'n Zeeman ging passagieren" door Koos Beswino. Voor muzikale omlijsting zorgde, zoals steeds. het muziekensemble „Volksonderwijs". OUDERAVOND CHRISTELIJKE SCHOOL. Zevenhulzen. Op de ouderavond van de School met de Bijbel, hield de heer De Boer, van het gemeen tel ijk bureau voor beroepskeuze te s-Gravenhage, een causerie over he' onderwerp: „Wat moet mijn kind worden?" Nadat spreker de vragen van enke le ouders had beantwoord, werd het werk van de kinderen bezichtigd. De schooljeugd liet zich op deze avond horen door het uitvoeren van enkele voordrachten. Degenen, die dit Jaar de school verlieten, werd een Bijbel aangeboden. Voorts sprak de heer C. Kreft nog enkele woorden tot de heer C. Veltkamp. die op 31 Maart as. naar zijn nieuwe woonplaats ver trekt. De avond werd gesloten door ds. W. Bloemendaal. (ADVERTENTIE I M.) KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Heilouw (toez.) J van de Graaf, candidaat te Leer broek. Bedankt voor de benoeming als hulpprediker te Eemnes-Blnnen en te üchellluinen B N. B. Bouthoorn, a.s. emeritus-predikant te Bennekom. OUD GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rijssen: E. du Marchie van Voorthuysen te Leeraurn en M. A Mieras te Krimpen aan de IJssel. CHRISTENVERVOLGING OP ZLTD-CELEBES. De vlce-voorzitter van het Indone sische parlement, dr. Tambunan. die lid is van de Parkino (de Christenpar tij) heeft verklaard, dat de algemene situatie van de Christenen ln Zuid- Celebes ..zeer teleurstellend" moet heten. Hij voegde hier aan toe. dat de machtsapparaten nog niet de maatre gelen konden'nemen, welke de Chris tenen daar verwachten. Uit de rappor ten van de Parkindo van de afdelin gen Paopo en Malili blijkt, dat de te leurstelling dagelijks toeneemt. Christenvrouwen en meisjes uit Wa- naua en Rantebalia worden gedwon gen met bendeleden te huwen, aldus zeggen deze rapporten. In het district Malili zijn in totaal 0.500 Christenen Het wetsontwerp met betrekking tot het aoda-project te DelfsUl zal tas sen 10 en 15 April by de Tweede Kamer worden ingediend. Verwacht wordt, dat dit project voor half Juli door de beide Kamera behandeld aal tyn. De N.V. aal dan offioieel worden opgericht en men kan dan met de bouw van de fabriek beginnen. De bouw vergt drie jaar en men rekent er op, dat de productie op 1 Januari 1958 kan beginnen. Nederland zal dan voor het eerst een sodafabriek hebben. De financiering van het totale pro ject zal een bedrag vorderen van f 51 000 000. Vier grote industrieën zul len zich garant stellen voor het aan delenkapitaal. groot f 30.000.000. De resterende f 21.000.000 wordt door de staat gegarandeerd in de vorm van leningen, zulks voor rente en aflossing Productie: Jaariyks 170.000 ton. De fabriek die te Delfzijl zal worden gebouwd, zal zeer modern van opzet worden. Het complex beslaat tien tot twaalf hectare en de productie zal 170.000 ton per jaar bedragen, of wel 450 ton per dag. Het totale verbruik van soda in Nederland bedraagt 80 000 ton per Jaar. zodat een belangrijk deel van de sodaproductie zal worden ge ëxporteerd. Men houdt hierbij vooral het oog gericht op de Scandinavische landen, omdat hier nagenoeg geen so da gemaakt wordt. Alleen in Noorwegen wordt soda ge maakt. doch deze productie is Juist voldoende voor Noorwegen. Men verwacht een soort kettingreactie op de bouw van de fabriek te Delfzijl Het vestigen van deze industrie zal namelijk van grote betekenis zijn voor de vestiging van vooral chemische ne- venbedrtlven. Het sodaproiect zal niet zeer veel arbeiders tot zich trekken, maar er zullen toch altijd een drie honderd werkkrachten nodig zijn. Daar waar het zout gewonnen wordt in Winschoten zal men van al deze ac tiviteiten weinig bemerken. Er zal 'n nompstation verrijzen en enige boor torens, waardoor het ln Eemswater opgeloste zout via persleidingen naar Delfzijl kan worden gepompt. Wel zal de bouw van het gehele 0p hoorn groolt goon hoorl Het verhoornen van de hoofdhuid en de daarmee gepaard gaande roos. la de voorbode van haaruitval. Roos ls een wenk van Moeder Natuur, die waarschuwen wil: ..Pas op het haar. dat ik U gegeven heb; Uw hoofdhuid verhoornt en op hoorn groeit geen haar. „U moet Silvikrin gebruiken, de biologische haarvoeding! Silvikrin bestrijdt en verhelpt de verhoorning van de hoofdhuid. Silvikrin brengt de haargroei weer op gang en brengt uitkomst ln vele vergevorderde geval len van verhoorning der hoofdhuid. Silvikrin bevat n.i. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor da haargroei, zo als Tryptofaan. Tyrosine. Cystine de 11 overige uit de amlno-groep. De wetenschap heeft vastgesteld en be vestigd. dat Silvikrin al deze opbouw stoffen in de Juiste verhouding bevat. (ADVERTENTIE LM.) onder dwang van de benden besnedem Vele vooraanstaande Christenen sijA het slachtoffer van de benden gewor den. Onder hen bevinden zich onder andere twee vrouwen, die haar god«- dlenat niet wilden afzweren Duizen den bijbels zijn verbrand of /erden gebruikt ala cigarettenpapier. Tiental len kerkjes werden gesloten, of zijn thans in gebruik als moskeeën Hon derden varkens zijn afgemaakt. Dr. Tambunan zei tenslotte, dat de vollg aandacht van de regering voor dezu tragische gebeurtenissen wordt ge vraagd. 42e JAARVERGADERING BOND VAN GEREF. JEUGDORGANI SATIES. De Bond van Garef. Jeugdorgansel- tlea zal op Vrijdag 23 en Zaterdag 14 April zijn 42e jaarvergadering in het gebouw van Kunaten en Wetenschap pen in Den Haag houden. Tijdens de eerste dag wordt onder voorzitterschap van ds. J. C. J. Kui- Ser. Uit 'a-Gravenhage. de hulshou- elijke vergadering gehouden. Van de aftredende bestuursleden is mej. F. Dlepersloot herkiesbaar. Ds. P. N. Kruyswijk, uit Hilversum, stelt aich echter niet herkiesbaar. In zijn plaata zijn dr. J. L. P. Brandts, uit Emmen, en de heer J. Nauta, uit Leeuwarden, candidaat gesteld. Voorts vraagt het bondsbestuur machtiging, eventueel over te gaan tot het kopen van een pand, waarin het bondsbureau kan worden geves tigd. project veel werk vergen, alsmede de levering van de benodigde apparatuur. Ongeveer 80 procent hiervan kan in Nederland gemaakt worden door de metaal- en electrotechnische industrie. De publieke werken vergen een be drag van f 47 500 000. Hieronder val len de uitbreiding van de haven van Delfzijl, verbreding van het Eemska- naal, omlegging van de Eemskanaal- mond. alsmede de aanleg van wegen en sluiten. Zwakzinnige brandstichter voor de rechtbank. „De Zwarte Roos". Voor de Maastrichtse rechtbank heeft terecht gestaan de byna 30-ja- rige mijnwerker G. W. uit Heerlen ter zake verschillend# opzettelilke brand stichtingen in de Mijnstreek. Hij was de „geheimzinnige figuur", dia ln No vember 1953 te Heerlen en omatreken verschillende branden gesticht bleek te hebben en via briefjes zich aankon digde ala de „Zwarte Roos". Er was zelfs gen briefje geweest, waarin de dreigende woorden hadden gestaan: ..Weest waakzaam, de zwarte roos komt". Merkwaardig was. dat deze branden vrijwel uitsluitend werden gesticht in directieketen van bouwwerken in Heerlen. Drie van deze brandstichtin gen waren hem ten laste gelegd. Hij had ^en briefje, getekend mét de Zwarte Roos. ook gestuurd aan de re cherche te Heerlen, waarin hij armee dreigde de hele Mijnstreek te gaan ter roriseren. Zover was het echter niet gekomen, want een Heerlense recher cheur had door knap speurwerk de identiteit van de brandstichter weten te onthullen. HU vond brandstichten „leuk". De psychiater dr. Haverman uit Venray had na een onderzoek vastge steld. dat de jongeman zwakzinnig, hoewel gedeeltelijk toerekeningsvat baar. was. De jongeman verklaarde op vragen van de president, dat hij het brandstichten en branden „leuk" had gevonden. Hij had op een enkele plaats, waar het ging branden, wel een of ander «tuk gereedschap, onder andere een bandijzer en een wattrpas- kijker. meegenomen. De officier van justitie eiste wagens opzettelijke brandstichting viar maan den en onder toezicht stellen van ie regering. De advocaat bepleitte, tegen het rapport van dr. Haverman in, zwakzinnigheid met totale ontoereke ningsvatbaarheid en dua direct ter be schikking stelling van de regering. De rechtbank zal op 12 April uit spraak doen.

Schoonhovensche Courant | 1954 | | pagina 3